نسخه شماره 2572 - 1389/11/25 -

قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:
وجود مخدرهاي جديد چيني دربازار مصرف را تاييد نمي کنيم

رييس سازمان روانشناسي تاييد کرد:
کتاب شکوه همسرداري به جاي تنظيم خانواده تدريس مي شود

دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر:
اردوگاه هايي براي اسکان معتادان ولگرد و بلامکان راه اندازي مي شود

مديرکل هواشناسي استان تهران:
خبري از بارش تا پنجشنبه نيست
دماي هوا در پايتخت افزايش مي يابد

نشانه هاي سلا مت رواني


تشکيل سازمان غذا و دارو تا هفته آينده


اخبار کوتاه


 قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:
 وجود مخدرهاي جديد چيني دربازار مصرف را تاييد نمي کنيم  

قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: وجود مخدرهاي جديد چيني در بازار مصرف را تاييد نمي کنيم.  طه طاهري در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اعلام ورود مخدرهاي جديد چيني با نام "مفدرون" که پيش از اين اخبار آن از سوي پزشکي قانوني منتشر شده است، گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر وجود اين مخدرهاي جديد را تاييد نمي کند و تاکنون گزارشي از سوي پليس در اين رابطه منتشر نشده است.  وي افزود: مواد مخدر صنعتي انواع و اقسام متعددي دارد، اما هيچ گزارشي مبني بر وجود اين مخدرها در بازار نداريم، ضمن آنکه اعتراض رسمي خود در رابطه با اينکه پزشکي قانوني بر اساس چه مستنداتي اين مطلب را ارائه کرده، به رياست قوه قضائيه اعلام کرده ايم.  قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصريح کرد: اگر پليس گزارش داد و يا نمونه اي در آزمايشات متوفيان کشف شده باشد، پزشکي قانوني مي تواند اعلام و تنها نسبت به آن هشدار دهد، اما اگر قرار باشد نتايج پژوهشي دنيا وارد مسائل بومي کشور شود، براي ما قابل قبول نيست.  طاهري ادامه داد: در اين رابطه گزارش مستندي وجود ندارد، همچنين از پليس مواد مخدر نيز سوال کرديم و کتبا اعلام کردند که در دستگيري ها و کشفيات چنين گزارشي نداشتند.  سازمان پزشکي قانوني هفته گذشته اعلام کرد که در مرکز تحقيقات اين سازمان يک ماده محرک جديد با نام "مفدرون" از خانواده آمفتامين ها کشف شده است که اين محرک با نام هاي عاميانه اي همچون «مف»، «ميوميو»، «حمام نمک» و «موج عاج» در بين افراد شناخته مي شود.


 رييس سازمان روانشناسي تاييد کرد:
 کتاب شکوه همسرداري به جاي تنظيم خانواده تدريس مي شود 

