نسخه شماره 2604 - 1390/01/20 -

غفوري فرد با انتقاد از کارشکني روس ها در راه اندازي نيروگاه بوشهر :
اشتهاي سيري ناپذير روسيه بر سفره اتمي ايران
روس ها 2 برابر پول گرفتند و هنوز نيروگاه بوشهر راه اندازي نشده است
عضو کميسيون صنايع و معادن:
قيمت بالا ي خودروهاي داخلي توجيهي ندارد


بحث مسئوليت دولت در مديريت ظهور، انحرافي است

مسعودي ريحاني:
انتظار داريد به دليل کم کاري ها از شما تشکر کنند

محمد مهدي شهرياري:
مشکلي با هدفمندي يارانه ها نداريم، با اجرا مشکل داريم


کوتاه از بهاستان


اخبار کوتاه


 غفوري فرد با انتقاد از کارشکني روس ها در راه اندازي نيروگاه بوشهر :
 اشتهاي سيري ناپذير روسيه بر سفره اتمي ايران 
 روس ها 2 برابر پول گرفتند و هنوز نيروگاه بوشهر راه اندازي نشده است

استاد فيزيک هسته اي دانشگاه تهران با انتقاد از کارشکني روس ها در پروژه نيروگاه بوشهر، از تاخير در بهره برداري از اين نيروگاه انتقاد کرد و گفت: قرارداد ايران براي راه اندازي اين نيروگاه 800 ميليون دلار بود، اما تا امروز حدود 1/5 ميليارد دلار هزينه کرده است; با وجود پرداخت اين هزينه گزاف، هنوز هم روس ها براي بهره برداري کامل از اين نيروگاه پول مي خواهند.
"حسن غفوري فرد" در گفت و گو با خانه ملت با بيان اين که کارشکني روس ها در پروژه نيروگاه بوشهر واضح و آشکار است، گفت: روس ها همواره در انجام تعهدهاي خود در قبال نيروگاه بوشهر با وجود پول هاي فراواني که دريافت کرده اند، تاخير داشته اند و اين تاخير همچنان ادامه دارد.
نماينده تهران، با اعلام اين که روس ها حدود دو برابر بيشتر از مبلغ قرارداد ساخت نيروگاه بوشهر از ايران پول دريافت کردند، جزئيات اين مساله را تشريح کرد.
غفوري فرد ادامه داد: قرارداد ايران با روس ها براي ساخت و راه اندازي نيروگاه بوشهر حدود 800 ميليون دلار بود، اما تا کنون حدود يک ميليارد و 500 ميليون دلار به روس ها پرداخت شده است و هنوز هم بايد پول فراواني خرج شود تا اين نيروگاه به بهره برداري برسد.
وي افزود: دولت در متن لايحه پيشنهادي براي بودجه سال 1390 هم چندصد ميليارد تومان براي راه اندازي نيروگاه بوشهر درخواست کرده است.
عضو کميسيون انرژي مجلس با بيان اين که مجلس به دنبال مشخص شدن علت تاخير در بهره برداري از نيروگاه بوشهر است، گفت: در آينده اي نزديک نتايج بررسي هاي مجلس درباره دلايل تاخير در راه اندازي نيروگاه بوشهر به مردم ارائه خواهد شد تا مشخص شود در اين تاخير و زيان فوق العاده سنگيني که به بيت المال وارد شده است چه کساني مقصر بودند و نقش روس ها در اين تاخير چه بوده است.
استاد فيزيک هسته اي دانشگاه تهران با تاکيد بر اين که نيروگاه بوشهر هم اکنون دچار مشکلات فني شده است، گفت: به طور قطع طرف روسي در ماه هاي آينده هم موفق به راه اندازي اين نيروگاه نخواهد شد.
اين عضو کميسيون انرژي که به گفته خود از سال 1355 درگير راه اندازي نيروگاه بوشهر بوده است، اظهار کرد: راه اندازي اين نيروگاه در سال 1364 بار ديگر در دستور کار کشور قرار گرفت که در همان وقت هم اعلام شد تا دو سال ديگر نيروگاه راه اندازي مي شود.
وي افزود: در سال 1381 هم مسوولان وقت با حضوردر مجلس اعلام کردند اين نيروگاه ظرف چند ماه راه اندازي خواهد شد و تا امروز که به سال 1390 رسيده ايم شاهد هستيم که اين نيروگاه همچنان بهره برداري نشده است.
غفوري فرد همچنين افزود: از اوايل سال 1388 مسئولان وقت سازمان انرژي اتمي با  حضور در کميسيون انرژي بارها وعده دادند که اين نيروگاه در چندماه آينده افتتاح خواهد شد تا جايي که علي اکبر صالحي به اعضاي اين کميسيون گفت: مساله افتتاح نيروگاه از «سال» گذشته و به «ماه» رسيده است.


