نسخه شماره 2711 - 1390/05/29 -

ارتش ترکيه شمال عراق را بمباران کرد
حمله آنکارا به قلب پ ک ک


آشوب و درگيري در پاکستان


حملا ت رژيم صهيونيستي به فلسطين


افزايش قربانيان ديکتاتوري پينوشه


سقوط ارزش سهام در جهان


حمله به سفارت بريتانيا در کابل


قذافي به دنبال گريز


هشدار دبيرکل حزب الله


درگيري در سفر پاپ به اسپانيا


کنترل شديد اينترنت در امارات


اراده اصلا حات در سوريه


نقش استالين در فروپاشي شوروي


تقدير از امدادگران


سفر اردوغان به سومالي


اخبار کوتاه


 ارتش ترکيه شمال عراق را بمباران کرد
 حمله آنکارا به قلب پ ک ک 

عمليات آنکارا عليه پ ک ک براي دومين روز پياپي، حداقل شانزده جنگنده ارتش اين کشور بامداد جمعه براي باردوم، مواضع پ کا کا در جنوب شرقي ترکيه و شمال عراق واقع در رشته کوههاي قنديل در مجاورت مرز ايران رابمباران کردند.
صبح پنج شنبه ستاد مشترک ارتش ترکيه در بيانيه اي اعلام کرده است که هواپيماهاي نظامي اين کشور در عملياتي موفقيت آميز 60 موضع در شمال عراق را که به عنوان پايگاه مورد استفاده اعضاي حزب کارگران کردستان (پ ک ک) بود، هدف قرار داده اند.
پيشتر، گزارش شده بود که در حمله پيکارجويان گروه پ ک ک، 9 نفر از نظاميان ترکيه کشته شده اند. در بيانيه ارتش ترکيه تاکيد شده است که اين کشور تا "توقف فعاليت" پيکارجويان کرد به عمليات نظامي عليه آنان ادامه خواهد داد. بنابر اعلاميه ستاد مشترک ارتش ترکيه که در وبسايت اين ستاد منتشر شد، نيروي هوايي ترکيه در عملياتي "موفقيت آميز" 60 هدف را در منطقه کوه هاي قنديل (در مرز ايران و عراق) و هاکورک بمباران کرد. در اين بيانيه همچنين ذکر شده که تمامي جنگنده هاي ارتش بدون تلفات به آشيانه بازگشته اند. به گفته  مقامات ارتش ترکيه پيش از آغاز اين عمليات حدود 168 هدف در منطقه قنديل زير آتش شديد توپخانه ارتش بودند. سخنگوي حزب "پ ک ک" نيز گفته که اين حملات که دو ساعت به طول انجاميدند، تلفاتي را براي اين حزب به همراه نداشته است.
ارتش ترکيه همچنين اعلام کرده است که حملات خود را در خانه و شمال عراق که پناهگاه اعضاي "پ ک ک" به شمار مي رود، تا "زمان ريشه کن کردن آنان" ادامه خواهد داد. به نقل از بخش ترکي تلويزيون "سي ان ان" در حملات هوايي ارتش ترکيه از جنگنده هاي اف 16 استفاده شده است. گفته مي شود که در مجموع 30 فروند هواپيما در کل اين عمليات به پرواز درآمده اند.
يک کارشناس مسائل استراتژيک در مورد اين حمله مي گويد: "عمليات نظامي نيروهاي ارتش ترکيه در کوههاي قنديل بيش از هر چيز از نظر رواني حائز اهميت است. اين مکان هم از نظر استراتژيکي و لوجستيکي وهم از نظر نيروي انساني براي پ کا کا اهميت زيادي دارد. مردم هم با چنين حمله اي موافقند. ترکيه داراي قدرت زيادي در منطقه شده است و برخي از قدرتهاي خارجي نظير ايران و سوريه بشدت در تلاشند تا ترکيه را مهار کنند. پ کا کا يک سازمان تروريستي است که در واقع مهره دست اين کشورها شده است. " کارشناسان بر روي يک مسئله اتفاق نظر دارند که واکنش ترکيه به پ ک ک محدود به حملات هوايي نخواهد ماند. اين احتمال داده مي شود که ارتش ترکيه حمله زميني به مواضع اين گروه در خاک عراق را نيز در دستور کار قرار دهد.روز چهارشنبه اعضاي مسلح حزب کارگران کردستان موسوم به "پ ک ک" به کاروان ارتش ترکيه در جنوب شرق اين کشور حمله کردند که در جريان اين حمله 11 سرباز ارتش و يک غيرنظامي کشته شدند. به گفته مقامات ترک اين گروه با جاگذاري مين هاي متعدد شماري از تجهيزات ارتش را منفجر و سپس به سربازان تيراندازي کردند. رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، روز چهارشنبه در سخناني اظهار داشت که "کاسه صبر ترکيه لبريز شده و کساني که از تروريسم فاصله نمي گيرند، بايستي هزينه بپردازند". وي همچنين گفت که در پايان ماه رمضان "برخورد شديدتري" را در مواجهه با "پ ک ک" در پيش خواهد گرفت.
ر ژوئيه امسال نيز  13 سرباز ترک طي حمله "پ ک ک" به دياربکر کشته شدند.
گروه پ ک ک مسئوليت حمله به اين خودروي حامل نظاميان ترکيه را به عهده گرفته است.
در تابستان امسال، پيکارجويان کرد به حمله هاي بيشتري در ترکيه دست زده اند که باعث بروز ترديدهايي درباره احتمال انجام مذاکرات صلح بين دو طرف شده است. حملات جديد پيکارجويان کرد، دولت ترکيه را تحت فشار بيشتري قرار مي دهد تا خط مشي کارآمدتر و سختگيرانه تري را براي مقابله با پ ک ک در پيش بگيرد. مقامات دولتي ترکيه اعلام کرده اند که از نيروهاي پليس خواهند خواست تا نقش پررنگ تري در مقابله با پيکارجويان ايفا کنند، ولي منتقدان مي گويند که پليس ترکيه توانايي و تجهيزات ارتش را براي مقابله موثر با پيکارجويان پ ک ک ندارد. هم اکنون بحث هاي محدودي درباره آغاز دوباره آنچه که "فرصت و فضاي باز دموکراتيک" خوانده مي شد، مطرح است. حدود دو سال پيش و براي پايان دادن به درگيري ها در جنوب شرق ترکيه اين نظر مطرح شد که لازم است به حقوق اقليت کرد در اين کشور توجه بيشتري شود. گروه پ ک ک از سوي ترکيه، اتحاديه اروپا و دولت آمريکا يک سازماني تروريستي محسوب مي شود. اعضاي اين گروه نزديک به 26 سال با دولت رسمي ترکيه درگير بوده اند. روز شنبه گذشته، سه سرباز ترکيه در کمين نيروهاي پ ک ک در شرق ترکيه کشته شدند. ماه گذشته هم 13 سرباز و 7 پيکارجوي کرد در مرگبارترين درگيري دو طرف در سه سال اخير، جان خود را از دست دادند. از زمان شروع درگيري ها ميان دولت ترکيه و حزب "پ ک ک" در سال 1984 بيش از 40 هزار نفر در جريان اين کشمکش ها جان خود را از دست داد ه اند.


