نسخه شماره 2561 - 1389/11/11 -

مجلس به وزير پيشنهادي امور خارجه راي اعتماد داد:
اظهارات مخالفان و موافقان صالحي

کواکبيان در تذکري خطاب به لاريجاني:
چرا از مجلس در قبال نامه رييس جمهور دفاع نکرديد؟


 مجلس به وزير پيشنهادي امور خارجه راي اعتماد داد:
 اظهارات مخالفان و موافقان صالحي 

جلسه راي اعتماد به علي اکبر صالحي، که يکشنبه گذشته از طرف رييس جمهور به عنوان وزير پيشنهادي امور خارجه به مجلس معرفي شد در مجلس برگزار شد که در نهايت پس از سخنان موافقان و مخالفان وي با 146راي موافق، 60 راي مخالف و 35راي ممتنع از مجموع241 نماينده از مجلس شوراي اسلامي راي اعتماد گرفت.
به گزارش ايسنا، در ابتداي اين جلسه محمود احمدي نژاد طي سخناني از وزير پيشنهادي خود دفاع کرد.
رييس جمهور تاکيد کرد که ساختار وزارت خارجه بايد به طور کامل متناسب با ماموريت امروزي تاريخي ملت ايران متحول شود.
احمدي نژاد با اشاره به اهميت سياست خارجي گفت: امروز مسووليت ما در عرصه سياست خارجي يک مسووليت آرماني ، مکتبي ، الهي و تاريخي است و ما بايد خود را آماده کنيم براي مواجه شدن و البته مديريت کردن و هدايت کردن تحولات بزرگي که در راه است در حال حاضر گوشه اي از آن را مي بينيم و اين تازه آغاز رها شدن انرژي متراکم شده در بشر از قبل انقلاب اسلامي است و تازه سر باز کرده است و آغاز راه است . باش تا صبح دولتت بدمد کين هنوز از نتايج سحرست.
احمدي نژاد ادامه داد: تحولات بشر سرعت گرفته و ما بايد خود را آماده کنيم شايد در حدود 20 سال قبل پديده اي با عنوان بين المجالس موضوعيت نداشت، ديپلماسي پارلماني موضوعيت نداشت، ولي اکنون همه کشورها ظرفيت هايشان را براي اثرگذاري  بيشتر جمع مي کنند.
احمدي نژاد با تشکر از توجه نمايندگان مجلس به عرصه سياست خارجي و پشتيباني خوبي که آنها از اين عرصه کرده اند، گفت: امروز دکتر صالحي را معرفي مي کنم، ايشان نيازمند به معرفي نيستند، برادري مومن و عميقا معتقد به آرمان ها ، پيگير، عالم و با تجربه و مسلط بر مسائل بين الملل و با يک کارنامه روشن در خدمت انقلاب اسلامي و آرمان هاي الهي هستند. ايشان را براي راي اعتماد معرفي مي کنم.
وي تصريح کرد: از دوست و برادر خوبم جناب آقاي متکي تشکر مي کنم. ايشان طي 5 سال بسيار زحمت کشيدند تلاش کردند و آنچه که در توان داشتند در عرصه سياست خارجي به ميدان آوردند من قبلا نيز از ايشان تشکر کردم.
احمدي نژاد گفت: ما نيازمند سياست خارجي فعال، شفاف، مقتدرانه ، اثرگذار و ضابطه مند هستيم.

تذکرات نمايندگان در صحن علني

در پي طرح موضوع صلاحيت علي اکبر صالحي، وزير پيشنهادي امور خارجه مخالفان و موافقان صحبت کردند که در برخي موارد تذکراتي را به دنبال داشت.
نصيري نماينده زنجان در تذکري در مورد صحبت هاي کواکبيان، گفت: آقاي کواکبيان نکته اي گفتند که تا آخر بهمن راکتور تازه بحراني مي شود. پس کي قرار است راکتور راه اندازي شود؟اما من خواستم بگويم که بحراني شدن به اين معناست که راکتور به راه مي افتد و به شبکه برق کشور متصل مي شود.
مصطفي کواکبيان نيز در پاسخ به اين تذکر، گفت: دکتر صالحي پيشتر گفته بودند در اين تاريخ راکتور به برق متصل نمي شود. البته اگر اين گونه باشد که فبها المراد.
قاضي پور نماينده اروميه نيز در تذکري نسبت به برخي سخنان خارج از موضوع اخطار داد و گفت: آقاي رييس جمهور نگفتند که وزير پيشنهادي خارجه در مطالبه غرامت جنگي و گرفتن حق ما از عراق چه کار خواهند کرد.
داريوش قنبري نماينده ايلام نيز در تذکر ديگري گفت: برخي از دوستان که در موافقت با وزير پيشنهادي امور خارجه سخن مي گفتند اظهار کردند که آقاي صالحي دکترايMIT  دارد در حالي که رشته اي تحت اين عنوان وجود ندارد بلکه ايشان در دانشگاه MIT تحصيل کرده اند.
عماد حسيني نيز در تذکري مستند به بند چهار ماده 23 خواستار انتظام و حفظ انضباط مجلس شد و گفت: به خاطر اين همهمه من صحبت هاي مخالف و موافق را نه ديدم و نه شنيدم.
رييس مجلس شوراي اسلامي نيز در پاسخ به اين تذکر آن را بجا دانست و گفت: من هم بارها به نمايندگان گفتم که روي صندلي هاي خود استقرار يابند.
جمشيد انصاري نيز در تذکري مستند به مواد 109 و 190 آيين نامه ابتدا نسبت به سخنان خارج از موضوع رييس جمهور تذکر داد و گفت که رييس مجلس طبق آيين نامه مکلف است ناطق را به صحبت در چارچوب دعوت کند.
وي با اشاره به برنامه ارايه شده وزير پيشنهادي امور خارجه، گفت: آنچه در برنامه هاي ايشان آمده با آنچه رييس جمهور به عنوان رئوس برنامه ها اعلام کردند متفاوت است و ما بايد کداميک را ملاک قرار دهيم.

