نسخه شماره 2604 - 1390/01/20 -

محصولي اعلا م کرد:
افزايش 20درصدي بودجه وزارت رفاه در سال 90
وزارت رفاه در سال جهاد اقتصادي نقش کليدي دارد
جزئياتي از اولين کنکور دکتري
نحوه پاسخگويي به سئوالات کنکور دکتري اعلا م شد

تشريح جزييات اجراي ساختار 3-3-6 براي نظام آموزش و پرورش:
پيش دانشگاهي براي هميشه از نظام آموزشي کشور حذف مي شود

سازمان هواشناسي پيش بيني کرد:
حاکميت باد وباران از فردا در اکثر نقاط کشور


ضرورت بررسي آمار سفرهاي نوروزي توسط سازمانهاي منتفع


تباني فارغ التحصيلان باموسسات کاريابي


اصلاحيه فراخوان مشمولان ديپلم و زيرديپلم در فروردين ماه سال 1390


اخبار کوتاه


 محصولي اعلا م کرد:
 افزايش 20درصدي بودجه وزارت رفاه در سال 90  
 وزارت رفاه در سال جهاد اقتصادي نقش کليدي دارد

وزير رفاه و تامين اجتماعي گفت: ميانگين کل بودجه سازمان بهزيستي در سال جاري 24 درصد افزايش يافته که اين امر نشانگر توجه ويژه دولت به اين بخش از جامعه است.
به گزارش ايسنا، محصولي در جريان هشتاد و هشتمين سفر استاني هيات دولت به استان کرمانشاه، از حاشيه بازديد از مرکز نگهداري و توانبخشي ناتوانان ذهني هديه، گفت: خوشبختانه در سال 89 بعد از گذشت چهار سال، بودجه مراکز نگهداري از معلولان ذهني 25 درصد رشد داشته است.
وزير رفاه و تامين اجتماعي افزود: اين امر موجب ارتقا» سطح ارائه خدمات مناسب تر به مددجويان و معلولان تحت پوشش اين سازمان مي شود.  محصولي کار و فعاليت در مراکز نگهداري از مددجويان را عبادت خواند و افزود: نگهداري از محرومترين و ناتوان ترين افراد جامعه که گاهي زبان گفتن درد خود را هم ندارند، مقدس و نزد خداوند تبارک باارزش است.  وي با بيان اين که نگهداري از معلولان ذهني نيازمند کادري مجرب است از خدمات و تلاش هاي پرسنل و مربيان اين مرکز قدرداني کرد.
وزير رفاه و تامين اجتماعي در جلسه شوراي هماهنگي رفاه و تامين اجتماعي استان کرمانشاه نيز با اشاره به نام گذاري سال جديد به عنوان سال "جهاد اقتصادي" گفت: وزارت رفاه، سازمان ها و صندوق هاي تابعه، بر اساس وظايف و مسووليت هايشان نقش کليدي در اجرايي کردن اين پيام و شعار دارند.
وي گفت: در دور سوم سفرهاي استاني هيات دولت، مصوبات خوبي در حوزه رفاه و تامين اجتماعي در نظر گرفته شده که با اجرايي شدن آنها شاهد رشد و ارتقا» اين حوزه در همه استان ها هستيم.
وزير رفاه و تامين اجتماعي با بيان اينکه در سال 90 بودجه خوبي در حوزه رفاه و تامين اجتماعي در نظر گرفته شده است، بيان داشت: ميانگين بودجه سازمان بهزيستي در سال جاري 24 درصد رشد داشته است و همچنين ميانگين بودجه بيمه خدمات درماني بيش از20 درصد و کميته امداد 19 درصد افزايش پيدا کرده است.
وي افزود: در مجموع، بودجه و اعتبارات وزارت رفاه و تامين اجتماعي حدود 20 درصد افزايش يافته که اميدواريم در سال 90 با برنامه ريزي دقيق در اين وزارتخانه شاهد افزايش سطح رفاه و آسايش آحاد جامعه باشيم.
محصولي، ساخت يک هزار و200 واحد مسکوني براي مددجويان تحت پوشش بهزيستي و کميته امداد حضرت امام خميني (ره) را جمله مصوبات دور سوم سفر هاي استاني هيات دولت به استان کرمانشاه اعلام کرد.
بنابه اعلام وزير رفاه، تامين 5هزار فقره جهيزيه، تامين وسايل منزل براي 3 هزار واحد مسکوني ، تعمير 3 هزار واحد مسکوني ، گازرساني براي 3 هزار و 500 واحد مسکوني، تامين شهريه دانشجويان براي مددجويان تحت پوشش بهزيستي و کميته امداد حضرت امام خميني (ره) از ديگر مصوبات دور سوم سفر استاني هيئت دولت به استان کر مانشاه است.


