نسخه شماره 2704 - 1390/05/20 -


شرايط روزه داري براي بيماران قلبي و عروقي


دلا يل عمده سوزش چشم


نشانه هاي سنگ کيسه صفرا


خبر


اخبار کوتاه


 شرايط روزه داري براي بيماران قلبي و عروقي 

رييس بخش جراحي قلب بيمارستان شريعتي با اشاره به ضرورت روزه داري بيماران قلبي زير نظريک پزشک متخصص گفت: اين افراد با توجه به شرايط جسماني و تحت نظر پزشک مي توانند روزه بگيرند همچنين افرادي که به تازگي جراحي و سکته قلبي را سپري کرده اند، از روزه داري معاف هستند.
دکتر محمد حسين ماندگار در گفت وگو با ايسنا پيرامون شرايط بيماران قلبي مبني بر توانايي آنها در انجام روزه داري اظهار داشت: اين افراد را مي توان به دو دسته معاف و موظف به روزه داري تقسيم بندي کرد، با اين حال مشورت و روزه داري زير نظر يک پزشک متخصص در بيماران قلبي و عروقي امري ضروري است.
اين فوق تخصص جراحي قلب با اشاره به شرايط سالمندان در هنگام روزه داري، تصريح کرد: سالمندان و افراد مسن در مقايسه با جوانان و به دليل از دست دادن آب بيشتر بدن، براي انجام روزه داري بايد از قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرما دوري کرده و مدت بيشتري را در منزل سپري کنند.
دکتر ماندگار در خصوص روزه داري در افراد مبتلا به فشار خون، اظهار داشت: با توجه به شيوع فشار خون در افراد و به ويژه در سالمندان، بيماران قلبي مبتلا به فشار خون کنترل شده و پايين، مي توانند به روزه داري خود ادامه دهند، همچنين در افراد با فشار خون متوسط و خفيف که از ميزان داروي کمتري استفاده مي کنند، روزه داري بلامانع است در غير اين صورت، افرادي که به فشارخون بالا مبتلا بوده و از داروهاي خاصي براي کنترل آن استفاده مي کنند، از روزه داري معاف هستند.
وي ادامه داد: بيماران قلبي که دچار ديابت هستند و از انسولين استفاده مي کنند مي توانند روزه نگيرند، با اين حال بيماران ديابتي که قند خون آنها متغير نيست و از رژيم غذايي کنترل شده استفاده مي کنند، مي توانند اين فريضه الهي را به جا آورند. علاوه بر اين افرادي که به بيماري هاي چند نارسايي دچار هستند، روزه داري به نفع جسم و سلامتشان نيست.
اين فوق تخصص جراحي قلب، بيماراني که به تازگي اعمال جراحي قلب انجام داده اند را معاف از روزه داري دانست و اظهار داشت: افرادي که ظرف چند ماه اخير، عمل جراحي قلب را تجربه کرده و يا سکته هاي قلبي يا مغزي را سپري کرده اند، روزه نگيرند.با اين حال بيماراني که از مدت عمل جراحي آنها زماني گذشته و وضعيت قلبي آنها در حالت ثابت قرار دارد، مي توانند از ماه مبارک رمضان و روزه داري آن بهره ببرند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: ابتلا به ضايعات انسدادي عروق کرنر شديد و همچنين ضايعات چند دريچه اي که در آن بيمار مجبور به استفاده از قرص خاصي است، از جمله مواردي محسوب مي شود که مبتلايان به آن مي توانند روزه نگيرند. در کنار اين موارد، بيماري هاي مادرزادي قلب و عروق که سياهي و کبودي را به دنبال دارند و همچنين نامنظمي در دريچه هاي قلب، کم خوني شديد و يا ابتلا به سرطان نيز عاملي جهت منع روزه داري به شمار مي آيند.
اين فوق تخصص جراحي قلب با اشاره به تغذيه روزه داران مبتلا به بيماري هاي قلبي، تصريح کرد: به طور کلي تمام روزه داران بعد از افطار بايد از غذاي سبک استفاده کرده و از پرخوري و مصرف غذاهاي چرب و شيريني دوري کنند. علاوه بر اين بيماران قلبي که توانايي روزه داري را داراهستند، بايد ازميوه جات و سبزي ها در وعده سحر و همچنين در کنار حجم کم وعده غذايي از آب زياد استفاده کنند.
وي در پايان روزه داري براي افراد سالم را مفيد و موثر دانست و خاطر نشان کرد: در افرادي که نعمت سلامتي را دارا هستند و از شرايط و جسماني مناسبي برخوردارند، روزه داري در ماه مبارک رمضان از نگاه علم پزشکي و در رابطه با توانايي هاي جسماني بسيار موثر و مفيد عمل خواهد کرد.


