نسخه شماره 2653 - 1390/03/18 -

از سوي وزير کشور و رئيس ستاد انتخابات اعلا م شد:
برنامه هاي وزارت کشور براي انتخابات مجلس


اظهارات پورمحمدي درباره نفوذ جرياني خاص به پروژه اپراتور سوم تلفن همراه

مصباح يزدي:
ولايت فقيه خط قرمز ماست

آقاتهراني:
ولايت فقيه، رکن اصلي فلسفه سياست اسلامي است

از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي انجام شد;
انتصاب اعضاي شورايعالي انقلاب فرهنگي براي دوره جديد


ديپلماسي


اخبار کوتاه

رئيس قوه قضائيه خواستار شد
تبيين مباني حقوق بشري اسلا م

حسن بهشتي پور:
سياست خارجي ما ادامه سياست داخلي است


روزنگار


قفسه


زير پوست خبر


کنفرانس خبري احمدي نژاد بدون سوالا ت منتقدان
مجري، برداشت خود از قوانين را دارد

كاريکاتور


 از سوي وزير کشور و رئيس ستاد انتخابات اعلا م شد:
 برنامه هاي وزارت کشور براي انتخابات مجلس 

رئيس ستاد انتخابات کشور از آغاز به کار هيات هاي اجرايي در روز سوم دي ماه خبرداد و همراه با وزير کشور برنامه هاي وزارت کشور براي انتخابات آتي مجلس را اعلا م کرد.
وزير کشور گفت: مهم براي ما اين نيست که مردم به چه کسي راي مي دهند، اين بحث سليقه خود مردم است و ما کاري به آن نداريم. مهم براي ما حضور حداکثري مردم در انتخابات است.
در گردهمايي معاونان سياسي و مديران کل سياسي  انتخابات استانداري هاي سراسر کشور، نظام ولايت فقيه را نظامي موفق که امروز در جهان به يک الگو تبديل شده دانست و افزود: امروز جمهوري اسلامي و نظام ولايت فقيه حرف هاي زيادي در عرصه هاي مختلف براي گفتن دارد.
وي بحث انتخابات مجلس شوراي اسلامي را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: ما به دنبال مشارکت حداکثري مردم هستيم; چراکه انتخابات يک مانور ملي است و آمدن و حضور حداکثري مردم براي ما بسيار مهم است و پيام دارد.
نجار تاکيد کرد: مهم براي ما اين نيست که مردم به چه کسي راي مي دهند; چراکه اين بحث سليقه مردم است و ما کاري به آن نداريم. مهم براي ما حضور حداکثري مردم در صحنه است.
وزير کشور همچنين ضرورت وجود امنيت پايدار در جامعه را امري مهم قلمداد و اظهار کرد: احساس امنيت و امنيت پايدار که پيش نياز هرگونه فعاليت سياسي، اجتماعي و فرهنگي است بسيار مهم است و ما بايد کاري کنيم که احساس امنيت در ميان شهروندان ارتقا پيدا کند.
وي گفت: امنيت يک موضوع و احساس امنيت موضوع مهم ديگري است. اگر مي خواهيم کار اقتصادي انجام دهيم، سرمايه گذارها بايد احساس امنيت کنند. در بحث انتخابات نيز مردم در فضاي انتخابات آرامش مي خواهند. البته رقابت پرشور و نشاط در انتخابات نيز سر جاي خود است، اما ما نبايد کاري کنيم و يا اجازه دهيم که کاري شود که طي آن امنيت بهم بخورد.
نجار با اشاره به ديدار فرماندهان نيروي انتظامي با مقام معظم رهبري، اظهار کرد: من در اين ديدار به عنوان جانشين فرمانده معظم کل قوا حضور داشتم و در اين ديدار مقام معظم رهبري بر اين نکته تاکيد کردند که ما بايد بر روي امنيت اخلاقي کار کنيم.
وزير کشور همچنين هماهنگي بين استانداران، فرمانداران، بخشداران و ... در انتخابات با هيات هاي اجرايي و نظارت را يک ضرورت خواند و خاطر نشان کرد: همه شما بايد سعي کنيد که در بحث انتخابات فضاي هماهنگي بوجود آوريد.
وي با اشاره به اجراي طرح تحرک در وزارت کشور، گفت: هم اکنون معاونين ما روي اين موضوع کار مي کنند و براي استان ها نيز در اين رابطه مدلي تهيه شده است. اين طرح يک نظام مديريتي جديد است که طي آن مي توانيم کارها را راحت تر پيش ببريم.
نجار در ادامه با اشاره به نزديک بودن آغاز دور چهارم سفرهاي استاني از معاونين سياسي استانداري ها خواست که هماهنگي هاي لازم را در اين سفرها داشته باشند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با مورد توجه قرار دادن خدمات دولت نهم و دهم به مردم، اظهار کرد: در هر عرصه اي که نگاه مي کنيم، شاهد اين هستيم که خدمات اين دولت نسبت به دولت هاي گذشته چندين برابر بوده است. البته اين در حالي است که يکسري اقداماتي مي کنند و مي خواهند فعاليت هاي دولت را ناکارآمد جلوه دهند و سياه نمايي کنند.
نجار همچنين گفت: برخي اين بحث ها را مطرح مي کنند تا ماجراي فتنه به فراموشي سپرده و يا به محاق برده شود.
وزير کشور همچنين با مورد توجه قرار دادن بخش اشتغال و مسکن خطاب به حاضرين در اين نشست، گفت: در اين بحث ها بايد اتاق فکر تشکيل شود و توسعه استان ها را مدنظر قرار دهيم.
وي همچنين گفت که در بحث بنزين نيز ما هم اکنون از آنچه بايد داشته باشيم، مازاد داريم و آمادگي صادرات بنزين را داريم، اما برخي سياه نمايي ها و تبليغات منفي در اين راستا انجام مي شود که بايد گفت که بحث سهميه بندي سوخت کاملا کارشناسي بوده است.
سيد صولت مرتضوي معاون سياسي وزير کشور نيز صبح سه شنبه در گردهمايي معاونين و مديران سياسي استانداري هاي سراسر کشور با اشاره به مقوله رايانه اي کردن انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، گفت: دقت در انتخابات را فداي سرعت نخواهيم کرد.
گزيده سخنان وي به اين قرار است:
قانون اصولا راه را براي تخلف در انتخابات بسته است زيرا نظام انتخابات مبتني بر نظارت و مشارکت جمعي مردم و همچنين قوانين الهي است.
دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد يا معادل آن از شروط کانديداتوري انتخابات مجلس است. براي بحث معادل مدرک فوق ليسانس مباحثي مطرح شد که اين مباحث بسياري از ابهامات را برطرف کرد. البته برخي ابهامات کماکان به قوت خود باقي است که بايستي در خصوص آن تفسير مجلس شوراي اسلامي را داشته باشيم.ما هنوز نمي دانيم آيا کساني که در ميانه دوره به نمايندگي مجلس رسيده اند يا هنوز وقتي دوره نمايندگي اين مجلس به پايان نرسيده مشمول قانون انتخابات جديد مي شوند يا خير.
نبايد به خاطر ورود زودهنگام به مقوله انتخابات فضاي کار و خدمت تبديل به فضاي تبليغاتي در کشور شود. بنا بر شرايط هر استان بودجه لازم براي برگزاري انتخابات به زودي ابلاغ مي شود ولي بايد رويکرد صرفه جويي همچنان در دستور کار باشد.
به هر ميزاني که بتوانيم زيرساخت هاي لازم براي رايانه اي شدن انتخابات را مهيا کنيم انتخابات پيش رو رايانه اي انجام خواهد شد. ولي تاکيد ما اين است که نمي خواهيم دقت در انتخابات را فداي سرعت در کار کنيم.


