نسخه شماره 2572 - 1389/11/25 -


بخش هايي از پل ثبت جهاني گرگر فرو ريخت


41 درصد بيکاران مازندراني فارغ التحصيلان دانشگاهند


ضعف شهرداري کرج در برف روبي معابر


تعطيلي تنها دبيرستان دخترانه آبعلي

بر اثر ريزش قنات
حفره اي چهار متري در شهر کرمان ايجاد شد


آلايندگي بيش از20واحد توليدي در اردستان


26 مسير گردشگري پيشنهادي براي سفر به آذربايجان غربي


اخبار کوتاه


 بخش هايي از پل ثبت جهاني گرگر فرو ريخت 

بخش هايي از پل ثبت جهاني گرگر در شوشتر فرو ريخت.
به گزارش ايسنا، پل گرگر يکي از آثاري است که به نام سازه هاي آبي -تاريخي شوشتر در فهرست مبراث جهاني ثبت شده است و هفته گذشته نيز بحراني شدن وضعيت آن اعلام شده بود.
مدير روابط عمومي پايگاه ميراث جهاني سازه هاي آبي  تاريخي شوشتر دراين باره گفته بود: آسفالت روي پل، شکاف عميقي دارد که نشان مي دهد، بخش شمالي پل در حال فروريختن به داخل رودخانه است.
هم چنين اوايل بهمن ماه امسال، نماينده مردم شهرستان شوشتر در مجلس شوراي اسلامي نيز نسبت به ريزش پل گرگر و تخريب و نابودي آثار باستاني در شوشتر به سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تذکر شفاهي داده بود.
براين اساس هفته گذشته مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري استان خوزستان با اعلام تشکيل ستاد بحران براي پل ثبت جهاني گرگر گفت: يک ستاد بحران براي اجرايي کردن تمام راه حل هاي مفيد و موثر با هدف جلوگيري از تخريب پل گرگر شوشتر تشکيل شده است. اميدواريم با بارندگي هاي بعدي، آسيب جدي به اين اثر وارد نشود. همچنين نماينده مردم شوشتر در مجلس شوراي اسلامي، درباره ريزش بخش هايي از پل ثبت جهاني شده گرگر گفت: آقايان بايد علاج واقعه را قبل از وقوع انجام مي دادند. سيدمحمد سادات ابراهيمي در گفت وگو با ايسنا، بيان کرد: حدود دو سال است که علائم فروريختن پل گرگر در شهرستان شوشتر مشخص شده است و با وجود اين که من از راه هاي مختلف و از طريق شخص رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري  حميد بقايي  موضوع را پيگيري کرده بودم، متاسفانه نتيجه تمام تاکيدها اين شد که به عنوان يک کار فوري و مهم به اين موضوع نگاه نشد و آن را در روند اداري قرار دادند.


