نسخه شماره 2525 - 1389/09/28 -


پيش ثبت نام جديد عتبات عاليات آغاز شد


شرايط و ضوابط تمديد و تعجيل در موعد اعزام مشمولان اعلام شد

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست:
طرح آب پاشي آسمان تهران هيچ آثار زيانباري نداشت

مديرکل بازتواني بهزيستي:
افزايش شمار کمپ هاي بي کيفيت موجب بروز پديده «کمپ گردي» مي شود


پيشنهاد ثبت 8 محرم با عنوان روز نوجوان و جوان عاشورايي در تقويم ملي


محيط زيست را پاس بداريم

جمعيت امداد دانشجويي مردمي امام علي (ع) برگزار کرد:
مراسم شام عياران، اعتراض به اعتياد فراگير در جامعه


گازهاي گلخانه اي از عوامل مهم تغيير اقليم


اخبار کوتاه


 پيش ثبت نام جديد عتبات عاليات آغاز شد  

دور جديد پيش ثبت نام عتبات عاليات همزمان با ايام محرم حسيني از امروز 27 آذر آغاز شد.
به گزارش ايلنا ، پيش ثبت نام جديد عتبات عاليات از ساعت 8 صبح امروز شنبه، بيست وهفتم آذر برابر با 12 محرم آغاز شد و تا ساعت 24 شنبه چهارم دي ادامه دارد.
متقاضيان براي ثبت نام بايد به آدرس اينترنتيir.haj.//atadat:http  مراجعه کنند و مانند دوره هاي قبلي در اين دوره نيز قبل از ثبت نام در گروه ها بايد در سامانه پيش  ثبت نام عتبات نام نويسي و کد رهگيري دريافت  کنند.
زمان اعزام اين دسته از زائران به عتبات عاليات پس از قطعي شدن مراحل ثبت نام از بهمن 89 تا دهم فروردين سال 90 است.
ششم دي 1389 قرعه کشي اين دور از پيش ثبت نام بين متقاضيان انجام مي شود و نتيجه آن روز سه شنبه 7 دي 1389 بر روي سامانه پيش ثبت نام عتبات عاليات قرار مي گيرد که متقاضيان مي توانند با مراجعه به اين سايت از نتيجه پيش ثبت نام و تاريخ ثبت نام خود در کاروان ها مطلع شوند.
افرادي که در پيش ثبت نام دوره هاي قبل شرکت کرده و حائز اولويت تشرف اعلام نشده اند در اين دوره نيازي به طي مراحل پيش ثبت نام ندارند و اطلاعات آنها به دوره جديد انتقال مي يابد و در قرعه کشي اين دور شرکت داده مي شوند.
همچنين اطلاعات افرادي که در دوره قبل حائز اولويت تشرف شناخته شده و به هر دليل در گروه ها ثبت نام نکرده اند از سامانه پيش ثبت نام حذف مي شود و در صورتي  که آنها مايل به تشرف در اين دوره باشند بايد مجددا نسبت به طي مراحل پيش ثبت نام اقدام کنند.  افرادي که اقدام به ثبت نام گروهي 35 نفره مي کنند در صورتي  که تعدادي از آنها منصرف يا از آن گروه خارج شوند و عدد گروه کمتر از 25 نفر شود، اين گروه حذف مي شود و در قرعه کشي بعدي شرکت داده نمي شود.


