نسخه شماره 2704 - 1390/05/20 -

تکذيب مرگ وزير دفاع سابق سوريه
تنش لفظي ميان آنکارا و دمشق

خسارت 900 ميليون پوندي ميزبان آينده المپيک
آرامش در لندن، آشوب در بريتانيا


تبادل آتش ميان دو کره


رجزخواني مقتدي صدر براي آمريکا


افزايش تلفات در افغانستان


مخفي کاري ژاپن در فاجعه فوکوشيما


تلا في جويي روسيه مقابل آمريکا


تظاهرات سراسري در سرزمين اشغالي


مسکن براي بورس جهاني


اخبار کوتاه


 تکذيب مرگ وزير دفاع سابق سوريه
 تنش لفظي ميان آنکارا و دمشق 

به دنبال انتشار اخباري مبني بر پيدا شدن جسد وزير دفاع سابق سوريه،علي حبيب طي سخناني اين اخبار را رد کرد. علي حبيب، وزير دفاع سابق سوريه در سخنان خود در تلويزيون سوريه عنوان داشت: شرايط جسماني و بيماري من مانع از ادامه همکاري ام با مسئولان شده و به همين دليل مجبور شده ام براي درمان چند روز در بيمارستان بستري شوم.
وي تاکيد کرد: برخي رسانه ها در چارچوب حملات مغرضانه خود عليه سوريه، اخبار بي اساسي را درباره دليل توقف همکاري من منتشر کردند، ولي من تاکيد مي کنم که اين ادعاها برخلاف واقعيت است.
حبيب علي هم چنين تاکيد کرد: من سرباز وفاداري براي کشورم باقي مي مانم از بشار اسد رئيس جمهور سوريه به دليل اعتمادي که به من داشت تشکر مي کنم و اميدوارم وزير دفاع جديد موفق باشد. من هم چنان براي حمايت از کشور و امنيت آن تلاش خواهم کرد; روز سه شنبه سايت هاي خبري اخباري را در خصوص کشته شدن علي حبيب و پيداشدن جسدش در منزل وي منتشر کردند.
وزير امور خارجه ترکيه پس از بازگشت از سوريه در نشستي خبري در آنکارا، پايتخت ترکيه، با تاکيد دوباره بر خواسته کشورش مبني بر توقف کشتار غيرنظامي ها در سوريه اعلام کرد که حوادث روزهاي آينده "هم براي سوريه و هم براي ترکيه حياتي خواهد بود".
اوغلو تاکيد کرد که مرحله آينده در سوريه بسته به اقدام هايي است که دمشق طي روزهاي آينده و نه چند ماه آينده انجام مي دهد. وي روزهاي آينده را بسيار حساس ارزيابي کرد.
اوغلو همچنين گفت که عدم رويارويي ملت با ارتش و تکرار نشدن حوادث "حماه" بسيار مهم است.
وزير خارجه ترکيه در ادامه افزود: "اقدام هايي که سوريه انجام مي دهد بايد بازتاب اراده مردم اين کشور باشد."
وي اشاره کرد که پيام هاي "رجب طيب اردوغان" نخست وزير و "عبدالله گل "رئيس جمهوري ترکيه را به رهبران سوريه رسانده و رساندن هر گونه پيام ديگري را به دمشق رد کرد.
خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) نيز اعلام کرد که رئيس جمهوري اين کشور به وزير خارجه ترکيه گفت که سوريه براي ثبات کشور و امنيت شهروندان در برخورد با گروه هاي تروريستي مسلح اهمال نمي کند.
اين خبرگزاري همچنين گزارش داد که بشار اسد به اوغلو گفت که سوريه براي تکميل اصلاحات در اين کشور مصمم است.
خبرگزاري آلمان نيز به نقل از برخي منابع سوري اعلام کرد که وزير خارجه ترکيه سه ديدار با اسد برگزار کرد که يکي از ديدارها پشت درهاي بسته برگزار شد.
از طرف ديگر، ايالات متحده آمريکا اعلام کرد که اين کشور گفت وگوهايي را با شرکاي خود براي تشديد تحريم ها عليه دولت اسد به دليل نحوه رويکرد در قبال مخالفان آغاز کرده است.
در همين حال روسيه نيز از مخالفان سوري خواست به درخواست ها براي مذاکره با دولت پاسخ مثبت دهند و از گروه هاي تندرو و مسلح دوري کنند تا سناريوي ليبي تکرار نشود.روسيه همچنين خواستار ادامه اصلاحات واقعي در سوريه شد.
در حالي که رايزني ها با رهبران سوريه و فشارهاي سياسي بر اين کشور افزايش يافته است، ارتش سوريه عمليات هاي نظامي خود را در نقاط مختلف ادامه داده است.
ارتش سوريه صبح چهارشنبه  عمليات گسترده اي را براي بازداشت مخالفان در شهر "ديرالزور" در شرق سوريه آغاز کرد. اين در حالي است که روز گذشته بيش از 34 تن در شهرهاي مختلف سوريه توسط نيروهاي ارتش و نيروهاي امنيتي کشته شدند.11 کودک نيز از جمله کشته شدگان هستند.
بنابر اين گزارش، ديرالزور روز گذشته نيز شاهد حملات تانک ها و توپخانه ارتش سوريه بود.
در اين بين ، وزير خارجه مصر با اعلام اين که سوريه در حال رفتن به سمت نقطه بازگشت ناپذير است، گفت که براي جلوگيري از هر گونه دخالت خارجي در سوريه بايد اصلاحات ملي اجرا شود.
وي همچنين خواستار توقف فوري عمليات نظامي در سوريه شد. پيش از اين نيز "نبيل العربي" دبير کل اتحاديه عرب گفته بود که اين اتحاديه براي توقف خشونت در سوريه اقدام هاي ريشه اي انجام نخواهد داد بلکه از ابزار قانع کردن استفاده مي کند.


