نسخه شماره 2668 - 1390/04/06 -

رئيس کل سازمان امور مالياتي خبرداد:
اخذ ماليات از خانه هاي خالي


دولت قادر به حفظ کاهش قيمت ارز نيست


افزايش قيمت لبنيات در برخي استانها

بهانه رشد قيمت چند ميليون توماني برخي خودروهاي داخلي
بازار خودرو به نرخ ارز واکنش نشان داد

عملي نشدن دستور رييس جمهوري
توقف پرداخت جوايز صادراتي


بازار ارز و عوامل تاثيرگذار


آئين نامه هاي وام 20 ميليوني خريد مسکن هنوز ابلاغ نشده است


افت مجدد شاخص به کانال 24 هزار


اخبار کوتاه


 رئيس کل سازمان امور مالياتي خبرداد:
 اخذ ماليات از خانه هاي خالي 

رئيس کل سازمان امور مالياتي با بيان اينکه به محض تصويب لايحه وزارت مسکن براي شناسايي واحدهاي خالي از سکنه، اخذ ماليات از اين خانه ها آغاز مي شود، گفت: اين طرح براي خروج مسکن از فعاليت هاي سفته بازي است.
به گزارش مهر، علي عسکري ديروز در يک نشست خبري در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد برنامه اين سازمان براي اخذ ماليات از واحدهاي خالي با توجه به اينکه اخيرا وزارت مسکن و شهرسازي آماري از ميزان واحدهاي مسکوني خالي ارائه کرده است، گفت: در اين ارتباط وزارت مسکن و شهرسازي در حال تدوين لايحه اي است و به محض تصويب نهايي آن اخذ ماليات از واحدهاي مسکوني خالي آغاز مي شود.
رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور با تاکيد بر اينکه اخذ ماليات از واحدهاي مسکوني خالي درکلانشهرها بيشتر مورد توجه است، بيان داشت: واحدهايي که با ماهيت تجاري ساخته مي شوند و نگاه خدمات رساني در آنها وجود ندارد و در قالب احداث واحدهاي مسکوني انگيزه هاي تجاري و سفته بازي وجود دارد بايد ماليات بپردازند بنابراين تلاش وزارت مسکن اين است که مسکن را از فعاليت هاي سفته بازي خارج کند و مسکن يک کالاي اقتصادي نباشد.
رئيس سازمان امور مالياتي کشورايجاد زيرساخت هاي لازم براي اجراي طرح جامع مالياتي را يکي ديگر از بخش هاي طرح تحول نظام مالياتي کشور برشمرد و با تاکيد بر لزوم تکميل زيرساخت ها در فرصت کوتاه اظهار داشت: در نظام مالياتي کشور به فرهنگ سازي و پشتيباني مردم نياز است تا بتوانيم ارائه اظهارنامه هاي کاغذي را کاهش و ارائه اظهارنامه هاي الکترونيکي را افزايش دهيم.
وي از رشد 30 درصدي ماليات ناشي از فضاي کسب و کار در سال گذشته سخن گفت و از رشد 39 درصدي موديان حقوقي غير دولتي (خصوصي) خبر داد و گفت: همچنين ماليات بر ثروت در سال گذشته 44 درصد رشد داشته است و ميزان رشد ماليات بر ارزش افزوده نيز 27 درصد بوده است.
عسکري گفت: در بخش پرداخت ماليات بر ارزش افزوده حدود 27 درصد رشد داشته ايم که اين موضوع در مدت مشابه سال گذشته به دليل وجود اعتراضات رشدي را به ثبت نرسانده بود.
رئيس سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه در مجموع طي سال گذشته حدود 2 هزار ميليارد تومان ماليات بر ارزش افزوده وصول شده است، اظهار داشت: يک و نيم درصد از اين ماليات اخذ شده عوارض بوده است که بيش از 5 هزار ميليارد تومان نيز ماليات در عوارض از محل ارزش افزوده کسب شد.
وي با تاکيد بر اينکه در خصوص ماليات بر ارزش افزوده سکه و طلا تاکنون چيزي دريافت نشده است، افزود: بانک مرکزي در اين خصوص بايد تا 15 تيرماه سال جاري گزارش وضعيت را ابراز کند و آنها بايد اظهارنامه هاي خود را براي فصل اول سال ارائه کنند که اگر به تکاليف قانوني در اين ارتباط عمل نشود 10 درصد جريمه اعمال خواهد شد و اگر اصلا پرداخت نشود 40 درصد کل ماليات قابل بخشش نيست.
عسکري با تاکيد بر اينکه از زماني که اظهارنامه ها ارائه نشود ماهيانه 2/5 درصد ماليات ابرازي يا تشخيصي در خصوص سکه و طلا جريمه خواهند شد بيان داشت: در ماليات بر ارزش افزوده جرايم شديدتر خواهد بود.
وي همچنين از توافق اخير وزير اموراقتصادي و دارايي و وزير دادگستري در زمينه اجراي ماده 218 قانون ماليات هاي مستقيم خبر داد و تاکيد کرد: در اين زمينه آيين نامه اي را قبلا داشته ايم که ضمانت هاي لازم را در خود نداشت بنابراين از اين طريق و با اصلاح آيين نامه اجراي ماده 218 قانون مالياتهاي مستقيم بهبود خواهد يافت وابزارهاي قانوني بيشتري نيز در اختيار واحدهاي دريافت ماليات قرار مي گيرد.
عسکري اظهار داشت: در سبد درآمدهاي مالياتي سهم ماليات بر ارزش افزوده 10 درصد کل ماليات هاي کشور تا پايان سال گذشته بوده است که اگر عوارض را نيز به آن اضافه کنيم اين سقف تا 18 درصد افزايش مي يابد که البته براي سال جاري از 4 هزار و 100 ميليارد تومان درآمد پيش بيني شده برآورد مي شود حدود 14 درصد از ماليات ها در بخش ماليات بر ارزش افزوده باشد.


