نسخه شماره 2710 - 1390/05/27 -

همزمان با سالروز بازگشت آزادگان به ميهن انجام شد:
تجمع آزادگان مقابل نهاد رياست جمهوري


مشمولان براي انجام امور به معاونت هاي وظيفه عمومي محل سکونتشان مراجعه کنند


اجراي قانون ارتقاي بهره وري تنها به سود حدود يک سوم پرستاران است

وزير آموزش و پرورش خبر داد:
بازگشت معلمان رشته هاي فني به هنرستان ها

سرپرست سازمان بهزيستي خبر داد:
پرداخت مابه التفاوت افزايش مستمري مددجويان تا پايان شهريور

مديرکل آموزش دبستاني آموزش وپرورش:
جشن شکوفه ها براي کلاس اولي ها30 شهريورماه برگزار مي شود


تا روح بشر به چنگ زرزنداني است...


اخبار کوتاه


 همزمان با سالروز بازگشت آزادگان به ميهن انجام شد:
 تجمع آزادگان مقابل نهاد رياست جمهوري 

جمعي از آزادگان مقابل نهاد رياست جمهوري تحصن کردند،گفته مي شود اين تحصن در اعتراض به اجرايي نشدن ماده 13 قانون حمايت از آزادگان انجام شده است.
به گزارش ايلنا، اين تحصن همزمان با سالروز بازگشت آزادگان به ميهن، انجام شده است.
تحصن کنندگان عنوان کرده اند که حقوق حالت اشتغال 2 هزار آزاده زير پوشش بنياد شهيد، از 2 سال پيش قطع شده است.
اين تحصن کنندگان همچنين اعلام کردند با توجه به مدت اسارت و سختي هاي آن دوران، تمامي اسرا دچار مشکلات اعصاب و روان بوده و اين درحاليست که هيچ گونه حمايت روان درماني و پزشکي از اين قشر جامعه آنجا نمي شود.
براساس ماده 13 و 191 قانون حمايت از آزادگان، حقوق و مزاياي دوران اسارت آزادگان بايد دو برابر پرداخت شود.
همچنين بر اساس ماده 13 قانون حمايت از آزادگان مصوب 13 آذر 68، مدت اسارت براي عموم آزادگان اعم از اين که پيش از اسارت يا بعد از آن در دستگاه ها شاغل شوند، به ازاي هر يک سال اسارت، 2 سال عنوان سابقه خدمت رسمي و مرتبط تلقي مي شود و از هز لحاظ مورد محاسبه قرار خواهد گرفت; دستگاه ذي نفع هم موظف است کسورات بازنشستگي را در قانون بودجه سال بعد پيش بيني و به صندوق هاي بازنشستگي ذيربط پرداخت کند.
سال 1389 تبصره استفساريه ماده 13 قانون حمايت از آزادگان به مجلس رفت و بار ديگر تصويب شد.
امسال در حالي بيست و دومين سالگرد ورود آزادگان به کشور را گرامي مي داريم که 47 هزار آزاده با گذشت هشت هزار روز از تصويب قانون حمايت از آزادگان مبني بر پرداخت دو برابر حقوق به ازاي هر سال اسارت، هنوز حقوقي دريافت نکرده اند.
خبرگزاري مهر در اين زمينه گزارش داد: 22 سال قبل وقتي آزادگان سرافراز کشورمان با افتخار پا به خاک ميهن گذاشتند انتظار دريافت پاداش و هديه نداشتند ولي وظيفه هر دولت و کشوري است که به پاس قدرداني از ايثارگريهاي رزمندگان، جانبازان و آزادگانش خدماتي را به آنها ارائه کند. به همين منظور در تاريخ 13 آذرماه سال 1368 قانوني در مجلس شوراي اسلامي با عنوان قانون حمايت از آزادگان تصويب شد که در ماده 13 آن آمده است: مدت اسارت براي عموم آزادگان اعم از اينکه قبل از اسارت در دستگاه ها شاغل بوده و يا بعد از اسارت شاغل شوند با تمايل آنان به ازاي هر يک سال اسارت دو سال به عنوان سابقه خدمت رسمي و مرتبط تلقي مي  شود و دستگاه ذي نفع موظف است کسورات بازنشستگي را در قانون بودجه سال بعد پيش بيني و به صندوقهاي بازنشستگي ذيربط پرداخت کند.
امروز با گذشت حدود 22 سال از تصويب اين قانون، آزادگان همچنان پيگير حقوق قانوني خود هستند. ولي اين قانون داراي شبهاتي است که به نوعي به بي عدالتيها دامن زد. يکي از مهمترين شبهات در اين قانون موضوع آزادگاني بود که قبل از اسارت در استخدام هيچ دستگاهي نبودند اما بعد از اسارت نيز به استخدام درنيامده اند و يا اگر استخدام شده اند در بخش خصوصي مشغول به فعاليتند.
با اين حال اين موضوع جهت استفسار به مجلس شوراي اسلامي ارسال شد. مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ چهارم اسفند ماه سال 89 موضوع استفساريه را به شرح زير به تصويب رساند. "ماده واحده- ماده(13) قانون حمايت از آزادگان شامل حقوق و مزاياي دوران اسارت همه آزادگان اعم از شاغل و افراد غيرشاغلي که قبل از اسارت در هيچ يک از دستگاههاي اجرايي موضوع ماده(5) قانون مديريت خدمات کشوري مصوب هشتم مهرماه سال 86 شاغل نبوده اند مي شود.
بالاخره اين قانون در تاريخ 17 فروردين ماه سال 90 توسط رئيس جمهور به دستگاه هاي متولي، شامل بنياد و امور ايثارگران، معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي و معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري ابلاغ شد ولي اين ابلاغ همراه با ابهاماتي از سوي رئيس جمهور به مجلس ارائه شد.
