نسخه شماره 2685 - 1390/04/29 -

شمقدري:
اطلا عي از بازداشت پگاه آهنگراني ندارم

نويسنده قصه هاي مجيد:
کتاب هايم 20 سال حق ورود به آموزش و پرورش را نداشتند

در خانه سينما مطرح شد:
قانون ماليات هنرمندان مانند قانون ماهواره است


کنسرت گروه موسيقي ترکمني برگزار مي شود


درباره الي و سنتوري نامزدهاي تنديس حافظ جشن دنياي تصوير


جشنواره بين المللي پيامک ادبي رضوي برگزار مي شود


مجيد بهرامي به خارج از کشور اعزام مي شود


بهاي بليت کنسرت در تهران اين روزها بالا رفته است


آقا يوسف 25 ميليون تومان فروخت

نگاهي ديگر به مجموعه تلويزيوني ستايش
اغراق يا واقعيت


خبر


سراي فرهنگ


شناخت قرآن به کتابفروشي ها رسيد


 شمقدري:
 اطلا عي از بازداشت پگاه آهنگراني ندارم 

جواد شمقدري در پاسخ به سوالي درباره احضار و بازداشت پگاه آهنگراني و چند تن از هنرمندان سينما گفت: از اين موارد خبر ندارم و بايد صحت اين خبر را بررسي کنم.  جواد شمقدري(معاون سينمايي وزارت ارشاد) که در حاشيه مراسم اختتاميه اولين دوره جشنواره هاي آموزشگاه هاي سينمايي در جمع خبرنگاران سخن مي گفت،  در پاسخ به سوال ايلنا درباره وضعيت پگاه آهنگراني و چند نفر از بازيگران بازداشتي و احضار شده، گفت:  از اين موضوع اطلاعي ندارم و بايد ابتدا صحت اين خبر را بررسي کنم.
وي در پاسخ به سوال ديگري درباره حکم جديد وزير ارشاد به وي پيرامون تاسيس موسسه امور بين الملل گفت:  کارهاي جاري در معاونت سينمايي متوقف نمي شود و فقط وقتي که سازمان سينمايي تشکيل شود، پخش امور جشنواره و امور بين الملل تبديل به يک دفتر مستقل يا معاونت مستقل مي شود اما درهر صورت بعداز تشکيل سازمان; اين بخش زيرنظر سازمان فعاليت خواهد کرد.
وي در پاسخ به سوال ديگري درباره جشنواره فيلم کودک گفت: جشنواره فيلم کودک قطعا برگزار مي شوداما اينکه در شهر همدان برگزار شود; قطعي نيست. چند گزينه براي برگزاري اين جشنواره وجود دارد و ميرعلايي درحال بررسي وضعيت آنهاست.
معاون سينمايي درباره تشکيل مناطق هشت گانه سينمايي گفت: شکل اجرايي تشکيل اين مناطق تغيير کرده است اما هنوز استان ها نتوانسته اند به اجماعي برسند و درباره تشکيل اين هشت منطقه تصميم بگيرند. لذا خودمان تصميم گرفته ايم براي تشکيل اين هشت منطقه برنامه ريزي کنيم.
شمقدري در پاسخ به سوال ديگر ايلنا درباره وضعيت کميته مشترک خانه سينما و معاونت سينمايي و جلساتي که اين کميته برگزار مي کرد، گفت: نماينده هاي ما براي شرکت دراين جلسات و گفت وگو آماده هستند اما گويا از آن طرف تمايلي وجود ندارد.


