نسخه شماره 2711 - 1390/05/29 -

هاشمي رفسنجاني:
نبايد با درآمدهاي عظيم نفتي شاهد مشکلا ت اقتصادي باشيم
وعده الهي زماني محقق مي شود که ديکتاتورها احساس مي کنند بيشترين تسلط بر مردم را دارند
آيت الله جنتي با اشاره به تلاش عده ا ي براي جذب بي بندو بارها :
راي آوردن در انتخابات رياست جمهوري را به گور خواهيد برد

رئيس سازمان بسيج مستضعفين:
منافقين مدعي خط امام(ره)، از تروريست هاي دهه 60 خطرناکترند


نتيجه بي اخلاقي، بي اعتمادي مردم است


ترجيح ماديات بر معنويات بازگشت به فرهنگ جاهليت است

رهبر انقلاب خطاب به مسوولان دولتي تاکيد کردند:
برخورد بي رحمانه با فساد اقتصادي در دستگاه هاي دولتي


طرح گام به گام و حفظ منافع ملي


اخبار کوتاه

تحليل چند فعال سياسي از رقابت هاي انتخاباتي
اصلاح طلبان همواره رقيب جدي اصولگرايان هستند


روايت نراقي از کودتاي 28 مرداد اختلا فات مصدق و آيت الله کاشاني


چاي، شغل و کاري بزرگتر از ملي شدن صنعت نفت!


روايتي دست اول از عزل آيت الله منتظري و ارتحال امام(ره)


زير پوست خبر


سيد حسن خميني در مراسم افطاري خاتمي نبود


 هاشمي رفسنجاني:
 نبايد با درآمدهاي عظيم نفتي شاهد مشکلا ت اقتصادي باشيم 
 وعده الهي زماني محقق مي شود که ديکتاتورها احساس مي کنند بيشترين تسلط بر مردم را دارند

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار جمعي از آزادگان سرافراز 8 سال دفاع مقدس آنان را يادگارهاي مهم اين دوران سخت خواند و افزود: آزادگان عزيز ايران اسلامي در دوران اسارت به خوبي شان و عزت انقلاب و نظام جمهوري اسلامي را حفظ و باصبر و پايداري دشمن را به ذلت کشاندند.
آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به نقش اساسي حضرت امام (ره) و دست اندرکاران جنگ دربازگشت اين عزيزان تصريح کرد: به جرات مي توان گفت بازگشت آزادگان سرافراز به آغوش ملت ايران يکي از شيرين ترين بخش هاي دوران دفاع مقدس بود.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اين که پس از جنگ و در دوران سازندگي بسيار تلاش شد تا حق اين عزيزان ايثارگربه خوبي ادا شود، تصريح کرد: با برنامه هاي بازسازي تلاش کرديم که رقم 16 درصد بيکاري در سطح کشور به 9 درصد برسد و با همکاري مجلس و ساير دستگاه ها امکانات و کار و اشتغال خوبي براي آزادگان سرافراز فراهم آمد، اما متاسفانه امروز از شما مي شنويم اکثر فرزندان تحصيل کرده آزادگان بيکارند.
هاشمي رفسنجاني با اشاره به مشکلاتي که هنوز برخي از آزادگان، ايثارگران و خانواده هاي آنان با آن دست به گريبانند، تصريح کرد: اگر چه زحمات زيادي در کشور کشيده مي شود، ولي با امکانات اقتصادي و درآمدهاي نفتي عظيمي که طي ساليان گذشته حاصل شد، نبايد شاهد وجود مشکلات اقتصادي براي قشرهاي گوناگون به خصوص ايثارگران و آزادگان و نيز پرداخت نشدن معوقات و به ثمر نرسيدن قانون جامع ايثارگران عزيز باشيم.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنانش تحقق وعده و سنت الهي را يکي ازبهترين نتايج دوران دفاع مقدس خواند و گفت: سرنوشت حزب بعث و صدام يکي از سنت هاي خدشه ناپذير الهي است که براي تاريخ امروز بشريت بسيار عبرت انگيز و درس آموز است.
هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: صدام و حزب بعث همه امکانات عراق از جمله سه قوه و مطبوعات و رسانه ها و نيروهاي نظامي و انتظامي و امنيتي را در خدمت ديکتاتوري خود و سرکوب مردم مظلوم عراق و همسايگان گرفته بود، اما امروز تاريخ شاهد ذلت و مکافات آنها و نجات مردم مظلوم عراق هستيم که "ان تنصرالله ينصرکم...". چه درسي از اين گويا تر و مصداقي واضح تر از بشارت الهي که: "ان ربک لباالمرصاد..." و نيز "من ظلم عبادالله کان الله خصمه دون عباده" و اين سرنوشت همه ديکتاتورهاي تاريخ است و نتيجه وعده خدا به بندگان مظلومش.
وي با اشاره به اينکه براساس وعده هاي خداوند، پيروزي همواره با مجاهدان و صالحان است گفت: پيروزي واقعي براي مردم ايران پس از جنگ و با نابودي صدام و حزب بعث ظاهر شد.
هاشمي رفسنجاني با اشاره به تحولات عميقي که در منطقه در حال وقوع است، سرنگوني ديکتاتورها را نمونه ديگري از تحقق وعده هاي خداوند به ملت هاي مظلوم خواند و تصريح کرد: وعده الهي در مورد ستمگران درست زماني تحقق مي يابد که ديکتاتورها احساس مي کنند با بيشترين امکانات اقتصادي، نظامي و امنيتي بيشترين تسلط را براي ظلم و تعدي به حقوق مردم دارند.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام دربخش ديگري از سخنانش و در پاسخ به پرسش يکي از آزادگان با تاکيد بر اين که بايد اصل انقلاب ونظام جمهوري اسلامي و ساختارهاي ايجاد شده براساس قانون اساسي را از عملکردهاي خود پس از انقلاب از هم تفکيک کنيم، گفت: بايد همواره دستاوردهاي اساسي انقلاب و نظام جمهوري اسلامي را از ضعف هاي مديريتي و فردي و ناکامي هاي جناحي جدا و دستاوردهاي مثبت را تقويت و ناکارآمدي هاي مديريتي را با جديت و صداقت برطرف کنيم تاانشا»الله آينده بهتري را براي فرزندان مان فراهم کنيم.
در ابتداي اين ديدار تعدادي از آزادگان حاضر در جلسه به طرح خاطرات خود از اسارت و دفاع مقدس از جمله نقش سخنراني هاي هاشمي رفسنجاني به عنوان فرمانده جنگ در تقويت روحيه نشاط، اميد و صبر اسراي در بند داشت پرداختند و بخصوص به آخرين نامه صدام به ايشان که با نوشتن "اکنون شما به همه خواسته هاي خود رسيده ايد" اشاره کردند که پس از آن آزادي اسرا آغاز شد.
همچنين تعداي از حاضران در جلسه به بيان مشکلات و معضلاتي که ايثارگران، جانبازان و آزادگان با آن دست به گريبانند پرداختند.
همچنين رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ضيافت افطار پرسنل حفاظت فيزيکي مجمع تشخيص مصلحت نظام، جماران و چک و خنثي سازي با آرزوي توفيق قبولي طاعات و عبادات همه عزيزان حاضر در جلسه، مقوله امنيت را از مهمترين نيازهاي کشور خواند و ازتلاش همه دست اندرکاران ايجاد امنيت در کشور بخصوص پرسنل سپاه حفاظت تشکر و قدرداني به عمل آورد.


 آيت الله جنتي با اشاره به تلاش عده ا ي براي جذب بي بندو بارها :
 راي آوردن در انتخابات رياست جمهوري را به گور خواهيد برد 

آيت الله جنتي، دبير شوراي نگهبان در  خطبه نماز جمعه اين هفته تهران تحليلي از شرايط منطقه و ناآرامي هاي انگليس ارائه کرد و براي سلامتي آيت الله امامي کاشاني ديگر خطيب نمازجمعه تهران آروزي سلامتي کرد، اما مهمترين محور سخنان وي موضوع انتخابات رياست جمهوري دوره بعد بود که  نسبت به تحرک برخي منحرفان براي تصاحب قدرت هشدار داد. وي با اشاره به مناسبت هاي مختلف در روزهاي اخير و کودتاي 28 مرداد سال 1332 گفت: روز 28 مرداد روز ننگين تاريخ مملکت است. روزي که تلاش هاي آيت الله کاشاني با آن سختي هايي که در تبعيد گذرانده بود توسط شاه ناديده گرفته شد.
آيت الله جنتي در خطبه هاي ديروز نماز جمعه تهران، تصريح کرد: حرکت آيت الله کاشاني يک حرکت ضد رژيم بود که مصدق را هم به سرکار برگرداند و اين مصدق بود که قدر خدمت آيت الله کاشاني را ندانست و خيال کرد که ديگر نيازي به روحانيت ندارد و طرح جدايي دين از سياست را پي ريزي کرد. وي با اشاره به فضاي مسمومي که در سياست کشور ايجاد شده است، گفت:بعضي مسايل زشت به وجود آمده است، من تعجب مي کنم، مگر قدرت چقدر ارزش دارد که آدم همه چيز را براي آن فدا کند؟ عده اي الان در فکرند به هر قيمتي براي انتخابات رياست جمهوري راي جمع کنند، پول بي حساب و کتاب، روابط و جا انداختن هاي بي حساب و کتاب دارند. بعد به دنبال جذب بي دين جذب بي حجاب، بي بند و بارها ، ملي هايي که اسلامي نيستند، مي روند که به آنها راي بدهند. براي چه؟ اينکه در رياست جمهوري راي بياورند؟ شما اين را به گور مي بريد من اين را به شما مي گويم. شما ممکن است چهار تا آدم هرزه و بي دين را جذب کنيد، اما قشر عظيم و متدين که 9 دي و 22 بهمن را درست کردند را از دست مي دهيد. آنها اين اشتباهات را مي کنند، اما عطش قدرت آدم را ديوانه مي کند. جنتي خاطر نشان کرد: به هر حال عده اي در فکر اين هستند که براي رياست جمهوري به هر قيمتي راي جمع کنند و در اين مسير استفاده از  روابط و پول بي حساب و کتاب شده است. وي افزود: اين افراد سعي مي کنند با جذب بي بند و بارها، ملي گراها و سلطنت طلب ها براي انتخابات رياست جمهوري فعاليت کنند، اما من به آنها مي گويم که اين آرزو را با خود به گور مي برند، چرا که ممکن است آدم هاي بي دين و هرزه را جذب کنند، اما خيل عظيم مردمي که در 9 دي به ميدان آمدند را از دست خواهند داد. خطيب نماز جمعه تهران با اشاره به درپيش بودن روز قدس، تصريح کرد: روز قدس را در پيش رو داريم که روز حساسي است در تاريخ ما چرا که اين راهپيمايي روز قدس بود که الگو بخشي پيدا کرد و غير از اينکه موجب تحکيم پايه هاي قدرت اين نظام شد و دشمنان داخلي را طرد کرد، به آنها فهماند که ما مردم با نظام و ولايت فقيه هستيم و به امام خود وفادار هستيم. وي افزود: اين مسئله به خارج هم پيام داد که مردم مسلمان روي زمين بايد در مقابل اسرائيل بايستند و ابراز تنفر کنند و اين پيام را دنيا هم کم و بيش دريافت. جنتي افزود:روز قدس کار را به جايي رساند که در حال حاضر اسرائيل بدترين تاريخ ايام حيات ننگين خود را سپري مي کند. در اسرائيل اين حرف ها نبود و مردم مهار شده بودند و کسي جرات نداشت که حرفي بزند يا بر ضد رژيم شعار بدهد. در فلسطين اين کار شده است و اين حرکت ادامه پيدا خواهد کرد و ما منتظر روزي بايد باشيم که اين حرکت ها به نتيجه برسد و مردم با تمام وجود اعلام مي کنند که ما امام عادل و عدالت مي خواهيم . وي تاکيد کرد: عدالتي که در آن شک و شبهه اي نيست، عدالتي است که توسط امام عصر پايه ريزي مي شود. جنتي خاطرنشان کرد: ديگران هم کم و بيش به اين شرايط دچار مي شوند. نمونه آن همين شورش هايي است که در کشور انگلستان رخ داده و شيپور بيداري را در اين کشور روز قدس و 22 بهمن و 9 دي نواخت و ما بايد به خاطر اين نعمت ها شکرگزار خداوند باشيم. دبيرشوراي نگهبان با اشاره به درگيري هاي اخير نيروهاي امنيتي با گروهک پژاک، گفت: ريشه کن کردن پژاک هم حرکت مهمي بود که من تشکر مي کنم از ريشه کردن آنها چرا که مردم کردستان امنيت نداشتند و نيروهاي ما مردانه وارد شدند و امنيت را به مردم شريف اين منطقه بازگرداندند.


