نسخه شماره 2570 - 1389/11/23 -


افزايش توليد خودروهاي دوگانه سوز

جمع بندي نهايي کانون شوراهاي اسلا مي کاراستان تهران اعلا م شد:
505 هزار تومان، گزينه اصلي دستمزد90

قائم مقام بانک مرکزي خبر داد:
حذف صفرهاي پول ملي به زودي

معاون وزير نفت خبر داد:
اختصاص/5 1 ميليارد دلار براي کشف ذخاير نفت


خط لوله گازاسلامي

وزير نفت اعلا م کرد:
توليد 1/5 ميليارد ليتر بنزين در پتروشيمي ها


بازار در هفته اي که گذشت


اخبار کوتاه


 افزايش توليد خودروهاي دوگانه سوز 

گروه اقتصاد: آمار کل توليد برخي خودروهاي سواري دوگانه سوز مثل پژو206، پژو405، پژو پارس، سمند و تندر90 از محصولات ايران خودرو، نسيم و صبا توليدي سايپا و پارس خودرو روند رشد قابل ملاحظه اي را نشان مي دهد.  آمارهاي وزارت صنايع ومعادن نشان مي دهد که کل توليد خودروهاي دوگانه سوز ايران خودرو در دي ماه امسال 20 هزار و 438 دستگاه بوده که نسبت به توليد خودروهاي دوگانه سوز توليدي اش در دي ماه سال گذشته که 11 هزار و 821 دستگاه بود، هشت هزار و 617 دستگاه افزايش را نشان مي دهد.  آمار توليد تجمعي سواري هاي دوگانه سوز ايران خودرو در 10 ماهه امسال برابر با 186 هزار و 529 دستگاه بوده است که از 85 هزار و 499 دستگاه توليد شده در مدت مشابه سال گذشته 101 هزار و 30 دستگاه بيشتر است.  اما در محصولات سايپا، گرچه توليد نسيم و صبا دوگانه سوز در دي ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش يافته و از 10 هزار و 331 دستگاه به هشت هزار و 848 دستگاه رسيده است، اما آمار تجمعي توليد اين خودرو در 10ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيش از هفت درصد رشد را نشان مي دهد و از 79 هزار و 382 دستگاه در سال گذشته به 85 هزار و 271 دستگاه در سال جاري رسيده است.  آمار توليد خودروهاي نسيم و صباي دوگانه سوز در پارس خودرو هم در دي ماه امسال با کاهش مواجه شده است و از دو هزار و 879 دستگاه در دي ماه سال گذشته به هزار و 494 دستگاه در دي ماه امسال بالغ شده است. با اين وجود آمار توليد 10 ماهه اين خودرو در سال جاري عدد 40 هزار و 704 دستگاه را نشان مي دهد که نسبت به 19 هزار و 142 دستگاه توليدي در 10 ماهه پارسال بيش از دو برابر رشد را نشان مي دهد.  روند رشد توليد خودروهاي دوگانه سوز در مورد وانت ها هم اتفاق افتاده است.


 جمع بندي نهايي کانون شوراهاي اسلا مي کاراستان تهران اعلا م شد:
 505 هزار تومان، گزينه اصلي دستمزد90 