 نويسنده قصه هاي مجيد:
 کتاب هايم 20 سال حق ورود به آموزش و پرورش را نداشتند 

هوشنگ مرادي کرماني روزدوشنبه، 27 تيرماه در فروشگاه مرکزي شهر کتاب با علاقه مندان و مخاطبانش ديدار و گفت وگو کرد. به گزارش ايسنا، اين نويسنده پيشکسوت در آغاز سخنانش با اشاره به اين که در گذشته، نويسندگان براي عده اي خاص مي نوشتند، اظهار کرد: امروز بهتر است نگاه ديگري داشته باشيم;  نويسنده مي تواند براي مردم بنويسد، بدون اين که آثارش مبتذل شوند و کيفيت آن ها پايين بيايد.  او در ادامه در تعريف هنرمند با ذکر خاطره اي از سفرش به سيرجان کرمان، گفت:  در آن جا مرا به محلي به نام باغ سنگي بردند. پيرمرد چوپان کر و لالي آن جا را با درخت هاي خشک شده و سنگ ساخته بود و افرادي که آن جا بودند، اعتقاد داشتند پيرمرد ديوانه است; اما من تصور مي کنم که او هنرمند است و در آن بيابان توانسته از خلاقيت خود استفاده کند.  در ادامه از مرادي کرماني خواسته شد تا بخشي از داستان هايش را بخواند که او در پاسخ گفت: در برنامه هايي که با مرحوم فريدون مشيري مي رفتيم، به علاقه مندانش مي گفت که من شاعر خوبي هستم و شعر خوب زياد دارم، به من نگوييد شعر «کوچه» را بخوان. اما پس از آن که شعري مي خواند که به دل مردم نمي نشست، همه مي گفتند «کوچه» را بخوان و پيرمرد ناراحت مي شد.  هوشنگ مرادي کرماني در پاسخ به سوالي مبني بر اين که با مرحوم مهدي آذريزدي از لحاظ تنهايي شباهت هايي دارد،  گفت: شباهت هايي با آذريزدي از نظر جغرافيا دارم;  اما من مثل او تنها نيستم; زن و سه بچه و دوستان و آثار زيادي دارم و نبايد توقع داشته باشيد همه آدم ها شبيه هم باشند. البته من و آذريزدي هر دو بچه فقر و روستا هستيم و سختي هايي که او کشيده، من هم کشيده ام.  نويسنده «قصه هاي مجيد» درباره علاقه مندي کودکان و نوجوانان به کتاب در عصري که بازي هاي  رايانه اي و تفريحات ديگر وجود دارد، اظهار کرد:  چاپ 23 «قصه هاي مجيد» منتشر شد و اين نشان مي دهد که بچه ها هنوز هم کتاب مي خوانند.  مرادي کرماني با بيان اين که هفت سال قبل از او دعوت شده تا به آموزش و پرورش برود، گفت: در آن زمان، 20 سال بود که کتاب هايم حق ورود به آموزش و پرورش را نداشتند; چرا که مي گفتند معلوم نيست شخصيت مجيد در کتاب «قصه هاي مجيد» ارمني است يا مسلمان، و ديني در قصه ها مشاهده نمي شود و داستان ها صرفا براي سرگرمي نوشته شده است.  او افزود:  در اکثر افراد، ذهنيت ديکتاتوري وجود دارد که تصور مي کنند کتاب درسي فقط بايد بر اساس سليقه خودشان نوشته شود. اين موقعيت باعث مي شود فضايي که بايد در کتاب ها باشد و چيزي که طعم شيرين ادبيات را زير زبان بچه ها بچکاند،  وجود نداشته باشد. اين نويسنده آثار کودک و نوجوان ادامه داد: در آن سال ها، نادر ابراهيمي هم حرف هاي من را مي گفت. 


