نسخه شماره 2605 - 1390/01/21 -

نگراني از تاراج آرمان هاي مردم مصر و ضرب و شتم معترضين خاورميانه
پيچيدگي در جنگ مردم و ديکتاتورهاي عرب


عقب رانده شدن نيروهاي واتارا


طرح مقابله با سونامي در درياي مديترانه


جدل در سالگرد مرگ کاژينسکي


هشدار مقتدي صدر به آمريکا


پايان موقت جدل جمهوري خواهان و اوباما


اخبار کوتاه


 نگراني از تاراج آرمان هاي مردم مصر و ضرب و شتم معترضين خاورميانه
 پيچيدگي در جنگ مردم و ديکتاتورهاي عرب 
نويسنده : علي ودايع

از ظهر جمعه پاکسازي و مجازات، مصر شاهد بازگشت مردم معترض به خيابان هاي قاهره و چند شهر ديگر بود. صبح روز شنبه صدها معترض مصري از دستور نيروهاي امنيتي براي ترک ميدان تحرير قاهره سرپيچي کردند.نظاميان مصر در تلاش براي متفرق کردن معترضان در ميدان تحرير قاهره به ضرب و شتم معترضان و شليک تيرهوايي متوسل شدند.
معترضين خواهان مجازات فرعون و کناره گيري مشير حسين طنطاوي رئيس شوراي عالي نظامي مصر هستند; مشير طنطاوي 75 ساله از دو دهه پيش تاکنون وزير دفاع مصر بوده است که پس از کناره گيري حسني مبارک رئيس جمهور مخلوع مصر از قدرت در تاريخ 11 فوريه تاکنون و واگذاري اداره امور کشور به شوراي عالي نظامي مصر رياست اين شورا را برعهده دارد.
معترضان در جريان اين تظاهرات که به خشونت کشيده شد دو دستگاه اتوبوس که يکي از آنها نظامي بود را به آتش کشيدند. تظاهرات کنندگان همچنين اعلام کردند که تا زمان تحقق خواسته هايشان در ميدان التحرير قاهره تحصن خواهند کرد. نزديک به سيصد نظامي بامداد شنبه وارد ميدان تحرير قاره و چادرهاي معترضان شدند و اقدام به ضرب و شتم آنها کردند. شاهدان اعلام کردند معترضان به منظور محافظت از جان شماري از نظاميان ارتش که به آنها پيوسته اند در اين ميدان کمربند انساني تشکيل داده اند.
بنابر اعلام شاهدان، نيروهاي دولتي شماري از معترضان را به سمت کاميون هاي پليس به زمين مي کشيدند و مسجد نزديک اين ميدان را محاصره کردند.درحالي که صداي تيراندازي براي ساعت ها به گوش مي رسيد. معترضاني که در اين مسجد حضور داشتند از زخمي شدن شمار زيادي در جريان اين اعتراضات خبر دادند.اين حمله چند ساعت پس از آن صورت گرفت که ده ها هزار نفر روز جمعه در ميدان تحرير قاهره اجتماع کردند. به گفته منابع پزشکي حداقل 2 تن کشته و 70 نفر زخمي شدند.
در همين حال ، محمد البرادعي، رئيس جمعيت ملي براي تغيير مصر با تاکيد بر ضرورت برابري مسلمانان و مسيحيان در اين کشور، اظهار کرد: انتخابات پارلماني پيش رو بايد بر اساس نظام فهرستي باشد تا هيچ حزب و گروه مشخصي کنترل پارلماني را که بايد نماينده همه گروه ها و اقشار مصري باشد، در دست نگيرد.
البرادعي افزود: جوانان و انقلابيون مصر اين احساس را دارند که نسبت به اجراي خواسته ها و اهداف انقلاب کم کاري مي شود و به همين دليل بايد تا زمان برآورده شدن تمام خواسته هاي مردم به تظاهرات ادامه داد.
رئيس جمعيت ملي براي تغيير مصر با اشاره به تلاش برخي ها براي کودتا عليه انقلاب اين کشور تصريح کرد: دولت بايد درباره کساني که پشت تلاش اين افراد هستند و آنها را از لحاظ مالي تامين مي کنند، تحقيق کند.
دبير کل سابق آژانس بين المللي انرژي اتمي با اشاره به حمله برخي افراد به وي در منطقه مقطم در روز اجراي همه پرسي اصلاحات قانون اساسي مصر اظهار کرد: حمله به من در مقطم يک طرح برنامه ريزي شده و روشن بود.
تظاهرات روز جمعه از افزايش بي اعتمادي بسياري از مصريها به ارتش حکايت دارد که به دنبال برکناري حسني مبارک در اواسط ماه فوريه، بهمن ماه ، قدرت را به دست گرفت.
وضعيت يمن هم هر لحظه پيچيده تر مي شود; در حالي که روز شنبه دانش آموزان هم با تعطيل کردن کلاس ها در دست کم يک شهر به جمع مخالفان رئيس جمهور يمن پيوستند، خبرگزاري رويترز از فراخوان سفير اين کشور در قطر به کشور "براي رايزني" خبر مي دهد.