درباره موازي کاري در دستگاه
ديپلماسي خارجي چه برنامه اي داريد؟

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مهمترين دلايل مخالفتش با وزير پيشنهادي امور خارجه را «عدم تناسب مدرک تحصيلي با مسوليت»، «فقدان سابقه حضور در وزارت امور خارجه»،«تاخير در راهاندازي نيروگاه بوشهر» و عدم ارائه برنامه و سياست راهبردي براي «گرفتن غرامت جنگي از عراق»،«موازي کاري در دستگاه ديپلماسي» و «حمايت از انقلاب تونس، مصر و ساير کشورهاي اسلامي» عنوان کرد.
مصطفي کواکبيان با گلايه از نحوه برکناري دکتر متکي گفت: آقاي احمدي نژاد از نيم ساعت وقتي که داشتند فقط يک دقيقه از صالحي دفاع کرد.
وي گفت: اي کاش آقاي صالحي بعد از اين اتفاق نمي آمد و با روال بهتري مي توانستيم در خدمت ايشان باشيم.
اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي سه دليل را به عنوان دلايل مخالفتش با وزير پيشنهادي عنوان کرد و افزود: اولين دليل مخالفتم تناسب نداشتن رشته و مدرک تحصيلي صالحي با مسووليتي که قرار است بر عهده وي گذاشته شود، مي باشد. عنوان شده ايشان مدرک فوق ليسانس و دکترايMIT  دارد. 32 سال از انقلاب شکوهمند اسلامي مي گذرد آيا وقت آن نشده اداره دستگاه ديپلماسي به تحصيلکردگان متعهد روابط بين المللي و علوم سياسي خوانده سپرده شود؟
وي افزود: اگر گفته شود در ابتداي انقلاب نيز يک پزشک وزير امور خارجه بود، بايد پاسخ داد که شايد به دليل مقتضاي آن زمان اتفاق افتاده، ولي اکنون بيش از 3 دهه از پيروزي انقلاب اسلامي مي گذرد آيا واقعا در دانشگاههاي کشور افرادي که مورد تاييد رييس جمهور هم هستند و علوم سياسي و روابط بين المللي را مي شناسند وجود ندارد؟
وي گفت: آقاي صالحي را انساني متعهد و خوب مي دانم. ولي به درد وزارت خارجه نمي خورد. رشته تحصيلي ايشان با ماموريتي که در پيش دارند همخواني ندارد. ايشان در جاهاي ديگر موفق تر است.چرا بايد سکان عرصه ديپلماسي کشور به دست کسي سپرده شود که با رشته تحصيلي ايشان همخواني ندارد و حتي خود آقاي صالحي نيز اين را مي داند.
نماينده مردم سمنان با بيان اين که اگر قرار بر تحول در دستگاه ديپلماسي خارجي کشور است، بايد عناصري در اين دستگاه به کار گرفته شوند که در راستاي همين مسووليت درس خوانده اند، خاطرنشان کرد: کسي که ذهن فني داشته باشد سفرايي را هم راستا با اين مسئوليت انتخاب مي کند. اسم نمي برم ولي سفرايي به اين مسووليت گمارده شدند که هيچ تناسبي بين رشته تحصيلي و مسووليتشان وجود ندارد و صرفا در اثر ارتباطاتي که داشتند به عنوان سفير منصوب شدند. به فاميل بازي هاي انجام شده نيز کاري ندارد لذا اگر صالحي به اين موضوع توجه داشت شايد اين مسووليت را نمي پذيرفت.
کواکبيان با اشاره به سوابق کاري صالحي در دستگاه ديپلماسي خارجي دومين دليل مخالفتش با وزير پيشنهادي امور خارجه را فقدان سابقه حضور در وزارت امور خارجه عنوان کرد و افزود: در طول 32 سال گذشته در دستگاه ديپلماسي خارجي فعاليت داشته است اما در سازمانهايي زير مجموعه فعاليت کرده است اما هيچگاه به عنوان کارمند وزارت خارجه در دستگاه ديپلماسي حضور نداشته است.
وي گفت: آخرين سمت ايشان در سازمان انرژي اتمي است و آخرين اظهارنظري که بيان کرده اين است که نيروگاه اتمي بوشهر حتي بهمن ماه نيز به برق سراسري متصل نمي شود. بنده 5 بار آقاي متکي را براي تاخير  در به بهره برداري رسيدن نيروگاه اتمي بوشهر به مجلس کشاندم، ممکن است صالحي بگويد مسائل خارجي دليل تاخيرهاست اما يکي از مطالبات جدي ما اعلام زمان راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر است.
وي افزود: دائما گفته مي شود سپتامبر سال آينده، شهريور هم گذشت، گفته شد آبان، آذر، دي و بهمن و بهمن نيز از بحراني شدن وضعيت نيروگاه در صورت اتصال به شبکه برق سراسري سخن گفته شد. بنده حق دارم بپرسم اگر روسها مسوول تاخيرها هستند آقاي صالحي چه برنامه اي براي اين موضوع دارد؟
اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با اشاره به برنامه هاي وزير پيشنهادي امور خارجه گفت: برنامه هاي آقاي صالحي صرفا مشتي شعار است، البته اگر توانايي پيدا کنيم حتما بايد مديريت جهان را بر عهده بگيريم اما آيا واقعا مديريت جهاني مشکل اصلي دستگاه ديپلماسي خارجي است؟ پس مشکل اساسي دستگاه ديپلماسي  خارجي مان چه مي شود؟ از آقاي صالحي مي پرسم براي غرامت جنگي چه برنامه اي دارد؟ به برادر شهيد بودنم افتخار مي کنم اما آيا نبايد از دولت دوست و برادر عراق غرامت بگيريم؟
اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با اشاره به برنامه هاي وزير پيشنهادي امور خارجه گفت: برنامه هاي آقاي صالحي صرفا مشتي شعار است، البته اگر توانايي پيدا کنيم حتما بايد مديريت جهان را بر عهده بگيريم اما آيا واقعا مديريت جهاني مشکل اصلي دستگاه ديپلماسي خارجي است؟ پس مشکل اساسي دستگاه ديپلماسي  خارجي مان چه مي شود؟ از آقاي صالحي مي پرسم براي غرامت جنگي چه برنامه اي دارد؟ به برادر شهيد بودنم افتخار مي کنم اما آيا نبايد از دولت دوست و برادر عراق غرامت بگيريم؟
وي افزود: در برنامه هاي ايشان اعلام نشده که نسبت به شوراي عالي ايرانيان چه برنامه اي دارد؟ آيا قرار است همان مسائل اتفاق افتاده مجددا تکرار شود؟ براي فرمايش مقام معظم رهبري درباره موازي کاري در دستگاه ديپلماسي خارجي چه برنامه اي داريد؟ مشاوران ويژه که در امور سياست خارجي نيز دخالت مي کنند تکليفشان چه مي شود؟
کواکبيان با بيان اينکه معضلات مهم سياست خارجي و ديپلماسي در برنامه هاي آقاي صالحي بيان نشده، افزود: از جمله درباره انقلابهاي اخير در کشورهاي اسلامي. ايشان نگفته اند چه برنامه و سياست راهبردي براي حمايت از انقلاب تونس، مصر و ساير کشورهاي اسلامي دارد.

