نسخه شماره 2653 - 1390/03/18 -


انکار سرقت بعد از شناسائي مالباختگان


زورگيري به شيوه اسيدپاشي


خبر


اخبار کوتاه


 انکار سرقت بعد از شناسائي مالباختگان 

گروه حوادث: از ابتداي سال جاري با دريافت اطلاعيه  مردمي  کارآگاهان مبارزه با سرقت منزل پليس آگاهي در جريان شروع به سرقت زن سابقه دار قرار گرفتند.
کارآگاهان اداره هفدهم پليس آگاهي تهران بزرگ با دريافت اطلاعيه اي مبني بر اين که زني جوان به نام  "وحيده " که داراي سابقه دستگيري و زندان بوده و چند ماه قبل از زندان آزاد شده، مجددا به سرقت هاي گذشته خود روي آورده است . در بررسي هاي اوليه کارآگاهان مشخص شد اين زن دو بار در سال 83   و  84 به اتهام سرقت کيف قاپي دستگير و با راي قضايي به زندان و جريمه محکوم شده است. همچنين همسر وي نيز در سال 84  به اتهام کيف قاپي دستگير و با راي قضايي تاکنون در زندان است. لذا با هماهنگي قضايي با آقاي ولي زاده بازپرس شعبه ششم دادسراي ناحيه 4 تهران (رسالت)، اقدامات پليسي براي شناسائي و دستگيري متهم به اجرا گذاشته شد.
با پيگيري هاي کارآگاهان مبارزه با سرقت از اماکن ، مخفي گاه " وحيده- ز-  25 ساله " در محدوده ميدان راه آهن شناسائي و اين محل تحت نظر قرار گرفت و در ساعت 1200 دوم خردادماه با هماهنگي قضايي اين زن به همراه فرد ديگري به نام  "محمد- ت- 25 ساله " دستگير و به پليس آگاهي منتقل شدند. در بازرسي از اين مخفي گاه تعدادي انواع کيف هاي زنانه، گوشي تلفن همراه، سيم کارت، مموري حافظه تلفن همراه، دوربين عکاسي، ساعت، بدلي جات  کشف شد.
متهمان در ابتدا با توجه به اقلام کشف شده دخالت در هرگونه سرقت را انکار کرده و زن جوان، "محمد "  را به عنوان همسرش معرفي کرد در حالي که همسرش در زندان به سر مي برد. لذا در مرحله دوم گفت  از همسرم طلاق گرفته و با محمد نامزد و ازدواج کرده ام. زن جوان در باره انواع کيف هاي کشف شده در منزل گفت: "من به کيف علاقه خاصي دارم و در مسافرت ها به کيش و قشم کيف پول مي خرم. "با پيگيري هاي کارآگاهان، تعداد 6 نفر از صاحبان گوشي ها و سيم کارت ها شناسائي و به  اداره هفدهم پليس آگاهي دعوت شدند. در حالي که مالباختگان با مدارک توانستند مالکيت خود را اعلام کنند و پس از سرقت نيز اقدام به طرح شکايت در مراجع مختلف قضايي و انتظامي کرده بودند; متهمان همچنان سرقت ها را انکار مي کنند. جالب توجه اين که يکي از اين مالباختگان با حضور در پليس آگاهي گفت: در ايام سال نو براي مسافرت به جنوب کشور رفته بودم که گوشي ام  در قشم به سرقت رفت.
سرهنگ کارآگاه مهدي قزلباش معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي تهران بزرگ با اعلام اين خبر گفت : با توجه به کشف اموال مسروقه و شناسائي تعدادي از اين مالباختگان و انکار متهمان و از طرفي احتمال سرقت هاي بسيار ديگر، بازپرس پرونده با انتشار بدون پوشش تصاوير متهمان در جرايد موافقت کرده اند. لذا از شهرونداني که در ماههاي اخير توسط اين دو متهم از آنان سرقت شده است دعوت مي شود جهت پيگيري موضوع به اداره هفدهم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي يا شعبه ششم بازپرسي دادسراي ناحيه 4 تهران (رسالت) مراجعه و يا با شماره تلفن هاي   5055389   يا   51055391   تماس حاصل کنند.


