نسخه شماره 2568 - 1389/11/20 -


تاييد قطعي جدايي جنوب سودان

اوج گيري اعتراضات و نه بزرگ به مذاکره با حسني مبارک
فرعون در محاصره مردم خشمگين مصر


14 مارس و ادعاي بن بست دولت لبنان


اخراج خبرنگار گاردين از روسيه


اعلا م نام مشرف در ترور بوتو


انتقاد از شکنجه زندانيان عراقي


تمايل طالبان به جدايي از القاعده


گاف بريتانيا در آزادي المقراحي


اخبار کوتاه


 تاييد قطعي جدايي جنوب سودان 

مسوولان انتخاباتي سودان تائيد کردند که جنوب اين کشور با قاطعيت راي به استقلال داده است. به گزارش بي بي سي، مسوولان انتخاباتي سودان اعلام کردند که نزديک به 99 درصد از راي دهندگان در رفراندوم ماه ژانويه، از تقسيم بزرگ ترين کشور آفريقا حمايت کرده اند. پيش از اين "عمرالبشير"، رئيس جمهوري سودان گفته بود که نتيجه اين همه پرسي را مي پذيرد. اين راي گيري بخشي از توافق صلح سال 2005 ميلادي بود که به دو دهه جنگ داخلي بين شمال و جنوب سودان پايان داد. اين راي گيري به طور مسالمت آميز انجام شد اما همچنان خشونت هايي در مناطق نفت خيز مرزي گزارش مي شود. حداقل 50 تن در درگيري هاي چند روز گذشته بين سربازان در ايالت "نيل عليا" کشته شده اند. کميسيون همه پرسي جنوب سودان اعلام کرد که 98/83 درصد از راي دهندگان خواهان استقلال اين منطقه شده اند. "محمد ابراهيم خليل"، سرپرست اين کميسيون گفت: "44 هزار و 888 تن راي به اتحاد دادند که 1/17 درصد آرا بود. سه ميليون و 792 هزار و 518 تن نيز از استقلال حمايت کرده اند که 98/83 درصد آرا است." "سالوا کئير"، رهبر جنوب سودان وعده داده است که در آينده با خارطوم همکاري کند و گفت: "چيزهاي زيادي شمال و جنوب را به هم متصل مي کند." وي که معاون رئيس جمهوري سودان نيز هست، متعهد شد براي استحکام روابط دوستانه بين اين دو منطقه تلاش کند. "بان کي مون"، دبير کل سازمان ملل متحد نيز از جامعه جهاني خواست به "همه سوداني ها" براي دستيابي به ثبات و توسعه کمک کند. با اين وجود اعلام نتيجه اين همه پرسي پايان ماجرا نيست و اختلافات زيادي بر سر منابع نفتي و مسائل حقوقي همچنان باقي مانده که نيازمند مذاکرات بيشتر است. اعلام رسمي استقلال جنوب سودان نهم ماه جولاي سال جاري انجام خواهد شد.


 اوج گيري اعتراضات و نه بزرگ به مذاکره با حسني مبارک
 فرعون در محاصره مردم خشمگين مصر 

