نسخه شماره 2703 - 1390/05/19 -

واکنش کارشناسان نسبت به اظهارات عجيب در مورد جمعآوري تونل توحيد
ترديد درمورد صلاحيت کارشناسي شوراي عالي ترافيک

قاليباف در ويژه برنامه "ملکوت کلمات" خانه هنرمندان:
پيگير توسعه خانه هنرمندان هستيم


اجراي موفقيت آميز برنامه شبهاي ملکوتي در بوستان ولايت

عضو شوراي شهر:
بناهاي تاريخي تهران در معرض آسيب هستند


خشونت عليه کودکان زنگ خطر را براي مسوولان به صدا در آورده است


خبر


مناطق


 واکنش کارشناسان نسبت به اظهارات عجيب در مورد جمعآوري تونل توحيد
 ترديد درمورد صلاحيت کارشناسي شوراي عالي ترافيک 

به دنبال اظهارات عجيب دبير شوراي عالي ترافيک در مورد جمع آوري تونل توحيد، جمعي از کارشناسان ترافيک با ابراز ترديد در مورد صلاحيت کارشناسي اين شورا، طرح موضوعاتي که از حداقل منطق علمي نيز برخوردار نمي باشد آن هم از جانب دبير شوراي عالي ترافيک به عنوان مرجع تصميم گيري موضوعات ترافيکي را موجب وهن اين نهاد تخصصي دانستند.
به گزارش روابط عمومي معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران، دبير اسبق شوراي عالي ترافيک در واکنش به اظهارات دبير فعلي اين شورا مبني بر برچيده شدن تونل توحيد به خاطر مشکلات هندسي و ترافيکي، گفت: تونل توحيد نه تنها موجب مشکل ترافيکي نشده، بلکه باعث شده تاخير در محورهاي انقلاب اسلامي و آزادي به شدت کاهش پيدا کند. مهندس محمد رئوفي با تاکيد بر اين که کاهش ترافيک در اين دو محور کاملا ملموس است، افزود: اين کاهش نتيجه اقدام مثبتي است که به پشتوانه چندين سال کار مطالعاتي و اجرايي به دست آمده و زحمات مسئولان شهري در تونل توحيد مورد تاييد و تحسين هر کارشناس بي  طرفي است.
وي طرح موضوع برچيدن تونل توحيد از جانب دبير شوراي عالي ترافيک را بعيد دانست و اظهار کرد: احتمالا رسانه ها موضوع را بد منعکس کرده اند، چرا که خود ايشان هم به عنوان يک کارشناس مي دانند اجراي پروژه تونل توحيد در منطقه اي با حجم زياد ساکنان و حجم بالاي تردد وسايل نقليه چه کار دشواري بوده و با توجه به آثار مثبت آن نمي توانند اين پروژه را زير سوال ببرند. رئوفي شيب ورودي و خروجي و تغيير ناگهاني روشنايي هنگام ورود و خروج از تونل را از اقتضائات تونل هاي شهري بر شمرد و تصريح کرد: حداکثر سرعت مجاز در تونل60 کيلومتر است که سرعت مناسبي است اما برخي راننده ها اين سرعت را رعايت نمي کنند و بعضا باعث بروز تصادف مي شوند. وي با اشاره به اين که اگر رانندها به دليل بي  دقتي و عدم رعايت مقررات در تونل توحيد تصادف مي کنند، نمي توان مشکلات مهندسي را دليل آن دانست، اظهار کرد: اگر قرار باشد به خاطر وقوع تصادف تونل  توحيد برچيده شود در ابتدا بايد بسياري از تونل هاي واقع در جاده هاي کشور و نيز جاده هاي حادثه خيز برچيده شوند.
