نسخه شماره 2680 - 1390/04/21 -


تبليغ 15 نوع کالاي آسيب رسان به سلامت جامعه ممنوع شد


افزايش طول عمر زنان سالمند با مصرف ويتامين D3


افزايش مقاومت عفونت سوزاک در برابر آنتي بيوتيک ها


پيشنهاد وزارت بهداشت براي پوشش بيمه اي 370 قلم داروي گياهي


اخبار کوتاه


زردآلو سپري براي محافظت از چشم ها


موفقيت استفاده از ليزر سرد در ترک سيگار


نارکولپسي چيست؟


 تبليغ 15 نوع کالاي آسيب رسان به سلامت جامعه ممنوع شد 

فهرست کالاهايي که تبليغ آنها به سلامت جامعه آسيب مي رساند، در چهارمين جلسه تدوين آئين نامه اجرايي ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه کشور ممنوع اعلام شد. به گزارش مهر، مشاور معاون بهداشت و رئيس مرکز بيماري هاي غير واگير با اعلام اين خبر گفت: براساس مصوبات اين جلسه فهرست کالاهايي که لازم است تبليغات آنها منع شود شامل مواد غذايي چرب و انواع روغن هاي جامد، سس هاي چرب، روغن هاي با اسيد چرب ترانس بالاي 50 درصد و محصولاتي که با روغنهاي با اسيد چرب ترانس بالاي 50 درصد تهيه مي شود، است. دکتر کوروش اعتماد افزود: همچنين مواد غذايي شور همچون اسنکهاي شور، غلات حجيم شده، چيپس، کنسروهاي شور، خيار شور و ساير شوريجات هم از جمله کالاهايي است که تبليغات آنها ممنوع اعلام شده است. به گفته وي، مواد غذايي شيرين مثل قند و شکر، پاستيل و يخمک و نوشيدني هاي صنعتي، نوشابه هاي انرژي زا و رژيمي از جمله اين اقلام هستند. اعتماد افزود: بر اساس اين مصوبه، تمامي تبليغات غذاهاي صنعتي فرآوري شده تهديد کننده سلامت مثل سوسيس، کالباس، همبرگر و ناگت و شير خشک هم ممنوع اعلام شده است. به گفته رئيس مرکز بيماري هاي غيرواگير وزارت بهداشت فهرست اقداماتي که لازم است تبليغات آنها منع شود هم شامل موارد زير است:
- عرضه موادغذايي در رستورانها و فست فودها و مراکز طبخ و توزيع مواد غذايي فاقد مجوز وزارت بهداشت
 - خدمات سم پاشي فاقد مجوز وزارت بهداشت
- خدمات آرايشي شبه درماني
- خدمات گند زدايي آب و هوا و محيط فاقد مجوز وزارت بهداشت
- نمايش هرگونه رفتار پرخطر در رسانه ها از جمله کشيدن سيگار، نوشيدن نوشابه هاي گازدار قندي و خوردن فست فود
- خدمات مشاوره تغذيه گمراه کننده مانند روشهاي لاغري و چاقي غيراستاندارد و داروهاي لاغري و خدمات بدن سازي فاقد مجوز وزارت بهداشت
- استخرها و مراکز تفريحي آبي فاقد مجوز وزارت بهداشت
 بر اساس مصوبه مجلس در کارگروه تدوين آئين نامه اجرايي ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه کشور نمايندگان وزارتخانه هاي بازرگاني، صنايع و معادن، رفاه، اقتصاد و دارايي، بهداشت و معاونت راهبردي رياست جمهوري عضو هستند.


 افزايش طول عمر زنان سالمند با مصرف ويتامين D3  

يک مطالعه جديد تاييد کرد زنان سالمند و مسني که از مکمل هاي ويتامينD3  استفاده مي کنند به طول عمرشان افزوده مي شود. به گزارش ايسنا، نتايج يک بازبيني روي 50 آزمايش باليني با حضور بيش از 94 هزار زن سالمند نشان داد زناني که از مکمل هاي ويتامينD3  استفاده کردند به طور متوسط دو سال بيشتر از زناني عمر کردند که از داروها مصرف کرده اند يا هيچ دارويي استفاده نکرده اند. متخصصان مي گويند اين ويتامين در سالمندان مرگ را به تاخير مي اندازد. از آنجا که اين مطالعه بيشتر روي شرکت کنندگان زن انجام گرفته هنوز مشخص نيست که تاثير اين ويتامين روي مردان چگونه است. به گزارش خبرگزاري رويترز، بعلاوه هنوز معلوم نيست که چرا مصرف ويتامينD3  مي تواند جان زنان سالمند را تا چند سالي بيشتر نجات دهد. ويتامينD  براي سلامت استخوانها ضروري است و مطالعات نشان داده است که مکمل هاي حاوي اين ويتامين خطر افتادن و شکستگي هاي استخواني را که از مهمترين عوامل مرگ و مير سالمندان است کاهش مي دهد. دکتر کريستين گلود، متخصص اصلي در اين مطالعه جديد تاکيد کرد: اين گونه اقدامات پيشگيرانه مي تواند تا حدي احتمال مرگ و مير را در سالمندان کاهش دهد. بنابراين گزارش، سالمندان بيشتر در معرض خطر کمبود ويتامينD  هستند چون بدن آنها در توليد اين ويتامين پس از تماس با نورخورشيد ناتوان تر مي شود و توان کليه هاي آنها براي تبديل ويتامينD  به نوع فعال آن کاهش پيدا مي کند.

