نسخه شماره 2544 - 1389/10/20 -


حذف موسيقي پاپ از جشنواره، انکار اين پديده است


اي کاش اکبر رادي بود و اجراي ما را مي ديد


فعلا ترجيح مي دهم در تئاتر و موسيقي کار کنم


انتشار عکسهاي مريم زندي از انقلا ب در بن بست وزارت ارشاد

در نشست خبري جشنواره هنر آسماني مطرح شد:
بين هنرمند طلبه و غيرطلبه ارتباطي انساني برقرار مي کنيم


پايان نقش جهانگير شاه در قهوه تلخ


سراي فرهنگ


شايعه کرده بودند; معتاد شدم


چنگيز جليلوند به جاي ناپلئون حرف مي زند


کارگاه نگارگري ايراني در فرهنگستان هنر


استان ها بايد براي جشنواره فيلم هزينه بپردازند


نيما يوشيج در مرکز هنرهاي نمايشي راديو


 حذف موسيقي پاپ از جشنواره، انکار اين پديده است  

حذف بخش رقابتي موسيقي پاپ در بيست و نهمين جشنواره موسيقي فجر انکار نوعي موسيقي و ناديده گرفتن علاقه بخش عمده اي از جوانان فعال در اين عرصه است در حالي که موسيقي پاپ پديده اي انکار نشدني است.  ماني رهنما خواننده موسيقي پاپ ضمن بيان اين مطلب درخصوص تاثير بخش رقابتي موسيقي پاپ در جشنواره موسيقي فجر در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت : ايجاد بخش رقابتي موسيقي پاپ در جشنواره موسيقي فجر فرصت مناسبي براي سازماندهي گروه هاي جوان موسيقي پاپ بود اما ناديده گرفتن تلاشهاي جوانان فعال در اين عرصه در واقع حذف و سرکوب هنرمندان موسيقي پاپ و علاقمندان به اين نوع موسيقي است.


 اي کاش اکبر رادي بود و اجراي ما را مي ديد 

هادي مرزبان در آستانه اجراي نمايش «خانمچه و مهتابي» گفت:جاي اکبر رادي خالي است. اي کاش زنده بود و اجراي ما را مي ديد.  اين کارگردان تئاتر که از ديروز اجراي نمايشش را آغاز کرد با بيان اين مطلب به ايسنا، گفت: اميدوارم با اجراي اين نمايش به هدف هايي که داشتيم، برسيم. در اين ربع قرن همکاري با اکبر رادي، فراز ونشيب هاي گوناگوني را پشت سرگذاشتيم، اما امروز به اجراي اين نمايش مي بالم همه دوستاني که با هم همکاري داريم خيلي خوب به نقش هاي شان رسيدند و اين نمايش تجربه همکاري بسيار خوبي براي ما به همراه داشت.

 


 فعلا ترجيح مي دهم در تئاتر و موسيقي کار کنم  

پگاه آهنگراني که اين روزها به عنوان عضو ثابت ارکستر ملي حضور دارد، گفت: فعلا ترجيح مي دهم در حيطه تئاتر و موسيقي فعاليت کنم.
وي با بيان اين مطلب يادآور شد: پيش از اين هم با ارکستر سمفونيک همکاري داشته ام، ولي فرصت اينکه بتوانم در ارکستر بمانم را نداشتم. اما با توجه به اينکه اين روزها تئاتر کار مي کنم، صبح ها وقت آزاد دارم و مي توانم به عنوان عضو ثابت ارکستر ملي با اين ارکستر همکاري کنم.
آهنگراني ادامه داد: تمرين هايمان يک ماه است که شروع شده و اولين اجرايمان اوايل اسفندماه با آثاري ازآقايان عليزاده و کامکار خواهد بود.

