نسخه شماره 2632 - 1390/02/22 -

مشاوران املا ک از بسته حمايتي مي گويند:
بازار اجاره بها با دستور قابل کنترل نيست


سفر يک هيات تجاري ايراني به آمريکا


تبديل باغهاي چاي به مخروبه هاي جنگلي

طبق بودجه سال 90
بيمه ها مکلف به استرداد مازاد حق بيمه شخص ثالث


افتتاح راه آهن رشت در سال آينده


تضعيف توليد با کاهش سهم صنعت از يارانه ها


حل مشکل مسکن همراه تعادل اقتصادي


نفت و گاز خزر و رويکرد ايران


خبر


اخبار کوتاه


 مشاوران املا ک از بسته حمايتي مي گويند:
 بازار اجاره بها با دستور قابل کنترل نيست 

درحالي که دولت به منظور ساماندهي بازار اجاره، بسته اجاره بها را تدوين کرده است اما فعالان بازار مسکن بر اين امر تاکيد دارند که فقط با عرضه و تقاضا مي توان بازار اجاره را ساماندهي کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، اواخر فروردين ماه و با ابلاغ بسته اجاره بها به بنگاه هاي املاک، جزئيات اين بسته واکنشهايي را در ميان مشاوران و مالکان برانگيخت و اغلب آنان اعلام کردند که اين بسته نمي تواند براي کاهش قيمت اجاره راهکار درستي باشد.
بسته اجاره بها در سال گذشته و با افزايش 20 درصدي قيمتها از سوي دولت مطرح شد و وزير مسکن وشهرسازي اعلام کرد که براي سال آينده بسته اي تدوين شده و به بازار مسکن ارايه مي شود تا از افزايش اجاره بها جلوگيري کند. در اين راستا، همچنين معاون وزير مسکن و شهرسازي به مهر اعلام کرده بود که نحوه محاسبه پيش پرداخت اجاره مسکن تغيير خواهد کرد.
اما پس از ابلاغ بسته اجاره بها، مشاوران املاک اعلام کردند که اين بسته نمي تواند کنترلي بر بازار اجاره داشته باشد، ضمن آنکه اين بسته پيشنهادي است.
يکي از مشاوران املاک در گفت وگو با مهر به اين موضوع اشاره کرد که نمي توان به مالکان قيمتي را تحميل کرد، بنابراين تدوين بسته اجاره بها حتي اگر هم اجباري باشد نمي تواند آنها را ملزم کند.
وي يادآورد شد: هر ساله با شروع سال جديد بازار اجاره بها به تبع تورم افزايش مي يابد; بنابراين نمي توان تنها مالکان را دليل گراني اجاره دانست.
يکي ديگر از فعالان بازار مسکن هم دراين باره به مهر گفت: بسته اجاره بها کارايي چنداني ندارد، زيرا با شرايط روز جامعه و وضعيت اقتصادي متناسب نيست و حتي مستاجران هم با اغلب موارد اين بسته موافق نيستند. وي افزود: يکي از بندهاي اين بسته که به قراردادهاي دو ساله ميان مستاجران و مالکان اشاره کرده، در ميان مستاجران بيشتر از مالکان مخالف داشت درصورتي که اين بسته براي مستاجران تدوين شده است.
اين مشاور املاک يادآور شد: براساس اين بسته به ما اعلام شده که خانه هاي خالي را شناسايي و گزارش دهيم در صورتي که مشاوران املاک هم مانند ديگران اطلاع زيادي از تعداد اين خانه ها ندارند.
وي به تعداد زياد خانه هاي خالي در تهران اشاره کرد و افزود: اغلب مالکان اين خانه ها در خارج از کشور زندگي مي کنند و در مورد شرايط مسکن اطلاع زيادي ندارند.
در اين رابطه رئيس کميسيون عمران مجلس در گفت وگو با خبرنگار مهر بابيان اينکه مشکل اجاره بها با بسته اجاره بها حل نمي شود، گفت: بازار اجاره نيازمند راهکارهاي اساسي و پايدار براي جلوگيري از افزايش قيمت است و با ارايه اين بسته ها تغييري در اجاره بها بوجود نمي آيد.
علي اکبر آقايي افزود: افزايش اجاره بها متاثر از عرضه و تقاضاي مسکن است و تازمانيکه تعداد واحدهاي مسکوني به اندازه اي نباشد که پاسخگوي نياز جامعه باشد نمي توان اجاره بها را کنترل کرد.
وي به سياست وزارت مسکن براي افزايش ساخت مسکن اشاره کرد و گفت: با افزايش عرضه مسکن و کنترل تقاضا مي توان از افزايش اجاره بها جلوگيري کرد.