 خسارت 900 ميليون پوندي ميزبان آينده المپيک
 آرامش در لندن، آشوب در بريتانيا 

در حالي که لندن شب گذشته را در آرامش نسبي به سر  برد، منچستر و برخي ديگر از شهرها در شمال انگليس شاهد تظاهرات  گسترده مردم بود; شهرهاي منچستر، سالفورد، ولورهامپتون، ناتينگهام، لستر، بيرمنگام شاهد ناآرامي هاي پراکنده بوده و تعدادي از مغازه هاي مردم توسط مهاجمان به آتش کشيده شده يا غارت شد.
يک پاسگاه پليس در نزديکي ناتينگهام نيز به آتش کشيده شد. با اين حال گزارشي در خصوص تلفات اين حمله دريافت نشده است.
غارتگران همچنين مغازه ها در شهر بيرمنگام را مورد حمله قرار داده و به سرقت از اين مغازه ها پرداختند.  200 تن از اين شورشيان  در ليورپول واقع در شمال انگليس به درگيري با پليس و پرتاب بمب هاي آتش زا پرداختند.
پليس ميرلندز نيز اعلام کرد در حال انجام بررسي هاي لازم در خصوص گزارش ها درباره درگيري هاي مسلحانه در اين منطقه است. بالغ بر  109 تن در ميرلندز در درگيري هاي روز سه شنبه دستگير شدند.
شهر انفيلد نيز شاهد تظاهرات هايي شبانه در سطح شهر بود.  به گزارش رويترز، در شهر هاي ولورهامپتون و وست برامويچ در جنوب، مغازه ها غارت شده و  تعدادي ماشين در خيابان ها به آتش کشيده شده است. پليس مي گويد: گروهي متشکل از 30 تا 40 مرد در شهر ناتينگهام يک پاسگاه پليس را به آتش کشيدند. برخي از عکاسان با اين که سابقه حضور در جنگ هاي داخلي و مناطق بحران زده در ساير قاره هاي جهان را داشتند و از اين اتفاقات جان سالم بدر برده بودند، در کشوري که انتظار مي رفت مردم برخورد منطقي تري با عکاسان داشته باشند، مورد ضرب وشتم قرار گرفتند و اموالشان غارت شد.
در دست داشتن دوربين هاي گران قيمت سبب شد آنها به اهداف متحرک غارتگران بدل شوند و خيلي زود مورد هدف حملات آنها قرار گيرند.
يکي از عکاسان جنگي که به تازگي از جنگ داخلي در ليبي بازگشته و در منطقه کاريس در شهر بريکستون مشغول عکس گرفتن بود، از سوي سه نوجوان مورد حمله قرار گرفت و دوربين و ساير وسايل عکاسي  او به ارزش 2500 پوند به سرقت رفت.  يک عکاس دگير در منطقه هاکني لندن توسط چهار نفر به شدت مضروب شد. يک عکاس ديگر هم در بيرمنگام مورد حمله گروهي از شورشيان قرار گرفت. بن استاکمن که در حال ضبط صحنه هاي مستند از حمله شورشيان به مغازه اي در منطقه تاتنهام بود از ناحيه صورت با بطري مجروح شد و صورتش 10 بخيه خورد.
دو نفر از عکاسان روزنامه ديلي ميل هم در همين منطقه مورد ضرب وشتم قرار گرفته و اموالشان به ارزش هشت هزار پوند به سرقت رفت.
پليس شهر منچستر مي گويد: طي سي سال گذشته اين شورش ها شديدترين رويارويي ميان پليس و معترضان بوده است. گزارش ها حاکي است که درگيري هاي پراکنده اي در شهرهاي بيرمنگام، ليستر سيتي، ميدلند، ميلتون کينس در شمال لندن، و گلوستر در جنوب روي داده است.
با سرايت نا آرامي به چند شهر ديگر بريتانيا، جلسه کميته بررسي شرايط اضطراري به رياست نخست وزير بار ديگر تشکيل شده است.
روز چهارشنبه، ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، به منظور بررسي اوضاع براي دومين روز جلسه کميته بررسي به شرايط اضطراري - کبرا - را تشکيل داد. سه شنبه نيز کامرون که به دليل بروز ناآرامي در لندن تعطيلات خود در خارج از کشور را ناتمام گذاشته و به لندن بازگشته بود، در جلسه اين کميته شرکت کرد.
همزمان، گزارش شده است که پليس بيرمنگام، دومين شهر بزرگ بريتانيا، يک مرد سي و دو ساله را در ارتباط با قتل سه نفر در حادثه تصادف اتومبيل بازداشت کرده است. اهالي منطقه گفته اند که اين سه نفر در حال نگهباني از محله شان بودند.
منابع پليس اين شهر همچنين گفته اند که طي ساعات شب گذشته، بيش از يکصد نفر را در ارتباط با حمله به ماموران، به آتش کشيدن اموال و غارت فروشگاه ها بازداشت کرده اند.
تحليل گران مي گويند: ميزان مبلغي که براي تعمير خسارت هاي واردشده به شهرهاي مختلف انگليس طي درگيري هاي روزهاي اخير لازم است، از مرز  900 ميليون پوند معادل  1/47 ميليارد دلار گذشته است.
خشونت هاي اخير در بريتانيا پرسش هايي را در رابطه با اوضاع امنيتي اين کشور در آستانه بازي هاي المپيک لندن به وجود آورده است.