 اظهارات پورمحمدي درباره نفوذ جرياني خاص به پروژه اپراتور سوم تلفن همراه 

رئيس سازمان بازرسي کل کشور در خصوص صدور اسناد مالکيت خودرو گفت: در اين زمينه آنچه که فعلا قانون شد اين است که اسناد مالکيت اموال منقول و غير منقول بايد به وسيله دفاتر اسناد رسمي صادر شود.
به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي در حاشيه پنجمين کنفرانس ملي روز جهاني محيط زيست دانشگاه تهران در پاسخ به سوال خبرنگاران با بيان اين مطلب درباره اختلاف ناجا و دفاتر اسناد رسمي تصريح کرد: آنچه اين روزها مطرح شد اين بود که بخشنامه اي را ناجا صادر کرد و در آن ابهامي بود مبني بر اينکه ناجا مي تواند سند مالکيت وسايل نقليه را صادر کند.
وي افزود: سازمان بازرسي از آنجا که حافظ اجراي صحيح قانون است، تذکري داد مبني بر اينکه ناجا نسبت به گواهي هايي که بايد بدهد نظير عدم خلافي،  تغيير ندادن مشخصات خودرو و ... اقدام کند و دفاتر اسناد رسمي هم کار صدور سند را طبق قانون انجام دهند.
رئيس سازمان بازرسي کل کشور در پاسخ به اين سوال که هزينه و وقت اضافه اي که مردم در اين خصوص بايد صرف کنند چه مي شود؟ اظهار کرد: زماني که اختلافي در اين زمينه بود، مسائل ناصحيحي مطرح مي شد. بخش عمده هزينه،  ماليات و عوارضي است که طبق قانون بايد به خزانه ريخته  شود و اکنون هر نهادي که اين کار را انجام دهد بايد اين پول و عوارض را به خزانه پرداخت کند.
پورمحمدي خاطرنشان کرد: مهم اين است که مردم نبايد در فضاي نا امن حقوقي زندگي کنند،  بايد اسناد قانوني و مالکيت شان معتبر باشد و به آن خدشه وارد نشود. وقتي چيزي قانون شد همه بايد از قانون تبعيت کنند.
وي در پاسخ به سوالي ديگر درباره نظارت سازمان بازرسي کل کشور بر مناقصات دستگاه ها و شرکت ها نيز تصريح کرد: سامانه کشوري نظارت بر معاملات دستگاه هاي اجرايي راه اندازي شد و از آخر تيرماه،  هيچ معامله دولتي را نظارت و بازرسي نمي کنيم مگر اين که در اين سامانه ثبت شده باشد.
رئيس سازمان بازرسي کل کشور گفت: مناقصه ها و مزايده ها را از طريق همين سامانه نظارت و کنترل خواهيم کرد و اين تبديل به يک بانک جامع معاملات دولتي مي شود و اين را در اختيار همه دستگاه هاي دولتي و دست اندرکاران و فعالان محيط کسب و کار و اقتصادي قرار مي دهيم تا محيط معاملات دولتي، شفاف شود و اين به سلامت و کاهش هزينه هاي معاملات دولتي کمک مي کند.
پورمحمدي يادآور شد: با اين سامانه اي که آماده کرديم سه هزار کاربر و شبکه ارتباطي ما با تمام دستگاه ها و واحدهاي اجرايي مرتبط شدند و فکر مي کنيم با اين شبکه  مي توان از سلامت بهتري در حوزه معاملات دولتي برخوردار شد.  وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره به دست گرفتن پروژه اپراتور سوم تلفن همراه توسط جرياني خاص، اظهار کرد: سازمان بازرسي کل کشور به نوع فکر و گرايش فعالان اقتصادي کاري ندارد. وظيفه ما اين است که قانون در معاملات رعايت شود و در اين جهت جدي هستيم.  رئيس سازمان بازرسي کل کشور در خصوص اينکه عنوان شده فشارهايي وارد شده تا مديرعامل پروژه عزل شود نيز خاطرنشان کرد: اگر اين فشارها منجر به تخلف از قانون شود با آن برخورد مي کنيم و اگر بحث تخلف از قانون نيست بايد در مراجع ديگر مثل مجلس پيگير اين قضايا شد.
پورمحمدي همچنين در پاسخ به سوال ديگري مبني بر عدم تشکيل وزارت ورزش و جوانان گفت: اين را هم مجلس و هم ما اعلام کرديم که تخلف است و بايد تعقيب قانوني شود و در حال حاضر هم اين پرونده  را مجلس براي رسيدگي به قوه قضائيه فرستاده است. رئيس سازمان بازرسي کل کشور همچنين با اشاره به وجود تخلفات زيست محيطي، گفت: فکر مي کنم الزامات قانوني ما در اين زمينه ناقص است. قوه قضاييه برخورد مي کند اما ما بايد ابزار قانوني اعمال مديريت را تقويت کنيم و به هيچ وجه اجازه تخلف ندهيم.


 مصباح يزدي:
 ولايت فقيه خط قرمز ماست 

آيت الله مصباح يزدي با بيان اين که کساني که در مکتب امام تربيت شده اند و از آموزه هاي امام استفاده کرده اند به مساله همکاري توجه دارند، اظهار داشت: اگر با کسي اختلاف سليقه داريم، نبايد موجب شود او را طرد کنيم.
به گزارش ايسنا، رييس موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار علي رضا زاکاني و اعضاي شوراي مرکزي جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي با بيان اين که قبول ولايت فقيه، قبول شريعت، دين و اسلام است، افزود: در پايبندي به ولايت فقيه مراتبي وجود دارد، نبايد توقع داشته باشيم همه در يک سطح باشند و آنهايي که در اين مساله دچار ضعف هستند، طرد شوند.
وي با بيان اين که بايد ميان خودي ها و غيرخودي ها تفاوت قائل شد، اظهار داشت: بايد حساب کساني که نماد کلي ايدئولوژي ما را قبول ندارند از کساني که در اين زمينه دچار ضعف هستند، جدا کنيم، والا ضربه مي خوريم.
مصباح يزدي افزود: اگر اين امر صورت نگيرد، در درون نفاق ايجاد مي شود; نفوذي ها وارد مي شوند و رفته رفته همه چيز را عوض مي کنند و اين خطري است که امروز احساس مي شود.
وي با بيان اين که جرياني خاص در برخي مراکز نفوذ کرده است، گفت: اين جريان که خطري براي اصل نظام و اسلام است، بايد شناسايي و راه هاي نفوذ آن سد بسته شود.
مصباح يزدي گفت: شيطان خوب ياد داده است، که آرام آرام کار کنند، ابتدا چيزهايي را مي گفتند که حساسيت ايجاد نمي کرد، اما کساني که تيزبين بودند، حساس شدند و معلوم شد، کاسه اي زير نيم کاسه است.
رييس موسسه امام خميني (ره) با بيان اين که هميشه بايد سعي کنيم، اصلح نسبي را برگزينيم و روي کار آوريم، اظهار داشت: هرجا که ضربه اي به نظام وارد شده; به واسطه  ضعف در باورهاي اسلامي بوده است و همين ضعف موجب شده نسبت به نمادها و ارزش هاي نظام بي مهري صورت گيرد.
وي نگاهي به تاريخ انقلاب اسلامي را نشان گر اين مساله دانست و اظهار داشت: اگر در مجموعه اي، يکي دو نفر خرده شيشه داشته باشند و نسبت به ارزش ها و اسلام باور نداشته باشند و يا با اين باورها پوششي براي خود درست کرده باشند، به نظام و انقلاب ضربه زده اند.
عضو خبرگان رهبري تصريح کرد: ولايت فقيه خط قرمز ماست و با کساني مي توانيم در نظام همکاري کنيم که اين اصل را قبول داشته باشند.


 آقاتهراني:
 ولايت فقيه، رکن اصلي فلسفه سياست اسلامي است 

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: رکن اصلي فلسفه سياست اسلامي ما، ولايت فقيه است.
به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين «مرتضي آقاتهراني»، در جمع مردم بيرجند در محل مسجد امام حسين(ع) اين شهرستان با بيان اين مطلب، افزود: ولي فقيه، ولي  امر مسلمين است و ما بايد خود را با ايشان تنظيم کنيم و رکن رکين فلسفه سياست اسلامي ما، ولايت فقيه است.
وي افزود: براي اين که بدانيم سياست اسلامي درست استفاده شده يا نشده، بايد تراز داشته باشيم، زيرا آن موقع هيچ گاه دچار ابهام نمي شويم.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: پيروزي انقلاب اسلامي به دست امام خميني(ره) نعمت بسيار بزرگي بود که بايد به خوبي حفظ شود.
وي تصريح کرد: در حال حاضر آسايش حاکم در جامعه را مديون رهبري امام خميني(ره) هستيم.
آقاتهراني همچنين گفت: زندگي خود را بايد بر دو اصل بندگي خدا و پسنديده بودن کار تنظيم کنيم.
وي ادامه داد: اگر نيت و ايمان ما الهي باشد، هيچ موقع دچار اشتباه نمي شويم.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي از راه هاي بندگي خدا به خواندن نماز، روزه، دروغ نگفتن، احترام به والدين، نخوردن شراب و عرق، استفاده صحيح از بيت المال، به جاآوردن حج، کسب روزي حلال، دادن حسن مال، امر به معروف و نهي از منکر و برقراري عدالت اشاره و گفت: اگر ولايت مدار باشيم و همه چيز را با ولي فقيه تنظيم کنيم، هيچ گاه دچار خطر و سردرگمي نمي شويم.
آقاتهراني با بيان اين که ولايت به امام علي(ع) همان تقويت ايمان است، خاطرنشان کرد: علي(ع) حقيقت ايمان بود و با سرلوحه قراردادن اين حقيقت بدون شک پيروزي اسلام جهاني مي شود.
حجت الاسلام والمسلمين مرتضي آقاتهراني همچنين با حضور درکارگاه آموزشي «پيام آوران ايثار» گفت: بايد بحث عفاف و حجاب را در جامعه گسترش دهيم، به طوري که بتوانيم دانشگاه مستقل براي دختران و پسران داشته باشيم.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به طرح هدفمند کردن يارانه ها ادامه داد: علت پيشرفت در اين امر اعتماد مردم به دولت، رهبري و مجلس بود که توانستم در اين عرصه گام هاي بلندي برداريم.
آقاتهراني اذعان کرد: دشمنان اسلام از هر راهي استفاده مي کنند تا بتوانند به اين نظام ضربه بزنند و اين در حالي است که مردم به پشتيباني ولايت فقيه تمامي اين توطئه ها را خنثي مي کنند.