  سفر يک هيات تجاري ايراني به آمريکا 

رئيس مرکز تجارت جهاني گفت: هيئتي اقتصادي و تجاري از بخش خصوصي ايران براي شرکت در اجلاس اقتصادي فتوراليا در روزهاي آينده عازم آمريکا مي شوند.
به گزارش مهر، محمدرضا سبزعليپور در يک نشست خبري با اشاره به برگزاري اجلاس اقتصادي فتوراليا در کانزاسيتي آمريکا گفت: به دعوت بخش خصوصي آمريکا، هياتي 16 نفره از بخش خصوصي ايران به منظور شرکت در اجلاس سه روزه فتوراليا 27ارديبهشت ماه عازم کانزاسيتي مي شوند.
رئيس مرکز تجارت جهاني با اشاره به اينکه تحريم در روابط بخش خصوصي ايران و آمريکا تاثير چنداني ندارد، افزود: در اين اجلاس اقتصادي، 800 هيات تجاري از 30 کشور دنيا حضور دارند و مي تواند زمينه خوبي براي بخش خصوصي ايران در راستاي توسعه صادرات و تعاملات بين المللي باشد.
وي با بيان اينکه با افزايش مراودات تجاري با بخش خصوصي آمريکا، تحريم ها را دور مي زنيم، تصريح کرد: در هيات ايراني، خبرگاني در رشته هاي مختلف صنعتي و پولي-مالي نظير لوازم خانگي، پولي، موادشيميايي، لوازم خانگي، رنگ و رزين، مواد غذايي و شکلات حضور دارند.
به گفته سبزعليپور، مقدمات لازم و اخذ ويزا از آمريکا براي اين هيات انجام شده و مشکلي به لحاظ اعزام اين هيات وجود ندارد. به گزارش مهر، اجلاس فتوراليا يک گردهمايي سالانه بين المللي است که به منظور پيداکردن طرفهاي تجاري جهت يافتن راهکار براي مبادلات اقتصادي کوچک و بزرگ بازرگاني، تسهيلات مالي، ترويج و اتحاد تکنولوژي هاي موردنظر و رشد تجارت بين المللي آنها برگزار مي شود.


 تبديل باغهاي چاي به مخروبه هاي جنگلي  

رئيس اتحاديه چايکاران کشور بابيان اينکه چاي مورد حمايت دولت نيست، گفت: اغلب باغهاي چاي به مخروبه هاي جنگلي تبديل شده اند.
ايرج هوسمي در گفت وگو با مهر گفت: خريد برگ سبز چاي از سوي کارخانجات شروع شده است اما کشاورزان در مورد نرخ خريد تضميني با مشکلاتي مواجه هستند. وي افزود: در جلسه اي که سال قبل با حضور معاون اول رئيس جمهور و استاندار برگزار شد، وعده افزايش 7 درصدي نرخ خريد تضميني برگ سبز چاي را دادند اما اين موضوع در سال قبل اجرا نشد و امسال هم نرخ خريد تضميني 3 درصد افزايش يافت.
رئيس اتحاديه چايکاران کشور تصريح کرد: به منظور رعايت حقوق کشاورز و با درنظرگرفتن ديگر کالاهاي مصرفي در سال 90 بايد قيمتي تعيين مي شد که انگيزه بيشتري در کشاورزان براي توليد برگ با کيفيت ايجاد شود.
هوسمي با بيان اينکه چاي مورد حمايت دولت نيست، افزود: نرخهاي اعلام شده براي برگ سبز چاي اقتصادي نيست و اگر چاي هم مانند اغلب محصولات کشاورزي هرساله کشت مي شد مطمئنا ديگر باغ چاي وجود نداشت اما نهال برگ سبز چاي تا 100 سال به بهره برداري مي رسد و حتي از نهال هايي که کاشف السلطنه به کشور وارد کرده بود هنوز برگ سبز برداشت مي شود. وي با اشاره به اينکه 2 دسته باغدار چاي وجود دارد، اظهار داشت: دسته اول باغداراني هستند که از يکهزار متر تا 10 هزار متر باغ دارند که اين باغداران به اجبار براي امرار معاش مجبورند به کشت و زرع ادامه دهند اما دسته دوم مربوط به باغداراني است که بيشتر از 10 هکتار زمين دارند که اين باغ ها تبديل به مخبروبه هاي جنگلي شده اند.


