نسخه شماره 2685 - 1390/04/29 -

عوامل رسوايي شنودگيت مورد بازجويي پارلمان بريتانيا قرار گرفتند
کامرون زير گيوتين رسوايي مرداک


بغداد به دنبال مربي هاي آمريکايي


محاکمه فرعون در شرم الشيخ


اخبار کوتاه


رويداد


 عوامل رسوايي شنودگيت مورد بازجويي پارلمان بريتانيا قرار گرفتند
 کامرون زير گيوتين رسوايي مرداک 
نويسنده : علي ودايع

عنوان هاي درشت رسانه هاي بريتانيا و حتي جهان در حال حاضر مربوط است به موضوع رسوايي "شنودگيت"; "شنودگيت" واژه اي است که به شنود گفت وگوهاي تلفني توسط روزنامه هاي وابسته به روبرت مرداک، "غول رسانه اي بريتانيا"، اطلاق مي شود.
رسانه هاي بريتانيا در حال تجزيه و تحليل رخدادهاي روزهاي اخير از جمله کناره گيري رئيس پليس لندن و مرگ مشکوک يک روزنامه نگار هستند. تنها روزنامه اي که اين موضوع را سرتيتر خود نکرده، روزنامه پرتيراژ "سان" متعلق به روبرت مرداک است که بعنوان مهمترين خبر روز به ديويد بکهام، فوتباليست انگليسي پرداخته که به تازگي صاحب فرزند دختر شده است. روزنامه سان که در تملک روبرت مرداک است، از سوي گروهي از هکرها مورد حمله قرار گرفت و براي ساعاتي از کار افتاد. مراجعان به اين سايت، به سوي شناسه توييتر گروه هک "لولز سک" هدايت مي شدند که در آن، در باره دلايل هک سايت روزنامه سان توضيح داده شده بود.
اين گروه از هکرها، همچنين سايت شرکت "نيوز اينترنشنال" روبرت مرداک را هک کرده و خبر جعلي در مورد مرگ او منتشر کرده بودند.
گروه هکرهاي موسوم به "لولز سک" طي ماه هاي اخير به سايت هاي متعددي از جمله سايت سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) حمله کرده است.
مردم خشمگينانه يا به تحقيقات کميته ويژه پارلمان درباره پرونده " نيوزکورپوريشن" چشم دوخته اند.
 روبرت مرداک، حيمزمرداک و ربکا بروکس به عنوان متهمان اين پرونده روز سه شنبه به پارلمان رفتند و روز چهارشنبه نيز ديويد کامرون، نخست وزير اين کشور در جمع نمايندگان حاضر مي شود. واقعيات اين است که سياستمداران بريتانيايي از قدرت رسانه اي مرداک هراسناکند و اينک اين فرصت را پيدا مي کنند که او را سوال پيچ کنند. روبرت مرداک 80 سال دارد و گفته مي شود که خيلي زود کنترل رفتار خود را از دست مي دهد.
ديروز همچنين دو پليس ارشد لندن که بر سر همين جنجال کناره گيري کرده اند در برابر کميته داخلي مجلس عوام حاضر شده و به سوالات نمايندگان پاسخ دادند.
عملکرد ييتس در جريان رسيدگي به تحقيقات مربوط به شنود غير قانوني در سال 2009 انتقاد شده است. استيونسون به علت استخدام نيل واليس، از مديران سابق هفته نامه نيوز آو د ورلد به عنوان مشاور روابط عمومي پليس مورد انتقاد قرار گرفته بود.
شون هور، روزنامه نگاري که با مقاله اي در نيويورک تايمز نسبت به گستردگي دامنه رسوايي شنود روزنامه نيوز آو د ورلد هشدار داده بود، مرده در خانه اش يافت شد. اگرچه پليس مرگ وي را مشکوک ندانسته، اما اين اتفاق يک شب مانده به برگزاري جلسه مجلس عوام، مهم قلمداد مي شود.
شون هور که همکار بخش سرگرمي نشريه نيوز اينترنشنال بوده به عنوان افشاگر رسوايي شنود شناخته مي شد.