 رئيس سازمان بسيج مستضعفين:
 منافقين مدعي خط امام(ره)، از تروريست هاي دهه 60 خطرناکترند 

رئيس سازمان بسيج گفت: منافقيني که امروز ادعاي راه امام و خط امام را دارند اما عليه اسلام، ولايت و انقلاب نقشه مي کشند، از تروريست هاي دهه 60 خطرناک ترند. به گزارش فارس، سردار محمدرضا نقدي در مراسم گراميداشت شهداي مبارزه با ترور گفت: در زماني که هنوز ارکان انقلاب مستحکم نشده بود، اين شهيدان با خون پاکشان پرده تزوير را از چهره نفاق برداشته تا ملتي که تازه انقلاب و حاکميت دين را تجربه مي کرد، بيدار کند و از شعارهاي فريبنده گروهک هاي مزدور شرق و غرب نجات دهند.
 وي افزود: منافقين وقتي ديدند که با کشتن مسئولين نظام طرفي نمي بندند اقدام به کشتار مردم عادي که نشاني از انقلابي بودن داشتند، کردند. نقدي در ادامه تصريح کرد: بدترين نوع ترورها آنهايي بود که در موقع افطار، منافقين به در منزل افراد مي رفتند و آنها را در زمان افطار و در مقابل خانواده به شهادت مي رساندند. رئيس سازمان بسيج مستضعفين با بيان اينکه مسئله نفاق يک مساله جدي و اساسي در پيش روي ما و همه مسلمانان است، اظهار داشت: بيشترين عرصه خودنمايي شيطان در چهره نفاق است. منافقين جدي ترين دشمنان خدا هستند و هميشه دستشان به جنايت آلوده است.  نقدي ادامه داد: امروز هم اسلام از خطر منافقين مصون نيست و جدي ترين تهديد منافقين هستند. منافقيني که امروز ادعاي راه امام را دارند، و با ادعاي خط امام مي نشينند و بر عليه اسلام،  ولايت و انقلاب نقشه مي کشند، از منافقين دهه 60 و اول انقلاب خطرناک ترند.
وي افزود: منافقين امروز از تروريست هاي سال 60 منافق ترند. چرا که آنها هر قدر هم که نفاق داشتند، سرانجام کفر خود را رو کردند و دست به اسلحه بردند. اما اين منافقين در اين سال ها بارها با آمريکا و صهيونيست ها همدستي کردند ولي هنوز هم تلاش مي کنند چهره خود را موجه نشان دهند و هنوز هم دم از راه امام(ره) و انقلاب مي زنند. رئيس سازمان بسيج مستضعفين تاکيد کرد: البته وقتي راس منافقين ملعون امروز با شاه جنايتکار بحرين مي نشيند و رئيس دفتر خود را پيش او مي فرستد تا از آنها کمک مالي بگيرد و يا وقتي که با وليعهد و شاه عربستان همنشيني مي کند و از او پول، رهنمود و خط مي گيرد ولي در مقابل مردم حرفي ديگر مي زند، بايد بداند که مردم آنها را شناخته اند. نقدي ادامه داد: آنها پول از اين افراد مي گيرند، فتنه مي کنند ولي خجالت نمي کشند. اين افراد در فتنه 88 رسوا شدند ولي باز امروز هم هنوز مدعي هستند. و هر شب افطار مي دهند و جلسه مي گيرند و نقشه مي کشند براي روزهاي آينده که چه آشوبي به پا کنند و چه طور به صحنه بيايند و يا خداي ناکرده گروهي از مردم را فريب دهند. وي در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: وقتي به اين منافقين مي گوييم اين چه کارهايي است که مي کنيد مي گويند ما اصلاح طلبيم. آدم هاي فاسدي که تلاش مي کنند خود را به راه امام منتسب کنند و فکر مي کنند با دو بار به منزل امام رفتن مردم حرف آنها را باور مي کنند. آنها نمي توانند با اين نفاق کسي را فريب و توطئه ديگري را شکل دهند. رئيس سازمان بسيج مستضعفين با بيان اينکه بيداري امروز مديون خون شهداي مبارزه با نفاق است، گفت: خيلي افراد پشت سر شهيد بهشتي، مطهري، رجايي و باهنر حرف مي زدند و شعار مي دادند و چه تهمتها و دروغ هايي را به اين افراد نسبت مي دادند اما شهادت اين بزرگواران نقشه منافقين را از بين برد.
نقدي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به گروهک تروريستي پژاک اظهار داشت: 85 درصد از گروهک پژاک که براي ناامن کردن ايران تشکيل شده; از کردهاي ايران نيستند زيرا مردم ايران با ديدن خون شهداي ترور بيدار شده اند و راه خود را پيدا کرده اند و آن 15 درصد يک عده آدم عقب افتاده هستند.
 وي در پايان با بيان اينکه همه دنيا عليه استکبار شوريده و اين مختص کشورهاي اسلامي نيست، خاطرنشان کرد: رئيس جمهور آمريکا و نخست وزير انگليس در هر جاي دنيا که حاضر شوند عليه آنها تظاهرات مي شود.


 نتيجه بي اخلاقي، بي اعتمادي مردم است 

عضو شوراي مرکزي انجمن مدرسين دانشگاه ها پيرامون اخلاق اسلامي با بيان اينکه سه محور مي توان براي اخلاق اسلامي در نظر گرفت گفت: اخلاق اسلامي درباره رفتار انسان با خود، با مردم و با خدا بحث مي کند. حبيبي ادامه داد: حضرت امام در بيانات خويش بارها بر رعايت اخلاق اسلامي تاکيد کردند. ايشان هم راجع به رفتار انسان با خويش، رفتار انسان ها با يکديگر و هم درباره رفتار انسان با خداوند بسيار سخن گفته اند و تاکيد کرده اند که نسبت به هم مهربان بوده و انصاف داشته باشند. وي در گفت وگو با جماران همچنين تصريح کرد:  در حکمت عملي که در فلسفه بحث مي شود به مسائلي گفته مي شود که مربوط به فرد است. امام هميشه تاکيد داشتند که از هواي نفس بپرهيزيد و  به مسئولين بسيار تاکيد مي کنند که هم در زبان و هم در عمل به اخلاقيات پايبند باشند زيرا در غير اين صورت حکايت از خودخواهي و خودمحوري انسان مي کند که امام به شدت مسوولين و متوليان را از آن پرهيز داده است. حبيبي اظهار کرد :اخلاق سياسي يعني مسوولان که متوليان امور سياسي هستند موازن اخلاقي را رعايت کنند  در غير اين صورت اگر بي اخلاقي به فضاي سياسي کشيده مي شود تاثير منفي در جامعه گذاشته که  يکي از تاثيرات بد آن اين است که مردم به مسئولين و متوليان امور سياسي بي اعتماد مي شوند و بزرگترين  خطر براي يک نظام همين است که مردم به مسئولين خود اعتماد نداشته باشند. وي در پايان گفت: وقتي مسئوين دروغ بگويند و حقايق را وارونه جلوه مي دهند خسارت زيادي به جامعه وارد  مي شود وعموما انجرافات اجتماعي و دل زدگي ها از همين مسئله ناشي مي شود و بنابراين براي دستگاه سياسي بسيار با اهميت است که مراقب اخلاق اسلامي باشد در غير اين صورت دود اين بي اخلاقي  به چشم خود مسئولين خواهد رفت و در آتش بي اعتمادي مردم خواهند سوخت و قطعا چنين جامعه اي نمي تواند پايدار بماند .


 ترجيح ماديات بر معنويات بازگشت به فرهنگ جاهليت است 

آيت الله مکارم شيرازي با اشاره به بالا رفتن ارزش اتومبيل و ملک هاي گران قيمت در نظر مردم گفت: بايد مراقب باشيم که به فرهنگ دوران جاهليت برنگرديم که ارزش را در آن تنها زيورآلات زنان و ماديات و شهرت مي دانستند. اين مرجع تقليد در جمع نمازگزاران حرم مطهر حضرت فاطمه  معصومه(س) تصريح کرد: انقلاب اسلامي ايران آيه "ان اکرمکم عند الله اتقيکم" را زنده کرد و با زنده کردن ارزش هاي والاي انساني به انسان شخصيت و عزت و آبرو بخشيد و ما بايد مراقب باشيم اين ارزش ها با پر رنگ شدن ماديات در چشممان از کف نرود. مکارم شيرازي با اشاره به يکي از خطبه هاي نهج البلاغه از زبان امام علي (ع)، افزود: ايشان در اين خطبه مي فرمايند خداوند خانه خود را در مکاني سنگلاخي و بي آب و علف بنا کرده و بدون هيچ زيور و ياقوت و زمرد، در صورتي که مي توانست اين خانه را در مکاني خوش آب و هوا و با بهترين زيورها بنا سازد. براي اينکه ماديات براي زائران اين خانه اهيمت نداشته باشد، به آنان دستور داد تا با موي آشفته و لباس ساده و يکسان و به دور از تجملات و ماديات در اين مکان براي زيارت حضور يابند. اين مرجع تقليد اظهار کرد: پيامبر اسلام (ص) با حکمت هاي فراوان خود ديد جامعه نسبت به ماديات را به گونه اي عوض کردند که ابوجهل و ابوسفيان با وجود مال فراوان به حاشيه فرستاده شدند. مهم ترين آنها ساده زيستي و زندگي در خانه ساده با غذاي ساده و پوشيدن لباس ساده بود. مکارم شيرازي يادآور شد: ايشان نوجوان، پير و جوان را از پولدار و فقير در يک صف به جماعت ايستاند و به آنان نشان داد هر کسي با هر تمکن مالي در پيشگاه خداوند يکسان است. اموال و فرزندان براي هيچ بنده اي ارزش و سبب بالا رفتن عزت وي نيست بلکه آن چه سبب بالا رفتن ارزش و مقام والاي انساني انسان هاست تنها مومن واقعي بودن است و اموال و اولاد فقط وسيله آزمايش انسان ها هستند. اين مرجع تقليد گفت: بها دادن بيش از اندازه به کساني که شهرت مادي دارند و قهرمانان مادي اند، باطل بوده و اصل اين است که قهرمان شکست هواي نفس خود باشيم و اين را ارزش بدانيم.