 جزئياتي از اولين کنکور دکتري
 نحوه پاسخگويي به سئوالات کنکور دکتري اعلا م شد 

جزئيات نحوه پاسخگويي به سوالات اولين آزمون نيمه متمرکز دکتري تخصصي سال 90 از سوي سازمان سنجش آموزش کشور تشريح شد که بر اساس آن داوطلبان بايد به دو شيوه چهار گزينه اي و پاسخ کوتاه به سئوالات آزمون پاسخ دهند.
به گزارش مهر، اولين آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 90 روز پنجشنبه 25 فروردين ماه جاري در صبح و بعدازظهر برگزار مي شود و داوطلبان بايد در هر دو آزمون  صبح و بعدازظهر شرکت کنند در صورتي که داوطلب در يکي از اين آزمونها غيبت داشته باشد، از گزينش نهايي محروم مي شود.
آزمون صبح پنجشنبه مربوط به استعداد تحصيلي و در آن 40 سوال با مدت زمان 120 دقيقه براي پاسخگويي طراحي شده است. اين آزمون براي کليه 9 گروه آزمايشي برگزار مي شود و داوطلبان بايد به شيوه پاسخ کوتاه به سئوالات پاسخ دهند. شيوه پاسخ کوتاه به اين معني است که داوطلب بايد گزينه صحيح را به صورت حرف انگليسي و به شکل حروف درشت بنويسد. 
در صورت درست بودن گزينه 1 حرفA، در صورت درست بودن گزينه 2 حرفB، در صورت درست بودن گزينه 3 حرفC، در صورت درست بودن گزينه 4 حرفD، در صورت درست بودن دو گزينه حرفE  و در صورتي که هيچ کدام صحيح نباشد حرفN  بايد در پاسخنامه درج شود.
آزمون زبان با 100 سوال و 120 دقيقه زمان برگزار مي شود و به غير از رشته هاي عربي، فرانسه، روسي و آلماني در ساير رشته ها داوطلبان بايد به سوالات به صورت پاسخ کوتاه جواب دهند. در آزمون زبان پاسخ برخي از سوالات به صورت کلمه است که کلمه مورد نظر بايد به شکل حروف جدا از هم در بخش تعيين شده که داراي 10 خانه است، درج شود. البته تعداد حروف کلمه مورد نظر الزاما 10 حرف نيست. 
آزمون اختصاصي کليه داوطلبان در بعدازظهر روز پنجشنبه 25 فروردين ماه برگزار مي شود و به غير از رشته هاي رياضي، آمار و فني مهندسي پاسخ ها به صورت تستي چهار گزينه اي است.
در آزمون اختصاصي رشته رياضي هر دو ماده امتحاني به صورت پاسخ کوتاه است. در رشته آمار ماده امتحاني رياضي عمومي يک و دو به صورت کوتاه و در ماده امتحاني آمار و رياضي پاسخها به صورت تستي است. همچنين در رشته فني مهندسي در ماده امتحاني رياضيات عمومي يک و دو و معادلات ديفرانسيل پاسخها به صورت جواب کوتاه و در ماده امتحاني فيزيک عمومي يک و دو پاسخها به صورت تستي چهارگزينه اي است.
آزمون پاسخ کوتاه رشته هاي رياضي،  آمار و فني مهندسي سه دسته سوال وجود دارد که دسته اول پاسخها چهار جوابي بوده و داوطلب بايد يکي از حروفD-C-B-A  را وارد پاسخنامه کند. در دسته دوم پاسخها، عدد است و در صورت اينکه جواب يک معادله باشد داوطلب بايد در پاسخنامه عدد را به طور کامل با صحيح و اعشار وارد کند. همچنين داوطلب بايد دقت کند که سمت چپ گزينه ها مربعي وجود دارد که در صورت علامت زدن آن به معناي منفي بودن پاسخ است.
براساس راهنماي آزمون دکتري سال 90، اعداد بايد به صورت انگليسي و خوانا در پاسخنامه نوشته شود و در دسته سوم پاسخهاي رشته هاي رياضي،  آمار و فني مهندسي که مربوط به علائم يا نوشتن فرمول در پاسخنامه است در برابر سوالات 10 مربع وجود دارد که علائم بايد در آنها نوشته شود.