دبير اسبق شوراي عالي ترافيک با تاکيد بر اين که هر گونه اظهار نظر حتي اگر از سوي دبير شوراي عالي ترافيک کشور مطرح شود بايد پشتوانه مطالعاتي داشته باشد، خاطرنشان کرد: طرح انتقادات بدون پشتوانه مطالعاتي به منظور زير سوال بردن زحمات مسئولان شهري، باعث زير سوال رفتن انتقاد کننده مي  شود. ازسوي ديگر مدير برنامه ريزي حمل و نقل و ترافيک مرکز مطالعات شهر تهران در اين ارتباط گفت: با توجه به اظهارات دبير شوراي عالي ترافيک در مورد جمع آوري تونل مترو به دليل مشکلات ترافيکي، حتما فردا نيز مي گويند ايستگاه هاي متروي تهران به دليل ازدحام بيش از حد جمعيت بايد تعطيل   شوند! مهندس امير روحي با اشاره به اين که شهروندان تهراني هنوز ترافيک سنگين محدوده ميدان توحيد، تقاطع نواب  آزادي و ميدان جمهوري اسلامي را به خاطر دارند، افزود: طي مدت زمان باور نکردني تونل 2/1 کيلومتري توحيد در عمق 31 متري زمين و در زير دو خط غير هم سطح مترو به اجرا در آمد. وي با تاکيد بر عزم مديريت شهري در پروژه تونل توحيد، اظهار کرد: متخصصان و مهندسان ايراني به رغم تمام پيچيدگي هاي فني و اجرايي و فراز و نشيب هاي فراوان، يک شاهکار فني و مهندسي را در عرصه مديريت شهري خلق کردند.
روحي با اظهار تاسف از بي  توجهي به زحمات 3500 متخصص و مهندس و نيز کارگر پروژه تونل توحيد، تصريح کرد: اعلام اين که مديريت بعدي شهرداري تهران به بهانه شيب زياد ورودي ها و خروجي هاي تونل توحيد که باعث تصادف شده اين تونل را برچيده و جمع آوري مي کند، حتي از جانب افراد عادي نيز اسباب تعجب است تا برسد به دبير شوراي عالي ترافيک کشور! وي با بيان اين که گمان مي کنم فشار ناشي از جمع آوري چند پايه مونوريل در صادقيه بر گرده بعضي افراد سنگيني مي کند، خاطرنشان کرد: اين افراد مي خواهند به منظور دست يابي به اهداف سياسي خود، زحمات مديريت شهري را زير سوال ببرند. از طرف ديگر يک دکتراي حمل و نقل و ترافيک گفت: دبير شوراي عالي ترافيک احتمالا تونل توحيد را با تابلوي راهنمايي يا سرعت گير اشتباه گرفته  است که در خصوص برچيده شدن آن چنين سخن به ميان آورده اند! دکتر بهروز شيرگير با طرح اين پرسش که آيا ايشان در اين خصوص تامل کرده اند که حجم عبوري از اين تونل به عنوان يک شريان اصلي و حياتي در شبکه ترافيک تهران به کجا هدايت خواهد شد؟ افزود: اگر ايشان بتوانند پاسخ قانع کننده اي به اين پرسش بدهند مي شود در مورد برچيده شدن تونل توحيد فکر کرد!
وي مقايسه بين تونلي با ابعاد تونل توحيد که روزانه 100 هزار دستگاه وسيله نقليه از آن عبور مي کند با يک دوربرگردان که تردد روزانه آن به 10 درصد اين رقم هم نمي رسد را اشتباه دانست و اظهار کرد: اساسا چنين مقايسه اي ناشيانه و بي  پايه و اساس است. شيرگير با اشاره به اين که ماهيتا تونل توحيد با هدف کاهش تاخير و افزايش تحرک خودروها احداث شده، تصريح کرد: انتظار افزايش شدت تصادفات در آن طبيعي به نظر مي رسد، همانطور که با تبديل يک خيابان به بزرگراه شدت تصادفات افزايش مي يابد. وي اعمال قانون و استفاده از ابزارهاي مناسب جهت ايمن سازي تونل توحيد را مورد تاکيد قرار داد و اضافه کرد: در اين ميان مشاهده ميزان و شدت بالاي تصادفات در دوربرگردانها با توجه به بازدهي تردد پايين آن ها غيرقابل تحمل است.
اين متخصص حمل و نقل و ترافيک در پايان علت اصلي تصادفات تونل توحيد را عدم رعايت سرعت مجاز توسط رانندگان و نه طرح هندسي نامناسب و مشکل سازه اي آن دانست و خاطرنشان کرد: اکثر وسايل نقليه اي که در تصادفات مقصر شناخته مي شوند، سرعتي بيش از ميزان مجاز داشته و نسبت به علائم راهنمايي و هشدارهاي ايمني بي  توجه هستند.