 


 افزايش مقاومت عفونت سوزاک در برابر آنتي بيوتيک ها  

مرکز کنترل و پيشگيري امراض آمريکا درگزارش جديدي هشدار داد به نظر مي رسد که مقاومت عفونت سوزاک در برابر تنها داروهاي درمان  کننده اين بيماري مقاربتي به شدت رو به افزايش است.
به گزارش ايسنا، اين عفونت با آنتي بيوتيک هاي خانواده سفالوسپورين ها تحت درمان قرار مي گيرد. کارشناسان اين مرکز 10 سال نمونه سوزاک حاصل از مردان در 30 شهر آمريکايي را مورد تجزيه و تحليل قرار دادند. اين نمونه ها بين سالهاي 2000 تا 2010 طي يک پروژه نظارتي روي اين بيماري از سوي مرکز کنترل و پيشگيري امراض آمريکا، جمع آوري شده اند. اين تجزيه و تحليل ها نشان داد که بيماري سوزاک به تدريج در حال مقاوم شدن در برابر آنتي بيوتيک ها است به طوري که حداقل مقدار مورد نياز اين داروها براي مقابله با سوزاک افزايش يافته است. به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، اين يافته نشان مي دهد ميزان آسيب پذيري باکتري سوزاک در برابر اين داروها کاهش يافته است. برهمين اساس دوز مورد نياز از اين آنتي بيوتيک براي درمان سوزاک در مصرف خوراکي از 0/2 به 1/4 درصد و در مصرف تزريقي از 0/1 به 0/3 درصد افزايش يافته است.اگرچه تا اين زمان هيچ گزارشي منتشر نشده که نشان دهد سوزاک با آنتي بيوتيک هاي موجود در آمريکا درمان نشده است اما با روند کنوني ممکن است در آينده اين اتفاق بيفتد. سوزاک به مرور زمان به چندين نوع آنتي بيوتيک مقاوم شده است.


 پيشنهاد وزارت بهداشت براي پوشش بيمه اي 370 قلم داروي گياهي  

مديرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت از مصوبه کميسيون زيربنايي دولت براي پوشش بيمه اي چندين قلم از داروهاي گياهي خبر داد. دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت وگو باايسنا، گفت: تحت پوشش بيمه قرار گرفتن چندين قلم از داروهاي گياهي در کميسيون زيربنايي دولت تصويب شده است. وي گفت: گروهي از توليد کنندگان داروهاي گياهي طي نامه اي به رييس جمهور خواستار پوشش بيمه اي اين داروهاي گياهي شده بودند که رييس جمهور نيز با اين موضوع موافقت کردند. در اين راستا کليات اين موضوع در کميسيون زيربنايي دولت تصويب و قرار شده وزارت رفاه بررسي هاي لازم را در اين زمينه انجام دهد. شانه ساز در اين باره افزود: به اين ترتيب در يک بازه زماني فهرست داروهاي گياهي که تحت پوشش بيمه قرار مي گيرند با رعايت قيمت هاي مورد لزوم از سوي وزارت رفاه انجام مي شود. مديرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت گفت: فهرست پيشنهادي سازمان غذا و دارو براي پوشش بيمه اي داروهاي گياهي 370 قلم از اين داروها بوده، اما بعيد مي دانم که با توجه به محدوديت هاي مالي و منابع بيمه ها، تمام اين 370 قلم تحت پوشش بيمه قرار گيرد. وي همچنين با اشاره به اقدامات انجام شده براي توليد فرآورده هاي نانو در کشور گفت: در زمينه توليد فرآورده هاي نانو نيز چند متقاضي در کشور وجود دارد و در اين زمينه نيز منتظر هستيم اقدامات لازم انجام شود. در مجموع وزارت بهداشت زماني توليد يک فرآورده را اعلام مي کند که اثربخشي آن از نظر وزارت بهداشت تاييد شده باشد و اجازه ورود به بازار مصرف داشته باشد.