 تشريح جزييات اجراي ساختار 3-3-6 براي نظام آموزش و پرورش:
 پيش دانشگاهي براي هميشه از نظام آموزشي کشور حذف مي شود 

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش از حذف مقطع پيش دانشگاهي با اجراي نظام 3-3-6 خبرداد و گفت: اجراي اين امر منوط به تصويب سند ملي آموزش و پرورش و ابلاغ آن به اين وزارتخانه به عنوان يک قانون، است.
ابراهيم سحرخيز در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به تحول بنيادين آموزش و پرورش و تغيير ساختار نظام تعليم و تربيت گفت: با اجراي نظام 3 - 3 - 6 مقطع پيش دانشگاهي يا چهارم دبيرستان براي هميشه از ساختار نظام آموزشي حذف خواهد شد.
وي افزود: اجرايي شدن اين امر منوط به تصويب سند ملي آموزش و پرورش است و پس از تصويب و ابلاغ اين سند تحولي، نظام 3 - 3- 6 اجرا خواهد شد و بر اساس آن دوره هاي آموزشي به دو نظام شش ساله يعني شش سال ابتدايي و سه سال متوسطه اول و سه سال متوسطه دوم تغيير خواهد کرد.
معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش با بيان اين که در نظام 3- 3-6 نيز دانش آموزان دوازده سال تمام را در آموزش و پرورش به اتمام خواهند رساند و ديپلم آنها 12 ساله خواهد بود،  تصريح کرد: در اغلب کشورها آموزش و پرورش 12 ساله است و در ايران نيز در نظام آموزشي فعلي دانش آموزان با 11 سال مدرک ديپلم را اخذ مي کردند، اين در حاليست که دانش آموزاني که قصد ورود به آموزش عالي را داشتند بايد دوره پيش دانشگاهي را نيز طي مي کردند.
وي بيان کرد: با توجه به اين که دوره پيش دانشگاهي در برخي رشته ها عملا هيچگونه کارآيي نداشت و در راستاي نظام آموزشي کشور نبود، در بررسي هاي صورت گرفته به ويژه در سند تحولي آموزش و پرورش، حذف اين دوره مورد تاييد قرار گرفت، لذا پس از تصويب و ابلاغ سند ملي آموزش و پرورش دوره پيش دانشگاهي براي هميشه از نظام آموزشي کشور حذف خواهد شد.
سحرخيز در بخش ديگري از اين گفت وگو با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري درباره تحول بنيادين در آموزش و پرورش نيز گفت: تحول در آموزش و پرورش يک ضرورت است و همان گونه که رهبري فرمودند، پس از 32 سال آموزش و پرورش نتوانسته خروجي هاي مورد انتظار و منطبق با چشم انداز ايران در افق 1404 را محقق کند، لذا نيازمند يک تحول اساسي در ساختار و محتواست.
وي با بيان اين که تحول در آموزش و پرورش يکساله اتفاق نمي افتاد و مسيري است که بايد در يک بازه زماني به وقوع پيوندد، اضافه کرد: گام هاي اوليه براي تحول بنيادين آغاز شده و تصويب سند ملي آموزش و پرورش در شوراي عالي اين وزارتخانه و همچنين نهايي شدن برنامه درس ملي به عنوان نقشه جامع محتواي آموزش و پرورش از مهمترين اقدامات اوليه براي آغاز اين تحول است.
به گفته معاون وزير آموزش و پرورش توجه به مسائل تربيتي، توسعه مدارس قرآني، ارتقا» جايگاه و مزيت اجتماعي معلمان به ويژه توجه به معلمان ابتدايي، تعطيلي روز پنج شنبه مدارس ابتدايي، ايجاد انگيزه در معلمان و اميدواري آنها به آموزش و تعليم و تربيت، تربيت و جذب نيروهاي جديد در آموزش و پرورش، به روز کردن کتاب ها متناسب با نياز و علاقه دانش آموزان برخي از ابعاد تحول بنيادين در آموزش وپرورش است که آغاز شده است.
سحرخيز همچنين با اشاره به بيانات رهبري درباره نامگذاري سال 90 به نام "جهاد اقتصادي "تصريح کرد: عملياتي شدن اين شعار در آموزش و پرورش با افزايش بهره وري محقق مي شود و موضوعيت اين مفهوم در آموزش و پرورش از اين جهت حائز اهميت است که از منابع عظيم نيروي انساني استفاده مي کند.