 رهبر انقلاب خطاب به مسوولان دولتي تاکيد کردند:
 برخورد بي رحمانه با فساد اقتصادي در دستگاه هاي دولتي 

فعالان و برگزيدگان بخش خصوصي، مديران عرصه هاي "اقتصادي - صنعتي - کشاورزي - بانکي - فناوري اطلاعات و خدمات" همراه با نمايندگان تشکل هاي صنفي، عصر چهارشنبه در ديدار با رهبر معظم انقلاب اسلامي به تبادل نظر و بررسي مسائل مختلف اقتصادي پرداختند.در ابتداي اين ديدار که بيش از سه  ساعت طول کشيد، 18 نفر از فعالان اقتصادي، ديدگاه هاي خود را درباره اوضاع اقتصادي کشور بيان کردند.
حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار با تاکيد بر تلاش، تدبير و شتاب بيشتر در تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله افزودند: دشمن با سلاح ناکارآمد تحريم درصدد زمين زدن ملت ايران و نظام اسلامي است اما اين هدف خصمانه، با جهاد اقتصادي مسئولان و مردم ناکام مي ماند و ملت بزرگ ايران، با اميد سرشار به آينده، به جايگاه شايسته خود دست خواهد يافت. رهبر انقلاب اسلامي ديدار با فعالان اقتصادي بخشهاي دولتي و خصوصي را در مقطع حساس کنوني، اقدامي نمادين براي نشان دادن اهتمام نظام اسلامي به "مسئله اقتصاد" و "تحرک و پيشرفت اقتصادي" دانستند و تاکيد کردند: پيام جلسه امروز، لزوم توجه بيشتر و جدي تر مسوولان و فعالان بخش هاي اقتصادي و همچنين آحاد مردم به مسئله اقتصاد است.
حضرت آيت الله خامنه اي، بيان گزارش اوضاع اقتصادي کشور از زبان فعالان بخش هاي خصوصي را يکي ديگر از اهداف ديدار امروز برشمردند و افزودند: همانگونه که در سخنان اغلب فعالان مشهود بود با همت مغزهاي متفکر، و شخصيت هاي علمي و فني، پيشرفت هاي چشم گيري در عرصه هاي توليد، خدمات، کشاورزي، صنعت و صنايع دانش بنيان به وقوع پيوسته که متاسفانه اغلب مردم از آن مطلع نيستند و بايد اين افتخارات ملي که متعلق به ملت ايران است، به اطلاع مردم رسانده شوند. ايشان خاطرنشان کردند: بيان پيشرفتها به معناي ناديده گرفتن نقاط ضعف و کمبودها نيست اما بيان نقاط منفي بايد با لحن علاج جويانه و اميدبخش باشد تا واقعيات کشور، وارونه جلوه داده نشود. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: يکي از شگردهاي جنگ رواني دشمنان در شرايط کنوني، نااميد کردن مردم بويژه نسل جوان و فعال کشور است، بنابراين همواره بايد پيشرفتها و ظرفيت هاي شگرف کشور براي اطلاع مردم منعکس شود. ايشان در بيان علت نامگذاري سال جاري به سال جهاد اقتصادي به هدف جبهه استکبار براي زمين زدن ملت مقاوم ايران و نظام اسلامي از راه اقتصاد اشاره کردند و افزودند: بايد با شناخت "اهداف، ابزار و سلاح دشمن" و با جهاد اقتصادي به مقابله با اين هدف رفت. حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين ويژگي هاي جهاد اقتصادي، به "استمرار، همه جانبگي، هوشمندي و اخلاص" اشاره کردند و افزودند: بايد اين نکته را درک کرد که جهاد اقتصادي، در واقع حرکتي هدفدار در مقابله با حرکت غرض آلود و خصمانه دشمن است. رهبر انقلاب اسلامي هدف واقعي تحريم هاي ايران را فلج کردن اقتصاد کشور خواندند و خاطرنشان کردند: عامل حقيقي اين تحريم ها مسئله انرژي هسته اي نيست چرا که روند تحريم ها، 32 سال پيش هنگامي آغاز شد که نامي از مسائل هسته اي در کشور نبود. حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر مقابله هوشمندانه ملت ايران و مسئولان کشور با تحريم ها افزودند: اگر تحريم، موثر و براي دشمنان کارگشا بود همان سالهاي اول انقلاب اهداف مستکبران را محقق مي ساخت چه برسد به اکنون که ملت و نظام در مقابل تحريم ها، به تدريج حالت ضدضربه پيدا کرده اند.
ايشان دور زدن تحريم ها و مهمتر از آن رويآوردن به تواناييهاي داخلي را از جمله شيوه هاي موفق ملت و مسئولان در شکست دادن تحريم ها برشمردند و افزودند: مقابله افتخارآميز نظام اسلامي با تحريمها، همچون تمامي 32 سال اخير، با موفقيت ادامه خواهد يافت. رهبر انقلاب همچنين با تاکيد بر لزوم تحقق اهداف سندچشم انداز 20 ساله و دستيابي ايران به رتبه اول کشورهاي  منطقه در عرصه هاي مهم و حياتي افزودند: رقباي منطقه اي در حال کار و تلاش شديد هستند و دستيابي به اهداف سندچشم انداز، نيازمند سرعت بيشتر - تدبير و حرکت منضبط تر و درواقع نيازمند جهاد اقتصادي است. حضرت آيت الله خامنه اي دستيابي به رتبه اول منطقه در مسائل مهم و حياتي را نه يک هوس بلکه يک نياز واقعي و سرنوشت ساز خواندند و افزودند: در اوضاع کنوني منطقه و جهان، هر کشوري که نتواند از لحاظ اقتصادي، علمي و زيرساخت ها از رشد لازم برخوردار شود بي رحمانه مورد تطاول قرار مي گيرد بنابراين بايد با استحکام دروني و پيشرفت اقتصادي، اهداف سند چشم انداز را محقق کرد. رهبر انقلاب ظرفيت هاي کشور را از لحاظ "منابع، هوش و استعداد انساني"، منابع طبيعي و موقعيت جغرافيايي، فوق العاده خواندند و افزودند بايد اين ظرفيت هاي درجه يک را بالفعل کرد و رتبه اول منطقه را به دست آورد که اين مهم، نيازمند کار و تلاش مضاعف است. حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به گذشت 5 سال از آغاز اجراي سندچشم انداز 20ساله، کارهاي انجام شده در برنامه چهارم توسعه را خوب ارزيابي کردند اما افزودند: برخي اهداف آن برنامه از جمله رشد 8 درصدي، کاهش بيکاري، کاهش تورم و افزايش سرمايه گذاري محقق نشده است بنابراين در اجراي برنامه پنجم توسعه، بايد همت و تلاش مضاعف انجام داد تا ضمن جبران اين کمبودها، سهم برنامه پنجم در تحقق اهداف سند چشم انداز محقق شود. رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اينکه در زمينه اجراي سياست هاي کلي اصل 44، کارهاي خوبي انجام شده اما کافي نيست، خاطرنشان کردند: براساس سياست هاي ابلاغي اصل 44، بايد زمينه يک اقتصاد رقابتي با حضور بخش خصوصي بوجود آيد که لازمه چنين کاري، تحرک بيشتر براي اجراي کامل سياست هاي اصل 44 است. حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: هدف از اجراي سياست هاي کلي اصل 44، فقط واگذاري بنگاه ها نيست بلکه در کنار واگذاري ها بايد در زمينه توانمندکردن بخش خصوصي، فراهم کردن امکان مديريت خوب، و نظارت جدي براي جلوگيري از سو»استفاده هاي احتمالي نيز کارهاي اساسي انجام شود. ايشان برخورد قاطعانه و جدي با مفاسد اقتصادي را يکي از زمينه سازي هاي مناسب براي تشويق حضور سالم و قانونمند بخش خصوصي دانستند و خاطرنشان کردند: مبارزه با مفاسد اقتصادي بسيار مهم و يک رکن اساسي است. رهبر انقلاب اسلامي خطاب به مسئولان دولتي تاکيد کردند: بايد نسبت به بروز و نفوذ کوچک ترين فساد اقتصادي در دستگاه هاي دولتي بشدت حساس باشيد و با آن بي رحمانه و بدون هيچ ملاحظه اي برخورد کنيد چرا که در غيراين صورت مفاسد اقتصادي همچون بيماري واگير سريعا گسترش خواهد يافت. ايشان اجراي کامل سياست هاي حمايتي از بخش توليد را يکي ديگر از موارد مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: توليد، اساس اقتصاد است و بايد در چارچوب اجراي قانون هدفمندي يارانه ها، سهم بخش توليد حتما اختصاص يابد. رهبر انقلاب اسلامي در همين زمينه افزودند: البته بخش توليد هم در قبال اين حمايت وظايفي دارد که از آن جمله، صرفه جويي در مصرف انرژي، افزايش بهره وري و نوسازي ماشين آلات و تجهيزات است. حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: در کنار اعطاي تسهيلات به بخش توليد و حمايت از توليدکنندگان، بايد نظارت قوي نيز وجود داشته باشد تا برخي سو»استفاده کنندگان، از تسهيلات اعطايي براي کارهاي ديگر استفاده نکنند. موضوع واردات و صادرات بخش ديگري از سخنان رهبر انقلاب اسلامي در جمع فعالان اقتصادي بود.
حضرت آيت الله خامنه اي، تنظيم و کنترل واردات را لازم دانستند و خاطرنشان کردند: در هر شرايطي بايد ملاحظه توليد داخلي از جمله محصولات کشاورزي را کرد ضمن اين که اين توجيه که واردات به رقابت پذيري توليد داخلي کمک مي کند، داراي منطق قوي نيست. ايشان درخصوص موضوع صادرات، به رشد بسيار خوب صادرات غيرنفتي در سال هاي اخير اشاره کردند و افزودند: انتظار اين است که رشد صادرات غيرنفتي به گونه اي پيش رود که بخش صادرات بر واردات، غلبه پيدا کند و بتوانيم خود را از درآمد نفتي بي نياز کنيم. ايشان وابستگي به درآمد نفت را يکي از بليات کشور دانستند و با يادآوري سخنان چند سال قبل خود مبني بر قطع وابستگي به درآمد نفت تا حدي که بستن در چاه هاي نفت براي هر مدتي امکان پذير باشد، خاطرنشان کردند: رهايي اقتصاد کشور از درآمدهاي نفتي، زمينه ساز اقتدار و پيشرفت عظيم ملت و نظام اسلامي خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: در کنار حمايت دولت از صادرات، صادرکنندگان نيز بايد کيفيت، بسته بندي، تنوع، استحکام و زيبايي محصولات و توليدات خود را ارتقا دهند و آنها را در موعد مقرر به دست مشتري و خريدار برسانند.مقام معظم رهبري تاکيد کردند: لازمه تحقق اين موارد، نيازمند فرهنگ حسن عمل در توليدات است. ايشان يکي ديگر از موارد ضروري در اقتصاد کشور را تدوين برنامه اي جامع براي رشد بخش تعاون دانستند و با اشاره به موضوع مهم لزوم دسترسي يکسان به اطلاعات اقتصادي، افزودند: همه فعالان بخش خصوصي بايد به طور يکسان و بدون تبعيض از فرصتهاي سرمايه  گذاري مطلع باشند. رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر لزوم پيگيري جدي تر موضوع شفاف سازي اطلاعات، خاطرنشان کردند: محدود بودن دسترسي اطلاعات براي برخي افراد خاص، زمينه ساز ويژه خواري هاي عجيبي مي شود که براي مقابله با آن، بايد دسترسي به اطلاعات، عمومي شود. حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي مطالب مطرح شده در ديدار فعالين اقتصادي بخش دولتي و خصوصي، اظهار اميدواري کردند: ديدار امروز زمينه ساز انگيزه بيشتر و فعاليت هوشمندانه، هدفدار و مضاعف همه علاقمندان به ملت، کشور و نظام شود. ايشان با تاکيد بر لزوم توجه به همت مضاعف و کار مضاعف در کنار جهاد اقتصادي، افزودند: آينده کشور، آينده خوبي است و سابقه تاريخي، ميراث فرهنگي، توانايي هاي مردمي و ظرفيت هاي طبيعي ايران، همه مويد اين است که ايران مي تواند با کار و تلاش بي وقفه و خستگي ناپذير مسئولان و مردم به جايگاه والا و شايسته برسد.


