نسخه شماره 2544 - 1389/10/20 -


برگزاري همه پر سي استقلا ل جنوب سودان در ميان بيم و اميد

گابريل گيفوردز نماينده ايالت آريزونا ترور شد
شوک مرگبار به نمايندگان کنگره آمريکا


تغيير و تحول در کابينه نائوتوکان


جنجال استراو عليه پاکستان


رکوردشکني بن بست بروکسل


تظاهرات حاميان اتا


محکوميت حاميان مالي اخوان المسلمين


بازگشت دويد ميليبند از کانال بي بي سي


پيروزي حزب کارگر در انتخابات ميان دوره اي


رويگرداني بلژيک از کليسا


اخبار کوتاه


 برگزاري همه پر سي استقلا ل جنوب سودان در ميان بيم و اميد 

مراکز راي گيري در همه پرسي تعيين سرنوشت جنوب سودان شاهد حضور گسترده راي دهندگان است. به گزارش شبکه تلويزيوني الجزيره، از همان نخستين ساعات آغاز راي گيري دهها هزار نفر از مردم جنوب سودان پاي صندوقهاي راي حاضر شدند. مراکز راي گيري شاهد صف طولاني از کساني است که مي خواهند راي خود را به صندوق بيندازند. چهار هزار ناظر بين المللي بر اين همه پرسي که با اتخاذ تدابير شديد امنيتي برگزار مي شود، نظارت دارند. به گزارش سي ان ان سي ان ان، مسئولان برگزاري همه پرسي در جنوب سودان، آن را غير منتظره و بي سابقه توصيف کرده اند .اين همه پرسي براي معتبر بودن مشارکت شصت درصدي را نياز دارد و تاکنون روند برگزاري اين همه پرسي آرام و بدون خشونت مهمي گزارش شده است. اين همه پرسي ظرف هفت روز برگزار مي شود اما مردم جنوب مي خواهند در روز نخست راي خود را به صندوق راي اندازند. مردمان جنوب سودان که عمدتا مسيحي يا پيروان باورهاي قديمي هستند، از مدتها پيش در انتظار چنين روزي بودند. تحليلگران پيش بيني کرده اند که مردم جنوب سودان به استقلال اين منطقه راي دهند. جنوبي هايي که مقيم شمال سودان هستند، در اين همه پرسي شرکت کرده اند اما حال و هواي مراکز راي گيري در شمال متفاوت از جنوب گزارش شده است. بسياري از جنوبي هاي مقيم شمال به خانه و کاشانه خود بازگشته اند. خبرنگار بي بي سي در خارطوم مي گويد بسياري از جنوبي هايي که در شمال سودان زندگي مي کنند، درباره آينده خود در صورت جدايي جنوب نگران هستند. به نوشته روزنامه تشرين، مردم سودان براي تعيين سرنوشت خود مبني بر جدايي جنوب از شمال و يا عدم جدايي، به پاي صندوق هاي راي رفتند. گفته مي شود اين همه پرسي سرنوشت ساز است، اما کسي توضيح نداده است که اين همه پرسي به نفع چه کسي و عليه چه کسي است؟ به هر حال به نظر نمي رسد توضيح مفهوم همه پرسي در شرايط کنوني فايده اي داشته باشد، چرا که زمان آن بدون در نظر گرفتن موعد اعلام نتيجه  اين همه پرسي به پايان رسيده است.

 


 گابريل گيفوردز نماينده ايالت آريزونا ترور شد
 شوک مرگبار به نمايندگان کنگره آمريکا 
نويسنده : علي ودايع