 سازمان هواشناسي پيش بيني کرد:
 حاکميت باد وباران از فردا در اکثر نقاط کشور 

از بعدازظهرجمعه تا اواخروقت روزشنبه مناطق شمال غرب، غرب، ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزي و سپس شمال شرق و شرق تحت تاثيراين سامانه قرارمي گيرد، بنابراين براي مناطق ياد شده بارش باران، رعد وبرق و وزش باد پيش بيني مي شود.
به گزارش خبرگزاري ايلنا، بنابراعلام سازمان هواشناسي، براساس نقشه هاي پيش يابي هواشناسي فعاليت سامانه بارشي در روزجمعه در استان هاي واقع درشمال شرق، شرق، برخي مناطق جنوب شرق است، که براين اساس براي مناطق مذکوربارش باران، رعد وبرق و ورزش باد پيش بيني مي شود.
اين گزارش حاکيست: از بعد ازظهرجمعه در حاليکه بتدريج سامانه فوق از کشورخارج مي شود مجددا سامانه بارشي ديگري از شمال غرب وارد مي شود.
در نتيجه از بعدازظهرجمعه تا اواخروقت روزشنبه مناطق شمال غرب، غرب، ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزي و سپس شمال شرق و شرق تحت تاثيراين سامانه قرارمي گيرد، بنابراين براي مناطق ياد شده بارش باران، رعد وبرق و وزش باد پيش بيني مي شود.
بنابراين گزارش، ازبعدازظهرامروز بتدريج از ميزان بارش ها ازغرب وشمال غرب کشورکاسته شده و اوايل وقت روزيکشنبه اين سامانه نيزازشمال شرق کشورخارج مي شود اما مجددا در بعدازظهر يکشنبه بارش هاي پراکنده براي شمال غرب رخ مي دهد.