 طبق بودجه سال 90
 بيمه ها مکلف به استرداد مازاد حق بيمه شخص ثالث 

در حالي که شرکت هاي بيمه همچنان ار بيمه گذاران خود 10 درصد مازاد بيمه شخص ثالث را اخذ مي کنند با تصويب نمايندگان در لايحه بودجه 90 شرکت هاي بيمه مکلف شدند در زمان بيمه نمودن خودروها براي سال جاري 10 درصد اضافي اخذ شده در سال قبل را از حق بيمه دريافتي کسر کنند.
به گزارش فارس، دراوايل ماه جاري برخي از نمايندگان مجلس در روند بررسي لايحه بودجه، 10 درصدر مازاد دريافتي بيمه شخص ثالث از بيمه گذاران را خلاف قانون عنوان کرده و برخورد جدي با شرکت هاي بيمه راخواستار شده بودند در حالي که رئيس کل بيمه مرکزي در اين رابطه اخذ مبلغ مربوطه را خلاف قانون ندانسته و دليل دريافت آن را خدمات نيروي انتظامي به مردم عنوان کرده بود. البته وي از بررسي کميسيون تلفيق در دريافت 10 درصد مذکور از حق بيمه شخص ثالث خبر داده و معتقد است براي حل مشکل مذکور اين بخش از رشته بيمه اي در انتظار بررسي کميسيون تلفيق است. اما با تصويب نمايندگان مجلس در لايجه بودجه 90 مورد مذکور با تغييراتي همراه شد به صورتي که مطابق بند الحاقي 81 بودجه سال 90 گزارش کميسيون تلفيق که به تصويب نمايندگان رسيده است، شرکت هاي بيمه موظفند مبالغ مازاد دريافتي از بيمه گذاران شخص ثالث در سال 89 را که بدهي اين شرکت ها به بيمه گزاران است در سال 1390 از بيمه نامه همان بيمه گزاران کسر نمايند. در اين رابطه يک عضو کميسيون برنامه و بودجه نيز معتقد است مبالغ مذکور 6 تا 7 ميليون بيمه گزار را شامل مي شود که با تاييد مصوبه مجلس از سوي شوراي نگهبان و تبديل آن به قانون، اين مبالغ بايد به آنان بازگردانده شود. به گزارش فارس، با درنظر گرفتن اين نکته که شرکت هاي بيمه هميشه از ضرر هاي اين بيمه نامه براي خود سخن به ميان آورده اند بايد ديد آيا اين مصوبه مجلس از جانب آنها به نحو مطلوبي اجرايي خواهد شد يا خير. البته در اين ميان جايگاه نظارتي بيمه مرکزي اهميت ويژه اي پيدا خواهد کرد. اما از اين نکته نبايد غافل شده که برخي از شرکت هاي بيمه دليل تضييع حقوق بيمه گذاران را قانون ناقص بيمه شخص ثالث عنوان مي کنند به نحوي که نمايندگان بايد از مکانيزم هاي براي ملزم نمودن دولت از تصويب آيين نامه اين رشته بيمه اي که حدود دو سال در کميسيون هاي مختلف دولت راکد مانده است نيز استفاده کنند. از ديگر تصميمات نمايندگان در لايحه بودجه 90 را مي توان به موافقت الحاق بند 82 لايحه بودجه اشاره کرد که مطابق آن 50 درصد از جريمه هاي راهنمايي و رانندگي به ستاد ديه و صندوق تامين خسارت هاي بدني، واريز خواهد شد. براساس اين بند صندوق تامين خسارت هاي بدني به فهرست قانون نهادها و موسسات عمومي غيردولتي مصوب 19 تيرماه1373 الحاق مي شود و سهم 25 درصدي اين صندوق از جريمه هاي راهنمايي و رانندگي موضوع بند "ج " ماده 24 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي که به صدور جريمه براي متخلفان از مقررات مربوط به سيستم هاي حمل و نقل ريلي شهري و حومه به وسيله ماموران نيروي انتظامي اختصاص دارد بعد از وصول به حساب خزانه واريز مي شود.
همچنين مطابق اين مصوبه، سهم 20 درصدي از هزينه دادرسي و جزاي نقدي و وصولي موضوع بند "و " ماده 11 قانون صلاح قانون بيمه اجباري مسووليت مدني دارندگان وسايل نقليه زميني در قبال شخص ثالث که منابع مالي صندوق تامين خسارت هاي بدني را معين کرده است، به محض وصول به حساب خزانه واريز خواهد شد. البته در اين راستا 50 درصد از مازاد درآمد حاصله نسبت به لايحه دولت به صندوق تامين خسارت هاي بدني و 50 درصد به ستاد مردمي ديه اختصاص مي يابد که اجرايي نشدن اين بند در حکم تصرف غيرمجاز در وجوه عمومي محسوب خواهد شد.
به گزارش فارس، با مصوبه مذکور صندوق تامين خسارت هاي بدني نهاد عمومي غيردولتي شده و از بيمه مرکزي به عنوان نهاد ايجاد کننده خود جدا مي شود. منابع مالي صندوق تامين خسارت هاي بدني شامل پنج درصد از حق بيمه بيمه اجباري موضوع اين قانون، مبلغي معادل حداکثر يک سال حق بيمه بيمه اجباري از دارندگان وسايل نقليه اي متخلف است که وصول و تقسيط مبلغ مذکور و ساير ضوابط لازم اين بند بايد به پيشنهاد بيمه مرکزي ايران به تصويب مجمع عمومي صندوق رسيده باشد. البته در اين راستا درآمد حاصل از سرمايه گذاري وجوه صندوق، 20 درصد از جرايم وصولي راهنمايي و رانندگي در کل کشور و 20 درصد از کل هزينه هاي دادرسي و جزاي نقدي وصولي ازسوي قوه قضائيه نيز جز منابع اين صندوق محسوب مي شوند.