گروه بين الملل: تظاهرکنندگان مصري در پانزدهمين روز اعتراض ها عليه "حسني مبارک"، رئيس جمهوري اين کشور، ساختمان هاي دو مجلس "الشعب" و "شورا" و همچنين ساختمان وزارت کشور را به محاصره درآوردند.
به گزارش "الجزيره" معترضان همچنين با آغاز تظاهرات ميليوني خود در روز "سه شنبه بزرگ" در خيابان "رمسيس" مرکز قاهره تجمع کردند. تظاهرکنندگان به وعده هاي سه شنبه معاون رئيس جمهور مصر درباره اصلاح قانون اساسي و انتقال مسالمت آميز قدرت اعتماد ندارند و خشم خود را فرياد مي زنند. بسياري در قاهره اضافه شدن پانزده درصدي حقوق کارکنان دولتي، رشوه رژيم مبارک براي ساکت کردن کارکنان مي نامند.
همچنين خبر مي رسد اساتيد دانشگاه هاي قاهره با برگزاري تظاهراتي در پايتخت به تظاهرکنندگان در ميدان "التحرير" پيوستند. اين در حالي است که دولت مصر قصد دارد کلاس هاي درس را به تعليق درآورد.
در همين حال، کارمندان مخابرات مصر نيز در خيابان رمسيس در قاهره تجمع کردند و خواستار کناره گيري حسني مبارک شدند.
تظاهرکنندگان با سخنان "عمر سليمان"، معاون اول مبارک مخالفت کردند و اعلام کردند که او به خواسته هاي معترضان گوش نمي دهد.
شاهدان عيني از ميدان التحريرگفتند، از صبح زود بسياري از تظاهرکنندگان از شش ورودي به ميدان التحرير وارد شدند تا تظاهرات  "سه شنبه بزرگ" ناميده شود، مصر شاهد يکي از بزرگ ترين تظاهرات مردمي بود. از سوي ديگر، خبرگزاري رويترز به نقل از شاهدان عيني گزارش داد که اسام شرف، وزير سابق حمل و نقل مصر، الباز مشاور سابق حسني مبارک سه شنبه در تظاهرات عليه مبارک شرکت کرد و مردم تقريبا همه ساختمان هاي دولتي را به محاصره خود درآورند تا هر لحظه گمانه زني و شايعاتي از تسخير ساختمان هاي دولتي منتشر شود.
گزارش ها از تحصن در برخي موسسات پزشکي از جمله بيمارستان القصر العيني و وزارت بهداشت خبر مي دهند.
در مراسم بزرگداشت احمد محمد محمود روزنامه نگاري که در درگيري هاي اخير کشته شد، در ساختمان انجمن روزنامه نگاران هنگامي که رئيس اين انجمن مي خواست وارد ساختمان شود روزنامه نگاران مانع ورود وي شده و عليه وي شعارهاي تندي سر دادند.
اين شبکه گزارش داد که کارمندان و روزنامه نگاران مجله "روز يوسف"، يکي از نشريات وابسته به موسسه الاهرام، از ورود رئيس هيات مديره مجله و سردبير آن به ساختمان اين مجله ممانعت کرده اند. در اسکندريه نيز صدها هزار مصري ديروز سومين تظاهرات ميليوني از 25 ژانويه تا کنون، پس از نماز ظهر از روبه روي مسجد "القائد ابراهيم" در مرکز اين شهر تظاهراتي بزرگ به پا کردند. شاهدان عيني از برخورد تظاهرکنندگان با نيروهاي امنيتي که به شکل محدودي در خيابان هاي شهر مستقر شده اند، خبر دادند.
عمر سليمان، معاون اول مبارک گفت: "مبارک کميته اي را براي اصلاحات در قانون اساسي تشکيل داد."
وي افزود: "مبارک تعهد داد که تظاهرکنندگان را مورد پيگرد قانوني قرار ندهد و به آنها حق آزادي بيان اعطا مي کند." "باراک اوباما" با اشاره به تحولات اخير مصر در جمع خبرنگاران گفت: "به وضوح مصر بايد درباره مسير پيش رو گفت وگو کند و آنها در حال پيشرفت در اين روند هستند."
ليوني در کنفرانس "مسائل استراتژيک هرتزليا" افزود: "اسرائيلي ها با نگراني و هراس به حوادث پيرامون خود، به ويژه حوادث مصر و تونس مي نگرند و مي بينند که اين رژيم را دشمنانش احاطه کرده اند."
ليوني در ادامه گفت: "اسرائيلي ها اين روزها از مرحله بي اعتمادي به مرحله ترس رسيده اند."
از سوي ديگر، خبرگزاري "رويترز" از زخمي شدن 61 تظاهرکننده در درگيري شديد معترضان با پليس در جنوب غرب قاهره خبر داد.