 دولت قادر به حفظ کاهش قيمت ارز نيست 

قيمت فروش دلار ديروز يکشنبه در حالي در تابلوي صرافي ها 1088 تومان درج شده است که نرخ آن در بازار آزاد 1136 تومان اعلام مي شود، با اين حال حضور چشمگير دلالان در مراکز خريد ارز نشان از بي اعتمادي آنها به ادامه روند کاهشي قيمت دلار در بازار دارد.  به گزارش مهر از بازار ارز تهران در ميدان فردوسي، روز گذشته هر دلار آمريکا در تابلوي صرافي ها هزار و 86 تا هزار و 87 تومان خريداري و هزار و 88 تا هزار و 89 تومان نيز فروخته مي شد.البته در تابلوي برخي ديگر از صرافي ها علاوه بر اعلام مدارک مسافر اصل بليت و مهر آژانس مسافرتي نيز از متقاضيان درخواست شده است با اين حال يکي از دلالان بازار آزاد انواع ارز در گفتگو با خبرنگار مهر از امکان توقف روند کاهشي قيمت ارز هاي معتبر مانند دار و يورو در روزهاي آينده خبر داد و گفت: 90 درصد خريداران بازار آزاد هم اکنون بر اين عقيده هستند که دولت توان اداره روند کاهشي قميت ارز را در هفته هاي آينده نخواهد داشت و به زودي بازار از روند نزولي  خود خارج خواهد شد. همچنين يکي ديگر از دلالان بازار ارز در ميدان فردوسي تهران در گفت وگو با مهر با تاکيد بر اينکه ما هم اکنون براي فروش هر مقدار ارز که مشتري تقاضا کند آمادگي داريم، گفت: البته برخي از مشتريان مي خواهند با کارت هاي اعتباري خريد انجام دهد که اين امکان براي ما وجود ندارد و ما فقط پول نقد قبول مي کنيم و با اندک تفاوتي در قيمت خريد آن را به مشتري جديد مي فروشيم.
وي با تاکيد بر اينکه اين روزها و در طي هفته گذشته فروش آزاد دلار وضع مناسبي داشته است و ما براي خود خريداران و فروشندگاني داريم، گفت:  با اين حال نوسان قيمت ايجاد شده هنوز رفع نشده است و افرادي وجود دارند که فقط از ما قيمت مي گيرند و به نظر مي رسد آنها براي فروش و يا خريد ارز مورد نياز خود زمان کافي در اختيار دارند و بنابراين در انتظار يک فرصت مناسب هستند.


