نسخه شماره 2533 - 1389/10/07 -


آلودگي شهرهاي صنعتي رشد جنين را کندتر مي کند


چسب ناخن هاي مصنوعي موجب حساسيت ناخن مي شود


درمان نشدن يبوست در کودکان به اختلالات کليوي منجر مي شود

يک دندانپزشک ترميمي:
بيش از نيمي از مردم روش صحيح مسواک زدن را نمي دانند

زخم پاي ديابتي عارضه ناتوان کننده مبتلايان
چگونه مي توان از زخم پاي ديابتي در امان بود؟


اسکيزوفرنيا چيست ؟


اخبار کوتاه


دانستني ها


 آلودگي شهرهاي صنعتي رشد جنين را کندتر مي کند  

يک متخصص زنان و زايمان با بيان اين که قرار گرفتن زنان باردار در معرض مواد شيميايي، اثرات نامطلوبي بر سلامت مادر و جنين دارد، به زنان باردار توصيه کرد تا در سه ماهه نخست بارداري تا حد امکان در معرض مواد شيميايي قرار نگيرد.
دکتر عبدالمجيد باور در گفت و گو با ايسنا، اظهار کرد: رنگ مو نيز نوعي ماده شيميايي است و مي تواند براي زنان باردار و جنين عوارضي به  همراه داشته باشد به همين دليل به زنان باردار توصيه مي شود که به ويژه در سه ماهه نخست تاحد امکان از رنگ مو استفاده نکنند.
وي افزود: مصرف برخي داروهاي شيميايي در دوران بارداري نيز ممکن است براي مادر و جنين عوارضي به  همراه داشته باشند به همين دليل پيش از مصرف دارو حتما بايد با پزشک مشورت شود.
اين متخصص زنان و زايمان با بيان اين  که در دوران بارداري هر عاملي که بر سلامت مادر تاثيرگذار است بر سلامت جنين هم تاثير مستقيم دارد، تصريح کرد: گرد وغبار و آلودگي هوا نيز براي زنان باردار بسيار مضر است و توصيه مي شود زنان باردار در شرايط جوي آلوده از منزل خارج نشوند. آلودگي شيميايي موجود در هواي شهرهاي صنعتي و بزرگ مي تواند موجب کند شدن رشد جنين شود.


 چسب ناخن هاي مصنوعي موجب حساسيت ناخن مي شود 

يک متخصص پوست و مو گفت: استفاده از ناخن هاي مصنوعي موجب تخريب صفحه ناخن مي شود و چسب ناخن هاي مصنوعي موجب بروز حساسيت در ناخن مي شود.
حسين طباطبايي در گفت  و گو با فارس، افزود: عدم استفاده از شوينده هاي قوي پوست، استفاده از دستکش براي انجام کارهاي شست وشو در منزل، دوري از استفاده لاک ناخن خصوصا استون براي پاک کردن لاک،  جلوگيري از ضربه به ناخن ها مانند جويدن و بعد از هر بار شستن دست ها بلافاصله دست و ناخن ها با دقت خشک شوند، از راه هاي مراقبت از ناخن است.
اين متخصص پوست و مو افزود: استفاده از ناخن هاي مصنوعي موجب تخريب صفحه ناخن مي شود و در ادامه استفاده از ناخن مصنوعي مي تواند به ريشه ناخن ها صدمه بزند، به خصوص چسب هاي ناخن هاي مصنوعي که موجب بروز حساسيت مي شوند.


 درمان نشدن يبوست در کودکان به اختلالات کليوي منجر مي شود  

استاديار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: ايجاد توده مدفوعي در روده کودک از عوارض طولاني مدت بيماري يبوست است; در اين شرايط با ماندن مدفوع در روده و جذب آب آن، اختلالات کليوي براي کودک به وجود مي آيد.
الهام طلاچيان در گفت وگو با  فارس در خصوص عوارض بيماري "يبوست " در کودکان اظهار داشت: يبوست بيماري است که در مراحل اوليه با مداخله رژيم غذايي مناسب برطرف مي شود و اگر به اين بيماري توجه نشود براي کودک آزاردهنده خواهد بود.
وي بي اشتهايي، دردهاي شکمي، بي قراري و بدخلقي را از مهمترين عوارض بيماري يبوست در کودکان دانست و افزود: در موارد شديد تر اين بيماري منجر به نشت مدفوع به لباس زير و بي اختياري مدفوع در کودک مي شود; اين مسئله بدترين عارضه يبوست است.
اين فوق تخصص بيماري هاي دستگاه گوارش ادامه داد: بسياري از والدين  بي اختياري مدفوع که ناشي از بيماري يبوست است را به حساب شيطنت کودک مي گذارند در صورتي که بايد بدانند اين مسئله آگاهانه نيست.