تظاهرکنندگان در شهر "الخارجه" مرکز استادن "الوادي الجديد" وقتي ديدند يکي از افسران که طي روزهاي نخست تظاهرات در مصر از کار برکنار شده به مرکز پليس برگشته، به خودروي وي و همراهانش حمله کردند و آن را به آتش کشيدند. به دنبال فرار اين افسر و ديگر نيروهاي پليس، درگيري شديدي ميان مردم خشمگين و نيروهاي پليس رخ داد. در اين درگيري مردم خشمگين مرکز پليس را با سنگ مورد حمله قرار دادند و پليس نيز با گاز اشک آور و گلوله به مقابله آنها برخاست.
يکي از شاهدان عيني به رويترز گفت: "در اين درگيري 61 نفر زخمي شدند که حال هشت تن از آنها وخيم است.
با توجه به بازگشت نيروهاي امنيتي و پليس به محل کار خود و خشم مردم از آنها به دنبال کشتارهاي وحشيانه روزهاي نخست انقلاب در مصر، انتظار مي رود درگيري هايي ميان دو طرف رخ دهد.
هفته نامه آلماني "اشپيگل" در گزارشي اعلام کرد که مقدمات سفر حسني مبارک از مصر به آلمان براي درمان پزشکي در حال انجام است.
سازمان هاي حقوقي آلماني تهديد کرده اند که در صورت ورود مبارک به اين کشور و بي توجهي به خواست معترضان، رئيس جمهوري مصر محاکمه مي شود.
در پي افزايش گمانه زني ها مبني بر آنکه حسني مبارک، رئيس جمهور مصر بعد از سقوط دولتش به آلمان خواهد رفت و اين مساله با توجه به بيماري مبارک قابل توجيه است، اشتفان زايبرت سخنگوي دولت آلمان، اعلام کرد که آمريکا و آلمان نه به طور رسمي و نه غيررسمي به بررسي احتمال پذيرش حسني مبارک در آلمان نپرداخته اند.
زايبرت در ادامه گفت: موضوع پذيرش مبارک در مذاکرات آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا در مونيخ نيز هيچ نقشي نداشته است.
سخنگوي دولت آلمان در ادامه گفت: دليلي وجود ندارد که دولت آلمان به اين مساله بپردازد که آيا مبارک مي تواند براي معالجه به آلمان بيايد يا خير.
در همين حال ويکي ليکس فاش کرد که بر اساس يکي از اسناد محرمانه ديپلماتيک آمريکا، رژيم صهيونيستي سال هاست که از "عمر سليمان" براي جانشيني "حسني مبارک"، رئيس جمهوري مصر حمايت مي کند.
طبق اين سند محرمانه ديپلماتيک آمريکا مربوط به سال 2008 ميلادي است، يک مشاور بلندپايه وزارت جنگ اسرائيل به ديپلمات هاي آمريکايي در تل آويو گفته که مقام هاي اسرائيلي بر اين باورند که اگر روزي مبارک بميرد يا از قدرت خلع شود، عمر سليمان احتمالا دست کم به عنوان رئيس جمهوري موقت جانشين وي خواهد شد.
پس از چند هفته اعتراضات و اقدامات دولت مصر در راستاي بهبود شرايط، به نظر مي رسد  جنگ چوب و سنگ به جنگ کلمات تبديل شده و دولت است که در اين ميان براي خود زمان مي خرد.
در دو روز گذشته تجمع معترضان در ميدان التحرير مصر تاکيدي بر بن بست سياسي در اين کشور است اما اين ميزان بسيار کمتر از اوايل اعتراضات بود که به نفع فرعون براي تجديد قوا بود در حالي که مردم معترض از داشتن يک رهبر کاريزماتيک رنج مي برند.
به نظر مي رسد رژيم خود را با ابراز نارضايتي هاي روزانه وفق داده است و دولت حسني مبارک، رئيس جمهور مصر با وقت بازي مي کند و ميزان تحمل و صبر مردم را مي سنجد. دولت سعي دارد تا از نبود رهبر مشترک ميان معترضان بهره جسته و با اعطاي امتيازاتي کم ، اعتراضات را خاموش کند.
تلاش دولت براي برگزاري مذاکرات تنها شناسايي گروه هايي بود که به هيچ وجه حاضر نيستند تا زمان برکناري مبارک مذاکره کنند.
عناصر اصلي کمپ مخالفان با مذاکرات روز يکشنبه ميان عمر سليمان معاون مبارک و عناصر اپوزيسيون درخصوص شرايط انتقال مخالفت کردند و زماني که مشخص شد رژيم مبارک به اين زودي سقوط نمي کند،  مخالفت ها شدت گرفت.
ديده بان حقوق بشر اعلام کرد که ناآرامي هاي مصر طي روزهاي اول درگيري هاي اين کشور حدود 300 کشته بر جاي گذاشته است.
اين در حالي است که آمار مربوط به کشته شدگان درگيري هاي مصر در اولين روزهاي درگيري  200 تن بوده است.