 زورگيري به شيوه اسيدپاشي 

گروه حوادث: در ساعت 13 روز هشتم خرداد 90 ماموران کلانتري 153 شهرک ولي عصر از طريق اعلام مرکز فوريت هاي پليسي 110 در جريان خبر دستگيري يک سارق در يک مغازه فروش لوازم خانگي در ميدان زاهدي  قرار گرفتند.
با حضور ماموران در آدرس اعلامي و انجام تحقيقات مقدماتي مشخص شد که صاحب مغازه با کمک تعدادي از کسبه و اهالي محل فرد ميانسالي را که قصد داشته تا اقدام به سرقت تعدادي از لوازم منزل کند، دستگير کرده اند.
در زمان انتقال فرد دستگير شده به هويت صادق.س (42 ساله) ماموران وي را در حالي مشاهده کردند که پارچه اي سفيد شبيه کفن به تن کرده و در هنگام ورود به داخل مغازه، در زير اين پارچه سفيد دو قبضه چاقو و يک بطري 4 ليتري به همراه داشته که با بررسي محتويات داخل بطري مشخص شد که اين بطري حاوي مقداري اسيد است. با تشکيل پرونده مقدماتي و به دستور آقاي قيصري، بازپرس شعبه هشتم دادسراي امور جنايي تهران، پرونده جهت رسيدگي تخصصي در اختيار پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت. صاحب مغازه فروش لوازم خانگي پس از حضور در پايگاه پنجم به کارآگاهان گفت: " در حدود ساعت 30:12روز هشتم خرداد در داخل مغازه نشسته بودم که ناگهان صادق را در حالي که کفن به تن داشت!!!، در حال ورود به داخل مغازه مشاهده کردم; در حالي که از نوع لباس هاي صادق تعجب کرده بودم ناگهان به سمت ويترين مغازه رفت و چند دستگاه از لوازم برقي داخل ويترين را برداشته و قصد خروج از مغازه را داشت که مانع اين کار وي شدم; در همين زمان، صادق يک قبضه چاقو از زير کفن بيرون آورد و به سمت من حمله کرد و مرا از ناحيه شکم مورد اصابت چاقو قرار داد و زمانيکه قصد داشت تا از مغازه خارج شود توسط تعدادي از کسبه و اهالي محل که متوجه موضوع شده بودند، دستگير شد ". در شرايطي که تحقيقات از متهم پرونده در مراحل ابتدايي قرار داشت تعدادي ديگر از شهروندان منطقه "شهرک ولي عصر" با حضور در پايگاه پنجم پليس آگاهي اظهار داشتند که توسط متهم مورد زورگيري و اسيدپاشي قرار گرفته اند. در تحقيقات انجام شده از اين افراد مشخص شد که "صادق" يکي از افراد سابقه دار شناخته شده در منطقه شهرک ولي عصر است که از چندي پيش با تهديد سلاح سرد و اسيد اقدام به زورگيري از اهالي محل کرده و متاسفانه تعدادي از مالباختگان، با توجه به شناختي که از متهم داشته و بيم آن را داشتند که توسط او مورد آزار و اذيت قرار بگيرند ، از طرح شکايت منصرف و همين امر باعث ادامه ديگر اقدامات مجرمانه و افزايش جسارت متهم شده است.
در تحقيقات از يکي از شکات پرونده که از ناحيه دو دست دچار سوختگي از نوع درجه دوم شده بود، وي به کارآگاهان گفت: "در روز ششم خرداد در داخل پارک به همراه تعدادي از دوستانم بر روي نيمکت پارک نشسته بودم که ناگهان صادق به سمت آمد و با طرح اين ادعا که طلب دارد!! از من خواست تا به او پول پرداخت نمايم و زمانيکه با پاسخ منفي من روبه رو شد قصد سرقت گوشي تلفن همراهم را داشت که ظرف حاوي اسيد همراه خود را به سمت من پاشيد که باعث سوختگي من از ناحيه گردن، سينه و دو دست شد که بلافاصله به وسيله دوستانم به بيمارستان منتقل شدم و صادق نيز از محل متواري شد".
هر دو شاکي پرونده (صاحب مغازه و جوان مصدوم ناشي از اسيدپاشي)  در ادامه اظهارات خود به کارآگاهان گفتند: "صادق چهره اي شناخته شده در شهرک ولي عصر است و زماني که دستگير شد، خبر آن در کمترين زمان در داخل شهرک پخش شد; در حال حاضر نيز تعدادي ديگر از اهالي شهرک نيز از او شکايت دارند اما همچنان از طرح شکايت خود ترس دارند". سرهنگ کارآگاه علي اکبر اسدي، رئيس پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ، در ادامه اعلام اين خبر گفت : " با توجه به شناسايي تعدادي از مالباختگاني که مورد اسيدپاشي از سوي متهم قرار گرفته و همچنين اعتراف صريح متهم در خصوص زورگيري و اسيدپاشي، در حال حاضر متهم جهت رسيدگي تخصصي به اداره شانزدهم پليس آگاهي تهران بزرگ منتقل شده است ; لذا از کليه مالباختگان و ديگر شکات احتمالي دعوت مي شود تا جهت طرح شکايت خود به اداره شانزدهم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي مراجعه کنند.