  در خانه سينما مطرح شد:
 قانون ماليات هنرمندان مانند قانون ماهواره است 

گروهي از اعضاي اصناف خانه سينماي ايران روز گذشته  دوشنبه 27 تير ماه  در خانه سينما گرد هم آمدند تا در مورد بحران مالياتي پيش روي سينما تصميماتي اتخاذ کنند.  به گزارش ايسنا، نشست مسئولان پيگيري ماليات سينماگران با نمايندگان صنوف با هدف اعلام وضعيت کنوني دريافت ماليات ها و پيگيري هاي صورت گرفته در مورد معافيت مالياتي اهالي سينما با ارائه توضيحات از سوي فرشته طائرپور، منوچهر محمدي، مصطفي شايسته، علي واجدسميعي تهيه کنندگان و فرهاد توحيدي رئيس هيئت مديره خانه سينما برپا شد.  فرشته طائرپور در ابتداي اين نشست با اشاره به اينکه وضعيت کنوني ماليات اهالي سينماي ايران به چه ترتيب است، گفت: «امروز زنگ خطر براي 28 صنفي که بعد از مدت ها و برخلاف تلاش هاي بسيار مشمول پرداخت ماليات مي شوند به صدا در آمده است. در خواست ما از نمايندگان صنف حاضر در اين جلسه اين است که شرايط موجود را به اهالي صنف خود منتقل کنند تا آنان در جريان قرار بگيرند.»  او ادامه داد: «اگر اعضاي صنوف با اين وضعيت مواجه شوند که تهيه کنندگان از آنان برگه معافيت مالياتي بخواهند، اتفاق چندان دور از انتظاري نيست، زيرا تهيه کنندگان در مقابل قوانين موجود راهکار ديگري غير از اين ندارند.»  اين تهيه کننده سينما تاکيد کرد امروز براي رهايي از اين شرايط بسيجي عمومي مورد نياز است و گفت:  «پيش از اين مرحله و براي رهايي از چنين شرايطي به معاون رئيس جمهور، معاونت سينمايي و وزير ارشاد نامه هايي نوشته بوديم،  اما نتيجه اي که مي خواستيم به دست نيامد; به نظر مي رسد چون ما از دل خانه سينما هستيم حرف هايمان پذيرفته نيست. در صورتيکه نتيجه اين تصميمات تمامي اهالي سينماي ايران را درگير مي کند.»   مصطفي شايسته يکي از عواملي که به مشکل مالياتي سينماگران دامن زده را اختلافات جناحي سينماگران عنوان کرد و گفت: «اين اختلافات باعث شده طرفين که در مورد يک موضوع اتفاق نظر دارند نتوانند آن را به نتيجه برسانند.»  او ادامه داد: «قانون موجود در مورد ماليات هنرمندان مانند قانون ماهواره است که در دوره اي تصميم  مي گيرند آن را اعمال کنند و در دوره اي آن را رها مي کنند. چهار روز تا پايان مهلت ارائه اظهارنامه مالياتي باقي مانده و از همه اهالي صنوف مي خواهم برگه هاي اظهار نامه خود را ارائه دهند تا مشکلي براي تهيه کنندگان زمان عقد قرارداد با اين افراد به وجود نيايد.»  طائرپور در ادامه سخنان شايسته گفت: «تصور مي کنم اينکه مديران دولتي سينما مسئله ماليات را جدي نمي گيرند به اين دليل است که نمي خواهند کاري به اسم خانه سينما تمام شود. معاونت در يک سوي قضيه ايستاده و مي خواهد اينچنين نشان دهد که همه چيز در دستان اوست. تاکنون از سوي آنان سه بار خبر منتشر شد که مشکل پرداخت ماليات برطرف شده تا اينکه در خبر چهارم گفتند ماليات ها را بپردازيد ما از طريق رايانه ها جبران مي کنيم.» 

 


 کنسرت گروه موسيقي ترکمني برگزار مي شود 

کنسرت گروه موسيقي ترکمني دولت محمد آزادي به سرپرستي دکتر مجيد تکه چهارم مرداد ماه در تالار رودکي تهران برگزار مي شود.
به گزارش ايسنا،روابط عمومي دفتر موسيقي اعلام کرد: در اين برنامه از مختوم قلي شاعر مبارز ترکمن اجرا خواهد شد.
گروه موسيقي دولت محمد آزادي دراين اجرا 25نوازنده، 6خواننده و 4 اجرا کننده مراسم سنتي ترکمني را در خود جاي داده است. 
اين اجرا شامل قطعاتي مانند «الله شديرمه»،«ائخخئم مئل» (بازي)، «لاله»و «ياريار»و نواختن قطعه اي با ساززنبورک خواهد بود.
براساس اين گزارش اشعاري نيزدرخصوص مدح حضرت رسول اکرم (ص) واميرالمومنين علي(ع) به صورت قطعات موسيقايي اجرا خواهد شد.
علاقمندان مي توانند بليت اين اجرا را از روز دوم مرداد از گيشه تالار وحدت تهيه کنند.
اين گروه ساعت 21 چهارم مرداد ماه به روي صحنه مي رود.

 


 درباره الي و سنتوري نامزدهاي تنديس حافظ جشن دنياي تصوير  

در بخش بهترين فيلم، فيلم هاي سينمايي سنتوري ، طلا ومس، درباره الي، به رنگ ارغوان و خاک آشنا نامزد دريافت تنديس جشن دنياي تصوير هستند.  اسامي نامزدهاي دريافت تنديس حافظ جشن دنياي تصوير (تنديس حافظ) در بخش فيلم هاي سينمايي که از ميان 116 فيلم اکران شده در سال هاي 1388 و 1389 انتخاب شده اند; ازسوي روابط عمومي جشن دوازدهم به شرح ذيل اعلام شد:
بهترين فيلم
1- سنتوري 2- طلا و مس  3- درباره  الي 4- به رنگ ارغوان 5- خاک آشنا
بهترين کارگردان
1- اصغر فرهادي  2- همايون اسعديان 3- ابراهيم حاتمي کيا 4- داريوش مهرجويي 5- محاکمه در خيابان
بهترين فيلمنامه
1- وحيده محمديفر و داريوش مهرجويي2- محسن عبدالوهاب 3- اصغر فرهادي 4- عليرضا نادري (کيفر) 5- حامد محمدي


