نسخه شماره 2541 - 1389/10/16 -


تمام بدهي هاي حق التدريسي ها تا پايان آذر پرداخت شد

سازمان حج اعلام کرد:
آغاز پذيرش متقاضيان داراي اولويت تشرف از 22 ديماه


علت مرگ ببر سيبري مشمشه اعلام شد

دستجردي اعلام کرد:
آزمون استخدام پرستاران 6 اسفند


آسيب هاي اجتماعي

معاون وزير رفاه:
200 هزارکارگر ساختماني سال آينده تحت پوشش بيمه اجتماعي قرار مي گيرند

وزير علوم:
مجوز استخدام 7 هزار عضو هيات علمي دانشگاه ها اخذ شده است


اخبار کوتاه


 تمام بدهي هاي حق التدريسي ها تا پايان آذر پرداخت شد  

وزير آموزش و پرورش گفت: در سازمان پژوهش و برنامه ريزي و پژوهشگاه مطالعات معلم; محققان، پژوهشگران و صاحب نظران زيادي مشغول بررسي و تدوين کتاب هاي درسي هستند و از طرفي هم برنامه درسي ملي در حال تصويب است تا کتاب هاي درسي متناسب با نيازهاي دانش آموزان ارائه شود.  به گزارش ايسنا، حميدرضا حاجي بابايي ضمن اشاره به اهتمام بخش هاي مختلف وزارت آموزش و پرورش براي به روز رساني کتب درسي اظهار کرد: در سازمان پژوهش و برنامه ريزي، محققان، پژوهشگران و صاحب نظران زيادي مشغول بررسي و تدوين کتاب هاي درسي هستند. در پژوهشگاه مطالعات معلم هم، 300 مورد کاربردي پژوهش بروي کتب درسي در دستور کار است. از طرفي هم برنامه درسي ملي در حال تصويب است تا کتب درسي بازبيني و يک بار ديگر نقشه راه کتب درسي تدوين شود.  وي خاطر نشان کرد: البته برخي از کتاب هاي درسي هر ساله منطبق با نيازهاي روز دانش آموزان دستخوش تغييراتي مي شوند. بنابراين اين کار در آموزش و پرورش با توجه ويژه در حال دنبال شدن است. البته تحقيق بروي کتاب هاي درسي پايان پذير نيست و هيچ گاه نمي توانيم اين را بگوييم که به تمام اهداف دست پيدا کرده ايم.  حاجي بابايي تحول بنيادين در نظام آموزش و پرورش را يکي از اقدامات مهمي دانست که مي تواند مسوولان نظام آموزشي کشور را به سمت و سوي ايجاد تفکر، انديشه، نوآوري و خلاقيت در کتب درسي هدايت کند.  وزير آموزش و پرورش همچنين ارتقاي سطح معلومات و دانش معلمان را يکي از برنامه هاي اين وزارتخانه عنوان کرد و افزود: ارتقاي سطح آموزشي هاي ضمن خدمت معلمان مساله بسيار مهمي است که بايد تقويت شود.وزير آموزش و پرورش ادعاهايي که درباره عدم پرداخت طولاني مدت حقوق حق التدريسي ها مطرح مي شود را صحيح ندانست و اظهار داشت: تمام بدهي ها تا پايان آذرماه سال جاري به حق التدريسي ها پرداخت شده است و اضافه کارها نيز دي ماه پرداخت مي شود. اما اين ادعا نيازمند بررسي است تا مشخص شود آيا چنين موردي وجود دارد. ثانيا تعداد حق التدريسي ها چندان زياد نيست که حقوق آنها پرداخت نشده باشد.