 آشوب و درگيري در پاکستان 

شبکه  تلويزيوني پاکستان گزارش داد، در انفجار جمعه در مسجدي در شمال غرب پاکستان دست کم 40 تن کشته و بيش از 50 تن ديگر زخمي شدند. اين انفجار در حدود ساعت 2 بعدازظهر به وقت محلي درمنطقه قبيله اي خيبر در شمال غرب پاکستان رخ داد. بيش از 100 تن در زمان وقوع انفجار در داخل مسجد بودند و اين در حالي است که رسانه هاي ديگر اين آمار را حدود 500 تا 700 تن اعلام مي کنند. به دنبال خشونت هاي سياسي و رقابت باندهاي تبهکار در شهر جنوبي کراچي در پاکستان، در 48 ساعت گذشته، دست کم 43 نفر در اين شهر کشته شده اند.
کشته شدن 13 نفر از جمله يکي از نمايندگان سابق پارلمان پاکستان در روز چهارشنبه، 17 اوت، بر شدت خشونت ها در کراچي افزود و مقامات رسمي پاکستان اعلام کرده اند که در طول چهارشنبه شب، جسدهاي بيشتري کشف شده اند. مسئولان نيروي پليس گفته اند که بسياري از کشته شدگان، ابتدا ربوده شده اند و به نظر مي رسد که تعدادي از قربانيان شکنجه شده باشند. به گفته آنها، بسياري از قربانيان از ناحيه سر هدف گلوله قرار گرفته اند. در عين حال، مسئولان نيروي پليس رقابت بين باندهاي تبهکار را هم دليل کشته شدن اين افراد اعلام کرده اند. اين خشونت ها پس از آن آغاز شد که مسئولان جنبش متحد ملي، حزب سياسي اصلي در کراچي، اعلام کردند که اين حزب دوباره به دولت ائتلافي پاکستان مي پيوندد. اين حزب بعد از آن که مقامات حزب مردم پاکستان را متهم کرد که براي پايان دادن به خشونت ها به اندازه کافي اقدام نمي کنند، ائتلاف تحت رهبري اين حزب را ترک کرد. بر اساس اعلام مقامات نيروي پليس، اين خشونت ها از ماه ژوئيه سال 2011 ميلادي تاکنون، مرگ 315 نفر را به دنبال داشته است.


