نسخه شماره 2573 - 1389/11/26 -

نمايش غيرواقعي حوادث انتخابات اعتراض منتقدان را به دنبال داشت
اعتراض گسترده به فيلم پايان نامه

نگاهي به فيلم جدايي نادر از سيمين
يک قصه تلخ دوست داشتني


برگزيدگان جشنواره نماز و نيايش به جشنواره فيلم کوتاه سال آينده راه مي يابند

نامه انتقادي منيژه حکمت به رامبد جوان:
دزدي فقط از ديوار مردم بالا رفتن نيست


اخبار کوتاه


 نمايش غيرواقعي حوادث انتخابات اعتراض منتقدان را به دنبال داشت
 اعتراض گسترده به فيلم پايان نامه  

نشست مطبوعاتي فيلم سينمايي پايان نامه شب يکشنبه در سالن همايش هاي برج ميلاد برگزار شد که از زمان پخش فيلم تا زمان برگزاري نشست; منتقدان و روزنامه نگاران سينمايي به محتواي بد و ساختار ضعيف فيلم اعتراض شديد داشتند و آن را مورد انتقاد قرار دادند. در طول زمان نمايش اين فيلم اکثريت منتقدان حاضر در سالن همايش هاي برج ميلاد که تمامي صندلي هاي آن را اشغال کرده  بودند; با تشويق هاي پياپي و خنده هايي ازسر تمسخر به ساختار ضعيف و محتواي غيرعقلاني فيلم انتقاد  کردند. دامنه اين انتقادات شديد به نشست مطبوعاتي نيز کشيده شد و حجم افرادي که در اين نشست حاضر بودند از هر گروه و گرايش سياسي و رسانه اي; نسبت به محتواي غيراخلاقي فيلم انتقاد کردند.   به گزارش ايلنا، حامد کلاهداري(کارگردان فيلم سينمايي پايان نامه) در نشست مطبوعاتي اين فيلم با اشاره به انتقاد شديد منتقدان سينمايي از اين فيلم گفت: امروز من معني آزادي بيان را در سينماي مطبوعات فهميدم. اي کاش عده اي مي گذاشتند تا اين فيلم ديده شود.
کلاهداري ادامه داد: اين فيلم يک ژانر سياسي و اجتماعي بود و تلاش کردم در آن فقط داستان در بستر حوادث انتخابات روايت شود اما تمامي ماجراي فيلم غير واقعي بود.  کلاهداري با اشاره به واکنش منتقدان به فيلم در زمان نمايش آن و همچنين تشويق هاي متوالي آنها در اعتراض به ساختار ضعيف فيلم گفت: آنچه که امروز در اين سينما ديدم براي من تعجب برانگيز بود. من با هفت نفر مي توانم بلايي که امروز بر سر اين فيلم آمد را بر سر آثار استيل برگ در  آورم. من يک فيلم سياسي ساختم و اگر هو نمي شد و مورد انتقاد قرار نمي گرفت; باور نمي کردم که فيلم سياسي ساختم زيرا معتقدم فيلم سياسي قطعا عده اي مخالف و عده اي موافق دارد.
کلاهداري ادامه داد: من به اين فيلم و تک تک صحنه هاي آن معتقدم زيرا با اعتقادم اين فيلم را ساختم و افتخار مي کنم که با يک تهيه کننده محبوب و محجوب کار کردم.  روح الله شمقدري(تهيه کننده فيلم) نيز با اشاره به فضاي به وجود آمده عليه اين فيلم گفت: خيلي خوشحالم که اين فيلم در سالن مطبوعات ديده شد. جميع اتفاقاتي که براي اين فيلم رخ داد در زمان نمايش در سالن مطبوعات و خارج از آن خوشحال کننده بود و آنچه امروز اينجا ديدم و آنچه که در جاهاي ديگر ديدم باعث شد بگويم که فيلم توانسته است حرف خود را بزند و حتي اين حرف را خطاب به مخالفان خود بزند.  
وي ادامه داد: عيب فيلم پايان نامه آن است که مي خواهد حرف سياسي بزند و همين امر باعث شد تا مشکلات زيادي براي فيلم تحميل شود.  فيلم پايان نامه در اين ميان يک اتفاق است که در جهت مصالح نظام حرکت کرده است البته ما نيز در ايران خطاهايي داشته ايم.  حامد کميلي يکي از بازيگران فيلم نيز گفت: نمي دانم چرا قبول کردم که امروز اينجا بيايم و پاسخگو باشم زيرا من معتقدم در زمان پخش اين فيلم حملات منتقدان آنقدر شديد بود که اين فيلم ديده نشد. من امروز يک عذرخواهي به اهالي مطبوعات که آمده بودند فيلم را ببينند; بدهکارم.  بهاره افشاري يکي از بازيگران اين فيلم نيز که از انتقادات مطرح شده درباره فيلم به شدت عصباني بود، گفت: هيچ بخشي از فيلم در اين سينما ديده نشد و هيچ ديالوگي به درستي شنيده نشد اما بايد بگويم اينکه ما امروز اينجا هستيم و اين تعداد زياد عکاس که حضور دارند; نشان مي دهد که ما آدم هاي مهمي هستيم و من به حامد کلاهداري تبريک مي گويم.