عضو هيات مديره کانون شوراهاي اسلامي کار استان تهران از جمع بندي نهايي بررسي ها و پيشنهاد حداقل دستمزد 505 هزار توماني به نمايندگي از مشمولان قانون کار شاغل در پايتخت خبر داد و گفت: اين پيشنهاد را به نشست 31 استان روز يکشنبه خواهيم برد.
داود قادري در گفتگو با مهر از تهيه پيشنهاد نهايي کميته دستمزد استان تهران براي ارائه به کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور خبر داد و گفت: کميته بررسي مزد استان تهران با توجه به ملاک قرار دادن شاخص هاي مهم خانوار به رقم نهايي پيشنهادي 505 هزار تومان رسيده است.
عضو هيات مديره کانون شوراهاي اسلامي کار استان تهران اظهار داشت: هرچند محاسبه اقلام مورد نياز خانوار کارگري محاسبه و ارقام بالاي 1 ميليون تومان را نشان مي دهد ولي با درنظر گرفتن وضعيت صنعت و کسب و کار تصميم گرفتيم حدود 15 قلم از هزينه ها را حذف کنيم.
قادري ادامه داد: در بررسي هاي سبد هزينه هاي خانوار نيازمندي هاي خانوار کارگري از قبيل زيارت، تفريحات و ورزش و همچنين البسه مازاد را حذف کرديم، همچنين برخي هزينه هاي مربوط به آرايشگاه نيز تعديل شد.
وي با اشاره به اينکه تعديلها تا جايي که ممکن بود صورت پذيرفت، افزود: با همه اين تلاشها کميته مزد استان تهران به رقم 505 هزار تومان در سال آينده رسيده است که از دولت انتظار مي رود براي تامين اين ميزان حداقل دستمزد به کارگران کمک کند.
اين مقام مسوول کارگري تاکيد کرد: متاسفانه در سالهاي گذشته نيز به دليل برخي مشکلات صنايع هيچگاه دستمزد رسمي با حقوق اسمي مطابقت نداشته است; بنابراين کارگران در پوشش بسياري از هزينه هاي خود با مشکل مواجه بودند.
عضو هيات مديره کانون شوراهاي اسلامي کار استان تهران گفت: امروز نيز با حذف هزينه هاي مسافرت، زيارت، کاهش 30 درصد هزينه هاي مربوط به پوشاک کارگران و موارد ديگر به حداقل دستمزد 505 هزار توماني رسيديم.
قادري تصريح کرد: اينکه پيشنهاد 505 هزار توماني با حداقل دستمزد 303 هزار توماني سالجاري متفاوت است موضوعي است که مربوط به سالهاي گذشته و شکاف ايجاد شده در چندين سال است که بايد پرشود.
وي به موضوع هدفمند کردن يارانه ها اشاره کرد و بيان داشت: اگر دولت بتواند قيمتها را کنترل کند و آن را ثابت نگاه دارد آنوقت ديگر افزايش دستمزد معني پيدا نمي کند.
اين مقام مسئول کارگري با بيان اينکه نيروي کار خواستار منطقي شدن دستمزدها است، افزود: در هر حال مجموعه پيشنهادات 31 استان در روز يکشنبه به يک جمع بندي کلي جهت ارائه به نمايندگان کارگران عضو شوراي عالي کار خواهد رسيد.


