نسخه شماره 2534 - 1389/10/08 -

واعظ طبسي در واکنش به اظهارات مشايي:
علماي اسلام با کساني که ژست اسلام شناسي گرفته اند، برخورد کنند


اخبار کوتاه


زير پوست خبر

آيت الله صانعي:
تمام حقوق بشر در فرمان 8 ماده اي امام (ره) آمده است

رئيس دفتر رئيس جمهور در واکنش به اعتراض علما:
چيزي نديده ام و نشنيده ام

احمدي نژاد در کرج خبر داد:
15 هزار ميليارد تومان صرفه جويي تا پايان سال

سحرگاه ديروز در زندان اوين انجام شد:
اعدام يک عضو گروهک منافقين و يک جاسوس موساد


بيانات رهبر انقلاب درباره افرادي که با قصد اصلا ح امور ، مرتکب تهمت مي شوند


اخبار کوتاه


به حق چيزهاي نديده و نشنيده

توديع و معارفه امروز برگزار نمي شود
عيادت بذرپاش از ترکستاني


الو مردم سالاري


 واعظ طبسي در واکنش به اظهارات مشايي:
 علماي اسلام با کساني که ژست اسلام شناسي گرفته اند، برخورد کنند 

مدير عالي حوزه علميه خراسان نيز در ادامه واکنش منتقدين به سخنان اخير رئيس دفتر رئيس جمهور گفت: متاسفانه امروز افرادي در مورد اسلام اظهارنظر مي کنند که حتي از الفباي علوم ديني اطلاع ندارند.
آيت الله واعظ طبسي در ديدار ائمه جمعه خراسان جنوبي با بيان اين که "هنوز در بين نيروهاي سياسي بخشي از دستگاه هاي اجرايي کساني هستند که جايگاه و منزلت روحانيت را نمي دانند و يا حساب شده براي آن ارج و احترامي قائل نيستند" افزود: علماي اسلام بايد با کساني که ژست اسلام شناسي گرفته و با هتاکي و نوعي بي  باکي و خباثت به خود اجازه مي دهند در مسائل اسلامي اظهارنظر کنند، برخورد مناسبي داشته باشند. وي با تاکيد بر اين که "امروز کشور نيازمند فضاي امن و آرام براي رشد و پيشرفت است" اظهار کرد: حتي در چنين فضايي نيز بايد پاسخ چنين افرادي را متناسب با نظرات آنان داد بدون اين که فضاي سياسي دچار التهاب شود. وي افزود: تنها مجموعه اي که حق و منزلت اوست که در زمينه مسائل فکري اسلام اظهار نظر کند، حوزه علميه است. مدير عالي حوزه علميه خراسان خاطرنشان کرد: بصيرتي که رهبر معظم انقلاب همواره بدان تاکيد دارند، به خاطر همين مسائل است; ديديم بعضي نيروهاي فکري و مجموعه هايي که مورد توقع و انتظار نبودند، در بعضي مقاطع حساس سياسي و اجتماعي دچار لغزش شده و جريان هاي فکري معاند نظام از اين ميان استفاده ها بردند. به گزارش مرکز حوزه خبر، وي با بيان اين که "امروز وظيفه حوزه هاي علميه در برابر سيل هجمه ها و تبليغات سايت ها و دستگاه هاي تبليغاتي جهان غرب به نفع مسيحيت، سلفي گري و وهابيت بسيار سنگين است" گفت: مهم است که به حوزه به عنوان محل تحقيق، پژوهش و عمق بخشي به مسائل جهان اسلام بنگريم و وظيفه خود را در قبال اين هجمه ها بشناسيم. وي با بيان اين که "اهتمام به حوزه هاي علميه، مورد تاکيد رهبر معظم انقلاب است" به بيان ويژگي هاي فقها و عالمان پرداخت و گفت: عالم و فقيه اسلامي کسي است که داراي برداشت صحيح از اسلام بوده و در برابر جامعه بشري و تحقق سياست هاي نظام درست موضع گيري کند، درکي صحيح از جايگاه خود و مشکلات کشور داشته باشد و روابط فردي و اجتماعي او براي نوجوانان و جوانان الگو باشد. واعظ طبسي وحدت روحانيت را اولين و ضروري ترين بحث حوزه علميه ذکر کرد و گفت: در دوره اي، بعضي مسائل اختلافي نگران کننده بود، ولي امروز جاي آن مباحث را صميميت و يکپارچگي طلاب و حرکت به سمت ارزش هاي متعالي نظام گرفته است.
وي افزود: فضاي امروز نظام اسلامي فضاي ويژه اي است و در دنيا يک نظام است که با نگاه اسلامي اداره مي شود و در راس آن يک فقيه و اسلام شناس برجسته حضور دارد و همين مساله باعث حساسيت دنياي کفر شده است.
وي اظهار کرد: آن چه براي آن ها غيرقابل تحمل است، فرهنگ و تفکر اسلامي است که بيشترين جاذبه و تاثيرگذاري فرهنگي و سياسي برگرفته از اسلام، قرآن و اهل بيت عصمت و طهارت(ع) را در فضاي جهاني گذاشته است.
اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: امروز ما مدعي هستيم جمهوري اسلامي تنها نظامي است که صلح، آرامش و امنيت را براي دنيا مي خواهد و بدون علاقه اي به سلطه طلبي و مسائل نظامي و بلکه با نگاه احترام آميز به ملت ها توانسته افکار، انديشه ها، معيارها، ضوابط و خصوصيات ارزشي و اعتقادي خود به دنيا را صادر کند.
وي در ادامه بحث هدفمندي يارانه ها را مورد توجه قرار داد و گفت: اصل اين طرح، سياستي ضروري و غيرقابل اجتناب است، ليکن در اجراي آن بايد از نظرات اقتصاددانان آشنا و معتقد به مباني اسلامي و خرد جمعي بهره گرفت تا هم به صورت کاملا قانونمند اجرايي شده و هم اثرات مثبتي در زندگي اقشار مختلف داشته باشد.
اين عضو مجلس خبرگان رهبري مهم ترين آثار مورد انتظار اين طرح را کاهش تورم حداقل، افزايش قدرت خريد مردم، تغيير محسوس در سطح زندگي اقشار آسيب پذير، رونق بخش کشاورزي، رشد صنايع و افزايش توان رقابت با کالاهاي خارجي دانست و گفت: اجراي اين طرح بدون همفکري و هماهنگي موثر تمامي دستگاه ها امکان پذير نيست و وظيفه حوزه هاي علميه و ائمه جمعه نيز توجيه بدنه جامعه است تا دستگاه هاي تبليغاتي دشمن نتواند برداشت منفي داشته باشد.


 اخبار کوتاه 

 دولت موظف است از آثار ملي کشور
حراست و پشتيباني کند

يک استاد دانشگاه گفت: دولت مکلف به حراست از ميراث فرهنگي است و در اين راستا بايد اعتبار خريد آثار ملي از مالکان خصوصي آنها را در بودجه هاي سالانه کشور لحاظ کند.نعمت احمدي در گفت وگو با ايسنا به موضوع خروج 35 اثر از فهرست آثار  ملي به موجب راي ديوان عدالت اداري اشاره کرد و گفت: به طور کلي جايي که حقوق خصوصي با منافع عمومي در تعارض قرار مي گيرد، منافع عمومي ارجح است. وي آثار ملي را مصداق بارزي از منافع عمومي برشمرد و افزود: زماني که يک خيابان در طرح هايي مانند طرح هاي شهرداري قرار مي گيرد، املاک شخصي به قيمت عادلانه خريداري مي شود تا طرح مورد نظر به مرحله  اجرا درآيد. اين در شرايطي است که مي توان يک بزرگراه را از مسيري ديگر عبور داد اما با اين حال، ملک فرد خريداري شده و طرح اجرا مي شود. احمدي خاطرنشان کرد: اساسا حقوق شخصي و يک ملک، قابل جايگزيني است اما يک اثر تاريخي را نمي توان جايگزين کرد، زيرا تبديل يک بنا به اثر ملي بايد يک روند طولاني و زمان زيادي را طي کند. اين حقوقدان در عين حال اظهار کرد: راي ديوان عدالت اداري از اين جهت که از مالکيت خصوصي حمايت مي کند، صحيح است اما بايد راهکاري اتخاذ کرد که نه ميراث فرهنگي کشور از بين برود و نه مالکيت خصوصي ناديده گرفته شود. احمدي در بيان اين راهکار گفت: لازم است در لايحه  بودجه  سالانه کشور اعتبار خريد آثار ملي و مواريث فرهنگي از مالکان خصوصي آنها پيش بيني و در چنين مواردي از محل اين اعتبار، آثار ملي به قيمت عادلانه خريداري شود. اين استاد دانشگاه يادآور شد: به موجب قانون، وقتي يک دستگاه اجرايي با راي ديوان عدالت اداري محکوم به پرداخت وجهي مي شود، 18 ماه مهلت دارد تا اين وجه را به محکوم له بپردازد. با در نظر گرفتن اين زمان، به راحتي مي توان هزينه  خريد آثار ملي را در بودجه  هر سال پيش بيني کرد. وي تاکيد کرد: ما يک کشور باستاني داريم و مدعي هستيم که در زمره  10 کشور داراي پيشينه  فرهنگي غني قرار داريم. در اين شرايط، از بين بردن مواريث فرهنگي و آثار ملي که هم متعلق به نسل هاي آينده است و هم مي تواند يکي از بزرگ ترين مولفه هاي مربوط به جاذبه هاي توريستي باشد، منطقي و قابل توجيه نيست. احمدي گفت: دولت موظف است که با اتخاذ راهکارهاي مناسب از آثار ملي حراست و پشتيباني کند و از طريق بودجه  عمومي، اعتبارات لازم را براي حفظ ميراث فرهنگي در نظر گيرد.