 از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي انجام شد;
 انتصاب اعضاي شورايعالي انقلاب فرهنگي براي دوره جديد 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در حکمي اعضاي شورايعالي انقلاب فرهنگي را منصوب کردند.
متن حکم به اين شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
با توجه به پايان يافتن دوره  مسووليت اعضاي کنوني شورايعالي انقلاب فرهنگي، شخصيت هاي حقوقي و حقيقي زير بعنوان اعضاي اصلي براي دوره  جديد آن شورا و آيت الله احمد جنتي و جناب آقاي دکتر حسن حبيبي بعنوان اعضاي افتخاري شوراي عالي انقلاب فرهنگي منصوب مي گردند:
شخصيت هاي حقوقي: روساي محترم سه قوه، وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي، علوم تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، آموزش و پرورش، ورزش و امور جوانان، معاون علمي و فناوري رييس جمهور، روساي سازمان صدا و سيما، سازمان تبليغات اسلامي، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه ها، جهاد دانشگاهي، شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، دانشگاه آزاد اسلامي و روساي کميسيون هاي فرهنگي، آموزش و تحقيقات، بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي.
شخصيت هاي حقيقي، حضرات حجج اسلام و آقايان: دکتر احمد احمدي، عليرضا اعرافي، حميد پارسانيا، دکتر غلامعلي حدادعادل، دکتر رضا داوري، حسن رحيم پور، دکتر علي شريعتمداري، علي اکبر صادقي رشاد، سيدعليرضا صدر حسيني، دکتر محمدرضا عارف، محسن قمي، دکتر محمدعلي کي نژاد، دکتر منصور کبکانيان، دکتر حسين کچوئيان، دکتر مهدي گلشني، دکتر علي لاريجاني، محمود محمدي عراقي، دکتر محمدرضا مخبر، دکتر صادق واعظ  زاده و دکتر علي اکبر ولايتي.
توصيه هاي مربوط به اين دوره با تاکيد بر توجه جدي به آن ها در پيوست اين حکم ابلاغ شده است.
دوام توفيقات اعضاي محترم را از خداوند متعال مسالت مي نمايم.
سيدعلي خامنه اي


 ديپلماسي 

 موضع ايران در خصوص تحولا ت يمن

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان درخصوص تحولات اخير يمن گفت: مردم يمن طي ماه هاي اخير در جهت طرح مطالبات مشروع خود در صحنه سياسي و اجتماعي کشور حضور جدي يافته و در راه تحقق اين مطالبات، متحمل صدمات فراواني شدند.  به گزارش ايسنا، رامين مهمانپرست افزود: روند جاري اين کشور نشان داد که به اين مطالبات پاسخ لازم و متناسب با خواسته هاي مردمي داده نشد و متاسفانه اقدامات خشونت باري نيز در اين مسير صورت گرفت.  سخنگوي وزارت امور خارجه ابراز اطمينان کرد که تمام اقشار مختلف مردم يمن بويژه احزاب، گروه ها، روساي قبائل، بزرگان، نخبگان و انديشمندان با حفظ هوشياري و وحدت نظر در مسير دستيابي به مطالبات و حقوق قانوني خود گام خواهند برداشت.  وي افزود: جمهوري اسلامي ايران بر اين باور است که مردم يمن با رشد و بلوغ سياسي خود، اجازه دخالت طرف هاي خارجي جهت بهره گيري و تصميم گيري از جانب خود را نخواهند داد.


احتمال ديدار روساي جمهور ايران و روسيه

دميتري مدودف  رييس جمهور روسيه  قصد دارد در آينده نزديک با احمدي نژاد  رييس جمهور ايران  ملاقات کند.  به گزارش ايسنا خبرگزاري ايتار تاس نوشت: مدودف در ملاقات با نمايندگان جوامع علمي و آموزشي در انستيتوي زبان روسي «پوشکين» به اين موضوع اشاره کرد.  مدودف در اين رابطه گفت: «در مورد مدرن سازي روابط ايران و روسيه بايد گفت من در آينده خيلي نزديک با احمدي نژاد ملاقات مي کنم و اين را به وي مي گويم.»  اين خبرگزاري نوشت: قرار است ملاقات رييسان جمهور دو کشور در چارچوب اجلاس سران سازمان همکاري شانگهاي برگزار  شود.  اجلاس سران سازمان همکاري شانگهاي 15 ژوئن در آستانه  پايتخت قزاقستان  برگزار مي شود و ايران به عنوان کشور ناظر در اين سازمان حضور دارد.


سلطانيه:
وظيفه آمانو بررسي منابع قابل اعتماد است

نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي، ادعاهاي آژانس درباره وجود ابعاد نظامي احتمالي در برنامه هسته اي تهران را رد کرد.  به گزارش ايسنا علي اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي روز دوشنبه صحت منابعي که براي آژانس اطلاعات فراهم کرده اند را زير سوال برد و يوکيا آمانو مديرکل آژانس را به فقدان شفافيت متهم کرد.  به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، سلطانيه در جمع خبرنگاران هشدار داد که هرکسي مي تواند اطلاعات ارايه کند و وظيفه آمانو است که منابع قابل اعتماد را بررسي کرده و از صحت آنها اطمينان حاصل کند.  سلطانيه گفت: من فکر مي کنم پس از هشت سال زمان آن فرا رسيده است که دست از مناقشات سياسي تکراري و خسته کننده در اين جا دست برداريم و در صورتي که اين امر ادامه پيدا کند مديرکل آژانس مسوول است.  آمانو روز دوشنبه در نشست شوراي حکام ادعا کرد که اطلاعاتي جديد در اختيار آژانس قرار گرفته است که به ابعاد نظامي احتمالي در برنامه هسته اي ايران اشاره مي کند.  وي در سخنراني در برابر اعضاي شوراي حکام ادعا کرد: نشانه هايي وجود دارد مبني بر اين که برخي از اين فعاليت ها ممکن است تا اين اواخر ادامه پيدا کرده باشد.


 اخبار کوتاه 

انهدام يک تيم تروريستي
از گروهک منحله کومله

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي کامياران گفت: يک گروهک تروريستي منحله کومله در شهرستان کامياران متلاشي شد.  سرهنگ شرف بياني گفت: مزدوران وابسته به آمريکا جمعه گذشته بسيجي شهيد شيرزاد ميداني از کشاورزان روستاي هني من را به شهادت رساندند که به دنبال پيگيري موضوع و اطلاعات مردمي، اعضاي اين گروهک تروريستي روز يکشنبه در کمين نيروهاي خودي گرفتار شدند که پس از درگيري، يکي از اين افراد به هلاکت رسيد و سه نفر ديگر مجروح و متواري شدند.  وي افزود: شهيد بسيجي شيرزاد ميداني به کشاورزي اشتغال داشت و از وي سه فرزند به يادگار مانده است.


تقديم لايحه مبارزه با قاچاق
کالا و ارز به مجلس

لايحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز که بنا به پيشنهاد ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز در هيات وزيران با قيد يک فوريت به تصويب رسيده است، از سوي رييس جمهور براي طي تشريفات قانوني تقديم مجلس شد.


اظهارات رحيمي در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي

معاون اول رييس جمهور بر لزوم تقويت بانک مرکزي به منظور افزايش نظارت بر تمامي گردش هاي مالي در کشور تاکيد کرد و گفت: بانک مرکزي بايد با تمام ظرفيت خود وارد ميدان شود تا نظارتي همه جانبه  بر عمليات هاي پولي و بانکي داشته باشد.  به گزارش ايسنا، محمدرضا رحيمي عصر ديروز در جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي ضرورت تسريع در نهايي شدن و افزايش درجه پوشش سامانه يکپارچه اطلاعات مشتريان شبکه بانکي را مورد تاکيد قرار داد و افزود: لازم است يک برنامه زماني براي استقرار اين سامانه در تمامي بانک ها ارائه شود تا هرچه سريعتر تمامي اطلاعات به صورت شفاف و کامل تحت کنترل بانک مرکزي قرار گيرد.  رحيمي ادامه داد: همه بانک ها بايد مکلف شوند تا اطلاعات دقيق، شفاف و کامل از گردش ها و فرايندهاي مالي را در اختيار بانک مرکزي قرار دهند تا قدرت کنترل و نظارت بانک مرکزي افزايش پيدا کند.


آرزوي جامعتين وحدت
اصولگرايان است

يک عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز با بيان اين که جامعتين در راستاي وحدت اصولگرايان حرکت مي کند و منشوري که ارايه داد نيز در اين راستا بود، اظهار کرد: اين دو تشکل (جامعه مدرسين حوزه علميه قم و جامعه روحانيت مبارز) در خدمت رهبر معظم انقلاب و مردم هستند.  حجت الاسلام والمسلمين سيدرضا تقوي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار کرد: اين دو تشکل تلاش دارند فضاي انتخابات سالم تر شود و در واقع در جهت وحدت اصولگرايان حرکت کنند.  وي با بيان اين که گفتمان اصولگرايي برگرفته از گفتمان مقام معظم رهبري است، گفت: اصولگرايي چتري است که احزاب و سليقه هاي مختلف را زير پوشش خود قرار مي دهد.  اين عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز، گفت: در واقع آرزو و تلاش جامعتين اين است که اصولگرايان وحدت داشته باشند.


