نسخه شماره 2572 - 1389/11/25 -


مبتلايان به ام اس از مصرف غذاهاي پرچرب خودداري کنند
دريافت کافي ويتامينD، از بروز ام اس جلوگيري مي کند

مصرف فوليک اسيد براي زنان باردار ضروري است


تشديد آسم با کاهش يا قطع داروي ضدآسم بعد از بارداري


استفاده از سونا در دوران بارداري موجب سقط جنين مي شود


سرما خورديد، آنتي بيوتيک نخوريد


اخبار کوتاه


 مبتلايان به ام اس از مصرف غذاهاي پرچرب خودداري کنند 
 دريافت کافي ويتامينD، از بروز ام اس جلوگيري مي کند

نايب رييس انجمن ام اس تاکيد کرد: مبتلايان به اين بيماري کمتر غذاهاي پر چرب بخورند و بيشتر ميوه ها و سبزيجات را مصرف کنند.
دکتر محمد علي صحراييان در گفت وگو با ايسنا، افزود: تاثير مواد غذايي بر سلامت مبتلايان به ام اس اثبات نشده است، البته برخي از عوارض مانند يبوست که بعضي از اين بيماران به آن دچار مي شوند با نحوه تغذيه آنان ارتباط مستقيم دارد.
وي در ادامه گفت: برخي از مبتلايان به ام اس دچار يبوست هستند که اين مشکل را مصرف غذاهاي پرچرب و رژيم غذايي کم فيبر تشديد مي کند. از سوي ديگر، چاقي باعث افزايش ناتواني حرکتي بيماراني مي شود که دچار ضعف عضلاني و اختلال در راه رفتن هستند. در اين شرايط به آنان توصيه مي شود که وزن خود را در حد متعادل حفظ و رژيم غذايي مناسبي را رعايت کنند.
صحراييان در پايان اظهار کرد: رعايت رژيم هاي غذايي سخت به مبتلايان به ام اس توصيه نمي شود، چون اين کار باعث کاهش شديد وزن آنان مي شود بلکه به بيماران توصيه مي شود که وزن خود را به تدريج کاهش دهند.
از سوي ديگر محققان استراليايي اعلام کردند: کساني که در بدنشان مقدار بيشتري ويتامينD  دارند، کمتر در معرض ابتلا به بيماري «ام اس» قرار دارند.
به گزارش ايسنا، محققان دانشگاه ملي استراليا پژوهشي را بر روي 216 فردي که علائم اوليه «ام اس» از خود نشان داده بودند، انجام داده و سپس آن ها را با 395 فرد سالم که هيچ علائمي از بيماري نداشتند، مورد مقايسه قرار گرفتند.
در اين پژوهش، قرار گرفتن در معرض نور خورشيد در دوره هاي مختلف زندگي اين افراد، همچنين مقدار ويتامينD  که از طريق غذا به دست آورده بودند، مورد بررسي قرار گرفت.
يکي از بهترين راه هاي جذب ويتامينD  قرارگرفتن در معرض نور خورشيد است، البته اين موضوع به اين معني نيست که براي درمان «ام اس» بايد به طور ناگهاني و به مدت زياد در معرض نور آفتاب قرار گرفت، چه اين روش باعث آسيب رساني به پوست مي شود، لذا اين عمل بايد طي سال هاي زندگي و به طور مداوم انجام شود که پزشکان روزي 15 تا 20 دقيقه استفاده از نور خورشيد را کافي مي دانند.
طبق بررسي  محققان، احتمال ابتلا به «ام اس» در افرادي که بيشتر در معرض نور خورشيد قرار داشته اند و آثار آن بر روي پوستشان مشهود است، 60 درصد نسبت به ديگران پايين تر است.


