نسخه شماره 2653 - 1390/03/18 -

رئيس انجمن ژنتيک پزشکي ايران خبر داد:
دقت و صحت آزمون ژنتيکي صددرصد است
دومين همايش انجمن ژنتيکي پزشکي ايران برگزار مي شود

شربت ديفنوکسيلات براي کنترل اسهال شيرخواران مسموميت زاست


رژيم غذايي و بيماري


اخبار کوتاه


 رئيس انجمن ژنتيک پزشکي ايران خبر داد:
 دقت و صحت آزمون ژنتيکي صددرصد است 
 دومين همايش انجمن ژنتيکي پزشکي ايران برگزار مي شود

گروه سلا مت: دکتر سعيد رضا غفاري در نشست خبري دومين کنگره ملي ژنتيک پزشکي ايران در پاسخ به پرسش خبرنگار مردم سالا ري مبني بر اينکه دقت و صحت آزمون ژنتيکي تا چه اندازه اي است؟ گفت:  ژنتيک منحصر به فرد است زيرا خصوصيات ژنتيکي از قبل تولد در حين زندگي و بعد از مرگ با فرد همراه است. به همين دليل در بررسي هاي ژنتيکي در سطحDNA  و نوکلئوتيک، دقت آزمايش هاي انجام شده صددرصد است.
وي گفت: امکان تشخيص معلوليت هايي مانند ناشنوايي، معلوليت هاي گفتار، حرکتي و نظير آن وجود داشت اما در چند ماه گذشته موفق به تشخيص برخي سرطان ها قبل از تولد شديم. اين امکان وجود دارد که شخص از بيماريي که بناست 50 سال آينده به آن مبتلا شود، آگاه شود.
غفاري اضافه کرد: البته احتمال 100 درصدي براي ابتلا به بيماري داده نمي شود. به اين دليل که به جز عوامل ژنتيکي عوامل محيطي هم در ابتلا به يک بيماري دخيل هستند.
وي درباره سرطان  و تشخيص ژنتيکي اين بيماري گفت: سرطان ها، بيماري هاي چند عاملي هستند. اينکه چه کساني مستعد ابتلا به سرطان هستند در علم ژنتيک قابل تشخيص است در مراحل بعدي مي توان در برخي موارد با کنترل محيط از بروز آن پيشگيري کرد. سرطان ها دو دسته اند به عنوان مثال 90 تا 95 درصد سرطان هاي سينه چند عاملي هستند و تنها 5 تا 10 درصد سرطان هاي سينه منشا کاملا ژنتيکي دارند و اگر زني حامل ژن باشد با احتمال بالاي 85 درصد به اين سرطان مبتلا خواهد شد.
رييس انجمن ژنتيک پزشکي ايران اضافه کرد: سرطان تخمدان، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات نيز همين گونه اند. علم ژنتيک پزشکي قادر است نقص ژن ها را در سرطان سينه و سرطان روده بزرگ با احتمال صددرصد تشخيص دهد.
غفاري بهترين راه براي پيشگيري در ابتلا به بيماري هاي قابل تشخيص با منشا ژنتيکي را گرفتن شرح حال پزشکي و مشاوره ژنتيک عنوان کرد و گفت: برخلاف باوري که رايج شده است در مشاوره ژنتيک به افراد گفته نمي شود که ازدواج نکنند بلکه به آنها در اين زمينه راهکار ارائه مي شود که در صورت ازدواج و صاحب فرزند شدن چه اقداماتي براي کاهش ابتلا به بيماري ها براي آنها قابل انجام است.
دومين همايش انجمن ژنتيک پزشکي ايران 30 تا 31 خرداد ماه توسط انجمن ژنتيک پزشکي ايران در سالن اصلي مرکز همايش هاي بيمارستان امام خميني(ره) برگزار مي شود.
دکتر سعيدرضا غفاري رييس انجمن ژنتيک پزشکي ايران گفت: اين همايش که با همکاري محققين، دانشمندان فعال و دانشجويان در زمينه ژنتيک پزشکي و بيوتکنولوژي برگزار مي شود آخرين دستاوردهاي پايه و کاربردي عرضه مي شود.
وي گفت: از جمله موضوعات اين همايش ژنتيک باروري و سقط مکرر، تشخيص قبل از تولد و قبل از لانه گزيني بيماريهاي ژنتيکي، تکنيک هاي جديد تشخيص بيماريهاي ژنتيکي، ژنتيک سرطان، تازه هاي ژنتيک باليني، ملاحظات و چالش هاي اخلاقي در ژنتيک و نظام سلامتي و ژنتيک مي باشد که در ايام همايش به آن پرداخته مي شود.
دکتر حميدرضا خرم خورشيد دبير علمي و اجرايي دومين کنگره ژنتيک پزشکي ايران ادامه داد: 380 مقاله براي کنگره ارسال شد که 308 مقاله آن به صورت پوستر و 35 مقاله آن به صورت سخنراني ارائه مي شود. ضمن آن که از حضور 16 سخنران مدعو در کنگره بهره مند خواهيم شد.
عضو هيات علمي مرکز تحقيقات ژنتيک دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي درباره ژنتيک باروري و سقط مکرر در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار مردم سالا ري مبني بر اينکه آيا سابقه حاملگي ناموفق و سقط جنين با مسايل ژنتيکي در ارتباط است و چنددرصد؟ اظهار کرد: احتمال سالم به دنيا آمدن جنين بسيار بيشتر از مردن وي قبل از به دنيا آمدن است. 50-60 درصد جنين ها قبل از اينکه مادر متوجه شود باردار است، سقط مي شوند و پس از متوجه شدن مادر و انجام آزمايشات تشخيصي، باز هم 15 تا 20 جنين ها سقط مي شوند که 50 درصد علت سقط هاي مکرر جنيني، ژنتيکي است و باقي علل آن محيطي يا عفوني هستند.