 رئيس  مجلس  نيز در پاسخ به ابهامات رئيس جمهور طي نامه اي در تاريخ چهارم تيرماه سال جاري پاسخ داد: «آزادگان بابت سنوات اسارت استحقاق دريافت دو حقوق را دارند، افراد شاغل که يکبار حقوق و مزايا را دريافت کرده اند، يکبار ديگر بايد حقوق و مزايا دريافت کنند.
درادامه اين نامه آمده است: همچنين دستگاه هايي که نسبت به استخدام آزادگان پس از اسارت اقدام کرده اند،  موظف بوده اند کسورات بازنشستگي (بابت دوبرابر اسارت) را در قانون پيش بيني نمايند .بنابراين آنهايي که بابت ايام اسارت هيچ حقوقي دريافت نکرده اند، استحقاق دريافت دوبرابر حقوق دوران اسارت را دارند. همچنين مجلس شوراي اسلامي در قانون بودجه سال90 دولت را مکلف کرده است از محل فروش سهام شرکتهاي دولتي ديون آزادگان را پرداخت نمايد. مصوبه مجلس پس از تاييد شوراي نگهبان براي قوه  مجريه لازم الاجراست و سوالات مذکور مي توانست توسط حقوق دانان شاغل در دولت پاسخ داده شود و ارسال سوالات به رئيس مجلس و تقاضاي توضيح در خصوص قانون و انعکاس همان سوالات و ابهامات به مسئولان اجرايي ذيربط در سراسر کشور امري غيرمتعارف بوده و در ذهن آزادگان کشور بدبيني نسبت به دولت محترم به وجود آورده است. لذا انتظار مي رود با عنايت ويژه و دستور صريح خود امکان پرداخت حقوق و مزاياي دوران اسارت را براساس حقوق و مزاياي دريافتي آنان در سال90 (يوم الادا) فراهم آوريد.»
حسين الله قلي با مدت اسارت هفت سال و چهار ماه و 9 روز و اکبر نوري با مدت اسارت هفت سال با حضور در خبرگزاري مهر با انتقاد از بي مهري مسئولان نسبت به امور آزادگان در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کردند: 47 هزار آزاده کشور پس از گذشت 22 سال هنوز بر اساس ماده 13 قانون حمايت از آزادگان حقوق و مزاياي خود را دريافت نکرده اند.
اين دو آزاده هر يک در تشريح مشکلات امور آزادگان در کشور با انتقاد از بنياد شهيد گفتند: بنياد شهيد امروز تنها متولي امور آزادگان است ولي در بنياد اداره خاصي براي رسيدگي به امور آزادگان وجود ندارد.
به گفته آنها، بيشتر آزاده هاي کشور داراي کارت جانبازي حداکثر 50 درصد هستند و خدمات جانباز 50 درصدي را دريافت مي کنند در حالي که بهترين و بيشترين خدمات متعلق به ايثارگران بالاي 50 درصد است و تا زماني که درصد جانبازي آزاده ها از 50 درصد بيشتر نشود مشکلات به قوت خود باقي است.
اين دو آزاده با ارائه اسناد و مدارکي که سال ها پيگيري کرده اند به خبرنگار مهر گفتند: به غير از اجرايي نشدن ماده 13 قانون حمايت از آزادگان مبني بر عدم پرداخت سنوات اسارت آزادگان، اجرايي نشدن دستور مقام معظم رهبري در اصلاح ماده 190 آئين نامه استخدامي سپاه  نيز از جمله مواردي است که موجب تضعيع حقوق حدود هشت هزار آزاده شده است.
الله قلي اظهار داشت: بر اساس ماده 190 آئين نامه استخدامي سپاه مصوبه 1370 به دليل کسر کسورات قانوني از حقوق سربازان وظيفه ارتش جمهوري اسلامي ايران، جانبازان و آزادگان مشمول بندهاي "ب" و "ج" ماده 108 ارتش ماهانه از سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح حقوق دريافت مي کنند در حالي که آزادگان غير ارتشي شامل اين قانون نشده و حقوقي دريافت نمي کنند.
وي افزود: اين بي عدالتي طي نامه اي از سوي جمعي از آزادگان به فرماندهي سپاه پاسداران ارسال شد و فرمانده سپاه پيشنهاد اصلاح قانون را با حضور معاون رئيس جمهور، ستاد کل نيروهاي مسلح و وزارت دفاع  بررسي کرد. نتيجه بررسيها اين شد که فرمانده سپاه به معاون اول رئيس جمهور طي نامه اي در آذرماه سال 89 پيشنهاد داد اصلاح اين ماده خارج از نوبت در هيئت دولت مورد بررسي قرار گيرد.
نوري در ادامه توضيح داد: معاون امور تقنيني رياست جمهوري 6 ماه بعد نامه اي به سپاه نوشت و اعلام کرد که اين نامه در حال بررسي است. اين درحالي است که مقام معظم رهبري در سال 82 با اصلاح اين قانون موافقت کرده بودند ولي همچنان اين قانون هنوز اصلاح نشده است.
روز دوم مردادماه سال جاري 400 نفر از آزادگان در تجمع اعتراض آميز در مقابل مجلس شوراي اسلامي نسبت به اجرايي نشدن ماده 13 قانون حمايت از آزادگان پس از مدت هشت هزار روز از تصويب اين قانون اعتراض داشتند ولي هنوز فريادهاي آزادگان جنگ تحميلي به گوش مسئولان نرسيده است.


