نسخه شماره 2572 - 1389/11/25 -


تظاهرات نفرت زنان ايتاليا از برلوسکني

تنش در خاورميانه و شمال آفريقا ادامه دارد
ادامه کابوس ديکتاتورهاي عرب با خشم ملت ها


رد مشروعيت انتخابات توسط فتح


برخورد پليس با معترضان کرملين


اعلا م بودجه کلا ن پنتاگون


اخبار کوتاه


 تظاهرات نفرت زنان ايتاليا از برلوسکني 

مخالفان نخست وزير ايتاليا با تظاهرات در شهر "ميلان" بار ديگر خواستار استعفا و محاکمه "سيلويو برلوسکني" شدند. به گزارش يورونيوز، اوائل هفته گذشته مقام هاي دادستاني ميلان با اعلام اين که مدارک کافي در مورد سو»رفتارجنسي سيلويو برلوسکني در دست دارند، درخواست محاکمه فوري وي را به دادگاه ارائه کردند. يک شهروند معترض در ميلان در اين باره گفت: "برلوسکني بايد برود. او بايد استعفا دهد. اينجا کار براي پسران ما و جوانان ما وجود ندارد و اين باعث تاسف است." برلوسکني، نخست وزير 74 ساله ايتاليا متهم است که با يک دختر زير 18 سال که رقصنده يک باشگاه شبانه است روابط جنسي برقرار کرده و يک بار نيز در حمايت از اين دختر و آزادي وي از زندان، از مقام خود سو» استفاده کرده است. اين در حالي است که وي موافقان زيادي نيز دارد. گروهي از موافقان وي شنبه و يکشنبه با تجمع در يک تئاتر، فشار بر برلوسکني و محاکمه او را مغاير با ارزش هاي ايتالياي آزاد دانستند. اين نخست وزير جنجالي ايتاليا در مصاحبه اي با روزنامه پر تيراژ "ايل فوليو"، ضمن اذعان به برخي اشتباهات گفته است که مقام هاي قضايي مخالف او، در پوشش اين اتهام ها يک کودتاي سياسي عليه وي را دنبال مي کنند. قرار است دادگاه هفته آينده نسبت به اتهام هاي نخست وزير ايتاليا رسيدگي کند. گفته شده که تظاهر کنندگان خشمگين از اقدام هاي خلاف اخلاقي سيلويو برلوسکني، با کوبيدن بر ظروفي که در دست داشتند برکناري وي از قدرت را خواستار شدند . اين افراد که عضو گروه فعالان موسوم به "ارغواني" بودند در مرکز شهر ميلان تجمع کردند. همچنين در چندين شهر ديگر ايتاليا هم تظاهرات مشابه  برگزار شده است. اين چندين پرونده فساد اخلاقي نخست وزير ايتاليا است که عليه وي مطرح شده است; موضوع فساد اخلاقي سيلويو 2 سال پيشتر باعث جدايي همسر وي شد.


 تنش در خاورميانه و شمال آفريقا ادامه دارد
 ادامه کابوس ديکتاتورهاي عرب با خشم ملت ها 
نويسنده : علي ودايع

