نسخه شماره 2524 - 1389/09/27 -


پاسخ طالبان به راهبرد آمريکا در افغانستان

از رهايي موقت افشاگر تا توطئه جديد
مدير ويکي ليکس با قيد ضمانت آزاد شد


گسترش اعتصاب ها در قاره سبز


پذيرش حضور در دولت عراق توسط علا وي


نشست سران اتحاديه اروپا در بروکسل


اخبار کوتاه


 پاسخ طالبان به راهبرد آمريکا در افغانستان 

طالبان افغانستان اعلام کرد که تغيير راهبرد آمريکا در جنگ افغانستان تبليغي بيش براي ايجاد "اميدي بي پايه" در ميان مردم نيست. به گزارش رويترز، "ذبيح الله مجاهد"، سخنگوي طالبان افغانستان گفت که تلفات آمريکا در افغانستان در حال افزايش است و جنگ 9 ساله نشان داده که افزايش نيروها نمي تواند پيروزي را تضمين کند. وي افزود: "بازنگري در راهبرد جنگي هدفش ايجاد اميدي بي پايه در ميان ملت ها است." اين در حالي است که رئيس جمهوري آمريکا در سخناني درباره بررسي سالانه استراتژي آمريکا در افغانستان گفت که پيشرفت در اين کشور به آرامي در حال انجام است اگرچه اين پيشرفت ها ممکن است با هزينه هايي همراه باشد. "باراک اوباما" تاکيد کرد که زمان زيادي لازم است تا بتوان القاعده را به طور کامل شکست داد اما تصريح کرد که آمريکا و متحدانش فعاليت هاي بي امان خود را در اين زمينه ادامه خواهند داد. رئيس جمهوري آمريکا گفت: "در حال ورود به مرحله اي جديد از تحولات در افغانستان هستيم." به گفته اوباما، استراتژي و منابع لازم در افغانستان موجود است و اکنون زمان آن رسيده است که خود افغان ها به تدريج کنترل امنيتي کشورشان را به دست گيرند. وي گفت که در اين رابطه بايد بر آموزش نيروهاي امنيتي افغان تاکيد بيشتري شود و افزود که تعهد نيروهاي ناتو به افغانستان و البته تعهد آمريکا به امنيت اين کشور، بلند مدت است. اوباما همچنين با اشاره به پاکستان گفت که بايد از توسعه سياسي و اقتصادي اين کشور حمايت کنيم. سخنان اوباما پس از انتشار گزارش بررسي سالانه استراتژي آمريکا در افغانستان بيان شد. شبکه القاعده در ضعيف ترين حالت خود از سال 2001 ميلادي تاکنون قرار گرفته است. اين گزارش مي افزايد که آمريکا در افغانستان به اندازه اي پيشرفت داشته است که بتوان "کاهش مسئولانه" نيروها را در اين کشور از ماه جولاي سال 2011 ميلادي آغاز کرد. آمريکا در نظر دارد که در نهايت در سال 2014 ميلادي عمليات نظامي در افغانستان را پايان دهد و انجام اين عمليات را بر عهده نيروهاي افغان بگذارد.


 از رهايي موقت افشاگر تا توطئه جديد
 مدير ويکي ليکس با قيد ضمانت آزاد شد 
نويسنده : علي ودايع

پس 9 روز که جوليان آسناژ در بازداشت پليس بريتانيا بود ; يک قاضي در بريتانيا اعلام کرد که آسانژ، بنيانگذار ويکي ليکس مي تواند با قيد ضمانت 200 هزار پوندي آزاد شود، وي آزاد شد و پس از آزادي در جمع خبرنگاران و حاميانش در بيرون از دادگاه عالي بريتانيا گفت: اين موضوع بسيار خوشايند است که هواي تازه لندن را بار ديگر استشمام مي کنم. با وجود اين که نتايج هميشه بر اساس عدالت نيست، اما حداقل عدالت هنوز نمرده است.
آسانژ با سماجت گفت به فعاليت قبلي ام ادامه خواهم داد. بالاترين وظيفه من اين است که به فعاليتم ادامه دهم.
آسانژ پيشتر به اتهام تجاوز و آزار جنسي دو زن از سوي دادگاهي در سوئد تحت تعقيب قرار گرفته بود.
موسس سايت ويکي ليکس اعلام کرد که وي بيشتر نگران تلاش آمريکا براي استرداد وي به آمريکا به جاي سوئد است. آسانژ اين اتهام را رد کرده و ضمن مخالفت با درخواست استرداد خود به سوئد، براي پاسخ گويي به اين اتهام بدون خروج از بريتانيا ابراز آمادگي کرده است.
آسانژ گفت که وي و وکلايش در اين مورد نگران هستند که مسوولان قضايي آمريکا ممکن است آماده تنظيم صدور کيفرخواست عليه موسس ويکي ليکس به اتهام جاسوسي باشند. شايعاتي مطرح است مبني بر اين که آمريکا قصد دارد عليه من کيفرخواست صادر کند که هنوز اين موضوع تاييد نشده است.
قرار است رسيدگي به درخواست استرداد اين شهروند استراليا در ماه ژانويه سال 2011 (حدود يک ماه ديگر) در دادگاهي در لندن آغاز شود.
دولت استراليا جمعه اعلام کرد، پليس اين کشور به اين نتيجه رسيد که سايت ويکي ليکس و موسس آن هيچ قانوني را در کشورش با انتشار اسناد محرمانه آمريکا نقض نکرده است.
پيش از اين مقامات ارشد استراليا اعلام کردند که در حال بررسي اين موضوع هستند که آيا آسانژ با انتشار اين اسناد باعث نقض قوانين استراليا شده است يا خير.
در همين حال فيدل کاسترو، رهبر کوبا با عنوان "امپراطوري در جايگاه متهمان" نوشت که بنيانگذار سايت "ويکي ليکس" توانسته آمريکا را به لحاظ معنوي به زانو درآورد.
جوليان آسانژ،  بنيانگذار سايت ويکي ليکس، آدمي که تا چند ماه پيش فقط شمار اندکي از مردم جهان وي را مي شناختند، ثابت کرد که نيرومندترين امپراطوري را مي توان به مبارزه طلبيد.
به گفته کاسترو، در حال حاضر انگيزه آسانژ معلوم نيست اما معلوم است که وي توانست امپراطوري (آمريکا) را از لحاظ معنوي به زانو در آورد.
علاوه بر اين کاسترو تعدادي از رسانه هاي گروهي را که از اسناد ويکي ليکس براي حمله به کشورهاي انقلابي استفاده مي کنند، مورد انتقاد شديد قرار داد.
کاسترو با صحبت درباره تعقيب قضايي بنيانگذار ويکي ليکس تاکيد مي کند که مقام هاي سوئد و مافياي ستيزه جوي ناتو که تا اين حد طرفدار بحث درباره آزادي مطبوعات و حقوق بشر هستند، مسئول فراهم آوردن امکان آگاهي از سياست هاي بي شرمانه آمريکا و متحدانش هستند.
آسانژ در آخرين يادداشت خود پيش از بازداشت نوشته بود ،  من در شهر کويينزلند (در استراليا) بزرگ شدم; جايي که مردم صريح و بي پرده سخن مي گويند و از بيان ديدگاه هاي خود ابايي ندارند. به دولت هاي بزرگ امروز نمي توان اعتماد کرد و اگر با دقت فعاليت هاي آنها را زير نظر نگيريد، به سادگي آلوده به انواع فساد مي شوند. روزهاي سياه فساد در دولت کويينزلند به خوبي نشان مي دهد زماني که سياست مداران جلوي انتشار واقعيت ها در رسانه ها را مي گيرند، چه فجايعي به بار مي آيد.
"اين گردبادي که امروز ويکي ليکس را در کام خود کشيده، مهر تاييدي است بر نياز مبرم به دفاع از حق همه رسانه ها براي افشاي واقعيت"
من اين تجارب و مشاهدات را از ياد نبرده ام. ويکي ليکس براي پاسداري از همين ارزش هاي اساسي تاسيس شد. ايده راه اندازي ويکي ليکس که در استراليا به ذهنم رسيد، چيزي جز بهره گيري از تکنولوژي براي يافتن راه هاي انتشار و گزارش واقعيت ها نبود.
ويکي ليکس نوع جديدي از روزنامه نگاري را پديد آورد: روزنامه نگاري علمي. ما با ديگر مراکز رسانه اي همکاري مي کنيم تا خبرها را به دست مردم برسانيم و نيز به آنها اثبات کنيم که اين خبرها واقعيت دارند. روزنامه نگاري علمي به شما اين امکان را مي دهد که يک گزارش خبري را بخوانيد و سپس تنها با يک کليک، سند اصلي را که اين گزارش بر اساس آن نوشته شده، روي اينترنت بيابيد. به اين ترتيب شما مي توانيد قضاوت درستي داشته باشيد: آيا اين گزارش، دربرگيرنده واقعيت ها است؟ آيا روزنامه نگار در گزارش واقعيت ها دقت لازم را داشته؟
جوامع دموکراتيک به رسانه هايي قدرتمند نياز دارند و ويکي ليکس فقط يکي از اين رسانه هاي قدرتمند است. رسانه ها دولت ها را وادار مي کنند که صادقانه رفتار کنند. ويکي ليکس تا امروز برخي حقايق تلخ پيرامون جنگ عراق و افغانستان و نيز انواع گوناگون فساد در ميان سياست مداران بلندپايه کشورهاي مختلف را افشا کرده است.


 گسترش اعتصاب ها در قاره سبز 

به رغم به تصويب رسيدن لايحه افزايش سن بازنشستگي، فرانسوي ها بار ديگر با برپايي راهپيمايي در پاريس به اين قانون اعتراض کردند.
به گزارش يورونيوز،  صدها فرانسوي چهارشنبه مقابل وزارت دارايي اين کشور در حالي به قانون افزايش سن بازنشستگي اعتراض کردند که تعطيلات آخر سال نزديک است و انتظار مي رود از شرکت معترضان در چنين راهپيمايي هايي کاسته شود. بنا بر اين گزارش، به دنبال اعتراض به شرايط کار، کارکنان برج "ايفل" دست از کار کشيدند و هزاران توريست را از تماشاي پاريس از بالاي برج محروم کردند.
طرح افزايش سن بازنشستگي از 60 به 62 سال، اعتراض ها و اعتصاب هاي وسيعي را در فرانسه به دنبال داشت که سرانجام به تصويب سنا، پارلمان و به امضاي "نيکلا سارکوزي"،  رئيس جمهوري اين کشور رسيد. يورونيوز همچنين گزارش داد که در اعتراض هاي خياباني به برنامه صرفه جويي اقتصادي در جمهوري چک صدها مامور پليس، سرباز و مامور آتش نشاني چهارشنبه در مقابل پارلمان اين کشور در "پراگ" دست به تظاهرات زدند و به اجراي برنامه اقتصادي دولت اعتراض کردند. اين اعتراض در حالي صورت گرفت که هفته گذشته نيز در حدود 150 هزار کارمند نهادهاي دولتي در اعتراض به برنامه صرفه جويي اقتصادي دولت دست از کار کشيده بودند.
طبق اين گزارش، جمهوري چک در نظر دارد تا در تصويب بودجه سال 2011 اين کشور، برنامه هاي مربوط به صرفه  جويي اقتصادي را نيز در نظر بگيرد تا کسري 5.3 درصدي توليد ناخالص ملي خود را به 4.6 درصد کاهش دهد. تظاهرکنندگان با حضور در مقابل ساختمان پارلمان چک سر دادن شعارهايي اعلام کردند که تا تغيير اين تصميم به اين اعتراض ها ادامه خواهند داد.


 پذيرش حضور در دولت عراق توسط علا وي 

سخنگوي ائتلاف "العراقيه" گفت که رهبر اين ائتلاف حضور در دولت عراق به عنوان رئيس شوراي ملي سياست گذاري استراتژيک را پذيرفته است. به گزارش آسوشيتدپرس، "سعيد ميسون الدوملوجي" گفت که "اياد علاوي"، رهبر ائتلاف العراقيه بعد از ديدار 90 دقيقه اي با "نوري المالکي"، نخست وزير عراق توافق کرده است که به عنوان رهبر شوراي 20 عضوي سياست گذاري استراتژيک در دولت همکاري داشته باشد. لاوي پس از پيروزي در انتخابات پارلماني ماه مارس با اختلاف اندک همواره تاکيد مي کرد که وي يا يکي از اعضاي ارشد العراقيه بايد نخست وزير دولت آينده عراق باشد. پارلمان عراق هنوز بايد درباره ميزان قدرتي که به اين نهاد اعطا مي شود، تصميم گيري کند. اکنون انتظار مي رود که مالکي دولت جديد عراق را در تاريخ 23 ماه دسامبر اعلام کند. علاوي بعد از اين گفت وگوها در جمع خبرنگاران تائيد نکرد که حضور در کابينه مالکي را پذيرفته است ولي اعلام کرد که اين ديدار "مثبت و ثمربخش" بوده و فعاليت هاي استراتژيک و امنيت عراق در راس آن قرار داشته است.


 نشست سران اتحاديه اروپا در بروکسل 

کاترين آشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در جريان نشست دو روزه اتحاديه اروپا در بروکسل که از روز پنجشنبه آغاز شد،  اظهار داشت که اتحاديه اروپا بايد روابط خود را با متحدان استراتژيک جديدش هم چون آمريکا، روسيه و چين تغيير دهد. به گزارش خبرگزاري آلمان، آشتون جمعه در سخناني در نشست سران اتحاديه اروپا در بروکسل گفت: برخورد اتحاديه اروپا با هر يک از اين سه کشور بايد متفاوت و متناسب باشد. آشتون عنوان داشت، مساله مهم اين است که 27 عضو اتحاديه اروپا استراتژي قطعي و واحدي در اين زمينه اتخاذ کنند. سياست امنيتي و خارجي اتحاديه اروپا بايد به طرز بهتر و موثرتري با ديگر زمينه هاي سياسي هم چون تجارت، انرژي، آب و هوا و مهاجرت در ارتباط باشد. آشتون در اين نشست دو روزه قرار است به اتحاديه اروپا براي کاستن از سطح روابط خود با آمريکا هشدار دهد. عضويت مونته نگرو به عنوان کانديداي رسمي براي عضويت در اتحاديه اروپا از ديگر مسائل مورد بحث در نشست اتحاديه اروپا در بروکسل خواهد بود.


 اخبار کوتاه 

 به رسميت شناخته شدن فلسطين توسط نروژ

خبرگزاري فرانسه: نروژ نيز با پيوستن به بيش از 130 کشور جهان، استقلال کشور فلسطين بر اساس  مرزهاي سال 1967 ميلادي را به رسميت شناخت. مرزهاي سال 1967 در حقيقت مرزهاي پيش از اشغال کرانه باختري و نوار غزه از سوي اسرائيل به شمار مي آيد. حدود چهار ماه پيش، کشورهاي فرانسه، اسپانيا و پرتغال از جمله نختين کشورهايي بودند که موضع خود را درباره نمايندگان اعزامي فلسطين، ارتقا داده بودند.

درگيري در پارلمان اوکراين

دي پرسه: هواداران رئيس جمهور و نخست وزير پيشين اوکراين در پارلمان اين کشور با يکديگر درگير شدند. درگيري طرفداران ويکتور يانوکوويچ رئيس جمهور اوکراين با يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق اين کشور در پارلمان، روانه شدن حداقل سه تن را به بيمارستان به دنبال داشت.