رييس سازمان نظام مشاوره و روانشناسي کشور با اشاره به جمعيت 18 ميليون نفري کودکان و نوجوانان در سنين مدرسه، اعلام کرد: اين در حاليست که 30 درصد از اين جمعيت در مدرسه و تحت نظارت نظام آموزش و پرورش به سر نمي برند.
به گزارش ايسنا، دکتر غلامعلي افروز در نشستي خبري با اشاره به اينکه بايد براي هر يک هزار خانواده  با متوسط جمعيت 4/2 نفر، يک روانشناس و مشاور خانواده  وجود داشته باشد، افزود: اگر قرار است، وزارتخانه اي جديد تشکيل شود، اين وزارتخانه بايد با محوريت خانواده  تاسيس شود.
وي تصريح کرد: مکلفيم همه چيز را براي خانواده  بخواهيم و همه را در چارچوب خانواده  ببينيم، چرا که تنها در اين صورت به بالاترين حد از بهداشت رواني خواهيم رسيد.
رييس سازمان نظام مشاوره و روانشناسي کشور با اشاره به اينکه خانواده  تنها نهاد فطري و در عين حال اصلي ترين نهاد در ميان انسان هاست، عنوان کرد: اين نهاد بايد در مرکز کليه تصميم گيري ها و تصميم سازي هاي دستگاه هاي مختلف قرار بگيرد.
وي در ادامه با اشاره به اينکه در حال حاضر بالغ بر شش هزار و 500 روانشناس و مشاور در عضويت سازمان نظام مشاوره و روانشناسي قرار دارند، تاکيد کرد: برابر قانون هيچ نهاد ديگري نمي تواند به متقاضيان، پروانه ارائه خدمات روانشناسي و مشاوره ارائه دهد.
افروز با اشاره به اين که ارائه اين پروانه از سوي سازمان نظام مشاوره و روانشناسي با داشتن شرايطي همچون حداقل مدرک فوق ليسانس در رشته هايي همچون روانشناسي و مشاوره و علوم تربيتي و نيز تجربه کافي صورت مي گيرد، خاطر نشان کرد: افراد همه انديشه و ناموس خود را با روانشناس در ميان مي گذارند و بر اين اساس سختگيري و نظارت جدي در اين حوزه، امري ضروري است.
وي از مسوولان سازمان بهزيستي کشور تقاضا کرد تا از صدور هرگونه پروانه ارائه خدمات روانشناسي و مشاوره خودداري کنند.
افروز با تاکيد بر اين که خدمات مشاوره و روانشناسي در ميان دانشجويان بايد گسترش يابد، از همکاري با وزارت علوم در اين زمينه خبر داد و يادآور شد: تدوين کتاب «روانشناسي ازدواج و شکوه همسرداري» نيز در اين راستا تهيه شده است.
وي با تاکيد بر اين که کتاب ياد شده از سوي انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است، عنوان کرد: قرار است اين کتاب در آينده به جاي واحد درسي تنظيم خانواده  تدريس شود.
رييس سازمان نظام مشاوره و روانشناسي کشور، با تاکيد بر اين که انتخاب دقيق در برگزاري مراسم ازدواج آسان بايد به عنوان دو شعار اساسي ازدواج جوانان مد نظر قرار گيرد ، تصريح کرد: کتاب «شکوه همسرداري» در زمينه انتخاب دقيق، تدوين شده است.
به گزارش ايسنا، وي با بيان اينکه ريشه اصلي همسرگريزي، همسر ستيزي و طلاق، ناامني هاي دروني، خلا» هاي عاطفي و دافعه هاي رواني و جنسي است، اظهار کرد: به همين دليل حضور روانشناسان و مشاوران کار کشته و زبده را در محاکم قضايي ضروري مي دانيم.
افروز ادامه داد: اين مشاوران بايد با متقاضيان طلاق مشاوره حرفه اي داشته و علت اين امر را ريشه يابي کنند تا در اين صورت بتوانيم آمار طلاق را کاهش دهيم.
وي از ايجاد يک شوراي تخصصي براي بازنگري مباحث و محتواي رشته هاي مختلف روانشناسي و مشاوره خبر داد و اضافه کرد: بايد محتواي آموزشي اين رشته ها مطابق با آخرين يافته هاي علمي و در عين حال همراه با انديشه بومي و ارزش هاي ديني تنظيم شود.
رييس سازمان نظام مشاوره و روانشناسي کشور در ادامه با اشاره به اينکه انجام اين کار زمان زيادي را مي طلبد، از دولت و مجلس شوراي اسلامي درخواست کرد که از چنين اقدامي حمايت کنند تا به منابع علمي غني تري دست يابيم.
افروز با اشاره به اين که در منشور اخلاقي روانشناسان و مشاوران تاکيد شده است که واژه «بيمار رواني» بايد حذف شود، عنوان کرد: در صورتي که اعضاي سازمان نظام مشاوره و روانشناسي از اين واژه در مکاتبات خود استفاده کنند، به آن ها تذکر داده مي شود و در صورت تکرار پروانه  آن ها را لغو مي کنيم. به گزارش ايسنا، وي با تاکيد بر اين که 30 درصد از جمعيت در سن تحصيل کشورمان در مدارس به سر نمي برند، بيان کرد: يکي از دلايل بروز اين وضعيت بالا بودن ضريب دشواري دوره راهنمايي است.
به گفته رييس سازمان نظام مشاوره و روانشناسي کشور، دانش آموزان با بهره هوشي 70 تا 90 به سادگي دوره دبستان را طي مي کنند، اما از آنجا که شيب دشواري دوره راهنمايي نسبت به دبستان شديد است، اين دانش آموزان در دوره راهنمايي از تحصيل باز مي مانند.


 دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر:
 اردوگاه هايي براي اسکان معتادان ولگرد و بلامکان راه اندازي مي شود 

دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدراز راه اندازي 5 اردوگاه براي معتادان ولگرد و بلامکان خبر داد. به گزارش ايلنا، مصطفي محمد نجار در حاشيه مراسم تجليل از فعالان صيانت از حجاج و عمره گزاران ايراني در برابر مواد مخدر در جمع خبرنگاران،تاکيد کرد: در گذشته موارد نادري بود که زائران حج مقادير ناچيزي مواد مخدر براي مصرف خودشان از کشور ارج مي کردند و اين امر موجب وهن و تخريب وجهه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران مي شد که با هماهنگي و اقدامات بسيار موثر دستگاه ها در سال گذشته و علي رغم اعزام 108 هزار حاجي به مناسک حج يک نفر هم مرتکب اين کار نشد. وي اين موقعيت را نتيجه کار فرهنگي و آموزشي، افزايش نظارت و کنترل پليس و اطلاع رساني از طريق کاروان هاي زيارتي عنوان و تصريح کرد: بر اساس برنامه هاي صورت گرفته زائراني که معتاد بودند براي درمان هدايت شدند.
نجار با اشاره به اينکه برنامه هاي جديدي براي مقابله با خروج مواد مخدر از طريق زائران به سوريه و عتبات عاليات در دست اقدام است، گفت: با قانون جديدي که مصوب شده دست محاکم باز است و بر اين اساس گذرنامه کساني که به حمل مواد مخدر مبادرت کنند، از يک تا 5 سال ضبط شده و ممنوع الخروج مي شوند و اگر براي بار دوم تکرار شود، 15 سال ممنوع الخروج مي شوند. وي در مورد ايجاد مراکزي براي نگهداري معتادان، تصريح کرد: رييس جمهور60 ميليارد تومان براي احداث 5 اردوگاه درماني معتادان کمک کردند که براي سال آينده آماده مي شود بر اين اساس محکومين مواد مخدر در سازمان زندان ها به اين مراکز منتقل مي شوند که شرايط کاري و درماني براي آن ها تعريف شده است. دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، اضافه کرد: بر اساس ماده 16 قانون جديد مبارزه با مواد مخدر اگر معتاد براي درمان مراجعه کند، او را يک مجرم نمي دانيم و کارهاي درماني را براي اين افراد انجام مي دهيم، اما معتادان ولگرد و بلامکان که مبادرت به تداوم اين کار دارند را در اردوگاه هايي که براي کاهش آسيب در دست راه اندازي است، جمع آوري مي کنيم. به گفته وي اين اردوگاه ها در استان فارس راه اندازي شده و به ترتيب در استان هاي مرکزي، تهران، مازندران و خراسان رضوي نيز احداث مي شود. نجار در پايان خاطرنشان کرد: در اين اردوگاه ها يک روش درماني خاص و سم زدايي روحي و رواني، مهارت آموزي و زمينه ايجاد اشتغال براي معتادان انجام مي شود که مي تواند براي دو دوره سه ماهه تمديد شود. وي با اشاره به قراردادهاي ستاد مبارزه با مواد مخدر با کشورهاي آسياي ميانه در خصوص مقابله با مواد مخدر ، خاطر نشان کرد: ايران با کشورهاي آسياي ميانه و ساير کشورها روابط دوستانه خوبي دارد و توافق نامه هاي مختلفي از جمله توافق نامه هاي امنيتي دارد. دبير کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، ادامه داد: در حوزه امنيتي، مقابله با مواد مخدر، مقابله با جرايم سازمان يافته، مبارزه با تروريسم و قاچاق انسان و ساير جرايم را داشته و با بسياري از اين کشورها توافقنامه هايي در حال امضا داريم. وي با اشاره به اقدام مهم ديگر براي مقابله با قاچاقچيان شيشه، اظهار کرد: طبق قانون با شدت و قاطعيت با اين افراد برخورد مي شود و طي آن از زمان اعلام اين قانون تاکنون 29 لابراتور شيشه توسط پليس کشف و تحويل مقامات قضايي شده است.