 دلا يل عمده سوزش چشم 

پنج دليل عمده سوزش چشم شامل عوامل محيط زيستي، بيماري، عفونت، عوامل شيميايي و اسيدي و جراحت در چشم مي باشد.
به گزارش ايسنا،  سوزش، سرخ شدن، خارش و اشکي شدن چشم مي تواند در صورت عدم درمان منجر به مشکلات جدي در فرد شود.
پنج دليل عمده سوزش چشم عبارت است از: عوامل محيط زيستي، بيماري، عفونت، عوامل شيميايي و اسيدي سوزش آور و جراحت در چشم. عوامل محيط زيستي همچون آلودگي هوا، دود سيگار يا گرد و غبار است که موجب سوزش و آلرژي مي شوند. عوامل سوزش آور چشم مواردي از قبيل مصرف مواد شيميايي، صابون، استفاده از لنز آلوده و يا استفاده دائم از لنز را شامل مي شود.
عفونت مانند pinkeye مي تواند ويروس، باکتري و يا از نوع قارچي باشد. شما ممکن است به طور تصادفي چشم خود را بخارانيد و موجب سوزش چشم شويد. چشم شما مي تواند حتي هنگامي که بيش از حد در معرض نور خورشيد قرار مي گيرد نيز بسوزد، شما ممکن است يک عفونت ويروسي و يا باکتريايي، سرماخوردگي يا آلرژي داشته باشيد که باعث سوزش چشم شود و خشکي مزمن و ادواري چشم نيز ممکن است منجر به سوزش چشم شود.
هنگامي که يک سوزش مزمن يا مکرر را تجربه مي کنيد و هيچ چيز به التيام آن کمک نمي کند، هنگامي که دچار يک سوختگي با مواد شيميايي مي شويد و يا چشم شما قرمز مي شود و زماني که چشم شما ترشحاتي را توليد کرده و يا خوني مي شود، بايد به پزشک مراجعه کنيد.
همچنين اگرمتوجه تغييراتي در بينايي و درد غيرقابل تحمل شديد، هنگامي که شما يک آلرژي سختي را تجربه مي کنيد، اگر بيماري هايي چشمي همانند آب مرواريد يا آب سياه داريد، اگر سوزش چشم شما همراه با سر درد، تب و يا ميگرن است و يا اگر مبتلا به ديابت هستيد بايد حتما براي معاينه و درمان به چشم پزشک مراجعه کنيد.
اگر چشمان شما به طور دوره اي يا دائم خشک مي شود شما مي توانيد با نظر پزشک از قطره و پماد استفاده کنيد.
يک چشم پزشک مي تواند به طور دقيق آزمايشاتي را انجام دهد که مشخص مي کند شما در خطر ابتلا به خشکي مزمن چشم هستيد و اين آزمايشات مي تواند نوع درمان مناسب با چشم شما را مشخص کنند.
هنگامي که در معرض نور خورشيد قرار مي گيرد از عينک آفتابي استفاده کنيد و يا هنگامي که در آب کلردار مشغول شنا هستيد حتما از عينک هاي مخصوص استفاده کنيد.
در هنگام کار با مواد شيميايي همچون شوينده ها و سفيدکننده ها بايد از عينک هاي ايمني آزمايشگاهي استفاده کرد و نيز در هنگام شستشو مراقب باشيد که صابون به داخل چشم نرود و از دست زدن و يا ماليدن چشم خودداري کنيد. عمل گذاشتن لنز درچشم بايد رعايت نکات بهداشتي و با توصيه چشم پزشک صورت گيرد،  لنزهاي آلوده مي تواند باعث عفونت و سوزش چشم  شود.