تحقيق درباره قاچاق اعضاي بدن در کوزوو

رويترز: شوراي اروپا انجام تحقيقاتي بيشتر درباره قاچاق اعضاي بدن انسان در سال هاي بعد از جنگ در کوزوو را خواستار شد. ارتش آزادي بخش کوزوو در پايان جنگ بالکان، افراد تحت بازداشت خود در آلباني را مي کشته و کليه هاي آنها را در بازار سياه به فروش مي رسانده است. از "هاشم تاچي"، نخست وزير کوزوو نيز به عنوان يکي از رهبران اين جنايت نام برده شده است.

آمادگي کره شمالي براي آغاز جنگ اتمي

روزنامه رودونگ سينمون: کره شمالي هشدار داد که جنگ بعدي با کره جنوبي شامل استفاده از تسليحات هسته اي خواهد بود. يک وب سايت وابسته به دولت پيونگ يانگ جمعه در مطلبي عنوان کرد که جنگ در شبه جزيره کره اتفاق خواهد افتد، اما مشخص نيست چه زماني. پس از حمله موشکي پيونگ يانگ به کره جنوبي اوضاع دو کره آماده نبرد هستند.

محاکمه بزرگ کودتاچيان ترکيه

فرانکفورتر آلگماينه: محاکمه تاريخي نزديک به 200 افسر شاغل و بازنشسته ارتش ترکيه به اتهام طرح ريزي براي  کودتا عليه دولت حزب حاکم عدالت و توسعه(AKP) ، دردادگاهي نزديک به استانبول آغاز شد.  اين افسران متهم هستند که در سال 2003 اقدام به تهيه طرح هايي براي سرنگوني دولت اسلام  گراي اين کشور کردند.

بازداشت وسيع به دليل درگيري قوميتي در روسيه

بي بي سي: پليس مسکو در تلاش براي جلوگيري از درگيري هاي بيشتر قومي بر سر تيراندازي به يک تماشاگر فوتبال، بيش از 800 تن را در مرکز اين شهر دستگير کرد.   اين دستگيري ها در حالي روي مي دهد که گروه هايي از جوانان، که بسياري از آنها شعارهاي ملي گرايانه سر مي دادند در نزديکي يک ايستگاه قطار در مسکو گرد آمدند.   مرگ يک هوادار تيم فوتبال "اسپارتاک" مسکو که ادعا مي شود در نبرد با اهالي شمال قفقاز کشته شد، باعث ناآرامي و حملاتي به اقليت هاي قومي شده است.

تغيير راهبردي استراتژي ژاپن

سي ان ان: ژاپن، در تغييراتي اساسي در استراتژي دفاعي اين کشور، از اين پس بجاي خطر جنگ سرد از جانب روسيه، تمرکزش را بر قدرت گرفتن بيش از پيش چين قرارخواهد داد. در راهبرد تازه دفاعي ژاپن، که خطوط اصلي آن جمعه اعلام شد، همچنين بر تقويت روابط با آمريکا، و گسترش شبکه امنيتي با متحدان منطقه اي ژاپن مانند کره جنوبي و استراليا تاکيد شده است.

قطعنامه پارلمان اروپا عليه مقامات روس

آسوشيتدپرس: پارلمان اروپا، با تصويب قطعنامه اي، از کشورهاي اتحاديه اروپا خواست به شماري از مقامات روسيه که در مرگ يک وکيل مدافع در زندان نقش داشته اند رواديد ورود ندهند و دارايي هاي آنها را مسدود کنند. يک وکيل مدافع روس به نام "سرگئي مگ نيتسکي"پس از متهم کردن شماري از مقامات بلندپايه روسيه به فساد گسترده مالي، زنداني شد و پارسال در زندان به دليل عدم رسيدگي پزشکي، درگذشت.