 يک دندانپزشک ترميمي:
 بيش از نيمي از مردم روش صحيح مسواک زدن را نمي دانند 

يک دندانپزشک ترميمي گفت: با وجود آموزش هاي فراوان بهداشت دهان و دندان بيش از نيمي از مردم هنوز روش مسواک زدن صحيح را نمي دانند.
ليلا نصيري خانلر در گفت وگو با فارس اظهار داشت: برخي افراد با شدت بسيار مسواک را بر روي دندان و لثه هاي خود مي کشند که منجر به خونريزي مي شود و باعث صدمات سطحي به لثه مي شود که اين امر کاملا اشتباه است.

ناآگاهي روش مسواک زدن صحيح باعث عدم تميزي دندان هاي آسياب

نصيري خانلر افزود: بسياري از افراد تنها به تميز کردن دندان هاي جلويي و در نهايت دندان هايي که در رديف مقابل دهان وجود دارد اکتفا مي کنند و در بسياري از مواقع دندان هاي آسياب و عقب دهان خود را تميز نمي کنند.
اين دنداپزشک ترميمي  گفت: افراد در وهله نخست بايد مسواک مناسبي که از جنس مرغوب باشد تهيه کنند و در گام بعد يک مسواک بايد نرمي خاصي داشته باشد تا حتي با شدت عمل دست ها بر روي مسواک لثه ها صدمه نبيند و در نهايت نيز بتواند جرم هاي دندان را به خوبي پاک کند.
نصيري خانلر ادامه داد: موهاي نايلوني در قسمت هاي مختلف سر مسواک با زاويه هاي متفاوت بايد قرار گرفته باشد تا توانايي بهتري در تميز کردن نواحي مختلف دندان داشته باشد همچنين برش هاي متفاوتي به دسته موهاي نايلوني بايد داده شود تا بهتر روي سطوح دنداني قرار گيرد.
وي تصريح کرد: بلندي و کوتاهي دسته هاي مو در قسمت هاي مختلف سر مسواک نيز مي تواند در بهتر تميز کردن دندان ها موثر واقع شود.

حداقل3 دقيقه زمان مناسب
براي مسواک زدن صحيح

نصيري خانلر بيان کرد: در يک مسواک زدن صحيح بايد حداقل 3 دقيقه زمان صرف شود زيرا در غير اين  صورت فلورايد خمير دندان تاثير واقعي خود را بر روي دندان  و لثه ها بر جا نخواهد گذاشت.
وي اظهار داشت: تميز کردن و جرم گيري دندان هاي آسياب بسيار پر اهميت تر از دندان هاي جلويي دندان هستند زيرا بيشترين عملکرد و وظايف جويدن مواد غذايي بر عهده اين گروه از دندان ها است و متعاقبا مواد غذايي و جرم بيشتري در سطح و بين اين دندان ها رسوخ مي کند.
عدم مسواک زدن صحيح باعث بيشترين ترميم  بر روي دندان هاي آسياب
اين دندانپزشک ترميمي گفت: بيشترين ترميم هاي دنداني نيز بر روي دندان هاي آسياب صورت مي پذيرد که يکي از عوامل اصلي پوسيدگي هاي اين دندان ها عدم آگاهي صحيح افراد در روش و استفاده کردن از مسواک براي تميز کردن دندان هاست.
نصيري خانلر خاطرنشان کرد: در مسواک زدن، افراد بايد توجه بيشتري براي تميز کردن دندان هاي آسياب و عقبي دندان هاي خود صورت دهند و بدون هيچ گونه عجله و شدتي به صورت بسيار آرام و طبق آموزش هاي صحيح مسواک زدن، دندان هاي خود را تميز و عاري از ميکروب کنند و آگاه باشند که فشار بر روي مسواک و در نهايت خونريزي هاي لثه به هيچ  وجه روش صحيح مسواک زدن دندان ها نيست.