 افتتاح راه آهن رشت در سال آينده 

سرپرست وزارت راه و ترابري از افتتاح راه آهن قزوين  رشت تا پايان نيمه اول سال آينده خبر داد. به گزارش ايسنا، علي نيکزاد در بازديد از راه آهن قزوين  رشت در جمع خبرنگاران گفت: از قسمت هاي مختلف و چگونگي احداث اين خط آهن بازديد به عمل آمد و با توجه به تصميمات اخذ شده مقرر گرديد اين پروژه تا پايان شهريور ماه سال آينده به بهره برداري برسد.
وي افزود:  راه آهن قزوين  رشت در بخش لوشان که انتهاي حوزه جغرافيايي استان قزوين است مراحل ساخت آن تقريبا رو به اتمام مي باشد و تا پايان شهريور ماه سال آينده آماده بهره برداري است. وي با بيان اينکه تحقق اين امر اهداف عالي دولت و نظام را انتقال خط آهن از مسير قزوين  رشت  انزلي و آستارا است را محقق مي کند اظهار کرد: بخشي از اين خط آهن نيز در کشور جمهوري آذربايجان قرار دارد که توافقات لازم براي احداث و تکميل اين پروژه با اين کشور صورت گرفته است. سرپرست وزارت راه و ترابري در ادامه از احداث 7 هزار و500 کيلومتر خط آهن در برنامه پنجم توسعه خبر داد و گفت:  براي تحقق اين امر بايد سالانه700 کيلومتر راهآهن در کشور احداث و به بهره برداري برسد.