مردي مسلح در شهر توسان ايالت آريزوناي آمريکا شش تن را کشته و 13 نفر را زخمي کرده است. يک قاضي فدرال و يک دختر نه ساله از جمله کشته شدگان هستند و يکي از نمايندگان دموکرات آريزونا در کنگره هم به شدت زخمي شده است.
اين واقعه روز شنبه (هشتم ژانويه) حدود ساعت 10 صبح به وقت محلي مقابل يک شعبه فروشگاه سوپر مارکت "سيف وي" و هنگامي که گابريل گيفوردز، يکي از اعضاي دموکرات مجلس نمايندگان، با تعدادي از ساکنان حوزه انتخاباتي اش ديدار مي کرد، اتفاق افتاد. جان رول، يکي از قضات فدرال مستقر در آريزونا، که در محل حاضر بود نيز از جمله افرادي است که در اين واقعه کشته شد. يک دختر نه ساله نيز به قتل رسيده است.
خانم گيفوردز، 40 ساله، از ناحيه سر مورد هدف گلوله قرار گرفته است. او در بيمارستاني مورد عمل جراحي قرار گرفته و به گفته سخنگوي تيم جراحي، حالش "وخيم" است. گزارش هاي اوليه رسانه اي حاکي از اين بود که قانونگذار گيفوردز 40 ساله به دنبال اين تيراندازي کشته شده است.
مردي به نام جارد لي لافنر، 22 ساله به عنوان مهاجم معرفي شده که توسط شماري از مردم حاضر در گردهمايي خلع سلاح و به پليس تحويل داده شد. انگيزه وي از اين حمله روشن نيست.
پليس آريزونا معتقد است که سياستمدار دموکرات هدف اصلي اين حمله بوده است. گابريل گيفوردز از ميانه روهاي دموکرات محسوب مي شود. به نظر پليس، مهاجم به تنهايي عمل نکرده و به همراه شخص ديگري که هويتش اعلام نشده، به محل آمده بود که هم اکنون ماموران پليس در پي او هستند.
سخنگوي تيم جراحان شنبه در کنفرانسي خبري گفت که گلوله به سر گابريل گيفوردز اصابت کرده و از آن خارج شده است. وي ابراز خوش بيني کرد که خانم گيفوردز زنده بماند.
پس از حادثه تيراندازي در آريزونا وضعيت بحراني براي نمايندگان کنگره آمريکا برقرار است. نمايندگان جمهوري خواه برنامه  جنجالي خود را براي راي گيري درباره قانون لغو اصلاح نظام درماني در اين کشور به تاخير انداختند.
باراک اوباما در پيامي اين حادثه را تراژدي وحشتناک خواند و به تمجيد از اين عضو دموکرات مجلس نمايندگان پرداخت; رئيس جمهوري آمريکا، روز شنبه رابرت مولر، رئيس پليس فدرال (اف بي اي) را به آريزونا اعزام کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه به نقل از شبکه تلويزيوني "فاکس نيوز"، مقامات امنيتي يک "بسته ي مشکوک" را در دست بررسي دارند که پيش از سو»قصد به دفتر خانم گيفوردز ارسال شده بود.
اين سياستمدار دموکرات در نوامبر گذشته و پس از رقابتي نزديک با يکي از کانديداهاي جنبش محافظه کار "تي پارتي" توانست براي سومين بار به عضويت مجلس نمايندگان انتخاب شود.
مارک کلي، شوهر خانم گيفوردز، فضانورد آژانس فضايي آمريکا (ناسا) است. آنها دو فرزند دارند.
نانسي پلوسي، رهبر اقليت دموکرات مجلس نمايندگان، اين واقعه را فاجعه اي ملي خوانده است.
او گفت که خانم گيفوردز نماينده شجاع و برجسته اي است که با خود ديدگاه نسلي جديد از رهبران سياسي را به واشنگتن آورده است.
جان بينر، رئيس جمهوريخواه اين مجلس، نيز اين سو» قصد را حمله عليه همه مردم دانسته و گفته است خشونت و تهديد به خشونت عليه مقام هاي دولتي جايي در اين کشور ندارد.
اين حادثه چند روز پس از آن رخ داد که جمهوري خواهان کنترل مجلس نمايندگان آمريکا را به دست آوردند و کنگره جديد آغاز به کار کرد. در حزب دمکرات آمريکا بسياري خانم گيفوردز را شخصيتي ميانه رو مي شناسند که استعداد زيادي براي احراز مقام هاي بالاي سياسي را داراست. وي همواره نظراتي را برخلاف اکثريت هم حزبي هاي خود نمايندگي مي کرده است، حتا در مسائل بنيادين.
گيفوردز از جمله سياستمداراني بود که با قاطعيت تمام حق حمل اسلحه را به رسميت مي شناخت. او خود نيز اسلحه حمل مي کرده است. تاکيد بر کنترل سرسختانه ي مرزهاي مشترک آمريکا و مکزيک از جمله خواسته هاي وي بود.
ولي اين نماينده ميانه  روي دمکرات جزو آن دسته از سياستمداران حزبش بود که قانون بسيار سختگيرانه ي مهاجرت در ايالت آريزوناي  آمريکا را مورد انتقاد قرار مي داد.
در انتخاب رئيس فراکسيون اقليت مجلس نمايندگان، خانم گيفوردز امتناع کرد از اينکه راي خود را به نانسي پلوسي بدهد. از سوي ديگر، وي از بسياري ابتکارات و سياست هاي باراک اوباما، از جمله قانون نظام درماني کشور حمايت کرد.خانم گليفوردز از مخالفان سرسخت سارا پيلين از حزب محافظه کار جمهوريخواه است. سارا پيلين در انتخابات رياست جمهوري گذشته گليفوردز را به شدت مورد حمله قرار داده بود.
پس از راي گيري در مجلس نمايندگان در مورد قانون نظام درماني، دفتر گليفوردز در تاکسون مورد سو»قصد قرار گرفت. گزارش شده که او بارها مورد تهديد قرار گرفته است.
خانم گيفوردز بارها در مورد موضوع هاي پرمناقشه اي مانند مساله ي مهاجرت، اصلاحات نظام درماني و تحقيقات سلول هاي بنيادين ابراز نظر کرده بود.
 در اين ميان سياستمدار تندروي حزب جمهوريخواه، سارا پيلين، از اين سو»قصد ابراز تاسف کرده است.