 مصرف فوليک اسيد براي زنان باردار ضروري است 

متخصصان تغذيه و مامايي اعلام کردند مادراني که در دوران بارداري به مقدار کافي اسيد فوليک و آهن مصرف مي کنند کودکان باهوش تري خواهند داشت.
به گزارش ايسنا، متخصصان نپالي در آزمايش پژوهشي جديدي نشان دادند کودکاني که مادرانشان از مکمل هاي آهن و اسيد فوليک در دوران بارداري استفاده مي کردند، نسبت به ساير کودکان، باهوش تر و داراي مهارت هاي خاص بهتري هستند.
اين متخصصان 676 کودک مدرسه اي که مادرانشان در يک آزمايش باليني شرکت کرده بودند و بعضي از آن ها از مکمل هاي آهن دار و اسيد فوليک استفاده مي کردند را مورد مطالعه قرار دادند.
آنها دريافتند مصرف اسيد فوليک و آهن در دوران بارداري تاثيرات بسيار مهمي را بر روي هوش کودکان در مدرسه مي گذارد و سطح توانايي آنها را نسبت به ساير کودکان بالاتر مي برد.
به گزارش سايت اينترنتي مايو کلينيک، همچنين زنان باردار با مصرف اين مواد اصلي و کليدي مي توانند تاثير چشمگيري روي بازده تحصيلاتي آينده فرزندان خود به خصوص در کشورهاي داراي فقر آهن، داشته باشند.
به گزارش ايسنا، اسيد فوليک به همراه ويتامين ب 12 و ويتامين ث به هضم غذا و استفاده بدن از پروتئين و ساخت پروتئين در زمان لازم کمک مي کند. اسيد فوليک براي ساخت گلبول هاي قرمز خون و مولکول وراثتي دي ان آ که عمل کنترل وراثت را انجام مي دهد و راهنمايي براي فعاليت هاي سلول ها است، ضرورت دارد.
اين ويتامين عمل ساخت و نگهداري سلول ها را بر عهده دارد. اين وظيفه در هنگام تقسيم سلولي و رشد بسيار مهم است و به همين دليل مصرف آن براي زنان باردار و نوزادان حياتي است.
اسيد فوليک همچنين در رشد بافت ها کمک مي کند و باعث درست عمل کردن سلول ها مي شود. اين ويتامين در زماني که بدن احتياج به غذا خوردن دارد، موجب افزايش اشتها مي شود و به همين ترتيب اسيدهاي هضم کننده غذا را مي سازد.
مکمل اسيد فوليک در درمان بي نظمي هاي وابسته به کمبود اسيد فوليک استفاده مي شود. اسيد فوليک براي درمان زخم هاي پا و مشکلات قاعدگي نيز تجويز مي شود. اين مکمل حياتي در تکامل رشد جنين بسيار با اهميت بوده و رشد طناب نخاعي و مغز جنين وابسته به مصرف اسيد فوليک توسط مادر است. اغلب زناني که مي خواهند باردار شوند و زنان باردار بايد مکمل اسيد فوليک مصرف کنند. دادن اين ويتامين به زنان باردار بسيار مفيد است، چرا که از ناهنجاري هاي عصبي زمان تولد، مانند نقص لوله عصبي نوزادان جلوگيري مي کند.
از سوي ديگر، آهن نيز براي رشد و نمو مناسب سيستم عصب مرکزي ضروري است و اين در حالي است که کمبود آهن شايع ترين و گسترده ترين بي نظمي تغذيه اي در جهان است که بر روي حدود دو ميليارد نفر تاثير نامطلوب مي گذارد. کمبود آهن زودهنگام مي تواند موجب مداخله در توسعه عصبي، بيوشيمي و متابوليسم افراد شود.
از سوي ديگر مصرف اسيد فوليک به مدت يک هفته، تعادل حرکتي را در موش هاي صحرايي نر بهبود مي بخشد.
به گزارش ايسنا اسيد فوليک يا فولات(ويتامينB9)  يکي از ويتامين هاي گروهB  محلول در آب است که براي تداوم سنتز، همانند سازي و ترميم DNA  و نيز سنتز پروتئين ها ضروري است.
شواهد تجربي نشان مي دهد، کمبود فولات و به دنبال آن افزايش سطح هموسيستئين، نورون هاي دوپامينرژيک جسم سياه را به سموم خارجي حساس کرده و خطر ابتلا به پارکينسون را افزايش مي دهد. 