شايعه کودتا در ميدان تحرير قاهره

مصر پس از فرار فرعون توانست پرچم پيروزي را برفراز اهرام به اهتزاز در آورد و روزهاي بدون فرعون را آغاز کرد گرچه هنوز غبار رد پاي ديکتاتور مصر چشم مصري ها را آزار مي دهد. روزنامه مصري الجمهوريه که نزديک به دولت است، يکشنبه اعلام کرد: پس از کناره گيري حسني مبارک از مقام خود به عنوان رئيس جمهور مصر و رئيس حزب ملي دموکرات (حاکم) و همچنين استعفاي حسام بدراوي از مقام خود به عنوان دبيرکل اين حزب، تا کنون 56 نماينده پارلمان مصر از اين حزب کناره  گيري کرده اند.
ديلي تلگراف نوشت مبارک از هجده روز پيش از استعفاي خود از قدرت براي انتقال و تضمين امنيت ثروت خود استفاده کرد. به گزارش نشريه ديلي تلگراف چاپ لندن دستگاههاي اطلاعاتي غربي اعلام کردند حسني مبارک از فرصت هجده روزه اي که تا پيش از استعفاي خود داشت، براي انتقال ثروت هنگفت خود به حسابهاي سري در خارج از کشور استفاده کرد.
حسني مبارک رئيس جمهور سابق مصر به جمعآوري ثروتي بيش از سه ميليارد پوند متهم است گرچه برخي ثروت او را چهل ميليارد پوند برآورد کرده اند که در مدت سي سال در حکومت خود گردآوري کرده است.
گفته مي شود بيشتر ثروت مبارک به شکل حساب هاي بانک يا سرمايه گذاري يا املاک در لندن، نيويورک، پاريس و بورلي هيلز است.
دو روز پس از فرار حسني مبارک، شاهدان عيني از ميدان التحرير قاهره خبر دادند که پس از تلاش ارتش مصر براي متفرق کردن تظاهرکنندگان، هزاران تظاهرکننده بار ديگر وارد اين ميدان شدند.
براساس خبرهاي رسيده، چينش نيروهاي ارتش در نزديکي ميدان التحرير تغيير کرد و همين سبب بروز شايعاتي در قاهره شد.  شاهدان عيني اعلام کردند که سربازان ارتش صف هايي را تشکيل دادند و به سمت تظاهرکنندگان به حرکت درآمدند و درحالي که تظاهرکنندگان شعارهايي مبني بر مسالمت آميز بودن تظاهرات شان سر مي دادند سربازان ارتش راه خود را با وجود مقاومت برخي از آنها به سمت ميدان باز کردند.
برخي از تظاهرکنندگان نيز از دور کردن چند تن از رهبران معترضان از ميدان التحرير توسط سربازن ارتش خبر مي دهند.
رامي محمد يکي از افرادي که از زمان آغاز اعتراض ها در ميدان تحرير چادر زده است گفت تعدادي از نيروها زماني که تلاش کردند ميدان را خالي از جمعيت کنند، معترضان را با باتوم کتک زدند.
درمقابل معترضان متعهد شده اند تا زماني که شوراي عالي نيروهاي مسلح به تعهدات خود درباره انجام اصلاحات عمل نکند در ميدان التحرير بمانند. با اقدام پليس نظامي در برقراري نظم عبور و مرور در ميدان التحرير، معترضان نيز در ديگر بخش هاي اين ميدان اقدام به هدايت خودروها کردند و عده اي ديگر نيز به تميز کردن زمين پرداختند. به گفته برخي منابع در پي برخورد با معترضان هزاران تظاهرکننده بار ديگر وارد اين ميدان شدند آنها شعار مي دادند " ارتش و ملت با هم اند" و " انقلاب انقلاب تا پيروزي".
در همين حال، رئيس شوراي نظامي که در حال حاضر عهده دار امور در مصر است با وزراي اين کشور ديدار کرد. "محمد حسين طنطاوي" با وزراي مصر، از جمله نخست وزير و وزير کشور، ديدار و گفت وگو کرد.
سخنگوي کابينه مصر خبر داد که نشست اعضاي کابينه عصر ديروز برگزار شد و ترکيب دولت تا زماني که روند انتقال قدرت در چند ماه آينده تکميل نشود، تغيير نمي کند و پس از آن دولتي که با اصول دموکراتيک انتخاب شده است، فعاليت خود را آغاز مي کند.
شبکه تلويزيوني "ان اچ کي" نيز گزارش داد، "عمرو موسي"، دبيرکل اتحاديه عرب نيز گفت که براي انجام دادن هر کاري که به نفع مصر باشد آمادگي دارد.
ائتلافي از اعضاي گروه "اخوان المسلمين" و حاميان "محمد البرادعي"، رهبر مخالفان مصري تشکيل شده است و آنها  يکشنبه با فرماندهان ارتش ديدار کرده تا يک نقشه راه براي انتخابات و ديگر اقدامات تدوين کنند.
مردم  نگران عملکرد فرماندهان ارتش در انتقال قدرت هستند; آنها نگران هستند اگر به ارتش فشار نياورند اصلاحاتي که مدتها انتظار آن را کشيده اند متوقف شود. شوراي عالي نيروهاي مسلح بعد از آنکه مبارک قدرت را به آن تحويل داد اکنون به طور رسمي اداره کشور را در اختيار دارد.
اين شورا شامل فرماندهان هر کدام از نيروهاي ارتش و حسين طنطاوي وزير دفاع و رئيس ستاد ارتش مصر است.شوراي عالي نيروهاي مسلح آشکارا قانون اساسي را که مبارک تدوين کرد لغو نکرده است ولي به نظر مي رسد قانون اساسي فعلا عملا کنار گذاشته شده باشد تا تصميم گرفته شود در اين باره چه کاري بايد صورت گيرد. ارتش در پي درخواست هاي معترضان قدرت را در دست گرفت و پيوسته نيز قول داده است تغييرات دموکراتيک بوجود آورد.
اين قول هاي ارتش موجب افزايش محبوبيت آن نزد معترضان شده است ولي ظاهرا نظاميان ارشد ارتش خواستار اصلاحات نيستند و اقدام آنها در برکناري مبارک احتمالا براي اطمينان يافتن از بقاي نظام حکومتي بود که از زمان کودتاي نظامي سال هزار و نهصد و پنجاه و دو ارتش بخش مهمي از آن به شمار مي رفته است.
ارتش مصر داراي منافع اقتصادي قابل توجهي است و صنايعي را اداره مي کند که احتمالا تلاش مي کند آنها را حفظ کند. اين شوراي نظامي تاکنون درباره نحوه اجراي انتقال قدرت مطلبي نگفته و به درخواست هاي معترضان نيز رسيدگي نکرده است. به گزارش آسوشيتدپرس از قاهره، در حالي که مبارک از قدرت خارج شده است نيروهايي که احتمالا آينده مصر را شکل مي دهند عبارتند از ارتش، معترضان و ساختار مستبدانه حکومت خودکامه مبارک که کنترل تشکيلات اداري، پليس، رسانه هاي دولتي و بخش هايي از اقتصاد را در اختيار دارد.
اکنون مقاصد معترضان بيشتر از بقيه گروه ها مشخص است. ائتلافي که اعتراض ها را هدايت مي کند نخستين فهرست جامع از درخواست هاي خود را براي حرکت به طرف دموکراسي منتشر کرده است.
تاکيد اين ائتلاف بر اطمينان يافتن از اين موضوع است که در مذاکرات براي شکل دادن آينده نقش داشته باشد و فقط ارتش و اعضاي حکومت مبارک در اين باره ايفاي نقش نکنند.

درگيري در يمن و الجزاير، آماده باش امنيتي در ليبي

پس از انقلاب تونس زلزله اي در دنياي عرب که سال هاست دچار نخوت شده است به پا کرد اما زلزله سقوط فرعون مصر سونامي بزرگ تري ايجاد کرده است; اينک نوبت به الجزاير ، ليبي و يمن رسيده است.
گويي ميدان مسابقه است براي آن که کدامين کشور زودتر مي تواند ديکتاتور کشورش از ميدان به در کند.
در تظاهرات روز شنبه در الجزائر 100 تن از تظاهرکنندگان دستگير شدند که چهار تن از آنها از نمايندگان پارلمان بودند.
سايت الجزيره نيزاعلام کرد: نيروهاي پليس الجزائر علي بلحاج، از رهبران سابق حزب جبهه نجات الجزائر را دستگير کردند.
وي در تظاهرات اول ماه مه نيز شرکت داشته و قبلا به اتهام تحريک خشونت به 10 سال حبس محکوم شده است.
تظاهرکنندگان در حالي که دست نوشته هايي با مضامين "بوتفليقه برو بيرون" و "اول مبارک بعد بوتفليقه" خواهان کناره گيري رئيس جمهور اين کشور شدند.
عمر کزويت از سازمان دهندگان تظاهرات الجزايري ها در فرانسه گفت در الجزاير اوضاع به شکلي است که اکنون مي توانيم جنبشي مردمي به راه اندازيم ولي واکنش رژيم الجزاير بسيار تند و سرکوبگرانه است.
نيروهاي پليس الجزائر براي اين تظاهرات تدابير امنيتي شديدي را اتخاذ کرده بودند و تمام مسيرهاي منتهي به الجزيره را بسته بودند.
همچنين در درگيري هايي که در ميدان الوئام المدني صورت گرفت، دو نماينده پارلمان يعني عضو حزب التجمع براي فرهنگ و دموکراسي وعثمان معزوز از ديگر نمايندگان پارلمان دستگير شدند.
مصطفي بوشاشي، يکي از مخالفان دولت الجزائر بيان داشت:  گروه هماهنگي ملي براي تغيير و دموکراسي که اقدام به برگزاري اين تظاهرات کرد، خواهان تغيير سياسي ريشه اي در کشور است، اما دولت با اعمال خشونت مانع از برگزاري اين تظاهرات شد. دراين تظاهرات بيش از 5000 تن شرکت داشتند که 300 تن از آنها دستگير شده و دهها تن زخمي شدند.
وي ادامه داد:  اگر دولت مانع برگزاري اين تظاهرات نمي شد و مراکز ايست و بازرسي ايجاد نمي کرد و مسيرهاي منتهي به ميدان الوئام المدني را نمي بست اين تظاهرات بسيار گسترده تر برگزار مي شد.
نکته جالب در باره الجزاير اينجاست که برخي از کشورهاي جهان نيز شاهد تظاهرات مخالفان اقليت هاي الجزايري بود.
ده ها الجزايري در مقابل کليسايي در برلين پايتخت آلمان در راستاي اعلام همبستگي با شهروندان الجزائري که توسط پليس در الجزيره، پايتخت الجزائر دستگير شده بودند، تجمع کردند. شرکت کنندگان در اين تظاهرات پرچم هاي الجزائر و نيز دست نوشته هايي به زبان عربي ، فرانسه و آلماني در دست داشتند که در آن شعارهايي در محکوميت اوضاع معيشتي مردم الجزائر و وضعيت حقوق بشر در اين کشور نوشته شده بود. روزنامه مصري اليوم السابع نيز نوشت :  صدها تن در ميدان جمهوري پاريس خواستار آزادي و دموکراسي در الجزائر شدند و همبستگي خود را با مخالفان الجزائر اعلام کردند. تظاهرکنندگان به منظور مشارکت در اين تظاهرات از مناطق مختلف فرانسه به پاريس آمده بودند و شعارهايي سر دادند که طي آن کناره گيري عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس جمهور الجزائر را از قدرت خواستار شدند.
پليس يمن يکشنبه،سومين روز اعتراضات يمن با معترضان ضد دولتي که خواستار اصلاحات سياسي و استعفاي علي عبدالله صالح هستند، درگير شد.
به گفته شاهدان، بسياري از معترضان زخمي شده و پليس حداقل 23 تن را بازداشت کرد.
پليس يمن که شاهد حرکت مردم به سوي کاخ رياست جمهوري بود حدود دو مايلي کاخ را با موانعي مسدود کرد.
40 تن از حاميان دولت علي عبدالله صالح، رئيس جمهور يمن نيز شعارهايي با عنوان "با جانمان، با خونمان قرباني علي مي شويم" سر دادند.
شنبه صنعا طي روزهاي اخير شاهد تظاهرات هزاران مخالف دولت بود که خواستار انجام اصلاحات و کناره گيري رئيس جمهوري اين کشور از قدرت بود.
طبق گزارش هاي منتشر شده، چند ساعات بعد از آن که نيروهاي امنيتي دولت يمن، حاميان دولت را مجبور به ترک صحنه درگيري با مخالفان کردند، بر شمار تظاهرکنندگان ضد دولتي در صنعا افزوده شد.
گفته است نيروهاي امنيتي يمن کاري براي جلوگيري از حمله صدها فرد مسلح به سلاح هاي سرد و گرم به تظاهرکنندگان يمني که سقوط "حسني مبارک"، رئيس جمهوري مستعفي مصر را جشن گرفته بودند، نکردند.
ليبي که چندين سال است با ديکتاتوري شديدتري نسبت به ديگر کشورهاي عربي مواجه است خود را براي تظاهرات اعتراضي در روز پنج شنبه آماده مي کند و نيروهاي نظامي اين کشور به حالت آماده باش کامل درآمده اند.
جنبش کميته هاي انقلابي در شهر بنغازي اقدام به تاسيس دفتري براي ارائه خدمات اينترنتي کرده اند و 20 شهروند انقلابي را براي پاسخگويي به گروه هاي خواهان تظاهرات و مخالف براي ريختن به خيابان ها در روز 17 فوريه (28 بهمن) به خدمت گرفته اند.
همچنين الجزيره خبر داد که معمر قذافي در عقب نشيني فاحش، رهبر ليبي اخيرا سلسله نشست هايي را با گروه هاي مختلف در شهرهاي اين کشور برگزار کرده است.
در اين ديدار ها شهروندان از وضعيت نامناسب معيشتي و برخورد مسوولان و نقض قانون شکايت کرده اند.
اخباري نيز بر اين اساس منتشر شده است که دولت جديد ليبي ظرف چند روز آينده با حضور نمايندگان جريان هاي مختلف سياسي تشکيل مي شود.
پيش بيني مي شود ظرف دو روز آينده تعدادي از اعضاي گروه هاي اسلامي مخالف در ليبي که در زندان  بوسليم به سر مي برند، آزاد شوند.
همچنين پايگاه اينترنتي المحيط نيز اعلام کرد: براي اولين بار تعدادي از خبرنگاران ليبيايي از زندان سياسي بوسليم در حومه طرابلس بازديد کرده و با مدير اين زندان و گروهي از زندانيان از جمله سه تن از نويسندگان ليبي ديدار داشتند.
رسانه هاي عربي معتقدند مسئولان ليبي در تلاش براي کنترل اوضاع اين کشور و فرونشاندن خشم مردم هستند چرا که گروه هاي مخالف خواستار برگزاري تظاهرات در روز پنجشنبه جاري عليه معمر قذافي شده اند.
براي فرونشاندن خشم مردم، قذافي با غيدا» التويتي، فعال و خبرنگار زن ليبي که تهديد کرده بود خود را در اعتراض به تلاش براي خدشه وارد کردن به وجهه اش و درخواست براي اصلاحات و تغيير شرايط سياسي و اقتصادي در ليبي آتش مي زند،  ديدار کرده است.


 رد مشروعيت انتخابات توسط فتح 

حکومت خودگردان فلسطين برنامه هايي را براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري و پارلماني در سپتامبر ماه اعلام کرده است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين در حالي است که رهبران جنبش مقاومت اسلامي "حماس" اين برنامه ها را رد کرده اند.يک سخنگو حماس روز شنبه گفت که جنبش مقاومت اسلامي در انتخابات شرکت نخواهد کرد زيرا انتخابات مشروع نيست. حماس پيش از اين گفته است تا دو دولت به آشتي نرسند، انتخاباتي در کار نخواهد بود. اين در حالي است که تشکيلات خودگردان به دليل افشاي پيشنهاد امتيازاتي حياتي به رژيم صهيونيستي دچار شکاف و عدم محبوبت شده است.


 برخورد پليس با معترضان کرملين 

پليس روسيه روز شنبه يکي از سران مخالفان دولت و ده ها فعال را در جريان تجمعي در مسکو بازداشت کرد. به گزارش رويترز، معترضان روسي از جمله "سرگئي اودالتسوف"، از گروه جناح چپ مخالف کرملين در سرماي شديد تجمعي را در مرکز مسکو در اعتراض به سرکوب دموکراسيدر اين کشور اعتراض کردند. معترضان روس همچنين به فساد و افزايش قيمت ها در اين کشور اعتراض کردند.
گفته شده که مقام هاي روسيه اين تجمع را به ميدان مرکزي مسکو محدود کرده بودند و پليس ضد شورش پس از آنکه معترضان به سوي ساختمان اداري رياست جمهوري حرکت کردند، بازداشت آنها را آغاز کردند.


 اعلا م بودجه کلا ن پنتاگون 

به رغم درخواست ها براي کاهش شديد بودجه در آمريکا ، پنتاگون اين هفته بزرگترين بودجه در تاريخ اين کشور به ميزان 553 ميليارد دلار را اعلام خواهد کرد.
به نوشته روزنامه ديترويت فيري پرس ، رابرت گيتس وزير دفاع  آمريکا اظهار کرد: از نظر من پيشنهاد 553 ميليارد دلار بودجه ، حداقل بودجه دفاعي لازم براي رويارويي آمريکا با چالش هاي امنيتي غيرمترقبه و پيچيده در سراسر جهان است.
اين چالش ها هم اکنون شامل بيماري هاي همه گير ، قاچاق انسان ، جنگ سايبري بدهي ملي ، آموزش، جنگ عليه تروريسم ، تهديدات کشورها براي يکديگر و دزدي دريايي مي باشد.
اما تحليلگران مسائل دفاعي ، کارشناسان بودجه و برخي از اعضاي کنگره آمريکا موضعي بدبينانه اتخاذ کرده و اظهار مي کنند ، تصويب چنين بودجه اي براي وزارت دفاع نه تنها مانعي بر سر راه کنترل کسري بودجه آمريکا مي شود بلکه رسيدگي به اولويت هايي که کشور را تهديد مي کند با مشکل مواجه مي کند.
آدميرال مايکل مولن رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در سخنراني خود خطاب به نيروهاي آمريکايي ، اولويت هاي پنتاگون را تمرکز بر روي مسائل افغانستان ، چين ، سومالي ، يمن و پاکستان اعلام کرد و گفت: در بازبيني چهار ساله برنامه وزارت دفاع  آمريکا که سال 2010 منتشر شد از نيروهاي آمريکا خواسته شده تا خود را براي دفاع از کشور و جامعه مدني و نيز ماموريت هاي بازدارنده آماده کنند.
گيتس خاطرنشان ساخت که چالش هايي مانند بيماري هاي همه گير ، دزدي دريايي و قاچاق انسان نيازمند سه درصد پول بيشتر است که اين پول شامل هزينه هاي جنگ در عراق و افغانستان نمي شود.
هزينه هاي وزارت دفاع طي 10 سال گذشته بيش از دو برابر شده است. بنا به اعلام پنتاگون بودجه اين وزارتخانه طي دهه گذشته 65 درصد افزايش يافته است.
پيش بيني مي شود بودجه نظامي آمريکا در سال 2015 به 643 ميليارد دلار برسد و تا سال 2020 به 735 ميليارد دلار افزايش يابد.
با وجود اينکه رابرت گيتس پيشنهاد داده است که در سال 2015 ، 47 هزار تن از اعضاي ارتش و نيروي دريايي کاهش يابد، اما باز هم تعداد پرسنل آنها از زمان آغاز جنگ عراق و افغانستان بيشتر خواهد بود.


 اخبار کوتاه 

مخالفت ابومازن با استعفاي صائب عريقات

بي بي سي: مذاکره کننده ارشد فلسطيني در نامه اي به "محمود عباس"، رئيس حکومت خودگردان فلسطيني استعفاي خود را اعلام کرد اما عباس تاکنون اين استعفا را نپذيرفته است. پس از انتشار اسناد و مدارکي توسط پايگاه تلويزيوني "الجزيره" که نشان مي داد "صائب عريقات" در مذاکره با طرف اسرائيلي حاضر به واگذاري امتيازهاي زيادي شده است، گروه ها و اشخاص مختلفي خواهان کناره گيري وي شده بودند.

انفجار در جنوب تايلند

خبرگزاري فرانسه: پليس تايلند اعلام کرد که انفجار خودروي بمب گذاري شده خارج از ساختمان بانکي واقع در جنوب اين کشور، هشت زخمي بر جاي گذاشت. گروهي از شبه نظاميان از اوايل سال 2004ميلادي مجموعه اي از عمليات خشونت بار را در مناطق جنوبي تايلند آغاز کرده اند که در نتيجه آن بيش از چهار هزار و 400 تن کشته شده اند.

همه پرسي نگهداري اسلحه در سوئيس

خبرگزاري فرانسه: سوئيس که بالاترين ميزان خودکشي در اروپا با اسلحه گرم را دارد، روز يکشنبه درباره سنت حق نگهداري سلاح  در منازل، همه پرسي برگزار مي کند. بر اساس ارزيابي هاي انجام شده حدود دو ميليون قبضه سلاح گرم در اختيار جمعيت هفت ميليوني سوئيس قرار دارد و حدود 240 هزار قبضه اسلحه نيز در اين آمار به طور رسمي ثبت نشده  است.