 عضو کميسيون صنايع و معادن:
 قيمت بالا ي خودروهاي داخلي توجيهي ندارد 

عضو کميسيون اقتصادي مجلس، با انتقاد از کيفيت بسيار پايين خودروهاي داخلي، تعامل مناسب واردکنندگان خودرو و توليدکنندگان آن را در کشور را ضروري خواند و گفت: آن چه در ايران با عنوان خدمات رفاهي و لوکس خودرو شناخته مي شود، با امنيت رانندگي و کاهش تصادفات ارتباط مستقيم دارد. "فخرالدين حيدري" در گفت و گو با خانه ملت  افزود: تعرفه بالاي واردات خودرو با توجه به غيررقابتي بودن توليد آن در کشور و وضعيت بسيار نابه سامان حمل و نقل جاده اي، چندان موجه نيست و موجب کم تر شدن توجه شرکت هاي خودروساز به کيفيت توليدات شده است.
نماينده سقز و بانه، تصريح کرد: علت يابي تصادف هاي جاده اي با توجيه خطاي انساني از سوي پليس راهنمايي و رانندگي، فرافکني است، زيرا تکنولوژي هاي روز دنيا در ساخت خودروها با هدف کاهش ضريب خطاهاي انساني شکل  مي گيرند و در حقيقت علت اصلي شمار بالاي تصادف هاي جاده اي در کشور ما، امن نبودن خودروها و جاده ها است نه خطاي انساني.
حيدري با انتقاد از فرهنگ شکل گرفته کنوني در کشور درباره لوکس بودن امکانات و خدمات موجود در خودروهاي خارجي، ادامه داد: آن چه در ايران با عنوان خدمات رفاهي و لوکس خودرو شناخته مي شود، اثر مستقيم و بلافاصله اي با امنيت رانندگي و کاهش خستگي و خواب آلودگي راننده دارد و به نسبت بسيار بالايي ميزان تصادف هاي جاده را کاهش مي دهد.
به گفته اين نماينده، خودروهاي داراي امکانات جديد و به روز، احتمال وقوع خطاي انساني را به کم ترين ميزان ممکن کاهش مي دهند و اين درحالي است که توليد خودروهاي داخلي به گونه اي است که با غيراستاندارد بودن طراحي فضاي داخلي خودرو، امکان افزايش ضريب خطا را بالا مي برند.
عضو مجمع نمايندگان استان کردستان، از اين که هنوز در ايران استفاده از ترمز اي.بي.اس(ABS)  و کيسه هوا(BAG AIR)  به عنوان امکاني لوکس در خودرو شناخته مي شود، انتقاد کرد و عامل اين مساله را سياست هاي ناموجه دولت در تنظيم بازار واردات و حمايت افراطي از صنعت خودروسازي داخل برشمرد.
وي با تاکيد بر " گزاف " بودن قيمت خودروهاي توليدي کشور، گفت: قيمت بالاي اين خودروها هيچ توجيهي ندارد و معلوم نيست چرا با اعمال تعرفه هاي سنگين بر واردات خودرو و حمايت بي قيد و شرط از اين صنعت در کشور، کيفيت اين محصول، با توجه به اين قيمت غيرواقعي، به هيچ وجه پذيرفتني نيست.
حيدري افزود: حتي در صورت نصف شدن قيمت خودروهاي داخلي، باز هم اين شيوه طراحي و امکانات خودرو ارزش هزينه کردن ندارد.
نماينده دور هشتم مجلس اظهار کرد: نبايد به بهانه حمايت از توليد داخلي، شرايط انحصاري براي توليد کنندگان ايجاد کرد، زيرا مردم حق دارند که با قيمت مناسب از تکنولوژي هاي روز دنيا استفاده کنند و امنيت سفرهاي خود را ارتقا دهند.