 اخبار کوتاه 

هفتمين کنگره بين المللي سلول هاي بنيادي رويان

گروه سلا مت: هفتمين کنگره بين المللي سلول هاي بنيادي رويان از 15 تا 18 شهريورماه امسال در سالن همايش هاي رازي برگزار مي شود. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه رويان، اين کنگره همانند سال هاي گذشته با حضور محققان برجسته داخلي و خارجي برگزار مي شود و طي چهار روز برنامه آخرين يافته هاي علمي در خصوص سلول هاي بنيادي مورد بحث قرار مي گيرد. کنگره امسال داراي 17 امتياز بازآموزي براي متخصصان جراحي پلا ستيک، جراحي قلب، گوارش، جراحي عمومي، بيماري هاي داخلي، آسيب شناسي، بيماري هاي اطفال، متخصصان پوست، ژنتيک انساني، فيزيولوژي، داروسازي، پزشکان عمومي و... است. همچنين وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي 12 امتياز نيز براي دکترا، کارشناسان ارشد و کارشناسان پرستاري در نظر گرفته است. علا قه مندان به شرکت در اين کنگره براي دريافت اطلا عات بيشتر  از کنگره و کارگاه هاي جنبي برنامه و ثبت نام آنلا ين مي توانند به وب سايت پژوهشگاه رويان به نشاني org.royaninstituti.www مراجعه کنند.
 

ضرورت انجام 3 ساعت فعاليت جسمي در روز براي کودکان

دولت انگليس راهبرد ورزشي جديدي به منظور مبارزه با چاقي کودکان زير 5 سال را منتشر کرده است. به گزارش ايسنا، بر اساس گزارشي که در ساندي تلگراف منتشر شده است، هدف اوليه راهبرد جديد کودکان زير 5 سال است و براساس آن اين دسته از کودکان بايد به طور روزانه دست کم 3 ساعت فعاليت جسمي داشته باشند. سالي ديويس از مسئولان رده بالاي بهداشت در بريتانيا در اين خصوص گفت: من فکر مي کنم والديني وجود دارند که به اهميت فعاليت جسمي کودکانشان واقف نبوده و نمي دانند که آنها در طول روز بايد دست کم 3 ساعت فعال باشند. ديويس افزود: بخشي ديگر از والدين هم که آگاهي دارند آنچنان در فعاليت هاي روزانه غرق شده اند که ممکن نيست اولويت اين مسئله را کامل درک کرده و اجرا کنند.


 زردآلو سپري براي محافظت از چشم ها  

زردآلو يک منبع غني از پيش فاکتور ويتامين آ موسوم به بتاکاروتن است و بنابراين در حفظ سلامت و بينايي چشم ها تاثير قابل توجهي دارد. به گزارش ايسنا، بتاکاروتن در بدن به ويتامين آ تبديل مي شود و اين ويتامين نقش حياتي در بهبود بينايي دارد. اين ميوه همچنين به عنوان يک آنتي اکسيدان قوي مانع از تخريب سلول ها توسط مولکول هاي راديکال  آزاد مي شود. به گفته متخصصان تغذيه در دانشکده علوم بهداشتي هاروارد، انواعي از اين ميوه که به رنگ نارنجي تيره هستند، ذخيره بتاکاروتن در آنها نيز بيشتر است. مواد غذايي حاوي بتاکاروتن سبب کاهش خطر بروز بيماري هاي قلبي، سکته، آب مرواريد و بعضي از انواع سرطان ها مي شوند. مقادير بالاي بتاکاروتن و ليکوپن موجود در زردآلو موجب مي شود غذاي مفيدي براي حفظ سلامت قلب باشد. اين دو ماده به عنوان آنتي اکسيدان از اکسيداسيون کلسترول بد و بروز بيماري هاي قلبي جلوگيري مي کنند. به گزارش روزنامه اکسپرس، اين ميوه براي تقويت بينايي چشم، جلوگيري از بروز بيماري هاي قلبي و آب مرواريد مفيد است. راديکال هاي آزاد، عدسي چشم را تخريب مي کنند و سبب بروز آب مرواريد مي شوند و يا با تحليل بردن ذخيره خوني چشم ها، سبب تخريب بافت چشم مي شوند. علاوه بر اين ها، زردآلو حاوي فيبرهاي محلول در آب است. مطالعات نشان مي دهد که مصرف فيبرهاي محلول در آب سبب حفظ قند خون در مقدار طبيعي و کاهش کلسترول خون مي شود. فيبر موجود در زردآلو از بروز يبوست و بيماري هاي روده اي جلوگيري مي کند. هم چنين برگه زردآلو سرشار از پتاسيم است. مصرف مواد غني از پتاسيم موجب تنظيم فشارخون مي شود. اين ميوه در عين حال سرشار از ويتامين ث و آهن است.  ميوه رسيده زردآلو حاوي ويتامين هاي گروه ب بوده و بنابراين براي درمان بيماري هاي عصبي و روحي، بي خوابي، خستگي شديد، گيجي و فراموشي مفيد است. آزمايشات جديد نيز نشان داده است که مقادير زيادي از ساير انواع کاروتنوئيدها مانند کورستين و اسيد سالسيليک در زردآلو وجود دارد. اين مواد متعلق به گروه بزرگي از مواد زيست  فعال بوده و قادر هستند از مواد غذايي، مواد درماني توليد کنند يا حتي ديواره مخاطي روده را بازسازي کنند.   

