نسخه شماره 2524 - 1389/09/27 -

هاشمي رفسنجاني:
خون شهداي کربلا ياريگر مظلومان جهان بوده و خواهد بود


واکنش غرب به برکناري متکي
مراسم توديع و معارفه متکي و صالحي امروز با حضور رحيمي برگزار مي شود
اسفنديار رحيم مشايي:
سوئيس مي تواند پيشقراول جداکردن مسير اروپا از آمريکا باشد

ذوالنور در سخنان پيش از خطبه نماز جمعه:
واقعه 18 تير و فتنه 88 محصول مال هاي حرام دوران سازندگي بود


در مذمت سفر


احمديان قائم مقام سازمان انرژي اتمي شد


اخبار کوتاه

پيام رهبر معظم انقلاب در مراسم تشييع شهداي چابهار قرائت شد
استکبار نمي خواهد امت اسلامي ازعزت و اقتدار برخوردار باشد


الو مردم سالاري

آيت الله مکارم شيرازي با محکوم کردن حادثه چابهار:
مسوولا ن به سراغ ريشه ها بروند

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم:
افراد جريان اصولگرايي کف و سقفي دارند


اخبار کوتاه


روزنگار


ملکم خان نظريه پرداز نوسازي سياسي


زير پوست خبر


کاريکاتور


عوامل فتنه با حرکات تروريستي نمي توانند در وحدت شيعه و سني خللي وارد نمايند

130 کشته و زخمي، پيامد يک حادثه تروريستي ديگر در سيستان و بلوچستان
محکوميت جهاني حادثه تروريستي چابهار
وزير کشور از دستگيري 9 نفر از عاملا ن جنايت چابهار خبر داد

ديپلماسي


 هاشمي رفسنجاني:
 خون شهداي کربلا ياريگر مظلومان جهان بوده و خواهد بود  

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، قيام امام حسين(ع) و واقعه عاشورا را متفاوت از جنگ ها و وقايع خونبار و تاثربرانگيز تاريخ اسلام و حتي جهان خواند.
به گزارش ايسنا آيت الله هاشمي رفسنجاني در مراسم سوگواري سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) که در جمع مديران و کارکنان مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد، گفت: در حادثه کربلا رمز و رازي نهفته است که بشر تاکنون تنها بخش کوچکي از اثرات آن را لمس و درک کرده است.
وي با اشاره به اين که «در جنگ ها معمول نبوده است که اهل بيت مبارزان و فرزندان کوچک و شيرخواره در ميدان نبرد حاضر شوند»، اين امر را يکي از رموز قيام اباعبدالله الحسين (ع) خواند و تاکيد کرد: قصد و غرض سالار شهيدان از به همراه بردن اهل بيت بزرگوارشان اين بود که به بشريت اين درس را بدهند که به پاي حق و عدالت و براي مبارزه با ظلم و ستم عزيزترين دارايي که اهل بيت باشند را مي توان فدا کرد.
وي با اشاره به اين که «بني اميه و يزيديان فکر مي کردند با کشتن خاندان پيامبر اکرم (ص) در بيابان برهوت، نطفه مبارزه با بني اميه خاموش خواهد شد» تصريح کرد: قطره قطره خون شهداي کربلا در امتداد تاريخ به چراغ راه مبارزه با عفريت ظلم و ستم تبديل شد و تا دنيا باقيست ياريگر مظلومان جهان خواهد بود.
در ابتداي اين ديدار مراسم نوحه خواني و مرثيه سرايي حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و اهل بيت(ع) گراميش برگزار شد.


 واکنش غرب به برکناري متکي  
 مراسم توديع و معارفه متکي و صالحي امروز با حضور رحيمي برگزار مي شود

خبر انتصاب علي اکبر صالحي به عنوان سرپرست وزارت  خارجه و برکناري منوچهر متکي هفته گذشته در رسانه هاي خارجي با واکنش هاي مختلفي مواجه شد.
به گزارش ايسنا، گويدو وستروله  وزير امور خارجه آلمان  روز دوشنبه در آستانه نشست وزيران خارجه اتحاديه اروپا در بروکسل، با اشاره به برکناري منوچهر متکي از سمت وزارت خارجه ايران خواستار اين شد که مذاکرات تهران با قدرت هاي جهاني به رغم اين مساله ادامه يابد.
وي گفت: ما اميدواريم که مذاکراتي که اخيرا در ژنو از سر گرفته شد، ادامه يابد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، وستروله افزود که تصميم محمود احمدي نژاد  رييس جمهور ايران  براي اين اقدام نبايد باعث ايجاد "اختلال يا تاخير در مذاکرات" شود.  وزير امور خارجه آلمان افزود: مذاکرات آغاز شده است و بايد ادامه يابد، حال آرايش سياسي هرچه مي خواهد باشد.
آلمان اخيرا به همراه آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه و چين پس از وقفه اي 14 ماهه مذاکرات با ايران را در ژنو از سر گرفتند.  اين کشورها قرار است در ماه ژانويه مجددا در استانبول با هم ديدار کنند.
هيلاري کلينتون  وزير امور خارجه آمريکا  نيز با اشاره به برکناري متکي گفت که آنچه براي واشنگتن اهميت دارد سياست هاي ايران است، نه اينکه چه کسي از نظر بين المللي نمايندگي ايران را برعهده دارد.
کلينتون در جمع خبرنگاران در نشستي با وزيران خارجه کانادا و مکزيک در شهر کوچکي در کبک، گفت: روابط ما با ايران ربطي به شخص خاصي ندارد بلکه به کشور و دولت آن که برخورد با آن پيچيده و چالش آميز است، ربط دارد.
وزير امور خارجه آمريکا با اشاره به اين که اظهارنظر خاصي درباره برکناري متکي ندارد، افزود: اينکه چه شخصي وزير خارجه ايران است به اندازه اينکه سياست دولت ايران چيست، اهميتي ندارد.
کاترين اشتون  رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا  نيز در يک کنفرانس خبري در بروکسل در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره واکنش وي به برکناري متکي گفت که هيچگونه اطلاعات دقيقي درباره اين اقدام ندارد.  اشتون گفت: من همچنان اميدوارم که مذاکرات در ماه ژانويه در استانبول برگزار شود.  بسياري از رسانه هاي خارجي خبر برکناري متکي و جانشيني علي اکبر صالحي را به جاي وي انعکاس دادند.
روزنامه هندو با اعلام اينکه متکي که در حال حاضر در سفري به سنگال به سر مي برد از سمت خود برکنار شد، افزود که انتصاب صالحي به وزارت امور خارجه ايران پيش از نشست پيشنهادي استانبول که در آن ايران با کشورهاي عضو 1+5 ديدار و گفت وگو مي کند، انجام شد.
خبرگزاري بلومبرگ نيز با اعلام خبر برکناري متکي اعلام کرد که وي در سال 2005 و پس از رسيدن محمود احمدي نژاد به سمت رياست جمهوري ايران به رياست وزارت خارجه ايران منصوب شد.
اين خبرگزاري به نقل از گالا رياني  تحليلگر موسسه گلوبال اينسايت در لندن  نسبت به برکناري متکي از پست ديپلماتيک خود و تاثير آن بر آينده مذاکرات بين المللي با ايران ابراز نگراني کرد چراکه معتقد است: متکي تاحدودي ميانه رو بود و به عنوان کسي تلقي مي شد که جامعه بين المللي مي تواند با او صحبت کند. 
خبرگزاري يونايتدپرس اينترنشنال، نيز با اعلام اين خبر گفت که برکناري متکي به دنبال گفت وگوهاي ايران و کشورهاي غربي در ژنو صورت مي گيرد. خبرگزاري آلمان نيز نوشت: علي اکبر صالحي که به زبان عربي مسلط است در سال 1949 در کربلا متولد شد، در سن 9 سالگي به ايران آمد و پس از پايان تحصيلات متوسطه به دانشگاه آمريکايي بيروت در لبنان رفته و در مهندسي مکانيک فارغ التحصيل شد. وي پس از آن تحصيلش را در موسسه تکنولوژي ماساچوست ادامه داد و دکتراي خود را در مهندسي هسته اي گرفت و به زبان انگليسي کاملا مسلط شد.
 
تغيير متکي
قبلا مطرح شده بود

 
سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: در رابطه با تغيير و تحول در سرپرستي وزارت خارجه تا جايي که براساس اعلام دفتر رياست جمهوري صورت گرفته است قبلا اصل موضوع در رابطه با تغيير آقاي متکي مطرح شده بود.
به گزارش ايسنا، رامين مهمان پرست در گفت وگو با خبرنگاران داخلي و خارجي درباره تغيير منوچهر متکي  وزير امور خارجه ايران  و برکناري وي در حالي که او در سفر خارجي بوده است، اظهار کرد: اصولا در مسووليت هاي اجرايي تغيير و تحول جزو طبيعت کار است. در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران مسوولان نظام مسووليت را به عنوان فرصتي براي خدمتگزاري مي بينند و تا زماني که مسووليت را بر عهده داشته باشند براي آنجام آن مسووليت و تکاليف به طور خستگي ناپذير کار خود را انجام مي دهند.
وي ادامه داد: فکر مي کنم آقاي متکي در طول سال هايي که در وزارت خارجه فعاليت داشت به ويژه در بيش از 5 سال که مسووليت وزارت خارجه را به عهده داشت جزو نيروهاي خستگي ناپذير براي پيگيري اهداف سياست خارجي بوده است و ايشان در هر جاي ديگري که مشغول به کار شوند منشا» اثرات و برکات زيادي خواهد بود.
سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درباره انتصاب علي اکبر صالحي به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه تصريح کرد: آقاي صالحي فردي است ارزشمند ،فرهيخته ، متدين و آشنا به مسائل ديپلماتيک و شخصي فوق العاده مورد احترام هستند و بحث هاي مربوط به سياست خارجي را به طور کلان آشنا هستند.
مهمان پرست ادامه داد: سياست ها و راهبردهاي کلان خارجي در سطوح مشخص تدوين مي شود و همچنان اين سياست ها در دستور کار وزارت خارجه است و با اقتدار کامل سياست ها دنبال خواهد شد.

توديع و معارفه متکي و صالحي توسط رحيمي

مراسم توديع منوچهر متکي وزير سابق امورخارجه کشورمان و معارفه علي اکبر صالحي به عنوان سرپرست وزارت امورخارجه صبح روز شنبه (امروز )برگزار مي شود. به گزارش ايسنا اين مراسم با حضور محمدرضا رحيمي معاون اول رييس جمهور برگزار خواهد شد.


 اسفنديار رحيم مشايي:
 سوئيس مي تواند پيشقراول جداکردن مسير اروپا از آمريکا باشد 

مشاور و رييس دفتر رييس جمهور بر ضرورت اتخاذ مواضع مستقل از سوي اروپا تاکيد کرد و گفت: مواضع بي طرفانه و مثبت سوئيس فرصت مغتنمي است تا پيشقراول اروپا براي جدا کردن مسيرش از آمريکا شده و اروپا را به اتخاذ مواضع مستقل سوق دهد.
به گزارش ايسنا اسفنديار رحيم مشايي در ديدار سفير سوئيس شرايط کنوني اروپا را نامساعد ارزيابي و اظهار کرد: شرايط کنوني جهان بهترين موقعيت است تا اروپا با بهره گيري از آن دوره جديدي از حيات خود را آغاز کند.
وي با تاکيد لزوم تغيير نگاه و رفتار اروپا خاطرنشان کرد: اروپا براي اين که دوره جديدي را در حيات بين المللي آغاز کند بايد روش گذشته خود را تغيير دهد.  رييس دفتر رييس جمهور در ادامه با استقبال از ابراز علاقه مندي سفير سوئيس براي افزايش هرچه بيشتر سطح روابط دوجانبه و بين المللي با تهران گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا همکاري هاي دوجانبه و چندجانبه خود را با سوئيس تقويت کند.  ليويالوي آگوستي سفير سوئيس نيز در اين ديدار با بيان اين که «سوئيس و ايران همواره همکاري ها و مذاکرات سازنده و مفيدي داشته اند» اظهار کرد: اگر چه اوضاع فعلي اروپا خيلي مناسب نيست ولي سوئيس هميشه به دنبال فرصت هايي براي تقويت و برقراري روابط گسترده با ايران بوده است.  وي تصريح کرد: سوييس بدون توجه به برخي مشکلات، همکاري هاي مناسبي در بخش انرژي و حوزه اقتصادي با ايران برقرار کرده و به دنبال تقويت آن است، به طوري که در حال حاضر نيز چندين شرکت بزرگ سوئيسي در ايران مشغول فعاليت هستند.  مشاور و رييس دفتر رييس جمهور همچنين در ديدار با سفير قرقيزستان با تاکيد بر اهميت افزايش روابط ايران و قرقيزستان گفت: شرايط کنوني منطقه و جهان اقتضا مي کند که کشورهاي منطقه همکاري ها و مناسبات خود را با يکديگر تحکيم و تقويت کنند.  اسفنديار رحيم مشايي با اشاره به ظرفيت ها و اشتراکات دو کشور اظهار کرد: هيچ مانعي در مسير افزايش سطح همکاري هاي دوجانبه و منطقه اي دو کشور وجود ندارد و ايران توسعه روابط با قرقيزستان را در همه زمينه ها به نفع دو ملت و منطقه مي داند.
«مدت هان شريم کف» سفير قرقيزستان نيز در اين ديدار خواستار تقويت همه جانبه روابط کشورش با ايران شد و گفت: گسترش روابط با جمهوري اسلامي ايران از اولويت هاي سياست خارجي قرقيزستان است و اين کشور با جديت اين موضوع را پيگيري مي کند.