 تشديد آسم با کاهش يا قطع داروي ضدآسم بعد از بارداري 

نتايج يک پژوهش نشان مي دهد: کاهش يا قطع داروي ضد آسم بعد از آگاهي از حاملگي مي تواند باعث تشديد آسم شود.
به گزارش ايسنا، دکتر محمد توحيدي، فوق تخصص ريه در پژوهش خود با عنوان «آسم در حاملگي» که در کنگره بين المللي «آسم، آلرژي و ايمونولوژي» در آبان ماه 89 ارائه شده، ضمن بر شمردن آسم به عنوان يکي از شايع ترين بيماري هاي ريوي در زمان حاملگي آورده است: آسم در زمان حاملگي در 35 درصد موارد، شديد; 28 درصد موارد، خفيف; 33 درصد موارد بدون تغيير و در 4 درصد نيز داراي سير نامشخص است.
بر اساس پژوهش هاي وي، کاهش يا قطع داروي ضد آسم بعد از آگاهي از حاملگي مي تواند باعث تشديد آسم شود. به ويژه استفاده ناکافي از کورتيکواستروئيد استنشاقي خطر تشديد آسم را افزايش مي دهد.
وي در بخشي از پژوهش خود به اثرات آسم بر روي حاملگي اشاره و تاکيد کرده است: آسم شديد و بد کنترل شده ممکن است با افزايش نارس بودن، سزارين و پراکلامپسي کاهش رشد و ساير عوارض پريناتال و مرتاليتي و موربي ديتي مادر شود. درمان مناسب و کنترل خوب آسم سبب کاهش اين عوارض مي شود.
تدابير درماني مناسب آسم در جريان حاملگي شامل مانيتورينگ عملکرد ريه، پرهيز از عوامل محرک آسم، آموزش بيمار و درمان فارماکولوژيک اختصاصي است و بيماران با آسم مداوم بايد باPEFR  و يا اسپيرومتريFEVI  يا هر دو مانيتور شوند.
کورتيکواستروئيد استنشاقي، درمان ارجح تمام اشکال آسم مداوم در حاملگي است و اصول کلي درمان آسم در زمان حاملگي شبيه زمان غيرحاملگي است. آلبوترول(سالبوتامول) بتا آگونيست کوتاه اثر انتخابي است. سالمترول بتا آگونيست طولاني اثر انتخابي و بود زونايد کورتيکواستروئيد استنشاقي انتخابي در زمان حاملگي است. گلوکو کورتيکوئيد خوراکي وقتي که انديکاسيون داشته باشد، براي درمان آسم شديد حاملگي بايد استفاده شود.
بيمار حامله مبتلا به آسم حاد بايد در موقعيت نشسته استراحت کند. مانيتورينگ جنين و مادر ضروري است pco2/35 ,po2/70. ميلي متر جيوه همراه با آسم حاد نشان دهنده شدت خطر در دوران حاملگي است. سولفات منيزيم وريدي در آسم شديد و حاد همراه با بتا آگونيست استنشاقي و گلوکوکورتيکوئيد وريدي به خصوص در بيماران مبتلا به هيپرتانسيون يا انقباض رحمي پرترم مفيد است.
اکسي توسين داروي انتخابي براي القاي زايمان و کنترل خونريزي پس از زايمان است و آنالوگ هاي پروستاگلندين مي توانند سبب انقباض برونش ها شوند و نبايد به منظور ختم حاملگي و مناسب کردن سرويکس براي زايمان، القاي زايمان يا کنترل خونريزي رحمي استفاده شوند.
از مرفين و مپريدين حتي الامکان براي کنترل درد نبايد استفاده شود، چرا که سبب آزادسازي هيستامين شده و به جاي آن داروهاي بورتورفانول و فنتانيل داروهاي جايگزين مناسبي براي اين منظور هستند. بي حسي اپيدورال روش مناسبي در حين زايمان محسوب شده و اگر نيازي به بيهوشي عمومي باشد، کتامين و داروهاي بيهوش کننده هالوژنه بهتر است، چرا که داراي آثار برونکوديلاتوري هستند.