 شرايط و ضوابط تمديد و تعجيل در موعد اعزام مشمولان اعلام شد  

سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي شرايط و ضوابط تمديد و تعجيل در موعد اعزام مشمولان را اعلام کرد.
به گزارش مهر، رئيس اداره اجتماعي سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي گفت: مشمولاني که هريک از شرايط زير را داشته باشند مي توانند موعد اعزام خود را تمديد کنند:
1- مشمولان بيمار يا حادثه ديده اي که با تائيد بهداري نيروي انتظامي استان قادر به اعزام نباشند، موعد اعزام آنها حداکثر به مدت دو ماه تمديد مي شود.
2- مشمولان واجد شرايط استخدام در نيروهاي مسلح با اعلام کتبي مرکز گزينش و استخدام نيروي مربوطه مبني بر اتمام مراحل گزينش که موعد اعزام اين دسته از مشولان حداکثر به مدت دو ماه تمديد مي شود.
3- مشمولان غيرغائب واجد شرايط ماده 127 قانون خدمت وظيفه عمومي (دو يا سه برادر همزمان در شرايط اعزام قرار داشته باشند) که در اين صورت اعزام يکي از برادران تا خاتمه خدمت برادر ديگر به تاخير خواهد افتاد.
4- فوت بستگان درجه يک مشمول (پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر و فرزند) که در اين صورت اعزام مشمول حداکثر به مدت دو ماه از تاريخ فوت بستگان به تاخير خواهد افتاد.
5- پذيرفته شدگان قطعي دانشگاه و موسسات آموزش عالي با اعلام کتبي دانشگاه مربوطه و شرط داشتن ثبت نام و عدم غيبت که در اين صورت، موعد اعزام آنها حداکثر به مدت دو ماه تمديد مي شود.
6- مشمولان متولد نيمه دوم سال که در سال اعزام قانوني خود قرار داشته باشند و مدرک تحصيلي ديپلم فني و حرفه اي يا کار و دانش و يا پيش دانشگاهي را به صورت حضوري دريافت کرده باشند (به عنوان مثال مشمولان متولدنيمه دوم سال 1370 که سال اعزام قانوني آنها 1389 مي باشد) موعد اعزام اين دسته از مشمولان حداکثر به مدت يکسال به تاخير خواهد افتاد تا امکان شرکت مجدد در آزمون دانشگاه ها براي آنها فراهم شود.
براساس اين گزارش، مشمولاني که هريک از شرايط زير را داشته باشند مي تو انند موعد اعزام خود را به جلو بيندازند:
1- مشمولاني که داراي کسر خدمت بيش از يکسال باشند.
2- مشمولان غايبي که در دوره هاي اعزام بعدي قرار گرفته اند.
3- با توجه به ظرفيت مراکز آموزش نيروهاي مسلح، امکان اعزام مشمول در موعد مورد تقاضا وجود داشته باشد.
1- مشمولان واجد شرايط جهت ارائه درخواست تمديد و تعجيل صرفا به مراکز وظيفه عمومي شهرستان يا استان محل سکونت خود مراجعه نمايند.
2- مشمولاني که داراي يکي از شرايط تمديد باشند به درخواست آنها حتي در روز اعزام نيز توسط مراکز وظيفه عمومي استان محل سکونت رسيدگي خواهد شد.
3- مشمولاني که تقاضاي تعجيل در موعد اعزام را دارند بايد در سال اعزام قرار داشته باشند.
4- خدمات به مشمولان در زمينه تمديد يا تعجيل صرفا براي يکبار قابل ارايه خواهد بود.
5- رسيدگي به درخواست تمديد و يا تعجيل صرفا با حضور شخص مشمول امکان پذير است.