 قائم مقام بانک مرکزي خبر داد:
 حذف صفرهاي پول ملي به زودي  

قائم مقام بانک مرکزي از بررسي بسته سياستي  نظارتي بانک مرکزي براي سال 1390 و بررسي نرخ سود عقود مبادله اي در جلسه آينده شوراي پول واعتبار خبر داد و درباره  کليات طرح تحول بانکي گفت: تغيير شرايط تسهيلات خرد و حذف صفرها از پول ملي يکي از ابعاد اين طرح است اما جزييات آن را رييس جمهور اعلام خواهند کرد.
به گزارش ايسنا، سيد حميد پورمحمدي با بيان اين که بسته سياستي  نظارتي سال 90 تقريبا نهايي شده و کار کارشناسي لازم بر روي آن انجام شده اظهار کرد:  اين بسته در حال حاضر در کميسيون اعتباري بانک مرکزي است و در جلسه آينده شوراي پول و اعتبار (حدود 10 روز ديگر) بررسي خواهد شد.
وي از پاسخ درباره نرخ سود بانکي در سال آينده خودداري کرد و گفت: پس از تصويب در شوراي پول و اعتبار اين نرخ اعلام و تصميم گيري درباره افزايش يا کاهش آن در سال آينده در شوراي پول و اعتبار انجام خواهد شد و تا زماني که تصميم نهايي در اين باره گرفته نشود بانک مرکزي نظر خود را اعلام مي کند.
قائم مقام بانک مرکزي درباره  تغيير شرايط پرداخت تسهيلات خرد اظهار کرد: دسترسي آحاد جامعه به خدمات نظام بانکي و تامين منابع خرد نيازهاي ضروري مردم يکي از جهت گيري هاي اساسي طرح تحول بانکي و از اولويت هاي حتمي در سال آينده است.
پورمحمدي درباره حذف صفرها از پول ملي گفت: يکي ديگر از محورهاي طرح تحول بانکي رفورم پولي است و مطالعات و برنامه هاي لازم در اين باره تدوين شده و فعلا محفوظ نگاه داشته شده است و جزييات آن به زودي اعلام خواهد شد.  وي درباره اين که قرار است چند صفر از صفرهاي پول ملي حذف شود پاسخي نداد.
قائم مقام بانک مرکزي در پاسخ به سوال ايسنا درباره اين که با وجود فعاليت  موسسات غير مجاز در شهرهاي بزرگ بانک مرکزي موسسات کوچک در شهرهاي کوچک را تعطيل کرده است گفت:  به طور متوسط در هر هفته اسامي 10 موسسه و تعاوني غير مجاز اعلام خواهد شد و تا پايان سال ديگر تعاوني اعتباري آزاد غير مجاز نخواهيم داشت.
وي با انکار وجود تعاوني هاي بزرگ غير مجاز گفت:  بانک مرکزي برخي از موسسات فعلي را به سمت قانوني شدن هدايت کرده که البته زمان تعيين شده براي انجام کارهاي قانوني آن ها به اتمام رسيده است.
وي درباره تبليغات تلويزيوني برخي از اين موسسات بدون اجازه بانک مرکزي گفت: هيچ کدام از موسسات مالي واعتباري غير مجاز حق تبليغات تلويزيوني ندارند. به جز يک موسسه که آن هم موافقت اصولي را از بانک مرکزي گرفته اما براي عمليات خود هنوز مجوز نگرفته است.
پورمحمدي در پاسخ به سوالي درباره  فعال شدن مجدد هيات انتظامي بانک ها گفت:  در قانون برنامه پنجم توسعه اختيارات وسيعي به بانک مرکزي براي ايجاد انضباط در بازار پول کشور داده شده است که از جمله آن ها سلب صلاحيت و ابطال مجوز است.  به گفته وي هيات انتظامي بانک ها که چند سالي دوران رکود را سپري مي کرد بايد مجددا فعال شود و اختيارات وسيعي براي رسيدگي به تخلفات بانکي دارد.
قائم مقام بانک مرکزي افزود: هيات انتظامي بانک ها از سه عضو شامل نماينده شوراي پول و اعتبار، نماينده بانک ها و دادستان کل کشور و دبيرکل بانک مرکزي به عنوان دادستان هيات انتظامي بانک ها تشکيل شده و قرار است از ماه آينده تخلفات احتمالي را مورد رسيدگي قرار بدهد.
وي در مورد بانک هايي که قانون نداشتن سهامدار بيش از 10 درصد را رعايت نکرده اند، گفت: هر هفته هيات مديره يکي از بانک ها به بانک مرکزي دعوت مي شوند و گزارش هاي بازرسي به صورت محرمانه براي هيات مديره تشريح مي شود و در اين باره با تک تک بانک ها توافقات خاصي انجام مي دهند.
به گفته پورمحمدي هر بانکي که نتواند هر کدام از موارد توافق را در موعد زماني مقرر به انجام برساند، از ديد بانک مرکزي از صلاحيت حرفه اي لازم برخوردار نيست.


