نسخه شماره 2653 - 1390/03/18 -

120 نيروي امنيتي در شهر الشغور قتل عام شدند
رژه شبح مبهم مرگ در سوريه


رسميت اخوان المسلمين مصر


فاصله ميان مرکل و اوباما


جنجال نماينده دموکرات ها


اردوغان در انتظار پيروزي مقتدرانه


اخبار کوتاه


 120 نيروي امنيتي در شهر الشغور قتل عام شدند
 رژه شبح مبهم مرگ در سوريه 

گروه بين الملل: دولت سوريه اعلام کرد در پي حمله نيروهاي مسلح به شهر پل الشغور واقع در استان ادلب، دست کم 120 تن از اعضاي پليس و نيروهاي امنيتي اين کشور کشته شدند. بر اين اساس نيروهاي مسلح از تيربار و بمب هاي دستي براي حمله به اين نيروها استفاده کردند.
خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) مي گويد ده ها تن از افراد مسلح به سمت ساختمان پست واقع در شهر پل الشغور حمله کرده و هشت تن از نگهبانان اين ساختمان را کشتند.  صدها تن از اعضاي اين گروهک مسلح به تعدادي از ساختمان هاي دولتي در شهر پل الشغور حمله کرده و باعث کشته شدن سه تن از نگهبانان اين ساختمان ها شدند. آنها همچنين ساختمان هاي دولتي را به آتش کشيده و آنها را تخريب کردند.
دولت مي گويد;   اين افراد مسلح پنج تن ديناميت از انبار منطقه وادي الابيض به سرقت بردند. افراد مسلح اين گروهک از ساکنان شهر به عنوان سپر انساني استفاده مي کردند.
در همين حال، بر اثر تيراندازي از مقر فرماندهي کل در اردوگاه يرموک سوريه واقع در نزديکي دمشق، 14 فلسطيني شهيد و بيش از 44 تن ديگر زخمي شدند.
براساس گزارش پايگاه اطلاع رساني العالم به نقل از منابع سوري، اعضاي جبهه خلق- فرماندهي کل، با تيراندازي به سمت شرکت کنندگان در مراسم تشييع جنازه شهداي تظاهرات سالروز "اشغال قدس" در منطقه اشغالي جولان سوريه، 14 تن را شهيد و 44 تن را زخمي کردند که براي مداوا به درمانگاه فلسطين در اردوگاه يرموک انتقال داده شدند.
شرکت کنندگان در اين مراسم نيز که شمار آنها به 100 هزار تن مي رسيد، مقر فرماندهي کل را به آتش کشيدند و عليه رهبران اين جنبش شعار سر دادند.
هنوز مشخص نيست دليل واقعي اين تيراندازي چه بوده است و چه کساني دستور تيراندازي به سمت آوارگان فلسطيني را صادر کرده اند. اردوگاه يرموک يکي از بزرگ ترين اردوگاه هاي آوارگان فلسطيني در سوريه است که ميزبان ده ها هزار تن از آنها مي باشد. رسانه هاي دولتي سوريه تصاويري نشان داده اند که در آنها صدها مرد مسلح در حال "قتل عام" در شهر جسرالشغور واقع در 20 کيلومتري مرز ترکيه ديده مي شوند.
گزارش اين رسانه ها، که به نظر مي رسد زمينه اعزام نيروهاي دولتي به داخل شهر را فراهم مي کنند، گزارش داده اند که بسياري از ساکنان غيرنظامي، اين شهر را ترک کرده اند.
در ميان تمام حواشي مخاطره آميز سوريه،خبرگزاري آلمان نوشت در سوريه نشانه هايي مبني بر بروز شورش در ارتش اين کشور رو به افزايش اند. بسياري از گروه هاي اپوزيسيون که دست اندرکار انتقال شهروندان مجروح از استان يادشده به ترکيه هستند به خبرگزاري آلمان گفته اند که اين ماموران به دست نيروهاي ارتش کشته شده اند، زيرا از دستور تيراندازي به سوي شهروندان غيرمسلح در روستاي جسرالشغور سرپيچي کرده اند.
در اين ميان، شبکه تلويزيوني الجزيره ويديويي را پخش کرده که در آن جواني  که لباس ارتش سوريه را بر تن دارد درباره فرار خود از ارتش سخن مي گويد. او در توضيح دليل اين اقدام خود به برخورد خشونت بار ارتش عليه اعتراضات مسالمت آميز مردم اشاره مي کند. او سپس افسران شهرهايي که در آنها ارتش با مردم درگير مي شود را فرامي خواند که عليه فرماندهان خود سر به شورش بردارند.
به گزارش برخي محافل از آغاز اعتراضات در سوريه از اواسط ماه مارس تا کنون حدود 1300 نفر جان خود را از دست داده اند. دولت در هفته  گذشته در اقدامي تازه از اجراي اصلاحاتي در زمينه اقتصادي و اجتماعي و تدوين يک قانون احزاب جديد خبر داد.
خبرنگار بي بي سي هم در بيروت که اوضاع سوريه را دنبال مي کند، مي گويد که به سختي مي توان به طور مستقل مشخص کرد که واقعا در جسرالشغور چه اتفاقي رخ داده است. برخي شاهدان عيني نسبت به اظهارات مقام هاي دولتي سوريه درباره وقايع چند روز اخير ابراز ترديد کرده اند.
مقام هاي دولتي مي گويند که مردم شهر جسرالشغور خواهان دخالت ارتش و ايجاد نظم شده اند، اما بر اساس اطلاعيه اي که مخالفان منتشر کرده اند، شهروندان چنين درخواستي از حکومت نداشته اند.اين اطلاعيه، ضمن محکوم کردن کشته شدن ده ها مامور پليس، خواستار انجام تحقيقات فوري و شفاف درباره اين حوادث شده است.