 41 درصد بيکاران مازندراني فارغ التحصيلان دانشگاهند 

معاون برنامه ريزي استانداري مازندران با اشاره به اينکه سالانه 35 هزار نفر به جمعيت جويندگان کار در استان افزوده مي شود اظهار داشت: 41 درصد بيکاران مازندران را فارغ التحصيلان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي تشکيل مي دهند.
به گزارش مهر، ولي الله فرزانه در نشست خبري با اصحاب رسانه مازندران در معاونت برنامه ريزي افزود: براساس سرشماري طرح نيروي کار در سال 88، تعداد بيکاران مازندران 93 هزار و 500 نفر است.
وي خاطر نشان کرد: بر اساس اين سرشماري، 99/5درصد بيکاران استان با سواد و تنها نيم درصد آنان بيسواد هستند.
 معاون برنامه ريزي استانداري مازندران با اشاره به اينکه تنها يک درصد بيسوادان استان داراي مدارک فوق ليسانس و دکترا هستند تصريح کرد: 37/4 درصد بيکاران مازندران داراي مدرک تحصيلي ديپلم و فوق ديپلم هستند.
فرزانه با بيان اينکه سالانه 3/5  درصد به نرخ تعداد جويندگان کار در استان افزوده مي شود يادآور شد: بر اساس سرشماري سال 85 نرخ بيکاري در مازندران، 10/84 درصد است.
 وي با بيان اينکه نرخ بيکاري مازندران در سال 88 بر اساس طرح نيروي کار، 8/1 درصد بوده است افزود: با اين شاخص 20/8 درصد سنين 15 الي 29 سال مازندران بيکار هستند.
 معاون برنامه ريزي استانداري مازندران در ادامه با اشاره به اينکه 87/2 درصد شاغلين مازندران باسواد هستند و 12/8 درصد شاغلان در طبقه کم سواد و بيسواد قرار دارند اظهار داشت: 33درصد جمعيت مازندران را شاغلين تشکيل مي دهند.
 فرزانه با بيان اينکه سهم اشتغال مازندران در بخش هاي کشاورزي، صنعت و خدمات در سال 88 به ترتيب 22/7 ،30/2 و 47 درصد است تصريح کرد: 86 درصد شاغلين استان در خصوصي و 14 درصد آنان در بخش دولتي فعاليت مي کنند.
 وي افزود: اين ميانگين در مقياس کشوري براي بخش خصوصي، آمار 81/2 درصد را نشان مي دهد.
 معاون برنامه ريزي استانداري مازندران ميزان اعتبار پيشنهادي ابلاغي سال 90 در بخش تملک دارايي و سرمايه اي استان را 199 ميليارد و 650 ميليون تومان ذکر کرد و افزود: 186 ميليارد و 570 ميليون تومان از اعتبارات استان صرف امورات جاري مي شود.
 وي با اشاره به اينکه ميزان اعتبارات ابلاغي تملک دارايي هاي سرمايه اي مازندران در سالهاي 84 تا 88 بالغ بر هزار و 284 ميليارد تومان بوده است تصريح کرد: بيشترين توزيع اين اعتبارات در بخش هاي مسکن، عمران شهري و روستايي، منابع آب و حمل و نقل بوده است.
 فرزانه با بيان اينکه سالانه حدود دو هزار و 800 پروژه با دستگاههاي اجرايي در قالب ساخت، تکميل و تجهيز موافقتنامه مبادله مي شود يادآور شد: تاکنون 267 ميليارد تومان از اعتبارات سال 89 مازندران ابلاغ شده است.


 ضعف شهرداري کرج در برف روبي معابر 

فرماندار ويژه کرج گفت: عملکرد برخي از مناطق شهرداري کرج در برف روبي معابر درجه دو و سه مناسب نبود.  مهدي ايران نژاد در گفت وگو با مهر، در حاشيه ستاد حوادث غيرمترقبه شهرستان کرج اظهار داشت: پاکسازي و برف روبي معابر در فصل سرما از جمله اقدامات مهمي است که بايد بيش از پيش مورد توجه شهرداريها قرار گيرد. وي افزود:  بر اساس تمهيدات انديشيده شده توسط شهرداري و دپوي مناسب ماسه و نمک انتظار مي رفت تا در هنگام ريزش  برف اقدامات لازم براي برف روبي معابر صورت گيرد اما متاسفانه برخي از مناطق شهرداري کرج از جمله شهرداري هاي مناطق يک، شش و هفت نسبت به اين مهم بي توجهي کردند. اين مسوول با اشاره به اينکه به واسطه عدم انجام به موقع برف روبي شهروندان دراين مناطق با مشکل مواجه شدند، خاطرنشان کرد: در اين مناطق به دليل شيب دار بودن معابر، شن پاشي به موقع صورت نگرفت بنابراين خودروها با مشکل تردد مواجه شده و منجر به بروز ترافيک شد.فرماندار ويژه کرج ضمن عذرخواهي از مردم کرج به دليل بروز اين مشکل خواستار توجه بيش از پيش شهرداري شده و يادآور شد: ستاد حوادث غيرمترقبه شهرستان کرج از جمله ستادهاي مهمي است که به منظور برنامه ريزي مناسب در مواقع وقوع بحران و آمادگي لازم دستگاه ها در زمان بحران تشکيل مي شود بنابراين لازم است مديران عضو اين ستاد با آمادگي لازم در جلسه حضور يابند. وي تاکيد کرد: حضور شهرداران شهرستان به عنوان عضور اصلي در اين ستاد الزامي است در اين راستا بايد ضمن توجه جدي به شرکت در اين جلسات نسبت به برنامه ريزي هاي لازم در زمان وقوع بان اقدام کنند. گفتني است در اين جلسه به دليل عدم حضور برخي از شهرداران، معاونين آنان که به نيابت از شهرداران در جلسه حضور يافته بودند با درخواست فرماندار جلسه ستاد حوادث غيرمترقبه شهرستان را ترک کردند.