 زخم پاي ديابتي عارضه ناتوان کننده مبتلايان
 چگونه مي توان از زخم پاي ديابتي در امان بود؟  

به گفته کارشناسان، در اغلب جوامع پس از تصادفات، ديابت مهم ترين عامل از دست دادن پاهاست. بيماران ديابتي به دلايل مختلفي در معرض ايجاد زخم در پاهاي خود قرار مي گيرند که مهم ترين آن کاهش حس لمس و درد در پاهاست و همين امر زمينه ساز ايجاد زخم پاي ديابتي است.
به گزارش ايسنا، کارشناسان تاکيد دارند که آسيب پاها در ديابت کاملا قابل پيشگيري بوده و با همراهي و هماهنگي تيم درمان ديابت و بيمار در اغلب موارد اين زخم ها اگرچه به سختي ولي بهبود يافته و پاها حفظ مي شوند.
چگونه مي توان از زخم پاي ديابتي در امان بود؟
ديابتي ها روزانه پاهاي خود را وارسي کنند:
- هر روز پاهاي خود را با دقت از نظر وجود قرمزي، ترک خوردگي، پوسته پوسته شدن و تورم بررسي کنيد.
- براي ديدن کف پاهايتان از آيينه استفاده کنيد.
ديابتي ها هر روز پاهاي خود را شستشو دهند:
- پاهاي خود را با آب ولرم بشوييد. قبل از استحمام و يا شستشوي پاها حرارت آب را کنترل کنيد.
- پس از شستشو بين انگشتان پا را کاملا خشک کنيد.
- از قرار دادن پا در وان، ظرف آب يا موارد مشابه به مدت طولاني براي خيس خوردن، جلوگيري کنيد.  ديابتي ها پاهاي خود را چرب نگهدارند:
- پس از شستشوي پاها و خشک کردن آن با حوله، در صورت خشکي پوست تان از کمي کرم يا وازلين براي رفع خشکي استفاده کنيد اما هيچ وقت بين انگشتان پا کرم نزنيد.
ديابتي ها ناخن هاي خود را کوتاه نگه دارند:
- ناخن ها را به صورت افقي بگيريد و گوشه هاي آن را با سوهان مرتب کنيد.
- در افراد مسن توصيه مي شود خود فرد اقدام به اين کار نکرده و ناخن توسط فرد ديگر کوتاه شود.
ديابتي ها از پوشش مناسب براي پاها استفاده کنند:
- جوراب نخي و بدون درز بپوشيد و هر روز جوراب هايتان را تعويض کنيد.
- جوراب تعمير شده يا از جنس نايلون نپوشيد.
- پاهايتان را در زمستان با جوراب پشمي مناسب گرم نگه داريد.
- کفش مناسب بپوشيد.
پوشيدن کفش هاي مناسب در ديابتي ها باعث کاهش فشار بر پاها مي شود:
- کفش مناسب از نظر جنس و اندازه (نه تنگ و نه گشاد) با کفي محکم انتخاب کنيد.
- قبل از پوشيدن کفش داخل آن را از نظر وجود هر نوع جسم خارجي وارسي کنيد.
- کفش لژدار براي پا مناسب است.
ديابتي ها شيوه زندگي سالم در پيش بگيرند:
- تنظيم قند خون و رعايت رژيم غذايي مناسب براي پيشگيري از عوارض ديابت از جمله زخم پاي ديابتي ضروري است.
- داشتن وزن مطلوب فشار بر پاها را کم مي کند.
- سيگار را ترک کنيد; چرا که سبب بروز و گسترش زخم مي شود.
ديابتي ها با پزشک خود مشورت داشته باشند:
- براي انجام معاينات ادواري و در صورت بروز هر گونه ضايعه جديد در پاهايتان به پزشک مراجعه کنيد.
- شايد لازم باشد براي رفع بدشکلي هاي ساختاري پاهايتان عمل جراحي پيشگيرانه انجام دهيد. برداشتن کال ها و پينه ها تحت نظر پزشک به شما در پيشگيري از بروز زخم کمک مي کند.
- از هر گونه دستکاري زخم توسط افراد غيرمجرب خودداري کنيد.