 بحث مسئوليت دولت در مديريت ظهور، انحرافي است 

عضو کميسيون فرهنگي مجلس با انتقاد از اظهارات انحرافي برخي افراد ناآگاه درباره مسئله ظهور امام زمان (عج) تاکيد کرد: طرح بحث درباره مسووليت دولت در مديريت مساله ظهور، يک بحث انحرافي و کاملا غلط است و به پايه هاي اعتقادي مردم خدشه وارد مي کند. "سيدرضا اکرمي" در گفت وگو با خانه ملت جريانات انحرافي در مساله ظهور را سو» استفاده از اعتقادات مردم خواند و گفت: ما در هر دوره اي گروه هايي داريم که به دنبال فتنه انگيزي و سو» استفاده هستند، گاهي از علم، گاهي از اقتصاد و سياست و گاهي نيز از دين و مذهب و ايمان و ديانت مردم سو»استفاده مي کنند.
نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در مجلس ادامه داد: امروز نيز گروه هايي در جامعه بروز پيدا کرده اند که از باورهاي درست و صحيح مردم سو» استفاده مي کنند  و يکي از اين باورهاي عميق مورد هجمه فتنه گران، باور به ظهور امام زمان (عج) است.
وي اظهارنظرهاي افراد ناآگاه درمورد مساله ظهور را براي پايه هاي ايماني مردم زيان آور توصيف کرد و اظهار داشت: برخي افراد که هيچ تخصصي در مورد مساله ظهور و انديشه مهدويت ندارند، پرچمدار بحث مهدويت و مديريت ظهور امام زمان شده اند و با اظهارات ناآگاهانه خود انديشه مهدويت را تضعيف مي کنند.اکرمي با تاکيد بر ضرورت صيانت از اعتقادات ديني مردم و جلوگيري از بروز انحرافات، تصريح کرد: بعضي افراد و جريان ها مي خواهند باورهاي مردم را خدشه دار کنند. اينها ظهور امام زمان  (عج) را پيش گويي مي کنند و پس از گذشت زمان و محقق نشدن اين پيش گويي ها، مردم نااميد مي شوند و اساس باور آنها به امام زمان (عج) و ظهور آن حضرت متزلزل مي شود.
عضو فراکسيون روحانيون مجلس به دو بحث مهم وجود و ظهور امام عصر (عج) اشاره کرد و گفت: درباره امام زمان (عج) دو بحث مهم مطرح است. اول اصل وجود امام (عج) که جز» معتقدات ديني و قطعي ما است، دومين بحث، بحث ظهور امام است که ما در عين اينکه به ظهور معتقديم و براي تعجيل آن دعا مي کنيم، اما هرگز نمي توانيم بفهميم که زمان ظهور چه موقع است. وي افزود: زمان ظهور وابسته به اراده حکيمانه پروردگار است که هرگاه زمينه براي پذيرش امام مناسب بود، ايشان ظاهر مي شوند و انجام وظيفه مي کنند.
عضو کميسيون فرهنگي با اشاره به اظهارات انحرافي درمورد مسووليت دولت براي مديريت فرآيند ظهور، تصريح کرد: وظايف قوه مجريه کاملا مشخص و معلوم است، قوه مجريه وظيفه دارد آنچه در مجلس، مجمع تشخيص مصلحت نظام و ديگر نهادهاي قانون گذاري تصويب مي شود، اجرا کند.
اکرمي با اشاره به اينکه قانوني درباره ظهور امام غايب (عج) وجود ندارد، گفت: ما در بحث اجرايي، قانوني درباره امام زمان (عج) نداريم و نمي توانيم داشته باشيم; بنابراين بهتر است دولت به وظايف قانوني و تعريف شده خود بپردازد و از طرح بحث هاي انحرافي و بي پايه پرهيز کند.