 تعطيلي تنها دبيرستان دخترانه آبعلي 

فرماندار شهرستان دماوند گفت: بدليل دشواري ادامه تحصيل دانش آموزان دختر دبيرستان آبعلي در ديگر مناطق ادامه فعاليت اين واحد آموزشي امري ضروري محسوب مي شود.به گزارش مهر، نورمحمد فردي درخصوص تعطيلي تنها دبيرستان دخترانه شهر آبعلي گفت: نظر مديريت و مسئولان فرهنگي شهرستان دماوند بر ادامه فعاليت تنها دبيرستان دخترانه شهر آبعلي با همين شرايط فعلي تاکيد دارد. اين مسوول ايجاد شرايط لازم جهت آموزش رايگان را وظيفه دولت خواند و افزود: آموزش و پرورش بنيان ساختار يک کشور است و دولت وظيفه دارد تا زمينه تحصيلات رايگان را براي تمام اقشار جامعه فراهم سازد.  وي با اشاره به شرايط ويژه دبيرستان دخترانه آبعلي اظهار داشت: احداث مدرسه مذکور با تعيين شرط کاربري دبيرستان از سوي خيرين از طرفي و امکان بروز خطرات ناشي از انتقال دانش آموزان دختر اين شهر به رودهن در جاده آبعلي از سوي ديگر راهي جز ادامه فعاليت فضاي آموزشي ياد شده را باقي نمي گذراد. سازمان آموزش و پرورش شهرستانهاي استان تهران دستور تعطيلي تنها دبيرستان دخترانه شهر آبعلي را بدليل حد نصاب پايين دانش آموزان آن صادر کرده که در صورت اجراي اين دستور دانش آموزان دختر دبيرستان فوق يا از تحصيل بازمانده و ادامه تحصيل براي آنها کاري دشوار خواهد بود.  شهر دو هزار و 641 نفري آبعلي در 50 کيلومتري شمالشرق استان تهران و در بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند قرار دارد.  پيست اسکي آبعلي، هتل آبعلي و جلوه هاي اکوتوريسمي زيبا از جمله ديدنيهاي اين شهر محسوب مي شود.