 رئيس سازمان حفاظت محيط زيست:
 طرح آب پاشي آسمان تهران هيچ آثار زيانباري نداشت  

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست با بيان اينکه به دليل حجم بالاي آلودگي و راکد بودن هوا اثر وضعي طرح آبپاشي آسمان تهران بالا نبود اما تاثيرات مثبتي هم داشت گفت: آنچه که بعضي به عنوان باران اسيدي و چيزهاي ديگري که مطرح مي کنند هيچگونه مبناي علمي نداشته و ندارد.
به گزارش مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، محمدجواد محمدي زاده درباره طرح آب پاشي آسمان تهران گفت: طرح آبپاشي شهر تهران براي کاهش آلودگي هوا، به صورت پايلوت اجرا شد و همگان اتفاق نظر دارند که نه تنها ضرر و زياني نداشت بلکه مي تواند موثر هم باشد.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در واکنش به انتقاد برخي که عنوان مي کنند طرح آب پاشي درآسمان تهران اثرات منفي در زمينه آلودگي بيشتر هواي پايتخت داشته است، اظهار داشت: اين طرح يکي از پيشنهادهايي بود که به صورت پايلوت اجرا شد البته در جاي ديگري اين طرح آزمايش نشده بود که ما بتوانيم با اطمينان بروي آن نظر بدهيم اما آن چيزي که براي همگان مشخص است اين که هيچ گونه ضرر و زياني نداشت و مي تواند موثر هم باشد.
وي افزود: به دليل حجم بالاي آلودگي و راکد بودن هوا اثر وضعي اين طرح بالا نبود اما تاثيرات مثبتي هم داشت. آن چيزي که بعضي ها به عنوان باران اسيدي و چيزهاي ديگري که مطرح مي کنند، هيچ گونه مبناي علمي نداشته و ندارد.
محمدجواد محمدي زاده خاطر نشان کرد: اين طرح اگر هم منافع بالايي نداشته باشد به طور يقين هيچ گونه ضرري هم نداشت و آزمايش آن موجب بالا رفتن سطح آگاهي ها درباره چنين طرحي مي شود.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست همچنين در پاسخ به سوالي درباره وضعيت نامناسب درياچه اروميه گفت: کم آبي درياچه اروميه در شرايط فعلي طبيعي است با توجه به اين که اول فصل بارندگي است و بيشترين ميزان تابش آفتاب و تبخير در طول شش ماه اخير به وجود آمده، الان درياچه در حداقل وضعيت آبي خود قرار دارد و اين کاملا طبيعي است.
وي افزود: البته طرح هايي براي رفع اين مشکل پيش بيني شده که از جمله طرح جابجايي آب از حوزه به حوزه در حال اجراست و موضوع بارور کردن ابرها هم در منطقه اروميه اجرا شده است.


 مديرکل بازتواني بهزيستي:
 افزايش شمار کمپ هاي بي کيفيت موجب بروز پديده «کمپ گردي» مي شود  

در حالي که مديرکل توسعه مشارکت هاي مردمي و سازمان هاي مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر عدم صدور مجوز فعاليت کمپ هاي نگهداري معتادان به دليل «محدوديت شمار کارشناسان ناظر» را يکي از عوامل فعاليت غيرقانوني دست کم 200 کمپ در کشور مي داند، مديرکل مداخله و بازتواني سازمان بهزيستي کشور، با رد اين موضوع، تاکيد کرد: بهزيستي نمي تواند بر عدم احراز استانداردها از سوي متقاضيان دريافت مجوز کمپ ها، چشم پوشي کند.
دکتر فرهاد اقطار در گفت وگو با ايسنا، با تاکيد بر ضرورت رعايت استاندارد براي صدور مجوز کمپ هاي ترک اعتياد اظهار کرد: بهزيستي نمي تواند براي صدور تعداد بيشتري مجوز کمپ از قانون عدول و بر نقصان استانداردهاي لازم، چشم پوشي کند.
وي صدور مجوز کمپ هاي ترک اعتيادي را منوط به دو موضوع مهم رعايت قوانين و نيز تامين اعتبارات لازم دانست و در اين باره توضيح داد: هر کمپي زماني که موفق به دريافت مجوز مي شود، توقع دريافت يارانه دارد، اين در حاليست که ستاد مبارزه با مواد مخدر اعتبارات لازم را براي کمک به کمپ ها پيش بيني نکرده است.
اقطار تاکيد کرد: بهزيستي نبايد براي صدور تعداد مجوز بيشتر، قانون را تغيير دهد، بلکه ستاد مبارزه با مواد مخدر بايد با حمايت از کمپ ها، به آنها در فرآيند دريافت مجوز کمک کند، چرا که استانداردهاي بهداشتي و آنچه که اداره اماکن عمومي براي تاسيس و راه اندازي کمپ هاي ترک اعتياد در نظر مي گيرد، حداقل استاندارهاي رايج است.
اقطار با اشاره به اينکه در دستورالعمل صدور مجوز کمپ هاي ترک اعتياد حداقل امکانات براي اسکان يک ماهه فرد معتاد در نظر گرفته شده است، گفت: بهزيستي بايد پاسخگوي مجوزهايي که صادر مي کند، باشد و بر اين اساس نمي تواند بر عدم احراز استانداردها چشم پوشي کند.
وي با اشاره به در آستانه ورشکستگي قرار گرفتن تعدادي از کمپ هاي ترک اعتياد به دليل خالي ماندن بخشي از ظرفيتشان، بر ضرورت توجه بهزيستي و ديگر نهادهاي متولي به منافع بخش خصوصي فعال در عرصه ترک اعتياد تاکيد و اضافه کرد: تاسيس تعداد زياد کمپ ترک اعتياد صرفه اقتصادي ندارد.
وي افزايش کمي کمپ هاي ترک اعتياد بدون لحاظ کيفيت را منجر به بروز پديده «کمپ گردي» دانست و در اين باره اظهار کرد: در چنين شرايطي برخي از معتادان تا زماني که در کمپ به سر مي برند، وضعيت مساعدي دارند، اما با گذشت مدت کوتاهي از ترک کمپ، مجددا به مصرف مواد مخدر روي آورده و در نتيجه به کمپ ديگري مراجعه مي کنند.