 قاليباف در ويژه برنامه "ملکوت کلمات" خانه هنرمندان:
 پيگير توسعه خانه هنرمندان هستيم 

شهردار تهران با اشاره به اقداماتي که براي خانه هنرمندان پيش بيني شده است، گفت: تلاش مي کنيم ادامه توسعه خانه هنرمندان در شمال شرقي اين مکان را پيگيري کنيم که بايد اين بخش که متعلق به يکي از سازمان هاست و حتي بسيار بزرگتر از کل اين مجموعه است، تملک شود و براي ادامه فعاليت ها در اختيار هنرمندان قرار گيرد. 
به گزارش "تهران سما"، دکتر محمد باقر قاليباف، در ويژه برنامه "ملکوت کلمات" که در خانه هنرمندان و با حضور تني چند از هنرمندان پيشکسوت همچون عزت الله انتظامي ، داوود رشيدي و همچنين مهندس مهدي چمران رئيس شوراي اسلامي شهر، دکتر ايازي معاون اجتماعي و فرهنگي شهرداري و دکتر شاهآبادي معاون هنري وزارت ارشاد، برگزار شد، ضمن تبريک به مناسبت فرارسيدن ماه مبارک رمضان و آرزوي اين که از اين ماه و از ظرفي که خالق براي همه ما بندگان فراهم کرده است، نهايت بهره را ببريم، گفت: استقلال هر کشور و ملتي در گرو استقلال فرهنگي آن کشور و ملت است و ممکن است روزي همه جوانب از جمله استقلال اقتصادي، استقلال نظامي  و دفاعي و استقلال سياسي را داشته باشيم اما اگر کشوري استقلال فرهنگي را از دست بدهد ساير زمينه هاي اجتماعي نيز در دراز مدت پايدار نخواهند ماند.
وي افزود: بحث فرهنگي براي هر ملتي به ويژه براي ملت کهن ايران که ادعا دارد قبل از اسلام موحد بوده و بعد آن نيز به دين اسلام گرويده و امروز ريشه در مکتب اصيل اهل بيت (ع) و فرهنگ کهن ايراني دارد، بسيار مهم است. شهردار تهران تاکيد کرد کرد: اين رسالت بيش از همه بر دوش اصحاب فرهنگ و هنر و مديران و مسئولان است که استقلال کشور را در هر شرايط سختي حفظ کنند و پيش ببرند.
قاليباف خاطر نشان کرد: من به عنوان مدير شهر تهران نيز اين احساس وظيفه را دارم و اين را وظيفه ملي و اسلامي خود مي دانم که به آن توجه داشته باشم و آن را فراموش نکنم. شهردار تهران  در ادامه با اشاره به اقداماتي که براي خانه هنرمندان پيش بيني شده است، گفت: اين قول را مي دهم و اين تلاش را داريم که ادامه توسعه خانه هنرمندان در شمال شرقي اين مکان را پيگيري کنيم که بايد اين بخش که متعلق به يکي از سازمان هاست و حتي بسيار بزرگتر از کل اين مجموعه است، تملک شود و براي ادامه فعاليت ها در اختيار اين مجموعه قرار گيرد .
وي همچنين افزود: تلاش داريم با همکاري رياست شوراي اسلامي شهر تعاوني که براي هنرمندان ايجاد شده است را پيگيري و در موضوع مسکن هنرمندان اقدامي انجام شود که با هزينه کمتر و قيمت مناسب تر زميني در اختيار هنرمندان قرار گيرد تا اين بخش از معيشت آنان يعني مسکن هم تامين شود. شهردارتهران تصريح کرد : همه ما بايد به اين موضوعات توجه بيشتري داشته باشيم و از اين رو از وزارت ارشاد نيز مي خواهيم تا در اين زمينه با ما همکاري داشته باشد تا اين کار مشترک به خوبي انجام شود. قاليباف همچنين با اشاره به انتصاب دکتر سرسنگي به عنوان مديرعامل جديد خانه هنرمندان گفت: ايشان از چهره هاي فرهيخته هنر کشور است و اميدوارم اين مجموعه با زحمات وي روزهاي خوبي پيش رو داشته باشد و با قدرت بيشتري به ارائه فعاليت ها بپردازد.
براساس اين گزارش در اين مراسم اعلام شد که سالن بتهون خانه هنرمندان از اين پس به نام استاد جليل شهناز موسيقي دان برجسته کشور نام گذاري مي شود و نام بتهون بر بخش ديگري از خانه هنرمندان نهاده مي شود.