 افزايش قيمت لبنيات در برخي استانها 

رييس اتحاديه لبني ايران از افزايش 10 درصدي قيمت محصولات لبني در برخي استانها خبر داد و تاکيد کرد: کارخانه ها فقط 105 ميليارد تومان آن هم بابت عدم پرداخت يارانه شير به دامداران بدهکارند; نه بيشتر.  مجيد علي داد در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به درخواست 20 درصدي به افزايش قيمت محصولات لبني به سازمان حمايت از مصرف کننده و توليد کننده، گفت: براساس افزايش قيمت نهاده هاي توليد و با فرض ثابت بودن قيمت شير درخواست افزايش قيمت محصولات لبني به سازمان حمايت داده شد که سازمان حمايت اين موضوع را به سازمان بازرگاني استان ها واگذار کرده که کارخانه هاي لبني مجوز افزايش 10 درصدي قيمت را از سازمان بازرگاني استان  مربوطه خود اخذ کنند.  وي اعلام کرد: در برخي استان ها از جمله استان هاي فارس، يزد، خراسان قيمت محصولات لبني 10 درصد افزايش يافته و بقيه استان ها نيز در شرف اخذ مجوز اين افزايش قيمت هستند که البته اين ميزان افزايش مورد رضايت کارخانه ها نيست، چرا که قيمت شير تغيير کرده است.  علي داد گفت: در حالي که هر کيلو شير450 تومان از دامداري ها خريداري مي شود، دامداران اين قيمت را نهايتا 420 تا 430 تومان اعلام مي کنند.  رييس اتحاديه لبني ايران درباره ي گفته وزير جهاد کشاورزي مبني بر اينکه کارخانه هاي لبني هزينه تمام شده محصولات خود را براساس شير کيلويي 500 تومان محاسبه مي کنند، گفت: شير صنعتي که کيفيت مطلوبي براي توليد محصولات لبني دارد کيلويي 500 تومان خريداري مي شود و شير هاي سنتي از مراکز جمع آوري شير کيلويي 450 تومان خريداري مي شود.  وي تاکيد کرد: کارخانه ها خريدار همه نوع شير از دامداران بوده و کساني که مدعي هستند شير سنتي پايين تر از 450 تومان خريداري مي شود انحاديه لبني به عنوان توليدکننده شير سنتي را 450 تومان و شيرصنعتي را کيلويي 500 تومان خريداري خواهد کرد. علي داد خاطر نشان کرد: سال گذشته شير صنعتي کيلويي 430 تومان و شير سنتي کيلويي 400 تومان خريداري مي شد که امسال 12 تا 15 درصد افزايش يافته است.


 بهانه رشد قيمت چند ميليون توماني برخي خودروهاي داخلي
 بازار خودرو به نرخ ارز واکنش نشان داد 