 ذوالنور در سخنان پيش از خطبه نماز جمعه:
 واقعه 18 تير و فتنه 88 محصول مال هاي حرام دوران سازندگي بود 

جانشين نماينده ولي فقيه در سپاه گفت: چرا به اسم سازندگي برخي مال حرام را در شکم برخي ديگر ريخته اند که نتيجه اش وقايعي مانند 18 تير و فتنه سال گذشته شود؟
به گزارش فارس، حجت الاسلام مجتبي ذوالنور جانشين نماينده ولي فقيه در سپاه در سخنان پيش از خطبه هاي اين هفته نماز جمعه تهران، با اشاره به واقعه کربلا اظهار داشت: برخي معتقدند حوادث و وقايع کربلا مانند باقي وقايع، تاريخ مصرف دارد و گاهي هم مي گويند پرداختن به اين موضوعات توقف در تاريخ است.  وي افزود: بعضي افراد هم پا را فراتر گذاشته و در دوران اصلاحات با مطبوعات زنجيره اي و از جيب مردم عاشق امام حسين (ع)، روزنامه ها را منبع تغذيه فکري نسل جديد انقلاب کردند و نوشتند خشونتي که در کربلا رخ داد، نتيجه خشونتي بود که پيغمبر (ص) در جنگ بدر نشان داد و اجداد آنها را کشت و حتي نوشتند که ترويج فرهنگ شهادت، ترويج خشونت است.
ذوالنور در ادامه خاطرنشان کرد: وقتي پدر شهيد امر به معروف و نهي از منکر، شهيد هادي محبي، پاي چوبه دار ضارب را بخشيد، در مطبوعات زنجيره اي با تيتر مشترک نوشتند "پدر مقتول محبي از خشونت صرف نظر کرد "; در اينجا شهيد، مقتول مي شود و قصاص مساوي خشونت است.  جانشين نماينده ولي فقيه در سپاه با اشاره به سخنراني آيت الله مصباح يزدي درباره قصاص، جزا و ديات در نماز جمعه اي در گذشته، گفت: پس از اين سخنراني، شخصيت روحاني مشهوري در سفر به همدان گفت بعضي ها خشونت را تئوريزه مي کنند و از آن پس آيت الله مصباح را به عنوان تئوريسين خشونت معرفي کردند.
وي افزود: در سال 78 در دوران اصلاحات يک روزنامه دولتي در مقاله اي نوشت عبارات امر به معروف و نهي از منکر در زيارت عاشورا با آزادي همخواني ندارد و بايد برداشته شود; در حاليکه امر به معروف و نهي از منکر با ترويج فسادي که آنها دنبالش بودند همخواني نداشت، نه با آزادي.
حجت الاسلام ذوالنور در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه حادثه کربلا يک واقعه تاريخي صرف نيست بلکه يک قانون است، تصريح کرد: واقعه کربلا ملاک و ميزان است و روح عزاداري براي امام حسين (ع) براي عبرت گيري است.  وي در ادامه با اشاره به دنياگرايي افراد و انحراف شان اظهار داشت: اگر افرادي دچار دنياگرايي و مال اندوزي شوند، عجيب نيست که در مقابل آرمان ها و ارزش هاي امام و انقلاب که زماني از آن حرف مي زدند، بايستند; چرا به اسم سازندگي برخي مال حرام را در شکم برخي ديگر ريخته اند که نتيجه اش وقايعي مانند 18 تير و فتنه سال گذشته شود؟  ذوالنور با بيان اينکه لقمه حرام باعث انکار حقيقت مي شود، گفت: افرادي که اسير چرب و شيرين دنيا شوند و بخواهند مسير انقلاب را به سمت اميال و شهوات خود منحرف کنند، طبعا مقابل مسير حرکت انقلاب مي ايستند. افرادي که تاکنون از بيت المال سو» استفاده کرده اند حالا اگر مسير انقلاب، رانت خواري آنها را ادامه ندهند، مقابل آرمان هاي امام (ره) و انقلاب مي ايستند.


 در مذمت سفر 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

آهاي وزير محترم سفر نرو خطر نکن!
سري که سالم است را دچار دردسر نکن
*  *  *
رسيده بازنوبت کمي هراس و واهمه
بگوش مي رسد همي صداي تلخ زمزمه
بساط غصه آمده، زمان، زمان ماتمه
فتاده باز بر زمين، وزير، بي مقدمه!
برادر احتياط کن دو چشم خويش تر نکن
آهاي وزير محترم سفرنرو خطر نکن!
*  *  *
بچسب روي صندلي نکن برادرم خطر
کنار ميز خودبمان خطر نمي کند خبر
که گفته پخته مي کند هميشه مرد را سفر؟
ببين که گاه در سفر نديده اند جز  ضرر
سري که سالم است را دچار دردسر نکن
آهاي وزير محترم سفر نرو خطر نکن
*  *  *
چه روزگار پرگل و چه عهد عالي و تکي
چه دوره مناسبي، چه چرخ خوب مسلکي
چه وضع روبه راهي و عجب صداي تنبکي
همه به هم اميدوار، چه صالحي چه متکي
فقط تو اعتماد به، ستاره و قمر نکن
آهاي وزير محترم سفر نرو خطر نکن


 احمديان قائم مقام سازمان انرژي اتمي شد 

محمد احمديان  معاون نيروگاهي رييس سازمان انرژي اتمي  با حفظ سمت به عنوان قائم مقام اين سازمان منصوب شد.
به گزارش ايسنا، محمد احمديان  رييس شرکت توليد و توسعه انرژي اتمي و معاون نيروگاهي سازمان انرژي اتمي  از سوي علي اکبر صالحي به عنوان قائم مقام اين سازمان منصوب شده است.
به گزارش ايسنا، دکتر محمد احمديان در سال 1335 در تهران متولد شد. وي پس از اخذ ديپلم در رشته رياضي در سال 1362 در رشته مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف فارغ التحصيل شد. سپس کارشناسي ارشد (1366) و دکتري (1370) را در همين رشته در دانشگاه يوميست انگلستان با موفقيت پشت سر گذراند.  احمديان داراي تجربيات و مراتب ارزشمندي در زمينه هاي مختلف است.
وي در سال 1359 رسما با مرتبه استاديار در دانشگاه صنعت آب و برق وزارت نيرو فعاليت خود را آغاز کرد و مناصبي همچون معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي (87-85) ، معاون وزير نيرو و رييس هيات مديره و مدير عامل شرکت مادر تخصصي توانير (85-80) معاون وزير نيرو در امور برنامه ريزي و نظارت (80-77) معاون وزير نيرو در امور آموزش و نيروي انساني (77-76) و رييس دانشکده صنعت آب و برق (76-70) را در کارنامه کاري خود دارد.


 اخبار کوتاه 

بررسي لايحه بودجه 90 در جلسات آتي هيات دولت

معاون پارلماني رييس جمهور خبر داد: بررسي لايحه بودجه 90 در جلسات آتي هيات دولت آغاز خواهد شد.  حجت الاسلام و المسلمين محمدرضا ميرتاج الديني در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به روندي که تاکنون قانون برنامه پنجم طي کرده است، گفت: ايرادات شوراي نگهبان به اين برنامه در جلسات کارگروه کميسيون تلفيق با حضور نمايندگان دولت بررسي مي شود و پس از تصويب در اين کميسيون در صحن علني مجلس مطرح خواهد شد و پس از اين که مورد تصويب نمايندگان قرار گرفت و شوراي نگهبان آن را تاييد کرد در اختيار دولت قرار خواهد گرفت.

 گفت وگوي مستقيم تلويزيوني احمدي نژاد با مردم

احمدي نژاد قرار است شنبه شب بعد از اخبار سراسري ساعت 00:21 شبکه يک سيماي جمهوري اسلامي ايران، درباره مهمترين مسائل کشور و موضوع هدفمند کردن يارانه ها با مردم سخن بگويد.  به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد شنبه 27 آذر در گفت وگوي مستقيم تلويزيوني با مردم به تشريح مهمترين مسائل کشور و موضوع هدفمند کردن يارانه ها خواهد پرداخت.

برگزاري دو جلسه ديگر براي جمع بندي برنامه پنجم 

سخنگوي شوراي نگهبان گفت: در هفته جاري اعضاي شوراي نگهبان بايد يکي دو جلسه داشته باشند تا براي بررسي لايحه برنامه پنجم به جمع بندي نهايي برسند.  عباسعلي کدخدايي در گفت وگو با ايلنا درباره روند بررسي لايحه برنامه پنجم توسعه در شوراي نگهبان خاطرنشان کرد: شوراي نگهبان هنوز در حال بررسي مصوبات مجلس بوده و احتمالا در هفته جاري بايد يکي دو جلسه برگزار شود تا اعضا به جمع بندي نهايي برسند.  سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: به محض اينکه اعضاي محترم شورا در بررسي لايحه پنجم به جمع بندي رسيدند، نظريات شورا به مجلس اعلام مي شود.

عاشورا يکي از اصلي ترين محورهاي وحدت
 ميان مسلمانان است

علي اکبر ولايتي، به عنوان نماينده رهبر معظم انقلاب به دعوت صلاح الدين رهبر شيعيان ترکيه، در مراسم عزاداري حضرت امام حسين(ع) در روز عاشورا، در استانبول ترکيه شرکت کرد.  در اين عزاداري باشکوه که با حضور ده ها هزار نفر از شيعيان ترکيه برگزار شد، رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه براي اولين بار به عنوان يک مقام بلندپايه ترک در آن حاضر شد و سخنراني کرد.  به گزارش ايسنا ولايتي نيز در سخناني، به شرح و پيام قيام عاشورا پرداخت و اظهار کرد: تاريخ در مورد عاشورا که به يقين يکي از ايام الله است، بسيار گفته است و چه بسا رويدادهاي مهمي که در اين روز اتفاق افتاده باشد. اما شايد مهمترين حادثه تاريخ پس از بعثت رسول اکرم (ص) وقتي روي داد که فرزند گرامي ايشان به دست کساني که ادعاي پيروي از دين او را داشتند به شهادت رسيد. درحاليکه داعيه اي جز حق طلبي و اصلاح امت جدش نداشت. حق طلب بود و در برابر ظلم، ستم و انحراف ايستاده بود.  وي ادامه داد: در هنگامه نبردي نابرابر همه رفتارهاي حضرت امام حسين (ع) براي آن بود که نماد درستي و صراط مستقيم براي آيندگان روشن و فروزان گردد و آن چه را که بيش از هر چيز ديگر دوست دارد يعني نماز را اقامه کند و مي کوشد تا اهميت التزام به شعائر ديني را بر مسلمانان بنماياند. آن حضرت درحالي که با تعداد کم اصحابش در محاصره تيراندازهاي سپاهيان يزيد بودند و از هر طرف تير به سوي آن ها مي آمد، در هنگام ظهر نماز جماعت اقامه کردند. بدين ترتيب قيام امام حسين (ع) و عاشورا به نماد حق جوئي، ايثار و ايستادگي در برابر ظلم، انحراف و بي عدالتي مبدل شد. "نمادي" که امروزه يکي از اصلي ترين محورهاي وحدت ميان مسلمانان شده است. 