 معاون وزير نفت خبر داد:
 اختصاص/5 1 ميليارد دلار براي کشف ذخاير نفت 

معاون وزير نفت با اشاره به سرمايه گذاري /5 1 ميليارد دلاري در بلوکهاي اکتشافي نفت و گاز از آغاز توليد گاز در بزرگترين فاز پارس جنوبي خبر داد و گفت: به زودي فاز 10 پارس جنوبي هم به توليد گاز مي رسد.
محسن خجسته مهر در گفت وگو با مهر با بيان اينکه در حال حاضر طرح توسعه ميادين مشترک نفت و گاز ايران به يکي از طرحهاي اولويت دار صنعت نفت تبديل شده است، گفت: بر اين اساس در شرايط فعلي قرارداد اکثر ميادين مشترک نفت و گاز تعيين و تکليف شده است.
معاون برنامه ريزي وزير نفت از طرح توسعه فازهاي باقيمانده ميدان پارس جنوبي به عنوان اولويت دارترين برنامه وزارت نفت در برنامه پنجم توسعه ياد کرد و افزود: براي تکميل طرح توسعه فازهاي باقيمانده اين ميدان مشترک در مجموع به حدود 54 ميليارد دلار منابع مالي و اعتباري نياز است.
دبير کارگروه نمايندگان ويژه رئيس جمهور در امور نفت با يادآوري اينکه براي توسعه جامع اين ميدان مشترک با قطر 29 فاز توسعه اي تعريف شده است، تصريح کرد: تاکنون توليد گاز طبيعي از 9 فاز آغاز شده است و به زودي دهمين فاز پارس جنوبي هم در مدار بهره برداري قرار مي گيرد.
وي با اعلام اينکه در حال حاضر به صورت همزمان عمليات اجرايي 19 فاز پارس جنوبي توسط پيمانکاران داخلي در حال انجام است، بيان کرد: در مجموع پيش بيني مي شود با توسعه تمامي فازهاي باقيمانده سالانه 127 ميليارد دلار درآمد جديد نصيب اقتصاد ملي شود.
 اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه تا پايان برنامه پنجم توسعه در مجموع امکان توليد روزانه حدود 800 ميليون متر مکعب گاز از ميدان پارس جنوبي فراهم مي شود، تبيين کرد: علاوه بر فاز 10 اخيرا در بخش فراساحلي فاز 12 به عنوان بزرگترين پروژه پارس جنوبي توليد گاز آغاز شده است.
 به گزارش مهر، هدف از اجراي طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبي توليد روزانه 78 ميليون مترمکعب گاز براي تزريق به خط لوله ششم سراسري و تحويل بخشي از آن به پروژه ايران ال ان جي و توليد روزانه 110 هزار بشکه ميعانات گازي و 750 تن گوگرد است.
رئيس شوراي انفورماتيک وزارت نفت در ادامه با بيان اينکه تا سال 1394 در مجموع بايد بيش از 70 ميليارد دلار در ميادين مشترک نفت و گاز کشور سرمايه گذاري انجام شود، يادآور شد: بر اين اساس 13 ميليارد دلار در ميادين نفتي، 57 ميليارد دلار در ميادين گازي و /5 1 ميليارد دلار در بلوکهاي اکتشافي سرمايه گذاري خواهد شد.
خجسته مهر در پايان خاطر نشان کرد: پيش بيني مي شود با تکميل طرح توسعه تمامي ميادين مشترک نفتي 125 درصد و در ميادين گازي 200 درصد افزايش توليد را داشته باشيم.
به گزارش مهر، از يکسال گذشته تاکنون 6 ميدان جديد نفت و گاز شامل ميدان گازي هالگان (استان فارس)، ميدان نفتي سومار (کرمانشاه)، ميدان گازي طوس (خراسان رضوي)، ميدان گازي فروز (خليج فارس)، ميدان گازي سفيد (هرمزگان) و ميدان گازي خيام (شرق عسلويه) کشف و جزئيات آن توسط وزارت نفت اعلام شده است.