به دنبال کشته شدن دست کم پنج تن از معترضان يمني در روز جمعه، خبرها از اين کشور حاکي است که روز شنبه نيز دو شهر عدن و تعز صحنه راهپيمايي گسترده مخالفان دولت بوده ، و صدها دانش آموز در شهر عدن با تعطيل کردن کلاس ها به صف تظاهرکنندگان پيوسته اند. به گزارش خبرگزاري رويترز، در حالي که اين دانش آموزان راه ها را بسته و از کسبه مي خواستند در اعتراض به حکومت يمن کار خود را تعطيل کنند، نيروهاي پليس براي متفرق کردن معترضان به شليک هوايي متوسل شده اند.  ناآرامي ها در يمن در اعتراض به حکومت 32 ساله علي عبدالله صالح روز جمعه بار ديگر به خشونت کشيده شد و به گفته خبرگزاري هاي خارجي دست کم پنج کشته و ده ها مجروح بر جاي گذاشت. در همين حال خبرگزاري رويترز به نقل از يک مقام وزارت خارجه يمن مي گويد که سفير اين کشور در قطر "براي مشورت به کشور فراخوانده شده است". علي عبدالله صالح که پيشتر پيشنهاد شوراي همکاري خليج فارس براي مذاکره با مخالفين در کشور خود را نپذيرفته بود، روز جمعه يک باره در جمع حاميان خود در پايتخت، صنعا، به "مداخله" قطر در امور يمن حمله کرد. به نظر مي رسد اين حرکت از سوي ديکتاتور يمن واکنشي بوده است به گفته نخست وزير قطر که روز چهارشنبه از احتمال توافق شوراي همکاري خليج فارس با رئيس جمهور يمن براي کناره گيري از قدرت خبر داده بود. صالح در واکنش به اين گفته مقام قطري گفت: "ما مشروعيت خود را از قطر يا کس ديگر نمي گيريم." به اعتقاد تحليل گران، سر باز زدن علي عبدالله صالح از کناره گيري از قدرت و بن بستي که در يمن ايجاد شده است احتمالا به بروز خشونت بيشتر در خيابان هاي اين کشور خواهد انجاميد. اين در حالي است که روزي نيست که تظاهرات مخالفان رئيس جمهور يمن در اين کشور کشته و زخمي بر جاي نگذارد. از جمله تظاهرات روز جمعه در شهر تعز نيز دست کم سه کشته بر جاي گذاشت.
پس از يک ماه و نيم درگيري در ليبي، نبرد ميان مخالفان و نظاميان وفادار به معمر قذافي همچنان ادامه دارد. الجزيره ديروز گزارش کرد گردانهاي رژيم قذافي وارد شهر اجدابيا در شرق ليبي شدند.
شهر مصراته در 200 کيلومتري طرابلس نيز ميدان نبرد ديگري ميان طرفين درگيري است. در درگيري هاي روز جمعه و در پي تبادل آتش ميان مخالفان و نيروهاي حکومتي در اين منطقه دست کم 4 نفر از جمله دو کودک کشته و ده تن ديگر زخمي شدند. مخالفان روز جمعه در اين شهر از عملکرد نيروهاي سازمان پيمان آتلانتيک شمالي، ناتو، به دليل دو حمله اشتباه اين سازمان به مواضع مخالفان در طول چند روز گذشته انتقاد کردند.
برخلاف چند هفته گذشته پرچم هيچ کشور عضو ناتو به چشم نمي خورد. توضيح آن ساده است: به دليل حمله نيروهاي بين المللي که منجر به کشته شدن افراد بي گناه شد.
 صدها تن جمعه در دو شهر شيعه نشين در شرق عربستان سعودي با درخواست براي افزايش آزادي هاي سياسي و همچنين اعلام حمايت از معترضان شيعه در بحرين به خيابان ها آمدند.
تظاهرات مسالمت آميز در شهر "قطيف" و روستاي "عواميه" در نزديکي آن برپا شد. برخي معترضان در حالي که پرچم هاي بحرين را در دست داشتند، عليه حضور سربازان سعودي در آن کشور شعار مي دادند. در روزهايي که بازداشت و ارعاب خانه به خانه مخالفين ادامه دارد، مردان نقابدار پس از ورود به محل زندگي عبدالهادي الخواشه، رئيس سابق دفتر حقوق بشر بحرين او و دو نفر از بستگانش را مضروب کردند، شدت اين ضرب و شتم به حدي بود که الخواجه از هوش رفت.. زينب عبدالهادي، دختر اين فعال حقوق بشر در گفتگو با شبکه تلويزيوني الجزيره گفت مهاجمان پس از ورود به محل مسکوني آنها به شدت پدرش را مورد ضرب و شتم قرار دادند. مدافعين حقوق بشر به خشونت هاي منامه در مقابل معترضين به شدت اعتراض کردند.


