نسخه شماره 2514 - 1389/09/13 -


درخواست رسمي پارلمان ايتاليا براي استعفاي برلوسکني

ادامه اعتراضات به نحوه شمارش آراي انتخابات مصر
تحريم دور دوم انتخابات پارلماني مصر


هشدار شديداللحن سئول به کره شمالي


موج سرما در اروپا


خط و نشان پوتين براي واشنگتن


درخواست آيت الله سيستاني براي مقابله با دخالت خارجي در عراق


افزايش تهديدها عليه ويکي ليکس


شکست نشست سازمان امنيت اروپا


اخبار کوتاه


 درخواست رسمي پارلمان ايتاليا براي استعفاي برلوسکني 

جمعي از نمايندگان مجلس ايتاليا متشکل از حدود 100 قانون گذار، استعفاي "سيلويو برلوسکني"، نخست وزير اين کشور را خواستار شدند.
به گزارش رويترز، در همين حال، پنج حزب راست گراي کشور ايتاليا با انتشار بيانيه اي اعلام کردند که نمايندگان مجلس اين کشور درباره اين موضوع که براي مقابله با بحران اقتصادي و اجتماعي موجود در کشور نيازمند دولتي با ثبات و مستحکم هستند، اتفاق نظر دارند. "اما مارسه گاگليا"، رئيس کميته کارفرمايان ايتاليا تصريح کرده است کشور ايتاليا به علت اتلاف وقت فراوان برلوسکني و احزاب حامي وي بر سر موضوعاتي همچون رسوايي هاي اخلاقي و مفاسد اجتماعي، فلج شده است. رئيس کميته کارفرمايان ايتاليا موج جديد اتهام زني ها در اين کشور را که با بي پروايي مقامات نسبت به يک ديگر صورت مي گيرد، تهديدي براي اعتبار موسسات دولتي و همچنين خود دولت عنوان کرد. وي با اشاره به افزايش بي اعتمادي، سردرگمي و ترس در ميان مردم ايتاليا، تاکيد کرد که براي ارتقاي جايگاه و موقعيت کشور، بايد اقدامات اساسي صورت گيرد. "آنتونيو دي پيترو"، رهبر حزب "ارزش" ايتاليا و بازپرس سابق مبارزه با مفاسد اين کشور نيز گفت: "برلوسکني بايد استعفا دهد، اگر نمي خواهد براي ايتاليا استعفا دهد بايد به خاطر خودش اين کار را انجام دهد." نخست وزير ايتاليا از ماه ژوئن گذشته و در پي استعفاي "جيان فرانکو فيني"، رئيس سابق پارلمان به همراه حدود 40 تن از نمايندگان مجلس و سناتورهاي اين کشور، با چالش و مشکلات جدي مواجه شده است. شماري از نمايندگان مستعفي مجلس ايتاليا از حاميان و اعضاي حزب حاکم "آزادي براي مردم" به رهبري برلوسکني بودند که با ترغيب فيني به مخالفت با سياست هاي نخست وزير پرداخته اند. اين نمايندگان پس از اعلام استعفاي خود، از حزب حاکم نيز خارج شدند که اين امر سبب شد تا نخست وزير اين کشور اکثريت مجلس را نيز از دست بدهد.


 ادامه اعتراضات به نحوه شمارش آراي انتخابات مصر
 تحريم دور دوم انتخابات پارلماني مصر 