دامنه گسترده اين پرونده قضايي حتي ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا را بر آن داشته تا سفر خود به آفريقاي جنوبي را کوتاه کند و به لندن بازگردد.  منتقدان وي پيش از اين نيز از انتخاب زمان اين سفر انتقاد کرده بودند. ديويد کامرون گفته است، وضعيت پليس با وضعيت دولت فرق دارد و مسائل آنجا تاثيري مستقيم بر تحقيقاتي که در اين زمينه در جريان است و نيز بر اعتماد مردم مي گذارد. اما حال سخن از پرتوافکني در ميان است که باعث شده منطقه اي تاريک روشن شود که در آن نخبگان سياسي بريتانيا، فرماندهان پليس و مرداک و وابستگانش سال ها با هم رابطه نزديک داشته اند.  ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، به همين دليل ديگر نمي تواند بگويد که همه احزاب اغلب با نمايندگان مطبوعات ديدار مي کرده اند. در اين ميان موضوع گريبانگير خود کامرون هم شده است. براي کامرون دشوار است توضيح دهد که چرا در عرض 15 ماه نخست وزيري اش 25 بار با اعضاي خانواده روبرت مرداک و مديران دستگاه رسانه اي او ديدار داشته است.
يک وکيل در اين باره به يورونيوز گفت: "سوال ها بر سر آينده دولت ديويد کامرون هر روز بيشتر مي شوند. آيا او مي تواند بر جنجال شنود غير قانوني در بريتانيا فائق آيد؟ ما در اين وضعيت باقي نخواهيم ماند اما من فکر مي کنم که اين موضوع دولت را به شدت تضعيف مي کند و به مرور زمان اين ابعاد گسترده تري مي گيرد و اين رييس دولت را نگران مي کند."
در خيابان هاي لندن حيرت مردم از اين رسوايي به وضوح ديده مي شود و جايي نيست که بحثي بر سر اين آن درنگيرد.
اما به نظر مي رسد مردم بريتانيا منتظر اطلاعات بيشتري در اين باره هستند. يک شهروند بريتانيايي نظرش را در اين باره چنين بيان کرد: "من باور دارم اين رسوايي به اينجا ختم نخواهد شد و دامن بسياري را خواهد گرفت. خوشحالم که هرروز اطلاعات بيشتري نصيبمان مي شود و گمان مي کنم اين وضع، هفته ها ادامه خواهد يافت."
يک چيز مسلم است و آن اين است که تنها اعتماد مردم، نسبت به مطبوعات کاهش نيافته است. بلکه پليس و سياستمداران هم در حال از دست دادن اعتماد مردم نسبت به خود هستند. براي ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، حفظ اعتماد مردم امر بسيار مهمي است و رسوايي شنود غير قانوني تلفني چالشي است جدي درپيش روي او.
در اين بين; اد ميليبند، رهبر حزب کارگر بريتانيا خواهان آن شده که مجلس عوام اين کشور، پيش از تعطيلات تابستاني، به بررسي رسوايي شنود غيرقانوني روزنامه نگاران در استخدام هفته نامه نيوز آو د ورلد بپردازد.
سه شنبه اين هفته قرار بود آخرين نشست مجلس عوام پيش از تعطيلات تابستاني برگزار شود اما دفتر نخست وزيري گفته است که روز چهارشنبه هم، نشستي براي بررسي رويدادهاي اخير با حضور ديويد کامرون برگزار خواهد شد.
نمايندگان حزب کارگر و مخالفين کامرون بي صبرانه در پارلمان بريتانيا انتظار کامرون را مي کشند; تا لحظه نگارش اين گزارش; خبرهاي بازجويي از تيم مرداک و دوافسر عالي رتبه پليس اسکاتلند يارد منتشر نشده است اما هرکلا م افراد دخيل در پرونده شنودگيت مي تواند به مثابه چوبه دار به زندگي سياسي کامرون پايان دهد.


