نسخه شماره 2568 - 1389/11/20 -


دستگيري اصغر "ياکوزا" و همدستانش در تهران

فرمانده انتظامي استان تهران و البرز خبرداد:
دستگيري 226 اراذل و اوباش نامدار
باند برادران سارق خودروهاي مدل بالا متلا شي شد

کشف جسد ناشناس


قتل کودک يک ساله توسط پدر معتاد


اخبار کوتاه


 دستگيري اصغر "ياکوزا" و همدستانش در تهران  

سرهنگ محسن خانچرلي در گفت وگويي از دستگيري اصغر ياکوزا، و همدستانش به اتهام شرارت و زورگيري در تهران خبر داد.
سرهنگ " محسن خانچرلي" در مصاحبه اختصاصي با پايگاه اطلاع رساني پليس، گفت: روز جمعه 8 بهمن ماه سال جاري ماموران کلانتري 129 جامي با کسب خبري مبني برفعاليت چند سارق سابقه دار حرفه اي که علاوه بر تهيه و توزيع مواد مخدر، به فروش سلاح کمري نيز روي آورده اند، بلافاصله وارد عمل شدند.
اين مقام ارشد انتظامي ادامه داد: در اين راستا ماموران کلانتري طي يک معامله صوري به منظور خريد سلاح از متهمان به مبلغ يک ميليون و 800 هزار تومان در يکي از خيابان هاي سي متري جي، 4 نفر از اين افراد به نامهاي "اصغر"، "آرش"، "حامد" و "علي" را دستگير و براي بررسي هاي بيشتر و انجام تحقيقات تکميلي آنان را به کلانتري منتقل کردند.
وي در ادامه خاطر نشان کرد : در استعلام به عمل آمده، مشخص شد "اصغر" معروف به "ياکوزا" داراي سوابق سرقت، درگيري، شرارت و حمل مواد روانگردان (شيشه) است.
سرهنگ خانچرلي افزود: "آرش" نيز داراي سوابق متعدد در خصوص کيف قاپي بوده است و در سال 82 روانه زندان شده و با متهم رديف اول که به جرم زورگيري در زندان بوده، آشنا شده است.
اين مقام مسوول افزود: "حامد" نيز در بازجويي هاي به عمل آمده اقرار کرد که از بچگي با اصغر ياکوزا دوست بوده و "علي" نيز از همدستان "اصغر" است که هر چه او بگويد انجام مي دهد.
رييس پليس پيشگيري پايتخت گفت: در بررسي به عمل آمده مشخص شد "علي " نيز تا کنون چندين فقره در رابطه با توزيع مواد مخدر سابقه دارد و دو سال است که با اصغر همدست شده و شغل اصلي وي زورگيري است.
سرهنگ خانچرلي، در خاتمه از تحويل متهمان به همراه سلاح کمري و همچنين دو قبضه سلاح سرد قمه و چاقو جهت سير مراحل قانوني و تخصصي تحويل پايگاه هشتم پليس اطلاعات و امنيت عمومي تهران بزرگ شدند.


 فرمانده انتظامي استان تهران و البرز خبرداد:
 دستگيري 226 اراذل و اوباش نامدار  
 باند برادران سارق خودروهاي مدل بالا متلا شي شد