 مسعودي ريحاني:
 انتظار داريد به دليل کم کاري ها از شما تشکر کنند 

مسوولان به جاي برخورد حاميان محيط زيست، از آنها براي رفع مشکلات کمک فکري و مالي بگيرند.
غلامحسين مسعودي ريحاني، نماينده اهر با بيان مطلب فوق به «تابناک» گفت: مساله خشک شدن درياچه اروميه، بحراني است که در صورت وقوع، نه تنها آذربايجان که همه کشور ايران و حتي کشورهاي همسايه را نيز تحت تاثير قرار خواهد داد.
عضو مجمع نمايندگان آذربايجان شرقي، به همراه گلايه از بي توجهي مسوولان محلي و کشوري به بحران کم آبي درياچه اروميه گفت: در روز سيزدهم فرودين ماه و همزمان با روز طبيعت، جمعي از مردم آذربايجان، در اعتراض به بي توجهي مسوولان به بحران اين درياچه و خطرات زيست محيطي اين رخداد براي اهالي منطقه، تجمع کردند که متاسفانه، شماري از اين معترضين دستگير شدند. عضو اصلاح طلب مجلس هشتم، با اشاره به مراجعه خانواده هاي بازداشت شدگان به وي خاطرنشان کرد: در حالي که جمعي نسبت به آينده محيط زيست آنقدر حساسند که حاضرند به کمک مسوولان بشتابند و اعلام مي کنند، حاضرند حتي اگر شده با اشک خود درياچه کهن اروميه را سيراب کنند، برخورد قهري با آنها چه معني دارد؟!
نايب رييس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، با بيان اينکه درصدد است با رايزني با مقامات مسئول، مقدمات آزادي اين افراد را فراهم کند، يادآور شد: اين درست نيست که با عده اي که مطالبات زيست محيطي دارند، برخورد سياسي شود و بدين وسيله، راه انتقاد را بر روي شهروندان بست، همان گونه که مجلس شوراي اسلامي نيز روز گذشته، آزادي تجمعات غير سياسي را تصويب کرد و انشا»الله پس از تاييد شوراي محترم نگهبان اين قانون اجرايي خواهد شد.
مسعودي ريحاني، با برشمردن مخاطرات خشک شدن اين درياچه گفت: در صورتي که اين درياچه وسيع و نمکي خشک شود، عملا آن قدر اکوسيستم منطقه تغيير مي کند که مناطق گسترده اي از آذربايجان به دليل توفان هاي نمک و شن، غير مسکوني خواهد شد. هر چند که برخي کارشناسان، آثار تخريبي اين فاجعه را محدود به منطقه آذربايجان و يا ايران نمي دانند و بر اين باورند که بيشتر کشورهاي منطقه از اين پديده شوم به شدت آسيب خواهند ديد.
نماينده مجلس هشتم، خطاب به مسئولان گفت: از مردم چه انتظاري داريد؟ آيا منتظريد مردم به دليل کوتاهي ها و کم کاري هايي که در حفظ اين درياچه شده است، از شما تشکر کنند؟ آيا انتظار داريد، مردم از شما به دليل اينکه تا کنون هيچ کاري براي صيانت از درياچه اروميه انجام نداده ايد، قدرداني کنند؟ بنابراين، از مسوولان مي خواهم براي عمل به فرمايشات مقام معظم رهبري و جذب حداکثري از برخوردهاي قهري، خودداري کرده و همه مسائل را با ديد امنيتي و سياسي نبينند.