مرگ به دليل ازدحام جمعيت در نيجريه

رويترز، شاهدان عيني اعلام کردند که هزاران تن از هواداران حزب حاکم نيجريه در ورزشگاهي در جنوب اين کشور حاضر شده بودند تا سخنراني انتخاباتي "گودلاک جاناتان"، رئيس جمهوري را گوش دهند و صدها تن نيز در نزديکي درهاي ورودي تجمع کرده بودند. شليک هوايي پليس براي پراکنده کردن جمعيت بعد از سخنراني، باعث ترس مردم و شلوغي بيشتر وهجوم براي خروج شد که در نتيجه11تن کشته  شدند

درگيري در قفقاز

آسوشيتدپرس: به گفته مقامات، طي تيراندازي ها و بمب گذاري در منطقه قفقاز روسيه،  چهار جدايي طلب و يک سياستمدار محلي کشته شدند. استان هاي مناطق قفقاز روسيه به طور روزافزون شاهد درگيري ها ميان پليس و شبه نظاميان جدايي طلب است.

سماجت کرملين در جزاير کوريل

شينهوا: سرگئي ناريشکين، رئيس دفتر رياست جمهوري روسيه در زمان ديدار با سيجي  مائه هارا، وزير امور خارجه ژاپن، اظهار کرد: ديميتري مدودف، رئيس جمهور روسيه و ساير مقامات روسي به سفر خود به مناطق روسيه از جمله جزاير کوريل ادامه خواهند داد. اين جزاير که متعلق به ژاپن است و درجريان جنگ جهاني دوم توسط روسيه تصرف شد موضوع مناقشه شديد دو کشور شده است.

انتخابات پارلماني در چاد

دويچه وله: چاد روز يکشنبه انتخابات پارلماني خود را در حالي برگزار مي کند که جناح مخالف براي نخستين بار قصد به چالش کشيدن حزب حاکم را دارد.رقباي سياسي ادريس دبي، رئيس جمهور چاد انتخابات رياست جمهوري سال  2006 را تحريم کردند اما اين بار جناح مخالف به دنبال به چالش کشيدن رئيس جمهور هستند. دبي در سال  1990 از طريق کودتا بر سر کار آمد. قرار است انتخابات رياست جمهوري چاد اواخر سال جاري برگزار شود.

خروج ده هزار نيروي شبه نظامي هند از کشمير

رويترز: گوپال پيلاي"، وزير کشور هند گفت که اين کشور تصميم دارد در سال جاري ميلادي 10 هزار نيروي شبه نظامي خود را از منطقه کشمير خارج کند. عمليات جدايي طلبانه شبه نظاميان در منطقه کشمير تحت کنترل هند از 20 سال قبل در جريان بوده است. در تابستان سال گذشته نيز در جريان درگيري معترضان با نيروهاي امنيتي در تظاهرات خياباني حداقل 114 تن کشته شدند. در حال حاضر 70 هزار نيروي شبه نظامي به همراه 100 تا 150 هزار سرباز ارتش در کشمير تحت کنترل هند مستقر هستند.

آزادي دو زنداني سياسي کوبا

يورونيوز: دولت کوبا 2زنداني سياسي را آزاد کرد; باآزادي "هکتور ماسدا" و "انجل مويا" به اين معني است که تنها هفت تن از 75 چهره اپوزيسيون که در جريان سرکوب تظاهرات سال 2003 ميلادي دستگير شده بودند، همچنان در زندان هستند ولي هيچ کدام از آنها از اين مسئله خوشحال نيستند.

بني گانتز رييس ستاد مشترک رژيم صهيونيستي

خبرگزاري فرانسه: کابينه رژيم صهيونيستي يکشنبه انتصاب بني گانتز را به عنوان رئيس ستاد مشترک ارتش اين رژيم تصويب کرد. اين انتصاب به چندين ماه مناقشه ميان ژنرال هاي ارشد براي تصاحب اين مقام پايان داد.دوره رياست گابي اشکنازي دوشنبه هفته گذشته به پايان رسيد.

بازداشت افسران کودتاچي ترکيه

آناتولي: پليس ترکيه صد و سي و چهار افسر بازنشسته اين کشور را به اتهام مشارکت در کودتاي نظامي عليه دولت بازداشت کرد. اين افسران در ميان صد و شصت و سه افسر بازنشسته ارتش ترکيه هستند که در دادگاه به توطئه نظامي عليه دولت رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه متهم شده اند.