دايره اصولگرايي و
انقلابي گري گسترده است

دبيرکل جامعه زينب(س) گفت: دايره اصولگرايي و انقلابي گري دايره گسترده اي است و تمام پيروان ولايت فقيه و علاقه مندان به نظام جمهوري اسلامي را در بر مي گيرد.  مريم بهروزي در گفت وگو با ايسنا،  با مورد توجه قرار دادن فرمايشات مقام معظم رهبري در روز 14 خرداد اظهار کرد: بر طبق منويات رهبر معظم انقلاب بايد کساني که درصدد براندازي نظام هستند از دايره دولت و نظام بيرون بيايند و طبق فرموده مقام معظم رهبري بايد به اين نکته توجه کرد که وجود آرا و عقايد مختلف در جامعه اگر عنوان مجرمانه اي بر حرکتي منطبق شود دستگاه هاي مسوول موظف به پيگيري هستند. اما اگر کسي دنبال براندازي و اجراي دستور دشمن نيست ولي با مذاق و تفکر سياسي ما مخالف است نبايد عدالت و امنيت را از او سلب و او را زير پا له کنيم.


 رئيس قوه قضائيه خواستار شد
 تبيين مباني حقوق بشري اسلا م 

ستاد حقوق بشر قوه قضاييه صبح ديروز به رياست آيت الله آملي لاريجاني و با حضور اکثريت اعضا تشکيل و مقرر شد با ايجاد دو کميته تخصصي «تبليغات و اطلاع رساني» و «بحث هاي نظري و زيربنايي» اقدامات عملي اين ستاد در مقابل هجمه هاي عملياتي و نظري حقوق بشري غرب عليه ايران و نيز حضور فعال در عرصه هاي بين المللي با شتاب و قدرت بيشتري پيگيري شود. 
به گزارش اداره کل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه در جمع اعضاي ستاد حقوق بشر قوه قضاييه با تاکيد بر تشکيل منظم و بيشتر جلسات اين ستاد و با ضروري دانستن توجه همزمان و جدي به مباحث و مباني حقوق بشري در اسلام و غرب و تبيين و ارائه دقيق، فني، با ظرافت و سريع ديدگاههاي جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه در داخل و خارج از کشور و نيز اقدامات و رويکردهاي عملي ايران به مباحث حقوق بشري و معرفي تناقض هاي عملي در ادعاهاي حقوق بشر غربي گفت: بايد با تشکيل کميته تبليغات و اطلاع رساني و نيز کميته  ويژه و تخصصي درباره گسترش فضاي بحث و گفت وگو و تحقيق و پژوهش در باب مباني نظري و عملي حقوق بشر اسلامي، گام هاي مناسبي در مقابل هجمه هاي غربياني برداريم که خودشان در تناقض هاي آشکار ميان ادعا و حرف و عمل در مباني حقوق بشري هستند اما با تسلط رسانه اي بر دنيا نظرات حقوق بشري خود را بر تمام کشورها تحميل مي کنند.
رئيس قوه قضاييه با اشاره به اينکه غربي ها و به ويژه آمريکا ادعاهاي حقوق بشري خود عليه کشورهاي مستقل را بارها و بارها تکرار و تبليغاتي مي کنند و به پشتوانه  آن درصدد تضعيف اين کشورها هستند تاکيد کرد: تعطيل نشدن زندان هاي مخوفي مانند گوانتانامو عليرغم چهره تبليغاتي آقاي اوباما درباره ضرورت تعطيلي آن موضوعي است که بايد مورد تاکيد قرار گيرد و زشتي آن به گوش جهانيان برسد. آمريکا و کشورهاي غربي در حالي پشتيبان برخي کشورهاي منطقه و دنيا هستند و کوچکترين ايراد حقوق بشري به آنها ندارند که خبري از هيچ يک از نمادهاي دموکراسي و حقوق بشري مورد قبول آنان از جمله انتخابات در آن کشورها نيست و چرا نبايد بگوييم و اعلام کنيم که غربيان در حالي خود را سردمدار مبارزه با تروريسم جا زده اند که برخي گروههاي تروريستي از جمله گروهک منافقين که آشکارا به نقض حقوق بشر و ترور و کشتن افراد زيادي دست زده و به آن معترفند در پناه حمايت هاي آنان قرار دارند. آيا اين دوگانگي ها نشان از کذب بودن ادعاهاي آنان و دور بودنشان از مباني حقوق بشري ندارد؟
رئيس قوه قضاييه توجه به تبيين و ريشه يابي مباني حقوق بشري اسلام را نياز کنوني جوامع اسلامي و ضرورت مهم اقدامات علمي و نظري ستاد حقوق بشر دانست و گفت: حوزه هاي علميه و دانشگاه ها در کنار مسئولان اين ستاد و دلسوزان نظام اسلامي بايد با تکيه برداشته هاي اسلامي و ديني خود و در سايه تشکيل کميته هاي تخصصي، به تبيين و تحليل و ارائه ديدگاه هاي حقوق بشري اسلام بپردازند و اين مسايل را پس از مو شکافي دقيق در قالب روش هاي کارآمد تبليغاتي به جهان ارايه دهند.
آيت الله لاريجاني «به چالش کشيدن غربي ها در ادعاهاي نظري و مباني حقوق بشري» را به شرط «مسلط بودن به مباني و داشته هاي حقوق بشري اسلامي و تسلط بر ادعاهاي حقوق بشر غربي» قابل انجام و بسيار موثر توصيف کرد.
رئيس قوه قضاييه توجه به ايجاد تشکيلات و کميته هاي مناسب، توجه به اعتبارات و بودجه مناسب براي گسترش مباحث حقوق بشري و معرفي اقدامات عملي ايران در اين زمينه و نيز تبادل نظر و تجربه در کنار ديپلماسي حقوق بشري با کشورهاي ديگر را نيازمند توجه همگاني مسوولان نظام و تعامل مناسب با ستاد حقوق بشر قوه قضاييه برشمرد و از حمايت خود و گسترش فعاليت هاي اين ستاد خبر داد.