 تبادل آتش ميان دو کره 

مقام هاي دفاعي کره جنوبي اعلام کردند که نيروهاي دريايي اين کشور چهارشنبه با گشودن آتش، به شليک توپخانه اي کره شمالي به آب هاي نزديک مرز دريايي اين کشور واکنش نشان دادند.
به گزارش آسوشيتدپرس، کره شمالي سه حمله اي توپخانه اي به مرز آبي دو کره در درياي زرد انجام داد که اين اقدام باعث شد نيروهاي کره  جنوبي نيز با سه آتش توپخانه اي واکنش نشان دهند.
اين مرز آبي اواخر جنگ کره در دهه 50 ميلادي تعيين شد و همچنان يکي از مناطقي است که شاهد مناقشات سئول و پيونگ يانگ است.
مقام هاي کره شمالي تاکيد مي کنند که اين مرز آبي بايد به ميزان بيشتري به سمت جنوب منتقل شود ولي سئول معتقد است که چنين اقدامي ماهي گيري در نزديکي پنج جزيره کره جنوبي را به مخاطره انداخته و دسترسي به بندر "اينچئون" را دشوار مي کند.
به گفته منابع خبري، آتش هاي توپخانه اي هر دو طرف در آب فرود آمد و گزارشي از صدمه جاني منتشر نشده است.
نيروهاي کره جنوبي بعد از حمله توپخانه اي کره شمالي به جزيره "يئون پيوئنگ" در ماه نوامبر سال گذشته ميلادي در حال آماده باش هستند.  تبادل آتش توپخانه اي ديروز نيز در نزديکي همين جزيره روي داد.
يکي ديگر از مقام هاي دفاعي کره جنوبي که خواست نامش فاش نشود نيز گفت که نيروهاي دريايي اين کشور در جزيره يئون پيئونگ زماني اقدام به گشودن آتش کردند که کره شمالي از يکي از جزاير خود در منتهي اليه جنوبي اين کشور دست به حمله توپخانه اي زد.
حمله توپخانه اي ماه نوامبر کره شمالي به همسايه جنوبي خود، تنش ها بين دو طرف را تشديد کرده است.  در جريان اين حمله چهار شهروند کره  جنوبي جان خود را از دست دادند.
در اين کشاکش، منابع خبري چهارشنبه گزارش دادند که کره شمالي ماموراني مخفي را براي ترور "کيم کوان جين" وزير دفاع کره جنوبي که پيش از اين اعلام کرده بود که رويکردهاي تلافي جويانه اي را در برابر حملات پيونگ يانگ اتخاذ مي کند، به سئول اعزام کرده اند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، وزارت دفاع کره جنوبي اعلام کرد که نمي تواند برخي گزارش ها مبني بر تلاش ماموران مخفي پيونگ يانگ براي ترور وزير دفاع اين کشور را تائيد کند ولي تاکيد کرد که محافظت امنيتي براي وزير دفاع تشديد نشده است. کره شمالي پيش از اين نيز ماموراني مخفي را براي ترور شهروندان اين کشور که به کره جنوبي فرار کرده بودند، اعزام کرده بود ولي در سال هاي اخير گزارشي مبني بر اين که مقام هاي ارشد سئول هدف قرار گرفته شده باشند، منتشر نشده است.
روزنامه "جونگ آنگ ايلبو" نوشت که ماموران اطلاعاتي آمريکا و کره جنوبي در حال تلاش براي پيگيري مسئله اعزام ماموران کره شمالي براي ترور وزير دفاع کره جنوبي هستند.  اين روزنامه به نقل از مقام هاي رسمي ناشناس سئول نوشت: "هنوز مشخص نيست که آيا کره شمالي ماموران خود را اعزام کرده است يا نيروهاي خارجي را از کشور سومي براي انجام اين ماموريت استخدام کرده است.
گزينه ديگر موجود اين است که پيونگ يانگ از ماموران خود که در حال حاضر در کره جنوبي فعاليت مي کنند براي اين هدف استفاده کرده باشد."
خبرگزاري "يونهاپ" کره جنوبي نيز اعلام کرد که شواهد حاکي از تلاش پيونگ يانگ براي ترور وزير دفاع اين کشور است. وزير دفاع کره جنوبي پيش از اين خواستار واکنشي قاطعانه به حملات توپخانه اي کره شمالي که در جريان آن چهار تن جان خود را از دست دادند، شده بود.رسانه هاي کره شمالي از وي به عنوان "خائن" و "جنگ افروز" نام برده اند.