 


 تغيير و تحول در کابينه نائوتوکان 

يکي از مقام  هاي رسمي حزب حاکم ژاپن گفت که نخست وزير اين کشور بايد پيش از نشست آتي پارلمان در ماه جاري ميلادي کابينه خود را ترميم کند. به گزارش رويترز، رسانه هاي ژاپني با اعلام اين که احتمال مي رود در تغيير در کابينه اين کشور در تاريخ 17 ماه ژانويه صورت گيرد، از احتمال برکناري "يوشيتو سنگوکو"، دبير کابينه خبر دادند. اقدام کان مبني بر برکناري سنگوکو که مهره بانفوذي در کابينه است، مي تواند باعث جلب رضايت اپوزيسيون شده و به تصويب لوايح در پارلمان کمک کند. "کاتسويا اوکادا"، دبيرکل حزب حاکم ژاپن در اين باره گفت: "نشست آتي پارلمان در تاريخي بين 21 تا 28 ماه ژانويه برگزار مي شود و هر گونه تغييري در کابينه بايد پيش از اين تاريخ انجام شود." روزنامه "نيکي" ژاپن نيز پيش از اين نوشته بود که نخست وزير اين کشور تصميم دارد پيش از نشست جديد پارلمان به منظور ائتلاف با حزب کوچکي از اپوزيسيون، تغييراتي در کابينه خود ايجاد کند. روزنامه نيکي همچنين نوشته بود که نائوتو کان سمت هايي در کابينه را به اعضاي حزب اپوزيسيوني "طلوع آفتاب" که شش کرسي پارلمان را در اختيار دارد، پيشنهاد کرده است. "کائورو يوسانو"، وزير دارايي سابق و "تاکه ئو هيرانوما"، وزير سابق بازرگاني از جمله اين افراد هستند.