علما و مراجع سخنگوي دين هستند

يک استاد حوزه با اشاره به نقش علما و مراجع در تحولات سياسي ايران و جايگاه ويژه آنها در نزد مردم، تصريح کرد: علما و مراجع سخنگوي دين هستند و نظراتي که ابراز مي کنند به عنوان نظرات ديني و مذهبي است و چون مردم ما مردمي متدين و مذهبي هستند، نفوذ اظهارنظر علما در مردم بسيار بالا است و آن را به حساب دين و اسلام مي گذارند. حجت الاسلام و المسلمين غرويان در گفت وگو با ايسنا با بيان اين مطلب، افزود: علما در طول تاريخ به خصوص تاريخ معاصر ايران در مسائل سياسي و اجتماعي حضوري تعيين کننده داشتند و بسياري از مبارزات را رهبري کردند و حرف آنها در اين گونه مسائل بسيار تاثيرگذار است. مردم از علما و مراجع توقع دارند که در مورد مسائل سياسي و اجتماعي اظهارنظر کنند و حضوري فعال داشته باشند.
اين استاد حوزه گفت: استعمارگران و سياست مداران جهاني و بين المللي هميشه از اظهارنظر علماي دين وموضع گيري هاي آنها احساس خطر کردند; چرا که قدرت بسيج توده هاي مردم توسط علما زياد است و بنابراين اظهارنظر علما در مورد مسائل داخلي و خارجي براي سياستمداران از حساسيت ويژه اي برخوردار است و اين نشان از تاثيرگذاري علما در مسائل کلان سياسي و اجتماعي است. 


 زير پوست خبر 

واکنش به اهانت  به آيت الله سيستاني در بحرين

حجت الاسلام والمسلمين مجيد مشعل با محکوميت شديد توهين به آيت الله سيستاني گفت: ايشان قله بلندي است که بدگويي هاي ورشکستگان لطمه اي به آن نمي زند. به گزارش مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام والمسلمين مجيد مشعل با محکوميت شديد توهين به آيت الله سيستاني گفت: ايشان قله بلندي است که بدگويي هاي ورشکستگان لطمه اي به آن نمي زند.وي با اشاره به اهانت شرم آور در خطبه هاي نماز جمعه مسجد سبيکه واقع در شهر "عيسي" بحرين بر ضد مرجع ديني حضرت آيت الله سيدعلي سيستاني و نقل اکاذيب بي پايه عليه معظم له گفت: جاي تاسف دارد که برخي مساجد تا حد دنائت و مسخرگي و نشر اکاذيب و ترويج فتنه و اهانت به شخصيت هاي ديني شيعيان اين کشور تنزل کرده اند و بدتر اينکه همه اين ها پيش روي مقامات دولتي و از سوي مسوولي ذي نفوذ که صاحب يک کرسي در مجلس نمايندگان نيز هست صورت مي گيرد.رئيس مجلس علماي بحرين با مطرح کردن اين سوال که چگونه مي شود مسوولان دولتي مردم را به دقت در گفتمان ديني دعوت کنند اما خود بدون هيچ مانعي مرتکب چنين تجاوزات طايفه اي کينه توزانه شوند؟! ابراز داشت: نسبت دادن القاب نفرت انگيز به مقام شريف آيت الله سيستاني،  تعدي آشکاري به ساحت مرجعيت شيعه است و موجب برانگيختن تعصبات نفرت انگيز طايفه اي و آسيب  رساندن به وحدت ملي و امنيت داخلي مي گردد.

 تلاش حزب بعث براي برپايي تظاهرات ضدايراني در بصره

روزنامه الزمان چاپ بغداد مطلبي منتشر کرد که مردم را به تظاهرات برضد افزايش حضور ايران در بصره دعوت کرده بود. اين گروهک موسوم به حرکت آزادي بخش جنوب عراق از آنچه که حضور سرطاني ايران در بصره خواند جلوگيري از گسترش و نفوذ ايران را در عراق ضروري خواند. به گزارش آتي نيوز، به رغم برنامه ريزي و تبليغات گسترده چند روزه عناصر ضدايراني، آنان نتوانستند نظر حتي عده اي را در همراهي براي برپايي تظاهرات ضدايراني در مقابل کنسولگري ايران در بصره جلب کنند.

 برق گرفتگي 4 دانش آموز دبيرستان تندگويان بندرعباس

نبود ايمني، بي احتياطي و استفاده از روش غيراستاندارد در ارسال برق به ساختمان هاي مجاور هنرستان تندگويان بندرعباس 4 دانش آموز اين آموزشگاه را در اثر برق گرفتگي راهي بيمارستان کرد.به گزارش آفتاب، بارش باران زمستاني که روز يکشنبه همين هفته همه را خوشحال کرده بود و هرکسي به گونه اي خوشحالي خود را بيان مي کرد، باعث برق گرفتگي 4دانشآموز دبيرستان شهيد تندگويان ناحيه بندرعباس شد و مشکلاتي را براي آنها به وجود آورد. همايون، ياسر، مهرشاد و حميد رضا هم که سرشار از خوشحالي بارش باران بودند در حالي که قطرهاي باران صورتشان را نوازش مي کرد شتابان براي به موقع رسيدن به مراسم صبحگاهي به سمت مدرسه در حرکت بودند تا با همکلاسي ها دعاي شکر باران را بخوانند.  اما ناگهان صداي انفجار مهيب سيم هاي برق باعث مي شود تا دانش آموزان به سمت در حياط مدرسه بدوند، اما هنوز به درب نرسيده بودند که سيمهاي پاره شده برق که از روي حياط مدرسه عبور مي کند پاره شده و جلو درب حياط مي افتد و لوله هاي آب هم که در اثر انفجار چند رشته سيم برق زير زمين کنار مدرسه که برق ساختمان هاي کناري مدرسه را تامين مي کرد ترکيده و هر چهار دانش آموز بر اثر شدت برق گرفتگي پي در پي به زمين کوبيده مي شوند.  مشکل فني پست برق منطقه باعث نمي شود که برق به طور خودکار قطع شود به همين دليل مردم و دبيران مدرسه که صداي انفجار آنها را به بيرون از مدرسه کشانده بود با کمک هم چهار دانش آموز را در حالي که هنوز جريان برق وصل بوده است نجات مي دهند تا آتش نشاني و پليس به سر صحنه حادثه برسند. دانشآموزان با اورژانس به بيمارستان شهيد محمدي منتقل مي شوند و تحت مداوا قرار مي گيرند، اين ها گفته هاي هوشمند شمسايي، مدير هنرستان تندگويان بندرعباس بود. وي افزود: ما منتظر نظر کارشناسي اداره برق درخصوص اين قضيه هستيم که با وجود مکاتبات زياد هنوز پاسخي دريافت نکرديم. 