 مشمولان براي انجام امور به معاونت هاي وظيفه عمومي محل سکونتشان مراجعه کنند 

سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام کرد که در راستاي کاهش مراجعات مردمي، مشمولان  بايد از اين پس براي دريافت برخي خدمات وظيفه عمومي صرفا به واحدهاي وظيفه عمومي محل سکونت خود مراجعه کنند.  به گزارش ايسنا، سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام کرد: به منظور رفاه حال مشمولان و خانواده هاي آنان و تسريع در انجام درخواست آنان، انجام برخي از امور مربوط به وظيفه عمومي که قبلا به صورت متمرکز در سازمان وظيفه عمومي ناجا انجام مي گرفت به معاونت هاي وظيفه عمومي استان ها واگذار شده است.  براساس اين گزارش، اين امور عبارتند از: تغيير آدرس محل سکونت مشمول، اصلاح مشخصات شناسنامه، اخذ مجوز خروج از کشور، اخذ تاييديه کارت معافيت يا کارت هاي پايان خدمت صادره توسط سازمان وظيفه عمومي ناجا، مشاهده اطلاعات کارت هاي پايان خدمت، اصلاح کارت، تمديد و تعجيل در اعزام، صدور معافيت تحصيلي، رويت تاييد اطلاعات کسر خدمت و معرفي به صدور کارت در کليه معافيت ها است.  مشمولان مي توانند براي ارائه درخواست هاي خود در اين موارد و پيگيري هاي بعدي آن به معاونت وظيفه عمومي محل سکونتشان مراجعه و از مراجعه به سازمان وظيفه عمومي ناجا خودداري کنند.


 اجراي قانون ارتقاي بهره وري تنها به سود حدود يک سوم پرستاران است  

دبير کل خانه پرستار با بيان اينکه اجراي قانون ارتقاي بهره وري تنها به سود 30 تا 35 درصد از پرستاران است، گفت: اجراي اين قانون به نفع60 تا 70 درصد از پرستاران صبح و عصر به ويژه در استان تهران نيست چرا که به موجب اين قانون، آنان با وجود ساعات کاري بيشتر دستمزدي مساوي با کارکنان ستادي، اداري و آموزشي مي گيرند.  محمد شريفي مقدم در گفت وگو با ايسنا، افزود: در حال حاضر پرستاران40 ساعت در هفته کار مي کنند اما با اجراي قانون ارتقاي بهره وري 44 ساعت بايد در محيط کاري خود فعاليت کنند.  وي در ادامه گفت: اگر تعداد سنوات کاري پرستاران بيش از20 ساعت باشد، پنج ساعت بابت سنوات از ساعت کار آنان کسر مي شود و در صورت کار در سخت ترين بخش ها دو ساعت از ساعات کاري آنان کاسته مي شود بنابراين يک پرستار در بهترين حالت بايد 37 ساعت در هفته کار کند با اين حال پنج ساعت بيش از کارکنان ستادي، اداري و آموزشي کار مي کند. عضو شوراي عالي سازمان نظام پستاري درباره فوق العاده جذب اظهار کرد: در سال 1385، 100 تا 150 هزار تومان و در اسفند ماه سال 89، 150 تا 250 هزار تومان به حقوق کارکنان ستادي وزارت علوم افزوده شد، البته وزير بهداشت نيز در سال جاري طي نامه اي به رييس جمهور خواستار اعمال فوق العاده جذب براي کارکنان غيرهيات علمي وزارت بهداشت نيز شد و رييس جمهور پس از موافقت با اين درخواست آن را به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور  ابلاغ کرد.