 خبر 

زورگيري وضرب وجرح يک دانشجوي دختر دردانشگاه فردوسي مشهد

روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد با اشاره به حادثه ضرب و جرح يک دانشجوي دختر در داخل دانشگاه، از پيگيري اين حادثه خبر داد. دکتر سيد حسين سيد موسوي مدير روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد در گفت وگو با ايسنا،  اظهار کرد: در ساعت 13:26 بعد ازظهر روز دوشنبه، يک دانشجوي دختر که در حال عبور از مسير درغربي دانشگاه به طرف ميدان علوم دانشگاه فردوسي مشهد بود، طبق اظهاراتش، سوزشي در ناحيه گردن احساس مي کند و بر روي زمين مي افتد. وي در ادامه افزود: در ساعت 33:13 با اورژانس تماس گرفته شده است و طبق گفته خود فرد مضروب، در اين حادثه موبايل و ساعت وي به سرقت رفته است. مدير روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد تاکيد کرد: چون امکان داشته است که اين دانشجو دچار ضربه مغزي شده باشد در بيمارستان بستري شد و وي را براي درمان در بيمارستان نگه داشته اند. سيد موسوي خاطرنشان کرد: دانشجويان پس از اطلاع از اتفاقي که رخ داد، حساسيت نشان  داده و تعدادي از آنها اعتراض کردند، البته پس از اين رخداد مشخص شد که به غير از زورگيري، مساله ديگري براي وي رخ نداده است. مدير روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد با اشاره به اينکه دانشجويان خواستار پيگيري موضوع بودند و مسوولان نيز قول پيگيري را داده اند،  ادامه داد: از امروز صبح پيگيري ها آغاز شده است. هر چند که اين مورد بسيار نادر بوده و در آن ساعت در روز تعطيل اتفاق افتاده است; اما احتمال وقوع چنين حادثه اي وجود دارد. سيد موسوي اظهارکرد: چون اين دانشجوي دختر در صحبت هايش گفته است که ضربه اي به پشت سرش وارد شده، احتمال اين امر وجود دارد که فردي ضربه اي وارد کرده و وي را به زمين انداخته است، اما پزشکي قانوني بر طبق سي تي اسکن در مورد بحث ضربه مغزي اعلام کرده که اين دانشجوي دختر از نظر مغزي موردي ندارد، همچنين کبودي گونه وي نيز طبق گفته خودش آثار زمين خوردگي است اما پزشکي قانوني هنوز اين مورد را تاييد نکرده است. وي در ادامه گفت: ما تمام ترددهايي که در آن ساعت صورت گرفته را پيگيري و چک کرديم و فيلم ها نيز بازنگري شده و فهرست اشخاصي که به عنوان کارگر فضاي سبز در دانشگاه مشغول به کار هستند، بررسي خواهد شد و آنچه براي دانشگاه مقدور باشد، پيگيري خواهد کرد. مدير روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد با تاکيد بر اينکه حال اين دانشجوي دختر مضروب شده خوب است و مشکل خاصي ندارد، اظهار کرد: دانشجويان روز گذشته توجيه شدند و ما در جريان پيگيري هاي بعدي قرارشان خواهيم داد.