 ضرورت بررسي آمار سفرهاي نوروزي توسط سازمانهاي منتفع 

دبير جامعه هتلداران کشور گفت: موقع آن رسيده تا سازمانهايي که به نوعي از سفرهاي نوروزي نفع برده اند، بررسي کنند که رغبت مردم در مسافرتها، انتخاب مقصد و خدمات گردشگري به چه سمتي است و در آينده بايد براي بهتر شدن وضعيت مسافرتها در اين ايام چه تدبيري انديشيد.  خسرو گلشن ايرانپور در گفت وگو با مهر با بيان اينکه سازمانها تحليل کنند که چطور بايد از فرصت سفرهاي نوروزي استفاده شود گفت: بهتر است بعد از اينکه آمار نفرسفرها و نفرشب اقامت ها اعلام شد، سفرهاي دسته جمعي را متداول کرده و پتانسيل گردشگري کشور را سالانه کنيم به اين معني که سفر را در طول مدت سال توزيع کنيم و اين طور هم نباشد که در ايامي از سال مانند نوروز حجم مسافرتها زياد باشد و در زمان ديگر کاهش پيدا کند. ايرانپور گفت: افزايش درصد اشغال هتلها باعث افزايش طول مدت اقامت و در نهايت رشد گردشگري و استقبال سرمايه گذاري در اين حوزه شود.


 تباني فارغ التحصيلان باموسسات کاريابي 
نويسنده : نيما شايان

هنگام ثبت نام دانشگاه وقتي فرم تعهد خدمت را امضا مي کني شايد نداني چند سال بعد فقط با چند هزار تومان طي يک تباني نانوشته با برخي موسسات کاريابي مي تواني امضايت را پس بگيري و نه تنها از پرداخت چند ميليون تومان راحت شوي بلکه ابلاغيه معاون وزير را هم ناديده بگيري!  دانشجوياني که از آموزش رايگان استفاده مي کنند مکلف هستند برابر مدتي که از تحصيل رايگان استفاده کرده اند در ايران خدمت کنند و در صورت استنکاف از انجام تمام يا قسمتي از اين خدمت بايد هزينه تحصيلات رايگان را تمام يا به تناسب مدتي که خدمت نکرده اند به دولت بپردازند. البته چنانچه ظرف 6 ماه پس از فراغت از تحصيل امکان اشتغال براي فارغ  التحصيلان بهره  مند از تحصيلات رايگان فراهم نباشد و وزارت کار و امور اجتماعي نيز عدم کاريابي را اعلام کند تعهد خدمت اينگونه فارغ التحصيلان لغو شده اعلام مي شود.
آنچه در اين گزارش آمد به نوعي گردش کار لغو تعهد خدمت فارغ التحصيلان دولتي است که در تباني نانوشته ميان فارغ التحصيلان و موسسات کاريابي تشديد هم مي شود. تباني نانوشته از اينجا کليد مي خورد که يک فارغ التحصيل دانشگاهي به جاي آنکه بر اساس آئين نامه ابلاغ شده از سوي معاون دانشجويي وزير علوم اقدام به پرداخت هزينه لغو تعهد خدمت آموزش رايگان کند و يا به تعداد سالهايي که از آموزش رايگان برخوردار بوده است در ايران خدمت کند، به يک موسسه کاريابي مراجعه مي کند و به آنها مي گويد:
"آيا راهي وجود دارد که من درخواست شغل کنم و شما مخصوصا گواهي کنيد که شغلي برايم پيدا نشده و آن گواهي به وزارت کار و امور اجتماعي تحويل شود و تعهد خدمتي ام لغو و دانشنامه ام آزاد شود؟!"
خبرنگار مهر نه در پوشش خبرنگار بلکه به عنوان "يک شهروند که فارغ التحصيل دانشگاه است و به خاطر تعهد خدمتي که دارد نمي تواند دانشنامه و مدرک تحصيلي اش را آزاد کند" با چند موسسه کاريابي تماس حاصل کرد و درخواست فوق را با آنها در ميان گذاشت. موسسات کاريابي مختلف در برابر اين درخواست پاسخ هاي متفاوتي مي دهند. اولين موسسه کاريابي چنين پاسخ داد: "براي اين کار بايد به وزارت کار مراجعه کنيد. از عهده اين موسسه کاري ساخته نيست." خانمي که اپراتور تلفن موسسه کاريابي "م" واقع در محدوده ميدان هفتم تير است پاسخ داد: "ابتدا بايد در يک موسسه کاريابي ثبت نام کنيد، يکسال هم از پايان تحصيلتان گذشته باشد. بعد از گذشت 6 ماه از زمان ثبت نام در کاريابي به اداره کار نامه مي دهيم و در آن گواهي مي کنيم که براي فردي به مشخصات شما کار پيدا نشده است. اداره کار نيز ظرف يکي دو روز يک نامه به دانشگاه ارسال مي کند و پس از آن ديگر مشکلي براي لغو تعهد خدمت و دريافت دانشنامه وجود ندارد." وي در پاسخ به اينکه هزينه اي که اين موسسه کاريابي براي انجام "لغو تعهد خدمت فارغ التحصيلان بهره مند از آموزش رايگان" دريافت مي کند چقدر است، گفت: "هزينه ثبت نام سه هزار تومان است، بقيه مبلغ را هم وقتي حضوري آمديد توافق مي کنيم."!
پسر جواني که اپراتور تلفن موسسه کاريابي "ج" واقع در خيابان آزادي است نيز پس از مکثي در پاسخ به اين درخواست گفت: "فقط با سه هزار تومان در موسسه کاريابي ما ثبت نام کنيد. پس از 6 ماه به وزارت کار اعلام مي کنيم که برايتان کار پيدا نشده، وزارت کار هم بر اساس نامه ما، نامه مي نويسد و گواهي مي کند که برايتان کار پيدا نشده تا دانشگاه بداند تعهد خدمتي تان لغو شده است." وي در پاسخ به اينکه نامه وزارت کار ظرف چه مدت آماده مي شود، گفت: "يک روزه." اين شخص در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه آيا راهي براي کوتاه شدن بازه زماني "6 ماهه" وجود ندارد، گفت: "خير. به هيچ قيمتي يک روز هم کمتر نمي شود." لغو شدن تعهد خدمتي با پرداخت سه هزار تومان و بر اساس تباني با يک موسسه کاريابي مبني بر اينکه "بگويد براي يک فارغ التحصيل دانشگاهي کار پيدا نشده است" مي تواند خلاف آئين نامه اي عمل کند که محمود ملاباشي معاون دانشجويي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در آخرين ماه سال 89 براي محاسبه هزينه هاي آموزش رايگان از سال تحصيلي 1389 ابلاغ کرد. X: سال اول ورود ،Y:  سال دوم،: Z  سال سوم،: T  سال چهارم،: F  سال پنجم در صورت ماندگاري)  
هزينه آموزش رايگان     F2 + F1 + F + T + Z + Y + X ...   =
معاون دانشجويي وزير علوم در اين ابلاغيه متذکر شده است: "هزينه هاي اعلام شده در هر سال تحصيلي با توجه به هزينه هاي جاري سرانه تعيين شده توسط دفتر برنامه، بودجه و تشکيلات محاسبه مي شود و اين هزينه ها هر سال توسط اداره کل امور دانشجويان داخل وزارت علوم به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي ابلاغ مي شود." بر اساس آئين نامه ابلاغي معاون دانشجويي وزير علوم، يک فارغ التحصيل گروه فني و مهندسي که ورودي سال 1389 است اگر درس خود را در موعد مقرر 8 نيمسال به پايان رساند بايد چندين ميليون تومان بپردازد تا تعهد خدمتي اش لغو شود. اين درحاليست که برخي فرصت طلبان در موسسات کاريابي با 3 هزار تومان و يا با مبالغ بيشتر قوانين مسلم کشور مبني بر اينکه "فارغ التحصيل بهره مند از آموزش رايگان بايد به اندازه طول بهره مندي از تحصيل رايگان در ايران خدمت کنند" را ناديده مي گيرند. حال بايد ديد اين هرج و مرج از کجا سرچشمه مي گيرد و نهادهاي نظارتي بر موسسات کاريابي چگونه بر آنها نظارت مي کنند.


 اصلاحيه فراخوان مشمولان ديپلم و زيرديپلم در فروردين ماه سال 1390 

سازمان وظيفه عمومي ناجا در اصلاحيه اي زمان اعزام به خدمت مشمولان ديپلم و زيرديپلم در فروردين ماه سال 90 را اعلام کرد.
به گزارش ايسنا، بر اساس اين گزارش، مشمولان ديپلم و زيرديپلم متولدين سال هاي 1355 تا پايان سال 1371 که برگه اعزام به خدمت از سازمان وظيفه عمومي ناجا به تاريخ 18 و 19 فروردين ماه 1390 را دريافت کرده اند، براي اعزام به خدمت در تهران (مشمولان ساکن تهران بزرگ) به مکان هاي زير مراجعه کنند:  کليه مشمولان ديپلم غايب و غيرغايب ساکن تهران بزرگ که زمان اعزام آنان در برگه هاي اعزام به خدمت صادره از سازمان وظيفه عمومي ناجا در فروردين ماه سال 90 قيد شده است، در ساعت شش صبح روز شنبه (20 فروردين ماه جاري) و کليه مشمولان عادي (زيرديپلم)  غايب و غيرغايب ساکن تهران بزرگ در ساعت شش صبح روز يکشنبه، (21 فروردين ماه جاري) به محل و مراکزي که توسط سازمان وظيفه عمومي ناجا در غالب برگ محل مراجعه ابلاغ شده است، حضور يابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
بر اساس اين گزارش، کليه مشمولان ديپلم غايب و غيرغايب ساکن شهرستان، که زمان اعزام آنان در برگه هاي اعزام به خدمت صادره از سازمان وظيفه عمومي ناجا در فروردين ماه سال 90 قيد شده است، در ساعت هفت صبح روز شنبه (20 فروردين) و کليه مشمولان عادي (زير ديپلم) غايب و غيرغايب ساکن شهرستان ها، در ساعت هفت صبح روز يکشنبه (21 فروردين)، به معاونت وظيفه عمومي استان مربوطه (واقع در مرکز استان) مراجعه کنند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.


 اخبار کوتاه 

برگزاري کلاسهاي فرهنگي مدارس ابتدايي در روزهاي پنجشنبه اختياري است

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تعطيلي مدارس ابتدايي در روزهاي پنجشنبه گفت: فعاليت مدارس در اين روز و برگزاري کلاسهاي فرهنگي براي دانش آموزان در اختيار مدير مدرسه است و وي مي تواند در اين باره تصميم گيري کند.  فاطمه قربان در گفت وگو با مهر درباره " نحوه فعاليت مدارس در روزهاي پنجشنبه گفت: ارائه برنامه هاي فرهنگي در اختيار مدير مدرسه است و وي در اين باره تصميم گيري مي کند.

دانشگاه فرهنگيان در کليه استان ها تاسيس مي شود

وزير آموزش و پرورش گفت: امسال در همه استان هاي کشور "دانشگاه ويژه فرهنگيان" براي تربيت نيروي انساني متخصص تاسيس مي شود.  حميدرضا حاجي بابايي در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: امسال مهمترين اولويت وزارت آموزش و پرورش راه اندازي دانشگاه ويژه فرهنگيان و تربيت معلم به منظور تربيت و تامين نيروي انساني متخصص مورد نياز اين وزارتخانه است.  وي عنوان کرد: مقاوم سازي و بازسازي فضاهاي آموزشي، توجه جدي به کتب درسي و ساماندهي نيروي انساني با برگزاري آزمون از ديگر اولويت هاي کاري امسال وزارت آموزش و پرورش است.

پيش بيني اعتبار ويژه اي براي پرداخت ديون دولت
در بودجه 90

مديرعامل صندوق تامين اجتماعي با تاکيد بر اينکه ديون دولت به صندوق تامين اجتماعي، ناشي از استقراض دولت از اين صندوق نيست، افزود: اين ديون بابت تعهداتي است که بر اساس مصوبات نهادهاي قانونگذار ايجاد شده است.  رحمت الله حافظي در گفت وگو با ايسنا، عنوان کرد: بخشي از اين ديون و تعهدات نيز بابت سهم کارفرمايي دولت در پرداخت حق بيمه پرسنل تابعه است.
وي با بيان اينکه بخشي از ديون دولت به تامين اجتماعي در سال هاي 86، 88 و 89 از طريق واگذاري سهام شرکت هاي دولتي پرداخت شده است، يادآور شد: در بودجه سال 90 نيز اعتبار ويژه اي براي پرداخت بخش ديگري از ديون دولت به تامين اجتماعي پيش بيني شده است.

رتبه بندي واحدهاي دانشگاه آزاد و غيرانتفاعي

مدير کل دفتر گسترش آموزش عالي از دستور کار رتبه بندي براي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و واحدهاي دانشگاه آزاد براي اولين بار خبر داد و گفت: براي اولين بار غيرانتفاعي ها رتبه بندي مي شوند و رتبه بندي واحدهاي دانشگاه آزاد را نيز در دستور کار داريم.  ابوالفضل حسني در گفت وگو با مهر، افزود: در نظر داريم موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي را از نظر کاربردي، تجهيزات، اعضاي هيئت علمي و جزئيات فارغ التحصيلي مورد ارزيابي قرار دهيم و رتبه بندي کنيم. وي گفت: براي واحدهاي دانشگاه آزاد نيز سعي مي کنيم اطلاعات لازم را از مجموعه واحدهاي دانشگاه آزاد به دست بياوريم و رتبه بندي را براي اين دانشگاه نيز آغاز کنيم.

ثبت نام جديدي
 در کاروانهاي عمره
 انجام نمي شود

مديرکل روابط عمومي سازمان حج و زيارت گفت: با توجه به اينکه ظرفيت کاروانهاي عمره تکميل است به همين دليل ثبت نام جديدي تا اطلاع ثانوي انجام نمي شود.  علي غيرتي در گفت وگو با مهر با اشاره به اينکه اعزام زائران عمره مفرده در حال حاضر بدون هيچ مشکلي ادامه دارد، افزود: در سال گذشته افراد داراي فيش بانکي و اولويت تا 220 براي ثبت نام در کاروانها فراخوانده شدند.

آغاز اعزام بازنشستگان به سفرهاي زيارتي و سياحتي از ارديبهشت ماه

مديرکل فرهنگي اجتماعي صندوق بازنشستگي کشوري اعلام کرد: اعزام بازنشستگان به سفرهاي زيارتي و سياحتي از ارديبهشت ماه آغاز مي شود.  حسن مسافري در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که در سال گذشته، يکصدهزار بازنشسته به سفرهاي زيارتي و سياحتي اعزام شدند، عنوان کرد: شهر مشهد مقدس با بيشترين استقبال از سوي بازنشستگان مواجه بود.

با موضوع طبيعت و گردشگري
نخستين جشنواره  انشا برگزار مي شود

با همکاري فصلنامه ي انشا و نويسندگي و موسسه ي انتشاراتي منادي تربيت نخستين جشنواره  انشا» نويسي ويژه  کودکان و نوجوانان مقاطع دبستان تا دبيرستان برگزار مي شود.
به گزارش ايسنا، اين جشنواره با موضوع «طبيعت و گردشگري» در سطح کشور برگزار خواهد شد.  خاک، باد، آب، باران، باغ، آسمان، حفظ موانع و جنگل ها، آب سالم، هواي پاکيزه، بهداشت محيط و آلودگي صوتي برخي از محورهاي فرعي اين جشنواره با موضوع طبيعت هستند.
بناهاي تاريخي، کوهنوردي، غارنوردي، قنات، انسان و سفر، کويرنوردي، بازار هاي سنتي، رودهاي خروشان، موزه ها، جنگل نوردي و خانه هاي قديمي برخي از عناوين اين جشنواره با محوريت گردشگري هستند.