 طرح گام به گام و حفظ منافع ملي 
نويسنده : حشمت الله فلاحت پيشه

تهران و مسکو هفته گذشته شاهد ديپلماسي رفت و برگشت درباره موضوع هسته اي ايران و علايق و روابط دو جانبه استراتژيک بودند. اين موضوع از چند بعد داراي نکات حائز اهميتي است.نخست از ديدگاه ديپلماسي دغدغه هاي جدي وجود دارد. با وجود آن که ترجيح و تمايل ايران رفتن به سوي مذاکره و گفت گوي ديپلماسي به جاي تنش و بحران است، اما در درجه اول روسيه بايد اعتماد ايران را به خود جلب کند.اين جلب اعتماد از آن جهت ضروري است که روسيه خود در به وجود آمدن شرايط تحريم براي کشور ما بي تاثير نبوده است و روسها در صدور چندين قطعنامه عليه نظام جمهوري اسلامي ايران نقش داشتند و راي مثبت دادند.لذا تا به امروز نگاه روسيه به چشم انداز روابط با ايران خالي از ماهيت استراتژيک و بيشتر نگاهي سياسي با نوعي بازي بر سر قيمت و سود بوده است. دومين بحث که نبايد از آن غافل شد تاکيد روسيه براي رفع ابهامات گزارش ايران به آژانس بين المللي هسته اي است، در حالي که ايران بارها تاکيد کرده است که به تمام سوالات و ابهامات فني آژانس بين المللي انرژي اتمي پاسخ داده است، به نظر مي رسد اساس اين طرح بر اساس سوال آژانس و پاسخ ايران است تا در هر سوال و هر مرحله تحريمي از تحريم هاي ايران برداشته يا زمان آن کوتاه مي شود.ابتداي امر بايد مشخص شود که ايران ابهامات مطرح شده در گزارش ها را نپذيرفته و در نتيجه هر موضوعي که در خصوص رفع ابهام در گزارش هاي ارسالي به  آژانس در اين طرح مبنا قرارداده شود از ديدگاه جمهوري اسلامي  ايران مردود است و ايران نسبت به آن نظري ندارد. از منظر سوم بايد در ابتداي امر براي دولت و ملت ايران از جانب روسيه شفاف شود آيا طرح گام به گام به معني عقب نشيني گام به گام ايران در مواضع هسته اي خود است؟براي توافق با روسيه يا هر کشور ديگري ابتدا بايد حق ايران براي رسيدن به فناوري هسته اي در جهت استفاده صلح آميز از آن مد نظر قرار داده شود.مذاکره اي که مبناي آن گذشتن ايران از حق و امکان غني سازي باشد از ديدگاه نظام جمهوري اسلامي ايران مردود است.متاسفانه به نظر مي رسد روس ها با وجود بيان حسن نيت در ارائه اين طرح در عمل با اين آوا هم صدا هستند.در اين صورت نيز جمهوري اسلامي ايران طرح را نخواهد پذيرفت. طرح گام به گام روس ها در شکل کلي از جانب دستگاه ديپلماسي ما مورد استقبال است  اما اگر قرار بر اين باشد که حقوق کشور ايران براي رفع تحريم ها ضايع شود، طرح هرگز مورد پذيرش نخواهد بود. جمهوري اسلامي تا کنون گام هاي مهمي را در راستاي ايجاد شفافيت در فعاليت هاي صلح آميز هسته اي خود برداشته است، روس ها طبق طرح گام به گام بايد در گام بعدي به آمريکا در راستاي حذف تحريم ها  عليه ايران فشار آورند نه اين که طرحي براي عقب نشيني ايران از مواضع خود داشته باشند. اين تفکر که ايران بر سر ميز مذاکره براي آن که گناه شکست مذاکرات بر گردنش نيفتد، به طور طبيعي از مواضع خود کوتاه مي آيد به طور قطع باطل است و انتظار عقب نشيني از ايران انتظار بيهوده اي است. جمهوري اسلامي ايران بايد به عنوان يک همتا بر سر ميز مذاکرات حاضر شود نه به عنوان متهم .اين نگاهي است که امروز دستگاه ديپلماسي کشور ما بر سر آن راسخ و پا برجا است.
عضو کميسيون امنيت ملي مجلس


 اخبار کوتاه 

انهدام يک شبکه دين ستيز
در فضاي مجازي

با پيگيري ها و اقدامات اطلاعاتي- عملياتي سربازان گمنام امام زمان (عج) يک شبکه از عناصر دين ستيز که در فضاي مجازي با استفاده از شگردهاي گوناگون نسبت به تخريب باورها و اعتقادات ديني مردم اقدام مي کردند، شناسايي و منهدم شد. به گزارش روابط عمومي وزارت اطلاعات گردانندگان و عوامل اصلي اين سايت غيرقانوني با ايجاد شبکه اي گسترده از سايت ها، وبلاگ ها، تالارهاي گفت وگو و فعاليت در شبکه هاي اجتماعي با استفاده از هويت هاي جعلي، رمزنگاري هاي پيچيده و پشتيباني فني برخي از مرتبطين سفارتخانه هاي کشورهاي غربي، اقداماتي همه جانبه و سازمان يافته اي در راستاي توهين به مقدسات و باورهاي مذهبي و اعتقادي مردم پرداخته بودند که پس از رهگيري در فضاي مجازي و شکستن لايه هاي متعدد حفاظتي و رمزشکني پيچيده ديجيتالي توسط نيروهاي اطلاعاتي، اين شبکه ضد دين شناسايي و دستگير شدند.  در تحقيقات انجام شده از دستگير شدگان، نقش برخي از سفارتخانه هاي کشورهاي اروپايي و عناصر صهيونيستي از جمله عوامل فرقه ضاله بهائيت در اين اقدام دين ستيزانه کشف شده و متهمان نيز به داشتن ارتباط با عوامل بيگانه اعتراف کردند. 


مرخصي ويژه برخي از زندانيان

رييس سازمان زندان ها با بيان اينکه در جلسه مسوولان عالي قضايي پيشنهاد مرخصي ويژه براي برخي از زندانيان به رييس قوه قضائيه تقديم شده است،گفت: در شب هاي ليالي قدر و عيد سعيد فطر برخي از زندانيان به مرخصي ويژه فرستاده مي شوند. غلامحسين اسماعيلي درگفتگو با باشگاه خبرنگاران ،افزود: در ماه مبارک رمضان ورودي زندانهاي کشور نسبت به ماه هاي ديگر کاهش چشمگيري داشته و علاوه بر اين موضوع ستاد ديه نيز با برگزاري جشن گلريزان براي جلب کمک هاي مردمي زمينه آزادي زنداني هايي که محکوميت مالي دارند را فراهم مي کند.  


 تحليل چند فعال سياسي از رقابت هاي انتخاباتي
 اصلاح طلبان همواره رقيب جدي اصولگرايان هستند 

گروه سياسي: اصلاح طلبان در انتخابات پيش رو چه رفتاري در پيش خواهند گرفت؟ اين سوالي است که اين روزها نه تنها از طرف جامعه و نيروهاي اصلاح طلب مطرح مي شود، بلکه يکي از دغدغه هاي فکري اکثر اصولگرايان نيز هست; اگرچه هر کدام از آنها بر اساس مختصات فکري و ميزان اعتقاد به دموکراسي جوابي به اين سوال مي دهد که بيش از آنکه بر مبناي واقع نگري باشد، بر اساس آرزوهاي آنهاست. با اين همه اصولگرايان غير افراطي و واقع نگر مي دانند که بدون حضور اصلاح طلبان، مشارکت مردمي پايين تر از حد انتظار خواهد بود و براي همين هم به طرق مختلف اصلاح طلبان را به حضور در انتخابات دعوت مي کنند. از اين سو اما اصلاح طلبان هم خواهان شرايطي هستند تا بتوانند در يک انتخابات رقابتي شرکت کنند.
ورود يا عدم ورود اصلاح طلبان، لزوم شرکت آنها در انتخابات و چگونگي آن، موضوعي است که جمعي از اصلاح طلبان در گفت وگوهاي مختلف به آن پاسخ گفتند.