 اجراي موفقيت آميز برنامه شبهاي ملکوتي در بوستان ولايت 

گروه شهري: نخستين ماه رمضان بوستان ولايت با حضور چند هزار نفري شهروندان تهراني در ويژه برنامه هاي قرآني رنگ معنويت به خود گرفته است.
به گزارش روابط عمومي معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، مهندس فتح اللهي با اعلام اين خبر در خصوص ويژه برنامه هاي قرآني بوستان ولايت گفت: همزمان با شروع ماه مبارک رمضان به منظور پرکردن اوقات فراغت شهروندان و انس بيشتر با قرآن ، ويژه برنامه هاي قرآني با عنوان شبهاي ملکوتي هرشب از ساعت 22 در بوستان ولايت برگزار ميشود که با استقبال کم نظيري از سوي مردم روبرو شده است بطوريکه در پنج شنبه و جمعه شب گذشته بيش از 20 هزار نفر از شهروندان در اين برنامه حضور داشته اند. وي از ختم 5 هزار قرآن کريم و 140 هزار صلوات تا پايان ماه مبارک رمضان در ويژه برنامه شبهاي ملکوتي بوستان ولايت خبر داد گفت: درساعت اوليه برنامه 4 صفحه اول هر جز» از قرآن کريم توسط قاريان ممتاز بين المللي به صورت همخواني قرائت و از حاضران خواسته ميشود تا ادامه جز» را در منزل قرائت سپس با ارسال پيامک  به 1000040000 پايان جز» قرائت شده را اعلام مي کنند. شهردارمنطقه ادامه داد: نذر صلوات نيز بصورت ثبت نام پيامکي بوده و علا قمندان به شرکت در اين نذر فرهنگي ميتوانند با ارسال پيامک در اين نذر سهيم باشند.
پيش بيني مي شود در مجموع سي شب حداقل 5 هزار ختم قرآن و 140 هزار نذر صلوات توسط شرکت کنندگان انجام شود. وي درباره حضور علماي معزر و سخنرانان ويژه اين برنامه اظهار داشت: حجه الاسلام نقويان و رنجبر از جمله سخنرانان برجسته اين شبها هستند.
ضمن اينکه حاضران از تلاوت قاريان بين المللي چون حاج جواد فروغي، حاج حسين فردي و... بهره مند مي شوند. برگزاري برنامه تواشيح، اجراي درسهايي از قرآن مجيد توسط حجه الاسلام راستگو، اجراي برنامه يک قطره باران مسابقه ويژه احاديث و روايات رمضان توسط علماي برجسته از ديگر برنامه هاي قرآني است که  تنوع و کيفيت خوب اجراي آن يکي از دليل استقبال شهروندان از ويژه برنامه هاي بوستان ولايت است.
مهندس فتح اللهي در ادامه به ساير برنامه هاي بوستان ولايت اشاره کرد و گفت: با توجه به پخش سريال هاي رمضاني هرشب از صدا و سيما با نصب تلويزيون هاي بزرگ شهري در بوستان ولايت شهروندان ميتوانند سريال هاي شبانه را در بوستان ولايت هنگام صرف افطار و شام تماشا کنند و در پايان هرشب يکي از هنرمنداني که در سريالهاي رمضان ايفاي نقش داشته اند بروي صحنه مي رود و از نزديک با شهروندان گفت و گو مي کند.
وي به اجراي موسيقي زنده با حضور هنرمندان اشاره کرد و افزود: از هنرمنداني که موسيقي مرتبط با ماه مبارک داشته و مورد توجه مردم هستند نيز دعوت شده است تا با اجراي زنده موجب نشاط و شادي شهروندان شوند.
شهردار منطقه 19 از برگزاري جشنواره روزه اولي ها، جشنواره بادبادکها در روز قدس، جشن سفره کرامت و ويژه برنامه هاي ميلاد امام حسن (ع) و مراسم احياي شبهاي قدر و شهادت حضرت علي (ع) خبر داد و اظهار داشت:  هريک از اين برنامه ها به عنوان برنامه آتي شبهاي ملکوتي بوستان ولايت در مناسبت هاي مختلف به اجرا درخواهند آمد.