 محمد مهدي شهرياري:
  مشکلي با هدفمندي يارانه ها نداريم، با اجرا مشکل داريم 

کسي با اصول قانون هدفمندي يارانه ها مشکلي نداشت، بلکه بيشتر در شيوه اجرايي اختلاف ديدگاه هايي بود و در عمل نيز اين قانون هماهنگ با قانوني که در مجلس به تصويب رسيد، اجرا نشد.
محمد مهدي شهرياري در گفت وگو با «تابناک» به همراه بيان اين مطلب افزود: پس از اجرا، وضعيت به گونه اي بود که نمايندگان و کارشناسان نمي توانستند انتقادات لازم را داشته باشند و فضايي پديد آمد که دولت هر کاري خواست، انجام داد و حتي نمايندگاني نيز که با شيوه اجراي اين قانون مخالفت داشتند، ملاحظاتي در نظر گرفتند تا اشکالي در اجراي قانون پيش نيايد و وظيفه خود دانستند که اين قانون با کمترين مشکل براي مردم اجرا شود.
عضو کميسيون امنيت ملي گفت: دولت بايد اين قانون را در پنج سال اجرا مي کرد، در حالي که کار سه تا چهار سال را در همين يک سال نخست انجام داد.
نماينده بجنورد تصريح کرد: ما بر اين باور بوديم که اگر مدت زمان اجراي اين قانون را پايين بياوريم، فشار اقتصادي بسياري به مردم وارد خواهد شد و تورم بالا خواهد رفت.
هم اکنون به رغم تلاش دولت در ثابت نگه داشتن قيمت ها، اعتراضاتي درباره قبوض هست، به ويژه درباره قبوض گاز که مثلا براي خانواده اي در حاشيه شهر، نزديک چهارصد هزار تومان قبض صادر شده است.
عضو فراکسيون خط امام (ره) تاکيد کرد: دولت تا مدت محدودي مي تواند قيمت ها را مصنوعي نگه دارد، چرا که هزينه هاي توليد با افزايش دستمزدها و افزايش قيمت انرژي بالا خواهد رفت و اين موضوع در قيمت تمام شده خود را نشان خواهد داد.
شهرياري خاطرنشان کرد: دولت با پر کردن انبارها و برخي راهکارهاي کنترلي، توانسته است تا اندازه اي تورم را کنترل کند; منتها با توجه به وضعيت موجود، بعيد است که واحدهاي توليدي بتوانند روي پاي خود بايستند و مجبورند، قيمت ها را افزايش دهند و در اين هنگام است که تورم واقعي، خود را نشان خواهد داد و مشکلاتي براي بخش صنعت و توليد پديد خواهد آورد; بنابراين، از هم اکنون مسئولين بايد راهکارهاي لازم را بينديشند تا مشکلي براي مردم ايجاد نشود، در غير اين صورت، اعتراضات بسيار خواهد شد.
وي ادامه داد: بحث منتقدين اين است که بايد همه چيز را واقعي ديد; اين موضوعي است که باعث نگراني هايي شده و دولت نيز متوجه اين موضوع هست و اميداريم، چاره انديشي لازم را در اين زمينه داشته باشند.
شهرياري درباره ميزان افزايش حقوق سالانه کارکنان تاکيد کرد: مجلس مصوب کرده است که حقوق کارمندان، متناسب با نرخ تورم افزايش يابد، ولي دولت تاکنون به اين موضوع پايبند نبوده و در ساليان اخير، حقوق کارمندان را نصف نرخ تورمي که اعلام کرده، افزايش داده است.


 کوتاه از بهاستان 

بررسي انتخابات مجلس در فراکسيون خط امام (ره)

عضو فراکسيون خط امام (ره) از برگزاري مجمع عمومي اين فراکسيون طي هفته آينده ، با اولويت بررسي انتخابات مجلس نهم خبر داد.  "علي اکبراوليا»"درگفت و گو با  خانه ملت، ازتشکيل جلسه فراکسيون خط امام (ره)درهفته آينده خبرداد و گفت: مجمع عمومي فراکسيون خط امام(ره) هفته آينده تشکيل جلسه مي دهد. نماينده يزد و صدوق با اشاره براولويت هاي اين فراکسيون خط امام در سال 90، گفت: بحث در مورد انتخابات مجلس نهم به عنوان اولويت اين کميسيون  در سال 90، در اين جلسه مورد بررسي قرار خواهد گرفت.  وي با بيان آنکه طي اين جلسه برنامه هاي کميسيون براي انتخابات مجلس نهم ارائه مي شود، تصريح کرد: بررسي بودجه سال 90 نيز از ديگر برنامه هاي اولويت دار فراکسيون است که در اين جلسه مطرح مي شود.