 استفاده از سونا در دوران بارداري موجب سقط جنين مي شود 

يک متخصص زنان و زايمان گفت: استفاده از سونا در دوران بارداري شانس بروز سقط و اختلالات عصبي جنين را افزايش مي دهد.
فاطمه لالوها در گفت وگو با فارس افزود: ورزش براي زنان باردار مفيد است و موجب بهبود رشد جنين در رحم مي شود.
وي گفت: ورزش شنا در زمان بارداري مشکل ايجاد نمي کند ولي استفاده از سونا و جکوزي در دوران بارداري مي تواند، براي مادر و جنين خطرآفرين باشد. اين متخصص زنان و زايمان افزود: استفاده از سونا در دوران بارداري خطر سقط جنين را به همراه دارد و استفاده از آن در اوايل بارداري نيز شانس سقط و اختلالات عصبي جنين را افزايش مي دهد. حرارت زياد مي تواند، براي زن باردار خطرناک باشد. لالوها گفت: زنان در دوران بارداري از انجام ورزش هاي پرشي يا ورزش هايي که به رحم فشار وارد مي کند، پرهيز کنند. زنان مي توانند روزانه 30 دقيقه پياده روي آرام و سبک داشته باشند. وي اضافه کرد: پياده روي در زمان بارداري مي تواند از افزايش وزن در دوران بارداري پيشگيري کند و شادي و نشاط زنان باردار را به همراه داشته باشد.