 وزير آموزش و پرورش خبر داد:
 بازگشت معلمان رشته هاي فني به هنرستان ها 

وزير آموزش و پرورش در هشتصد و چهل و پنجمين جلسه شوراي عالي آموزش و پرورش گفت: پيش بيني مي شود امسال هنرستان ها به ميزان 7 درصد در جذب دانش آموز رشد نشان دهند.
به گزارش ايسنا، حميدرضا حاجي بابايي با تاکيد بر بازگشت معلمان رشته هاي فني از ساير مقاطع و رشته هاي تحصيلي به هنرستان ها، گفت: در سال گذشته که براي اولين بار اعلام شد هنرستان ها بايد از دانش آموزان سال اول ثبت نام کنند، ميزان جذب دانش آموز در هنرستان ها 3 درصد رشد داشت که پيش بيني مي شود امسال اين ميزان به 7 درصد برسد.
وي افزود: 70 درصد از دانش آموزان سال اول که در هنرستانها در سال گذشته ثبت نام کرده بودند در همان رشته هاي فني ادامه تحصيل دادند.
وزير آموزش و پرورش گفت: امسال اعلام کرده ايم که در کلان شهرها مانند تهران در هر هنرستان بايد حداقل دو کلاس به دانشآموزان سال اول اختصاص داده شود.
حاجي بابايي اضافه کرد: بايد به سمتي حرکت کنيم که در مدارس تک زنگ داشته باشيم که پس از هر يک ساعت آموزش دانش آموزان، بتوانند با وقفه اي کوتاه ساعت بعد را آغاز کنند.
وزير آموزش و پرورش همچنين در جمع اعضاي بنياد عفاف و حجاب اين وزارتخانه معاونان آموزش ابتدايي را نمونه اي کامل از عفاف و حجاب در جامعه فرهنگي دانست و با اشاره به اينکه عفاف و حجاب بخش عمده مسائل ديني را شامل مي شود، افزود: موضوعات اقتصادي، اجتماعي، سياسي و... مطرح در جامعه با تاثير بر ديدگاه افراد بر نگرش آنها نسبت به امر حجاب تاثير مي گذارد.
وي رضايتمندي معلم از نظام جمهوري اسلامي را بسيار مهم خواند و تاکيد کرد: از زماني که وارد وزارت آموزش و پرورش شدم، سعي کردم در راستاي رضايت مندي معلمان گام بردارم.
حاجي بابايي اردوهاي راهيان نور را يکي از برنامه هاي وزارت آموزش وپرورش براي نزديک کردن دانش آموزان به موضوعات ديني خواند وگفت: در سال گذشته 650 نفر و امسال يک ميليون و 200 هزار نفر براي بازديد از مناطق جنگي اعزام خواهند شد.
وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه در طي 32 سال گذشته، 670 دارالقرآن در کشور وجود داشته است، تاکيد کرد: با ايجاد 10 هزار مدرسه قرآني، صبغه قرآني بر مدارس حاکم شده است و تمام اين عوامل نشان دهنده آن است که وزارت آموزش و پرورش به بحث عفاف و حجاب توجه ويژه دارد.
وي با ذکر اهميت نقش خانواده در تربيت فرزندان اظهار کرد: تعطيلي پنجشنبه ها فرصتي براي نظارت بيشتر خانواده ها بر تربيت فرزندانشان فراهم آورده است و با اجراي اين طرح شاهد موفقيت هايي در عرصه تعليم و تربيت خواهيم بود.


 سرپرست سازمان بهزيستي خبر داد:
 پرداخت مابه التفاوت افزايش مستمري مددجويان تا پايان شهريور 

سرپرست سازمان بهزيستي کشور گفت: مابه التفاوت افزايش مستمري مددجويان در سال 90 تا پايان شهريور پرداخت مي شود.  به گزارش ايسنا، احمد اسفندياري در حاشيه نشست افتتاح پذيره نويسي نخستين صندوق سرمايه گذاري و در جمع خبرنگاران گفت:  مستمري سال جاري، 12 ماه سال گذشته و عيدي سال گذشته تمام مددجويان تحت پوشش بهزيستي پرداخت شده است.  وي اظهار کرد: از سه ميليون و 100 هزار نفر مددجوي تحت پوشش سازمان بهزيستي يک ميليون و 100 هزار نفر واجد شرايط دريافت مستمري هستند و اگر مددجويي مدعي شده است که عيدي يا مستمري دريافت نکرده است واجد شرايط دريافت مستمري نيست.  وي در بخش ديگري از صحبت هايش با اشاره به قرارداد سازمان بهزيستي با پارس خودرو براي تحويل خودروي مناسب سازي شده به معلولان عنوان کرد: سه سال پيش و در هنگام عقد تفاهم نامه ميان سازمان بهزيستي و پارس خودرو مقرر شده بود که با تسهيلات بانکي که سازمان بهزيستي در اختيار معلولان قرار مي دهد آنان خودروهاي مناسب سازي شده را از پارس خودرو خريداري کنند و به اين منظور2000 معلول شناسايي شده و 800 نفر از آنان ثبت نام کردند اما برخي به دليل فراهم نبودن شرايط ضمانت بانکي و نظاير اين ها نتوانستند وام بگيرند و از تسهيلات استفاده کنند.  وي افزود: پيگيري هاي لازم در زمينه رفع مشکل معلولان براي گرفتن وام و خودروي مناسب سازي شده در حال انجام است و به زودي و بر اساس اولويت اسامي واجدان شرايط اعلام مي شود.