نگراني  حکومت هاي عربي از موج اعتراضات

   يک منبع دولتي الجزايري فاش کرد که وزارت کشور الجزاير از مسوولان محلي در شهرداري هاي پايتخت خواسته تا با سازمان هاي غيردولتي براي مشخص شدن خواسته هاي مردمي و برآورده کردن آنان، پيش از برگزاري تظاهرات مخالفان مذاکره کنند. در اين مذاکرات مسئولان به مشکلات اجتماعي و سياسي و نيز دغدغه هاي آنها پرداختند و همچنين ميزان خشم عمومي از مسوولان نيز مورد بررسي قرار گرفته است.

    مردم مغرب براي اصلاحات دموکراتيک و قانوني و نيز انحلال پارلمان دست به تظاهرات مي زنند.  گروه جماعت مخالف عدل و احسان در شبکه اجتماعي فيس بوک تاکنون موفق شد صدها نفر از تاييدکنندگان تظاهرات براي اصلاحات در مغرب را که قرار است 20 فوريه برگزار شود را جذب کند. اين جماعت که به لحاظ سياسي فعاليتش ممنوع است به دنبال انتقال مسالمت آميز قدرت به نظام سياسي تکثرگرا است که منبع آن اسلام باشد.
           دفتر وزارت خارجه بريتانيا طي بيانيه اي اعلام کرد که "ويليام هيگ" در جريان سفر خود به چندين کشور در خاورميانه و آفريقا خواستار انعطاف پذيري سياسي و پيشرفت اقتصادي در خاورميانه با توجه به تحولات اخير تونس و مصر شده و به دنبال تقويت روابط با کشورهاي منطقه خواهد بود. هيگ طي سفر خود به تونس با مقام هاي ارشد دولت موقت از جمله "محمد غنوشي"، نخست وزير اين کشور ديدار مي کند.

         گروه "حصار پنجم" از جوانان کويتي سه شنبه براي "اعلام مخالفت با ادامه حکومت دولت کويت و اقدامات غيردموکراتيک آن" در مقابل پارلمان اين کشور تجمع مي کنند.  يک ماه پيش گزارش هايي مبني بر مرگ مردي زير شکنجه پليس کويت منتشر شد که به اتهام فروش غيرقانوني مشروبات الکلي دستگير شده بود که اين اتفاق پيامدهاي بسياري در کويت داشت که به دنبال آن معترضان فراخواني براي برپايي تظاهرات اعلام کردند.


 14 مارس و ادعاي بن بست دولت لبنان 

امين جميل"، رئيس حزب "الکتائب" لبنان که وابسته به نيروهاي گروه 14 مارس است از به بن بست رسيدن رايزني ها براي تشکيل دولت جديد در لبنان خبر داد. به گزارش روزنامه لبناني المستقبل، رئيس حزب الکتائب افزود: "از زمان وقوع بحران در کابينه، ما سياست دست درازکردن به سوي همه را در پيش گرفتيم و به نخست وزير مکلف نيز فرصت براي تشکيل دولت وحدت ملي داديم." وي در ادامه گفت: "همچنان دست مان را دراز نگه مي داريم و در سياست نمي توان گفت که همه درها بسته است ولي در اين لحظه و پس از تمام تماس ها و صحبت هايي که کرديم به راه حلي که مصلحت ملي را محقق کند، نرسيديم."