 سرما خورديد، آنتي بيوتيک نخوريد 

باشروع فصل سرما، شيوع بيماريهاي ويروسي چون سرماخوردگي آغاز مي شود و عده زيادي در چنين شرايطي خودسرانه از دارو و بخصوص آنتي بيوتيک استفاده مي کنند درحاليکه طبق توصيه پزشکان، مضرات استفاده خودسرانه از آنتي بيوتيک بيشتر از تحمل خود بيماري است.
به گزارش مهر، متخصصان بيماري هاي عفوني با تاکيد بر اينکه هيچ دارويي براي سرماخوردگي وجود ندارد و داروها فقط علايم بيماري را تخفيف مي دهند، نسبت به عوارض خطرناک و حتي کشنده استفاده از آنتي بيوتيک ها در يک سرماخوردگي هشدار مي دهند.
اين متخصصان از خانواده هايي که جهت تشخيص سرماخوردگي به پزشک مراجعه و بر تجويز آنتي بيوتيک توسط او اصرار مي کنند، انتقاد کرده و بر اين باورند استفاده خودسرانه اين داروها گذشته از اين که از نظر اقتصادي باعث خسارات زيادي به کشور و تحميل هزينه فراوان به مريض مي شود، باعث ايجاد مقاومت دارويي باکتري ها هم مي گردد.
"سرماخوردگي فصلي موضوعي طبيعي است که هر سال تکرار و به خودي خود نيز درمان مي شود، لذا بيماران به هيچ وجه نبايد خوددرماني کنند" اينها را دکتر بهروز نقيلي، رئيس مرکز تحقيقات بيماري هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تبريز به خبرنگار مهر مي گويد و معتقد است: شيوع سرماخوردگي هميشه در فصول سرد سال وجود دارد و هر سال نيز ويروس هاي مختلفي عامل پيدايش آن هستند به همين علت واکسني براي اين بيماري وجود ندارد.
وي گفت: واکسن هاي موسوم به آنفلوآنزاي انساني با توجه به تغيير مداوم فرمول ويروس عامل آنفلوآنزا و سرماخوردگي هرگز تاثيري بربروز سرماخوردگي و يا پيشگيري ازآن ندارند و بنظرمي رسد ورزش وتغذيه کافي براي پيشگيري از سرماخوردگي راه مطمئني است.
عضو انجمن متخصصان بيماري هاي عفوني اروپا گفت:  مهمترين توصيه ما به افرادي که در فصول سرد دچار سرماخوردگي مي شوند اين است که به هيچ وجه اقدام به خود درماني و مصرف خودسرانه دارو و آنتي بيوتيک نکنند و در صورت لزوم فقط به پزشک مراجعه و دستورات پزشک را به طور کامل اجرا کنند.
وي با اشاره به اينکه سرماخوردگي در اغلب موارد بدون نياز به درمان خاصي بهبود مي يابد، تاکيد کرد:  اين بيماري معمولا به سرعت خوب مي شود و به هيچوجه نگران کننده نيست.
دکتر بهروز نقيلي، ادامه داد: احتقان بيني، عطسه، گلو درد، سردرد، آبريزش بيني، دردهاي عضلاني، گلودرد و بي اشتهايي از مهم ترين علايم سرماخوردگي است. وي تاکيد کرد: خوردن مايعات فراوان به همراه استراحت کافي و پرهيز از خوددرماني، بهترين راه تسريع در بهبود سرماخوردگي است.
وي از گروه هاي سني بالاي 65 سال، زنان باردار، کودکان و دانش آموزان و همچنين بيماران مبتلابه بيماري هاي مزمن به عنوان افرادي نام برد که بيشتر در معرض ابتلابه بيماري هاي واگيردار فصلي مانند سرماخوردگي قرار دارند.
دکتر نقيلي خطاب به اين قبيل بيماران توصيه کرد: براي جلوگيري از ابتلاي ديگران از حضور يافتن در محيط هاي عمومي شلوغ و پرتردد چدا خودداري کرده، هنگام سرفه يا عطسه جلوي دهان خود را با دستمال بگيريد و در صورتي که بيماري شما به گونه اي است که بايد آنتي بيوتيک مصرف کنيد، اين کار صرفا با صلاحديد پزشک باشد.
وي همچنين افزود: بيماري هاي ديگري نظير آنفلوانزا و برونشيت ممکن است به دليل علايم تقريبا مشترک، فرد را به اشتباه بيندازند که در اين خصوص تشخيص بيماري بر عهده پزشک است و فرد بيمار به جاي مصرف خودسرانه آنتي بيوتيک ها بهتر است به پزشک مراجعه کند.
اين متخصص بيماري  هاي عفوني تصريح کرد: در صورتي که عوامل ميکروبي در بيماري فرد دخيل باشد، در اکثرموارد گلو درد چرکي ايجاد مي شود که عامل آن ميکروب استرپتوکوک است و براي فرد بيمار، آنتي بيوتيک تجويز مي شود.
رئيس مرکز تحقيقات بيماري هاي عفوني دانشگاه علوم پزشکي تبريز بار ديگر با تاکيد بر اينکه هيچ موردي براي استفاده از آنتي بيوتيک ها در يک سرماخوردگي وجود ندارد، تصريح کرد: مصرف خودسرانه آنتي بيوتيک ها گذشته از اين که از نظر اقتصادي باعث خسارات زيادي به کشور و تحميل هزينه به فرد بيمار مي گردد، ايجاد مقاومت دارويي باکتري ها را هم سبب مي شود.