 عقب رانده شدن نيروهاي واتارا 

يکي از مقام هاي بلندپايه سازمان ملل متحد مي گويد نيروهاي وفادار به لوران گباگبو، رييس جمهوري فعلي ساحل عاج، در نبرد با سربازاني که از الحسن واتارا، رقيب او، حمايت مي کنند، در ابيجان، شهر اصلي ساحل عاج، به پيروزي هايي دست يافته اند.
جامعه بين الملل الحسن واتارا را به عنوان رييس جمهور ساحل عاج به رسميت شناخته است اما لوران گباگبو هنوز خود را رييس جمهور مي داند.
'آلن ل روي'، رييس نيروهاي حافظ صلح سازمان ملل در نيويورک گفت طرفداران گباگبو از توقف درگيري ها و مذاکرات صلحي که طي اين هفته در جريان بود، براي تقويت مواضعشان استفاده کردند.
وي گفت با وجود آنکه سلاح هاي متعلق به نيروهاي وفادار به لوران گباگبو توسط نيروهاي فرانسوي منهدم شده، آنها همچنان سلاح هاي سنگين در اختيار دارند.
خبرنگار بي بي سي مي گويد ادعاهاي طرفداران واتارا در مورد محاصره مواضع لوران گباگبو اغراق آميز است.
سازمان هاي امدادرساني نيز نسبت به عميق تر شدن بحران انساني در ابيجان هشدار داده اند. امکانات اوليه شهر مانند آب و برق قطع شده و کمبود مواد غذايي نيز وجود دارد.
پيشتر، مقر سفير فرانسه در ساحل عاج هدف گلوله باران نيروهاي وفادار به گباگبو قرار گرفت. در همين حال الحسن واتارا از اتحاديه اروپا خواسته است براي تقويت اقتصاد ساحل عاج، تحريم ها را لغو کند.
واتارا اکنون بندر سن پدرو را که محل اصلي صادرات کاکائو از ساحل عاج است، در کنترل دارد. ساحل عاج بزرگترين توليدکننده کاکائو در جهان است اما بي ثباتي و خشونت ها در پي انتخابات مناقشه برانگيز رياست جمهوري به اين صنعت ضربه زده است.
انتخابات نوامبر گذشته با هدف متحد کردن اين مستعمره سابق فرانسه که در پي شورش سال 2002 در شمال دو قسمت شده بود، برگزار شد.
اما نتايج اين انتخابات، شکاف ها را پر رنگ کرد; لوران گباگبو در جنوب ساحل عاج راي بيشتري آورد و الحسن واتارا بيشتر آرا را در شمال از آن خود کرد.
مقام هاي انتخاباتي ساحل عاج،  واتارا را برنده انتخابات تشخيص دادند اما لوران گباگبو همچنان اصرار دارد که برنده دور دوم انتخابات بوده است و حاضر به ترک مقام رياست جمهوري نيست.
در همين حال در تازه ترين اتهام ها در زمينه نقض حقوق بشر در ساحل عاج، سازمان ديده بان حقوق بشر در نيويورک گفته است که نيروهاي وفادار به الحسن واتارا صدها غيرنظامي را کشته و به بسياري از طرفداران لوران گباگبو تجاوز کرده اند.


 طرح مقابله با سونامي در درياي مديترانه 

بعد از زلزله 8/9 دهم ريشتري، امواج مهيب سونامي سواحل ژاپن را در هم کوبيدند. هزاران انسان کشته و صدها هزار نفر بي خانمان شدند.
اين فاجعه انساني، بار ديگراهميت سيستم هاي هشداربراي کشورهاي ساحلي را يادآوري مي کند.
 دانشمندان در اروپا، با استفاده از تمام امکانات فني و علمي در تلاش براي ايجاد سيستم هاي هشدار دهنده سونامي در کشورهاي اطراف درياي مديترانه اند.
آنها مطمئن هستند که چنين اتفاقي ممکن است در اين قاره نيز رخ دهد.
شهرساحلي فتحيه در ترکيه يکي از آسيب پذيرترين نقاط در شرق مديترانه است. در اين شهر، احمد يالسينر، دانشمند  ژئوفيزيک دانشگاه آنکارا هماهنگ کننده منطقه اي يک برنامه پژوهشي اتحاديه اروپا براي ارزيابي خطر سونامي در منطقه اروپايي درياي مديترانه است. او معتقد است اين خطر بسيار جدي است.
احمد يالسينر مي گويد: "شهرفتحيه در ترکيه زير منطقه اي به نام طاق هلني قرار دارد. طاق هلني يک ناحيه فرورانشي است. جايي که لايه هاي زمين شناسي آفريقا زير لايه هاي درياي اژه لغزيده اند. مشابهت هاي زيادي بين اينجا و نواحي اطراف سوماترا در اندونزي وجود دارد که باعث سونامي سال 2004 در جنوب شرقي آسيا شد. بايد مکانيسم هاي ايجادکننده سونامي را بهتر بشناسيم."
 در اين مرکز، سي گروه کاري از سراسر اروپا از اين تصاويرگرافيکي براي بهبود راهکارها و شيوه هاي محافظت از ساکنان اين مناطق استفاده مي کنند.
در ايتاليا و در شهر بولونيا اين برنامه پژوهشي هدايت و هماهنگي مي شود.
پروفسور استفانو تين تي، دانشمند ژئوفيزيک دانشگاه بولونيا همه اطلاعات به دست آمده از ايستگاه هاي مختلف در اروپا را تحليل مي کند. او و گروهش اميدوارند مکانيزم هشدار پيشگيرانه اي بسازند که بتوانند به مردم تا بيست دقيقه قبل از وقوع، خطر سونامي را هشدار دهد.
پروفسور استفانو تين تي مي گويد: "در گذشته سونامي در مديترانه رخ داده است و در نتيجه در آينده هم رخ خواهد داد. در حال حاضر هيچ راهي براي محافظت از ساکنان در برابر سونامي وجود ندارد. تنها راه چاره، ايجاد يک مکانيزم هشدار پيشگيرانه در مديترانه است. مشابه سيستمي که در اقيانوس آرام وجود دارد و سيستمي که دراقيانوس هند در حال ساخت است."
محاسبات و برنامه هاي جديدي براي ارزيابي سواحل آسيب پذيرتر اروپايي تبيين شده است. هدف، کمک به ساکنان براي واکنش سريع تر در صورت وقوع اين بلاي طبيعي است.
پروفسور استفانو تين تي اضافه مي کند: "ما راه حل هاي جامعي تهيه کرديم. شبيه سازي به ما کمک مي کند خصوصيت اصلي سونامي را بشناسيم و قدرت امواج سونامي را بهتر بفهميم. براي مثال ساختمان هاي ساحلي تا چه حد در برابر سونامي مقاوم اند. در ضمن مي توانيم راههاي بهتر فرار مردم را پيش بيني کنيم. حدس بزنيم کدام ساختمان، پل و سازه با امواج شسته مي شوند و کدام مقاوم است."
اطلاعات جمع آوري شده از فتحيه، به طور خودکار به استانبول منتقل مي شود. اين شهر پر هياهو در دهانه تنگه بسفر ، پل ژئوفيزيک بين اروپا و آسيا است که درزمين لرزه هم کم سابقه نيست.  دررصدخانه قنديلي در ترکيه، مصطفي ارديک و تيم او در چارچوب يک برنامه ديگر اروپايي، مشغول جمعآوري اطلاعات مربوط به زمين لرزه هستند. اين دانشمندان نيز اميدوارند در پايان کارشان موفق به ابداع يک سيستم هشدار پيشگيرانه شوند. اما ادريک و بيشتر کارشناسان زمين لرزه مي گويند عليرغم همه اين تحقيقات هنوز به طور قطع نمي توان وقوع اين فاجعه را پيش بيني کرد. چرا که علم سونامي و زمين لرزه هنوز در دوران کودکي خود است.
دانشمندان اميدوارند نتيجه اين پژوهش ها بتواند در صورت وقوع فاجعه در سواحل آرام و زيباي مديترانه،  دقيقه ها و حتي ثانيه هايي گرانبهايي را براي حفظ جان ساکنان اين مناطق ساحلي بخرد.