انتشار کتاب "آدم ها" به قلم احمد غلامي

مجموعه داستان  "آدم ها" به قلم احمد غلامي، سردبير روزنامه شرق که چندي پيش بازداشت شده، منتشر شد.به گزارش آفتاب، اين داستان نويس و روزنامه نگار زنداني، حدود 30 داستان کوتاهش را که در ستوني با عنوان "آدم ها" در صفحه  آخر ضميمه  روزنامه  اعتماد چاپ مي شد، در قالب کتابي با نام "آدم ها" منتشر کرده است. هريک از داستان هاي اين مجموعه به آدم هايي با کاراکتر و موقعيت اجتماعي متفاوت مي پردازند.


 آيت الله صانعي:
 تمام حقوق بشر در فرمان 8 ماده اي امام (ره) آمده است  

تنها 25 روز بعد از صدور فرمان هشت ماده اي، امام خميني(ره) آيت الله شيخ يوسف صانعي را به دادستاني کل کشور منصوب کرد. صدور فرمان هشت ماده اي را مي توان رستاخيز قضايي نظام نوپايي دانست که داعيه عدالت داشت. انتصاب مجريان توانا براي اين فرمان، مرحله بعدي اين رستاخيز بود.گفت وگو با آيت الله صانعي، ناظر به دو گونه شخصيتي وي است فقاهت و مرجعيت امروزي و مبارزه و مسووليت ديروزي. اين مرجع تقليد در اين گفتگو، ضمن تبيين مبسوط فرمان هشت ماده اي امام، به بازکاوي مفاهيمي چون حريم خصوصي، حقوق بشر، گزينش و ... مي پردازد و با تکيه بر بند 6 اين فرمان، تاکيد مي کنند که هيچکس حتي قوه قضاييه نيز حق ورود به حريم خصوصي افراد را ندارد. اوج سخن آيت الله صانعي آنجاست که مي گويد: اگر اين فرمان هشت ماده اي اجرا شود مملکت مدينه فاضله مي شود رعايت حقوق بشر در اين فرمان نهفته است. گفت وگوي پايگاه خبري جماران با آيت الله صانعي را مي خوانيد:
امام در اين فرمان بيش از هر چيز ديگري به حريم خصوصي تاکيد دارد من مي خواهم به اين مساله بپردازيم حريم خصوصي در انديشه امام که از اسلام ناب محمدي اتخاذ شده، چه جايگاهي دارد؟ در حقوق مدرن به حريم خصوصي خيلي اهميت مي دهند امام چه نگاهي به اين مقوله دارد؟
ببينيد شما راجع به مساله حريم خصوصي فرموديد که امام عنايت دارد و به آن تکيه دارد. لکن قبل از اينکه من به اين مساله بپردازم بايد بگويم بيشترين ارزش را براي حريم خصوصي، کساني قائل هستند که در حريم خصوصي خودشان دخالت شده باشد و اساسا کل امور اينگونه است. پيامبر اسلام يتيم بوده تا بداند اين کساني که دستشان از همه جا کوتاه است چه رنجي مي کشند و چه بايد برايشان کرد. پيامبر هم پدر را از دست مي دهد و هم مادرش را و هم جدش را و هم عمويش را  و مي شود يک آدم بي پناه، اصلا يتيم در لغت يعني کسي که دستش از همه جا کوتاه است. او بهتر مي تواند رنج را بفهمد فلذا خدا پيامبر را يتيم قرار داده است. تاکيد شده مسلمانان روزه بگيرند تا آدمهايي که هميشه سيرند درد گرسنگي گرسنگان را بفهمند.
امام(ره) در حريم خصوصي خود بيشترين رنج را ديده است در 15 خرداد 42 شب به خانه اش حمله کردند و او را از خانه اش بردند و يا در جريان بعدي در 13 آبان ايشان را در منزلش دستگير کرده و بردند. امام هميشه در درسهايشان هم به حريم خصوصي عنايت داشتند و مي فرمودند که اگر کسي چشمانش را به عنوان خيانت به ديگران خيره کند، ظلم کرده است. پس يکي از اسرار عنايت امام به حريم خصوصي اين بود که خودش درباره حريم خصوصي خود صدمه ديده بود.ديگر اينکه در بينش فقهي و اسلامي امام که همان بينش به عنوان جمهوري متبلور شد، حريم خصوصي مردم اهميت فراوان دارد. جمهوري يعني اينکه توده مردم نظر بدهند امام به مردم عنايت داشته و به حقوق آنها توجه داشته است. حقوق خصوصي يکي از حقوق اوليه انسان است و حيات و حق مسکن و حق آزادي بيان، حقوق خاصي دارد. امام فرمود جمهوري يعني اينکه مردم راي بدهند و واقعا آزادانه راي بدهند و بعد در چارچوبه اين جمهوري، قوانين اسلام پياده شود. عقيده امام اين بود قوانين اسلام مي تواند مصوبات جمهوري را تاييد کند و به نتيجه برساند. البته اين سوال مطرح است که چرا امام مساله مجمع تشخيص را مطرح نمود، براي اينکه کشور درگير جنگ بود و جامعه آن روز جامعه اي نبود که امام بتواند آن حرفها را بزند. مثلا امام زماني دو تا مساله مطرح کرد يکي راجع به شطرنج و ديگري راجع به مساله منابع زيرزميني که بخاطر همين دو مساله، با امام (سلام الله عليه) چه ها نکردند.
شرايط آن دوران غير از امروز است که بنده مي نشينم و مسائلي را بيان مي کنم که دانشجوي دکتري حقوق مي گويد حداقل200 مورد فتواي متفاوت با ديگر فتاواي مراجع فعلي صادر کرده ايد. دارم مي گويم و منتشر مي شود و طرفدار هم دارد و لذا با آن دشمني هم مي شود.اما درسالهاي اول انقلاب شرايط مثل امروز نبود همانگونه که امام در مساله اي در مورد طلاق پس از بيان نظر خود مي فرمايد«و اگر جرات بود مطلب ديگري بود که آسانتر است» اما امروز بنده به عنوان شاگرد امام دارم اين حرفها را مي زنم و جرات آن را هم دارم و طرفدار هم دارد.»
عنايت امام به حريم خصوصي بر اساس برداشت او از اسلام بود براي اينکه مي ديد که فقه اسلامي درباره لص چه مي گويد در اسلام حکم کسي که به خانه کسي حمله کند و چشمش به خانه کسي باشد و امنيت مسکن فردي را تضييع کند معلوم است. بنده نظر امام را بالاتر مي يابم در حريم خصوصي مخصوصا نسبت به مسکن مسائل جدي مطرح است. از عبارات امام اينچنين برداشت مي شود که هيچکس حتي قاضي هم حق ندارد دستور ورود به خانه کسي را صادر کند. از عبارات امام استفاده مي شود حتي قوه قضاييه هم حق ندارد دستور ورود به خانه افراد را بدهد. در بند 6 مي نويسند « هيچ کس حق ندارد به خانه يا مغازه و يا محل کار شخصي کسي بدون اذن صاحب آنها وارد شود يا کسي را جلب کند يا به نام کشف جرم يا ارتکاب گناه تعقيب و مراقبت نمايد و يا نسبت به فردي اهانت نموده و اعمال غير انساني  اسلامي مرتکب شود, يا به تلفن يا نوار ضبط صوت ديگري به نام کشف جرم يا کشف مرکز گناه گوش کند »
استثنا ندارد نمي گويد مگر با حکم قاضي. تاکيد مي کند; هيچکس.  امام ادامه مي دهد: « يا براي کشف گناه و جرم هر چند گناه بزرگ باشد, شنود بگذارد و يا دنبال اسرار مردم باشد و تجسس از گناهان غير نمايد يا اسراري که از غير به او رسيده ولو براي يک نفر  فاش کند.»  اگر امام مدعي بود که اسلام مي تواند جامعه را اداره کند مقصود او اين اسلام است که مي گويد امروز خيلي از اين مسائل در دنيا بصورت قانون است. اگر کسي بخواهد کنترل کند و نوار گوش کند و شنود کند، در دنيا اعتراض شديدي است که امام هم درباره آن سخن مي گويد، اينها همه اسلام است « تمام اين ها جرم و گناه است و بعضي از آن ها چون اشاعه فحشا و گناهان از کبائر بسيار بزرگ است و مرتکبين هر يک از امور فوق مجرم و مستحق تعزير شرعي هستند و بعضي از آن ها موجب حد شرعي مي باشد.»
اين بطور کلي حقوق همه افراد است و هيچ قيدي به آن نخورده است، قيد نخوردن در کلمات امام بر اساس متن روايات و متن موازين اسلام است و امام چيزي از خودش نگفته است. همه اينها را مي شود در متون فقهي کشف کرد و براي آن دليل فقهي آورد. اين فرمان، قيد نخورده «هيچکس» يک اصطلاح عام است يعني هيچکس حق ندارد نه عالم نه مجتهد نه قاضي و نه کارگر جز» و هيچکس ديگر.اين هيچکس هيچ قيدي نخورده است امام نگفتند مگر با حکم قاضي.
اما در جاي ديگر استثنائاتي آورده است. امروزه بيشتر به آن استثنائات اشاره مي شود.
جالب اين است که قيد در بند هفت بيان شده است. باز تاکيد مي کند «آن چه ذکر شد و ممنوع اعلام شد, در غير مواردي است که در رابطه با توطئه ها و گروهک هاي مخالف اسلام و نظام جمهوري اسلامي است که در خانه هاي امن و تيمي براي براندازي نظام جمهوري اسلامي و ترور شخصيت هاي مجاهد و مردم بي گناه کوچه و بازار و براي نقشه هاي خراب کاري و افساد في الارض اجتماع مي کنند و محارب خدا و رسول مي باشند»
فقط يک استثنا دارد و آن خانه هاي تيمي است که بطور مسلحانه براي براندازي تلاش مي کنند.اين خانه ها، نه خانه بنده، نه خانه جنابعالي نه خانه فلان مهندس و نه خانه فلان وزير و نه خانه فلان عالم. به طورکلي هيچکس نبايد وارد هيچ خانه اي شود مگر اين خانه ها.
حتي درباره اين افراد مسلح هم دستوراتي دارند:«با آنان در هر نقطه که باشند و همچنين در جميع ارگان هاي دولتي و دستگاه هاي قضائي و دانشگاه ها و دانشکده ها و ديگر مراکز با قاطعيت و شدت عمل ولي با احتياط کامل بايد عمل شود، لکن تحت ضوابط شرعيه و موافق دستور دادستان ها و دادگاه ها، چرا که تعدي از حدود شرعيه حتي نسبت به آنان نيز جايز نيست، چنان چه مسامحه و سهل انگاري نيز نبايد شود.»
باز قيد احتياط کامل حتي درباره توطئه گران مسلح آمده است. تعدي از حقوق شرعيه جايز نيست نمي شود افراد را داخل زندان کرد، به گونه اي که هوا به او نرسد. نمي شود فرد را چنان حبس کرد که حقوق اوليه او نقض شود. در احکام زندان، زنداني فقط زندان است نه کسي که از حقوق اوليه هم برخوردار نباشد. بهداشت او بايد رعايت شود سلامتي او بايد رعايت شود. در روايتهايي آمده که اگر بناست يک فردي اعدام شود، شب قبلش به او غذا داده شود و در روايت ديگر هست که بايد از هوا و غذا استفاده کند و با او بايد مدارا کرد ولو فردا محکوم به مرگ است. معني ندارد کسي را در سلول قرار بدهيم و در آن سلول هوا نباشد. به نظر بنده سلول هايي که امروز در برخي جاها رايج است، هيچکدام جواز شرعي ندارد. اگر سلول به اين معنا باشد که زنداني چند روزي با کسي ارتباط نداشته باشد يک حرفي است ولي انفرادي طولاني مدت به علت آنکه روانشناسان آن را نوعي شکنجه مي دانند به نظر اينجانب باز جواز شرعي ندارد اما اينکه در سلول قرآن به او ندهيم و روزنامه به او ندهيم و اگر مريض شد به دکتر نبريم، اين سلول نيست. در دوره هاي پيشين آقايان در زندان کتاب مي نوشتند از زمان شهيد اول گرفته که لمعه را در زندان نوشت درحالي که فقط کتاب مختصر النافع داشت تا امام که در ترکيه تحرير الوسيله را نوشت در حالي که نزد او نبود جز مکاسب و کتاب وسيله. ديگر بزرگان هم همينطور مثلا جناب آيت الله هاشمي رفسنجاني تفسير راهنما را در زندان نوشت. امام در قسمتي ديگر در ارتباط با محدوده برخورد مي فرمايد: «و در عين حال مامورين بايد خارج از حدود ماموريت که آن هم منحصر است به محدوده سرکوبي آنان حسب ضوابط مقرره و جهات شرعيه, عملي انجام ندهند.» مي گويد شکستشان بدهيد، نه کار ديگر. غير از شکست نبايد شکنجه کرد و کار ديگري کرد.
«موکدا تذکر داده مي شود که اگر براي کشف خانه هاي تيمي و مراکز جاسوسي و افساد عليه نظام جمهوري اسلامي از روي خطا و اشتباه به منزل شخصي يا محل کار کسي وارد شدند و در آن جا با آلت لهو يا آلات قمار و فحشا و ساير جهات انحرافي مثل مواد مخدره برخورد کردند حق ندارند آن را پيش ديگران افشا کنند، چرا که اشاعه فحشا از بزرگ ترين گناهان کبيره است» ما بايد اينها را نقل کنيم، اينها را بايد براي دنيا نقل کرد تا هم به اسلام خدمت شود هم به مردم خدمت شود و هم جلوي مفاسد گرفته شود.
«هيچ کس حق ندارد هتک حرمت مسلمان و تعدي از ضوابط شرعيه نمايد.» مسلمان در کلمات امام از باب متعارف است وگرنه معيار انسان است و کرامت او بنابراين حق هتاکي به هيچکس را ندارند حرمت همه آنهايي که در حقوق با انسان ها قرار داد، دارند و با هم زندگي مي کنند، را نمي توان هتک نمود. حالا حتي اگر تنها به مسلمان اکتفا کنند و بگويند امام فرمودند مسلمان. ولي باز مي بينيم به دانشمندان،وزرا، علما، ياران امام و حتي نوه امام بي احترامي مي کنند گويا اينها را مسلمان نمي دانند.
«فقط بايد به وظيفه نهي از منکر به نحوي که در اسلام مقرر است عمل نمايند و حق جلب يا بازداشت يا ضرب و شتم صاحبان خانه و ساکنان آن را ندارند و تعدي از حدود الهي ظلم است و موجب تعزير و گاهي تقاص مي باشد. و اما کساني که معلوم شود شغل آنان جمع مواد مخدره و پخش بين مردم است, در حکم مفسد في الارض و مصداق ساعي در ارض براي فساد و هلاک حرث و نسل است و بايد علاوه بر ضبط آنچه از اين قبيل موجود است آنان را به مقامات قضائي معرفي کنند. و همچنين هيچ يک از قضات حق ندارند ابتدائا حکمي صادر نمايند که به وسيله آن ماموران اجرا اجازه داشته باشند به منازل يا محل هاي کار افراد وارد شوند که نه خانه امن و تيمي است و نه محل توطئه هاي ديگر عليه نظام جمهوري اسلامي، که صادر کننده و اجرا کننده چنين حکمي مورد تعقيب قانوني و شرعي است. »
اگر اين فرمان هشت ماده اي اجرا شود مملکت مدينه فاضله مي شود، چرا که رعايت حقوق بشر در اين فرمان نهفته است.
امام در بند آخر مي نويسد: «بايد ملت از اين پس که حال استقرار و سازندگي است احساس آرامش و امنيت نمايند و آسوده خاطر و مطمئن از همه جهات به کارهاي خويش ادامه دهند و اسلام بزرگ و دولت اسلامي را پشتيبان خود بدانند و قوه قضائيه را در دادخواهي ها و اجراي عدل و حدود اسلامي در خدمت خود ببينند و قواي نظامي و انتظامي و سپاه پاسداران و کميته ها را موجب آسايش و امنيت خود و کشور خود بدانند.» اينچنين مي شود که ده ميليون نفر امام را تشييع کردند چون از رفتار او رضايت داشتند. اينکه آيا الان هم مردم اينقدر راضي هستند بايد آزادي باشد تا ببينيم که اينچنين هست يا نه.
همانطور که گفتيد همه اين فرمان به توطئه قيد مي شود. توطئه چيست؟ امروزه خيلي ها به اين واژه تکيه مي کنند.
توطئه يعني براندازي يعني اينکه عده اي بنشينند و تصميم بگيرند با توسل به اسلحه براندازي کنند، توطئه يعني اينکه عده اي بخواهند کل اين نظام را با اسلحه از بين ببرند و نظام ديگري بياورند، تا زماني که مردم نظام را قبول دارند اين توطئه جرم است. تعبير امام زيباست. توطئه را امام در بند هفت معلوم کرده است. از ديد امام براندازي زماني توطئه تلقي مي شود که با سلاح همراه باشد بدون سلاح نبايد به آنها توطئه گر اطلاق کرد. خوارج قصد داشتند براندازي کنند مي خواستند علي حاکم نباشد اما تا دست به اسلحه نبردند علي کارشان نداشت و از همه حقوق برخوردار بودند.
گزينش در انديشه امام چه جايگاهي دارد؟ يک عده هنوز هم از گزينش دفاع مي کنند در حالي که امام در فرامين متعدد اين مساله را رد کرده است.
گزينش براي اين بود که افرادي که به ضرر اسلام و کشور حرکت مي کنند و تصميم دارند به ضرر اسلام و کشور حرکت کنند اينها داخل نظام نيايند. اما حالا کسي فکر و انديشه خاصي دارد، اين نبايد رد شود.در زمان خود امام افکار و انديشه هاي مختلف وجود داشتند و صاحبان انديشه هاي متفاوت در کار بودند.مخالفان امام در کار بودند اينجور نبود که کنارشان بزنند گزينش به معناي اين نيست که هر که با ما است، باشد و هر که با ما نيست، نباشد. گزينش براي نفع اسلام و ملت بود همه بايد باشند ولو يکي هم يک فکر خاصي دارد. آنکه مي خواهد ضرر به کل بزند رد شود نه آنکه مخالف نظر من است. اصلا مملکتي که قانون دارد اين حرفها را ندارد قانون بايد عمل شود. گزينش اوليه براي اين بود که يک سري از افراد و گروهک ها و وابستگان به آنها به دليل ضررشان به جامعه رد شوند. فلذا کسي که به مردم ظلم نکرده نبايد حذف شود.


 رئيس دفتر رئيس جمهور در واکنش به اعتراض علما:
 چيزي نديده ام و نشنيده ام  

گروه سياسي: عليرغم آنکه پس از اظهارات اخير اسفنديار رحيم مشايي درباره موسيقي بسياري از مراجع و علما نسبت به اين سخنان اعتراض کرده و عليه او موضع گيري کرده اند و اين اظهارات به طور گسترده اي در رسانه ها بازتاب داشته است، رييس دفتر رييس جمهور نسبت به انتقاداتي که اخيرا از سوي برخي علما نسبت به وي شده است، ابراز بي اطلاعي کرد.
اسفنديار رحيم مشايي صبح ديروز در حاشيه سفر رييس جمهور به استان البرز در جمع خبرنگاران در پاسخ به انتقادات برخي علما به صحبت هايش در مورد موسيقي اظهار کرد: من چيزي نديده ام و نشنيده ام و چيزي به دست من نرسيده است.  وي همچنين در پاسخ به سوالي در ارتباط با تحقيق و تفحص از شوراي ايرانيان خارج از کشور گفت: ما در اين زمينه مشکلي نداريم و از اين موضوع استقبال مي کنيم.
از سوي ديگر  مشاور رئيس جمهورگفت: من هرگز نگفتم که حضرت محمد(ص) ايراني است; بلکه منظورمن حضرت ابراهيم بوده است. وي ادامه داد: ما 124 هزار پيامبر داريم که حضرت محمد(ص)يکي از آن هاست ومنظورمن درآن جمله حضرت ابراهيم بودکه پدرش ايراني است; وگرنه همه مي دانند پيامبراسلام عرب بوده است.
اسفنديار رحيم مشايي در گفتگو با آريا، با تصحيح يکي از اظهارات اخيرخود بني براينکه "حضرت محمد(ص)ايراني بوده است" افزود: من حضرت ابراهيم راگفته ام که ايراني است و ايشان هم که يکي از پيامبران هستند.


 احمدي نژاد در کرج خبر داد:
 15 هزار ميليارد تومان صرفه جويي تا پايان سال  

رئيس جمهور همکاري و رفتار ملت ايران در اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها را عالي عنوان کرد و گفت : انشا» الله با کمک ملت ايران اين طرح را با آرامش و روال و آگاهي جلو خواهيم برد و منابع حاصل از آن قطعا در خدمت عمران،  آبادي و رفاه مردم قرار خواهد گرفت.
به گزارش ايلنا، محمود احمدي نژاد در سفر استاني هيات دولت با استان البرز در جمع مردم کرج با بيان اينکه در برنامه پنجم توسعه کشور صندوق توسعه ملي پيش بيني شده است، اظهار کرد: قرار است طبق قانون حداقل 20 درصد درآمد نفت براي سرمايه گذاري در صنعت، کشاورزي و ايجاد اشتغال ذخيره شود. براي اولين بار در تاريخ کشور دولت توانسته 20 درصد درآمد نفت را در جايي ذخيره کرده و کشور را بدون 20 درصد درآمد نفت اداره کند که در 50 سال اخير چنين اتفاقي رخ نداده است.
وي به صرفه جويي هاي صورت گرفته همراه با اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها اشاره کرد وگفت: با روند صرفه جويي که آغاز شده قطعا اين سرعت به شدت افزايش خواهد يافت وپيش بيني ما اين است که تا پايان سال حدود 14 تا 15 ميليارد دلار که معادل 15 هزار ميليارد تومان مي شود ذخيره خواهد شد.
رئيس جمهور در ادامه سخنان خود در جمع مردم کرج به شرايط بين المللي اشاره کرد و گفت: 32 سال است که دشمنان در برابر ملت ايران صف آرايي کرده و آنچه که از دستشان بر مي آمد انجام دادند تا جلوي حرکت و شکوفايي ايران را بگيرد، اما پي در پي شکست خورده و ملت ايران هر روز عزيزتر مي شود.
رئيس جمهور با بيان اينکه در سال هاي اخير دشمنان به بهانه هسته اي سعي کردند جلوي پيشرفت ما را بگيرند، اظهار کرد: آنها فشار سياسي تبليغاتي آورده و چندين قطعنامه و تحريم عليه ما صادر کردند آنها به دنبال اين بودند که ايران هسته اي نشود اما ما شديم و نبرد سياسي چند ساله ملت ايران پيروز شد. اما امروز آنها دو راه بيشتر ندارند، راه اول اين است که مسير قبلي خود را ادامه داده و همچنان قطعنامه صادر کنند که نتيجه آن از قبل مشخص است. وقتي هسته اي نشديم آنها نتوانستند کاري کنند و حالا که هسته اي شده ايم کسي در دنيا توان و جرات اين را ندارد که انرژي هسته اي را از ما بگيرد.
احمدي نژاد راه دوم را همکاري و به رسميت شناختن حقوق مسلم ملت ايران دانست و گفت: به آنها گفتيم زماني که تقابل کرديم ما ايستاديم و ضمن اينکه شما نتوانستيد نتيجه اي بگيريد ما به اهداف خودرسيديم و اگر همچنان بخواهيد راه گذشته را ادامه دهيد ما ايستادگي خواهيم کرد. به دنبال بد رفتاري با ملت ايران باشيد قطعا پاسخ ملت ايران پشيمان کننده خواهد بود.
وي ادامه داد: اگر صادقانه آمده و حقوق قطعي ايران را ضمن اعلام به رسميت بشناسيد، همه سود خواهند برد. ما ترجيح مي دهيم راه دوم را انتخاب کنيد، اما اگر تحت تاثير شياطين راه اول را انتخاب کنيد بدانيد ملت ايران اجازه نخواهد داد کسي سرسوزني حقوق آنها را تضييع کند.
رئيس جمهور افزود : برخي از آنها پيام همکاري داده ما از اين مساله استقبال کرده و به آنها گفتيم مي توانيم در ترکيه، برزيل وتهران با يکديگر گفت و گو کنيم. ايران هسته اي شده و همه بايد آن را به رسميت بشناسند، آنگاه راه براي همکاري باز خواهد شد. اما ما آنهايي که پيام مي دهند، انتظار نداريم که رفتاري انجام دهند که بوي دشمني، کينه ورزي بدهد.
رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه تحريم ملت ما را قوي تر و اقتدار ما را بيشتر مي کند اظهار کرد: کساني که پيام همکاري مي دهند اگر کاري کنند که بوي دشمني بدهد راه بسته خواهد شد و اگر راه همکاري بسته شود معلوم است که چه کسي ضرر خواهد کرد و قطعا ملت ايران در اين رابطه ضرر نخواهند کرد.
وي به حوادث سال گذشته و حضور مردم در 9 دي اشاره کرد و گفت: در 9 دي سال گذشته ملت ايران حرکتي کرد که همه شياطين و دشمنان را مايوس کرد. روزي که از حرمت عاشورا، امام حسين،  انقلاب اسلامي، شهدا و حريم ولايت امامت دفاع کرد و صميمانه به خاطر اين همه خوبي بايدازآنها تشکر کنم.
احمدي نژاد از مردم به دليل اينکه در انتخابات گذشته از وي حمايت کرده و او را براي خدمتگزاري انتخاب کردند تشکر کرد و از مردم کرج به خاطر استقبالي که در بدو ورود وي به اين شهر تشکر کرد و گفت: خيابان هاي امروز کرج صحنه افتخار آفريني، حماسه سازي و اقتدار ملت ايران شد و حرکت امروز شما موجب عزت و اميد ملت و ياس دشمنان شد.
احمدي نژاد تاکيد کرد: اگر در کشوري هرکه به فکر خود باشد و کاري به کار ديگران نداشته باشد آن جامعه روي سعادت نخواهد ديد و ضروري است که ما نسبت به يکديگر مهربان و دلسوز باشيم زيرا اين سنت ائمه و انبيا است.
وي در همين رابطه به زندگي پيامبر اسلام اشاره کرد و گفت: ايشان قبل از بعثت و پس از بعثت حتي يک ذره به فکر خود نبود و همواره کار و تلاش مي کرد، آنقدر 24 ساعته براي مردم دلسوزي مي کرد که خدا به او خطاب کرد چه خبر است پيامبر، خود را به خاطر مردم مي کشي؟