 حملا ت رژيم صهيونيستي به فلسطين 

به دنبال حمله مسلحانه به جنوب سرزمين هاي اشغالي و کشته و زخمي شدن 34 صهيونيستي، هواپيماهاي رژيم صهيونيستي نقاط مختلف نوار غزه را مورد حمله قرار دادند. به گزارش الجزيره، سلسله بمباران هاي نوار غزه توسط هواپيماهاي اسرائيلي تاکنون 9 شهيد بر جاي گذاشته است. در يکي از اين حملات هوايي که چند مرکز غيرنظامي و امنيتي را مورد هدف قرار داد، يک کودک 13 ساله فلسطيني شهيد شد. خبرنگار الجزيره در نوار غزه گفت که در اين حمله پنج فلسطيني ديگر زخمي شدند. هواپيماهاي رژيم صهيونيستي همچنين يک زندان در شهر غزه را مورد حمله قرار داده و نوار مرزي رفح در جنوب اين منطقه را بمباران کردند که در نتيجه آن 17 فلسطيني ديگر زخمي شدند. پيش از اين نيز هواپيماهاي صهيونيستي "کمال النيرب" فرمانده کل کميته هاي مقاومت و دو تن ديگر از فرماندهان اين گروه را در حمله به منزل در رفح واقع در جنوب نوار غزه را به شهادت رساندند: در اين حمله نيز يک کودک به شهادت رسيد. اسرائيل اين فرماندهان را به بهانه مسئوليت آنها در حمله افراد مسلح به "ايلات" ترور کرد. کميته هاي مقاومت نيز در پاسخ به تجاوزات اسرائيل و شهادت سه تن از فرماندهانش، شهر "عسقلان" را با چهار موشک از نوع "گراد" و "ناصر" مورد حمله قرار داد. "بنيامين نتانياهو" نخست وزير و "ايهود باراک" وزير جنگ اسرائيل، حماس را مسئول حملات ايلات دانستند، ولي دولت حماس اين اتهامات را رد مي کند. همچنين مصر نيز نفوذ افراد مسلح از سينا را رد کرد. اين کشور از روز پنجشنبه تاکنون مرز رفح را بسته است. منابع رژيم صهيونيستي اعلام کرده بودند که نزديک به 20 فرد مسلح در حملات به جنوب سرزمين اشغالي شرکت کردند.


 افزايش قربانيان ديکتاتوري پينوشه 

شمار قربانيان حکومت نظامي ژنرال آگوستو پينوشه در شيلي، بسيار بيشتر از ارزيابي هاي گذشته است. کميسيون تحقيق درباره موارد نقض حقوق بشر در دوران رهبري اين نظامي پيشين شيلي ضمن اعلام اين خبر افزود که 9800 نفر ديگر را شناسايي کرده که در دوران ژنرال پينوشه زنداني سياسي بوده و شکنجه شده اند. تئودورو ريبرا، وزير دادگستري شيلي در اين باره گفته است: "به محض اينکه رئيس جمهوري کشور گزارش کميسيون تحقيق را بخواند، دستور لازم را درباره آن صادر خواهد کرد. اميدواريم گزارش کميسيون صلح و آشتي براي شيلي به دنبال داشته باشد." براساس گزارش جديد کميسيون تحقيق در شيلي، شمار کشتگان دوران حکومت آگوستو پينوشه تا سال 1990 و پس از کودتاي وي عليه سالوادور آلنده، رئيس جمهوري سابق شيلي، به سه هزار و 65 نفر رسيده است. براساس تحقيق جديدي در شيلي، سالوادور آلنده نيز در جريان کودتاي اگوستو پينوشه و حمله نيروهاي وي به کاخ رياست جمهوري در آن زمان، دست به خودکشي زد.


 سقوط ارزش سهام در جهان 

ارزش سهام در بازارهاي بورس نيويورک، پاريس، فرانکفورت و زوريخ که بزرگترين بازارهاي بورس جهان به شمار مي روند، دستکم چهار در صد سقوط کرد. "داکس"، شاخص بورس فرانکفورت تنها در روز گذشته /8 5 درصد کاهش داشت. اين بيشترين سقوط شاخص بورس فرانکفورت از سال 2008 ميلادي تاکنون به شمار مي آيد. بازار بورس نيويورک نيز /7 3 درصد از ارزش خود را از دست داد.  همزمان در روز پنج شنبه،قيمت طلا در بازارهاي جهاني به رکورد کم سابقه 1820 دلار در هر اونس، معادل 31 گرم، رسيد.  نگراني از وخيم تر شدن وضعيت بدهي هاي کشورهاي اروپايي و آمريکا و آمار هاي متشر شده درباره کاهش ميزان رشد اقتصادي در شماري از کشورهاي اروپايي سبب شد دست اندرکاران بازار بورس با دستپاچگي  دست به فروش سهام خود و خريد طلا و ارز هاي معتبر بزنند. قيمت نفت هم چهار درصد کاهش يافت و در بازار نيويورک نفت خام حدود 84 دلار در هر بشکه معامله شد. بازارهاي سهام آسيا روز جمعه با کاهش چشمگيري نسبت به روز گذشته کار خود را آغاز کردند.