مسوولان گلايه ها را ميان مردم مطرح نکنند

عليرضا محجوب، اظهار داشت: وحدت و اتحاد مهم ترين سرمايه اي است که بايد آن را در شرايط فعلي دستمايه کار خود قرار دهيم، لذا رويکرد پيام مقام معظم رهبري جهت دورشدن از آفت ها و گزندها بوده است.  نماينده تهران در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري مبني بر پرهيز مسوولان از طرح گلايه در سطح افکار عمومي، گفت: به نظر من رويکرد اصلي اين تذکر انتقادات سازنده نيست، بلکه سخنان گزنده و تلخي است که معمولا عاري از نتيجه و بهسازي و بسترسازي براي آينده کشور است، مي باشد. عضو فراکسيون خط امام(ره)مجلس با تاکيد بر ضرورت اجتناب از طرح گلايه مسوولان در سطح افکار عمومي، افزود: بايد تمام تلاش خود را براي حفظ سرمايه اي به نام وحدت به کار گيريم و با توجه به حوادث گزنده مختلفي که پشت سر گذاشته ايم، بايد سعي کنيم آينده را معطوف به نزديکي وحدت و همدلي بيشتر قرار دهيم.

انتقال کارمندان به بهاي بيکار شدن کارمندان

عضو کميسيون اجتماعي تاکيد کرد:انتقال کارمندان از تهران به شهرستانها نبايد به بهاي بيکارشدن نيروها منجر شود. "محمد علي پرتوي"در گفت وگو با خانه ملت اظهار داشت:موضوع انتقال کارمندان دولت که از خرداد ماه 1390 قرار است به اجرا درآيد اگر همراه با بيکار شدن نيروها باشد اثرات منفي آن از منافعش بيشتر است. وي خاطرنشان کرد: در سال جهاد اقتصادي قوه مجريه بايد پيش از هر چيز در انديشه اين باشد که پيش نياز جهش و رشد اقتصادي مقوله امنيت اقتصادي  شغلي است.عضو کميسيون اجتماعي  موضع پاکيزگي هوا، کاهش آلودگي، بحث ترافيک و ..از جمله موارد بسيار مهم و ضروري به شمار ميآيند آيا تعديل نيرو و بازخريد کردن کارمندان درست است ؟ اين نماينده مجلس اظهار اميدواري کرد :خروج نيروها و وزارتخانه ها همراه با تعديل نيرو نباشد.

20 هزار مصدوم مناطق جنگي در انتظار

نماينده مردم مهاباد تصريح کرد: بيش از 20هزار نفر افراد روي مين رفته و مصدومان و مجروحان مناطق جنگي، منتظر اجراي قانون شناسايي مصدومان جنگي و مجروحين انفجار مين و موادمنفجره از سوي دولت هستند.  "جلال محمودزاده" درباره عدم ابلاغ قانون "تعيين تکليف پرونده هاي راکد مانده مصدومان جنگي و مجروحين انفجار مين" از سوي رييس جمهور براي اجرا، به خبرنگار خانه ملت گفت: دولت موظف به اجراي قانون است و کسي نمي تواند قانون را ناديده بگيرد. وي ادامه داد: متاسفانه عدم ابلاغ اين قانون توسط دولت مي تواند به معناي جدي نگرفتن قضيه باشد که اين لطمه اي جدي به مصدومان و مجروحان جنگي مي زند و باعث ترويج قانون گريزي مي گردد، پس به دولت توصيه مي کنم، خود را ملزم به اجراي مصوبه مجلس کند.نماينده مهاباد با تاکيد بر ضرورت اجراي اين قانون براي مجروحان جنگي و خانواده هايشان گفت: عدم ابلاغ اين قانون از سوي دولت يا به علت مسائل مالي بوده است و يا اينکه نمي خواهد آن را اجرايي کند.