صالحي قادربه اصلاح اشکالات موجود
درساختار وزارت خارجه نيست

نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي در مخالف با معرفي علي اکبر صالحي به عنوان وزير امور خارجه گفت: سوال اينجاست که آيا آقاي صالحي قادر به مقابله با دخالت افراد غيرمسوول در سياست خارجي هست يا خير؟
علي مطهري اظهارکرد: آيا صالحي مي تواند از پيوند مساله انرژي هسته اي با رابطه با آمريکا جلوگيري کند؟ آيا مي تواند از جايگزين شدن منشور نوروز به جاي پيام انقلاب اسلامي و شعائر اسلامي و دعوت از روساي کشورها براي اين مراسم و هزينه هنگفت آن که بناست در نوروز امسال برپا شود جلوگيري کند و آيا مي تواند در مقابل تز مکتب ايران به جاي مکتب اسلام بايستد و اين انحراف را از ساحت انقلاب اسلامي بزدايد؟
وي با بيان اينکه مخالفت من بيشتر براي اتمام حجت مجلس با صالحي، گفت: والا فضاي مجلس فضاي مخالفت نيست، نقاط قوت دکتر صالحي از قبيل سلامت نفس و تسلط به زبان هاي عربي و انگليسي براي همه روشن است و نيازي نيست بنده که به عنوان مخالف صحبت مي کنم درباره آن موارد مطالبي را به عرض شما برسانم; دليل مخالفت من اين است که برخي اشکالات در ساختار وزارت امور خارجه وجود دارد که فکر مي کنم آقاي صالحي قادر به اصلاح اين اشکالات نيست.
اين عضو فراکسيون اصولگرايان يکي از اشکالات در ساختار اين وزارتخانه را موازي کاري در سياست خارجي دانست و بيان کرد: در اين خصوص رهبر معظم انقلاب نيز مجبور شدند تذکر بدهند اما همچنان اين رويه ادامه دارد، وزارت امور خارجه ستاد ديپلماتيک کل نظام است و عده زيادي کارشناس در نقش هاي مختلف آن هستند، چه معنا دارد که عده اي ناآشنا با مسائل سياست خارجي و امور ديپلماتيک و بدون پشتوانه حرفه اي به کار موازي بپردازند.
مطهري ادامه داد: به عنوان نمونه در زمان مذاکرات استانبول وقتي از آقاي صالحي سوال شد که آيا شما از اين مذاکرات مطلع هستيد يا نه؟ وي اظهار بي اطلاعي کرد، يا پادشاه اردن بدون اطلاع وزارت خارجه به وسيله رييس دفتر رييس جمهور به ايران دعوت شد، آيا آقاي صالحي قادر است اين روند را متوقف کند؟
نماينده تهران در ادامه تصريح کرد: اشکال ديگر اين است که در وزارت خارجه مخصوصا معاونين، مديران کل و سفرا بايد از افراد صالحي که سال ها در بخشي از وزارت خارجه کار کرده اند انتخاب شوند در حاليکه متاسفانه امروز بنا به دستور برخي افراد غيرمسوول که در اطراف رييس جمهور حضور دارند اين افراد منصوب مي شوند، اين مطلب هم سرخوردگي در نيروهاي متخصص وزارت خارجه ايجاد مي کند و هم خلل در کار حساس وزارت خارجه به وجود مي آورد اما ظاهرا برخي تصور مي کنند که کار ديپلماتيک تخصص نمي خواهد.
مطهري در پايان اظهار کرد: فکر مي کنم صالحي به خاطر نجابت و صفاي باطني که دارد قادر به اين کارها نيست لذا با انتخاب وي مخالفت مي کنم، فرصت را مغتنم مي شمارم و مايلم رييس جمهور درباره نحوه عزل آقاي متکي که سوالات زيادي را براي مردم و نمايندگان مجلس به وجود آورد، توضيح دهد که در اين صورت ما اين سوال را از متن سوال از رييس جمهور حذف خواهيم کرد.

