نسخه شماره 2524 - 1389/09/27 -


حمايت وزير ارشاد از سريال قهوه تلخ
قهوه تلخ مورد خاصي بود که به هر دليل در تلويزيون ارائه نشد

سريال کلاه پهلوي بعد ازپايان مختارنامه پخش مي شود


اينجا تهران است سال 90 روي آنتن شبکه تهران مي رود

در جلسه شوراي صنفي نمايش مصوب شد
فيلم هاي آدمکش و چراغ قرمز از اول دي ماه اکران مي شوند


قهوه تلخ و کساني که ضرر کردند


نامزدهاي خرس طلاي جشنواره برلين معرفي شدند


اخبار کوتاه


 حمايت وزير ارشاد از سريال قهوه تلخ  
 قهوه تلخ مورد خاصي بود که به هر دليل در تلويزيون ارائه نشد

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در دفاع از سريال هاي نمايش خانگي و مجموعه هاي «قهوه تلخ» و «قلب يخي»، گفت: اين گونه کارها باعث رونق فرهنگ و هنر مي شود و از اين جهت لازم است از اين کارها حمايت شود. سيد محمد حسيني در گفت وگو با ايسنا، افزود: «قهوه تلخ» مورد خاصي بود که به هر دليل در تلويزيون ارائه نشد.
اما پس از بررسي ها، اين گونه جمع بندي شد که اين سريال قابل استفاده است و مي تواند در شبکه خانگي ارائه شود. 
وي ادامه داد: در مجموع هم مشخص شد کار خوبي انجام شده است که تعداد زيادي از هنرمندان و بازيگران در آن نقش داشته اند.
وزير ارشاد و فرهنگ اسلامي درباره  ضوابط حاکم بر سريال هاي توليد شده در شبکه نمايش خانگي، گفت: همان طور که فيلم هاي سينمايي که اکران مي شوند مجوز لازم را دارند و روي آن ها نظارت مي شود، فيلم ها و سريال هاي شبکه خانگي هم به همين صورت ساز و کار خاص خود را دارا هستند; اما شايد نسبت به فيلم هايي که در سينما اکران مي شود، ضوابط راحت تري دارد.


 سريال کلاه پهلوي بعد ازپايان مختارنامه پخش مي شود  

مجموعه هاي «کلاه پهلوي»، «کاسه هاي سفالي»،«وضعيت سفيد»، «اوسنه پادشاهي» و «تبريز مه آلود» پنج مجموعه درحال توليد شبکه هاي سيما هستند سريال تاريخي «کلاه پهلوي» پس از پايان مجموعه «مختارنامه» روي آنتن خواهد رفت. فرازهاي مهم تاريخ و زندگي شخصيت هاي برجسته تاريخ اسلام و ايران در قالب سريال هاي فاخر تلويزيوني به تصوير کشيده مي شوند.    مجموعا 13 سريال فاخر درشبکه هاي مختلف سيما در حال ساخت ،پيش توليد، فيلمنامه نويسي و تحقيق و پژوهش است که تعدادي از آنها از سال آينده درنوبت پخش قرارمي گيرند. مجموعه هاي «کلاه پهلوي»، «کاسه هاي سفالي»، «وضعيت سفيد»، «اوسنه پادشاهي» و «تبريز مه آلود» پنج مجموعه درحال توليد شبکه هاي سيما هستند.