 نگاهي به فيلم جدايي نادر از سيمين
 يک قصه تلخ دوست داشتني 
نويسنده : مرجان حاجي حسني

اکثر کارگردانها با نام فيلم هايشان شناخته مي شوند اما بعضي فيلم ها هستند که به خاطر کارگردانشان معروف مي شوند. فيلم هاي اصغر فرهادي از اين دسته اند. اين روزها ديگر نام اصغر فرهادي قبل از نام «درباره الي» مطرح مي شود و طبيعي است که توقع مخاطبان از برنده جايزه برلين در حد نامش باشد. جشنواره 29 فيلم فجر هم از فيلم هاي اصغر فرهادي بي بهره نماند و اين کارگردان خوش نام بار ديگر با «جدايي نادر از سيمين» تماشاگران را سرجايشان ميخ کوب کرد.
قصه فيلم از نامش پيداست. جدايي نادر از سيمين. اما، نکته سنجي و ريزبيني اصغر فرهادي از نام فيلم شروع مي شود و تا پايان فيلم ادامه پيدا مي کند.
نام فيلم اين توقع را براي مخاطب ايجاد مي کند که نادر قصد جدايي از سيمين را داشته باشد در حالي که اصغر فرهادي باز هم به بيننده رو دست مي زند وداده هاي ذهني اش را به هم مي زند چرا که در همان دقايق اوليه فيلم مشخص مي شود که سيمين قصد جدايي از نادر را دارد، و ماجرا برعکس تصور اوليه بيننده است.
قصه فيلم بسيار ساده است و چند دقيقه اول خسته کننده مي نمايد چرا که نگهداري از يک بيمار آلزايمري که نقش پدر نادر را ايفا مي کند کمي کسالتآور و غم انگيز است. اما اين کسالت آوري زياد به طول نمي انجامد و بيننده بيآنکه متوجه شود لحظه اي به خود ميآيد و مي بيند که در قصه فيلم غرق شده و با نقش هاي فيلم هم ذات پنداري مي کند.
انگار اين خصلت اصغر فرهادي است که کاري مي کند که بيننده وسط فيلمش زندگي کند و چنان همه شخصيت هايش را دوست بدارد که نتواند يکي را به نفع ديگري کنار بگذارد. اما فيلم تلخ تر از آن است که فرصت انتخاب به بيننده دهد، تا بيننده سر بجنباند مي بيند که فاجعه همه را نابود کرده و کاري از دست کسي برنميآيد.
جدايي نادر از سيمين فيلمي است که در عين سادگي بسيار پيچيده است و در عين تلخي، سفيد. شايد بتوان گفت جدايي نادر از سيمين از لحاظ فضاي فيلم شبيه «چهارشنبه سوري» است و از لحاظ رويکرد مضموني شبيه «درباره الي».
هنگام تماشاي فيلم بيخود و بيجهت دلت براي الي تنگ مي شود و به ياد مژده چهارشنبه سوري مي افتي. در واقع داستان فيلم، از دست رفتن باورهايي است که درست  بنا نشده و با کوچکترين تلنگري به سراشيبي سقوط مي افتد.
درست مثل جدايي نادر از سيمين که در ابتداي فيلم جدي نيست و فکر بيننده را از جدايي دور مي کند و درگير مشکلا ت ديگر مي کند اما در پايان فيلم رابطه اين زوج با کوچکترين تلنگري به سرازيري مي افتد و جدايي قطعيت پيدا مي کند، در اين فيلم بازي هاي بسيار درخشان ساره بيات، شهاب حسيني، سارينا فرهادي (دختراصغر فرهادي) و ليلا  حاتمي آنقدر واقع گرايانه است که بيننده را ناخودآگاه وارد دنياي آنها مي کند.
در اين فيلم اصغر فرهادي با خلق زني از طبقه فقير و سنتي جامعه دغدغه جديدي را براي بيننده ايجاد مي کند که در ساير فيلم هاي فرهادي به چشم نمي خورد و با تمام اين دلهره ها و دغدغه ها باز هم اصغر فرهادي با يک پايان باز و ناتمام، مخاطبش را با سوالي تلخ تنها مي گذارد و پايان قصه را به بيننده واگذار مي کند.