 حمله به سفارت بريتانيا در کابل 

دفتر شوراي فرهنگي بريتانيا در کابل هدف حمله انتحاري افراد مسلح قرار گرفته است و طالبان گفته اند که اين عمليات را سازمان داده اند. روز جمعه، گروهي افراد مسلح پس از انفجار يک اتومبيل بمب گذاري شده در کنار ساختمان شوراي فرهنگي بريتانيا در پايتخت افغانستان، به اين ساختمان وارد و با ماموران امنيتي درگير شده اند. براساس گزارش هاي رسيده، در اين حمله، تا کنون دوازده تن از جمله تعدادي از ماموران پليس افغان کشته شده اند.
به گفته مقامات محلي، هشت تن از قربانيان اين حمله از ماموران پليس و چهار نفر ديگر از مهاجمان مسلح بوده اند. تعداد مهاجمان هنوز مشخص نيست اما به گفته منابع محلي، اين افراد، که به نارنجک انداز و مسلسل مسلح بوده اند، پس از انفجار بمب و فرو ريختن يکي از ديوارهاي اين ساختمان، وارد اين محل شدند. عمليات حمله به ساختمان شوراي فرهنگي بريتانيا در سه مرحله برنامه ريزي و اجرا شده است. در نخسيتن مرحله، در يک عمليات انتحاري، بمبي در ميدان نزديک اين ساختمان منفجر شد.


 قذافي به دنبال گريز 

در حالي که انقلابيون ليبي با نزديک شدن به ورودي هاي طرابلس ناقوس پايان حکومت معمر قذافي را نواختند، اخبار منتشر شده از تلاش رهبرليبي براي فرار از کشور خبر مي دهد.
عبدالمنعم الهوني، نماينده شوراي ملي انتقالي در اتحاديه عرب و مصر در گفت  وگو با روزنامه فرامنطقه اي الشرق الاوسط عنوان داشت: معمر قذافي، رهبر ليبي با ارسال پيام هايي به برخي از رهبران عرب از آنها خواسته است تا براي راضي ساختن نيروهاي ناتو و کشورهاي غربي در خصوص آتش بس در ليبي مداخله کنند.
بخشي از تماس هاي قذافي با رهبران عرب پيدا کردن پناهگاه امني براي رفتن به آنجا در صورت سقوط طرابلس توسط انقلابيون است. اين درحالي است که منابع وابسته به دولت ليبي اعلام کردند که ممکن است قذافي سکته کرده باشد و به همين دليل طي دو هفته گذشته به صورت علني ظاهر نشده است. منابع ليبي همچنين اعلام کردند که محمد اسماعيل، يکي از برجسته ترين معاونان سيف الاسلام قذافي، پسر معمر قذافي از طريق قاهره و تونس کشور را به مقصد روماني  ترک کرده است.
گزارشهاي رسيده از ليبي حاکيست که يک پالايشگاه نفتي  استراتژيک حومه شهر زاويه تحت کنترل نيروهاي مسلح مخالف سرهنگ قذافي در آمده است. به گفته يک گزارشگر خبرگزاري رويترز انقلابيون، اکنون در داخل تاسيسات اين پالايشگاه هستند و هيچ اثري از نيروهاي طرفدار سرهنگ قذافي ديده نمي شود. پيروزي انقلابيون هم ضربه اي استراتژيک به حاميان سرهنگ قذافي تلقي مي شود و هم ضربه اي رواني به آنها. نيروهاي وفادار به سرهنگ قذافي در روزهاي اخير در برابر مخالفان متحمل شکستهاي سنگيني شده و کنترل مناطقي را به آنها واگذار کرده اند. با وجود تکميل دولت قذافي و مقابله با انقلابيون اما در ميان کارکنان دولت نوعي نگراني و تذلزل ديده مي شود که تاکنون سابقه نداشته است.


