نسخه شماره 2685 - 1390/04/29 -


163 روستاي آذربايجان غربي آب سالم ندارند


هواي کردستان در شرايط بسيار ناسالم


مردم دهلران در گرماي بالاي 50 درجه خواستار کاهش تعرفه برق


خريد هندوانه کيلويي 50 تومان بي سابقه است


اخبار کوتاه


پس از چهار سال پتروشيمي دهدشت تنها فنس کشي شده است


ذوبآهن اصفهان براي صنايع ديگر الگو شده است


 163 روستاي آذربايجان غربي آب سالم ندارند 

مديرعامل آب و فاضلاب روستايي آذربايجان غربي گفت: 163 روستاي بالاي 20 خانوار آذربايجان غربي از نعمت آب شرب سالم بهره مند نيستند.
اسماعيل عليزاده ديروز در گفت وگو با فارس اظهار داشت: از اين تعداد روستاي غيربرخوردار از آب شرب سالم و بهداشتي موافقت نامه حدود 41 روستا براي آبرساني مبادله شده است.
وي با تاکيد بر آبرساني به اين روستاها تصريح کرد: در دو سال آينده اين روستاها نيز از نعمت آب شرب سالم برخوردار مي شوند.
اين مسئول افزود: مابقي روستاها بين 20 تا 29 خانوار هستند که در اطراف آنها منشا مطمئن آب وجود ندارد يا اختلاف قومي در انتقال آب وجود دارد.
عليزاده با اشاره به اينکه آبرساني به برخي روستاها مقرون به صرفه نيست، خاطرنشان کرد: در برخي موارد يک هزار و 500 متر اختلاف ارتفاع بين حوزه هاي آبي و روستايي که به آن آبرساني مي شود وجود دارد و ايستگاه پمپاژ بيشتري در اين روستاها نياز است و اين امر آبرساني به روستاها را دچار مشکلاتي مي کند.
وي با بيان اينکه عمليات آبرساني به برخي روستاها هيچ گاه عملياتي نمي شود، گفت: در صورت عدم واگذاري اعتبار و عدم آبرساني اين روستاها خالي از سکنه مي شوند.
مديرعامل آب و فاضلاب روستايي آذربايجان غربي با بيان اينکه آب يکي از نيازهاي اساسي انسان هاست، اظهار داشت: آبرساني به روستاها نيز در طول دولت نهم و دهم بيشتر مورد توجه قرار گرفته است و بر اين اساس آبرساني به روستاهاي بالاي 20 خانوار از اولويت هاي برنامه هاي اين شرکت محسوب مي شود.
عليزاده با تاکيد بر واگذاري اعتبار به بخش روستايي، افزود: آبرساني به روستاها نياز به اعتبار بيشتري دارد چراکه در بسياري از موارد آبرساني به روستاها هزينه هاي زيادي به همراه دارد و بر اين اساس بايد اعتبارات قابل توجهي به اين بخش اختصاص يابد تا شاهد رشد پرو ژهاي آبرساني در روستاها به ويژه روستاهاي بالاي 20 خانوار باشيم.
وي با بيان اينکه روستاهاي برخوردار از آب به سطوح مختلفي تقسيم مي شوند، خاطرنشان کرد: روستاهاي سطح يک روستاهايي هستند که تاسيسات آنها به ميزان 30 درصد مستهلک شده اند و برخوردار از نعمت آب شرب سالم هستند و روستاهاي سطح دوم روستاهاي بالاي 20 خانوار را شامل مي شود که تاسيات آنها بيش از 30 درصد مستهلک شده  اند.
اين مسئول گفت: روستاهاي بالاي 20 خانوار سطح دو شامل 586 روستا با 50 هزار و 25 خانوار و با جمعيت 249 هزار و 950 نفر جمعيت است.