 اينجا تهران است سال 90 روي آنتن شبکه تهران مي رود 

مدير گروه فيلم و سريال شبکه تهران گفت: قرار نيست سريال «اينجا تهران است» در نوروز پخش شود و تصميم داريم اين سريال را پس از نوروز در زمان مناسبي پخش کنيم.
محمدرضا معصوم زادگان در گفت و گو با  فارس درباره اينکه شايعه شده که سريال اينجا تهران است در ايام نوروز از شبکه تهران روي آنتن مي رود، گفت: چنين چيزي صحت ندارد. اين سريال به کارگرداني آقاي معيريان با وسواس خاصي در حال ساخت است و ترجيح مي دهيم در زمان مناسبي پس از تعطيلات نوروزي روي آنتن برود.
وي ادامه داد: مجموعه تلويزيوني اينجا تهران است به کارگرداني آرش معيريان و تهيه کنندگي کاوه افضلي که اواخر تابستان سال جاري به سفارش شبکه تهران و با مشارکت معاونت اجتماعي و اداره کل حقوقي شهرداري تهران کليد خورده بود سال 90 روي آنتن شبکه تهران خواهد رفت.
معصوم زادگان تصريح کرد: تصويربرداري اين مجموعه تلويزيوني تا اسفندماه امسال به طول خواهد انجاميد و سال آينده در يک باکس مناسب به شکل سه شب در هفته پخش خواهد شد.  به گزارش فارس، بازي ليلا بلوکات از هفته گذشته آغاز شده و مهدي سلوکي نيز از فردا جلوي دوربين خواهد رفت.  در روزهاي آتي با شروع بازي فتحعلي اويسي تمام بازيگران اصلي اين سريال جلوي دوربين رفته اند و تدوين همزمان توسط نيما حسن دوست انجام مي شود.
رويا نونهالي، نسرين مقانلو، ليلا بلوکات، ساعد هدايتي، اميرکاوه آهنين جان، مهتاج نجومي، مجتبي رجبي، مهرنوش الفتي، امير کاظمي، محسن افشاني، مهران رجبي، حسين فلاح، شقايق نوروزي، محمد سلطاني، رهام تدريسي، کتايون اويسي، طيبه محمدزاده، عليرضا شهيري، مليسا دولت خواه و اکرم محمدي، محمد صادقي و با حضور فتحعلي اويسي و ژاله علو که از ديگر بازيگران اصلي اين مجموعه هستند.
«اينجا تهران است» به نويسندگي محمدمحمود سلطاني دومين ساخته کاوه افضلي پس از تله فيلم «عمليات پايتخت» است که ماجراي زندگي سه زن به نام هاي نازنين (نونهالي)، آتوسا (بلوکات) و افسانه (مقانلو) است که مجتمعي زندگي مي کنند و اتفاقاتي شرايط زندگي آنان را تحت الشعاع قرار مي دهد... کاوه افضلي پس از اين سريال ساخت مجموعه دايره ممنوعه را در برنامه دارد.
عواملي اصلي که در ساخت اين مجموعه همکاري دارند عبارتند از: نويسنده فيلمنامه: محمدمحمود سلطاني، کارگردان: آرش معيريان، تهيه کننده: کاوه افضلي، دستيار اول کارگردان و برنامه ريز: حسين فلاح، طراح صحنه و لباس: آناهيتا اقبال نژاد، طراح گريم: مهرداد ميرکياني، صدابردار: احمد اردلان، مدير توليد: محمدرضا نجفي، مدير تصويربرداري: رضا شيخي، منشي صحنه: مهرنوش الفتي، دستيار صحنه: امير ملک پور، گروه کارگرداني: محمدمهدي مروي، حيدر نجفي، دستيار صدا: محمدرضا مرتضايي، ايمان شکورزاده، مدير صحنه: حفيظ الله جمشيدي، دستياران صحنه: امين ملک پور، احمد عبداللهي، محمد شيدايي، حميد عابدي، مجريان گريم: مريم سليقه، فريد نظري، عکاس: ابراهيم مختاري، مدير تدارکات: مرتضي نجفي، دستيار توليد: آرش اعلايي، دستيار تدارکات: محمد محمدنيا، سعيد روبال، حسن سيدين، آرش نجفي، امور اداري: ميترا غفوريان، مالي: شهرام يعقوبي، حمل و نقل: علي بهرام، مهدي جعفربابايي، اميرحسين محمدي.