 رسميت اخوان المسلمين مصر 

براي نخستين بار از هشتاد و دو سال پيش که اخوان المسلمين در مصر پايه گذاري شد، فعاليت اين جمعيت به عنوان يک حزب سياسي در اين کشور به رسميت شناخته شده و اين حزب توانسته با نام حزب آزادي و عدالت، ثبت نام کرده و فعاليت کند. مجوزي که کميسيون امور احزاب مصر دوشنبه ششم ژوئن، شانزدهم خرداد، درمورد رعايت آزادي بيان دراين کشور صادرکرد، به منزله دادن مجوز رسمي به فعاليت اخوان والمسلمين تعبير شد و براي نخستين بار آن را به يک نهاد حزبي سياسي مجاز وعلني تبديل مي کند. اين تحول شگرف حدود سه ماه پس از برکناري محمد حسني مبارک از حاکميت مصر و در آستانه انتخابات سراسري پارلماني مصر رخ داده است. جمعيت اخوان المسلمين در طول سه دهه حکمراني مبارک حزبي غير قانوني محسوب مي شد و در دوره هايي نيز ناچار شده بود که فعاليت خود را به شکل زيرزميني انجام دهد. حسني مبارک و حکومت او همواره اخوان المسلمين را به چشم خطرناک ترين دشمن و رقيب خود مي نگريستند و چنين استدلال مي کردند که اخوان المسلمين در صدد برقراري جمهوري اسلامي به سبک ايران در مصر هستند و منافع امنيتي کشور را تهديد مي کنند. ورود شخصيت هاي مرتبط با اخوان المسلمين به مجلس مصر هيچگاه به منزله نمايندگي مستقيم آنان از سوي اين جمعيت محسوب نشد و اين افراد به صورت نماينده هاي مستقل اعلام نامزدي مي کردند. مبارک سه دهه حکومت خود را به ضرب قانون "وضعيت فوق العاده" ادامه داده بود; قانوني که براساس آن، رسما اخوان غير قانوني بود و تنها در آخرين روزهاي حيات سياسي مبارک لغو شد. اما غيرقانوني اعلام کردن اخوان المسلمين برخلاف تصور بسياري، نتيجه تصميم حسني مبارک نبود که ازهمان سال 1954 و از زمان محمد نجيب که نخستين رييس جمهوري مصر بود اين جمعيت غير قانوني اعلام شده بود. تنها دو سال پس از 1952 و انقلاب آن سال مصر که حکومت پادشاهي مصر و سودان را يکجا سرنگون کرد و محمد نجيب به عنوان نخستين رييس جمهوري برگزيده شد، هر گونه فعاليت اخون المسلمين مصر غير قانوني اعلام شد. حتي جمال عبدالناصر که در سال 1956 به رياست جمهوري مصر رسيد و محبوبيت زيادي در افکار عمومي کشورش و دنياي عرب و اسلامي داشت، غيرقانوني بودن اخوان المسلمين را لغو نکرد. بسياري از نظرات عبدالناصر به ويژه عليه اسرائيل و وضعيت نويني که در پي تاسيس کشور اسرائيل در خاورميانه به وجود آمده بود، از نظرات اخوان المسلمين به دورنبود هرچند ناصر و جنبش اش; "ناصريسم"، ملي گرا بودند ولي اهداف سياسي"پان عربيسم" ناصر، کمابيش همان هدف هاي "پان اسلاميسم" اخوان بود. اما باز همه اين شباهت ها و آرمان هاي مشترک، ناصر، آن "محبوب ملايين" (محبوب ميليونها توده) را به قانوني کردن اخوان المسلمين تشويق نکرد زيرا او نيز از اين جمعيت عميقا در هراس بود و آن را خطري براي پايه هاي قدرت خود مي ديد و قدرت گرفتن هيچ حزب و نهاد و فرد ديگري در مصر را تحمل نمي کرد.