 اخراج خبرنگار گاردين از روسيه 

روسيه يک خبرنگار بريتانيايي را که اقدام به انتشار اخبار مربوط به افشاگري هاي ويکي ليکس درباره مقامات روسيه کرده بود، از اين کشور اخراج کرد. لوک هاردينگ خبرنگار روزنامه گاردين در مسکو، اقدام به انتشار اخبار افشاگري هاي ويکي ليکس کرده بود که دولت روسيه در زمان رياست جمهوري ولاديمير پوتين را يک دولت مافياي مجازي توصيف مي کرد.  وي اعلام کرده است که اوايل اين هفته هنگامي که قصد ورود به خاک روسيه را داشته از ورود وي به روسيه ممانعت شده و دوباره به بريتانيا بازگردانده شده است.


 اعلا م نام مشرف در ترور بوتو 

دادستاني پاکستان اعلام کرد که نام "پرويز مشرف"، رئيس جمهوري سابق اين کشور به فهرست متهمان ترور "بي نظير بوتو"، نخست وزير سابق پاکستان افزوده شده است.  به گزارش يونايتدپرس، "آژانس فدرال تحقيقات" در کيفرخواست مقدماتي که به دادگاه ضد تروريسم ارائه کرده است، از مشرف به عنوان يکي از متهمان ترور بوتو نام برده است. اين سازمان همچنين با ارائه ريزمکالمات تلفن همراه بوتو که به تازگي پيدا شد، از "سعود عزيز"، افسر سابق و "خرم شهزاد"، مقام سابق پليس راولپندي به عنوان ديگر متهمان نام برده است.


 انتقاد از شکنجه زندانيان عراقي 

سازمان عفو بين الملل نسبت به تبديل شدن شکنجه زندانيان در زندان هاي عراق به امري عادي به شدت انتقاد کرد. به گزارش رويترز، "در عراق زندان هاي سري وجود دارد که زندانيان در آنها به طور عادي شکنجه مي شوند تا از آنها اعترافاتي گرفته شود که براي محکوم کردنشان مورد استفاده قرار گيرد." در اين گزارش آمده است که بيش از 30 هزار مرد و زن عراقي همچنان در زندان به سر مي برند که برخي از اين زندانيان در زندان هاي مخفي وزارت دفاع و وزارت کشور به سر مي برند. همچنين نيروهاي امنيتي عراق، زندانيان را در زندان هاي سري وزارت دفاع و وزارت کشور به شيوه هاي گوناگون شکنجه مي کنند و مورد ضرب و شتم قرار مي دهند تا از آنها اعترافاتي بگيرند که عليه شان مورد استفاده قرار گيرد. اين گزارش که بر اساس آمارهاي سال هاي پيش تهيه شده اشاره مي کند که شکنجه زندانيان شامل تجاوز يا تهديد به تجاوز، زدن با سيم هاي برق و شيلنگ هاي آب، شوک الکتريکي، آويزان کردن از دست و پا، سوراخ کردن بدن، خفه کردن با کيسه هاي پلاستيکي، ناخن کشيدن با انبر و شکستن دست و پا مي شود.