 هشدار دبيرکل حزب الله 

سيدحسن نصرالله، دبيرکل حزب الله لبنان نسبت به تلاش برخي براي ايجاد فتنه مذهبي ميان مسلمانان شيعه و سني، مسيحيان و هم چنين دروزي ها در لبنان هشدار داد و تاکيد کرد: آنچه که امروز روي مي دهد، بسيار بدتر از تخريب چهره است، در واقع هدف از تلاش هاي کنوني، ضربه زدن به بافت اجتماعي لبنان و تخريب آن و زمينه سازي براي ايجاد فتنه و جنگ هاي داخلي است. دبيرکل حزب الله لبنان تاکيد کرد: هدف از اينگونه اقدامات کشاندن مقاومت به جنگ هاي داخلي براي ضربه زدن به آن است. سيد حسن نصرالله تاکيد کرد: ما مانند گذشته مي توانيم از طريق آگاهي و حس مسئوليت با اين حملات مقابله کنيم. دبيرکل حزب الله با بيان اينکه هدف اصلي دشمنان، لبنان و به ويژه مقاومت اين کشور است، اظهار کرد: لبنان از طوايف مختلف تشکيل شده است و به هر اندازه که روابط ميان اين طوايف بحراني باشد، دشمني بين آنها حکمفرما خواهد بود; اکنون تلاش ها بر اين است که روابط ميان طوايف مختلف تخريب شده و ميان آنها دشمني ايجاد شود تا پس از آن کشور به مرحله انفجار برسد. سيد حسن نصرالله افزود: اکنون مقاومت در لبنان به طايفه شيعيان نسبت داده مي شود در حالي که همه لبناني ها از مقاومت حمايت مي کنند، دشمنان به دنبال تخريب روابط ميان شيعه و سني، شيعه و مسيحي و شيعه و دروزي هستند تا کشور را ويران کنند. دبيرکل حزب الله لبنان با اشاره به کيفرخواست صادر شده توسط دادگاه بين المللي ترور رفيق حريري، نخست وزير اسبق اين کشور گفت: در اين کيفرخواست چهار تن از نيروهاي شريف مقاومت متهم شدند. من از مدتها قبل مي گفتم که اگر آنها باهوش بودند آن را منتشر نمي کردند، اما به خواست خدا آنها اين کيفرخواست را منتشر کردند چرا که انتشار آن باعث مي شود مردم نسبت به واقعيت اين اقدامات آگاه شوند.


 درگيري در سفر پاپ به اسپانيا 

هزاران تن در مادريد در مخالفت با سفر "پاپ بنديکت شانزدهم" رهبر کاتوليک هاي جهان به اسپانيا راهپيمايي کرده و در جريان آن مخالفان و موافقان پاپ با يکديگر درگير شدند.  به گزارش آسوشيتدپرس، پليس مادريد براي جدا کردن مخالفان و هواداران پاپ به خشونت متوسل شد که در نتيجه آن 11 تن از جمله دو پليس مجروح شده و بيش از شش تن از تظاهرکنندگان نيز دستگير شدند. به گفته پليس بيش از چهار هزار تن به دعوت 140 سازمان غيردولتي فعال در زمينه جدايي دين از سياست در اين تظاهرات شرکت کرده بودند. پاپ که مي دانست اسپانيايي ها از اوضاع اقتصادي خود ناراضي هستند اولين سخنراني خود را به شکوه از وضعيت اقتصادي جهان اختصاص داد و از کساني که منافع مالي را بر ارزشهاي انساني مقدم مي دانند انتقاد کرد.


 کنترل شديد اينترنت در امارات 

پليس دبي اعلام کرد که براي يافتن هر گونه دليل و مدرکي به منظور برگزاري اعتراض يا اعتصاب، شبکه هاي اجتماعي اينترنتي را به شدت کنترل مي کند. به گزارش الجزيره، سرهنگ "عبدالرحيم بن شفيع" مدير اداره مبارزه با جرايم سازماندهي شده در وزارت کشور امارت، گفت: "پليس دبي شبکه هاي اجتماعي نظير "توئيتر" و "فيس بوک" را به شدت کنترل مي کند. بن شفيع افزود: "هر کسي که اخبار و بيانيه هاي دروغ و مغرضانه را منتشر کند و اين اخبار و بيانيه ها به امنيت عمومي آسيب وارد کند، از يک ماه تا سه سال زنداني مي شود." وي در ادامه گفت: "فرماندهان دستگاه امنيتي امارات ديدند چگونه کساني که در انگليس دست به غارت و آشوب زدند و از وسايل ارتباطي نظير شبکه هاي اجتماعي براي سازماندهي کارهايشان طي آشوب استفاده کردند."