 بغداد به دنبال مربي هاي آمريکايي  

منابع امنيتي و سياسي عراق اعلام کردند که اين کشور از آمريکا مي خواهد هزاران مربي نظامي براي ارتش عراق تامين کند.
به گزارش رويترز، منابع امنيتي و سياسي عراق مي گويند که بعيد است بغداد حضور نظاميان آمريکايي را تا بعد از پايان سال جاري تمديد کند. براي "نوري المالکي" نخست وزير عراق، تفاوت ميان نيروهاي نظامي و مربيان نظامي آمريکايي که غالبا سربازان سابق هستند، اهميت دارد چرا که او از طرف سران احزاب سياسي و مردم اين کشور که خواهان خروج نيروهاي آمريکايي از کشورشان هستند، تحت فشار است. در حالي که کمتر از شش ماه به پايان حضور نيروهاي آمريکايي در عراق براساس توافق نامه امنيتي که در سال 2008 بين عراق و آمريکا امضا شده، باقي مانده است، نوري المالکي با اوضاع سياسي دشواري در عراق دست و پا مي زند.

 


 محاکمه فرعون در شرم الشيخ 

منابع آگاه در قاهره گزارش دادند که "حسني مبارک" رئيس جمهوري سابق مصر طي يک ماه آينده در شرم الشيخ محاکمه مي شود. به گزارش القدس العربي، منابع آگاه مصر با اعلام خبر محاکمه حسني مبارک 83 ساله در شرم الشيخ، تصريح کردند که برگزاري دادگاه مبارک خارج از قاهره، پايتخت مصر اعتراضات مردمي را عليه شوراي نظامي حاکم به دنبال دارد.
حسني مبارک از ماه آوريل پس از آغاز تحقيقات قضايي از او و صدور حکم بازداشتش در بيمارستان بين المللي شرم الشيخ تحت درمان است. مبارک به کشتار صدها معترض از انقلابيون اين کشور و سو» استفاده از قدرت متهم است. بر اساس اين گزارش، در زمان ارجاع پرونده محاکمه حسني مبارک به دادگاه، "سيد عبدالعزيز" رئيس دادگاه تجديدنظر قاهره اعلام کرد که مبارک در دادگاه جنايي در شمال قاهره محاکمه مي شود.

 


 اخبار کوتاه 

حمله اسراييل به کشتي کرامه

خبرگزاري فرانسه: نيروي دريايي ارتش رژيم  صهيونيستي سه شنبه با ورود به کشتي فرانسوي "کرامه" که براي شکستن حصر نواز غزه عازم منطقه شده بود، اين کشتي را به سمت سواحل سرزمين هاي اشغالي هدايت کرد. سال گذشته ميلادي در جريان حمله نيروهاي مسلح اسرائيل به يک کشتي امدادگر ترک به مقصد نوار غزه، 9 تن از سرنشينان کشتي کشته شدند.


جريان انحرافي در کويت

ايسنا: دبيرکل اتحاديه ملي اسلامي با اشاره به برخي تنشهاي مذهبي در کويت و کشيده شدن اين تنش ها به "مجلس امت" اين کشور گفت: تشنج موجود در "مجلس امت" نيز يک وضعيت انحرافي است و از طرف اکثر نمايندگان و همچنين از طرف مردم کويت مردود است.


درخواست مذاکره صالح

روزنامه الثوره اليوميه: عبدالله صالح  ديکتاتور سوخته يمن گفت که حل بحران فعلي کشور از طريق گفت وگو ممکن است. رئيس جمهوري يمن افزود که مسدود کردن راه ها، قطع برق و توليد نفت مشکل يمن را حل نمي کند.


شکايت پاکستاني ها از عامل سيا

خبرگزاري فرانسه: شهروندان پاکستاني که بستگان آنها در اثر حملات موشکي هواپيماهاي بدون سرنشين آمريکايي کشته شدند شکايتي را عليه "جان ريزو" مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا ارائه کرده اند.


بيماري مرموزنظربايف

روزنامه بيلد: نور سلطان نظربايف، رئيس جمهوري 71 ساله قزاقستان به طور محرمانه در يک مرکز پزشکي دانشگاهي در شهر هامبورگ در شمال آلمان مورد پذيرش قرار گرفته و تحت تدابير شديد امنيتي قرار دارد ; بيماري وي هنوز نامشخص است.


