نسخه شماره 2710 - 1390/05/27 -


هجوم تکراري گردوغبار هاي عربي به شهرهاي کشور
گرد و غبار دزفول و ديگر شهرهاي شمالي خوزستان را فرا گرفت

نجات درياچه اروميه با کمک خزر، ارس و آب هاي کردستان


اتمام عمليات حفاري تونل غربي مترو اصفهان

مديرکل دفتر بحران استانداري چهارمحال و بختياري:
113 روستاي چهارمحال و بختياري با تانکر آب رساني مي شود


تعطيلي جايگاه هاي سي.ان. جي در اروميه


اخبار کوتاه


 هجوم تکراري گردوغبار هاي عربي به شهرهاي کشور 
 گرد و غبار دزفول و ديگر شهرهاي شمالي خوزستان را فرا گرفت

گرد و غبار نسبتا غليظي دزفول و ديگر شهرهاي شمالي استان خوزستان را از صبح چهارشنبه فرا گرفت و مشکلاتي براي شهروندان روزه دار ايجاد کرد.
به گزارش ايرنا براثر اين پديده مردم شهرهاي انديمشک،شوش، دزفول،الوان،شاوور، صفي آباد و ديگر مناطق شمالي خوزستان با استفاده از ماسک به انجام امور روزمره خود مي پردازند ضمن اينکه وقوع اين پديده در ماه مبارک رمضان و روزه داري مردم اين شهرها و گرماي شديد منطقه مشکلات اين پديده تشديد شده است.  مسوول ايستگاه هواشناسي صفي آباد دزفول به ايرنا گفت: پديده گرد و غبار موجب کاهش شعاع ديد شده بطوريکه شعاع ديد در منطقه به کمتر از يکهزارو 500 متر رسيده است.
همچنين رئيس اداره هواشناسي آبادان گفت: روند پديده گرد و غبار رو به بهبود بوده و اين پديده تا آخر امروز  در آبادان پايدار است.
به گزارش فارس  از روز سه شنبه مردم شاهد افزايش گرد و غبار در شهرهاي آبادان و خرمشهر بودند که ديروز نيز اين افزايش روند با تشديد در اين شهرستان ها ادامه داشته است.
علاوه بر اين شهروندان آباداني و خرمشهري امسال گرماي به مراتب بيشتري را نسبت به سال هاي گذشته متحمل شدند که اميدواريم اين وضعيت هرچه سريع تر از سطح استان خارج شود.
رئيس اداره هواشناسي آبادان در گفت وگو با فارس افزود: بر اساس پيش بينيهاي صورت گرفته، طي   سه شنبه و امروز (چهارشنبه) گرد و غبار در شهرستان حکم فرما بوده و روند اين پديده رو به بهبودي و کاهش است.
گرد و غبار  قصرشيرين را فرا گرفت

از سوي ديگر وجود يک توده گرد وغبارغليظ که از اواخر روز سه شنبه شهرستان مرزي قصرشيرين را متاثر ساخته بود موجب کاهش ديد افقي به ميزان يک هزارو 200 متر در روز چهارشنبه شد.  بنابر گزارش ايستگاه هواشناسي قصرشيرين، ديروز ديد افقي در اين شهر با ديد افقي يک هواي سالم هشت هزار و 800 متر فاصله دارد.  بنا به گفته ديده بان اداره هواشناسي قصرشيرين، دماي هواي ديروز قصرشيرين در ساعت 13 بعد از ظهر به 40 درجه سلسيوس بالاي صفر رسيد و ميزان رطوبت موجود در هوا هشت درصد است.
اين غبار ناشي از طوفانهاي شن عربستان سعودي و عراق است که از طريق کشورعراق با توجه به از بين رفتن پوشش گياهي، خشکسالي و کاهش نزولات آسماني وارد ايران مي شود و بيشترين شدت آن براي شهرستانهاي مرزي کشور مي باشد.  ذرات گرد و غبار موجود در هوا براي بيماران قلبي، ريوي و آسمي و افراد سالخورده و کودکان بيش از سايرين خطر دارد.
به گزارش اداره هواشناسي سرپل ذهاب هم اکنون بر اثر گرد و غبار موجود در وضعيت جوي اين شهرستان ديد افقي به يک هزار متر رسيده است.