 پيشنهاد ثبت 8 محرم با عنوان روز نوجوان و جوان عاشورايي در تقويم ملي  

گروه اجتماعي: همزمان با برگزاري طرح دانشآموزي «عمليات ملي محرم» پيشنهاد ثبت روز هشتم ماه محرم با عنوان روز «نوجوان و جوانان عاشورايي» در تقويم ملي کشور از سوي دبير کل اتحاديه هاي اسلا مي دانشآموزان مطرح شد.
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل دفتر مرکزي اتحاديه انجمن هاي اسلا مي دانشآموزان، احمد خليلي باتاييد اين مطلب و با اشاره به اجراي طرح دانشآموزي «عمليات ملي محرم» از سوي اين اتحاديه در ايام محرم امسال اظهار داشت: نقطه اوج اين طرح در روز هشتم ماه محرم همزمان با بيست و سوم آذرماه و با حضور دسته هاي عزاداري دانشآموزي در ساعات درسي و در خيابان ها بود.
وي افزود: اميدواريم اجراي اين طرح باعث ثبت روز هشتم محرم با عنوان «روز نوجوان و جوان عاشورايي» در تقويم ملي کشورمان شود چرا که در حوزه دانشآموزي تاکنون چنين جريان سازي اتفاق نيفتاده است بنابراين ما به دنبال آن هستيم تا چنين جرياني به کمک رسانه ها به ويژه رسانه ملي با هدف الگوسازي در حوزه جوان و نوجوان عاشورايي اتفاق بيفتد.


  محيط زيست را پاس بداريم 
نويسنده : مسعود کردپور

بشر به عنوان تکامل يافته ترين موجود کره خاکي در طول عمر نه چندان طولا ني خود بيشترين تاثيرات را برزمين و محيط زيست خود داشته است که آن هم به وجود شعور و عقل و علمي برمي گردد که به واسطه آن اشرف مخلوقات است، برخي جوامع از اين عقل و شعور خدادادي حسن استفاده را نموده و نه تنها خود از عقل و علمشان بهره ها گرفته اند بلکه ساير انسانها و موجودات زنده نيز از آن بهره هاي فراوان برده اند اما بعضي ديگر آن را وسيله تباهي نوع خود و ديگر موجودات و محيط زيست بي زبانشان کرده اند اينها نه تنها خدمتي به جامعه بشريت نمي کنند بلکه اعمال و کردارشان باعث تباهي خود و ديگران و محيط زيستشان نيز مي شود. محيط زيست نه تنها محل زندگي و تامين معيشت انسانهاست بلکه محيط زندگي هزاران موجود زنده ديگر است. موجوداتي که خانه و کاشانه اي جز محيطي که در آن زندگي مي کنند ندارند و به تدريج براثر فشارهاي وارده و تغيير محيط زندگي براي هميشه از بين رفته و نسلشان منقرض مي شود. آيا ما اين حق را داريم که نسل کشي کرده و آنها را که براي زندگي ما نيز هزاران فايده دارند براي هميشه از بين ببريم.  مهمترين عامل ايجاد تغييرات محيطي انسان هايي هستند که ولع بسيار زيادي براي کسب قدرت و ثروت دارند و براي رسيدن به آن نه تنها مردمان ديگر را استثمار مي کنند بلکه با زياده خواهي ها، ندانم کاري ها و مديريت غلط خود آسيب هاي جبران ناپذيري به محيط زيست مي زنند. انسانها در صورت پايمال شدن حقوقشان خود اعتراض کرده يا مهاجرت مي کنند و بعضا با اعتراض ديگران مواجه مي شوند که در اثر اين اعتراض ها گاها وضعشان بهبود مي يابد ولي متاسفانه تخريب محيط زيست به خصوص در کشورهايي که ابعاد وضعيت انساني آن نامناسب است با اعتراض درخوري روبرو نشده و اگر اعتراضي هم صورت گيرد تاثيرچنداني برکردار و رفتار نابودکنندگان محيط زيست نمي گذارد. در بعضي موارد نيز، انسان هايي که از تمامي حقوق انساني و بشري خود محرومند، با نوعي حس انتقام جويي محيط زيست و طبيعت بي گناه را مورد بهره برداري هاي مخرب و استثمار قرار مي دهند.  رفتار انسان ها با طبيعت و محيط زيست در اکثر کشورهاي توسعه يافته به علت آنکه آن را بخشي از زندگي و حيات خود مي دانند، اينچنين خشن و بي رحمانه نيست و به تمامي مظاهر طبيعت با احترام و تقدس برخورد مي کنند.
متاسفانه براساس آمارهاي جهاني در کشورهايي که حقوق انسانها رعايت نمي شود محيط زيست هم به شدت در حال نابودي است، انسانهايي که در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي کنند و به کار کشاورزي مشغولند و مستقيما با زمين درگيرند براثر فقر و بيسوادي و فشارهاي معيشتي هرکاري مي کنند که خود را از چنين وضعيتي رهايي بخشند. برهمين اساس کشورهاي در حال توسعه نقش اساسي در تخريب محيط زيستشان دارند. کشور ايران نيز جزو کشورهايي است که محيط زيست آن به شدت درحال تخريب است. به قول يکي از اساتيد جغرافيا در ايران طي 7 سال اخير به اندازه 70 سال و در طي 70 سال اخير به اندازه 700 سال محيط زيست تخريب و فرسايش خاک صورت گرفته است که نتيجه مستقيم مديريت همه جانبه و رفتار انساني در کشور است.
نشانه هاي بسياري در اين زمينه وجود دارد که در ياچه اروميه شاهد گويا و پيداي آن است. به گفته مقامات مسوول در حال حاضر حدود 60درصد از مساحت اين درياچه خشک و به شوره زار تبديل شده است و طي چند سال آينده به کلي خشک خواهد شد چندي پيش که از  کنار آن گذشتم آب آن چنان پايين رفته بود که از دور هم نمي توان آن را ديد. اين در حالي است که ميلياردها تومان طي ساليان اخير خرج شد که پلي بر روي آن زده شود هرچند اين پل براي راحتي تردد مردمان اين منطقه زده شد اما زيان هاي زيادي به محيط زيست درياچه زد ولي بعد از خشک شدن مي توان بدون پل و از کف درياچه رد شد و هزينه اي که صرف آن شده است به هدر خواهد رفت. براثر برآوردهاي موجود هزاران تن نمک براثر وزش باد به اطراف درياچه پراکنده شده و باعث گسترش شوره زار و از بين رفتن باغ ها و زمين هاي کشاورزي خواهد شد. مورد ديگري که باعث تخريب محيط زيست شده است نابودي جنگل ها و مراتع زاگرس به ويژه حوضهآبخيز درياچه اروميه در کردستان است براساس آمار موجود فقط در سال جاري هزاران هکتار از جنگل هاي اين منطقه براثر ندانم کاري هاي انساني و بعضا جنگ و خشونت در آتش سوخته است که اکنون نيز که فصل بارندگي شروع شده است ادامه دارد که به دليل شکننده بودن محيط زيست منطقه و خشکسالي هاي پي درپي اميدي به ترميم آنها وجود ندارد و هزاران موجودزنده آن براي هميشه از بين رفته اند.
آتش زدن بقاياي محصولا ت کشاورزي به ويژه گندم و جو توسط خود کشاورزان که محصول اصلي کشاورزي منطقه مي باشد عامل ديگري است که تاثير بسزايي درخشکي هوا و فرسايش خاک و نابودي اکوسيستم هاي زيست محيطي منطقه دارد که متاسفانه تاکنون کسي به صورت جدي به آن نپرداخته است.


 جمعيت امداد دانشجويي مردمي امام علي (ع) برگزار کرد:
 مراسم شام عياران، اعتراض به اعتياد فراگير در جامعه  

همزمان با عصر عاشورا و شب شام غريبان، دسته ي شام عياران در کوچه هاي دروازه غار تهران به راه افتاد. اين دسته جمع داتشجويان دانشگاه هاي مختلف و مردمي بود که ديگر نمي توانستند برادران و خواهران خود را در دام افيون تاب بياورند. اين جمع با خواندن دعاي آيت الکرسي و چهارقل به خلوت ترين کوچه هاي حوالي خيابان شوش تهران رفتند و در ميان حيرت مواد فروشان و ناباوري معتادان شعار مرگ بر اعتياد سر دادند.
به گزارش ايلنا، دسته سيصد نفري شام عياران، از کنار سه تکيه گذشت و از هر سه آنها براي همراهي جمع شام عياران دعوت کرد. شارمين ميمندي نژاد، موسس جمعيت امداد دانشجويي-مردمي امام علي(ع)، اعتياد را يزيد زمانه خواند و از همه ي اهالي دعوت کرد در اعتراض به اين معضل اجتماعي جمع را همراهي کنند. در اين گردهمايي، اعلام شد هر يک از معتادان داوطلب براي ترک، به کمپ فرستاده شده و جمعيت امام علي (ع) علاوه بر تقبل هزينه هاي درمان، خانواده  فرد معتاد را تا زمان استقلال تحت پوشش قرار داده و اعضاي جمعيت دوستان آن شخص باقي خواهند ماند. در اين گردهمايي دو نماينده از کمپ هاي همکار اين جمعيت دانشجويي حضور داشتند.
شام عياران، طرحي است از جمعيت امداد دانشجويي-مردمي امام علي (ع) که با دعوت از مردم براي رساندن صداي اعتراض خود عليه اعتيا به گوش جامعه تلاش مي کند با انجام فعاليت هاي هدفمند در طول سال، علاوه بر تحت پوشش گرفتن معتادان داوطلب براي ترک، آنها را در فعاليت هاي طرح مشارکت داده و تا هدف خود يعني ايراني بدون اعتياد به پيش رود.


 گازهاي گلخانه اي از عوامل مهم تغيير اقليم 

گروه اجتماعي:دبير چهارمين کنفرانس منطقه اي تغيير اقليم با بيان اين که اقليم و تغييرات اقليمي  نقش حساسي در جز» جز» فعاليت هاي مردم ايفا مي کند، گفت: اقليم يکي از پايه هاي پيشرفت و ترقي است و تغيير در آن مي تواند اشکالا تي را در مقياس هاي متفاوت ايجاد کند.
به گزارش کميته اطلا ع رساني، مهندس احمد عسگري با بيان اين مطلب گفت: 2 هزار و 500 سال قبل اولين بار بشر اقليم را شناخت. آن موقع اين شناخت يک شناخت مختصر و جزئي بود، با همين شناخت مختصر اقليم را به 3 گونه تقسيم کردند. ما بايد بتوانيم به مردم آموزش دهيم اقليم و تغييرات آن با وضع هوا و تغييرات جوي تفاوت دارد. عسگري خاطر نشان کرد: براساس پيش بيني سازمان هواشناسي براي دوره  سي ساله يعني از 2010 تا 2039 ما يک درصد کاهش بارش و 9 دهم در جه (نزديک به  يک درجه) افزايش دما خواهيم داشت. اين ها خبرهاي خوبي نيست  و بايد پذيرفت  با افزايش بارندگي  مي توان اثرات مثبت را مشاهده کرد ولي متاسفانه در مناطق غرب  و جنوب غرب  ايران با بيشترين کاهش بارندگي  و در مناطق شمال غرب مانند خراسان بالا ترين ميزان افزايش دما را شاهد هستيم. وي با بيان  اين که گازهاي گلخانه اي که حاصل سوخت فسيلي است، يکي  از عامل هاي مهم تغيير اقليم است گفت: نياز داريم  با استفاده از فن آوري هاي نوين و سياست هاي کاهش مصرف انرژي گازهاي  گلخانه اي را کاهش دهيم. زيرا اغلب اين تغييرات  اقليمي به دست طبيعت مورد بازسازي  قرار مي گيرد، ولي تغييرات اقليمي که در اثر گازهاي گلخانه اي روي مي دهد، به سختي جبران مي شود.