دکتر نقيلي خاطرنشان کرد: نمونه واضح ايجاد اين مقاومت، دارويي مشهور به نام"آمپي سيلين" است که تاچند سال پيش براغلب عفونت هاي تنفسي فوقاني موثر بود اما امروزه به دليل اينکه بسياري از باکتريها به آن مقاوم شده اند، ديگر کمتر مورد استفاده قرار مي گيرد.
وي با بيان اينکه آنتي بيوتيک ها دسته اي از داروها هستند که براي از بين بردن عوامل ايجاد کننده بسياري از بيماري هاي عفوني، به صورت گسترده در سراسر دنيا مصرف مي شوند و کشف اين داروها، طي ساليان اخير جان انسان هاي زيادي را نجات داده است، اظهار داشت: با اين همه آنچه به شدت دانشمندان را نگران کرده بي اثر شدن آنتي بيوتيک ها در درمان برخي از بيماري هاي عفوني است.
وي اضافه کرد: به دنبال مطالعات انجام شده براي يافتن علت اين مساله مهم، يکي از دلايل قطعي ثابت شده عبارت از پيدايش مقاومت تعدادي از عوامل عفوني به آنتي بيوتيک هاي موجود است.
وي با ابراز تاسف از اينکه آنتي بيوتيک ها بر اساس تحقيقات به عمل آمده از داروهايي هستند که بيشترين ميزان مصرف خودسرانه را به خود اختصاص مي دهند، اضافه کرد: آنتي بيوتيک ها به علت نوع تاثير دارويي، بدترين داروهايي هستند که به اين شيوه مصرف مي شوند چرا که در صورت عدم نياز بدن، اين دارو مانند سم عمل کرده و ميکروب هاي بدن را نسبت به داروها مقاوم مي کند و در صورت ايجاد عفونت در بدن، ديگر آنتي بيوتيک در درمان بيماري موثر نخواهد بود.
اين متخصص بيماري هاي عفوني تشريح کرد: ميکروب ها با ايجاد ژن مقاوم در برابرآنتي بيوتيک ها، اين مقاومت را از نسلي به نسل ديگر منتقل مي کنند و حتي به صورت شايع اين ژن از يک گونه ميکروبي به گونه ديگري انتقال مي يابد و اينجاست که با وجود تجويز آنتي بيوتيک در مقادير بالا، نتيجه اي حاصل نمي شود و عفونت پايدار مي ماند; در اصل ميکروب ياد  مي گيرد که چگونه خود را در برابر آنتي بيوتيک ها محافظت کند و چطور آن را خنثي و بي اثر کند.
دکتر نقيلي اظهار داشت: به همين دليل است که تشخيص درست و به موقع براي استفاده از آنتي بيوتيک ها يکي از هنرهاي پزشکان است تا بيمار با مصرف کمترين تعداد آنتي بيوتيک، بهبودي کامل بيابد.
وي افزود: متاسفانه برخي از هموطنان معتقدند که مثلا بايد براي يک سرماخوردگي، حتما از اين دسته دارويي استفاده کنند و گاه تا حدي جلو مي روند که حتي به داروي خوراکي بسنده نمي کنند و فقط و فقط داروي تزريقي را علاج دردشان مي دانند که بايد مطلع باشند استفاده خودسر از آنتي بيوتيک هاي تزريقي عواقب خطرناکي حتي مرگ ناگهاني را به دنبال دارد و از همين روست که توصيه مي شود آنتي بيوتيک هاي تزريقي در محل هايي تزريق شوند که علاوه بر استريل بودن، حداقل هاي احياي بيمار از مرگ احتمالي را دارا باشند.
وي افزود: آنتي بيوتيک ها مانند هر داروي شيمايي ديگري عوارض جانبي نيز به دنبال دارد که استفاده خودسرانه آن ها مي تواند به ايجاد حالت  تهوع و ناراحتي معده بينجامد.
عضو انجمن متخصصان بيماري هاي عفوني اروپا خاطرنشان کرد:از ديگر عواقب مصرف اين دسته از داروها، ايجاد حالت سرگيجه يا تغييرات خلقي است ضمن اينکه خارش، قرمزي پوست و يا تنگي نفس شديد نيز گزارش شده است.
دکتر نقيلي در بخش ديگري از اين گفتگو اظهار داشت: با توجه به خواص ضد ميکروبي که در عصاره و اسانس پونه وجود دارد، مي توان از اين فرآورده ها به عنوان جايگزين طبيعي براي آنتي بيوتيک ها استفاده کرد.
وي اظهار داشت: پونه از خانواده نعناع است و ترکيبات شيميايي موجود در اين گياه اسانس روغني فرار يا روغن مانتول است به علاوه در اعضاي اين گياه مقداري تانن مواد رزيني و قند نيز وجود دارد و حاوي مقدار زيادي ويتامين آ(A) و بي(B)  است.
اين متخصص بيماري هاي عفوني گفت: پونه ضدنفخ و خلط آور است; همچنين سرفه را آرام و خروج خلط را تسهيل مي کند و اثر محرک بر روي ترشح معده دارد.