 نجات درياچه اروميه با کمک خزر، ارس و آب هاي کردستان 

رئيس سازمان محيط زيست در رابطه با برخي مسائل مطرح شده بين سازمان محيط زيست و وزارت نيرو در خصوص آبگيري سد گتوند، گفت: به دليل احتمال تغيير کيفيت آب اين سد تنها مي توان آب آن را براي مصارف کشاورزي مورد بهره برداري قرار داد. به گزارش مهر، محمد جواد محمدي زاده در حاشيه هيات دولت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به مهر در خصوص مسائل مطرح ميان سازمان محيط زيست و وزارت نيرو در خصوص سد گتوند گفت: احداث اين سد حدود 17 سال قبل به تصويب رسيده و ارزيابي دقيقي به لحاظ زيست محيطي در رابطه با اين سد نشده است. وي افزود: زماني که اين سد آبگيري شد لايه هايي زير مخزن سد وجود داشت که شور بود و کيفيت آب را تغيير مي داد. محمدي زاده افزود: لذا از همين رو آب اين سد قابليت شرب نداشته و فقط براي مصرف کشاورزي مورد استفاده قرار مي گيرد. وي همچنين در خصوص طرح هاي دولت براي جلوگيري از خشک شدن آب درياچه اروميه گفت: دولت طرح هايي در اين زمينه دارد که بخشي از آن در مصوبه اخير مجلس مورد توجه قرار گرفته بود. محمدي زاده افزود: يکي از اين طرح ها جابه جايي حوزه هاي آبي به منظور تامين آب اين درياچه بود و اين حوزه هاي آبي عبارت بودند از درياي خزر، رود ارس و بخشي از آب هاي کردستان که يک مورد آن در رابطه با انتقال آب کردستان به اين درياچه هم اکنون در حال انجام است. وي طرح دوم که انتقال آب ارس به درياچه اروميه است را در دست بررسي اعلام کرد و گفت: البته طرح هاي ديگري مثل اصلاح روش هاي آبياري نيز در سراسر کشور مورد توجه قرار دارد که آن نيز صرفه جويي قابل توجهي را در مصرف آب منجر مي شود. محمدي زاده در پايان خشک شدن آب درياچه اروميه را حاصل غفلت 50 ساله درباره اين درياچه عنوان کرد و گفت: حداقل 5 سال طول مي کشد که طرح هاي دولت جهت جلوگيري از خشک شدن آب درياچه اروميه نتيجه بدهد.


 اتمام عمليات حفاري تونل غربي مترو اصفهان 

گروه شهرستانها: شهردار اصفهان گفت: اتمام عمليات حفاري تونل غربي خط يک مترو بر تمام شايعات و جنجال افريني برخي از رسانه ها عليه اين پروژه عظيم خط بطلان کشيد. دکترسيد مرتضي سقاييان نژاد با بيان اين مطلب افزود: خط يک مترو يا شمال- جنوب به طول 20/2 کيلومتر است که خوشبختانه حفاري باند غربي ان به اتمام رسيده و فقط 800 رينگ باند شرقي ان باقي مانده است. وي با اشاره به اين دستگاه حفار(TBM) در تونل شرقي از زير هتل سوئيت و ساختمان ها بدون هيچ مشکلي عبور کرده است اظهارداشت: در روز 22 بهمن ماه سال جاري عمليات حفاري اين باند نيز به اتمام خواهد رسيد و اين کريدور آماده ريل گذاري خواهد بود. وي تامين واگن را براي قطار شهري اصفهان از مهمترين مشکل اين پروژه دانست و اذعان داشت:هنوز واگن هاي مترو اصفهان خريداري نشده که اميد است با وفاق مشترک و وحدت کلمه اين مشکل هرچه سريعتر رفع شود. شهردار اصفهان با اعلام اين که مطالعات خط شرقي - غرب يوخط سوم مترو اصفهان شروع شده است ادامه داد:اميد است عمليات اجرايي اين دوخط هرچه سريعتر آغاز شود به طوري که روري ريل اجرايي قرار گيرد. وي اضافه کرد: مسير خط سوم مترو اصلاح شده و اجراي آن از زينبه به سمت بزرگ مهر و نهايتا ميدان آزادي به عنوان اولويت کاري در دستور کار قرار گرفته است. وي با تاکيد بر اين که براي رفاه حال شهروندان و خدمت رساني به مردم راه اندازي مترو در اين کلان شهر ضروري است تصريح کرد: اصفهان با توجه به دارابودن جمعيت 2 ميليون نفري و مشکلات عديده ترافيکي نياز به حمل و نقل ترکيبي اعم از مترو، تراموا، اتوبوس و ميني بوس جهت خدمت رساني به شهروندان و فراهم کردن رفاه و آسايش در شهر دارد تا مشکلات ترافيکي مرتفع شود.