 اخبار کوتاه 

معاون وزير آموزش و پرورش خبرداد:
حذف نمره از پايه اول تا سوم ابتدايي براي هميشه از سال آينده

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش خبر داد: از سال آينده «نمره» از پايه اول تا سوم ابتدايي براي هميشه حذف مي شود.  فاطمه قربان در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به حذف نمره از پايه اول، دوم و سوم مقطع ابتدايي از سال آينده، گفت: آنچه که در آموزش و پرورش نهايي شده، حذف نمره از سه پايه مذکور است، اما تسري اين مصوبه به پايه چهارم و پنجم دبستان منوط به پژوهش و بررسي دقيق تر است.  وي افزود: آموزش و پرورش براي ارزيابي بيشتر طرح ارزشيابي تحصيلي در پايه چهارم و پنجم دبستان اين طرح را بررسي و پس از اعلام نتايج آن در خصوص اجراي طرح ارزشيابي تحصيلي و حذف نمره از پايه چهارم و پنجم تصميم گيري خواهد کرد.

معاون اجتماعي ناجا خبر داد:
طراحي لباس هايي براساس موازين اسلامي
در شوراي اجتماعي وزارت کشور

معاون اجتماعي ناجا گفت: طراحي لباس هايي براساس موازين اسلامي در شوراي اجتماعي وزارت کشور در حال انجام است.  سردار بهمن کارگر در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه اصل بر اين است که در طراحي اين لباس ها حجاب اسلامي رعايت شود، افزود: درباره عفاف و حجاب نمي توان چيزي را به صورت استاندارد مصوب کرد، تنها مي توان يک الگو را در زمينه حجاب نشان داد و براساس آن الگو افراد خود را تطبيق دهند، اما اين که بگوييم همه يک نوع لباس و يک نوع پوشش را داشته باشند، اين گونه نيست و کشور نيز به دنبال چنين چيزي نيست.  معاون اجتماعي ناجا افزود: رعايت حدود شرعي موضوعي است که بايد تبيين و واضح شود البته در دانشگاه هاي بزرگ دنيا ضوابطي براي پوشيدن لباس دانشجويان در موقع تحصيل و استراحت در خوابگاه ها معلوم  کرده اند ما هم بايد چنين چيزي را در کشور تنظيم و ابلاغ کنيم، هر چند در حال حاضر نيز چنين مواردي وجود دارد، اما کافي نيست.

آسمان تهران دوباره مي بارد

با گسترش ابرناکي هوا به دامنه هاي البرز از اوايل شب، بارش پراکنده در اين مناطق پيش بيني مي شود و بنابراين آسمان تهران به تدريج ابري و همراه با بارش هاي خفيف باران است.  به گزارش ايلنا فريبا گودرزي کارشناس سازمان هواشناسي در مورد وضعيت روزهاي آينده هوا کشور گفت: در حال حاضر يک افزايش قابل ملاحظه دما در سواحل جنوبي درياي خزر مشاهده مي شود از لحاظ بارندگي هم در حال حاضر بخش هايي از غرب و شمال غرب و سواحل درياي خزر بارش پراکنده باران را شاهد هستيم.  او ادامه داد: با گسترش ابرناکي هوا به دامنه هاي البرز از اوايل شب، بارش پراکنده در اين مناطق پيش بيني مي شود، که از امروز فعاليت اين سامانه به شمال شرق کشور محدود شود.  گودرزي تصريح کرد: براي سواحل جنوبي درياي خزر با شمالي شدن جريانات هوا کاهش دما و وزش باد و بارندگي و مواج بودن دريا پيش بيني مي شود.  اين کارشناس گفت: براي تهران در 24 ساعت پيش روآسمان در برخي قمست ها ابري، به تدريج ابري و بارش هاي خفيف باران را شاهد هستيم.