 جشنواره بين المللي پيامک ادبي رضوي برگزار مي شود  

مدير کل روابط عمومي و امور بين الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از برگزاري جشنواره بين المللي پيامک ادبي رضوي خبر داد.
محمدعلي منفرد اين جشنواره را از مجموعه برنامه هاي نهمين جشنواره بين المللي فرهنگي و هنري امام رضا (ع) برشمرد.
او جشنواره بين المللي امام رضا(ع) را عظيم ترين جشنواره ولايي کشور توصيف کرد و گفت: مراسم پاياني جشنواره بين المللي پيامک ادبي رضوي به مناسبت ميلاد علي ابن موسي الرضا (ع) هر سال در دهه کرامت توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و در گستره ملي و بين المللي برگزار مي شود.  منفرد اشاعه و ترويج فرهنگ منور رضوي، گسترش فعاليت هاي فرهنگي، هنري و مذهبي و مرتبط با سيره ائمه اطهار (ع)، بويژه امام رضا(ع)، ارج نهادن به توليدکنندگان و پديدآورندگان آثار برتر فرهنگي - هنري در زمينه سيره، شخصيت و معارف امام رضا (ع) و کمک به انتشار گسترده تر اين آثار، و استفاده از ظرفيت هاي متنوع آفرينش ها و کوتاه نويسي هاي ادبي با استفاده از ابزارهاي نوين ارتباطي را از جمله اهداف برپايي جشنواره بين المللي پيامک ادبي رضوي برشمرد.


 مجيد بهرامي به خارج از کشور اعزام مي شود 

معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره پيگيري هاي عملي وضعيت اعزام مجيد بهرامي به کشور آلمان گفت:  با توجه به حمايت هاي مالي که مي توانيم انجام دهيم و مکاتبه هاي رسمي که با بيمارستان مربوطه بايد انجام شود، در حال حاضر در حال پيشبرد فعاليت ها هستيم.  حميد شاه آبادي به ايسنا، توضيح داد:  آنچه در حال حاضر به آن نياز است و بايد براي تحقق فعاليت ها انجام پذيرد، مجموعه اقدامات پزشکي ، ادراي و اجرايي در اين حوزه است که هم ما و هم شهرداري بستر لازم را براي مقدمات کار فراهم کرده ايم و با توجه به حمايت هاي صورت گرفته بايد تشريفات اداري بيمارستاني و مسائل اجرايي اين اعزام انجام شود و دوستان ما کمک خواهند کرد.  او با اشاره به تعطيلي هاي چند روز گذشته و توقف اين پروژه گفت:  قطعا وضعيت اين ماجرا ر ا دنبال مي کنم تا ببينم بعد از اين چند روز تعطيلي چه اقداماتي صورت گرفته است، اما آنچه در اين حوزه بايد صورت بگيرد در يک بخش به حمايت هاي مالي بر مي گردد و در بخش ديگر انجام تشريفات پزشکي و بيمارستاني و پذيرش مسائلي است که در حوزه  تخصصي بيمارستان ها بايد انجام شود.


 بهاي بليت کنسرت در تهران اين روزها بالا رفته است 

فرزاد فرزين در حالي که اين روزها در تدارک آلبوم جديدش است  ، 6 و 7 مرداد ماه در سالن فجر شهر جديد  «پرديس» به صحنه مي رود.  اين خواننده پاپ به ايسنا، توضيح داد:  با توجه به اينکه بهاي بليت کنسرت در تهران اين روزها بالا رفته و همه مردم توانايي حضور در اجراهاي تهران را ندارند ، تصميم گرفتيم اين بار به يکي از شهرستان هاي اطراف برويم ،  تا مخاطبان نيز به خاطر بهاي بالاي بليت دچار مشکل نشود.  وي افزود:  ارزان بودن بهاي بليت به اين معنا نيست که کيفيت اجرا را تغيير دادم کيفيت موسيقي همان است ، اما با بليت ارزان تر.  اين هنرمند درباره فضاي موسيقي اين اجرا بيان کرد:  در سالن فجر 14 قطعه با ترکيبي از سه آلبوم اخير اجرا خواهم کرد. قطعات آلبوم هاي «شراره »، «شانس» و چند تک آهنگ از اين جمله هستند.شايد شرايط به کيفيت برج ميلاد نباشد.  به گزارش ايسنا  بهاي بليت اين اجرا 20 ، 25 و 30 هزاران تومان است.  عباس لطيفي  نوازنده کيبور  ارکستر فرزاد فرزين را رهبري مي کند، پيمان لطيفي (درامز)  ، سالسيفون (ياشار خسروي) ، احسان نيزر(ويولن) احمد امين پور (پرکاشن) آيين احمدي (گيتار اسپانيش) مهرداد معافي (گيتار الکتريک) و نويد نعيما (گيتار باس) فرزين را در اجراي سالن فجر همراهي مي کنند.