اخوان  المسلمين، مهمترين گروه مخالف دولت مصر اعلام کرد که از شرکت در دور دوم انتخابات پارلماني اين کشور کناره گيري کرده است.
به گزارش بي بي سي، از آنجا که فعاليت اين حزب سياسي اسلام گرا در مصر ممنوع اعلام شده، نامزدهاي اين حزب در انتخابات پارلماني يکشنبه گذشته به عنوان نمايندگان مستقل شرکت کردند و موفق به کسب هيچ کرسي نشدند.
اين تصميم در حالي اعلام مي شود که تنها يک روز پيش حزب اخوان  المسلمين بر ادامه حضور خود در دور دوم انتخابات پارلماني مصر تاکيد کرده بود.
اخوان  المسلمين پس از اعلام نتايج دور نخست انتخابات اعلام کرد که حزب حاکم به نفع "حسني مبارک"، رئيس جمهوري مصر در انتخابات تقلب کرده است.
حزب ليبرال "الوفد" که از احزاب مخالف دولت مصر محسوب مي شود نيز اعلام کرده که از حضور در دور بعدي انتخابات منصرف شده است.
اين حزب در بيانيه اي اعلام کرد که روند انتخابات با تقلب و خشونت خدشه دار شده است.
در دور نخست انتخابات پارلماني مصر، حزب حاکم اين کشور موفق شد تقريبا تمام کرسي هاي پارلماني را از آن خود کند. حزب الوفد در دور نخست انتخابات پارلماني مصر موفق به تصاحب دو کرسي شد و قرار بود در دور دوم براي 9 کرسي ديگر رقابت کند.
اين حزب ليبرال در دوره پيشين پارلمان مصر 12 کرسي را در دست داشت و انتظار مي رفت در دوره جديد پارلمان اين کشور هم نقش بزرگترين نيروي سياسي مخالف دولت را بازي کند.
نامزدهاي وابسته به اخوان المسلمين هم در دور گذشته پارلمان مصر کنترل 88 کرسي را در دست داشتند و قرار بود در دور بعدي انتخابات بر سر 20 کرسي رقابت کنند.
بنا بر اين گزارش، انصراف اين دو حزب از ادامه حضور در انتخابات پارلمژاني، چهره دولت مصر را که بر سلامت دور نخست انتخابات تاکيد داشت، مخدوش کرده است. قرار است دور دوم انتخابات روز يکشنبه هفته آينده برگزار شود.
پس از برگزاري دور نخست انتخابات، رسانه هاي مصري تصاويري را از برگه هاي راي تقلبي و عده اي از راي دهندگان منتشرکردند که مي گفتند در مراکز راي گيري با آنها بدرفتاري شده است.
از زمان انجام دور نخست انتخابات تاکنون، هواداران احزاب مخالف دولت در سراسر اين کشور به ابراز مخالفت پرداخته اند.
در اين انتخابات حدود 42 ميليون تن واجد شرايط راي دادن بودند، اما بر اساس اعلام گروه هاي مدافع حقوق بشر تنها 10 تا 15 درصد از اين افراد راي خود را به صندوق ها انداخته اند.


 هشدار شديداللحن سئول به کره شمالي 

مقام هاي کره جنوبي جمعه  اعلام کردند که چنانچه کره شمالي تهاجم هفته گذشته خود را تکرار کند، اين کشور را بمباران خواهند کرد.
به گزارش رويترز، "کيم کوان" ژنرال بازنشسته ارتش در مراسم معارفه وي به عنوان وزير دفاع جديد کره جنوبي در نشست پارلمان گفت که چنانچه شاهد تکرار تهاجم کره شمالي باشيم، به طور قطع با استفاده از جنگنده  هاي هوايي اين کشور را بمباران مي کنيم.
سخنان کيم بعد از آن بيان شد که مقام هاي امنيتي کره جنوبي اعلام کردند که گزارش هايي دريافت کرده اند که از احتمال حمله مجدد کره شمالي به اين کشور پرده برمي دارد.
حمله هفته گذشته توپخانه کره شمالي به جزيره "يون پيونگ" که به کشته شدن چهار تن منجر شد، خشم مردم کره جنوبي را برانگيخته است، به طوري که برخي از آنها با برپايي تظاهرات  خواستار پاسخ مستقيم نظامي سئول به پيونگ يانگ شده اند.


 موج سرما در اروپا 

سرما و برف، نظم زندگي ساکنان اکثر کشورهاي شمال اروپا را را همچنان بر هم زده است. دماي منهاي 33 درجه سانتيگراد در هلند باعث مرگ دوازده بي خانمان شد. اسپانيا در شرايط ويژه به سر مي برد. با شروع تعطيلات طولاني آخر هفته در اين کشور، ترافيک سنگيني در جاده ها، بخصوص در مناطق شمالي، مرکزي و شرقي پيش بيني مي شود.
در فرانسه، بارش برف سنگين در منطقه بروتاين، دامداران را با مشکل روبرو کرده و ليون همچنان در برف پوشيده شده است. بوسني، صربستان و مونتنگرو، سه کشورمنطقه بالکان، به علت سرما و جاري شدن سيل، وضعيت اضطراري اعلام کرده اند. درجه هواي شهر مسکو نيز روز پنج شنبه به 20 درجه زير صفر رسيد.
آب کانال هاي معروف شهر ونيز ايتاليا نيز بصورت غيرعادي بالا رفته و در برخي نقاط لبريز شده و به خيابانها ريخته و کار و زندگي و رفت و آمد مردم را مختل کرده است.