 


 جنجال استراو عليه پاکستان 

جک استراو، وزير امور داخلي و وزير امور خارجه سابق و عضو پارلمان کنوني انگليس پس از دستگيري يک گروه اوباش که پس از نوشاندن مشروبات الکلي و دادن مواد مخدر به دختران جوان آنها را مورد تجاوز قرار مي دادند، در اين خصوص ابراز نگراني کرد. استراو در يک مصاحبه تلويزيوني با شبکه بي.بي.سي اعلام کرد، وي معتقد است مشکل به خصوصي در پاره اي از مناطق انگليس وجود دارد و در اين مناطق افراد پاکستاني به طور عمده زنان جوان را مورد هدف قرار مي دهند. وي آنها را به اغفال دختران جوان سهل الوصول براي سو» استفاده جنسي متهم کرد. اين سياستمدار بريتانيايي تصريح کرد: واضح است که پاکستاني ها تنها افرادي نيستند که مرتکب جرايم جنسي مي شوند. اما مشکل منحصر به فرد اين است که مردان پر سن و سال پاکستاني دختران جوان را براي سو» استفاده جنسي مورد هدف قرار مي دهند. وي با بيان اينکه اين موضوع قابل چشم پوشي نيست و سال هاست که رايج شده است گفت: لازم است که جامعه پاکستاني انگليس را به تفکر واداريم که چرا اين موضوع در حال ادامه است و گسترش مي يابد و چه مساله اي منجر به اين اقدام مردان پر سن و سال مي شود؟ اين موضوع در حالي است که هفته گذشته مشخص شد که اکثريت افراد مرتکب جرايم مزاحمت هاي خياباني پاکستاني بوده اند.

 


  رکوردشکني بن بست بروکسل 

بلژيک با پشت سر گذاشتن مدت زمان هفت ماه بدون دولت، رکوردي جديد را در زمينه بن بست سياسي اروپا به جا گذاشته است، بن بستي که هيچ نشانه اي دال بر رفع آن در زماني کوتاه ديده نمي شود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، بيش از 200 روز از بن بست سياسي و عدم تشکيل دولت در بلژيک مي گذرد بحراني که اکنون نگراني ها نسبت به اثرات آن بر اقتصاد و بازار اين کشور را بيش از پيش برانگيخته است. گرچه احزاب و گروه هاي بلژيکي در ماه هاي اخير تلاش کرده اند براي تشکيل دولت به تفاهم برسند اما مذاکرات "فلاندرها" و "فرانسوي زبان ها" براي تشکيل دولت به نتيجه نرسيده است. اين در حالي است که زمزمه هايي مبني بر برگزاري انتخابات در آينده اي نزديک به گوش مي رسد.

 


 تظاهرات حاميان اتا 

هزاران تن از مردم اسپانيا شنبه با تظاهرات در منطقه "باسک" کاهش دوران حبس جدايي طلبان اين منطقه موسوم به "اتا" را خواستار شدند.
به گزارش آسوشيتدپرس، معترضان اسپانيايي در شهر "بيلبائو" خواستار آن شدند تا 650 تن از اعضاي اتا که در زندان هاي اسپانيا در بازداشت به سر مي برند به زندان هاي اين منطقه منتقل شوند.
گفته شده، حدود 40 هزار تن در باسک در حالي که پلاکاردهايي در حمايت از اعضاي اتا در دست داشتند خواستار عفو کامل مجازات اين افراد شدند.
بنا بر اين گزارش، در اين راهپيمايي بسياري از اعضاي خانواده هاي زندانيان و همچنين اعضاي گروه هاي سياسي وابسته به گروه هاي جدايي طلب باسک شرکت کردند.

 


 محکوميت حاميان مالي اخوان المسلمين 

 دادگاه قاهره،  پنج مصري را به اتهام پولشويي و کمک مالي به گروه اخوان المسلمين به سه تا هشت سال زندان محکوم کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه،  احکام صادر شده توسط اين دادگاه که اساسا به پرونده هاي امنيتي رسيدگي مي کند، قابل تجديد نظر نيست. يکي از متهمان اين پرونده "اسامه سليمان" بود که اکنون نيز در بازداشت به سر مي برد و به سه سال زندان محکوم شد. چهار نفر ديگر که يکي از آنها تبعه عربستان سعودي بود به طور غيابي به پنج تا هشت سال حبس محکوم شدند. اخوان المسلمين که نخستين نيروي مخالف در مصر به شمار مي رود به طور رسمي توسط دولت از فعاليت منع شده است با اين حال مقامات قاهره با اين جنبش مدارا مي کنند.