 انقلاب ادامه  انقلاب کربلا بود

خطيب موقت نماز جمعه  اين هفته تهران با تسليت شهادت جمعي از هموطنانمان در حادثه تروريستي چابهار، گفت: کساني که چنين جناياتي را مرتکب مي شوند، از پست ترين جانوران اين عالم و مسخ شده هستند.
به گزارش ايسنا حجت الاسلام والمسلمين صديقي در خطبه هاي اين هفته  نماز جمعه  تهران، با بيان اين مطلب،افزود: در ميان کشته شده ها حتي بچه اي دو ماهه هم بوده است و گناه اينها چيست؟ شما همان مسخ شده هاي کربلا هستيد، ولي البته اين بدبخت ها خودشان هم نيستند، بلکه از سرويس هاي اطلاعاتي و امنيتي بيگانه ماموريت دارند.  وي با اشاره به اين که دشمنان از انجام چنين اعمال تروريستي در کشور ما دو هدف عمده را دنبال مي کنند، اظهار کرد: هدف اول آنها ايجاد اختلاف و دامن زدن به مسائل فرقه اي است که سلاح قديمي دنياي استعمار و استکبار به خصوص انگليس است، البته رهبري پيامبرگونه و معنوي امام (ره) اين مشکل را حل کرده است و در سفر خلف صالح آن بزرگوار که از تاييدات الهي بهره مند است به استان کردستان نيز استقبال از ايشان را ديديم و نشان داد که محبوبيت ايشان در عمق آحاد ملت ما و حتي اهل سنت است. بنابراين فرقه هاي مختلف بايد با تمسک به مشترکات، در راه وحدت گام بردارند و دشمنان هم بدانند که با چنين جناياتي وحدت را ميان ملت ما تعميق مي کنند.  امام جمعه  موقت تهران، هدف دوم دشمنان از انجام اعمال تروريستي در کشور ما را تلقين وجود ناامني در کشور و تلاش براي توقف پيشرفت هاي اين کشور عنوان کرد و افزود: امروز کشور ما به سرعت در حال پيشرفت است و دشمنان مي خواهند چنين ناامني هايي را به وجود بياورند، تا نشان بدهند که اين نظام در تامين امنيت مرزهاي کشور ناتوان است و هم چنين بتوانند جلوي پيشرفت هاي ما را بگيرند، ولي به کوري چشم دشمنان، چرخه هاي پيشرفت ايران در هشت سال دفاع مقدس نيز راکد نبود و از حرکت نايستاد و الان از ثبات نيز برخوردار است.
وي در پايان خطبه هاي اين هفته  نماز جمعه  تهران با بيان اين که انقلاب ما انقلاب حسيني و ادامه  انقلاب کربلا بود، گفت: در سال گذشته ملت ما با رذالت عده اي مواجه شدند که به امام حسين(ع)، ولايت فقيه و مقدسات اين ملت هتاکي کردند و البته قبل از آن هم در روز قدس، روزه خواري کرده بودند، ولي در روز عاشورا مردم ما ديدند که فتنه، فتنه  ديگري است که مقدسات آنها را هدف گرفته است، پس به صورت يکپارچه و باشکوه به ميدان آمدند.


 پيام رهبر معظم انقلاب در مراسم تشييع شهداي چابهار قرائت شد
 استکبار نمي خواهد امت اسلامي ازعزت و اقتدار برخوردار باشد  

رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي حادثه تروريستي اخير در چابهار را که منجر به شهادت جمعي از هموطنان و مجروح شدن تعداد ديگري از آنان شد محکوم کردند. به گزارش ايرنا پيام حضرت آيت الله خامنه اي توسط حجت الاسلام والمسلمين محسن قمي در مراسم تشييع شهداي حادثه تروريستي چابهار قرائت شد. در اين پيام آمده است مردم اهداف دشمن را خوانده اند و تشخيص داده اند که استکبار نمي خواهد امت اسلامي از عزت و اقتدار برخوردار باشد. ايشان افزودند: دشمنان نمي خواهند اتحاد مسلمانان و اقتدار دنياي اسلام را ببينند و آنان از وحدت اسلامي و درسي که قيام عاشورا به ما مي دهد، هراس دارند. در ادامه اين پيام آمده است : اگر در کربلا امام حسين (ع) به شهادت مي رسد امروز نيز مادر و کودک دوماهه اش و زن و مرد و کودک در خون خود مي غلتند. رهبر معظم انقلاب اسلامي تاکيد کردند دشمنان نمي خواهند غني سازي اورانيوم را در کشورمان ببينند و اين مساله بين اسلام و دشمنان اسلام است.


 الو مردم سالاري 

نقش مطبوعات در پيشرفت کشور

روزنامه ها و مطبوعات سراسري يا محلي  مي توانند فضاي رشد فرهنگي و اجتماعي و منطقه اي شهرها و استان ها را فراهم کنند که انعکاس دهنده پيشنهادات و انتقادات و مشکلا ت مردم  و راه حل آن به مردم  و مسوولا ن هستند. حمايت  دولت از مطبوعات مي تواند نقش مهمي  در راه پيشرفت  و ترقي کشور و خصوصا هدفمندکردن جوامع را در پي داشته باشد و به نتيجه  مطلوب  برساند به شرط آن که زمينه  آن را دولتمردان فراهم کنند.
محمود بليغيان از اصفهان

طرح زوج و فرد خودروها

به محض  اين که يک يادو روز آلودگي  هواي تهران  کاهش مي يابد مسوولا ن طرح زوج و فرد خودروها را لغو مي کنند. بهتر است براي استفاده از هواي پاک در لغو طرح زوج و فرد  خودروها عجله  نکنيم و براي حداقل يک ماه اجراي  اين طرح  ادامه پيدا کند.
ابراهيم پور- تهران

حادثه تروريستي در چابهار

در يک ماه اخير دانشمندان کشورمان ترور شدند و اکنون نيز حادثه تروريستي در چابهار اتفاق مي افتد. از دست اندرکاران  تامين امنيت  در جامعه درخواست مي شود در برخورد  و دستگيري عاملا ن اين حوادث قاطعيت داشته باشند و براي تامين امنيت  در کشور تلا ش بيشتري کنند.
شايان

رسيدگي به کارکنان شرکتي و پيمانکاري وزارت نفت

وزارت نفت يکي از وزارت خانه هاي مهم واقتصادي است که داراي نيروي شرکتي و پيمانکاري است. يکي از مصوبه هاي دولت استخدام نيروهاي پيماني است. اما معاونت منابع انساني اين وزارتخانه اين مصوبه را اجرا نمي کند و قانون خاص خودش را اجرا مي کند. عدم اجراي اين قانون اجحاف در حق کارکناني است که 10 يا 15 سال سابقه خدمت دارند و با حداقل دستمزد مشغول به کار هستند. از مسوولا ن دولتي تقاضا داريم جوابگوي نيروهاي شرکتي و پيماني وزارت نفت باشند.
جمعي از کارکنان شرکتي و پيمانکاري وزارت نفت

ورزش و سياست

بعضي از نمايندگان همانطور که از شبکه سيما مشاهده کرديم مي خواهند ورزش و فوتبال را سياسي کنند که ضرورتي ندارد. به عنوان يک شهروند مي خواهم به آنان بگويم بهتر است براي حل مشکلا ت اقتصادي کشور تلا ش کنيد و از دخالت کردن در ورزش و سياسي شدن آن خودداري کنيد.
يک شهروند از تهران


 آيت الله مکارم شيرازي با محکوم کردن حادثه چابهار:
 مسوولا ن به سراغ ريشه ها بروند 

آيت الله مکارم شيرازي در بيانيه اي به مناسبت جنايت اخير وهابي ها در چابهار،خواستار خشکاندن ريشه هاي اين نوع جنايتها شد .
 اين مرجع تقليد با اشاره به حادثه تروريستي چابهار خاطرنشان کرد:بار ديگر جنايتکاراني که به هيچ حکم اسلامي و هيچ قانون بشري و انساني پايبند نيستند و تاريخ بشر مثل آنها را در هيچ زماني سراغ ندارد، دست به جنايت هولناک جديدي زدند و جمعي از عزيزان عاشورايي که در حال عزاداري براي سالارشهيدان بودند ازشيعه وسني رابه خاک وخون کشيدند و شهيداني بر شهداي کربلا افزودند.
در ادامه اين بيانيه آمده است:  عجيب است، آنها مي بينند اين گونه جنايت ها نه تنها چيزي از شکوه و عظمت عزاي حسيني کم نمي کند بلکه روز به روز و سال به سال بر گستردگي و عظمت آن مي افزايد و شيعيان را در راه خود مصمم تر مي کند ولي به قدري سبک مغزند که نمي فهمند. آيت الله مکارم شيرازي با تاکيد بر اينکه "  مسوولان محترم کشور نبايد در برابر اين جنايات آرام بنشينند يا به محکوم کردن آن و رديابي قاتلان و مجازات آنها قناعت کنند"، تصريح کرد: مسوولان بايد به سراغ ريشه ها بروند و فکري براي آن نمايند.
اين مرجع تقليد افزود :  در اخبار چند روز قبل آمده بود که بعضي از مقامات سعودي مسابقه اي درباره بدعت بودن مراسم عزاداري براي سالار شهيدان و لزوم مبارزه با آن گذارده بودند و جايزه هايي براي آن تعيين کرده اند، آيا اين کار که ادامه کار يزيديان مي باشد به اين جنايتکاران چراغ سبز نمي دهد؟ آيا نبايد مسوولين محترم به اين گونه کارها رسما اعتراض کنند؟ در بخشي ديگر از اين بيانيه آمده است : ما مي دانيم بعضي از مدارس ديني در پاکستان و عربستان سعودي رسما تروريست پرور هستند، نبايد فکري براي آن کرد و آنها را شناسايي نمود و به اين دولت ها اعتراض کرد؟ ما از اين مي ترسيم که در مدارس ديني برادران اهل سنت کشورمان نيز نفوذ کنند و چنين افکاري را رواج دهند. اين مرجع تقليد با بيان اينکه " آيا نبايد با همکاري مديران ديني اين مدارس، نظارت بيشتري در برنامه ها و کتابها و نفرات آنها بشود؟!" تصريح کرد :  جنايت اخير ثابت کرد که آنها نه به شيعه رحم مي کنند نه به اهل سنت. آنها تشنه خون بيگناهان هستند; آيا نبايد اهل سنت کشورمان نيز، برنامه اي براي ريشه يابي و مبارزه با اين جنايات هولناک که سبب سو» ظن نسبت به همه مي شود و وحدت را تضعيف مي کند و دود آن به چشم همه مي رود تنظيم کنند؟ در خاتمه بياينه آيت الله مکارم آمده است:به يقين تا سردمداران اين کار يقين پيدا نکنند که هزينه هاي سنگيني در برابر آن مي پردازند دست بر نخواهند داشت، اين هزينه ها را مشخص کنيد! به هر حال مردم انتظار دارند اين مساله حياتي و سرنوشت ساز جدي تر گرفته شود و "کار گروهي" قوي و هوشيار به طور دائم براي مديريت آن انتخاب گردد، تا ريشه هاي اين جنايات خشکانده شود و مردم مسلمان و با ايمان ما از شر آنها درامان بمانند.


 عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم:
 افراد جريان اصولگرايي کف و سقفي دارند  

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، تصريح کرد که اگر افراد و اشخاصي درجريان اصولگرا  دچار تندروي و کندروي هايي هستند، بايد خود را با جريان عمومي اصولگرايي هماهنگ کنند. حجت الاسلام و المسلمين غروي با اشاره به مفاد بيانيه کميته مشترک جامعه روحانيت و جامعه مدرسين حوزه علميه قم، گفت: دراين بيانيه تاکيد بر مولفه هاي اصولگرايي بر اساس آنچه که مقام معظم رهبري اشاره کرده ا ند و همچنين وحدت اصولگرايان شده و در اين رابطه نيز اقداماتي را انجام دادند.
وي با ابراز اميدواري نسبت به اين که اين جلسات باعث ايجاد همگرايي بيشتر در جريان اصولگرا شود، گفت: حقيقت آن است که معمولا اصولگرايان حکميت و هدايت روحانيون را پذيرفته و براي آن احترام قائل است.البته اين هدايت ها از قبل از انقلاب نيز بود و انقلاب اسلامي با هدايت روحانيان به پيروي از امام خميني (ره) صورت گرفت.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، با بيان اينکه اصولگرايان هدايت و حکميت روحانيت را پذيرا هستند و روحانيت نيز اينگونه نيست که از اين وظيفه سر باز بزند، گفت: البته روحانيت در مسائل ريز ورود پيدا نمي کند، بلکه سعي بر هدايت جريان در مسير وحدت دارد.
وي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که من افق جريان اصولگرايي را هميشه مثبت ديده ام، گفت: اگر افراد و اشخاصي در اين جريان دچار تندروي و کندروي هايي هستند، بايد خود را با جريان عمومي اصولگرايي هماهنگ کنند. غروي با بيان اين که تعريف جريان اصولگرا بايد به نحوي باشد که دايره اصولگرايي بسته نشود تا افراد محدودي در آن قرار بگيرند و از طرف ديگر آنطور باز نباشد که همه خيال کنند در اين دايره قرار مي گيرند، گفت: اصولگرايي يک مفهوم از مفهوم ايماني - اسلامي است و از ديدگاه من کساني که حکومت ديني، ولايت فقيه، امام خميني (ره)، مقام معظم رهبري و قانون اساسي را قبول دارند در اين دايره قرار مي گيرند. البته اين اصولگرايي و افرادي که در آن هستند کف و سقفي دارند و کساني که در کف اصولگرايي قرار مي گيرند را نيز بايد در اين دايره قرار داد. البته در واگذاري مسووليت ها نبايد به کف اکتفا کرد. 
وي گفت: خود اصولگرايي قابل تشکيک است و درجات مختلفي دارد و در واگذاري مسووليت ها بايد به درجات اصولگرايي متناسب با نوع مسووليت توجه شود.


 اخبار کوتاه 

اسلا م اصيل اجازه نمي دهد، مردم زيربار ظلم بروند

آيت الله رضا استادي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، در شام غريبان امام حسين(ع)، در جمع عزاداران حرم مطهر حضرت معصومه(س) در سخناني با بيان اينکه داستان عاشورا پيام هايي دارد که مي تواند در زندگي فردي و اجتماعي ما نقش داشته باشد، تصريح کرد: روز عاشورا در کربلا جنايت بسيار بزرگي اتفاق افتاد و اگر به عوامل آن توجه کنيم مي بينيم همه جا مي تواند اين گونه اتفاقات رخ دهد.وي خاطرنشان کرد:  جهل، تعصب، دشمني با اهل بيت(ع)، انحراف از مسير ترسيم شده توسط پيامبر گرامي اسلام، دلبستگي به دنيا و مظاهر مادي در واقعه عاشورا نقش داشت.به گزارش رسا، عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم بيان داشت: پيام امام حسين(ع) و قيام عاشورا اين است که دل به دنيا نبنديم و دين را فداي دنيا نکنيم; اگر بنا است اين داستان در زندگي ما نقش داشته باشد بايد بدانيم هر کس که به دنيا دلبستگي مفرط داشته باشد، از سعادت و رستگاري واقعي به دور خواهد ماند. وي پيام ديگر حادثه عاشورا را توجه به اسلام حقيقي و ناب عنوان کرد و افزود:  بايد در اين مساله تشخيص درستي بدهيم، در کربلا هر دو طرف نماز مي خوانند، اما يک طرف اسلام اصيل و واقعي بود و يک طرف تنها نامي از اسلام را گرفته بودند و مرتکب انواع و اقسام جنايت ها شدند.آيت الله استادي تاکيد کرد: ما بايد به دنبال اسلامي باشيم که پيامبر(ص) ترسيم کرد و در قرآن و روايات ذکر شده است، دشمنان چون مي خواهند با اسلام اصيل مبارزه کنند، با اسلام صوري سازش مي کنند و حتي آن را توسعه مي دهند و ما بايد مراقب نقشه هاي آنها باشيم.وي تصريح کرد: گروهي مثل وهابيون تمام دشمنان اسلام به آنها کمک مي کنند و اطلاعات لازم را در اختيار شان قرار مي دهند تا بتوانند به اسلام اصيل ضربه بزنند. عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، با بيان اينکه ميزان سيره پيامبر و ائمه اطهار(ع) است، ابراز داشت: پيام عاشورا اين است که مردم به فکر باشند اسلام اصيل و ناب را از اسلام صوري و بدلي تشخيص دهند و دنباله روي اسلام حقيقي باشند.  عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، خاطرنشان کرد:  اين محافل و نمازها به مردم ياد مي دهد که زير بار ظلم نروند، در برخي کشورها نيز نماز با حضور جمعيت هاي بسيار فراوان برگزار مي شود و دشمنان هم کاري ندارند، چون اين گونه مراسم ها هيچ تاثيري ندارد. وي گفت: اسلام اصيل اجازه نمي دهد مردم زير بار ظلم باشند، از اين رو دشمنان با آن مخالف هستند، اين در حالي است که اسلام بدلي و صوري با استکبار و دشمنان کاري ندارد و آنها نيز بر عليه آن کاري ندارند و حتي در صدد توسعه اين نوع اسلام هم هستند. آيت الله استادي گفت:  ما بايد با عمل خود مبلغ و مروج اسلام ناب و اصيل باشيم و بدانيم که عمل بيش از هر کاري در اين راستا موثر است. اين استاد حوزه علميه قم با اشاره به نقش حضرت زينب(س) در حادثه کربلا گفت: اگر حضرت زينب(س) نبود، کربلا در همان سرزمين باقي مي ماند و امروز اثري از اين حادثه وجود نداشت.


 دشمن خواهان تشتت اصولگرايان است

دبيرکل جامعه اسلامي کارمندان اعلام کرد: اصولگرايان در آينده مرزهاي اصولگرايي از غيراصولگرايي را تبيين خواهند کرد. سيدکمال الدين سجادي در گفت وگو با ايسنا، به بيان ارزيابي خود از بيانيه اخير صادر شده در نشست جامعتين با ديگر اصولگرايان پرداخت و ضمن اين که اين بيانيه را از تاثيرگذارترين بيانيه هاي جامعتين دانست، اظهار کرد: اين بيانيه نشان دهنده شاخص بودن روحانيت در ارائه راه صحيح و هدايت قاطبه مردم قلمداد مي شود.وي با بيان اين که جامعتين از گروه هاي مرجع براي مردم و از توليد کنندگان انديشه سياسي بر اساس فرهنگ اسلام ناب محمدي به شمار مي آيند، اظهار کرد:  با توجه به گام هايي که برداشته شده است افق روشني در چشم انداز آينده اصولگرايان ديده مي شود. سجادي گفت: برگزاري نشست هايي از اين دست از جمله انتظاراتي است که مردم از اصولگرايان دارند و منتظرند، چنين نشست هايي کارکرد ثمربخش خود را در عرصه سياسي نشان دهد. در اين راستا احزاب و تشکل هاي سياسي اصولگرا بايد فرصت را مغتنم بشمارند و در جهت خدمت به مردم نقش کارآمد خود را ايفا کنند. وي در ادامه بر ضرورت ايجاد وحدت و همگرايي بيشتر در ميان اصولگرايان تاکيد و اظهار کرد: ايجاد انشقاق و تشتت در بين اصولگرايان خواست دشمنان خارجي و داخلي ماست و بايد دانست که همگرايي و تجميع نيروهاي اصولگرا حول محور رهنمودهاي مقام معظم رهبري و تبيين پارادايم جديد اصولگرايي بر اساس فرمايشات معظم له راهبردي براي اصولگرايان در آينده به حساب خواهد آمد.

اختلاف سليقه مفيد است

عضو جامعه اسلامي مهندسين گفت:در صورتي که رهبري اصولگرايان توسط روحانيت مخصوصا جامعتين انجام شود به نفع جامعه اسلامي خواهد بود. غلامحسين اميري در گفت و گو با ايسکانيوز، به اهميت رهبري روحانيت در ميان اصولگرايان اشاره کرد و گفت: اصولگرايي بايد در حوزه هاي راهبردي کشور و منافع ملي به سمت وحدت حرکت کند که در آن صورت اين وحدت به نفع نظام خواهد بود. به علاوه آنکه فصل الخطاب مسايل بايد جامعتين لحاظ شود. وي تصريح کرد: طبق بيانيه جامعتين، اصولگراها با پذيرش منشور اصولگرايي و مباني اصولگرايي به وحدت و اجماع خواهند رسيد که در پرتو آن سلايق مختلف در اين جريان حفظ خواهد شد. اميري به لزوم جهت دهي رويکردهاي مختلف در ميان اصولگراها تاکيد کرد و گفت: اختلاف سليقه و تضارب افکار با حفظ اصول و مباني، مفيد است و بايد در جهت خدمت رساني و تحقق عدالت مصرف شود.


 روزنگار 

 دو شکست نظامي هند از ايران در دو سال متوالي برسر قندهار

18 دسامبر سال 1650 ميلادي نيروهاي اعزامي "شاهجهان" امپراتور گورکاني (تيموري) هند به قندهار از سربازان ايراني مستقر در پادگان اين شهر شکست خوردند و دست به فرار زدند. اين دومين شکست هنديان در قندهار از ارتش ايران بود. سال پيش از آن (ژانويه 1649 ميلادي) شاه عباس دوم شخصا با سپاه اصفهان براي بيرون راندن هنديان از قندهار به اين منطقه رفته و پيروز شده بود. سران دهلي از دير زمان چشم طمع به قندهار دوخته بودند که گوشه اي از ايران خاوري بود. تلاشهاي بي نتيجه سران دهلي در سال هاي 1652 و 1653 ادامه يافت و اين چهار لشکر کشي براي آنان 120 ميليون روپيه طلا هزينه داشت.تمايل به تصرف قندهار از زمان حکومت جهانگيرشاه آغاز شده بود، زيرا که وي در نظر داشت پايتخت را از دهلي به لاهور منتقل سازد و نمي توانست يک پادگان نيرومند ايران در قندهار را تحمل کند. و اين، درحالي بود که امپراتوران گورکاني استقرار پرتغالي ها و انگليسي ها را در سواحل شرقي و غربي آن کشور تحمل مي کردند و بيمي از ورود فرانسويان و هلندي هم نداشتند.

بازي هاي قوام السلطنه بالاخره اين بار هم پايان يافت

پس از چندبار استعفا و ابقا و ترميم کابينه و دهها بازي ديگر، در اين روز در آذر ماه 1326 ( 18 دسامبر 1947 ) ابراهيم حکيمي جاي قوام السلطنه را گرفت و نخست وزير شد. در جريان اين بازي ها که حوصله مردم را سر برده بود، محمد مسعود ناشر روزنامه " مرد امروز " در يک شماره اين روزنامه نوشت که به هرکس که قوام را ترور کند يکصدهزار تومان خواهد داد و در اين زمينه تعهدنامه محضري هم تنظيم کرده بود.روابط قوام با مطبوعات در طول سال 1326 بسيار بد بود. اين بازي ها که با اعتراض دولت شوروي به رد قرارداد نفت شمال از سوي مجلس که قوام وعده آن را به مسکو داده بود تا نيروهايش را از ايران خارج کند شدت يافته بود و يک نمونه اش از اين قرار است : سردار فاخر حکمت 22 آذر 1326 داوطلب نخست وزيري مي شود، همان روز از مجلس راي اعتماد مي گيرد و روز بعد فرمان نخست وزيري دريافت مي دارد و اندکي بعد انصراف مي دهد. اين بازي ها هشتم دي ماه اين سال با سفر قوام به اروپا پايان مي پذيرد و پرده نمايش پايين مي افتد. دهها سال در ايران تغييرات دولتي تنها جا به جايي مهره ها بود و به همين دليل پيشرفت و تحولي مشاهده نمي شد به مصداق اين ضرب المثل منظوم : برده دل و جان من دلبر جانان من  دلبر جانان من برده دل و جان من.


 ملکم خان نظريه پرداز نوسازي سياسي 
نويسنده : جواد لگزيان

ميرزا ملکم خان 1326-1249ق (1831-1908م) سياستمداري است که در کارنامه خود تاسيس نخستين خط تلگراف، روزنامه قانون و تبليغ تمام عيار براي استقرار حکومت مشروطه و جذب روحانيت مترقي به ائتلاف عليه قاجاريان را ثبت کرده است و اکنون لازم است که پس از ساليان دراز نگاهي به دستاوردهاي او داشته باشيم. "ملکم  خان، نظريه پرداز نوسازي سياسي در صدر مشروطه" شرحي است از دستاوردهاي سياسي بيش  از 50 سال تلاش ملکم خان در حوزه نوسازي اقتصادي و اجتماعي ايران به قلم حسن قاضي مرادي. قاضي مرادي در توصيف سياست ملکم در جذب حداکثري مي نويسد ملکم همان چارچوب انديشه اي که خود در زمينه حکومت پارلماني پرورده بود تا به آخر به دفاع ازحکومت مشروطه ادامه داد به گونه اي که در دوره ولايتعهدي مظفرالدين ميرزا مطابق با سياست عمومي خويش که جذب همه عناصر تعيين کننده اي بود که مي توانستند حامي برنامه نوسازي اش باشند با مظفرالدين ميرزا مکاتبه داشت و بر او تاثير مطلوبي به جاي گذاشت. عملگرايي و جذب حداکثري سياستهاي کليدي ملکم خان بودند. شرح زندگاني و رفتار هوشيارانه سياسي ميرزا ملکم خان را در کتاب"ملکم  خان، نظريه پرداز نوسازي سياسي در صدر مشروطه" به قلم حسن قاضي مرادي منتشره از سوي نشر کتاب آمه بخوانيد.


 زير پوست خبر 

مشايي: پيامبر(ص)  ايراني بوده است

 قايم مقام جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي، با ابراز سردرگمي نسبت به موضع گيري هاي اسفنديار رحيم مشايي رييس دفتر رييس جمهوري تاکيد کرد: موضع گيري هاي مشايي هيچ تناسبي با آقاي احمدي نژاد ندارد. به گزارش تابناک، پرويز سروري آوردن ظرفيت هاي جهان اسلام در انقلاب اسلامي را از مهمترين توفيقات نظام اسلامي عنوان کردو افزود: مشايي در تاجيکستان رفته و گفته من ثابت مي کنم پيغمبر، ايراني است. سروري که سخنانش در شماره جديد "يالثارات" منتشر شده است، تاکيد کرد: ما معتقديم جريان مشايي مغاير آن چيزي است که ما از احمدي نژاد سراغ داريم. وي ادامه داد: مشايي براي رياست جمهوري تمايل دارد، ولي بعيد است در اين زمينه موفق باشد. زيرا حتي الامکان آقاي جنتي و ديگران گفته اند که ما تحت هيچ شرايطي وي را تاييد صلاحيت نمي کنيم!

هاشم صباغيان آزاد شد

هاشم صباغيان از اعضاي نهضت آزادي که روز چهارشنبه بازداشت شده بود چند ساعت بعد آزاد شد.   به گزارش آينده، صباغيان هر ساله به مناسبت دهه محرم در منزل خود مراسم عزاداري برگزار مي کند اما روز چهارشنبه از اين مراسم جلوگيري شد. منابع نزديک به هاشم صباغيان اعلام کردند ماموران از وي تعهد گرفتند که ديگر در منزل خود مراسم  برگزار نکند.

مشايي بدنبال خيزش رسانه اي

تيم نزديک به اسفنديار رحيم مشايي و جمعي از روزنامه نگاران نشريه توقيف شده "همت" مجله اي با نام "فرهنگ" را منتشر مي کنند. به گزارش فردا، حلقه نزديک به اسفنديار رحيم مشايي در صدد هستند در راستاي برنامه خود براي حرکت چراغ خاموش در عرصه فرهنگ و هنر مجله اي با نام "فرهنگ" را منتشر کنند. شماره اول اين نشريه در حال حاضر آماده شده و قرار است در هفته هاي آتي به چاپ برسد. محتواي اين مجله به نوعي انديشه محور است و از فعاليت هاي مجله "مهرنامه" گرته برداري شده است. نکته جالب توجه مجله اين است که علاوه بر حضور خبرنگاراني از روزنامه ايران و خبرگزاري فارس، تيم نشريه  هاي توقيف شده "همت" و "موج انديشه همت" نيز در آن حضور دارند. اين در حالي است که تيم نزديک به رئيس دفتر رئيس جمهور پيش از اين چند سايت فرهنگي هنري را در فضاي سايبر فعال کرده که نقطه اشتراک همه آنها تکذيب رابطه با اسفنديار رحيم مشايي است.

انتقاد مرتضي طاهري نسبت به ورود مداحان به مسائل سياسي

مرتضي طاهري با انتقاد از ورود مداحان به برخي از مسائل سياسي مي گويد: اگر بنا بود ما در اين مباحث جنجالي سياسي بيفتيم جا داشت برويم کار حزبي و سياسي کنيم و حزب تشکيل دهيم. به گزارش "فردا" وي که با "همشهري ماه" گفت و گو کرده ، با بيان اينکه نبايد دستگاه امام حسين(ع) را خرج افراد و گروه ها کنيم، اظهار مي دارد: چيزي که ما بايد بدان ورود کنيم، تقويت و حمايت کنيم و مردم را به سمت و سوي آن هدايت کنيم ولايت است نه گروهها و افراد سياسي. اين مداح اهل بيت در ادامه با طرح اين سوال که مگر همه مردم به نظر و ديدگاه ما عمل کرده و مي کنند؟ مي افزايد: اکثر مردم در انتخابات بدون توجه به نظر ما خودشان انتخاب کردند. يک روزي هم اگر همين مردم احساس کنند که اشتباه راي داده اند رايشان را پس مي گيرند. مرتضي طاهري در ادامه اين گفت و گو با بيان اينکه نبايد افراد را عمر سعد و شمر و يزيد قلمداد کرد، مي گويد: يک روزي همين ديدگاه تند که توام با ولايت پذيري هم نيست در زمان امام (ره) به مراجع اهانت کرد. مراجعي که در عالم تشيع بي نظير هستند. مثل مرحوم آيت  الله العظمي خويي چند تا مي شود پيدا کرد؟ چقدر همين افراد از جنس ما در قالب منبر و مداحي به اين مرجع عظيم الشان اهانت کردند! امروز ما مي فهميم که آيت الله خويي درست تصميم مي گرفتند. وي به سرانجام اينگونه اظهار نظرها اشاره کرده و مي گويد: وقتي ما جايگاهمان را نشناسيم و پا فراتر از اين موقعيت مان بگذاريم يک روز به مراجع اهانت مي کنيم، خداي نکرده يک روز هم شايد آقا حرفي بگويد خلاف مشي و فهم ما شايد آن وقت هم اهانتي کنيم. وي با انتقاد از برخي جلسات دعا و مناجات مي گويد: ما متعلق به اين ملت امام حسيني هستيم. اين را بدانيم. حالا نگاه ها متفاوت است. جامعه يک سويه و تک نگاهي که نمي شود. حالا مثلا جناح اصلاح طلب يا چپ همه اينها دشمن اهل بيت هستند؟ اگر اين باشد که اهل بيت خيلي در ايران دشمن دارند! در همان ها عاشق اهل بيت فراوان است. سينه زن امام حسين فراوان است. اينها را بايد از دست بدهيم؟

عراق مدعي نيروگاه اتمي بوشهر شد

عراق مدعي تاثيرگذاري نيروگاه اتمي بوشهر بر محيط زيست اين کشور شد. به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري المستقله عراق، دفتر نخست وزيري عراق هيئتي را براي بررسي تاثيرات نيروگاه اتمي بوشهر بر محيط زيست اين کشور به تهران فرستاده است. اعضاي اين هيات قرار است با مقامات تهران درباره تاثير نيروگاه اتمي بوشهر بر هواي  مناطق جنوبي عراق مذاکره کند. بنابراين گزارش،  هيات اعزامي از دولت عراق به تهران "ميزان قدرت ايران براي کاهش تاثيرات تاسيسات هسته اي بوشهر را بر محيط زيست عراق "و "چگونگي راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر بدون تاثيرگذاري بر هواي عراق را بررسي مي کند. نيروگاه اتمي بوشهر تحت نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي و با تاييد امنيت آن از سوي اين نهاد بين المللي، در حال راه اندازي است. عراق همچنين مدعي شده است که نيروگاه اتمي بوشهر با توليد آلودگي هايي در هوا همراه است. اين براي نخستين بار است که عراق مدعي نيروگاه اتمي بوشهر مي شود. پيش از اين عراق بارها از تاثيرات احتمالي نيروگاه در دست ساخت در منطقه دارخوين خوزستان بر عراق سخن به ميان مي آورد. مقامات کويتي نيز بارها با اشاره به نزديکي نيروگاه اتمي بوشهر با کويت، از تاثيرات زيست محيطي آن براين کشور ابراز نگراني کرده بودند. البته ايران بارها در اين باره ضمن رايزني با مقامات کويتي، به آنها درباره امنيت نيروگاه اتمي بوشهر اطمينان داده است.

قمه زنان در خميني شهر

در برخي نقاط شهرستان خميني شهر از توابع استان اصفهان، عده اي که کمتر از 400 نفر تخمين زده شدند اقدام به انجام عمل انحرافي قمه زني کردند. به گزارش آتي نيوز، عصر تاسوعا در حالي که مردم عزادار اين شهرستان در مناطق مرکزي شهر در حال عزاداري بودند، اين افراد نيز در دسته اي جداگانه قمه زني کردند. اين گزارش حاکي است هيچ برخوردي از سوي ماموران امنيتي و انتظامي با اين افراد صورت نگرفت.

از برکناري متکي نبايد تعجب کنيم

ما نبايد به هيچ وجه از برکناري آقاي متکي متعجب شويم. واقعيت اين است که آقاي متکي از همان اول هم انتخاب آقاي احمدي نژاد نبود. به همين خاطر در دوره اول رياست جمهوري احمدي نژاد، آقاي متکي چندين بار تا مرز برکناري پيش رفت. صادق  زيباکلام در گفت وگو با خبرآنلاين با اشاره به برکناري منوچهر متکي از مسووليت وزارت امور خارجه، با بيان اين مطلب افزود: در دولت دهم، يکي از کساني که حدس زده مي شد ديگر در دولت نباشد، آقاي متکي بود، اما يکي از مشکلاتي که براي آقاي احمدي نژاد در اين راه وجود داشت اين بود که چه کسي را جاي آقاي متکي بگذارد که بتواند راي قابل توجهي از مجلس بگيرد و در عين حال آن فرد هم مثل بقيه وزرا از ايشان تمکين صد در صد داشته باشد. ساير گزينه ها خيلي به نتيجه نمي رسيد و آقاي احمدي نژاد دريافت که  آقاي متکي را در دوره دهم هم نگه دارد. اين تحليل گر سياسي گفت: از يکي دو ماه پيش که آقاي احمدي نژاد چهار نماينده ويژه را منصوب کردند، در يادداشتي نوشتم که اگر جاي متکي بودم استعفا مي دادم ولي آقاي متکي استعفا نداد و باز هم ماند تا اينکه چند روز پيش آقاي مشايي از طرف رييس جمهور به اردن رفت و جالب اينکه روح آقاي متکي و مجموعه وزارت خارجه در جريان اين سفر و پيام احمدي نژاد به پادشاه اردن نبود. با اين وجود باز هم آقاي متکي استعفا نداد تا اينکه بالاخره آقاي احمدي نژاد به اين نتيجه رسيد که تحت هيچ شرايطي آقاي متکي کرسي وزارت را رها نمي کند و استعفا نمي دهد. بنابراين چاره اي جز برکناري او براي رييس جمهور وجود نداشت. زيباکلام درباره ويژگي هاي وزير امور خارجه بعدي نيز گفت: اولين، مهمترين و اصلي ترين ويژگي وزير بعدي براي اين دولت اين است که بايد مطيع آقاي احمدي نژاد باشد. البته اين به آن معنا نيست که متکي مطيع احمدي نژاد نبود. متکي صد در صد مطيع احمدي نژاد بود ولي آقاي احمدي نژاد فردي را مي خواست که در عين مطيع بودن، تحرکي هم داشته باشد که از ديد آقاي احمدي نژاد، متکي فاقد آن بود. وي با بيان اينکه فکر نمي کنم اين جابجايي موجب تغييري در سياست خارجي شود، گفت: البته اين تغيير در شرايطي رخ داد که هفته گذشته مذاکرات ژنو برگزار شد و همچنين شاهد اعتراض سايمون گس (سفير انگليس در ايران)  به وضعيت حقوق بشر در ايران بوديم. با اين وجود فکر نمي  کنم اين تغيير داراي پيام خاصي باشد.


 کاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي


 عوامل فتنه با حرکات تروريستي نمي توانند در وحدت شيعه و سني خللي وارد نمايند 

رييس جمهور به مناسبت حادثه تروريستي روز تاسوعاي حسيني شهرستان چابهار پيامي صادر کرد. دراين پيام آمده است:
 بسم الله الرحمن الرحيم
الهم عجل لوليک الفرج و العافيه و النصر واجعلنا من خير اعوانه و انصاره و المستشهيدن بين يديه
من المومنين رجال صدقوا ماعهدوا الله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من يتنظر و مابدلوا تبديلا احزاب (23)
شهادت مظلومانه جمعي از هموطنان عزيزمان در حادثه انفجار تروريستي روز تاسوعاي حسيني شهرستان چابهار بار ديگر پرده از ماهيت واقعي مدعيان دموکراسي و حقوق بشر برداشت، البته عوامل فتنه بايد بدانند با همدستي و استخدام ايادي استکبار و حرکات تروريستي نمي توانند در وحدت شيعه و سني خللي وارد نمايند و اين حرکات ددمنشانه نشانه اي از ضعف و درماندگي دشمنان انقلاب اسلامي است.  شهادت غريبانه اين عزيزان که سند ديگري از مظلوميت و آزادگي ملت ايران است را به ساحت مقدس ولي عصر(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامي، خانواده هاي داغدار اين عزيزان، مردم شهيد پرور سيستان و بلوچستان و بويژه مردم ولايتمدار چابهار تسليت و تعزيت عرض مي نمايم.  بدون شک بهترين پاداش عشقبازي با حسين(ع) و مجاهدت خالص ترين بندگان خدا در روز تاسوعا که بنام قمر بني هاشم (ع) مزين است ، چيزي جز شهادت نيست.  از دستگاه هاي امنيتي ،اطلاعاتي و قضايي کشور مي خواهم در اسرع وقت ،نسبت به شناسايي و ريشه يابي اين حرکت ددمنشانه اقدام نموده و عوامل اصلي و مزدوران اين جنايت را به اشد مجازات برسانند.  بدخواهان اسلام و ايران بدانند با ريختن خون هموطنان بي گناه و اقدامات کور، لحظه اي در عزم و اراده مقدس اين ملت در دفاع از آرمان هاي عاشورايي انقلاب اسلامي، خدشه اي وارد نخواهد شد و ملت عزتمند ايران تا آخرين نفس به عنوان منتظران مهدي (عج) از تداوم جهاد مقدس براي مبارزه با ظلم، فساد و بي عدالتي در جهان کوتاه نخواهد آمد.


 130 کشته و زخمي، پيامد يک حادثه تروريستي ديگر در سيستان و بلوچستان
 محکوميت جهاني حادثه تروريستي چابهار 
 وزير کشور از دستگيري 9 نفر از عاملا ن جنايت چابهار خبر داد

گروه سياسي: حوادث تروريستي در استان سيستان وبلوچستان که روز 23 آذر 1384 در جريان اولين سفر استاني محموداحمدي نژاد به اين استان جنوب شرقي کشور کليد خورده بود، علي رغم اعدام عبدالمالک ريگي در تابستان سال جاري بازهم ادامه يافت واين بار 40 نفر از هموطنان ما در چابهار، همزمان با تاسوعاي حسيني درحالي که مشغول عزاداري بودند به شهادت رسيدند و حدود 90 نفر ديگر زخمي شدند تا ناامني در سيستان و بلوچستان بازهم نگراني هاي گسترده اي را چه در بين ساکنان اين منطقه و چه در بين مسوولا ن امنيتي کشور ايجاد کند.
اولين بار هنگامي که احمدي نژاد، چهارماه پس از آغاز دوره رياست جمهوري خود براي سفر استاني به سيستان وبلوچستان سفر کرده بود، تروريستها به کاروان رئيس جمهور حمله کردند و يکي از محافظان احمدي نژاد به شهادت رسيد. يک ماه بعد، در 12 دي ماه سال 84، تروريستها، 8 سرباز مرزبان و رئيس پاسگاه سراوان راگروگان گرفتند که يک ماه بعد از آن، در روز دهم بهمن ماه، آزاد شدند. در 25 دي ماه، سه تبعه ترکيه به گروگان گرفته شدند و در روز 25 اسفند 84، خونبارترين حادثه که به حادثه تاسوکي شهرت يافت رخ داد; حادثه اي که در آن، تروريستها با به آتش کشيدن 6 خودرو، 23 نفر از مسافران عبوري را به قتل رساندند. حملا ت پراکنده تروريستها بازهم ادامه يافت و  در 18 فروردين 85 به اوج خود رسيد. روز 11 اسفند 85، آنها اين بار به ماموران انتظامي حمله کردند و دو هفته بعد، 27 بهمن ماه با انفجار بمب صوتي در بلوار  جمهوري شهر  زاهدان، مردم را به ترس  و و حشت اندختند، هر چند که اين حادثه  تلفاتي  در پي نداشت.
هشتم اسفند 85 ، تروريست ها به پاسگاه مرزي نگور حمله کردند و چند ماه بعد، در روز 28 تير سال 86، شاهد حمله آنها به جمعي از پاسداران در روستاي دومک  در منطقه کورين  بوديم. درست يک ماه بعد، در 28 مرداد سال 86، آنها باز هم به خودروهاي عبوري در مسير چابهار به ايرانشهر  حمله کردند که اين بار  با تلفات همراه نبود. در 23 خرداد سال  87 به پاسگاه مرزي سراوان حمله کردند و در 27  خرداد ابراهيم کريمي معاون دادگستري  سراوان  را به شهادت رساندند. روز ششم  مهر ماه 87، آنها فضل الله  شهبازي  دادستان عمومي و انقلا ب  خاش را ترور کردند که او در اين حادثه زخمي شد. ترور مولوي  شيخ علي دهواري امام جمعه مسجد  صديق اکبر شهرستان سراوان  در روز 20 آبان 87،  ديگر حادثه  تروريستي  اين گروه تروريستي  در سيستان وبلوچستان بود. روز نهم دي ماه 87، عبدالغفور  ريگي برادر کوچک عبدالمالک  ريگي به صبحگاه مشترک  نيروي انتظامي  در سراوان حمله کرد و با انفجار  بمب همراه خود موجب شهادت 4 نفر از  پرسنل نيروي  انتظامي و زخمي شدن 12 نفر  ديگر شد. حمله به وانت تدارکات  نيروهاي نظامي در روز 6 بهمن 87، انفجار بمب صوتي  در مسجد الغدير زاهدان در روز 30 بهمن 87،  حمله انتحاري به مسجد علي بن ابيطالب  شهر زاهدان در روز 7 خرداد سال 87 و حمله انتحاري به نمايشگاه صنايع دستي  در روز 26 مهر 88 که موجب شهادت سردار نورعلي شوشتري شد از ديگر حوادث تروريستي سيستان و بلوچستان بودند. اما بزرگترين حادثه تيرماه سال جاري همزمان با ولادت امام حسين(ع) رخ داد و بيش از سيصد کشته و زخمي در پي داشت. پس از آن حادثه پيگيري مسوولان امنيتي براي خشکاندن ريشه تروريسم در منطقه شدت گرفت و پس از مدتي، خبر  اعجاب انگيزي از سوي خبرگزاري ها مخابره شد; خبري که مثل بمب ترکيد و خيلي ها ابتدا آن را باور نکردند; دستگيري عبد المالک ريگي. دستگيري ريگي به نظر مي رسيد نقطه پاياني بر اين حوادث در استان سيستان و بلوچستان باشد اما 5 ماه پس از حادثه تروريستي که همزمان با ولادت امام حسين(ع) در زاهدان رخ داد، اين بار در آستانه شهادت امام حسين(ع) دست تروريست هاي گروه جند الله- که بنا به اعلام فرهنگستان زبان و ادب فارسي، جند الشيطان نام گرفته اند - به خون عده اي از عزاداران سالار شهيدان در چابهار آلوده شد. اين بار هم، اين گروهک تروريستي از نوجوانان کم سن و سال براي حملات انتحاري استفاده کردند و پس از حادثه عکس آنها در سايت ها منتشر شد. اين بار از عبد المالک ريگي خبري نبود، اما بازماندگان ريگي باز هم از ضعف کنترل مرز ايران و پاکستان استفاده کردند و چنين اقدامي را مرتکب شدند.
ماجرا از اين قرار بود که صبح روز چهارشنبه مصادف با 24 آذرماه و تاسوعاي حسيني دو انفجار در شهرستان چابهار در بين هيات عزاداري که در مقابل مسجد امام حسين (ع) تجمع کرده بودند، روي داد.
در پي اين جنايت تروريستي يک مقام آگاه در وزارت اطلاعات اعلام کرد: سه بمب گذار که از يک کشور همسايه وارد ميهن مان شده بودند و در تور ماموران ويژه وزارت اطلاعات قرار داشتند طي اقدامات کور جداگانه اي قصد بمب گذاري در مناطقي از جنوب و شرق کشور را داشتند که يک تروريست در درگيري با ماموران وزارت اطلاعات به هلاکت رسيد.  وي افزود: عنصر تروريست دوم هنگام خروج از کشور دستگير و نفر سوم ميان جمعيت متاسفانه موفق شد به اقدام کور خود دست بزند و تعدادي از عزاداران حسيني را در شهر چابهار به شهادت برساند.  اين مقام آگاه در وزارت اطلاعات پنجشنبه نيز اعلام کرد: سربازان گمنام امام زمان(عج) در اقدامي ويژه اطلاعاتي  عملياتي سحرگاه روز پنجشنبه، موفق شدند هشت نفر ديگر از عوامل تروريستي و مرتبطان اين جنايت را در شهرستان هاي چابهار، نيکشهر و کنارک سيستان و بلوچستان شناسايي و دستگير کنند.  وي ادامه داد: برابر اطلاعات به دست آمده، اين گونه اقدامات با هدايت سرويس هاي اطلاعاتي جريان سلطه و با هدف ايجاد ناامني و جلوگيري از جهش بزرگ اقتصادي منطقه جنوب شرق کشور و بندر چابهار صورت پذيرفت که با استعانت از خداوند متعال، توطئه ها با هوشياري سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسايي و خنثي خواهد شد. 
ساعاتي بعد مصطفي محمدنجار از تشکيل جلسه امنيتي درباره حادثه تروريستي چابهار خبر داد که بر اساس آن 9 نفر از کساني که مظنون به دست داشتن در اين حادثه تروريستي بودند، دستگير شدند.
مصطفي محمد نجار، در چابهار گفت: امروز هيئتي مرکب از نمايندگان دفتر رهبري، نماينده رئيس جمهور و برخي از مسئولين براي عرض تسليت و حضور در مراسم تشييع شهداي چابهار به اين محل سفر کرده است.
وزير کشور اظهار داشت: اين هيات در جريان اين سفر ضمن سرکشي به بيمارستانها و احوالپرسي از مجرومين اين حادثه تروريستي درجريان روند معالجات مجروحين قرار گرفت و با توجه به مجموعه فعاليت هاي انجام شده کمک رساني و معالجات افراد مجروح تاکنون به خوبي پيش رفته است.
وي افزود: همزمان با اين مراسم، جلسه شوراي امنيت در منطقه با حضور مسئولان لشکري و کشوري انجام پذيرفت و مسئولان انتظامي- امنيتي گزارشهايي از پيگيري ها را اعلام کردند که از جمله آن مي توان به دستگيري 9 نفر مرتبط با اين حادثه را اشاره کرد که يک نفر از اينان در حال خروج از کشور دستگير شد و بقيه افراد نيز در کنارک و چابهار توسط نيرو هاي نظامي امنيتي بازداشت شده اند.
محمد نجار تصريح کرد: با توجه به نوع عمليات تروريستي وتجهيزات به دست آمده به نظرمي رسد که عناصر فريب خورده و کساني که با دستگاههاي اطلاعاتي خارجي از جمله موساد مرتبط هستند در اين حادثه تروريستي نقش آفريني کردند که پيگيري هاي اين مساله با جديت بيشتر توسط نيروهاي انتظامي امنيتي در حال پيگيري است.  نجار در پايان ضمن تاکيد براين نکته که مسببان اين حادثه براي ايجاد ناامني و تفرقه در منطقه تلاش مي کنند، تصريح کرد: با پيگيري جدي موضوع و با به دست آوردن اخبار جديد به موقع مردم را در جريان آن قرار خواهيم داد.  در همين حال فرماندار چابهار گفت: روز شنبه در شهرستان چابهار عزاي عمومي اعلام شد.  باطني در گفت وگو با ايسنا افزود: بار ديگر استکبار جهاني با تحريک ايادي سرسپرده و مزدور خود در منطقه در يک عمليات تروريستي جمعي از عزداران اباعبدالحسين (ع) را در حاليکه به صورت دستجات سينه زني مشغول عزداراي بودند به شهادت رساندند.  وي با محکوم کردن اين عمل ددمنشانه و عرض تبريک و تسليت اين مصيبت جانسوز را به پيشگاه امام زمان(ع) و رهبر معظم انقلاب اسلامي روز شنبه مورخ 27 9/ 89/ را در شهرستان چابهار عزاي عمومي اعلام کرد.  هم چنين رييس کل دادگستري استان سيستان و بلوچستان گفت: با عوامل ناامني هاي سيستان و بلوچستان به شدت برخورد مي شود.  حجت السلام والمسلمين ابراهيم حميدي در گفت وگو با ايسنا، ضمن محکوميت حادثه تروريستي تاسوعاي حسيني در چابهار بيان کرد: اين حوادث ذاتا محکوم شده است.  وي افزود: استکبار جهاني هميشه در تلاش است که به اسلام و نظام جمهوري اسلامي ايران ضرباتي را وارد کنند که در اين رابطه مردم بايد هوشيار و آگاه باشند.  وي با بيان اين که «تاکنون بررسي هايي در رابطه با شناسايي اين افراد صورت گرفته است که در دست پيگيري است» تاکيد کرد: همه بدانند که باعوامل ناامني هاي سيستان و بلوچستان به شدت برخورد مي شود.  از سوي ديگر معاون امنيتي و انتظامي استانداري سيستان و بلوچستان در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: حال 6 نفر از مجروحان وخيم است.
جلال سياح پيش از اين در شرح ماجرا گفته بود: ساعت 35:10 روز چهارشنبه دو نفر به قصد انجام عمليات انتحاري براي ورود به مسجد امام حسين (ع) تلاش کردند که اين تلاش آنان بي نتيجه مي ماند.  وي افزود: بعد از ناکامي يک نفر از آنان اقدام به انفجار در بين مردم در ميدان فرمانداري اين شهرستان مي کند که بر اثر آن در دقايق اوليه 30 نفر شهيد و 55 نفر مجروح شدند.  معاون امنيتي و انتظامي استانداري سيستان و بلوچستان اظهار کرد: فرد ديگري که تلاش کرد، تا خودش را در بين مردمي که در حال کمک به مصدومان بودند و ماموران نيروي انتظامي منفجر کند، توسط نيروي انتظامي به هلاکت  رسيد.   وي افزود: تعدادي از شهدا از برادران اهل سنت بودند.
بلافاصله پس از اين جنايت تروريستي شوراي تامين استان سيستان و بلوچستان براي بررسي اين موضوع تشکيل جلسه داد و تلاش ها براي بررسي حادثه آغاز شد.
معاون اجتماعي و انتظامي سيستان و بلوچستان نيز گفت: 4 نفر از پرسنل نيروي انتظامي در حادثه تروريستي چابهار به شهادت رسيدند.  سرهنگ عرب افزود: از اين تعداد يک نفر سرباز و سه نفر درجه دار بودند.  ساعتي پس از انجام اين جنايت شبکه العبيه گزارش داد که باقي مانده گروهک ريگي مسووليت عمليات تروريستي صبح روز چهارشنبه در چابهار را به عهده گرفت.  امام جمعه زاهدان درباره اين حادثه گفت: دشمنان بعد از ناتواني در حمله نظامي و بي تاثير بودن تحريم هاي اقتصادي از گسل هاي قومي و مذهبي در استان براي ايجاد تفرقه در بين مردم استفاده مي کنند.  آيت الله سليماني در گفت وگو با ايسنا افزود: مردم استان با هوشياري تلاش کنند تا دشمن فرعي را به جاي دشمن اصلي ننشانند.  وي ادامه داد: دشمنان تمامي تلاش خود را در تحريم اقتصادي به کار بستند تا ملت را به زانو درآورند ولي ناکام ماندند و ايجاد تفرقه در جامعه را در دستور کار خود قرار دادند.  وي اظهار کرد: از آن جايي که کشور ما ويترين زيبايي از اقوام و مذاهب مختلف است، دشمنان با شناسايي اين تفاوت ها از آن براي رسيدن به اهداف شوم خود از جمله تضعيف وحدت ملي ما استفاده مي کند.  نماينده ولي فقيه در زاهدان ادامه داد: مردم استان ساليان سال با هم و در کنار هم زندگي کرده اند و برادران سني مذهب استان با ما بهترين همراهي را داشته اند.  وي افزود: دشمنان با ترويج تفکر وهابي و استفاده از عناصر فاسد و احمق تلاش مي کنند تا با هدف قرار دادن اماکن مذهبي و در ايام خاص معنويات مردم را دچار آسيب کنند.  وي ادامه داد: نشانه گيري اين روزهاي خاص، با هدف تشديد خشم و نفرت مردم انجام مي شود تا با تحريک احساسات مردم آنان را وادار به اقدام مقابله به مثل کنند تا امنيت ملي خدشه دار شود اما غافل از اين که مردم ديگر با اين گونه اقدامات تحريک نخواهند شد; زيرا در مقابل اين گونه حوادث مقاوم شده اند.  سليماني افزود: دشمنان به خيال خام خود فکر مي کنند با اين اقدامات تروريستي مي توانند قدرت مرکزي را آن هم با استخدام افرادي فاسد و منحط بشکنند.
وي اظهار کرد: قطعا پديده هايي در استان وجود دارد که مسوولان آن را خنثي مي کنند و در اين ميان تعداد اندکي موفق به انجام چنين اعمال ننگين مي شوند که بايد مسوولان استان تلاش کنند تا با دقت و ظرافت بيشتري جلوي اين توطئه ها گرفته شود.  وي از مردم خواست تا با حفظ زيرکي و هوشياري تلاش کنند تا زمينه اختلاف در استان ايجاد نشود.  امام جمعه اهل سنت زاهدان نيز با صدور بيانيه اي با سرآغاز «انا لله و انا اليه راجعون» حادثه تروريستي شهرستان چابهار را به اين شرح، محکوم کرد: بارديگر عوامل استکبار جهاني و فتنه انگيزان دست به جنايت هولناکي زدند و اين بار جمعي از مردم مسلمان چابهار را که مشغول عزاداري بودند مورد هدف قرار داده و در اين جنايت تروريستي عده اي از هموطنان عزيزمان را شهيد و مجروح شدند.  اينجانب ضمن محکوم نمودن اين جنايت وحشيانه، اعلام مي دارم تعرض به جان و مال شيعيان همانند پيروان ساير فرق اسلامي حرام است.  از مردم بزرگوار استان انتظار دارم با بيداري، هوشياري و حفظ وحدت، نقشه شوم عوامل استکبار جهاني را خنثي نمايند.  در پايان اين ضايعه اسفناک را خدمت مقام معظم رهبري، ملت شهيد پرور ايران بويژه مردم شريف استان، خانواده محترم شهدا» و مجروحين تسليت گفته و از خداوند متعال براي شهداي عزيز علو درجات و براي مجروحين شفاي عاجل و کامل و براي بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.
 