 شربت ديفنوکسيلات براي کنترل اسهال شيرخواران مسموميت زاست 

يک کارشناس ارشد پرستاري کودکان گفت: براي کنترل اسهال شيرخواران نبايد از قرص يا شربت ديفنوکسيلات استفاده کرد زيرا عوارض جانبي دارد و ممکن است باعث مسموميت شود.
به گزارش مهر، اکرم دبيريان اظهار کرد: کودکان دچار اسهال به علت مرطوب بودن دائم کهنه غالبا به عارضه سوختگي پا دچار مي شوند که البته تميز نگه داشتن کهنه شيرخوار به جلوگيري از بروز اين عارضه کمک مي کند.
وي ادامه داد: عوامل بروز اين عارضه معتقدند اما براي کنترل آن نبايد به کودکان دچار اسهال موادي مانند موز، برنج، سيب و حتي نان سوخاري داد زيرا مواد نامبرده حاوي مقادير اندک انرژي و پروتئين هستند و کودکان را به ضعف دچار مي کنند بنابراين بايد از دادن اين قبيل مواد به کودک مبتلا به اسهال خودداري کرد.
عضو هيات علمي دانشکده پرستاري مامايي شهيدبهشتي افزود: بهترين درمان براي کودکان مبتلا به اسهال دادن محلول او آر اس است.
اين محلول بايد طبق دستورالعمل درج شده بر روي بسته آن تهيه و به ازاي هر يک کيلوگرم از وزن کودک حدود 10 سي سي و هر 4 ساعت يک بار خورانده شود.
وي با بيان اينکه استفاده از شيري غير از شيرمادر (شيرخشک و شير گاو) به شيرخوار مبتلا به اسهال توصيه نمي شود، گفت: براي کودکان بزرگتر از 4 سال بايد رژيم پوره جات، غلات و سبزيجات پخته و گوشت سالم استفاده شود و در شيرخواران و نوزادان مبتلا به اسهال هم به علت وجود خطر مسموميت و عوارض جانبي بايستي از دادن قرص و شربت ديفنوکسيلات خودداري شود.