 جدل در سالگرد مرگ کاژينسکي 

کميته تحقيق روسي سانحه سقوط هواپيماي رئيس جمهوري لهستان از دولت روسيه خواست تا از کساني که در فرودگاه ورشو برنامه ريزي اين پرواز را بر عهده داشتند، بازجويي کند. به گزارش يورونيوز، در آستانه نخستين سالگرد سقوط هواپيماي حامل "لخ کاژينسکي"، رئيس جمهوري لهستان و برخي مقام هاي بلندپايه اين کشور، کميته روسي تحقيق خواستار بازجويي از کارکنان فرودگاه ورشو شد. مقام هاي لهستاني در حال پرواز به سمت روسيه براي شرکت در بزرگداشت قربانيان کشتار کاتين که در طي آن 22 هزار اسير جنگي لهستاني توسط نيروهاي اتحاد جماهير شوروي کشته شدند، بودند. اين هواپيماي توپولوف سال گذشته در نزديکي فرودگاه "اسمالنسک" در غرب روسيه سقوط کرد و کليه 96 سرنشين آن از جمله رئيس جمهوري لهستان و همسرش کشته شدند. دولت روسيه اشتباه خلبان را عامل سانحه مي داند در مقابل ورشو خطاي مسئولان برج مراقبت را دليل اصلي سقوط عنوان مي کند.


 هشدار مقتدي صدر به آمريکا 

"مقتدي صدر"، رهبر ضدآمريکايي شيعه عراقي تهديد کرد در صورتي که نيروهاي آمريکايي در پايان سال 2011 اين کشور را ترک نکنند، مقاومت را از سر خواهند گرفت. در همين حال هزاران تن از مردم مناطق مختلف عراق، شنبه در پي درخواست مقتدي صدر براي تظاهرات عليه اشغالگران، تظاهراتي گسترده برگزار کردند. به گزارش آسوشيتدپرس، در پي پيشنهاد دولت "باراک اوباما"، رئيس جمهوري ايالات متحده مبني بر ادامه حضور تعدادي از نيروهاي آمريکايي در عراق در پايان سال 2011، مقتدي صدر شنبه ديروز  تهديد کرد که نيروهاي وي در صورت ادامه حضور نيروهاي آمريکايي مقاومت را از سر خواهند گرفت.  "رابرت گيتس"، وزير دفاع آمريکا دو روز پيش براي اعمال فشار بر مقام هاي عراقي، به منظور تمديد حضور نظاميان کشورش در اين کشور سفري به عراق داشت. "سيد عبدالعزيز الحکيم"، رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق دو روز پيش گفت که سياست هاي آمريکا بعد از سرنگوني رژيم صدام در سال 2003 ميلادي عراق را وارد تونل تاريکي کرد.