 آقا يوسف 25 ميليون تومان فروخت 

فيلم سينمايي «آقا يوسف» ساخته دکتر علي رفيعي در سينماهاي تهران به فروش 25 ميليون دست پيدا کرد.
به گزارش فارس، فيلم سينمايي «آقا يوسف» ساخته دکتر علي رفيعي پس از گذشت چهار روز در سينماهاي تهران به فروش 25 ميليون دست پيدا کرد.
بنابراين گزارش، در خلاصه داستان اين فيلم با مضموني اجتماعي آمده آقا يوسف، بازنشسته، از پنج سال پيش پنهان از چشم دخترش در خانه هاي مردم کار مي کند. حوادثي که در اين خانه ها، به ويژه در دومين خانه رخ مي دهد، مستقيما به او ربط پيدا مي کند و زندگي او را دگرگون مي سازد.
مهدي هاشمي، هانيه توسلي، شاهرخ فروتنيان، پگاه آهنگراني، لادن مستوفي، مريم سعادت، سهيلا رضوي، ستاره اسکندري، ليلا بلوکات، داريوش موفق، رويا ميرعلمي، مليکا پارسا، مينا خسرواني و صابر ابر بازيگران اصلي دومين فيلم بلند رفيعي هستند.


 نگاهي ديگر به مجموعه تلويزيوني ستايش
 اغراق يا واقعيت 
نويسنده : نازي عابدي

آنونس سريال "ستايش" حکايت از اثري قوي و ديدني داشت; اما يکي دو قسمت اول نه تنها مرا جذب نکرد، بلکه برايم دافعه داشت; چيزي آزارم مي داد; بيشتر از همه، شخصيت غلوشده حشمت فردوس. پيش خودم گفتم، فقط از يک بازيگر صاحب نام (داريوش ارجمند) استفاده کرده اند و سريال ساخته اند. هرچه بود به دلم ننشست. حتي حوصله نکردم داستان را جويا شوم و کانال تلويزيون را تغيير دادم. چند قسمتي را نديدم. از سر اتفاق و از آن جا که بيننده گذري تلويزيون هستم، تقريبا از اواسط مجموعه، به آن پيوستم و اين بار بسيار علاقه مند به پيگيري داستان شدم. موسيقي زيباي آغازين و پاياني، شخصيت هاي دلنشين ستايش و طاهر، پيوند زيبا، ساده و تحسين برانگيز آن ها، شخصيت منفي اما عجيب انيس با بازي قوي سيما تيرانداز (هرچند آن هم کمابيش اغراق آميز و غيرواقعي مي نمود)، شخصيت معقول، مهربان و وارسته پدر ستايش (صرف نظر از برخورد نامعقول او در رابطه با ازدواج دخترش; خوشبختانه او با ازدست دادن پسر و همسرش ظاهرا دست از يکدندگي برمي دارد و متوجه اشتباهش مي شود)، اتفاق هاي پيش بيني ناپذير، به خصوص مرگ طاهر و نيز موسيقي متن از ويژگي هايي بود که از ابتدا تا انتها مرا عميقا با خود همراه مي کرد و براي پيگيري ماجرا تا جمعه آينده ساعت 9شب منتظر مي گذاشت.
....جمعه پيش اما دوباره رفتارهاي اغراق آميز، نابخردانه و گاه بچگانه حشمت فردوس کلافه و خسته ام کرد. برخورد مقتدرانه و ارباب منشانه صابر با قاسم هندوانه فروش هم مثل يک وصله ناجور وسط ميدان خودنمايي  کرد; صابري که در طول سريال جز چشم گفتن، سکوت و انفعال چيزي از خود نشان نداده بود (ياحداقل من نديده بودم) يک باره مردي برش دار شد. قائدتا مي بايست اين اقتدار کاري در طول مجموعه به نوعي نشان داده مي شد نه اين که فقط به اقتضاي داستان، به مجموعه چسبانده شود و از غناي کار بکاهد (البته شايد اين تغيير رويه ناشي از تغيير شرايط او از نظر همسر و نيز احساس يکه