 رژيم غذايي و بيماري 

پوکي استخوان

گروه سلا مت: از هر چهار زن يک نفر به دنبال يائسگي دچار پوکي استخوان مي شود. هم در زنان و هم در مردان خطر ابتلا  به پوکي استخوان با افزايش سن بيشتر مي شود.  مشخصه پوکي استخوان کاهش تراکم استخوان است که منجر به نازک شدن، شکننده شدن و تمايل به شکستگي آنها مي شود.
مصرف مقادير کافي کلسيم در پيشگيري از ابتلا  به پوکي استخوان کمک مي کند. مقدار دريافت مجاز براي مردان و زنان 19 تا 50 ساله 1000 ميلي گرم در روز است و براي مردان و زنان بالا ي 50 سال، 1200 ميلي گرم در روز توصيه مي شود. بيشتر مردم به زور، نصف مقادير توصيه شده را دريافت مي کنند. به دليل تفاوت جذب، کلسيم موجود در سبزي هاي پرفيبر به خوبي کلسيم فرآورده هاي لبني جذب نمي شود. لذا چنانچه از يک رژيم پر فيبر استفاده مي کنيد حتما ديگر منابع غني از کلسيم را هم در آن بگنجانيد. در مجموع، بهتر است تا حد امکان از رژيم خود، کلسيم دريافت کنيد، اما اگر قادر نيستيد مقادير توصيه شده را از طريق غذا کسب کنيد، قرص هاي مکمل کمک خوبي براي جبران اين نقيصه خواهند بود. بدين منظور با پزشک خود در زمينه دريافت مکمل مشورت کنيد، به ويژه اگر يک خانم يائسه هستيد.
بيماري سلياک

بيماري سلياک که به آن اسپروي سلياک يا اسپروس گرمسيري هم گفته مي شود، يک نوع بيماري گوارشي ناشي از عدم تحمل به گلوتن است. گلوتن پروتئيني است موجود در گندم، جو، چاودار و احتمالا  جودوسر، در افراد مبتلا ، گلوتن با تحريک سيستم ايمني باعث آسيب روده باريک و در نتيجه ممانعت از جذب برخي از مواد مغذي موجود در غذا مي شود. 
پرهيز از غذاهاي حاوي گلوتن درمان اين بيماري است. هرچند کار ساده اي به نظر مي رسد اما چنين کاري مي تواند موضوعي چالش برانگيز باشد. زيرا فرآورده هايي که از دانه هاي حاوي گلوتن مثل گندم، جو، چاودار وجودوسر تهيه مي شوند، قوت غالب مردم آمريکا و اروپا هستند. نان گندم در همه انواع خود حاوي گلوتن است، اين قضيه در مورد اکثر کيک ها، خوراک غلا ت و رشته ها (مثل ماکاروني) هم صدق مي کند.  به علا وه بسياري از غذاهاي فرآوري شده هم حاوي مقادير اندکي ترکيبات امولسيون ساز، غليظ کننده و ساير افزودني ها هستند که از اين دانه ها مشتق مي شوند و بنابراين از آنها بايد پرهيز کرد. برنج، سيب زميني و ذرت گلوتن ندارند و غذاهاي تهيه شده از اينها قابل قبول هستند. گوشت قرمز خالص، ماهي، مرغ، تخم مرغ، فرآورده هاي لبني، سبزي و ميوه ها هم فاقد گلوتن هستند. حتي مقادير جزيي گلوتن مي تواند آسيب شديدي به مخاط روده ها وارد کند. تبعيت بي قيد و شرط از رژيم غذايي مي تواند بيماري را کنترل و از ظهور عوارض مرگبار جلوگيري کند. ازديگر اجزاي مهم درمان مي توان به چکآپ منظم دکتر و رژيم درمان گر اشاره کرد.