اسامي 32 نفر از شهداي حادثه تروريستي چابهار

سازمان پزشکي قانوني کشور اسامي 32 نفر از شهداي حادثه تروريستي چابهار را اعلام کرد که در بين شهدا نام دو مرد و يک دختر بچه 13 ساله هنوز مشخص نشده است.
به گزارش خبرگزاري مهر، سازمان پزشکي قانوني کشور اسامي 32 نفر از شهداي حادثه تروريستي را به شرح ذيل اعلام کرد:
1- نسترن خسروي فرزند جواد  2- ميلاد کيخا  3- عزيز اسفندتاج فرزند عبدالرحمان  4- رجبعلي بردبار فرزند حسين 5- علي رضا خواه  6- سعيد گرگي  7 و 8: دو مرد ناشناس
9-گل محمد فرهمند  10- احمد چهارديواري  11- مسلم آبخزرفرزند رحيم بخش  12- منصور موذن  13- ابراهيم کياني 14- محمد وطن خواه  15- عرفان کتري 16- غلامرضا محمدقاسمي  17- مصطفي کوهکن  18- مسعود منصوري 
19- محسن کيخا  20- صدرا دشتي  21- سنا پردل نوزاد دختر
 2 ماهه 22- سکينه سندگل  23- ربابه رستمي  24- امين کياني
25- دختر بچه 13 ساله ناشناس  26- اکبر کوهکن  27- عبدالله عارفي  28- رضا حسين پور صنعتي 29- محمد رضايي فرزند علي اکبر 30- غلامرضا ميرزايي فرزند خدابخش 31- ابراهيم آب درجوي فرزند صاحبداد 32- ابوالفضل محمد قاسمي فرزند غلامرضا بچه شش ساله.
همچنين سازمان پزشکي قانوني اعلام کرده در برخي خبرگزاريها اسامي افراد ديگري منتشر شد که آن اسامي، متوفياني است که طي (امروز) به پزشکي قانوني منتقل شده اند و جزو کشته شدگان حادثه به شمار نميآيند. شايان ذکر است هياتي بلندپايه به سرپرستي وزير کشور و به نمايندگي از دفتر رهبر معظم انقلاب، دولت و مجلس به منظور شرکت در آيين تشييع جنازه شهداي حادثه تروريستي روز تاسوعا روز گذشته، وارد چابهار شد.  اين هيات به سرپرستي مصطفي محمدنجار وزير کشور و متشکل از حجت الاسلام والمسلمين قمي به نمايندگي از دفتر رهبر معظم انقلاب، زريبافان معاون رييس جمهور و رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران، علي عبدالهي معاون وزير کشور و محمد کوثري و علي اصغر زارعي نمايندگان عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي است.  آيين تشييع پيکر شهيدان حادثه تروريستي تاسوعاي خونين چابهار ديروز (جمعه) از محل قتلگاه تاسوعاي خونين مقابل مسجد امام حسين (ع) تا گلزار شهدا و فرودگاه اين شهر برگزار شد. 

موج جهاني محکوميت  حادثه تروريستي چابهار

دبيرکل سازمان ملل و مقامات آمريکا، انگليس و فرانسه حادثه تروريستي چابهار در روز تاسوعا را محکوم کردند.
به گزارش ايسنا، بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل حادثه تروريستي روز چهارشنبه در چابهار را با شديدترين لحن محکوم کرد.  سخنگوي بان کي مون گفت که دبيرکل " از اين اقدام تروريستي نفرت انگيز" که شرکت کنندگان مراسم روز مقدس تاسوعا را هدف قرار داد" يکه خورد و نگران شد."  وي افزود که بان کي مون همچنين همدردي صميمانه خود را با خانواده هاي قربانيان، دولت و ملت جمهوري اسلامي ايران ابراز کرد.  بنا به گزارش خبرگزاري فرانسه، باراک اوباما،  رييس جمهور آمريکا نيز حادثه تروريستي چابهار را "اقدام تروريستي شنيع" خواند و در بيانيه اي کتبي اعلام کرد:" اقدام تروريستي شنيع در مسجد چابهار ايران را قاطعانه محکوم مي کنم."  اوباما افزود: کشتار غيرنظاميان بي گناه در محل عبادت در (مراسم تاسوعا) اهانتي منزجر کننده است و آناني که مرتکب اين اقدام شدند بايد مسوول شناخته شوند; اين اقدامي ننگين و بزدلانه است.  اوباما گفت که چنين اقداماتي هيچ مرز مذهبي، سياسي يا ملي را نمي شناسد و افزود که آمريکا تروريسم را در هر کجا که باشد محکوم مي کند.  وي افزود: آمريکا در کنار خانواده ها و بستگان آن هايي که کشته و زخمي شدند و ملت ايران در مواجهه با اين بي عدالتي مي ايستد.  هيلاري کلينتون وزير امور خارجه آمريکا نيز ضمن محکوميت اين اقدام گفت که اين نمونه  ديگري از توسل تروريست ها به روش هاي بزدلانه براي ايجاد درد و هراس ميان غيرنظاميان بي گناه است و تاکيد کرد: عاملان اين اقدام بايد مسوول شناخته شوند.  بنابر گزارش خبرگزاري فرانسه، برنار والرو، سخنگوي وزارت امور خارجه فرانسه اين اقدام" شنيع" را محکوم کرد و گفت که فرانسه در اندوه ايران پس از اين که "يکبار ديگر با تروريسم شنيع که محل عبادت را در مراسم(تاسوعا) هدف گرفت، عزادار شد" شريک است.  آليتر برت ، وزيير امور خارجه انگليس نيز گفت از شنيدن اين حادثه مشمئز شده است و افزود که لندن" اين قساوت را قاطعانه محکوم مي کند."  وزارت امور خارجه روسيه نيز  عمليات تروريستي در چابهار را محکوم و براي همکاري با ايران در زمينه مبارزه با تهديدهاي تروريستي اعلام آمادگي کرد.  در اين بيانيه که در پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه روسيه منشر شده، ضمن محکوم کردن اين جنايت آمده است: روسيه اين عمل را جنايتي غيرانساني توسط افراط گرايان محسوب و ابراز اطمينان مي کند که نيروهاي خرابکار موفق نمي شوند موقعيت داخلي کشور را بي ثبات کنند.  آن چه (در ايران) رخ داد نشان مي دهد که بايد بر تلاش هاي بين المللي براي مبارزه با تهديد تروريسم افزود و روسيه آماده است براي مبارزه با اين تهديد با جمهوري اسلامي ايران همکاري تنگاتنگ داشته باشد.  ژيانگ يو، سخنگوي وزارت امور خارجه  چين نيز در نشست خبري هفتگي اش ضمن تاکيد بر مخالفت چين با تروريسم در هر قالبي که باشد، حادثه تروريستي چابهار را محکوم کرد.


 ديپلماسي 

سنگال سفيرش را از تهران فرا خواند

مقامات داکار اعلام کردند که سنگال سفيرش در تهران را فرا خوانده است.  به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، وزارت امور خارجه سنگال در بيانيه اي که در اختيار اين خبرگزاري قرار گرفت اعلام کرد: سنگال توضيحات طرف ايراني درباره اين مساله (تسليحات کشف شده در بندري در نيجريه در ماه اکتبر) رضايت بخش نمي داند و تصميم گرفته است سفيرش را براي مشاوره فرا خواند.  ايران و سنگال از روابط ديپلماتيک قوي تا زمان کشف 13 کانتينري برخوردار بودند که در ماه اکتبر کشف شد.  وزارت امور خارجه سنگال مدعي است که مقصد اين کانتينرها کشوري در غرب آفريقا بوده است، ولي به نام دقيق مقصد اشاره اي نکرد.  بنابراين گزارش تهران اعلام کرده است که محموله متعلق به يک شرکت خصوصي بوده است.  مقصد اين محموله يک کشور در غرب آفريقا  که بعدا مشخص شد اين کشور گامبيا بوده است  اعلام شد.
گامبيا 22 نوامبر در پي اين حادثه روابط ديپلماتيک با ايران را قطع کرد. روز پنجشنبه دولت گامبيا در بيانيه اي که از تلويزيون پخش شد تکذيب کرد که مقصد تسليحات کشف شده در نيجريه بوده است و رييس جمهور سنگال را متهم کرد که در پس اين ادعاها قرار دارد.
 
کلينتون:
مذاکرات ژنو آغاز خوبي بود

وزير امور خارجه آمريکا تاکيد کرد که کشورش به يک راه حل ديپلماتيک در زمينه برنامه هسته اي ايران متعهد است.  به گزارش ايسنا، کلينتون روز دوشنبه هفته گذشته پس از ديدار با همتاهاي خود از کانادا و مکزيک در کبک با تکرار اتهامات غرب مبني بر نظامي بودن برنامه هسته اي ايران گفت که آمريکا همچنان به دنبال کردن همه مسيرهاي ديپلماتيک موجود متعهد است تا تهران را متقاعد به صرف نظر از آنچه يک برنامه هسته اي تسليحاتي خوانده است، کند.  به گزارش شبکه تلويزيوني بلومبرگ، کلينتون علاوه بر آن گفت که مذاکرات اخير ايران با کشورهاي عضو گروه 1+5 (پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل متشکل از آمريکا، انگليس، روسيه، فرانسه و چين به علاوه آلمان) "آغاز خوبي" بود. وزير امور خارجه آمريکا افزود: آغاز خوبي بود اما چيزي بيشتر از آن نبود. ايران موافقت کرده است در ماه ژانويه در استانبول مجددا با اين کشورها ديدار و گفت وگو کند.  به گزارش خبرگزاري رويتر، کلينتون در بخش ديگري از اظهاراتش گفت که گروه 1 + 5 همچنان به ايران فشار مي آورد که برنامه هسته اي اش را کنار بگذارد.

واکنش سفارت ايران در هلند
 به سخنان قانونگذار هلندي

سفارت ايران در هلند ضمن انتقاد از يک قانونگذار هلندي که در پارلمان اين کشور توسل به اقدام نظامي عليه ايران را خواستار شده بود،از اين که هنوز مشتي از اعضاي يک حزب سياسي هلند" برطبل جنگ مي کوبند" ابراز تاسف کرد.  به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويتر، سفارت ايران در هلند روز پنج شنبه در بيانيه اي اعلام کرد: سياست هاي جنگ طلبانه، مشمئز کننده و نژادپرستانه حزب آزادي مي تواند اعتبار هلند را به دليل سياست ها و باورهاي ضد اسلامي اش به طرز فزاينده اي تضعيف کند.  حزب آزادي به رياست گيرت ويلدرز، نقشي حياتي را در تشکيل دولت ائتلافي هلند ايفا کرده است.  کيم کورتنوون، عضو حزب آزادي در پارلمان راه حل نظامي را براي جلوگيري از دستيابي ايران به آن چه تسليحات هسته اي خواند، خواستار شد.  سخنان وي باعث شد لوريي رزنتال، وزير امور خارجه هلند به پارلمان تاکيد کند که قرار نيست به ايران حمله اي صورت گيرد.  کورتنوون تحت فشار سياستمداران هلندي روز چهار شنبه گفت که از سخنانش سو»تعبير شده است و تاکيد کرد که هرگز از واژه "بمباران"استفاده نکرده است.  سخنگوي وزارت امور خارجه هلند گفت که وزير از سخنان کورتنوون فاصله گرفته و از اظهارنظر بيشتر در اين باره خودداري کرد.

حمايت دولت انگليس
 از اظهارات مداخله جويانه سامون گس

دولت انگليس از سفيرش در تهران که وزارت خارجه ايران وي را به خاطر اعتراض به رفتار پليس انگليس با دانشجويان اين کشور و نيز انتقاد از وضعيت حقوق بشر در ايران احضار کرده بود، حمايت کرد.  به گزارش ايسنا، آليستر برت  معاون وزير امور خارجه انگليس در زمينه امور خاورميانه  روز دوشنبه علي رغم درخواست ايران براي بيرون کشيدن سايمون گس  سفير انگليس در ايران  در بيانيه اي گفت: کارهاي مهمي که توسط سفارت انگليس در تهران انجام مي گيرد از حمايت کامل دولت انگليس برخوردار است.  به گزارش خبرگزاري فرانسه، برت در ادامه اين بيانيه مدعي شد: تنها از طريق گفت وگوي مستقيم و صريح است که مي توانيم مشکلاتي را که با آن روبه رو هستيم حل کنيم.  سايمون گس عصر روز دوشنبه در اعتراض به برخوردهاي خشونت آميز و غيرانساني پليس اين کشور با تجمعات مسالمت آميز دانشجويان و نيز اقدام خلاف اصول و عرف ديپلماتيک در درج مقاله اي عليه جمهوري اسلامي ايران، به وزارت امور خارجه احضار شد.

پيشنهاد پادشاه اردن براي بهبود مناسبات با ايران

يک پايگاه خبري روس گزارش داد پادشاه اردن در ديدار با اسفنديار رحيم مشايي بهبود مناسبات با ايران "در راستاي منافع امت اسلامي" را پيشنهاد کرده است.  به گزارش ايسنا، پايگاه اينترنتي "وزگلياد" روسيه گزارش داد که عبدالله دوم، پادشاه اردن پيشنهاد بهبود مناسبات با ايران "در راستاي منافع امت اسلامي" را مطرح کرده است.  بنا بر گزارش خبرگزاري "نووستي"عبدالله دوم روز يکشنبه در ديدار با اسفنديار رحيم مشايي، رييس دفتر رياست جمهوري ايران در"امان" خواهان "برداشتن گام هاي عملي در راستاي بهبود مناسبات دو جانبه به نفع ملت هاي برادر شد".  به گفته پادشاه اردن، گفت وگو با تهران به تقويت صلح و ثبات در منطقه کمک خواهد کرد.  وي گفت: من آماده بحث درباره همکاري هاي آتي با محمود احمدي نژاد، رييس جمهور ايران در ديدار او از امان يا در پايتخت ايران هستم. مشايي پيام رييس جمهور ايران را که در آن "براي گشايش باب تازه اي در مناسبات دو جانبه" ابراز تمايل شده، تقديم پادشاه اردن کرد.  اولين تماس تلفني ميان عبدالله دوم و احمدي نژاد در ماه اکتبر (مهر) انجام شد.  دو هفته قبل سخنگوي رسمي دولت اردن اطلاعات منتشر شده در سايت "ويکي ليکس" را که در آن ها گفته مي شد ظاهرا عبدالله دوم جورج دبليو بوش، رييس جمهور پيشين آمريکا را به رفع بحران ايران از طريق جنگ تشويق کرده بود، تکذيب کرد.  وي گفت: اعليحضرت هرگز خواهان حل وفصل مساله برنامه هسته اي ايران از طريق اعمال زور نبوده و بر عکس بر مساعي ديپلماتيک پافشاري مي کند.
 
دولت انگليس با انتشار گزارشي اعلام کرد:
لندن متوجه تحولات
منجر به انقلاب اسلامي ايران نشده بود

يک مقام انگليسي گفت که گزارش ديپلماتيک منتشر شده به وسيله دولت انگليس نشان مي دهد که لندن متوجه تحولاتي که به انقلاب اسلامي ايران در سال 1979 منجر شده نشده بود.  به گزارش ايسنا به نقل از يونايتدپرس، دولت انگليس روز چهارشنبه يک گزارش مربوط به سال 1979 را که به سفارش ديويد اوون ، تهيه شده است، منتشر کرد.  لندن اعلام کرد که هدف گزارش 1979 تشخيص درس هايي است که مي توان از واکنش انگليس به انقلاب ايران آموخت.  اين گزارش مي گويد که ايران از سال 1974 به کشوري با اهميت بالا براي لندن تبديل شده بود.  اين گزارش مي افزايد: در هر حال سفارت انگليس بيشتر بر روي گزارشات اقتصادي در ايران سرمايه گذاري کرده بود و اين باعث شد به ارزيابي سياسي چندان توجه نشود.  طبق اين گزارش در آن زمان فقط يک نفر در اداره کشورهاي مشترک المنافع وزارت امور خارجه انگليس مسوول تدوين گزارش سياسي درباره ايران بود.  اين گزارش در نتيجه گيري مي گويد: اگر به گزارش دهي سياسي اولويت بيشتري داده مي شد دستيابي به اطلاعات مفصل تر و عميق تر از اين کشور براي انگليس ممکن بود.  آدامز، مدير سياسي وزارت امور خارجه انگليس گفت که انتشار اين گزارش مي تواند ارزيابي ارزشمندي را از گرايشات سياسي چالش زا فراهم کند.  وي گفت که دولت انگليس انقلاب اسلامي 1979 در ايران را به درستي پيش بيني نکرده بود.