تازبودن در نبود طاهر و درنتيجه پيداکردن اعتماد به نفس بوده باشد که در اين صورت بايد منتظر نوع عملکرد او در قسمت هاي بعدي سريال باشيم). به عقب هم که بر گرديم در عين جذابيت کلي داستان و کارگرداني (که درخور تحسين است)، نکات يا صحنه هايي براي آزاردادن بيننده وجود دارد; مثلا وقتي انيس را از بيمارستان به خانه مي آورند و زيور مي خواهد در حالي که او روي ويلچر نشسته، پتو را روي تنش بکشد، نيازي به طولاني شدن اين کار براي اين که انيس رايحه عطر خودش را از روسري و صورت زيور استشمام کند وجود ندارد. همچنين خوب شدن جراحت دست فردوس طي يک شبانه روز، به علاوه ناهمخواني هاي زمان داستان (دهه60) با برخي وسايل و کلام ها قابل تامل و اصلاح براي کارهاي بعدي است. مسلما سريال ستايش مي توانست قوي تر و بهتر از اين باشد اگر به نکاتي اينچنين توجه و از زوائد و اغراق ها کاسته مي شد (هرچند از جنبه اي مي توان گفت براي خلق اثر هنري، اغراق هم تا حدودي لازم است).
در هر حال، اين مجموعه عميقا مرا به فکر واداشت; آيا "حشمت فردوس" مي تواند يک واقعيت باشد؟ يا فقط در محدوده يک سريال چنين آدمي وجود دارد؟ شخصيتي تا اين حد قلدر، کوته بين و خودراي (و نيز اسير توهم) که چهار گروه کلي در برخورد با او شکل مي گيرند; 1. آدم هايي منفعل، بله قربان گو و محافظه کار مثل آتي، صابر، صفايي، زيور و پدرش 2. افرادي انتقامجو مثل انيس 3. انسان هايي ثابت قدم، مقتدر و با عزت نفس قوي مثل طاهر و ستايش که در هيچ شرايطي در برابر زور سر خم نمي کنند و با قناعت و تلاش، زندگي خود را مي سازند (البته اگر نااهلان بگذارند) 4. افرادي آگاه، منطقي و خوددار مثل پدر ستايش و وکيل حشمت فردوس.
از طرفي، ما علتي جز کار سخت از زمان کودکي يا نوجواني براي شکل گيري اين شخصيت نمي بينيم; شرايط و کار سخت براي پول درآوردن. از خانواده حشمت فردوس هيچ نمي دانيم; خلقيات پدر و مادرش، خصلت هاي وجودي او در کودکي و... ناگفته باقي مانده اند; چه عواملي دست به دست هم داده اند تا چنين غولي در وجود او شکل گرفته و خودش و ديگران را گرفتار کرده است؟ بعيد به نظر مي رسد که در آينده هم به واکاوي عميق اين شخصيت پرداخته شود. از زبان پدر ستايش به نکته جالبي اشاره مي شود:  فردوس يک "جريانه" يک "فکره". اين نکته کوتاهي در واکاوي روحي  رواني اين شخصيت را تا حدودي مي پوشاند; اما در نهايت کافي نيست. اين ميان پاسخي براي سوال خويش مي يابم; در دنياي واقعيت، امثال فردوس زيادند; آدم هايي که در سطح خانواده، با تبعيض و ناداني و خودرايي، رنج و کشمکش مي آفرينند و همه چيز را تباه مي کنند; و همين آدم ها اگر قلمروي فراتر از ميدان تره بار بيابند، به جاي جاري ها و برادرها و به جاي کارمند و کارگر، ملت ها را به جان هم مي اندازند و جنگ افروزي مي کنند. موجوداتي که نه تنها ذره اي به اشتباهات ريز و درشت خود اعتراف نمي کنند که حاضر نيستند حداقل اندکي به آن بينديشند و خود را مقصر بدانند.