 در جلسه شوراي صنفي نمايش مصوب شد
 فيلم هاي آدمکش و چراغ قرمز از اول دي ماه اکران مي شوند  

جلسه شور اي صنفي نمايش روز دو شنبه 1389/9/22 با حضور نمايندگان انجمن سينماداران ايران محمدرضاصابري ، فرشيد موتمني ، غلامرضا فرجي و رامين نصيري و نمايندگان تهيه کنندگان علي سرتيپي ، علي آشتياني پور ، عبدالله عليخاني و نماينده کانون کارگردانان محمد درمنش و نماينده اداره کل ارزشيابي و نظارت سينماي حرفه اي داريوش ميرزايي تشکيل شد.
پيشنهاد انجمن سينماداران ايران در خصوص اکران آزاد سينماهاي پايين خيابان شريعتي تا پايان سال 89 مطرح شد.
نامه موسسه شکوفا فيلم در خصوص اکران فيلم سينمايي "پوسته" و "طاووس هاي بي پر" مطرح و شورا مقرر نمود تا مسئول شوراي صنفي با پخش کننده فيلم تماس حاصل نموده و زمان مشخص را اعلام نمايند.
با توجه به نامه شرکت پرده پنجم  پخش کننده فيلم عصر روز دهم، مبني بر توافق با سينما استقلال براي پيوستن اين سينما به گروه سينماهاي نمايش دهنده فيلم در پايان اکران، مقرر شد اقدام شود.
نامه بدون تاريخ و شماره محمد علي نجفي، تهيه کننده فيلم "ديگري" پيرامون تمديد اکران اين فيلم به دليل تقارن نمايش آن با ايام عزاداري امام حسين ( ع ) مطرح و شورا پس از بحث و تبادل نظر مقرر نمود که فيلم تعويض شود
با توجه به پايين آمدن کف فروش فيلم هاي "لطفا مزاحم نشويد" و "ديگري" از اول دي ماه 89 اين فيلم ها تعويض و به ترتيب فيلم هاي چراغ قرمز و " آدمکش" از اول دي ماه اکران مي شوند.
سجادپور مدير کل ارزشيابي و نظارت سينماي حرفه اي در جلسه شوراي صنفي حضور يافته و پيرامون آيين نامه شوراي صنفي نمايش و نگارش آن مباحثي را مطرح نمودند که حسب آن نظر اداره کل نظارت، ايجاد تحول اساسي در آيين نامه فعلي و نگاهي فراتر از وضعيت موجود آن بود . اعضاي شوراي صنفي نمايش نيز نظرات و پيشنهاداتي را در اين مورد ارائه کردند.


 قهوه تلخ و کساني که ضرر کردند 
نويسنده : مرجان حاجي حسني

قصه قهوه تلخ مهران مديري از سال 85 بر زبانها زمزمه مي شد. پس از آن کشمکش بين مسوولين صداوسيما و هنرمندان اين سريال و زمزمه پخش شدن يا نشدن اين سريال از تلويزيون چندين ماه موضوع بحث رسانه ها و هنرمندان بود تا اينکه سرانجام اعلا م شد که قهوه تلخ براي پخش از تلويزيون مجوز نگرفت. اين خبر در ابتدا غم انگيز بود چرا که معلوم نبود چه سرنوشتي در انتظار اين سريال خواهد بود. عرضه سريال طنز با اين سبک و سياق قبلا  از شبکه نمايش خانگي امتحان خود را پس نداده بود تا دست اندرکاران اين سريال با خاطري آسوده به استقبال اين مسير جديد بروند. اما خوش نامي، خوش فکري و خوش شانسي مهران مديري در جذب مخاطب باز هم به ياريش شتافت و اين بار او را در مسير جديد ياري کرد.
ورود سريالهاي قهوه تلخ و قلب يخي به شبکه نمايش خانگي دري جديد به دنياي اين شبکه باز کرد و مخاطبان تلويزيون را به سمت شبکه نمايش خانگي کشاند به طوري که بسياري از مخاطبين قهوه  تلخ معتقدند که شبکه نمايش خانگي را به تلويزيون ترجيح مي دهند و اشتياقشان براي سريالهاي اين شبکه بسيار بيشتر از برنامه هاي تلويزيون است.
مخاطب ايراني که اين روزها به دنبال ديدن برنامه هاي شاد و طنزهاي جذاب است، طبيعتا قهوه تلخ را متناسب با خواسته هايش مي داند و حتي اگر اين سريال، مجوز پخش از تلويزيون را نگيرد، براي تهيه آن به سراغ شبکه نمايش خانگي مي رود. اتفاقي که تا قبل از عرضه قهوه تلخ به ندرت به چشم مي خورد و با توجه به مشکل کپي رايت در ايران، مخاطبان به راحتي فيلم هاي مورد علا قه خود را کپي مي کردند. اما اين بار مخاطبان قهوه تلخ ثابت کردند که حتي علي رغم نظارت نه چندان مطلوب بر مساله کپي رايت، اصل اين سريال را خريداري خواهند کرد و با اين کار، حمايت خود را از مهران مديري و اعتراضشان را به صداوسيما نشان دادند. البته جذابيت سريال قهوه تلخ و طراحي صحنه، فضاسازي خوب، گريم مناسب، لوکيشن سريال و ابزار و وسايل آن هم نقش عمده اي در کشش مخاطب به سمت اين سريال داشته است. همچنين بازي هاي درخشان سيامک انصاري، مهران مديري، برزو ارجمند و ساير بازيگران و کارگرداني زيرکانه مهران مديري اين مجموعه را به اثري دلپذير، زيبا و سرگرم کننده، تبديل کرده است.
اين سريال  نه تنها مورد توجه عامه مردم بوده بلکه نظر بسياري از هنرمندان را هم به خود مشغول داشته به طوري که چندي پيش عزت الله انتظامي با حضور سرصحنه تصويربرداري قهوه تلخ  با سازندگان اين سريال  ديدن کرده و گفته بود: «براي اين سريال  زحمت زيادي کشيده شده و وسواس و دقت در اجراي دکور  و طراحي لباس هاي مجموعه قهوه تلخ،  مرا به ياد مرحوم علي حاتمي و ساخته هاي او مي اندازد.»
همچنين زهرا اشراقي نوه حضرت امام خميني(ره) چندي پيش در يادداشتي به  تمجيد  از سريال قهوه تلخ پرداخته بود. خانم اشراقي در بخشي از جديدترين  يادداشت خود نوشته بود: «تماشاي فيلم بخشي از برنامه روزانه من است. متاسفانه صدا و سيماي  ايران و برنامه هايش  ديگر چنگي به دل نمي زند.  اگر همين سياست ها ادامه پيدا کند ديگر  همين تعداد تماشاگر  قليلي  هم که باقي مانده را از دست مي دهد. به نظرم  اقبال عمومي و هيجاني  که اين روزها سريال «قهوه تلخ» ايجاد کرده  خودش نشانه اي است از وضعيت  تعداد تماشاگران تلويزيون. در واقع مهران مديري همان تعداد تماشاگري را هم که براي پر کردن اوقات فراغت شان سراغ تلويزيون  مي رفتند  به سمت اين سريال کشاند.» در ادامه اين  يادداشت آمده بود: به هر حال  مهران مديري چهره  موجهي بود و طرفداران بسياري داشت  و به نظرم اين صدا و سيما بود که با خروج اين سريال از زير مجموعه تلويزيون  متضرر شد. اين در حالي است که اين رسانه  مي توانست  با ساخت برنامه هايي و شفاف سازي اخبار،  مخاطبان  بيشتري داشته باشد  کما اين که تجربه نشان داده است مردم ايران از هوشمندي بالا يي در انتخاب رسانه و برنامه هاي تلويزيوني برخوردارند. براي نمونه برنامه  تلويزيوني  همچون برنامه «نود» طرفداران  خودش را دارد و بسياري  از مردم از ميان انبوه برنامه هاي رسانه ملي  تنها سراغ اين برنامه مي روند.»
و اينگونه شد که با ورود يک قهوه تلخ شيرين به دنياي نمايش خانگي، رقيبي سرسخت براي سينما و تلويزيون  خودنمايي کرد و مخاطباني که مدت هاست  تمايل خود را به تلويزيون از دست داده اند و بعضا مجذوب برنامه هاي ماهواره اي شده اند اين بار با تمايل به سمت شبکه نمايش خانگي، قهوه تلخ مهران مديري را جرعه جرعه مي نوشند و از اين راه هم رضايتمندي  مخاطبان از قهوه تلخ  حاصل مي شود و هم سود بسياري از طريق فروش CD هاي اين سريال عايد تهيه کنندگان و دست اندرکاران اين سريال  مي شود.
فقط اين سوال مطرح مي شود که واقعا چرا صدا و سيما  خود را از سريالي با اين حجم مخاطب  محروم کرد؟ چرا که اگر قرار  بود مخاطبان، اين سريال را نبينند که اين سريال وارد شبکه نمايش خانگي هم نمي شد  و اگر قرار  بود ببينند  که از رسانه ملي  هم امکان پخش  آن وجود  داشت چرا که اين سريال تا کنون مشکلي  جهت منع پخش از تلويزيون  از خود بروز نداد، تا مخاطب را قانع کند که چرا صدا و سيما مجوز پخش آن را نداد. هر چند که اين ممانعت نه تنها  ضرري به مهران مديري نرساند بلکه برعکس،  هم منزلت  کارگرداني او را نزد مردم افزايش  داد و هم با همکاري مردم و خريدCDهاي اين سريال  به لحاظ اقتصادي او را ياري  کرد.


 نامزدهاي خرس طلاي جشنواره برلين معرفي شدند  

فهرست اوليه فيلم هاي نامزد جايزه خرس طلاي جشنواره برلين 2011 معرفي شدند.  به گزارش ايسنا، برگزارکنندگان شصت ويکمين جشنواره فيلم برلين که سومين رويداد معتبر سينمايي جهان است، روز گذشته فهرست 8 فيلم را به عنوان نامزدهاي جايزه خرس طلاي برليناله براي حضور در بخش رقابتي اعلام کردند.
به غير از فيلم «شهامت» برادران کوئن که براي بخش خارج از مسابقه انتخاب شده است، فيلم هايي از ترکيه، هلند، آمريکا، فرانسه، آلمان، انگليس و اسرائيل نيز معرفي شده اند. 
به گزارش ورايتي،  از معروف ترين فيلم هاي منتخب جشنواره برلين «پينا» جديدترين ساخته «ويم وندرس»، کارگردان نام دار آلماني است. اين فيلم در قالب سه بعدي با بودجه  500 هزار  دلاري در ايتاليا ساخته شد. «پينا» اولين فيلم سه بعدي هنري است که با به کارگيري تکنيک هاي جديد دنياي ديجيتال ساخته شده است.
«نااميدي بزرگ ما» ساخته «سينمي تئومان» محصول مشترک ترکيه و آلمان، « اگر ما نه، پس کي؟» از آلمان به کارگرداني «آندرس ويل»، «آينده» از آمريکا ساخته «ميراندا جولاي»، «فرياد به آسمان» از آمريکا ساخته «ويکتوريا ماهوني»، «ماتيک» از اسرائيل ساخته «جاناتان ساگال» و «کورويولانوس» از انگليس ساخته «رالف فنيس» فيلم هاي حاضر در بخش مسابقه شصت ويکمين جشنواره فيلم برلين هستند.  شصت ويکمين جشنواره برلين روز دهم فوريه 2011 با نمايش فيلم «شهامت» به کارگرداني برادران کوئن آغاز خواهد شد که «جف بريجز»، «مت ديمون» و «جاش برولين» در آن بازي کرده اند.
در دوره آتي جشنواره برلين بخش مرور آثار به مجموعه فيلم هاي «اينگمار برگمن»، کارگردان نام دار سينماي جهان اختصاص خواهد داشت.


 اخبار کوتاه 

پايان کار هفت نگاه با فروش 220 ميليون توماني

چهارمين هفت نگاه، فروش سال هنرهاي تجسمي ايران با فروش 56 اثر تجسمي به قيمت 220 ميليون تومان به پايان رسيد.
به گزارش ايلنا گروه تجسمي هفت نگاه، متشکل از هفت گالري آريا، الهه، دي، گلستان، والي، هفت ثمر و ماه مهر در حالي چهارمين دوره اين رويداد را چهارم تا بيست و دوم آذر 89 در پنج گالري خانه هنرمندان برپا کرد که از حيث ميزان استقبال اقشار مختلف مردم و نيز ارائه اطلاعات در زمينه بازديد هنر به جمع کثيري از علاقه مندان به هنر روزهاي بسيار پرکاري را پشت سر گذاشت هرچند که اتفاقات غير قابل پيش بيني نظير آلودگي هوا، تعطيلات پياپي و اجراي زوج و فرد عبور و مرور اتومبيل ها در تمام شهر تهران لطماتي را به اين رويداد وارد آورد.

سريال کيمياي خاک آماده پخش شد 

سريال «کيمياي خاک» به سفارش صدا و سيماي مرکز سيستان و بلوچستان در 13 قسمت 45 دقيقه اي پس از تصويربرداري، مراحل تدوين و صدا گذاري آماده پخش شد.
به گزارش ايلنا فريدالدين نيکجو با اعلام اينکه تصويربرداي، تدوين و صدا گذاري اين سريال حددود 5 ماه طول کشيد گفت: هنرمندان استان سيستان و بلوچستان با همکاري و همفکري برخي از هنرمندان ملي اين سريال را در شرايط جغرافيايي سيستان و بلوچستان توليد کردند.  وي با بيان اينکه سريال «کيمياي خاک» داراي درامي خاص مي باشد در خصوص داستان اين مجموعه ابراز داشت: ماجرا با ورود يوسف و به هم خوردن ازدواج برادرش يونس آغاز مي شود.

داستان اسباب بازي 3  در فهرست 10 فيلم برتر سال 

فيلم هاي «آغاز»، «داستان اسباب بازي 3»، «شبکه اجتماعي»،«شهر کوچک» و«عزم واقعي» به عنوان فيلم برتر 2010 انتخاب شدند.  آسوشييتد پرس نوشت: درام باله اي «غوي سياه»، «جنگجو» با داستان بلند و بالاي بوکس، فيلم «بچه ها همه خوب اند»، «127 ساعت» با داستان بقا، و تريلر جنايي «استخوان زمستان» ساخته «اوزارکس» از ديگر فيلم هاي حاضر در فهرست انستيتو فيلم آمريکا بوده اند. انستيتو فيلم آمريکا برخلاف ساير نهادهايي که جايزه سينمايي مي دهند، فيلم ها را رده بندي نمي کند يا يکي را به عنوان بهترين فيلم سال معرفي نمي کند. سازندگان 10 فيلم برتر سال طي مراسم ضيافت ناهار در تاريخ 14 ژانويه (امروز) مورد تقدير قرار مي گيرند.

ضرب المثل هاي ايراني کتاب شد

محمد حسين کيانپور اعلام کرد که تمامي ضرب المثل هاي ايراني از حروف "الف" تا "ي" را به صورت يک مجموعه کتاب نوشته است و به زودي کار ويرايش نهايي و تصويرگري آن به پايان مي رسد.
محمد حسين کيانپور در گفت وگو با مهر،  گفت: اين کتاب براي کودکان و نوجوانان نوشته شده و تمامي ضرب المثل هاي ايراني به زباني ساده در آن آمده است. وي با اشاره به اينکه کار تصويرگري مجموعه "يک حکايت، يک مثل" را هم محمد حسين صلواتيان انجام مي دهد، اظهار کرد: انتشارات منادي تربيت قرار است اين کتاب را چاپ کند و در اختيار آموزش و پرورش قرار دهد.

برنامه اکران سينماها تا جشنواره فجر بسته شد

علي سرتيپي گفت: سينماها از يکشنبه- 28 آذر ماه- نمايش فيلم هاي روي پرده را از سر مي گيرند.  سخنگوي شوراي صنفي نمايش در گفت وگو با ايسنا، درباره زمان بازگشايي سينماها گفت: تمامي فيلمهايي که قبل از تاسوعا در حال اکران بود، نمايش آنها از يکشنبه ادامه خواهد يافت، تنها فيلم «عصر روز دهم» به کارگرداني مجتبي راعي از يکشنبه به اکران سينماها اضافه خواهد شد.  سرتيپي دليل اکران « عصر روز دهم» در روز يکشنبه برخلاف رويه اکران فيلمهاي جديد که در چهارشنبه  هر هفته اتفاق مي افتد را حال و هواي خاص محرم دانست و بيان کرد: « عصر روز دهم» به دليل آنکه از نظر محتوايي مناسب اين فضا است، خواستيم بلافاصله بعد از عاشورا اکران شود.