  نشانه هاي سنگ کيسه صفرا 

بعد از خوردن غذا، مايع زرد آبکي و تلخي از کيسه صفرا ترشح مي شود که صفرا نام دارد و اين مايع از طريق مدفوع از بدن خارج مي شود. 
به گزارش ايسنا، محتويات صفرا شامل کلسترول، کلسيم، نمک هاي صفراوي، لسيتين و ديگر مواد غيرقابل استفاده هستند.  به گفته متخصصان، هنگامي که مقدار نمک هاي صفراوي و کلسترول زياد شود، سنگ کيسه صفرا به وجود مي آيد.  مرکز تخصصي مايوکلينيک در مقاله اي در اين زمينه آورده است: مهمترين عوامل تاثيرگذار در تشکيل سنگ صفراوي شامل ژنتيک و وراثت، جنسيت (زنان 20 تا 60 ساله بيشتر دچار سنگ صفراوي مي شوند)، چاقي، افزايش ترشح استروژن، داروهاي پايين آورنده کلسترول، ديابت، کاهش سريع وزن، بيماري هاي لوزالمعده و بالاخره بيماري هاي کبدي مانند سيروز هستند.  بنابراين گزارش، بسياري از افراد داراي سنگ صفراوي نشانه اي ندارند. اين سنگهاي بدون علامت در واقع تداخلي با عملکرد کيسه صفرا، کبد يا لوزالمعده نداشته و نيازي به درمان ندارند. اما به طور کلي معمول ترين نشانه هاي سنگ صفراوي عبارتند از: درد که به علت انسداد مجراي خروجي صفراوي و معمولا پس از خوردن غذاي پرچرب و سنگين شروع مي شود و بين 30 دقيقه تا چند ساعت طول مي کشد و سپس بهبود مي يابد، تهوع واستفراغ، يرقان، تب ولرز، مدفوع خاکستري، نفخ و سو» هاضمه. اقدامات تشخيصي مي توانند شامل آزمايش خون، سونوگرافي کيسه صفرا و نيز عکسبرداري ساده از کيسه صفرا با اشعه ايکس باشند.


 خبر 

مشکلات گوارش و مسموميت  با مصرف نمک دريا

نمک دريا داراي انواع ناخالصي و فلزات سنگين است که مي تواند عوارض نامطلوبي در دستگاه گوارش، کبد، کليه ها و ريه ايجاد کند و حتي منجر به مسموميت شود. به گزارش مهر، مسول بهبود تغذيه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه تبليغات گسترده در خصوص مصرف نمک دريا و عرضه آن از طريق عطاريها، سوپر مارکت ها و برخي داروخانه ها موجب سردرگمي مصرف کنندگان شده است، اظهار داشت: نمک دريا تصفيه شده نيست و حاوي موادي است که سلامتي فرد را به خطر مي اندازد. دکتر زهرا اباصلتي افزود: نمک دريا داراي انواع ناخالصي از جمله مواد نامحلول مانند شن، ماسه، خاک، گچ و مواد آلوده کننده، مواد محلول سخت از جمله کلسيم و منزيم و فلزات سنگين مانند سرب، جيوه، آرسنيک و کادميوم است و مي تواند عوارض نامطلوبي در دستگاه گوارش، کبد، کليه ها و ريه ايجاد کند و حتي منجر به مسموميت شود. وي، اختلال در جذب ريز مغذيها همچون آهن و روي را از ديگر مضرات استفاده از نمک دريا برشمرد و تاکيد کرد: اين نمک فاقد يد کافي مطابق با استانداردهاي اعلام شده براي پيشگيري از گواتر و اختلالات ناشي از کمبود يد است.