 پايان موقت جدل جمهوري خواهان و اوباما 

گروه بين الملل: پس از روزها مذاکرات فشرده کاخ سفيد و رهبران کنگره بر سر بودجه آمريکا، دو طرف توانستند در مورد کاهش هزينه به توافقي کلي دست يابند و بدين ترتيب مانع تعطيلي فعاليت هاي دولت آمريکا شوند.
پس از روزها مذاکرات فشرده کاخ سفيد و رهبران کنگره بر سر بودجه آمريکا، دو طرف شامگاه جمعه توانستند در مورد کاهش هزينه به توافقي کلي دست يابند و بدين ترتيب مانع تعطيلي فعاليت هاي دولت آمريکا شوند.
بر اساس توافق حاصله، کنگره با تصويب يک طرح موقتي، بودجه نهادهاي فدرال را تا روز پنجشنبه تامين و سپس لايحه بودجه فدرال را هفته آينده تصويب خواهد کرد.
باراک اوباما، رييس جمهوري آمريکا، لحظاتي پس از اعلام توافق کلي بر سر بودجه ساعت يازده شب در کاخ سفيد حاضر شد و اعلام کرد: روز شنبه فعاليت هاي دولت ادامه مي يابد ; او برنامه اش براي گذراندن تعطيلات آخر هفته در شهر ويليامزبرگ ايالات ويرجينيا را لغو کرده بود تا در واشنگتن به روند مذاکرات کمک کند.
گفته مي شود که طرفين موافقت کرده اند حدود 78 ميليارد دلار از هزينه هاي مندرج در لايحه بودجه پيشنهادي دولت آقاي اوباما را کاهش دهند.
 جان بينر،  رييس جمهوريخواه مجلس نمايندگان، در پايا1ن مذاکرات شامگاه جمعه در يک کنفرانس خبري گفت که بر سر تامين بودجه تاپايان سال مالي توافق شده تا بدين ترتيب فعاليتهاي دولت ادامه يابد.
جان بينر همچنين گفت که مجلس نمايندگان شامگاه جمعه به اين طرح موقت  راي مي دهد، ولي  لايحه  بودجه اواسط هفته آينده به راي گذاشته مي شود. از آنجا که مشروح اين توافق نيازمند زمان خواهد بود سنا و مجلس نمايندگان به اين طرح موقت راي دادند تا در هفته آينده لايحه بودجه به راي گذاشته خواهد شد. در همين حال، پيش از راي سناي آمريکا به اين توافق، سناتور هري ريد، رهبر اکثريت دمکرات،  توافق به دست آمده را "تاريخي" خواند.
هري ريد گفت: روند دست يابي به اين توافق مسير آساني نبود و هردو طرف مجبور شدند تا تصميم هاي سختي را اتخاذ کنند. هريد ريد گفت که توافق کوتاه مدت اجازه مي دهد تا دولت به فعاليت هاي خود  را تا  روز پنجشنبه ادامه دهد  آنگاه لايحه بودجه به راي گذاشته خواهد شد. به گزارش شبکه "سي ان ان"  در اين توافق نزديک به 39  ميليارد دلار از هزينه هاي پيشنهادي دولت باراک اوباما  کاهش داده شده است.
تا پيش از دست يابي به توافق، رهبران جمهوريخواه و دمکرات در کنگره آمريکا يکديگر را متهم مي کردند که مذاکرات بر سر تامين بودجه باقي مانده سال مالي را به بن بست مي کشاندند. سال مالي براي دولت آمريکا 30 ماه سپتامبر 2011 به پايان مي رسد.
برخي ناظران برآورد کرده اند که تعطيلي محدود دولت فدرال حداقل هفته اي شش ميليارد دلار به آمريکا زيان وارد کند.
از اول ماه اکتبر تاکنون دولت آمريکا امور روزمره خود را با توسل به مجموعه تدابير موقت اداره کرده است.
اگر مذاکرات در اين زمينه شکست مي خورد، براي اولين بار در 15 سال اخير بخش اعظم دولت فدرال در آمريکا "تعطيل" مي  شد. با توجه به نقش قابل توجه دولت در تامين مالي فعاليت هاي مربوط به رهن و وام هاي مسکن، تعطيلي فعاليت هاي دولتي مي تواند به بازار شکننده مسکن در آمريکا آسيب جدي وارد کند.
تعطيلي فعاليت هاي دولت آمريکا به معناي تعطيلي دفاتر دولتي است که در نتيجه، دستمزد کارکنان و کارمندان بخش هاي دولتي و نظامي هم پرداخت نخواهد شد و پارک هاي ملي و موزه هاي اين کشور بسته مي شوند.
در دوره رياست جمهوري بيل کلينتون در آمريکا هم اتفاق مشابهي رخ داد و دولت آمريکا براي حدود يک ماه تعطيل شد.
اختلاف  نظرها بر سر بودجه در آن زمان، در نهايت نزد افکار عمومي، به نفع دموکرات ها تمام شد و جمهوريخواهان متهم شدند که منافع سياسي خود را به منافع کشور ترجيح داده اند.


 اخبار کوتاه 

شهادت يک فرمانده حماس

فلسطين اليوم: در جريان عمليات حمله شنبه رژيم صهيونيستي به شهر "رفح" يک فرمانده گردان  "عزالدين قسام"، شاخه نظامي جنبش مقاومت اسلامي (حماس) به همراه يکي از معاونان وي به شهادت رسيدند.

همه پرسي در ايسلند

خبرگزاري فرانسه: در ايسلند روز شنبه طرحي براي بازپرداخت حدود پنج ميليارد دلار بدهي هاي آن کشور به بريتانيا و هلند به راي گذارده ميشود. ايسلند اين بدهي ها را در سال 2008 ميلادي در جريان بحران مالي و بر اثر سقوط يک بانک خود متحمل شد که حساب هاي سپرده در بريتانيا و هلند عرضه ميکرد.

پشيماني کودک انتحاري طالبان

رويترز: يک پسربچه پاکستاني مي گويد به خاطر شرکت در يک ماموريت انتحاري متاسف است. حمله يکشنبه گذشته به يک خانقاه صوفيان در پاکستان بيش از چهل کشته بر جاي گذارد. اين پسربچه به دنبال عمل نکردن کمربند انفجاري اش دستگير شد.

انتخابات پارلماني در نيجريه

يورونيوز: با تاخير دو هفته اي انتخابات پارلماني نيجريه در برخي از مناطق اين کشور آغاز شد. 24 ساعت پيش از برگزاري انتخابات پارلماني در نيجريه، انفجار بسته اي در يک ستاد انتخاباتي در "ابوجا" پايتخت اين کشور چند کشته و زخمي بر جاي گذاشت.

دريافت غرامت از رنو

لوموند : 3 مدير ارشد تبرئه شده رنو که به اتهام جاسوسي و فروش اطلاعات مربوط به خودروهاي الکتريکي به رقباي اين شرکت، اخراج شده بودند در مذاکره با شرکت رنو موفق به دريافت بيش از نه ميليون يورو غرامت شدند.

تصويب لايحه ضد فساد در هند

آسيا تايمز: دولت هند شنبه يک لايحه قوي ضد فساد مالي را ارائه کرد. اين لايحه در حالي از سوي دولت هند مطرح شده است که يک فعال 73 ساله هندي در اعتراض به فساد مالي در دولت، اعتصاب غذا کرده بود و اين اقدام وي باعث اعتراض گسترده عمومي نسبت به فساد مالي در هند شده بود.