 رجزخواني مقتدي صدر براي آمريکا 

به گزارش شين هوا، مقتدي صدر با انتشار بيانيه اي در پايگاه اينترنتي خود خطاب به سربازان آمريکايي گفت: "نزد خانواده هاي خود بازگرديد که بي صبرانه منتظر ورود شما هستند; عراقي ها تا زماني که سربازان خارجي حضور دارند، ايستادگي خواهند کرد و با قدرت خواهند جنگيد." اعلام اين هشدار با مذاکره رهبران عراق درباره امکان تمديد حضور نظامي آمريکا در کشور هم زمان شده است. نيروهاي تحت فرماندهي مقتدي صدر تا پيش از انحلال در سال 2008 ميلادي با سربازان آمريکايي در عراق مي جنگيدند. پس از آن، جناح مقتدي صدر به فرآيند سياسي عراق ملحق شد و اکنون در دولت ائتلافي "نوري المالکي" نخست وزير عراق حضور دارد. مالکي و برخي از شرکاي ائتلاف به تازگي موافقت کردند درباره ادامه آموزش نيروهاي عراقي پس از پايان ضرب الاجل سال2011 ميلادي به سربازان آمريکايي، با واشنگتن مذاکره کنند. حزب صدر اين توافق را رد کرده است. صدر در پيام خود به ارتش آمريکا تاکيد کرده است: "اشغال، ترور و بدرفتاري کافي است. ما به کمک شما نياز نداريم و قادريم با تروريسم بجنگيم و آن را شکست دهيم و متحد شويم."


 افزايش تلفات در افغانستان 

مسوولان سازمان ملل متحد اعلام کردند که ميزان تلفات غير نظاميان افغانستان در نيمه نخست سال 2011 ميلادي 15 درصد افزايش يافته و برخي نگراني ها درباره افزايش احتمالي تلفات غيرنظاميان در نيمه دوم سال جاري ميلادي نيز وجود دارد. در همين حال ، سخنگوي وزارت دفاع افغانستان چهارشنبه اعلام کرد طي 19 روز گذشته سربازان ارتش ملي افغانستان در عمليات هاي جداگانه و مشترک با ناتو حدود 189 تن از شبه نظاميان طالبان را کشتند و 380 تن ديگر را در سراسر کشور دستگير کردند. ارتش ملي افغانستان همچنين توانست 167 بمب دست ساز کنترل از راه دور را خنثي و 209 قبضه سلاح و 22 خودروي شبه نظاميان را در اين مقطع زماني توقيف کند. عظيمي در گزارشي در خصوص تلفات ارتش ملي افغانستان اعلام کرد: 62 تن از کارکنان نظامي اين ارتش جان خود را طي درگيري ها با شبه نظاميان از دست دادند و 179 تن ديگر نيز زخمي شدند. سخنگوي ناتو در ارتباط با انهدام يک هلي کوپتر ناتو در نهم ماه اوت اعلام کرد: تحقيقات در اين رابطه همچنان براي يافتن علت دقيق اين حادثه ادامه دارد.