گروه حوادث: فرمانده انتظامي استان تهران و البرز از کاهش 19 درصدي وقوع قتل در 10 ماه نخست سال جاري خبر داد و گفت: بيش از 2 کيلوگرم سکه تقلبي از باند توزيع کننده سکه هاي تقلبي کشف و ضبط شد.
سردار عليرضا اکبرشاهي درباره پرونده ديگر با عنوان کلاهبرداري و فروش سکه هاي تقلبي گفت: چندي پيش فردي با مراجعه به پليس آگاهي استان تهران گفت که فردي در تماسي با وي عنوان کرده است که از يکي از شهرستانهاي دور تماس گرفته و نيت کرده به نيت 5 تن، 5 شماره تلفن را بگيرد و 5 سکه طلاي عتيقه را به اين افراد هديه دهد. اکبرشاهي گفت: مالباخته در ادامه اظهارات خود عنوان کرد که اين کلاهبردار با عنوان اين که شماره تلفن مرا تصادفي به دست آورده و قرعه به نام من افتاده مرا مجاب کرد تا در ديداري سکه ها را از وي تحويل بگيرم. وي گفت: بنابر اظهارات مالباخته وي پس از ديدار، کلاهبردار به وي گفته است که مي تواند سکه هاي ديگري را با قيمت مناسب به وي بفروشد که مالباخته پس از خريد اين سکه ها متوجه تقلبي بودن آنان شد. اکبرشاهي افزود: با کسب اين شکايت تحقيقات تکميلي آغاز و شناسايي اين فرد کلاهبردار که به گفته مالباخته داراي لباس خاص و لهجه خاص يکي از شهرستانهاي دور افتاده بود در دستور کار کارآگاهان پليس آگاهي قرار گرفت.
فرمانده انتظامي استان تهران و البرز افزود:تلاش کارآگاهان براي روشن کردن زواياي پنهان اين پرونده ادامه داشت تا اينکه آنان پس از تحقيقات ميداني و تکميلي چهار تن از اعضاي اين باند سکه هاي تقلبي را شناسايي و دستگير کردند. با دستگيري اين متهمان آنان اعتراف کردند که به شيوه فوق از مالباختگان کلاهبرداري کرده و در صورت مشخص شدن شيوه کلاهبرداري آنان افراد را مورد ضرب و شتم قرار داده و آنان را به سکوت وا مي داشتند.
به گزارش ايسنا، وي گفت:کارآگاهان از محل اختفاي اعضاي اين باند با پوشيدن لباسهاي محلي يکي از اقوام ايراني اقدام به کلاهبرداري مي کردند يک هزار و 50 سکه تقلبي به وزن تقريبي 2 کيلوگرم کشف و ضبط کردند.
به گفته فرمانده انتظامي استان تهران و البرز متهمان با صدور قرار تحويل مراجع قضايي شدند.
اکبرشاهي همچنين از کشف 373 سکه تقلبي از يکي از محلات کرج خبر داد و گفت: چندي پيش کارآگاهان پليس آگاهي از طريق اخبار مردمي در جريان اقدامات مشکوک و مجرمانه فردي با خبر شدند.
وي افزود: کارآگاهان با تحت نظر قرار دادن محل مورد نظر قبل از هر گونه حرکت و عمل مجرمانه فردي را که قصد داشت سکه هاي تقلبي طلا را به يکي از فروشندگان سکه بفروشد دستگير کردند و اين فرد در اعترافات خود يکي ديگر از همدستان خود را که در يکي از شهرستان هاي دور افتاده زندگي مي کرد را دستگير و کارآگاهان هپيش از هرگونه عمل مجرمانه به کلاهبرداري اين افراد را نافرجام گذاشتند. اکبرشاهي با ارائه آمار عملکرد ده ماهه اين فرماندهي از کشف بيش از 366 ميليارد ريال کالاي قاچاق خبر داد و گفت: اين ميزان کشفيات افزايش 500 درصدي داشته است.
وي با بيان اينکه وقوع قتل در ده ماهه نخست امسال کاهش 19 درصدي داشته است گفت: 93 درصد از قتل هاي رخ داده کشف شده است. به گفته اکبرشاهي در ده ماهه نخست امسال جرايم مسلحانه کاهش 20 درصدي داشته و 254 قبضه سلاح نيز کشف و ضبط شد. وي با اعلام متلاشي شدن 84 باند بزرگ توزيع کننده مواد مخدر از کشف 15 تن انواع موادمخدر خبر داد و گفت: از قاچاقچيان موادمخدر 22 قبضه سلاح و 104 دستگاه موتورسيکلت و خودرو کشف و ضبط شد.