 سحرگاه ديروز در زندان اوين انجام شد:
 اعدام يک عضو گروهک منافقين و يک جاسوس موساد  

يک عضو گروهک منافقين و يک جاسوس سرويس جاسوسي رژيم صهيونيستي، سحرگاه روز سه شنبه  در زندان اوين به اتهام محاربه به دار مجازات آويخته شدند.
به گزارش ايسنا، اتهامات «علي صارمي» عضو گروهک منافقين محاربه و فعاليت تبليغي عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بود. حسب محتويات پرونده نامبرده در دي ماه سال 1361دستگير و به جرم ارتباط و فعاليت به نفع منافقان، براساس حکم صادره از شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامي مرکز، به سه سال حبس محکوم که مجازات به مدت پنج سال تعليق مي شود.
نامبرده مجددا در مردادماه سال 1368 به اتهام هواداري و ارتباط با تشکيلات منافقين دستگير و به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده که پس از اعتراض در دادگاه عالي قم، مجازات وي به ده سال حبس تقليل مي يابد.
معدوم در سال 1381 ضمن سفر به اردوگاه منافقان در عراق، موسوم به اشرف، با فراگيري آموزش هاي لازم به کشور باز مي گردد. وي پس از بازگشت به ايران، همراه با تعدادي از زندانيان آزاد شده گروهکي شروع به فعاليت تبليغي به نفع منافقين مي کند و در همين رابطه منافقان با واريز مبالغي به حساب بانکي وي، هزينه برگزاري جلسات درون گروهي و چاپ و توزيع نشريه اي موسوم به سرزمين آريايي را پرداخت مي کردند.
وي در اين مدت در محل کار خود به طور علني براي منافقين تبليغ کرده، تصاوير سران گروهک را توزيع مي کرد و در جذب و اعزام تعدادي از افراد به قرارگاه منافقين در عراق و برگزاري و سازمان دهي جلسات تشکيلاتي به مناسبت هاي مختلف و ارسال فيلم اين جلسات جهت پخش در سيماي نفاق و تهيه و پخش بروشورهاي تبليغي منافقان و پوستر سران گروهک، جهت نصب درمعابر عمومي و ارتباط با سرپل منافقين طبق دستور گروهک ياد شده، نقش فعال و موثري داشته است.
علي صارمي در اسفندماه 1384 به اتهام از سرگيري فعاليت تبليغي عليه نظام در راستاي اهداف تبليغاتي گروهک منافقين و عضويت در گروهک ياد شده، به همراه چند تن ديگر در مراسم مربوط به گروهک ها دستگير مي شود و از سوي شعبه 31 دادگاه انقلاب اسلامي تهران، به اتهام عضويت در گروهک نفاق و فعاليت تبليغي عليه نظام، به شش سال حبس محکوم مي شود که پس از اعتراض،  حبس نامبرده به يک سال تقليل مي يابد.
سرانجام «علي صارمي» در شهريورماه 1386 به دليل فعاليت هاي مکرر و حضور در مراسم ها و تشکل هاي ضدانقلابي در طرفداري از منافقان و ارسال اخبار براي اين گروهک، دستگير شده و در بازرسي از منزل وي، مقاديري سي دي، فيلم، عکس هاي منافقين و اوراق دست نويس تشکيلاتي گروهک ياد شده کشف و ضبط مي شود.  جلسه رسيدگي به اتهامات «علي صارمي» با حضور نماينده دادستان و وکيل مدافع وي برگزار مي شود و شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامي تهران پس از اخذ آخرين دفاع، نامبرده را با رعايت ماده 47 قانون مجازات اسلامي و مادتين 186، 190 و 191 همين قانون به اعدام محکوم مي کند که پس از اعتراض، حکم صادره در مرجع استيناف،   قطعي مي شود.
بر اساس گزارش پايگاه اطلاع رساني دادستاني تهران، محکوم عليه اعدامي ديگر «علي اکبر سيادت» نام داشت که از سال 1383 با سرويس اطلاعاتي رژيم صهيونيستي ارتباط برقرار کرده بود.
سيادت حاضر شده بود در مقابل دريافت شصت هزار دلار، اطلاعات طبقه بندي شده کشور را به رژيم صهيونيستي منتقل کند. محکوم عليه در مهرماه سال 1387، زماني که قصد داشت به همراه همسرش از کشور فرار کند، دستگير و مشخص مي شود که وي از طريق تلفن اعتباري با سرويس اطلاعاتي اسرائيل تماس مستمر دارد.
نامبرده با صدور قرار بازداشت موقت به زندان اعزام مي شود. در تحقيقات بعدي اقرار مي کند به منظور فعاليت تجاري با بيگانگان مرتبط شده و پس از آن ارتباطش با سفارت اسرائيل برقرار مي شود و کم کم اطلاعاتي درباري يکي از واحدهاي نظامي را به دشمنان ارايه مي دهد و در ملاقات هاي بعدي مدارکي را در دوربين ديجيتال به روشي که آن ها به او ياد مي دهند، جاسازي مي کند و مي برد.
وي شيوه هاي ارتباط خود با سرويس اطلاعاتي بيگانه را شامل گيرند ه ها و فرستنده که مهرماه سال 1386 دريافت کرده، يک دستگاه لب تاپ که آن  را نيز بيگانگان دريافت کرده است، ذکر مي کند.
سيادت در بازجويي هاي بعدي، به ارائه اطلاعات به افسر اطلاعاتي رژيم صهيونيستي اقرار مي کند. موضوع اين اطلاعات، رژه هاي نظامي روز ارتش، مانورها، تعداد پايگاه ها، و... بوده است. وي ارتباط خود را با رابط اسرائيلي پذيرفته و اظهار داشته که ملاقات هاي خود با عناصر سرويس اطلاعاتي را در کشورهاي ترکيه، تايلند و هلند و در اماکن عمومي مانند هتل ها انجام مي داده است.
وي در يکي از سفرها، يک عدد ساک مسافرتي پايه دار که قابليت جاسازي اسناد و مدارک را داشته، تحويل مي گيرد و حين دستگيري، بيست و نه صفحه اطلاعات جاسازي شده که براي سفر خود در 22 آذر 87 جاسازي کرده بود، کشف مي شود.
سيادت اقرار کرده که در هر ملاقات، سه تا هفت هزار دلار حق الزحمه مي گرفته و اطلاعاتي درخصوص تعداد هواپيماهاي عملياتي ايران، پروازهاي عملياتي و آموزشي روزانه در هر پايگاه، سوانح هوايي و علت آن، سيستم هاي هواپيماهاي مختلف و موشک هاي سپاه را در اختيار سرويس اطلاعاتي اسرائيل گذارده است.
پس از پايان تحقيقات و اخذ آخرين دفاع، براي نامبرده قرار مجرميت وکيفرخواست به اتهام جاسوسي موضوع مواد 501 و 508 قانون مجازات اسلامي صادر و با ارجاع پرونده به شعبه دهم دادگاه انقلاب اسلامي، محاکمه متهم با حضور وکيل و نمايندي دادستان برگزار مي شود و شعبه رسيدگي کننده، اقدمات مجرمانه و عالمانه متهم را مصداق اقدام در جهت تقويت رژيم صهيونيستي، مقابله با جمهوري اسلامي و افساد في الارض تشخيص داده و او را به اعدام محکوم مي کند و پس از اعتراض، پرونده به دادگاه استيناف ارسال و حکم صادره تاييد مي شود.