بيماري کبدي

بيماري  پيشرفته  کبدي  مي تواند به افزايش  آمونياک  در خون، احتباس مايعات در شکم  و خستگي  و کوفتگي  منجر شود. با انجام تغييراتي  در رژيم  غذايي مي توان  اين مشکلا ت  را از  ميان برد. براي تنظيم  يک برنامه غذايي مناسب، همکاري  نزديک  با پزشک  معالج  و رژيم  درمان گر حائز  اهميت است.
مقداري از پروتئين  به آمونياک تجزيه مي شود، لذا  پزشک معالج  شما ممکن است پيشنهاد  کند تا مقدار مصرف  پروتئين  در رژيم  غذايي تان  را کاهش  دهيد  و به  جاي  خوردن پروتئين  مورد نياز  روزانه  به طور يکجا و در يک  نوبت آن را به چند وعده  در روز تقسيم کنيد و معمولا  بهتر است به جاي دو يا سه وعده  در روز،  چهار تا شش وعده غذا بخوريد.
همچنين مهم است  که از دريافت  کالري کافي اطمينان حاصل کنيد و در صورت  فشارخون بالا  يا احتباس مايعات (ادم) لا زم است دريافت سديم  را محدود  سازيد.
منبع: کتاب سلا مت جامع خانواده - انتشارات تيمورزاده


 اخبار کوتاه 

گياه خواران با خطر کمبود يد مواجه هستند

متخصصان تغذيه مي گويند برخي از افراد گياه خوار با خطر کمبود يد مواجه مي شوند چون نمي توانند از طريق رژيم غذايي شان به اندازه کافي، اين عنصر حياتي را دريافت کنند. به گزارش ايسنا، متخصصان مي گويند اين يافته به ويژه مربوط به زنان در دوران بارداري مي شود چرا که در اين زمان مقدار يد در بدن مادر توسط جنين در حال رشد وي، مورد استفاده قرار مي گيرد.
 

قرص کنترل بارورسازي
در مردان بدون عوارض جانبي

پزشکان در تلاش براي توليد اولين قرص ضد بارورسازي در مردان هستند که چون حاوي هيچ نوع ماده استروئيدي نيست، فاقد هر گونه عارضه جانبي است. به گزارش ايسنا، کارشناسان مرکز پزشکي دانشگاه کلمبيا در بررسي هاي خود دريافته اند که دوز پايين اين دارو مي تواند توليد اسپرم ها را متوقف کند بدون اين که هيچ عارضه جانبي داشته باشد. اين کارشناساس تاکيد کردند به محضي که مصرف دارو متوقف شود توان بارورسازي طبيعي مرد بلافاصله پس از ترک دارو دوباره باز مي گردد.
 

کم خوابي خون رساني
به پوست را مختل مي کند

يک متخصص پوست و مو گفت: کم خوابي، خون رساني به پوست را مختل مي کند و در اين حالت شفافيت پوست از بين مي رود. اميرهوشنگ احساني در گفت و گو با فارس اظهار داشت: شب بهترين زمان براي ترميم بافت هاي بدن است و در هنگام شب عضلات استراحت مي کنند.  وي با بيان اينکه سرعت و شدت سنتز بافت ها در طول خواب عميق افزايش پيدا مي کند، گفت: خواب راحت بر سلامت بافت هاي مختلف بدن تاثيرگذار است و بايد توجه داشت که پوست در زيبايي فرد نقش بسيار مهمي دارد اما وظيفه اصلي آن محافظت از بدن است.  احساني اضافه کرد: کم خوابي بر پوست افراد تاثيرات بسزايي مي گذارد; در اين حالت پوست فرد حالت مرده پيدا مي کند و شفافيت خود را از دست مي دهد و خونرساني به پوست مختل مي شود.