نسخه شماره 2570 - 1389/11/23 -


واقعا نمي دانيم کدام موضوع زيست محيطي را بررسي کنيم

لا ريجاني در جمع پيروان خط امام و رهبري:
ما براي سخن گفتن عذر شرعي داريم اما عده اي اصرار به تخريب افراد دارند
مجمع تشخيص مصلحت براي جلوگيري از بن بست در کشور به وجود آمد
حميدرضا کاتوزيان:
با طرح موضوع استيضاح وزير نفت موافق نيستم


خبر


کوتاه از بهارستان


 واقعا نمي دانيم کدام موضوع زيست محيطي را بررسي کنيم 

عضو هيات رييسه فراکسيون محيط زيست مجلس با اظهار تاسف از اين که ايران يکي از ده کشور آلوده محيط زيستي محسوب مي شود، گفت: موضوع آلودگي نفتي بوشهر پس از دريافت گزارشات و نتايج بررسي ها در فراکسيون مطرح خواهد شد، اما تا نگاه کارشناسي، علمي و تخصصي به محيط زيست نداشته باشيم اين مشکلات رفع نخواهد شد. انوشيروان محسني بندپي در گفت وگو با ايسنا، با انتقاد از وضعيت بسيار نامناسب زيست محيطي کشور تصريح کرد: فراکسيون واقعا نمي داند کدام موضوع را بايد مورد بررسي قرار دهد، آلودگي نفتي بوشهر، خشک شدن درياچه اروميه، مرگ ببرهاي سيبري، بيماري مشمشه، ورود فاضلاب  به درياها يا مرگ دلفين هاي سواحل جاسک. نايب رييس کميسيون بهداشت و درمان تاکيد کرد: آلودگي نفتي بوشهر و ده ها موضوع نظير آن عارضه هاي زيست محيطي خطرناکي است که بايد فکر اساسي براي آن ها شود، اما تا نگاه کارشناسي، علمي و تخصصي ايجاد نشود اين مشکلات واقعا حل نمي شود. نايب رييس فراکسيون محيط زيست مجلس ادامه داد: دانشمندان معتقدند ناراحتي هاي جسمي و بيماري ها، ناشي از دو عامل محيطي و ارثي هستند که عامل ارثي هرچقدر هم قوي و پيشرفته باشد با زندگي افراد در يک محيط مناسب تعديل مي شود، اما در محيط آماده براي رشد بيماري، يک عامل ارثي بسيار ضعيف هم مي تواند رشد پيدا کند، وقتي عنوان مي شود ميانگين سرطان ها در کشور ما ده سال کاهش يافته ناشي از همين محيط زيست آلوده است. نماينده نوشهر و چالوس ادامه داد: آلودگي نفتي بوشهر قطعا در جلسات آتي فراکسيون بررسي خواهد شد اما فراکسيون نمي تواند يکباره سه- چهار موضوع را در دستور کار قرار دهد، در حال حاضر موضوعات مختلفي در دستور کار فراکسيون قرار دارد اما با ارسال گزارشات و نتايج تحقيقات، آلودگي نفتي بوشهر را در فراکسيون بررسي خواهيم کرد.


 لا ريجاني در جمع پيروان خط امام و رهبري:
 ما براي سخن گفتن عذر شرعي داريم اما عده اي اصرار به تخريب افراد دارند 
 مجمع تشخيص مصلحت براي جلوگيري از بن بست در کشور به وجود آمد