معاون مرکزآزمون دانشگاه آزاد اعلام کرد:
آغاز ثبت نام کنکورکارشناسي ارشد
درهفته آخر بهمن ماه

معاون اجرايي مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي از آغاز ثبت نام آزمون سراسري دانشگاه در هفته آخر بهمن ماه خبر داد.  به گزارش ايلنا، محمدرضا مهرادفر با اشاره به آغاز ثبت نام آزمون سراسري دانشگاه آزاد اسلامي در هفته آخر بهمن ماه، گفت: آزمون غيرپزشکي دانشگاه آزاد در روزهاي 17 و 16 تير ماه برگزار مي شود.  وي با بيان اينکه آزمون امسال همانند سال گذشته برگزار مي شود، خاطرنشان کرد: هيچ تغييري در روند اجرايي برگزاري آزمون صورت نمي گيرد.  معاون اجرايي مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به آغاز ثبت نام آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي در هفته آخر دي ماه ، گفت: اين آزمون در روزهاي 22 تا 24 ارديبهشت ماه سال90 برگزار مي شود.  وي به ثبت نام آزمون دکتراي تخصصي دانشگاه آزاد در هفته دوم دي ماه اشاره کرد و افزود: اين آزمون در طي روزهاي 28 و 29 بهمن ماه سال جاري برگزار مي شود.  مهرادفر از اعلام نتايج آزمون کارشناسي ناپيوسته در هفته آخر دي ماه خبر داد و گفت: اين آزمون 12 آذر ماه با شرکت 275 هزار داوطلب در 102 رشته برگزار شد.  وي درمورد زمان ثبت نام آزمون کارداني دانشگاه آزاد اسلامي نيز اظهارکرد: ثبت نام اين آزمون در ارديبهشت ماه انجام و آزمون در تير ماه برگزار مي شود.

معاون اجرايي سازمان سنجش:
500 هزار نفر در کنکور سراسري ثبت نام کردند

معاون اجرايي سازمان سنجش اعلام کرد: تا صبح ديروز 500 هزار نفر با مراجعه به سايت سازمان سنجش، در کنکور سراسري سال 90 ثبت نام کردند.  حسين توکلي در گفت وگو با ايلنا گفت: داوطلبان تنها تا ساعت 24 يکشنبه 28 آذر ماه فرصت دارند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.  همچنين وي افزود: فارغ التحصيلان داراي مدرک ديپلم سال 84 به بعد چنانچه در رابطه با اطلاعات 14 گانه شان مشکلي باشد بايد با مراجعه به اداره آموزش و پرورش محل اخذ ديپلم خود نسبت به تکميل يا تصحيح اطلاعات خود اقدام کنند.  به گفته توکلي اين داوطلبان از 25 دي ماه تا دوم اسفند فرصت دارند با مراجعه به سايت سازمان سنجش ثبت نام خود را تکميل کنند.  معاون اجرايي سازمان سنجش تاکيد کرد: کساني که به سايت سازمان سنجش مراجعه نکرده باشد به هيچ عنوان در آن تاريخ از آنها ثبت نام به عمل نمي آيد.

محصلان دانشگاه علمي کاربردي، دانش ورز
ناميده مي شوند

سرپرست دانشگاه جامع علمي کاربردي گفت: از اين پس داوطلبان ورود به دانشگاه جمع علمي کاربردي به عنوان دانش روز تا مقاطع عالي به تحصيل ادامه خواهند داد. به گزارش مهر، عبدالرسول پورعباس در نشست هم انديشي مسئولان دانشگاه جامع علمي کاربردي و اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان با اشاره به فعاليت هاي عملياتي چند ماه اخير در جهت اجراي نظام آموزش مهارتي در ايران افزود: با تصويب دوره هاي  کارداني پيوسته و کارشناسي ناپيوسته پودماني، يک ظرفيت عمده در دانشگاه جامع علمي کاربردي براي ادامه تحصيل فارغ التحصيلان هنرستان هاي صنعتي و کار و دانش و همچنين شاغلان بخش هاي مختلف ايجاد شده است.  سرپرست دانشگاه جامع علمي کاربردي ابراز اميدواري کرد: با تعامل کامل دانشگاه جامع علمي کاربردي وسازمان فني و حرفه اي امکان ادامه تحصيل اين افراد به نحو خوبي فراهم شود.  پورعباس در تشريح چگونگي تدوين نظام آموزش مهارتي در کشور گفت: شيوه آموزش مهارتي همزمان با ايران در سال 58در استراليا نيز مطرح شد و در حال حاضر آموزش هاي مهارتي 70 درصد بخش آموزش استراليا را در برگرفته و 30 درصد آموزشهاي آنها مجازي است.