 


 هواي کردستان در شرايط بسيار ناسالم 

موج جديد آلودگي هوا از روز شنبه بعد از ظهر و از شهرستان هاي بانه و مريوان وارد استان کردستان شد و با توجه به گذشت زمان بر ميزان اين آلودگي افزوده مي شود و  وضعيت هوا در کردستان را به شرايط ناسالم رسانده است. به گزارش مهر، در حالي که حدود 20 روز وضعيت هواي استان کردستان تا حدودي پايدار بود و خبر جدي اي از ورود ريزگردها در ميان نبود ولي از ابتداي هفته جاري و با گذشت زمان هر لحظه بر شدت آلودگي ها افزوده مي شود و در حال حاضر ميزان ديد در بعضي از شهرهاي استان به کمتر از سه هزار متر رسيده است. براساس بررسي هاي صورت گرفته توسط ايستگاه هاي اداره کل حفاظت محيط زيست کردستان هم اکنون وضعيت آلودگي در اين استان به شرايط بسيار ناسالم رسيده است. کارشناس هواشناسي استان کردستان در گفت وگو با مهر عنوان کرد: بر اساس آخرين اطلاعات و آمار جمع آوري شده از ايستگاه هاي هواشناسي استان کردستان هم اکنون ميزان ديد در بعضي از شهرستان هاي مرزي کردستان به کمتر از سه هزار متر کاهش پيدا کرده است. علي پناهي افزود: هم اکنون ميزان ديد در شهرستان بانه حدود چهار هزار متر، سنندج پنج هزار متر و در ساير مناطق استان نيز وضعيت به همين صورت است. وي با اشاره به روند آلودگي هوا و ريزگردهاي عربي در آسمان استان کردستان يادآور شد: بر اساس پيش بيني هاي صورت گرفته انتظار مي رود که تا چهارشنبه بعد از ظهر آسمان استان کردستان همچنان آلوده باشد ولي با گذشت زمان از شدت آلودگي ها کاسته مي شود.


 مردم دهلران در گرماي بالاي 50 درجه خواستار کاهش تعرفه برق  

مردم شهرستان دهلرن که در فصل تابستان گرماي بالاي 50 درجه را تحمل مي کنند به دليل نياز به وسايل سرمايشي همچون کولرهاي گازي خواستار پايين آوردن تعرفه برق شهرستان شدند.
به گزارش مهر، دماي هوا در شهرستان دهلران اين روزها به اوج خود رسيده است از يک طرف گرماي 50 درجه و از طرفي ديگر گرد و غبار غليظ مردم را مي آزارد. در شهرستان دهلران به علت گرماي شديد حتي دو کولر گازي هم جوابگوي خانواده ها نيست و بيشتر مردم به علت تنگدستي و عدم توان خريد کولر گازي و پرداخت قبض برق با بيماريهاي مختلفي از جمله گرمازدگي و سالک مواجه مي شود. يکي از موارد و خواسته هاي مردم شهرستان دهلران پايين آوردن تعرفه هاي برق در اين شهرستان با توجه به گرمسيري بودن و نياز شديد مردم به استفاده از کولر گازي است. هم اکنون بسياري از مردم شهرستان دهلران که از کولر گازي استفاده مي کنند با قبض هاي رقم بالاي برق مواجه مي شوند که اين امر باعث ناراحتي بيشتر مردم شده است. البته در اين بين کشاورزان شهرستان که براي چاه هاي کشاورزي خود از برق استفاده مي کنند نيز با مشکل مواجه شده اند. نماينده مردم ايلام در مجلس در اين ارتباط به رايزني هاي انجام گرفته با سازمان هواشناسي و وزارت نيرو پرداخت و گفت: سازمان هواشناسي گرماي بالاي دهلران را تاييد کرده است و اميدواريم وزارت نيرو همکاري لازم را براي پائين آوردن تعرفه برق بعمل آورد و شاهد کاهش هزينه برق براي چاههاي کشاورزي باشيم.

 