  سازمان حج اعلام کرد:
 آغاز پذيرش متقاضيان داراي اولويت تشرف از 22 ديماه  

پذيرش متقاضيان داراي اولويت تشرف از تاريخ 22 ديماه به ترتيب اطلاعيه هاي هريک از استانها در جرايد محلي آغاز و عمليات اعزام معتمرين طي يک دوره حداکثر 6 ماهه تا آغاز ماه رمضان ادامه دارد.
به گزارش مهر، سازمان حج و زيارت در مورد نحوه تشرف متقاضيان به عمره مفرده سال 1390-1389 اطلاعيه اي به شرح ذيل صادر کرد:
پذيرش متقاضيان داراي اولويت تشرف از تاريخ 22 دي ماه به ترتيب اطلاعيه هاي هر يک از استانها در جرايد محلي آغاز و عمليات اعزام معتمرين طي يک دوره حداکثر 6 ماهه (تا آغاز ماه مبارک رمضان) ادامه دارد. بنابراين از تمام افرادي که واجد شرايط تشرف در سال جاري هستند دعوت مي شود با عنايت به نکات ذيل اقدامات لازم را انجام دهند.
توضيح مهم: تشرف معمترين در هر زمان منوط به صدور به موقع رواديد از طرف سفارت دولت عربستان و تاييد جداول پروازي است.
1-همه دارندگان قبوض بانک ملي ثبت نامي در سالهاي 63، 76 و 82 تا پنج فرودين سال 1386 که تاکنون به هردليلي مشرف نشده اند واسناد بعد از پنج فروردين سال 1386 چنانچه با مجوز دفاتر حج و زيارت استاني صادر و ظهرنويسي شده باشد.
2-دارنندگان اولويتهاي يک تا 180 بانک ملت که در ثبت نام عمومي سال 1387 شرکت کرده و کارت ثبت نام داراي اعتبار را در دست دارند.
تبصره: متقاضيان به منظور اطلاع از اولويتهاي تشرف مي توانند با مراجعه به سايت بانک ملت به آدرسir.dankmellat.www مراجعه و يا به شعب مربوطه رجوع کنند و يا مي توانند با شماره تلفن 1556(مرکز ارتباطات مردمي بانک ملت) و يا ارسال شماره ثبت نام خود به مرکز پيام بانک ملت به شماره 300034 (از طريق پيامک) از اولويت تشرف خود مطلع شوند.
3- همه افراد بند هاي فوق الذکر که در سالهاي قبل اقدام به ثبت نام نزد کارگزاران مجازکرده ولي به علتي مشرف نشده اند و وجوه آنان نزد يکي از شرکت هاي مجاز از طرف سازمان يا بانک بوده و بستانکار هستند ( منوط به اينکه قبل از مراجعه به کارگزاران در روز ثبت نام حتما نسبت به اخذ تائيديه از دفاتر حج و زيارت در استان اقدام و قبض خود را در شعب بانک مربوطه پايدار کنند.
1-اسامي و آدرس دفاتر زيارتي مجاز به همراه تاريخ پرواز،گروه قيمتي و هزينه آن و ساير اطلاعات لازم در هر استان توسط دفاتر حج و زيارت استان در روز 20 دي ماه از طريق جرايد کثيرالانتشار محلي اعلام و پذيرش متقاضيان نيز در دفاتر زيارتي آغاز مي شود.
2-تاقبل از اعلام رسمي کارگزاران در جرايد، هيچ يک از کارگزان مجاز به پذيرش متقاضيان و اخذ مدارک از آنان به هيچ وجه و تحت عناوين رزرو، ليست انتظار و... نبوده و ثبت نام فقط در روز و ساعت اعلام شده از سوي دفتر حج و زيارت استانها با حضور ناظرين مربوط انجام مي شود.
لازم به ذکر است چنانچه در مهلت مقرر(برابر اطلاعيه استاني دفاتر حج و زيارت) مراجعه واجدين شرايط براي ثبت نام و تکميل ظرفيت هاي پروازي صورت نگيرد ، سازمان حج و زيارت با دعوت از اولويت هاي بعدي نسبت به تکميل ظرفيت گروه ها اقدام خواهند کرد.ازاين رو از هم اکنون توصيه مي شود که متقاضيان ظرف مهلتي که تعيين مي شود به کارگزاران مجاز در سطح استان / شهرستان مربوط مراجعه موثر کنند.
1-تشرف معتمرين با گذرنامه عادي بين المللي (باحداقل 7 ماه اعتبار از تاريخ پرواز کاروان) امکان پذير است. دريافت گذرنامه جديد و يا تمديد اعتبار آن و همچنين پرداخت عوارض خروج از کشور به عهده متقاضي بوده و اخذ گذرنامه انفرادي براي ساير افراد خانواده( فرزندان دختر و پسر که در زمان پرواز 17سال تمام داشته باشند الزاميست.