 مخفي کاري ژاپن در فاجعه فوکوشيما 

يک گزارش جديد نشان مي دهد که مقامهاي ژاپني پيش بيني ها درباره انتشار مواد راديواکتيو را دست کم در يک مورد ناديده گرفتند. خبرگزاري آسوشييتد پرس در گزارش تحقيقي خود گفته است که دستگاه ها به درستي تشخيص داده بودند که مدرسه اي در فاصله ده کيلومتري منطقه سونامي زده در معرض اشعه هاي راديو اکتيو قرار گرفته است. اما اين مساله به وسيله مقامهاي ژاپني مقابله با بحران اتمي ناديده گرفته شد و آنها نه تنها مدرسه را تخليه نکردند، بلکه شماري از آوارگان را در آن به طور موقت اسکان دادند. شهردار منطقه اي که اين مدرسه در آن قرار دارد مي  گويد: "اين حرف دولت دروغ است که مي گويد به اين دليل اطلاعات مربوط به انتشار مواد راديواکتيو را علني نکرد که از ميزان انتشار آن چيزي نمي دانست." زلزله و سونامي پنج ماه قبل در شمال شرقي ژاپن باعث شد راکتورهاي هسته  اي نيروگاه هسته اي فوکوشيما داييچي آسيب ببينند و مواد راديو اکتيو خطرناک در اين منطقه پخش شود. ساکنان خانه ها تا شعاع بيست کيلومتري نيروگاه هسته اي آسيب ديده مجبور به ترک خانه هايشان شدند. دولت ژاپن به دليل ناتواني در مقابله با بحران هسته اي اين کشور با انتقادات فراواني روبرو شده است.


 تلا في جويي روسيه مقابل آمريکا 

روسيه در تلافي اقدام واشنگتن در ممنوع کردن صدور ويزا براي مقامات مسئول مرگ  يک وکيل زنداني روس، سفر برخي شهروندان آمريکايي به روسيه را ممنوع کرد. اين اقدام روسيه بزرگ ترين نشانه آسيب به روابط احيا شده آمريکا و روسيه است که مرگ سرگئي ماگنيتسکي، يک وکيل روس در سال 2009 در مسکو عامل آن است.
روزنامه کمرسانت روسيه گزارش داد، روسيه ورود آن دسته از شهروندان آمريکايي را که به اعتقاد آنها حقوق شهروندان روسي را نقض کرده اند، ممنوع اعلام کرده است. يکي از اين شهروندان روسي که گمان مي رود حقوق وي نقض شده باشد، ويکتور بوت است. وي دلال اسلحه است و در غرب به "سوداگر مرگ" شهرت دارد و هم اکنون در آمريکا زنداني است. چندي پيش آمريکا اعلام کرد که آن دسته از مقامات روس را که مسئول مرگ ماگنيتسکي در زندان هستند، مشمول ممنوعيت صدور ويزا مي کند. اين اقدام آمريکا سبب شد که مسکو نسبت به تيرگي روابط بهبوديافته آمريکا و روسيه هشدار دهد. روزنامه کمرسانت به نقل از منابع خبري گفت که ليست تلافي  جويانه اي که روسيه تنظيم کرده است، حاوي نام ده ها آمريکايي است و با وجود اينکه اسامي موجود در آن هرگز به طور عمومي اعلام نخواهد شد، اکنون آماده شده است  و احتمالا اين ليست شامل نام مقاماتي از آژانس مبارزه با مواد مخدر آمريکا است که در دستگيري ويکتور بوت و کنستانتين ياروشنکو، يک خلبان روسي مرتبط با قاچاق مواد مخدر دخالت داشتند. اين روزنامه به نقل از يک مقام روس نوشت، اين ليست فاش نخواهد شد. آمريکايي ها اسامي خود را منتشر نکردند و ما نيز اسامي خود را نشان نخواهيم داد. يک منبع خبري ديگر اعلام کرد که اسامي اين ليست تنها دربرگيرنده آمريکايي هاي مربوط به پرونده ياروشنکو و ويکتور بوت نيست و نمونه هاي متعددي از نقض حقوق شهروندان روسي وجود دارد.
سرگئي ريابکف، معاون وزير امور خارجه روسيه از تاييد اينکه ليست اسامي هم اکنون آماده است، امتناع کرد اما گفت، هر آمريکايي متهم به نقض حقوق يک تبعه روس، مي تواند مشمول اين ليست شود. سرگئي ماگنيتسکي 11 ماه در روسيه زنداني و منتظر برگزاري محاکمه خود بود.