 خريد هندوانه کيلويي 50 تومان بي سابقه است 

رئيس سازمان جهاد کشاورزي فارس با انتقاد از وضعيت بازار خريد محصولات کشاورزي در اين استان گفت: خريد هندوانه با قيمت 50 تومان يا خريد سيب درختي از کشاورزان با قيمت 200 تومان در چند سال اخير بي سابقه بوده است. به گزارش فارس، مهرزاد خرد در حاشيه گردهمايي مديران امور اراضي منطقه دو کشور در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: براي يک کشاورز بسيار سخت و طاقت فرسا است که بخواهد سيب درختي را که سال گذشته به قيمت 2 هزار تومان در بازار به فروش مي رساند امروز آن را، کيلويي 200 تومان به فروش رساند.  اين مقام مسئول با بيان اينکه وظيفه جهاد کشاورزي توليد کيفي است ابراز داشت: امروزه توليدي که کشاورز با هزاران مشقت آن را انجام مي دهد بازار مناسبي ندارد و بايد صادر شود.  وي اضافه کرد: مشکل اصلي ما حمل و نقل بوده و حمل و نقل هوايي و دريايي حلقه گمشده صادرات محصولات کشاورزي فارس است کهاين براي موضوع بايد چاره انديشي شود.  اين مقام مسئول تصريح کرد: بايد طوري برنامه ريزي شود که حمل و نقل محصولات کشاوري استان فارس از فرودگاه مسافربري تفکيک شود، چراکه در استان فارس ده ها فرودگاه داريم که مي توان از آن براي حمل ونقل و صادرات محصولات کشاورزي استفاده کرد.  رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان فارس خاطرنشان کرد: در حال حاضر مهم ترين مشکل ما نداشتن هواپيماست و بايد هر چه سريع تر اين موضوع تعيين تکليف شود تا کشاورزان ما بيش از اين ضرر نکنند.


 اخبار کوتاه  

اشتغال 1500 نفر نيروي جوان در سطح پروژه هاي گازرساني

گروه شهرستانها: مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي ضمن تشريح نقش اساسي انرژي در ثبات و توسعه اقتصادي بعنوان يک مقوله مهم در بخش هاي صنعتي و خانگي، به توسعه گازرساني اشاره کرد و با توجه به اجراي 58 پروژه فعال گازرساني در سطح استان گفت: نقش ديگر اين امر مهم، پويايي در زمينه اشتغال زايي و کار آفريني مي باشد به نحوي که در حال حاضر حدود 1500 نفر نيروي جوان بطور مستقيم از طريق پيمانکاران مربوطه در اين پروژه ها مشغول به کار مي باشند ضمن اينکه صدها نفر ديگر نيز بطور غيرمستقيم در مشاغل مرتبط با اجراي پروژه هاي گازرساني دخيل هستند. به گزارش روابط عمومي، شرکت گاز  استان آذربايجان شرقي  ولي الله ديني با تاکيد بر اهميت توسعه گازرساني در اشتغال زايي و افزايش درآمد سرانه گفت:گسترش شبکه هاي گازرساني در بخشهاي صنعتي و خانگي موجبات فراهم سازي اشتغال را ايجاد کرده و در طول روند اجراي عمليات و بهره برداري از پروژه هاي گازرساني به آن توجه خاصي مي شود چرا که  بهره گيري از پتانسيل هاي موجود، تسريع در روند اجرايي و افزايش کيفي امور را موجب مي شود.

 

وزارت بهداشت نبايد در ساخت بيمارستان قشم تعلل کند

امام جمعه قشم گفت: وزارت بهداشت و درمان نبايد در ساخت بيمارستان پيامبر اعظم (ص) قشم تعلل کند. به گزارش فارس حجت الاسلام و المسلمين احمد حسن زاده  اظهار داشت: وزارت بهداشت و درمان بايد با جديت و بدون فوت وقت به تعهدات 60 درصدي خود در پروژه بيمارستان 96 تختخوابي پيامبر اعظم (ص) قشم با هدف تکريم مردم اين منطقه اقدام کند.  وي با اشاره به سهم 40 درصدي سازمان منطقه آزاد قشم در اين پروژه بيان داشت: خوشبختانه سازمان منطقه آزاد قشم علاوه بر واگذاري سه هکتار زمين رايگان براي اين پروژه، سهم 40 درصدي خود در اين پروژه را نيز در زمان مقرر به اتمام رسانده است.