 اسکيزوفرنيا چيست ؟ 

فرد مبتلا  به اسکيزوفرنيا قابليت تميزدادن بين افکار  و تصورات قوي خودش و واقعيت را ندارد . از جمله علائم اين بيماري اين است که فرد ممکن است صداهايي را بشنود که ديگران نمي شنوند يا ممکن است فکر کند که افراد ديگر مي توانند فکر او را خوانده يا افکار او را کنترل کنند.
روانپزشکان اين بيماري روحي رواني را با توجه به علائم مثبت و منفي آ" تشخيص مي دهند.
علائم مثبت عبارتند از :
اغتشاش فکري
هذيان
توهم
علائم منفي عبارتند از :
احساس بي تفاوتي يا بي احساسي
ناتواني در تمرکز کردن
اجتناب از تماس با افراد ديگر
نياز داشتن به حفاظت
علائم مثبت
اغتشاش فکري
فردي دچار اغتشاش فکر است که نتواند رشته منطقي افکارش را دنبال کند و ايده هاي او در هم ريخته و يا به سختي قابل فهم توسط ديگران باشد.
هذيان
برخي افراد صداهايي را مي شنوند که ديگران نمي شنوند. اين صداها ممکن است صداهاي آشنا، دوستانه يا انتقادي باشند. اين صداها ممکن است رفتار يا افکار فرد شنونده را بررسي مي کنند و يا ممکن است به او بگويند چه بايد بکند صرف شنيدن اين قبيل صداها به معناي داشتن اسکيزوفرنيا نيست.
توهم
توهم،به باورها و تجاربي مي گويند که ديگران در داشتن آنها شريک نيستند به عنوان مثال ممکن است کسي فکر کند که او توسط افراد پليس مخفي تعقيب مي شود و يا توسط نيروهاي غيبي کنترل مي شود که افکار معيني را در سر او گذاشتند.
علائم منفي
به کناره گيري اجتماعي،  بي تفاوتي و ناتواني در تمرکز  علائم منفي مي گويند زيرا خصوصيت آنها چندان روشن نيست به راحتي نمي توان گفت که آيا اين علائم بخشي از عوارض اسکيزوفرنيا هستند و يا آنها عوارض عکس العمل فرد در مقابل چيزهاي ديگري است که باعث سرخوردگي و ترس او شده اند.
همچنين چنين علائمي مي توانند واکنشي نسبت به رفتار سايرين باشد. در اغلب موارد کسي که داراي مشکلات ذهني است با بي توجهي يا تبعيض مواجه مي شود و اين باعث انزوا و افسردگي او مي گردد.
چه افرادي احتمال بيشتري دارد که به اين بيماري مبتلا شوند ؟
از هر صد نفر يک نفر در مقطعي از زندگي اش ممکن است به اين بيماري مبتلا شود . اين رقم براي زن و مرد کماکان يکي است. ولي مردها معمولا در سن جوانتري به اين بيماري مبتلا مي شوند.
تخمين زده شده است که حدود يک سوم کساني که از چنين اختلالي رنج مي برند فقط يک بار در زندگي شان آن را تجربه مي کنند . يک سوم ديگر آنها ممکن است اين وضعيت را گهگاه تجربه کنند در حالي که يک سوم ديگر ممکن است آن را براي هميشه تجربه کنند.
آيا افراد مبتلا به اسکيزوفرنيا خطرناک هستند؟
يکي از اسطوره هاي غلط عمومي در اين باره اين است که گويا اسکيزوفرني به معناي شخصيت دوگانه است و کسي که از اين وضعيت رنج مي برد ممکن است از حالت آرام به حالت غيرقابل کنترل تغيير مزاج بدهد.
اغلب در رسانه اي نوشتاري و ديداري داستانهاي اغراق آميزي درباره اسکيزوفرنيک ها وجود دارد و از آنها به عنوان افرادي خطرناک که بايد تحت کنترل داروهاي آرام بخش باشند و در بيمارستان نگه داشته شوند ياد مي کنند. بسياري از کساني که از اسکيزوفرنيا رنج مي برند مرتکب جرائم خشونت آميز نمي شوند و بسياري از اين گونه جرائم توسط اين افراد صورت نمي گيرد.