 


 موفقيت استفاده از ليزر سرد در ترک سيگار 

محققان با استفاده از اشعه نوعي ليزر سرد موفق به آزاد کردن آندروفين و به تبع آن کاهش ميل افراد به نيکوتين شدند که معتقدند 4 تا 5 برابر روش هاي معمول در ترک سيگار کارآيي دارد.
به گزارش ايسنا، محققان نقطه اي از بدن را با استفاده از اشعه نوعي ليزر سرد به عنوان روش هاي مدرن در ترک سيگار انرژي مورد هدف قرار داده و انرژي به آن وارد کردند که بر اثر آن بدن مواد شيميايي موسوم به آندروفين ها را آزاد مي کند.
آندروفين ها يک اثر آرامش دهنده در بدن ايجاد مي کنند که به آن در کاهش ميل به نيکوتين و از بين بردن علائم کمک مي کنند، افرادي که اين روش بر روي آن ها اجرا شده بود از نتيجه کار رضايت داشتند.
متوليان اين طرح تحقيقاتي معتقدند ميزان موفقيت اين روش حدود 4 تا 5 برابر اکثر برنامه هاي ترک سيگار متداول است.
شرکتي که اين روش را بطور گسترده در آمريکا اجرا مي کند، اعلام کرد: طي 13 سال اخير حدود 40 هزار نفر را تحت درمان قرار داده و اين در حالي است که نرخ موفقيت اين سازمان 64 درصد گزارش شده است.
محققان اظهار کردند: مي توان با استفاده از اين روش و ترکيب آن با روش هاي جاري به افراد بسياري در ترک سيگار کمک کرد.
در اين خصوص آن ها متذکر شدند: البته اين روش درماني ممکن است براي بعضي افراد جوابگو نباشد که نياز به مطالعات بيشتر براي اظهار نظر قطعي است.