 


 خبر 

داوود رشيدي همه نمايشنامه هاي ترجمه اي خود را
به دست چاپ سپرد

داوود رشيدي بازيگر پيشکسوت تئاتر و تلويزيون همه نمايشنامه هايي را که از سال 42 تاکنون از زبان فرانسه به فارسي ترجمه کرده است، براي چاپ به ناشر سپرد.  داوود رشيدي در گفت وگو با  مهر، درباره اين اقدام خود گفت: تمام نمايشنامه هايي را که تاکنون از زبان هاي خارجي و عمدتا فرانسه ترجمه کرده ام، براي چاپ به انتشارات افراز سپرده ام. وي درباره سابقه اين کار افزود: قبل از انقلاب و دقيقا از سال 42 که از فرنگ برگشتم، دست به اين کار زدم و نمايشنامه هايي را براي تلويزيون تجاري و اداره هنرهاي دراماتيک، ترجمه و بعضي شان را هم روي صحنه اجرا مي کردم. بعضي از اين نمايشنامه ها هم در همان دوره در تلويزيون پخش و بعضي نيز روي صحنه تئاتر اجرا شد. اين بازيگر پيشکسوت سينما و تئاتر اضافه کرد: من کار ترجمه اين نمايشنامه ها را بعد از انقلاب و تا به حال ادامه داده ام و اخيرا تصميم گرفتم همه آنها را در يک مجموعه 2 يا 3 جلدي چاپ کنم. داوود رشيدي در پاسخ به اين سوال که «آيا اين آثار همه نمايشنامه هاي ترجمه اي شما را شامل مي شود؟» گفت: متاسفانه بعضي از کارهايي را که در اين سال ها ترجمه کرده بودم، در بين وسايل و کتاب هايم پيدا نکردم و به همين خاطر مي توان گفت اين کارها، همه نمايشنامه هاي موجود من است. همچنين مدير انتشارات «افراز» در گفت وگو با  مهر، درباره مجموعه اخير گفت: آقاي رشيدي کتاب هاي نمايشنامه اي زيادي که عموما ترجمه هايي از فرانسه بود، داشت و من پيشنهاد دادم که همه اين کارها را در قالب يک مجموعه دو يا سه جلدي چاپ کنيم که ايشان هم پذيرفتند و قرارداد کار بسته شد. اعظم کيان افراز افزود: تعداد اين کارها بيش از 10 نمايشنامه است و با توجه به حجم آنها، حداقل بايد در يک مجموعه دوجلدي چاپ شوند و اگر بيشتر از اين شود، در سه جلد منتشر خواهد شد. به گفته وي، تعدادي از نمايشنامه هاي ترجمه اي داوود رشيدي که در مجموعه اخير خواهند آمد، عبارتند از: «آري» نوشته گابريل آروت، «ماجراي کوچه لرسين» نوشته اوژن لابيش، «مي خواهيد با من بازي کنيد» نوشته مارسل آشار، «درخت تبريزي دوم دست چپ» نوشته مائتني ويسنيک و «جان دربردن» نوشته ميشل ريپ.


ايرج قادري:
اميدوارم شرايط اکران «شبکه» فراهم شود

ايرج قادري که چندي قبل در بيمارستان بستري شده بود با بهبود حالش ترخيص شد.  اين کارگردان و بازيگر سينماي ايران در گفت وگو با ايسنا، گفت: خوشبختانه حالم خيلي بهتر شده و خودم را براي ساخت کار آينده ام آماده مي کنم.  قادري درباره«شبکه» آخرين ساخته سينمايي اش اظهار کرد: فيلم آماده نمايش شده و اميدوارم بزودي شرايط اکرانش فراهم شود.  اکبر عبدي، ايرج قادري، ماه چهره خليلي، نيما شاهرخ شاهي، افسانه پاکرو، سيروس گرجستاني، مجيد مشيري، اليزابت اميني، اميرعلي رنجبر، ميرطاهر مظلومي، مريم اميرجلالي و عباس اميري بازيگران اين فيلم هستند. اين فيلم با فيلمنامه اي از عبدالرضا منجزي درباره انتشار فيلم هاي خصوصي افراد است و اتفاقاتي پيرامون اين موضوع را به تصوير مي کشد.


 سراي فرهنگ 

پرده نقره اي
در فرهنگسراي اخلا ق

پرده نقره اي از سوي مديريت فرهنگي هنري منطقه 14 با هدف ارتقاي اخلا ق و رفتار شهروندي با محوريت تحکيم نهاد مقدس خانواده در قالب سلسله جلسات نقد و بررسي فيلم به منظور انتقال پيام از زاويه هنر و سينما برگزار مي شود. فيلم خاطره از سري برنامه هاي پرده نقره اي به کارگرداني نادر حقيقت، تهيه کنندگي حبيب اسماعيلي و نقشآفريني مهناز افشار، پژمان بازغي، پوريا پورسرخ، لا دن طباطبايي، شبنم قلي خاني و حبيب اسماعيلي روز پنج شنبه 30 تيرماه در سالن اجتماعات فرهنگسراي اخلا قي اکران مي شود.


