نسخه شماره 2699 - 1390/05/15 -


مصرف نان هاي کپک زده، عامل بروز سرطان


افزايش اپيدمي ايدز در خاورميانه و شمال آفريقا


گياه مرزه براي مقابله با سرطان و ويروس تب خال مفيد است


بي توجهي مادر به قند خون خود هنگام بارداري باعث ابتلاي فرزند به ديابت مي شود


سل و مقاومت دارويي


ميوه ها و سبزي هاي ارگانيک خواص تغذيه اي کمتري دارند


اخبار کوتاه


 مصرف نان هاي کپک زده، عامل بروز سرطان 

کارشناس مواد آشاميدني، آرايشي و بهداشتي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي يزد گفت: مسموميت هاي سرطاني يا سرطان زايي از عوارض مصرف نان هاي کپک زده است.
رضا مورکيان در گفت وگو با ايسنا، در مورد کپک زدگي نان اظهار کرد: بعد از اين که نان از تنور يا فر بيرون آمد يک سري کپک روي آن قرار مي گيرد و اگر نان ها به صورت لايه لايه و داغ روي هم قرار داده شوند، رطوبت و دماي هوا مواد مغذي را براي رشد کپکها تامين مي کنند و به راحتي کپکها روي آنها رشد کرده و ريشه دار مي شوند هرچند ممکن است اين کپک ها بر سلامتي انسان تاثيري نداشته باشند.
وي افزود: زماني که نانها بصورت لايه لايه و داغ روي هم قرار گيرند ممکن است کپک بزنند که بايد در اين شرايط همه لايه ها را دور بريزيم چرا که سموم توليدي از کپک ها مي تواند بسيار خطرناک باشد و منجر به بروز سرطان شود. در واقع بروز سرطان مي تواند از عوارض مصرف اين نان ها باشد.
وي با تاکيد بر اين که خطرات بيشتر ناشي از کپک نان نسبت به سموم ناشي از کپک زدگي آرد و مغذي جات است، يادآور شد: در مرحله اي که بخشي از نان کپک زده است بايد کل نان را دور ريخت چرا که مابقي نان نيز در حال کپک زدن است در حالي که قابل رويت نيست.
اين کارشناس در خصوص روش نگهداري نانها در مقابل کپکها گفت: نان را بايست بلافاصله پس از پخت در مکان مناسب و دور از گرد و غبار قرار داد و در قطعات مناسب بسته به ميزان مصرف بعدي، بسته بندي کرده و در فريزر نگهداري شوند تا در فريزر منجمد شده و در مصرف بعدي مورد استفاده قرار گيرند.
وي نگهداري نان  داخل يخچال را سبب بيات شدن زودرس نان و غيرقابل استفاده شدن آنها دانست و تصريح کرد: همچنين کپکها در محيط يخچال مي توانند رشد کنند بنابراين بهترين روش براي نگهداري نان به مدت طولاني نگهداري در فريزر است.
وي همچنين گفت: گاهي نان هاي اضافه داخل سفره هاي خانگي بخصوص سفره هاي پلاستيکي نان دچار کپک زدگي مي شوند که اين کپک ها قادر به توليد سموم يا مايکوتوکسين هايي از جمله آفلاتوکسين ها و ... است که مصرف مستقيم آنها براي انسان خطرات جدي در پي خواهد داشت.
مورکيان با بيان اينکه بعضي از افراد نانهاي کپک زده و ضايعات نان را به نان خشکي ها که نهايتا به مصرف دام مي رسد تحويل مي دهند، خاطرنشان کرد: اين سموم کپکي يا قارچي نان کپک زده در بدن دام، سموم خطرناکي را توليد مي کنند که نهايتا وارد چرخه غذايي انسان مي شود بنابراين توصيه مي شود نان دچار کپک زدگي را بايد دور ريخت و از مصرف آن براي دام و انسان جدا پرهيز شود.


 افزايش اپيدمي ايدز در خاورميانه و شمال آفريقا 

کارشناسان علوم همه گيرشناسي در يک گزارش جديد اعلام کردند نرخ ابتلا به عفونت ايدز که سابقا در خاورميانه و شمال آفريقا بسيار پايين بود از آغاز سال 2003 ميلادي به طور چشمگيري رو به افزايش گذاشته است.
به گزارش ايسنا، قينا ممتاز متخصص ارشد همه گيرشناسي در گروه اپيدميولوژي بيماريهاي عفوني کالج پزشکي ويل کورنل در قطر مي گويد: خاورميانه و آفريقاي شمالي ديگر بعنوان مناطق مصون در برابر اپيدمي ايدز در نظر گرفته نمي شوند.
ممتاز در بيانيه اي تصريح کرد: براساس تحليل هاي چند ساله روي هزاران منبع اطلاعاتي، ما به الگويي مستند از موارد جديد اپيدمي ايدز در اين منطقه دست يافته ايم که نشان مي دهد در چندين کشور خاورميانه و شمال آفريقا ظرف چند سال اخير اين اپيدمي بين مردان هم جنس باز افزايش يافته است.
دکتر ممتاز تصريح کرد: در کشورهايي مثل مصر، سودان و تونس نرخ اپيدمي ايدز بين مردان هم جنس باز 5 درصد افزايش يافته است.
به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، در برخي نواحي اوضاع از اين هم وخيم تر است براي مثال در يک منطقه از پاکستان نرخ شيوع اين عفونت بين مردان هم جنس باز به 28 درصد رسيده است.