 پس از چهار سال پتروشيمي دهدشت تنها فنس کشي شده است 

نماينده کهگيلويه، بهمئي و چرام در مجلس گفت: پتروشيمي دهدشت پس از چهار سال از کلنگزني تنها فنس کشي شده است. به گزارش مهر، حجت الاسلام سيد علي محمد بزرگواري افزود: در گذشته کارهاي زيربنايي در شهرستانهاي کهگيلويه، چرام و بهمئي انجام نشده است. وي با اشاره به کلنگ زني پتروشيمي دهدشت در سال 86 گفت: طبق وعده مسئولان قرار بود اين پتروشيمي هزار روزه افتتاح شود اما اکنون چهار سال از آن روز مي گذرد و کاري هم انجام نشده است. بزرگواري يادآور شد: تنها کاري که انجام شده فنس کشي زمين پتروشيمي است و حتي قبلا مسئله محيط زيست و کابري زمين انجام نشده بود. وي اظهار داشت: کارخانه سيمان "سپو"هم اکنون 45 درصد پيشرفت فيزيکي دارد اما به دليل کمبود اعتبار مانده است و مديرعامل کارخانه به دنبال جذب سرمايه گذار خارجي است. بزرگواري همچنين با اشاره به معضل بيکاري در حوزه انتخابيه خود، گفت: آبرسانيها و سدهايي که در منطقه آغاز شده مي تواند تا حدودي مشکلات بيکاري در اين شهرستان را حل کند. وي تصريح کرد: اگر در گذشته برخي کارهاي زيربنايي انجام مي شد اکنون با اين مشکلات فزاينده بيکاري مواجه نبوديم. اين نماينده بيان داشت: هم اکنون خروجي دانشگاهها در استان هرساله بيشتر مي شود و از طرفي دولت نيز در حال کوچک شدن است و براين اساس جوانان بايد به دنبال کارهاي غيردولتي باشند. نماينده کهگيلويه، بهمئي و چرام همچنين ارائه هر گونه ليست تغيير مديران به استاندار جديد کهگيلويه و بويراحمد را رد کرد و گفت: مجمع نمايندگان استان در عزل و نصبها دخالتي نمي کنند. بزرگواري افزود: وظيفه نمايندگان قانونگذاري و نظارت است و در استان محروم کهگيلويه وبويراحمد که نياز به توسعه دارد بايد مطالبات به حق مردم را پيگيري کنند. وي بيان کرد: استاندار سابق مديران بومي را عزل کرد و مديراني را به کار گماشت که به مراتب ضعيفتر از مديران قبلي بودند و حتما ما به استادار جديد مشورت مي دهيم که مسئولان قويتري مديريتها را به دست گيرند. بزرگواري با اشاره به ضعف مديريت در يکي از دستگاههاي اجرايي استان گفت: از نوذري استاندار قبلي استان خواستم اين مدير ضعيف را تغيير دهد اما تغيير نداد. وي همچنين بيان کرد: رسانه ها بايد در پيام رساني به مردم شفاف برخورد کنند و به شايعات توجه نکنند. بزرگواري عنوان کرد: در هفته هاي اخير فضاي مسمومي عليه نمايندگان در استان به وجود آوردند و برخي مديران در قبال نمايندگان سکوت و حتي ارتباط خود را با نمايندگان قطع کردند. وي با بيان اينکه شايعه نادرستي را مطرح کرده اند که استاندار به خاطر انتخابات آمده است، بيان داشت: نمايندگان استان از يکسال گذشته با استاندار سابق اختلاف داشتند و تغيير استاندار ربطي به انتخابات آينده ندارد. بزرگواري گفت: انتخابات در حيطه وزارت کشور است و استاندار به وظيفه خود در اين خصوص عمل مي کند.

 


 ذوبآهن اصفهان براي صنايع ديگر الگو شده است 

گروه شهرستانها: دکتر غضنفري سرپرست وزارت صنايع و معادن در بازديد از غرفه ذوبآهن در يازدهمين نمايشگاه بين المللي زيست محيطي گفت: ذوبآهن اصفهان با اقدامات زيست محيطي خود وبا حضور در نمايشگاه بين المللي محيط زيست براي صنايع ديگر الگو شده است. دکتر غضنفري سرپرست وزارت صنايع و معادن که به همراه مهندس محمدي زاده معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان محيط زيست و دکتر نامجو وزير نيرو از غرفه ذوبآهن در يازدهمين نمايشگاه بين المللي زيست محيطي بازديد کرد در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار ما با ابراز خوشحالي از توجه خاصي که پولا د مردان ذوبآهن به توليد، قيمت و کيفيت محصولا ت دارند گفت: خوشبختانه تاکنون تلا شهاي ارزنده اي را تلا شگران ذوبآهن در اين زمينه دنبال کرده اند.