 رويداد 

تنش ميان اوباما و جمهوري خواهان

رئيس کميته ملي جمهوري خواهان از وزارت دادگستري آمريکا خواست تا درباره نحوه جمع آوري کمک هاي مالي براي انتخابات رياست جمهوري 2012 تحقيق کند. به گزارش آسوشيتدپرس، به نوشته روزنامه "لس انجلس تايمز"، کميته ملي جمهوري خواهان آمريکا در حال طرح اتهامي ضد "باراک اوباما" رئيس جمهوري اين کشور در ارتباط با يک اقدام ستاد انتخاباتي او است; ادعايي که کاخ سفيد آن را کاملا فاقد ارزش توصيف کرد. طبق اين گزارش، ستاد انتخاباتي اوباما ماه گذشته نوار ويدئويي منتشر کرد که در آن رئيس جمهوري از طرفدارانش دعوت مي کرد در يک بخت آزمايي براي به دست آوردن فرصت شام خوردن با او و "جو بايدن" معاونش وارد شوند. در آن فيلم ويدئويي، کاخ سفيد تائيد کرده بود در "اتاق نقشه" در کاخ سفيد تهيه و همه هزينه هاي مربوط به آن به وسيله کميته ملي دموکرات ها پرداخت شده بود. "رينس پريبوس" رئيس کميته ملي جمهوري خواهان گفت که توليد اين فيلم خلاف قانون جزايي است که طبق آن مامور يا کارمند دولت فدرال نمي تواند از هر اتاق يا ساختماني که به هنگام اداي وظيفه از ان آستفاده مي شود، بهره برداري ديگري بکند. پريبوس در نامه اي به "اريک هولدر" دادستان کل آمريکا خواستار تحقيقات وزارت دادگستري درباره ارتکاب اين جرم احتمالي توسط رئيس جمهور شده است. در همين حال، کاخ سفيد مي گويد "اتاق نقشه" در بخش مسکوني رئيس جمهور واقع شده و بنابراين از حيطه آن قانون خارج است. در اين گير و دار باراک اوباما، رييس جمهوري ايالات متحده آمريکا، در اقدامي تلافي جويانه، ريچارد کوردري را به عنوان مسئول آژانس حمايت از مصرف کنندگان برگزيده است. علي رغم مخالفت جمهوريخواهان با اين انتصاب، کاخ سفيد تاکيد کرده که براي گرفتن راي اعتماد او از کنگره از هيچ تلاشي فروگذار نخواهد کرد. آقاي اوباما گفت: "اکنون ارتشي از مدافعان منافع گروه ها و وکلايي هستند که براي از بين بردن حمايت هاي اجتماعي و اصلاحاتي که ما انجام داده ايم، تلاش مي کنند. آنها امسال ده ها ميليون دلار براي تضعيف قوانيني که براي حمايت از مصرف کنندگان تدوين شده، هزينه کردند."


نامه تبليغاتي طرفداران مدودف

17 تن از روشنفکران روسيه با انتشار نامه سرگشاده اي در روزنامه 'نوايا گازتا' از شهروندان اين کشور درخواست کردند، بار ديگر در انتخابات آتي رياست جمهوري به 'دميتري مدوديف' رييس جمهوري کنوني روسيه راي دهند. در اين نامه که امروز سه شنبه در پايگاه اينترنتي روزنامه هاي روسيه منتشر شد، از شهروندان اين کشور دعوت شده است که با حضور گسترده در پاي صندوق هاي راي به مدوديف راي دهند. در بخشي از اين نامه آمده است: در يک و نيم سال اخير رياست جمهوري مدوديف گام هاي اساسي در زمينه بهبود و انساني کردن نظام قضايي روسيه برداشته شده و رييس جمهوري بارها از مقاله نويسان و وبلاگ نويسان در برابر مقام هاي روس حمايت کرده است. در نامه مزبور اضافه شده است: کنار رفتن مدوديف از رياست جمهوري بار ديگر ابتکارات درازمدت وي را به عقب خواهد راند و ما حق نداريم به چنين چرخشي در قدرت اجازه دهيم. بخش عمده اي از اين نامه به انتقاد از عملکرد 'ولاديمير پوتين' در سال هاي رياست جمهوري وي اختصاص يافته و آمده است: اگر پوتين شش يا 12 سال ديگر نيز بر سر کار بيايد، آزادي حاکم در کشور که به بهاي گراني به دست آمده است، با وضعيت خطرناکي مواجه خواهد شد.