نسخه شماره 2524 - 1389/09/27 -


هشدار به زنان باردار
از اتاق هايي که در آن اشعه X استفاده مي شود، دوري کنيد

پول هم سرطان زا است!


براي کاهش استرس ما»الشعير بخوريد


دزد پنهان ديد بدون هيچ علامتي، موجب نابينايي مي شود


با زياده روي در مصرف قهوه به سکته مغزي نزديک مي شويد


از پمادهاي حاوي کورتون به هنگام خارش استفاده نکنيد


عسل، انرژي و ايمني بدن را تقويت مي کند


پلو مخلوط هندي


اخبار کوتاه


جسم و روان


 هشدار به زنان باردار 
 از اتاق هايي که در آن اشعه X استفاده مي شود، دوري کنيد

گروه سلا مت: بسياري از مادران به دنيا آمدن فرزند  خود را شيرين ترين لحظه زندگي  خود مي دانند. براي  داشتن  اين لحظات شيرين، مادران همواره بايد مراقب سلا مت خود و جنين  باشند.
به گزارش مهر، مهندس علي گوراني اظهار داشت: بيش از 80 درصد تشعشعاتي که ما را تهديد مي کند طبيعي است اما بايد اين نکته را در نظر داشته باشيم تاثيرات اين تشعشعات، بر روي گروه هاي آسيب پذير مانند کودکان و افراد مسن و زنان باردار بيشتر است و بايد به افرادي که در اين گروه قرار دارند، آموزش داده شود تا منابع مولد اشعه را بشناسند و نسبت به اين امر حساس شوند.
به گفته وي، زنان باردار بايد از منابع مولد اشعه مانند تلويزيون، رايانه و ساير وسايل برقي فاصله داشته باشند و رعايت فاصله نيم تا يک متري توصيه مي شود که احتياط بر اين است که اين فاصله در مورد وسايلي که الکتروموتور دارند مانند سشوار، ماشين لباسشويي و ماشين ظرفشويي بيشتر رعايت شود.
کارشناس پرتوهاي وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه مادران حتي الامکان از رفتن به مراکز پزشکي خودداري کنند افزود: پرتوهاي موجود در مراکز درماني به دليل وجود دستگاههاي مختلف بسيار زياد است و اين پرتوها براي زنان باردار خطرناک است. بنابراين اگر وارد اين مراکز شدند تا آن جا که امکان دارد از اتاقهايي که در آن اشعهx  استفاده مي شود فاصله داشته باشند و در مواقع لزوم براي راديولوژي، حتما روپوشهاي محافظ از جنس سرب بپوشند و فقط قسمتي که مي خواهند از آن عکس بگيرند بدون محافظ باشد.
وي خاطرنشان کرد: در مواقع عکسبرداري از دندان، روي شکم و تيروئيد حتما بايد  محافظ  پوشيده شود تا از پرتوگيريهاي ناشي از عکسبرداري محافظت شود. همچنين مسافرت با هواپيما به علت اينکه پرتوگيري هاي طبيعي بالا است، توصيه نمي شود.
مهندس علي گوراني با عنوان اين مطلب که عمده ترين منبع طبيعي که از آن تشعشع مي گيريم نور خورشيد است، افزود: کشور ما به دليل قرار گرفتن در موقعيت جغرافيايي، تشعشعات نور خورشيد بسيار بالايي دارد و بيشتر افراد دچار عارضه  هاي پوستي مي شوند. بنابراين به زنان باردار توصيه مي شود در زمان اوج تشعشعات خورشيد يعني بين ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر حتي  الامکان در مواجهه با نور خورشيد قرار نگيرند.
وي تصريح کرد: زنان باردار براي بيرون رفتن در هواي آفتابي حتما از محافظت کننده  ها مثل کلاه و کرمهاي ضد آفتاب با مارک هاي معتبر استفاده کنند.  کارشناس بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت همچنين در بحث پرتوگيري هاي طبيعي به گاز رادون اشاره کرد و گفت: اين گاز در خانه  هايي که در طبقات زيرزمين قرار دارند و يا از تهويه مناسب برخوردار نيستند به وجود مي آيد و تاکيد مي شود حتي الامکان خانه  ها را به تهويه  هاي مناسب تجهيز کنند تا گردش هوا به خوبي انجام شود.
گوراني گفت: هرکجا که وسيله الکتريکي روشن باشد در اطراف آن دو ميدان الکتريکي و مغناطيسي ايجاد مي شود که اين ميدانها حاوي انرژي هستند و اگر در اين ميدانها قرار بگيريم انرژي موجود در ميدان ها بر بدن تاثيرگذار است.