 


 بازگشت دويد ميليبند از کانال بي بي سي 

ديويد ميليبند تصميم گرفته در برنامه هاي تلويزيوني شبکه بي.بي.سي حضور يابد که اين موضوع به شايعات مبني بر بازگشت قريب الوقوع وي به عرصه سياست پايان مي دهد.
به گزارش خبرگزاري پرس آسوسيشن، ديويد ميليبند وزير امور خارجه سابق انگليس از زمان شکست ناباورانه از برادر کوچکترش اد ميليبند در انتخابات رهبري حزب کارگر در سال گذشته در خصوص برنامه هاي آتي خود سکوت اختيار کرده است. با اين حال طبق اعلام شبکه بي.بي.سي اين سياستمدار که در حال حاضر نماينده منطقه شيلدز جنوبي در پارلمان است به اين شبکه طرح چند برنامه تلويزيوني را داده است. طبق بيانيه شبکه بي.بي.سي، هيچ گونه بحث قطعي در خصوص پيشنهادات صورت نيافته است. با اين حال طبق گزارش روزنامه آبزرور، باورها بر اين است که اين عضو پارلمان با کارگردان ها مذاکراتي به عمل آورده است. اد ميليبند اين هفته در مورد برادرش ابراز اميدواري کرد که وي هر چه زودتر به عرصه سياست بازگردد.

 


 پيروزي حزب کارگر در انتخابات ميان دوره اي 

نظرسنجي هاي پيش از برگزاري انتخابات ميان دوره اي در بريتانيا از پيروزي حزب مخالف "کارگر" و شکست محافظه کاران خبر مي دهد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، نظرسنجي هايي که يکشنبه در بريتانيا منتشر شده حاکي از آن است که در انتخابات ميان دوره اي پنجشنبه، حزب کارگر در مقام نخست، ليبرال دموکرات ها در مقام دوم و حزب حاکم "محافظه کار" به رهبري "ديويد کامرون"، نخست وزير اين کشور در جايگاه سوم قرار خواهد گرفت. نظرسنجي هاي اخير از پيروزي برخي نمايندگان حزب کارگر در مناطقي خبر مي دهند که نمايندگان حزب ليبرال دموکرات پيش از اين در انتخابات ماه مي 2010 به پيروزي رسيده  بودند. تحليل گران سياسي معتقدند که پيروزي نمايندگان حزب کارگر بر ليبرال دموکرات ها نشان مي دهد که جايگاه حزب ليبرال دموکرات ها به رهبري "نيک کلگ" پس از ائتلاف با محافظه کاران براي تشکيل دولت در ميان افکار عمومي تضعيف شده است.


 رويگرداني بلژيک از کليسا 

رسوايي هاي کودک آزاري که کليساي کاتوليک پرنفوذ بلژيک را به لرزه در آورد، همچنين سبب تزلزل ايمان پيروان اين کليسا شد و تا جايي پيش رفته که هر روز افراد بسياري تقاضا مي کنند نام آنها از ليست غسل تعميد حذف شود.
به گزارش خبرگزاري فرانسه ، يکي از افرادي که از سياست هاي کليسا در خصوص مساله ايدز و نيز افشاگري هاي سال گذشته درباره کودک آزاري از سوي کشيشان و خدمتکاران کليسا خشمگين است اظهار کرد:  زماني که شما با سياست هاي سازماني که در وهله اول هيچ دخالتي در انتخاب آن نداشته ايد موافق نيستيد اولين و درست ترين کار آن است که آن را رها کنيد. پس از انتشار گزارش هايي در ماه آوريل درباره تجاوز جنسي 13 ساله کشيش بروگس به برادرزاده خود که از سن پنج سالگي وي آغاز شده بود ، کميسيوني تحت حمايت کليسا در ماه سپتامبر مدارکي از 500 پرونده کودک آزاري توسط کشيشان و خادمان صومعه را منتشر کرد که 13 تن از آنان دست به خودکشي زده بودند. 
رهبر يکي از گروههاي سکولار اخلاق گراي بلژيک گفت:  بيانيه محکوم کننده پاپ بنديکت شانزدهم و انتصاب فردي محافظه کار به رياست کليساي بلژيک و پس از آن افشاگري ها در خصوص کودک آزاري به درخواست مردم براي خروج از ليست غسل تعميد منجر شد.