 حسن بهشتي پور:
 سياست خارجي ما ادامه سياست داخلي است 

يک کارشناس مسائل بين الملل با بيان اين که آمريکا همواره به دنبال استراتژي قفقازمنهاي ايران بوده است، ادعاي حمايت ايران از ارمنستان در بحران قره باغ را رد کرد و گفت: اراده اي براي پايان دادن به مناقشه در قره باغ وجود ندارد و دو طرف مناقشه دوست دارند در اين زمينه فرافکني کنند.
حسن بهشتي پور کارشناس مسايل بين الملل  در نشست "چالش ها و فرصت ها در قفقاز"، روابط ايران با منطقه قفقاز به خصوص قفقاز جنوبي را راهبردي ارزيابي کرد و گفت: با توجه به اين که سه کشور آذربايجان، گرجستان و ارمنستان مي توانند مانند يک پل ارتباطي به سوي اروپا باشند، ارتباط با اين سه کشور براي دستيابي به شرق اروپا مي تواند براي ايران راهبردي باشد.
به گفته او پس از فروپاشي شوروي ستادي براي سياستگذاري در روابط ايران با اين کشورها تشکيل شده بود اما ما هيچ گاه شاهد تحولي در مناسبات با اين منطقه نبوديم.
به گزارش خبرآنلاين، بهشتي پور گفت: من دسترسي به اطلاعات محرمانه ندارم، اما از آثار و دستاوردهاي ديپلماتيک ايران در اين منطقه که با نوساناتي هم مواجه بوده است به نظر مي رسد ما استراتژي روشني نداشته ايم. اين منطقه هم چنان براي ما ناشناخته است و در سياست  خارجي ما يک حلقه مفقوده است. به طوري که حتي در برنامه ارائه شده وزير امور خارجه فعلي به مجلس نيز به طور روشن به اين منطقه پرداخته نشده است.
وي افزود: ما در اين منطقه با توجه به پيشينه تاريخي و قرابت هاي فرهنگي نسبت به ساير رقبا مزيت هاي نسبي داريم اما نتوانسته ايم از آن ها به خوبي استفاده کنيم.
اين کارشناس مسايل بين الملل در بخش ديگري نياز ايران به قفقاز را دو جانبه دانست و گفت: اين که ما بايد با قفقاز ارتباط خوبي داشته باشيم، نه براساس سلطه جويي، بلکه گسترش نفوذ است. ما بايد بهترين ارتباطات را با اين کشورها داشته باشيم و اين ارتباطات براساس نيازهاي دو طرفه است. ما ميراث مشترک، منافع مشترک و سرنوشت مشترک داريم و اين ها ما را به هم گره زده است و بايد براي ارتباط با اين منطقه برنامه ريزي کنيم و استراتژي داشته باشيم.
او با بيان اين که فکر مي کنم تاکنون چنين نبوده است و من لااقل شواهدي از آن نمي بينم، اظهار کرد: ممکن است کسي بپرسد که در هيچ کجاي دنيا ما استراتژي نداريم؟ که به نظر من چنين نيست; در عراق و افغانستان ما با استراتژي مشخصي کار کرده ايم. اخيرا هم مي بينيم که اداره قفقاز در وزارت خارجه زيرمجموعه خاورميانه قرار گرفته است در حالي که معاونت خاورميانه در زمينه قفقاز کاري نکرده است و وزير خارجه هم اطلاع آن چناني از اين منطقه ندارد.
بهشتي پور برنامه نداشتن ايران در قفقاز را مربوط به اين دولت ندانست و گفت: در دولت هاي قبل نيز ما با چنين مساله اي مواجه بوديم. من معتقدم ما مزيت هاي نسبي و امکانات خوبي داشتيم اما از آن ها نتوانستيم به خوبي استفاده کنيم. سخن گفتن از اين که ما محدوديت داشتيم و نتوانستيم در اين منطقه به خوبي فعاليت کنيم قابل قبول نيست. ما بايد با توجه به محدوديت ها و امکانات مان استراتژي تعيين مي کرديم نه اين که به محدوديت ها تن دهيم و تقصير شکست هاي مان را گردن ديگران بيندازيم.
به گفته او دولت فعلي يکي از پرکارترين دولت ها در رفت وآمد مسوولان به اين منطقه است اما اين رفت وآمدها تنها کافي نيست و مشکلي از ما حل نمي کند. ما بايد به دنبال بهره گيري بيش تر از اين روابط باشيم.
اين کارشناس مسايل بين الملل خاطرنشان کرد: يکي ديگر از مشکلات ما اين است که سياست خارجي ما ادامه سياست داخلي ماست; اگر در سياست داخلي اختلاف داشته باشيم و به عنوان مثال وزير امور خارجه را در يک کشور ديگر عزل کنيم در سياست خارجي ما تاثير مي گذارد; يک ديپلمات وقتي بر سر منافع کشورمان مذاکره مي کند بايد اين احساس را داشته باشد کل ملت ايران حامي و پشتيبان او است.
وي با اشاره به نقش منفي آمريکا عليه ايران در قفقاز گفت: زماني سفير آمريکا در آذربايجان گفته بود که نهادهاي ايراني به اندازه کافي همديگر را خنثي مي کنند و نيازي به مقابله آمريکا با آن ها در قفقاز نيست; اين سخن او به نظر من قابل تامل است; آمريکا همواره به دنبال استراتژي قفقاز منهاي ايران بوده است.
اين کارشناس مسايل بين الملل ادعاي حمايت ايران از ارمنستان در بحران قره باغ را رد کرد و تصريح کرد: اين يک فريب بزرگ است; کساني که اين بحث را مطرح مي کنند مدعاي شان مناسبات اقتصادي ايران است که دليلي بر حمايت نمي شود. اين در حالي است که در جنگ قره باغ ما بيماران آذربايجاني را به تهران آورديم و مداوا کرديم.
او گفت:  به نظر من اراده اي براي پايان مناقشه در قره باغ وجود ندارد و دو طرف مناقشه دوست دارند در اين زمينه فرافکني کنند.


 روزنگار 

اسپارتاکوس ايراني و بپاخيزي بردگان سياهپوست در منطقه بصره

مورخاني که در زمينه بپاخيزي هاي آزادي خواهانه بشر در طول تاريخ تحقيق کرده اند، آغاز به پاخيزي بردگان سياه پوست در منطقه بصره به رهبري يک ايراني به نام "علي ورزيني" از مردم ري را هشتم ژوئن سال 882 ميلادي نوشته اند. علي ورزيني غلامان سياه پوست معروف به زنگي (زنجي) را برضد مالکان عرب آنان که عمدتا از عوامل المعتمد خليفه عباسي وقت بودند تحريک کرده بود و گفته بود که رفتار اربابان با آنان مغاير تعاليم اسلامي است و بنابراين حق دارند بپاخيزند و زنجيرهاي اسارت را پاره کنند که چنين شد. اين مورخان از علي ورزيني به عنوان اسپارتاکوس پارسي نام برده اند. اسپارتاکوس اروپايي ده قرن پيش از علي ورزيني، بردگان را برضد دولت روم متحد ساخته و با کمک آنان دست به مبارزه مسلحانه زده بود. قيام غلامان سياه در بصره هنگامي صورت گرفت که المعتمد گرفتار استقلال طلبي ايرانيان از جمله صفاريان، سامانيان و مازندراني ها در گوشه وکنار وطن ما بود.


شکست نظامي سالارالدوله در نهاوند

18 خرداد 1286 (هشتم ژوئن 1907) در نهاوند نبرد ديگري ميان نيروهاي هوادار سالارالدوله و قواي دولتي روي داد که صدها کشته و زخمي برجاي گذارد. در اين نبرد، سالارالدوله که مدعي تاج و تخت بود شکست خورد و فرار کرد. سالار (ابوالفتح ميرزا) که سومين پسر مظفرالدين شاه قاجار بود خودرا محق به سلطنت کردن مي پنداشت. مورخان دولتي عمليات سالار را تحت عنوان "فتنه سالار" وارد تاريخ ايران کرده اند.


 قفسه 

باغ رز

مجموعه شعر باغ رز کتابي شامل سروده هاي دکتر علي جان بزرگي است که اشعاري در قالبهاي مختلف شعري را دربرمي گيرد. اشعار اين مجموعه شامل سه بخش است که بخش اول و سوم آن در تهران و شهرهاي ديگر ايران و بخش دوم آن در هندوستان و در دوران دانشجويي او سروده شده است. شعر باغ رز در شهر چنديگر مرکز ايالت پنجاب هندوستان در پارک بزرگي که فقط گل هاي رز متنوع در خود داشت سروده شد. باغي که در وسط آن حوض بزرگ آبي داشت و هنگام غروب، فواره هاي آن را رقص نور و موسيقي، هر بيننده اي را به وجد ميآورد. شاعر کتاب باغ رز دکتر علي جان بزرگي متولد سال 1337 دکتراي خود را در سال 1384 در هندوستان دريافت کرده است. ساير کتابهاي او در حوزه اي غير از شعر منتشر شده که «نظام سياسي اسلا م و ارتباط آن با دنياي جديد» و «پس از پست مدرنيسم» از جمله اين کتابهاست. کتاب باغ رز توسط نشر طراوت در 110 صفحه منتشر شده است.


 زير پوست خبر 

پيام تسليت آيت الله هاشمي به آيت الله صانعي

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با صدور پيامي مصيبت وارده به آيت الله صانعي را تسليت گفت. در اين متن آمده است: مصيبت وارده به خاندان معظم جنابعالي موجب تاثر و تالم خاطر گرديد. از درگاه خداوند متعال براي آن فقيد سعيد رحمت واسعه و براي بازماندگان به ويژه بيت محترم جنابعالي صبر جميل و اجر جزيل مسالت مي نمايم.

 


تشکل جديد وزراي اخراجي دولتهاي نهم و دهم براي انتخابات

مشرق نوشت: وزيران اخراجي دولت نهم و دهم، اقدام به راه اندازي تشکل جديدي براي حضور در انتخابات مجلس کرده اند.  جلسات اين تشکل با حضور 10 وزير و به صورت هفتگي برگزار مي شود.

 


حمله روانبخش به مشايي

دبير سياسي هفته نامه پرتو سخن کيفرخواست عليه مشايي را تهيه و در يک دادگاه فرضي در وبلاگ خود به نقل از مدعي العموم قرائت کرد. به گزارش خبرآنلاين، روانبخش در وبلاگش نوشت: از زمان تشکيل دولت دهم، ماجراهاي اسفنديار رحيم مشايي به صورت موضوعي پر تنش براي نظام اسلامي در آمده است. از معاونت اولي و عزل وي با نظر ولي فقيه گرفته تا موضوع عزل وزير اطلاعات و حديث خانه نشيني رئيس جمهور; موضوعي که متدينان و اصول گرايان را به شدت نگران کرده است. اکنون پس از اثبات برخي مسائل و ارائه سندهايي در بعضي محافل، از دستگيري وي سخن به ميان مي آيد. چنانچه اين فرصت فراهم گردد و رئيس جمهور محترم، پشتيباني خود را از اين عنصر  بردارد، مدعي العموم بايد کيفر خواستي روشن و منطقي ارائه کند تا وي نتواند با شعارهاي عوام پسند، افکار عمومي را بفريبد.