 پول هم سرطان زا است!  

متخصصان آمريکايي هشدار دادند: کاغذ پول و رسيدهاي مالي به دليل اين که حاوي ماده شيميايي بيسفنولA  ياBPA  هستند، مي توانند سرطان زا باشند.  به گزارش ايسنا، BPA  نوعي ماده شيميايي است که با بروز سرطان و همچنين بلوغ زودرس در ارتباط است. به گفته متخصصان، اين ماده شيميايي در واقع از هورمون زنانه استروژن تقليد مي کند و پزشکان از مدت ها پيش مي دانسته اند کهBPA  براي سلامتي به ويژه  براي کودکان خطرناک است.  در بررسي هاي اخير گروهي از متخصصان آمريکايي در انجمن مواد سمي ايالت واشنگتن، روي کاغذهاي حرارتي رسيدهاي مالي و کاغذ پول آزمايش انجام دادند.  به گزارش روزنامه  ديلي اکسپرس، اين گروه دريافتند که نيمي از اين کاغذها در رسيدهاي مالي، آلوده به مقادير زيادي ازBPA  هستند.  اين ماده شيميايي براي مرئي کردن جوهر روي رسيدهاي حرارتي مورد استفاده قرار مي گيرد. بنابراين اگر فردي فقط 10 ثانيه چنين برگه اي را در دست خود نگه دارند، 2/5 ميکروگرم از مادهBPA  از کاغذ به انگشت وي منتقل مي شود. همچنين ماليده شدن اين برگه هاي مالي به يکديگر 15 برابر امکان انتقالBPA  به دست کاربران را افزايش مي دهد.


 براي کاهش استرس ما»الشعير بخوريد 

يک متخصص تغذيه گفت: ويتامين هاي گروهB  و آمينواسيدهاي موجود ما»الشعير در سنتز ميانجي هاي عصبي نقش مهمي دارند که باعث موجب کاهش استرس و بسياري از اختلالات عصبي ديگر مي شوند. مرتضي صفوي در گفت و گو با فارس، افزود: ما»الشعير داراي چند نوع ترکيب مختلف از جمله ساکارز، گلوکز، مالتوز و ويتامينC ، ويتامين هاي گروهB ، اسيدهاي آلي، انواع آمينواسيدها، املاح، اسيد نوکلئيک و آب گازدار است. اين متخصص تغذيه افزود: ته مزه تلخ ما»الشعير مربوط به رازک است و نيز با خاصيت آنتي بيوتيکي که به پايداري ما»الشعير کمک مي کند.  عصاره رازک خواص طبي زيادي دارد، دافع سنگ کليه، مدر بودن، ضد عفوني کننده دستگاه گوارش و دستگاه تنفس است.  وي گفت: ويتامين هاي گروهB  و آمينواسيدهاي موجود در آن براي پوست و مو بسيار مناسب هستند و براي رشد مو و جلوگيري از ريزش آن مي توانند مفيد باشند.  اين متخصص تغذيه اضافه کرد: اين ويتامين ها محلول در آب هستند و به راحتي وارد فاز آبي ما»الشعير در حين جوشش مي شوند و در سنتز ميانجي هاي عصبي نقش مهمي دارند که باعث موجب کاهش استرس و بسياري از اختلالات عصبي ديگر مي شوند.