صالحي توانمندي ديپلماسي
به هنگام و شکار فرصت ها  را دارد

رييس کميسيون امنيت ملي دکتر صالحي را فردي مناسب براي وزارت امور خارجه دانست.
علا»الدين بروجردي به عنوان موافق وزير پيشنهادي امور خارجه گفت: ديپلماسي يکي از پيچيده ترين عرصه هاي حفظ منافع ملي جمهوري اسلامي ايران است.
وي، دانش و هنر برقراري ارتباط با ديگران و تاثيرگذاري در کشورها و شخصيت ها را کليد رمز موفقيت در عرصه سياست خارجي دانست و افزود: يکي از راه هاي ارتباط با ديگران تسلط به زبان است که دکتر صالحي به دو زبان عربي و انگليسي مسلط بوده، ضمن اين که وي شخصيتي آشنا با هنر ديپلماسي و ارتباط با کشورها با توجه به حضور چند ساله وي در دو عرصه پيچيده و مهم سازمان کنفرانس اسلامي و وين به عنوان جايگاه تخصصي هسته اي و دفاع از منافع از جمهوري اسلامي ايران در اين عرصه است.
نماينده بروجرد ادامه داد: در ديپلماسي اقدام به هنگام و شکار فرصت ها  يکي از مهم ترين نکاتي است که وزير بايد بر آن تسلط داشته باشد.
وي بر استفاده از همه ظرفيت هاي نظام تاکيد کرد و گفت: برخي فکر مي کنند که عرصه سياست خارجي فقط صرف امر سياست خارجي است. اقتصاد، فرهنگ و عرصه نظامي ما در عرصه سياست خارجي به همان ميزان مهم است و وزارت امور خارجه و شخص وزير در اين زمينه مسئوليت دارند.

سوابق علمي و شناخت کشور هاي عربي
نقطه قوت صالحي است

نماينده اسد آباد سوابق علمي، اشرافيت و شناخت وزير پيشنهادي امور خارجه در مورد کشور هاي عربي را نقطه قوت صالحي عنوان کرد.
اکبر رنجبرزاده به عنوان موافق صالحي، در واکنش به مخالفت کواکبيان نماينده سمنان در مورد وضعيت سفراي ايران گفت: اين موضوع مربوط به گذشته است که با مطالعه برنامه آقاي صالحي، قطعا به نظر اصلاحي و تحو ل برانگيز ايشان در بدنه وزارت امور خارجه پي خواهيد برد.
وي در مورد ايراد به سوابق علمي وزير پيشنهادي امور خارجه گفت: دکتر حداد عادل، رييس مجلس هفتم داراي فوق  ليسانس فيزيک اند، پس آيا اين ايرادي براي حضور ايشان در جايگاه رياست قوه مقننه و رياست فرهنگستان علوم است؟ يا اين که دکتر ولايتي مشاور سياسي مقام معظم رهبري اند.
اين عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس با بيان اين که دکتر صالحي شخصيت علمي شناخته شده  جهاني است، گفت: ايشان در خانواده مذهبي، علمي، اخلاقي و ادبي بزرگ شده و جاي شک و ترديدي در مورد شخصيت حقوقي  ايشان وجود ندارد.
رنجبر زاده با بيان اين که انتخاب دکتر صالحي براي تصدي وزارت امور خارجه پيام هاي مختلفي را در پيش دارد، افزود: يک پيام آن است که کشور جمهوري اسلامي در بحث انرژي هسته اي و دستاورد هاي کلي اهتمام خاصي دارد، به گونه اي که ايشان در دوران نمايندگي شان در آژانس توانست حرکت هاي روبه  جلويي را براي کشور رقم زند.