 خط و نشان پوتين براي واشنگتن 

نخست وزير روسيه به سياستمداران آمريکايي منتقد روسيه توصيه کرد که در انتخابات اين کشور دخالت نکنند.  به گزارش ريانووستي، "ولاديمير پوتين" در مصاحبه با پايگاه خبري "سي ان ان" گفت که وقتي ما با دوستان آمريکايي خود صحبت کرده و مي گوييم که در رابطه با دموکراتيک بودن انتخابات در آمريکا مسائلي وجود دارند، از آنها مي شنويم که "در امور ما دخالت نکنيد; اين سنت ما است و تصميم نداريم چيزي را تغيير دهيم"; ما هم دخالت نمي کنيم.
حال مي خواهم به همکاران آمريکايي توصيه کنم که شما نيز در انتخاب مستقلانه مردم روسيه دخالت نکنيد.  درهمين حال ولاديمير پوتين،  نسبت به عدم تصويب پيمان "استارت جديد" توسط سناي آمريکا هشدار داد. پوتين گفت: در صورت عدم تصويب اين پيمان، روسيه سلاح هاي اتمي و نيروهاي تهاجمي خود را افزايش خواهد داد.  روسيه و آمريکا در پيمان استارت که فروردين ماه امسال امضا کردند، متعهد شده اند که تعداد کلاهک هاي هسته اي خود را به طور چشمگيري کاهش دهند.


 درخواست آيت الله سيستاني براي مقابله با دخالت خارجي در عراق 

آيت الله سيستاني از دولت جديد اين کشور خواستند اجازه دخالت خارجي را در روند تشکيل دولت ندهد.
به نوشته روزنامه اماراتي الاتحاد ، آيت الله  سيد علي سيستاني ، از مراجع عالي قدر شيعه در عراق، تشکيل دولت عراق را بدور از هرگونه دخالت خارجي خواستار شد.
يک مقام نزديک به دفتر آيت الله سيستاني گفت: آيت الله سيستاني خواستار تشکيل دولتي با حضور وزيراني شايسته شد که بدور از منافع شخصي شان به مردم خدمت کنند و اجازه دخالت خارجي را در امور دولتي ندهند.
محمد اسحاق الفياض، از مراجع ديگر ديني عراق که در نجف است، گفت اوضاع کنوني مردم عراق فاجعه آميز است.
وي عنوان داشت:  اين وضع ما را بر آن مي دارد که صداي خود را بالا ببريم تا گروه هاي مسوول به حل بحران بپردازند و به مردم خدمت رساني کنند.
همچنين روزنامه الشرق- چاپ قطر- نوشت: نمايندگان فراکسيون هاي سياسي عراق روز پنجشنبه در بغداد نشستي را با هدف بررسي تشکيل کميته هاي پارلماني و اختيارات رئيس پارلمان برگزار کردند که طي آن بر سر تشکيل 26 کميته پارلماني و همچنين قانون شوراي ملي سياست هاي عالي توافق کردند.
در همين حال اين روزنامه نوشت:  نوري المالکي، نخست وزير عراق، طارق نجم السعداوي رئيس دفترش را نامزد احراز پست سازمان اطلاعات عراق کرده است. وي علت اين امر را تلاش السعداوي در بازسازي ساختار سازمان اطلاعات عراق طي دو سال اخير عنوان کرد.
المالکي همچنين از فهرست العراقيه خواست نامزد معاون رئيس جمهور را معرفي کنند.
منابع آگاه گفتند: نام صالح مطلق، عضو العراقيه براي احراز اين پست مطرح است.
روزنامه اماراتي البيان نيز نوشت:  فراکسيون صدر خواستار نقش بيشتر در دولت جديد عراق هستند.
حکيم الزاملي، يک مقام برجسته صدر اظهار داشت: هيچ خط قرمزي در برابر تصدي جريان صدر بر وزارت خانه هاي دولت جديد وجود ندارد.