 بيانات رهبر انقلاب درباره افرادي که با قصد اصلا ح امور ، مرتکب تهمت مي شوند 

حضرت آيت الله خامنه اي در جلسه درس خارج فقه ديروز خود در پاسخ به سوالي پيرامون صدق غيبت در مواردي چون ذکر در نوشته، وبلاگ يا ضبط صوت و تصوير و انتقال آن، به نکات مهمي در تبيين احکام آن اشاره فرمودند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله خامنه اي، ايشان در جلسه درس خارج فقه ديروز (89/10/7) در ذيل بحث موارد استثنا از حکم حرمت غيبت، در پاسخ به سوالي پيرامون صدق غيبت در مواردي چون ذکر در نوشته، وبلاگ يا ضبط صوت و تصوير و انتقال آن، به نکات مهمي در تبيين احکام آن اشاره فرمودند، که در پي مي آيد:
يعني که اصلا اين کار ]غيبت[ جايز است يا جايز نيست ولو به قصد اصلاح باشد، اين را نمي شود به طور مطلق يک چنين چيزي را پابند شد; که ما بگوئيم ما چون مي خواهيم در امر جامعه اصلاح کنيم، پس زيدي را، عمروي را يا يک جرياني را به طور مطلق مورد تهاجم قرار بدهيم، غيبت کنيم; حالا آن کساني که اين کارها را مي کنند، خيلي اوقات به غيبت هم اکتفا» نمي کنند; خب، ملاحظه مي کنيد ديگر. گاهي چيزهائي را مي آورند که معلوم نيست حد غيبت (1) بر او صادق باشد; شايد مصداق تهمت است، مصداق افتراست، مصداق قول به غير علم است، مصداق سب و شتم است; نمي شود اين را گفت که اگر طرف قصد اصلاح دارد، پس بنابراين اين جايز است براي او، نه; موارد استثنا» همان مواردي است که ]در کتب فقهي[ ذکر شده است.  منتها بايد اين موارد صدق کند، احراز بشود. اين خيلي مهم است. واقعا يکي از چيزهائي که ما همه مان ]بايد توجه کنيم[، به مردم هم بايد بگوئيم، ياد بدهيم که توجه بکنند اين است که: به صرف توهم اين که حالا اين کار مصلحت دارد، دستشان را، يا قلمشان را، يا وبلاگشان را آزاد نکنند که هر چه به دهنشان آمد، آن را بگويند; اينجور نيست، چون وسائل مدرن امروز همه مشمول همين حکم است. يعني خواندن وبلاگ هم مثل خواندن کاغذ است، کتاب است، نامه است، مثل شنيدن حرف است.
استماع غيبت شامل همه  اينها مي شود; يعني ملاک استماع در اينها وجود دارد مسلما. شنيدن به گوش خصوصيتي ندارد، خواندن تو نامه هم عين همان است که ما در بحث استماع اين را تاکيد کرديم و عرض کرديم.  خب، دوربين هم همين جور است. فرض کنيد که اگر چنانچه انسان يک خطائي را از کسي ديد، اين را رفت با دوربين ثبت کرد، بعد آمد يک جائي نشان داد; اين هم همان است ديگر، چه فرقي مي کند؟ يعني بايستي واقعا به اينها توجه کرد. محيط را بايد محيط اخلاقي کرد. ما اگر بخواهيم جامعه را اصلاح بکنيم، اين اصلاح فقط به اين نيست که انسان از افراد غيبت بکند. راه هاي ديگري هم وجود دارد. حالا من غيبت را عرض مي کنم. فضلا (2) از تهمت و افترا» و اينها.
بنده يک وقتي به يک مناسبتي در يک صحبت عمومي عرض کردم به مردم که قرآن کريم مي فرمايد: «لولا اذ سمعتموه ظن المومنون و المومنات بانفسهم خيرا»; (3) يعني وقتي افک (4) را شنيديد چرا به همديگر حسن ظن نداشتيد؟ يعني از اول رد کنيد افک را. ]اگر[ آمدند به يک نفري تهمت زدند، يک چيزي را گفتند- حالا يا با عنوان تهمت يا به عنوان غيبت- چرا قبول مي کنيد؟ ببينيد اين کلمه  لولاي تحذيريه در قرآن و در کلام عرب خيلي معناي وسيعي دارد، فقط معنايش «چرا» نيست، که ما بگوئيم چرا اين کار را نکردي. چراي با تاکيد است. يعني آه، واي، چرا; معناي «لولا» اين است; تحذيريه است. چرا «لولا اذ سمعتموه ظن المومنون و المومنات بانفسهم ]خيرا[»; يعني چرا به هم ظن نيک نداريد، چرا به هم حسن ظن نداريد.
تا فورا کسي آمد، شما بگوئيد بله، احتمال درستي اش هم اگر بود، آدم به صورت يقين آن را بداند و نقل بکند. اين درست نيست، اين ممنوع است. اين چيزي که امروز مورد ابتلاست در جامعه  ما، از همان چيزهائي است که بايست از همين ادله  غيبت بفهميم که درست نيست; اين وضعي که وجود دارد درست نيست. البته انتقاد منطقي، گفتن حرف صحيح اينقدر حرفهاي آشکار وجود دارد که انسان اگر ذکر آنها را بکند، اصلا هم غيبت نيست، و مي تواند انسان نقد بکند. بله مسلم است، امروز يک جريان صحيح و حقي در جامعه  ما وجود دارد، جريانهاي باطلي هم وجود دارد که به انواع و اقسام طرق مي خواهند جامعه را خراب کنند، انقلاب را منحرف کنند; در اين شکي نيست. آدمهائي هم در راس اين جريانات هستند. چه لزومي دارد که انسان به اين آدمها تهمت بزند. چه لزومي دارد که غيبت اينها را بکند. حرف آشکار اينقدر دارند; همان حرفهاي آشکار را بيان بکنند، تبيين بکنند، توضيح بدهند، مطلب روشن خواهد شد; هيچ نيازي به غيبت کردن نيست که آدم بگويد حالا ما براي اصلاح مثلا غيبت مي کنيم.
بنابراين به نظر من همين ادله اي که در باب غيبت خوانديم، اين تمام المراد را به ما نشان مي دهد; يعني واقعا هماني که بايد بفهميم از شرع مقدس همين را انسان مي فهمد و تشخيص مي دهد. بايد بر طبق همين هم عمل کرد.


 اخبار کوتاه 

گفت وگوي وزراي خارجه امارات و بلغارستان  با متکي

شيخ عبدالله بن زائد وزير امور خارجه امارات متحده عربي و نيکلاي ملادنوف وزير امور خارجه بلغارستان با منوچهر متکي وزير امور خارجه سابق کشورمان تماس تلفني گرفتند.  به گزارش مهر، وزراي امور خارجه امارات و بلغارستان در تماس هاي جداگانه با وزير امور خارجه سابق کشورمان، ارتباط و همکاري با وي را در جهت منافع فيمابين مغتنم و ارزشمند ناميدند و ابراز اميدواري کردند در فرصت ها و مناسبت هايي بتوانند از نقطه نظرات وي پيرامون مناسبات کشورهايشان با جمهوري اسلامي ايران و تحولات منطقه اي و بين المللي بهره جويند. منوچهر متکي نيز ضمن قدرداني از تماس تلفني آنان و تاکيد بر تداوم دوستي ها اظهار داشت:جمهوري اسلامي ايران اهميت ويژه اي براي روابط با کشور بلغارستان و امارات متحده عربي قائل است و مطمئنا مناسبات دوستانه کنوني در دوره وزير امور خارجه جديد نيز تداوم خواهد يافت.