 تضعيف توليد با کاهش سهم صنعت از يارانه ها 

گروه اقتصاد: دبير اجرايي خانه صنعت و معدن ايران ضمن انتقاد از تصميم مجلس  در کاهش سهم  صنعت از 30 درصد به 20 درصد از منابع هدفمندي يارانه ها را زمينه ساز  تضعيف بيشتر  توليد و فعاليت هاي توليدي دانست.
مجلس شوراي اسلا مي  در تصويب  بودجه سال 90 سهم توليد  از منابع هدفمندي يارانه ها را  20 درصد و سهم خانوارها را 70 درصد تعيين کرد و به بخش سلا مت نيز  10 درصد  اختصاص داد.
آرمان خالقي گفت: با اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها بخش مهمي از صنايع کشور  با مشکل افزايش هزينه هاي توليد روبرو  شدند که مقرر بود برخي از اين هزينه ها از طرف دولت و از محل منابع حاصل از هدفمند کردن يارانه ها تامين شود. وي گفت: انتظار مي رفت  با کمک هاي دولت علا وه بر حل مشکلا ت  کوتاه مدت توليد در اثر  افزايش قيمت سوخت منابع لا زم براي اصلا ح نظام مصرف سوخت در کارخانه ها به ويژه کارخانه هاي انرژي  بر تخصيص بايد که با  اين اقدام عملا  دست  دولت در کمک به واحدهاي توليدي بسته شده است.


 حل مشکل مسکن همراه تعادل اقتصادي  

عضو هيات علمي دانشگاه تهران حل مشکل مسکن کشور را در گرو بروز تعادل در وضعيت اقتصادي کشور دانست و گفت: بروز تحول و شکوفايي در ساير بخش هاي اقتصادي، باعث مي شود نقدينگي ها جذب بخش مسکن شوند و در نتيجه افزايش قيمت خواهيم داشت.  دکتر بيت الله ستاريان- کارشناس اقتصاد مسکن- در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: با توجه به اين که طي سال هاي گذشته مسکن به ميزان کافي توليد نشده است و حدود چهار ميليون نياز انباشته داشته ايم، اکنون با تقاضاي مطلق انباشته در بخش مسکن روبه رو هستيم.
وي ادامه داد: از سوي ديگر به دليل وجود رکود و همچنين کاهش نقدينگي در جامعه تقاضاي موثر در اين بخش نيز کاهش يافته است.
ستاريان گفت: بروز تحول و شکوفايي در ساير بخش هاي اقتصادي، باعث مي شود نقدينگي ها جذب بخش مسکن شوند و در نتيجه افزايش قيمت خواهيم داشت. اين کارشناس اقتصاد مسکن اضافه کرد: نوسانات بازار طلا، ارز و بورس نيز بر بخش مسکن موثر است.