فهرست بلند فاميل هاي مديرعامل در کارخانه سايپا 

برخي از کارکنان و کارشناسان شرکت سايپا اطلاعاتي پيرامون انتصابات فاميلي در اين شرکت را منتشر کردند. به گزارش آخرين نيوز در بخشي از اين اطلاعات آمده است که  پسر رئيس دفتر رئيس جمهور، رئيس امور اداري شرکت کارکنان سايپا،  برادرزاده رئيس دفتر رئيس جمهور،: مدير عامل باشگاه سايپا، برادر مديرعامل شرکت سايپا، عضو سايپا چين، خواهرزاده آقاي پوستين دوز،  قائم مقام بازاريابي و فروش سايپا، خواهرزاده مديرعامل کارخانه سايپا، قائم مقام استراتژيک سايپا، ديگر خواهرزاده مديرعامل کارخانه سايپا، قائم مقام ارتباطات زامياد، در اين  کارخانه مشغول به کار شده اند. همچنين بيش از 150 نفر با فاميلي پوستين دوز و اميري در رده هاي کارمندي و کارشناسي در استخدام شرکت سايپا هستند.

 


5 هزار پست مديريتي در انتظار جريان انحرافي

صراط نيوز نوشت: وزارت صنايع وبازرگاني که بعد از وزارت نفت از پولدارترين دستگاههاي دولتي محسوب مي شود اين روزها شاهد رفت و آمدها و تغييراتي است که نظارت هر چه بيشتر نمايندگان مجلس را مي طلبد. اين وزارتخانه عظيم به همراه سازمانها و شرکت هاي تابعه گفته مي شود نزديک به 5000 پست مديريتي (عضو هيات مديره، مديرعامل ومعاون و...) وجود دارد که جريان انحرافي تلاش دارد تا مهره هاي خود را درآن چينش کنند. جريان انحرافي که رفته رفته خود را بر بخش هاي مهم کشور مسلط مي بيند در تلاش است تا وزير کاملا هماهنگ و همسو را در صورت تصويب ادغام به مجلس معرفي کند. اين وزارتخانه عظيم به همراه سازمانها و شرکت هاي تابعه گفته مي شود نزديک به 5000  پست مديريتي (عضو هيات مديره، مديرعامل ومعاون و...) وجود دارد که جريان انحرافي تلاش دارد تا مهره هاي خود را درآن چينش کنند.  به طور ميانگين حقوق ماهانه اين 5000 مدير زير مجموعه بخش صنعت و تجارت حدود 2500000 تومان در ماه بوده که به نوبه خود جالب توجه است. گردش مالي برخي از شرکت هاي زيرمجموعه وزارت صنايع ومعادن از يک وزارتخانه بيشتر است. منابع مالي بالا، پولهاي در اختيار، حقوق و پاداش هاي ميليوني و امکانات بسيار زياد اين شرکتها راه را بر اهداف اين فرقه که برخي آنرا  تصرف مجلس شوراي اسلامي توسط اين جريان ذکر مي کنند هموار مي کند.


کاشاني استعفايش را نوشت; حرکت به سوي وزارت ورزش

برنا نوشت: سرپرست باشگاه پرسپوليس در آستانه بازي ديشب مقابل ملوان انزلي درخواستي را به مسوولان ورزشگاه آزادي ارائه داد. حبيب کاشاني از مسوولان ورزشگاه خواسته تا از آوردن هرگونه پلاکاردي از سوي هواداران جلوگيري کنند تا اتفاقات بازي با فولاد خوزستان تکرار نشود. همچنين مطلع شديم، حبيب کاشاني به خاطر اتفاقاتي که ميان وي و علي دايي رخ داده، ديگر حاضر به مديريت در پرسپوليس نيست و مي خواهد استعفاي خود را تقديم رياست سازمان تربيت بدني کند. حتي متن نامه استعفاي کاشاني آماده شده و بعد از بازي برگشت مقابل ملوان سرپرست پرسپوليس اين کار را انجام خواهد داد.

 


قاچاق  انسان به آذربايجان   

سايت نداي انقلاب نوشت: باندهاي فحشا و فساد با فريب دختران و زنان و با دادن اميدهاي واهي به آنان ابتدا آنان را در تشکيلات خود جذب نموده و سپس آنان را به صورت قاچاق و در مواردبسياري در قالب تورهاي تفريحي به صورت قانوني به کشور آذربايجان  مي برند. پس از مطرح شدن قاچاق دختران جوان ايراني به دبي که جنجال هاي زيادي به پا کرد و مسئولان وزارت امور خارجه را مجبور به واکنش نمود.  اين بار خبرهاي نگران کننده اي از قاچاق دختران و زنان جواني از مرزهاي غربي کشور به جمهوري آذربايجان به گوش مي رسد. باندهاي فحشا و فساد با فريب دختران و زنان و با دادن اميدهاي واهي به آنان ابتدا آنان را در تشکيلات خود جذب نموده و سپس آنان را به صورت قاچاق و در موارد بسياري در قالب تورهاي تفريحي به صورت قانوني به کشور آذربايجان  برده و  پس از اينکه اين افراد را به دام اعتياد مي کشانند جهت بهره برداري جنسي درکشور آذربايجان و کشورهاي شرق اروپا به فروش مي رسانند. متاسفانه اهمال کاري مسئولان امر در وزارت امور خارجه و سازمان گردشگري باعث شده که اين گروه هاي فحشا آزادانه با فريب دختران و زنان جوان به فعاليت خود ادامه دهند.

 


حذف موسوي و فاضل از شوراي عالي انقلاب فرهنگي   

فارس نوشت: مقام معظم رهبري با صدور حکمي اعضاي حقيقي و حقوقي شوراي عالي انقلاب فرهنگي را براي دوره جديد منصوب کردند که در اين حکم ميرحسين موسوي و ايرج فاضل از ليست اعضاي شورا حذف و حجت الاسلام حميد پارسانيا و عليرضا اعرافي به عنوان اعضاي حقيقي جديد شوراي عالي انقلاب فرهنگي معرفي شدند.

معاون اداري مالي وزارت خارجه  تغيير مي کند؟

يک مقام آگاه از خداحافظي حسين فرحي معاون اداري و مالي دستگاه ديپلماسي در روزهاي آينده خبر داد. اعتدال نوشت: از کمالوندي معاونت فعلي آمريکاي وزير امورخارجه که از ديپلمات هاي کهنه کار و داراي سابقه فعاليت در اداري-مالي هم هست به عنوان اصلي ترين جانشين فرحي ياد مي شود. فرحي در زمان منوچهر متکي به وزارت امور خارجه رسيد. اين منبع آگاه تغيير معاونت اداري و مالي وزارت امور خارجه را همزمان با تغيير ساختار دستگاه ديپلماسي اعلام کرد.


 کنفرانس خبري احمدي نژاد بدون سوالا ت منتقدان 
 مجري، برداشت خود از قوانين را دارد