 دزد پنهان ديد بدون هيچ علامتي، موجب نابينايي مي شود  

استاد دانشگاه علوم پزشکي و پزشک متخصص گلوکوم -آب سياه- گفت: بيماري آب سياه در چشم به صورت پنهان و بدون هيچ علامتي، موجب نابينايي مي شود.  'شاهين يزداني' روز جمعه در گفت و گو با ايرنا، افزود: آب سياه نخستين علت نابينايي غيرقابل برگشت در جهان و دومين علت نابينايي کامل در ايران است.  پزشک متخصص بيماري آب سياه توضيح داد: عصب بينايي در اين بيماري دچار تغييرات مي شود و مهمترين عامل زمينه ساز اين بيماري نيز فشار داخل چشم است.
عضو انجمن چشم پزشکي ايران ، ادامه داد: بيماري آب سياه به عنوان 'دزد پنهان ديد' شناخته شده چراکه بيمار، اغلب از بيماري خود اطلاعي ندارد و اين بيماري بطور معمول بصورت تصادفي، تشخيص داده مي شود.
به گفته يزداني، تشخيص و درمان بموقع بيماري آب سياه، سير بيماري را آهسته و کند و از نابينايي جلوگيري مي کند.
استاد دانشگاه علوم پزشکي يادآورشد: غربالگري و بيماريابي براي تشخيص بيماري آب سياه با اهميت بوده، چرا که بيماري آب سياه به سن افراد بستگي دارد و با بالارفتن سن شيوع آن به ويژه در سنين 60 تا 70 سالگي بيشتر مي شود. افراد از سن 40 سالگي به بعد بايد سالي يک بار به چشم پزشک مراجعه کنند.  اين پزشک متخصص، از سابقه فاميلي به عنوان يک عامل خطرساز بيماري آب سياه، يادکرد و ادامه داد: افرادي که يکي از وابستگان درجه يک و دو خانواده آنان به هريک از انواع اين بيماري مبتلا شده اند، در معرض بيشتري از ابتلا به آن قرار دارند.
يزداني افزود: افراد يادشده از سن 30 سالگي بايد دايما سلامت چشمان خود را با مراجعه به متخصص، کنترل کنند.
استاد دانشگاه علوم پزشکي تصريح کرد: به رغم اينکه بيماري آب سياه بدون علامت بوده اما علايمي مانند تاري ديد، دردخفيف، و نيز بزرگي تيرگي- قرنيه- در کودکان مي تواند نشانه بروز اين بيماري باشد.
وي ادامه داد: بيماري آب سياه ، انواع مختلفي دارد و مي تواند به دنبال تاثير ضربه -تروما- ، التهاب، خونريزي و يا بيماري ديابت در فرد بيمار ايجاد کند.
يزداني يادآور شد: موارد خفيف بيماري آب سياه با دارو و موارد متوسط تا شديد آن با جراحي و ليزر، درمان مي شود که تمام انواع درمان ها، قطعي نيست و بيماري تا آخر عمر، همراه فرد است اما مي توان با عوارض آن مقابله کرد.


 با زياده روي در مصرف قهوه به سکته مغزي نزديک مي شويد 

متخصصان علوم پزشکي در انگليس هشدار دادند: کساني که عادت به مصرف مقادير کم و رقيق قهوه دارند، در صورت زياده روي در نوشيدن آن خود را در معرض خطر ابتلا به سکته مغزي قرار خواهند داد.
به گزارش ايسنا، اين پزشکان تاکيد کردند: نوشيدن قهوه زياد براي مصرف کننده قهوه رقيق و به مقدار کم خطر تشکيل لخته هاي خوني و در نتيجه خطر بروز سکته مغزي را در اين افراد تا دو برابر افزايش مي دهد. در اين افراد خطر سکته مغزي چند ساعت پس از نوشيدن مقدار زياد و غليظ قهوه تشديد مي شود.  بنابراين گزارش، متخصصان دانشکده پزشکي هاروارد در بررسي هاي خود روي 400 بيمار مبتلا به سکته مغزي به اين نتايج دست يافته اند.
آنها تاکيد دارند: هرچند قهوه ممکن است خواص قابل توجهي داشته باشد اما زياده روي در مصرف آن بويژه براي کساني که عادت به نوشيدن قهوه غليظ ندارند، مي تواند واقعا سلامت آنها را به خطر بياندازد.
به گزارش روزنامه ديلي ميل، نوشيدن زياد قهوه عوارضي مثل افزايش فشارخون، سفت شدن عروق سرخرگي و حتي افزايش ترشح هورمون استرس را در پي دارد که ضربان قلب را تند مي کند و موجب تپش قلب مي شود.
اين متخصصان در عين حال وجود چنين رابطه اي را در مصرف چاي يا نوشابه کافئين دار مشاهده نکردند.


 از پمادهاي حاوي کورتون به هنگام خارش استفاده نکنيد 

يک متخصص پوست توصيه کرد: در صورت مواجهه با خارش شديد پوست، به هيچ عنوان از پمادهاي کورتون دار استفاده نکنيد.  دکتر نصرت پورسينا در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه علل خارش پوست يا بيروني است يا دروني اظهار کرد: تماس با مواد محرک مثل گرده گل و گياه يا مواد شيميايي و قليايي باعث خارش شديد پوست مي شود و گاهي بعضي از انگل ها مانند شپش و گال و يا بعضي از ويروس ها مانند بيماري آبله مرغان مي توانند ايجاد خارش کنند.  وي افزود: در بيماري هايي مانند ديابت، پرکاري يا کم کاري تيروئيد و حتي بيماري هاي رماتيسمي که از درون منشا» مي گيرند، خارش مي تواند علت دروني داشته باشد.  دکتر پورسينا با اشاره به اينکه گاهي خشکي آب و هوا خارش شديد ايجاد مي کند، خاطرنشان کرد:  در زمستان و همچنين در مناطق کويري که رطوبت نسبي هوا پايين است، در بعضي از افراد خصوصا اطفال و سالمندان به دليل کم آب شدن آب لايه هاي خارجي پوست، خارش ايجاد مي شود.  وي به حداقل رسانيدن شستشو با مواد قليايي را در هنگام خارش پوست توصيه کرد و گفت:  بعد از هر شستشو از لوسيون هاي  بدن استفاده کنيد. بهتر است براي کودکان هم از لباسهاي نخي و ملايم استفاده کنيم چرا که الياف پلاستيکي و پشمي باعث تشديد خارش مي شود ضمن اينکه اين مساله در مورد سالمندان نيز صدق مي کند.


 عسل، انرژي و ايمني بدن را تقويت مي کند 

ورزشکاران يونان باستان براي اينکه همواره انرژي و کارآيي خود را در طول مسابقات المپيک در سطح بالايي نگه دارند و عملکرد قوي داشته باشند، عسل مي خوردند; چون عسل حاوي دو قند گلوکز و فروکتوز است که هر دو منابع خوب و شناخته شده اي براي توليد گلوکوژن در کبد هستند.  به گزارش ايسنا، اکنون متخصصان تغذيه تاکيد دارند که مصرف يک قاشق غذاخوري عسل فرآوري نشده پيش از خوابيدن مي تواند عملکرد مغز را تقويت کند. بعلاوه عسل سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند و به دليل دارا بودن خاصيت آنتي باکتريالي مي تواند به ترميم بافت ها و شفاي زخم کمک کند.  به گزارش روزنامه ديلي ميل، سرماخوردگي بر اثر ويروس ها ايجاد مي شود و عسل خاصيت ضدويروسي طبيعي دارد.  به گفته متخصصان کالج پزشکي پنسيلوانيا در آمريکا، يک قاشق عسل راه کاري مناسب براي مقابله با سرماخوردگي است.  عسل همچنين از باکتري هاي مفيد داخل روده ها حمايت مي کند و براي کمک به فرآيند هضم و بهبود سندرم روده تحريک پذير مفيد است. در مطالعات قبلي نيز متخصصان گوارش توصيه کرده اند که براي بهبود زخم هاي گوارشي، مصرف دو قاشق چايخوري عسل سه نوبت در روز واقعا موثر است.