چه چيز باعث اسکيزوفرني است؟
به علت وجود اختلاف نظر درباره اسکيزوفرني به سادگي نمي توان گفت که علت آن چيست ولي مي توان گفت که ايدهژ هاي متفاوتي در اين باره وجود دارد.
وراثت
محققيني که درصدد يافتن يک " ژن اسکيزوفرني " بودند تا کنون يک ژن را موثر مي دانند  ، البته اين باور هم وجود دارد که برخي ژنها ممکن است برخي افراد را در ابتلا به عوارض اين بيماري آماده تر کنند هر چند اين لزوما به اين معنا نيست که اين عوارض تا حد بيماري کامل رشد خواهند کرد . وضعيت جسمي افراد، نحوه بزرگ شدن آنها و محيطي که در آن رشد مي کنند احتمالا در ابتلا به اين بيماري نقش ايفا» مي کنند به همان سان که وضعيت فيزيولوژيک آنها ممکن است چنين داشته باشد.
وضعيت شيميايي بدن
تحقيقات بيوشيمي بر بررسي ميزان دوپامين ارتباط هاي عصبي متمرکز بوده که مسوول حمل پيغام هاي بين سلولهاي مغز هستند. تئوري که در اين زمينه وجود دارد حاکي از اين است که مقدار بيش از حد و دوپامين در افراد اسکيزوفرنيک وجود دارد ولي هنوز معلوم نيست که آيا اين ماده شيميايي در بروز اسکيزوفرنيا نقش دارد يا نه؟
تجارب خانوادگي
تئوري هاي مطرح شده دال بر اينکه نوعي خاص از خانواده ها ممکن است در ابتلا به اين بيماري نقش داشته باشند ولي هنوز اين تئوري اثبات نشده است . عموما اين باور پذيرفته شده که تجارب اوليه زندگي در تشکيل شخصيت فرد نقش دارند.
وقايع سخت زندگي
بررسي هاي علمي حاکي از اين است که شرايط بسيار سخت زندگي در شروع اسکيزوفرنيا ممکن است نقش داشته باشند . اين وقايع شامل وقايعي مي شود که زندگي يک نفر را تغيير داده است مانند از دست دادن کسي که به او نزديک بوده است.
بر اساس يکي از مطالعاتي که صورت گرفته بيش از نيمي از کساني که مي گويند صداهاي منفي مي شنوند تجربه  سو» استفاده هاي جنسي و فيزيکي داشته اند .
استفاده نادرست از مواد شيميايي
هيچکس هنوز رابطه بين استفاده نادرست از مواد شيميايي و بروز اين بيماري را اثبات نکرده است. بسياري از متخصصين فکر مي کنند که ترکيبي از يک رشته عوامل مختلف در بروز اسکيزوفرني نقش دارد . ترکيب ژنتيک کسي ممکن است او را بيشتر آماده ابتلا به بيماري کند ولي شرايط سخت زندگي و يا به ويژه تجارب خانوادگي و در زندگي ممکن است در شروع عوارض اين بيماري دخيل باشند.
تجويز دارو
از داروهاي آرام بخش براي کنترل عوارض مثبت اين بيماري استفاده مي شود. اين داروها ممکن است عوارض جانبي نامطلوب داشته باشند. به ويژه اگر به مقدار زياد استفاده شوند . اين داروها نمي توانند به طور کامل از بروز بيماري جلوگيري کنند ولي شواهدي در دست است که نشان مي دهد که آنها درکم کردن شدت و فواصل بروز بيماري موثر هستند.
چه کارهايي ديگر مي توان براي بهبود زندگي يک فرد اسکيزوفرني انجام داد؟
روشهايي مانند روانکاوي، مشاوره و  شناخت درماني مي توان به يک فرد اسکيزوفرنيک کمک کرد تا با بيماري خود کنار بيايد و به زندگي عادي برگردد. 