 برگزيدگان جشنواره نماز و نيايش به جشنواره فيلم کوتاه سال آينده راه مي يابند 

نشست خبري چهارمين جشنواره سراسري «نماز و نيايش به روايت دوربين»، صبح ديروز  25 بهمن ماه  در محل انجمن سينماي جوانان ايران برگزار شد.
در ابتداي اين نشست، محمدحسين استاد آقا  مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم و دبير جشنواره   در سخناني گفت: اين جشنواره در سال 78 اولين دوره خود را در اراک سپري کرد و با 7 سال توقف در سال 85 ادامه به فعاليت داد.
وي ادامه داد: چهارمين جشنواره «نماز و نيايش به روايت دوربين» که در بخش فيلم، فيلمنامه و عکس فعاليت دارد، رونق خوبي گرفته و آثار خوبي هم به دبيرخانه رسيده است. جشنواره  از دوم تا پنجم ماه آينده آغاز به کار مي کند، در حالي که برنامه هاي جنبي فراواني همراه دارد.
استاد آقا افزود: 875 اثر در زمينه فيلم به دبيرخانه رسيده، 185 اثر فيلم داستاني، 13 اثر مستند، 25 اثر تجربي، 31 اثر پويانمايي است و 9 نماهنگ از اين جمله است.
دبير جشنواره  کوتاه ترين فيلم را يک دقيقه و بلند ترين را 60 دقيقه نام برد و يادآور شد که جشنواره به طور کلي 94 هزار دقيقه را شامل مي شود.
او هم چنين حضور شهرستاني را پررنگ اعلام کرد: 24 استان براي ما در زمينه فيلم اثر ارسال کردند.
استاد آقا توضيح داد: در زمينه فيلمنامه 22 استان کشور براي ما اثر ارسال کردند اميدواريم در دوره هاي بعدي بتوانيم از ساير کشور هاي اسلامي دعوت کنيم و از مرز ملي فراتر رويم.
دبير جشنواره درباره قسمت عکس نيز عنوان کرد: 240 قطعه عکس از 26 استان کشور به دبيرخانه رسيد.
استاد آقا هم چنين از انتشار کتاب جشنواره خبر داد که 100 اثر منتخب در آن چاپ شده است.
هاشم ميرزاخاني  مدير عامل انجمن سينماي جوانان ايران  در ادامه اين مراسم ضمن يادآوري اهميت جشنواره خبر داد: فيلم هاي برگزيده دراين جشنواره مي توانند در بخش رقابتي جشنواره فيلم هاي کوتاه سال آينده حضور داشته باشند و مورد قضاوت قرار گيرند.
وي با بيان اين که تقويم جشنواره هاي انجمن سينماي جوانان تا سال 90 بسته شده، گفت: يازدهمين جشنواره منطقه اي در قزوين با عنوان «ملکوت» برگزار مي شوند و افتتاحيه اين جشنواره در ارديبهشت ماه است.
ميرزاخاني ادامه داد: جشنواره تابستاني از 14 تا 16 تيرماه در کردستان برگزار مي شود و استان هاي همدان، مرکزي، کردستان، کرمانشاه از جمله استان هاي شرکت کننده در اين جشنواره هستند.
وي توضيح داد که جشنواره پاييزي در بوشهر برگزار مي شود و از يکم تا سوم آذرماه ميزبان استان هايي چون اصفهان، يزد، چهارمحال و بختياري، کهکيلويه و بوير احمد است.
او هم چنين گفت: جشنواره اي با محور خراسان رضوي نيز در زمستان 90 از يک تا سه اسفند ماه برپا مي شود.
هاشم ميرزاخاني از برپايي آزمون سراسري انجمن سينماي جوانان ايران خبر داد و افزود: اين آزمون براي اولين بار در 13 اسفند ماه برگزار مي شود.
او در پايان سخنانش گفت: برگزاري 120 کارگاه آموزشي در همه دفاتر انجمن از برنامه هاي ماست که تا به حال 80 کارگاه برگزار شده، هم چنين سايت تمام دفاتر تا چند ماه ديگر راه اندازي مي شود.