تحصيلات صالحي
براي وزارت خارجه غيرمرتبط است

نماينده بوکان در مجلس، سمت وزارت امور خارجه را يک سمت تخصصي دانست و اظهار داشت: تحصيلات علي اکبر صالحي براي اين پست غيرمرتبط  است و مي تواند در 2 سال و نيم باقيمانده از عمر اين وزارت خانه آن را زيرو رو کند. محمد قسيم عثماني به عنوان نماينده مخالف، با اشاره به سخنان رييس جمهور درمورد زيرو رو شدن وزارت امور خارجه با آمدن صالحي خطاب به وزير پيشنهادي گفت: شما چه برنامه اي براي اين زيرو رو شدن داريد؟ آيا اگر وقتتان صرف زير ورو شدن و تغيير ساختار شود، کارهاي بيرون وزارت خانه معطل نمي ماند؟ وي با اعتقاد به اينکه براي تجديد ساختار وزارتخانه اي با اين وسعت، يک شناخت حداقل دوساله لازم است افزود: فکر نمي کنيد که تغيير ساختار در اين زمينه جز» تغيير افراد ترجمه شود، بالاخص براي شخص جنابعالي که از اين مجموعه بيرون بوده ايد؟
نماينده بوکان با بيان اين که تجديد ساختار نيازمند تخصص مرتبط به موضوع است افزود: فکر نمي کنيد رشته تحصيلي شما ارتباطي با مقوله تجديد ساختار، آن هم در وزارت خارجه نداشته باشد؟ و اين عدم همخواني شما را به زحمت بيندازد؟
وي با اعتقاد به اين که تجديد ساختار از لحاظ علمي نيازمند تغيير رفتار است و تغيير رفتار در مجموعه اي کهن هم چون وزارت امور خارجه زمان زيادي مي طلبد، افزود: در چند صفحه نوشته اي که به عنوان برنامه ارايه داديد، برنامه عملي به معناي واقعي  در آن ديده نمي شود. گفته شده است از سازمان هاي مردم نهاد وNGO  بهره خواهيد برد و در رهيافتي نوين مباحث مربوط به ديپلماسي نوين را مورد توجه ويژه قرار مي دهيد اما نگفته ايد با چه ابزاري، وسيله اي، برنامه اي زمانبندي اين کار را انجام مي دهد.
عثماني در ادامه گفت: تلاش براي کار آمد نمودن ساختار وزارت امور خارجه، متناسب با شان نظام مقدس جمهوري اسلامي، شعار خوبي است که همه گذشتگان از آن گفته اند و آيندگان نيز از آن خواهند گفت، مهم اين است که براي تحقق اين امر جناب دکتر صالحي چه برنامه و راهکاري دارند؟ اما بر اساس برنامه ها، راهکارها و روش هايي که در برنامه شما به دست ما رسيده اين امر جاي نگراني دارد. عثماني در ادامه گفت: اصولا کار ديپلماسي کار تخصصي است، همان طور که رشته شما پيچيدگي خاص خود را دارد ديپلماسي نيز يک کار و رشته پيچيده است لذا فکر نمي کنيد يا در يک عرصه کاملا غيرتخصصي نهاده ايد؟ و فکر نمي کنيد اين مسئله هم به توان ديپلماسي کشور و هم به جايگاه والاي علمي شما لطمه بزند؟ نماينده بوکان هم چنين درادامه گفت: جنابعالي اگر سابقه اي ديپلماسي داريد به بحث انرژي هسته اي بر مي گردد هر چند که يکي از مهم ترين و اساسي ترين مسائل بين المللي ما امروز انرژي هسته اي است اما همه مسائل ما اين نيست و اگر شما انساني دانشمند در عرصه فيزيک هستيد، اما حتما قبول داريد که در ساير زمينه ها، دانشمند نيستيد و امروز يک تيم قوي ديپلماسي براي انرژي هسته اي گمارده شده است و وزير خارجه بايد در ساير زمينه ها نيز توانايي داشته باشد.
عثماني با اشاره به جريان برکناري متکي خطاب به صالحي ادامه داد: آيا شما آمادگي اين شکل برقراري و برکناري را داريد و آيا شما هم به همين شيوه مي توانيد سفرايتان را بازبخوانيد؟
وي گفت: اي کاش همه مشاغل علوم انساني و پست هاي اجرايي و مديريتي همانند نواختن يک آلت موسيقي بود، چون يک ساز را يکي که بلد نباشد نمي تواند به دست بگيرد و اگر اين خطار را بکند هم خود را آزار مي دهد و همه ديگراني که صداي ناهنجار ساز را مي شوند.
عثماني در پايان با بيان اين که وزير پيشنهادي به دليل عدم آشنايي و عدم آگاهي از وزارت امور خارجه به ناچار بايد به زيرمجموعه متوسل شود، گفت: در اصول مديريت ثابت شده مديري که براي جذب اطلاعات به زيرمجموعه متوسل شود، قطعا در تصميمات زيرمجموعه را شريک مي کند که اين باعث گرفتن فرمان کار از دست مدير مي شود.
عضو کميسيون امنيت ملي  گفت: در برنامه صالحي بر تامين نظر مقام معظم رهبري مبني بر پرهيز از موازي کاري و حفظ استقلال دستگاه ديپلماسي کشور تاکيد شده است.
حسين سبحاني نيا گفت: هم چنين از برنامه هاي ديگر وي اين است که وزارت امور خارجه و سفارتخانه هاي ما در خارج از کشور بايد رويکردي اقتصادي در عرصه  بين المللي داشته باشند.
وي با تبريک سي دومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، اظهار کرد: وزارت خارجه و دستگاه ديپلماسي ويژگي هاي خاصي دارد که قطعا فردي که براي اين جايگاه انتخاب مي شود بايد ويژگي هاي لازم را براي اين پست داشته باشد. اولا شخصيتي شناخته شده و مورد پذيرش افکار عمومي داخلي و خارجي باشد که به اعتقاد بنده دکتر صالحي اين ويژگي را در عرصه بين المللي و صحنه داخلي کشور دارد. نگاه مردم ما نيز نسبت به صالحي نگاه مثبتي است و به عنوان چهره اي شناخته شده علمي، متين، وارسته و داراي تجارب مثبت کاري در افکار عمومي است.
نماينده نيشابور با بيان اين که کسي که به عنوان وزارت امور خارجه معرفي مي شود بايد آشنا به حوزه کاري در امر ديپلماسي کشور باشد، گفت: دوستان ما به عنوان مخالفت به گونه اي صحبت کردند که برداشت اين مي شد صالحي اصلا در جريان مسائل سياست خارجي نبوده و نيست و يا از بيرون دستگاه به داخل ورود پيدا کرده است.
اين عضو کميسيون سياست خارجي و امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به ماموريت چهار و پنج ساله صالحي در خارج از کشور و بودن در مرکز ثقل فعاليت هاي ديپلماتيک در وين، گفت: هم چنين معاونت سازمان کنفرانس اسلامي که دومين سازمان مهم بين المللي دنيا و تاثيرگذار در معادلات جهاني و بين المللي است برعهده صالحي بوده است. جداي از اين دو ويژگي وي از آغاز پيوسته در ارتباط با وزارت خارجه، سازمان يونسکو و سازمان هاي بين المللي بوده که بخشي از فعاليت هاي اين سازمان ها فعاليت هاي سياسي، ديپلماتيک و مرتبط با وزارت خارجه بوده است، بنابراين آنچه که دوستان به عنوان مخالف مطرح کردند، انصاف نبود.