 اخبار کوتاه 

مصرف زياد پنير خطرناک است

متخصصان علوم پزشکي در اروپا هشدار دادند که خوردن مصرف زياد پنير خطر ابتلا به سرطان مثانه را تشديد مي کنند.
به گزارش ايسنا، اين متخصصان هشدار دادند در افرادي که روزانه بيش از 53 گرم پنير مي خورند خطر ابتلا به سرطان مثانه بيش از 50 درصد افزايش پيدا مي کند. 53 گرم پنير تقريبا به اندازه يک تکه کوچک شکلات است.
مجله اروپايي سرطان در اين باره گزارش داد که در عين حال خوردن کمتر از اين مقدار پنير در روز هيچ خطري براي سلامت مثانه ندارد.
به گزارش روزنامه ديلي ميل چاپ انگليس، اين متخصصان در آزمايشات خود چگونگي تاثير رژيم غذايي چرب روي احتمال ابتلا به سرطان مثانه را در 586 داوطلب سالم و مبتلا به سرطان مثانه بررسي کرده به نتايج فوق دست يافتند.
اين يافته حاصل مطالعات گروهي از پزشکان و متخصصان دانمارکي و بلژيکي است.
آمارها نشان مي دهد که سالانه حدود 10 هزار نفر تنها در انگليس قرباني سرطان مثانه مي شوند و احتمال ابتلا به اين سرطان در افراد سيگاري چهار برابر بيشتر از افراد غيرسيگاري است.
بنابراين گزارش، سرطان مثانه دومين سرطان شايع دستگاه ادراري است که از کل سرطان هاي موجود، حدود هفت درصد از سرطان هاي مردان و همچنين دو درصد از سرطان هاي زنان را تشکيل مي دهد. همچنين 65 سالگي سن متوسط ابتلا به اين نوع سرطان است.
پزشکان مي گويند افرادي که شغلشان به عنوان مثال در ارتباط با صنايع چرم است يا کارگراني که با موادي مثل رنگ، بنزين، مواد چاپ و مواد شيميايي سر و کار دارند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين سرطان قرار دارند. يکي ديگر از علل ايجاد کننده سرطان مثانه استفاده از داروهايي مانند سيکلوفسفاميد و شيرين کننده هاي مصنوعي است. عفونت و سنگ مثانه نيز خطر بدخيمي مثانه را افزايش مي دهند. بعلاوه سيگار عامل 50 درصد تشکيل تومورهاي مثانه است.
شايع ترين علائم سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که در اکثر موارد ديده مي شود. همچنين درد مشترک در پهلو و درد استخواني از ساير علايم اين بيماري است.
متخصصان مي گويند چربي هاي اشباع شده مثل گوشت و لبنيات احتمال بروز اين سرطان را تشديد کرده اما در عوض چربي هاي سالم مثل روغن زيتون نقش حفاظت کننده در برابر اين بيماري دارند.

کشف پروتئين سرکوب کننده استرس در مغز

متخصصان علوم اعصاب و نورولوژي در انستيتو علوم ويزمن موفق به شناسايي يک خانواده پروتئيني شده اند که قادر است واکنش استرس را آرام کند.
به گزارش ايسنا، دکتر آلون چن متخصص اعصاب در اين انستيتو خاطرنشان کرد که پروتيئن جديد با مکانيسم بروز استرس در مغز مقابله مي کند.
روزنامه ساندي تايمز چاپ انگليس در اين باره نوشت: پروتئين تازه کشف شده از خانواده پروتئين هاي سي آر اف است و با مجموعه اي از فرايندها در مغز در ارتباط است که به هنگام مواجهه انسان با فشار و استرس بوجود مي آيند.
به گزارش ايسنا، واکنش به استرس از مغز آغاز مي شود و دکتر چن روي خانواده اي از پروتئين ها متمرکز شده است که نقش قالب در تنظيم اين مکانيسم ايفا مي کنند.
وي در بررسي هاي خود دريافت که سه پروتئين  از اين خانواده قادر هستند واکنش استرس زا را در مغز سرکوب کرده و تنش را کاهش دهند. اين سه پروتئين اوروکورتين 1 ، 2 و 3 نام دارند که واکنش استرس را در مغز خاموش مي کنند.
شدت يافتن استرس يا مزمن شدن آن مي تواند به تدريج منجر به بروز بيماري هاي روان تني شود و ميزان ابتلا به بيماري هاي جسمي را نيز افزايش دهد. اين فشارهاي رواني يا استرس ها که به فرد تحميل مي شوند از سوي ديگر مي تواند در روان فرد اختلالاتي ايجاد کند. در بسياري از موارد تغييرات ايمونولوژيک مي تواند شاخصي از چگونگي تحمل فرد در مقابل استرس و معياري براي پيش بيني وضعيت جسمي و يا رواني وي باشد. لذا با بالا بردن روحيه و توان تحمل افراد مي توان علاوه بر بيماري هاي رواني از بيماري هاي جسمي نيز جلوگيري کرده يا به تسريع در درمان آنها کمک کرد.