2-متقاضي با مراجعه به هريک از دفاتر خدمات زيارتي امکان انتخاب گروه و تاريخ پرواز مورد نظر خود را دارد ازاين رو توصيه مي شود افراد با مراجعه به نزديکترين کارگزار(محل سکونت يا کار) و نسبت به انتخاب گروه و رزرواسيون(درصورت وجود ظرفيت خالي) اقدام کنند.هنگام ثبت نام اوليه (رزرواسيون) اصل قبض بانکي داراي اولويت، کارت يا شماره ملي، اصل و کپي شناسنامه و ساير مدارکي که در اطلاعيه هاي استاني ذکر مي شود را جهت خود و همراهان درجه اول (همسر-فرزند-پدر-مادر-برادر-خواهر) به کارگزار مبدا»(رزروکننده)ارائه مي شود و برگه رزور جا را دريافت مي کنند. متقاضيان مندرجات برگه رزرواسيون تحويلي را به دقت مطالعه کرده و وفق مفاد مطالب ذکر شده ادامه فرآيند را دنبال کنند.
توضيح مهم: براي متقاضيان که اقدام به ثبت نام در پروازهاي يک ماه نخست عمليات مي کنند ارائه اصل گذرنامه داراي اعتبار الزامي بوده و در اسرع وقت مي بايست مراحل بعدي ثبت نام را دنبال و ثبت نام خود را قطعي کنند.
3- با توجه به اينکه ظرفيت هر گروه تعيين و قابليت افزايش ندارد، لذا هنگام مراجعه به دفتر زيارتي به نحوي اقدام شود که جهت خود و همراهان و ساير افرادي که تمايل دارند باهم مشرف شوند واولويت تشرف نيز دارند ثبت نام و رزرواسيون انجام دهند زيرا پس از تکميل ظرفيت گروه، افزايش ظرفيت مقدور نيست از اين رو هنگام ثبت نام اوليه (رزرواسيون) دقت لازم را مبذول کرده و مندرجات برگه رزرواسيون تحويلي مطالعه فرمايند.
تذکر: دارندگان قبوض بانک ملي که سيستم در تائيد اطلاعات آنان اعلام مغايرت و اشکال جزئي مي کند، مي بايست قبل از مراجعه به کارگزار مقصد و قطعي کردن ثبت نام حتما به يکي از شعب بانک ملي مراجعه و رفع مغايرت نمايند ليکن امکان رزرواسيون و ثبت نام اوليه براي اينگونه افراد فراهم است.
4- خروج از کشور مشمولين وظيفه عمومي و پرسنل نيروهاي مسلح تابع مقررات مربوطه خواهد بود از اين رو ثبت نام آنان در پروازهاي يک ماه نخست عمليات منوط به هماهنگي لازم و ارائه گذرنامه معتبر و يا داراي اجازه خروج ازکشور مي شود.
1-امکان انجام ثبت نام اوليه و رزرو جا در همه کارگزاران مجاز سطح استان که در جرايد محلي دفاتر حج و زيارت منتشر مي شود وجود دارد ليکن قطعي کردن ثبت نام منوط به مراجعه به کارگزار مقصد در مهلت تعيين شده است. (برابر مفاد برگه رزرواسيون)
2-هزينه هاي سفر مشمولين تشرف که بخش اصلي آن شامل هزينه ارزي و ريالي سفر و بليط هواپيمايي است طي قبض ما به التفاوت توسط متقاضي در بانک عامل قابل واريز خواهد بود علاوه بر آن بخش ديگري از هزينه تشرف که شامل هزينه جلسات آموزشي، هزينه هاي اداري کارگزاران، مدير و معاون راهنما است و بر اساس ظرفيت هر گروه/ ايستگاه پروازي متغير است (که مي بايد برابر قيمت هاي مصوب دفتر حج و زيارت اين جدول در محل ثبت نام کارگزار نصب و قابل رويت باشد) به حساب بانکي کارگزار مربوط واريز مي شود.
3-ضمنا هر دفتر زيارتي براي انجام ثبت نام اوليه از متقاضي در ساير دفاتر زيارتي مبلغ 20 هزار ريال به ازاي هر نفر دريافت مي کند. لذا پرداخت هرگونه وجه غير از مبالغ مذکور در بند فوق تحت هيچ عنواني به صورت واريز به حساب و يا پرداخت نقدي مجوزي ندارد.
تذکر: برخي از گروه ها جهت تهيه و تامين ساک يک شکل معتمرين، البسه و لوازم احرام و طواف و همچنين حمل و نقل از محل سکونت به فرودگاه در داخل کشور و بالعکس به صورت يکجا اقدام مي کنند که در اين صورت مي بايد در جلسات اول نسبت به انتخاب 3 نفر نماينده از بين زائرين اقدام و با نظارت آنان هزينه هاي خريد وسايل مذکور و حمل و نقل محاسبه، دريافت و انجام شود.