 نامه انتقادي منيژه حکمت به رامبد جوان:
 دزدي فقط از ديوار مردم بالا رفتن نيست 

حکمت در نامه اي به رامبد جوان; يادآور تلاش گروه سازنده فيلم ورود آقايان ممنوع در زمان ساخت فيلم شد و نسبت به واکنش جوان در نسبت دادن فيلم به تلاش شخصي وي; انتقاد کرد.  منيژه حکمت،  تهيه کننده فيلم ورود آقايان ممنوع، با ارسال نامه اي به رامبد جود، کارگردان فيلم، از واکنش وي پس از ساخت فيلم و نسبت دادن آن به ماحصل تلاش و تدبير کارگرداني خود درمقام کارگردان را مورد نقد قرار داد.  چيزي که باعث شد اين مطلب را بنويسم رفتار تو در تريبون هاي مختلف بعداز نمايش موفق فيلم «ورود آقايان ممنوع» بود و اين را به عنوان تذکري دوستانه از جانب کسي که کمي بيشتر از تو در فضاي اين سينما نفس کشيده، بدان. اين روزها فيلم هاي زيادي درباره اخلاق ساخته مي شود درحاليکه سينما خود مي تواند موضوع اخلاق باشد.
رامبد عزيز
مي داني که سينما يک کار گروهي است و آدم هاي زيادي در خلق يک فيلم مشارکت دارند. البته بديهي است که سهم همه مساوي نيست و هرکس به فراخور وظيفه و حرفه اش عمل مي کند، مرزبندي دقيقي هم بين مسئوليت ها هست تا تداخل وظيفه، کار را مختل نکند. اما در بعضي موارد اين مرزبندي شکسته مي شود و تعريف ديگري از کار گروهي مطرح مي شود و آن زماني است که يک يا چند بخش از اين مجموعه نتواند همپاي ديگران جلو برود و توازن مجموعه به هم بخورد. آنگاه آنچه اولويت پيدا مي کند به سرانجام رسيدن کار است نه تقسيم دقيق مسئوليت ها.  ما در «ورود آقايان ممنوع» با چنين چيزي رو به رو بوديم. ساختن اين فيلم که به حق فيلمنامه پرزحمتي به لحاظ اجرا داشت، توان فني بالايي را مي طلبيد که تجربه داشتن چند مجموعه طنز90 شبي با اجراهاي سردستي تلويزيوني و شرايطي که خودت بهتر مي داني پاسخگوي آن نبود و انتخاب تو به دليل موانعي بود که ارشاد بر سر راه انتخاب هاي ديگرمان ايجاد کرد و با توصيه برخي دوستان و تائيد ارشاد به نام تو رسيديم.  در روزهاي اوليه کار برايمان مشخص شد که اجراي اين کار براي تو بسيار مشکل تر از چيزي است که فکر مي کرديم به خصوص که خودت اصلا اين حس را نداشتي و آن را خيلي ساده فرض مي کردي. در برخي صحنه ها حضور نداشتي يا حضور موثر نداشتي، دکوپاژ قبل از فيلمبرداري برايت معني نداشت و تا مدتي گمان مي کردي دکوپاژ وظيفه فيلمبردار است و او بايد لنز، قاب و زاويه دوربين را مشخص کند. شايد چون به اين سيستم در 90 شبي هاي تلويزيون عادت داشتي. جايي که کارگرداني يعني بازيگرداني و نه بيان داستان با دوربين.