 قدرداني اسماعيل هنيه از حمايت هاي ايران

اسماعيل هنيه ضمن تاکيد بر اهميت روابط حماس با ايران از حمايت هاي تهران از ملت فلسطين قدرداني کرد.  به گزارش ايسنا، اسماعيل هنيه  نخست وزير دولت قانوني و منتخب فلسطين در نوارغزه - هم زمان با دومين سالگرد حمله رژيم صهيونيستي به غزه از حمايت هاي جمهوري اسلامي ايران از مردم فلسطين در رويارويي با دشمن صهيونيستي قدرداني کرد.  بنا بر گزارش پايگاه اطلاع رساني شبکه خبري العالم، هنيه در گفت وگو خبري درباره روابط جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) با ايران گفت: حماس با ايران هم چون عربستان، قطر، اردن، ترکيه و مصر روابط دارد و به اين روابط اهميت مي دهد و از آن استقبال مي کند.  او خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران تاکنون از ملت فلسطين در زمينه هاي سياسي ، رسانه اي و مالي حمايت کرده است.

وزير کشور:
همتاي پاکستاني ام خبر دستگيري جانشين ريگي را
 تاييد نکرد
 

وزير کشور، خبر دستگيري برادر و جانشين عبدالمالک ريگي را که در برخي سايت هاي داخلي و روزنامه هاي پاکستاني منتشر شده است، تکذيب کرد.  به گزارش ايلنا، محمدنجار در حاشيه همايش روز ملي ثبت احوال، با بيان اين خبر افزود: مستقيما موضوع دستگيري اين فرد شرور را با همتاي پاکستاني خود "رحمان ملک" در ميان گذاشته ام و او اين خبر را تاييد نکرده است.  نجار افزود: قرار شده است دولت پاکستان جديدترين اطلاعات در اين زمينه و موضوعات ديگر تروريست ها را پيگيري کند و در اختيار ما قرار دهد و همچنين از دولت اسلام آباد خواسته ايم تروريست ها را دستگير کند و تحويل ما دهد و اجازه ندهد آنان در خاک پاکستان فعاليت کنند.  وزير کشور در ادامه گفت: براساس اسناد وبررسي تجهيزات تروريست ها، مشخص و محرز است موساد، سيا و ام آي سي، آنان را تجهيز مي کنند و به آنان آموزش مي دهند.  نجار هم چنين با اشاره به حادثه تروريستي چابهار از محاکمه برخي عاملان اين اقدام جنايتکارانه در آينده نزديک خبر داد و گفت: اطلاعات دقيقي از ساير اين تروريست ها کسب کرده ايم.  خاطرنشان مي شود پيش از اين ايلنا، در گفت وگو با استاندار سيستان و بلوچستان، خبر دستگيري عبدالرئوف برادر عبدالمالک ريگي سرکرده به هلاکت رسيده گروهک تروريستي جندالله را تاييد نکرده بود.


 به حق چيزهاي نديده و نشنيده 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

اسفنديار رحيم مشايي نسبت به انتقاداتي که اخيرا از سوي برخي علما نسبت به وي ابراز و در اکثر رسانه هاي کشور منعکس شده بود، اظهار بي اطلا عي کرد و گفت: من چيزي نديده ام و نشنيده ام و چيزي به دست من نرسيده است. پس:
1- رئيس دفتر احمدي نژاد روزنامه نمي خواند و سايت هاي خبري را نمي بيند. رسانه ملي هم که کاري به اين حرفها ندارد. احتمالا  هوش و حواس و چشم و گوش مشايي فقط متوجه دهان ما فوقش است و همين دليل کافي براي باقي ماندن او در مقامش است.
2- نه تنها مشايي چيزي نديده و نشنيده، بقيه دولت هم همينطور هستند! البته رابطه دولت با علما خيلي خوب است.
3- از اين به بعد کليه منتقدين در هر موقعيت، بايد انتقادات خود را به طور کتبي يا به صورت فايل صوتي مستقيما به دست شخص رحيم مشايي رسانده و رسيد دريافت کنند. در غير اين صورت ديده و شنيده نشدن اعتراضها عادي است!
4- البته خيلي ها هم هستند که بازبان  بي زباني مي گويند که حرفهاي عجيب اسفنديار رحيم مشايي را نشنيده اند.
مي توان گفت حرف رحيم مشايي(چيزي نديده ام و نشنيده ام) در راستاي قدرداني از آنهاست!
5- شايد بعضي ها در دوره ماقبل تلگراف بسرمي برند و ما نمي دانيم؟!
6- به حق چيزهاي نديده و نشنيده! وقتي حرف علما ديده و شنيده نمي شود، پس حرف مردم کوچه و بازار چه وضعيتي دارد؟ و آيا معني رضايت مردم هم همين است؟


 توديع و معارفه امروز برگزار نمي شود
 عيادت بذرپاش از ترکستاني  

رئيس سابق سازمان ملي جوانان با حضور در بيمارستان از فرحناز ترکستاني عيادت کرد.  به گزارش مهر، مهرداد بذرپاش که هفته گذشته توسط رئيس جمهور از رياست سازمان ملي جوانان کنار گذاشته شد ديروز به بيمارستان محل بستري فرحناز ترکستاني رفته و از وي عيادت کرده است. اين در حالي است که با توجه به بهبود اوضاع جسماني ترکستاني، پزشکان او را از بخش مراقبتهاي ويژه به بخش عمومي انتقال داده اند اما وضعيت او به گونه اي نيست که بتواند در مراسم معارفه خود به عنوان رئيس جديد سازمان ملي جوانان حاضر شود. پيش از اين نيز قرار بود مراسم توديع و معارفه بذرپاش و ترکستاني روساي سابق و جديد سازمان ملي جوانان روز يکشنبه گذشته با حضور رئيس جمهور برگزار شود که به دليل تداخل برنامه هاي رئيس جمهور و همچنين وضعيت جسماني ترکستاني، اين مراسم به تعويق افتاد. گفته مي شد اين مراسم روز چهارشنبه برگزار مي شود که با توجه به وضعيت جسماني ترکستاني، اين مراسم براي دومين بار برگزار نمي شود.


 الو مردم سالاري 

هزينه مسکن مهر

اينجانب به صورت فردي براي مسکن مهر ثبت نام کردم بعد از پرداخت هزينه اوليه، مسوولان اعلام کردند در مدت 3 سال مبلغ ده ميليون تومان بايد پرداخت کنم. آيا با حقوق کارمندي و پرداخت کرايه خانه مي توان اين هزينه را تهيه کرد؟ لطفا دست اندرکاران مسکن مهر تسهيلاتي را براي افرادي که در مضيقه مالي هستند در نظر بگيرند.
ش - ن

طرح زوج و فرد خودروها

چند روزي است که آلودگي هواي تهران افزايش يافته است. از مسوولان راهنمايي و رانندگي خواهشمندم براي کاهش آلودگي، طرح زوج و فرد در سطح شهرهاي بزرگ مانند تهران، اصفهان و مشهد ادامه پيدا کند.
اسکندري

شلوغي بانک مسکن

بانک مسکن واقع در بلوار فردوس بسيار شلوغ است. در حالي که به مراجعين شماره داده مي شود اما به دليل کمبود نيروي انساني شهروندان بايد معطل شوند لطفا رسيدگي شود.
يک شهروند

گراني تعمير ماشين

قيمت  صافکاري ماشين افزايش يافته است. آيا اين مساله در ارتباط با هدفمندي يارانه ها است؟ لازم است مسوولان، نظارت بر قيمت  تعميرگاه ها داشته باشند.
شايان - تهران

قدرداني از مسوول خط اتوبوسراني

از زحمات بي دريغ مسوول خط واحد اتوبوسراني اصفهان - بازار به دليل برقراري نظم و سرعت بخشيدن به اتوبوس هاي اين مسير که موجب سهولت رفت و آمد ساکنان اين منطقه شده است تقدير و تشکر مي کنيم.
جمعي از ساکنان محل و پرسنل آموزش و پرورش

جوابيه وزارت راه و ترابري

با عنايت به اعتراض هموطنان گرامي با عنوان «دست اندازهاي مسير قزوين- زنجان» به اطلا ع مي رساند: براساس بررسي هاي به عمل آمده از سوي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي و اعلا م مجري طرح بهسازي محور تهران- قزوين- زنجان، عمليات اجرايي روکش آسفالت آزاد راه قزوين- زنجان در حال حاضر در دست اجرا بوده و براساس اولويت بندي قطعات نسبت به بهسازي اقدام مي شود.