 مديرکل دفتر بحران استانداري چهارمحال و بختياري:
 113 روستاي چهارمحال و بختياري با تانکر آب رساني مي شود 

مديرکل دفتر بحران استانداري چهارمحال و بختياري گفت: هم اکنون به 113 روستاي اين استان با تانکر سيار آب رساني مي شود.
ستار فرهادي امروز در گفت وگو با فارس اظهار داشت: باتوجه به تغيير شيوه بارش، کاهش ميزان بارندگي ها  در 30 سال گذشته در اين استان بي سابقه است که اين امر ضرورت ارائه راهکارهاي موثر را در راستاي مقابله با پديده خشکسالي در اين استان ايجاب کرده است.
وي افزود: هم اکنون بر اثر خشکسالي بيشتر مزارع و باغات شهرستان هاي هفت گانه چهارمحال و بختياري خشک شده است.
فرهادي خشکسالي هاي امسال چهارمحال و بختياري در مقايسه با سال قبل را از حجم و گستردگي بيشتري برخوردار بيان و تصريح کرد: پارسال اعتبارات خشکسالي استان به ميزان بسيار ناچيزي اختصاص يافت.
وي شهرک صنعتي شهرکرد را بزرگ ترين شهرک صنعتي استان دانست و گفت: اين شهرک صنعتي با بحران کم آبي مواجه شده و شهرک هاي صنعتي سامان و بروجن نيز با تانکر آب رساني مي شوند.
مديرکل دفتر بحران استانداري چهارمحال و بختياري به وجود 246 روستاي کم آب در چهارمحال و بختياري اشاره و خاطرنشان کرد: هم اکنون به 113 روستا با تانکر آب رساني مي شود.


 تعطيلي جايگاه هاي سي.ان. جي در اروميه 
نويسنده : مريم رسولي

تعطيلي جايگاه هاي سي.ان .جي اروميه به دليل مشکلات متعدد سبب سرگرداني رانندگان اين شهرستان براي سوختگيري خودروهايشان شده است.
در حال حاضر تعداد زيادي از جايگاه هايCNG  اروميه به دليل وجود نقص فني و بدهي تعطيل بوده و به شهروندان ارائه خدمات نمي کنند; به طوري  که از زمان افتتاح ايستگاه هاي CNG  در اين شهر دستگاه هاي نظارتي بر نحوه صحيح خدمت رساني به مردم در اين بخش به صورت جدي وارد کار نشدند و از عواقب اين نظارت کم رنگ از کار افتادن اغلب ايستگاه هايCNG  به دليل نقص فني است که اخيرا تعطيلي برخي از جايگاه ها بر اثر بدهي به شرکت گاز به اين موضوع دامن زده است به طوري  که رانندگان روزانه ساعات زيادي در صف هاي گاز براي سوخت گيري معطل مي شوند.
از جايي که کارمزد فعلي جايگاه هايCNG  به هيچ وجه پاسخگوي هزينه هاي تعمير و نگهداري جايگاه هاي گاز نيست صاحبان جايگاه ها نيز مجبور به تعطيلي جايگاه ها شده و چرخه ارائه خدمات به مردم دچار اشکالاتي شده است که رفع اين مشکلات مستلزم همکاري مسئولان و صاحبان جايگاه ها است که تعطيلي اين جايگاه ها سبب شلوغي جايگاه هاي فعال شهر و سرگرداني رانندگان شده است.  يکي از شهروندان اروميه اي که دارنده خودرو دوگانه سوز است، در اين زمينه مي گويد: بر اثر تعطيلي تعدادي از جايگاه هايCNG  اروميه و شلوغي جايگاه هاي فعال مجبور مي شوم از بنزين به نرخ آزاد براي سوخت خودرو استفاده کنم.
کامران اميني با بيان اينکه در تعطيلي جايگاه ها مردم به صورت مستقيم متضرر مي شوند، تصريح کرد: در صورتي که فعاليت يک جايگاه مقرون به صرفه نباشد جايگاه دار مي تواند به راحتي جايگاه خود را تعطيل کند ولي رانندگان نمي توانند خودرو خود را وسط خيابان رها سازند و مجبور مي شوند به هر قيمتي شده از سوخت هاي جايگزين استفاده کنند.
وي با بيان اينکه تعطيلي جايگاه هايCNG  معضل اصلي شهروندان اروميه است افزود: با وجود زندگي شهرنشيني و درگيري هاي زندگي صنعتي ديگر زماني براي پشت صف ايستادن سوخت گيري خودرو باقي نمي ماند.
يکي از جايگاه دارانCNG  در اروميه در ارتباط با دلايل تعطيلي جايگاه هايCNG  اظهار داشت: با کارمزدهاي فعلي امکان پرداخت قبوض گاز وجود ندارد و کارمزد فعلي براي جايگاه دارانCNG  نه تنها سودي ندارد بلکه منجر به غيراقتصادي شدن فعاليت جايگاه هاي گاز هم شده است.
(م  الف) از وضعيت اندازه گيري گاز عرضه شده به جايگاه ها انتقاد کرد و گفت: بين گاز عرضه شده به جايگاه ها وCNG  که به مردم فروخته مي شود اختلافاتي وجود دارد که بايد سامانه اندازه گيري دقيق تري براي حل اين مشکل مورد استفاده قرار گيرد.  وي اضافه کرد: قيمتCNG  که از طرف شرکت ملي گاز به ما تحويل مي شود بسيار بالاست و با اين وضعيت نمي توانيم مانند گذشته کار کنيم و در بعضي از موارد حتي حاضريم جايگاه را تعطيل کنيم.
مديرشرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه اروميه در اين زمينه به خبرنگار فارس گفت: شرکت گاز نسبت به پرداخت بدهي جايگاه هاي CNG تصميمات جديدي اتخاذ کرده است به  طوري  که صاحبان جايگاه ها يک ماه فرصت دارند تا بدهي خود را تسويه کنند و بر اين  اساس آخرين فيش ارسالي به جايگاه ها مي تواند به عنوان بدهي محسوب شود در غير اين صورت جايگاه هاي CNG تعطيل مي شوند.  علي اصغر توفيقي با بيان اينکه جزئيات بيشتر در زمينه تعطيلي جايگاه هايCNG  را از شرکت گاز سوال کنيد، تصريح کرد: در حال حاضر چهار جايگاهCNG  در استان به دليل نقص فني تعطيل هستند.
وي با بيان اينکه دو باب از جايگاه هاي غيرفعال در اروميه هستند، اعلام کرد: آمار دقيق جايگاه هايCNG  براثر بدهي را از شرکت گاز سوال کنيد.