  علت مرگ ببر سيبري مشمشه اعلام شد  

گروه اجتماعي:پس از گذشت يک هفته از مرگ ببر نر سيبري که در باغ وحش ارم تهران اتفاق افتاد و اظهار نظرهاي مختلف مسوولا ن پس از اين اتفاق تاسف بار در خصوص علت مرگ ببر سيبري در نهايت علت مرگ مشمشه اعلا م شد. دليل تلف شدن ببر «نر» در باغ وحش تهران بيماري مشمشه عنوان شد.  به گزارش ايسنا نتايج نهايي آزمايشات باليني صورت گرفته توسط تيم دامپزشکي دقايقي پيش از مخابره اين خبر مشخص شده بر اساس آن علت تلف شدن ببر «نر» سيبري در باغ وحش تهران ابتلا به بيماري باکتريايي مشمشه بوده است.  از سوي ديگر قرار است نمونه اي براي تاييد نهايي بيماري مذکور توسط سازمان دامپزشکي به آزمايشات مرجع ارسال شود.  بدين ترتيب به نظر مي رسد قرنطينه باغ وحش تهران تا عادي شدن شرايط و رفع خطر ادامه مي يابد.  مهندس هوشنگ ضيايي، مشاور معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست که دو هفته است مسووليت پروژه احياي نسل ببر مازندران را بر عهده گرفته چندي پيش در گفتگويي با ايسنا با اشاره به انجام تست FIV (ايدز گربه سانان) در باغ وحش تهران گفته بود که نتايج بررسي ها نشان داده است تستFIV  ببر نر سيبري، ببر بنگال موجود در باغ وحش تهران و 5 قلاده شير باغ وحش تهران مثبت بوده اما نتايج اين تست در ببر ماده منفي بوده است.  وي همچنين تاکيد کرده بود اگر علت اصلي مرگ ببر سيبري بيماري مشمشه باشد اين بيماري از طريق گوشت آلوده وارد بدن اين حيوان شده است.  براساس اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، مشمشه يک بيماري قابل انتقال از حيوان به انسان است که با توجه به سابقه وجود آن در کشورهاي همسايه و به خصوص گزارش موارد اخير طغيان اين بيماري بين تک سمي ها (الاغ، قاطر، اسب ) در کشور عراق و احتمال ورود اين حيوانات آلوده به داخل کشور به عنوان يک تهديد جدي براي جمعيت تک سمي ها و جمعيت انساني در کشور مطرح است. 
عامل مشمشه همراه با سياه زخم به عنوان سلاح بيولوژيک مدرن از سال 1915 ميلادي مورد استفاده قرار گرفته است و در بسياري از کشورها اين بيماري پس از انجام اقدامات قرنطينه اي و ساير اقدامات کنترلي حذف شده است.  از دهه 1940 ميلادي تا کنون انتقال مشمشه به انسان در آمريکا ديده نشده است ولي در بين حيوانات اهلي در افريقا، آسيا، خاورميانه و مرکز و جنوب آمريکا شايع است.  بيماري مذکور در گربه ها و سگ ساناني که از گوشت اسب هاي آلوده تغذيه کرده اند اتفاق افتاده است، بعلاوه ترشحات تنفسي و ترشحات پوستي اسبهاي بيمار بسيار مسري است.


 دستجردي اعلام کرد:
 آزمون استخدام پرستاران 6 اسفند  

وزير بهداشت از افزايش تختهاي ويژه بيمارستاني در کشور خبر داد و افزود: تعداد تخت هاي آي سي يو در کشور ظرف 5 سال گذشته به هشت هزار و 700 تخت افزايش يافته است.  به گزارش مهر، دکتر مرضيه وحيددستجردي روز گذشته در مراسم افتتاح اورژانس بيمارستان سينا در جمع خبرنگاران افزود: بيمارستان سينا با قدمت 140 ساله به عنوان بزرگترين مرکز تروما در تهران و کشور محسوب مي شود. وي با اشاره به افزوده شدن 12 تخت آي سي يو به تختهاي بيمارستان سينا گفت: بازسازي بخشهاي مختلف اين بيمارستان قديمي در دستور کار قرار دارد. وزير بهداشت در ادامه به 5 هزار تخت آي سي يو شامل جراحي، داخلي، ان آي سي يو، پي اي سيو در کشور اشاره کرد و افزود: ظرف 5 سال گذشته سه هزار و 786 تخت به تعداد تختهاي ويژه افزوده شده و هم اکنون بيش از هشت هزار و 700 تخت ويژه در کشور داريم.  وي با اعلام اينکه از ابتداي سال حدود 400 تخت ويژه به تختهاي بيمارستاني در تهران اضافه شده است، گفت: مقدار زيادي از تخت هاي آي سي يو توسط مصدومان ترافيکي اشغال مي شود. وي با اعلام اينکه توسعه بخشهايVIP  در بيمارستانهاي دولتي از سياستهاي وزارت بهداشت است، به مطالبات وزارت بهداشت از بيمه ها اشاره کرد و افزود: وضعيت پرداخت بيمه ها بهتر شده است به طوري که از محل ماده 92 (بستري رايگان مصدومان تصادفي در بيمارستانها) وزارت بهداشت حدود 300 ميليارد تومان از بيمه ها طلب دارد. دستجردي در خصوص زمان اجراي کاهش ساعت کار پرستاران نيز گفت: بعد از جذب نيروهاي جديد، ساعت کار پرستاران کاهش مي يابد. وي با اعلام اينکه آزمون استخدام پرستاران 6 اسفند امسال برگزار مي شود، افزود: ظرفيت پذيرش نيروهاي جديد پرستاري به تمامي دانشگاههاي علوم پزشکي اعلام شده است.


  آسيب هاي اجتماعي 
نويسنده : دکتر عباس حاتمي

هر گونه انحراف از هنجارهاي پذيرفته شده علمي را با توجه به شرايط روز جامعه آسيب هاي اجتماعي گويند. در يک جامعه سالم هنجارهاي اجتماعي (رفتارهاي شهروندان) پذيرفته شده علمي عبارتند از: داشتن سلامت رواني، اعتماد شهروندان به يکديگر، پرهيز از ريا و دروغ، تحصيل تا حداقل سطوح آموزش متوسطه، احترام به حقوق ديگران (ارتباطات درست اجتماعي)، احترام به قوانين مشروع و داشتن حداقل درآمد درحد بالاي خط فقر. به عبارتي آسيب اجتماعي حالتي است که سلامت افراد جامعه آسيب ببيند.
لازم به ذکر است در جوامع سنتي برخي هنجارها براي نسل جوان قابل پذيرش نيست و نمي توان آن را به حساب ناهنجاري گذاشت زيرا جوانان با توجه به شرايط حاکم بر جامعه مطالبات جديدي دارند و بايستي هنجارهاي سنتي را با يافته هاي جديد علمي تلفيق کرد.  
تن فروشي، فروش اجزاي بدن مثل فروختن کليه، فرار از منزل، کودکان کار، زنان خياباني، همسر آزاري، اعتياد به مواد  مخدر يا اينترنت، دروغگويي، فرار نخبگان، انحرافات جنسي، ترک تحصيل کودکان، ازدواج اجباري، پايين بودن سن ازدواج و کودک آزاري نمونه  هايي از آسيبهاي اجتماعي هستند.  
در مورد علل به وجود آمدن آسيب هاي اجتماعي مي توان به موارد ذيل اشاره کرد:
 1- کمرنگ شدن هنجارهاي سنتي و عدم جايگزيني آن با هنجارهاي پذيرفته شده جديد.
2- تغيير گروه هاي مرجع: امروزه اينترنت، تلويزيون هاي ماهواره اي، تلفن هاي همراه و... در انتشار فرهنگ ها و ارزش هاي مختلف (اجتماعي، هنري، اخلاقي و...) نقش بسيار بالايي دارند و براي برخي گروه هاي اجتماعي به ويژه جوانان مرجع هستند.  
3- ناکارآمدي نظام آموزشي در ارائه تئوري هاي جديد زندگي با توجه به جمعيت جوان کشور  
4- بيکاري: يک درصد رشد بيکاري باعث رشد 1/6 درصدي سکته قلبي و رشد  7درصدي جرائم مي شود 
5- تعارضات فرهنگي مانند وجود فاصله زياد بين فرهنگ رسمي و غير رسمي  
6- تغيير روحي ارزش هاي اجتماعي مثل مدپرستي و زندگي شهرنشيني
7- ناکارآمدي رسانه هاي داخلي در تامين نيازهاي مخاطبان که باعث گرايش به رسانه هاي خارجي مي شود. 
8- عدم استقلال مالي زنان  
9- قوانين ناکارآمد و غير جذاب براي نسل جوان. به عنوان مثال مجازات زندان در کاهش آسيب هاي اجتماعي نه تنها موثر نيست بلکه بعضا آسيب جديدي ايجاد مي کند.  
اما راهکارهاي کاهش آسيب هاي اجتماعي چيست؟  
1- تلفيق ارزش هاي سنتي با هنجارهاي جديد اجتماعي توسط رهبران فکري جامعه از جمله انديشمندان، جامعه شناسان، روحانيون، روان شناسان و تحليل گران.
2- پذيرش اين واقعيت که نزديک به 70درصد جمعيت کشور جواناني هستند که مطالبات جديدي دارند و سياست گذاري ها بايد انتظارات آنان را تامين کند.  
3- گسترش شبکه هاي تلويزيوني و اينترنتي داخلي با توجه به سليقه جوانان  
4- گسترش مراکز پژوهشي و تئوري پردازي براي توليد تئوري هاي جديد  
5- افزايش مراکز تفريحي و توريستي در کشور براي شاد کردن مردم  
6- آموزش نحوه استفاده از اينترنت و تلويزيون هاي ماهواره اي در جهت نيل به اهداف توسعه اي (سواد رسانه اي)
7- ريشه کني فقر فرهنگي و اقتصادي  
مروري بر آمار آسيب هاي اجتماعي حساسيت موضوع را بيشتر نشان مي دهد  
1- ميانگين جهاني زندانيان 135 نفر به ازاي 100 هزار نفر جمعيت است که در ايران اين نسبت 215 نفر بوده است. (سال 87
 2- 40 درصد از زندانيان تجربه قبلي  داشتند.
3- 15 ميليون نفر در کشور درگير مشکل اعتياد هستند .
4- از ميان 136 کشور از نظر شادي و نشاط رتبه ايران 96 بود. (2009)  
5- 28 درصد کل قتل ها و 55درصد قتل زنان در سال 88 توسط بستگان درجه يک صورت گرفته (به نقل از سردار بتولي اداره آگاهي)
6-90درصد درصد کودک آزاري ها در خانه ها انجام مي شود و 50 درصد آقايان تنبيه بدني را حق خود مي دانستند.  
7- 55 درصد والدين 5 سال بعد متوجه اعتياد فرزندان خود شدند . 
8- در سال 88 روزانه 12 نفر خودکشي در کشور رخ داده است.  