اگرچه نرخ ارز به يکباره طي چند روز گذشته افزايش يافت، اما به نظر مي رسد تاثيرات  آن بر قيمت فروش خودروهاي داخلي به تدريج در حال نمايان شدن است.
به گزارش ايسنا، در شرايطي که اين روزها برخي از خودروسازان افزايش قيمت محصولاتشان را در دستور کار قرار داده اند، معلوم نيست بهانه اين کار به تغييرات به وجود آمده در وزارت صنايع ومعادن باز مي گردد يا مسائلي مانند رشد نرخ ارز و امثال آن.
هرچند که برخي مسوولان وزارت صنايع اين موضوع را از اساس رد مي کنند، ولي قيمت هاي خودرو در نمايندگي ها چيز ديگري را مي گويند.
اين روزها خودروهايي همچون مگان و مزدا3 افزايش قيمت قابل توجهي را تجربه مي کنند. اين در حالي است که اخباري مبني بر رشد قيمت احتمالي خودروهايي مثل تندر90 هم به گوش مي رسد.
به گفته نمايندگي هاي رسمي فروش خودروسازان، قيمت مزدا3 تيپ سه طي 10 روز گذشته از 42 ميليون به حدود50 ميليون تومان افزايش يافته است. قيمت تيپ يک اين خودرو نيز از 38 به حدود 42 ميليون و300 هزار تومان و تيپ دو از 42 به حدود 44 ميليون و500 هزار تومان رسيده است.
اما در گروه سايپا، مگان توليدي پارس خودرو افزايش قيمت را تجربه کرده است. طبق گفته فعالان بازار، قيمت مگان اتوماتيک از 31 به 32 ميليون و800 هزار تومان و مدل دنده اي آن از 27 ميليون و500 هزار تومان به 29 ميليون تومان رسيده است. البته افزايش قيمت مگان حدود يک ماه پيش و قبل از رشد نرخ ارز رخ داده است.
قيمت کارخانه اي برخي خودروها در شرايطي رشد قابل توجهي يافته که هرگونه افزايش قيمت خودروهاي داخلي بايد با مجوز کميته قيمت گذاري خودرو وزارت صنايع و معادن صورت گيرد. البته وزارت صنايع و معادن در يکي دو ماه اخير درگير فرايند ادغام بوده و گزارش هاي رسيده نيز حاکي از آن است که کميته قيمت گذاري خودرو جلسه اي نداشته است.
البته به گفته دبير انجمن خودروسازان، نظارت قيمتي کميته قيمت گذاري خودرو وزارت صنايع و معادن هم بيشتر بر خودروهاي پر تيراژ و به نسبت ارزان قيمت متمرکز است: " کميته قيمت گذاري وزارت صنايع و معادن در زمينه قيمت خودروهاي لوکس حساسيت کمتري نسبت به خودروهاي پرتيراژ با مصارف عام دارد".
احمد نعمت بخش البته اشاره مي کند که در خصوص خودروهايي که با افزايش قيمت روبرو بوده اند نيز روال کسب مجوز از کميته قيمت گذاري خودرو در جريان است: " طبق بخشنامه کميته قيمت گذاري، مديران خودروساز مي توانند با توجه به تقاضاي بازار و براي جلوگيري از ايجاد رانت، در صورت نياز قيمت فروش نقدي برخي خودروهاي توليدي را افزايش داده و پس از آن روال کسب مجوز از کميته قيمت گذاري را به ويژه در زمينه فروش مدت دار خودروها طي کنند که اين روال در خصوص خودروهايي که اخيرا با افزايش قيمت روبرو شده اند، در جريان است".
دبير انجمن خودروسازان معتقد است با توجه به ارزبري خودروها، با رشد نرخ ارز قيمت آنها نيز افزايش خواهد يافت.
به گفته وي، به عنوان مثال قيمت تمام شده توليد تندر90 پس از افزايش نرخ ارز با رشد حدود 5 درصدي همراه بوده که به اين ترتيب به زودي شاهد افزايش قيمت حدود 5 درصدي اين خودرو خواهيم بود.
اين در حالي است که مجيد هدايت - رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو)، ديروز در اين باره اظهار داشت که در مورد قيمت تندر90 جلسه اي برگزار و نتايجي حاصل شده، ولي بعيد مي دانم خودروسازان از آنچه تاکنون مجوز داشته اند، قيمت بالاتري ارائه کرده باشند.
به نظر مي رسد در اين شرايط ، کميته قيمت گذاري خودرو وزرات صنايع و معادن براي حفاظت از حقوق مصرف کنندگان بايد وارد عمل شده و فهرست خودروهاي مجاز به افزايش قيمت را اعلام کند.