 فاصله ميان مرکل و اوباما 

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان امروز مدال آزادي آمريکا را دريافت مي کند. باراک اوباما، او را "دوست خوب" ناميده است. اما رسانه هاي آلماني از فاصله هائي مي نويسند که در عرصه سياست بين المللي ميان آلمان و آمريکا افتاده است. مدال آزادي، به عنوان مهمترين مدال غيرنظامي ايالات متحده آمريکا، در سال 1999 به هلموت کهل صدراعظم پيشين آلمان تقديم شد. مناسبات آمريکا و آلمان در آن زمان بسيار نزديک بود. هنوز جورج بوش طرح حمله به عراق را مطرح نکرده بود تا گرهارد شرودر صدراعظم سوسيال دموکرات آلمان با آن مخالفت کند. از سال 2003 ميلادي تاکنون، آلمان و آمريکا، بارها در عرصه سياست بين المللي راه هائي را طي کرده اند که اختلاف را بيش از اتفاق ميان اين دو کشور نشان داده است. آخرين نمونه، پرهيز آلمان از راي دادن به مداخله نظامي ناتو در ليبي بود. پايگاه اينترنتي شبکه اول تلويزيون آلمان، به نقل از مشاور امنيتي آنگلا مرکل مي نويسد که صدراعظم آلمان در مذاکرات خود با رهبران آمريکا، مسئله عقب نشيني بخشي از نيروهاي مستقر در افغانستان، توقف روند صلح خاورميانه و تحولات شمال آفريقا را، بسيار گسترده تر از آخرين نشست سران گروه هشت به بحث گذاشته است.


 جنجال نماينده دموکرات ها 

انتوني وينر، عضو مجلس نمايندگان آمريکا پذيرفته است که عکس نيمه برهنه اي از خود با لباس زير براي خانم جواني در شهر سياتل فرستاده، اما گفته است که استعفا نخواهد داد. اين نماينده دمکرات که متاهل است تصديق کرده است که "مکالمات نامناسبي" با زنان ديگر در شبکه اينترنت داشته است. وينر گفت که هفته پيش بطور اشتباهي اين عکس را به جاي آنکه به فرد خاصي بفرستد، براي همه فرستاده و وقتي متوجه شده، گفته است که توئيتر او هک شده است. اما او در اين کنفرانس خبري که روز دوشنبه در نيويورک برگزار شد، گفت که در آن لحظه دچار "رعب" شده و دروغ گفته است. وي در حالي که گريان به نظر مي رسيد گفت که "از قضاوت هولناک خود عميقا شرمسار است." وينر گفت: "من عميقا از کاري که کرده ام متاسف هستم و استعفا نخواهم داد." او افزود: "اين عکس من بود و من فرستادم." اين نماينده کوئينز نيويوک گفت که قبل و پس از ازدواج با همسرش، هما عابدين، با شش زن ديگر نيز مکالمات اينترنتي داشته است. خانم عابدين سال گذشته از دستياران ارشد هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا بود. نانسي پلوسي، رهبر اقليت دمکرات مجلس نمايندگان طي بيانيه اي گفت که از کميته اخلاق کنگره خواسته است درباره اين ماجرا تحقيق کند.