 تمايل طالبان به جدايي از القاعده 

براساس پژوهش منتشر شده توسط دانشگاه "نيويورک"، رهبران طالبان آماده اند براي خاتمه جنگ در افغانستان به رابطه خود با القاعده پايان دهند. به گزارش بي بي سي، دو پژوهشگر مستقر در قندهار در گزارشي که روز دوشنبه توسط دانشگاه نيويورک منتشر شده است، اعلام کردند که حملات آمريکا عليه فرماندهان مياني طالبان موجب افراطي ترشدن اعضاي جوان اين گروه شده است. "الکس استريک ون لينشوتن" و "فليکس کوهن"، دو نويسنده اين گزارش مي گويند، طالبان آماده اند که اطمينان دهند از افغانستان به عنوان پايگاهي براي حملات تروريستي استفاده نمي شود، اما سياست آمريکا فرصت بيشتري براي القاعده در جذب اعضاي جوان تر اين گروه فراهم کرده است. اين مطالعه با اشاره به تفاوت هاي بين اين دو گروه مي گويد، القاعده ريشه در اسلام گرايي خاورميانه دارد و به دنبال جهادي در سطح جهان است، اما رهبران طالبان در روستاهاي جنوب افغانستان پرورش يافته و از تحولات جهاني منزوي هستند. طالبان از حمايت کردن القاعده پشيمان است زيرا قدرت خود را از دست رفته مي بيند.


 گاف بريتانيا در آزادي المقراحي 

پس از بررسي پرونده آزادي "عبدالباسط علي المقراحي"، عامل بمب گذاري لاکربي مشخص شد که دولت پيشين بريتانيا از حزب "کارگر" خواسته که المقراحي قبل از فوت در زندان آزاد شود و در اين راه تلاش زيادي کرده است. به گزارش رويترز، "ديويد کامرون"، نخست وزير کنوني انگليس آزادي المقراحي را اشتباه خوانده و به "باراک اوباما"، رئيس جمهوري آمريکا قول داده بود که رسما درباره چگونگي آزادي او تحقيق شود. اما دولت اسکاتلند که مي گويد اجازه آزادي او را براساس ملاحظات انسان دوستانه صادرکرده است، اعمال نفوذ وزراي دولت وقت بريتانيا در اين تصميم را به کلي رد کرده است.
از سوي ديگر، "سر گاس اودانل"، دبير کابينه دولت بريتانيا گفت که هيچ مدرکي را مبني بر اين که دولت مرکزي بريتانيا مقامات اسکاتلند را براي آزاد کردن المقراحي تحت فشار گذاشته باشد ، نيافته است. دستور انجام اين تفحص را ديويد کامرون به سرگاس اودانل ابلاغ کرد. دفتر ديويد کامرون اعلام کرد که وي اين مسئله را روز شنبه به هنگام کنفرانس امنيتي مونيخ با "هيلاري کلينتون"، وزير خارجه آمريکا مورد بحث قرار داده است و آنها با قاطعيت پذيرفته اند که آزادي متهم لاکربي يک اشتباه بوده است. المقراحي که در انفجار هواپيماي آمريکايي بر فراز لاکربي اسکاتلند در سال 1988 مجرم شناخته شده بود در ماه اگوست سال 2009 ميلادي به دليل ابتلا به سرطان و اين که با مرگ فاصله چنداني ندارد از زندان اسکاتلند آزاد شد ولي هنوز زنده است.
از المقراحي به هنگام بازگشت به ليبي مانند يک قهرمان استقبال شد. وزارت خارجه بريتانيا در بيانيه اي که در سالگرد آزادي آقاي المقراحي منتشر شده بود، اعلام کرد که مشاهده صحنه هاي مشابهي در سالگرد آزادي المقراحي، نشان دهنده بي تفاوتي و بي احساسي نسبت به خانواده هاي 270 نفري بود که در انفجار هواپيما کشته شدند.


 اخبار کوتاه 

روان پريشي دختر صدام

براثا: منابع اردني اعلام کردند رنا صدام که در حال حاضر در پايتخت اردن بسر مي برد مبتلا به اسکيزوفرني شده است. رنا صدام، همسر صدام کامل است که به دست پدر رنا و با همکاري حسين کامل کشته شد.  رنا از همان زمان به بيماري هاي رواني دچار شد و اين روزها حال وي وخيم تر شده است.

درخواست محاکمه فوري برلوسکني

آناتولي: يک مقام قضايي ايتاليا روز سه شنبه گفت مقامات دادستاني شهر ميلان روز چهارشنبه محاکمه فوري سيلويو برلوسکني، نخست وزير اين کشور را در ارتباط با پرونده روابط نامشروع وي با يک دختر زير سن قانوني ، خواستار مي شوند.