تسلط صالحي به زبان هاي انگليسي وعربي

يک عضو کميسيون امنيت ملي گفت: تسلط صالحي به زبان هاي انگليسي و عربي مي تواند تاثيرات زيادي در ديپلماسي رسانه اي کشور داشته باشد. زهره الهيان به عنوان موافق صالحي شرايط کنوني کشور در عرصه سياست خارجي را بسيار تعيين کننده دانست و گفت: در عرصه کنوني، مهمترين مراحل و شرايط را در طول 30 سال گذشته انقلاب پشت سر مي گذاريم به گونه اي که از يک طرف شاهد فروپاشي اقتصادي کشورهاي بزرگ دنيا و از طرف ديگر رخ دادن جنبش هاي مردمي در کشورهاي اسلامي هستيم که در اين عرصه، اسلام بايد براساس فرمايش مقام معظم رهبري پرچمدار عزت، اتحاد و اقتدار ملت هاي مسلمان باشد. وي مباحث مربوط به حقوق بشر، قطعنامه ها و جار و جنجال هاي تبليغاتي عليه کشور را به عنوان مسائل مهم مربوط به دستگاه ديپلماسي کشور عنوان و خاطر نشان کرد: از سوي ديگر امروز جمهوري اسلامي ايران به عنوان بزرگ ترين قرباني تروريست بايد پرچمدار مبارزه با تروريست باشد که اين موارد شرايط را ايجاد مي کند که اين مسووليت سنگين به شخصي توانمند و با ظرفيت هاي بالا واگذاري شود. عضو کميسيون امنيت ملي با بيان اينکه صالحي در مدت کوتاه سرپرستي وزارت امور خارجه هماهنگي خوبي با مقام معظم رهبري داشتند، گفت: ظرفيت ايشان در تسلط به زبان هاي انگليسي و عربي بدون واسطه مترجم مي تواند تاثيرات زيادي در ديپلماسي رسانه اي و تبادل نظرات به طرف مقابل داشته باشد.