 اردوغان در انتظار پيروزي مقتدرانه 

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه، که براي کسب اکثريت قاطع در انتخابات يکشنبه آينده مبارزه مي کند، از سال 2002 کشورش را اداره کرده است. او رهبري داراي جاذبه است و در مورد انتخاب مجدد او کسي شک به خود راه نمي دهد. اما طيب اردوغان که رهبر حزب عدالت و توسعه است، از اعضاي حزب خود خواسته تا در انتخابات پيش رو 367 نماينده به پارلمان بفرستند. اين تعداد نماينده، دو سوم اعضاي مجلس خواهد بود و به او اجازه خواهد داد تا در قانون اساسي ترکيه بدون نياز به برگزاري همه پرسي، تغييراتي ايجاد کند. طيب اردوغان وعده آزادي هاي بيشتر داده، اما درعين حال مي خواهد رييس جمهوري ترکيه نيز بشود. با اينحال کسب دوسوم آرا توسط حزب او، با توجه به قوانين انتخاباتي ترکيه، با ابهاماتي روبروست.  "کمال کيليچ دار اوغلو"، رقيب طيب اردوغان، از حزب سوسيال دمکرات است که گرايش راست ميانه را نمايندگي مي کند و در اين انتخابات تلاش مي ورزد تا حزب عدالت و توسعه را از کسب اکثريت قاطع آرا باز دارد. رقيب ديگر، در انتخابات روز يکشنبه آينده ترکيه، حزب راست افراطي حرکت ملي است که به نظر نمي رسد بيش از ده درصد آرا را به خود اختصاص دهد.


 اخبار کوتاه 

محاکمه پزشکان مردم بحرين

بي بي سي: محاکمه ده ها پزشک و پرستار بحريني که معترضان مجروح را در جريان ناآرامي هاي ماه هاي اخير بحرين مداوا کرده بودند، به اتهام تلاش براي براندازي رژيم سلطنتي اين کشور آغاز شد.


درگيري در زنگبار

خبرگزاري فرانسه: در درگيري تعدادي از نيروهاي ارتش يمن با افراد مسلح در شهر زنگبار 7 نظامي يمني کشته و 12 تن ديگر زخمي شدند.


جلسه اضطراري اتحاديه اروپا

رويترز: روز سه شنبه وزراي کشاورزي اتحاديه اروپا براي بررسي پيامدهاي اقتصادي ناشي از گسترش باکتري " اي کولاي " در کشورهاي عضو جلسه اي اضطراري در لوکزامبورگ تشکيل دادند.


بازداشت نماينده فلسطين

فلسطين اليوم: برخي منابع جنبش حماس گزارش دادند که نظاميان صهيونيستي شب گذشته، شيخ احمد الحاج از نمايندگان پارلماني فراکسيون " تغيير و اصلاح" وابسته به جنبش مقاومت اسلامي "حماس"در شهر نابلس را بازداشت کردند.


استعفاي مشاور اقتصادي
کاخ سفيد

رويترز: آستن گولسبي،  مشاور اقتصادي کاخ سفيد روز دوشنبه گفت از سمت خود استعفا خواهد کرد و بار ديگر به تدريس روي خواهد آورد.


بازداشت وسيع در جنوب تونس

الجزيره: در پي درگيري هاي جنوب تونس، نيروهاي امنيتي و ارتش اين کشور بيش از 60 تن را دستگير کردند.


تمرين مشترک روسيه و ناتو

روسيه و ناتو روز سه شنبه براي اولين بار تمرين مشترک خود را با هدف مبارزه با تروريسم هوايي آغاز کردند.