 اخبار کوتاه 

اکسيدان ها موجب پيري زودرس و سرطان مي شوند

رئيس انجمن متخصصان داخلي گفت: راديکال هاي آزاد (اکسيدان) موجب تخريب سلول يا تقسيم غير عادي آنها و بروز پيري زودرس و سرطان مي شوند. ايرج خسرو نيا در گفت وگو با فارس افزود: راديکال هاي آزاد (اکسيدان) با بعضي از قسمت هاي سلول مثلDNA  و غشاي سلولي آنها واکنش برقرار مي کند.  وي گفت: در حالت عادي سيستم دفاعي بدن راديکال هاي آزاد (اکسيدان) را خنثي مي کند اما عوامل محيطي مانند آلودگي هاي محيط موجب مي شود که بدن نتواند با راديکال هاي آزاد (اکسيدان ها) مبارزه کند به اين ترتيب ساختمان سلول ها توسط راديکال هاي آزاد تخريب مي شود و موجب بروز پيري زودرس يا برخي از بيماري ها مانند سرطان مي شود.

کمبود پتاسيم موجب گرفتگي عضلات مي شود

مدير گروه تغذيه دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: مصرف زياد لبنيات و مواد غذايي حاوي کلسيم يا سديم و مصرف کم مواد غذايي حاوي پتاسيم موجب گرفتگي عضلات مي شود. علي کشاورز در گفت و گو با فارس، افزود: در برخي مواقع ممکن است که عضلات پا هنگام پياده روي بگيرد.  وي گفت: گرفتگي عضلات مي تواند ناشي از اختلال تعادل سديم، کلسيم و پتاسيم در داخل سلول ها باشد. به هم خوردن تعادل کلسيم، سديم، پتاسيم، منيزيم در خون نسبت به ساير مواد ديگر موجب گرفتگي (اسپاسم) عضلات مي شود.  مدير گروه تغذيه دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: مصرف زياد لبنيات و مواد غذايي حاوي کلسيم يا سديم هستند و مصرف کم مواد غذايي حاوي پتاسيم مي تواند عدم تعادل بين اين مواد غذايي را به وجود آورد.

استرس  در تخريب اندام هاي اسکلتي نقش مهمي دارد

يک فيزيوتراپيست گفت: در بسياري از مشاغل تخريب اندام و مفاصل بيشتر به دليل تحت فشار قرار گرفتن افراد در استرس ها صورت مي پذيرد. سيد  مجيد هراتي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: در بسياري از مواقع اندام ها و مفاصل به طور غير صحيح تحت استرس هاي مکرر و مضر هستند که اين مسئله به مرور زمان موجب تغييرات تخريبي در سطح مفاصل و پيدايش بيماري آرتروز و بيماري هاي التهابات تاندوني در افراد مي شود.  وي افزود: در مشاغلي که در آنها فعاليت هايي تکراري وجود دارد مانند مونتاژ کاري که به صورت نشسته يا ايستاده فعاليت مي شود بايد از فشار بر روي مفاصل به جد پرهيز کرد زيرا در اين صورت اندام هاي تحتاني و ستون فقرات تحت فشار بيش از حد قرار گرفته و در نهايت باعث تخريب سطح مفاصل مي شود.

بزرگي شکم و خطر ابتلا به پوکي استخوان در زنان

پزشکان بيمارستان عمومي ماساچوست هشدار دادند: هرچه مقدار چربي دور شکم در زنان بيشتر باشد، خطر ابتلا به پوکي استخوان در آنها تشديد مي شود و سلامت استخوانهاي آنها بيشتر به خطر مي افتد.  به گزارش ايسنا،  اين پزشکان روي 50 زن يائسه با ميانگين شاخص توده بدني 30 مطالعه و آزمايش کردند. در اين افراد ميزان چربي اطراف استخوانها و تراکم معدني استخواني اندازه گرفته شد.  به گزارش خبرگزاري رويترز، دکتر ميريام بريدلا، راديولوژيست بيمارستان عمومي ماساچوست و استاديار راديولوژي در دانشکده پزشکي هاروارد در بيانيه اي اعلام کرد: نتايج مشاهدات ما معلوم کرد که وجود چربي شکمي زياد بيش از چربي اطراف ران سلامت و استحکام استخوانها را تهديد مي کند.

بلند کردن اجسام سنگين باعث  ايجاد کمردرد

يک ارتوپد اظهار کرد: تشک هاي طبي جديد و ماساژورهاي برقي موجب تقويت عضلات اطراف مهره هاي کمر و کم کردن اسپاسم هاي عضلاني مي شوند ولي بايد توجه داشت که هر کمر دردي را نمي توان با اين روش ها درمان کرد.  دکتر محمد ابراهيم طاهريان در گفت وگو با ايسنا، شايع ترين علت کمردردها را عدم تعادل ميان قدرت عضلات اطراف معده و فشار وارده بر ستون فقرات دانست و گفت: زماني که اين تعادل به هم مي خورد، کمر درد ايجاد مي شود که عمدتا به دليل رعايت نکردن امور روزمره و عدم ورزش و تقويت عضلات است.  وي علل متفاوتي را براي بروز کمردردها برشمرد که ضعف عضلات اطراف مهره ها، انحراف مهره ها، شکستگي مهره ها، بيماريهاي داخلي مانند عفونت هاي مهره، متاستازها، گرفتگي عضلاني از اين جمله اند.