  پلو مخلوط هندي 

اين پلوي مخلوط در کشور هندوستان به برياني بادام هندي و سبزيجات معروف است و از جمله غذاهاي رسمي اي است که به عنوان شام مهماني ها مورد استفاده قرار مي گيرد.
 مواد لازم:
بادمجان کوچک (پوست کنده و خرد شود):يک عدد
پياز: 3 عدد
سير: 2 حبه
زنجبيل تازه (پوست کنده شود): يک تکه کوچک 2/5سانتي متري
روغن مايع: 4 قاشق سوپ خوري
هويج (ريز خرد شود): 3 عدد
پودر زيره: يک قاشق چاي خوري
پودر تخم گشنيز: يک قاشق چاي خوري
پودر فلفل قرمز: نصف قاشق چاي خوري
عصاره سبزيجات: يک عدد قرص
فلفل دلمه اي قرمز (خرد شود): يک عدد
برنج: يک ونيم پيمانه
بادام هندي خام: 175 گرم يا يک ونيم پيمانه
کشمش پلويي: 40 گرم يا يک چهارم پيمانه
نمک و فلفل سياه: به مقدار لازم
تخم مرغ آب پز شده: 2 عدد
گشنيز: مقداري براي تزيين
 روش تهيه:
يکي از پيازها را پوست کنده، همراه سير و زنجبيل داخل دستگاه خردکن بريزيد و 3 قاشق آب سرد به آن اضافه کنيد تا خميري نرم حاصل شود. سپس بقيه پيازها را نيز پوست کنده، خلالي خرد کنيد، 2 قاشق سوپ خوري روغن در تابه اي بريزيد و روي حرارت بگذاريد. حالا پياز خرد شده را در آن بريزيد و کمي حرارت دهيد تا نرم شود. پس از آن، بادمجان، فلفل و هويج خردشده را نيز به روغن اضافه کرده، همراه با پياز سرخ کنيد. اين مخلوط سرخ شده را به قابلمه اي متوسط منتقل کنيد و بعد يک قاشق سوپ خوري روغن در همان تابه قبلي بريزيد و صبر کنيد تا روي حرارت داغ شود. حالا خمير پيازي را به روغن داغ اضافه کنيد و چند دقيقه حرارت دهيد، سپس آن را با پودر زيره، تخم گشنيز و فلفل قرمز مزه دار کنيد. از طرف ديگر، قرص عصاره سبزيجات را در 3پيمانه آب جوش حل کنيد و آن را کم کم در تابه بريزيد و هم بزنيد. حالا مواد داخل تابه را به مخلوط سبزيجات سرخ شده داخل قابلمه اضافه کنيد و قابلمه را روي شعله زياد اجاق گاز قرار دهيد تا آب به جوش آيد. حالا زير شعله را کم کنيد و بگذاريد سبزيجات کمي بپزند. در اين فاصله زماني، يک قاشق سوپ خوري روغن را در تابه اي بريزيد و بادام زميني را در آن به مدت سه دقيقه تفت دهيد، سپس کشمش را نيز اضافه کنيد و فقط چندثانيه حرارت دهيد. پس از آن، برنج را نيز داخل قابلمه بريزيد تا برنج در آب عصاره سبزيجات، بجوشد و نرم شود. پس از اينکه آب برنج تمام شد، دوسوم مخلوط بادام و کشمش را روي آن بريزيد. حالا دم کني را روي قابلمه بگذاريد و مدت 40 دقيقه روي حرارت کم قرار دهيد تا دم بکشد. در پايان پلوي مخلوط را در ظرف موردنظر بکشيد و باقيمانده بادام و کشمش را روي آن بريزيد و پس از تزيين با چند برگ گشنيز،  همراه تخم  مرغ پخته سرو کنيد.


 اخبار کوتاه 

 مرگ براثر آلودگي هوا قابل اثبات نيست

رئيس سازمان پزشکي قانوني استان تهران با بيان اينکه آلودگي هوا مي تواند از عوامل سکته قلبي يا تشديد بيماريهاي ريوي و تنفسي محسوب شود گفت: از نظر علمي نمي توان اثبات کرد که مرگ بر اثر آلودگي هوا بوده است.بشير نازپرور در گفت وگو با مهر در پاسخ به اين پرسش که آيا مردم مي توانند در صورت سکته هاي قلبي يا عوارض ناشي از آلودگي هوا براي دادخواست شکايت از دستگاه هاي مسوول به پزشکي قانوني مراجعه کنند گفت: مرگ بر اثر آلودگي هوا به هيچ عنوان از نظر علمي قابل اثبات نيست. اينکه آلودگي هوا در بروز حملات قلبي يا برخي بيماري هاي تنفسي تاثيرگذار است امري بديهي است ولي اينکه يک شخص به دليل آلودگي هوا بميرد قابل اثبات نيست. اظهارات رئيس پزشکي قانوني استان تهران در حالي مطرح مي شود که در سال 87 در پي اعلام آمادگي قوه قضائيه براي رسيدگي به شکايات مربوط به خسارات ناشي از آلودگي هوا، رئيس سازمان پزشکي قانوني وقت کشور از آمادگي اين سازمان براي بررسي شکايات خانواده متوفيان ناشي از آلودگي هوا خبر داده بود. محمد حسن عابدي درباره نحوه رسيدگي به شکايات شهروندان از آلودگي هوا گفته بود: شهرونداني که به علت آلودگي هوا از لحاظ جسماني با مشکل مواجه شده اند و يا تصور مي کنند که به اين دليل يکي از اعضاي خانواده شان فوت شده مي توانند شکايات خود را در دادسراي ويژه جرايم پزشکي مطرح کنند تا به آن رسيدگي شود.