 عملي نشدن دستور رييس جمهوري
 توقف پرداخت جوايز صادراتي 

به گفته چند مقام بخش خصوصي پرداخت جوايز صادراتي چند ماهي مي شود که متوقف است. اين درحاليست که به گفته رييس سازمان توسعه تجارت ايران، رييس جمهوري تکليف کرده بود تا پايان ارديبهشت ماه امسال جوايز صادراتي معوق به طور کامل پرداخت شود.
به گزارش ايسنا، دو روز مانده به آغاز ماه پاياني سال 89 رييس سازمان توسعه تجارت ايران اعلام کرده بود: « رييس جمهوري در جلسه  شورايعالي صادرات غيرنفتي، معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي را مکلف کردند که برنامه  پرداخت جوايز صادراتي را به گونه اي ببينند که تا پايان ارديبهشت ماه سال آينده، جوايز صادراتي معوق به طور کامل پرداخت شود که انتظار داريم با مساعدت معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري اين کار شکل بگيرد.»
حال که يک ماهي هم از اتمام ماه ارديبهشت مي گذرد به گواه سخنان مقامات بخش خصوصي معوقه هاي جوايز صادراتي پرداخت نشده و پرداخت به روز اين جوايز متوقف است.
مهدي فاخري، معاون امور بين الملل اتاق بازرگاني ايران در اين مورد مي گويد: جوايز صادراتي از سال 88 تاکنون مانده که ظاهرا به دليل کمبود منابع مالي است.
عبدالرحمان سليماني، عضو هيات رييسه اتاق بازرگاني ايران نيز با تاييد اين موضوع عنوان مي کند: خيلي وقت است که جوايز صادراتي پرداخت نشده است. جوايز صادراتي سال 89 تسويه نشده و از سال 88 هم هنوز مانده است.
اين سخنان را از زبان مسعود دانشمند، عضو اتاق تهران نيز مي توان شنيد که مي گويد: شش ماهي مي شود که پرداخت جوايز صادراتي متوقف شده که البته از سال 88 هم هنوز ميزاني مانده است.
وي نيز در مورد علت اين تاخير به نبود نقدينگي در وزارت بازرگاني اشاره مي کند و مطرح کردن پرداخت جوايز صادراتي از طريق سهام را هم گواه بر اين موضوع مي داند.
البته گفته هاي او و سليماني حاکي از ابراز رضايت نداشتن صادرکنندگان از پرداخت جوايز صادراتي به شکل سهام است که با اين روش پرداخت اکنون ديگر سازمان خصوصي سازي هم وارد عرصه پرداخت جوايز صادراتي شده است.
اما در شرايطي که هنوز جوايز صادراتي دو سال قبل صادرکنندگان هم پرداخت نشده، مشخص نيست سازمان توسعه تجارت و سازمان خصوصي سازي چرا سياست سکوت در اين باره را در پيش  گرفته اند.
همچنين در بودجه سال 90 نيز به صورت مشخص به اعتبار جوايز صادراتي اشاره نشده بود و هرچند در بند (ج) ماده 2 قانون بودجه به اختصاص يک ميليارد دلار بابت يارانه سود تسهيلات و جوايز صادراتي تاديه بدهي دولت و افزايش سرمايه بانک هاي دولتي و صندوق ضمانت صادرات اشاره شده بود اما در اين بند مشخص نکرده بودند که سهم جوايز صادراتي چقدر است.
طبق آخرين اظهار نظرهاي مقامات سازمان توسعه تجارت نيز ميزان کسري اين سازمان براي تسويه حساب با صادرکنندگان 500 ميليارد تومان بوده است.
چهار روز مانده به فصل پاياني سال 89 کيومرث فتح الله کرمانشاهي، معاون کمک هاي تجاري سازمان توسعه تجارت از کسري 500 ميليارد توماني براي پرداخت جوايز صادراتي سال هاي 87 تا 89 در بخش خدمات و سال هاي 87 و 88 در بخش کالا خبر داده بود و پس از آن نيز رييس اين سازمان تاييد کرده بود که «جمعا حدود 500 ميليارد تومان اعتبار نياز است که کليه پرداخت ها به روز شود.»
با وجود اين اعلام ها و تکليف رياست جمهوري براي تسويه اين ميزان بدهي، گويا صادرکنندگان هنوز بايد منتظر پرداخت جوايز صادراتي خود آن هم به ميزان ناچيز سه درصد از حجم کل صادرات خود باشند.