ولي قبول کن که سينما يک کمي فرق مي کند و بايد کمي دقيق تر باشيم. در آن مقطع، تصميم ما مي توانست تغيير کارگردان باشد يا کمک به او براي به انجام رساندن کار که با مشورت با گروه، راه دوم را انتخاب کرديم. البته شايد به روي تو نياورديم. از تدوين گر فيلم که در مراحل کوتاه کردن فيلمنامه و انتخاب عوامل مشارکت داشت، خواستيم به لحاظ فني بر کار نظارت داشته باشد و اگر به خاطر داشته باشي برخي راش هاي گرفته شده را تکرار کرديم چون ازنظر فني قابل قبول نبود و اين هزينه مضاعف براي تهيه کننده داشت. تهيه کننده اي که به اعتراف خودت هنگام فيلمبرداري امکانات بي نظيري در اختيارت قرار داده بود و گروهي که از همه نظر تو را حمايت مي کردند و تو حتما  بايد به ياد بياوري که فيلم چگونه ساخته شد. به عنوان مثال به يادت مي آورم که سکانس هاي لواسان را چطور گرفتيم و به خصوص موقع فيلمبرداري سکانس واليبال که تو حضور نداشتي و رفته بودي تخمه آفتابگردان بخري!!
رامبد عزيز
همانطور که حتما مي داني مرحله پس از فيلمبرداري(پس توليد) بخشي از کارگرداني است که بسيار مهم است. تو در اين زمان هم حتي لحظه اي حضور نداشتي و تمام مراحل تدوين، صداگذاري، ميکس، ساخت موسيقي و لابراتوار بدون تو انجام شد چون مشغول يکي از همان 90 شبي ها بودي به طوري که همه عوامل فيلم از بازيگران گرفته تا دستياران بسيار بيشتر از تو پيگير فيلم بودند و واقعا مشخص نبود که به سرنوشت اين فيلم بي علاقه اي يا اين شيوه معمول تو در فيلمسازي است.
رامبد عزيز
احتمالا شبي که فيلم آماده شده را براي اولين بار در جشنواره ديدي; دچار احساسات مختلف شدي. از بعضي قسمت ها خوشت آمد و خنديدي و بعضي قسمت ها هم تو را متعجب کرد. سکانس هايي که نبود يا کوتاه شده بود و موسيقي که براي صحنه اي خاص ساخته شده بود و آن را تغيير مي داد و حتي تيتراژ فيلم، که تو آن را نديده بودي و تو را غافلگير مي کرد.
با خودت فکر کن آيا اين عکس العمل طبيعي يک کارگردان در اولين نمايش فيلمش است؟ يا او بايد به همه چيز اشراف داشته باشد چون همه چيز در ذهن او شکل گرفته همانطور که خودت در مصاحبه ات گفتي!!
مي تواني نگاهي هم به بهروز افخمي بيندازي که براي دستکاري در فيلمش در مرحله صداگذاري چه الم شنگه اي به راه انداخت و کمي بياموزي.
حال فيلم با توفيق نسبي رو به رو شده است و بحمدالله پس از مدت ها توانستيم تو را ببينيم که در تريبون هاي مختلف به وفور حاضر مي شوي و در توصيف چگونگي ساخت فيلم صحبت مي کني، ظاهرا چگونگي ساخت آن را خوب به ياد نمي آوري ولي من مي توانم با نشان دادن فيلم هاي پشت صحنه کمکت کنم تا يادت بيايد که فيلم چگونه و توسط چه کساني ساخته شد.
دزدي فقط از ديوار مردم بالا رفتن نيست. مصادره حاصل زحمات ديگران هم هست، نفهميدن کپي رايت هم هست و ما از همين نفهميدن ها ضربه مي خوريم و اخلاق را از دست مي دهيم. وقتي با ديگران درست رفتار نمي کنيم و حق ديگران را ضايع مي کنيم. تو هنوز آينده را پيش رو داري و حتما راضي نيستي که ديگران هم با تو چنين کنند و فرزندت در دانشگاهي درس بخواند که تحقيق و پايان نامه اش را بدون ذکر ماخذ به نام خودشان چاپ کنند، به خاطر خودت، فرزندت و آينده سينما کمي فکر کن.
دوستدار تو منيژه حکمت.