احتمال خرابکاري در انفجار خط لوله گاز

نماينده محلات و دليجان از انفجار 3 خط لوله اصلي انتقال گاز از ميادين جنوب به شمال کشور در کيلومتر 74 جاده قم- دليجان خبر داد و گفت: احتمال ارتباط اين اقدام خرابکارانه با انفجار دو ماه پيش در اين خطوط وجود دارد. "عليرضا سليمي" در گفت و گو با خانه ملت از انفجار خطوط اصلي انتقال گاز جنوب به شمال در حوالي شهر دليجان خبر داد و گفت: سه خط لوله اصلي انتقال گاز ميادين جنوب به مناطق شمالي کشور در حوالي شهر دليجان طي يک اقدام خرابکارانه منفجر شده است. نماينده محلات و دليجان با يادآوري حادثه اي مشابه که حدود 2 ماه پيش در اين خطوط رخ داد، افزود: احتمال اينکه انفجار خطوط انتقال گاز در ارتباط با انفجار قبلي باشند و هر دو انفجار از سوي يک گروه خرابکار انجام شده باشد، به طور قوي وجود دارد و کارشناسان امنيتي کشور در حال پيگيري اين مساله هستند. وي افزود: محل انفجار حدود 100 کيلومتر با محل انفجار قبلي فاصله دارد و در اين انفجار سه خط لوله 56 اينچي انتقال گاز که خطوط اصلي انتقال گاز جنوب به مناطق شمالي کشور هستند دچار آسيب شده است.

وزارت تعاون پاسخ گوي مردم باشد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با انتقاد از اجازه فعاليت هاي تعاوني هاي بدون مجوز از بانک مرکزي، وزارت تعاون را پاسخ گوي مردم زيان ديده خواند.  "محمدرضا خباز" در گفت وگو با خانه ملت، گفت: به تازگي تعاوني هاي اعتباري تنها با دريافت جواز از وزارت تعاون مي توانند; مشغول به کار شوند، در حالي که هر فعاليت اقتصادي در کشور طبق قانون بايد از بانک مرکزي مجوز فعاليت داشته باشد.نماينده کاشمر، ادامه داد: متاسفانه قشر کم در آمد جامعه با وعده هاي اين تعاوني هاي اعتباري به اميد دو برابر شدن اموال خود ظرف مدت کوتاه، در تعاوني هاي اعتباري بهمن، ايثار و وحدت سرمايه گذاري کردند و هم اکنون با در بسته اين تعاوني ها روبه رو هستند. عضو کميسيون اقتصادي مجلس با غير قانوني خواندن فعاليت تعاوني هاي ياد شده، وزارت تعاون را مسئول رسيدگي به اين موضوع خواند.


 اخبار کوتاه 

بررسي قبض هاي گاز مصرفي در کميسيون انرژي

رييس کميسيون انرژي مجلس از جلسه يک شنبه هفته آينده کميسيون در مورد موضوع قبض هاي گاز مصرفي خانوار با حضور مسوولين ذيربط در اين کميسيون خبر داد. حميدرضا کاتوزيان در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به مشکلات پديد آمده از قبض هاي گاز، گفت: يک شنبه هفته آينده موضوع قبض هاي گاز و نيز موضوع قيمت نفت سفيد در مناطق سردسير با حضور مسوولين ذيربط بررسي مي شود.  وي ادامه داد: کميسيون قصد دارد اين موضوع را پيگيري کند، چرا که اعتراضات و ايراداتي نسبت به قبض هاي گاز صادر شده مطرح شده است.