 افزايش تهديدها عليه ويکي ليکس 

سايت سازمان افشاگر و بحث برانگيز ويکي ليکس بعد از آن که به خاطر حملات سايبري توسط شرکتي که خدمات دامنه اينترنتي ، به آن ارائه مي داد، بسته شده بود، بار ديگر آنلاين شده است. خدمات دامنه اينترنتي جديد اين سايت اکنون توسط يک شرکت سوئيسي ارائه مي شود.
شرکت قبلي،net.EveryDNS ، که آمريکايي است، گفته بود که خدمات رساني به ويکي ليکس را متوقف کرده چون اين سايت به طور گسترده مورد حملات سايبري بوده است. سازمان ويکي ليکس عملا آدرس اينترنتي خود را از دست داده بود و تقريبا غيرفعال شده بود. سايت ويکي ليکس در روزهاي اخير بارها از سوي هکرهاي رايانه اي مورد حمله بوده است.
دادگاه عالي سوئد درخواست وکلاي "جوليان آسانژ"، بنيانگذار وب سايت ويکي ليکس، براي لغو دستور بازداشت او را کرده است.  پيش تر دادگاهي در سوئد به اتهام تجاوز، زورگويي و آزار جنسي دو زن سوئدي براي آسانژ حکم بازداشت صادر کرده بود.
جوليان آسانژ اين اتهام ها را رد مي کند و مي گويد انگيزه اين تعقيب قضايي، تخريب شخصيت اوست.
وکلاي آسانژ از دادگاه عالي سوئد درخواست لغو اين حکم بازداشت را داشتند که پنجشنبه اين درخواست رد شد.
آسانژ 39 ساله در "کويينزلند" استراليا به دنيا آمده و به گفته يکي از سخنگويان ويکي ليکس، در روزهاي اخير و به دنبال آن که چند بار به مرگ تهديد شده، ناچار است کمتر در انظار عمومي ظاهر شود.
در حال حاضر معلوم نيست بنيانگذار ويکي ليکس در کجا بسر مي برد، اما چند روزنامه انگليسي گزارش دادند که او در حال حاضر در انگليس است.
اينترپل (پليس بين الملل) روز چهارشنبه 1 دسامبر 2010 براساس حکم دادگاه سوئد از کشورهاي عضو اين سازمان خواست او را بازداشت کنند.
تصميم اينترپل در صدور "اعلان قرمز" عليه آسانژ در روز چهارشنبه و با استناد به درخواست دولت سوئد اتخاذ شد. يک مقام بلندپايه وزارت خارجه آمريکا گفته است که اين افشاگري ها به توانايي آمريکا در پيشبرد روند ديپلماسي خود لطمه جدي وارد کرده است، اما رابرت گيتس وزيردفاع آمريکا معتقد است که در تحليل نهايي ضرر افشاگري هاي ويکي ليکس بر سياست خارجي آمريکا ناچيز بوده و در قواعد آن تغييري نخواهد داد.
همان گونه که رابرت گيتس هم اشاره کرده است، کشورهاي جهان نه از روي ميل بلکه از روي ضرورت با آمريکا ارتباط برقرار مي کنند و حتي باور ندارند که اين مراودات الزاما پنهان باقي خواهد ماند، چرا که هميشه افشاگري هايي وجود داشته است، گرچه نه به ميزاني که از سوي ويکي ليکس صورت گرفته است.
اسناد افشا شده پيام هاي ديپلماتيک آمريکا هم چنين اين نکته را روشن مي کند که آمريکا در جهاني که پر از مشکلات مختلف است و با در نظرگرفتن اين که قدرتش بطور نسبي رو به کاهش گذاشته است، به کمک کشورهاي ديگر نياز دارد.


 شکست نشست سازمان امنيت اروپا 

نشست دو روزه سران کشورهاي سازمان امنيت و همکاري اروپا بدون نتيجه ايي مشخص در آستانه، پايتخت قزاقستان در روز پنج شنبه (2 دسامبر11/ آذر) به پايان رسيد. کشورهاي عضو براي دستيبابي به يک بيانيه پاياني تلاش هاي زيادي کردند، اما در مورد مضمون عملي آن به توافق نرسيدند. درخواست عبدالله گل، رئيس جمهور ترکيه درباره توافق در زمينه هاي مشخص نيز موفقيت آميز نبود. 
گرچه اين اجلاس، نخستين نشست رهبران کشورهاي عضو پس از سال 1999 ميلادي بود، اما اختلافات و منافع متناقض کشورهاي عضو، از تصويب اهداف عملي و مشخص جلوگيري کرد. شرکت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ديميتري مدودف، رئيس جمهور روسيه و هيلاري کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا اميد به اين نشست را بيشتر مي کرد، اما سفر اين مقامات پيش از روز دوم اجلاس، حاکي از عدم توافق بر سر مسايل اصلي بود.
ميخائيل ساکاشويلي، رئيس جمهور گرجستان تهديد کرد که اگر در بيانيه پاياني از "انتقاد شديد" به روسيه بر سر اشغال اوستياي جنوبي و آبخاز کاسته شود، از وتوي خود استفاده خواهد کرد. اغلب کشورهاي غربي از اعتراض گرجستان به حضور نيروهاي نظامي روسيه در مناطق اشغالي پشتيباني کردند.


 اخبار کوتاه 

بازداشت سران القاعده عراق

الجزيره: وزير کشور عراق از دستگيري 39 عضو گروه تروريستي "دولت اسلامي عراق" که وابسته به القاعده است، خبر داد.گروه دولت اسلامي عراق چندين عمليات انفجار خودروي بمب گذاري شده و حملات عليه پليس را صورت داده است و عاملان انتحاري را از خارج جذب کرده و در خصوص حملات عليه وزارتخانه ها توطئه چيني کرده است.

جراحي ملک عبدالله

آسوشيتدپرس: ملک عبدالله، که در آمريکا بستري است، روز جمعه تحت عمل جراحي طولاني مدت قرار گرفت. پزشکان، نه روز پيش، براي ترميم يکي از ديسک هاي آسيب ديده کمر پادشاه سعودي، يک رشته عمليات جراحي روي او انجام دادند. جراحان مي کوشند تا در ادامه جراحي هاي قبل، چندين مهره ستون فقرات ملک عبدالله را ترميم کنند. وضعيت پادشاه عربستان آينده رهبري عربستان سعودي را در ابهام فروبرده است.

آغاز رزمايش ژاپن و آمريکا

رويترز: آمريکا و ژاپن، ديروز بزرگترين رزمايش مشترک خود را با حضور 44 هزار نيروي نظامي و صدها فروند هواپيماي جنگي، در درياي ژاپن آغاز کردند. اين رزمايش با پايان يافتن رزمايش مشترک امريکا و کره جنوبي در درياي زرد آغاز شد، که با انتقاد و اظهار نارضايتي چين از انجام آن همراه بود. اين رزمايش که يک هفته به طول خواهد انجاميد، بيش از 34 هزار نيروي نظامي، همراه با 40 فروند کشتي و 250 فروند هواپيماي جنگنده ي آن کشور شرکت خواهند داشت.

درگيري پليس اوکراين و معترضان مالياتي

يورونيوز: پليس اوکراين  جمعه با يورش به گروهي از معترضين به طرح اصلاحات نظام مالياتي اين کشور که در ميداني در کي يف، پايتخت اين کشور چادر زده بودند، آنان را متفرق کرد. اين گروه از صاحبان مشاغل کوچک مي گويند که نظام مالياتي جديد به نفع شرکت ها و تجارتهاي بزرگ و به ضرر آنها است.

شکست حزب هائيتي

خبرگزاري فرانسه، "ژوزف لمبرت"، رئيس حزب "اينيته" با اعلام اين که اين حزب نتيجه انتخابات را در هر صورتي مي پذيرد، تائيد کرد که احتمال مي رود حزب حاکم در اين انتخابات شکست خورده باشد. مردم هائيتي يکشنبه براي انتخاب رئيس جمهوري جديد پاي صندوق هاي راي رفتند. حدود 20 تن نامزد انتخابات رياست جمهوري بودند.  دور دوم انتخابات در صورت لزوم 16 ماه ژانويه برگزار مي شود.

درخواست لاهه براي بازداشت عمرالبشير

دويچه وله: دادگاه بين المللي لاهه از جمهوري آفريقاي مرکزي خواست "عمر البشير"، رئيس جمهوري سودان را بازداشت و به اين دادگاه تحويل دهد.


اتهام رشوه گيري ديک چيني در نيجريه

بي بي سي: سازمان مبارزه با فساد اداري در نيجريه اعلام کرد که درصدد است به "ديک چني"، معاون رئيس جمهوري سابق آمريکا اتهام هايي در ارتباط با پرداخت رشوه توسط شرکت نفتي "هاليبرتون" وارد کند. اتهام هايي که به چني وارد خواهد شد در ارتباط با همان تحقيقاتي است که درباره قرارداد ساخت تاسيسات ويژه تبديل گاز طبيعي به مايع در جريان بوده است.

پايان سفر حريري به فرانسه

 السفير: نخست وزير لبنان در پايان سفر خود به فرانسه بر پايبندي اش به روند تلاش هاي عربستان و سوريه تاکيد کرد و افزود: بايد به اين تلاش ها فرصت دهيم تا به نتايجي برسد و طرف هاي ديگر نيز بايد به وظايف خود عمل کنند. سعد الحريري نخست وزير لبنان، روز پنجشنبه پاريس را به مقصد عربستان ترک کرد و ممکن است از عربستان براي کسب اطمينان از سلامت ملک عبدالله بن عبدالعزيز پادشاه عربستان، راهي نيويورک شود و پس از آن به طور رسمي به عمان سفر کند.