 عضو شوراي شهر:
 بناهاي تاريخي تهران در معرض آسيب هستند 

عضو شوراي شهر تهران با بيان اينکه اخيرا برخي بناهاي تاريخي تهران در معرض آسيب بوده و يا به سرعت تخريب مي شود، گفت: لازم است نمايندگان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در شوراي شهر حضور يافته و گزارشي در خصوص تخريب بناهاي تاريخي تهران ارائه دهند.
به گزارش تهران سما احمد مسجد جامعي در جلسه علني ديروز شوراي شهر ضمن تبريک به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: يکي از مسائلي که اين روزها مطرح مي شود، بحث بي توجهي نسبت به تاريخ تهران به عنوان شهري با قدمت بالا است، چرا که ظرفيت هاي ميراثي تهران بيشتر از کلان شهرهاي ايران نباشد، کمتر از آن نيست.
عضو شوراي اسلامي شهر با بيان اينکه توجه به تهران به عنوان شهري که مرکز تمدن بوده فراموش شده و يا تلاش مي شود تا اين موضوع به فراموشي سپري شود، گفت: هم اکنون شاهد تخريب برخي آثار و بناي تاريخي در تهران هستيم که از آن جمله مي توان به تخريب بنايي تاريخي به عنوان خانه صداقت در منطقه منيريه اشاره کرد که نگين اين منطقه بوده و اهالي محله حريمي براي آن در نظر گرفته بودند و اطراف اين بنا ساختمان ها با طبقات کم ساخته مي شد تا زيبايي اين بنا حفظ شود، اما متاسفانه چندي پيش شاهد تخريب اين بنا بوديم و بايد مشخص شود دلايل اين تخريب چه بوده است.
مسجد جامعي در ادامه با اشاره به اينکه بر اساس مواردي که در شوراي شهر پيرامون موضوع شناسايي بافت تاريخي به تصويب رسيده، دفتر حفظ بافت هاي تاريخي در زيرمجموعه معاونت شهرسازي تشکيل شده که شرح وظايف آن حفاظت از بافت تاريخي تهران است، گفت: بايد اين سازمان گزارشي از عملکرد خود در اين مدت پيرامون اين مسئله ارائه دهد و نمايندگان سازمان ميراث فرهنگي نيز براي ارائه گزارش در خصوص تخريب بناهاي تاريخي شهر و چگونگي گرفتن مجوز اين بناها در شوراي شهر حضور يافته و به ارائه گزارش بپردازند.