 


 انتشار عکسهاي مريم زندي از انقلا ب در بن بست وزارت ارشاد 

بنابرگفته مريم زندي(عکاس پيشکسوت ايران) آخرين صحبت ها براي انتشار کتاب عکس هاي انقلاب با وزارت ارشاد انجام خواهد شد اما اگر اين گفتگوها به نتيجه مشخصي نرسد ، در فرانسه منتشر خواهد شد.
اين هنرمند عکاس که سال هاي بسياري با عکس هايش; بخش هاي مهمي از تاريخ ايران را به تصوير کشيده است، تلاش مي کند تا عکس هاي انقلاب را در ايران منتشر کند ولي بنابر گفته وي; هرقدر که در انتشار اين کتاب کوتاه مي آيد ، وزارت ارشاد بازهم با انتشار کتاب موافقت نمي کند.
وي با اشاره به اينکه سه سال است کتاب براي انتشار درحال رفت و آمد به وزارت ارشاد است ، گفت: هنوز اميدوارم اين کتاب در ايران منتشر شود.
زندي قرار بود که امسال هم کتابي را باعنوان کتاب موسيقي ايران به چاپ برساند،  که هنوز موفق به انتشار کتاب نشده است.
زندي به ايلنا گفت: به دليل مشغله بسيار نتوانسته ام تصوير چهره چند نفر از موسيقي دانان کشور را عکاسي کنم تا تصاوير مورد نياز اين کتاب را تکميل کنم.
اين بانوي عکاسي ايران در ادامه گفت: سعي مي کنم تا سال بعد اين فرصت را ايجاد کنم تا چند عکس باقيمانده را بگيرم و کتاب را در همان سال منتشر کنم.
کتاب عکس موسيقي باعنوان «کتاب چهره هاي 5» هفت سال از زندگي مريم زندي را به خود مشغول کرده است. اين کتاب به عکاسي از اهالي موسيقي ايران تعلق دارد.
درحال حاضر نمايشگاهي از آثار اين هنرمند عکاس در گالري گلستان نيز برپاست. زندي درباره اين نمايشگاه گفت: اين نمايشگاه با حضور تعداد زيادي از بازيگران  ، نقاشان و معماران و تمامي دوستاني که دعوت بوده اند; افتتاح شد و مورد توجه قرار گرفت. اين توجه برايم رضايت بخش است چون احساس مي کنم در اين نمايشگاه که هدف آن اعلام حضور بنده در عرصه تجسمي کشور بوده ، به نتيجه دلخواه رسيده است.
وي در خاتمه اعلام کرد:12 اثر از 22 اثر به نمايش گذاشته در گالري گلستان; به فروش رفته است. البته فروش در مرحله بعدي قرار دارد چون مساله ام فروش نبوده بلکه نمايش کارهاي جديدم و جلب مخاطب و رضايت آنها بوده است.
مريم زندي، متولد دي ماه 1325گرگان و دانش آموخته حقوق و علوم سياسي از دانشگاه تهران است. او تاکنون بيش از 20 نمايشگاه انفرادي و گروهي در داخل و خارج از کشور حضور داشته است.
وي تاکنون مجموعه عکس هايي باعنوان ترکمن و صحرا، تک چهره نويسندگان در کتاب آنتولوژي داستان نويسي در ايران، مجموعه چهره هاي يک،  دو و سه باعنوان سيمايي از ادبيات معاصر ايران، سيمايي از نقاشان معاصر ايران و سيمايي از هنرمندان سينما و تئاتر معاصر ايران را به چاپ رسانده است.

 


 در نشست خبري جشنواره هنر آسماني مطرح شد:
 بين هنرمند طلبه و غيرطلبه ارتباطي انساني برقرار مي کنيم 