هشدارهاي وزارت بهداشت  در مورد خطرات اشعهUV 

وزير بهداشت گفت: هشدارهاي وزارت بهداشت در مورد خطرات اشعهUV  براي فروش هيچ کالايي نيست. به گزارش مهر، دکتر مرضيه وحيد دستجردي افزود: وقتي کارشناسان و مسوولان وزرات بهداشت در خصوص مواردي که به سلامت مردم ضرر مي رساند هشدار مي دهند به فکر فروش هيچ کالايي يا رسيدن به هيچ سود اقتصادي نيستند.  وي گفت: اگر مي گوييم در فضاي باز و آفتابي تابستان کودکان را به خيال اينکه بدنشان از ويتامينهاي آفتاب استفاده کند برهنه نکنيد و يا به آنان بگوييد از کلاه نقاب دار استفاده کنند منظوري جز سلامتي آنان در برابر اشعهUV  نداريم. وزير بهداشت با اشاره به مکاتبات متعدد سازمان بازرسي کل کشور با وزارت بهداشت در خصوص حذف آزبست از هوا، گفت: من مسئول و متولي سلامت مردم هستم و موظف هستم مواردي که به ضرر سلامتي مردم است اعلام کنم. خودروسازان بايد به سمتي حرکت کنند که توليدات آنها از اين جهت خطري براي مردم نداشته باشد.


 اخبار کوتاه 

زنان باردار از مصرف جگر خودداري کنند

يک کارشناس ارشد مامايي گفت : زنان باردار از مصرف جگر خودداري کنند. به گزارش ايسنا، ميترا مهدويان با بيان اينکه جگر حاوي ويتامينA  بالايي است و مصرف آن احتمال ناهنجاري هاي جنين را افزايش مي  دهد، افزود: به علت اينکه ميزان ويتامينA  موجود در جگر بيش از 5 هزار واحد است توصيه مي شود در دوران بارداري به ويژه در سه ماه نخست استفاده نشود. وي به اهميت مصرف فوليک اسيد و مواد غذايي حاوي در جگر اشاره و اظهار کرد: خطر ريسک ناهنجاري هاي جنيني نظير نقايص لوله عصبي با مصرف فوليک اسيد کاهش مي يابد.


بي تاثيري مکمل هاي سويا
در کاهش علائم يائسگي

نتايج يک مطالعه جديد نشان داد مکمل هاي سويا که گاهي اوقات تصور مي شود جايگزيني مناسب براي استروژن به منطور حفظ سلامت استخوانها و بهبود علائم يائسگي هستند در واقع فاقد اين تاثيرات هستند. به گزارش ايسنا، دکتر سيلونيا لويس، استاد طب و رييس مرکز پوکي استخوان در دانشکده پزشکي «ميلر» دانشگاه ميامي در اين باره متذکر شد: مطالعات ما مشخص کرد که برخلاف باور عمومي مکمل هاي حاوي ايزوفلاوون هاي سويا در پيشگيري از تضعيف استخوانها و در کاهش علائم ناخوشايند يائسگي تاثيري ندارد. زناني که از اين مکمل ها مصرف کرده اند به اندازه زناني که دارونما استفاده کردند دچار گر گرفتگي ناشي از يائسگي مي شوند.


توليد آزمايشگاهي واکسن آنفلوانزاي فصلي

مديرکل دفتر توسعه فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: براي نخستين بار در کشور، توليد آزمايشگاهي واکسن آنفلوانزاي فصلي با موفقيت انجام شد. به گزارش ايسنا، حسين کيواني با بيان اينکه تاکنون واکسن آنفلوانزاي فصلي وارداتي بوده است، افزود: براي توليد انبوه واکسن آنفلوانزاي فصلي نيازمند مکاني ويژه هستيم که به محض تکميل ساختمان در دست احداث، روند توليد انبوه آغاز مي شود.