 مديرکل آموزش دبستاني آموزش وپرورش:
 جشن شکوفه ها براي کلاس اولي ها30 شهريورماه برگزار مي شود 

مديرکل آموزش دبستاني آموزش وپرورش، گفت: جشن شکوفه ها براي حدود يک ميليون و200 هزار دانش آموز که اولين بار وارد مدارس ابتدايي سراسر کشور خواهند شد در روز چهارشنبه 30 شهريورماه برگزار مي شود.  عليرضا رحيمي در گفت وگو با ايسنا، گفت: براساس مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش روزهاي فعاليت مدارس ابتدايي در سال تحصيلي 91-90، 5 روز در هفته است.  وي افزود: از سال تحصيلي 91-90 دفتر دبستاني برنامه هاي متنوعي را در دستور کار قرار داده است وبرگزاري جشن شکوفه ها يکي از برنامه هاي بسيار مهم و به يادماندني براي دانش آموزان پايه اول محسوب مي شود.  رحيمي تصريح کرد: به مديران مدارس ابلاغ شده تا از هرلحاظ آماده برگزاري اين مراسم باشند و برنامه ها بايد کوتاه و جذاب تنظيم کند تا دانش آموزان دچار خستگي نشوند.  به گفته وي بخش عمده اي از برنامه هاي جشن شکوفه ها بايد به معرفي بخش هاي مختلف مدرسه به دانش آموزان و اوليا» اختصاص يابد و معلمان پايه اول موظفند در مدرسه حضور داشته و ارتباط عاطفي خوبي را در اولين روز ورود دانش آموزان به مدرسه داشته باشند.  مديرکل آموزش دبستاني آموزش و پرورش همچنين تاکيد کرد: با توجه به اينکه جشن شکوفه ها براي تعدادي از نونهالان اولين تجربه حضورشان در يک اجتماع است خانواده و معلمان بايد از انجام هرگونه رفتارهاي که در دانشآموزان ايجاد اضطراب و استرس مي کند خوداري کنند.