 خشونت عليه کودکان زنگ خطر را براي مسوولان به صدا در آورده است  

معاون پيشگيري اداره  کل سلامت شهري شهرداري تهران با انتقاد از سياست هايي که در نهايت به ترويج پديده کودک آزاري در ايران منجر شده، معتقد است که تمامي سازمان ها و نهادها بايد به شکلي به فعاليت خود ادامه دهند که آمار پديده کودک آزاري در جامعه پايين آمده و آستانه امنيتي براي کودکان طبقات مختلف اجتماعي تامين شود. رضا قهرماني  در گفت  وگو با شهرنوشت مي گويد:«تا پيش  از اين، مسئله کودکان نيز به اداره  ما مربوط مي شد اما به تازگي به اداره کل بانوان شهرداري تفويض  شده است، به همين خاطر مباحث مربوط به شهر دوستدار کودک را از اين پس اداره کل بانوان پيگيري مي کند اما به هر شکل مباحث مربوط به کودکان و به ويژه خشونت هايي که اخيرا در جامعه از سوي خانواده و ساختارهاي اجتماعي بر  آنها تحميل مي شود نگراني هاي فراواني را براي ما به وجود آورده است به شکلي که اين اخبار دردناک زنگ خطر جدي براي مسوولان و تصميم  گيران در حوزه کودک به شمار مي آيد.» به گفته او، مشکل اساسي ما اين است که در زندگي شهري متاسفانه مسائل و مشکلات اجتماعي و به ويژه مسائل مرتبط با موضوع کودکان جدي گرفته نمي شود و با اينکه ما اميدوار بوديم که با رشد شهرنشيني شاهد افزايش رشد شاخص سلامت کودکان باشيم اما اغلب آمار ديگري روايت مي شود که براي هر ايراني در هر مسند و مقامي نگران کننده است.  خوشبختانه شهرداري تهران در همين زمينه توانسته با اتخاذ سياستگذاري هاي مرتبط نسبت به ترويج مباحث مرتبط به شادي و تفريح کودکان اقدام کند اما به هر شکل وظيفه مديران شهري اين است که با توجه به وضعيت ويژه اي که در مورد کودک آزاري به وجود آمده بيش از پيش نسبت به فعاليت و آموزش در مباحث مربوط به تربيت کودکان فعال باشند. قهرماني در ادامه به برنامه هاي شهرداري براي به وجود آوردن فضاي مناسب تربيت کودکان در فضاي شهري اشاره کرده و مي افزايد: «برنامه ها و طرح هايي چون شهر دوستدار کودک از جمله طرح هاي موفق شهرداري بوده که موجب ارتقاي وضعيت شادماني و آموزش کودکان در محله هاي مختلف شهر تهران شده است. کودکان به عنوان بخشي از جامعه حقوقي دارند که لازم است تا در توسعه شهر به آن توجه شود.» ايجاد محله دوستدار کودک با هدف ارتقاي رشد و تکامل کودکان و پيشگيري از تهديدهاي سلامت کودکان با مشارکت مادران و اعضاي خانواده و همکاري بين بخشي در دستور کار شهرداري تهران قرار گرفته و مهم ترين فعاليت ها براي ارتقاي سلامت کودکان در تهران ايجاد 235 خانه اسباب بازي و 9 مرکز فراموز بوده است. قهرماني همچنين تاکيد مي کند: «مباحث اجتماعي مباحثي کاملا به هم پيوسته است و وقتي صحبت از شهروند سالم مي نيم منظور خانواده سالم است و خانواده سالم نيز به معناي وجود زنان، مردان و کودکان و ميانسالان و سالمندان سالم است که همه اين افراد در کنار هم خانواده اي سالم و در نهايت شهري سالم را خواهند ساخت.»  او همچنين در ادامه به تدوين پروژه نقشه سلامت شهري براساس 6 حيطه و 65 شاخص با کمک استادان دانشگاه خبر داده و مي گويد: «موضوع آلودگي هوا و صوت در اين طرح پژوهشي مورد تحقيق قرار گرفته است.» کميته بهداشت شهري در مرکز مطالعات با هدف ارتقاي سلامت شهروندان از طريق انتقال تجربياتي که در دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي در خصوص شهر و محيط شکل گرفته است، تشکيل شده و در چند سال گذشته بيش از 30 پروژه را اجرايي کرده و 2 پروژه را به عنوان پروژه مادر و الگو در سطح بين المللي به اجرا در آورده است.