سوچي خواهان مذاکرات دموکراتيک

وال استريت ژورنال: حزب "اتحاديه ملي براي دموکراسي" که "آنگ سان سوچي"، بانوي دموکراسي خواه ميانمار رهبري آن را در دست دارد در بيانيه اي که سه شنبه منتشر کرد از جامعه جهاني خواست تا در راستاي "منافع دموکراسي، حقوق بشر و اقتصاد سالم" براي ميانمار، در اين مذاکرات شرکت کنند. رهبر حزب اتحاديه ملي براي دموکراسي در اين بيانيه همچنين، آزادي تمامي زندانيان سياسي در ميانمار را "پيش شرطي اساسي" براي پايان دادن به اقدام هاي تنبيهي خوانده است.

جدايي طلبان چچن عامل انفجار فرودگاه مسکو

بي بي سي، رهبر جدايي طلبان چچن در پيام ويدئويي که بر روي اينترنت منتشر شده است، مسئوليت بمب گذاري ماه گذشته ميلادي در فرودگاه مسکو را بر عهده گرفت و اعلام کرد که اين حمله پاسخي به "جنايات روسيه در قفقاز" بود.  در اين حمله انتحاري که 24 ماه ژانويه در بخش ورود مسافرين اين فرودگاه بين المللي انجام شد، 36 تن کشته و 180 تن زخمي شدند.

نگراني ليتواني از تسليحات اتمي روسيه

خبرگزاري فرانسه: ليتواني روز سه شنبه از انباشته شدن سلاح هاي اتمي در طول مرزهايش به ويژه در منطقه کالينگراد روسيه به شدت ابراز نگراني کرد. ليتواني از جمله کشورهايي است که از تصويب پيمان کاهش تسليحات راهبردي ميان روسيه و آمريکا موسوم به پيمان استارت استقبال کرده است.

بازداشت هفت فلسطيني توسط رژيم صهيونيستي

شينهوا: شاهدان و نيروهاي امنيتي روز سه شنبه اعلام کردند، نظاميان رژيم صهيونيستي هفت فلسطيني را در کرانه باختري دستگير کردند. اين دستگيري ها روز سه شنبه در حالي صورت گرفت که تانک ها و بولدوزرهاي رژيم صهيونيستي نيز وارد جنوب شرقي نوار غزه شدند.

کرزاي خواهان حضور دائم آمريکا

رويترز: "حامدکرزاي" با تائيد اين که آمريکايي ها مايل به ايجاد پايگاه هاي دائمي در افغانستان هستند، گفت که هر گونه تصميم گيري در اين مورد بر اساس منافع ملي افغانستان صورت خواهد گرفت. طرح ايجاد پايگاه دائمي آمريکا در افغانستان، ابتدا توسط يکي از سناتورهاي جمهوري خواه آمريکايي مطرح شد اما اين طرح در آغاز توسط حکومت افغانستان و بعد توسط فرستاده موقت آمريکا در امور افغانستان رد شد.

موعد انتخابات محلي فلسطين

آسوشيتدپرس، "قسان خطيب"، سخنگوي حکومت خودگردان فلسطين گفت که کابينه سه شنبه تصميم به برگزاري انتخابات محلي در تاريخ نهم ماه جولاي در کرانه باختري و نوار غزه گرفت.  با اين وجود احتمال مي رود که اعضاي گروه مقاومت اسلامي (حماس) با برگزاري اين انتخابات در نوار غزه مخالفت کنند.

پاسخ تند کرملين به توکيو

ريانووستي: کاخ کرملين با صدور بيانيه اي اعلام کرد که روسيه هرگز کنترل چهار جزيره مورد مناقشه در اقيانوس آرام که در پايان جنگ جهاني دوم توسط نيروهاي شوروي تسخير شد را به ژاپن واگذار نمي کند. اين پيام پس از سخنان کان مبني بر بازپس گيري جزاير کوريل به هر قيمتي منتشر شد البته وزير امور خارجه روسيه نيز اين سخنان را غير ديپلماتيک خوانده بود.