 


 اخبار کوتاه 

بازگشت شارون از ديار مردگان

ايرنا: پس از گذشت پنج سال از مرگ مغزي 'آريل شارون' نخست وزير سابق رژيم صهيونيستي پزشکان اعلام کردند، وي در برابر تحريکات عصبي از خود واکنش نشان داده است. اخيرا رسانه هاي رژيم صهيونيستي فاش ساختند که هزينه هاي صرف شده براي زنده نگه داشتن شارون به 440 ميليون دلار در سال بالغ مي شود.

کربلا آماده برگزاري اربعين

اليوم السابع: مقام هاي کربلا تلاش هاي گسترده اي را براي خدمت رساني و استقبال از ميليون ها زائر داخلي و خارجي براي شرکت در مراسم اربعين امام حسين (ع) آغاز کرده اند.

محاکمه بزرگ اعضاي القاعده عربستان

الحيات: وزارت دادگستري عربستان از محاکمه  765 عضو القاعده خبر داد.  شيخ عبدالله السعدان سخنگوي وزارت دادگستري عربستان، در کنفرانس خبري در رياض گفت:  از ميان اتهامات اين افراد هماهنگي و ارتباط با گروه هاي خارجي جهت توطئه چيني عليه امنيت ملي عربستان با هدف ايجاد آشوب و اغتشاش و اخلال در امنيت و قاچاق سلاح و خريد و فروش آن و در اختيار داشتن تجهيزات نظامي ممنوعه است.

کاهش قيمت مواد غذايي در الجزاير

الجزيره: پس از آنکه شورش ها در الجزاير بر سر افزايش قيمت مواد غذايي چندين کشته و زخمي بر جاي گذاشت، دولت اين کشور اعلام کرد که بهاي مواد غذايي اصلي را کاهش مي دهد. شورش هاي اخير در الجزاير دو کشته و صدها زخمي برجاي گذاشت.

کشته شدن 4 معترض در تونس

الجزيره:  درگيري هاي جديد معترضان با نيروهاي امنيتي در يکي از شهرهاي مرزي تونس واقع در 200 کيلومتري جنوب غرب پايتخت، حداقل چهار کشته و ده ها زخمي بر جاي گذاشت. يکي از شاهدان محلي در اين باره گفت که قربانيان بين 17 تا 30 سال سن داشتند و زماني کشته شدند که پليس به روي جمعيت معترضان آتش گشود.

تحقيقات اينترنتي در رابطه با حاميان ويکي ليکس

سي ان ان: دادگاهي در آمريکا از وب سايت توئيتر خواسته است اطلاعات خصوصي پنج نفر را که با وب سايت ويکي ليکس مرتبط هستند، در اختيار آنها قرار دهد. در حکمي که دادگاهي در ايالت ويرجينيا صادر کرده، از توئيتر خواسته شده تا اطلاعاتي چون نام کاربري، آدرس، شماره تلفن و مشخصات بانکي اين افراد را در اختيار دادگاه قرار دهد. ويکي ليکس با صدور بيانيه ضمن اعتراض شديد به اين اقدام دادگاهي در آمريکا اعلام کرد که احتمالا احکامي مشابه براي فيس بوک و گوگل نيز صادر شده است. ويکي ليکس در سال گذشته ميلادي، دو بار اطلاعات محرمانه ارتش آمريکا و يک بار اسناد محرمانه وزارت امور خارجه اين کشور را منتشر کرد.