  بازار ارز و عوامل تاثيرگذار 
نويسنده : شهرام صدوقي

رخدادهاي مربوط به بازار ارز طي هفته هاي اخير به عواملي بستگي دارد البته اتفاقاتي نيز پس از اعمال سياست قيمتي بر بازار در کشور رخ داده است که غير قابل جلوگيري محسوب مي شود.
سهم رشد نقدينگي بالا  در کشور و همچنين سياست برنامه پردازان مالي و پولي کشور از اصلي ترين دلا يل آشفتگي هاي بازار ارز محسوب مي شوند. زماني که ميزان نقدينگي در کشور به دلا يل اقتصادي حاکم بر کشور از مرز 250 هزار ميليارد تومان مي گذرد. بايد در انتظار ايجاد ناملا يماتي در بازارهايي همچون، سکه و طلا ، مسکن، خودرو، ارز و ساير بازارهاي پولي و مالي کشور داشت.
سکه و طلا  بازاري بود که پيش از ارز دستخوش تغييرات قرار گرفت. هجوم خريداران و صاحبان سرمايه در کشور به بازارهاي خريد کالا هاي سرمايه اي از ابتدايي ترين آثار افزايش حجم نقدينگي از سوئي و کاهش نرخ سپرده ها در بانکها از سوئي ديگر در کشور است. بسياري از سرمايه هاي سرگردان سپرده گذاران با کاهش نرخ سپرده گذاري در شبکه بانکي کشور به بازارها سرازير مي شوند و همين موضوع بر التهابات بازارهايي همچون سکه و طلا ، ارز، مسکن و اجاره بها و غيره دامن مي زند. بانک مرکزي اگرچه در يک اقدام شوک آور قيمت انواع ارز را با افزايش 12 درصدي مواجه مي کند و هدف از اين کار را يکسان سازي قيمت دولتي و آزاد ارز عنوان مي کند، اما هنوز نيز پس از هشدارهاي رئيس کل بانک مرکزي براي کاهش قيمت ارز در مراکز دولتي اختلا ف. 70 توماني قيمت ارز دولتي و آزاد وجود دارد که همين موضوع باعث ادامه هجوم خريداران ارز به مراکز دولتي مي شود.
طبق آخرين اطلا عات از بازار ارز، پيش بيني ها از حفظ اختلا ف قيمتي بين قيمت ارز دولتي و آزاد حکايت مي کند.
اين در حالي است که برخي فعالا ن و کارشناسان مالي دو علت اصلي براي افزايش نرخ دلا ر در ايران را نام برده اند که يکي کاهش قيمت کالا هاي صادراتي و زمين و مسکن در آمريکا و اروپا و چين است و ديگري کاهش درآمدهاي ارزي حاصل از فروش نفت است که به طور طبيعي عامل کاهش عرضه ارز خواهد بود. ميزان صادرات غير نفتي ايران نيز تحت تاثير بحران مالي جهان روبه کاهش است و در نتيجه عرضه ارز حاصل از صادرات غيرنفتي ايران نيز کاهش يافته است. برخي کارشناسان با اشاره به درآمد سرشار نفتي پنج ماهه امسال معتقدند که کاهش درآمد نفت يک متغير تاخيري است و با تاخير تاثير خود را بر اقتصاد ايران خواهد گذاشت.


 آئين نامه هاي وام 20 ميليوني خريد مسکن هنوز ابلاغ نشده است 

درحالي که وارد چهارمين ماه از سال جاري شده ايم اما هنوز دستورالعمل اجراي وام 20 ميليون توماني مسکن از شوراي پول و اعتبار بيرون نيامده و به بانک مسکن ابلاغ نشده است. يک مقام آگاه در گفت وگو با  فارس درباره ابلاغ ضوابط 20 ميليون توماني خريد مسکن به بانک عامل اظهار داشت: اين دستورالعمل هنوز به بانک مسکن ابلاغ نشده است.  وي با بيان اينکه فعلا دستورالعمل اجراي وام 20 ميليون توماني خريد مسکن به اين بانک ابلاغ نشده افزود: هنوز بررسي هاي شوراي پول و اعتبار در اين خصوص به اتمام نرسيده است.  اين مقام آگاه ادامه داد:  به محض اينکه شوراي پول و اعتبار دستور العمل را تاييد و بانک مرکزي ضوابط را به بانک مسکن ابلاغ کند پرداخت وام 20 ميليون توماني آغاز خواهد شد.  به گزارش فارس، پيش از اين يکي از مسئولان بانکي در اين خصوص از ارائه 3 سناريو براي وام 20 ميليون توماني خريد مسکن از سوي بانک مسکن به بانک مرکزي خبر داده و گفته بود: بانک مرکزي نيز اين 3 سناريو را بررسي و گزارش آن را براي تصويب نهايي به شوراي پول و اعتبار فرستاده است.  وي البته تاکيد کرده بود: بانک مرکزي پس از دريافت اين اطلاعات  تمامي گزارشها را جمع بندي نهايي کرده و به شوراي پول و اعتبار داده است تا اين شورا پس از تاييد و تصويب آن را به بانک مرکزي ابلاغ کند.  براساس اين گزارش، در ماده 9 بسته سياستي نظارتي سال 90 تاکيد شده که پرداخت تسهيلات براي خريد واحدهاي مسکوني اعم از عرصه و اعيان توسط موسسات اعتباري و شرکت هاي تابعه آنها از جمله شرکت هاي ليزينگ (به استثناي بانک مسکن و موارد خاص مصوب شوراي پول و اعتبار و شوراي مسکن) ممنوع است.  البته طبق تبصره 1 اين ماده سقف تسهيلات خريد مسکن بانک مسکن براي متقاضياني که سپرده گذاري نموده اند براساس ضوابطي که بانک مسکن به تاييد بانک مرکزي مي رساند، معادل 200 ميليون ريال تعيين مي گردد. 