 خبر 

تاکيد معاون شهردار تهران بر اجراي به موقع
پروژه تقاطع غيرهمسطح گل ها

معاون حمل ونقل وترافيک شهرداري تهران در بازديد از کارگاه پروژه تقاطع غير هم سطح گلها در منطقه 21 ، براجراي پروژه در زمان در نظر گرفته شده تاکيد کرد.  به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 21، مهندس سيد جعفر تشکري هاشمي در بازديد از تجهيز کارگاه پروژه تقاطع غيرهمسطح گلها در منطقه 21 سرعت ودقت را لازمه اجراي اين پروژه دانست و گفت: تقاطع غيرهمسطح گلها پروژه اي فرا منطقه اي است که با اجراي آن بخش مهمي از مشکلات اين منطقه حل خواهد شد. وي در ادامه خاطر نشان کرد : مجريان اجراي اين طرح با تنظيم جدول زمان بندي مناسب، بايد سرعت ودقت در نحوه اجراي پروژه را در دستور کار قرار دهند. بر اساس اين گزارش ، در ادامه اين بازديد مهندس محمد صارمي زاده شهردار منطقه 21 به بخشي از مشکلات ترافيکي اين منطقه اشاره کرد وگفت: منطقه 21 به دليل برخورداري از شبکه هاي وسيع بزرگراهي با مشکلات ترافيکي بسياري روبروست.اين موضوع باعث شده آمار تصادف منجر به فوت وجرح در اين منطقه در سطح بالايي باشد. وي ادامه داد: احداث تقاطع غير همسطح گلها دربزرگراه شهيد لشگري مي تواند بخشي از اين مشکلات را حل وآمار حوادث ترافيکي را در اين منطقه کاهش دهد. غلامحسين سلماني ، معاون حمل ونقل وترافيک شهرداري منطقه 21 نيز در اين بازديد به توان اجرايي شهرداري منطقه 21 اشاره کرد و گفت: براي اينکه اين پروژه در زمان بندي در نظر گرفته شده به پايان برسد نياز به همکاري هاي بين بخشي سازمان ترافيک با شهرداري منطقه 21 است. برگزاري جلسات هفتگي با هدف کنترل پروژه ونظارت بر کيفيت اجرا از پيشنهادات معاون حمل ونقل وترافيک شهرداري منطقه 21 بود که مورد موافقت قرار گرفت. گفتني است ، پروژه تقاطع غير همسطح گلها با اعتباري بالغ بر 45 ميليارد ريال در مرحله تجهيز کارگاه قرار گرفته وبه زودي کلنگ احداث آن با حضور شهردار تهران به زمين زده خواهد شد.
 
افزايش دوربين هاي ثبت تخلفات در بزرگراه ها
به مرز 110 دستگاه

مديرعامل شرکت کنترل ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه تاکنون 86 دستگاه دوربين ثبت تخلفات در بزرگراه هاي شهر نصب شده است گفت: در تلاشيم تعداد اين دوربين ها را تا پايان شهريور ماه به 110 دستگاه برسانيم.
مهندس حجت الله بهروز در گفت وگو با "تهران سما" با بيان اين مطلب اظهار کرد: افزايش دوربين هاي ثبت تخلفات سرعت  به مرز 200 دستگاه در دستور کار است که در تلاشيم تا پايان سال و يا اوايل سال آتي بتوانيم کل بزرگراه هاي شهر را به اين سيستم مجهز کنيم. وي افزود: بزرگراه هاي نيايش، شهيد صياد شيرازي ، امام علي(ع)، شهيد بابايي، شهيد آيت الله صدر، شهيد همت، شهيد حکيم، شهيد شيخ فضل الله نوري ، تهران- کرج ، شهيد باکري ، يادگار امام (ره) و شهيد ستاري به دوربين هاي ثبت تخلفات سرعت مجهز شده اند. مديرعامل شرکت کنترل ترافيک شهر تهران تصريح کرد: خوشبختانه عملکرد دوربين هاي ثبت تخلفات بسيار مثبت بوده به گونه اي که شاهد کاهش تخلفات و تصادفات در بزرگراه هايي بوده ايم که مجهز به اين دوربين ها شده اند.
 
برپايي نخستين سفره کرامت در بوستان ولايت

نخستين سفره کرامت منطقه 19 با حضور شهروندان تهراني شب گذشته در بوستان ولايت برپا شد.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 19 ، دکتر محمد مهدي گلمکاني مدير کل اداره سلامت شهرداري تهران درخصوص اين خبر گفت : با توجه به فرا رسيدن فصل تابستان و حضور شهروندان در بوستان ها و برگزاري جشن هاي شبانه در بوستان ولايت ، سفره کرامت با همکاري هيئت رزمندگان اسلام جنوب تهران و شوراياران شهرداري منطقه 19 شب گذشته با حضور جمع کثيري از شهروندان  در بوستان ولايت برپا شد.