 تظاهرات سراسري در سرزمين اشغالي 

در حاليکه معترضان صهيونيستي خود را براي تظاهرات ميليوني آماده مي کنند، بنيامين نتانياهو آمادگي خود را براي ايجاد اصلاحات در اراضي اشغالي اعلام کرد. به نوشته روزنامه لبناني المستقبل، سازمان دهندگان اعتراضات اخير در اراضي اشغالي اعلام کردند که قصد دارند تظاهراتي را با حضور صدها هزار تن برگزار کنند. پيشتر بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي کميته اي متشکل از کارشناسان مختلف را براي ارائه راهکار درخصوص حل و فصل مشکلات در اراضي اشغالي تشکيل داده بود.
رياست اين کميته را يک استاد دانشگاه برعهده گرفته است اما قبل از آن به نتانياهو ابلاغ کرده بود که تا زماني که تعهد عملي وي براي ايجاد تغييرات در اراضي اشغالي ثابت نشده است، اين پست را قبول نخواهد کرد. اين استاد دانشگاه به نتانياهو اعلام کرد که بايد بخش زيادي از سياست هاي اقتصادي خود را تغيير دهد. روزنامه هاآرتص نيز گزارش داد که نتانياهو با انجام برخي تغييرات در سياست هاي اقتصادي خود موافقت کرده است. نتانياهو همچنين اعلام کرد که به انجام تغييرات واقعي در اراضي اشغالي متعهد است. رئيس کميته تشکيل شده از سوي نتانياهو به وي تاکيد کرد که بايد به پيشنهادات اين کميته براي حل و فصل بحران مشکلات موجود در اراضي اشغالي عمل کند نتانياهو نيز با اين مساله موافقت کرده است. اين استاد دانشگاه همچنين تاکيد کرد که اعضاي کميته مذکور بايد تنها از سوي وي انتخاب شده و نزديکان نتانياهو نبايد وارد اين کميته شوند.
رهبران معترضان اسرائيلي نيز نقطه نظرات خود را در خصوص "مباني عدالت اجتماعي" منتشر کردند. آنها همچنين اعلام کردند که ايجاد گروههاي اجتماعي، تغيير طرح هاي اقتصادي، کاهش قيمت ها، اشتغال زايي، پاسخگويي به نيازهاي اصلي اقشار ضعيف جامعه، سرمايه گذاري در آموزش و پرورش، بهداشت و حل بحران مسکن از جمله اين مباني و اصول هستند.
اخيرا صدها هزار اسرائيلي در اعتراض به شرايط نابسامان موجود و افزايش قيمتها در اراضي اشغالي تظاهرات کرده و عليه نتانياهو شعارهايي سر دادند.
اين در حالي است که اسرائيلي ها با برگزاري تظاهرات برابر منزل نتانياهو از وي خواستند براي از سرگيري صادرات گاز مصر به اراضي اشغالي اقدام کند.