 مديرکل هواشناسي استان تهران:
 خبري از بارش تا پنجشنبه نيست  
 دماي هوا در پايتخت افزايش مي يابد

مديرکل هواشناسي استان تهران از ادامه افزايش دماي هوا در پايتخت خبر داد و گفت: تا روز جمعه بجز اوايل صبح پنجشنبه که بارش خفيفي را شاهديم، براي تهران بارش پيش بيني نمي شود. مهندس محسن جباري در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به نقشه هاي پيش يابي هواشناسي افزود: اين نقشه ها تا روز جمعه نشان مي دهد که تنها بارش خفيف و پراکنده اي در اوايل صبح پنجشنبه در تهران وجود دارد و در ساير روزها بارشي نداريم. وي با اشاره به روند افزايش دما در تهران تصريح کرد: اما از روز دوشنبه دما در تهران افزايش خواهد داشت اما تا پايان هفته تغييرات قابل ملاحظه اي در دما پيش بيني نمي شود. مديرکل هواشناسي استان تهران تصريح کرد: بر اين اساس در امروز آسمان تهران صاف گاهي با وزش باد در ارتفاعات نيمه ابري پيش بيني شده است که حداقل و حداکثر دما در اين روز به صفر و 10 درجه سانتيگراد مي رسد. همچنين در روز سه شنبه نيز آسمان پايتخت کمي ابري در اواخر وقت افزايش ابر خواهد بود که حداقل و حداکثر دما در اين روز به 2 و 11 درجه سانتيگراد مي رسد.
بر اساس آخرين نقشه هاي پيش يابي هواشناسي روز سه شنبه با ورود يک سامانه بارشي، بتدريج براي مناطقي از شمال غرب، غرب و بتدريج طي روز چهارشنبه سواحل درياي مازندران و ارتفاعات البرز ابرناکي، وزش باد، بارش باران و در مناطق سردسير، بارش برف پيش بيني مي شود.
شايان ذکر است که امروز خليج فارس و درياي عمان مواج مي باشد. در روز سه شنبه نيز براي برخي مناطق جنوب شرق وزش باد و گرد و خاک دور از انتظار نيست.