زمينه راي بالا ي اصلا ح طلبان

در همين رابطه محسن رهامي عضو شوراي مرکزي انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه ها گفت: اصل شرکت در انتخابات از حقوق اساسي ملت، جامعه سياسي و از جمله اصلاح طلبان است.
اين حقوقدان و فعال اصلاح طلب در گفت وگو با ايسنا افزود: اصلاح طلبان در انتخابات سالمي که راي آن ها شمرده شود و زمينه هاي برابر وجود داشته باشد، شرکت مي کنند.
وي با بيان اين که "بررسي ها نشان داده است، زمينه آراي اصلاح طلبان بسيار خوب است" تصريح کرد: در گذشته هيچ گاه اصلاح طلبان از انتخابات حذف نشدند و حتي در بدترين شرايط راي داشته اند و اگر اکثريت قوي نداشته اند، يک اقليت منسجم داشته اند و اين نشان مي دهد در هر شرايط ملت از آن ها حمايت مي کند، پس آن چه به عنوان شرايط حضور در انتخابات از سوي اصلاح طلبان اعلام مي شود، از ملزومات برگزاري يک انتخابات سالم است.
وي با اشاره به اين که "التزام به مشي، التزام به لوازم آن است" گفت: قانون اساسي، حق بهره برداري از تمام زمينه هاي سياسي را براي همه برابر قرار داده است و تاکيد دارد همه ملت در برابر قانون مساوي هستند، پس لازمه حضور اصلاح طلبان اين است که زمينه ها و ضرورت هاي برگزاري انتخابات سالم وجود داشته باشد، پس منظور اين نيست که اصلاح طلبان براي نظام شرط و شروط قائل باشند و اين بد تعبير شده است.
اين استاد دانشگاه  همچنين اظهار کرد: اگر زمينه هاي برابر به لحاظ عملکرد نظارتي شوراي نگهبان و بخش هاي دولتي وزارت کشور فراهم شود، قطعا مثل انتخابات هاي گذشته چه در رياست جمهوري و چه در مجلس، ما همواره اصلاح طلبان را رقيب جدي اصولگرايان مي دانيم. در شرايط فعلي هم اگر زمينه  برابر براي تبليغات وجود داشته باشد و نظارت منسجم و بي طرفانه و داور نيز بي طرف باشد، احتمال مي دهيم اصلاح طلبان اکثريت قوي در مجلس آينده را داشته باشند.

اصلا ح و خواست عمومي

داريوش قنبري نماينده ايلام نيز درباره وجود انديشه اصلاح طلبي در کشورمان، گفت: اصلاح طلبي يک خواست عمومي است، ظرفيت و پايگاهي که اين انديشه در کشور ما داشت، باعث شد که يک جريان سياسي به رهبري عده اي از نخبگان و فرهيختگان به وجود آيد تا مطالبات مورد نظر را پيگيري کند.
داريوش قنبري در گفت وگو با ايلنا، با تاکيد بر اينکه اصلاح طلبي يک پروژه موقتي نيست، گفت: اصلاح طلبي و اعتقاد به تغيير شرايط فعلي يک پروژه موقتي نيست که اگر رهبران آن به هر دليلي به حاشيه رانده شدند اين تفکر از بين برود بلکه تفکر اصلاح طلبي راه خود را ادامه مي دهد و رهبران جديدي را براي خود پيدا خواهد کرد.
قنبري افزود: در شرايط امروز ايران اين رهبران اصلاح طلبي هستند که دنبال رو توده هستند و اين مردم طرفدار انديشه اصلاح طلبي هستند که براي نخبگان و رهبران اين انديشه تعيين تکليف مي کنند.
نماينده مجلس هشتم تحصيل کرده ها، طبقه متوسط جامعه و دانشجويان را پايگاه اصلي هوادارن اصلاحات در کشور عنوان کرد و گفت: ارتباط بين انديشه اصلاح طلبي و رهبران و طرفداران آنها يک رابطه به هم پيوسته است که نمي توان آنها را از هم جدا کرد.
نماينده ايلام درباره مقابله با خواست و انديشه اصلاح طلبي، گفت: اگر در هر جامعه اي به هر دليلي با يک جريان اجتماعي مقابله شود و اجازه طي شدن روند عادي فعاليت هايش داده نشود، اين مسئله مي تواند ضررهاي زيادي به همراه داشته باشد.

نفي تماميت خواهي

قدرت الله عليخاني نماينده اصلاح طلب مجلس نيز در گفت وگو با ايلنا با انتقاد از برخي سخنان درباره اصلاح طلبي گفت: در فضاي سياسي کشور عده اي همه چيز را براي خودشان و جريان مورد علاقه شان  مي خواهند و آقاي حداد عادل که بايد مواضعي فراجناحي بگيرد، به طور کلي اصلاحات را زير سوال مي برد و مي خواهد با استفاده از کل نظام براي جريان مورد نظر خود امتياز بگيرد.
اشاره عليخاني به سخناني از حداد عادل است که حتي در ميان اصولگرايان هم با انتقاداتي مواجه شد، سخناني که از رهبري براي حمايت از يک گروه خاص استفاده مي برد. عليخاني همچنين خاطر نشان کرد: نظام، انقلاب، امام، رهبري و... براي کل مردم است و همه مردم و ملت از اين ها سهم دارند.
نماينده قزوين همچنين درباره لزوم انجام اصلاحات در جامعه، گفت: هر حکومت و هرجامعه اي نياز به اصلاح دارند و فلسفه آمدن انبيا و ائمه هم براي همين بوده است با اين تفاوت که اصلاح طلبي مورد بحث در شرايط امروز ايران از جنبه سياسي و برخاسته از يک مطالبه اجتماعي است.
عليخاني تصريح کرد: اصلاح طلبي يک امر ضروري و لازم در جامعه امروز ايران است چرا که کشور ما با يک تفکر و يک انديشه قابل اداره نيست.
وي با مهم برشمردن حقوق شهروندي مردم گفت: اصلاح طلبي انديشه اي است که از بين نخواهد رفت و اگر براي آن محدوديت ايجاد شود به صورت عقده در دل مردم ايجاد خواهد شد و در ادامه باعث ايجاد نارضايتي در کشور مي شود.نماينده قزوين تصريح کرد: تصميم نهايي را درمورد حضور گروههاي مختلف در عرصه سياسي کشور مردم و نظام مي گيرد نه اينکه گروهي متولي امور جامعه شوند و ديگران را به هيچ بگيرد، چرا که فعاليت در چارچوب قانون اساسي و حقوق شهروندي حق همه است و اميدوارم همه با ديد مثبت به شرايط نگاه کنند.
اين نماينده مجلس همچنين درباره کارنامه دولت هاي نهم و دهم، گفت: همه فعاليت هاي دولت شعار است و احمدي نژاد در طي اين 6 سال تنها فعاليت دولت هاي قبلي را تکميل کرده است.
نماينده مجلس هشتم تصريح کرد: در طي رياست جمهوري آقاي احمدي نژاد همه امکانات و قوا در اختيار يک جريان خاص بود و با همه اينها و در مقايسه با درآمدهاي کشور در طي اين چند سال، ميزان فعاليت هاي دولت احمدي نژاد صفر بوده است.
عليخاني با بيان اينکه وضعيت کشور از نظر اشتغال و تورم در وضعيت خوبي قرار ندارد، گفت: آيا دولت هاي قبلي اين سطح از امکانات و درآمدهاي نفتي را داشتند؟ آيا دولت هاي قبلي در اين سطح مورد حمايت تمام بخش هاي نظام بودند؟

حق قانوني  اصلا ح طلبان

از سوي ديگر يک عضو ديگرفراکسيون خط امام(ره) مجلس نيز اعلام کرد: اصلاح طلبان قصد ندارند که با چراغ خاموش وارد انتخابات شوند چراکه شرکت در انتخابات را حق قانوني خود مي دانند.
محمدرضا خباز در گفت وگو با ايسنا افزود: جريان اصلاحات، چهره هاي پايبند به اصول را براي حضور در انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي کانديدا مي کند.
وي با اشاره به اينکه يک اصولگراي واقعي بايد اصلاح طلب نيز باشد و زير چتر اسلام و قانون اساسي با رويکردي اصلاح طلبانه، ظرفيت هاي فراموش شده قانون اساسي را احيا کند، افزود: اصلاح طلبي و اصولگرايي دو حقيقت جدايي ناپذير است و اصلاح طلب واقعي بايد اصولگرا نيز باشد.
وي اظهار داشت: افرادي از طرف جريان اصلاحات به عنوان کانديدا براي حضور درانتخابات مجلس آينده دعوت مي شوند که به اصول نظام جمهوري اسلامي ايران پايبند باشند. کانديداهاي جريان اصلاحات بايد به قانون اساسي، ولايت فقيه، خط امام، انقلاب اسلامي و اسلام پايبند باشند، درغير اين صورت نمي توانند با نام وعنوان اصلاحات وارد انتخابات شوند.

گرفتاري اصولگرايان در تناقضات

 با اين اوصاف مي توان گفت که علي رغم تبليغات منفي عليه اصلاح طلبان، آنها نه تنها به دنبال قهر از انتخابات نيستند، بلکه خواسته هايي قانوني دارند که اين خواستهها حداقل انتظار براي برگزاري يک انتخابات سالم است. در واقع حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس هفتم و هشتم و انتخابات رياست جمهوري سال 88 نشان داد که علي رغم بي مهري ها و شرايطي که گاه عرصه را بر اصلاح طلبان چنان تنگ ميکرد که حضور در انتخابات چندان مطلوب نبود، اما اين جناح همچنان بر دعوت مردم به انتخابات و حضور در عرصه کانديداتوري براي تقويت مشروعيت نظام پاي فشرد و نشان داد که خيلي بيشتر از مدعيان طرفداري از نظام که خواهان حذف کامل يک جناح سياسي داخل حاکميت از صحنه انتخابات هستند که نتيجه اي جز کاهش مشارکت مردمي ندارد ، براي انقلاب و نظام ارزش قائل هستند و مانع از فاصله گرفتن بيش از پيش مردم مي شوند.
از سوي ديگر اقبال مردمي به اصلاح طلبي و چهرههاي اصلاح طلب آن چنان است که اصولگرايان، همانقدر که دوست دارند با حضور اصلاح طلبان تنور رقابت گرم شود ، نمي خواهند رقابت آن چنان جدي شود که سر ليست آنها، جايي در ميان منتخبين نداشته باشد. اين دو موضوع متناقض، آنها را به وضعيتي کشانده که نميدانند بالاخره با جديت از اصلاح طلبان دعوت به حضور در انتخابات کنند و زمينه را براي اين حضور فراهم کنند يا اينکه همچنان با انگ سعي در راندن آنها از انتخابات داشته باشند! در همين راستا است که بعضي عقيده دارند پرداختن به جريان انحرافي و پر و بال دادن به اين جريان براي ايجاد جرياني  کاريکاتوري از اصلاح طلبي است اما آيا مردم را اين گونه ساده لوح تصور کردن کمي تا قسمتي فريب دادن خود نيست؟!
چند روز قبل يکي از نويسندگان کيهان در جمع انصار حزب الله گفت که بعد از انتخابات رياست جمهوري سال 88 يک متفکر و انديشمند که بيايد و در سيما از احمدي نژاد دفاع کند، پيدا نمي شد . حالا سوال از اصولگرايان اين است که براي آشتي دادن انديشمندان جامعه با سياست و براي شکل دهي قوايي که از حمايت صاحبان انديشه بهره مند است چه کردهايد؟ مطمئنا فراهم آوردن زمينه براي حضور اصلاح طلبان در انتخابات تلاشي براي رفع اين مشکل بزرگ تلقي خواهد شد.


 روايت نراقي از کودتاي 28 مرداد اختلا فات مصدق و آيت الله کاشاني 

مسائل پس از کودتاي 28 مرداد، اختلاف مصدق و کاشاني و ترويج تفکرات کمونيستي در ساواک از جمله موضوعاتي بود که دکتر احسان نراقي به آن  پرداخته است. دکتر احسان نراقي، به دليل ارتباط خانوادگي اش با فرح پهلوي در سال هاي پاياني عمر پهلوي در دربار رفت و آمد داشت. آثار منتشره از دکتر احسان نراقي، صاحب نظر علوم اجتماعي نشان مي دهد که انديشه  هاي او برخاسته از نوعي عملگرايي در چارچوب روش هاي غيرانقلابي است.
نراقي درباره اقدامات محمدرضا پهلوي در سال هاي بعد از کودتاي 28 مرداد تا بهمن 1357 گفت : در آن سال ها ساواک زيرنظر حکومت نظامي که تيمور بختيار آن را ايجاد کرده بود تاسيس شد. يک فعاليت بختيار و ارکان حکومت نظامي بعد از کودتاي 28 مرداد معطوف به بازداشت مخالفين رژيم به خصوص اعضاي جبهه ملي و توده اي ها بود. آن زمان ششصد افسر توده اي وجود داشتند که ساواک از آنان بازجويي کرد. بازجوها کساني بودند که زيرنظر بختيار کار مي کردند و چهره هاي شاخص آنان " زيبايي"، " سياحتگر"، " امجدي" و " مولوي" بودند.
وي درباره تشکيل ساواک در گفت وگو با خبرآنلاين افزود:از ابتداي تشکيل ساواک تفکر کمونيستي به شدت در آن نفوذ کرد و اهميت يافت. توده اي ها دستگير شده چون تحصيل کرده، زبده و با سواد بودند توانستند هنگام بازجويي تمام بازجوها را تحت تاثير خود قرار دهند چون بازجوها افرادي کم  سواد و بي فرهنگ بودند. بالاخره وقتي يک بازجو، زنداني را شکنجه مي داد پس از مدتي ميان او و زنداني رابطه اي برقرار مي  شد که شکنجه گر مدتي بعد نوعي احساس گناه پيدا مي کرد. در صورتي که در گذشته اين طور نبود حتي وقتي مامور آگاهي آن زمان کسي را تحت بازجويي قرار مي داد به زنداني مي گفت کار شما خلاف مصالح مملکت است.
نراقي ادامه داد:  تفکر کمونيستي بعد از کودتاي 28 مرداد از طريق زندانيان توده اي وابسته به شوروي به تدريج چنان تاثيري بر ماموران زندان گذاشت که ايده آل هاي بزرگ شاه براي آنان شبيه ايده آل هاي کمونيستي شده بود و همين موضوع موجب شده بود که شاه و دستگاه حکومت براي طبقه روشنفکر هيچ استقلالي قائل نشود. از نظر شاه و حکومت هرروشنفکري وابسته به انگليس و آمريکا و شوروي تلقي مي شد و روشنفکر مستقل براي حکومت معني نداشت.
وي که شما آخر مرداد 1331 از فرنگستان  به  ايران  برگشته ودر خانه آيت الله کاشاني رفت و آمد داشته تصريح کرد: آيت الله  کاشاني  مي گفت  که  خبرنگاران  و ديپلمات هاي  خارجي  اينجا مي آيند تو هم  بيا و ترجمه  کن  خوب  من  هم  خيلي  علاقه  داشتم  چون  برايم  آموزنده  بود. منزل  ايشان  براي  من  مثل  يک  کلوپ  سياسي  بود و همه  جور آدم  از طبقات  مختلف  مردم  از سران  بازار گرفته  تا روحانيون  و اعضاي  جبهه  ملي ، نمايندگان  مجلس  و کساني  که  به  نهضت  علاقه اي  داشتند به  آنجا آمدند. هنوز ميان  سران  نهضت  روابط  صميمانه اي  برقرار بود. اما منزل  دکترمصدق  چنين  وضعي  نداشت  و بيشتر جلسات  رسمي  در آنجا برقرار بود.
وي درباره اختلاف  ميان  آيت الله  کاشاني  با دکتر مصدق ادامه داد:  زماني  که  دکتر مصدق  لايحه  اختيارات  را در اواسط  مرداد به  مجلس  برد هر چند مجلس  هم  با آن  موافقت  کرد اما کم کم  زمزمه هاي  مخالفت  شنيده  شد. البته  مخالفت  جدي  آيت الله  کاشاني  زماني  بود که  دکتر مصدق  درخواست  تمديد اختيارات  براي  مدت  يکسال  ديگر کرد. مساله  به  اين  صورت  بود که  مخالفين  و تعدادي  از نمايندگان  مجلس  پيش    کاشاني  مي آمدند و اظهار نارضايتي  مي کردند.
آيت الله  کاشاني  مخالفتي  با تصويب  اين  لايحه  در نوبت  اول  نداشت  چون  وضعيت  بحراني  کشور را خوب  درک  مي کرد ولي  تمديد آن  را براي  يکسال  ديگر تحمل  نمي کرد. البته  بايد پذيرفت  که  دکتر مصدق  وقتي  که  اختيارات  را از مجلس  گرفت  توانست  قوانيني  را تصويب  کند که  هر اصلاح  طلبي  آن  را آرزو مي کرد يعني  نمي خواست  که  از اين  قدرت  به نفع  خود سو» استفاده  کند و بارها تاکيد مي کرد که  من  مستبد نيستم . او روحيه اي  داشت  که  مي گفت  مجلس  در شرايطي  است  که  مانع  تصويب  اين  قوانين  است . اين  يکي  از موارد اختلافي  بود که  ميان  آقاي  کاشاني  و دکتر مصدق  به  وجود آمد.
نراقي اختلاف  ديگر را بر سرموضوع  انتصابات  دکتر مصدق  دانست : آقاي  کاشاني  مي گفت: شما هميشه  مي گفتيد که  تا قبل  از من  تمام  نخست  وزيران  آلت  سفارت  انگليس  بودند حالا چطور شما خودتان  سهام السلطان  بيات  را که  با شما نسبت  فاميلي  دارد در راس  هيات  مديره  شرکت  نفت  قرار دادي . با انتصاب  سرلشگر محمد دفتري  به  عنوان  رئيس  گارد مسلح  هم  مخالفت  کرد چون  زماني  که  مي خواستند کاشاني  را تبعيد کنند او به  عنوان  فرمانده  دژبان ، ايشان  را با رفتاري  توهين  آميز دستگير کرد و کاشاني  هم  از او خيلي  دلخور بود. درمورد انتصاب  رضا فلاح  در شرکت  نفت  هم  مخالفت  کردند چون  معتقد بودند او نشان  زانوبند حمايت  از ملکه  انگليس  گرفته  و شايسته  نيست  به  عنوان  مشاور نزديک  در امور نفتي  تعيين  شود. در شرکت  نفت  افرادي  همچون  مهندس  پرخيده  و حسن  نوذري  نظر مساعدي  نسبت  به  فلاح  نداشتند و او را انگلوفيل  مي شناختند. اين  مخالفت ها کم کم  علني  شد و کار به  جايي  رسيد که  يک  روز در منزل  ما که  آيت الله  کاشاني  هم  حضور داشت  و همه  براي  صرف  ناهار دعوت  داشتند پدر و عموي  من  که  با ايشان  فاميل  بودند و در واقع  با ايشان  بزرگ  شده  بودند به  ايشان  پيشنهاد کردند ما ترتيبي  داديم  که  شما براي  معالجه  به  فرانسه  برويد، گذرنامه  و ويزا هم  براي  شما آماده  کرده ايم . ايشان  گفت  بهتر است  در اين  مورد با دکتر مصدق  مشورت  کنم ، پس  از مشورت  دکتر مصدق  به  ايشان  مي گويد شما بايد در ايران  باشيد و از اين  قبيل  حرفها. بدبين ها که  در اطراف  آقاي  کاشاني  بودند مي گفتند که  دکتر مصدق  مي خواهد شما بمانيد چون  اختلاف  به  جاي  باريک  کشيده  خواهد شد و مصدق  قصد دارد از محبوبيتي  که  داريد کاسته  شود، درحالي  که  در چنين  نزاع  و کشمکشي  معلوم  نيست  اگر کاشاني  تضعيف  مي شد اين  به  نفع  مصدق  باشد.
اين چهره خبرساز دوران پاياني حکومت پهلوي با اشاره به مخالفت  تعدادي  از همراهان  دکتر مصدق  با تندروي هاي  دکتر فاطمي  افزود: " آقاي  سپهر ذبيح  در کتاب  خود ايران  در دوران  دکتر مصدق  به  اين  مساله  پرداخته  که  به  نظرم  اهميت  زيادي  دارد.
او که  از دوستان  دکتر فاطمي  بوده  به  شرح  گفت  و گوي  خود با فاطمي  در اوايل  مرداد 1332 اشاره  مي کند و مي گويد عقيده  فاطمي  درباره  انشعاب  رهبران  برجسته  جبهه ملي  از آن ، اين  بود که  جدا شدن  آنان  سبب  تحکيم  حکومت  ملي  مي شود چرا که  اغلب  آنان  افراد فرصت  طلبي  هستند که  به  خاطر منافع  شخصي  و سياسي ، به  مصدق  پيوسته  بودند.
وي اظهار داشت: فاطمي  اطمينان  داشت  که  اکثريت  عمده  طرفداران  دکتر مصدق ، انشعاب  کنندگان  را به  عنوان  "خائن " محکوم  مي کنند. فاطمي ، افرادي  مانند کاشاني  و دکتر بقايي  و مکي  را ناچيز مي شمرد و عقيده  داشت  که  گذشته  سياسي  آنان  ثابت  مي کند که  آدم هايي  فرصت  طلب  بوده  و از لحاظ  سياسي  قابل  اعتماد نيستند. در مورد فعاليت هاي  حزب  توده  دکتر فاطمي  خطر اين  حزب  را در تشديد نابساماني هاي  داخلي  دست  کم  مي گرفت  و از رهبران  درجه  دوم  حزب  با کلمات  تحقيرآميزي  ياد مي کرد.
نراقي همچنين در پايان خاطرنشان کرد: از نظر فاطمي  غرب  عامدا خطر حزب  توده  را بزرگ  جلوه  مي داد تا گروه هاي  محافظه  کار ايران  را بترساند. از سوي  ديگر دکتر فاطمي  عقيده  داشت  شاه  از لحاظ  قدرت  توطئه  چيني  عليه  مصدق  در وضع  بهتري  از روزهاي  پيش  از قيام  سي  تير قرار ندارد. او بر اين  باور بود که  مصدق  مي تواند روي  دست  ساير سياستمداران  بلند شود و آنها را از ميدان  بيرون  کند و تلاشهاي  شاه  براي  جدا کردن  افرادي  مانند دکتر بقايي  و آيت الله  کاشاني  از جبهه  ملي  عملا بهره  بيشتري  را نصيب  مصدق  مي کند. پيشامدهايي  که  به  سقوط  حکومت  مصدق  انجاميد نشان  داد که  دکتر فاطمي  تا آخرين  روزهاي  نخست وزيري  دکتر مصدق  هنوز نظرات  خوش بينانه اي  داشت ، در حالي  که  ارزيابي هاي  او در بسياري  از موارد درست  نبوده  است .
او نابساماني هاي  داخلي  و نارضايتي ها  را اهميتي  نمي داد و اعتقاد داشت  مملکت  ما قرنها بدون  نفت  زندگي  کرده  و حالا هم  مي تواند. شايد غلط ترين  محاسبه فاطمي ، مربوط  به  حمايت  مردم  از جبهه  ملي  و عدم  فعاليت  حزب  توده  بود. در صورتي  که  مردم  ديگر خسته  شده  بودند. به  نظرمن  هم  مصدق ، بيش  از حزب  توده  با شاه  و انگلستان  دشمن  بود.