گروه سياسي:دومين کنفرانس خبري محمود احمدي نژاد در سال 90، در حالي برگزار شد که بسياري از رسانه ها آمده بودند تا بشنوند رئيس دولت در خصوص انتقادات اين چند هفته عليه دولت چه خواهد گفت.
اما «سکوت» تاکتيک احمدي نژاد در خصوص اظهارات پس از ماجراي مصلحي در وزارت اطلا عات بود، اگرچه برخي سوالا ت که گويا جهت گيري شده بود در اين خصوص توسط رسانه هاي نزديک به دولت مطرح شد.
نکته مهم کنفرانس اين بود که منتقدان نتوانستند، سوالا ت خود را مطرح کنند.
اين عدم اجازه براي طرح سوال، فقط به رسانه هاي غيرهمسو با دولت از جمله «مردم سالاري» ختم نشد وخبرگزاري فارس و روزنامه هاي رسالت و کيهان نيز که اين روزها به صف منتقدان دولت پيوسته اند اجازه طرح سوال نيافتند.
خبرگزاري مهر، واحد مرکزي خبر، شبکه ملي چين، دنياي اقتصاد، خبرگزاري آريا، آسوشيتدپرس، پرس تي وي، آنا، ايسنا، شبکه خبر، روزنامه جوان، راديو، روزنامه ايران، تلويزيون ترکيه، قدس، العالم، باشگاه خبرنگاران جوان، ايرنا، سياست روز، رويترز، سايت دانشجو، برنا، الجزيره، خبرگزاري چين، پانا و الجزيره انگليسي، رسانه هايي بودند که توانستند سوالا ت خود را مطرح کنند، تا بدين ترتيب کنفرانس خبري احمدي نژاد بدون سوالا ت رسانه هاي منتقد پايان يابد.
احمدي نژاد که هميشه در کنفرانس هاي خبري اش، برخلا ف مجري مراسم، علا قه مند است که جلسه ادامه يابد، اين بار علا قه اي به ادامه جلسه نداشت و وقتي مجري در انتهاي مراسم از اوخواست که جلسه را ادامه دهد، احمدي نژاد با اين جمله که «ديگر بس است» نشان داد که دوست دارد جلسه زودتر تمام شود.
البته در اين ميان، روزنامه سياست روز به اظهارات فرماندهان سپاه و ائمه جمعه عليه دولت اشاره کرد که احمدي نژاد بازهم تنها به بيان «سکوت الهام بخش وحدت» پرداخت و از اين موضوع عبور کرد.
تلا ش خبرنگاران روزنامه هاي منتقد و اصلا ح طلب نيز براي طرح سوال راه به جايي نبرد واين بار کنفرانس خبري رئيس جمهور بدون سوال رسانه هاي اصلا ح طلب و غيرهمسو با دولت  خاتمه يافت.
از نکات جالب ديگر اين بود که کنفرانس خبري محمود احمدي نژاد به صورت زنده و در اقدامي بي سابقه از سوي شبکه بي بي سي فارسي پخش شد.
خبرنگاري از احمدي نژاد پرسيد شاهد تخريب عليه جناب عالي هستيم، عده اي خودشان خبر مي سازند و سپس تکذيب مي کنند و سندي هم ارايه نمي شود و شما سکوت مي کنيد. آيا هم چنان مي خواهيد سکوت کنيد؟ که احمدي نژاد در پاسخ گفت: موضع ما هم چنان سکوت است; سکوت الهام بخش وحدت. مي توانم باز هم بگويم موضع ما هم چنان سکوت است; سکوت الهام بخش وحدت.
در ادامه، خبرنگار آسوشيتدپرس به برخي انتقادها از دولت از سوي علما و روحانيون اشاره و پرسشي را در اين باره مطرح کرد که احمدي نژاد در پاسخ گفت: اگر نوع نگاهمان را به صحنه  ايران عوض کنيم برداشتمان متفاوت مي شود. ايران يک کشور آزاد است و همه در آن حق اظهارنظر دارند و تا زماني که اين اظهارنظرها از حدود قانون و اخلاق فراتر نرود نبايد به کسي تعرض کرد و افتخار اين دولت اين است که بيشترين انتقادها را پذيرفته است. علما و ديگران نظراتي دارند که بايد مطرح کنند و فکر نمي کنم کسي در اين کشور باشد که بگويد آنها نظراتشان را نگويند.
رييس جمهور با اشاره به بخشي از پرسش خبرنگار آسوشيتدپرس مبني بر برخي انتقادهاي مطرح شده از سوي برخي علما از دولت قبل اظهار کرد: مقايسه  اين دولت با دولت هاي قبلي قياس مع الفارق است. ما از قبل هم اعلام کرديم که روش اداره  ما با قبلي ها متفاوت است.
وي افزود: خوشبختانه کارهاي کشور اعم از اقتصادي، سياست خارجي و برنامه هسته اي در حال پيش رفتن است. هيچ گاه هيچ موضوع اقتصادي پايان ندارد; چرا که اقتصاد يک جريان مستمر است و سياست خارجي نيز چنين است. در حال حاضر غربي ها مساله هسته اي ايران را بهانه قرار داده اند و ما اگر اين را هم حل کنيم به سراغ بهانه ديگري مي روند. دولت کار خود را با استحکام و قدرت پيش مي برد و مشکلي ندارد.
وي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا درباره طرح جريان انحرافي از سوي برخي از جمله يکي از رقباي انتخاباتي رييس جمهور و موضع رييس جمهوردر اين باره، گفت: اگر منظورشان اين است که روش آنها را قبول نداريم، ما از روز اول اين را گفتيم. از سال 84 که من آمدم گفتم اين روش ها را قبول ندارم و حلقه هاي مديريتي را درهم خواهم شکست و دولت را بين مردم مي برم. روشن است با آنها زاويه داريم نه زاويه، 180 درجه است، نقطه مقابل است.
رييس جمهور افزود: مقام معظم رهبري فرمودند جز 10 سال اول انقلاب و دوره اين دولت حرکت انقلاب در مسير خودش نبوده است. معنايش اين است که ما درست عمل کرده ايم. ما اين مسير را ادامه مي دهيم و جز به مردمي بودن، ساده زيستي، دفاع هوشمندانه از عزت ملت نمي انديشيم.
وي افزود: اين مسير دولت در اين پنج سال و نيم بوده است. حالا اگر کسي پيدا مي شود که فکر مي کند ما بايد ايده هاي او را پياده کنيم اشتباه مي کند. ما اصلا آمده ايم ايده هاي آنها را کنار بزنيم. راه دولت از سال 84 تا امروز يکي بيشتر نيست و با قدرت همان را ادامه مي دهيم و اين حرف ها هم تاثيري در اراده دولت ندارد.
به گزارش ايسنا رييس جمهور در جواب سوال خبرنگار روزنامه ايران در رابطه با اين که برخي جريان هاي نشانه دار به دنبال تخريب دولت هستند، شما براي مقابله با آنها چه کارهايي انجام داده ايد؟ گفت: عده اي گفتند جاده قم افتتاح شد 153 کيلومتر است، اما عده اي گفتند اين آمار غلط است و 60 کيلومتر بيشتر نيست. بايد بگويم کارهاي دولت روي زمين قابل اندازه گيري است.
وي افزود: گفته شد ما حدود 36 هزار مگاوات ظرفيت توليد برق تحويل گرفتيم و الان از 62 هزار مگاوات عبور کرده ايم و گفتيم نيروگاه هايي ساخته شده است که همه اينها موجود است و قابل ديدن است. پس اين که برخي انکار مي کنند، مشکلي ندارد.
وي با بيان اين که از نظر ارايه آمار مشکلاتي در کشور وجود داشت و مراجع مختلفي آمار را ارايه مي دادند، گفت: در قانون برنامه پنجم دولت لايحه اي به مجلس داد و تاکيد کرد که از اين به بعد مرجع ملي براي اعلام رسمي آمارها وجود داشته باشد. پس بقيه آمارها که اعلام مي شود نظرات رسمي نيست و اين که اظهارنظر مي شود، مشکلي وجود ندارد و اينها تغييري در واقعيت جامعه ايجاد نمي کند; چون وضع کشور معلوم است.
رييس جمهور افزود: معلوم است ايران هسته اي شد يا نه، هدفمندي اجرا شد يا نه، يک ميليون و 400-300 هزار مسکن روستايي ساخته شد يا نه، 85 هزار ميليارد تومان واگذاري اصل 44 انجام شد يا نشد، که اينها انجام شده است و بالاخره 39 ميليون سهام عدالت گرفتند. پس اين که بگويند اين کارها نشده است تغييري در واقعيت ايجاد نمي کند.
وي با بيان اين که فاصله طبقاتي کم شده است، گفت: روشن است که فاصله طبقاتي کم شده است. همه آمارها، تحليل ها و مدل ها نشان مي دهد که فاصله کم شده است.
وي همچنين تصريح کرد: توليد سيمان از 32 ميليون تن به 75 ميليون تن رسيده است و 8 ميليون تن سال گذشته صادر شد که اسناد گمرک آن وجود دارد. از طرفي ظرفيت توليد فولاد کشور از کمتر از 10 ميليون به بالاي 19 ميليون رسيده است و سدهاي بسياري ساخته شده است که آبگيري نيز شده اند. پس اينها روي زمين وجود دارد و قابل ديدن مي باشند و نيازي به آمار ندارد.
رييس جمهور اظهار کرد: کساني هستند که در اقدامات دولت ترديد دارند. ما از همکارانمان مي خواهيم توري برگزار کنند و آنها را در ايران بگردانند. بنابراين از نظر ما اظهارنظراتي که مي شود، نه ارزش حقوقي دارند و نه ارزش سياسي، اما کشور آزاد است و هرکس در حد دريافت خود از جامعه صحبت مي کند و اشکال ندارد.
وي در جواب سوال خبرنگار روزنامه قدس در رابطه با پي گيري مساله مفسدان اقتصادي که رييس جمهور تا به حال 250 نفر را به عنوان مفسد اقتصادي به دستگاه قضايي معرفي کرده است واين که آيا در مورد مسائل اقتصادي که گفته مي شود در رابطه با برخي اطرافيان رييس جمهور وجود دارد ،همين حساسيت را خواهد داشت و پي گيري خواهد کرد؟ گفت: ما 312 اسم را به قوه قضاييه داده ايم. پس اين که چه کسي تخلف کرده و چه کسي تخلف نکرده است به عهده قاضي است; چون ما مرجع قضاوت نيستيم.