 اراده اصلا حات در سوريه 

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که گروهي از مقام هاي امور بشردوستانه اين سازمان به سوريه مي روند تا اوضاع اين کشور را از نزديک بررسي کنند. اين خبر در حالي اعلام شده که آمريکا، بريتانيا، فرانسه، آلمان و اتحاديه اروپا خواهان کناره گيري بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه شده و تلاش تازه اي را براي تشديد تحريم ها عليه حکومت وي آغاز کرده اند. "بشار اسد" رئيس جمهوري سوريه، اصلاحات در اين کشور را خواست سوري ها دانست و نه پاسخ به فشارهاي خارجي. به گزارش سانا، اسد در ديدار با اعضاي کميته مرکزي حزب بعث و تعدادي از نمايندگان سازمان و سنديکاهاي مردمي گفت: "اصلاحات در اين کشور بدون بازگرداندن امنيت و از بين بردن تمام گروه هاي مسلح امکان پذير نيست."


 نقش استالين در فروپاشي شوروي 

" پيتر روتلند " استاد علوم سياسي دانشگاههاي آمريکا و " فيليپ پمپر" نويسنده و پژوهشگر تاريخ روسيه در مطلب مشترکي که روزنامه " مسکو تايمز" آنرا چاپ کرده است نگاهي دارند به نقش ژوزف استالين در فراز و نشيب هايي که در نهايت به زوال اتحاد شوروي انجاميد. همزمان با بيستمين سالگرد کودتاي اوت 1991 که به سقوط نهايي اتحاد شوروي انجاميد، نويسندگان اين مطلب مي پرسند که در تحليل دلايل اين زوال چه شخصيت هايي بيش از همه مطرح هستند؟ ليبرال ها معمولا ميخاييل گورباچف و اصلاحات وي را يادآوري مي کنند و در مقابل محافظه کاران مي گويند که رونالد ريگان نقش اصلي را برعهده داشت است. ولي حقيقت اين است که ژوزف استالين را بايد موثرترين فرد در زوال اتحاد شوروي قلمداد کرد.
 معمولا  ژوزف استالين به عنوان يک نابغه شيطاني در استراتژي و تاريخ اتحاد شوروي شناخته مي شود که گذشته از تحکيم نظام مخوف در داخل مرزهاي اين کشور، در دوره جنگ جهاني دوم با استفاده از ضعف غرب توانست اروپاي شرقي را زير کنترل نظام کمونيستي درآورد. اما " پيتر روتلند " و "فيليپ پمپر " معتقدند که گسترش مرزهاي بلوک شرق و حوزه نفوذ اتحاد شوروي به اروپاي شرقي يک استراتژي نادرستي بود که در نهايت به زوال دولت شوروي انجاميد.
 استالين براي محافظت از اتحاد شوروي در قبال تعرض هاي احتمالي غرب، حوزه نفوذ اين کشور را گسترش داد و اراضي کشورهاي اروپاي شرقي را به يک محدوده حفاظتي براي مرزهاي شوروي بدل کرد.
اما اين ارزيابي و ديدگاه استالين کهنه  از دور خارج شده بود و در سالهاي پس از جنگ جهاني دوم هيچ کشوري در غرب قصد يا توان حمله به اتحاد شوروي را نداشت. تمام کشورهاي بزرگ غربي منهاي آمريکا مشغول بازسازي و دست و پنجه نرم کردن با عواقب دو جنگ جهاني و بحران هاي ناشي از فروپاشي استعمارهاي قديم بودند. صحنه رقابت ها به عرصه توليد سلاح هسته اي و موشک هاي دروبرد منتقل شده بود و نه جنگ هاي سنتي با هدف کشورگشايي. مدافعان استالين او را ناجي اتحاد شوروي در برابر حمله آلمان مي دانند و به همين خاطر دوران مخوف حکومت وي را توجيه مي کنند.  اما حقيقت اين است که بينش استراتژيک استالين براي دفاع از موجوديت اتحاد شوروي بر اساس ذهنيت هاي قرن نوزدهم استوار بود و مختصات و طبيعت جنگ و رقابت هاي استراتژيک به شيوه قرن بيستم را نمي شناخت. به همين خاطر وي سرمايه عظيمي از ثروت و توانايي هاي اتحاد شوروي را در اين راه به هدر داد.  اين دوکارشناس آمريکايي در ادامه تحليل خود در روزنامه " مسکو تايمز" مي گويند: استالين يک چهارم از توليد ناخالص ملي اتحاد شوروي وميليونها سرباز ارتش سرخ را براي تداوم کنترل برملحقات اتحاد شوروي در اروپاي شرقي هزينه کرد و اين آغاز گام برداشتن اين کشور در مسير زوال بود. در پايان جنگ جهاني دوم استالين جمهوري هاي بالتيک، مولداوي و غرب اوکرايين را ضميمه خاک شوروي کرد ، مردم اين کشورها و حتي بعدها رهبران احزاب کمونيست اين مناطق با اين اقدام به شدت مخالف بودند.  اگر استالين با اين کار خود ضديت با مسکو و احساسات ناسيوناليستي مردم اين کشورها را تحريک و سرکوب نکرده بود شايد اصلاحات گورباچف در سال هاي دهه 1980 به نتيجه مي رسيد. در حقيقت مقابله شديد ناسيوناليست ها در مناطق و جمهوري هاي اقماري اتحاد شوروي باعث شد که يلتسين و هواداران وي از گورباچف جدا شده و با کودتاي خود عملا به عمر اتحاد شوروي پايان دهند.