 چاي، شغل و کاري بزرگتر از ملي شدن صنعت نفت! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

 حتما شنيده ايد که چاي توليد داخل از 18 سال قبل در انبارها جمع شده وجمع شده و جمع شده و... مسئولان محترم ودلسوز که خيلي عقلشان کار مي کند، نمي دانند که با اين چاي ها چه کنند چون ذائقه مردم به چاي خارجي تقلبي عادت کرده و چاي داخلي مشتري ندارد !
اولين سوالي که در اين خصوص پيش ميآيد اين است که چاي اگر 18 سال در انبار بماند باز هم قابل استفاده است ؟پاسخ اين است که بله ! حتي اگر اين محصول هزار سال هم بماند باز هم قابل استفاده است چون خوشبختانه اين چاي ها هنوز بسته بندي نشده لذا تاريخ مصرف هم ندارد ولذا قابل استفاده است !
از سوي ديگر بشنويد که رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي اعلام کرده: هندي ها از اين انبارها بازديد کرده اند و خواهان خريد آن هستند تا پس از فرآوري و ارتقاي کيفي در بازارهاي منطقه و جهاني عرضه کنند. حالابا اين شانسي که در انبارهاي چاي را زده، آيا اين محصول را به هند بفروشيم يا نه ؟!
راستش اگر از ما مي پرسيد ، مي گوييم بازارهاي منطقه و جهاني (که هندي ها قرار است اين چاي ها را پس از فرآوري و ارتقاي کيفي در آنجا عرضه کنند) يعني همين بازارهاي کشور عزيزمان ايران و همچنين فرآوري و ارتقاي کيفي هم يعني اضافه کردن کمي تا قسمتي اسانس شيميايي! يادتان هست که چندي قبل سرپرست سازمان چاي کشور با اشاره به اينکه اغلب چاي هاي خارجي در واقع همان بي کيفيت ترين چاي داخلي با اسانس هاي شيميايي هستند، گفت: 90 درصد چاي در ادارات و وزارتخانه ها چاي هاي تقلبي است. خوب با اين وجود چرا اين چاي را بدهيم هندي ها؟ مگر خود ما نمي خواهيم دو و نيم ميليون شغل ايجاد کنيم ؟!
مي گويند حرف، حرف مي آورد! حالا که حرف به اينجا کشيد بد نيست بدانيد وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي هم ابراز اميدواري کرده که ايجاد 2/5 ميليون شغل تا پايان سال جاري محقق شود. ايشان البته نگفته که در عرض اين 5 ماهه چه مقدار از اين وعده محقق شده است. به نظر مي رسد دولت قصد دارد همه اين 2/5 ميليون شغل را در روز 29 اسفند ايجاد کند که همه مردم سورپرايز شوند و از آن طرف هم پشت استکبار جهاني و عوامل داخلي اش يکبار ديگر در اين روز تاريخي شکسته شود و براي يکصد و سي و هفتمين بار، دولت فعلي کاري بزرگتر از ملي شدن صنعت نفت انجام دهد، آن هم درست در روز ملي شدن صنعت نفت !آن روز بايد همه دولتي ها را جمع کرد و به شکرانه اين اقدام بزرگ، همه را به چاي هندي دعوت کرد!


 روايتي دست اول از عزل آيت الله منتظري و ارتحال امام(ره) 

کتاب کارنامه و خاطرات 1368 آقاي هاشمي رفسنجاني در نيمه دوم امسال به بازار کتاب عرضه خواهد شد. اين کتاب جديد که در ادامه سلسله خاطرات رونوشت آيت الله  هاشمي رفسنجاني انتشار مي يابد، به اهتمام علي لاهوتي(فرزند فاطمه  هاشمي)  تدوين و آماده انتشارشده است. علي لاهوتي در گفت وگو با ايلنا، درباره اين کتاب گفت: مهمترين فراز دست نوشته هاي سال 68 ايشان مسايل مربوط به عزل آيت الله منتظري از قائم مقام رهبري، ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي  و همچنين جلسه تاريخ ساز نيمه خرداد وانتخاب آيت الله خامنه اي است. وي ادامه داد: تاکنون روايت هاي بسياري از جلسه مهم و سرنوشت ساز 14 خرداد 1368 و انتخاب آيت الله خامنه اي به عنوان رهبر جمهوري اسلامي  انتشار يافته است اما روايت دست اول آيت الله  هاشمي رفسنجاني و دست نوشته هاي آن زمان مطلبي است که محققين و مورخين درپي آن بوده اند. وي افزود: در اين کتاب سفر ايشان به مسکو و ملاقات با گورباچف (آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروي) و بازتاب هاي بين المللي آن، انتخاب رياست جمهوري، شوراي بازنگري قانون اساسي و تمرکز در قواي سه گانه و حذف پست نخست وزيري، انتخاب و معرفي کابينه سازندگي به مجلس و اخذ راي اعتماد، نحوه تصميم سازي و تصميم گيري هاي کلان کشوري بعداز رحلت امام خميني (ره)، آرايش نيروهاي سياسي و نحوه تعامل آنان با دولت سازندگي و بسياري مطالب مهم ديگر ذکرشده است.  وي علت استقبال پژوهشگران و علاقمندان تاريخ معاصر به کتاب هاي کارنامه و خاطرات آيت الله  هاشمي رفسنجاني را موقعيت منحصر به فرد و خاص سياسي ايشان و نگاشته شدن يادداشت ها در زمان گذشته و لحن صميمي  و خودماني و بدون سوگيري و تکلف يادداشت ها و نقش موثر ايشان در رويدادهاي کشور دانست. کتاب کارنامه و خاطرات 1368 از طرف دفتر نشر معارف انقلاب دي ماه امسال به بازار نشر عرضه مي شود.


 زير پوست خبر 

توصيه مهم اخلاقي مهدوي کني  درباره رحمت و حقوق مردم

آيت الله مهدوي کني تصريح کرد: در زندگي دنيوي بايد رحمت عامه داشته باشيم. آيت الله مهدوي کني پنجشنبه شب در برنامه کيميا که هر شب از شبکه اول سيما پخش مي شود با اشاره به يکي از آيات قرآن گفت: خداوند فرموده است همان طور که خدا به شما احسان کرده شما هم احسان داشته باشيد. وي در توضيح افزود: احسان عمومي اين است که خدا به همه روزي مي دهد. بايد به همه احترام گذاشت. رئيس مجلس خبرگان رهبري با بيان اينکه"احترام و احسان خصوصي هم داريم" گفت: خدا رحمتي دارد که به محسنين خاصه مي دهد، آنهايي که سرا پا احسان هستند و در مقام دستگيري ديگران قرار داشته باشند. خدا به طور خاص به آنها احسان مي کند. وي افزود: اگر به ما گفته اند که با فاسق و فاجر خوب نباشيد اين به معناي اين نيست که آنها حق حيات نداشته باشند. آيت الله مهدوي کني با يادآوري اينکه "رحمت مخصوص به بندگان خوب خدا تعلق دارد و رحمت عامه براي همه مردم است" افزود: مادامي که کافر در مقام جنگ و براندازي نيست ما در مقام براندازي آنها برنميآييم. تا زماني که خوارج دست به سلاح نبرده بودند و براندازي نداشتند امام علي (ع) مي گذاشتند که آنها حرفشان را بزنند.  رئيس دانشگاه امام صادق(ع) تصريح کرد: ما بايد متخلق به اخلاق خدا و پيغمبر باشيم. آنها احسان عمومي و خصوصي داشتند احسان عمومي به همه و بايد براي مومنين احترام ديگري بگذاريم. بايد به علماي دين احترام ديگري بگذاريم. به اين حديث عمل کنيم که تخلقو به اخلاق الله به اخلاق الهي متصل شويد.

ضيافت افطاري سيد محمد خاتمي

فارس نوشت: مراسم ضيافت افطاري محمد خاتمي رئيس بنياد باران پنجشنبه شب با حضور چهره هاي اصلاح طلب برگزار شد و در اين مراسم حجت الاسلام سيدحسن خميني، آيت الله موسوي خوئيني،  محمدرضا خاتمي، مجيد انصاري، محمدعلي ابطحي، اسحاق جهانگيري،  معصومه ابتکار و ديگر چهره هاي اصلاح طلب به همراه خانواده  خود حضور داشتند.

آمار عجيب در مورد اردبيل

 قانون نوشت: در حالي که جمعيت کل استان اردبيل طبق سرشماري سال 1385 نفوس و مسکن يک ميليون و دويست هزار نفر است; مسئول دارالقرآن الکريم اداره کل تبليغات اسلامي استان اردبيل از شرکت دو ميليون نفر در دوره هاي آموزشي قرآن کريم در سطح اين استان خبر داده است. اين در حالي است که اگر رشد سالانه 10 درصدي را هم براي اين استان در نظر بگيريم، جمعيت اين استان در سال نود به حدود يک ميليون و نهصد هزار نفر مي رسد. به نظر مي رسد مسئولين فرهنگي کشور مي بايست دقت بيشتري در ارائه آمار خود داشته باشند.