حجت الاسلام و المسلمين هادي صادقي  دبير جشنواره هنر آسماني  گفت: هدف از برگزاري اين جشنواره پيوند ميان حوزه علميه و مسائل هنري است.
در نشست خبري سومين جشنواره ادبي هنري«هنر آسماني» ويژه طلاب حوزه علميه که 19 دي  ماه  در حوزه هنري برگزار شد، حجت الاسلام صادقي با اشاره 19 دي و قيام خونين مردم قم در سال 1356 تصريح کرد: امروز مناسب جشنواره اي است که امسال دوره سومش را تجربه مي کند،که دو دوره گذشته آن به فاصله 2 سال برگزار شد.
وي اهداف اين جشنواره را ايجاد ارتباط بين طلاب و فضلاي هنرمند با ساير هنرمندان، شناسايي و کشف استعدادهاي هنري طلاب، گسترش فرهنگ ديني از طريق تربيت نيروي انساني کارآمد و سازمان دهي نيروهاي هنرمند حوزه برشمرد.
دبير جشنواره همچنين عنوان کرد: در اين فاصله دبيرخانه دائمي تاسيس و شرايط اوليه براي مراجعه کنندگان فراهم است. اميدوارم اين جشنواره بتواند« هنر آسماني» را معرفي و ترويج کند.
صادقي با بيان اينکه ايرانيان پژوهش هاي هنري زيادي در اختيار ندارند، توضيح داد: بايد تلاش کنيم در عرصه هنر معنويت گرا پژوهش شود و راهکارهايي ارائه شود که مضامين جديد امکان خلق پيدا کنند و اين پژوهش ها زماني ممکن مي شود که هنرمند ذوق و توان هنري داشته باشد و فضلا بتوانند راهگشاي خود و فضاي هنري جامعه باشند. اکنون علاوه بر طلاب مراجعه تقليد نيز از هنر حمايت مي کنند و معتقدند عرصه هنر نه تنها خوب است، بلکه لازم است.
وي در موردعملکرد جشنواره هنرآسماني توضيح داد: در حال حاضر در حال دريافت آثار براي دوره هاي سوم هستيم که در اسفندماه برگزار مي شود و دو هفته تا ارسال آثار باقي است. همين طور داوران در عالي ترين سطح هستند و از بين روحانيون و هنرمندان طراز اول کشور انتخاب شدند.
حجت الاسلام و المسلمين هادي صادقي بخش هاي اين جشنواره را هنرهاي نمايشي، هنرهاي تجسمي، ادبيات و پژوهش در هنر برشمرد.
در بخش ديگري از اين نشست، دبير جشنواره هنر آسماني مطرح کرد: روحانيون از چند جهت مي توانند در هنر موثر باشند به طوري که هنرمند طلبه در کنار هنرمند غير طلبه قرار مي گيرد و با يکديگر ارتباط انساني برقرار مي کنند. همين طور از حيث توليد فکر نيز مي تواند راه و روشي جديد خلق کند.
صادقي با طرح اين سوال که آيا يک فيلمساز مسلمان مي تواند از جاذبه هاي خاصي بهره  برد؟ بيان کرد: يک هنرمند مسلمان بايد نوعي جاذبه هاي آسماني محقق کند. رسالت فضلاي هنرمند هم اين است که بتوانند چنين روشي را ترويج کنند.

 


 پايان نقش جهانگير شاه در قهوه تلخ  

وفا ملک زاده مدير روابط عمومي مجموعه «قهوه تلخ» گفت: توزيع اين سريال که به احترام ماه محرم متوقف شده بود از اين هفته روز دوشنبه در تهران و شهرستانها آغاز خواهد شد.
وي در ادامه عنوان کرد: «در اين قسمت شاهد هستيم بيماري جهانگير شاه باعث مي شود او ديگر قادر به اداره دربار نباشد. در نتيجه بلوتوس را طي حکمي جانشين خود اعلا م مي کند. مستشار و بلوتوس تصميم مي گيرند  سرو ساماني به اوضاع دربار بدهند که قيصر الملوک خواهر بزرگ شاه وارد مي شود.»ملک زاده درباره پايان بازي بازيگران اين مجموعه گفت:«نقش جهانگير شاه که محمدرضا هدايتي آن را ايفا مي کرد در اين مجموعه به پايان مي رسد. همانطور که پيش از اين بازي بيژن بنفشه خواه و آرام جعفري به دليل زمان قراردادي که بسته بودند، به اتمام رسيده بود.»
ساخت اين مجموعه با 34 بازيگر اصلي و گروهي شامل 200 نفر و با پيش توليد حدود پنج ماه براي طراحي و ساخت دکور و همچنين طراحي و دوخت لباس، از مهرماه سال 88 آغاز شده و حدود شش ماه ديگر ادامه خواهد داشت.
سريال«قهوه تلخ» از23 شهريور ماه و با برنامه هر هفته سه قسمت در يک بسته، از طريق فروشگاه هاي معتبر سراسر کشور عرضه مي شود.