اکبرشاهي افزود: در راستاي طرح ارتقاي امنيت محلات نيز 226 اراذل و اوباش شاخص و نامدار محلات دستگير و شناسايي شد که تعداد زيادي از اين افراد با حکم مراجع قضايي روانه زندان شدند و مابقي آنان نيز تحت کنترل پليس قرار دارند.
سردار عليرضا اکبرشاهي  با اعلام خبر متلاشي شدن يکي از بزرگترين باندهاي سرقت خودروهاي مدل بالا گفت: چند ماه پيش گزارش هاي متعددي درباره سرقت  خودروهاي مدل بالا در سطح فرماندهي استان تهران و البرز به پليس آگاهي اين مرکز ارجاع داده شد. بر اساس گزارش هاي واصله تعدادي از خودروهاي مدل بالا به روش هاي معيني سرقت مي شدند.
وي افزود: با ارجاع شکايات مختلف به پليس آگاهي رسيدگي به اين پرونده در دستور کار کارآگاهان پليس آگاهي قرار گرفت. فرمانده انتظامي استان تهران و البرز گفت: با ارجاع مشخصات لازم و با تجزيه و تحليل کارآگاهان و مراجعه آنان به بانک اطلاعاتي مجرمان و تحليل و بررسي دقيق شيوه و شگرد سرقت سارقان، چند سارق حرفه اي خودرو شناسايي و توسط کارآگاهان تحت نظر قرار گرفتند.
وي افزود: کارآگاهان پليس آگاهي با عمليات هاي جداگانه و با تحت نظر گرفتن شبانه روزي سارقان مخفيگاه آنان را در محمد شهر کرج شناسايي و آنان را در يک عمليات غافلگيرانه دستگير کردند.
به گفته اکبرشاهي سه فرد دستگير شده با يکديگر برادر بودند و کارآگاهان در بازرسي از مخفيگاه آنان يک عدد خودروي سرقتي زانتيا و يک عدد خودروي سرقتي 405 و يک سلاح کمري کشف و توقيف شد. وي افزود: متهمان دستگيرشده در اعترافات خود بيان داشتند که پدر آنان نيز نقش موثري در فروش خودروهاي مسروقه داشته که با راهنمايي آنان پدرشان نيز دستگير و اين خانواده سارق 7 همدستشان را نيز معرفي کردند که در عمليات هاي مختلف دستگير شدند. اکبرشاهي افزود: بر اساس اعترافات متهمان آنان با خريد خودروهاي تصادفي مدل بالا در استان هاي مرکزي و جنوبي از ارکان فني اين خودروها استفاده کرده و در يک محل اقدام به سندسازي و جعل پلاک مي کردند و منطبق با اسناد جعلي خودروهاي سرقتي را به فروش مي رساندند.
فرمانده انتظامي استان تهران و البرز افزود: اعضاي باند سرقت خودروهاي مدل بالا به 150 فقره سرقت انواع خودرو از جمله پژو 405، زانتيا، وانت نيسان اعتراف کردند که بنا بر اظهارات آنان 50 دستگاه خودرو سندنامه شده و 100 دستگاه ديگر نيز در مکان هاي خلوت رها شده  است.
وي گفت: اعضاي اين باند خودروهاي مدل بالا را سندنامه کرده و خودروهاي مدل پايين از جمله پيکان و وانت را پس از به سرقت بردن وسايل داخل خودرو در مکانهاي خلوت رها مي کردند.
بنابه گفته اکبرشاهي 35 دستگاه فروخته شده کشف و 15 دستگاه خودرو نيز اعلام توقيفي شده و تاکنون 100 شاکي، اعضاي اين باند را مورد شناسايي قرار دادند.
فرمانده انتظامي استان تهران و البرز افزود: نکته قابل توجه در شيوه سرقت اعضاي اين باند، نوع خريد و فروش خودروهاي تصادفي بود به گونه اي که سارقان براي آن که ردي از خود بر جاي نگذارند از هويت افرادي که وضعيت مالي خوبي نداشته سو» استفاده کرده و خودروها را با نام آنان خريداري کرده و خودروهاي مسروقه را نيز با نام اين افراد به فروش مي رساندند تا ردپايي از خود برجاي نگذارند.
اکبرشاهي افزود: اعضاي اين باند مجددا خودروهاي سرقتي را که با جعل اسناد به متقاضيان مي فروختند در فرصتي مناسب به سرقت مي بردند به گونه اي که در ميان خودروهاي کشف شده تعدادي خودرو وجود دارد که سه مرحله مورد سرقت قرار گرفته است.