 علي لاريجاني در جمع پيروان خط امام(ره) و مقام معظم رهبري در قم  با اشاره به تلاش عده اي از افراد براي تاريک نشان دادن صحنه ولايت مداري اظهار داشت: افراد صادق همواره پاي ولايت ايستاده اند. کشور ما بدون ولايت مشکلات زيادي دارد. بعضي از افراد به تندي سخن مي گويند، عده اي که در گذشته بر عليه امام خامنه اي سخن مي گفتند، امروز چيز ديگري مي گويند. کساني در اين مسير با غبار آلود کردن شرايط در مسير رهبري حرکت نکرده اند و در جاده کج به راه خود ادامه دادند. به گزارش «تابناک»; لاريجاني ضمن بحث از وعده خداوند در باره حکومت صالحان در روي زمين، انقلاب اسلامي را مصداق اين آيه قرآني «و نريد ان نمن علي الذين استضعفوا في الارض و نجعلهم الائمه و نجعلهم الوارثين» دانست و به بحث در اين باره ادامه داد. در اين زمان جواني برخاسته و با اعتراض به لاريجاني شروع به صحبت کرد  و نظم جلسه را برهم زد. در اين هنگام جمعيت با شعار مرگ بر ضد ولايت فقيه، سعي در مقابله با اين فرد داشتند، اما لاريجاني از مردم خواست آرام باشند و گفت: «اين افتخار جمهوري اسلامي است که اگر کسي اعتراض به مسوولي دارد  بتواند در حضور خودش بيان کند، حتي اگر آن فرد يکي از مقامات عالي نظام باشد  و اين يکي از دستاوردهاي انقلاب است».  فرد معترض که تلاش کرد با شعار دادن ديگران را جذب کند، همزمان با اعتراض مردم ساکت شد. لاريجاني از وي خواست بنشيند و پاسخ سوال خود را بشنود. اما او گفت که من حاضر نيستم در اين جلسه حضور داشته باشم و از سايت ها جواب شما را خواهم خواند.  از ديگر حاشيه هاي اين جلسه استقبال گرم قمي ها و مشايعت لاريجاني توسط مردم تا هنگام سوار شدن به خودرو بود. تعدادي از مردم نيز در اين ميان از  لاريجاني به سبب پيگيري احداث فرودگاه قم، احداث جاده کمربندي قم، احداث مونوريل و توجه به توسعه و عمرامن ومسائل زير بنايي قم تقدير و تشکر کردند. رئيس مجلس نيز در پاسخ به مردم اين اقدامات را حاصل همکاري و تلاش تمامي دستگاههاي اجرايي استان دانست و از زحمات استانداري ، شوراي شهر و شهرداري  قم تقدير و تشکر کرد.گفتني است در ماه هاي اخير بارها در شهر قم شبنامه هايي عليه علي لاريجاني از سوي افراطيون منتشر شده است که نشان دهنده هجمه سازماندهي شده و هدايت شده بودن اين جريانات و تحرکات در جهت تخريب رئيس مجلس است. رئيس مجلس با يادآوري اتفاقات فتنه سال گذشته و موضع گيري هاي فراوان در برابر فتنه افزود: امروز در کشور کساني که سخنان ليبرالي بيان مي کنند مي خواهند خود را طور ديگري در اذهان عمومي جا بدهند. ما از روز اول بعد از انتخابات همه مردم را به تبعيت از قانون دعوت کرديم. اختلاف افکني ها خلاف مسير انقلاب است.
لاريجاني با يادآوري مسائل کنوني کشور گفت: متاسفانه شرايط کشور طوري شده است که در موضوعات مختلف افراد مسائل متفاوتي را مطرح مي کنند که اين مسائل صحت ندارند. اخباري که در سايت ها مبني بر تبريک گفتن من به آقاي موسوي منتشر شد اصلا صحت ندارد و من بارها آن را تکذيب کرده ام. اما عده اي اصرار به گفتن اين موضوع دارند. لاريجاني همچنين با اشاره به هدف کلي از به وجود آمدن تشخيص مصلحت نظام گفت: براي جلوگيري از ورود کشور به بن بست اين نهاد به وجود آمد که اگر مشکلي در مجلس به وجود آمد به اين نهاد برود و در آنجا بررسي شود. با توجه به اصول قانون اساسي اگر موضوعي مورد تاييد مجلس بود ولي شوراي نگهبان آن را قبول نکرد، مجمع تشخيص مصلحت نظام تصميم نهايي درباره اين موضوع را بگيرد. مقام معظم رهبري چندي پيش دستور به بررسي و برطرف کردن مشکلات بانک مرکزي به عنوان يک معضل را دادند و در جلسه اين مجمع، آقاي رضايي، آقاي ولايتي و بنده به گزارش نظرات مقام معظم رهبري پرداخته و همه اعضا به تصويب اين نظرات راي دادند.
وي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري مبني بر اجتناب سران کشور از سخن گفتن تخريبي درباره يکديگر اظهار داشت: ما درباره سخن گفتن درباره يکديگر معذور بوده و عذر شرعي داريم اما عده اي اصرار به تخريب افراد دارند که اين موضوع به صلاح کشور نيست.  نکته قابل توجه در مورد اين بخش از سخنان لاريجاني اينکه وي  در آغاز بحث در مورد جلسه مورد اشاره مجمع تشخيص ، چندين بار عبارت «اشهد بالله»  را ذکر کرد و سپس سخنانش را ادامه داد. رئيس مجلس شوراي اسلامي با يادآوري تصويب قانون دانشگاه آزاد افزود: در اين قضيه به مجلس اختيار قانوني داده شد و مجلس اين اختيار را قبول و در مجلس به راي گذاشت و نمايندگان به تصويب آن راي دادند و مجلس هم اين قانون را تصويب کرد. لاريجاني با بيان وظايف نمايندگان مردم در مجلس تصريح کرد: نمايندگان بايد در مجلس درباره مسائل مختلف بحث کنند تا متوجه شوند کدام موضوع به مصلحت کشور است. ممکن است در موضوعي بين دولت و مجلس اختلافي بوجود آيد، اما ما نبايد با هو کردن فضا را تغيير دهيم. وي با اشاره به پايبندي نمايندگان بر قسم خود اظهار داشت: نمايندگان مسائل کشور را رعايت مي کنند. لاريجاني با يادآور شدن بيانات حضرت امام(ره) مبني بر اين که در موضع گيري ها بايد اصول اسلامي رعايت شود افزود: همه بايد براي خارج نشدن از سياست نه شرقي، نه غربي تلاش کنند. در کشور بايد آزادي و افکار متفاوت وجود داشته باشد. افراد بايد از ستم کردن به يکديگر دوري کنند و بايد در خصوص اسلام، ولايت و راه روحانيت را حفظ کنند که در غير اين صورت با توجه به راه امام بايد با شمشير عدالت رفتار کرد. وي با اشاره به بالندگي جامعه متاثر از انتقاد سازنده گفت: ما نبايد به تخريب يکديگر بپردازيم و بايد راه امام(ره) را ادامه دهيم و اگر کسي از اين راه تخطي کرد با وي برخورد شود. رئيس مجلس درباره تصويب قوانين در مجلس گفت: اگر هميشه نظر دولت در مجلس تصويب شود ديگر نيازي به وجود مجلس نيست. مجلس در راس امور کشور است و نبايد فضايي ايجاد شود که نمايندگان نتوانند سخن بگويند. کساني که در نظام به فکر مصلحت خود باشند و در فکر حذف ديگران باشند به اسلام لطمه مي زنند.
وي با اشاره به افشاگري هاي اخير افراد در رسانه هاي خبري تصريح کرد: اين موضوع خلاف راه امام(ره) است. نمايندگان مردم در مجلس موضوعاتي که به صلاح کشور است را بررسي مي کنند. نبايد وقتي نمايندگان نظر مخالفي مي دهند توپخانه سياسي بر آنها آوار شود. جرياناتي در کشور وجود دارد که مي خواهند نهادهاي کشور را تخريب کنند. لاريجاني با يادآوري راهکار هاي حضرت امام(ره) براي انقلاب اسلامي، يکي از آنها را ايجاد نهاد هاي مهم براي استواري نظام به روي اين نهادها برشمرد. وي افزود: اگر کسي با شخصي اختلاف دارد به جاي برخورد با نهاد، با خود شخص برخورد کند. رئيس مجلس  با اشاره به پيشرفت هاي کشور بعد انقلاب اسلامي تصريح کرد: قبل از پيروزي اتقلاب اسلامي، ايران تنها کشور کمک کننده به اسرائيل بود و وابستگي اقتصادي به ديگر کشور ها داشتيم، اما امروز به رشد و بالندگي رسيده ايم و در تمام نقاط کشور براي آباداني تلاش مي کنيم که اين موضوع همان عدالت خواهي حضرت امام(ره) است. لاريجاني با تاکيد بر گذشت از برخي اشتباهات براي رسيدن به هدف کشور تصريح کرد: بايد با شناخت صحيح راه اسلام، دشمنان را به درستي تشخيص دهيم و با توجه به بيانات حضرت امام(ره) در راه سعادت کشور گام برداريم. وي با اشاره به روايتي از پيامبر اکرم(ص) افزود: آنچه در عالم ارزش دارد در زير بار جهاد و شمشير است و با شمشير مي شود به شهادت رسيد. خداوند براي مسلمانان غايت بزرگي در نظر گرفته و آن حکومت صالحان در زمين است. همه مسلمانان موظفند براي حاکميت صالحان در زمين راه خود را از کافران جدا و در اين راه يکسره مبارزه داشته باشند. لاريجاني گفت: بعد از سفرهايي که به کشور عراق داشتم، در زمان اشغال عراق، رفتارهاي سربازان آمريکايي را که به ستون حرکت مي کردند ديدم که از سايه خود نيز مي ترسيدند; جهاد براي آمريکايي ها معني ندارد و ممکن است نيروهاي خود را براي اشغال به سرزمين هاي ديگر بفرستند، اما آنها اهل شهادت نيستند چرا که قاموس آن ها اين ارزش را ندارد.


 حميدرضا کاتوزيان:
 با طرح موضوع استيضاح وزير نفت موافق نيستم 

رئيس کميسيون انرژي مجلس با بيان اين که اجراي طرح هاي توسعه پارس جنوبي، از برنامه عقب است، تاکيد کرد: عزل و نصب ها در مجموعه وزارت نفت بايد از يک منطق قابل قبول پيروي کند.
"حميدرضا کاتوزيان" در گفت وگو با  خانه ملت در ارزيابي از عملکرد وزير نفت، از برخي عزل و نصب ها در اين وزارتخانه انتقاد کرد.
نماينده تهران، تصريح کرد:  عزل و نصب هاي مديران در مجموعه وزارت نفت و شرکت هاي تابعه بايد از منطقي قابل قبول تبعيت کند; اين طور نباشد که يک فرد کارآمدي را عزل کنند و به جاي آن يک شخص نه چندان کارآمد را منصوب کنند; اينچنين عزل و نصب هايي، براي صنعت نفت کشور زيان آور است. کاتوزيان ادامه داد: دکتر ميرکاظمي فرد زحمتکش و سختکوشي است  اما يک سري توقع ها و انتظارها از وزارت نفت وجود دارد که وي بايد به آنها پاسخ دهد.  وي با بيان اين که اجراي طرح هاي توسعه پارس جنوبي، از برنامه  خود تا حدودي عقب تر است، تصريح کرد: البته اجراي طرح  هاي پارس جنوبي در مجموعه هاي مختلفي دنبال مي شود که عملکرد بعضي از آنها مطلوب و برخي ديگر نامناسب است. کاتوزيان ادامه داد: برخي پيمانکاران و شرکت هاي ايراني در اجراي طرح هاي توسعه صنعت نفت به ويژه در پارس جنوبي، عملکرد مطلوبي داشته اند; اما از برخي ديگر از آنها که انتظار شرکت هاي ديگر متاسفانه هميشه از برنامه هايشان عقب بوده و هستند که  انتظار مي رفت در قبال آنها بهتر از اين عمل مي شد. وي با تاکيد بر ضرورت تامين منابع مالي مورد نياز براي سرمايه گذاري در طرح هاي توسعه ميدان هاي مشترک نفتي تاکيد کرد که بايد با همه توان از ثروت ملي کشور در ميدان هاي مرزي بهره برداري کرد; متاسفانه هم اکنون اين بهره برداري به اندازه مورد انتظار نيست. رئيس کميسيون انرژي مجلس با بيان اين که اين کميسيون دغدغه هاي خود درباره شتاب در توسعه ميدان هاي مرزي ايران با کشورهاي همسايه را با وزير نفت و مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در ميان گذاشته است، اظهار داشت: انتظار بود که در اين زمينه يک تحول اساسي ايجاد شود، اما به نظر مي رسد در توسعه اين ميدان ها از رقباي خود عقب هستيم و و تحول چشمگيري در اين حوزه صورت نگرفته است. وي با انتقاد از عملکرد وزارت نفت در اجراي طرح هاي جمع آوري گازهاي همراه نفتي که در مناطق عملياتي صنعت نفت سوزانده مي شود، توضيح داد در سال گذشته حدود 44 ميليون مترمکعب در روز گاز همراه نفت سوزانده شده است که اين رقم هم اکنون به حدود 50 ميليون متر مکعب در روز رسيده است. کاتوزيان با بيان اين که سوختن گازهاي همراه نفت در مناطق عملياتي صنعت نفت، سوختن ثروت ملي است، تاکيد کرد: وزير نفت موظف است با برنامه ريزي مطلوب و اقدام به موقع از ادامه سوختن گازهاي همراه نفت در مناطق عملياتي خشکي و دريا جلوگيري کند. وي با بيان اين که عوامل خارج از کنترلي همچون تحريم ها و مشکلات ارزي، بانکي و نقل و انتقال هاي پولي در عدم دستيابي وزارت نفت به اهداف تعريف شده اش بي تاثير نبوده است، افزود: عملکرد وزارت نفت را بايد با در نظر گرفتن همه اين موارد بررسي و مشخص کرد. رئيس کميسيون انرژي مجلس درباره برخي شايعه ها در باره استيضاح وزير نفت گفت: هم اکنون اين موضوع آنقدرها جدي نيست و شخصا با طرح اين موضوع موافق نيستم.


 خبر  

70 درصد ظرفيت توليد صنعتي، بلااستفاده است

سخنگوي کميسيون صنايع و معادن با اعلام اين که هم اکنون 70 درصد از ظرفيت توليد صنعتي کشور، عملا بي استفاده است، گفت: کميسيون صنايع در نشست هفته آينده، اين موضوع را پيگيري خواهد کرد. "علي اصغر يوسف نژاد" در گفت و گو با خانه ملت با بيان اين که در جلسه هفته آينده کميسيون، بررسي تاثير افزايش قيمت حامل هاي انرژي بر ميزان توليد صنعتي کشور در دستور کار قرار مي گيرد، افزود: برخي از صنايع بزرگ کشور همچون صنايع فولاد، آلومينيوم و دام کشور با اجرايي کردن قانون هدفمندسازي يارانه ها و افزايش قيمت حامل هاي انرژي با مشکل کاهش توليد رو به رو بوده اند. نماينده ساري، با بيان اين که راهکارهايي از سوي دولت براي حمايت از صنايع بزرگ کشور در زمان هدفمندسازي يارانه ها پيش بيني شده بود، تصريح کرد: ارائه تسهيلات به اين صنايع از جمله راهکارهاي حمايتي دولت بود که اگرچه فوايدي هم داشت اما به طور کلي نتوانست از بروز مشکلات توليدي در صنايع آلومينيوم و فولاد جلوگيري کند. اين نماينده  افزايش قيمت حامل هاي انرژي، واردات بي رويه، زمينه نابرابر رقابت، ناکارآمدي روش هاي مديريتي و عدم اجراي صحيح اصل 44 را از مهم ترين دلايل بروز مشکلات در حوزه صنعت برشمرد. وي افزود: وجود موانع زياد و تاثيرگذار در رونق صنعت کشور، همزمان با افزايش قيمت سوخت، توجه جدي دولت را در اصلاح ساختار بخش صنعت کشور را ضروري کرده است. يوسف نژاد، با بيان اين که قيمت واقعي ارز، با جمع قيمت پايه ارز و تورم داخلي و کسر تورم خارجي از آن محاسبه مي شود، افزود: مديريت نرخ ارز، در بستر سازي براي رشد صنايع  و گسترش رقابت پذيري تاثير زيادي دارد و بر همين اساس کوچکترين اشتباهي در محاسبه نرخ ارز، صنعت کشور را با چالش هاي بزرگ مواجه مي کند.

درباره لايحه بودجه، مجلس تصميم گير است

عضو کميسيون برنامه و بودجه با بيان اين که دولت نمي تواند براي مجلس در تصويب لايحه بودجه تعيين تکليف کند، گفت: دولت به جاي حاشيه پردازي، لايحه بودجه را ارائه کند تا مجلس در زمان محدود باقيمانده به آن رسيدگي کند و درباره نحوه تصويب لايحه بودجه مجلس تصميم گير است. "جعفر قادري" در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به گفته دولت مبني بر طولاني بودن زمان تصويب لايحه بودجه و درخواست دولت از مجلس براي تجديد نظر در روند تصويب لايحه بودجه اظهار داشت: اين زمان قانوني است و در آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيده است و نمايندگان مردم در مجلس بايد بر اساس قانون تصويب اين لايحه را در دستور کار خود قرار دهند. نماينده شيراز با تاکيد بر توجه نمايندگان بر اجراي قانون در تصويب لايحه بودجه تصريح کرد: دولت درباره روند تصويب لايحه بودجه نمي تواند براي مجلس راهکار مشخص کند. قادري با بيان کم بودن زمان باقيمانده تا پايان سال جاري، از نرسيدن مجلس براي تصويب کامل لايحه بودجه سال 90 خبر داد و افزود: با توجه به زمان بر بودن اين موضوع، احتمالا نمايندگان مردم در مجلس تا پايان سال به صورت فوق العاده کليات لايحه بودجه را تصويب کنند و در اوايل سال آينده به صورت کلي تمام موارد اين لايحه را به تصويب برسانند. به گفته وي، با توجه به قانون 217 آيين نامه داخلي مجلس، احتمال استفاده از قانون چند دوازدهم به علت تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه سال 90 کشور بسيار زياد است. عضو کميسيون برنامه و بودجه  با اشاره به تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه سال 90 کشور تصريح کرد: دولت نبايد با حاشيه پردازي در وقت محدود باقيمانده تا پايان سال جاري رابطه ميان دولت و مجلس را خراب کند و به جاي آن، در ارائه اين لايحه به قانون عمل کند.

انقلاب اسلامي الگوي جهان اسلام

عضو کميسيون اقتصادي گفت: در حال حاضر قريب به 32 سال از پيروزي انقلاب اسلامي ايران مي گذرد و با توجه به شرايطي که امروز با آن روبه رو هستيم اين نتيجه حاصل مي شود که اين پيروزي به نوعي پيروزي شکوهمند حق بر باطل بود. يوسف قاسمي در گفت و گو با  تابناک ضمن بيان مطلب فوق اظهار داشت: انقلاب اسلامي ايران باعث شد تا ايران در حال حاضر به يک قدرت در منطقه تبديل شود و ما هر روز در عرصه هاي مختلف اعم از اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي و... شاهد تحولات عظيمي باشيم.  عضو کميسيون اقتصادي در ادامه خاطر نشان ساخت: آنچه مسلم است ما در تمام بخشها از جمله سياسي، ديپلماسي و تعاملات اقتصادي با کشورهاي ديگر به پيشرفت هاي بسياري دست يافته ايم و پس از انقلاب اسلامي، جهان، ايران را به خوبي مي شناسد و در سه دهه اي که از عمر انقلاب اسلامي مي گذرد شاهد افتخاراتي مانند دستيابي به انرژي صلح آميز هسته  اي و کسب رتبه 9 در بين کشورهاي جهان بوديم و در کنار آن پيشرفت هاي زياد ديگري در حوزه داخلي، پيشرفته اي عظيمي در بخش هاي ريلي، جاده اي، عمراني و زيرساختها داشته ايم.  وي در تشريح افتخارات 32 سال پس از پيروزي از انقلاب اسلامي اظهار داشت:  همين بس که در سال جاري با همت دولت، مجلس و همکاري مردم يکي از تحولات عظيم اقتصادي در سه دهه اخير يعني اجراي قانون هدفمندي يارانه ها را شاهد بوديم و هر روز که مي گذرد بيشتر شاهد موفقيتهاي اين طرح هستيم و اين احتمال نيز وجود دارد که اين طرح به عنوان جراحي اقتصادي کشور در آينده موفقيت هاي بيشتري را براي کشور به ارمغان بياورد. قاسمي با بيان اينکه در طول اين سالها با رويدادها و اتفاقات زيادي روبه رو بوديم، گفت: اتفاقاتي از قبيل تحريم هاي همه جانبه تا تجاوز به حقوق و خاک اين مرز و بوم. اما خوشبختانه تمام اين دسيسه هاي دشمنان ايران اسلامي به لطف پروردگار و با هوشياري مسئولان و مردم به ناکامي انجاميده و هنوز اين انقلاب پابرجا و مستحکم ايستاده است. عضو اصولگراي مجلس هشتم خاطر نشان کرد: آنچه مسلم است اين انقلاب مي تواند سرلوحه بسياري از ديگر کشورها نيز باشد بدين معنا که با الهام گرفتن از ابعاد آن مردم ساير کشورها ي اسلامي براي کسب آزادي و رهايي از ظلم و خودکامگي حکام خود اقدام کنند. ازسوي ديگر اين نکته قابل توجه است که اگر اکنون داراي انقلابي پا برجا و محکم هستيم ماحصل اطاعت و پيروي مردم هميشه در صحنه ايران و رهنمودهاي مقام معظم رهبري بوده است. بنابراين لازم است تا با سرلوحه قرار دادن رهنمودهاي ايشان و به کارگيري تمام توان براي حفظ اين انقلاب بکوشيم و همواره دستورات بزرگان دين را سرلوحه کارهاي خود قراردهيم تا انشا»الله بيش از اين شاهد موفقيت هاي بيشتر در کشور باشيم.

انديشه حوزه در بدنه دانشگاه رسوخ پيدا نکرده است

براي تدوين الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني دو منبع لازم است يکي انديشمندان فکري و تفکري که خوشبختانه کشور ما از اين حيث کمبودي ندارد ثانيا قرآن و احاديث و روايت است. علي عباسپور تهراني فرد در گفت وگو با آريا گفت: درست است که مسلمانان از زمان پيامبر(ص) و حضرت علي(ع) تا به حال هيچ حکومت ديني ديگري را تجربه نکرده اند اما مي توان از کل قرآن، احاديث، روايات، منابع ملي، تجربيات حکومت اسلامي پيامبر و حضرت علي در تهيه الگوي قابل کاربرد براي پيشرفت بشر سود جست. وي افزود: مثلا آيت الله شهيد صدر در خصوص اقتصاد اسلامي نظريات قابل توجهي دارد. مي بايست از داخل کتب دانشمندان مختلف مولفه هاي پيشرفت و توسعه را جمع آوري کرد و به آنها شکل اجرايي داد. رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس تصريح کرد: ارائه الگو هم نيازمند شناخت کشور از لحاظ فرهنگي، تاريخي، اجتماعي و اسلامي است لذا هياتي متشکل از حوزويان، متفکران ساير علوم، دولتمردان و نمايندگان مجلس مي تواند اين کار را انجام دهند. وي با اشاره به عدم وحدت ميان حوزه و دانشگاه اضافه کرد: طي سه دهه گذشته نتوانست انديشه حوزه در بدنه دانشگاه رسوخ پيدا کند و تفکر دانشگاهي نيز پيوند لازم را با حوزه برقرار نکرد. دانشگاه و حوزه هر دو نيروي عظيمي دارند که يک نيروي فراتر را مي طلبد تا اين دو به هم پيوند بخورند، قطعا اين نيرو جايگاه و مقام رهبري در نظام جمهوري اسلامي ايران است.


 کوتاه از بهارستان 

پنج هزار شغل با راه اندازي ايران خودرو در سمنان

نماينده گرمسار گفت: با ايجاد کارخانه و سايت توليد خودرو در استان سمنان که يکي از مصوبات مهم سومين سفر استاني هيات دولت به شمار مي رود براي بيش از 5000 نفر فرصت شغلي فراهم مي شود. به گزارش ايسنا، عبدالرضا ترابي افزود: قرار است در هر يک از چهار شهرستان استان يعني سمنان، گرمسار، دامغان و شاهرود، بخش هايي از اين سايت راه اندازي شود تا فرصت هاي شغلي در اين چهار بخش مهم استان به طور مساوي ايجاد شود و در هر يک از اين شهرها بخش هايي از خودرو ساخته شود که به عقيده من اين روش بسيار خوبي براي توسعه صنعتي در اين استان به شمار مي رود. وي افزود: استاندار سمنان در اين مورد بسيار خوب عمل کرد و نقش مهمي داشت تا اين کار به نتيجه مطلوب برسد، مضاعف بر اين که ايران خودرو نيز براي اجراي اين مصوبه قول هرگونه همکاري را داده است. ترابي اين طرح را بسيار موفقيت آميز خواند و گفت: با توجه به همکاري و هماهنگي هاي بسيار مطلوب ميان نهادهاي مسئول، مي توان اميدوار بود که سايت توليد خودرو در اين استان هرچه زودتر به سرانجام برسد. وي خاطرنشان کرد: نيروهاي متعهد و متخصص در اين استان نيز از مزيت هاي بسيار مثبت اجراي طرح هاي صنعتي به خصوص در زمينه خودروسازي است و با ايجاد اين سايت، نيروهاي متخصص جذب صنعت خودروسازي مي شوند.

تجلي حمايت ايرانيان از انقلاب مصر در 22 بهمن

عضو کميسيون فرهنگي اشاره به تقارن انقلاب هاي اخير خاورميانه با سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران گفت: حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن به معناي تجديد پيمان با آرمان هاي انقلاب و حمايت سياسي و معنوي از مردم مصر، تونس و... خواهد بود. "سيدرضا اکرمي" در گفت وگو با خانه ملت، گفت: به دليل همزماني حوادث اخير کشورهاي خاورميانه با سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، بدون شک شاهد حضور پرشورتر مردم در راهپيمايي 22 بهمن خواهيم بود.  اکرمي حضور مردم را نمونه اي از همدلي با مردم ستمديده جهان دانست و افزود: هر فرد مسلماني موظف است که به وظيفه ديني خود عمل کند و با حضور در راهپيمايي به حمايت معنوي و سياسي از مسلمانان انقلابي بپردازد. نماينده تهران با تاکيد بر اين موضوع که خواسته هاي مردم انقلابي مصر مشابه خواسته هاي انقلابي مردم ايران است است، افزود: مردم مصر خواهان از بين رفتن نفوذ استعمارگران و ايجاد حکومتي اسلامي هستند، مطالباتي که مي توان آنها را در خواسته هاي 32 سال پيش مردم انقلابي ايران نيز مشاهده کرد. عضو کميسيون فرهنگي مجلس موج اعتراض هاي خاورميانه را متاثر از انقلاب ايران دانست و افزود: مردم اين کشورها از گذشته تحت تاثير انقلاب ايران بودند اما در طول اين زمان از زمينه و فرصت کافي براي بهره بري عملي از انقلاب محروم بودند، اتفاقات اخير اين فرصت را براي مردم ستمديده مصر و تونس فراهم آورد تا با تکيه بر شعارهاي انقلاب اسلامي ايران، بر عليه ستم قيام کنند. اکرمي ضمن اشاره به سخنان اخير مقام معظم رهبري در خطبه نماز جمعه، افزود: مقام معظم رهبري با بيان اين سخنان، ايران را حامي و پشتيبان انقلاب مردم مصر معرفي کردند، مردم ايران نيز با حضور در راهپيمايي 22 بهمن بايد حمايت خود از انقلاب هاي خاورميانه را به گوش جهانيان برسانند.

انتظار از دولت رسيدگي بيشتر به مطالبات است

نماينده کرمانشاه از احتمال برگزاري دور سوم سفر استاني هيات دولت به اين استان در دو هفته آينده خبر داد و اعلام کرد: انتظار مردم استان از دولت، رسيدگي هر چه بيشتر به مطالبات آنها است. "محمد کرمي راد" در گفت وگو با خانه ملت، ضمن محروم توصيف کردن استان کرمانشاه، گفت: مردم اين استان، ساليان سال به انقلاب اسلامي ايران به خصوص در 8 سال دفاع مقدس خدمت کرده  و در اين سال ها، همواره در همه صحنه ها حضور داشتند. عضو کميسيون امنيت ملي با اعلام اينکه در آستانه دور سوم سفر استاني هيات دولت به کرمانشاه هستيم، خاطرنشان کرد: در آستانه اين سفر، توقع مردم از دولت رسيدگي هر چه بيشتر به مطالبات آنها است. کرمي راد با اشاره به عدم اجرايي شدن برخي مصوبات دور اول و دوم سفرهاي استاني دولت به کرمانشاه، خاطرنشان ساخت: طرح راه آهن غرب کشور و قطار شهري کرمانشاه، احداث پالايشگاه آناهيتا  و کارخانه خودروسازي از جمله اين مصوبات است که هنوز اجرايي نشده اند. وي خواسته ديگر استان کرمانشاه از دولت را مبارزه بهتر نيروي انتظامي با جرايم آشکار در اين استان اعلام کرد و گفت: با وجود زحمات زيادي که نيروي انتظامي در استان کرمانشاه مي کشد، اما انتظار مردم استان از اين نيروها مقابله بيشتر با جرايم آشکار است.

بستن بودجه با نفت 60 دلاري بهترين گزينه است

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به قيمت تعيين شده براي نفت در بودجه سال 90، اظهار داشت: بايد قيمت نفت همان بشکه اي 60 يا 65 دلار بسته  شود. به گزارش ايسناشکور اکبرنژاد با تاکيد براينکه نفت 80 دلاري منطقي نيست، گفت: معتقدم در زمينه تعيين قيمت نفت، دولت بايد حاشيه امنيتي را رعايت مي کرد و نبايد براي اين محصول قيمت 80 دلار را مقرر مي کرد. نماينده تبريز، افزود: البته ما اميدواريم که قيمت فروش نفت خام در دنيا بيش از 80 دلار شود; اما بايد به اين مسئله نيز توجه داشت که ممکن است قيمت به زير 80 دلار هم برسد و آن زمان با مشکل بسياري روبه رو خواهيم بود. به گفته عضو کميسيون اقتصادي، اگر قيمت نفت افزايش يابد دولت مي تواند با ذخيره اين محصول سرمايه خود را افزايش دهد، اما در حال حاضر با توجه به شرايط موجود نفت 60 دلاري بهترين گزينه است. اکبرنژاد با بيان اينکه قيمت نفت به قيمت دلار در دنيا نيز مرتبط است، تاکيد کرد: دلار 1050 توماني در بودجه سنواتي به نظر خوب مي رسد اما بهتر بود تعيين قيمت دلار را بر عهده بازار مي گذاشتيم.

افراد محترمي در شرايط  خفت بار زندگي مي کنند

نماينده ميناب، با بيان اينکه هيچ واحد صنعتي در شرق هرمزگان وجود ندارد، تصريح کرد: وعده هاي وزراي نفت و صنايع و معادن در مورد احداث کارخانه پتروشيمي و پودر آلومنيا در اين منطقه هيچ کدام عملي نشده است. به گزارش ايسنا سيدعلي ميرخليلي در نشست شوراي اداري هرمزگان که با حضور رييس قوه قضاييه برگزار شد، اظهار کرد: براي به ثمر رسيدن انقلاب خون هاي زيادي را اهدا کرده ايم و مردم بايد قدر انقلاب را بدانند و مسوولين براي برقراري عدالت در جامعه تلاش کنند.  وي به مشکلات شرق استان اشاره کرد و گفت: بيماري جاروک هزاران هکتار محصولات کشاورزي ميناب را به کلي از بين برده و مسوولين اجازه صيد و صيادي هم که نمي دهند و اينها همه باعث بدبختي مردم شده است.  نماينده ميناب با بيان اينکه هيچ واحد صنعتي در شرق استان وجود ندارد، تصريح کرد: وعده هاي وزراي نفت و صنايع و معادن در مورد احداث کارخانه پتروشيمي و پودر آلومنيا هيچ کدام عملي نشده است. وي ادامه داد: براي احداث کارخانه پودر آلومنيا يک ميلياردتومان هزينه شد ولي بنا به دلايلي احداث نشد و پيگيري هاي متعددي که انجام داديم متاسفانه به نتيجه نرسيد. نماينده شرق هرمزگان گفت: بنادر شهرستان ميناب در گذشته دروازه ورود کالا به هند و چين بود اما در حال حاضر بنادر رجايي و باهنر آنها را بلعيده اند و مبادلات مرزي مردم از بين رفته است. مير خليلي تصريح کرد: بنده به عنوان نماينده مردم شاکي هستم; برخي مردم منطقه در بدترين شرايط ممکن زندگي مي کنند. افرادي که در روستاي خود شخصيتي محترم بودند، به دليل فقر ناشي از خشکسالي در حاشيه شهرها بدون آب و نان در شرايط خفت باري در حال گذران زندگي هستند. وي خطاب به مسوولان دستگاه قضايي خواستار دستگيري عوامل اصلي قاچاق مواد مخدر در مناطق شرقي هرمزگان و مجازات آنها شد.

بخش کشاورزي براي خريد سوخت اعتبار ندارد

عضو کميسيون کشاورزي، با تشريح مشکلات بخش کشاورزي براي خريد سوخت مورد نياز، از عدم اختصاص اعتبار تصويب شده براي اين بخش خبر داد. "کاظم فرهمند" در گفت و گو با  خانه ملت با بيان اين که پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها قيمت سوخت تحويلي به بخش کشاورزي هفت برابر شده است، افزود: با گذشت حدود سه ماه از اجراي اين قانون، اوضاع بخش کشاورزي مناسب نيست. نماينده مهريز،با اشاره به کمبود اعتبار بخش کشاورزي براي خريد سوخت مورد نياز اين بخش، از اختصاص دو ميليارد تومان از 6 ميليارد تومان تصويب شده براي بخش صنايع و کشاورزي خبر داد. وي تصريح کرد: متاسفانه مبلغ اختصاص يافته به بخش کشاورزي، ميان بخش هاي مختلف توزيع نشده و بخش کشاورزي براي خريد سوخت مورد نياز خود با مشکل رو به رو شده است. فرهمند، با الزامي خواندن برنامه ريزي دقيق در زمينه توزيع اعتبار به بخش کشاورزي اظهار داشت: اگر در اين زمينه اصلاحاتي صورت نگيرد و برنامه ريزي دقيقي انجام نشود، لطمه هاي زيادي به بخش کشاورزي وارد مي شود. وي با اعلام ميزان موجودي مرکبات و سيب داخل انبارها، از احتمال واردات اين دو محصول براي تامين ميوه شب عيد در کشور خبر داد. فرهمند با اشاره به کنترل قيمت محصولات کشاورزي بعد از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها افزود: در سال آينده به طور معمول افزايش قيمت محصولات کشاورزي را داريم، اما براي جلوگيري از افزايش زياد آن بايد بتوانيم قيمت محصولات را کنترل کنيم.