آقاي باجناق مديرعامل خودروساز مي شود؟

باجناق نفر دوم گروه انحرافي مديريت يکي از خودروسازهاي بزرگ کشور را که عملا به حياط خلوت اين گروه تبديل شده، عهده دار خواهد شد. به گزارش تابناک،  پس از مسائل به وجود آمده در مديريت گروه خودروسازي سايپا به ويژه موارد پيش آمده در جريان واگذاري غيرقانوني سهام آن  حلقه مرکزي گروه انحرافي تصميم به جابه جايي نعمت الله پوستين دوز مديرعامل فعلي اين خودروساز و جايگزيني ابوالحسن سرشار- باجناق حميد بقايي- گرفته است. بنابر اين گزارش، ابوالحسن سرشار که حدود 7 ماه است مديريت مگاموتور را به عهده داشته، قرار است به جاي صمدي مله که پيش از اين گزينه اول مديريت سايپا پس از پوستين دوز بود، به اين سمت منصوب شود. گفتني است کارنامه حدود 7 ماه مديريت سرشار بر مگاموتور از ضعف شديد مديريت وي حکايت دارد.


واردات خودرو با تصويب  فرد مساله دار

 پس از تبعات و حاشيه هايي که دامن گير نهادرياست جمهوري در بحث واردات 50 خودروي مرسدس بنز شد، چند وقتي بود خبري از درخواست هاي مسئولان دولتي براي واردات خودروهاي جديد جهت استفاده در دستگاههاي متبوع، به گوش نمي رسيد. به گزارش قاصد، با اين حال خبر رسيده است که چندي پيش هيئت دولت با تصويب پيشنهاد فرد مساله دار رياست جمهوري، مجوز ورود " هشت دستگاه خودروي فولکس واگن مولتي ون و چهار دستگاه خودروي سواري تويوتا" را براي نهاد رياست جمهوري صادر کرده است. با توجه به درخواست هاي گذشته نهاد رياست جمهوري در واردات انواع خودروها همچون اتومبيل هاي بنز که در بالا ذکر شد، تصويب اين درخواست موضوعي قابل تامل به نظر مي رسد چراکه در عين تصويب آن، حقوق ورودي و سود بازرگاني واردات اين خودرو ها نيز صفر در نظر گرفته شده است. شنيده شده نهادهاي نظارتي با بررسي اين موضوع، قصد برخورد با اين مصوبه دولت را دارند.


ماجراي معاونتي که تغيير نام يافت

جهان نوشت: يک جريان خاص که در پروژه فتح بالاترين دستگاه اطلاعاتي کشور ناکام ماند تصميم به ايجاد معاونت جديدي با نام حفاظت اطلاعات در درون دولت گرفته که البته با درز خبر آن به رسانه ها اين پروژه با کندي در اجرا مواجه شد.  با مشخص شدن فرد مورد نظر براي اين معاونت يعني آقاي(س) و حساسيت هاي احتمالي در راه اندازي اين معاونت، رياست جمهوري دست به تکذيب خبر تشکيل اين معاونت زد.  آخرين خبرها نشان مي دهد نه تنها اين خبر درست بوده بلکه قرار است براي جلوگيري از حساسيت هاي پديد آمده، وظايف ديده شده براي معاونت حفاظت اطلاعات در قالب معاونت جديدي به نام معاونت اجتماعي رياست جمهوري که به تازگي تشکيل مي شود، به مرحله عمل در بيايد. اين معاونت نيز به آقاي(س) سپرده خواهد شد.
 

پشت پرده ويژه نامه خاتون چه بود؟

اعتدال نوشت: يک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، درباره پشت پرده انتشار ويژه نامه جنجالي "خاتون1"، گفت: برخي از اعضاي تحريريه روزنامه ايران که اسامي  آنها حتي در شناسنامه اين نشريه نيز به چشم مي خورد، نه تنها از محتواي اين ويژه نامه اطلاع نداشته اند، بلکه تا لحظه توزيع از تهيه و انتشار چنين نشريه اي نيز با خبر نبوده اند. هر چند برخي افراد که عمدتا به نوعي با مقامات دولتي در ارتباط هستند، سعي در تطهير چهره گردانندگان اين نشريه دارند، اما بي اطلاعي هيات تحريريه نشان از اين دارد که مقامات ارشدي که در پشت پرده انتشار "خاتون1"، بوده اند، به خاطر ملاحظاتي اين پروژه را به صورت محرمانه در جايي به جز موسسه ايران و تحت پوشش عناوين ديگري پيگيري مي کرده اند، چنانکه حجت الاسلام احمد سالک نيز به همين امر اشاره کرده و معتقد است بنابر شواهد و قرائن، اين توطئه رسانه اي از دو سال پيش کليد خورده است.  از سوي ديگر عوامل دست اندکار، از جمله علي اکبر جوانفکر، در حالي  که مي دانسته اند تمام اشکالات و آثار تخريبي اين ويژه نامه، به پاي دولت و به خصوص جريان انحرافي نوشته مي شود، دست به انتشار آن زده اند. مسلما اين عمليات انتحاري هر چند در فضا و بافت مذهبي جامعه ايراني با شکست مواجه خواهد شد، اما مطمئنا اهداف کلان و بلند مدتي در پس اين توطئه است که گردانندگان نشريه دولت حاضر شده اند پرمخاطب ترين مطبوعه اي را که در اختيار دارند، به پاي اين منظومه غيرعقلاني، قرباني کنند. آتش ولع برخي دولتي ها براي تکيه زدن بر کرسي هاي سبز رنگ بهارستان و فتح کامل آن، با نزديک شدن به ايام انتخابات هر روز تندتر از روزهاي گذشته مي شود و بر هيچ کس پوشيده نيست که احاطه بر فضاي رسانه اي کشور فرض اساسي براي ايشان است. آنچه مسلم است با تداوم سردرگمي اصولگرايان بين همکاري با دولت و بهره بردن از مزاياي پنهان و آشکار آن از يک سو و اصرار بر اهداف اصولگرايي خود و جداشدن از دولتي که هيچ وقت خود را متعلق به اصولگرايان ندانسته  است، از سوي ديگر، سبب خواهد شد، جريان انحرافي با تکيه بر منابع مالي سرشاري که دارد بر عمق و نفوذ خود در کشور بيفزايد.


دعوايي پيدانکرديم که يک طرفش دولت نباشد

برنامه خبري "صرفا جهت اطلاع" اين هفته هم بار ديگر برخي اعضاي کابينه و بالاخص شخص رئيس جمهور را سوژه خبرهاي حاشيه اي خود کرده بود. به گزارش آينده، در يکي از گزارشهاي خبري اين برنامه، بخشي از سخنراني رئيس جمهور پخش شد که در آن مي گفت: برخي نانشان در دعوا ايجاد کردن و فحش دادن به يکديگر است. خوب است که شهرک هايي براي آنها ايجاد کنيم و به آنها ماهي 10-15 ميليون تومان هم حقوق بدهيم و بگوييم برويد در آنجا و هرچقدر دلتان مي خواهد به هم ديگر فحش بدهيد اما از اينجا که خارج شديد حق نداريد با هم دعوا کنيد و فحش بدهيد!  سپس مجري برنامه گفت: البته ما هرچقدر گشتيم که دعوايي پيدا کنيم که يک طرفش دولت نباشد، نشد!


 سيد حسن خميني در مراسم افطاري خاتمي نبود 

يک عضو مجمع روحانيون مبارز گفت: مراسم افطاري شامگاه چهارشنبه حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمد خاتمي مراسمي عادي و هر ساله براي وزيران و اعضاي هيات دولت و همکاران دولت ايشان بوده است.  به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني و خبري جماران، حجت الاسلام والمسلمين مجيد انصاري در پاسخ به اين سوال که «آيا خبر برخي خبرگزاري ها و سايت هاي خبري در خصوص برگزاري مراسم ضيافت افطاري محمد خاتمي با حضور حجت الاسلام سيد حسن خميني، موسوي خوئيني ها،  محمدرضا خاتمي، مجيد انصاري، محمدعلي ابطحي، اسحاق جهانگيري و معصومه ابتکار در دفتر حفظ و نشر آثار امام خميني (س) درست است يا خير؟»، با آرزوي قبولي طاعات و عبادات و عرض تسليت به مناسبت شهادت حضرت علي (ع) و توصيه همگان به رعايت اخلاق و پرهيز از گناهان کبيره تصريح کرد: جناب آقاي خاتمي از دوران رياست جمهوري خود همه ساله در ماه مبارک رمضان وزيران، اعضاي هيات دولت و دفتر رياست جمهوري و همکاران دولت و خانواده هايشان را به يک مراسم افطاري در نهاد رياست جمهوري يا بعد از دوران رياست جمهوري در دفترشان دعوت مي کردند.  وي ادامه داد: اين مراسم همه ساله در يک محيط دوستانه، صميمي و خصوصي برگزار شده و حضور خبرنگار در آن مرسوم نبوده است و مراسم امسال نيز همچون سال هاي قبل برگزار شده و مراسم ويژه اي نيز نبوده که خبرنگاران بخواهند در آن شرکت کنند.  انصاري با بيان اينکه مراسم شامگاه چهارشنبه نيز در محل دفتر خاتمي برگزار شده و برگزاري آن در دفتر موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(س) کذب محض است، اظهار کرد: گرچه بين بيت رفيع حضرت امام خميني(س) و بيت شريف آيت الله خاتمي همواره يک ارتباط طبيعي و خويشاوندي و خانوادگي برقرار بوده و بين يادگار گرامي امام و حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد خاتمي رفت و آمد وجود داشته اما حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني و حضرت آيت الله موسوي خوئيني ها که با جناب آقاي خاتمي در مجمع روحانيون مرتبط هستند در مراسم افطاري حضور نداشته اند.  وي گفت: متاسفانه برخي از جريانات و صاحبان رسانه هاي دروغ پرداز حتي در ماه مبارک رمضان که دروغ از گناهان کبيره و موجب بطلان روزه واقعي مي شود اين عادت زشت را ترک نکرده و همچنان به دروغ پردازي مشغول هستند.  اين عضو مجمع روحانيون مبارز خاطرنشان کرد: آنچه مايه تاسف است اينکه برخي جريانات مشکوک و افراطي و انحرافي در صدد عقده گشايي و يا پياده کردن اهداف شوم خود براي تخريب بيت امام راحل هستند و هر از گاهي با بهانه اي واهي و دروغ و تهمت شاهد اهانت به بيت امام راحل هستيم و اين اقدامات جز در راستاي اهداف ضد انقلاب توجيه نمي شود و نتيجه اي نيز ندارد.  وي با ابراز تاسف از اينکه اين جريانات و رسانه ها بر خلاف ادعاهايشان به رهنمودها و توصيه هاي مقام معظم رهبري به ويژه تاکيدات ايشان در خصوص برخورد با ديگران و رعايت اخلاق، انصاف و عدالت توجهي ندارند، تصريح کرد: نه تنها به اين توصيه ها توجه نمي شود بلکه به آموزه هاي دين مبين اسلام مبني بر پرهيز از گناهان کبيره نيز به ويژه در ايام ماه مبارک رمضان و ليالي قدر توجهي نمي شود.  انصاري همچنين از مسئولان خواست به اين اهانت ها و دروغ ها رسيدگي کنند و به اين اخبار دروغ واکنش لازم را نشان دهند.