 کشف جسد ناشناس 

گروه حوادث: در ساعت 10/30 روز 26  مهرماه سال جاري ماموران کلانتري 173 امين آباد از طريق تماس هاي مردمي در جريان کشف جسد يک مرد در خيابان آجر ماشين قرار گرفتند . با اعزام ماموران کلانتري به محل و در بررسي مقدماتي مشخص شد کارگران شهرداري در حين لايروبي کانال آب متوجه جسد يک مرد حدود 45 ساله داخل کانال شدند.
با گزارش موضوع و حضور رئيس شعبه 101 دادگاه عمومي بخش کهريزک،  تيم بررسي صحنه تشخيص هويت به اين محل اعزام شدند . با اعلام فوت مشکوک از سوي پزشکي قانوني و به دستور رئيس شعبه 101 دادگاه عمومي کهريزک ، پرونده جهت رسيدگي تخصصي در اختيار کارآگاهان اداره قتل پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.  در بررسي هاي بعدي از سوي کارآگاهان اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ مشخص شد تاکنون فرد يا خانواده اي ، فقداني مردي حدودا 40 ساله را به هيچ يک از مراجع انتظامي و قضائي اعلام نکرده و همچنان هويت جسد ناشناس باقي مانده است. سرهنگ کارآگاه آريا حاجي زاده معاون مبارزه با جرائم جنائي پليس آگاهي تهران بزرگ با اعلام خبر مجوز انتشار تصوير جسد در جرائد توسط قاضي پرونده گفت: با توجه به عدم شناسائي هويت جسد ، از تمامي شهرونداني که موفق به شناسائي جسد شده و يا هر گونه اطلاعاتي از در مورد وقوع حادثه دارند درخواست مي شود تا به اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي مراجعه يا با شماره تلفن هاي   51055510  يا    51055429   تماس حاصل نمايند.