  نفت و گاز خزر و رويکرد ايران 
نويسنده : فرزاد رمضاني بونش

"خزر درياي صلح و دوستي است". عبارت فوق در سال هاي اخير بارها توسط مقامات ايراني استفاده شده است اما به راستي درياي خزر يا کاسپين زماني که پاي منافع اقتصادي و  سياسي مطرح مي شود همچنان دريايي براي دوستي و صلح است  يا آنچه در واقعيت امر جريان دارد درياي آکنده از رقابت هاي پيوسته  بر سر منافع ملي کشور هاست؟ در اين بين به راستي کشور ما در کجاي اين صلح و دوستي ها قرار دارد و آيا سياست خارجي کشور درکي درست از ميزان رقابت ها بر سر منافع اقتصادي و ملي اين درياچه بزرگ دارد؟ در اين راستا بايد اشاره کرد اکنون هر چند سال ها از عدم نتيجه گيري کشورهاي حوزه اين دريا بر سر رژيم حقوقي اين دريا مي گذرد اما امري که مورد توجه کشور هاي اين حوزه قرار گرفته است نگاه به منافع ملي خود در اين دريا و همچنين سرمايه گذاري و بهره برداري از منابع هيدرو کربني اين درياست. در اين ميان در يک سال اخير نيز شاهد توجه بيشتر به اين مساله در ميان کشورهاي منطقه خزر بوده ايم. چنانچه اتحاديه اروپا و همچنين آمريکا نيز توجهي جدي تر به انتقال نفت و بويژه گاز اين منطقه به غرب از خود نشان داده اند. در اين بين اکنون برخي  آمارها و گزارش ها بيانگر آن است که در حالي که در حال حاضر در خزر بيش از 50 شرکت انگليسي و آمريکايي 10 شرکت روسي فعال در بخش استخراج نفت و گاز خزر هستند در مقابل، شرکت هاي ايراني در خزر فعاليت هاي چشمگيري ندارند. در اين بين  همسايه هاي ايران در درياي خزر، از جمله ترکمنستان و آذربايجان، در رقابتي پاياپاي در بهره برداري از منابع انرژي اين دريا موفق عمل کرده اند چنانچه از يک سو در سال هاي اخير توانسته اند ميزان توليدات نفت و گاز خود را از اين دريا  افزايش دهند و از طرفي نيز با برگزاري همايش هايي در مورد جذب سرمايه گذاري و  استقبال از حضور کشورها  وشرکت هاي خارجي عملا گوي سبقت را در بهره برداري از منابع درياي خزر از ايران بربايند  چه اينکه کشور ما نيز بنا به دلايل گوناگون تاکنون حتي  موفق به استخراج يک بشکه نفت يا يک مترمکعب گاز اين منابع هيدروکربني اين دريا  نشده و تداوم اين روند مي تواند ضربه هايي جبران ناپذير برمنافع ملي و اقتصادي کشور در بخش نفت و گاز  و حتي امنيتي و سياسي داشته باشد. گذشته از آن نيز مي تواند بر قدرت  چانه زني ديپلماتيک کشور بر سر حقوق ملي و اقتصادي  وسياسي کشور در اين حوزه تاثيري منفي برجا گذارد. آنچه مشخص است حضور و سرمايه گذاري و همچنين بهره برداري  بيشتر ايران از منابع هيدرو کربني  درياي خزر جدا از پيامد ها و منافع اقتصادي و ملي آن بي شک در مذاکرات پيرامون  رژيم حقوقي  خزر به نفع ايران خواهد بود و مي تواند عملا  سهم بيشتري از دريا را نصيب ايران کند اما واقعيت اين است که حضور کم رنگ ايران در خزر  اکنون  در حال تبديل به  يکي از فرصت هاي از بين رفته در منطقه است; فرصتي که اکنون با رقابت هاي فزاينده در اين حوزه روبرو است و به نظر مي رسد که تداوم  اين روند سبب حضور بيشتر شرکت هاي نفت و گاز اروپايي، آمريکايي، روسي، چيني و هندي در حوزه درياي خزر، بيشتر شدن انگيزه  حمايت هاي سياسي و اقتصادي غرب  از پروژه هاي انتقال نفت و گاز حوزه درياي خزر و در مقابل از د ست رفتن فرصت هاي بي شمار براي کشور در سرمايه گذاري و بهره برداري و حضور در اين دريا خواهد شد.


 خبر 

ساخت نيروگاه مشترک ايران و ترکيه

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي از احداث 20 هزار مگاوات نيروگاه مشترک توسط جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ترکيه خبر داد.  به گزارش مهر، محمد بهزاد با اشاره به سفر اخير هيئتي از وزارت نيرو به سرپرستي مجيد نامجو وزير نيرو به ترکيه و انجام گفت و گوهاي نهايي مربوط به نقشه راه همکاري هاي وزارت نيروي ايران و وزارت انرژي و منابع ترکيه در زمينه برق، گفت: چهار محور اصلي در نشست مذاکرات مربوط به نقشه راه همکاري بين دو وزارتخانه مطرح شد. به گفته وي، در اين مذاکره ها مقرر شد شش هزار تا 10 هزار مگاوات نيروگاه حرارتي و انرژي هاي تجديدپذير و 10 هزار مگاوات نيروگاه برقابي مشترک بين دو کشور احداث شود. وي افزود: بر اين اساس، هر يک از طرفين طي يک هفته تا يک ماه طرف ديگر را از نام و سازمان هاي مربوطه به زيرگروه تخصصي و نمايندگان خود بنا به نوع موضوع براي هدايت کارهاي اجرايي مطلع خواهند کرد. معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي اضافه کرد: همچنين طي اين گفت و گوها مقرر شد زيرگروه تخصصي تحت نظر اين نمايندگان مذاکره ها را تا رسيدن به نتايج مذکور دنبال کرده و گزارش هاي خود را پس از تشکيل هر نشست به معاونان وزيران ذيربط دو کشور ارايه کنند.وي در ادامه در خصوص زير گروه همکاري هاي مربوط به تبادل برق و خطوط انتقال، گفت: طي اين گفت و گوها مقرر شد طرفين به حمايت خود از فعاليتي که در زمان حاضر ميان دو کشور در زمينه تبادل و تجارت انرژي برق وجود دارد، ادامه دهند. به گفته بهزاد، در اين خصوص به منظور افزايش ظرفيت خطوط انتقال موجود ميان دو کشور، بهره برداري از خط 400 کيلوولتي خوي (ايران) - باش قلعه (ترکيه) در کوتاه ترين زمان ممکن تامين خواهد شد.