 تا روح بشر به چنگ زرزنداني است... 
نويسنده : عباس سيد کريمي

داشتم  به مسايل و مشکلا ت روزافزون  جهان معاصر  فکر مي کردم و به دنبال  آن بودم که ريشه  يا اصطلا حا  علت  العلل آنها را دريابم. بي اختيار اين دو بيتي  مرحوم کار و که در کتاب شکست  سکوت او خوانده بودم در ذهنم  نقش بست:
تا روح  بشر به چنگ زرزنداني است
شاگردي مرگ پيشه اي انساني است
جان از  ته دل  طالب مرگ است دريغ
 در هيچ کجا براي مردن جا نيست
دو بيتي که نشانه از روحي  در بند و مردمي  سرشار  از رحم و مروت  و جوياي  عدالت دارد. عدالتي  که از روز  ازل  با روح انسان ها عجين شده  و اکنون  پس از  هزاران سال نبود  آن سبب پيدايش زخم هاي فراوان بر پيکره  نحيف  آدميان  گشته. عدالتي  که گاه با زخمه تاروگاه در ناله ني فريادش کردند. انسان ها براي  کسب آن جان باختند و ميلياردها  نفر آرزوي  وجود آن را با خود به گور  بردند.
اجراي عدالت دقيقا  به سطح  دانش انسانها بستگي دارد. بيهوده نيست که در قرآن  مي خوانيم: «کان انسان ظلوما جهولا ». اين آيه قرآن  به ما گوشزد مي کند  که انسان  به دليل ناداني  عمر گرا نمايه  خويش را در تاريکي  سپري  مي سازد زيرا از آنچه که بايد بدان  معتقد  باشد آگاهي ندارد  و به همين دليل  عمر گرانمايه اي   را که تنها يکبار  به او بخشيده اند تا در طول آن  بتواند به  مقام جانشيني  خداوند منان برسد به بندگي  زروزور وتزوير  و در اسارت  اربابان  بدتقدير  سپري مي سازد.  عمري که  با آن مي تواند به اوج قدرت برسد  در حضيض  ذلت سپري مي سازد، برده  هواي خويش است  و خود را قدرتمند مي داند در  حالي که هر روزه از هزاران  غلا م و کنيز  کمر بسته  ديگران  فرمان مي برد بي آن که بداند دلخوش  کرده که در مرتبه اي  خود را حاکمي قدرتمند  بداند هيچ نمي داند  در جهل خويش  گرفتار  و حريص  در ذلت است.
بي آن که بداند براي خويش دشمن تراشي  مي کند و خود را تا آنجا خوار مي دارد که به دست خويش  اساس اسارتش  را فراهم مي سازد; اما باز هم  نمي داند. مي گويند  ديو ژن وقتي ديد کودکي کف دو دستش  را بهم آورد  و آب نوشيد تنها سرمايه  خويش که قدحي بود به زمين  کوبيد و شکست  تا هيچگونه  تعلقي  به مال دنيا نداشته  باشد و اين بيت شعر حافظ را  مي توان شرح  حال او دانست که فرمود:
غلا م  همت آنم  که زير چرخ کبود
زهر چه رنگ  تعلق  پذيرد  آزاد است
انسان از همان زمان که به  موجوديت  خويش پي  مي برد نمي تواند  بي عدالتي ها را ديده و تحمل کند،  در اوج نوميدي و بي عدالتي  خود را سرزنش  کرده و آرزوي  مرگ  مي کند. زيرا مي بيند که انسان ها ارزش اصلي  و  وحدت نوعي خويش را از ياد برده اند. اديان  الهي با آن همه  حکمت در جهالت  انسان ها رنگ  باخته اند.
مگر هدف  غايي اسلا م  ايجاد ايمان،  اخلا ص  و وحدت در انسان ها نبود؟  چه  شد که پس از رحلت پيام  آور خويش  جامه  نفاق صد پاره اش  کرد؟ چه شد که در دستان عاملان  سقيفه و... ناگاه  از وحدت به تفرقه دچار گشت؟ چه شد؟ چه بلا يي  بر سر مجاهدان  و شمشير  زنان در  راه وحدت اسلا مي  فرود آمد که همه شعائر خويش را کنار نهادند؟ جز اين که بگوييم: تا روح بشر  به چنگ  زر زنداني است...! علماي  ما، ما را به وحدت مي خوانند،  زعماي  ما از وحدت دم مي زنند  شعار بني آدم اعضاي يک پيکرند  بر سردر شوراي  امنيت نقش بسته اما...کينه توزان  و فرصت طلبان  به دنبال منافع  خويشند.  گويا اين جمله را گيژو و ورمير لويي ناپلئون  براي اينان گفته که اگر مي خواهيد قدرتمند  شويد،  ثروتمند  شويد و حال ثروتمند شدن اساس تفکر  بسياري  از افرادي  شده که مي خواهند با قدرت ثروت خويش بر اميال و بر عقده هاي حقارت خويش فائق آيند. مگر نه اينکه جهان در مقابل ثروت سر تعظيم فرود ميآورد و اين آستين است که در زمانه ماپلو مي خورد؟ تا زماني که ثروت قدرت  ميآفريند، پستي ها و رذايل اموري جاري و ساري  خواهند بود زيرا جهال بدون آنکه به عاقبت خوش خدمتي خويش بينديشند، با خوش خدمتي هرچه بيشتر دامن سپيد عدالت را به ننگ رذالت مزين مي سازند. آنان از امواج اعمال خويش غافلند. با اين عمل عالمان را به بيغوله مي رانند و با شقاوت ناشي از جهل خويش چه خانواده هايي را عزادار و چه جانهاي شيريني را که نمي ستانند تا... اربابان را خوش آيد.
وجود ارباب زاييده حقارت دروني بشر است، اگرچه نمي توان بسياري از آيتم ها را فراموش کرد. اما اينکه يک گروه انگشت شمار بخواهند به دليل تفاوتهاي فردي و هوش سرآمد به جاي آنکه در راستاي وحدت بشري گام بردارند با حاکم کردن تفرقه و... اساس قدرت خويش را فراهم آورند امري غيرانساني و مذموم است، زيرا انسان بهايم را در خدمت خويش مي گيرد و اينکه گروهي تن پرور و بيعار به دنبال آن باشند تا از راه گوش به فرمان بودن و کورکورانه اطاعت کردن از راه سر بريدن عالم نان بخورند اوج سبعيت و جهالت بشري را نشان مي دهد.
مولا يمان علي(ع) فرمودند: هيچ کاخي بنا نمي شود  مگر کوخ ها ويران  گردد و به راستي  که در اين سخن  حکمت هاي فراواني نهفته است. هيچ ثروتي جمع نمي گردد مگر حقوق افراد جامعه از ميان برود و بي عدالتي چهره کريه خود را عيان سازد. هيچ حاکمي قدرتمند پديدار نمي شود، مگر غلا مان حلقه به گوشي بيابد که کورکورانه و بدون آنکه به فرداي خويش بينديشند اوامرش را اجرا کنند.
احساس قدرت و قدرت طلبي، کاخ نشيني و فخر فروشي ناشي از احساس حقارت دروني و از خودبيگانگي افراد است. اين احساس حقارت دروني افراد است که در آنها طبعي سيري ناپذير پديدار مي سازد تا هرچه بيشتر دارند، بيشتر احساس کمبود کنند. اين انسانهاي حقير و ناتوانند که از سلطه جويي بر ديگران لذت مي برند و با تحقير ديگران به کمبودهاي دروني خويش مرهم مي نهند.
جاه طلبي و سلطه جويي  ناشي از احساس  ناچيز بودن  است، در شاهنامه  مي خوانيم  که کيکاووس  با آن همه قدرت مي خواست دل آسمانها را نيز بشکافد پس 4 عقاب گرسنه را به تختش بست تا او را به آسمان برند، عاقبت سيري ناپذيري و سلطه جويي او را نيز همگان خوانده ايد که چگونه تختش از آسمان به زمين افتاد و او جان سپرد. آري احساس حقارت چون سيري ناپذير است، فرد دراوج قدرت احساس ذلت مي کند. سيري ناپذيراست و براي سرپوش نهادن بر اين احساس خويش خويشتن را به ورطه نابودي مي کشاند.
جنگ ها، تحميل بحرانها، پديدارکردن احساس عدم امنيت زيستي، بي عدالتي ها، قتل وغارت، تجاوز و دزدي، از ميان بردن حريم و حرمتها و پايبند نبودن به ارزشهاي والا ي انسان، عدم احساس مسووليت در جامعه انساني، همه و همه ناشي از احساس حقارت و طبع سيري ناپذير آناني دارد که در جهل مرکب به سر مي برند.
رويکرد به ماديگري سبب از خودبيگانگي انسان مي شود. تملق و دورويي فرد را از آنچه که بايد تهي مي سازد.
زيرا سبب مي گردد تا افراد در خود احساس ارزش نکنند. انسان هرچه بيشتر از خصايل انساني و طبيعت خويش فاصله بگيرد، پيوند خويش را با خود گسسته و سردرگمي فراوان تري را تجربه خواهد کرد و اين مساله موجب آن مي شود تا انسان، اين موجود متفکر، سازنده، رها و آزاد به موجودي مفلوک، درمانده و اسير تبديل شود که هيچ راه به زيستي نمي شناسد و هرچه بيشتر و بيشتر از سلا مت خويش فاصله مي گيرد و سرانجام عمر گرانبهايي را که خداوند تنها يک بار به او بخشيده به بطالت و جهالت سپري مي سازد.
ما روز به روز به دنبال علوم جديد تريم تا برتري خويش را بيان داريم. آناني که دم از حقوق انسان ها مي زنند تنها يک هدف را دنبال مي کنند; نگه داشتن مردم ساير کشورها  در جهل و ناداني براي سلطه و رسيدن به اهداف ننگين خويش که همانا به تاراج بردن ثروت مردماني است که علم بهره بردن از منابع خويش را فرا نگرفته اند. اما آيا بشر به راستي نيازمند اين همه جاروجنجال است؟ مگر بشر دوست ندارد تا به سعادت برسد؟ آيا سعادت آنقدرها دور از دسترس است که گروهي قليل از غفلت ديگران بهره برده و از تمامي امکانات بهره مند شوند و براي ادامه سلطه خويش جامعه بشري را دستخوش بحران ها، نا ملا يمات و  سختي ها سازند؟ آيا اين به دليل آن است که اکثريت جوامع در خود احساس توانايي نمي کنند يا آنکه آنان از سبعيت خاص خويش و احساسات هيجاني ساير انسان ها سو» استفاده مي کنند...!؟ احساساتي لطيف و زيبا که خداوندمنان در درون ما به امانت نهاده تا در پناه آن همزيستي و اتحاد را دريابيم و در اين ميانه بتوانيم به وظيفه خويش در قبال يکديگر جامه عمل بپوشانيم.
نمي خواهم بحث اقتصادي کنم اما در همين جا مي توان به برتري و مزيت دين اسلا م نسبت به ساير اديان و مکتب ها  پي برد. اسلا م با مطرح کردن بحث بيت المال و شناختن حقوق يکسان اجتماعي براي تمامي انسان ها، فرا انساني بودن خويش را اثبات مي کند. زيرا به دنبال آن است تا با اجراي عدالت اجتماعي و برآوردن حقوق اوليه انساني در راستاي رفع نيازهاي فيزيولوژيکي که اساس احساس نيازهاي ديگر است، به جامعه انساني معنا ببخشد. اگر ما به دنبال پياده کردن عدالت در جامعه هستيم، بايد اول از خود شروع کنيم و بي عدالتي هاي رفتاري را کنار بگذاريم. اگر عدالت بتواند در جهان رخ بنمايد ما ديگر شاهد مردن انسان ها از گرسنگي به دليل قحطي ها(مانند آنچه در سومالي رخ داده) و فقر و تجاوز وستم نخواهيم بود زيرا بيت المال مکاني است که از آنجا حقوق يکسان براي برطرف کردن نيازهاي فيزيولوژيکي همه اقشار و به گونه يکسان ارائه مي گردد و اگر نيازهاي فيزيولوژيکي کنترل شده برطرف شود ساير نيازهاي انساني برطرف گشته و شاهد خودشکوفايي انسان ها خواهيم بود.