 بر اثر ريزش قنات
 حفره اي چهار متري در شهر کرمان ايجاد شد 

بر اثر بارندگي هاي شديد روزهاي اخير و ريزش يک رشته قنات حفره اي عميق به قطر چهار متر در شهرک ايرانمنش کرمان نمايان شد.
به گزارش مهر، بارندگي هاي شديد در شهر کرمان و عدم وجود ساختار مناسب براي جمع آوري آبهاي زير زميني شهر کرمان را در روزهاي اخير با مشکلات عديده اي روبرو کرده است.
جمع شدن آب و آب گرفتگي شديد معابر علاوه بر اينکه در عبور و مرور مردم اختلال ايجاد کرده است موجب جذب اين آبها به پوسته زيرين شهري شده است که در بسياري از نقاط فاصله آب تا سطح زمين تنها دو تا سه متر است. پر شدن چاههاي آب در کوچه ها و موجب راه يافت آب در قناتهاي قديمي شهر کرمان شده است که سرتاسر اين شهر را شامل مي شوند.
عصر شنبه ريزش يک رشته قنات در شهرک مسکوني و پرجمعيت ايرانمنش در کرمان موجب ايجاد حفره اي عميق و با قطر چهار متر شد که خوشبختانه تلفات جاني در پي نداشت اما خسارات مالي شديدي به لوله هاي آب اين منطقه وارد کرد و موجب قطعي آب اين شهرک شد. 
شهر کرمان که شامل يکي از گسترده ترين قناتهاي کشور است سالهاست از اين قناتها استفاده نمي کند و اين قنوات به تدريج خشک شده اند اما همچنان در مناطق مختلف شهر کرمان وجود دارند. 
از سوي ديگر جذب آبهاي سطحي در زمين موجب احيا» مجدد برخي از اين قنوات مي شود که درنهايت نيز به ريزش اين قنوات منجر مي شود.  هر چند بارها در راستاي لزوم تکميل شبکه فاضلاب شهري کرمان تذکر داده شده است اما همچنان احداث اين شبکه با کندي انجام مي شود و تکميل آن در برخي نقاط شهر کرمان نيز به دليل بالا آمدن بيش از حد سطح آب متوقف شده است. 
مدير بخش اتفاقات آب شهر کرمان در اين خصوص اظهارداشت: بارندگي چاه آب يکي از معابر شهرک ايرانمنش را پر کرده بود به همين دليل آب در يکي از قناتهاي قديمي اين شهرک هدايت شده است. 
محمد ايرانمنش گفت: به دليل ريزش اين قنات لوله آب دچار شکستگي شد و مجبور شديم سه متر لوله کشي آب اين شهرک را بار ديگر احداث کنيم.  وي ادامه داد: اطلاع دقيقي در خصوص محل قناتهاي کرمان در دست نيست و زمان لوله گذاري نيز متوجه وجود قنات در اين مکانها نمي شويم زيرا عمق لوله گذاري تنها دو تا سه متر است اما عمق قنات بسيار زياد است. وي ادامه داد: بارندگي هاي اخير موجب راه يافتن آب به درون قناتهاي و احيا» مجدد آنها مي شود.


 آلايندگي بيش از20واحد توليدي در اردستان 

مدير اداره محيط زيست شهرستان اردستان گفت: بيش از20 واحد توليدي در شهرستان اردستان آلايندگي دارند.
غلامحسين فيروزي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به وجود سه ناحيه صنعتي با وسعت بيش از 228هکتار و وجود50 واحد توليدي در وسعتي به مساحت بيش از 228 هکتار در شهرستان اظهار کرد: بيش از20واحد توليدي در اين شهرستان آلايندگي دارند.
وي مهمترين واحدهاي توليدي آلاينده شهرستان را کارخانه سيمان، کارخانه توليد آسفالت، کوره هاي آجرپزي و ريخته گري اعلام کرد وگفت: آتش زدن ضايعات بخش کشاورزي و زباله هاي سطح شهر آلايندگي شهرستان را تشديد کرده است.
مدير اداره محيط زيست اردستان با بيان اينکه علت آلايندگي واحدهاي توليدي استفاده از نفت کوره(مازوت) و عدم گازرساني است، تصريح کرد: در صورت استفاده از فيلترهاي مناسب ميزان آلايندگي واحدهاي توليدي کم خواهد شد.
فيروزي به جمع آوري بيش از30 تن زباله در سطح شهرستان توسط شهرداري ها اشاره کرد و افزود: متاسفانه اين زباله ها در محل دفن رها يا آتش زده مي شوند که باعث ايجاد نگراني براي شهرواندان و آلودگي محيط زيست مي شود.


 26 مسير گردشگري پيشنهادي براي سفر به آذربايجان غربي 
نويسنده : مسعود لقمان - قسمت اول

استان آذربايجان غربي در شمال غربي ايران واقع شده است و يکي از مناطق کوهستاني ايران زمين به شمار مي رود که به لحاظ طبيعي دربرگيرنده شورترين و بزرگ ترين درياچه داخلي ايران و بزرگ ترين آب گير دائمي آسياي غربي است.
گردشگران مي توانند با استفاده از داده هاي زير، مسير سفر خود را تعيين کنند و به طور شخصي يا با تورهاي گردشگري به آذربايجان غربي سفر کنند.
اروميه- روستاي گل پرچين: زمان پيشنهادي براي اين سفر تمام فصل هاي سال است. از مهم ترين جاذبه هاي اين مسير مي توان به کليساي ننه مريم، بازار قديمي و سنتي اروميه، کليساي سير، امام زاده بکشلو، بناي سه گنبد، مسجد جامع، تفرج گاه بند و سد شهرچاي اشاره کرد. از رهاوردهاي اين مسير مي توان به عرق بيدمشک، نقل، بيدمشک، حلواي گردويي، صنايع دستي، مجسمه سازي، منبت کاري و معرق کاري اشاره کرد.
اروميه - سواحل درياچه: زمان پيشنهادي براي اين سفر نيز تمام فصل هاي سال است. از مهم ترين جاذبه هاي اين مسير، بندر گلمانخانه، جاده ميان گذر شهيد کلانتري، سواحل و جزاير درياچه اروميه، بازار سنتي اروميه، کليساي ننه مريم، يخچال قديمي 9 پله، کليساي سير، موزه تاريخي اروميه، مسجد جامع، مسجد سردار و تفرج گاه بند است.
اروميه- درياچه مارميشو: مهم ترين فصل سفر براي اين مسير، بهار، تابستان و پاييز است. از مهم ترين جاذبه هاي اين مسير مي توان از چشم اندازهاي کوهستاني، روستاي هدف گردشگري مارميشو و رودخانه هاي خروشان ياد کرد. مهم ترين رهاورد اين مسير گردشگري، ماهي و عسل طبيعي مارميشو است.
اروميه - مرگور: مهم ترين فصل سفر در اين مسير گردشگري، بهار، تابستان و پاييز است. چشم اندازهاي کوهستاني، آبشارهاي سوله دوکل، درياچه کوه دالامپر و آبشار سلوک از جمله  جذابيت هاي اين مسير است. از رهاوردهاي عمده آن مي توان به عسل، پشم و محصولات لبني اشاره کرد.
اروميه - خوشاکو: مهم ترين فصل براي اين سفر فصل زمستان است. مهم ترين جاذبه هاي گردشگري اين مسير روستاهاي هدف گردشگري بند، سد شهرچاي و پيست اسکي خوشاکوست. مهم ترين رهاورد اين مسير، محصولات دريايي از جمله ماهي قزل آلاست.
اروميه - سلماس: از جمله جاذبه هاي اين مسير سنگ نگاره خان تختي، گردنه قوشچي، آب گرم، حمام شيخ و کليساهاي هفتوان و مارگيورگيس است.
اروميه-باري: از جمله جذابيت هاي اين مسير براي گردشگران، روستاي گولان، تپه عسگرآباد، کليساي گولان، مجتمع گردشگري باري، باغ هاي بادام و سواحل درياچه اروميه است.
باري - سلماس: بهترين زمان براي سفر در اين مسير بهار، تابستان و پاييز است. سنگ نگاره خان تختي، منطقه گردشگري قره باغ، سواحل درياچه اروميه و حمام شيخ از جذابيت هاي اين مسير گردشگري به شمار مي آيد.
سلماس- خوي: داراي جذابيت هايي چون پل خاتون، مزارع آفتابگردان، بازار تاريخي خوي، دروازه  سنگي، آرامگاه شمس تبريزي، مسجد مطلب خان، موزه خوي، خانه کبيري و تفرج گاه فيرورق براي گردشگران است.
خوي - قطور: جذابيت هاي اين مسير نيز در پل قطور، آب گرم و چشم انداز کوهستاني آن است.
خوي-چالدران: از جمله جذابيت هاي اين مسير دشت چالدران، کاروان سرا، تفرج گاه فيرورق، آرام گاه سيد صدرالدين و جاده زرآباد است.
خوي - قره  ضياالدين: اين مسير جذابيت هايي چون کليساي سورپ سرکيس، منطقه ابواغلي، منطقه حفاظت شده سراکان، بسطام، مسجد چورس و کوهستان هاي سر به فلک کشيده براي گردشگران دارد.
قره ضياالدين-چالدران: جذابيت هايي چون دژ بسطام، قره کليسا، آب گرم چالدران و آرامگاه سيد صدرالدين را دارد.
خوي - ماکو: مهم ترين رهاورد اين منطقه شامل گليم، قالي  و محصولات دامي-کشاورزي است. اين منطقه براي گردشگران جذابيت هايي چون منطقه حفاظت شده سراوان، مزرعه هاي آفتابگردان، کاخ-موزه باغچه جوق، عمارت کلاه فرنگي و کوه هاي آرارات دارد.
ماکو- پلدشت: جذابيت هايي چون مزارع پلدشت، رودخانه ارس و سد ارس را دارد.
ماکو - بازرگان: از جمله جذابيت هاي آن کاخ -موزه باغچه جوق، چشم انداز کوه هاي آرارات و چشمه  ثريا به شمار مي رود.
چالدران-ماکو: جذابيت هايي چون قره کليسا، آب گرم شوط، ايل بلاغي، عمارت کلاه فرنگي، کاخ فرنگي و کاخ- موزه باغچه جوق است.
اشنويه-پيرانشهر: از جذابيت  هاي آن مي توان به بازارچه مرزي، آبشار دلاوران، کوه حاج ابراهيم، مزارع کشاورزي و جنگل چکو اشاره کرد.
اشنويه -نقده: جذابيت هاي آن براي گردشگران کوه قره داغ، نيزارهاي گرده قيط و ميمند، موزه تاريخي نقده، تپه باستاني حسنلو، دشت نقده و رودخانه گدار است.
نقده- مهاباد: جذابيت هاي آن تالاب کاني برازان، آب معدني شيخ معروف، گوردخمه فخريگاه، سنگ نبشته روفا، مسجد سرخ مهاباد، مسجد رستم بيگ، غار سهولان و سد و درياچه مهاباد است. از جمله رهاوردهاي اين منطقه جاجيم بافي و صنايع دستي است.
مهاباد-مياندوآب: اين مسير جذابيت هايي چون گوردخمه فخريگاه، پل ميرزا رسول، مسجد طاق، خانه حميدي، رودخانه هاي زرينه رود و سمينه رود را داراست.
مياندوآب - باروق: مهم ترين رهاورد اين منطقه محصولاتي سنتي، چاقوي بابا و صنايع دستي است. جذابيت هاي اين مسير براي گردشگران کوهپايه، چشمه ها و حمام باروق است.
مياندوآب- شاهين دژ:  جذابيت هايي حمام قاجاري قپان، ساحل زيباي زرينه رود، گوردخمه بي بي کند و پارک داغلار باغي را داراست.
شاهين دژ- تکاب: جذابيت هاي آتشکده آذرگشسپ، کوه زندان سليمان، دژ بهمن، دژ ساري غورخان، آرامگاه ايوب انصاري، سازه هاي آبي سنگر، پل ساروق، سد قجور و يخچال اوغول بيگ افشار را دارد.
مياندوآب- بوکان:  جذابيت هايي چون قلعه سردار، مسجد حماميان، رودخانه سيمينه رود و سد نوروزلو را دارا است.
بوکان-مهاباد: از جمله جذابيت هاي آن آرامگاه شيخ برهان، مسجد ميرزارسول، گوردخمه فخريگاه و سد و دريايچه مهاباد است. مهم ترين رهاورد اين منطقه نيز پوشاک کردي، عرق چين و صنايع دستي است.


 اخبار کوتاه 

با حضور 65 مشارکت کننده
اولين نمايشگاه اگروفود البرز افتتاح مي شود

گروه شهرستانها:همزمان با آغاز امامت و ولا يت حضرت حجت ابن الحسن العسگري(عج) و پيروزي شکوهمند انقلا ب اسلامي ايران، اولين نمايشگاه صنايع کشاورزي، مواد غذائي، شيريني و شکلا ت البرز با حضور 60 مشارکت کننده و در فضاي بيش از 3000 متر مربع امروز دوشنبه با حضور مقامات استاني افتتاح خواهد شد.
تيموپور حيدري، رئيس سازمان بازرگاني استان البرز با اعلا م اين خبر افزود: انجام اين مهم در تبلور توانمندي ها، ظرفيت و استعدادها و همچنين بروز زمينه هاي سرمايه گذاري رشد و توسعه صنعت غذايي و کشاورزي منطقه موثر خواهد بود.
وي در خصوص اهداف برگزاري اين نمايشگاه گفت: تعريف و طرح يک نمايشگاه تخصصي با توجه به پتانسيل هاي منطقه اي در زمينه کشاورزي و مواد غذائي و تلا ش براي تبديل آن به يک رويداد نمايشگاهي درسطح ملي و همچنين تبلور توانمندي هاي استان البرز ازاهداف اين نمايشگاه است.
پورحيدري عنوان کرد: محصولا ت و خدمات متنوعي از سوي مشارکت کنندگان در معرض ديد عموم و متخصصين قرار خواهد گرفت که مي توان به انواع نوشيدني ها، فرآورده هاي لبني، شکلا ت، انواع عسل طبيعي، برنج، آب معدني و آب طعم دار، فرآورده هاي گوشتي، پاپ کورن، انواع روغن خوراکي، سس گرم و سرد، کلوچه، شيريني، حبوبات، بيسکويت، زيتون، حلواشکري، سوهان، زعفران تافي و آب نبات، انواع شورجات و ترشيجات، تخم مرغ، اسنک، چاي، آبميوه هاي طبيعي، نوشيدني هاي گازدار، ميوه هاي خشک، انواع ماهي و نبات هاي طعم دار گياهي اشاره کرد.

نشست مطبوعاتي فرمانده انتظامي استان بوشهر
با اصحاب رسانه

گروه شهرستانها: سردار رضا محمدي يگانه فرمانده انتظامي استان بوشهر در نشست اصحاب رسانه عملکرد پليس استان را تشريح کرد.
وي گفت: گوشه اي از اقدامات دي ماه سال 89 با گستردگي و تنوع نيروهاي پليس در سطح استان بوشهر در خصوص مواد مخدر که در اين اقدامات 218 نفر افرادي بودند که دستگير شدند. اين افراد به نوعي يا قاچاقچي، حمل کننده مواد مخدر يا توزيع کننده بودند و يا خود به اعتياد دچار بودند و از اين تعداد افراد دستگير شده 68983 گرم انواع مواد مخدر و سه دستگاه خودرو سبک و دو دستگاه خودرو سنگين کشف شد لذا دو طرح عمده در خصوص مواد مخدر اجرا که يکي پاکسازي نقاط آلوده بود. اين پاکسازي مکاني بود که قاچاقچيان براي حمل مواد مخدر استفاده مي کردند که در مجموع دو طرح موفق به 8412 گرم انواع مواد مخدر و دستگيري 86 نفر شدند و طرح ديگر 2695 گرم انواع مواد مخدر کشف شد و 40  کيلوديگر مربوط به ساير اقدامات انجام شده است.

افتتاح پروژه 15 روستاي شهرستان فلا ورجان

مدير عامل شرکت آب و فاضلاب کشور در آيين افتتاح پروژه 15 روستايي شهرستان فلاورجان طي سخناني با بيان اين که در حال حاضر کشور به يک کارگاه بزرگ امور اجرايي مبدل گشته، افزود: کارهاي بزرگ با توجه خاص به بخش آب در کشور انجام شده و در حال انجام مي باشد. وي ادامه داد: هيچگاه به وضع موجود قانع نبوده ايم و بر آنيم تا آب سالم را در اختيار همه مردم از دورترين نقاط روستايي سيستان و بلوچستان تا شهروند تهراني قرار دهيم و دولت با رشد اعتبارات اين بخش اين موضوع را اثبات نموده است. ثمره هاشمي در انتها ضمن دعوت مردم به صرفه جويي در مصرف آب شرب افتتاح پروژه 15 روستاي شهرستان را به اهالي منطقه تبريک گفته و از مجريان طرح قدر داني نمودند و هم چنين ايشان از پروژه ديگر شرکت آب وفاضلاب روستايي استان اصفهان در شهرستان فلاورجان با نام پروژه آبرساني به 19 روستايي شهرستان به عنوان پروژه اي که حلقه  انتهاي مديريت آب شرب در روستاهاي شهرستان است نام برد ند که اميد است با کلنگ زني اين پروژه بزرگ با مشارکت مردم هر چه سريعتر به اتمام رسد و اهالي از اين نعمت بزرگ خداوندي بيشترين بهره را داشته باشند. در آيين افتتاح و کلنگ زني دو پروژه بزرگ شهرستان فلاورجان آقاي اميني مدير عامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان، امام جمعه شهرستان، بخشداران، شوراهاي اسلامي و دهياران روستاهاي منطقه طرح و جمعي از اهالي حضور داشتند که نماينده مردم شهرستان در مجلس شوراي اسلامي طي سخنان خواهان توجه بيشتر به آب و دفع بهداشتي فاضلاب شهرستان فلاورجان شدند.
لازم به ذکر است پروژه آبرساني به 15 روستايي شهرستان فلاورجان که با دست آقاي ثمره هاشمي وزير نيرو و مدير عامل شرکت آب و فاضلاب کشور افتتاح گرديد بالغ بر 1300 متر مکعب مخزن زميني و هوايي احداث گرديده و هم چنين بيش از 18 هزار متر لوله گذاري خط انتقال با هزينه اي بالغ بر يک و نيم ميليارد تومان توسط شرکت آب و فاضلاب روستايي در سي و دومين بهار آزادي به مردم شريف روستايي شهرستان هديه داده شد . هم چنين کلنگ زني احداث مجتمع آبرساني به 19 روستاي شهرستان توسط ثمره هاشمي مدير عامل شرکت آب و فاضلاب کشور و نماينده مردم فلاورجان در مجلس شوراي اسلامي به زمين زده شد که با اجراي اين طرح ،19 روستا با جمعيتي بالغ بر 41 هزار و بيست و پنج نفر آب آشاميدني با ساماندهي مدرن را خواهند چشيد. اين پروژه بزرگ شامل ده هزار متر خط انتقال و يکصد و چهل هزار متر شبکه داخلي، چهار هزار و پانصد متر مکعب مخزن با اعتباري بيش از 5 ميليارد تومان مي باشد.

معاون شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان:
برگشت به معماري بومي ايراني
همکاري همه ارگان ها را مي طلبد

گروه شهرستانها: معاون شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان با تاکيد بر اين که گسست در معماري گذشته و حال موجب شده تا نتوان سبک خاصي را براي ساخت و ساز کنوني نام برد اظهار داشت: براي رسيدن به دوران اصيل و برگشت معماري بومي ايراني و اصفهاني تنها با فعاليت شهرداري به نتيجه ايده آل نمي رسيم بلکه با همکاري مجموعه اي از جمله جامعه مهندسين و وزارت مسکن و شهرسازي را نيز مي طلبد.
مهندس نريماني با اشاره به اينکه اوج معماري در زمان صفويه و به دنيل پشتوانه قوي اسلا مي بوده است، گفت: در حال حاضر بايستي از تناسبات گذشته براي رسيدن به سبک جديد استفاده کرد.
وي با تاکيد بر اينکه در فرآيند شهرسازي و معماري نمي توان به عقب بازگشت، افزود: ارتقا و منظر شهري و پياده روسازي به منظور رسيدن به شهر سازي اسلا مي با استفاده از آخرين تکنولوژي در دستور کار شهرداري قرار گرفته است.