 تقدير از امدادگران 
نويسنده : بان کي مون

سالي نيست که بدون بحران هاي انساندوستانه سپري شود. هرجا مردم نيازمندي به سر مي برند، انسان هايي نيز هستند که کمک مي کنند- مردان و زنان گرد هم ميآيند تا از رنج ها بکاهند و اميد بيافرينند. از ژاپن تا سودان، از پاکستان تا شاخ آفريقا، ياريگران به مردمي که خانه ها، عزيزان و منبع درآمد خود را از دست داده اند کمک مي رسانند. اين انساندوستان غالبا به دور از خانه هاي خود با خطرات بزرگي روبه رو هستند. آنان ساعات زيادي از روز را در شرايط بسيار طاقت فرسا  کار مي کنند. تلا ش هاي آنان درجريان درگيري ها و بلا ياي طبيعي موجب نجات جان ها مي گردد. آنان همچنين مردم  دنيا را با يادآوري اين نکته به يکديگر نزديک مي کنند که ما همه يک خانواده هستيم، با روياهايي مشترک براي سياره اي صلح آميزي که در آن مردم مي توانند در امنيت و با شرافت زندگي کنند. در روز جهاني انساندوستي،  ما کوشش اين ياريگران را گرامي داشته و از آنان براي فداکاري هايشان سپاسگزاري مي کنيم. همچنين از آناني قدرداني مي نماييم که در افغانستان، هائيتي و ساير مکان ها نهايت فداکاري را نموده اند. بسياري از آنان درجريان انجام وظيفه جان خود را از دست داده اند، يا متحمل خسارت شده اند. ماتعهد مي کنيم هرآنچه در توان داريم انجام دهيم تا مطمئن شويم انساندوستان دنيا براي انجام کار ضروري خود ايمن باشند. امروز همچنين روزي است که ما زندگي خود را محک بزنيم و ببينيم چه مي توانيم انجام دهيم تا به مردمي کمک کنيم که در درگيري ها، بلا يا و سختي ها گرفتار آمده اند. اجازه دهيم آناني را که اين روز را گرامي مي دارند به ما اميد دهند آغازگر سفر خويش باشيم براي اينکه دنيا را مکاني بهتر نماييم و خانواده انساني خود را بيشتر به هم نزديک سازيم.
دبيرکل سازمان ملل


 سفر اردوغان به سومالي 

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه، براي بررسي اوضاع در سومالي که با بزرگترين فلاکت گرسنگي 60 سال اخير رو در روست، عازم اينکشور گرديد. نخست وزير را در اين سفر، همسرش امينه اردوغان، بکير بوزداغ معاون نخست وزير، فاطمه شاهين وزير سياستهاي اجتماعي و خانواده، رجب آک داغ وزير بهداشت، احمد داوود اوغلو وزير امور خارجه، مهدي اکر وزير کشاورزي، دامداري و مواد غذائي، عمر چليک معاون رهبر حزب عدالت و توسعه و محمد گورمز رئيس اداره امور ديني ترکيه همراهي مي کنند. رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه، در اين ديدار يک روزه با شيخ شريف احمد رئيس جمهور سومالي ديدار و گفتگو کرده و از اردوگاههاي کمکي بازديد خواهد نمود. نخست وزير، اردوگاه پناهندگان و بيمارستان صحرائي بر پا شده از سوي هلال احمر و وزارت بهداشت ترکيه در سومالي را نيز افتتاح خواهد کرد.


 اخبار کوتاه 

نمايش فرهنگ ژاپني

دويچه وله: مردم ژاپن، که در ماه هاي گذشته، بحران سيل، سونامي و نشت مواد راديواکتيو را پشت سر گذاشته اند، بيش از سه و نيم ميليارد ين (بيش از 45 ميليون دلار) پول را که در مناطق سيل زده يافته اند به دولت بازگردانده اند. همچنين 5700 گاوصندوق پيدا شده پس از سيل که حاوي  بيش از دو ميليارد ين بوده، به دولت داده شده است. سخنگوي پليس ژاپن اعلام کرد مردم وداوطلبان همچنان کيف پولهاي پيدا شده را تحويل مي دهند و تا کنون 96 درصد مبالغ پيدا شده، به صاحبانشان بازگردانده شده است. زلزله و سونامي در ژاپن که در ماه مارس رخ داد، دستکم 16 هزار کشته و هزاران نفر بي خانمان بر جا گذاشت.