 اخبار کوتاه 

 آسفالت 11 کيلومتر  از راه هاي  روستايي  شهرستان مهاباد

گروه شهرستانها:  بهسازي  و آسفالت 11  کيلومتر از راه هاي روستايي  شهرستان مهاباد  در جنوب  آذربايجان  غربي  به اتمام رسيد. به  گزارش مردم سالا ري  به نقل از  روابط عمومي  اداره  کل راه و ترابري  آذربايجان  غربي،  رئيس اداره  راه و ترابري  شهرستان  مهاباد  با بيان اين که 39  خانوار روستايي  با تکميل  بهسازي  و آسفالت  11  کيلومتر  راه روستايي  از راه امن و استاندارد بهره مند شدند، گفت:  اين عمليات  راهسازي  در راستاي  اجراي طرح  نهضت  بزرگ آسفالت راه روستاهاي بالا ي 50 خانوار در استان، اجرا شد.   از سوي ديگر،  طرح جامع  ساماندهي  حمل و نقل روستايي  با هدف  ارتقاي   رفاه  و ارمغان آسايش  و آرامش براي  روستاييان،  تقويت  مهاجرت  معکوس  در روستاها،  شکوفايي  بخش کشاورزي  و همچنين  توسعه آباداني  مناطق  محروم  و کم برخوردار  در آذربايجان  غربي  اجرا  مي شود.

معافيت افراد تحت پوشش نهادهاي حمايتي از هزينه هاي صدور پروانه

گروه شهرستانها: معاون اداري مالي شهرداري کرج گفت: افراد تحت پوشش سازمان ها ونهادهاي حمايتي براي يکبار از پرداخت هزينه هاي صدور پروانه و عوارض شهرداري معاف مي شوند.   به گزارش مردم سالا ري به نقل از  پايگاه خبري مديريت شهري کرج، مهدي ترابيان افزود: اين مهم با اشاره به بند 97 ماده واحده قانون بودجه سال جاري کل کشور اجرايي مي شود. وي اظهارداشت: مددجويان تحت پوشش سازمانها و ارگانهاي حمايتي مشمول اين ماده از قانون بودجه کشور مي شوند.

اخطار جدي پليس اصفهان
به دارندگان تجهيزات ماهواره

گروه شهرستانها: فرماندهي انتظامي استان اصفهان با صدور اطلاعيه اي به دارندگان تجهيزات دريافت امواج ازماهواره هشدار داد که در صورت عدم جمع آوري تجهيزات خود با اقدام قانوني اين فرماندهي مواجه خواهند شد.  در پياجراي طرح تشديد مبارزه با تجهيزات ماهواره فرماندهي انتظامي استان اصفهان اطلاعيهاي در اين خصوص صادر کرد. در بخشي از اين اطلاعيه آمده است: امروز ماهواره ها يکي از ابزارهاي نوين جنگ نرم دشمن به شمار ميآيند که به سادگي و راحتي در خانه ها نفوذ کرده و با تغيير در آداب و رسوم، فرهنگ و طرز فکر و انديشه و ترغيب به بي بندوباري، بي اعتقادي و رفتار هاي خارج از عرف ديني و ملي جامعه ما را تهديد مي کنند.