 گياه مرزه براي مقابله با سرطان و ويروس تب خال مفيد است 

عضو هيات علمي مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي ساري گفت: گياه مرزه براي مقابله با سرطان، ويروس تبخال و جهت هضم غذا و معده مفيد است.
محمد اکبرزاده در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: مرزه به عنوان يکي از گونه ها در منطقه پايين دست استان رويش دارد.
وي ادامه داد: مرزه گياهي است يکساله و علفي که داراي ساقه هاي بسيار منشعب به طول 30 سانتي متر است که در نواحي مختلف استان وجود دارد.
اکبرزاده خاطرنشان کرد: مرزه به علت داشتن ترکيبات فنولي در اسانس و ترکيبات تانني در برگ داراي خاصيت ضد قارچ، ضد ميکروب و ضد اسهال است.
عضو هيات علمي مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي ساري افزود: گياه مرزه ضد سرطان، ضد ويروس تبخال، هضم کننده غذا و مقوي معده است.
وي تصريح کرد: از قديم در اروپا از گياه مرزه به عنوان ضد تشنگي زياد به خصوص در افراد مبتلا به ديابت مورد استفاده قرار مي گرفت. اکبرزاده تصريح کرد: مصرف زياد مرزه موجب التهاب جدار روده و معده افراد مي شود.


 بي توجهي مادر به قند خون خود هنگام بارداري باعث ابتلاي فرزند به ديابت مي شود 

رئيس انجمن ديابت گفت: اگر مادري در دوران بارداري، قند خون خود را در حد طبيعي کنترل نکند امکان دارد فرزند او به هنگام بلوغ به ديابت مبتلا شود.
دکتر اسدالله رجب در گفت وگو با ايسنا، افزود: احتمال ابتلاي فرزندان به ديابت ناشي از کنترل نشدن قند خون مادر، بين دختران و پسران تقريبا مساوي است.
از سوي ديگر لازم است زنان در دوران بارداري ماهانه 6 تا 8 بار قند خون خود را اندازه گيري کنند و متوسط اين ميزان بايد 110 باشد تا فرزند آنان به ديابت مبتلا نشود.
وي با بيان اينکه قند خون بالا علت اصلي ابتلاي مبتلايان به ديابت به عوارض چشمي است، اظهار کرد: خونريزي در شبکيه بيشترين عارضه چشمي ديابتي ها است البته ممکن است آنان به بيماريهاي ديگر چشمي مانند آب مرواريد و آب سياه مبتلا شوند.
رجب در پايان گفت: به دنبال افزايش قند خون در کوتاه مدت عروق بزرگ و در بلند مدت عروق کوچک آسيب مي بينند وعروق چشم جزو عروق کوچک محسوب مي شوند.


 سل و مقاومت دارويي 

بيماري «سل» يک بيماري عفوني واگيردار است که توسط ميکروب سل ايجاد مي شود. هنگامي که ميکروب سل وارد بدن شود، فرد آلوده مي شود و چنانچه در بدن وي تکثير يابد علايم بيماري که شامل سرفه، تب، کاهش وزن، کاهش اشتها، عرق شبانه، خستگي، ضعف بدن، تنگي نفس و درد قفسه سينه است، آشکار مي شود. به گزارش ايسنا، سل مي تواند هر يک از اعضاي بدن را مبتلا کند اما اغلب ريه ها را گرفتار مي کند. ميکروب سل از طريق صحبت کردن، عطسه، سرفه و خنده فرد بيمار در هوا منتشر شده و به ديگران منتقل مي شود. فردي که بيش از 2 هفته مبتلا به سرفه است مشکوک به سل ريوي است و بايد براي انجام آزمايش خلط رايگان به نزديک ترين مرکز بهداشتي درماني مراجعه کند. چنانچه طبق نتايج بررسي، فرد بيمار باشد، بايد حداقل 6 ماه تحت درمان رايگان و منظم دارو توسط پرسنل بهداشتي در نزديک ترين مرکز بهداشتي - درماني قرار بگيرد.

سل مقاوم به دارو چيست؟

ميکروب سل به سختي و آهستگي کشته مي شود و اين زمان حداقل 6 ماه است. قطع دارو يا مصرف نامنظم و ناکافي باعث مي شود باکتري سل در بدن باقي بماند و در مقابل داروهاي خاص سل مقاوم شوند. در اين صورت با مصرف دارو ميکروب سل از بين نمي رود و درمان با شکست روبرو مي شود که نتيجه آن انتشار ميکروب سل مقاوم در جامعه خواهد بود. مقاومت دارويي سل عبارت است از کاهش اثر دارو و در درمان سل که عامل اصلي اين مقاومت، مصرف ناصحيح و ناکافي داروست.
پرسش هاي متداول
آيا بيمار مبتلا به سل مقاوم، درمان مي شود؟
شکل مقاوم بيماري سل بسيار وخيم تر از شکل معمولي اين بيماري است و درمان آن طولاني تر، عوارض دارويي بيشتر و پرهزينه است و در برخي موارد درمان ناموفق است.
آيا فرد مبتلا به سل مقاوم به درمان، بيماري را به ديگران منتقل مي کند؟
بله. اين فرد ميکروب سل مقاوم را به خانواده، نزديکان، همکاران و يا هر فرد ديگري که ساعاتي را با وي سپري مي کند انتقال مي دهد.
چگونه مي توان به وجود مقاومت دارويي در بيمار متبلا به سل پي برد؟
علي رغم درمان بيمار با داروهاي خاص سل، بيماري بهبود نمي يابد و تشخيص مقاومت دارويي توسط پزشکان متبحر و آزمايشات تخصصي امکان پذير خواهد بود.
چگونه مي توان از ايجاد مقاومت دارويي در بيماري سل پيشگيري کرد؟
بهترين راه پيشگيري از ايجاد سل مقاوم به درمان، مصرف صحيح و کامل دارو تحت نظارت مستقيم روزانه پرسنل بهداشتي است که خوشبختانه با وجود شبکه هاي بهداشتي درماني اين امکان فراهم شده که بيماران در نزديک ترين مرکز بهداشتي - درماني تحت درمان رايگان قرار گيرند.
در پايان بايد تاکيد کرد که در صورت مشاهده فرد مبتلا به سل لازم است وي را جهت دريافت کامل و رايگان دارو به نزديک ترين مرکز بهداشتي درماني ارجاع کنيد.


 ميوه ها و سبزي هاي ارگانيک خواص تغذيه اي کمتري دارند 

نتايج يک بررسي جديد نشان داده است ميوه ها و سبزي هاي ارگانيک نسبت به محصولاتي که با استفاده از مواد شيميايي پرورش داده مي شوند خواص تغذيه اي نسبتا کمتري دارند و طعم بهتري هم در مقايسه با محصولات عادي ندارند. به گزارش ايسنا، اين خبر براي کساني که هزينه بيشتري را صرف تهيه محصولات گياهي ارگانيک مي کنند به طور قطع خبر خوبي نيست. با اين وجود متخصصان معتقدند که خوردني هاي ارگانيک با محيط زيست سازگار هستند و براي سلامت کره زمين مفيدند.


 اخبار کوتاه 

والدين تا چهار سالگي
نگران صاف بودن
کف پاي فرزند خود نباشند

رئيس انجمن جراحان ارتوپدي ايران، با بيان اين که عمدتا کف پاي همه نوزادان پس از تولد صاف است و در حين رشد، قوس پيدا کرده و شکل مناسب خود را مي يابد، اظهار کرد: پدران و مادران تا سن چهار سالگي، نگران صاف بودن کف پاي فرزند خود نباشند.
دکتر غلامعلي عکاشه در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب که صافي کف پا در 80 درصد موارد يک بيماري نبوده و يک حالت فيزيولوژيکي طبيعي مانند بزرگ بودن بيني است، عنوان کرد: صافي کفي پا زماني اتفاق مي افتد که قوس کف پا از پاشنه تا نوک انگشتان، کاهش يافته يا از بين برود.


 آلودگي هوا
موجب افسردگي مي شود

روانشناسان در يک آزمايش جديد تاکيد کردند که تماس طولاني مدت با آلودگي هوا مي تواند با ايجاد تغييرات و آسيب هاي مغزي موجب بروز افسردگي شده و حتي مشکلاتي در يادگيري و عملکرد حافظه ايجاد کند.
به گزارش ايسنا، اين آزمايشات که روي موش هاي آزمايشگاهي انجام گرفته تاييد مي کند هواي آلوده موجب تغييرات فيزيکي واقعي در مغز شده و پيامدهاي منفي به دنبال دارد.


مولتي  ويتامين ها به
افراد سيگاري کمکي مي کنند

پزشکان تاکيد دارند افراد سيگاري که سعي مي کنند عوارض سيگار کشيدن را با مصرف مولتي  ويتامين ها جبران کنند بايد مطلع باشند که ويتامين ها نمي توانند از بدن در برابر سرطان و ديگر مشکلات ناشي از استعمال دخانيات محافظت کنند.
به گزارش ايسنا، ون بين چييو از متخصصان علوم پزشکي دانشگاه ملي «سان يات سن» در تايوان در اين رابطه اظهار داشت: تاکنون هيچ مدرک پزشکي بدست نيامده که تاييد کند مولتي ويتامين ها مي توانند از بدن در برابر سرطان ناشي از سيگار محافظت کنند.