 نارکولپسي چيست؟ 
نويسنده : مترجم: مه زاد سيد کريمي

نارکولپسي نوعي اختلال خواب است که با خواب آلودگي شديد روزانه و حملات غيرقابل کنترل خواب در طي روز همراه است. اين نشانه ها بايد بيش از سه ماه طول کشيده باشند. سن شايع ابتلا به نارکولپسي15 تا 35 سال است.اين افراد معمولا در زمانها و مکانهاي نامناسب به خواب مي روند. حملات به خواب رفتن ممکن است در هر جا يا هر زمان اتفاق بيفتد و مقاومت در برابر اين حملات خواب بي فايده است. ممکن است اين حملات به دفعات در طول روز رخ دهند. علت ابتلا به اين بيماري کاملا شناخته شده نيست.سابقه خانوادگي از علائم افزايش دهنده خطر ابتلا به نارکولپسي است. آسيب هاي ناشي از وقوع يک حمله ناگهاني خواب در طي فعاليت هاي پرخطر از عوارض احتمالي نارکولپسي است.
علايم شايع نارکولپسي شامل اين موارد است:
1) نخستين علايم نارکولپسي، نياز شديد و غيرقابل کنترل به خوابيدن در طول روز است. دوره هاي خواب آلودگي بيش از حد روزانه که ممکن است هر 3 تا 4 ساعت يکبار رخ دهد.(حمله خواب حالتي است که در آن فرد ميل خيلي زيادي به خوابيدن احساس کند ومجبور شود يک چرت کوتاه بزند.) واين دوره هاي خوابيدن روزانه در حدود 15 دقيقه يا بيشتر طول مي کشد.
2) دراين دوره ها اغلب پس از ناهار يا خوردن غذا و زماني که بدون تحرک هستيد يا در يک شرايط کسل کننده قرار داريد، خواب به شما حمله مي کند اما در طول تحرک و فعاليت هم ممکن است خواب به سراغ شما بيايد. براي مثال، در حال رانندگي، در حال گفت وگو و صحبت کردن با کسي نياز شديد و ناگهاني به خواب پيدا مي کنيد، خواب آلودگي بيش از حد، موجب کاهش ميل جنسي يا ناتواني جنسي ميشود.
3) توهمات خواب: ممکن است در هنگام بيدار شدن يا شروع حمله خواب  ديده ها و شنيده ها يا ديگر حس هاي فرد مختل شده و دچار توهم ديداري و شنيداري شود.
4) فلج خواب:حالتي است که فرد در ابتداي بيدار شدن يا خواب آلود شدن قادر به حرکت يا صحبت نباشد و ممکن است از چند ثانيه تا چند دقيقه طول بکشد.
5)کاتاپلکسي: حملات کاتاپلکسي به صورت از دست دادن ناگهاني قدرت عضلاني قبل از بيداري کامل است که ممکن است به صورت زمين خوردن بيمار رخ دهد. اين عارضه در بيش از 60 درصد بيماران نارکولپسي ديده مي شود و ممکن است از چند ثانيه تا نيم ساعت ادامه يابد.
اين بيماري با گرفتن شرح حال باليني تشخيص داده مي شود. پزشک ممکن است يک تشخيص اوليه از نارکولپسي را براساس خواب آ لودگي روزانه شما مطرح کند و براي مطالعات و سنجش بيشتر شما را نزد متخصص خواب بفرستند.ممکن است بررسي وضعيت خواب با انجام پلي سومنوگرام توصيه شود که در آن تغييرات خاص نوار مغز در حين خواب مشخص مي شود. همچنين يک آزمايش تاخير خواب، تعيين مي کند که خواب رفتن در طول روز چه مدت طول مي کشد. ممکن است از شما خواسته شود که هر دو ساعت چهار تا پنج خواب کوتاه داشته باشيد. به اين صورت متخصص خواب، الگوي خواب شما را مشاهده مي کند. براي درمان نيز اغلب از ترکيب داروها و تطبيق سبک زندگي براي کنترل نارکولپسي استفاده مي شود. هدف آن است که آمادگي شما در فعاليت هاي روزانه از جمله در محل کار، مدرسه و حين رانندگي افزايش يابد. درمان دارويي نارکولپسي با استفاده از داروهاي محرک، مواد افينيل و داروهاي ضد افسردگي قابل اصلاح است.
اين بيماري درمان قطعي ندارد. بعد از تشخيص ، پزشک مي تواند با برنامه درماني شامل در نظر گرفتن زمان هاي خواب منظم در طي روز به همراه داروهايي براي کمک به مهار خواب آلودگي مشکلات بيمار را تا حد قابل توجهي کاهش دهد و کيفيت زندگي وي را بهبود بخشد. ورزش گاهي ممکن است موثر باشد. بهتر است از فعاليت هايي که خواب ناگهاني طي آنها خطر ناک است، مانند کارکردن با برخي ماشين آلات يا رانندگي هاي طولاني اجتناب شود.درمان دارويي ممکن است تناوب حملات خواب را کاهش دهد.براي درمان بيشتر از داروهاي محرک مانند متيل فنيديت که سطح هوشياري روزانه را افزايش مي دهد استفاده مي شود. گاهي از دارو هاي ضدافسردگي نيز براي کنترل برخي علائم استفاده مي شود.
تغيير روش زندگي هم در کنترل علايم نارکولپسي و انجام راحت تر کار و فعاليت هاي اجتماعي کمک مي کند:خوابيدن و بيدار شدن در يک ساعت مشخص،وقت زيادي از شب را خوابيدن،تنظيم برنامه براي 10 تا 15 دقيقه چرت زدن در روز،هر وقت احساس خواب آلودگي داريد، فعاليت خود را متوقف کنيد و يک چرت بزنيد،نوشيدن به ميزان مناسب چاي و قهوه به شما کمک مي کند که در طول روز بيدار بمانيد،خوردن غذاي سبک در طول روز و اجتناب از مصرف غذاي سنگين درست پيش از فعاليت هاي مهم،با همکاري پزشک خود برنامه دارويي را طوري تنظيم کنيد که بتوانيد حين رانندگي، بيشترين سطح هوشياري را داشته باشيد.
درباره شرايط خود به کارمندان و همکاران خود بگوييد تا آنها شما را تنبل خطاب نکنند.