کشف 51 کيلوگرم ترياک
در نوار مرزي و دستگيري يک قاچاقچي

فرمانده هنگ مرزي زابل از درگيري با متجاوزان و اشرار در حوالي پاسگاه نورمحمد خان و گلشاه و دستگيري يک قاچاقچي و مقاديري موادمخدر خبر داد. به گزارش ايسنا، سرهنگ مرادقلي در اين باره افزود: اشرار و متجاوزان مرزي که قصد ورود به داخل کشور از نوار مرزي زابل را داشتند با حجم آتش سنگين مرزبانان اين هنگ مواجه و متواري شدند. وي گفت: مرزبانان اين هنگ به محض مشاهده متجاوزان مرزي و اشرار در حوالي پاسگاه هاي نورمحمدخان و گلشاه با حجم آتش سنگين و با بکارگيري نيروهاي زنده مانع از ورود آنان به داخل خاک ايران شدند. مرادقلي افزود: مرزبانان اين هنگ در پاسگاه نورمحمد خان در درگيري با سوداگران مرگ يک نفر از آنان را دستگير مي کنند و ساير اشرار و متجاوزان مرزي که عرصه را برخود تنگ مي بينند و با توجه به برتري حجم آتش مرزبانان توان مقاومت را از دست داده و با برجاي گذاشتن 51 کيلوگرم موادمخدر از نوع ترياک و به دليل نزديکي به نوار مرزي به سمت خاک کشور همسايه که در اکثر موارد پناهگاه مناسبي براي خود تلقي مي کرده متواري شدند. فرمانده هنگ مرزي زابل تاکيد کرد: مدافعان نظم و امنيت هيچ گاه به اشرار و معاندان نظام اجازه جولان و ناامني را در طول نوار مرزي بويژه در مرزهاي سيستان و بلوچستان نخواهند داد.


 اخبار کوتاه 

انهدام شبکه اصلي تهيه و توزيع مواد نيروزا تقلبي در استان البرز

ماموران پليس اطلاعات و امنيت عمومي استان تهران و البرز موفق شدند شبکه اصلي تهيه و توزيع مواد نيروزاي تقلبي را منهدم و 520 عدد قوطي انواع پودرهاي تقلبي و 21 هزار و 900 عدد انواع دارو و قرص هالي تقلبي نيروزا را کشف و ضبط کنند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس، سرهنگ نادر سرکاري«رئيس پليس اطلاعات و امنيت عمومي استان تهران و البرز» با اعلام اين خبر گفت: متهم دستگير شده در ابتدا منکر تقلبي بودن و يا قاچاق بودن مواد مکشوفه بود اما با انجام بازجوييهاي فني و ارائه مستندات لازم از جمله تاييديه اداره بهداشت استان تهران و البرز مبني بر تقلبي و غيرمجاز بودن داروها و پودرهاي مکشوفه لب به اعتراف گشود و اذعان کرد که مواد تقلب را از يکي از کشورهاي حاشيه خليج فارس وارد و سپس با نصب ليبل و هولوگرامهاي جعلي مجددا بسته بندي و در تمام نقاط ايران ازجمله اهواز، تبريز، مشهد، بابل، رشت، خرم آباد، قزوين و ساري توزيع مي کرده است.


کشف 152 دستگاه وسايط نقليه سرقتي در استان تهران

با تلاش ماموران انتظامي شهرستان شهريار استان تهران 152 دستگاه وسايط نقليه سرقتي در ارديبهشت ماه سال جاري کشف و ضبط شد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس، سرهنگ «خيرخواهان» فرمانده انتظامي شهرستان شهريار گفت:ماموران انتظامي اين شهرستان در ارديبهشت سال جاري با تلاش مضاعف و اجراي طرحهاي مختلف پاکسازي نقاط آلوده و جرم خيز موفق به شناسايي و دستگيري 54 سارق منزل و مغازه، 19 سارق اماکن، 56 سارق خودرو، 35 سارق موتورسيکلت، 6 نفر کيف قاپ، 40 سارق به عنف، 13 سارق داخل خودرو، 8 نفر کلاهبردار و چهار جاعل شدند. گفتني است، تمامي متهمان دستگير شده پس از تشکيل پرونده جهت سير مراحل قانوني تحويل مراجع قضايي شدند.