 مسکن براي بورس جهاني 

پس از روزها سير نزولي در بازارهاي بين المللي بورس، بانک مرکزي آمريکا با اعلام سياست بهره آينده خود، دست کم به طور موقت باعث بازگشت آرامش به بازارهاي مالي جهان شد. بانک مرکزي آمريکا اعلام کرد که دست کم تا اواسط سال 2013 قصد دارد، رقم پايه بهره بانکي را در "نازل ترين سطح" نگاه  دارد تا به اعتلاي اقتصادي آمريکا ياري رساند.
بانک مرکزي آمريکا همزمان نگراني خود را از وضعيت موجود بيان کرد. به گفته اين بانک، رشد اقتصادي به طور چشمگيري نسبت به ماه ژوئن کندتر صورت گرفته است. به همين دليل انتظار مي رود که بهبود وضعيت در ماه هاي آينده نيز کندتر صورت گيرد. افزون بر آن، به گفته بانک مرکزي آمريکا، وضعيت بازار کار وخيم تر شده است.
شاخص هاي عمده بورس هاي اروپايي در پايان معاملات سه شنبه افزايش يافتند ولي در آمريکا به رغم رشد اوليه ارزش سهام در معاملات اين روز، انتشار تصميمات تازه بانک مرکزي ايالات متحده باعث شد شاخص هاي اصلي بورس نيويورک کاهش يابد.
در بريتانيا شاخص فوتسي 100 بورس لندن در پايان فعاليت اين بازار در روز سه شنبه 1/9 درصد افزايش يافت. اين شاخص در ابتداي معاملات اين روز 5/5 درصد کاهش داشت ولي با افزايش ارزش سهام در ابتداي فعاليت بورس هاي آمريکا، شاخص اصلي بورس لندن و ديگر بازارهاي اروپايي هم افزايش يافت.
در نيويورک، شاخص سهام صنعتي داوجونز آمريکا 1/7 درصد افزايش داشت ولي پس از پايان جلسه مهم بانک مرکزي اين کشور، اين شاخص روند نزولي طي کرد و نيم درصد کاهش يافت.
کارشناسان مي گويند اميدواري نسبت به طرح هاي بانک مرکزي آمريکا و عرضه گستره سهام که ديروز رخ داد باعث شده تا رونق نسبي دوباره به بازار برگردد. اما برخي ديگر از ناظران مي گويند ابزار چنداني براي به کار گيري توسط بانک مرکزي آمريکا باقي نمانده است.
نرخ بهره را، که از سال 2008 نزديک به صفر بوده است، از اين بيشتر نمي توان کاهش داد و بانک مرکزي به تازگي دومين دور از سياست  "تسهيل مقداري" يا افزايش عرضه پول در اقتصاد را اجرا کرده است که البته به راحتي نمي توان درباره موفقيت اين سياست قضاوت کرد.
با اين همه اين هشدار داده شده است که در صورتي که بانک مرکزي کاري انجام ندهد، اين بحران ممکن است به ضررهاي بيشتر منجر شود.
در عين حال دولت چين خواهان انجام يک اقدام جهاني براي برگرداندن ثبات به بازارها شده است.
با اين حال از بازار اوراق قرضه اخبار بهتري منتشر شده است و اعلام شده که ميزان عايدي اوراق قرضه دولتي اسپانيا و ايتاليا، براي روز دوم کاهش يافته است.
بانک مرکزي اروپا با هدف کاهش هزينه قرض دادن به اين دو کشور اعلام کرد اوراق قرضه دولتي برخي از کشورهاي حوزه يورو را خواهد خريد.
مقامات ايتاليا و اسپانيا هر دو تلاش مي کنند تا براي جلوگيري از بحران اقتصادي مجبور نشوند مانند يونان تقاضاي کمک مالي کنند.
ژان کلود تريشه، رئيس بانک مرکزي اروپا با دفاع از تصميم اين بانک در مصاحبه اي با شبکه راديويي يوروپ 1 در فرانسه گفت: "اين بدترين بحران بعد از جنگ جهاني دوم است و اگر رهبران تصميمات مهمي را اتخاذ نکرده بودند، مي توانست بدترين بحران از جنگ جهاني اول باشد."
اما تريشه گفت که مسئوليت اصلي براي مبارزه با بحران بدهي زياد، بر عهده کشورها است و نه بانک مرکزي اروپا.
منطقه يورو، واحد پول اروپايي، برنامه اي تنظيم کرده است که با اجراي آن قدرت بيشتري به "تسهيلات ثبات مالي اروپا" ياEFSF  داده خواهد شد تا بتواند اوراق قرضه دولتي بيشتري را از بازار خريداري کند، اما اجرايي شدن اين طرح نياز به تاييد همه دولت هاي عضو دارد و همين باعث ايجاد تاخير در تصويب طرح شده است.
در همين حال، النا سالگادو، وزير دارايي اسپانيا، دوباره اعلام کرد که کشورش نيازي به کمک مالي ندارد. به گفته خانم سالگادو ميزان بدهي دولت اسپانيا، شصت و چهار درصد توليد ناخالص داخلي اين کشور است و هنوز بيست درصد کمتر از ميانگين بدهي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا است.
نگراني ها درباره افزايش ميزان بدهي آمريکا هم بيشتر مي شود. اين افزايش باعث شد تا يک موسسه سنجش اعتبار، رتبه اعتبار اين کشور را از بالاترين درجه کهAAA  است، کاهش داد. همين باعث شد تا روز دوشنبه ارزش شاخص هاي سهام در بازارهاي بورس اروپا بين سه تا پنج درصد کاهش يابد و ارزش شاخص بورس نيويورک هم با بيشترين ميزان کاهش در سه سال گذشته، پنج و شش دهم درصد کاهش يافت.
در بين سهام عرضه شده در بازار بورس نيويورک، سهام بانک آمريکا تا بيست درصد کاهش يافت و ارزش سهام بانک هاي ديگر هم به شدت سقوط کرد.
بازارهاي بورس در آسيا هم ديروز با کاهش ارزش روبرو بود، اگر چه اين بازارها توانستند نيمي از ضررهاي روز گذشته خود را جبران کنند.
نيکي، شاخص اصلي بورس توکيو با يک و هفت دهم درصد، کسپي، شاخص اصلي بورس کره جنوبي با سه و 64 صدم درصد و هانگ سنگ، شاخص اصلي هنگ کنگ با دو و هشت دهم درصد کاهش يافت.
روند کاهشي قيمت نفت هم ادامه پيدا کرده است که نشان دهنده نگراني از کاهش رشد اقتصادي در سطح جهان است.
قيمت نفت برنت درياي شمال به زير صد دلار در هر بشکه رسيد اما دوباره به 103 دلار و 31 سنت افزايش يافت. از طرف ديگر قيمت طلا دوباره رکوردشکني کرد و هر اونس طلا 1771 دلار فروخته شد.