 اخبار کوتاه 

 ادامه تحصيل7 هزار فرهنگي ديپلمه امسال در دانشگاه ها

معاون هماهنگي آموزش عالي مرکز برنامه ريزي و آموزش نيروي انساني وزارت آموزش و پرورش از سهميه در نظر گرفته شده براي امکان ادامه تحصيل 7 هزار فرهنگي ديپلمه در دانشگاه ها در سال تحصيلي جديد خبر داد.  به گزارش  مهر،  سيد علي شريف زاده با اعلام سهميه در نظر گرفته شده براي ادامه تحصيل 7 هزار نفر از فرهنگيان ديپلمه در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي کشور براي سال تحصيلي 91-90 اظهار داشت: از اين تعداد 615 نفر در گروه آزمايشي رياضي و فيزيک، يک هزار و 231 نفر در گروه علوم تجربي و 5  هزار و 164 نفر در گروه آزمايشي علوم انساني مشروط بر کسب حد نصاب نمره تعيين شده مشغول به ادامه تحصيل خواهند شد.

نامگذاري 21 رمضان به عنوان روز همبستگي با مردم سومالي

معاون مشارکتهاي مردمي کميته امداد امام خميني (ره) از ارسال سه محموله کمک هاي بشر دوستانه به مردم سومالي خبر داد و گفت: بيست و يکم ماه مبارک رمضان به عنوان روز همبستگي با مردم سومالي نامگذاري شده است.  سعيد ستاري در گفت وگو با مهر افزود: دوشنبه هفته آينده همزمان با سالروز شهادت مولاي متقيان امير مومنان حضرت علي(ع) روز همبستگي ملي با مردم سومالي اعلام شده که در اين روز پايگاههاي کميته امداد در سراسر کشور آماده دريافت کمکهاي مردمي به مردم قحطي زده سومالي هستند.


تسهيلات بانکي بدون ضمانت به مددجويان ارايه مي شود

سرپرست کميته امداد امام خميني (ره) گفت: از اين پس بانک ها تسهيلات خود را بدون ضمانت در اختيار مددجويان قرار مي دهند و ضمانت وام اشتغال مددجويان توسط خود کميته امداد انجام مي شود.  حسين انواري در گفت وگو با  ايسنا در قزوين، افزود: تلاش مي کنيم 250 هزار شغل از 350 هزار شغل متعهدشده کميته امداد براي سال جاري از اين طريق صورت بگيرد.  وي همچنين در جشن توانمندسازي دو هزار خانواه تحت پوشش در قزوين نيز در سخناني اظهار کرد: رمضان، ماه عزت و کرامت است و در اين ماه بايد با نيت خالص و قلب پاک تلاش کنيم و به امور خير بپردازيم، در اين ماه بايد تلاش کنيم در مسير عزت و کرامت و خودباوري گام برداريم و بدانيم همواره در معرض امتحان و آزمون هستيم.


تمديد مهلت ثبت نام بيمه طلايي فرهنگيان بازنشسته تا شنبه

مدير کل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش از تمديد مهلت ثبت نام بيمه طلايي بازنشستگان فرهنگي تا روز شنبه بيست ونهم مردادماه سال جاري خبر داد.  به گزارش ايسنا، نامدار عبدالهيان با اشاره به انعقاد قرارداد وزارت آموزش و پرورش با شرکت آتيه سازان حافظ در دو ماه قبل افزود: آخرين مهلت براي ثبت نام بازنشستگان فرهنگي در سايت آتيه سازان حافظ، ديروز بيست وششم مردادماه تعيين شده بود که با هماهنگي هاي به عمل آمده بامديران شرکت آتيه سازان حافظ، اين مهلت تا روز شنبه 29 مرداد تمديد شد.


نتايج آزمون هاي فراگير
شنبه اعلام مي شود

رييس دانشگاه پيام نور از اعلام نتايج آزمون فراگير پيام نور در روز شنبه 29 مرداد ماه خبر داد.  حسن زياري در گفت وگو با ايسنا، افزود: نتايج آزمون  فراگير دانشگاه پيام نور در سه مقطع کارشناسي ناپيوسته، کارشناسي و کارشناسي ارشد در روز شنبه 29 مرداد ماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني org/.sanjesh.//www:http  اعلام مي شود.  وي خاطرنشان کرد: نتايج کارشناسي ناپيوسته و کارشناسي در صبح روز شنبه و نتايج کارشناسي ارشد فراگير پيام نور در بعد ازظهر روز شنبه اعلام مي شود.

60 درصد سفرهاي ايرانيان زيارتي است

رئيس پليس صدور گذرنامه و مهاجرت با اشاره به اينکه 60 درصد سفرهاي ايرانيان زيارتي است گفت: گردشگران خارجي مي توانند بدون گرفتن ويزا در جزيره کيش اقامت کنند.  سردار محمود صادقي در گفت وگو با مهر اظهار داشت: براساس آمارهاي موجود 60 درصد سفرهاي ايرانيان در چهار ماهه نخست امسال زيارتي بوده که سفر به سرزمين وحي و عتبات عاليات در صدر اين سفرها قرار دارد.

فردا تمام حجاج باز مي گردند

آخرين گروه از زائران ايراني در حالي روز جمعه به کشور باز مي گردند که در عمره امسال 75 فوتي و در 6 ماه گذشته 150 حاجي بر اثر تصادف مجروح شده اند.  به گزارش مهر، پايگاه اطلاع رساني حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبري اعلام کرد: يک هزار و 900  نفر از زائران که 9 مردادماه جمهوري اسلامي ايران را ترک کرده بودند به عنوان آخرين زائر ايراني فردا باز مي گردند.