بيماري ناشناخته بانوي نارنجي

رويترز: وکيل يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق اوکراين که در حال حاضر به اتهام سو» استفاد از قدرت در زندان به سر مي برد، اعلام کرد که موکلش بيمار است و از يک بيماري ناشناخته رنج مي برد. تيموشنکو اکنون حتي در وضعيتي نيست که بتواند براي مدت کوتاهي درحياط زندان قدم بزند. به دلايلي نامعلوم روي تمام بدن تيموشنکو لکه هاي آبي تشکيل شده است.


ناآرامي در برلين

لوکال:شورشيان در برلين براي سومين شب پياپي به خودروهاي پارک شده در سطح شهر حمله کردند و اين بار 26 خودروي سواري را به آتش کشيدند.


خاکسپاري قربانيان بيرمنگام

ديلي تلگراف: هزاران نفر روز پنجشنبه در شهر بيرمنگام بريتانيا درمراسم تشييع پيکر سه قرباني شورشهاي اخير شرکت کردند. هفته گذشته در جريان ناآرامي ها در چند شهر مختلف بريتانيا، سه تن از جوانان ساکن شهر بيرمنگام، که از محله خود در برابر حمله آشوبگران محافظت مي کردند، توسط يک دستگاه خودرو زير گرفته و کشته شدند.


اعلام جرم عليه باگبو

رويترز:دادستان ها در ساحل عاج لوران باگبو رئيس جمهور سابق اين کشور و سيمونه، همسرش را به ارتکاب جرايم اقتصادي، از جمله سرقت، غارت و اختلاس اموال عمومي متهم کرده اند. آنها از ماه آوريل تحت بازداشت خانگي بوده اند، يعني زماني که آقاي باگبو پس از خودداري از پذيرش شکست در انتخابات وارد نبرد با رقيب شد و به زور برکنار شد.


تشکيل شوراي ملي يمن

خبرگزاري فرانسه: گروه هاي اپوزيسيون و رهبران سياسي مخالفان حکومت "علي عبدالله صالح" ديکتاتور يمن تشکيل "شوراي ملي يمن" را اعلام کردند.  شوراي ملي يمن 143 عضو دارد که از ميان گروه ها و احزاب سياسي، رهبران تظاهرات ضدحکومتي چند ماه اخير و شخصيت هاي مخالف حکومت عبدالله صالح انتخاب شده اند.


انتقاد ترکيه از اسراييل

تي آر تي:  "رجب طيب اردوغان" نخست وزير ترکيه بار ديگر خواستار عذرخواهي تل آويو به دليل حمله به کشتي حامل کمک هاي بشردوستانه به نوار غزه که در جريان آن 9 فعال ترک جان خود را از دست دادند، شد.


بي اعتمادي به مرکل

مورگن مگتسين: تازه ترين نظرسنجي ها حاکي از آن است که 55 درصد آلمان ها معتقدند که دولت کشورشان قادر به جلوگيري از بروز يک بحران مالي و اقتصادي جديد نيست. اين در حالي است که 20 درصد آلمان ها نيز در مسائلي که مربوط به سياست مالي کشورشان است، اعتمادي به صدراعظم ندارند. طبق نظرسنجي صورت گرفته تنها 22 درصد سئوال شوندگان به شايستگي هاي مرکل اعتماد دارند.


پذيرش طرح آمريکا

آسوشيتدپرس: کره شمالي اعلام کرد که طرح آمريکا براي انجام مذاکرات به منظور يافتن بقاياي سربازان آمريکايي دفن شده در اين کشور را پذيرفته است. مقام هاي آمريکايي خواستار انجام مذاکرات براي يافتن بقاياي سربازان آمريکايي دفن شده در کره شمالي بوده اند.


دفاعيه رئيس جمهور کلمبيا

آسوشيتدپرس: "آلوارو اوريبه"، رئيس جمهور سابق کلمبيا، در حضور سه ساعت و نيمه اش در کميته وابسته به کنگره اين کشورهر نوع اتهام عليه خود را بر مبناي مدارک و شواهد نادرست و بدخواهي دانست.بيش از 20 تن از عوامل سرويس اطلاعاتي کلمبيا به اتهام ايفاي نقش و دست داشتن در جاسوسي زنداني شده اند.


پذيرش اعتراضات در تونس

الجزيره: نخست وزير تونس در اولين واکنش به اعتراضات مردمي اعلام کرد که روند محاکمه متهمان حوادث اخير کشور را سرعت مي بخشد و اقدامات سخت گيرانه تري را عليه بازماندگان نظام سابق اين کشور به کار خواهد بست.