  معاون وزير رفاه:
 200 هزارکارگر ساختماني سال آينده تحت پوشش بيمه اجتماعي قرار مي گيرند 

سرپرست معاونت امور اجتماعي وزارت رفاه و تامين اجتماعي ادعاي تاثير منفي بيمه اجباري کارگران ساختماني بر روند ساخت و ساز را رد و تاکيد کرد: امسال بالاترين نرخ حق بيمه در گران ترين ساخت و ساز کشور، تنها سه هزار تومان در هر متر مربع است.  صمدالله فيروزي در گفت وگو با ايسنا، افزود: دولت در سال نخست اجراي طرح بيمه اجتماعي کارگران ساختماني، نرخ هاي تعيين شده در جدول حق بيمه کارگران ساختماني را به يک چهارم کاهش داد.  وي در تشريح جزئيات بيمه اجتماعي کارگران ساختماني اظهار کرد: از آنجا که کارگر ساختماني شغلي دائمي نيست و افراد غالبا به صورت روزمزد و فصلي در اين عرصه فعاليت مي کنند، هر پروژه ساخت و ساز به عنوان يک کارگاه در نظر گرفته مي شود و کارفرما، کسي است که پروانه ساخت به نام او صادر مي شود.  سرپرست معاونت امور اجتماعي وزارت رفاه و تامين اجتماعي ادامه داد: حق بيمه کارفرما جزو عوارض پروانه ساخت محسوب و مانند هزينه انشعاب آب و برق و غيره از کارفرما اخذ مي شود، همچنين منابع سهم کارفرما به ازاي کل پروانه هاي صادر شده در کشور، يکجا متمرکز مي شود.  وي با اشاره به اينکه به طور کلي حق بيمه تامين اجتماعي، معادل 30 درصد حقوق و دستمزد کارگر است، تصريح کرد: پرداخت 20 درصد از اين رقم بر عهده کارفرما، هفت درصد بر عهده کارگر و سه درصد کمک عام دولت است.  سرپرست معاونت امور اجتماعي وزارت رفاه در ادامه گفت وگوي خود با ايسنا، تعداد کارگران ساختماني را بين 800 هزار تا يک ميليون و 200 هزار نفر بر آورد و پيش بيني  کرد: طي چهار سال آينده همه اين افراد تحت پوشش بيمه اجتماعي قرار گيرند.  فيروزي در خاتمه با اشاره به تعهد بيمه 200 هزار کارگر ساختماني تا پايان امسال، اظهار کرد: سال آينده نيز بيمه اجتماعي 200 هزار کارگر ساختماني ديگر در دستور کار قرار خواهد گرفت.


 وزير علوم:
 مجوز استخدام 7 هزار عضو هيات علمي دانشگاه ها اخذ شده است  

وزير علوم با پيشنهاد ادغام مراکز آموزش عالي غير انتفاعي در مناطق همجوار جهت تقويت اين مراکز گفت: مراکز آموزش عالي غيرانتفاعي براي ارتقاي کيفيت مراکز خود ابتدا بايد جهت سرمايه گذاري عمده در اين مراکز با اشخاص سرمايه گذار به تفاهم برسند سپس براي کمک هرچه بيشتر از خدمات دولتي نيز بهره مند شوند.
به گزارش ايلنا، کامران دانشجو در نشستي با روساي دانشگاه هاي دولتي و غيردولتي استان سمنان به افزايش چشمگير بودجه پژوهشي دانشگاه ها در 5 سال اخير اشاره کرد و گفت: در اين مدت بودجه پژوهشي دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي بيش از سه برابر افزايش يافته و اين مقدار با مقايسه عددي تخصيص بودجه پژوهشي از سال 85 تاکنون کاملا مشهود است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود در مورد جذب اعضاي هيئت علمي در دانشگاهها گفت: در اين مورد هيچ مشکلي وجود ندارد و روساي دانشگاهها مي توانند به هر ميزان که نياز دارند تقاضاي مجوز استخدام کنند زيرا وزارت علوم حدود 7 هزار مجوز استخدام هيات علمي را اخذ کرده که اگر اين سهميه مورد استفاده قرار گيرد به همين ميزان نيز دوباره مجوز استخدام اخذ مي کنيم.


 اخبار کوتاه 

معاون سازمان سنجش:
آزمون دکتري 25 فروردين ماه در دو نوبت
برگزار مي شود

معاون سازمان سنجش آموزش  کشور با بيان اينکه ثبت نام اولين آزمون نيمه متمرکز دکتراي تخصصي از سوم بهمن ماه تا دهم بهمن ماه 89 از طريق سايت سازمان به نشاني org.sanjesh.www  انجام مي شود، اظهار کرد: اولين آزمون نيمه متمرکز دکتري 25 فروردين ماه سال آينده در دو نوبت برگزار مي شود.  به گزارش ايلنا، ابراهيم خدايي با بيان اينکه آزمون کتبي نيمه متمرکز دکترا در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار مي شود، گفت: آزمون صبح مربوط به بحث زبان و استعداد تحصيلي داوطلبان است و آزمون نوبت بعدازظهر نيز از دروس اختصاصي امتحان برگزار مي شود.

 وزير رفاه خبر داد:
افزايش يارانه دولتي مراکز نگهداري
معلولان ذهني و سالمندان

وزير رفاه و تامين اجتماعي از افزايش يارانه دولت به مراکز نگهداري معلولان ذهني و سالمندان خبرداد و اظهار داشت: در سال جاري دولت يارانه خوبي را به مراکز نگهداري معلولان ذهني و سالمندان اختصاص داده که موجب رشد و ارتقاي سطح خدمات به اين افراد مي شود.  به گزارش ايسنا، صادق محصولي در هشتاد و سومين سفر استاني هيات دولت به استان سمنان و در جلسه شوراي هماهنگي رفاه و تامين اجتماعي اين استان افزود: همه مسوولان در تلاشند تا صادقانه آن چه در توان دارند براي رفع مشکلات مردم به کار گيرند.

معاون اداري و مالي دانشگاه آزاد:
اجراي طرح هدفمندي يارانه ها تاثيري در افزايش هزينه هاي دانشجويي دانشگاه ندارد

معاون اداري و مالي دانشگاه آزاد اسلامي در پي اجراي طرح هدفمندي يارانه ها، گفت: اجراي اين طرح تاثيري در افزايش شهريه و هزينه هاي خدمات دانشجويان دانشگاه ندارد.  حسن اميري در گفت وگو با خبرنگار ايسنا، با بيان اينکه گذر کشور از مرحله اجراي طرح هدفمندي يارانه ها، اجتناب ناپذير است، اظهارکرد: اگر بخواهيم به توسعه پايدار برسيم بايد از اين مرحله بگذريم که خوشبختانه اين طرح با شهامت قابل توجه دولت در حال اجراست.  وي با تاکيد بر اينکه در مجموعه دانشگاه آزاد به گونه اي برنامه ريزي شده است که با اجراي اين طرح با مشکل روبرو نشويم، تصريح کرد: مطمئنا اجراي اين طرح در افزايش شهريه دانشگاه  آزاد موثر نيست.