پرونده خام فروشي نفت
بسته شود

نايب رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس لازمه تحقق جهاد اقتصادي را استفاده بهينه از علم و فناوري دانست و گفت :بايد پرونده خام فروشي نفت را ببنديم. "سعدالله نصيري قيداري" در گفت وگو با خانه ملت  درپاسخ به اينکه وظيفه نخبگان در سال جهاد اقتصادي چيست اظهار داشت: لازمه تحقق جهاد اقتصادي افزايش استفاده بهينه از علم و فناوري است. نماينده زنجان و طارم با تاکيد بر اينکه جز با توسل به علم و فناوري نوين راهي براي تحقق جهاد اقتصادي وجود ندارد گفت: پس از نامگذاري اين سال بلافاصله  شاهد سفر رهبرانقلاب به عسلويه بوديم که در حال حاضر بسياري از نخبگان ما در آنجا در حال فعاليت اقتصادي هستند. نصيري قيداري با بيان اينکه با شعارو ديوارنويسي کاري تحقق نمي يابد گفت:دولت از نخبگان حمايت مي کند نخبگان هم بايد پاسخ اين حمايت ها را بدهند، دولت 3هزارميليارد تومان پول براي سرمايه گذاري ريسک پذير سرمايه گذاران تخصيص داده است که اميدواريم نخبگان ما در اين سرمايه گذاري شرکت داشته باشند.

حذف صفر از پول ملي
در صورت تورم 60 درصدي

عضو کميسيون اقتصادي با تاکيد براينکه حذف صفر بر افزايش پول کشور بي تاثير است، گفت: براي حذف صفر از پول رايج کشور بايد با تورم بالاي 60 درصد روبرو باشيم. "عبدالرضا ترابي" درگفت وگو با خانه ملت، با بيان اين که شرايط حذف صفر از پول رايج کشور، فراهم نشده است، تصريح کرد: يکي از شرايط حذف صفر از پول رايج کشور، تورم مداوم بالاي 60 درصد است. نماينده گرمسار در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: توانمند کردن پول ملي يکي از محورهاي هفت گانه طرح تحول اقتصادي است و حذف سه صفر يا چهار صفر نيز به همين منظور مطرح شده اما بايد توجه داشت که ايران شرايط لازم و کافي براي اين کار را ندارد. به گفته اين نماينده، کشورهاي اروپايي به ويژه ترکيه تجربه حذف صفر از پول خود را داشتند و اين اتفاق زماني رخ داد که تورم در اين کشور به قدري افزايش يافت که ارزش پول آنها به شدت کاهش يافته بود. ترابي گفت: نمي گويم ما با مشکل تورم روبرو نيستيم اما تورم کشور ما چند ماهه است  نه چند ساله و مداوم. نماينده گرمسارتاکيد کرد: معتقدم حذف صفر در شرايط کنوني کشور از جمله پايين بودن ارزش پول کشور و تورم زير 60 درصد بر اقتصاد بي تاثير است. عضو کميسيون اقتصادي اظهار کرد: وزير امور اقتصادي و دارايي و رئيس بانک مرکزي درباره حذف صفر از پول رايج کشور صحبت هاي بسياري کردند اما تصور مي کنم آنها هم آمادگي لازم براي اين کار را ندارند زيرا بسترهاي آن فراهم نيست.

تکليف وزارت راه
هر چه زود تر مشخص شود

عضو هيئت رئيسه مجلس با اشاره به نزديک بودن پايان مهلت قانوني معرفي وزير براي وزارت راه و ترابري، يادآور شد: تا پيش از بررسي لايحه بودجه در صحن علني مجلس، تعيين تکليف وزارت راه و ترابري ضروري به نظر مي رسد.  "حسين سبحاني نيا" در گفت و گو با خانه ملت، درباره فرجه قانوني رئيس جمهور براي معرفي وزير راه و ترابري به مجلس، گفت: اين مهلت در 12 اردبيهشت ماه به پايان مي رسد چون طبق قانون رئيس جمهور تنها 3 ماه مي تواند يک وزارتخانه را به شکل سرپرستي اداره کند. نماينده نيشابور و فيروزه تصريح کرد: صحبت هايي از ادغام وزارت راه و ترابري در وزارت مسکن و شهرسازي شنيده مي شود اما همين مسئله نيز نبايد بيش از فرجه قانوني ياد شده طول بکشد و اگر نيت دولت در اين رابطه قطعي است حتما لايحه مربوطه را بايد به مجلس ارائه کند.