 مناطق 

2 پروژه بزرگ و فرامنطقه اي
" آبشار" و "رود دره کن" بزودي
 به بهره برداري مي رسد

دومين نمايشگاه و جشنواره بزرگ قرآني با حضور شهردار منطقه22، حجت الاسلام و المسلمين امرودي قائم مقام حوزه اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، معاونان، شهرداران نواحي و جمعي از شهروندان منطقه در فضايي بالغ بر 3 هزار متر مربع در محدوده شمال غربي پايتخت افتتاح شد.
به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 22، اين نمايشگاه و جشنواره قرآني براي دومين سال متوالي با هدف ايجاد انس و الفت بين خانواده ها، شهروندان و تحکيم خانواده، عميق شدن در بخش فرهنگ شهروندي، ارتقاي نشاط و شادماني در بين شهروندان همچنين همسو کردن شهروندان با فعاليت هاي فرهنگي و قرآني همزمان با ماه مبارک رمضان در ضلع شمال غربي ميدان المپيک راه اندازي شده و آماده ارائه خدمات در زمينه هاي ديني و مذهبي به شهروندان تهراني است.


ساماندهي شبکه
حمل و نقل عمومي
بزرگراه شهيد صياد شيرازي

با احداث پهلوگاه هاي ايستگاه اتوبوس در حاشيه بزرگراه شهيد صياد شيرازي و خيابان نخل شبکه حمل و نقل عمومي در اين محدوده ساماندهي مي شود.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه يک، مهندس پوريا محمديان  معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري اين منطقه هدف از اجراي اين طرح را  تحقق سياست هاي شهرداري تهران و ايمن سازي ايستگاه هاي اتوبوس وايجاد فاصله استاندارد پياده روي  جهت رفاه حال شهروندان و سهولت در دسترسي اهالي شهرک وليعصر (عج) و اراج به شبکه حمل ونقل عمومي عنوان کرد.


تجليل از 65 مادر شهيد
در منطقه 7

شهردار منطقه هفت از تجليل 65 مادر شهيد ساکن در منطقه به مناسبت وفات حضرت خديجه(س) خبرداد.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 7 ، غلامرضا ميرزايي فلاح، با اشاره به  تجليل 65 خانواده شهيد در قالب برنامه بانوي آسماني به مناسبت وفات حضرت خديجه (س) و بزرگداشت مقام اين بانوي گرانقدر در روز نوزدهم ماه مبارک رمضان در سراي محله خاقاني گفت :اين برنامه از ساعت 16 شروع و تا 30:18 ادامه خواهد داشت. وي اظهار داشت: در اين مراسم از 65 خانواده شهيد ساکن در سطح منطقه تجليل و از کتاب بانوي حجاز اثر استاد جواد محدثي با حضور وي رونمايي مي شود.


برنامه هاي قرآني با محوريت محلات 12 گانه منطقه 3

شهردار منطقه 3 از برگزاري محافل انس با قرآن با محوريت محلات 12 گانه در مساجد شمال شرق تهران خبر داد.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 3، پژمان پشمچي زاده با بيان اين مطلب گفت: برنامه هاي انس با قرآن ويژه ماه مبارک رمضان بعد از اذان مغرب و عشا» در 9 مسجد منطقه برگزار مي شود. وي با تاکيد به بحث استقرار و فعاليت مديريت محله تصريح کرد: يکي از ويژگي هاي برنامه هاي اجرايي در ماه مبارک رمضان حضور و مشارکت مستقيم مديران محلات 12 گانه  و شهروندان در هر چه بهتر برگزار شدن ايام مهماني خدا است.  وي اظهار کرد: مديران محلات 12 گانه به طور مستمر در برنامه ريزي و اجراي برنامه هاي اين ماه حضور پر رنگي از حضور را به نمايش گذارده اند.  

اجراي خط کشي 3 بعدي
 در    پياده  رو هاي  ميدان آزادي

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري منطقه 9 اعلام کرد: محدوده داخلي ميدان آزادي براي کاهش حوادث به شيوه اي جديد(سه بعدي)خط کشي شد.  به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 9، سيد رضا تربت جو با اعلام اين مطلب گفت: پس از بروز حوادث رانندگي و افزايش تصادف رانندگان با شهروندان در محدوده داخلي ميدان آزادي، با تصميم پليس راهور، رفع اين مشکل در برنامه کاري معاونت حمل و نقل و ترافيک قرار گرفت.