 


 سراي فرهنگ 

کارگاه يکروزه سرطان سينه در فرهنگسراي اميد

فرهنگسراي اميد با همکاري انجمن زن و سلا متي و به منظور ارتقاي سطح دانش شهروندان در رابطه با بيماري هاي شايع زنان اقدام به برگزاري کارگاه يکروزه سرطان سينه در تاريخ 28 دي ماه مي نمايد. سرطان سينه يکي از مهمترين وشايع ترين بيماري ها در زنان است و دانستن اطلا عات اساسي در اين زمينه براي هر زني اگرچه دچار اين بيماري نيز نباشد به دليل شايع بودن و مهم بودن بيماري لا زم است.

کارگاه آموزش فرزند پروري در فرهنگ سراي اشراق

آموزش هاي مختلف براي پدر و مادران در همه سنين پيشنهاد مي شود همچنين براي افراد و جوانان تازه ازدواج کرده و کساني که قصد فرزنددار شدن را دارند، آن آموزشها بسيار مهم مي باشد. فرهنگسراي اشراق با هدف آشنايي خانواده ها با روشهاي جديد تربيت فرزندان اقدام به برگزاري کارگاه آموزش فرزند پروري از تاريخ 25 دي ماه نموده است.

رفتار با فرزندان در فرهنگسراي خاتم

فرهنگسراي خاتم (ص) با هدف ارتقاي فرهنگ مسووليت پذيري متقابل خانواده ها و بررسي مشکلا ت آنها سلسله نشست هاي تخصصي را برگزار مي کند. اين نشست ها در روزهاي 10/22،11/14، 11/27 و 12/18 ساعت 15 به ترتيب ويژه گروه سني 2 تا 7 سال- کودکي اول 7 تا 11 سال، کودکي دوم 11 تا 20 سال- نوجواني، 20 تا 40 سال- جواني، پيرامون موضوعات و بحران هاي خاص آن دوران از قبيل: ارتباط با کود کان، انتظارات کودکان، هدايت فکر کودک به سمت معنويات، بلوغ جسم و پيشگيري هاي مهم اين دوران، شکل گيري رفتار، جوانان و احترام به والدين، تاثيرات روابط صميمانه والدين در روح جوان و... با حضور حجت الا سلا م و المسلمين استاد غياث، دکتر بهزادي و دکتر طاهري مورد تحليل و بررسي قرار مي گيرد.

عروسک در فرهنگسراي گلستان

فيلم سينمايي «عروسک» به کارگرداني ابراهيم  وحيدزاده در سينما  خانوادگي  فرهنگسراي  گلستان اکران مي شود. بهاره رهنما در اين فيلم  نقش دختري به نام فرشته را بر عهده دارد که مدتي به دنبال  کار است و از طريق دختر خاله اش با يک شرکت توليدي آشنا  مي شود، خسرو  رئيس شرکت  پس از مدتي با فرشته ازدواج  مي کند و در طي  چند روز  فرشته  به سمت مدير عامل  شرکت منصوب  مي شود اما  اتفاقات بدي  در انتظار  فرشته است که...

طب سنتي  در فرهنگسراي هنگام

فرهنگسراي هنگام به منظور آشنايي با خواص گياهان دارويي، روز سه شنبه  21 دي ماه  کارگاه آموزشي «حکيم خانواده» را برگزار مي کند.پنجمين  جلسه کارگاه آموزشي «حکيم خانواده» روز سه شنبه از ساعت 10 تا 12 برگزار مي شود. در اين نشست  کارشناس اداره سلا مت شهرداري منطقه 4، پيرامون  طب سنتي و فوايد داروهاي گياهي سخنراني مي کند. همچنين با پاسخ به پرسش هاي حاضرين، آموزش هاي لا زم  و چگونگي  مصرف داروها را ارائه مي دهد.

 


 شايعه کرده بودند; معتاد شدم  

ثريا حکمت بازيگري که بيش از شش سال است که خانه نشين شده و مقابل دوربين نرفته، علت آن را رابطه اي شدن شغلش مي داند.
اين بازيگر 57 ساله که در پرونده کاري اش حضور در آثاري چون «نقطه ضعف»، «تصوير آخر»، «خواستگاري»، «نيش»، «آواز قو» و فيلم به ياد ماندني «اي ايران» به چشم مي خورد، در گفت وگو با ايسنا، درباره عدم حضورش در عرصه بازيگري گفت: مدتي شايعه کرده بودند که من معتاد شدم در صورتيکه ناراحتي قلبي دارم و مصرف موادمخدر باعث مرگم مي شود و حتي کار به جايي رسيد براي آنکه اجازه بازي به من بدهند، عدم اعتياد گرفتم.

 


 چنگيز جليلوند به جاي ناپلئون حرف مي زند  

«چنگيز جليلوند» براي بار دوم پس از 40 سال دوباره به جاي شخصيت «ناپلئون بناپارت» سخن مي گويد.
به گزارش فارس، تاکنون بيش از 92 درصد از تصويربرداري مجموعه تلويزيوني «تبريز مه آلود» به پايان رسيد. تصويربرداري سريال «تبريز مه آلود» به کارگرداني و نويسندگي محمدرضا ورزي از اواسط تيرماه آغاز شد و اين روزها ضبط سکانس هاي باقيمانده سريال شامل جنگ هاي ايران و روسيه در شهرک سينمايي غزالي در حال انجام است. با ضبط اين سکانس ها تصويربرداري اين مجموعه بزرگ تاريخي نيز به پايان مي رسد.

 


 کارگاه نگارگري ايراني در فرهنگستان هنر  

کارگاه تخصصي نگارگري ايراني با حضور فريده تطهيري مقدم درمرکز هنر پژوهي نقش جهان وابسته به فرهنگستان هنر برگزار مي شود.  به گزارش مهر، کارگاه تخصصي نگارگر ايراني براي آشنايي با تکنيک هاي اجراي نگارگري و ويژگي هاي مختلف مکاتب نگارگري از جمله اصفهان، هرات، تبريز برگزار مي شود. "آشنايي نظري با مکاتب نگارگري و مينياتور ايراني به ويژه مکتب اصفهان"، "بررسي يک مجلس و انتخاب يک شخصيت انساني براي طراحي"، "طراحي با مداد از شخصيت مورد نظر"، "قلم گيري"، "رنگ گذاري"، "قلم گيري و اجراي نهايي 1 و 2 " و "انتخاب و طراحي يک عنصر ديگر در صحنه مثل درخت، کوه، آب و..." از جمله مباحث آموزشي دوره اول در اين کارگاه است.

 


 استان ها بايد براي جشنواره فيلم هزينه بپردازند 

«به دليل ظرفيت فرهنگي جشنواره بين المللي فيلم فجر و با توجه به  علاقمندي مردم در سطح کشور به اين رويداد مهم سينمايي هر استاني با پرداخت هزينه هاي برگزاري مي تواند ميزبان بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر باشد.»  به گزارش ايسنا روابط عمومي معاونت امور سينمايي و سمعي وبصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام کرد:با توجه به اينکه رديف هاي بودجه فرهنگي استاني به صورت مجزا در اختيار هر استان قرار مي گيرد و اين تخصيص بودجه به خوبي براي هر استان در سالجاري تخصيص يافته است هر استاني که بتواند هزينه هاي برپايي جشنواره فيلم فجر در استان خود را پرداخت نمايد مورد استقبال معاونت امور سينمايي قرار خواهد گرفت.»


 نيما يوشيج در مرکز هنرهاي نمايشي راديو 
نويسنده : معصومه نورزاد

ميدان پانزده خرداد . تهران . ساعت 9 صبح
آلودگي هوا امانم را بريده، همين طور که با عجله به سمت راديو تهران مي روم با خود فکر مي کنم، چه همتي دارند اين هنرمندان راديو که با وجود استنشاق هواي آلوده اين قسمت از تهران هر روز اين مسير را طي مي کنند.
مرکز هنرهاي نمايشي . ساعت 30:9 صبح
 از پله ها بالا مي روم. در برابر چشمانم عکس هاي اجراهاي راديويي هنرمندان يک به يک از نظرم مي گذرد.
با يک نگاه مي تواني شوق و شور را در اين تصاوير مشاهده کني. گويي به جهان آمده اند تا پيام آور مهري باشند که دلها را به واسطه شنيدن به هم پيوند مي دهند.
لحظاتي بعد- اتاق تمرين شماره 3
اينجا نگاه ها مهربان و متواضع است.عرض ادبي مي کنم و کناري مي نشينم.
هنوز دقايقي به آغاز تمرين مانده است.نيم نگاهي به ميز بزرگي که بازيگران دور تا دورش نشته اند مي اندازم. همه چيز ساده و ابتدايي است. چند ليوان چاي. قندان و جعبه خرمايي که يکي از بازيگران آنجا مي گذارد.
قرار است نمايشنامه شاعر کوه نشين که درباره علي اسفندياري شاعري که او را با نام هنري اش نيما يوشيج  مي شناسند  تمرين و پس از آن ضبط شود.
با خود مي گويم: حتما اين قصه هم داستاني روايتي دارد. ساده و خطي و به خاطر ميآورم; زادگاه کودکي ام. مازندران سرسبز و پدربزرگي که نيما را اينگونه معرفي   مي کرد: خاکي و ساده و به غايت مهربان.
لبخندي مي زنم و فکر مي کنم: آيا نويسنده اين نمايشنامه پدر بزرگ را مي شناخته؟ آيا نقشي براي او و مادرم که آن زمان نوجواني بيش نبود در نظر گرفته است؟ مادرم او را چنين توصيف مي کند: نيما آنقدر افتاده، متواضع و مهربان بود که باورت نمي شد فرزند خانواده اي ثروتمند  است. طرفدار مردم ساده دل روستايي و عاشق طبيعت که بيشتر اوقات  مي توانستي اشعارش را بر روي کاغذهاي شيريني و سيگار اشنو پيدا کني.
موسيقي محلي مازندراني  که پخش مي شود آنچنان سوزناک است که تاثيري دو چندان بر فضاي تمرين مي گذارد.
بازيگران به فکر فرو مي روند. بعضي هايشان که با گويش مازندراني آشنا هستند زيرلب همگام با خواننده زمزمه مي کنند ديگر تقريبا همه بازيگران آمده اند; دور يک ميز مي نشينند و متن را روخواني مي کنند.
قسمت چهارم نمايشنامه است که خوانده مي شود. هر چه بيشتر مي شنوم، بيشتر متاسف مي شوم که  اي کاش سه قسمت گذشته را هم گوش داده بودم.
با آنکه هنرمندان تمرين مي کنند و ضبط نهايي نيست اما آنقدر اجرايشان  تاثير گذار و دلنشين است که احساس مي کنم با نيما کنار رودخانه نشسته ام و بي اينکه او با خبر باشد به نامه اي که براي مادرش مي خواند گوش مي دهم.
چنين نوشته: مادر عزيزم; شايد از رفتن من خيلي دلتنگ باشي; ممکن است مرا ديوانه خطاب کني اما اگر در کنه خيالات من تعمق کني خواهي ديد که خيالات چقدر مقدس و بيآلايش است. هرگز نمي توانستم در شهر بمانم و آن طوري که بارها گفته ام متحمل تملق و بندگي نباشم; نمي توانستم دوره زندگاني را به انجام کارهايي که شايسته من نيست به سر آورده باشم. هر کس محققا به مقتضاي طبيعت خودش کار مي کند; من هم مي خواهم کاري کنم که شايسته من است.
مي انديشم; تا به حال متن هاي روايي بسياري گوش داده ام اما اين نمايشنامه حال و هواي ديگري دارد ; معلوم است نويسنده فضا را به خوبي مي شناخته و توانسته آن را به سادگي و شيوايي خاص خودش بيان کند.
در اين ميان ، يکي از بازيگران که از خواندن نمايشنامه به وجد آمده مي گويد:  کلکل اين دو نفر خيلي خوشگله (منظورش گفتگو هاي اشخاص نمايش است)
و بازيگر مقابل با شيطنت پاسخ مي دهند: خوشگل بازي مي کنيم..
و اينجاست که علي آقا با سيني پر از چاي وارد مي شود. بازي بچه ها او را نيز به وجد ميآورد، لحظه اي درنگ مي کند و سپس مي رود.
با آنکه زمان زيادي صرف خواندن و تمرين کردن مي شود اما شوخ طبعي بازيگران فضا را دلچسب و دوست داشتني مي کند.
احترام متقابل  و اعتماد به يکديگر در اين جمع به خوبي حکايت از حرفه اي بودن اعضا دارد.
گاه گاهي درباره اينکه اصطلاحات محلي چگونه ادا شوند با هم مشورت مي کنند تا به درست ترين شکل، کلمات را ادا کنند.
ارتباط عميق عاطفي نيما با کوه نشين ها لحظات واقعي و شگفت انگيزي را براي شنونده اين نمايش ايجاد مي کند.
آنجا که براي نوري حشمت شعري به زبان يوشي مي خواند:
من کاجور سرخ جمه تليمه
من کاجور سرخ جمه تليمه
من گدايون خرشه چاشني مه
فصل و هارون بلبولونه کليمه
فصل زمسون تش بن کليمه
و در جواب به سوال او که اين شعر به زبان تهراني چه معنايي دارد، مي گويد: من تيغ سرخ جامه دامنه کوهستانم / من چاشني خورشت گدايانم / فصل بهار آشيانه بلبلانم/ فصل زمستان خاکستر زير آتش
ويژگي مهم اين نمايشنامه، برش هاي خاصي از زندگي اين شاعر ساختار شکن است که در يک جريان هوشمندانه به هم پيوند خورده اند.
به عنوان شنونده در پايان نمايش آنچنان تحت تاثير فراز و فرودهاي زندگي نيما قرار گرفتم که به خود قول مي دهم  زماني را براي شنيدن نمايشنامه هاي راديويي اختصاص دهم.
دلم نمي خواهد اينجا را ترک کنم اما  لبخند بازيگران  در هنگام خروج و صميميتي که در نگاهشان مي گذرد خداحافظي را برايم آسانتر مي کند.
با احساسي بي نظير راديو را ترک مي کنم اما اين بار حتي آلودگي هوا هم دلپذير مي نمايد. حالا دليل اين که هنرمندان راديو هر روز با وجود استنشاق هواي آلوده تهران اين مسير را طي مي کنند را در مي يابم و آن چه مي تواند باشد جز عشق ...
اشاره:
شاعر کوه نشين به نويسندگي علي دنيوي ساروي با بازي مهين نثري، پري امير حمزه، صديقه کيانفر، توران مهرزاد،فريبا متخصص ، فريبا طاهري ، سعيده فرضي، راضيه موميوند، محمد عمراني، بيوک ميرزايي، احمد گنجي، رضا عمراني، مهرداد عشقيان، اسماعيل بختياري، مجيد حمزه، عبدالعلي کمالي، ايوب آقاخاني،عباس شادروان، مهرداد مهماندوست، مهدي طهماسبي، سلمان خطي، هرمز سيرتي، نورالدين جواديان،  سينا نيکوکار، مهدي نميني مقدم  امير زنده دلان، عباس توفيقي، محمد پورحسن، محمد حسين مجدزاده، مجيد سهرابي، مهدي گياهي، عباس وفايي و به سردبيري مجيد نظري نسب،کارگرداني جواد پيشگر، افکتور فرشاد آذر نيا، صدابردار علي حاجي نوروزي ، تهيه کننده شهريار کرمي و به نوازندگي نيما حمزه و نيما جوزي، از سه شنبه 21 دي ماه هر شب ساعت 30:23 از شبکه راديويي جوان پخش خواهد شد.