 افت مجدد شاخص به کانال 24 هزار 
نويسنده : مريم نجفيان

شاخص بازار سرمايه کشور ديروز با تداوم روند نزولي با افت 347 واحدي روبه رو شد تا بار ديگر شاخص بورس وارد کانال 24هزار واحد گردد تا بار ديگر تکنيکاليست هاي بورس افت بيشتر شاخص از رقم کنوني را پيش بيني نمايند. شرايط کنوني بازار سهام با  توجه به نوسانات نرخ ارز و اخبار منفي سياسي که هر روز بار سنگيني را بر دوش بورس مي گذارد، قدرت تصميم گيري را از فعالان اين بازار سلب نموده است. در معاملات ديروز همچون روز قبل شاهد معاملات کم حجم و اکثرا منفي در نمادهاي مطرح بازار بوديم و تنها نماد گسترش سرمايه گذاري ايرانيان و بانک سرمايه با رنگ سبز و معاملات پرحجم بروي تابلوي بورس خودنمايي مي کردند. گروه سيماني ها نيز ديروز سبزرنگ مي درخشيدند. ارزش کل معاملات بورس و فرابورس ديروز معادل 694 ميليارد تومان به ثبت رسيد که 508 ميليارد تومان آن مربوط به معامله يک ميليارد و 428 ميليون برگه حق تقدم سرمايه گذاري اميد مي باشد. گفتني است ديروز نمادهاي ملي مس با 69 واحد، فولاد مبارکه با 65 واحد و سرمايه گذاري غدير با 40 واحد بيشترين نقش را در پايين کشيدن شاخص داشتند و نمادهاي سيمان تهران با 2 واحد، سيمان فارس و خوزستان و دارويي رازک هر کدام با 0/9 واحد بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشتند. نسبت به روز گذشته ديرو زمعامله 43 سهم با رشد قيمت، 173 سهم با افت و 16 سهم بدون تغيير صورت گرفت.


 اخبار کوتاه 

افزايش اوج مصرف برق

پيک (اوج) مصرف برق کشور ديروز (شنبه 4 تيرماه جاري) در مقايسه با روز مشابه پارسال حدود دو هزار و 300 مگاوات افزايش يافت.  به گزارش ايسنا، بررسي جديدترين آمارهاي منتشر شده از سوي وزارت نيرو نشان مي دهد ديروز پيک مصرف برق کشور 35 هزار و 126 مگاوات به ثبت رسيد که اين ميزان دوهزار و 714 مگاوات در مقايسه با روز پيش از آن (جمعه) افزايش يافته است. پيک مصرف برق کشور روز گذشته در مقايسه با روز مشابه پارسال نيز دو هزار و 319 مگاوات افزايش نشان مي دهد.  اين درحالي است که مصرف برق صنايع کشور روز شنبه در مقايسه با روز مشابه پارسال 213 مگاوات افزايش يافته است.  ديروز مصرف برق صنايع کشور در زمان پيک دو هزار و 991 مگاوات به ثبت رسيد که اين مقدار 186 مگاوات در مقايسه با روز پيش از آن (جمعه) افزايش يافته است. روز شنبه ميزان برق توليدي صنايع کشور 564 مگاوات و ميزان دريافت برق دو هزار و 427 مگاوات بوده است. 