سازمان حمايت با افزايش قيمت پودرشوينده
موافقت کرد

معاون سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان از موافقت اين سازمان با افزايش قيمت روغن نباتي و پودرشوينده خبرداد و گفت: اين افزايش قيمت به دليل اجراي قانون هدفمندکردن يارانه ها نبوده و مربوط به افزايش قيمت جهاني مواد اوليه است. محمد قبله در گفت وگو با  مهر درباره افزايش قيمت روغن نباتي و پودر شوينده گفت: افزايش قيمت بر اثر اجراي قانون هدفمندکردن يارانه ها از هيچ واحد توليدي پذيرفته شده نيست و بر اين اساس، قرارداد نانوشته اي ميان وزارت بازرگاني و واحدهاي توليدي وجود دارد که دوران تخصيص انرژي ارزان قيمت به اتمام رسيده و بايد زمينه اي فراهم شود که افزايش قيمت حامل هاي انرژي در جريان قانون هدفمندکردن يارانه ها، با بهره وري و به کار بستن تکنيک هاي کاهش قيمت تمام شده جبران شود. معاون سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان افزود: با توجه به اينکه سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان همواره علاوه بر حمايت از مصرف کننده به توليدکننده نيز توجه داشته و شرايط توليد را نيز در تصميم گيري هاي خود لحاظ مي کند، اين بار نيز اجازه داده به دليل افزايش قيمت مواد اوليه برخي کالاها در دنيا، توليدکنندگان تغييرات قيمتي با هماهنگي سازمان حمايت داشته باشند. وي تصريح کرد: بيشتر کالاهاي مصرفي ايران وابسته به مواد اوليه وارداتي هستند و حتي در برخي موارد، 60 تا 70 درصد بهاي تمام شده يک کالا، مربوط به ماده اوليه است; بنابراين زماني که قيمت مواد اوليه در بازارهاي جهاني به شدت افزايش مي يابد، سازمان حمايت مجبور است که اين افزايش قيمت مواد اوليه را در بهاي تمام شده کالا بررسي کرده و درخواست منطقي توليدکنندگان را براي افزايش معقول قيمت بپذيرد. به گفته قبله، مواد اوليه مورد نياز کشور در اکثر کالاهاي مصرفي تابع شرايط جهاني بوده و به خاطر عدم رقابت توليدات داخلي و يا بالابودن بهاي تمام شده توليد نسبت به کالاهاي مشابه خارجي نيست، در اين ميان به طور مثال براي روغن نباتي يا کره، 90 درصد نياز توليد روغن ساخته شده مستلزم واردات است و وقتي قيمت روغن خام افزايش يافته است، بنابراين تحت تاثير قيمت جهاني، قيمت داخلي نيز بايد افزايش يابد، در غير اين صورت توليد متوقف و باز هم مصرف کننده با کمبود کالا و گراني مضاعف به خاطر بر هم خوردن عرضه و تقاضا مواجه مي شود.


 اخبار کوتاه 

يارانه بگيرها به مرز
74 ميليون نفر رسيدند

براساس جديدترين آمارهاي به ثبت رسيده در سايت مرکز آمار ايران، متقاضيان دريافت يارانه نقدي به 74 ميليون نفر نزديک شده است.  به گزارش خبرنگار مهر، مرحله چهارم ثبت نام از اطلاعات اقتصادي خانوار که از روز چهارم ارديبهشت ماه امسال براي مدت دو هفته شروع شد، تا روز جمعه 23 ارديبهشت ماه ادامه خواهد داشت. براساس جديدترين آمارهاي به ثبت رسيده در سايت مرکز آمار ايران، متقاضيان دريافت يارانه نقدي به بيش از 73 ميليون و 600 هزار نفر رسيده است. آخرين برآوردها نشان مي دهد که در حال حاضر جمعيت ايران از مرز 75 ميليون و 281 هزار نفر گذشته است.