تسليم گروهي طالبان

دويچه وله: ژنرال "فيليپ جونز"، با اعلام اين که 400 تن از شبه نظاميان مسلح تصميم به تحويل سلاح هاي خود دارند، گفت که چند ماه قبل گفت و گوهايي در ارتباط با پيوستن اين افراد به دستگاه دولتي افغانستان انجام شده است.

آغاز مذاکرات دو کره

يونهاپ: مذاکرات مقدماتي نظامي بين دو کره که نخستين دور گفت وگوها بين دو طرف بعد از تنش هاي اخير در شبه جزيره کره است، درمنطقه مرزي دو کشور آغاز شد. اين گفت وگوها با هدف فراهم کردن مقدمات برگزاري مذاکرات نظامي در سطح عالي بين دو کره انجام مي شود. کره شمالي پذيرفته است که درباره حمله توپخانه اي به جزيره مرزي کره جنوبي و غرق شدن رزم ناو "چئونان" با سئول مذاکره کند.

خودکشي فرمانده پليس فيليپين

بي بي سي: رئيس سابق ارتش فيليپين که به تازگي به فساد سطح بالا متهم شده بود ، خودکشي کرد. طي هفته هاي اخير کنگره فيليپين به اتهامات اختلاس بيش از يک ميليون دلار (620 هزار پوند)،  از بودجه دولتي رسيدگي مي کرد. فساد مالي معمولا در ارتش فيليپين که حقوق کمي پرداخت مي شود و تجهيزات ناکافي دارد ديده مي شود. به گفته شاهدان، ريس صبح سه شنبه بر سر قبر مادرش رفت و پس از آن خانواده خود را به داخل خودرو فرستاده و سپس يک تير در قفسه سينه خود شليک کرد.

هشدار دبير کل ناتو به کاهش بودجه دفاعي

ديلي تايمز: دبير کل ناتو هشدار داد که کشورهاي اروپايي نمي توانند با کاهش هزينه هاي ملي اهداف کسري بودجه مالي خود را جبران کنند. آندرس فوگ معتقد است در شرايطي که آمريکا و مقامات ناتو شديدا نگران کاهش هزينه هاي ارتش در اروپا هستند، بسياري از مردم در اروپا خواستار مشارکت کشورهايشان در پروژه هاي بشردوستانه و تنها گذاشتن آمريکا در جنگ سخت خود را دارند.

تمديد مدت رياست جمهوري پريوال در هائيتي

آسوشيتدپرس: يکي از مقام هاي ارشد هائيتي اعلام کرد که رئيس جمهوري اين کشور در پي تاخير در برگزاري دور دوم انتخابات رياست  جمهوري، حکم تصدي خود را به مدت سه ماه ديگر تمديد کرد.قرار بود اعتبار حکم رياست جمهوري پريوال دوشنبه به پايان برسد اما تا زمان برگزاري دور دوم انتخابات رياست جمهوري هائيتي در تاريخ 20 ماه مارس، جايگزيني براي وي وجود ندارد. پريوال طي روزهاي اخير درباره  خواسته  خود سکوت کرده و اين مساله به راه افتادن شايعاتي مبني بر اين که وي درصدد تعيين جانشيني موقت است را به دنبال داشت.

درگيري پليس بنگلادش و سرمايه داران بورس

اينديا تايمز: نيروهاي امنيتي بنگلادش روز سه شنبه بار ديگر براي پايان دادن به تظاهرات آن دسته از سرمايه گذاران بازار سهام اين کشور که نسبت به کاهش ارزش سهام خود معترض بودند، از باتوم و گاز اشک آور استفاده کردند. سهامداران بازار بورس داکا که در سه روز گذشته شاهد کاهش ده درصدي ارزش سهام خود بوده اند، روز سه شنبه نيز بعد از سقوط يک مميز شش دهم درصدي ارزش سهام خود، خيابان هاي اطراف بازار بورس داکا را مسدود کردند.