نياز سالانه 3 هزار و 175 ايراني به پيوند کليه 

معاون تحقيقات و فن آوري گفت: سالانه 3 هزار و 175 ايراني به پيوند کليه يا دياليز نياز دارند و هرسال حدود 1000 تا 1700 مورد پيوند کليه در کشور انجام مي شود. به گزارش ايلنا مصطفي قانعي با اشاره به اين که فنآوري  پيوند اعضا صرفه جويي و درآمد قابل توجهي را براي کشور در پي داشته است، افزود: پيوند اعضا، اقدامي حياتبخش در مبتلايان به نارسايي پيشرفته اعضا بوده و يکي از پوياترين و کاربردي ترين دستاوردهاي علم پزشکي درجهان است. توانايي پيوند موفق اعضا از نشانه هاي مهم ارتقا»سطح دانش پزشکي و توانمندي هاي علمي و فني يک کشور در پزشکي تلقي مي شود و سالانه 3 هزار 175 ايراني به پيوند کليه يا دياليز نياز دارند و هرسال حدود 1000 تا 1700 مورد پيوند کليه در کشور انجام مي شود.

يک پنجم جمعيت خاورميانه ،در معرض ابتلا به ديابت

رئيس منطقه اي فدراسيون بين المللي ديابت ضمن هشدار در خصوص رشد بالاي بيماري ديابت در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا گفت :  از هر پنج نفر ساکن در اين منطقه يک نفر در خطر ابتلا به ديابت قرار دارد. به گزارش مهر، دکتر اميرکامران نيکوسخن  در همايش بين المللي ديابت در دبي گفت: متاسفانه منطقه خاورميانه و شمال آفريقا يک منطقه بيماري خيز ديابت به شمار مي آيد. وي با بيان اينکه ديابت يک بيماري غير واگير است، اظهارداشت: 60 درصد کل مرگ و ميرهاي جهان بر اثر بيماريهاي غير واگير رخ مي دهد که در سالهاي اخير ساليانه 17 درصد رشد داشته است. دکتر هومن فره وش، مديرعامل شرکت نوونورديسک (توليد کننده قلمهاي تشخيص انسولين خون) نيز در اين همايش، تغيير شيوه زندگي مردم و استفاده از غذاهاي آماده و کم تحرکي را مهمترين عوامل شيوع بيماري هاي غير واگير از جمله ديابت عنوان کرد. وي گفت:  ديابت نوع 2 که شايعترين نوع اين بيماري است بر اثر کاهش فعاليت جسماني و افزايش وزن پديد ميآيد. فره وش افزود: به عنوان نمونه در ايران حدود 50 درصد از افراد بزرگسال با اضافه وزن بالا مواجه اند که اين ميزان در کشور کويت تا 80 درصد نيز گزارش شده است.

اجراي پايلوت طرح حاکميت خدمات باليني

کارشناس مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات وزارت بهداشت گفت: طرح حاکميت خدمات باليني هم اکنون به صورت پايلوت در 10 بيمارستان کشور در حال اجراست. به گزارش مهر، دکتر فرناز مستوفيان افزود: حاکميت باليني يکي از مهمترين اهداف ارتقا» رضايتمندي، ارتقا» جوانب ايمني با هدف صحيح و روش صحيح به بيماران ارائه مي گردد. وي گفت: ما بايد بدانيم مردم از ما چه مي خواهند و همزمان با خواست مردم کيفيت هم ارتقا مي يابد بايد خدمات ايمن ارائه شود و براي بيماران مشکل ديگري از محيط بيمارستان بوجود نيايد، بايد خدمات عادلانه ارائه شود.  مستوفيان افزود: در حال حاضر اين طرح به صورت پايلوت در 10 بيمارستان تبريز، شاهرود، شيراز، اصفهان، زاهدان، دو بيمارستان دانشگاه تهران، شهيد بهشتي، يک بيمارستان تامين اجتماعي و يک بيمارستان وزارت دفاع در کشور اجرا مي شود.