کمک بانک سپه
براي پرداخت بدهي کشاورزان

گروه اقتصاد:سخنگوي طرح خريد تضميني گندم و برنج، از کمک 700 ميليارد ريالي بانک سپه براي پرداخت بدهي کشاورزان در طرح خريد تضميني گندم خبرداد. به گزارش روابط عمومي بانک سپه محسن دارابي اظهار داشت: در راستاي طرح خريد تضميني گندم وبرنج دراجراي مفاد تفاهم نامه بين بانک سپه و شرکت مادر تخصصي بازرگاني ايران همزمان با آغاز برداشت گندم، اين بانک با بسيج امکانات و نيروهاي خود تاکنون در 6 استان خوزستان، فارس، بوشهر، هرمزگان، سيستان و بلوچستان و کرمان به خريد حدود 350 هزار تن گندم به ارزش تقريبي يک هزار و 200 ميليارد ريال از کشاورزان اقدام کرده است. وي افزود: از رقم فوق، حدود 700 ميليارد ريال از منابع داخلي بانک و مابقي از سوي شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران تامين وجه شده است. وي تصريح کرد: در حال حاضر بهاي گندم خريداري شده به کشاورزان به صورت کامل پرداخت شده و هيچ طلبي بابت خريد گندم به کشاورزان وجود ندارد.


مجمع عمومي بانک پاسارگاد برگزار شد

مجمع عمومي بانک پاسارگاد با اختصاص 18 تومان سود به هر سهم به کار خود پايان داد. به گزارش ايسنا، مجمع عمومي بانک پاسارگاد روز گذشته به رياست کاظم ميربلد برگزار شد. براساس گزارش رسمي حسابرس سود خالص بانک پاسارگاد در سال 89 معادل 606 ميليارد تومان بوده است. بانک پاسارگاد از آبان ماه سال جاري از رقم 770 ميليارد تومان به دو هزار و 310 ميليارد تومان افزايش سرمايه داد و با وجود اين افزايش سرمايهEPS  اين بانک در سال 89 معادل 262/53 ريال بود که از اين رقم 18 تومان بين سهامداران تقسيم شد.


خريد و فروش سهام
با تلفن همراه

قابليت خريد و فروش سهام با گوشي تلفن همراه در ايران ميسر شد. به گزارش مهر، حسين خزلي خرازي در همايش معرفي سامانه جديد شرکت نرم افزاري رايان هم  افزا در موسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران با بيان اين مطلب  گفت: بومي سازي اين نرم افزار مي تواند بسترساز تحولات بزرگي در بورس و بازار سهام باشد چرا که تحولات بورس تهران را در کنار تحولات 35 بورس بزرگ دنيا در اختيار کاربران اين نرم افزار در سراسر دنيا قرار مي گيرد. دبيرکل سابق کانون کارگزاران بورس افزود: از آبان ماه 85 که رشد چشمگير بورسهاي ابوظبي و دوبي را مي ديديم در پي اين بوديم که بتوانيم ما هم بورس تهران را به تمام سرمايه گذاران در سراسر دنيا معرفي کنيم و هم چنين پذيراي سرمايه گذاران خارجي باشيم که مشتاق به خريد سهام و فعاليت در بازار سهام و سرمايه ايران هستند.


تشديد برخورد قانوني
با کم فروشان

مديرعامل سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان با اشاره به طرح مبارزه با کم فروشي از دهم ارديبهشت ماه، ادامه داد: تيم هاي بازرسي و نظارت بحث کم فروشي و افت کيفيت برخي از محصولات را پيگيري و با واحدهاي متخلف به شدت برخورد مي کنند. به گزارش مهر، محمدحسن نکويي مهر، طرح مبارزه با کم فروشي را مثبت ارزيابي کرد و گفت: اين طرح در راستاي مقابله با هرگونه کم فروشي به مدت 45 روز و تا نيمه خرداد ماه ادامه خواهد يافت. وي با بيان اين مطلب که واحدهاي توليدي و خدماتي براي هرگونه تغيير قيمت بايد درخواست ها و دلايل خود را به دستگاه مربوطه و يا سازمان حمايت ارائه دهند تا مورد بررسي قرار گيرد، تصريح کرد: هيچ تغيير قيمتي بدون تاييد و مجوز سازمان حمايت مورد قبول نيست.