شخصيت علمي صالحي
با وزارت خارجه تناسب ندارد

نماينده مردم ايلام در مخالفت با وزير پيشنهادي امور خارجه گفت: اگر آقاي صالحي خوب عمل مي کرد از سوي شوراي امنيت قطعنامه جديد عليه جمهوري اسلامي ايران صادر نمي شد.
داريوش قنبري اظهار داشت: شخصيت علمي ايشان و تناسب نداشتن آن با وزارت امور خارجه بنده را مجبور به مخالفت با ايشان کرد.
وي با بيان اينکه اگر صالحي به عنوان وزير نيرو معرفي مي شد، حتما از ايشان حمايت مي کردم، گفت: در کتابنامه نويسي رسم است که ابتدا مقالات و کتب فارسي آورده مي شود بعد مقالات و کتب انگليسي آورده خواهد شد. اما آقاي صالحي در بيوگرافي منتشر شده عکس آن عمل کرده است.  قنبري گفت: اعلام تسلط بر زبان انگليسي خوب است ولي حفظ حرمت زبان فارسي مقدم بر اين مساله بود. در دو صفحه برنامه اي که به مجلس داده شده است، برنامه هايي بسيار کلي و شعاري بيان شده که نمي شود شاخص هايي براي اداره دستگاه ديپلماسي از دل اين برنامه استخراج کرد.
عضو کميسيون اجتماعي با بيان اينکه آقاي صالحي وزارت خارجه را با دبير کل و سازمان ملل اشتباه گرفته است، گفت: شايد برداشت ايشان اين بود که براي دبير کلي سازمان ملل معرفي شده است زيرا در برنامه ايشان تماما درباره نظام جهان، کنترل جهاني و تغيير جهاني سخن گفته شده است، اهدافي که تنها از عهده يک عضو سازمان ملل خارج است. وي تاکيد کرد: اين درحالي است که بايد در اين برنامه به منافع ملي جمهوري اسلامي پرداخته مي شد. ايشان قرار است وزير امور خارجه ايران شود پس بايد شاخصهاي منافع ملي از سوي صالحي استخراج و اعلام مي شد تا نمايندگان با ارزيابي آنها به ايشان راي مي داد. سخنگوي فراکسيون خط امام(ره) تاسيس دانشکده روابط بين المللي را مرکزي براي تربيت کادر متخصص براي جذب در وزارت امور خارجه دانست و اظهار کرد: آيا ممکن نيست پس از 20 سال به نيروهاي آموزش داده شده در دستگاه ديپلماسي خارجي استفاده شود؟ احساس خطر مي کنم براي ديپلماسي خارجي به دليل قرار گرفتن فردي که در راس اين وزارتخانه که با روابط بين المللي آشنايي نداشته باشد.
وي گفت: همه مي دانيم سفراي کشور نيز چگونه انتخاب شدند. نماينده اي که مدتي وزير رفاه بود پس از برکناري به عنوان سفير ايران در يکي از کشورها، منصوب شد. با اين وضعيت منافع ملي کشور تامين نمي شود. وزارت خارجه در اين شرايط حساس بايد از منافع کشور دفاع کند.
وي با نقد عملکرد صالحي در سازمان انرژي اتمي و نمايندگي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي، گفت: با وجودي که کليه گزارش هاي کارشناسان اتمي دال بر صلح آميز بودن فعاليت هاي ايران بود ولي مشاهده مي کنيم موضع گيري رسمي آژانس مبتني بر نظرات کارشناسان نبود و قطعنامه تحريمي جديدي از سوي شوراي امنيت بر عليه جمهوري اسلامي ايران صادر شد.
وي گفت: اگر صالحي خوب عمل مي کرد جلوي صدور اين قطعنامه را مي گرفت و برخي از کاستي ها مربوط به ضعف دستگاه ديپلماسي ماست لذا به خاطر دفاع از منافع ملي به صالحي راي نمي دهم.