بازگشايي دفتر سياسي طالبان

روزنامه آرمان ملي افغانستان: هيات شوراي عالي صلح که با هدف مذاکره با مقامات دولت پاکستان اخيرا به اين کشور سفر کرد، پس از چندين نشست با مقامات اسلام آباد، درخواست پاکستان را مبني بر گشايش دفتر نمايندگي سياسي طالبان در خاک خود پذيرفت. محسن صمداف، رهبر حزب اسلامي جمهوري آذربايجان در پي انتقاد از قانون منع حجاب در مدارس، روز جمعه در باکو پايتخت اين کشور بازداشت شد. عاکف حيدرلي، سخنگوي اين حزب گفت که علاوه بر آقاي صمداف، سه تن از اعضاي اصلي حزب نيز دستگير شده اند. ممنوعيت روسري براي دختران در مدارس آذربايجان با اعتراضهايي رو به رو شده و محسن صمداف، در گردهمايي اين حزب خواستار سرنگوني رژيم الهام علي اف، رئيس جمهوري آذربايجان شده بود. جمهوري آذربايجان، کشوري مسلمان است که بيش از نيمي از جمعيت نه ميليون نفري آن شيعه هستند.

بازگشايي منطقه گردشگري دوکره

خبرگزاري فرانسه: مقام هاي سئول اعلام کردند که در شرايطي که تنش ها بين دو کره تا حدودي کمتر شده است، کره جنوبي تصميم دارد مناطق کردشگري خود در نزديکي مرز با کره شمالي را بازگشايي کند. وزارت دفاع کره جنوبي اعلام کرد که تمامي نقاط گردشگري که در منطقه "ايمجينگاک" براي توريست ها در محدوده غربي مرز با کره شمالي در نظر گرفته شده بود، از صبح دوشنبه به روي عموم باز مي شود.

پيگيري قتل 40 عراقي در عربستان

خبرگزاري براثا: به دنبال اعدام 40 تن از عراقي هايي که راه خود را به سمت عربستان گم کرده بودند رئيس پارلمان عراق خواهان فراخواندن وزير خارجه عراق شد. منابع دولت عراق نيز اعلام کردند که دولت براي بررسي اعدام اين شهروندان عراقي در عربستان بسيار جدي است.

فرود پر دردسر وزير خارجه آلمان در پاکستان

دويچه وله: "گيدو وستروله"، وزير خارجه آلمان شنبه براي ديداري دو روزه از پاکستان وارد لاهور شد. سخنگوي وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد به علت مه گرفتگي و کاهش قدرت ديد در فرودگاه "اسلام آباد"، پايتخت اين کشور وزير خارجه آلمان وارد شهر لاهور در شرق پاکستان شد.

رزمايش مشترک  پاکستان و  عربستان

رزمايش هوايي مشترک شاهين 2 ميان نيروهاي هوايي عربستان و پاکستان در پايگاه هوايي ملک فهد در بخش غربي طائف آغاز شد.

اعتراض بي خانمان ها در مقابل اليزه

آسوشيتدپرس: در اعتراض به سياست هاي سارکوزي و وضعيت نابسامان مسکن در فرانسه، عده اي از بي خانمان هاي پاريس خانه اي متروکه در مقابل کاخ اليزه را اشغال کردند. پليس ضد شورش فرانسه ساختماني هشت طبقه را که 27 تن از جمله شماري از دانشجويان و خانواده هاي بي خانمان در آن بودند، به کلي مسدود کرد.

فراخواني گسترش اعتراض ها در يمن

الجزيره: کميته  مقدماتي گفتمان ملي در يمن از تمام گروه هاي پيوسته به اين کميته خواست جهت ناکام کردن انتخابات پارلمان آينده اعتراض هاي مردمي را شدت ببخشند. اين کميته تغييرات قانون اساسي در زمينه تمديد دوره رياست جمهوري علي عبدالله صالح، رئيس جمهور يمن را رد کرد.

حمايت بريتانيا از همه پرسي درباره پيمان اتحاديه اروپا

خبرگزاري فرانسه: وزير خارجه انگليس از طرح برگزاري همه پرسي درباره هرگونه تغيير در پيمان اتحاديه اروپا به منظور جلوگيري از رويارويي در پارلمان حمايت کرد.  لايحه اتحاديه اروپا که قرار است سه شنبه بررسي شود با اين هدف طراحي شده که نسبت به هرگونه انتقال قدرت از لندن به بروکسل از طريق برگزاري همه پرسي، اطمينان حاصل شود.