ريحان ضد آلزايمر است

استاد دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: ريحان ضد آلزايمر، ضد اسيد معده، ضد التهاب، ضد لخته شدن خون و تسکين دهنده زخم معده است.
محمد صالحي سورمقي در گفت وگو با فارس افزود: ريحان يکي از پرمصرف ترين سبزي ها در ايران و جهان است و در ايران بيشتر رويش پيدا مي کند. وي گفت: اثرات اصلي ريحان مربوط به اسانس آن است. ريحان سبز داراي اسانس زياد است، ضدميکروب، ضددرد و ضد اسپاسم است.
استاد دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: گزارش هاي جديدي که از خواص ريحان به دست آمده است نشان مي دهد که ريحان آرام بخش و ضد آلزايمر است و بهترين زمان مصرف آن در فصل بهار است.
صالحي سورمقي گفت: بيشترين خواص ريحان مربوط به نوع تازه است و زماني که ريحان را خشک مي کنند خواص آن از بين مي رود.
وي افزود: ريحان ضد درد، ضد اسيد معده، ضد آلزايمر، ضد آرتريت روماتوئيد، آرترز، ضد باکتري، ضد سرطان، ضد لخته شدن خون، ضد سموم، ضد تب و ضد التهاب است. استاد دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي تهران اضافه کرد: از ريحان براي تسکين زخم معده، افزايش قواي جنسي، هضم کننده غذا، قاعده آور، خلط آور، شيرافزا، خواب آور، آرام بخش استفاده مي شود. صالحي سورمقي گفت: براي درمان نفخ 15 گرم از گياه تازه ريحان را مي توان مصرف کرد. عوارض جانبي ندارد و مي توان هر روز آن را مصرف کرد.

توليد ترکيب قندي جديد براي درمان وبا

متخصصان علوم پزشکي در دانشگاه فلوريداي مرکزي اعلام کردند که موفق به ساخت ابزار جديدي براي درمان وبا شده اند.
به گزارش ايسنا، اين متخصصان به کمک وسيله جديد توانستند با استفاده از ترکيب قندي اين بيماري را درمان کنند.
وسيله جديد يک ترکيب نانوذراتي قندي است که به گفته پزشکان در آينده مي توان از آن براي درمان مبتلايان به عفونت وبا بهره جست. به گزارش فاکس نيوز، از اين ترکيب همچنين مي توان براي تعيين ميزان آلودگي آب به ميکروب اين بيماري استفاده کرد. گسترش وبا در هاييتي و حدود 40 کشور ديگر در جهان پزشکان و دانشمندان را بر آن داشته که به دنبال راه هاي جديدي براي مقابله با اين بيماري باشند. به گزارش ايسنا، پزشکان آمريکايي در دانشگاه فلوريدا با اين تکنيک جديد به روشي سريع و ساده براي شناسايي ماده مسموم عامل بيماري وبا دست يافته اند.  وبا يک بيماري عفوني روده اي است که عامل آن باکتري ويبريوکلرا است. اين باکتري سمي ايجاد مي کند که منجر به اسهال شديد، از دست رفتن آب بدن و در نهايت مرگ مي شود. دکتر جي مانوئل پرز و دستياران وي در اين دانشگاه از نانوذرات اکسيد آهني که قطر آن يک پنجاهم قطر موي انسان است در ترکيب با قندي بنام دکستران استفاده کردند و ذراتي را توليد کردند که قادر به شناسايي اختصاصي گيرنده سم وبا هستند.
علائم بيماري وبا اسهال شديد، گرفتگي عضلات پا و معده و تهوع است. در بدترين حالت، بيمار مبتلا، با از دست دادن آب و مايعات حياتي بدن، از کار افتادن کليه و شوک شديد از بين مي رود. بيماري ممکن است به طور ناگهاني در شديدترين حالت خود بروز کند يا اينکه روندي نسبتا کند داشته باشد، اما در هر صورت اگر به آن توجهي نشود مي تواند در فاصله شش ساعت تا کمتر از يک هفته به مرگ منتهي شود. بنابراين گزارش، سالانه دويست هزار نفر که اغلب در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي کنند به بيماري وبا دچار مي شوند که از اين ميان حدود پنج هزار نفر که اغلب کودکان، سالمندان و نوزادان هستند، جان خود را از دست مي دهند.