ديپلماسي نيازمند خيزش تحول آفرين

علي اکبر صالحي در دفاع از خود به عنوان وزير پيشنهادي امور خارجه با گراميداشت ياد و خاطره امام راحل و شهدا گفت:  شهدا همه هستي خود را خالصانه و صادقانه در راه اعتلاي ايران اسلامي و تضمين استقلال و آزادي آن فدا کردند.
صالحي با تشکر از خدمات خالصانه و صادقانه خادمان دستگاه ديپلماسي کشور از جمله متکي، خرازي و ولايتي به ارائه زندگينامه خود پرداخت و گفت: بنده متولد 1328 در شهر کربلاي معلي از پدر و مادري زاده قزوين از نوادگان حاج ملا صالح برقاني و از سلاله شهيد ثالث هستم.
وي افزود: بيش از 33 سال سابقه خدمت در مملکت را داشته که 32 سال آن به بعد از انقلاب برمي گردد که داراي مسووليت هاي متفاوتي ازقبيل رياست دانشگاه صنعتي شريف براي دو دوره و معاونت وزارت علوم براي دو دوره و نيز نمايندگي دائم جمهوري اسلامي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي براي 5 سال و معاون دبيرکل سازمان کنفرانس اسلامي که دومين سازمان بزرگ بين المللي جهان بوده را براي 4 سال عهده دار بوده ام.
وزير پيشنهادي امور خارجه  گفت: در مورد سخنان برخي از نمايندگان مبني بر اين که رشته و تخصص بنده تناسبي با ماموريت جديد بنده ندارد بايد گفت وقتي که 10 سال در عرصه اي کار کرده ام که در حال حاضر يکي از موضوعات اصلي سياست خارجي کشور يعني پرونده هسته اي کشور است و به اعتبار تجربه ام بيش از 9 سال از نزديک با اين پرونده آشنايي دارم، اين امر مي تواند در وزارت امور خارجه موثر باشد.
وزير پيشنهادي امور خارجه، در توضيح برنامه کاري اش براي تصدي اين وزارتخانه، گفت: انقلاب اسلامي ايران داراي شجره طيبه برخاسته از انديشه سياسي دين محور و تمدن ساز حضرت امام(ره) و رهبر فرزانه انقلاب است که طي سه دهه حيات پرافتخار خود توانسته با شايستگي و کارآمدي ضمن مقابله با توطئه ها و ترفندهاي دشمنان مسير پيشرفت و تعالي را براي ملت هاي مظلوم و آزاداي خواه و عدالت جوي جهان نمايان سازد، که بخشي از اين اثرگذاري در تحولات اخير منطقه قابل مشاهده است. به گفته صالحي، دستگاه ديپلماسي کشور نيازمند يک خيزش تحول آفرين جديد در ابعاد روزآمد ساختن ادبيات سياسي، بازسازي نيروي انساني، دگرديسي ساختاري در صف و ستاد و ارايه ايده هاي نوآورانه و ابتکاري است تا انتظارات مقام معظم رهبري را محقق سازد. وي ادامه داد: از اين رو وظيفه دستگاه خارجي بکارگيري ديپلماسي قوي، کارآمد و کيفي براي پيشبرد سياست ضدنظام سلطه است. لازمه اين امر ايستادگي منطقي بر اصول انقلاب و مباني شرعي بر پايه سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است.
وزير پيشنهادي امور خارجه، اولويت ديگر خود را توجه به منطقه خليج فارس عنوان و اظهار کرد: منطقه خليج فارس با توجه به موقعيت ژئوپلتيک و ژئواکونوميک خود همواره نقش حياتي در معادلات سياسي، امنيتي و اقتصادي منطقه و جهان داشته است. به گونه اي که دامنه تاثير تحولات و رويدادهاي آن از سطح منطقه فراتر رفته و کل جامعه بين المللي را متاثر ساخته است. از اين رو امنيت و ثبات در منطقه خليج فارس يک نياز و ضرورت جهاني بشمار مي آيد.
وزير پيشنهادي امور خارجه اولويت ديگر خود را توجه به موضوع درياي خزر عنوان و اظهار کرد: جمهوري اسلامي ايران با عنايت به ضرورت حفظ منافع ملي در اين حوزه استراتژيک و لزوم احترام به حقوق کليه طرف ها در حفظ زيست بوم و برخورداري از منابع قابل توجه انرژي درياي خزر و ديگر ظرفيت هاي موجود اقتصادي و تجاري در اين منطقه تلاش مي کند تا با همکاري تمامي کشورهاي ساحلي در مسير تعيين عادلانه رژيم حقوقي اين دريا گام بردارد.


  کواکبيان در تذکري خطاب به لاريجاني:
 چرا از مجلس در قبال نامه رييس جمهور دفاع نکرديد؟  

مصطفي کواکبيان مستند به ماده 17 و 23 آيين نامه با اشاره به نامه رييس جمهور به مجلس گفت: از رييس  مجلس انتظار داشتيم که در نطق اول بعد از اين نامه از مجلس دفاع کنيد.
به گزارش ايسنا، اين عضو فراکسيون خط امام(ره) مجلس در تذکر خود گفت: به اين موضوع کاري ندارم که رييس جمهور تشخيص داده اند نامه اي بنويسند و آن را رسانه اي کنند، اما انتظار ما از رييس مجلس اين بود که در نطق اول خود از مجلس دفاع کند.
وي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري مبني بر اين که اختلاف بين سران سه قوه خلاف شرع است، گفت: البته اين بدان معنا نيست که بر نهادي که در راس امور است، تاخته شود.
دکتر لاريجاني در پاسخ اظهار داشت: در اين مورد آخر جلسه توضيح مي دهم اجازه دهيد فعلا راي اعتماد را در دستور کار بگذاريم.