 اخبار کوتاه 

سپيد و سياه براي اولين بار در جشنواره موسيقي

گروه موسيقي «سپيد و سياه» براي اولين بار در بخش جنبي جشنواره بين المللي موسيقي فجر به اجراي برنامه مي پردازد.
پيمان ميرآقاسي مدير گروه موسيقي سپيد و سياه در گفت وگو با خبرنگار موسيقي فارس در خصوص اجرا در بيست و ششمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر گفت: در اين کنسرت که 6 اسفندماه در تالار اصلي تئاتر شهر و در بخش جنبي جشنواره برگزار مي شود به همراه گروه متشکل از مهشيد خيرالدين: سازهاي کوبه اي، کوروش دانايي: تنبک، سورنا صفاتي: سنتور، مريم رضايي: تار، مريم خدابخش: عود، نايان صحيحي: کمانچه، اشکان کمانگري: خواننده و بنده به عنوان نوازنده قيچک آلتو به روي صحنه مي رويم.

هزينه پيام هاي بازرگاني حين  مراسم اسکار اعلام شد

شبکه تلويزيوني اي.بي.سي که پخش انحصاري مراسم اعطاي جوايز اسکار را برعهده دارد، از فروش حق پخش پيام هاي بازرگاني به قيمت بسيار بالايي خبر داد.  به گزارش ايسنا، شبکه تلويزيوني اي.بي.سي که همچون سال هاي گذشته مراسم اعطاي جوايز اسکار را پخش مي کند اعلام کرد در فاصله دو هفته تا برگزاري هشتادوسومين دوره جوايز اسکار، حق پخش تمامي پيام هاي بازرگاني در حين پخش اين مراسم را واگذار کرده است.  به گزارش خبرگزاري رويتر، طبق اعلام مقامات اين شبکه تلويزيوني، هزينه پخش  30 ثانيه پيام بازرگاني در حين برگزاري مراسم اسکار حدود  1/75 ميليون دلار (يک ميليارد و  800 ميليون تومان) خواهد بود.

بتي گارت در سن 91 سالگي درگذشت

«بتي گارت»، يکي از بازيگران آمريکايي که نامش در «ليست سياه هاليوود» جاي داشت، روز گذشته در سن 91 سالگي درگذشت.
«بتي گارت»، بازيگر آمريکايي که کار خود را با برادوي آغاز کرد و پس از آن به سينماي هاليوود پيوست و در کنار بازيگران مشهوري چون «اليزابت تيلور»، ايفاي نقش کرد، روز گذشته در سن 91 سالگي براثر کهولت سن و مشکلات قلبي در لس آنجلس درگذشت.
«گارت» از جمله بازيگراني بود که در سال 1951 نامش در ليست سياه هاليوود جاي گرفت و ممنوع الکار شد ولي در اواخر دهه 50 بار ديگر کار خود را با بازي در تئاترهاي کوچک از سر گرفت.

رستم وسهراب ميزبان مديران جشنواره بين المللي

نمايش اپراي عروسکي «رستم و سهراب» به کارگرداني بهروز غريب پور شب گذشته  24 بهمن ماه  ميزبان تماشاگراني از مديران جشنواره هاي بين المللي بود.
به گزارش ايسنا، اين نمايش روز 24 بهمن ماه ميزبان تماشاگراني همچون مايکل گرين، هيتر روفن از مديران فستيوال هاي معتبر کانادا، گرين استرايت تهيه کننده تئاتر و مدير مرکز فرهنگي انگليس، جان مک دونالد از اسکاتلند بود.
بعد از اجراي اين اثر اين ميهمانان به پشت صحنه نمايش رفتند و درباره جزييات اجرا پرسش هايي را مطرح کردند.  همچنين درباره اجراي اين نمايش در کانادا، گفت وگوهايي با بهروز غريب پور انجام شد.

کاخ نشيني در برنامه هاي تلويزيوني ممنوع شد

معاون سيماي سازمان صدا و سيما در بخشنامه اي به مديران شبکه ها هر گونه الگوسازي و اشاعه تجمل گرايي، اشرافي گري و زندگي کاخ نشيني را در برنامه هاي مختلف ممنوع کرد.
به گزارش مهر، علي دارابي، معاون سيماي سازمان صدا و سيما با تعيين خط مشي جديد برنامه سازي در سيما تاکيد کرد: مديران فيلم و سريال و برنامه سازان سيما بايد ساده زيستي را الگو و سرلوحه برنامه سازي قراردهند. معاون سيما با اشاره به فرهنگ سازي و رفتارسازي برنامه هاي تلويزيوني در اين  بخشنامه تصريح کرد: صرفا درسريال ها و توليدات نمايشي تاريخي که ضرورت روايي دقيق تاريخ، بازيابي برخي کاخ نشيني ها را اقتضا مي کند، به صورت محدود اقدام لازم صورت گيرد.