 نشانه هاي سلا مت رواني 
نويسنده : عباس سيدکريمي

آيا تاکنون از خود پرسيده ايم که تا چه اندازه سالم هستيم؟ سلا مت را در  چه مي بينيم؟ آيا تفکر و رفتارهاي ما نشاني از سلامت را در خود دارند؟ سالم کيست؟
در کتاب روانشناسي سلا مت نوشته سارا نينو و همکاران  چنين مي خوانيم: سلامت حالت  کامل آسايش و کاميابي زيستي، رواني و اجتماعي است و صرفا فقدان بيماري يا معلوليت نيست. به راستي صرف اينکه من از نظر جسماني کسالتي ندارم دال بر سلامت من است؟ اگر در تعريف فوق دقت کنيد حالت کامل آسايش و کاميابي زيستي به عنوان اصلي ترين مشخصه عنوان مي شود. ما بايد به دنبال آن باشيم تا بتوانيم اين حالت را در خويش پديدار سازيم يا عوامل پديدآورنده آنها را در محيط بارور سازيم.
جهان امروزه به دليل وجود تئوري هاي فراوان براي کسب قدرت و نيز وجود نيازهاي فراوان در آدمي همواره او را تحت فشارهاي زيستي قرار داده و نگراني هاي فراوان را دراو پديدار مي سازد. اين نگراني ها سبب مي شود تا فرد ناخودآگاه توان بالقوه خويش را ناديده گرفته يا تحليل برد آ نگونه که دچار احساس ياس و سرخوردگي، اندوه، اضطراب فراگير يا ترس هاي مزمن شود; ترس هايي که هيچ دليل عقلا ني نداشته اماهمواره بر ابناي بشر چنگ و دندان نشان مي دهند و او را بر هستي خويش بيمناک مي سازند.  اين بيم و هراس احساس ناتواني را در فرد پديدار ساخته و سبب احساس عدم کاميابي در او مي شود. آنگاه که فرد نگران احساس سردرگمي و بيهودگي  را در خود پرورش مي دهد، از آنچه که دارد ناراضي است. اهداف  راستين خويش را فراموش کرده و نوميدانه بر کاه  و کوه چنگ مي زند تا شايد راه نجاتي براي خويش و براي رهايي پيدا کند و به همين دليل ماهيت انساني خويش را فراموش کرده و تفاوت آشکار بين خود و ساير جانداران را از ياد مي برد.
پس مي توانيم به راحتي اذعان کنيم فردي را مي توان سالم ناميد که حتي در صورت معلوليت جسمي از سلامت روان برخوردار باشد و در خويش احساس کامل آسايش و کاميابي زيستي، روان و اجتماعي داشته باشد.
فردي که داراي سلامت روان است به دليل وجود انگيزه هاي فراوان قابليت تاثيرگذاري بر خويش و محيط پيرامون خويش را دارد و به راحتي مي تواند در هر مقام و جايگاهي تاثيرگذار باشد. زيرا هيچگاه نمي توان نقش محيط را ناديده انگاشت. کليه روانپزشکان و روانشناسان فردي را داراي سلامت روان مي دانند که داراي 6 ويژگي باشد:
1- به خود و ديگران اعتماد داشته باشد. در دين مقدس اسلام نيز بر اين موضوع تاکيد شده که اصل بر بيگناهي افراد است مگر خلا ف آن ثابت گردد. فردي که قدرت اعتماد کردن ندارد داراي بيماري پارانويا بوده و بدين سبب ارتباط اجتماعي اوضعيف مي شود زيرا افکار بدبينانه سبب مي شود تا او ناخودآگاه در مقابل ديگران جبهه گيري کند. افرادي که خود را قوي و صاحب اراده مي دانند هيچگاه از رويارويي با حوادث نمي هراسند و همواره خود را تاثيرگذار ديده و توان مقابله با ناهنجاري ها را در خود مي بينند. افراد سالم مداوما به دنبال بالا  بردن سطوح آگاهي و جسماني خويش هستند، داراي روابط اجتماعي فراگير بوده و به ضوابط جامعه احترام مي گذارند.