 اخبار کوتاه 

دفاع خاخام صهيونيست
از فرعون

الايام المصريه: "عوفاديا يوسف" رهبر معنوي جنبش تندروي صهيونيستي "شاس" از "احمد الطيب" شيخ الازهر خواست براي عفو حسني مبارک رئيس جمهوري برکنار شده مصر فتوي صادر کند.


حزب الله آماده دفاع

السفير: نعيم قاسم، معاون دبيرکل حزب الله لبنان با بيان اينکه توازن سه جانبه ميان ارتش، ملت و مقاومت به معناي مقاومت و رويارويي مقتدرانه با دشمن است، تصريح کرد: چه مشکلي دارد که ما به صراحت اعلام کنيم که کاملا آماده دفاع از لبنان هستيم و آيا اين اشتباه است که دشمن مان را از قدرت خود بترسانيم؟


درخواست حفظ فرهنگ بومي

دويچه وله: سازمان ملل متحد در روز بين المللي مردم بومي جهان رعايت حقوق 370 ميليون بومي را خواستار شد. به گفته سازمان ملل مردمان بومي معرف وجود5000 گروه مختلف در 90 کشور هستند که براي به رسميت شناخته شدن حقوق شان و برخورداري از برابري، عدالت و کرامت در جامعه تلاش مي کنند.


تظاهرات سراسري در شيلي

يورونيوز: صدها هزار نفر از دانشجويان و دانش آموزان شيليايي روز سه شنبه در اعتراض به افزايش شهريه ها و نابرابري سطح آموزشي تظاهرات کردند. اين عده مي گويند اصلاحات پيشنهادي دولت سباستين پينيه، رئيس جمهور شيلي، باعث مي شود افراد کمتري تحصيلات عاليه داشته باشند.


اعتراض شبانه در بحرين

العالم: مردم بحرين در بسياري از مناطق اين کشور در اعتراض به برخورد سرکوبگرانه رژيم آل خليفه راهپيمايي شبانه برگزار کردند.


غرق مرگبار کشتي در کومور

يورونيوز: بر اثر غرق شدن يک فروند کشتي در سواحل کشور کومور در جنوب شرقي آفريقا دستکم پنجاه نفر جان خود را از دست دادند.


پيام الظواهري به مصر

اليوم السابع: ايمن الظواهري، رهبر القاعده در يک نوار صوتي جديد که يکي از سايت هاي وابسته به اين گروه آن را منتشر کرد، اعلام کرد: آمريکا انتفاضه مردمي مصر را ربوده و انتقال مسالمت آميز قدرت در مصر را در راستاي حفظ منافع خود منحرف کرده و انتفاضه مردمي مصر را به کودتاي نظامي تبديل کرده است.


منع جديد دادگاه هاي افغانستان

آسوشيتدپرس:   رئيس جمهوري افغانستان چهارشنبه با صدور حکمي اعلام کرد که دادگاه هاي کشور اجازه ندارند نتايج انتخابات را تغيير دهند. صدور اين حکم توسط حامد کرزاي، رئيس جمهوري افغانستان ظاهرا به ماه ها شک و ترديد درباره  انتخابات پارلماني سال جاري و درخواست عزل62نماينده خاتمه مي دهد.


حمله موشکي به پاکستان

رويترز: يکي از مقام هاي امنيتي پاکستان با اعلام اين که 21 تن در جريان حمله هوايي به منطقه ميرانشاه کشته شدند، گفت که يکي از رهبران محلي طالبان، چند عرب و تبعه  ازبکستان در ميان کشته شدگان هستند.


آغاز به کار ناوجديد آمريکايي

بي بي سي: نيروي دريايي چين اعلام کرد که نخستين ناو هواپيمابر اين کشور که براي آموزش و تحقيقات به کار مي رود، ماموريت خود را آغاز کرده است.


خودسوزي در مراکش

الجزيره: در حالي که معترضان مراکشي همچنان در راستاي مبارزه با فساد در اين کشور تظاهرات مي کنند و خواهان اصلاحات هستند، يک جوان مراکشي به علت مشکلات معيشتي، خود را آتش زد.


آغاز تبليغات عمروموسي

رويترز: دبيرکل سابق اتحاديه عرب تبليغات خود را براي انتخابات رياست جمهوري مصر آغاز کرد.عمرو موسي تبليغات انتخاباتي خود را از روستاي "الشرفا" در اطراف قاهره آغاز کرد و از آنجا وعده اصلاحات در مصر داد.