  قتل کودک يک ساله توسط پدر معتاد 

در ساعت 30:2 روز 14 بهمن ماه سال جاري ماموران گشت انتظامي يگان امداد تهران بزرگ در حين گشت زني در منطقه نازي آباد به سرنشينان يک دستگاه خودرو پرايد سفيد رنگ مشکوک شده و در استعلام و بررسي شماره پلاک خودرو مشخص شد اين خودرو در تاريخ روز نهم بهمن ماه به سرقت رفته است.
با دستگيري دو سرنشين خودرو به اسامي : " حامد - 24 ساله "  و  " مهرنوش - 19 ساله " توسط ماموران يگان امداد، اين دو نفر که خود را زن و شوهر معرفي کرده بودند، پس از تشکيل پرونده مقدماتي به کلانتري 130 نازيآباد تحويل شدند. "حامد" در تحقيقات مقدماتي توسط ماموران کلانتري اظهار داشت: خودرو پرايد از طريق يکي از دوستانش به صورت امانت در اختيار او قرار گرفته و هيچ اطلاعي از مسروقه بودن آن نداشته است.
با ارسال پرونده به دادسرا، متهمان جهت رسيدگي تخصصي موضوع سرقت خودرو به پايگاه هفتم پليس آگاهي تهران بزرگ منتقل و تحقيقات کارآگاهان مبارزه با سرقت خودرو از آنان آغاز شد. در بررسي هاي اوليه کارآگاهان خانواده هاي دو متهم به پايگاه دعوت شدند. پدر " مهرنوش " به کارآگاهان گفت:دختر و دامادش مدتي قبل اقدام به کشتن فرزند يک ساله شان به نام " پيمان " کرده و از آن تاريخ متواري شده اند. با اعلام اين موضوع، "حامد" به افسر پرونده گفت:در روز حادثه ، پسر يک ساله ام در منزل به شدت گريه مي کرد که او را در بغل گرفتم اما با بي احتياطي ام از دستم رها شد و افتاد و لحظاتي بعد فوت کرد.
با تشکيل پرونده در مورد قتل کودک يک ساله و ارسال پرونده به دادسراي امور جنائي تهران،  به دستور آقاي شهرياري بازپرس شعبه هفتم ، پرونده جهت رسيدگي تخصصي به اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ (اداره قتل) ارجاع شد.
در بررسي هاي نخست افسر اداره قتل مشخص شد در روز 18 آبان ماه از سوي بيمارستان تخصصي کودکان (مفيد) گزارش مرگ کودکي يک ساله به کلانتري 124 قلهک اعلام شده است.
در تحقيقات تخصصي کارآگاهان اداره دهم ، متهمان سعي در کتمان واقعيت و جزئيات حادثه داشتند. در ادامه بررسي از پرونده پزشکي بيمارستاني و اطرافيان، حقايقي آشکار شد که مادر کودک (مهرنوش) لب به اعتراف گشود و گفت:"پسرمان "پيمان"  توسط شوهرم به قتل رسيده است." مهرنوش در باره جزئيات قتل کودک يک ساله اش به افسر پرونده گفت : " در روز حادثه   من به همراه همسر و فرزندمان در منزلمان واقع در هشتگرد بوديم. "حامد" که به مصرف مواد مخدر از نوع شيشه اعتياد دارد، در اتاقي که "پيمان" خوابيده بود در حال استعمال شيشه بود. اين مساله باعث اختلاف بين من و او شد و اين اختلاف منجر به درگيري لفظي شد. "پيمان" با سر و صداي ما از خواب بيدار شد و شروع به گريه کرد. حامد براي ساکت کردن بچه او را در بغل گرفت. من متوجه حالت غير عادي "حامد" به خاطر مصرف مواد شده   بودم، خواستم بچه را از او بگيرم. "حامد" با اين خواسته من مخالفت کرد. با اصرار من حامد نيز به خاطر عصبانيت و اثرات مواد ; بچه را از گردن گرفت و به زمين کوبيد . پيمان را سريعا به بيمارستان تخصصي کودکان رسانديم. اما اقدامات درماني کادر پزشکي موثر واقع نشد. و کودک يک ساله مان در بيمارستان فوت کرد. پس از مرگ کودک، "حامد" مرا مجبور کرد تا از بيمارستان متواري شويم تا اين که روز14 بهمن ماه  به خاطر خودرو سرقتي توسط ماموران دستگير شديم."
در ادامه تحقيقات پليسي " حامد" پدر و متهم اصلي پرونده قتل کودک يک ساله با شنيدن شرح کامل موضوع از افسر پرونده لب به اعتراف گشود: " در زمان حادثه و با توجه به مصرف مواد و درگيري لفظي با همسرم، نمي توانستم صداي گريه بچه را تحمل کنم. به همين علت وقتي که "پيمان" ساکت نشد، او را از ناحيه گردن گرفته و به زمين زدم. به محض اين متوجه اين کارم شدم خيلي سريع او را به بيمارستان رسانديم اما او مرده بود و ما تقريبا بچه مرده را به بيمارستان برديم. سرهنگ عباسعلي محمديان رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ با اعلام اين پرونده گفت: با اعترافات صريح متهمان به قتل عمد کودک يک ساله، اين دو متهم براي روشن شدن جزئيات بيشتر و جهت انجام تحقيقات تکميلي با تمديد قرار بازداشت از سوي قاضي پرونده کماکان در اختيار کارآگاهان اداره دهم قرار دارند و در پايان در خصوص کشف خودرو سرقتي از اين دو نفر ، متهمان به همراه پرونده در اختيار اداره تخصصي سرقت خودرو قرار خواهد گرفت.