پرتره هاي شاهان قاجار در لندن عرضه مي شود

حراج بين المللي آثار هنري اسلامي در حالي روز 15 آوريل 2011 (30 فروردين سال 1390) برپا مي شود که براي اولين بار نقاشي هايي از شاهان قاجار براي فروش چکش خواهد خورد.  به گزارش ايلنا ، در حراج مزبور که بيش از 400 اثر متعلق به قرون 16 تا 13 ميلادي عرضه مي شود، پرتره اي از فتحعلي شاه قاجار اثر ميرزا بابا متعلق به اواخر قرن 18 ميلادي رونمايي و به فروش خواهد رسيد. در اين پرتره که در اوايل دوره قاجار کشيده شده; از تکنيک رنگ روغن روي بوم استفاده شده است. شمايل فتحعلي شاه با عمامه جقه دار و جامه و اسلحه گوهرنشان که جلوي پنجره اي بر روي يک قاليچه مرصع نشسته است که شايد بهترين نقاشي ميرزابابا باشد.

 بر تابوت  من پرچم ايران بيندازيد

نشست پرسش و پاسخ فيلم پاريس تا پاريس ساخته محمدحسين لطيفي با حضور وي و برخي از عوامل اين فيلم يکشنبه شب 24 بهمن در مرکز همايش هاي برج ميلاد برگزار شد.  لطيفي در مورد شعاري بودن و يا نبودن فينال فيلمش گفت: من گاهي دلم مي گيرد از اينکه فيلم سازان امريکايي چقدر به پرچم شان احساس دارند اما انگار ما ايراني ها اين احساس را نداريم. من در پايان فيلم که پرچم ايران روي تابوت اسماعيل کشيده مي شود شعاري نمي بينم زيرا اين عقيده من است. متاسفانه بعضي از ايراني ها، ايراني  بودن خود را در خارج از کشور انکار مي کنند اما من از همين جا درخواست مي کنم که پس از مرگم روي تابوت من هم پرچم ايران بيندازيد.

حاتمي و مصفا نامزد دريافت سيمرغ بلورين شدند

ليلا حاتمي و علي مصفا براي بازي در فيلم سينمايي "چيزهايي هست که نمي داني" نامزد دريافت سيمرغ بلورين بخش نگاه نوي جشنواره فجر شدند.  به گزارش مهر، نامزدهاي بهترين فيلم در بخش "نگاه نو" عبارتند از بهترين فيلم: "سفر سرخ" حميد فرخ نژاد، "آينه هاي روبرو" فرشته طائرپور، "قلب سيمرغ" وحيد نصيريان. بهترين کارگردان: حميد فرخ نژاد "سفر سرخ"، فردين صاحب زماني "چيزهايي هست که نمي داني"، امير حسين ثفقي "مرگ کسب و کار من است".
بهترين فيلمنامه: حميد فرخ نژاد "سفر سرخ"، نگار آذربايجاني و فرشته طائرپور "آينه هاي روبرو".

اخراجي ها 3 از بخش رقابتي جشنواره کنار گذاشته شد

«اخراجي ها 3» به دليل عدم ارسال در تايم مقرر به داوران جشنواره فيلم فجر از بخش رقابتي جشنواره فيلم فجر کنار گذاشته شد.  مسعود ده نمکي کارگردان اين فيلم در گفت وگو با ايسنا، با تاييد اين خبر گفت: تا 12 شب يکشنبه فرصت بود که فيلم توسط داوران ديده شود که در نهايت کار در ساعت 8 صبح ديروز آماده شد و فيلم توسط داوران ديده نشد.   به گزارش ايسنا، «اخراجي ها 3 » که در سانس ها ساعت 13 روز گذشته سينما «بهمن» قرار بود به نمايش درآيد، به اين سانس نرسيد.