 خط لوله گازاسلامي 
نويسنده : فرزاد رمضاني بونش

چندي پيش مسعود ميرکاظمي وزير نفت ايران  در ديدار با وزير نفت سوريه، براي صادرات گاز به اروپا طرحي جديد را مورد تاييد قرار دادند; طرحي که بناست گاز را از طريق مسير ايران - عراق- سوريه- جنوب لبنان- مديترانه به اروپا منتقل کند و همچنين بناست نام اين خط لوله،  خط لوله اسلامي  شود. در اين ميان  قرار است که  در آينده نزديک تيم کارشناسي مشترک سه کشور ايران، عراق و سوريه درخصوص برآورد اقتصادي و تعيين دقيق مسير انتقال گاز تصميم گيري کنند.
در واقع اين طرح با انتقال گاز ايران از مناطق جنوبي کشور ازراه عراق (حدود 490 کيلومتر) و سوريه (حدود 600 کيلومتر) به لبنان و صادرات به ارو پا به عنوان مصرف کننده بزرگ گاز نيز دسترسي خواهد داشت.آنچه مشخص است در واقع در حال حاضر 25 کشور عضو اتحاديه اروپا در مجموع 59 درصد گاز مصرفي خود را از طريق واردات و بيشتر از روسيه  تامين مي کنند.
در اين بين  با توجه به سياست هاي گازي روسيه; اين کشور به عنوان رقيب عمده  ايران در صادرات گاز به ارو پا تلاش دارد تا عملا تنها صادرکننده   بازار انرژي اروپا شود  و در مقابل نيز ارو پايي ها با توجه به ترس از اهداف روسيه و خطر استفاده از سلاح گازي به طرح خط لوله ناباکو به منابع گازي الجزاير وايران  نگاه جدي تري دارند.
دراين بين  هر چند ايران به دلايلي سياسي  غايب بزرگ نابوکو لقب گرفت ولي اکنون با طرح خطوط لوله جديد و نگاهي دوباره به صدور گاز به اتحاديه اروپا در ايران از جمله خط لوله اسلامي، صادرات به اروپا مد نظر بيشتر تهران قرار گرفته است که هر چند با موانع عمده اي در اجرا شدن روبرو است اما در صورت  اجراي آن مي تواند موفقيتي براي  کشور تلقي گردد.
در اين راستا در واقع کشور ما با داشتن 17 در صد منابع گازي پتانسيل هاي گسترده اي براي  صدور گاز  خود دارد اما به واسطه دلايل متعدد  عملا رقيبان عمده ما نظير روسيه بوده اند  که تلاش هاي بسياري را در جهت افزايش توليد و صادرات  انجام داده و توانسته اند گام هاي بزرگي را براي تصاحب بازارهاي گازي مهم دنيا از قبيل اتحاديه اروپا  وخاور دور بردارند.
در اين راستا کشور ما جدا از خط لوله ناقص صلح،  تا کنون موفقيت هاي چنداني بدست نياورده است. اگر خط لوله اسلامي بين ايران، عراق، سوريه و کشور هاي مديترانه و اروپايي نهايي شود (که در واقع يکي از بهترين گزينه ها در به واقعيت پيوستن افزايش نقش جهاني و بدست آوردن  قسمتي از بازار اروپا  در رقابت با روسيه است) مي تواند  بخش زيادي از عقب ماندگي کشور را در اين حوزه جبران کند.
در اين بين خط لوله اسلامي هر چند تا به واقعيت پيوستن فاصله بسيار دارد اما در  صورت عملي شدن اين طرح مهم گازي، ايران از يک سو بازارهاي صادراتي کشور هاي عربي  و شرق مديترانه را  تصاحب خواهد کرد  و نگاهي هم به بازارهاي ارو پا خواهد داشت و ازسوي ديگر از وابستگي به تر کيه براي ترانزيت گاز به اروپا  مي کاهد وبه عنوان رقيبي براي نابوکو مطرح مي شود ودر کنار آن  جايگاه خود را در ميان کشورهاي توليد کننده گاز تقويت مي بخشد.
در اين حال امر مهم ديگر که بايد مورد توجه دقيق قرار گيرد فاصله طرح تا عمل است در اين راستا اين طرح چنانچه همانند سايرطرح هاي قبلي براي صادرات گاز به اروپا باشد و صرفا در حد شعار بدون عملي کردن آن صورت گيرد يا طرحي براي دهه ها بعد بوده باشد عملا تغييري در وضعيت امروزه صادرات گازي ايران و تصاحب سهمي شايسته ازبازار جهاني گاز ايجاد نمي کند.                   


 وزير نفت اعلا م کرد:
 توليد 1/5 ميليارد ليتر بنزين در پتروشيمي ها 

وزير نفت با اشاره به توليد 1/5 ميليارد ليتر بنزين در صنايع پتروشيمي از فروش 12/8 ميليارد دلاري محصولات پتروشيمي ايران در 10 ماهه نخست امسال خبر داد.
به گزارش مهر، سيدمسعود ميرکاظمي در مراسم بهره برداري از طرح پلي استايرن مقاوم پتروشيمي تبريز با بيان اينکه محورهاي اصلي تحريمهاي بين المللي تحريم فروش بنزين و سرمايه گذاري در صنعت نفت ايران بوده است، گفت: با وجود افزايش فشارهاي بين المللي با اجراي طرح ضربتي توليد بنزين در صنايع پتروشيمي بيش از يک ميليارد و 500 ميليون ليتر بنزين در اين واحدها توليد شده است.
وزير نفت با اعلام اينکه آلودگي هاي هواي شهر تهران هيچ گونه ارتباطي به بنزين توليدي در صنايع پتروشيمي ندارد، تصريح کرد: بنزين توليدي در اين واحدها داراي اکتان بالاي 100 بوده و از سوي ديگر در شرايط فعلي بنزين مورد نياز تهران از پالايشگاههاي شازند و تهران تامين مي شود.
 اين عضو کابينه دولت با تاکيد بر اينکه بنزين توليدي در صنايع پتروشيمي به هيچ وجه در تهران مورد استفاده قرار نگرفته است، اظهار داشت: از سوي ديگر اجراي طرح توليد بنزين در صنايع پتروشيمي از مجموع 38 مجتمع تنها در 6 واحد پتروشيمي توليد شده است.
 ميرکاظمي از صادرات 13/2 ميليون تن انواع محصولات پتروشيمي از ايران در 10 ماهه نخست امسال خبر داد و افزود: در اين مدت ميزان فروش خارجي محصولات پتروشيميايي کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته 27 درصد افزايش را نشان مي دهد.
 وزير نفت همچنين ميزان رشد فروش داخلي محصولات پتروشيمي را 10 درصد عنوان کرد و ادامه داد: از ابتداي امسال 8/7 ميليارد دلار محصولات پتروشيميايي از ايران صادر شده که از نظر ارزشي صدور اين محصولات 61 درصد افزايش يافته است.


 بازار در هفته اي که گذشت 
نويسنده : محمود طهماسبي

در بازار هفته گذشته هر چند شاهد نوساناتي بوديم و در کل با يک بازار رو به رشد همراه شديم ،اما مهمترين اتفاقي که همگان در انتظار آن بودند در نهايت به وقوع نپيوست و شاخص 22هزاري که بسياري از فعالان بازار انتظار آن را مي کشيدند ثبت نشد، البته بايد دو نکته را توجه کرد که اولي آن دور از انتظار نبودن اين عدد براي هفته جاري با توجه به رسيدن به محدوده آن و دوم اينکه به نظر مي رسد اين بار تمايل براي نگه داشتن شاخص بيشتر از بالا بردن آن است تا به واقع رشد شاخص به عنون مبناي بازار عادي نشود.به هر حال با شرايط حاضر بازار بورس از ابتداي سال تا به حال متوسط سود 100 درصدي را نصيب سهامداران کرده است، 100درصدي که تنها مبناي آن اعداد شاخص است.
سهام شرکت ها در بازار هفته گذشته همه به صورت يکدست به حرکت هاي خود ادامه مي دادند و در اين ميان نبود سهامي که نگاه ويژه اي را به خود داشته باشد.عرضه اوليه سرمايه گذاري گسترش ايرانيان در بازار فرابورس با استقبال مواجه شد و با توجه به قيمت گذاري مناسبي که براي آن رقم خورد، رشد منطقي را تا پايان هفته از خود به جاي گذاشت. هر چند در روز چهارشنبه با عرضه صف خريد آن روبه رو شديم اما شکل گيري دوباره تقاضا بر روي آن به تشکيل صف خريد مجدد بر روي آن انجاميد. به عقيده فعالان بازار هفته جاري مي تواند براي اين نماد هفته همراه با تعادل باشد.
در مورد نمادهاي تجهيزاتي که  مدتي بود آرام به کار خود ادامه مي دادند و اتفاق خاصي را در نمادهاي خود مشاهده نمي کردند خبر اجراي پل خليج فارس که بندرعباس  را به قشم متصل مي کند دوباره بازار شايعه را در اين گروه داغ کرد. صدرا  اين هفته آرام آرام به پيش آمد و با گذر  از 300 تومان به رشد آرام آرام خود ادامه داد. هر چند پاي ديگر اين پروژه ماشين سازي اراک است که نماد آن بسته است اما احتمالا با تاييد خبر مذکور که به گفته مدير عامل منطقه آزاد قشم برنده آن در هفته جاري مشخص مي شود، روز بازگشايي نماد ماشين سازي هم با استقبال بر رو ي اين نماد همراه باشد.
در گروه بانکي بانک ملت پيشاپيش همه حرکت مي کرد تا 215 تومان با رشد همراه شد.
خبرهاي ضد و نقيض از وضعيت خودرو سازان اين روز ها براي اين نمادها شرايط جالبي را مهيا نکرده و اکثر آنها را با افت نسبي همراه کرده است.هر چند گسترش ايران خودرو از ميانه هفته کمي خود را از اين گروه جدا کرده اما در کل وضعيت اين گروه در حال حاضر در ابهام قرار دارد. شرايط اين گروه با تاييد شايعه ابطال معامله سرمايه گذاري رنا هم احتمالا بدتر خواهد شد. در گروه معدني فولاد مبارکه براي برگزاري مجمع فوق العاده براي افزايش سرمايه متوقف شد تا بعد از رشد تا 312 تومان منتظر شرايط بعد از بازگشايي باشد.
نمادهاي توليدکننده روي و مس هم با توجه به افزايش قيمت هاي جهاني هفته مثبتي را پشت سر گذاشتند. در نهايت شاخص کل اين هفته با 140 واحد رشد در مرز 200 هزار در عدد 21930 واحد آرام گرفت.


 اخبار کوتاه 

فروش سراسري بليت قطارهاي نوروزي
فردا آغاز مي شود

فروش سراسري بليت قطارهاي مسافري براي نوروز 90 از ساعت 7 صبح فردا يکشنبه از طريق حدود 1000 نمايندگي فروش در سراسر کشور به طور همزمان آغاز مي شود.
رئيس هيات مديره و مديرعامل شرکت قطارهاي مسافري رجا» با اعلام اين خبر افزود : فروش بليت قطارهاي مسافري نوروز امسال در تاريخ 24 بهمن ماه، براي محورهاي شمال (ساري، گرگان و...)، شمال غرب و آذربايجان (زنجان، ميانه، تبريز، مراغه و... ) همچنين قطارهاي ساري-مشهد، قزوين-مشهد، تبريز- مشهد، زنجان-مشهد، کرج- مشهد و بالعکس است.
ناصر بختياري افزود: ساعت 7 صبح 25 بهمن ماه، فروش بليت براي محورهاي جنوب (اراک، انديمشک، اهواز، خرمشهر و...)، جنوب شرق (يزد، کرمان، بندرعباس، اصفهان و...) و قطارهاي اراک- مشهد، اهواز-مشهد، قم- مشهد، کاشان-مشهد، اصفهان-مشهد، شيراز-مشهد، يزد-مشهد، بندرعباس- مشهد، کرمان-مشهد و بالعکس آغاز مي شود.
وي گفت: ساعت 7 صبح 26 بهمن ماه نيز، بليت براي قطارهاي مسافري محور خراسان، طبس، خواف و بالعکس به فروش مي رسد.
مديرعامل رجا» اظهار داشت: فروش بليت قطارهاي مسافري براي نوروز 90 با افزايش قابليت هاي مرکز رايانه يي فروش بليت و توسعه امکانات مربوطه از طريق سيستم فروش جديد (Online2)، به منظور سهولت دسترسي هموطنان به بليت انجام گرفته است.

آغاز به  کار جشنواره فروش فرش دستباف

اولين جشنواره فروش فرش دستباف با هدف ارتقاي وضعيت فرش در سبد خانوارهاي ايراني از امروز به مدت يک ماه آغاز به کار کرد.
به گزارش مرکز ملي فرش، اولين جشنواره فروش فرش دستباف با شعار "هر فروشگاه يک نمايشگاه" و به منظور ارتقاي جايگاه اين هنر- صنعت اصيل ايراني در سبد خانوارها، از امروز همزمان با تهران، در 13 استان ديگر آغاز به کار کرد و تا 22 اسفندماه نيز به کار خود ادامه مي دهد.
در اين جشنواره، تهران، اصفهان، گلستان، البرز، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، کردستان، کرمانشاه، همدان، يزد، فارس، خراسان رضوي، خراسان شمالي و زنجان حضور دارند.
جشنواره فروش فرش دستباف با محوريت اتحاديه ها و با حمايت مرکز ملي فرش ايران برگزار مي شود و در آن، تدابير ويژ ه اي براي بالا بردن سطح اطمينان مردم به خريد فرش دستباف به کار بسته شده است; به طوري که فرش فروخته شده در قالب اين جشنواره ها تا 72 ساعت قابل عودت است; ضمن اين که اگر مشکلي در مورد فرش دستباف خريداري شده از اين جشنواره ها به وجود آيد، مردم مي توانند با وساطت اتحاديه ها مشکل را برطرف کنند.

يک خودرو جديد به زودي وارد بازار ايران مي شود

محصول جديد شرکت کرمان موتور تحت عنوان ليفان 620 به زودي در مراسمي رونمايي مي شود.
به گزارش مهر، خودرو ليفان 620 مجهز به موتور ترايتک با حجم موتور 1600 سي سي و 115 اسب بخار قدرت به بازار عرضه مي شود.
اين موتور بر روي خودروهاي ميني کوپر متعلق به شرکتBMW  و همچنين کرايسلر مدل پي تي کروزر استفاده شده است، ضمن اينکه خودروي فوق داراي استاندار آلايندگي يورو 3 و کليه استاندارهاي اروپايي است.

افزايش بهاي نفت خام در پي تداوم تحولات مصر

در پي تداوم تحولات مصر، بهاي نفت خام روز جمعه در معاملات الکترونيکي بازار آسيا افزايش يافت.
به گزارش مهر، خبرگزاري فرانسه از سنگاپور گزارش داد:  در معاملات صبحگاهي هر بشکه نفت خام شيرين سبک براي تحويل در ماه مارس با 83 سنت افزايش به قيمت هر بشکه 87 دلار و 56 سنت رسيد.
در همين حال، هر بشکه نفت برنت درياي شمال براي تحويل در همان موعد با 69 سنت افزايش به قيمت هر بشکه 101 دلار و 56 سنت مورد معامله قرار گرفت.