 اخبار کوتاه 

دستگيري عاملان شهادت
ماموران مبارزه با قاچاق کالاي استان کردستان

گروه حوادث: سردار قائد رحمتي فرمانده انتظامي استان کردستان از دستگيري عاملان شهادت ماموران اداره مبارزه با قاچاق کردستان خبر داد. به گزارش مرکز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي استان کردستان- سردار قائد رحمتي فرمانده انتظامي استان در گفت وگو با اين مرکز گفت: کارآگاهان اداره پليس آگاهي با تلاش شبانه روزي خود موفق شدند  4 تن از عاملاني که در روز سوم بهمن 89 در يک اقدام ناجوانمردانه اقدام به ريختن ميخ هاي سه پر در مسير خودرو ماموران نمودندو منجر به واژگوني خودرو و به شهادت رسيدن دو تن از ماموران مبارز با قاچاق کالا و مجروح شدن يک تن ديگر از آنان شدند را شناسايي و دستگير نمايند. فرمانده انتظامي استان کردستان در ادامه ضمن اعلان هشدار به قانون شکنان بيان داشت: قانون شکنان و مجرمان بايد بدانند که هيچگاه از چشمان تيز بين پليس مخفي نخواهند ماند و ماموران پليس اجازه نخواهند داد که آنان با اين گونه اقدامات، پليس را از ماموريت هاي خود باز دارند، بديهي است قانون شکناني که به اين گونه حرکات دست مي زنند بايستي بدانند که مجازات هاي شديد تري در انتظار آنها خواهد بود.  سردار قائد رحمتي در خاتمه بيان داشت:  متهمان به هويت هاي  "نادر- ط،  ناصر- ط، محمد- ن و سيروان- ش" در يک عميلات غافلگيرانه توسط ماموران پرتلاش پليس آگاهي دستگير و در بازجويي ها و بازسازي صحنه جرم در حضور مقام قضايي به اقدام خود و پاشيدن ميخ در مسير خودرو پليس اعتراف نمودندکه پرونده جهت سير مراحل قانوني تحويل دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان گرديد و متهمين با صدور قرار قانوني از سوي بازپرس محترم پرونده روانه زندان شدند.

اعترافات پدر و پسر جيب بر، پس از دستگيري

رييس کلانتري 103 گاندي تهران روز دوشنبه از دستگيري دو سارق حرفه اي با 30 فقره جيب بري در خيابان ولي عصر خبر داد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس، سرهنگ "بهروز رحيمي" رييس کلانتري 103 گاندي در مصاحبه اختصاصي اظهار داشت: ماموران کلانتري 103 گاندي روز گذشته حين گشت زني در "خيابان وليعصر" پائين تر از ميدان "ونک" دو سارق جيب بر را که در حال سرقت بودند، دستگير کردند.  اين مقام ارشد انتظامي ادامه داد: ضمن انتقال متهمان به کلانتري در بررسي به عمل آمده مشخص شد آنها پدر و پسر هستند. سرهنگ رحيمي افزود: متهمان به نام هاي (احمد و عباس) سال قبل نيز به همين جرم دستگير و يکسال در زندان بوده اند.  رييس کلانتري 103 گاندي در خاتمه از اقرار متهمان به 30 فقره جيب بري خبر داد و گفت: در اين خصوص پرونده اي تشکيل شده و تحقيقات تکميلي ادامه دارد.

کشف مواد محترقه در کردستان

 فرمانده انتظامي شهرستان بانه از کشف بيش از 90 هزار انواع مواد محترقه در اين شهرستان خبر داد. به گزارش مرکز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي استان کردستان، سرهنگ سلماني فرمانده انتظامي شهرستان بانه در اين رابطه گفت: در راستاي تدابيرفرماندهي انتظامي استان پيرامون اجراي طرح مبارزه با مواد محترقه  موضوع به طور ويژه در دستور کار ماموران انتظامي شهرستان بانه قرار گرفت. وي ادامه داد: ماموران در اجراي طرح مذکور به تشديد برخورد با فروشندگان مواد محترقه و  همچنين  بازرسي از محل هاي مشکوک در سطح شهرستان پرداختند. اين مقام مسئول در ادامه بيان داشت : ماموران با گشت زني در سطح شهر و شناسايي محل هاي خريد و فروش مواد محترقه ، موفق شدند يک دپو اين مواد را شناسايي و با هماهنگي مقام قضايي به بازرسي از اين محل پرداختند. رييس پليس پيشگيري استان کردستان در خاتمه گفت:  ماموران پليس امنيت و آگاهي پس از بازرسي از اين محل ها موفق شدند تعداد 94 هزار انواع مواد محترقه را کشف و ضبط کنند.