جرم  دندان باعث بروز دردهاي مفصلي مي شود

 يک متخصص و جراح لثه اظهار کرد: 98 درصد جرم هاي دنداني حاوي ميکروب هاي خطرناکي هستند که باعث بروز بسياري از بيماري ها مانند درد استخوان و مفاصل در افراد مي شوند.  دکتر عباس کمالي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا با اشاره به اين که جرم هاي ايجاد شده بر روي دندان ها، علاوه بر از بين بردن دندان ها باعث ايجاد بيماري هاي ديگر نيز مي شود، گفت: يکي از مهمترين عواملي که در ابتلا به بيماري هايي مانند انفارکتوس قلبي، بيماري مفاصل و دردهاي مفصل نقش دارد، جرم دندان است.  وي در ادامه افزود: 98 درصد ميکروب هاي موجود در جرم هاي دنداني، خطرناک هستند که در صورت عدم جرم گيري به موقع دندان ها باعث انهدام نسوج اطراف دندان و تحليل استخوان فک شده که اين امر باعث مي شود ميکروب ها به گردش خون وارد و باعث بروز بيماري در فرد شوند.  دکتر کمالي در ادامه يادآور شد: در بسياري از موارد، بيماراني که با دردهاي ورم مفاصل به پزشک معالج خود مراجعه مي کنند، درد آنها به علت وجود ميکروب هايي است که از اين طريق وارد گردش خون آنها شده که اغلب با مصرف طولاني مدت مسکن ها در آنها (به دليل عدم تشخيص عامل مولد بيماري)، درد استخوان و مفاصل برطرف نمي شود.


 دانستني ها 

چه موقع يرقان خطرناک مي شود؟

يرقان يا زردي پوست شايع ترين بيماري دوره نوزادي است که در اثر تشکيل يک ماده شيميايي موسوم به «بيلي روبين» در خون ايجاد مي شود.
به گزارش ايسنا،  در اکثر موارد اين بيماري به خودي خود بهبود پيدا مي کند و نيازي به درمان ندارد.  به گزارش سايت اينترنتي هلت ديلي نيوز، متخصصان آکادمي اطفال آمريکا مي گويند در برخي موارد، علائم هشدار دهنده اي در نوزاد مبتلا به يرقان بروز مي کند که مراجعه به پزشک و قرار گرفتن تحت درمان ضروري مي شود.  اين متخصصان خاطرنشان کردند: اگر تغيير رنگ پوست کودک ادامه پيدا کند و بيشتر زرد شود، اگر پوست پاها، بازوها و شکم زرد شود، اگر سفيدي هاي چشم نوزاد هم زرد شوند، اگر نوزاد به سختي از خواب بيدار شود يا خوب غذا نخورد و بالاخره اگر يرقان بيش از سه هفته طول بکشد، حتما بايد به پزشک اطفال براي درمان مرجعه کرد.

چگونه آفت را درمان کنيم؟

آفت،  زخم هاي کوچکي در داخل و اطراف دهان است که اغلب در پي آسيب ديدن بافت هاي حساس اين منطقه بروز مي کند.  به گزارش ايسنا،  انستيتو بهداشت عمومي نمورس چندين راهکاررا براي کاهش درد و ناراحتي ناشي از زخم هاي آفت توصيه مي کند.  به گزارش سايت اينترنتي هلت ديلي نيوز، از ترکيب آب اکسيژنه و گليسيرين براي تميز کردن و پوشش دادن آفت ها استفاده کنيد. مراقب باشيد که اين ترکيب را هرگز نخوريد. همچنين مي توانيد از داروهاي جايگزين که نياز به نسخه پزشک ندارند و براي درمان آفت توصيه شده اند، استفاده کنيد.  محتواي اين داروها اغلب شامل منتول، اکاليپتوس و بنزوکائين هستند. در مواردي که اين زخم ها شديد بوده و با شيوه هاي فوق درمان نشوند، مي توانيد براي دريافت داروي مناسب از پزشک متخصص کمک بگيريد.