نمايش نور در تالار هنر اجرا مي شود

نمايش «نور» به کارگرداني جعفر مهياري و بازي پرستو گلستاني از روز يکشنبه 28 آذر ماه در تالار هنر اجرا مي شود.
به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي گروه تئاتر زندگي، نمايش «نور» که ويژه کودک و نوجوانان است با بازي پرستو گلستاني و سعيد ابک در تالار هنر به صحنه خواهد رفت.  اين نمايش بدون کلام که بر اساس نور و رنگ شکل گرفته، تجربه اي خاص در حيطه نمايش کودک و نوجوان است.
نمايش «نور» روايتگر درگيري انسانهايي است که نوري بر زندگي آنها تابيده مي شود و دو کودک در سدد کشف آن بر مي آيند تا با آن صلح و دوستي را به زندگي بازگردانند.

يوسا نشان هنر و ادبيات پرو را دريافت کرد

«ماريو وارگاس يوسا»، برنده نوبل ادبيات 2010،  نشان هنر و ادبيات پرو را طي مراسمي از دستان «آلن گارسيا»، رئيس جمهور اين کشور، دريافت کرد.  «ماريو وارگاس يوسا»، برنده نوبل ادبيات، طي اين مراسم که روز چهارشنبه در سالن طلايي قصر دولتي کشور پرو برگزار شد، مدالي طراحي شده را که توسط هنرمندي به نام «فرناندو دو ژيژلو» ساخته شده بود از دستان «آلن گارسيا» دريافت کرد.  «گارسيا» اين برنده نوبل ادبيات را با «اينکسا گارسيلاسو دو لا وگا»، تاريخ نويس و نويسنده بنام پرويي، مقايسه کرد و گفت: او چهره پرو را به تصوير کشيد، همانگونه که تاريخ نويسان و واقعه نگاران قرن شانزدهم اين کار را کردند.

عضويت مريلا زارعي در هيات مديره خانه سينما

انجمن بازيگران سينماي ايران انتخاب مريلا زارعي در هيت مديره خانه سينما را تبريک گفت.  به گزارش ايلنا در متن پيام تبريک اين انجمن که نسخه اي از آن در اختيار ايلنا قرار گرفته آمده است : انجمن بازيگران سينماي ايران وظيفه خود مي داند ضمن تشکر از زحمات هيات مديره قبلي خانه سينما، انتخاب نمايندگان صنوف را در ترکيب هيات مديره جديد تبريک عرض نموده و افتخار نمايد که سرکار خانم مريلا زارعي به عنوان نماينده صنف بازيگران سينماي ايران با احراز حداکثر آرا» در اين دوره، هيات مديره صنوف سينمايي کشورمان را همراه خواهد بود.

گروه موسيقي دستان بيست ساله مي شود

در آستانه بيست سالگي تاسيس گروه «دستان» اين گروه در سال 1390 آلبوم «به نام گل سرخ» را با صداي سالار عقيلي و پروژه دو صدائي جديدي را با سپيده رئيس سادات و محمد معتمدي اجرا خواهد کرد.  به گزارش، گروه «دستان» سال 1370 شمسي برابر با 1991 ميلادي تاسيس شد و در اين مدت کنسرت هاي متعددي در مراکز فرهنگي و فستيوالهاي بزرگ جهاني از جمله بخش فارسي راديو آلمانDW ، راديوغرب آلمان WDR، راديو برلين SFB ، راديو فرانکفورت HR2، خانه فرهنگ هاي جهان در برلين، فستيوال فاز مراکش، فيلارموني ارونج کانتي، تئاتر شهر پاريس و بسياري از فستيوال هاي بنام اروپا وآمريکا برپا کردند.