2- در خود احساس لياقت کند. فرد سالم خودرا تاثيرگذار، مفيد و موثر مي داند زيرا توان انجام کارها را دارد. او از احساس ناتواني گريزان بوده و همواره تلاش مي کند با پذيرفتن مسووليت هايي که توان انجام آنها را دارد موثر بودن خويش را بر همگان اثبات کند.
3- زندگي را پديده اي باصفا بداند. فرد سالم فعال و کوشا است او نقش خود را زندگي هماره بالا تر از آنچه که ديگران مي دانند مي بيند. زندگي را جلوه قدرت خداوندي دانسته و مي کوشد تا در هر چه زيباتر کردن محيط زندگي خويش نقشي تاثيرگذار داشته باشد، او از نظم حاکم بر جهان به نظام ارزشي درون خويش پي مي برد و جهان را زيبا و هستي را ارزش مي داند.
4- داراي رشد متناسب رواني و جسماني باشد. ما انسانها درهر مرحله از رشد جسماني خويش داراي رفتارهايي مي شويم که اين رفتارها از يک سري قوانين خاص زيستي پيروي مي کنند. به طور مثال کودکان تا سن 10 سالگي به دنبال تقليد و پسر خوب يا دختر خوب بودن هستند. از سن 10 الي 20 سالگي که دوران نوجواني آغاز مي شود داراي رفتارهايي چون لجبازي و يکرنگي، رياضت طلبي، فلسفه بافي، انزوا طلبي، پرخاشگري، عدالت طلبي و... مي شوند به تفکر انتزاعي برسند، زيرا در اين دوران به دليل ترشح هورمونهاي جسمي و جنسي توامان نوجوان داراي تلا طمات فراواني مي گردد و بيهوده نيست که استانلي هال  آن را دوران طوفان و فشار و اريکسون دوران بحران هويت مي نامد. اما پس از 20 سالگي و آغاز دوران جواني فرد بايد به معنا و مفهوم ايثار و گذشت و حتي زندگي اجتماعي براي ديگران قايل شدن دست يابد زيرا او به تفکر انتزاعي رسيده و تفکر خود محور او تبديل به تفکر جامعه نگر شده او در مي يابد که زندگي تنها براي او نيست، بلکه او يک عضو از جامعه جهاني است در سن 40 سالگي افراد بايد به تفکر مساله گشايي و در 60 سالگي به توانايي ارشاد و هدايت برسند و حال اگر چنانچه فردي که 60 سال دارد پرخاشگر و لجباز و يکدنده است او را بايد نوجواني ديد که در آن دوره سني خويش تثبيت شده و توان گذار به دوره جواني پس از آن را نداشته است.
5- به يک کار فکري يا دستي مشغول باشد. بيکاري زمينه بروز بسياري از ناهنجاريها است و شايد يکي از دلا يل اصلي آن عدم خود باوري در افراد است. هر فرد توانايي انجام و يادگيري کارها را دارد پس بايد بتواند در اين جهان فراخ براي خودکاري شرافتمند فراهم آورد.
6- در توليد مثل جامعه نقش داشته باشد. بديهي است که افراد سالم تلا ش مي کنند تا يادگاري از خويش باقي بگذارند زيرا از عملکرد خويش و زندگي خويش احساس رضايت کرده و تلا ش مي کنند تا با بارور ساختن نسل خويش نسبت به جامعه خويش اداي دين کنند.
در پايان ذکر اين نکته را ضروري مي دانم که يک فرد سالم همواره خود را مديون جامعه مي داند زيرا اگر تلا ش جمعي نباشد، زندگي فردي غيرقابل تصور خواهد بود. زيرا انسان موجودي است که نيازهاي فراواني را دارد.


 تشکيل سازمان غذا و دارو تا هفته آينده  

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت از تشکيل سازمان مستقل غذا و دارو و جايگزيني آن با معاونت غذا و دارو تا هفته آينده خبر داد.
به گزارش مهر، دکتر احمد شيباني افزود: قبل از انقلاب اسلامي در بخش غذا در سطح کشور چيزي نداشتيم در حالي که در حال حاضر 70 هزار فرآورده و محصول غذايي مجوز توليد دارند و بيش از 11 هزار واحد توليدي نيز داريم که نشان  دهنده پيشرفت و توسعه کشور است.
وي اظهار داشت: قبل از انقلاب 25 درصد توليد و 75 درصد واردات دارو در کشور داشتيم و 17 کارخانه توليد دارو وجود داشت که بيشتر داروهاي توليدي داروهاي عادي بودند اما در حال حاضر 75 کارخانه داروسازي در شرايط خوب داريم که تا پايان سال به 80 کارخانه مي رسد.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: هم اکنون 97 درصد نياز دارويي کشور در داخل توليد و تنها 3 درصد آن وارد مي شود که در نظر داريم در پايان برنامه پنجم توسعه، 3 درصد داروي وارداتي را به کمترين ميزان کاهش دهيم.
وي تصريح کرد: به لحاظ اهميت بحث غذا و دارو در کشور، با اقدام دولت و وزارت بهداشت براي تقويت معاونت غذا و دارو، اين معاونت از هفته آينده، مستقل و به سازمان غذا و دارو وابسته به وزارت بهداشت تبديل مي شود که گسترش و توسعه نظارت ها از جمله اهداف اين سازمان است.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر 9 محصول دارويي از 140 محصول دارويي با تکنولوژي روز دنيا در سطح کشور با دانش و تخصص داخلي توليد مي شود که حداکثر تا پايان سال آينده به 25 قلم دارو افزايش مي يابد.


 اخبار کوتاه 

رييس پليس گذرنامه ناجا:
حداکثر زمان تمديد گذرنامه يک هفته است

رييس پليس گذرنامه ناجا مدت زمان تمديد گذرنامه را حداکثر يک هفته اعلام کرد.
سرهنگ محمود صادقي در گفت وگو با ايسنا، در رابطه با روند تمديد گذرنامه اظهار کرد: در صورت پايان مدت زمان گذرنامه، يک گذرنامه جديد صادر خواهد شد که مدارک مورد نياز براي تمديد همان مدارک لازم براي صدور گذرنامه است.
وي افزود: متقاضيان براي تمديدگذرنامه خود بايد مدارک مورد نياز را به مراکز پليس +10 ارائه دهند و حداکثر زمان صدور گذرنامه جديد شش تا هفت روز است.

جزئيات معافيت هاي بخشودگي سني مشمولان

آيا مي دانيد کدام دسته از مشمولان از معافيتهاي بخشودگي سني برخوردارند؟
به گزارش ايسنا، طبق اعلام سازمان وظيفه عمومي ناجا و با عنايت مقام معظم رهبري معافيتهاي بخشودگي سني شامل مشمولان زير است:
1- مشمولان داراي مدرک دکتري پزشکي قبل از سن 50 سالگي تا پايان متولدان 1344
2- مشمولان داراي مدرک دکتري غيرپزشکي قبل از سن 50 سالگي تا پايان متولدان 1350
3- مشمولان داراي مدرک فوق ليسانس قبل از سن 50 سالگي تا پايان متولدان 1352
4- مشمولان داراي مدرک ليسانس قبل از سن 50 سالگي تا پايان متولدان 1354
5- مشمولان داراي مدرک فوق ديپلم و پايين تر متولدان 1338 تا پايان 1354

ايجاد 7 رشته جديد در مقطع دکتري و4 رشته
در مقطع کارشناسي در دانشگاه ها

با تصويب شوراي گسترش و برنامه ريزي آموزش عالي وزارت علوم، هفت رشته تحصيلي جديد در مقطع دکتري و چهار رشته در مقطع کارشناسي در دانشگاه هاي کشور ايجاد مي شود.
به گزارش ايسنا، شوراي گسترش و برنامه ريزي آموزش عالي با تاسيس رشته هاي تحصيلي دکتري تاريخ تمدن اسلامي در جامعه المصطفي العالميه، زراعت در دانشگاه کشاورزي و منابع طبيعي رامين خوزستان، کلام اماميه در دانشگاه تهران (مجتمع آموزش عالي قم)، حکمت متعاليه در دانشگاه اصفهان، مهندسي راه آهن دردانشگاه علم و صنعت ايران، مهندسي برق «گرايش الکترونيک» صنعتي شيراز و مهندسي برق گرايش قدرت در دانشگاه صنعت آب و برق شهيد عباسپور موافقت کرد.
همچنين با تصويب اين شورا، رشته هاي تحصيلي کارشناسي مهندسي مکانيک در دانشگاه ملاير، مهندسي فضاي سبز در دانشگاه فردوسي مشهد، فقه و حقوق اسلامي در دانشگاه امام صادق (ع) و زيست شناسي گرايش علوم گياهي در دانشگاه لرستان تاسيس مي شوند.

مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري خبر داد:
تشکيل کميته ويژه  بررسي ميزان افزايش مستمري بازنشستگان درسال آينده

مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري از تشکيل کميته ويژه اي به منظور «بررسي ميزان افزايش مستمري بازنشستگان در سال آينده» خبر داد و اعلام نظر در اين رابطه را به اتمام اين بررسي منوط کرد.
ايراندخت عطاريان در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه اين افزايش بايد در بودجه پيش بيني  و توسط مجلس شوراي اسلامي تصويب شود، عنوان کرد: در عين حال صندوق نيز نظر کارشناسي خود را در زمينه ميزان اين افزايش اعلام خواهد کرد.
وي در ادامه با بيان اين که هر ساله براي پرداخت مستمري بازنشستگان با مشکلات مالي و کسري اعتبار مواجه مي شديم، تاکيد کرد: امسال هيچ مشکلي براي پرداخت مستمري بازنشستگان نداشتيم.

مدير کل آموزش فرهنگي دانشگاه آزاد:
اعزام اعضاي هيات علمي از 22 اسفند ماه
 آغاز مي شود

مدير کل آموزش فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي از آغاز اعزام اعضاي هيات علمي دانشگاه به سفر حج عمره از 22 اسفند ماه خبر داد.
دکتر صالحي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به آغاز اعزام يک هزار اعضاي هيات علمي از 22 اسفند ماه، گفت: اعزام اعضاي هيات علمي تا 28 اسفند ماه ادامه دارد.
وي در خصوص زمان اعزام دانشجويان پسر دانشگاه آزاد، اظهارکرد: هنوز زمان اعزام اين دسته از دانشجويان مشخص نيست.

رييس پليس فرودگاههاي کشور:
کشف بيش از25کيلو مواد مخدر از زائران
طي دو سال گذشته

رييس پليس فرودگاه هاي کشور گفت: طي دو سال گذشته حدود 25 کيلو و 839 گرم انواع مواد مخدر در جاسازهايي کاملا بي رحمانه از زائران در فرودگاههاي کشور کشف شد.
به گزارش ايسنا، سردار حيدري در مراسم تجليل از فعالان صيانت از حجاج و عمره گزاران ايراني در برابر موادمخدر، اظهار کرد: در طول دو سال گذشته يک ميليون و 337 هزار نفر از فرودگاههاي کشور به عمره و تمتع اعزام شدند که از اين افراد 25 کيلو و 839 گرم انواع مواد مخدر که به طرز بسيار بيرحمانه اي جاسازي شده بود، کشف و ضبط شد.
وي ادامه داد: در طول اين مدت 1736 نفر در ايران و 168 نفر توسط پليس عربستان دستگير شدند.
رييس پليس فرودگاه هاي کشور تصريح کرد: همچنين در طول اين دو سال 67 ميليون مسافر ورودي و خروجي در فرودگاهها داشتيم که 16 ميليون نفر آنان خارجي بودند.
حيدري در پايان خاطر نشان کرد: 5 هزار و 425 قاچاقچي در طول اين دو سال در پروازهاي داخلي و 2 هزار و 922 قاچاقچي در پروازهاي خارجي دستگير شده اند.