رضا بهبودي در خانه فرهنگ حر

خانه فرهنگ حر وابسته به مديريت فرهنگي هنري منطقه 11 اقدام به برگزاري کلا س آموزشي اصول بازيگري در ترم تابستان کرده است. خانه فرهنگ حر با هدف ارايه خدمات فرهنگي هنري به همشهريان اقدام به ادامه کلا سهاي آموزش بازيگري ويژه کودکان و خردسالا ن و بزرگسالا ن کرده است. بنابراين گزارش استاد بنام و با تجربه آقاي رضا بهبودي آموزش بازيگري، جهت آموزش کلا س بازيگري دعوت به همکاري شده است.


اعترافاتي درباره زنان
درخانه فرهنگ شيخ هادي

باشگاه تئاتر تهران خانه فرهنگ شيخ هادي، در چهارمين نشست نقد تئاتر، اقدام به نمايشنامه خواني و نقد نمايش اعترافاتي درباره زنان کرده است.
نمايشنامه اعترافاتي درباره زنان نوشته محمد اميرياراحمدي و کارگرداني سليم باشکوه و با نقش خواني محمد طايفه، ستايش نيک بختيان، شيما ملکيان، الهام زماني و تارا هجرت در روز چهارشنبه 29 تيرماه ساعت  17 باحضور محمد اميرياراحمدي (نويسنده) سليم باشکوه (کارگردان) رامين فنائيان منتقد، سليم باشکوه کارگردان و بهزاد صديقي نمايشنامه نويس و منتقد در خانه فرهنگ شيخ هادي برگزار خواهد شد.


برنامه هاي تابستاني
در فرهنگسراي خاتم

رسول نورپور مسوول کتاب خانه فجر، برنامه هاي امسال را با کيفيت تر از سال گذشته ارزيابي کرد و گفت: امسال در کتابخانه فجر سرويس دهي و خدمات بهتري در زمينه کتاب و کتاب خواني و همچنين برگزاري مسابقات نسبت به سال گذشته به مخاطبان ارايه شده است. نورپور برنامه هاي تابستانه کتابخانه فجر را بيشتر برگزاري مسابقات دانست و اظهار داشت: برنامه فرهنگ و عفاف که به برگزاري مسابقه کتابخواني با موضوع عفاف و حجاب از کتاب مرحوم مطهري مي پردازد که به صورت کتبي و شفاهي است، برنامه جدول کلمات متعالي که شامل مسابقات جدول کلمات متقاطع در موضوعاتي مذهبي- اجتماعي است که از درون اين موضوعات بروشور مسابقه طراحي مي شود، اردوي تفريحي توچال هم از ديگر برنامه هاي کتابخانه است.


 شناخت قرآن به کتابفروشي ها رسيد  

«شناخت قرآن; پژوهشي در پرتو مکتب عرفاني» نوشته جواد علي کسار با ترجمه محمدعلي سلطاني از سوي موسسه نشر عروج منتشر شد.  به گزارش مهر، «شناخت قرآن; پژوهشي در پرتو مکتب عرفاني» نخستين کتاب از مجموعه 12 جلدي امام خميني، انقلاب و روش است که به ميراث قرآني امام خميني(ره) مي پردازد و چارچوبي عالمانه براي قرائت ژرف و روزآمد او از قرآن ايجاد مي کند; قرائتي که در ميان رويکردهاي اصلي و گوناگون موجود در اين زمينه هماهنگي برقرار کرده است. علم قرآن و اصول تفسير، امام و تعلق خاطر صدرايي، نقل قول ها و نمونه هاي تفسيري و امام و قرآن از بخش هاي 4 گانه کتابي است که جواد علي کسار آن را نوشته است. او در اين اثر پژوهشي مدعي است که حضرت امام در بحث هاي قرآني از روش ابن عربي و صدرالدين شيرازي بسيار بهره برده و متاثر از روش آنان است. آنچه مسلم است اينکه صرف چند نقل قول در آثار عارفي همچون حضرت امام خميني(ره) از ديگران و تاييد مباحث و مطالبي از گفته ها و مکتوبات آنان، مويد ادعاي فوق باشد جاي تامل و درنگ دارد. اين نکته حائز اهميت است که نوع پژوهش و زاويه ديد و نيز نگاه تطبيقي به آراي حضرت امام با ديگران توسط نويسنده کتاب آن هم در موضوع قرآن، مبين بکر و نو بودن اين اثر تحقيقي است; بلکه اکنون با اين رويکرد کتابي روانه بازار نشر نشده است.