ثبت نام آزمون کارشناسي فراگير پيام نور آغاز شد

معاون سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آغاز ثبت نام آزمون کارشناسي فراگير دانشگاه پيام نور، گفت: روند اجرايي آزمون همانند سال گذشته است.  دکتر حسين توکلي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به مهلت اينترنتي ثبت نام آزمون فراگير کارشناسي دانشگاه پيام نور تا 21 دي ماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني org.sanjesh.www، اظهارکرد: داوطلبان آزمون فراگير کارشناسي پيام نور مي توانند در يک رشته و حداکثر در 15 مرکز مجري از استان محل سکونت و يا اشتغال ثبت نام کنند.  وي گفت: داوطلبان مي توانند بر اساس اطلاعيه سازمان سنجش در صورت واجد شرايط بودن به اداره هاي پست مراجعه و پس از پرداخت وجه ثبت نام يک جلد دفترچه راهنماي آزمون و کارت اعتباري ثبت نام را دريافت کنند.

 استاندار تهران:
بخش تعاون با هدفمندي يارانه ها شکوفا مي شود

استاندار تهران گفت: بخش تعاون با اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها شکوفا و متحول خواهد شد.  به گزارش ايسنا، مرتضي تمدن درجمع مديران و روساي اداره کل تعاون استان و شهرستان هاي استان تهران با بيان اينکه در يک اقتصاد باز و شفاف ميل به تعاون و مشارکت افراد در اين بخش افزايش مي يابد، از مديران اين بخش خواست تا خود را آماده و مهياي تحولات، تغييرات و نقش هاي جديد تعاون در کشور کنند.  وي با ذکر اينکه مردم مشتاقانه در اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها همراهي داشته و نبايد از اين پديده به سادگي بگذريم، گفت: رمز موفقيت اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها عنايت خداوند و همراهي مردم است.

عضو شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان:
آيين نامه دورکاري جايگزين مناسبي براي
کاهش ساعت کاري زنان است

عضو شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان آيين نامه دورکاري را جايگزين مناسبي براي «کاهش ساعت کاري زنان» دانست و در عين حال تاکيد کرد : اجراي دورکاري ممکن است نيازمند اصلاح برخي قوانين باشد.  منيره نوبخت در گفت وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه دورکاري به معناي خريد خدمت و انجام کار معين در زمان معين توسط کارمند است، عنوان کرد: در اين صورت کاهش ساعت کاري ديگر موضوعيت نخواهد داشت.  وي با بيان اينکه رييس جمهور معتقد است کار زنان و مردان نبايد به صورت يکسان تعريف شود، خاطر نشان کرد: زنان به لحاظ مسووليت در قبال خانواده  و فرزندان، بايد در آيين نامه دور کاري مورد توجه ويژه  قرار گيرند. 

ايجاد رشته علوم و فناوري شبکه  هاي اجتماعي
در دانشگاه ها

مديرکل دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه ريزي اجتماعي از تاسيس رشته علوم و فناوري شبکه هاي اجتماعي با مشارکت علمي دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه ريزي اجتماعي در آينده نزديک خبر داد. دکتر علي آدمي در گفت وگو با مهر با اشاره به برگزاري جلسه تخصصي تدوين سرفصل هاي گروه علوم و فناوري شبکه در دانشکده علوم و فنون نوين دانشگاه تهران در خصوص تاسيس اين رشته افزود: رشته علوم و فناوري شبکه هاي اجتماعي يک رشته ميان رشته اي است که با رويکردهاي علوم و فناوري شبکه به بررسي مسايل مهم در حوزه جامعه شناسي مي پردازد.

اظهارات معاون وزير علوم
درباره شائبه کوتاه شدن دوره ليسانس

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري درباره امکان کوتاه شدن دوره ليسانس گفت: در گذشته بحثهايي در خصوص کاهش دوره ليسانس بين دولت و مجلس شوراي اسلامي مطرح بود اما اکنون چنين موضوعي را در دستور کار نداريم. دکتر حسين نادري منش در گفت وگو با مهر با بيان اين مطلب افزود: بر اساس بررسي هايي که قبلا در خصوص تعداد واحدهاي دوره ليسانس انجام شده بود پيشنهادي مبني بر افزايش يا کاهش دوره و يا حتي تعداد واحدها نداشتيم.معاون آموزشي وزارت علوم اضافه کرد: البته دانشگاههاي ما در مقايسه با ساير کشورها در دوره ليسانس داراي تعداد واحدهاي زيادي هستند.