الزام نصب هولوگرام بر روي کيت هاي تشخيصHIV 

مدير کل اداره تجهيزات پزشکي وزارت بهداشت از الزامي شدن نصب هولوگرام بر روي کيت هاي تشخيصHIV  خبر داد. مهندس سعيد رضا شاهمرادي در گفت وگو با مهر، از هولوگرام به عنوان علامت مشخصه اي غير قابل جعل ياد کرد و افزود: نصب هولوگرام بر تجهيزات پزشکي باعث تشخيص آسان کالاي مجاز و غير مجاز مي شود. وي با اشاره به نصب حدود 4 ميليون هولوگرام بر روي تجهيزات پزشکي، گفت: در اين هولوگرامها شماره سريال و ساير مشخصات مورد نياز کالا ثبت شده است. شاهمرادي با عنوان اين مطلب که تجهيزات دندانپزشکي به عنوان اولين کالاهاي پزشکي بودند که هولوگرام دار شدند، افزود: ساير کالاهاي پزشکي که از حساسيت بالايي در زمينه سلامت مردم برخوردارند مانند لنزهاي داخل چشمي و کيت هاي تشخيصHIV  نيز موظف به نصب هولوگرام شده اند.


 جسم و روان 

بيشتر از غذاهاي حاوي فيبر استفاده کنيد

يک متخصص تغذيه عنوان کرد: وجود فيبر در رژيم غذايي بسيار مهم است چرا که به پائين آوردن سطوح کلسترول خون کمک کرده و باعث مي شود فرآيند هضم غذا آسان تر شود. دکتر مسعود کيمياگر در گفت وگو با ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، گفت: فيبرها خطر بروز سرطان روده را نيز کاهش مي دهند و باعث مي شوند که معده فورا از غذا پر شود و ديگر غذاهاي پرکالري را روانه معده نکنيم و به اين ترتيب با القاي حس سيري به ما کمک مي کند، کمتر غذا بخوريم تا لاغر شويم.  وي تصريح کرد: افزون بر اين، غذاهاي حاوي فيبر به تنظيم قند خون هم کمک کرده و ميوه هايي مانند سيب، گريپ فورت و ميوه هاي خشک شده، گيلاس و آلوخشک داراي فيبر فراوان هستند.  دکتر کيمياگر عنوان کرد: هويج، ذرت، نخود، کلم، سيب زميني، اسفناج، لوبياي قرمز، عدس و دانه هاي سويا نيز داراي فيبر زيادي هستند که با استفاده از اين مواد غذايي مي توان غذاهاي متنوع درست کرد که انواع سالادها و نان هاي غلات کامل از اين دسته هستند. همچنين بايد دقت کرد که ميوه ها را با پوست مصرف کنيد چرا که پوست ميوه ها منبع اصلي فيبر هستند.  وي افزود: کاهش وزن يکي از پيامدهاي طبيعي پيروي از يک رژيم غذايي پرفيبر است چرا که معده را با مواد غذايي کم کالري پر مي کند و اجازه نمي دهد که پرخوري کنيم. اگر ميزان کالري هاي دريافتي بدن کاهش يابد، وزن نيز به تبع آن کاهش خواهد يافت.

تاثير منفي پستانک در رديف بودن دندان کودک

يک فوق تخصص اطفال گفت: استفاده مداوم از پستانک در رديف بودن دندان هاي کودک اثر منفي مي گذارد. منصور بهرامي در گفت وگو با فارس، افزود: نوزادان متولد شده ميل به مکيدن دارند بعضي از آنها حتي قبل از تولد انگشتان و شست خود را مي مکند. پستانک در بدو تولد و ماه هاي اول شيرخواري عيب خاص خود را دارد و رقيب شير مادر است. کودکي که پستانک مي خورد به دليل اينکه حالت پلاستيکي دارد، از گرفتن سينه مادر دوري مي کند و ترجيح مي دهد که شير را با شيشه مصرف کند. بهرامي گفت: استفاده مداوم از پستانک در رديف بودن دندان هاي کودک اثر منفي مي گذارد و علاوه بر آن به بهداشت دهان آن اثر منفي دارد. ممکن است پستانک به جاهاي مختلف برخورد کند و موجب آلوده شدن آن مي شود، در اثر استفاده پستانک ممکن است کودک به اسهال مبتلا شود. در ناحيه اي در دندان که پستانک با آن برخورد مي کند از لحاظ فيزيکي دچار اشکال مي شود.