نسخه شماره 2604 - 1390/01/20 -

رييس مرکز تحقيقات ايدز هشدار داد:
ميکروب هاي مقاوم، عامل مرگ بيماران بدحال در ICU

وزير بهداشت:
4 مورد از10 داروي پرمصرف کشور را آنتي بيوتيک ها تشکيل مي دهند


سندرم پيش از قاعدگي را جدي بگيريد


سرطان را هم به عوارض ديابت اضافه کنيد


ماهي، استخوان ها را محکم مي کند

درآمدي بر وضعيت سلامت در جامعه
در روز جهاني سلامتي


تمشک


 رييس مرکز تحقيقات ايدز هشدار داد:
 ميکروب هاي مقاوم، عامل مرگ بيماران بدحال در ICU  

رييس مرکز تحقيقات ايدز در آستانه هفته سلامت بر افزايش آگاهي مردم در زمينه بيماري ايدز تاکيد کرد.
به گزارش ايسنا، دکتر مينو محرز با اشاره به اهميت هفته سلامت در ميزان سلامتي جامعه گفت: شعار امسال سازمان جهاني بهداشت ميکروب هاي مقاوم است که در همه جاي دنيا مشکل ساز شده و باعث مرگ بيماران بدحال درICU  مي شود و اين مساله به حدي مهم بوده است که شعار هفته سلامت را به آن اختصاص داده اند.
رييس مرکز تحقيقات ايدز ادامه داد: ما بايد در تمام طول سال به طور دائم در خصوص مصرف آنتي بيوتيک ها آموزش دهيم و فرهنگ سازي را از مدرسه شروع کنيم تا از مصرف دارو و تجويز بي رويه آن جلوگيري و عفونت ها را در بيمارستان ها کنترل کنيم و بتوانيم روز به روز جلوي اين مقاومت ها را بگيريم تا جامعه را در مقابل خطرات گوناگون حفظ کنيم. بنا بر اعلام وبدا، وي به برنامه هاي مرکز تحقيقات ايدز دانشگاه در سال 1390 اشاره کرد و گفت: برگزاري چهار جلسه بازآموزي درمان و مراقبت از بيماران ايدزي براي پزشکان سراسر کشور که باHIV  سروکار دارند جزو برنامه هاي اصلي مرکز تحقيقات ايدز است که در هر نوبت 50 نفر آموزش مي بينند و اين برنامه را وزارت بهداشت توسط مرکز تحقيقات ايدز هر دو سال يک بار انجام مي دهد.
وي بزرگترين معضل کنوني جامعه در مورد ايدز را آگاه نبودن مردم و مراجعه نکردن مبتلايان عنوان کرد و گفت: هنوز فاصله بين تعداد افرادي که به ما مراجعه کرده اند که گزارش شده و ابتلاي آنان با تعداد افرادي که تخمين زده مي شود، بالاست.
گفتني است، شعار امسال روز جهاني بهداشت "مقاومت به داروهاي ضدميکروبي يک تهديد جهاني" اعلام شده است و هفته سلامت 18 تا 24 فروردين ماه در سراسر کشور برگزار مي شود.


 وزير بهداشت:
 4 مورد از10 داروي پرمصرف کشور را آنتي بيوتيک ها تشکيل مي دهند 

وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي گفت: متاسفانه از 10 داروي اول پرمصرف در کشور، چهار دارو آنتي بيوتيک است، اين در حاليست که مصرف آنتي بيوتيک ها عوارض بسياري در پي دارد.
به گزارش ايسنا، مرضيه وحيد دستجردي در مراسم افتتاح نمايشگاه هفته سلامت در شهر کرمانشاه، با اشاره به اين که بالاترين رقم هزينه شده بين داروها مربوط به داروي "آمپي سيلين" است، افزود: اين در حاليست که بسياري از مصرف کنندگان اين دارو به آن احتياج ندارند.
وي ادامه داد: مصرف خودسرانه آنتي بيوتيک ها مشکلات زيادي براي مصرف کننده ايجاد مي کند که از اين مشکلات مي توان به ايجاد مقاومت در بيماري و صرف هزينه غيرلزوم از جيب مردم اشاره کرد.
دستجردي با اشاره به شعار هفته سلامت نيز خاطرنشان کرد: بر همين اساس شعار جهاني هفته سلامت مصرف منطقي و تجويز منطقي آنتي بيوتيک هاست.
وزير بهداشت درباره نمايشگاه مذکور نيز عنوان کرد: مشاوره ها و آگاهي هاي خوبي در غرفه هاي نمايشگاه هفته سلامت در شهر کرمانشاه ارائه مي شود. خوب است که برنامه ريزي هاي لازم صورت گيرد تا دانش آموزان و دانشجويان نيز از اين نمايشگاه بازديد کنند.
وي ادامه داد: غرفه هاي نمايشگاه نشان مي دهد که اقبال عمومي نسبت به مساله سلامت در استان کرمانشاه بالاست و همکاري صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکي با ساير نهادهاي مربوطه خوب است.
وحيد دستجري در خصوص وضيعت بهداشت و درمان استان کرمانشاه نيز اظهار کرد: در سال گذشته برنامه اصلي ما تکميل شبکه بهداشت روستايي بود که در استان کرمانشاه 70 مرکز بهداشت در روستاهايي که به اين مساله نياز دارند در حال ساخت و يا آماده بهره برداي است.
وي همچنين با اشاره به ظرفيت بيمارستان هاي استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: در استان کرمانشاه، حدود سه هزار و 200 تخت موجود است و انتظار مي رود با حدود چهار هزار تخت نياز کرمانشاه تا سال 1393 برآورده شود.
دستجردي خاطرنشان کرد: اميدواريم دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه بتواند به عنوان قطب پزشکي در غرب کشور فعاليت کند.
به گزارش ايسنا، همچنين دکتر مصداقي نيا  معاون بهداشتي وزير بهداشت، گفت: وقتي داروهاي آنتي بيوتيک کشف شدند، توانستند به صورت معجزه آسايي بر بيماري ها فايق آيند، اما مصرف غيرمنطقي اين داروها سبب شد تا ساخت داروهاي جديد احساس شود.
وي خاطرنشان کرد: اميدواريم در اين هفته با توجه به اطلاع رساني هاي صورت گرفته، دوره هاي آموزشي لازم براي پزشکان عمومي و متخصص برگزار شود.
وي با اشاره به نام گذاري امسال به عنوان سال جهاد اقتصادي خاطرنشان کرد: اميدواريم با پرداختن به مساله پزشک خانواده به اين مساله کمک کنيم.


 سندرم پيش از قاعدگي را جدي بگيريد 

سندرم پيش از قاعدگي يا «پي ام اس» شايعترين بيماري زنان بوده و علت بروز آن هنوز نامشخص است اما اغلب پزشکان به هم خوردن تعادل هورموني استروژن و پروژسترون را محتمل ترين علت اين بيماري مي دانند.
به گزارش ايسنا، پزشکان مي گويند سندرم پيش از قاعدگي بيماري هزار چهره است چون تاکنون بيش از 150 نشانه را به اين بيماري منسوب کرده اند. علايم اين بيماري در زنان متفاوت است و همين امر امکان تشخيص را دشوار مي کند.
متخصصان زنان مي گويند 10 تا 20 روز قبل از شروع قاعدگي، سطح هورمون هايي نظير پروژسترون و استروژن سريعا تغيير مي کند و باعث بروز علائمي نظير پف کردگي، افت خلق، حساسيت بافت سينه و احساس خستگي در بعضي از زنان مي شود. تقريبا 90 درصد از زنان اين علائم را قبل از شروع قاعدگي تجربه مي کنند و در کمتر از 20 درصد از زنان اين علائم شديدتر است و عملکرد و روابط آنها را تحت تاثير قرار مي دهد.
اگر شما جزو هر کدام از اين دو دسته هستيد بايد تا آنجا که ممکن است براي حفظ سلامت عمومي بدن خود تلاش کنيد مثلا انجام تمرينات ورزشي منظم، نوشيدن مقدار کافي آب، تغذيه مناسب هر چند ساعت يکبار و اجتناب از مصرف الکل و کافئين مي تواند کمک موثري در اين زمينه باشد. براي رفع اختلالات خلقي نيز در بعضي از موارد، استفاده از مکمل کلسيم مي تواند موثر باشد.
به گزارش پايگاه اينترنتي مدگورو، تحقيقات نشان داده است که مصرف بالاي ويتامين د و کلسيم باعث عدم بروز علائم سندرم قبل از قاعدگي مي شود. زناني هم که در چهار وعده غذاي روزانه از شير کم چربي، فرآورده هاي لبني و آب پرتغال خالص تغذيه مي کنند کمتر اين علائم را تجربه خواهند کرد.
بعضي محققان معتقدند که کمبود کلسيم و ويتامين د باعث بروز اين سندرم مي شود. در اغلب موارد، زناني که علائم اين سندرم را با شدت بيشتري تجربه مي کنند، معتقد هستند که بعد از مصرف قرص هاي ضد بارداري تسکين مي يابند. مصرف کم قرص هاي ضد افسردگي نيز مي تواند جهت رفع افت خلق موثر باشد.
اين سندرم چنانچه ناديده گرفته شده و درمان نشود مي تواند عوارض و پيامدهاي نامطلوبي بر روي روابط اجتماعي، شغلي، خانوادگي و عاطفي زنان داشته باشد و سلامت جسم و روان آنها را تحت الشعاع قرار دهد.


 سرطان را هم به عوارض ديابت اضافه کنيد 

محققان علوم پزشکي در آمريکا هشدار دادند خطر ابتلا به سرطان هاي روده راست روده و کبد در افرادي که مبتلا به ديابت هستند بيشتر است.
به گزارش ايسنا، ديابت در حال حاضر بعنوان بيماري شناخته شده است که با بسياري از مشکلات و بيماري هاي ديگر ارتباط دارد اما پزشکان در يک مطالعه جديد دريافته اند که از اين پس سرطان را نيز بايد به فهرست عوارض بيماري ديابت اضافه کرد.
به گزارش سايت اينترنتي هلت ديلي نيوز، نتايج اين تحقيق جديد نشان داده است که زنان مبتلا به ديابت به طور کلي 8 درصد بيشتر از زنان سالم در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند و در مردان نيز اين رقم به 9 درصد مي رسد.
دکتر گابريل لاي و دستياران وي در انستيتو ملي سرطان طي آزمايشات جديد خود به اين نتايج دست يافته اند. اين متخصصان همچنين تاکيد کردند که خطر مرگ ناشي از سرطان نيز در بيماران ديابتي بيشتر است به طوري که در زنان 11 درصد و در مردان 17 درصد افزايش پيدا مي کند.
دکتر لاي در اين مطالعات تاکيد کرد: تحقيقات ما نشان مي دهد گلوکز و انسولين غيرطبيعي ممکن است به ابتلا و گسترش سرطان کمک کند. همچنين جلوگيري از ديابت از طريق ورزش،  رژيم غذايي و حفظ وزن مناسب بدن مزاياي زيادي از جمله کم شدن خطر ابتلا به سرطان را به همراه دارد.
به گزارش ايسنا، دکتر لاي قرار است نتايج مطالعات خود را در نشست انجمن آمريکايي تحقيقات سرطان در فلوريدا ارائه کند. اين يافته حاصل مطالعه و آزمايش روي 295 هزار و 287 مرد و 199 هزار و 665 زن آمريکايي در هشت ايالت مختلف است.
در ديابت نوع دوم، کمبود انسولين به طور نسبي وجود دارد ولي مقاومت به انسولين مي تواند در پيدايش بيماري اهميت بيشتري داشته باشد.
در اين بيماران پاسخ انسولين به گلوکز ممکن است طبيعي يا بيش از طبيعي باشد. در اين نوع ديابت فاصله غيرطبيعي شدن تست تحمل گلوکز تا نمود افزايش قند خون در حالت ناشتا ممکن است از چند سال تا چند دهه طول بکشد در حالي که در ديابت نوع يک، اين فاصله چند ماه تا چند سال است. در هر دو نوع ديابت عوارض مزمن بيماري وجود دارد.
به گفته پزشکان، با توجه به شيوع ديابت از يک طرف و نيز ارتباط آن با سرطان روده از طرف ديگر به عنوان يک عامل تهديد کننده مهم زندگي اقداماتي چون کنترل وزن، ورزش و پيشگيري از بروز و پيشرفت ديابت، مي تواند نقش اساسي در پيشگيري از ابتلا به سرطان روده بويژه در مردان ايفا نمايد. بر همين اساس انجام آزمايشات منظم قند خون در ميانسالي نيز بايد حتما جدي گرفته شود.


 ماهي، استخوان ها را محکم مي کند 

نتايج مطالعات جديد تاييد مي کند که خوردن ماهي مي تواند سبب استحکام بيشتر استخوان ها شود.
به گزارش ايسنا، براساس آزمايشات جديد سالمنداني که بيشتر ماهي مصرف مي کنند نسبت به ساير همسالان خود که تمايل زيادي به مصرف ماهي ندارند، اغلب استخوان هاي قوي تر و محکم تري دارند.
دانشمندان ثابت نکرده اند که فقط مصرف خود ماهي موجب استحکام بيشتر استخوان ها مي شود بلکه تصور مي کنند چند نوع روغن موجود در ماهي ها عامل اصلي اين اثرگذاري هستند. به گزارش خبرگزاري رويترز، دکتر کاترين توکر، سرپرست تيم تحقيقاتي فوق و استاد دانشگاه نورت ايسترن در اين مطالعات به بررسي اطلاعات مربوط به بيش از 600 فرد بزرگسال پرداختند. اين افراد که در گروه هاي سني 80 و 90 ساله بودند از نظر نوع عادات تغذيه اي تحت مطالعه قرار گرفتند.
همچنين به لحاظ بررسي استحکام استخواني آزمايشاتي نيز روي اين افراد انجام گرفت. نتايج بررسي ها نشان داد در زنان و مردان سالمندي که در هفته دست کم سه نوبت ماهي تيره مي خورند، ميزان تحليل و ضعف استخواني به مراتب کمتر از ساير همسالانشان است. پروفسور توکر تاکيد کرد: به نظر مي رسد که اسيدهاي چرب امگا 3 از اين نظر بيشترين تاثير را دارند. به گفته متخصصان تغذيه،  غذاهاي دريايي به طور کلي داراي پروتئين بالا، چربي کم، کلسترول کم و همين طور داراي ويتامين ها و املاح قابل توجهي هستند. گوشت ماهي داراي ويتامين هاي مختلف ب ، آ، د و املاحي چون کلسيم و فسفر و داراي مقدار کمي آهن، مس و سلنيوم است. ماهي هايي که در آب هاي شور زندگي مي کنند، داراي مقدار زيادي يد هستند.
به طور کلي ماهي داراي مقدار بسيار کمي سديم است و به همين خاطر براي رژيم هاي کم نمک توصيه مي شود. متخصصان تغذيه براي همه افراد به خصوص بيماران قلبي، مصرف دو نوبت ماهي در هفته و هر نوبت 90 گرم را تاکيد مي کنند.


 درآمدي بر وضعيت سلامت در جامعه
 در روز جهاني سلامتي 
نويسنده : عباس محتشمي

18 تا 24 فروردين; هفته سلامت نام گذاري شده تا هرچه بيشتر به اين نعمت خداوندي که اين روزها و به علت نوع زندگي و افزايش دغدغه ها تاحدودي کيميا شده، بينديشيم و داشتن آن را آرزو کنيم. چراکه سلامتي حق مشروع هر انساني فارغ از مسائل نژادي، مليتي، مذهبي، سياسي و ... است. سلامتي طبق تعريف سازمان بهداشت جهاني عبارت است از رفاه کامل جسمي، روحي و اجتماعي. آيا تاکنون از خود پرسيده ايم که وضعيت سلامت ما چگونه است؟ سطح سلامت جامعه اي که در آن زندگي مي کنيم، کجا قرار دارد؟ شاخص هاي سلامتي براي ما کدام است؟ موانع ارتقا» سلامت جامعه ما چيست؟ و آيا هرگز به اين فکر بوده ايم که ترافيک، آلودگي هاي هوا و صوتي، اشتباهات هر روزه در نحوه غذا خوردن،  استراحت، وضعيت بدن به هنگام انجام کار، نحوه واکنش به استرس هاي روزمره و ... که برخي از ما مرتکب مي شويم; ممکن است  سلامتمان را تهديد کند؟ تاچه حد به موضوعاتي همچون اقتصاد سلامت و اقتصاد محيط زيست توجه کرده ايم؟ آيا باتوجه به هدفمندي يارانه ها و افزايش قيمت حامل هاي انرژي، هزينه هاي درمان در سالجاري تغييري نخواهد نمود؟ وضعيت بيمه ها تا چه حد رضايت بخش است؟ در سالي که گذشت خبرهاي ارزشمند و حائز اهميتي در حوزه سلامت در رسانه هاي مختلف منتشر شد که نشان از همت مسئولين در زمينه گسترش هرچه بيشتر و ارتقا» سطح سلامت جامعه دارد. در سال جديد که مزين به نام سال جهاد اقتصادي نيز بوده، مهمترين موضوع بودجه سلامت، موضوع اختصاص 10 درصد از درآمد ناشي از هدفمندي يارانه به سلامت بوده که در قانون برنامه پنجم توسعه تصويب شده است. براي اجرايي شدن احکام برنامه پنجم توسعه در حوزه سلامت در لايحه بودجه 90 حدود 400 ميليارد تومان اعتبار منظور شده است. طبق بند ب ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه، براي تحقق عدالت در بخش سلامت موارد بسيار مهم و اساسي پيش بيني شده است. بر اساس اين بند، کاهش سهم هزينه هاي مستقيم مردم در بخش سلامت و درمان به حداکثر 30  درصد خواهد رسيد که براي تحقق آن دولت بايد اقدامات موثر و قابل قبولي را انجام دهد. ايجاد دسترسي عادلانه مردم به خدمات بهداشتي و درماني، کمک به تامين هزينه هاي تحمل ناپذير درمان، گسترش پوشش دارويي، درمان بيماران خاص و صعب العلاج، تقليل وابستگي گردش امور واحدهاي بهداشتي و درماني به درآمد اختصاصي و کمک به تربيت، تامين و پايداري نيروي انساني متخصص ازجمله پيش بيني هاي قانون برنامه پنجم در بخش بهداشت و درمان است. (در متن قانون برنامه توسعه چهارم، کاهش سهم مردم از هزينه هاي سلامت به 30درصد، کاهش 50درصدي ميزان تلفات رانندگي، اجراي کامل برنامه پزشک خانواده ، افزايش صادرات دارو به ميزان 30 درصد واردات مواد دارويي به کشور، کاهش اعتياد، تدوين و اجرايي کردن سبد مطلوب غذايي ايرانيان و کاهش ميزان افرادي که بر اثر هزينه هاي درماني به زير خط فقر مي روند به يک درصد جمعيت کشور از جمله تکاليف وزارت بهداشت بوده است) در دنياي کنوني مسائلي وجود دارند که هر روز و هر لحظه سلامت ما و خانواده ما را به مخاطره مي اندازد. بيآنکه خود احساس خطر کنيم. شيوه هاي مرسوم زندگي بين مردم تاثير مهمي بر سلامت و تندرستي آنها دارد. روزگاري کابوس وحشت ناشي از بيماريهاي عفوني و واگير نظير آبله، طاعون، سرخک و ... زندگي را به کام انسانها تلخ کرده بود. اما با پيشرفتهاي چشمگير علم پزشکي و تلاش و کوشش طاقت فرساي مسئولين مربوطه ديگر نگران اين بيماريها نيستيم. در عوض به دليل تغيير ساختار و ماشيني شدن زندگي و رايج شدن فرهنگ تغذيه اي ناسالم، بار بيماريهاي غير واگير نظير چاقي، ديابت، فشار خون و ساير بيماريهاي قلبي و عروقي و انواع سرطانها بيش از پيش سنگيني مي کند. حال چه کار بايد کرد؟ و راه حل چيست؟ آيا به انتظار بنشينيم و هر کسي را که بيمار شد، درمان کنيم؟ يا اينکه واقع بينانه تر عمل کنيم و بکوشيم که بيمار نشويم و نگذاريم ديگران هم بيمار شوند. براساس آمار و اطلاعات موجود، متاسفانه سالانه دهها هزار ايراني در اثر مصرف دخانيات جان خود را از دست داده، بيماري هاي قلبي روزانه دهها قرباني مي گيرند، مرگ و مير ناشي از تصادفات جاده اي نگران کننده بوده، مرگ ناشي از آلودگي هوا افزايش يافته، آمار تعداد افراد مبتلا به سرطان در کشور نگران کننده شده، درصدي از کودکان ايراني مبتلا به سو» تغذيه مي باشند، درصد قابل توجهي از جمعيت کشور کم تحرک بوده و دچار چاقي هستند، و... شايد به همين علت باشد که در سند چشم انداز جمهوري اسلامي ايران در افق 1404 هجري شمسي، يکي از محورهايي که مورد توجه قرار گرفته، سلامت است. در اين سند بالادستي، ايران در افق 1404 ، کشوري برخوردار از سلامت، رفاه، امنيت غذايي، تامين اجتماعي و محيط زيست مطلوب معرفي شده است. بنابراين توسعه نظام سلامت يکي از اهداف مهمي است که کشور در سال هاي آينده پيش رو دارد. به همين دليل از مجموع 100 بند سياست هاي کلي برنامه پنجم توسعه ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري 18 مورد به شرح وظايف حوزه هاي مختلف وزارت بهداشت به طور مستقيم و يا غيرمستقيم مربوط بوده و حدود 18 بند نيز با موضوع سلامت عمومي صرف نظر از دستگاه مجري در ارتباط است. باوجود اين همه تاکيد بر حق سلامت بود که برنامه پنجم توسعه با توجه به مواردي همچون سامانه خدمات جامع و هماهنگ سلامت، سامانه هاي الکترونيکي سلامت، مقابله و پيشگيري از بيماري ها و عوامل خطرساز، جايگاه سلامت در برنامه تحول بنيادين در نظام آموزش و پرورش و بيمه سلامت تدوين شد. به هرحال به نظر مي رسد شهرنشيني علت بسياري از چالش هاي اجتماعي بوده که مستقيم و غيرمستقيم بر وضعيت سلامت جسمي و رواني زندگي شهرنشينان تاثير دارد. امروزه يکي از مهم ترين دغدغه هاي مديران دولتي و شهرها، حفظ سلامت شهروندان و احياي شهري سالم براي ايجاد جامعه اي پويا و سرزنده است. بيش از نيمي از جمعيت جهان در شهرها زندگي مي کنند و پيش بيني مي شود که تا سال 2030 ميلادي 60 درصد از جمعيت جهان ساکن شهرها شوند. اين روند روبه رشد شهرنشيني باعث بروز خطرهايي نظير رشد بالاي جمعيت، نبود تسهيلات ورزشي و تفريحي و رشد حاشيه نشيني مي شود. بر اساس پيش بيني کارشناسان سازمان جهاني بهداشت، رشد و گسترش بي رويه شهرها بزرگترين تهديد عليه سلامت و بهداشت جامعه خواهد بود. شهرنشيني و پيامدهاي اقتصادي، اجتماعي، محيطي آن بر سلامت تمام کشورهاي دنيا، به خصوص کشورهاي در حال توسعه، سازمان بهداشت جهاني را بر آن داشت تا براي بررسي و بهبود اين مشکل راهکارهاي جديدي را پيش روي شهروندان و شهرداري ها قرار دهد و بر اساس تعريف شهر سالم 11 برنامه شامل: راهپيمايي خانوادگي، انجام رفتارهاي مناسب زندگي، روزهاي بدون دخانيات، روز کاشتن درخت و گل و حفاظت از محيط، روزهاي تغذيه سالم، همبستگي اجتماعي، روزهاي رانندگي سالم و بي خطر، مراسم ارتقاي سلامت در مدارس، انجام غربال گري جسمي (اندازه گيري فشار خون، وزن، قد، قند خون و کلسترول) رايگان، سازمان دهي مراسم هم انديشي شهرداران و افراد جامعه، حفظ امنيت بهداشت عمومي در شهرها را در شهرهاي دوست دار سلامت برگزار کنند تا با ايجاد و گسترش شرايط مطلوب فيزيکي، اجتماعي، زيست محيطي و فراگير شدن همکاري هاي بين بخشي براي استفاده بهينه از منابع و امکانات موجود محيطي شهروندان ضمن مشارکت و حمايت يکديگر در انجام تمامي امور زندگي، قابليت هاي خود را به حداکثر برسانند. امروزه سياست و خط مشي کلي سازمانهاي بين المللي و کشورهاي جهان که به صرفه تر هم هست; مبتني بر پيشگيري از بيماريها از طريق آگاه سازي عموم مردم از روش هاي پيشگيري و مداخله و مشارکت مردم در ارتقاي سلامت خويش است. بسياري از بيماريهاي صعب العلاج و پرهزينه به راحتي و با رعايت يک سري اصول بهداشتي قابل پيشگيري است. اين نکته را نبايد فراموش کرد که آگاه سازي و آموزش مسائل بهداشتي و پيشگيري تنها رسالت کارکنان بهداشتي نيست; بلکه ساير اقشار مردم و علي الخصوص قشر تحصيل کرده نيز بايد به سهم خود در اين راه جديت تمام به خرج دهند تا پيشرفت هاي قابل توجهي که در اين زمينه حاصل شده، شتاب بيشتري به خود گيرد. وضعيت سلامتي گروه هاي مختلف اجتماعي را شرايط سني، جنس، فاکتورهاي ژنتيکي و شرايط عمومي تعيين مي کنند. حلقه بعدي عواملي است که به شيوه هاي رفتار زندگي برمي گردد. شيوه  غذا خوردن، مسائل فرهنگي، مهارت هاي زندگي، متغيرها و تاثيرات اجتماعي، شرايط شغلي و کاري و شرايط زندگي حلقه هاي بعدي را تشکيل مي دهند. ضمنا بررسي ها نشان مي دهد که کشورها برحسب اينکه شرايط اجتماعي شان چگونه باشد، وضعيت سلامتي کاملا متفاوتي را با هم دارند. اميد به زندگي با درآمد کشورها و درآمد سرانه افراد رابطه اي مستقيم دارد. شاخص هاي ديگر سلامتي، مرگ و مير نوزادان و مرگ و مير کودکان زير 5 سال است و... در حال حاضر در ايران بيمارستانهاي دولتي بخش عمده بار خدمات بستري را بر دوش مي کشند.


 تمشک 

تمشک ميوه اي شبيه شاه توت و توت فرنگي است و به رنگ زرد يا سرخ مايل به سياه يافت مي شود. ميوه تمشک ترش مزه بوده و به صورت خام يا پخته، شربت، کمپوت و... خورده مي شود. بوته تمشک در مناطق گرم و مرطوب، در جنگل ها و صحراها مي رويد و گاهي آن را مي کارند.
نام هاي ديگر تمشک، توت وحشي و سه گلي است. ساقه هاي تمشک نرم و به رنگ قرمز و داراي خارهاي دراز است. برگ هاي آن متفاوت و بيضي شکل و اطراف آن کنگره کنگره و به شکل دندانه هاي اره اي است.
گل هاي تمشک به رنگ هاي سفيد، صورتي يا به صورت خوشه در ماه هاي مرداد پديدار مي شود و تا مهر دوام مي آورد.
قسمت هاي مورد استفاده بوته تمشک عبارتند از : ميوه ، برگ، تخم، دانه و گل .
جوشانده 25 گرم از برگهاي تمشک در يک ليتر آب براي درمان انسداد مجاري ادرار مفيد است.
تمشک سرشار از ويتامين هايC   وK است و داراي خواص خنک، نرم کننده و ضد اسکوربوت مي باشد.
تمشک خون را تصفيه مي کند و براي کساني که به روماتيسم مبتلا هستند، بسيار مفيد است.
تمشک يبوست مزاج را معالجه مي کند.
مشک براي تسکين درد سودمند است، زيرا تمشک داراي اسيد سالسيليک مي باشد.
تمشک خون را قليائي مي کند و قند آن براي مبتلايان به مرض قند مفيد است.
شربت تمشک براي بيماران مبتلا به سرخک و مخملک تجويز شده است.
تخم و دانه اي که درتمشک وجود دارد، اغلب با دندان نيز خرد نمي شود، ولي وقتي خورده شود درمعالجه يبوست و خشکي مزاج به طور طبيعي بسيارموثر است و سبب مي شود که يبوست به کلي رفع گردد.
شربت تمشک، مخلوط با آب براي رفع تب تجويز شده است.
خوردن تمشک براي مبتلايان به مرض قند( ديابت)، تبهاي صفراوي، التهاب مجاري ادرار، گلو درد( آنژين ) مفيد است.
جوشانده 20 تا 50 گرم گل تمشک يا برگ تمشک در يک ليتر آب براي درمان ترشحات زنانگي، خونريزي در فواصل قاعدگي ، اخلاط خوني، وجود خون در ادرار، گريپ، گرفتگي صدا، آب آوردن نسوج و بيماري هاي پوستي اثر شفا بخش دارد. جوشانده را بعد از هر وعده غذا يک استکان مي خورند.
جوشانده گل يا برگ تمشک( به روشي که گفته شد) در استعمال خارجي براي درمان زخم هاي دهان، ورم لثه، درد گلو و ورم لوزه ها بکار مي رود و بيمار با غرغره کردن اين جوشانده دهان را مي شويد.
جوشانده برگ تمشک اسهال و ورم روده را معالجه مي کند، بدين منظور بايد 40 تا 50 گرم برگ خشک تمشک را در يک ليتر آب سرد بخيسانيد و به مدت 10 دقيقه آن را جوشانده و سپس بگذاريد 10 دقيقه دم بکشد. پس از صاف کردن، روزي سه بار، هر بار يک فنجان آن را بين غذاهاي اصلي بنوشيد.
جوشانده فوق براي تسکين درد معده از هر نوع که باشد مانند ترشي معده، نفخ و گاز شکم و تشنج معده موثر است.
 خوردن جوشانده برگ تمشک به مقدار 3 تا 4 فنجان در روز و بين غذاهاي اصلي، بند آوردن ادرار را معالجه مي کند وبهترين دارو بر ضد درد کيسه مثانه است.
اگر 40 تا 50 گرم برگ خشک تمشک را در يک ليتر آب بريزيد و آن را به مدت 5 تا 10 دقيقه جوشانده و پس از 10 دقيقه دم کشيدن و صاف کردن آن، به مقدار 3 فنجان در روز بين غذاهاي اصلي بنوشيد، دردهاي نقرسي و بسياري از انواع رماتيسم را آرام مي کند.
اگر 100 گرم برگ خشک تمشک را به مدت 10 دقيقه بجوشانيد و پس از دم کشيدن و صاف کردن آن را به عنوان محلول شستشو براي شستن بيماري برفک، جوش هاي صورت و يا هر نوع تحريکات ديگر پوست به کار ببريد ، اثر شفابخش دارد.
تمشک داراي خاصيت ضد عفوني کننده است.
تمشک به علت دارا بودن ويتامين هاي C و K براي اوره و فشار خون مفيد است.
براي معالجه کک و مک، ابتدا صورت را خوب بشوئيد و سپس ورقه نازکي از تمشک به مدت يک ساعت روي صورت بماليد. اين کار را چند بار تکرار کنيد تا کک و مک صورت از بين برود.
برگ تازه تمشک را اگر بپزند و روي محل بيماري هاي پوستي قرار دهند، بيماري را التيام مي دهد.
گوشت پردانه تمشک، داراي خواص توت فرنگي است و ترشي خون را از بين مي برد.
تمشک،عرق آور است; لذا بهترين زهکش سوراخ هاي پوست است.