دولت برنامه اي براي حذف
يا کاهش يارانه ها ندارد

وزير اقتصاد ضمن رد خبرهايي درباره کاهش يارانه هاي نقدي گفت: دولت هيچ برنامه اي براي حذف يا کاهش يارانه ها ندارد و پرداخت بر اساس خوشه بندي در اين مرحله ملاک عمل نيست.  سخنگوي اقتصادي دولت در گفت وگو با پايگاه اطلاع رساني دولت در خصوص حذف يارانه پردرآمدها خاطر نشان کرد: دولت برنامه اي براي حذف ندارد، اما آنچه در قانون هدفمند کردن يارانه ها بر آن تاکيد شده اين است که يارانه ها بايستي متناسب با قدرتهاي درآمدي پرداخت شود و جهت گيري دولت هم در آينده بر اين اساس خواهد بود و اين بدان معني نيست که يارانه برخي حذف شود.  شمس الدين حسيني تصريح کرد: يکي از دغدغه هاي دولت اين است که در آينده توزيع منابع بر اساس درآمد افراد و حمايت بيشتر ازطبقات متوسط و پايين صورت پذيرد و در راستاي قانون هدفمند کردن يارانه ها عدالت محقق شود.  وي در خصوص پرداخت يارانه بر اساس خوشه بندي نيز گفت: به لحاظ تصميم گيري، اطلاعات مفيدي با خوشه بندي خانوارها به دست آمد، اما اين که بخواهيم پرداخت يارانه ها را بر اساس خوشه بندي انجام دهيم، در اين مرحله ملاک عمل دولت نيست. 

افزايش تعرفه وارداتي برنج

مديرکل تامين و توزيع کالاي وزارت بازرگاني از تصميم وزير جهاد کشاورزي براي برنج هاي وارداتي خبرداد و گفت: بر اساس آخرين نظر وزارت جهاد کشاورزي که به وزارت بازرگاني اعلام شده است، تعرفه واردات برنج از 31 تيرماه تا اول بهمن ماه امسال به 90 درصد افزايش مي يابد.  به گفته صادقي، از اول بهمن تا 31 تيرماه که برداشت برنج در کشور متوقف شده است، واردکنندگان مي توانند برنج را با تعرفه 45 درصد وارد کنند.


بانکداري اخلا قي محور فعاليت
موسسه مالي اعتباري  توسعه

گروه اقتصاد: شعار «بانک دار اخلاقي » در شريان هاي موسسه اعتباري توسعه جاري مي شود. به گزارش امور روابط عمومي و بازاريابي، دکتر حيدر مستخدمين حسيني، مدير عامل موسسه اعتباري توسعه در اولين جلسه شوراي هم آهنگي مديران امور و روساي شعب سراسر کشور بار ديگر بر رعايت اصول اخلاقي در توسعه تاکيد کرد و گفت:  رعايت اخلاق و نقش محوري آن در فعاليت ها و شناساندن برند بانک توسعه فردا با خط مشي «بانک دار اخلاقي»  از جمله سرفصل هاي چشم انداز و ماموريت هاي تدوين شده در آينده است. وي در ادامه اين جلسه با اشاره به برنامه هاي سال جاري موسسه اعتباري توسعه از انتشار اوراق صکوک اجاره خبر داد و افزود: موسسه اعتباري توسعه در زمينه  انتشار اوراق صکوک در سال جاري با انعقاد قراردادي به زودي اين اوراق را انتشار خواهد داد.


مطالبات چايکاران تا پايان هفته پرداخت مي شود 

رئيس سازمان چاي کشور گفت: مقداري تاخير در پرداخت مطالبات چايکاران به وجود آمد که خوشبختانه با رايزني هاي انجام شده، تا پايان اين هفته به حساب آنها پول واريز خواهد شد.  به گزاش ايلنا،علي محرر افزود: از 10 ارديبهشت ماه امسال خريد تضميني چاي از کشاورزان آغاز شد. مقداري تاخير در پرداخت مطالبات چايکاران به وجود آمد که خوشبختانه با رايزني هاي انجام شده، تا پايان اين هفته به حساب آنها پول واريز خواهد شد.  وي اظهارداشت: همه منتظر اختصاص بودجه از سوي مجلس هستيم. البته خوشبختانه مجلس مصوبه اين بخش را به دولت ارائه داده است و تا پايان اين هفته قرار است مطالبات کشاورزان چايکار پرداخت شود.  وي تصريح کرد: به دليل اين که دولت در اين روزها يارانه خردادماه را به حساب مردم واريز کرده است، اولويت با آنها بود و بعد از آن مطالبات چايکاران پرداخت مي شود.