وي افزود: کساني که زمين تصرف کرده بودند و يا منابع بانکي را نداده بودند به مرجع دستگاه قضايي معرفي کرديم; چون مرجع، دستگاه قضايي است.
وي ادامه داد: براي چندمين بار مي گويم تنها رييس جمهوري هستم که اعلام کرده ام، تخلف از بنده، خانواده بنده، بستگان بنده و از هرکس رخ داد، بايد طبق قانون رسيدگي و برخورد شود و بار ديگر اين موضوع را تکرار مي کنم.
احمدي نژاد با بيان اين که موضع اصولي دولت رسيدگي به تخلفات است و هم چنان بر اين موضع هستيم، تصريح کرد: اميدوارم هرجا کوچک ترين تعدي به ملت مي شود، با دقت رسيدگي شود و به ملت بازگردانده شود که جزو آرزوها و پي گيري هاي دايمي ماست و بخشي از کارهاي شبانه روزي ما تنظيم امور به نحوي است که هيچ فرصتي براي کساني که مي خواهند دست اندازي کنند به وجود نيايد و شايد بخش مهمي از فشارها بر ما از ناحيه همين اصرارهاي ماست.
خبرنگار العالم از رييس جمهور پرسيد شما اظهاراتي در مورد بحرين داشتيد و گفتيد که مشکل بحرين بين دولت و ملت نيست، آيا براي حل مشکل بحرين طرح و راهي داريد؟ که رييس جمهور در اين باره پاسخ داد: ما واقعا با کشورهاي منطقه هيچ وقت مشکلي نداشتيم. امروز هم مي گوييم پيشنهاد ما اين است که عدالت و حقوق اساسي ملت را وسط بگذاريد و اجازه دخالت به بيگانگان را ندهيد. برخي گفتند ايران مي خواهد در مورد بحرين دخالت کند، من پيغام دادم و گفتم اگر ايران بخواهد دخالت کند همه منطقه عوض مي شود.
وي افزود: کساني که در رابطه با ايران اظهارنظر مي کنند اول به نقشه نگاهي بيندازند بعد حرف بزنند، شيوه هاي قديمي حکمراني تمام شده است. اميدواريم زمينه فراهم شود تا ما طرح مان را ارائه دهيم.
وي با بيان اين که حقوق اساسي ملت ها در تمامي مذاهب به رسميت شناخته شده است، اظهار کرد: حق حاکميت ملي، عدالت، احترام و کرامت انساني بايد محفوظ باشد و من فکر مي کنم بحرين خود مي تواند با هم مشکلات شان را حل کنند و بدانند اگر به آمريکا ميدان دهند بعدا نمي توانند آمريکايي ها را بيرون کنند، حواس شان باشد.
خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان از رييس جمهور در مورد بحث تشکيل وزارت ورزش و جوانان پرسيد که احمدي نژاد در اين باره گفت: مجلس محترم طرحي را براي تشکيل وزارت جوانان تصويب کرد، اما ما نسبت به آن ابهامات و سوالاتي داشتيم. اعتقاد دولت اين بود که اگر به اين ترتيب عمل کنيم با نهادهاي نظارتي دچار مشکل مي شويم و وزارتي که تشکيل مي شود نمي تواند با اقتدار همراه باشد. بيم ما اين بود که ورزش ما که در يک قوس صعودي است و در آن هر روز يک افتخار جديد کسب کنيم بدين گونه دچار آسيب مي شود. ما با برخي مراجع و نمايندگان گفتگوهايي داشتيم تا ابهامات را برطرف کنيم; اما به هر ترتيب آنچه مي خواستيم اتفاق نيفتاده است و راهي جز اين نداريم که وزير معرفي کنيم.
احمدي نژاد اظهار کرد: پس از پايان تعطيلات مجلس وزير مربوطه را معرفي خواهيم کرد.
وي همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر ايده هاي ايران در اجلاس جهاني مبارزه با تروريسم که قرار است تيرماه برگزار شود، با بيان اين که داستان مبارزه با تروريسم داستان غم انگيزي است، گفت: کساني که خودشان پايه گذار مبارزه با تروريسم باشند، خود تروريسم هستند.
وي گفت: اين ها به بهانه مبارزه با تروريسم به منطقه ما لشکرکشي کردند. ولي تروريسم ريشه عميق تري را پيدا کرد و يک ميليون نفر کشته شدند. حال انسان هاي انديشمند و دولت هاي مستقل بايد دست به دست هم بدهيم و در اين زمينه گام برداريم.
احمدي نژاد گفت: ما بايد به يک تعريف مشترک و روشن درباره تروريسم و مساله مقابله با آن بپردازيم.
خبرنگار ايرنا از احمدي نژاد درباره انتشار و صدور نامه هاي رييس مجلس به دولت پرسيد و گفت دولت متهم به اتخاذ تصميمات غيرقانوني شده است آيا يک جريان نمي خواهد دولت را متهم کند، که رييس جمهور با بيان اين که اين سوال شما خود کامل بود و جواب نيز در آن وجود داشت، گفت: اين دولت نه تنها پس از انقلاب، بلکه در تاريخ کشور قانون مندترين دولت بوده است.
وي افزود: طبق قوانين حقوقي، مجري برداشت خود را دارد و نه برداشت ديگران را. اگر ديگران برداشت ديگري دارند بايد اين برداشت را به قانون تبديل کنند.
وي گفت: ما پاسخش را تهيه کرديم و ارائه خواهيم داد.
رييس جمهور گفت: نامه اي به کلي سري براي ما نوشتند اما متنش را در تريبون عمومي خواندند. اشکال ندارد برخي وقتي به دولت مي رسند فکر مي کنند نبايد هيچ حريمي را رعايت کنند. اين هم اشکالي ندارد ما پاسخ مي گوييم. باز هم بر اجراي دقيق قانون تاکيد مي کنيم; اما قوانين پيچيده اي وجود دارد. ما سعي مي کنيم برداشت صحيحي از قانون را اجرا کنيم.
به گزارش ايسنا رييس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري ايرنا مبني بر رابطه رييس جمهور با مقام معظم رهبري گفت: در اين خصوص بارها صحبت کرده ام و اکنون ضرورتي نمي دانم که صحبت کنم. رابطه معلوم و تعريف شده است. ما يک ملت و يک نظام و داراي چارچوب هاي مشخص هستيم و مسير پيشرفت را ادامه مي دهيم و رابطه مستحکم تر از آن است که بعضي ها بتوانند آن را سست کنند.  خبرنگار روزنامه سياست روز سوال خود را اينگونه مطرح کرد که نهادهاي انقلابي مانند سپاه و همچنين ائمه جماعات به صراحت بعضي از نزديکان شما را به انحراف از انقلاب متهم مي کنند، از سوي ديگر سکوت دولت نيز در ميان مردم شائبه برانگيز شده است؟ که رييس جمهور گفت: ما همه عناويني که از سوي شما مطرح شد را دوست داريم و موضع ما همچنان سکوت الهام بخش وحدت است.  احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري رويترز مبني بر اين که شما بارها آمادگي ايران را براي مذاکرات با 1+5 اعلام کرده ايد و 1+5 نيز خواستار تعليق غني سازي در ايران بودند، آيا شما راهکاري را مي دانيد که 1+5 ارائه کند تا ايران غني سازي را متوقف کند، گفت: خير.
در ادامه خبرنگاري با بيان اين که من از طرف دانشجويان با شما صحبت مي کنم، گفت افرادي در ميان نزديکان شما وجود دارند که به راحتي در خصوص مسائلي اظهارنظر مي کنند، جلساتي گزينشي در نهاد رياست جمهوري با دانشجوياني خاص ترتيب مي دهند و افراد مورد نظر را به صورت تلفني براي حضور دعوت مي کنند و سوالات از پيش هماهنگ شده مي پرسند و از سويي ايجاد ارتباط ميان ما و شما را سلب مي کنند، کوچکترين انتقاد از دولت را نقد کامل خدمات دولت مطرح مي کنند، از شما تقاضا داريم با اين افراد برخورد يا حداقل آنها را از اين کار نهي کنيد که احمدي نژاد در پاسخ گفت: فکر مي کنم خواسته شما مخالف اصول اوليه انساني است، يعني شما از من مي خواهيد به کساني بگويم که حرف نزنند و اين خيلي بد است. من فکر نمي کنم در کشور ما دانشجويي پيدا بشود که مخالف آزادي بيان باشد. به نظرم اشتباهي اتفاق افتاده است. اولا دانشجو خود در دولت حضور دارد. دانشجو بايد پرچمدار فضاي آزاد و اظهارنظر باشد. هنوز سه چهار روز از سخنان مقام معظم رهبري نگذشته است.
رييس جمهور ادامه داد: انتظار ندارم يک نفر به عنوان نماينده دانشجويان بگويد، نگذاريد عده اي حرف بزنند. اين که مي گوييد اگر انتقادي صورت گيرد، دولت بد برخورد مي کند، آيا ما با منتقدان بد برخورد مي کنيم؟ آيا ما پاسخ داده ايم، اگر فکر مي کنيد بالاتر از سکوت مي توانيم کاري انجام دهيم بگوييد ما حتما آن را انجام مي دهيم. خواهش مي کنم به دنبال اين نباشيد که جلوي انديشه و اظهارنظر بسته شود.  وي افزود: بايد حق را با حق بسنجيم، نه با اشخاص. در فضاي دانشجويي بايد کرسي هاي آزادانديشي و نظريه پردازي ايجاد شود و افراد انديشه هاي خود را مطرح کنند تا رشد ايجاد شود. يکي از دلايلي که ما سنگين ترين حملات و بي انصافي را تحمل مي کنيم، اين است که مي خواهيم آنها حرف بزنند. نبايد در جامعه را بست، به شما اطلاعات نادرستي رسيده است. با من کسي گزينشي ملاقات نکرده است. اين دولت مردمي ترين دولت است، سطح تماس ما با توده هاي مردم بسيار گسترده است و معمولا حرف هاي جامعه را مي شنويم. نمي خواهم بگويم تمام تصميمات ما همه درست است، ما هرگز چنين ادعايي را نکرده ايم، ولي سعي مي کنيم درست باشد.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي