نسخه شماره 2604 - 1390/01/20 -


سياست در هفته گذشته


از احزاب چه خبر؟


احمدي نژاد و سخنگويان دولت


تيتر


ايستگاه آخر

واکنش ايران به اظهارات سعد حريري:
اتخاذ موضع فريبکارانه به مصلحت لبنان نيست

محمود احمدي نژاد:
مي خواهند براي نجات رژيم صهيونيستي دعواي ايراني- عربي ايجاد کنند


پاسخ ايران به مقاله صهيونيستي منتشر شده در وال استريت ژورنال

سردار وحيدي:
منطقه پاوه از مين ها پاکسازي شده است

محمدرضا رحيمي:
1/5 ميليون تومان وام به مردم پرداخت مي شود


اخبار کوتاه


خبر


الو مردم سالا ري


تعويق مجدد راه اندازي نيروگاه بوشهر
امروز ، روزي است که بر اساس وعده وزير خارجه بايد برق هسته اي به شبکه سراسري وصل شود

ديپلماسي


اخبار کوتاه


انتقاد آيت الله مظاهري ازحرمت شکنان مرجعيت


سال نوري !


بزرگاني مثل امام (ره) هيچ وقت نمي ميرند


روزنگار


آينه ها در مغز


زير پوست خبر


کاريکاتور


 سياست در هفته گذشته 

در هفته اي که گذشت  چه در عرصه  سياست داخلي و چه در عرصه  سياست بين الملل با اخبار مختلف  و مهمي روبرو  بوديم.
پرداختن به موضوع سال جهاد اقتصادي، اولين کنفرانس  خبري محمود احمدي نژاد با رسانه هاي داخلي و خارجي، واکنش ها به مستند «ظهور  بسيار نزديک است»، رد طرح رسيدگي  به دارايي هاي مقامات، اعتراضات مردمي در کشورهاي عربي  و به خصوص کشتار مردم در ليبي، يمن و بحرين،  اولتيماتوم مجلس به دولت براي تشکيل وزارت ورزش  و جوانان،  اقدامت تروريستي  در مريوان و... از جمله  مهم ترين  موضوعاتي بودند که در عرصه سياست داخلي و خارجي  با آنها روبرو بوديم.
 

تلاش براي جهاد اقتصادي

نام گذاري سال 90 از سوي مقام معظم رهبري با عنوان سال جهاد اقتصادي، علتي مهم بود تا گروه ها و شخصيت هاي مختلف سياسي و اقتصادي به بيان ديدگاه هايشا براي تحقق اين شعار بپردازند.
در اين خصوص برخي از نمايندگان مجلس ، اجراي صحيح و کامل هدفمند شدن يارانه ها را به عنوان يک طرح بزرگ اقتصادي است  در سال جاري از لوازم جهاد اقتصادي معرفي کردند. محمدحسين فرهنگي از چهره هاي اصولگراي مجلس،  با اشاره به نام گذاري سال 90 از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال جهاد اقتصادي تصريح کرد: گام محکمي که از سوي ملت ايران در بحث اجراي هدفمند شدن يارانه ها برداشته شد، بايد مقدمه اي براي توسعه فعاليت هاي اقتصادي در کشور باشد. وي رهايي از اقتصاد وابسته به نفت و تحول در ابعاد مختلف در چارچوب تحولات اقتصادي که دولت درصدد انجام آن است را مقدمه اين جهاد برشمرد و گفت: طبيعي است که توسعه سرمايه گذاري و حرکت به سمت فعاليت هاي مختلف اقتصادي با ايجاد زيرساخت هاي مناسب امکان پذير است.
محمد رضا خبازسخنگوي کميسيون اقتصادي نيز گفت: به نظر من اولين وظيفه براي تحقق جهاداقتصادي در سال 90 بر عهده مجلس است تا بتوانند براي اين حرکت بزرگ ريل گذاري کنند، چرا که اگر قرار باشد اين حرکت عظيم سامان بگيرد، نرم افزاري لازم است و اين طراحي و سياست گذاري بايد از طريق مجلس اتفاق بيفتد.

بازهم اقدام تروريستي

اقدام تروريستي در مريوان، سبب شد تا نوروز 90 براي ايرانيان با اخبار نا خوشايندي همرا باشد. به گزارش خبرگزاري ها اين حادثه تروريستي ساعت 2 بامداد روز 13 فروردين ماه در نقطه صفر مرزي شهرستان مريوان با کشور عراق بوقوع پيوست و طي آن  افراد مسلح ناشناس به پاسگاه مرزي واقع در روستاي سياناو نزديکي روستاي کاني کبود حمله کردند که در اين حادثه شش نفر شهيد و زخمي شدند. اين در حالي بود که علاوه بر اين حادثه و از ابتداي سال جاري تاآن زمان سه اقدام تروريستي ديگر در داخل شهر سنندج صورت گرفت که طي آن دو نفر از پرسنل فرماندهي انتظامي استان شهيد و چهار نفر ديگر نيز زخمي شده اند. پيکر مطهر اين چهار شهيد، با حضور اقشار مختلف مردم به ويژه خانواده هاي معظم شهدا و ايثارگران در شهر مرزي مريوان تشييع شد.

گلايه هاشمي از بلند شدن
صداي متحجرين

هاشمي رفسنجاني که سال 89 را باحاشيه هاي زيادي براي رياست مجلس خبرگان به پايان برد ، در سال 90 به مناسبت 12 فروردين ،گفت و گويي با سايت شخصي اش انجام داد که در آن به دفاع از جمهوريت و اسلاميت نظام پرداخت.
در قسمتي از اين گفت و گو آمده است:
آيا خاصمان ديروزحضرت امام(ره) و بالاخص لفظ جمهوري اسلامي را همچنان فعال مي بينيد؟ و چه توصيه اي براي مردم و نسل جوان در تقابل با ترفندهاي پيچيده آنها داريد؟
بله مي بينم. در آن زمان هم اينها بود. يعني عده اي جمهوري بدون اسلام مي خواستند که آنها هم خودشان سکولار نبودند ولي مي گفتند همين کلمه کافي است. عده اي هم بودند که خيلي صريح مي گفتند، تحجر همان موقع هم بود. بعضيها موافق جمهوريت هم نبودند، منتها صداي آنها خيلي رسا نبود، چون آنها در انقلاب شرکت نداشتند. اما آن طرفي ها زياد بودند. الان در داخل ايران صداي متحجرين مقداري از آنها بلندتر شده است. گرچه در فضاي جهاني شايد آن صداها بلندتر باشد. ولي بله، با يک مقدار تفاوت همين جورها بود. راه ما همان جمهوري اسلامي است. در چارچوب اسلام و با نظر مردم.
در هفته اي که گذشت:
- شوراي نگهبان  طرح رسيدگي به دارايي مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوري اسلامي ايران را مغاير شرع و قانون اساسي دانست.
- رييس دفتر رييس جمهوري شناخت زمانه ظهور امام را از الزامات منتظر بودن دانست و گفت: انتظار يک روحيه است اما بايد از جنس اقدام و عمل باشد; کسي که فرآيند را نشناسد نمي تواند ماموريت هاي دوران ظهور را هم به درستي انجام دهد.
- وزير اطلاعات درباره اقدام وزارتخانه متبوعش با توجه به سخنان رييس قوه قضاييه در ارتباط با "لزوم برخورد با اقدامات قانون شکنانه برخي از نيروهاي خودسر که بعضا حرف هاي خود را منتسب به ولايت مي کنند" گفت: ما اقداماتي که در اين باره انجام مي دهيم در راستاي همان خواسته هاي دستگاه قضايي و نظر مقام معظم رهبري است و گزارش هايي که در اين ارتباط داريم به دستگاه قضايي ارايه مي دهيم تا اقدامات لازم را انجام دهند.
- آيت الله مکارم شيرازي:  مستند "ظهور بسيار نزديک است" مشکوک است 
- سخنگوي وزير امور خارجه:   پرهيز از خشونت، منطقي ترين راه حل مشکلا ت بحرين است  
- سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل متحد در نيويورک طي نامه اي به بان کي مون، دبيرکل اين سازمان نسبت به اقدام اخير سوزاندن قرآن کريم در يکي از کليساهاي ايالت فلوريداي آمريکا ابراز تاسف و تاثر عميق کرد و خواستار موضع گيري و اقدام سازمان ملل متحد درباره اين موضوع که به گفته  وي "نشانگر جديت موج اسلام هراسي در بخشي از نقاط جهان است " شد.


 از احزاب چه خبر؟ 

احزاب به دليل نقشي که در کنترل و نظارت بر قدرت دارند، همواره يکي از لوازم حکومت مردم سالار به حساب مي آيند. اگرچه در ايران به دلايل مختلف هنوز شاهد نقش واقعي آنها نيستيم و هر از گاهي مانعي سبب مي شود تا فعاليت احزاب با مشکلاتي همراه باشند.
در اين ستون مي کوشيم تا اخبار و فعاليت هاي احزاب و گروه هاي سياسي در طول هفته گذشته را مورد بررسي قرار دهيم.

حاشيه هاي يک توقيف

اظهارات دبير کميسيون ماده 10 احزاب از مهم ترين خبرهايي بود که هفته گذشته مورد توجه قرار گرفت. مباحثي چون نوع فعاليت ائتلاف هاي سياسي پس از تصويب اصلاح قانون احزاب، توقيف پروانه مجمع محققين و مدرسين، نوع فعاليت حزب اعتماد ملي و تعداد احزابي که از نيمه دوم سال گذشته از اين کميسيون درخواست مجوز داشته اند، موضوعاتي بود که عباس زاده مشکيني به آنها پرداخت.
اما اظهارات عباس زاده درباره توقيف پروانه مجمع محققين و مدرسين حوزه با واکنش هايي روبرو بود. مشکيني گفت: پرونده تخلفات مجمع محققين و مدرسين سال گذشته در جلسه کميسيون مطرح شد و پس از بررسي اسناد، مدارک، گزارش ها و تخلفات اين تشکل، کميسيون راي به توقيف پروانه اش داد و مقرر نمود تقاضاي انحلال به دادگاه ارسال شود.
وي با بيان اين که اين حزب شرايط خاص خود را داشت و از بدو تاسيس هيچ کنگره اي براي انتخاب شوراي مرکزي و دبير کل برگزار نکرده است، افزود: به هر ترتيب کميسيون از ارتکاب تخلف توسط هيچ حزبي خرسند نمي شود و از اين که کار حزبي به محکمه کشيده شود راضي نيست، درواقع ما مسير اضمحلال را براي هيچ حزبي نمي پسنديم، ولي چون مسووليت نظارت بر عملکرد احزاب بر عهده کميسيون ماده 10 است، ناگزير بايد در قبال تخطي از قانون عکس العمل نشان دهد; چراکه بالاخره اگر بخواهيم به فرهنگ تحزب کمک کنيم اصولا بايد به گونه اي عمل کنيم که بين سره و ناسره تمايز وجود داشته باشد.
اين اظهارات با پاسخ دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم روبرو شد. حسين موسوي تبريزي گفت: در صورت ارسال پرونده توقيف اين مجمع به دادگاه از خود دفاع خواهيم کرد و بر توضيحات خود پافشاري مي کنيم. آيت الله موسوي تبريزي درباره توقيف پروانه تشکل متبوعش اظهار کرد: در اين خصوص تنها يک فاکس به دفتر ما ارسال شد، ضمن اين که ما توضيحات کامل خود را نيز ارائه داده ايم.
وي افزود: دعوت به برگزاري راهپيمايي و برگزار نشدن مجمع عمومي از اشکالات وارد شده به ما بود. بايد بگويم که دعوت به راهپيمايي مصداقي و شعاري نبود. همچنين برگزاري کنگره اصلا در اساسنامه ما وجود ندارد.

بررسي پول گاز

قبض هاي گاز آن ميزان در کشور حاشيه ساز شده که حتي تشکلي همچون جامعه روحانيت مبارز که از گروه هاي سياسي روحاني در جريان اصولگراست نيز به صورت رسمي به بررسي آن پرداخته اند.
سخنگوي جامعه روحانيت مبارز، با اشاره به اولين جلسه شوراي مرکزي اين تشکل روحاني در سال گذشته به رياست آيت الله مهدوي کني و با حضور اکثريت اعضا گفت: در اين جلسه در ابتدا اخبار داخلي مورد بررسي قرار گرفت و سپس مسايل منطقه و تحولات رخ داده مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
وي افزود: در اين جلسه به برخي از مشکلات از جمله قيمت بالاي گاز که از ناحيه مردم نيز مورد اعتراض قرار گرفته اشاره شد و از مسوولان خواسته شد که تدبير ويژه اي در جهت دفاع از حقوق مردم و محرومان داشته باشند.

واکنش ها به کشتار مسلمانان

برخي احزاب و گروه ها با صدور بيانيه هاي جداگانه اي به محکوم کردن مسلمانان در کشور هاي عربي پرداختند. در اين ميان جامعه انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار خواستار تعطيلي بازار در روز دوشنبه هفته جاري شدند.
در بيانيه جامعه انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار تهران ضمن محکوم نمودن اقدامات وحشيانه عمال استکبار جهاني در بحرين، يمن، ليبي و... که با سکوت جوامع بين المللي صورت مي گيرد، جهت همدردي و حمايت قاطع از ملت هاي مسلمان اعلام مي دارد روز دوشنبه مورخ  /22  /1  90 بازار و اصناف تا ساعت  11 صبح تعطيل مي باشد.
جامعه مدرسين حوزه علميه قم نيز با صدور بيانيه اي کشتار مردم در بحرين را محکوم کرد.  اين تشکل سياسي در اين بيانيه ضمن محکوم کردن حوادث خونبار بحرين، از عالمان و مفتيان و تاثيرگذاران در عالم اسلام مي خواهد که ضمن شکستن سکوت خود، مانع کشتارهاي وحشيانه در کشور بحرين شوند و نقشه هاي شيطاني دشمنان اسلام را نقش بر آب سازند.

دفاع دبيرکل مردم سالاري
از حق راهپيمايي براي NGOها

دبيرکل حزب مردم سالاري که علاوه بر فعاليت هاي حزبي، نماينده مجلس است ، در تذکري در مجلس حق راهپيمايي براي سازمان هاي مردم نهاد را ضروري دانست.
به گزارش خبرگزاري ها، مصطفي کواکبيان در اخطاري مطابق با اصل 27 قانون اساسي پيشنهاد حذف کلمه راهپيمايي از عبارت " برگزاري اجتماعات و راهپيمايي ها به صورت غيرسياسي پس از کسب مجوز از مراجع ذي ربط ممکن است (بند "د" ماده 12 طرح فعاليت سازمان هاي مردم نهاد)" را مغاير با اصل 27 قانون اساسي دانست.
دبيرکل حزب مردم سالاري  با اشاره به قانون احزاب، گفت: در قانون احزاب هرگونه راهپيمايي بايد از طرف احزاب پيشنهاد شود، اما از آنجا کهNGO ها حزب نيستند حذف کلمه راهپيمايي اين حق را از آنها مي گيرد و تنها آنها را به برگزاري اجتماعات محدود مي کند.
عضو فراکسيون خط امام(ره) مجلس، حذف حق راهپيمايي براي سازمان هاي مردم نهاد را موجب مسدود شدن راه اين سازمان براي رسيدن به اهداف شان دانست.

موتلفه و درخواست براي
شفاف سازي در آمدهاي نفتي

حزب موتلفه ازآن جمله احزابي است که اگرچه چهره هاي رسانه اي انگشت شماري دارد، اما کوشيده هر هفته در خصوص مطالب اساسي و روز کشور از زبان دبيرکلش اظهار نظر کند.
محمد نبي حبيبي در تازه ترين اظهار نظر رسانه اي اش  تاکيد کرد: شفاف سازي درآمدهاي نفتي که شامل نفت صادراتي، فروش نفت خام در داخل و ارزش افزوده سرمايه گذاري ها در صنعت نفت به ما کمک مي کند بخش عظيمي از منابع مالي لازمه رشد 8درصدي در برنامه پنجم است را تامين کنيم.
وي افزود: مجلس و دولت با عنايت به مطالبات مقام معظم رهبري در سال جهاداقتصادي بودجه 90 را بايد مورد بازخواني قرار دهند. تفريغ بودجه سال 87 که در ساعات پاياني سال 89 در مجلس قرائت شد تصوير شفافي از واريز درآمدهاي نفتي به خزانه ندارد. همچنين گزارش کميسيون انرژي از عملکرد 9ماهه وزارت نفت در سال 89 بر اين عدم شفافيت تاکيد دارد. اولين مجاهدت اقتصادي دولت و مجلس در بودجه سال 90 احصاي درآمدهاي دولت به طور اعم و درآمد نفت و گاز به طور اخص است متاسفانه به اين مهم در بودجه سال 90 عنايت نشده و به همان روش ناکارآمد گذشته تاکيد شده است.


 احمدي نژاد و سخنگويان دولت 
نويسنده : مهدي عباسي

اولين چهره اي که در اين هفته به آن مي پردازيم، محموداحمدي نژاد است. هميشه هم قرار نيست براي يافتن چهره هفته به دنبال دليل خيلي بزرگي گشت. کنفرانس 150 دقيقه اي رئيس دولت با رسانه هاي داخلي و خارجي، خود علت خوبي است تا او را چهره اين هفته معرفي کنيم، تا بدين ترتيب نگاهي داشته باشيم به وضعيت پاسخگويي دولتمردان تحت امر اين رئيس دولت. اگر چه احمدي نژاد در طول اين سال ها که برصندلي رياست دولت مي نشيند، نشان داده که علا قه زيادي به گفت وگو با خبرنگاران به خصوص خبرنگاران رسانه هاي خارجي دارد، به طوري که در هيچ سفر خارجي پيدا نمي شود که محمود احمدي نژاد رفته باشد و ساعت ها  براي گفت وگو با خبرنگاران خارجي براي بيان ديدگاه هايش اختصاص نداده باشد. به خصوص در سفرهايي که به آمريکا براي حضور در نشست هاي سازمان ملل مي رود، از اين فرصت استفاده مي کند و در جمع خبرنگاران خارجي، ديدگاه هايش را مطرح مي کند.
احمدي نژاد هر چند وقت يک بار نيز با مجريان صداوسيما به صورت زنده به گفت وگو مي نشيند و در خصوص مسائل مختلف، سخن مي گويد. اگر چه تاکنون خبرنگاران روزنامه هاي داخلي و به خصوص منتقد، نتوانسته اند دقايقي با اين رئيس دولت يک گفت وگوي اختصاصي داشته باشند.
با اين تفاسير مي توان، احمدي نژاد را چهره اي دانست که به رسانه ها علا قه مند است، حتي اگر فرصتي براي رسانه هاي مکتوب داخلي براي گفت وگوهاي اختصاصي تا به حال پيش نيامده باشد.
اما نمي توان در دولت، سيستمي مشخص براي پاسخگويي پيدا کرد. اگر در دولت نهم هر از چندگاهي غلا محسين الهام، به عنوان سخنگوي دولت در جمع خبرنگاران حاضر مي شد اما در دولت دهم، با خروج الهام از دولت، اين تريبون نيز خاموش شد.
البته دولت، دو سخنگو   يعني رحيمي معاون اول و حسيني وزير اقتصاد را براي سخنگو بودن معرفي کرد، اما به صراحت مي توان مدعي شد که تريبون سخنگويي دولت خاموش است.
رحيمي که در ابتدا چند مصاحبه، آن هم فقط با صداوسيما و به صورت محدود با چند خبرگزاري به عنوان سخنگو سخن گفت و بعد ها، کلا  با اين سمت خداحافظي کرد و حسيني نيز در طول سال گذشته، فقط چند بار در جمع خبرنگاران  با اين سمت حاضر شد. لذا نيافتن چهره اي رسمي در دولت که پاسخگوي سوالا ت رسانه ها و افکار عمومي به صورت سيستماتيک همواره از نقايص عرصه اطلا ع رساني و پاسخگويي در دولت احمدي نژاد بوده است.
همين امر سبب شده که گاه شايعات زيادي گريبانگير دولت شود، چرا که منبع رسمي براي خبرنگاران يافت نمي شود تا مسائل و موضوعات را از او بپرسند.
البته احمدي نژاد در اولين کنفرانس خبري اش در سال 90 وقتي در برابر انتقاد خبرنگار مردم سالا ري مبني بر خاموش بودن تريبون سخنگويان دولت قرار گرفت، با لبخندي گفت: مي گوييم اين تريبون را روشن کنند.
حال بايد ديد که آيا، دولت فکري اساسي براي پاسخگويي سيستماتيک و قابل دسترس توسط سخنگوي فعال خواهد کرد؟ منتظر مي مانيم تا ببينيم که کي تريبون سخنگو يا سخنگويان دولت احمدي نژاد روشن مي شود.
چرا که در دنياي مدرن امروز، پاسخگويي مستمر و قابل دسترسي از ويژگي هاي هر دولتي است.


 تيتر 

گذري بر تيترهاي روزنامه ها

بالا خره پس از 13 روز تعطيلي عيد، روز 14 فروردين با آغاز رسمي کار در کشور، مطبوعات نيز روي دکه روزنامه فروشي ها حاضر شدند. در اين ميان، روزنامه خبر که خودش فعلا  به دليل مسائل مالي علا قه مند نيست در کنار ديگر روزنامه ها روي دکه ها بيايد، بقيه اعضاي روزنامه ها روز، 13 به در بر سر کار رفتند و 14 فروردين، روزنامه  اشان را به مردم رساندند. ستون تيتر، از اين هفته، هر شنبه به بررسي مطبوعات کشور در هفته اي که گذشت، مي پردازد، در اين شماره بيشتر به  مقايسه  تيترها پرداخته شد اميد که در هفته آينده به مطالب خواندني تر و ويژه تر روزنامه ها هم بپردازيم. 

رفتن  مردم به دامان طبيعت

در اولين روز کاري اکثر روزنامه ها در کشور يعني 14 فروردين، خبر چندان مشترکي بين  آنها،  جلوه نمي کرد. برخي به رفتن  مردم به دامان طبيعيت  در روز سيزدهم فروردين پرداختند و برخي نيز از حوادث رانندگي در نوروز  سخن گفتند.
اما اتفاقات ليبي تقريبا در اکثر روزنامه ها، جايي را به خود اختصاص داده بود. روزنامه جوان با تيتري با عنوان «مقدمه چيني آمريکا براي اشغال ليبي» اين موضوع را از ديد خود بررسي کرده بود. اما مردم سالا ري به تتير «رد مصالحه از سوي قذافي» به اين موضوع پرداخت.
برخي ديگر از تيترهاي روزنامه يکشنبه به شرح زير است:
جام جم: چشم  انداز روشن کشور با جهاد اقتصادي
شرق: صف بندي  نوروزي  اصولگرايان
روزگار: گفت وگو با وزير صنايع، دولتمردان سابق، اعتماد به نفس نداشتند
تهران امروز: بسته تکراري تلويزيون در نوروز 90
فرهيختگان: جزئيات کاهش انواع نرخ سود بانکي

توجه به صحبت هاي مقام معظم رهبري

 در 15  فروردين صحبت هاي مقام معظم رهبري در ديدار جمعي از فرماندهان و مسوولا ن نظامي  و انتظامي، بيشترين بازتاب را در صفحه اول روزنامه ها داشت. «در آينده تحولا ت بيشتري در منطقه در راه خواهد بود.»، بخشي از صحبت هاي رهبر معظم انقلا ب بود که مورد توجه اکثر روزنامه ها قرار گرفت  و تيتري که از اين ديدار در صفحه اول رسانه ها، جاي گرفت به همين موضوع اختصاص  يافت.
اما، تيتر يک روزنامه همشهري در اين روز با استقبال دولتي ها روبرو شد. «موفقيت دولت در کاهش قيمت مسکن» تيتر بزرگي بود که همشهري در صفحه اول خود منتشر کرده بود. در اين گزارش به اقدامات دولت براي کنترل بازار مسکن  پرداخته شده بود. اگرچه نگراني از اضافه بهاي اجاره  نيز در آن ديده مي شد.
استقبال دولتي ها از اين تيتر از آن جهت بود که ياران قاليباف و ياران احمدي نژاد، خود را رقباي انتخاباتي مي دانند و همين امر، همواره در رسانه هاي طرفدار اين 2 طيف  نمود دارد.
اما روزنامه ملت ما که به طيف محسن رضايي نزديک است. با چاپ  عکس بزرگي  از معاون مطبوعاتي وزير ارشاد به نامه اين معاونت به رسانه ها پرداخت و با تيتر  «يک گام به سوي شفافيت» کوشيد تا از خوشنودي  خودش از اين نامه را اعلا م  کند. در اين نامه موارد قانوني به مطبوعات اعلا م شده است.
در اين ميان البته اظهارات وزير اطلا عات و ارائه گزارشي از سوي اين وزارت به قوه قضائيه در خصوص برخي افراد خود سر نيز مورد توجه برخي روزنامه ها قرار گرفت.
شرق با تيتر «گزارش خودسرها به قوه قضائيه» و ملت ما با تيتر «گزارش وزارت اطلا عات درباره جريان خودسر» به اين موضوع پرداختند.
اجلا س شهرداران آسيايي نيز مورد توجه روزنامه هاي همشهري و تهران امروز قرار گرفت. تهران امروز با تيتر «ديدارهاي پرشمار قاليباف در استانبول» اين خبر را پوشش داد.
گفت وگوي هاشمي رفسنجاني با سايت شخصي اش هم مورد توجه قرار گرفت.
روزنامه شرق با چاپ عکس بزرگي از هاشمي رفسنجاني در صفحه اول، «صداي متحجرين بلندتر شده است»را منتشر کرد.
اما فرهيختگان به فروش نوروزي فيلم هاي سينمايي پرداخت.
اين روزنامه در گزارشش به فروش اخراجي هاي 3 اشاره کرد و از فروش 2/5 ميليارد توماني اين فيلم در سراسر کشور خبر داد.
جدايي نادر از سيمين نيز با فروش 1/2 ميليارد توماني در رده دوم قرار گرفته است.
فرهنگ آشتي هم با تيتر«يک پنجم سال 90 رسما تعطيل است» به چاپ گزارشي پرداخته که طبق آن يک پنجم سال تعطيل است.
اما در اين ميان، روزنامه روزگار باچاپ عکس امام جمعه اروميه، همراه با تيتري با عنوان «اعطاي نشان درجه يک شجاعت به امام جمعه اروميه» بخشي از صفحه اول خود را به اين موضوع اختصاص داده است.
مردم سالا ري هم به چاپ  گفت وگوي اختصاصي اش با علي اکبر اوليا عضو فراکسيون خط امام(ره) مجلس پرداخت و تيتر «براي تهيه نقشه راه آينده کشور به احزاب نياز داريم» را به عنوان تيتر يک خود برگزيد.

خبرهاي يک کنفرانس خبري

کنفرانس دو و نيم ساعته احمدي نژاد با خبرنگاران داخلي و خارجي، در اکثر روزنامه هاي کشور در روز 16 فروردين البته با تيترهاي مختلف نمود پيدا کرد. برخي روزنامه ها، اينگونه از احمدي نژاد تيتر زدند:
ايران: هدف غرب، نجات اسرائيل از نابودي است
مردم سالا ري: همه جا بايد نظر اکثريت  حاکم باشد.
رسالت، سياست روز و شرق: اوباما، ننگين تر از بوش صحنه سياست را ترک مي کند.
تهران امروز: دفاع از افزايش 6 درصدي حقوق کارمندان
آرمان: سفر پادشاه اردن به ايران انجام مي شود
کيهان: بيانيه شوراي همکاري خليج فارس، هيچ ارزشي ندارد
اما کاهش سود بانکي نيز از آن جمله موضوعاتي بود که مورد توجه قرار گرفت. جام جم با تيتر با عنوان «کاهش سود بانکي، افزايش وام مسکن» کوشيد از يک سو خبر از کاهش سود بانکي که گويا قرار است اجرا شود و بحث هاي زيادي در مورد آن وجود دارد پرداخت و از سوي ديگر به افزايش وام  مسکن از 18 ميليون تومان به 20 ميليون تومان پرداخته است. همشهري هم اتفاقا افزايش تسهيلا ت بانکي را در صفحه اول خود، بزرگ کرد.
آمدن کرش به ايران براي مربي گري تيم ملي نيز در روزنامه ها نمود پيدا کرد. تهران امروز با اين تيتر که «آقاي متفاوت آمد» به آن پرداخت. جوان هم صحبت هاي کرش در خصوص رفتن ايران به جام جهاني را مورد توجه قرار داد.
اما صحبت هاي رحيم مشايي درخصوص اينکه «دولت فرآيند ظهور امام زمان را مديريت کند» نيز توسط مردم سالا ري در صفحه اول روزنامه به چاپ رسيد.
مشايي در جلسه مسوولا ن اجرايي گفته است، شناخت زمانه ظهور امام از الزامات منتظر بودن است.
روزنامه روزگار نيز عکس صفحه اول خود را به هاشمي رفسنجاني با تيتر با عنوان «هيچ کس جرات ندارد، دانشگاه آزاد را تضعيف کند» اختصاص داده بود.
روز سه شنبه 16 فروردين احمدي نژاد توانست بيشترين تيترها را در روزنامه ها با اولين کنفرانس  خبري اش در سال 90، به خود اختصاص دهد.

حذف صفرها از پول ملي

17 فروردين يعني چهارشنبه هفته گذشته، خبر حذف صفرها از پول ملي، موضوعي بود که اکثر روزنامه ها به آن پرداختند. خبري که  بهمني، رئيس بانک مرکزي آن را اعلا م کرده بود. براساس اين طرح، گويا قرار است تاپايان شهريور سال جاري طرح حذف صفر از پول ملي  به دولت براي اجرا برود. اگرچه اين طرح با انتقاداتي نيز مبني بر اينکه به تنهايي نمي تواند گامي در راستاي اصلا ح اقتصادي کشور باشد، روبه رو شده است. در اين خصوص روزنامه ها اينگونه تيتر زدند:
جام جم: حذف 4 صفر از پول ملي جدي تر شد
ملت  ما: پرواز 4 صفر از پول ملي
مردم سالا ري: حذف صفرهاي پول ملي تا پايان سال
جوان: حذف 4 صفر از پول ملي کليد خورد
اما در اين ميان، عدم تشکيل وزارت ورزش و جوانان توسط دولت، موضوعي بود که به تذکر مجلس به دولت ختم شد و همين امر سبب شد تا اين موضوع مورد توجه روزنامه ها قرار بگيرد.
تذکر رئيس مجلس به احمدي نژاد در خصوص تعيين وقت براي معرفي وزير براي اين وزارتخانه و تذکر مصطفي کواکبيان درخصوص غيرقانوني بودن قرار داد سازمان تربيت بدني با سرمربي تيم ملي به دليل عدم تشکيل وزارت ورزش و جوانان، در روزنامه ها نمود پيدا کرد.
تهران امروز و آرمان: تذکر ورزش مجلس به دولت
شرق: تذکر رئيس مجلس به رئيس جمهور
از جمله تيترهايي بود که روز چهارشنبه 17 فروردين روي دکه روزنامه فروشي ها مشاهده شد.
اما، اتفاقات يمن و کشتار مردم در اين کشور نيز در روزنامه ها نمود داشت و ايران با تيتري با عنوان «حمام خون در جنوب يمن» به اين موضوع پرداخت.

برخورد با عناصر خودسر

آخرين روز هفته گذشته يعني پنج شنبه 18 فروردين ماه، شاهد خبري که اکثر روزنامه ها به طور مشترک در صفحه اول به صورت ويژه به آن پرداخته باشند، نبوديم.
اما نطق ميان دستور مصطفي کواکبيان درمجلس، باعث شد تا هم روزنامه مردم سالا ري و هم روزنامه روزگار، آن را تيتر يک خود کنند. «برخورد با عناصر خودسر» موضوعي بودکه اين عضو فراکسيون خط امام (ره) به آن اشاره کرد و از دستگاه قضايي، خواست تا با اين عناصر برخورد شود.
حراج سکه براي تعديل بازار نيز از جمله موضوعاتي بود که مورد توجه قرار گرفت و جام جم با قرار دادن تيتر يک خود به اين موضوع، از افزايش قيمت سکه خبر داد. چرا که سکه طرح قديم با افزايشي قابل توجه به 450 هزار تومان رسيد. همشهري هم به «کم فروشي به جاي افزايش قيمت» پرداخت. موضوعي که گويا توليدي ها براي عدم گران کردن قيمت هايشان به آن رو آورده اند.
در ادامه به برخي تيترهاي روزنامه ها اشاره مي شود.
ملت ما: 12 ميليون و 700 هزار تومان، هزينه سالا نه خانوار ايراني
شرق: پرداخت اقساطي بهاي گاز
تهران امروز: روز اعتراض عليه سرکوب مسلمانان
آرمان: وضعيت حزب اعتماد ملي و مجمع محققين


 ايستگاه آخر 

ذوالنور، جانشين  نماينده ولي فقيه  در سپاه: بهترين راه نجات براي قذافي اين است که هر چه زودتر  از قدرت کناره گيري و از مردم عذرخواهي کند. در غير اين صورت قذافي  يا بايد خودکشي کند و يا اين که به دست مردم کشته مي شود.

 رحيمي، معاون اول دولت: باورم اين است که گر شفاف سازي، در تمامي امور اقتصادي به شکل صحيح صورت گيرد و همه فعاليت ها به صورت واضح و آشکار  قابل بررسي باشد. بخش قابل توجهي از سو»استفاده هاي اقتصادي  برچيده خواهد شد.

هريسي، عضو مجلس خبرگان رهبري: اين که بين جمهوريت  و اسلا ميت  نظام تناسبي وجود ندارد، تفکر  غلطي و افراطي- تفريطي است که از انديشه سکولا ريسم و تحجر نشات مي گيرد در صورتي که اسلا م عين جمهوريت و جمهوريت  واقعي  عين اسلا م است.

فيروزآبادي، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح: بايد قدرت اقتصادي نيروهاي مسلح  در جهاد اقتصادي  ورود يابد.  در نيروهاي مسلح  بايد پروژه هاي جهاد اقتصادي  طراحي شود و اين طرح ها به تائيد  ستاد کل  نيروهاي مسلح برسد.


 واکنش ايران به اظهارات سعد حريري:
 اتخاذ موضع فريبکارانه به مصلحت لبنان نيست 

گروه سياسي:  خبرها حکايت از آن دارد که سعد حريري در افتتاحيه يک همايش اقتصادي در بيروت عليه ايران سخنراني کرده است. اين اظهارات با واکنش مقامات ايراني و حتي حزب الله لبنان روبه رو شده است. در اين خصوص سخنگوي وزارت امور خارجه با تقبيح اظهارات بي اساس و تفرقه افکنانه سعد حريري اين گونه اظهارات را در جهت مصلحت لبنان ندانست.  به گزارش ايسنا، رامين مهمان پرست روز گذشته در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره اظهارات اخير سعد حريري عليه جمهوري اسلامي ايران اظهار کرد: اتخاذ موضع فريبکارانه و در چارچوب منافع محور آمريکايي  صهيونيستي نه تنها به مصلحت لبنان نيست، بلکه ثبات و استقلال منطقه را به چالش مي کشد.  وي به سعد حريري توصيه کرد که با درک صحيح آموزه هاي قيام توده هاي مردمي در خاورميانه عربي، معيار حاکميت بر مردم را احترام به عزت، سربلندي و استقلال آنان و اجتناب از وابستگي به غرب و به ويژه آمريکا و صهيونيزم بداند.
وي خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران ضمن تاکيد بر سياست ثابت خود در تعامل همه جانبه با کليه طوائف لبناني و لبنان واحد که به تجربه در ادوار گذشته و حال بر همگان اثبات گرديد، در احترام به حقوق مسلم مردم نيز تاکيد مي ورزد; لذا آن چه که در بقاي حاکميت ها شرط است توجه به خواست ملت ها و نه تبعيت از نظام سلطه است.  مهمان پرست تصريح کرد: بي ترديد لبنان مقاوم نيز از اين قاعده مستثني نبوده و نيست. 

حزب الله ادعاي سعد حريري را محکوم کرد

سعد حريري در اظهاراتي بي اساس ايران را به دخالت در لبنان و کشورهاي عربي متهم کرد اما حزب الله ادعاهاي حريري را ترجمه اتهامات آمريکا خواند و آن را محکوم کرد.
به گزارش ايسنا خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد: سعد حريري نخست وزير موقت لبنان روز پنجشنبه ايران را به دخالت در لبنان، بحرين و کويت متهم کرد و گفت که کشورش تحت الحمايه ايران نخواهد بود.
حريري که در افتتاحيه يک همايش اقتصادي در بيروت صحبت مي کرد، به ايراد شديدترين انتقادات عليه ايران پرداخت.
ادعاي حريري عليه ايران با محکوميت از جانب حزب الله روبه رو شد که اعلام کرد سخنان تحريک آميز حريري "ترجمه حقيقي" سخنان اخير رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا عليه تهران است.  گيتس نيز روز چهارشنبه در سفر به رياض ادعا کرده بود که تهران از بي ثباتي در بحرين بهره برداري مي کند.
رييس پنتاگون هم چنين ادعا کرد: شواهدي داريم دال بر اين که آنها (ايراني ها) درباره آنچه که مي توانند براي ايجاد مشکلات در جاهاي ديگر انجام دهند، گفت وگو مي کنند.
خبرگزاري يونايتدپرس نيز به نقل از يک مقام وزارت دفاع آمريکا گزارش داد که ايران محور اصلي گفت وگوهاي گيتس با مقامات عربستان سعودي بود.
گيتس براي مذاکره درباره امور نظامي دوجانبه وارد عربستان شد.
پنتاگون اعلام کرده است که رياض از مصرف کنندگان بزرگ سخت افزارهاي نظامي آمريکايي است. با اين حال جف مورل سخنگوي وزارت دفاع آمريکا گفت که ايران در دستور کار سفر گيتس قرار داشت.
وي گفت: بديهي است هر وقت که (وزير دفاع) از عربستان يا کشور ديگري در منطقه ديدن مي کند، ايران محور اصلي گفت وگوها خواهد بود.  بنابر گزارش خبرگزاري فرانسه، گيتس عصر چهارشنبه نيز وارد بغداد شد و با فرمانده نيروهاي نظامي آمريکا در عراق و همچنين نوري المالکي نخست وزير و جلال طالباني، رييس جمهور اين کشور ديدار و مذاکره کرد.
وي روز پنجشنبه ادعا کرد که "اين نگراني وجود دارد که سرويس هاي امنيتي داخلي بسياري از کشورهاي عربي در مشکلات داخلي شان بيشتر از مساله مبارزه با تروريسم متمرکز شده اند". تس در ادامه ادعاهايش افزود: اين دوره اي است که احتمالا افراطيون مي کوشند از آن بهره برداري کنند.


 محمود احمدي نژاد:
 مي خواهند براي نجات رژيم صهيونيستي دعواي ايراني- عربي ايجاد کنند 

احمدي نژاد با بيان  اين که يکي از مهمترين کارهاي دولت برپايي جهاد و نهضت  سراسري براي ايجاد اشتغال و ريشه کن کردن بيکاري است، تصريح کرد: دولت تصميم گرفته است که تمام عزم خود را به کارگيرد  که به طور  پي درپي سالي دو ميليون و 500 هزار شغل ايجاد کند تا با کمک جوانان ظرف دو سال بيکاري را در کشور  ريشه کن شود.
به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد در ورزشگاه آزادي شهرستان کرمانشاه در جمع مردم با بيان اين که امروز ايران عزيز در مسير پيشرفت و سرافرازي است و همه بايد دست  به  دست هم بدهيم تا ايران را بسازيم، افزود: بايد ايران در عرصه عمران، آباداني، اقتصاد، فرهنگ و شهرسازي الگو و نمونه براي همه ملت ها باشد و اين شايستگي ملت ايران است.
وي با اشاره به نام گذاري سال 90 با عنوان سال "جهاد اقتصادي" گفت: بايد همه متحد و همدل دست به دست هم بدهيم براي خيزش هاي بزرگ و همه شرايط براي خيزش بزرگ آماده است. شرايط کشور به لحاظ تخصص، زيربناها، نيروي انساني کارآمد و به لحاظ امکانات،  انرژي و منابع مالي در شرايط مطلوبي است و بايد همه دست  به  دست هم دهيم تا کار را به جلو ببريم.
احمدي نژاد در ادامه با اشاره به جنايت استکبارگران در ليبي و بحرين ادامه داد: هدف آن ها حفظ منافع خودشان، نجات رژيم صهيونيستي و تغيير چهره آمريکاست ولو اين که در طي تحقق اين اهداف هزاران نفر از مردم کشته شوند. آن ها به راحتي با موجوديت ملت ها بازي مي کنند و مي خواهند در منطقه دعواي ايراني  عربي و شيعه  سني ايجاد کنند. اختلاف را در منطقه شعله ور کنند براي نجات رژيم صهيونيستي.
او تاکيد کرد: همه بايد در اين ارتباط هوشيار باشيم، دولت ها و ملت هاي منطقه بايد هوشيار باشند. آن ها فريب پيچيده اي را دنبال مي کنند و مي خواهند اين رژيم را (رژيم صهيونيستي) در قالب دو دولت تثبيت کنند. از اين نظر داراي مشکل هستند چراکه سرزمين اشغالي کوچک است و قريب به اتفاق اين سرزمين دست صهيونيست هاست و آن ها حاضر به عقب نشيني نيستند و حاضر نيستند که از سرزمين اشغالي مقداري عقب نشيني کنند. به همين باور آن ها مي خواهند از يک سرزمين عربي و اسلامي به نام اردن منطقه اي را بکنند و دولت فلسطيني را در آن جا و دو سه منطقه از سرزمين اشغالي يعني فلسطين اصلي ايجاد کنند، اين يک توطئه بزرگ است و همه ملت ها و گروه هاي مقاومت بايد هوشيار باشند و بدانند که هرکسي کاري بکند که توطئه دشمن عملياتي شود در ذهن ملت هاي منطقه همراه و همکار دشمن و خائن به ملت هاي منطقه شناخته مي شود.
احمدي نژاد با بيان اين که آزادي، عدالت و تعيين سرنوشت حق ملت هاست، گفت: آن ها بايد بنشينند با قانون، تفاهم و گفت وگو و برنامه تفاهم عملي کنند و هرکس در راستاي طراحي هاي دشمن حرکت کند در ذهن ملت ها دشمن ملت هاي منطقه شناخته مي شود.  وي در ادامه نکاتي را خطاب به طراحان اين فريب بيان کرد و گفت: شما اشتباه مي کنيد، شما درک و هوشمندي ملت هاي منطقه را دست کم گرفته ايد; بدانيد رژيم صهيونيستي به پايان راه رسيده است و رفتني است، پس صدتا مثل شما هم قادر به نجات اين رژيم از مرگ حتمي نيست.
رييس جمهور تصريح کرد: صهيونيست ها جايي در منطقه ما ندارند، شما بدانيد که ملت ها چهره آمريکا و متحدان آن را شناخته اند و شما براي نجات تان يک راه بيش تر نداريد و در واقع تنها راه نجات تان صداقت، رفاقت و همکاري با ملت هاي منطقه است و بدانيد که اگر به فريبکاري ادامه دهيد، به جنايت هاي خود ادامه دهيد و هرکسي در منطقه ما در اين حوادث کشته مي شود ملت ها آن را به حساب سردمداران آمريکا و متحدان اروپايي اش مي گذارند و به لطف خداوند در آينده نزديک همه آن ها را به پاي ميز محاکمه خواهند کشيد.
او ادامه داد: آمريکايي ها و متحدان شان بدانند که دوره برده داري، استعمار، چپاول و غارت گري گذشته است. ملت ايران پيشاپيش ملت هاي منطقه ايستاده است و حسرت و آرزوي بلعيدن منطقه را به جان و دل شما خواهد گذاشت.
احمدي نژاد با اشاره به پيام نوروزي اوباما گفت: آقا آمده است براي ما پيام نوروزي مي دهد، شما چه مي فهميد نوروز چيست؟ نوروز يعني پاکي، توحيد، محبت، نو شدن، زيبا شدن، اميد، دعوت به صلح، عدالت و آرامش.
رييس جمهور ادامه داد: آمده است پيام نوروزي مي دهد و در آن پيام به ملت ايران توهين مي کند، تهديد مي کند و چهره زشت خود را از پشت ماسک فريب نشان مي دهد. ملت ايران براي حرف ها و موضع گيري هاي سردمداران آمريکا که عوامل خيمه شب بازي صهيونيست ها هستند ارزشي قايل نيست. شما يک راه بيش تر نداريد و آن دوستي با ملت ايران است و اگر در مسير دشمني با ملت ايران حرکت کنيد سرنوشت هيچ يک از شما بهتر از صدام و صداميان نخواهد بود.
به گزارش خبرنگار ايسنا دکتر محمود احمدي نژاد که صبح پنج شنبه در راستاي دور سوم سفرهاي استاني و هشتادوهشتمين سفر استاني هيات دولت وارد استان کرمانشاه شد در فرودگاه شهرستان کرمانشاه با ابراز خرسندي از اين که دور سوم سفر استاني به استان کرمانشاه صورت مي گيرد، گفت: اين استان از جهات گوناگون داراي جايگاهي ممتاز است.
وي در ادامه با اشاره به ويژگي هاي استان کرمانشاه از نظر تاريخي، فرهنگي و استعدادهاي طبيعي و انساني گفت: ديار کرمانشاه هميشه موجب خير و برکت براي کشور بوده است و مردم اين استان همواره مانند سد مستحکمي در برابر انواع هجوم بيگانگان و شياطين ايستاده اند و از کشور دفاع کردند و در واقع دشمن هيچ گاه نتوانسته خللي در اراده مردم اين منطقه ايجاد کند. امروز کرمانشاه سرفراز ايستاده و در قلب ايران مي درخشد.

کلنگ زني اسفنديار رحيم مشايي براي ساخت زورخانه
در يک روستاي محروم

رييس دفتر رييس جمهور با حضور در يک روستاي محروم استان کرمانشاه (روستاي قمشه از توابع شهرستان کرمانشاه) گفت: مردم اين استان مردمي غيور و دليرند که همواره دفاع از نظام و ولايت را سرلوحه خود قرار داده اند.  به گزارش ايسنا، اسفنديار رحيم مشايي ضمن ابلاغ سلام رييس جمهور به مردم اين منطقه محروم گفت: به ياري خدا و با تلاش و همت دو چندان دولت، خدمات دولت عدالت محور روز به روز گسترده تر خواهد شد و روند سازندگي در گوشه گوشه ميهن اسلامي پيش خواهد رفت.  وي ادامه داد: مشکل اساسي امروز کشور موضوع اشتغال است که با تمهيدات دولت در سال هاي اخير و برنامه هاي آينده به يقين حل خواهد شد.  در اين برنامه توسط رحيم مشايي کلنگ ساخت زورخانه اين روستا به زمين زده شد.


 پاسخ ايران به مقاله صهيونيستي منتشر شده در وال استريت ژورنال 

نمايندگي ايران نزد سازمان ملل با انتقاد از انتشار مقاله صهيونيستي در روزنامه وال استريت ژورنال پيرامون موضوع هسته اي ايران تاکيد کرد: نگارنده مقاله نماينده بزرگترين رژيم تروريستي جهان است که اتهامات بي اساس به کشور بزرگ ايران وارد مي کند.
به گزارش مهر، پاسخ نمايندگي جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل متحد به مقاله منتشر شده در روزنامه وال استريت ژورنال ، در ستون نظرات وارده اين روزنامه درخصوص يادداشت منتشر شده در اين روزنامه درج گرديده عنواني که اين روزنامه براي اين مطلب برگزيده«اسرائيل تهديد هسته اي است، نه ايران» است.
متن پاسخ نمايندگي ايران در نيويورک به مقاله وال استريت ژورنال به قرار زير است:
در مورد مقاله ايران هراسانه سفير رژيم صهيونيستي تحت عنوان «اگر قذافي سلاح هسته اي مي داشت چه مي شد؟» مورخ 29 مارس، برخلاف ادعاهاي پوچ و واهي مطروحه در اين مقاله، برنامه هسته اي ايران کاملا صلح آميز است و  گزارش هاي متعدد آژانس بين المللي انرژي اتمي که بعد از انجام بازرسي هاي متعدد از مراکز هسته اي ايران تهيه گرديده است، تاييد کننده آن است و تا کنون هيچ گونه شواهدي مبني بر وجود جنبه هاي نظامي در برنامه صلح آميز هسته اي ايران وجود ندارد.
همچنين هدف اصلي تبليغات دروغين عليه ايران که در مقاله مذکور نيز منعکس گرديده است، انحراف توجهات افکار عمومي مردم جهان از تهديد اصلي و واقعي رژيمي است که خود مهمترين ناقض ترتيبات منع اشاعه سلاح هاي هسته اي است و بعلاوه به واسطه تمايلات توسعه طلبانه خود، همچنان به سرکوب مردم فلسطين ادامه داده و به اشغال سرزمين آنان که ناقض اصول مسلم قوانين بين الملل است، ادامه مي دهد.
کاملا عجيب است مقاله  کسي منتشر مي شود که نماينده بزرگترين رژيم تروريستي و آپارتايد جهان است که کماکان به نقض سيستماتيک حقوق مردم فلسطين ادامه مي دهد و در آن اين اتهامات بي اساس به کشور بزرگ ايران وارد مي آيد. اين رژيم داراي زرادخانه هاي عظيم سلاح هسته اي است که مخفي نگاه داشته شده و تهديد بالقوه اي بر عليه مردم خاورميانه محسوب مي گردد.
در مقابل، ايران جزو امضا کنندگان معاهدهNPT  است و يکي از اولين پيشنهاد دهندگان و جدي ترين حاميان برنامه سازمان ملل متحد براي ايجاد خاورميانه اي عاري از سلاح هسته اي است. درحاليکه رژيم صهيونيستي، هرگونه پيوستن و قبول تعهداتNPT  را رد کرد و تا کنون اجازه هيچ گونه بازرسي از تاسيسات مخفي هسته اي اش را به بازرسان آژانس بين المللي انرژي هسته اي نداده است.


 سردار وحيدي:
 منطقه پاوه از مين ها پاکسازي شده است 

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح پس از ورود به شهرستان پاوه گفت: اين منطقه از لحاظ مين پاکسازي شده و ديگر مشکلي در اين شهرستان در اين خصوص وجود نخواهد داشت.  به گزارش ايسنا، سردار احمد وحيدي در جمع خبرنگاران گفت: در ادامه سفرهاي استاني رييس جمهور ماموريت پيدا کردم که به کرمانشاه بيايم و ورود به شهر پاوه براي من سعادت بزرگي بود تا با مردم عزيز و مسوولان شهر ملاقات کنم و پيگير مصوبات دور گذشته باشم.  وي افزود: در سال جديد در حوزه دفاع پروژه جديد موشکي کروز را خواهيم داشت که در سال جاري افتتاح خواهد شد و هم چنين چند پروژه موشک هوايي، دريايي و زميني ديگر را افتتاح خواهيم کرد.  وحيدي گفت: مردم پاوه از مردمان نمونه هستند که رشادت هاي شان در طول 8 سال دفاع مقدس مثال زدني است.


 محمدرضا رحيمي:
 1/5 ميليون تومان وام به مردم پرداخت مي شود 

معاون اول دولت تاکيد کرد: سال 1390، سال شکوفايي خدمات دولت است، چرا که در اين سال با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها به سمتي حرکت مي کنيم که اقتصاد مملکت سامان داده مي شود و فقر ريشه کن خواهد شد.  به گزارش ايسنا محمدرضا رحيمي در مراسم افتتاح بيمارستان دکتر محمدکرمانشاهي کرمانشاه با بيان اين مطلب گفت: کارهاي بزرگي انجام خواهيم داد که به واسطه آن ديگر فقيري در کشور نخواهد بود.  وي توضيح داد: هر سال رقم مناسبي تحت عنوان يارانه هاي نقدي به هر ايراني داده مي شود و 1/5 ميليون تومان هم وام قرض الحسنه در کارتي به نام ميزان به مردم داده مي شود.  وي گفت: در دولت احمدي نژاد همه ايرانيان واجد شرايط صاحب مسکن مي شوند و سال آينده مسکن دار شدن مردم در بعضي شهرها جشن گرفته خواهد شد.


 اخبار کوتاه  

جبهه متحد اصولگرايان مدلي کارآمد براي انتخابات مجلس نهم 

دبيرکل حزب موتلفه اسلامي گفت:جبهه متحد اصولگرايان مدلي کارآمد و موثر در انتخابات مجلس هشتم بود و موجب شد تا اصولگرايان با 220 نماينده وارد مجلس هشتم شوند و اين مدل همچنان نيز مي تواند مدلي کارآمد براي انتخابات مجلس نهم باشد.  محمد نبي حبيبي در گفت وگو با مهر با اشاره به ضرورت حفظ وحدت در ميان اصولگرايان گفت:احزاب ونيروهاي اصولگرا در سراسر کشورمان بايد تمام قدرت و نيروي خود را صرف وحدت بخشي و انسجام در جريان اصولگرايي کنند و از هرگونه اقدامات تفرقه برانگيز بپرهيزند.
طايفه گري عربستان
در بحرين تاثيري ندارد

 
امام جمعه قم گفت: مردم بحرين بايد بدانند که پيروزي از آن آنهاست و طايفه گري آل سعود در کشتار آنها هيچ تاثيري در اين پيروزي ندارد.  به گزارش مهر، سيد هاشم حسيني بوشهري در خطبه اي اين هفته نماز جمعه قم که در شبستان بزرگ امام خميني حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به برگزاري تجمع اعتراضآميز حوزويان در محکوميت کشتار مردم مظلوم بحرين و حضور با صلابت مراجع تقليد در اين تجمع اظهار داشت: حوزه علميه در اثر اين فجايع بزرگ به خروش آمد و مراجع بزرگوار از شدت فجايع مصيبت ديده هستند. وي با اشاره به برخي فجايع بحرين تصريح کرد:  در بحرين زنان و کودکان امنيت ندارند و دشمنان تمام چهره هاي مبارز را سرکوب کردند و زندانيان را به عربستان منتقل کردند.
 
انتقاد به طرح گله مسوولا ن از يکديگر
 
يک عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي گفت: استفاده نکردن از ظرفيت نسل جوان نه تنها ظلم به کشور است، بلکه غفلتي است که مي تواند آسيب هاي زيادي براي آينده کشور داشته باشد.  حميدرضا ترقي در گفت وگو با ايسنا، با مورد توجه قرار دادن فرمايشات مقام معظم رهبري درباره اين که مسوولان گله هاي خود را در جامعه مطرح نکنند، گفت: طرح گله مسوولان از يکديگر در افکار عمومي جامعه موجب تشويش و نگراني مردم خواهد شد و احساس شکاف در بين مسوولان ايجاد مي شود که اين موضوع به وحدت و انسجام ملي جامعه آسيب جدي وارد خواهد کرد.  وي افزود: انتظار مقام معظم رهبري و مردم از مسوولان نظام اين است که آن ها يکپارچگي و هماهنگي ميان خود را بيش از پيش حفظ کنند و اجازه ندهند که اختلاف نظراتشان پيرامون مسائل اجتماعي، سياسي و ... به داخل جامعه کشيده شود. 

بيانيه  اي براي سالگرد شهادت سپهبد صياد شيرازي

ستاد کل نيروهاي مسلح در بيانيه اي با گرامي داشت دوازدهمين سالروز شهادت سپهبد صياد شيرازي، انديشه هاي دفاعي آن شهيد ارجمند را براي سال هاي متمادي دستمايه تربيت نسل هاي مدافع انقلاب و فرماندهان نيروهاي مسلح کشور دانست.  به گزارش ايسنا به نقل از معاونت فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد کل نيروهاي مسلح، در بخشي از اين بيانيه آمده است: حافظه تاريخي ملت انقلابي و رشيد ايران اسلامي گواهي مي دهد نقش آفريني هاي سپهبد شهيد علي صياد شيرازي طي دوران مجاهدت و تلاش در ارتش به ويژه در دوران هشت سال دفاع مقدس و سپس در عالي ترين سطوح راهبردي نيروهاي مسلح، برکات و دستاوردهاي تعيين کننده اي را براي پيشبرد اهداف، سياست ها و جهت گيري هاي کشور در حوزه نظامي و دفاعي به دنبال داشته است.

شوراي قضايي
 گره گشاي مشکلا ت است

بيست وچهارمين جلسه شوراي قضايي استان کرمانشاه با حضور وزير دادگستري برگزار شد.  به گزارش ايسنا، مرتضي بختياري وزير دادگستري در اين جلسه گفت: تشکيل شوراي قضايي برکتي بود که سازمان هاي تابعه قوه قضاييه را در استان ها انسجام خاصي بخشيد و مي تواند گره گشاي بسياري از مشکلات باشد.  وي پويايي شوراي قضايي استان کرمانشاه را قابل تقدير دانست و افزود: اين که شوراي قضايي کرمانشاه با جلسات متعددي که داشته و هيچ مصوبه اجرا نشده اي ندارد بسيار حائز اهميت است.


 خبر  

خطيب نماز جمعه تهران:
گناه مردم بحرين که قيام کردند چيست؟

خطيب نماز جمعه ديروز تهران گفت: در ملت هاي منطقه بيداري ايجاد شده است و آن ها قيام کردند چراکه ظرف ظلم و جور پر شده است و ديگر راهي براي تداوم ظلم و جور در منطقه باقي نمانده است.  به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين کاظم صديقي خطبه هاي ديروز نماز جمعه تهران با اشاره به تحولات منطقه گفت: مردم مظلوم ليبي امروز هم توسط ناتو کشته مي شوند، هم توسط حاکم خدانشناس و مستبد اين کشور که مزدورانش دست به کشتار و جنايت مي زنند. غرب هم که مي گويد براي کمک به مردم رفته است نتوانسته در ددمنشي و جنايات قذافي توقف ايجاد کند، گويي سر و سري با هم دارند و در پشت پرده خبرهايي است تا مردم ليبي هر چه بيشتر آسيب ببينند، اما من به اين مردم اطمينان مي دهم که نتيجه صبر و استقامت، پيروزي است.  صديقي در ادامه به قضاياي يمن اشاره کرد و گفت: آمريکا که خود حامي و سازنده ديکتاتورها بوده، همواره در يمن نيز حامي ديکتاتور اين کشور بوده است و اين کشور از همسايه خود يعني عربستان سعودي براي مقابله با مردم خود کمک مي گيرد; اما او نيز به ناچار در برابر قيام مردم به زانو درخواهد آمد. از همه اين ها مصيبت  بارتر وضعيت مردم قهرمان و مسلمان بحرين است. مظلوميت آن ها مضاعف است چرا که حاکم بحرين با آن ها همان رفتاري را مي کند که اسرائيل با مردم غزه انجام مي دهد. مردم را مي کشد و متعرض زنان و کودکان مي شود و حتي اجازه نمي دهد که مجروحان در بيمارستان مداوا شوند.  امام جمعه موقت تهران تصريح کرد: گناه مردم بحرين که قيام کردند چيست؟، آنها مي خواهند بر سرنوشت خود حاکم باشند و هر بحريني يک راي داشته باشد; اما پاسخ آن ها گلوله و کشتار است. مردم بحرين گاهي در مقابل نظاميان به آن ها گل مي دهند و گاهي قرآن به دست مي گيرند اما جواب آنها گلوله است و سران انقلابي دستگير مي شوند و خانه هايشان مورد يورش قرار مي گيرد.  وي افزود: اين که دولت بحرين از سعودي ها کمک گرفته است نشانه عجز اوست. ما از رفتار حاکمان امارات و سعودي تعجب مي کنيم. چطور آن زمان که غزه تحت شديدترين حملات رژيم صهيونيستي بود آنها حمايت نکردند در حالي که مردم غزه سني هستند، اين نشان مي دهد که آنها شيعه و سني برايشان مهم نيست بلکه تابع آمريکا و انگليس هستند.  صديقي خاطرنشان کرد: ما از اين جنايات ابراز انزجار و تنفر مي کنيم و به مردم بحرين اطمينان مي دهيم که آن خدايي که فرعونيان را از بين برد در کمين است و ميوه جهاد، پيروزي است.

مجلس خبرگان رهبري کشتار مردم بحرين، يمن
 و ليبي را محکوم کرد

مجلس خبرگان رهبري با صدور بيانيه اي از قيام خودجوش و دادخواهانه مسلمانان کشورهاي اسلامي عليه دولت هاي جائر و وابسته، و به ويژه قيام مردم مظلوم بحرين حمايت و سرکوب خونين آنان را محکوم کرده است.
به گزارش ايسنا، در متن اين بيانيه آمده است:  امروز روزي است که هر کس نداي يا للمسلمين را از سرزمين هاي اسلامي بشنود و پاسخ نگويد نمي تواند خود را از اهل اسلام و ايمان به شمار آورد.  امروز روزي است که حوادث دردناک و خونين شمال آفريقا، خاورميانه و به ويژه ددمنشي زمامداران بحرين، يمن و ليبي شيريني پيروزي قيام عليه حکام زبون و وابسته را در برخي از مناطق جهان اسلام تلخ کرده است.  در ادامه آمده است: آيا مسلمانان حق دفاع از کيان اسلام و کشورهاي اسلامي را ندارند؟ آيا امروز روز سکوت عالمان دين است؟ و آيا امروز مي توان عافيت طلبي اختيار کرد؟
امروز روزي است که اگر کسي فرياد "هل من ناصر ينصرني" را از مسلمانان بحرين، ليبي، مصر و فلسطين نشنود، نمي تواند خود را از زمره مسلمانان متعهد بداند.  امروز روز آزمون آناني است که در سطح جهان خود را آزادي خواه مي دانند.  آيا هيچ آزادي خواهي مي تواند حمايت هاي خونين برخي کشورهاي وابسته منطقه از اين ددمنشي را تحمل کند؟  در خاتمه آمده است: مجلس خبرگان رهبري به همراه علماي اسلام و حوزه هاي علميه در کنار ديگر مسلمانان و آزادي خواهان راستين از قيام خودجوش و دادخواهانه مسلمانان کشورهاي اسلامي عليه دولت هاي جائر و وابسته، و به ويژه قيام مردم مظلوم بحرين حمايت کرده و سرکوب خونين آنان را محکوم مي کند و سکوت اثرگذاران و صاحب نظران و سياستمداران را حرام مي داند و برلزوم ممانعت جدي سازمان هاي جهاني از اين رفتار ددمنشانه و دخالت هاي نامشروع بيگانه تاکيد مي کند.


 الو مردم سالا ري 

قيمت گاز و بنزين

اگر قيمت گاز و بنزين در مقايسه با کشورهاي حوزه خليج فارس افزايش يافته است بايد به اطلا ع مسوولا ن ذي ربط برسانم حقوق کارگران و کارمندان در اين کشورها بسيار بالا  است و قابل مقايسه با حقوق تعيين شده در کشورما نيست. توجه مسوولا ن به اين نکته لا زم و ضروري است.
حاجيان

افزايش اتوبوس ريالي

در سال جديد مقرر شده است که اتوبوس هاي بليطي هاشم آباد- سعدي جنوبي جمع آوري شود. با توجه به اين تصميم  مسوولا ن شرکت واحد اتوبوسراني وحومه از آنان تقاضا مي شود اتوبوس هاي ريالي  در اين منطقه را افزايش دهند زيرا در حال حاضر  مسافران اين منطقه از سرويس دهي مسوولا ن شرکت واحد اتوبوسراني راضي نيستند لطفا رسيدگي شود.
جمعي از شهروندان منطقه  هاشم آباد

نظارت بر اجاره خانه

از دست اندرکاران وزارت مسکن و شهرسازي درخواست  مي شود در سال جديد نظارت  بيشتري  بر اجاره خانه ها داشته باشند.
يک شهروند

ايستگاه مترو ميدان حر

آسانسور و همچنين گيت بليط ايستگاه مترو ميدان حر خراب است. از مسوولا ن شرکت بهره برداري مترو درخواست مي شود رسيدگي کنند.
يک شهروند

تجمع معتادان

پل عابر  پياده واقع  درخيابان  شهيد رجائي-  بعدازميدان بهشت  محل تجمع معتادان شده است. از مسوولا ن  نيروي انتظامي منطقه 16 درخواست مي شود براي جمع آوري آنان اقدام کنند. لا زم به  ذکر است با توجه به اين که  اين پل محل عبور دانش آموزان و کارمندان است ضرورت پاکسازي معتادان از اين منطقه احساس مي شود.
شريفي- تهران

آمار اشتغال زايي

آماري که مديران اجرائي و مسوولا ن اقتصادي کشور براي اشتغال زايي به اطلا ع مردم مي رسانند به نظر مي رسد آمار دقيق و درستي نباشد  زيرا جوانان بسياري بيکار هستند که اقدام به تکدي گري مي کنند.
ياري- تهران

جوابيه روابط عمومي وزارت بازرگاني

 نظر به انتقاد انعکاس يافته در صفحه 2 روزنامه به شماره 2591 درخصوص «نظارت بر قيمتها» به اطلا ع مي رساند: براساس اعلا م سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان با توجه به برنامه عملکرد سامانه 124 جهت پيگيري شکايات در صورتي که شکاياتي با ارايه مشخصات کامل زمان و محل عرضه باشد از سوي بازرسان قابل پيگيري و ارايه نتيجه به شاکي مي باشد. اين در حالي است که شکايت فوق فاقد هرگونه  مشخصه اي جهت بررسي و اعلا م نتيجه مي باشد.


 تعويق مجدد راه اندازي نيروگاه بوشهر 
 امروز ، روزي است که بر اساس وعده وزير خارجه بايد برق هسته اي به شبکه سراسري وصل شود

5"فرآيند راهاندازي نيروگاه بوشهر و هرنيروگاه ديگري فرآيندي زمان بر است و مراحلي را بايد طي کند که برخي از اين مراحل پلکاني است. ما بارها اعلام کرده ايم که براي ما راهاندازي ايمن نيروگاه بوشهر مهمتر از راهاندازي سريع آن است.بنابراين ممکن است بر سر تستهايي که در مرحله کنوني انجام مي شود مسائلي پيش آيد که مجبور شويم آن مرحله را اصلاح و مجددا تست کنيم و چنانچه مساله حل شد، از آن مرحله عبور کنيم.  وي گفت: اميدواريم تا آخر بهمن ماه بتوانيم بحراني شدن راکتور را داشته باشيم و با حضور مسئولان روسي شاهد انجام اين مرحله باشيم. بحراني شدن يعني آغاز فعل و انفعال راکتور و آرام آرام گرم شدن آب داخل محفظه راکتور. اما براي اينکه آب به بخار تبديل شود و کيفيت بخار به جايي برسد که بتواند وارد توربين شود مدت زماني طول ميکشد. ما نسبت به برنامه اي که اعلام کرده ايم حدود يک ماه و نيم براي وصل به شبکه زمان نياز داريم البته اين در حالي است که نيروگاه در حال توليد قدرت است و راکتور بحراني شده است; بنابراين تا زماني که بخار به 40 درصد برسد و اطمينان لازم را پيدا کنيم و تست هاي لازم بر روي توربين را انجام دهيم اميدواريم همزمان با 20 فروردين و با همراهي و هماهنگي با روس ها، شاهد اتصال به شبکه سراسري در فروردين سال آينده باشيم".  اين سخنان علي اکبر صالحي وزير امورخارجه است که در روز 8 بهمن بيان شد و اگر چه آن روز، اين سخنان معني خلف وعده دوباره مقامات روسي را مي داد که قرار بود در اواخر بهمن، برق هسته اي نيروگاه بوشهر را به شبکه برق کشور متصل کنند اما در آن سعي مي شد  اين مشکل را حل کند و همه را اميدوار به امروز کرد: 20 فروردين 90 . آيا امروز اين اتفاق مي افتد؟!

وعده ها پس از افتتاح نيروگاه

نيروگاه اتمي بوشهر بالاخره در پايان مردادماه 89 توسط طرف روسي راه اندازي شد; نيروگاهي که بر اساس تعهدات روسيه يازده سال قبل بايد راه اندازي مي شد. قرارداد تکميل واحد اول نيروگاه بوشهر در نوامبر1994 ميان ايران و روسيه به امضا رسيده بود که به موجب اين قرارداد مقرر شده بود ساخت نيروگاه تا پايان 2000 به پايان برسد! در طول اين سال ها، روسيه هر چند ماه يک بار تاريخ راه اندازي نيروگاه بوشهر را عقب مي انداخت و هر بار وعده جديدي مي داد.آذر ماه 87 رئيس سازمان انرژي اتمي روسيه گفت; مسکو نيروگاه هسته اي ايران را در سال 2009 تکميل مي کند.
سرگئي کرينکوگفت; "کار در حال انجام است و مشکلات خاص ايجاد شده از جمله مسائل مربوط به تامين مالي در زمان مقرر به دليل تلاشهاي مشترک ميان خريدار ايراني و پيمانکار روس در حال حل شدن است." وي افزود; "سال آينده بايد همه کار را به اتمام برسانيم." يک سخنگوي شرکت روس اتم گفت; "موضع روسيه تغييري نکرده است و (نيروگاه) بوشهر بايد در سريع ترين زمان ممکن به پايان برسد اما اين مساله نبايد بر مسائل ايمني نيروگاه و عملکرد سيستم هايش تاثير بگذارد." وي افزود; "مساله اصلي تلفيق تجهيزات روسي با تجهيزاتي است که توسط آلماني ها به بوشهر آورده شده است." در همين راستا رضا آقازاده رئيس سازمان انرژي اتمي نيز از قطعي بودن راه اندازي نيروگاه بوشهر در تابستان سال 88 خبر داد.
روز چهارشنبه هفتم اسفندماه 87  آغاز سوخت گذاري مجازي اين نيروگاه به منظور انجام آزمايشهاي مختلف فني به طور رسمي اعلام شد اما به رغم انتظار، زمان دقيق راه اندازي اعلام نشد و ورود به مرحله راه اندازي منوط به نتايج آزمايش هاي فني اعلام شد.   با اين اوصاف سال 2009 ميلادي و تابستان 1388 هم گذشت اما نيروگاه اتمي بوشهر راه اندازي نشد; ضمن اينکه آقازاده هم نااميد از راه اندازي نيروگاه از انرژي اتمي استعفا داده و رفته بود.سي مرداد امسال عمليات سوخت گذاري نيروگاه بوشهر بالاخره انجام پذيرفت و علي اکبر صالحي در اين مراسم  با بيان اينکه به روسيه اطمينان کامل داريم که به تعهدات خود پايبند است، گفت: ما در کنار نيروگاه بوشهر که تامين سوخت آن براي مدت 10 سال به عهده روسيه است و طول عمر آن 40 تا 60 سال مي باشد، نيروگاه هاي ديگري نيز داريم که بايد به فکر تامين سوخت آنها باشيم.
پس از اين در 4 آبان 89 صالحي، از وصل شدن نيروگاه بوشهر به شبکه برق سراسري کشور در اواخر بهمن ماه89  خبر داد. در اين روز  صالحي پس از بازديد از عمليات انتقال سوخت به داخل قلب راکتور نيروگاه بوشهر، گفت: امروز روز فرخنده و نقطه عطف در فرآيند راه اندازي نيروگاه بوشهر است که حساس ترين فرآيند يعني انتقال به قلب راکتور آغاز شده است. رييس سازمان انرژي اتمي، ابراز اميدواري کرد: با آغاز فرآيند سوخت گذاري در قلب راکتور، 163 مجتمع سوخت در نزديک به دو ماه به قلب راکتور منتقل شوند. او اظهار کرد: البته اين تاريخ تقريبي است. اميدواريم آن طور که به ما قول داده اند و اگر همه چيز به خوبي جلو رود، در اواخر بهمن ماه شاهد وصل شدن نيروگاه به شبکه برق سراسري باشيم. کارشناسان و متخصصان روسي و ايراني قول داده اند در زمان مشخص نيروگاه به شبکه سراسري وصل شود. رييس سازمان انرژي اتمي وقت، در پاسخ به اين سوال که احتمال مي دهيد در روند عمليات سوخت گذاري اشکال فني به وجود آيد که تاريخ اعلام شده را برهم زند؟ اظهار کرد: درباره زمان هايي که اعلام شده است بايد بگويم که اين زمان ها تقريبي هستند. در حال حاضر مهم آن است که فرآيند راه اندازي شروع شده است. اما در اين فرآيند آزمايش هاي مختلف بايد انجام شود. گاهي در اين آزمايش ها پاسخ مطلوب را نمي گيريم که بايد روند اصلاح شود. از اين رو اين تاريخ ها تقريبي هستند. ممکن است با يک ماه يا چند هفته تاخير اين کار انجام شود. ما ابتدا انجام عمليات سوخت گذاري در قلب راکتور را نيمه اول مهرماه اعلام کرده بوديم و حالا در پايان نيمه دوم مهرماه و عملا با دو هفته تاخير آن را انجام مي دهيم. اين تاخيرها طبيعي است اما به لطف خدا کارها رو به جلو است. اميدواريم اگر همه شرايط در زمان وصل برق نيروگاه به شبکه سراسري فراهم باشد جشن با شکوهي را برگزار کنيم. فکر کرديم ممکن است اين مساله با ايام محرم و صفر تداخل داشته باشد. از اين رو آن را به بعد از 17 بهمن ماه موکول کرديم.
با اين همه، 8 بهمن 89علي اکبر صالحي که قرار بود فرداي آن روز در مجلس حاضر شود و به عنوان وزير پيشنهادي احمدي نژاد براي وزارت امور خارجه از نمايندگان راي اعتماد بگيرد، مصاحبه اي درباره نيروگاه اتمي بوشهر انجام داد و  در آن به اطلاع عموم هم ميهنان رساند که برق توليدي اين نيروگاه از 20 فروردين امسال وارد شبکه سراسري برق مي شود!
محمود احمدي نژاد هم در آستانه نوروز، در تماس تلفني با' ديميتري مدودف' همتاي روسيه اي خود با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران از افزايش همکاري هاي دو کشور در عرصه هاي مختلف استقبال مي کند، اظهار داشت: زمينه هاي فراواني براي همکاري هاي ايران و روسيه وجود دارد و در اين زمينه راه اندازي نيروگاه بوشهر در موعد مقرر به نفع منافع دو کشور است.
ديميتري مدودف رييس جمهور روسيه نيز در اين تماس تلفني با تاکيد بر گسترش و تحکيم مناسبات و همکاري هاي تهران - مسکو در زمينه هاي دو جانبه و چند جانبه از اهتمام و جديت کشورش براي راه اندازي نيروگاه بوشهر در موعد پيش بيني شده خبر داد.

خبرهاي اين روزها

دوشنبه پانزدهم فروردين ، حميد رضا کاتوزيان نماينده مردم تهران و رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگويي از بررسي علت خارج کردن سوخت از نيروگاه اتمي بوشهر در جلسه همان روز کميسيون متبوعش خبر داد.
وي گفت: قرار است علت خارج کردن سوخت از نيروگاه اتمي بوشهر با حضور اعضاي کميسيون مورد بحث و بررسي قرار گيرد چرا که اين موضوع سبب مي شود راه اندازي نيروگاه بوشهر مجددا يک سال به تعويق بيفتد.
 کاتوزيان پيش از اين نيز اعلام کرده بود که روشي که روس ها در راه اندازي نيروگاه بوشهر به کار گرفته اند به نظر مي رسد چندان همراهي با ايران ندارد.
وي همچنين گفته بود که به نظر مي رسد اراده اي در همکاري روس ها در ايران در راه اندازي نيروگاه بوشهر ديده نمي شود.
رئيس کميسيون انرژي مجلس همچنين يادآور شد: خارج شدن سوخت از نيروگاه اتمي بوشهر موجب مي شود راه اندازي اين نيروگاه يک سال به تاخير افتد و ما مجددا به نقطه قبلي خود بازگرديم.
کاتوزيان در خاتمه گفت: قرار است جلسات ديگري در اين خصوص با حضور برخي از مسئولان سازمان انرژي اتمي کشورمان برگزار شود
پس از آن، ناصر سوداني نماينده مردم اهواز و عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي هم با اشاره به جلسه  اعضاي کميسيون متبوعش، از بررسي علت خارج شدن سوخت از نيروگاه اتمي بوشهر در اين جلسه خبر داد.
وي گفت: اعضاي کميسيون نسبت به خارج شدن سوخت از قلب رآکتور نيروگاه بوشهر انتقاد داشتند و در اين جلسه نظرات و ديدگاه هاي خودشان را در اين باره اعلام کردند.
اين عضو کميسيون انرژي مجلس در ادامه يادآور شد: پس از استماع نظرات اعضاي کميسيون، مقرر شد طرح تحقيق و تفحص از نيروگاه اتمي بوشهر به کمک مرکز پژوهش هاي مجلس تا هفته آينده تنظيم، تدوين و تهيه شده و در جلسات بعدي کميسيون ارائه شود.
به گفته وي، در اين جلسه اعضاي کميسيون نسبت به برخي کارشکني ها و وعده هاي تحقق نيافته روس ها درباره نيروگاه اتمي بوشهر اعتراضاتي داشتند که در کميسيون مطرح کردند.
با اين همه،چهارشنبه گذشته حميدرضا کاتوزيان در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به منتفي شدن بحث تحقيق و تفحص از نيروگاه بوشهر به دليل طولاني بودن پروسه آن، اظهار داشت: در اين راستا اين کميسيون تصميم به تشکيل کميته اي به رياست غفوري فرد و متشکل از آقايان نجابت، اميري، جلاليان، ذوالانوار و ميگلي نژاد گرفت و اعضا به رييس مجلس معرفي شدند.
وي ادامه داد: قرار است آقاي لاريجاني اين افراد را به دستگاه ذيربط معرفي کند تا گزارش کارشناسي و علمي در مورد نيروگاه، مشکلات فني و مالي، هزينه ها، خروج سوخت و قرارداد ارايه کنند تا معلوم شود که اشکالات ناشي از چيست.
به گفته کاتوزيان، گزارش پس از آماده شدن به کميسيون و سپس رييس مجلس شوراي اسلامي ارايه مي شود تا مشخص شود چه سرنوشتي پيدا خواهد کرد.
رييس کميسيون انرژي مجلس، از آغاز به کار اين کميته در اين هفته خبر داد و گفت: اين کميته حداکثر تا دو ماه آينده گزارش خود را آماده مي کند.
محمود احمدي نژاد چند روز قبل در اولين نشست خبري اش با خبرنگاران در سال 90 درباره راه اندازي نيروگاه بوشهر گفت: "اين نيروگاه در آستانه  راه اندازي است. بعد از نصب تجهيزات، يکي از قطعات داخلي اين نيروگاه نقص فني پيدا کرد که مسوولان در حال رفع مشکل آن هستند و در تماسي که رييس جمهور روسيه با من گرفت به من اين اطمينان را داد که اين نيروگاه در زمان مقرر به بهره برداري خواهد رسيد."، اما با توجه به اخبار و همچنين شواهد و قرائن ، به نظر نمي رسد امروز هم وعده اتصال برق نيرو گاه اتمي بوشهر به شبکه سراسري برق تحقق پيدا کند و بايد به انتظار تاريخ جديد بود!


 ديپلماسي 

 يک روزنامه هندي:
آمريکا، آلمان را وادار کرد تا پرداخت هاي
نفتي هند به ايران را متوقف کند

يک روزنامه چاپ هند نوشت: پس از اين که آمريکا، آلمان را مجبور کرد تا مسير پرداخت ها از طريق يک بانک مستقر در هامبورگ را مسدود کند، هند پرداخت بهاي نفت خام وارداتي از ايران به روپيه را بررسي مي کند.
به گزارش ايسنا روزنامه تريبيون در گزارشي با عنوان "آمريکا، آلمان را وادار کرد تا پرداخت هاي نفتي هند به ايران را متوقف کند" نوشت: هند از ماه فوريه پرداخت بدهي هاي خود به ايران را به يورو و از طريق بانک ايران و اروپا مستقر در آلمان آغاز کرده بود. ولي اين بانک که مالکيت آن متعلق به ايران است جزو موسسات تحت تحريم آمريکاست و واشنگتن از نفوذ خود بر آلمان استفاده کرد تا پرداخت ها را متوقف کند.
ردي، يک مقام ارشد وزارت دارايي هند گفت: ما همچنان با ايران رايزني خود را ادامه مي دهيم تا مکانيسم پرداخت جايگزيني ايجاد کنيم. اميدواريم طرح ها را خيلي زود نهايي کنيم.
اين روزنامه نوشت: اين مشکل پس از آن ايجاد شد که بانک مرکزي هند، در دسامبر سال گذشته مکانيسم قديمي پرداختي را که براي پرداخت بهاي نفت وارداتي ايران استفاده مي شد از بين برد. اوايل ماه مارس، اس. جيپال ردي، وزير نفت، به پارلمان گفت که "بدهي هاي معوقه شرکت ملي نفت ايران در حال پرداخت است و تا اول مارس  2011،  /5 1 ميليارد يورو به بانک مرکزي ايران پرداخت شده است". ولي اين آخرين پرداختي بود که به ايران داده شد; چراکه بلافاصله پس از انتشار اين خبر، آمريکا نسبت به آن شدت عمل نشان داد.
بااين حال، عرضه نفت از سوي ايران تحت تاثير قرار نگرفته است و اين کشور واقع در خليج فارس به فروش اعتباري نفت به پشتوانه ضمانت شرکت ها ادامه مي دهد.
اين مقام ارشد وزارت دارايي هند گفت: ما در حال بررسي جايگزين هاي مختلف هستيم که پرداخت به روپيه يکي از آنهاست.
وي پيش از اين گفته بود: پس از کنار گذاشتن مکانيسم اتحاديه پاياپاي آسيايي توسط بانک مرکزي هند که از  23 دسامبر به اجرا گذاشته شد، کليه پرداخت ها به ايران بابت نفت خام وارداتي بايد با هر ارز مجاز ديگري خارج از مکانيسم اتحاديه پاياپاي آسيايي انجام شود.
هند ماهانه  12 ميليون بشکه نفت خام از ايران وارد مي کند. ايران بعد از عربستان سعودي، بزرگترين صادر کننده نفت خام به هند است.
پس از انحلال اتحاديه پاياپاي آسيايي، ايران که بيش از  12 درصد نياز نفتي هند را تامين مي کند، به عرضه اعتباري نفت ادامه داد. اين در حالي است که بدهي معوقه هند از رقم خيره کننده  3 ميليارد دلار فراتر رفته بود.
ردي پس از آن اعلام کرد که در سال مالي  2010-2009،  /2 21 ميليون تن نفت خام از ايران وارد شد. پالايشگاه منگلور  /9 6 ميليون تن، نفت اسار  /3 5 ميليون تن، رلاينس  /3 3 ميليون تن، هندوستان پتروليوم  /2 3 ميليون تن و ايندين اويل  /5 2 ميليون تن.
وي گفت که در سال مالي جاري، رلاينس استفاده از نفت خام ايران را به طور کامل متوقف کرد و در شش ماه نخست،  /9 8 ميليون تن نفت خام از ايران وارد شد.
منابع گفتند که طبق مقررات بانک مرکزي آلمان که اجازه پرداخت ها به يورو از طريق بانک ايران و اروپا را داده بود، هر قطره نفت وارداتي از ايران تحت تحريم آمريکا، گواهي و تاييد مي شد.
ابتدا، شرکت هاي نفتي، نفت خام خريداري شده از ايران و بدهي هاي خود را گواهي مي کنند. اين گواهي مجددا توسط وزارت نفت تاييد مي شود. به علاوه، استيت بانک هند نيز که پرداخت ها از مسير آن انجام مي شد، اين معاملات را تاييد مي کرد. ولي آمريکا با پرداخت ها از طريق بانکEIH  موافق نيست و از آلمان خواست تا کليه پرداخت ها را متوقف کند.

معاون شوراي عالي امنيت ملي:
گفت وگو با 1+5 همچنان ادامه دارد

معاون سياست خارجي دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران از برگزاري کنفرانس دوم خلع سلاح در تهران در اواخر بهار امسال خبر داد.
به گزارش مهر، علي باقري ضمن اعلام خبر فوق به هوشمندي ايران در مذاکره با 1+5 گفت : ايران به لحاظ شکلي و محتوايي با گروه 1+5 به صورت هوشمندانه مذاکرات را ترسيم کرد و موجب عقب نشيني آنها از تعليق به فريز و بعد گفتگو براي همکاري شد.
وي افزود: اين پيشرفت ايران در مذاکرات در شرايطي رخ داد که آنها انواع فشارها و تحريم ها را بر عليه ايران به کار بسته بودند.
باقري درعين حال به مفاد بسته پيشنهادي ايران براي مذاکره با 1+5 اشاره کرد و گفت: آن چيزي که ايران در بسته پيشنهادي خود به غرب ارايه کرده بود با توجه به تحولات منطقه به نياز امروز غرب تبديل شده است.
معاون سياست خارجي دبير شوراي عالي امنيت ملي در پايان در پاسخ به سوالي در رابطه با زمان و مکان دور آينده مذاکرات با 1+5 نيز گفت: گفت وگوها همچنان ادامه دارد ولي هنوز توافقي در رابطه با زمان و مکان دور آينده مذاکرات با 1+5 حاصل نشده است.
وي در بخش ديگري از سخنانش در رابطه با تحولات منطقه و بيداري اسلامي در کشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا گفت: اين تحولات نشانگر پيروزي ايران در جنگ نرم با غرب بود.
معاون سياست خارجي دبير شوراي عالي امنيت ملي در ادامه فقدان رهبري در نهضت هاي اخير منطقه را عاملي تضعيف کننده براي اين حرکت ها عنوان کرد و  در عين حال گفت: ولي به دليل مردمي بودن اين حرکت ها پيش رونده هستند. وي در بخش ديگري از سخنانش آمريکا را در تحولات اخير منطقه سردرگم عنوان کرد و گفت: مواضع آنها نشان مي دهد که دچار غافلگيري شده و امروز پس از تسري اين بيداري اسلامي به کشورهاي مختلف شاهد تلاش آمريکا براي ايجاد انحراف در اين حرکت ها هستيم.
وي بحرين را نمونه اي از تلاش هاي غرب براي ايجاد تغييري در حرکت مردم اين کشور عنوان کرد و گفت: آنها با طرح شعارهاي فرقه اي و شيعه و سني کردن اين نهضت به دنبال انحراف در حرکت مردم هستند.
باقري همچنين تصريح کرد: آمريکا حتي براي حفظ بحرين حاضر به پرداخت هزينه هاي سنگين براي اعتبار و ادعاهاي مردم سالارانه خود است.
وي در رابطه با بيانيه اخير شوراي همکاري خليج فارس و مواضع عربستان در زمينه تحولات منطقه، گفت:  روند تحولات نشان مي دهد که ديگر جايي براي صهيونيست ها و متحدان آمريکا در منطقه باقي نمانده است.

ملاقات خداحافظي سفير مستعفي
جمهوري يمن در بيروت با سفير کشورمان

فيصل ابوراس سفير جمهوري يمن در لبنان  که اخيرا در پي کشتار مردم کشورش توسط دولت حاکم استعفا داد  روز پنجشنبه با غضنفر رکن آبادي سفير جمهوري اسلامي ايران در بيروت ملاقات کرد.
به گزارش ايسنا، وي در اين ملاقات که به منظور خداحافظي رسمي صورت گرفت، با اشاره به ضرورت حل مشکلات منطقه به دست خود، ابراز اميدواري کرد مردم کشورهاي منطقه بتوانند هرچه زودتر شاهد امنيت، ثبات و دستيابي به خواسته هاي مشروع خود باشند.
وي همچنين از اين که جمهوري اسلامي ايران همواره نقشي سازنده و مثبت در منطقه ايفا کرده، قدرداني کرد.
رکن آبادي نيز با اشاره به روابط مفيد و سازنده بين سفارتخانه هاي دو کشور طي مدت ماموريت ايشان در لبنان و تاکيد بر موضع جمهوري اسلامي ايران در حمايت از خواسته هاي حق طلبانه و حمايت از احقاق حقوق مردم و برقراري عدالت، براي وي آرزوي توفيق کرد.


 اخبار کوتاه 

تماس تلفني وزراي خارجه
ايران و فرانسه

علي اکبر صالحي وزير امور خارجه کشورمان عصر روز پنجشنبه و آلن ژوپه وزير خارجه فرانسه طي يک تماس تلفني گفت وگو کردند.  به گزارش ايسنا در اين مذاکره ، طرفين ضمن مرور روابط دو جانبه، راه هاي گسترش همکاري ها را بررسي کردند. همچنين وزراي خارجه دوکشور در رابطه با موضوعات و تحولات بين المللي ازجمله ليبي،  ساحل عاج و بحرين به رايزني و تبادل نظر پرداختند.

تشکر ژاپن از
ارسال کمک هاي ايران

تاکاهيرو يوکوميچي رييس مجلس نمايندگان ژاپن طي نامه اي به عباس عراقچي سفير ايران در ژاپن از ارسال کمک هاي ايران تشکر کرد. به گزارش ايسنا در متن اين نامه آمده است:  در فاجعه زلزله و سونامي اخير که خرابي هاي عظيمي در محدوه وسيعي به مرکزيت منطقه توهوکو را به بار آورده، بيش از ده هزار نفر جان عزيز خود را از دست داده و بالغ بر بيست هزار نفر نيز مفقود گشته اند. مسوولين ژاپن در جهت اسکان مجدد آوارگان اين حوادث تلاش مي نمايند.  مردم ژاپن به شدت تحت تاثير کمک هاي ارسالي از سوي کشور شما قرار گرفته اند. مايليم از سوي نمايندگان مردم در مجلس ژاپن قدرداني عميق خود را از ارسال اين کمک ها اعلام نمايم. لطفا دوستانه ترين احترامات اينجانب را به مسوولين محترم کشورتان ابلاغ فرماييد.

پيگيري سرنوشت 
ديپلمات هاي ربوده شده
در لبنان

جرج کومنينوس نماينده صليب سرخ جهاني در لبنان روز پنجشنبه با غنضر رکن آبادي سفير جمهوري اسلامي ايران در محل سفارت جمهوري اسلامي ايران در بيروت ديدار و درباره زمينه هاي مشترک همکاري بين سازمان صليب سرخ جهاني و جمهوري اسلامي ايران تبادل نظر کرد. به گزارش ايسنا، در اين ديدار رکن آبادي با اشاره به اهميت تحولات منطقه و ضرورت فعال تر شدن صليب سرخ جهاني در امور بشردوستانه و کمک رساني، از امدادرساني و برنامه هاي در حال اجراي صليب سرخ جهاني در ليبي، بحرين، فلسطين و ساير نقاط بحراني منطقه تقدير و تشکر کرد.  وي موضوع ربايش چهار ديپلمات ايراني در سال 1982 در لبنان را خاطرنشان کرد و گفت: اين پرونده براي ملت و دولت ايران يک پرونده ملي مي باشد و در پيگيري آن تا تعيين نهايي سرنوشت اين عزيزان جدي مي باشيم.

نگراني شوراي همکاري
خليج فارس از روابط
ايران و مصر

اعلام دولت موقت مصر در پيگيري روند گسترش روابط با ايران و بازگشايي سفارت  خود در تهران و استقبال مقامات ايراني از اين موضع گيري، نگراني شديد اعضاي شوراي همکاري خليج فارس را در بر داشته است.  به گزارش ايسنا به نقل از العالم در حالي که کشورهاي عضو اين شورا در تازه ترين اقدام ضدايراني خود بيانيه اي خارج از اسلوب هاي بين المللي منتشر کرده  و انتظار حمايت هاي بين المللي و منطقه اي را داشته و دارند، سخنان اخير نبيل العربي براي اين کشورها گران تمام شده و از دولت موقت مصر خواستار توضيح شدند.  در همين راستا، روزنامه  القبس به نقل از يک ديپلمات مصري نوشت، سياست خارجه جديد مصر بعد از انقلاب 25 ژانويه در راستاي "تصحيح روند" اشتباهات گذشته است، اما اين تصحيح روند به معناي دست کشيدن از برخي اصول تاريخي سياست مصر از جمله ايجاد " روابط مستحکم" با کشورهاي حوزه خليج فارس نيست.  اين روزنامه  کويتي به نقل از ديپلمات ياد شده که نامي از وي برده نشده است، افزود: از اظهارات نبيل العربي وزير امور خارجه مصر درباره آمادگي مصر براي از سرگيري روابط با تهران نبايد اين گونه فهميده شود که اين مساله به ضرر روابط مصر و کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس خواهد بود بلکه بايد به اين مساله اين طور نگاه کرد که اين کشور به دنبال حفظ امنيت کشورهاي حوزه خليج فارس است و اجازه نمي دهد که تحت هيچ شرايطي لطمه اي به آن وارد شود به ويژه آن که وزير خارجه  مصر اين روابط را به عدم دخالت در امور داخلي مشروط کرد.  وي تصورات برخي مبني بر اين که اين نزديکي روابط به ضرر کشورهاي حوزه خليج فارس است را رد کرد و گفت: اين تصورات اشتباه است; چراکه مصر هرگونه تهديد عليه امنيت کشورهاي حوزه خليج فارس را تهديدي مستقيم براي امنيت ملي خود مي داند; بنابراين بايد " انقلاب ديگري" در افکار براي حل اين مشکل ايجاد شود.


 انتقاد آيت الله مظاهري ازحرمت شکنان مرجعيت 

رييس حوزه علميه اصفهان از کساني که با سطحي نگري و تندروي حرمت مرجعيت را حفظ نمي کنند، انتقاد کرد. آيت الله مظاهري  در ديدار مدير و معاونين حوزه علميه اصفهان بر اهميت موضوع مرجعيت و تشخص ويژه نهاد مرجعيت در حوزه هاي علميه اشاره و اظهارداشت: حوزه هاي علميه بدون نهاد مرجعيت، بي معناست و در همه زمينه ها بايد به نظر و اقدام مراجع عظام توجه جدي شود. رييس حوزه علميه اصفهان به جايگاه برجسته حوزه   در طول تاريخ و اهميت فوق العاده تحصيل علوم و معارف ديني اشاره کرده و گفت: با وجود اقدامات بسيار شايسته و شايان تقديري که در حوزه ها، از جمله حوزه علميه اصفهان در سال هاي اخير براي رشد و توسعه همه جانبه انجام پذيرفته است، اما اين حرکت رو به جلو بايد با تلاش گسترده علمي و اخلاقي اساتيد، فضلا و طلاب حوزه هاي علميه تکميل گردد.
به گزارش مرکز خبر حوزه، وي در اين زمينه، موضوع رشد و تکامل علمي حوزه  ها را يکي از ضروري ترين و حياتي ترين مسائل برشمرده و تصريح کرد: رشد علمي و ارتقاي برنامه هاي آموزشي و پژوهشي، نبض حيات حوزه هاست و استمرار تلاش هاي علمي سلف صالح که حق حيات بر حوزه  ها دارند، تنها در گرو تلاش مضاعف اساتيد، فضلا و همه طلاب است که بايد با همت عاليه خود، ضعف ها و نواقص موجود در زمينه رشد علمي و آموزشي را ترميم نمايند. آيت الله مظاهري، تکامل علمي حوزه را بدون فراهم آوردن ابزار و زمينه  هاي لازم، امري غير ميسر و ناممکن دانست و خاطرنشان کرد: توجه به همه جوانب و شعبه هاي علوم ديني و معارف اسلامي به ويژه فقه و اصول و عدم تمرکز صرف بر برخي از شاخه هاي علمي، يکي از زمينه هاي اصلي رشد علمي در حوزه هاي علميه است و بايد از سوي برنامه ريزان و نيز مجريان آموزشي و همچنين از سوي اساتيد و طلاب، مورد توجه قرار گيرد.

انتقاد از کم توجهي به يادگيري عالمانه و اجتهادي

وي در همين خصوص، از کم توجهي به يادگيري عالمانه و اجتهادي فقه و اصول و نيز عدم اعتناي جدي به علوم بسيار مهمي همانند تفسير، اخلاق، کلام، رجال و فلسفه، انتقاد کرده و افزودند: در شرايطي که ما براي مواجهه علمي با دنياي معاصر به توجه هرچه بيشتر به قرآن کريم و تسلط عميق اجتهادي در فقه و اصول و نيز تسلط بر مباني کلامي و فلسفي، نياز داريم، کم توجهي طلاب و حوزه ها به اين علوم، باعث افت علمي و خسارت هاي جبران ناپذير خواهد شد.
آيت الله مظاهري با انتقاد شديد از کساني که از سر جهالت و يا غرض ورزي با حرکت هاي غير علمي و خارج از ضوابط شرعي و اخلاقي، استوانه هاي علمي تشيع و حوزه نظير صدرالمتالهين (قدس سره) را مورد اهانت هاي ناروا قرار مي دهند، انجام اين گونه اقدامات را ناشي از عدم توجه لازم به کلام، فلسفه و حکمت در حوزه هاي علميه دانست و اعلام کرد: شکوفايي حوزه ها در همه زمينه ها و شاخه هاي معارف اسلامي و علوم ديني امري غير قابل ترديد است و بايد فضاي علمي و پژوهشي حوزه ها در تمامي اين ابعاد تقويت شود.

تاکيد بر رشد اخلاق و تهذيب

وي با اشاره به اهميت بسيار فراوان اخلاق و تعليم و تربيت هاي اخلاقي در رشد حوزه هاي علميه، اخلاق عملي و تهذيب نفس و تزکيه روح را عامل اصلي اتصال مردم با علما و طلاب بر شمرده و تصريح کردند: مساله اخلاق و تهذيب نفس، هدف اصلي حوزه ها و علوم ديني و معارف اسلامي است و بايد نواقص موجود در اين زمينه با تلاش مسئولان حوزه و اهتمام اساتيد و طلاب مرتفع گردد. وي با بيان اينکه  درس هاي اخلاق بايد زمينه اي براي تربيت عملي طلاب جوان باشد، ضرورت برگزاري دروس اخلاق به معناي حقيقي را يادآور و خاطرنشان کرد: متاسفانه در پاره اي از موارد، برخي از درس هاي اخلاق به جاي آن که کانوني براي تعليم اخلاق علمي و عملي طلاب جوان باشد، تبديل به جايگاهي براي ابراز مواضع غيراخلاقي، مي شود و فايده اصلي خود را از دست مي دهد. وي مساله اصلاح و ارتقاي کتب درسي را يکي ديگر از لوازم و ابزار رشد و تکامل علمي حوزه هاي علميه بر شمرده و اظهار داشت: کتاب هاي درسي بايد به معناي صحيح کلمه و در يک جريان علمي حقيقي اصلاح شود و در حقيقت ارتقا پيدا کند، روشن است که اين کار، يک حرکت بسيار دقيق و ظريف است که جز از عهده افراد عالم و داراي صلاحيت ساخته نيست. آيت الله مظاهري با تقدير فراوان از تلاش ها و خدمات مخلصانه آيت الله طباطبايي نژاد، مدير حوزه علميه اصفهان و همه مسئولان اين حوزه، بر ضرورت استمرار حرکت رو به جلو در حوزه اصفهان تاکيد کرده و افزود: اين حوزه کهن و با سابقه يکي از بزرگ ترين حوزه هاي شکوفاي کشور و يکي از سه حوزه اصلي مستقل در جمهوري اسلامي است.
وي استقلال حوزه علميه اصفهان در کنار حوزه عظيم الشان قم و حوزه مقدس مشهد را يکي از عوامل اصلي و تعيين کننده در پيشرفت هاي متعدد سال هاي اخير در حوزه اصفهان دانسته و در اين زمينه تاکيد کرد: اگرچه بناي هميشگي حوزه هاي علميه بر همسويي و همگامي با يکديگر بوده و خواهد بود، اما موضوع استقلال برخي از حوزه ها از همديگر همانند اصل مساله استقلال حوزه ها و علما بايد مورد توجه جدي واقع شود و نبايد اين استقلال مخدوش گردد.
آيت الله مظاهري با تقدير از مسئولان حوزه علميه قم، بر ضرورت التزام به استقلال حوزه هاي علميه اصفهان و مشهد در همه زمينه ها و در عين همگامي و همسويي هاي لازم، تاکيد کرده و خاطرنشان کرد: موضوع استقلال حوزه علميه اصفهان همانند استقلال حوزه مشهد، بايد به معناي حقيقي و درست آن مورد توجه و نظر قرار گيرد و اين مساله مسلما به نفع حوزه  هاي علميه و عامل تعيين کننده براي رشد و ارتقاي آنان خواهد بود.


 سال نوري ! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

محمود احمدي نژاد در قزوين (19 خرداد 1385): اميدوارم ظرف سه سال آينده، ريشه بيکاري را قطع کنيم.
محمود احمدي نژاد در کرمانشاه (18 فروردين 1390): دولت تصميم گرفت که تمام عزم خود را به کار گيرد که به طور پي درپي سالي دو ميليون  و500 هزار شغل ايجاد کند تا با کمک جوانان ظرف دو سال بيکاري در کشور ريشه کن شود.
 نتيجه گيري ها:
1- از سال 85 تا سال 90 فقط يک سال گذشته است.
2- به همين ترتيب پيش برود بر اساس وعده جديد، سال 1400 شمسي بيکاري ريشه کن مي شود.
3- ولي دولت فعلي فقط تا سال 1392 پابرجاست. پس... بقيه نتيجه گيري با خودتان!


 بزرگاني مثل امام (ره) هيچ وقت نمي ميرند 

مراسم چهلمين روز درگذشت مرحوم  دکتر محمود بروجردي داماد مکرم امام خميني  پنج شنبه شب با حضور پرشور علاقمندان به بيت مکرم رهبر کبير انقلاب اسلامي، در حسينيه جماران برگزار شد. به گزارش جماران،  در اين مراسم که از سوي بيت امام و با حضور حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني و حجج الاسلام سيد ياسر و سيد علي خميني برگزار شد،  بسياري از شخصيت هاي سياسي، علمي، اجتماعي و فرهنگي دوستدار امام خميني از جمله آيت الله راستي کاشاني،  آيت الله موسوي بجنوردي، آيت الله گلپايگاني، آيت الله موسوي خوئيني ها و آيت الله خزعلي و حجج الاسلام و المسلمين سيد محمد خاتمي، شهرستاني،  ناطق نوري، ابوترابي،  شيخ حسن صانعي،  قدرت عليخاني،  رحماني،  کيان ارثي،  سراج الدين موسوي،  هادي قابل و محمود دعايي حضور داشتند. فضلاي حوزه علميه و اساتيد دانشگاه از جمله دکتر اعواني و دکتر داوري اردکاني نيزحضور پررنگي داشتند. محسن رضايي، علي مطهري،  حميدرضا آصفي،  غلامحسين کرباسچي،  طلايي نيک،  محمدرضا خاتمي،  نيري،  اميدوار رضايي و اسدالله بادامچيان از جمله شخصيت هاي سياسي حاضر در اين مراسم بودند. در اين مراسم آيت الله فاطمي نيا در سخناني به تشريح شخصيت والاي امام خميني پرداخت و اظهار کرد: شخصيت امام و جامعيت ايشان منحضر به فرد است. ايشان فقيه، فيلسوف، عارف، کلامي و سياستمدار بودند. بزرگاني مثل امام با رحلت، از بين نمي روند. وي ادامه داد: امام خميني صاحب کرامات زيادي بود و انسان ها با توجه به ظرفيت خود از اين کرامات بهره مي بردند. فاطمي نيا در تشريح شخصيت دکتر محمود بروجردي گفت: مرحوم بروجردي در تمام سالهاي پربرکت عمر خود،  به نظام و انقلاب خدمت کرد. وي فردي خدوم و با شرح صدر مثال زدني بود. وي افزود: مرحوم بروجردي شخصيتي فرهنگي بود و با علماي بزرگ حشر و نشر داشت. وي جوانمرد بود و به پاکي و سعادت زندگي کرد. مجلس ختم بانوان نيز همزمان در حسينيه شماره دو جماران برگزار شد.


 روزنگار 

سيدمرتضي آويني به شهادت رسيد

روز 20 فروردين 1372 سيدمرتضي آويني نويسنده، عکاس، معمار و مستندساز در منطقه فکه استان خوزستان به شهادت رسيد. آويني در شهريورماه 1326 هجري شمسي در شهر ري به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در شهرهاي زنجان، کرمان و تهران به پايان رساند و سپس به عنوان دانشجوي معماري وارد دانشکده  هنرهاي زيباي دانشگاه تهران شد. او که از کودکي با هنر انس داشت، شعر مي سرود، داستان و مقاله مي نوشت و نقاشي مي کرد، تحصيلات دانشگاهي اش را نيز در رشته اي به انجام رساند که به طبع هنري او سازگار بود. مريم اميني همسر آويني که سال 36 با او پيوند زناشويي بست، درباره آشنايي با وي مي گويد: "قبل از ازدواج، آشنايي چندساله با هم داشتيم. من ايشان را مي شناختم. از سن پانزده سالگي تا نوزده- بيست سالگي که اين آشنايي به ازدواج رسيد. خانواده من مخالف بود، ولي براي من مشخص بود که اين زند گي مشترک بايد شروع شود. صورت ديگري براي ادامه  زند گي نمي توانستم تصور کنم. به خاطر اين که از همان ابتدا مرتضي براي من حالت مراد بودن را داشت. رد و بدل کردن کتاب هاي خوب، شرکت در سخنراني ها و کنسرت هاي موسيقي دانشکده  هنرهاي زيبا که ايشان آن جا درس مي خواندند، در واقع ايشان راهنماي کاملي براي من بودند."اواخر سال 1370 بود که "موسسه فرهنگي روايت فتح" به فرمان آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب تاسيس شد تا به کار فيلم سازي مستند و سينمايي درباره دفاع مقدس بپردازد و تهيه مجموعه  روايت فتح را که بعد از پذيرش قطعنامه رها شده بود ادامه دهد. شهيد آويني و گروه فيلم برداران روايت فتح سفر به مناطق جنگي را از سر گرفتند و طي مدتي کم تر از يک سال کار تهيه شش برنامه از مجموعه ده قسمتي "شهري در آسمان" را به پايان رساندند و مقدمات تهيه مجموعه هاي ديگري را درباره آبادان، سوسنگرد، هويزه و فکه تدارک ديدند.  و در نهايت روز جمعه بيستم فروردين 1372 مرتضي آويني که به همراه گروه تصويربرداري روايت فتح در منطقه فکه به سر مي برد، در اثر اصابت ترکش مين باقي مانده از جنگ ايران و عراق به شدت مجروح شد و لحظاتي بعد در سن 46 سالگي به شهادت رسيد.


 آينه ها در مغز 
نويسنده : جواد لگزيان

خوشي و اندوه از يک واقعه سياسي يا يک رويداد ورزشي هماوايي انساني را شکل مي دهد. هماوايي که مي تواند تاريخ ساز باشد.وقتي مي بينيم کسي گريه مي کند، مي خندد، از چيزي مشمئز يا منزجز مي شود يا دردي را احساس مي کند، با آن هيجان و  احساس خاص شريک مي شويم.مي توانيم احساس کنيم که ما هم در حال تجربه چيزي هستيم که آن ها تجربه مي کنند.به تازگي با کشف نورون هاي آينه اي به قدرت مشارکت در تجربه  يکديگر از طريق مغز انساني خود پي برده ايم، کتاب امروز براي اولين بار مروري نظام مند دارد بر اين پديده. "ريتزولاتي" عصب شناس ايتاليايي که براي نخستين بار موفق به کشف نورون هاي آينه اي شد، به همراه فيلسوفي به نام "سينگا گيليا" در کتاب آينه ها در مغز از اين کشف مهم و چشم اندازهاي اين کشف مي نويسد. آينه ها در مغز نوشته جاکومو ريتسولاتي و کورادو زينيگاليا را عبدالرحمن نجل رحيم و زهرا مرادي ترجمه و نشر مرکز رهسپار بازار کتاب کرده است.


 زير پوست خبر 

هک سايت دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد در واکنش به خبر "دانشگاه آزاد فرقه ضاله بهائيت را جزو اديان به شمار آورد "، توضيح داد که اين اتفاق مربوط به هک شدن زير لينک سايت خبري يکي از واحدهاي دانشگاه آزاد بوده است. به گزارش پارسينه، دانشگاه آزاد در توضيحاتي که به فارس ارسال کرده، آورده است: مورد اشاره خبرنگار آن رسانه مربوط به هک شدن زير لينک وب سايت قديمي ثبت نام يکي از واحدهاي کوچک در يک مقطع زماني بوده است که هيچ ارتباطي با مسئولين واحد مذکور نداشته است و خارج از اراده و خواست دانشگاه بوده است و پس از اطلاع سريعا اصلاح لازم انجام شد. دانشگاه آزاد در ادامه توضيحات خود آورده است:  از آن رسانه محترم انتظار مي رود، در مجموعه اي که با بيش از 400 واحد دانشگاهي و مرکز آموزشي به عنوان بزرگترين مجموعه آموزش عالي جهان در راستاي اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي فعاليت مي کند، خبط ناشي از شيطنت يک هکر در يک واحد کوچک را به کل مجموعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي نسبت ندهند و در راستاي وحدت و همدلي و تحکيم منافع ملي در سال جهاد اقتصادي بيش از پيش تلا ش نمايند.

مهدي هاشمي: از اتهامات تبرئه شدم

مهدي هاشمي در نامه اي به الف از تبرئه خود در تحقيقات سرپيتر نورث خبر داد. سر پيتر نورث  اتهامات وارده در مورد نحوه پذيرش دانشجوي دکتراي مورد نظر را بررسي کرده و مبنايي نيافته که آکسفورد بر اساس آن اقدام قانوني عليه اين دانشجو انجام دهد. به گزارش "الف"، دربخشي از متن نامه مهدي هاشمي آمده: به لطف خداوند منان، نتيجه تحقيقات دانشگاه اکسفورد به سرپرستي سر پيتر نورث (يکي از مبرزترين وکلاي انگلستان) در خصوص اتهاماتي که به پذيرش من در اين دانشگاه وارد شده بود اعلام شد و بي اساس بودن اين اتهامات ثابت گرديد. همچنانکه توقع مي رفت ثابت شد که ورود من به اين دانشگاه مطابق مقررات صورت گرفته و هيچ خطايي صورت نگرفته است. از آنجايي که گروه هايي متعدد ازآغاز انقلاب اسلامي ملت ايران، سعي بر اين داشته اند، تا ناکامي ها و کاستيهاي خود را با مايه گذاشتن و آلوده کردن  نام خانواده هاشمي جبران کنند، تکليف بر آن ديدم، که جهت تنوير افکار ملت عزيز، چه دوستان و چه آنهايي که متاسفانه تبليغات يکطرفه را باور کرده اند، اطلاع رساني کنم، البته اين حق مسلم ملت ايران است که قضاوت نهايي را انجام دهند. حدودا، 18 ماه پيش از کشور خارج شده تا به وظايفي که به عهده من گذاشته شده بود رسيدگي کنم و تحصيلات خود را در خارج از کشور در مقطع دکترا ادامه دهم. از آنجايي که بازرسي شعبه هاي خارج از کشور به عهده اينجانب گذاشته شده بود، ضمن بازرسي از شعبه دانشگاه آزاد در شهر آکسفورد، تصميم گرفتم در دانشگاه آکسفورد مشغول به تحصيل شوم. از آنجايي که گروهي از هموطنان ممکن است به پروسه پذيرش دانشگاه ها در خارج از کشورآشنايي کافي نداشته باشند، اين پروسه طولاني و 9 ماهه، شامل، بررسي مدارک دانشگاهي ليسانس و فوق ليسانس، دريافت پروپوزال و چندين مصاحبه با اساتيد مربوطه مي باشد. بار ديگر يکي از کساني که فلسفه وجودي خود را در توهمات و بهتان به ديگران مي بينند، اتهاماتي را متوجه بنده و دانشگاه آکسفورد نمود مبني بر پرداخت پول در ازاي گرفتن پذيرش از اين دانشگاه. مسوولين اين  دانشگاه با من تماس گرفته و به موافقت من، تحقيقات اين دانشگاه آغاز شد. اين تحقيقات 2-3 ماه به طول انجاميد و درست چندين هفته قبل از انتشار رسمي نتايج اين تحقيقات، فرد ...که از نتيجه اين تحقيقات آگاه شده بود، سعي کرد با مطبوعاتي کردن اين موضوع و طرح موضوعاتي من جمله ويزا و يا محل اقامت بنده که نه در حيطه دانش ويا سوابق وي بود، براي خود کسب آبرو کند.

کتاب "مشايي کيست" و مجوز وزارت ارشاد؟!

در حالي کتاب 'مشايي کيست؟' آماده دريافت مجوز و انتشار شده است، هنوز مشخص نيست که نحوه مواجهه وزارت ارشاد با اين کتاب چگونه خواهد بود. به گزارش مشرق، يکي از علماي مطرح قم با در اختيار قرار دادن نکاتي درباره گرايشات و تراوشات ذهني اسفنديار رحيم مشايي، از يکي از شاگردان خود خواسته که اين نکات را تدوين و منتشر کند. اين کتاب که با عنوان "مشايي کيست؟" توسط يکي از شاگردان اين عالم مطرح به رشته تحرير در آمده قرار است به زودي منتشر و روانه بازار شود. گفته مي شود اين کتاب تکميل شده و به زودي براي آن درخواست مجوز خواهد شد اما هنوز مشخص نيست که نحوه مواجهه دولت با اين کتاب چگونه خواهد بود. بنابراين گزارش، در اين کتاب، تطبيق اظهارات مشايي با اعتقادات برخي گروه هاي انحرافي مورد بررسي قرار گرفته و همچنين نويسنده کوشيده است با کالبدشکافي برخي اظهارات وي، اثبات کند که اين اظهارات نه تنها مبناي علمي و روايي نداشته بلکه در اکثر اوقات ضد و نقيض نيز بوده است. پيش از اين حاميان اسفنديار رحيم مشايي که تيم هاي ويژه اي براي تبليغ وي راه اندازي و فعال کرده اند، در جريان سفرها و يا با اعزام مبلغاني، سي دي ها و جزوات حاوي سخنان مشايي را در سطح گسترده توزيع کرده اند.

پسر احمدي مقدم عروس لبناني گرفت

فرزند سرتيپ پاسدار "اسماعيل احمدي مقدم" فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در ايام عيد با يک دختر لبناني ازدواج کرد. آزادي نيوز نوشت: يک منبع آگاه گفت: فرزند سرتيپ پاسدار "اسماعيل احمدي مقدم" فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در ايام عيد با يک دختر لبناني ازدواج کرد. اين منبع آگاه در ادامه افزود: خانواده سرتيپ احمدي مقدم که در گذشته نيز مدتي در کشور لبنان زندگي مي کرده و با خانواده هاي شيعي اين کشور ارتباط و دوستي داشته اند، در ايام تعطيلات نوروزي امسال به لبنان سفر کرده و مراسم کوچکي در آنجا برگزار کردند. گفتني است اين اولين ازدواج فرزند يکي از مقامات ارشد جمهوري اسلامي ايران با دختران غيرايراني نيست بلکه براي نمونه مدتي پيش نيز خواهرزاده "محمود احمدي نژاد" با يک دختر ترکيه اي ازدواج کرد.

پخش فيلم تازه از حادثه فحاشي به خانواده هاشمي

آخرين نيوزنوشت: پس از انتشار گسترده فيلم توهين فردي به نام سعيد تاجيک به فائزه هاشمي دختر آيت الله هاشمي، اين بار فيلمي از همان حادثه منتشر شده که حکايت از فحاشي زننده همين فرد به محسن هاشمي دارد. خبرگزاري فارس، ماهها پيش با انتشار تصويري، سعيد تاجيک (فرد هتاک به خانواده هاشمي) را نويسنده و رزمنده دفاع مقدس خوانده بود. اين فرد در فيلم پخش شده، عبارات زشتي را در مورد محسن هاشمي رييس سابق متروي تهران به زبان مي آورد. شايان ذکر است، پس از پخش نسخه  نخست اين فيلم ، دادستان تهران عليه افراد فحاش به خانواده  آيت الله هاشمي، اعلام جرم کرده بود.


 کاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي