نسخه شماره 2503 - 1389/08/25 -


اجراي طرح امنيتي مشترک ويژه عيد قربان در شهرهاي نجف، کربلا و بابل

نوري المالکي پيشينه نامزدهاي احزاب براي تصدي وزارتخانه ها را خواستار شد
آغاز رايزني براي تشکيل کابينه


خروج نيروهاي آمريکا تا پايان 2014 از افغانستان


مرکل باعث دو دستگي شده است


ابراز نگراني قانونگذاران آمريکايي از اظهارات کرزاي


هشدار پترائوس نسبت به تضعيف استراتژي آمريکا در افغانستان


آمريکا هيچ گونه دسترسي به زرادخانه هسته اي پاکستان ندارد


اخبار کوتاه


 اجراي طرح امنيتي مشترک ويژه عيد قربان در شهرهاي نجف، کربلا و بابل  

پليس عراق در راستاي حفظ امنيت مراسم عيد قربان از اجراي يک طرح امنيتي مشترک در کربلا، نجف و بابل خبر داد.
به گزارش ايسنا، مسئول بخش وضعيت اضطراري در پليس عراق در گفت وگو با روزنامه فرامنطقه اي الحيات تاکيد کرد: يک طرح امنيتي مشترک در راستاي آمادگي براي برگزاري مراسم عيد قربان در شهرهاي کربلا، نجف و بابل اجرا مي شود.
وي گفت: هدف از اين طرح مشترک ممانعت از نقض امنيت است و بر همين اساس تدابير شديدي اتخاذ شده است.
وي از افزايش نيروهاي پليس در بازارهاي اصلي و فرعي، ممانعت از توقف خودرو ها در نزديکي مراکز خريد، ممانعت از ورود موتورسيکلت به داخل شهرها در زمان  ازدحام و هم چنين افزايش اقدامات اطلاعاتي جهت ممانعت از ايجاد فرصت براي تروريست ها به عنوان بخشي از طرح امنيتي مشترک در کربلا، نجف و بابل به مناسبت عيد قربان نام برد.  پليس کربلا نيز اعلام کرد: صدها مرکز ايست و بازرسي در مناطق مختلف اين شهر مستقر شده است.  وي از شهروندان خواست تا با سازمان هاي امنيتي عراق همکاري کرده و هر گونه مورد مشکوک را گزارش دهند. 
علي الغريري، فرمانده پليس کربلا به الحيات گفت: ما بيش از 400 مرکز ايست و بازرسي و گشت زني در کربلا مستقر کرده ايم و اين اقدام در راستاي طرح امنيتي براي عيد قربان صورت گرفته است.  فرمانده پليس کربلا از شهروندان عراقي و زائران خواست تا هر گونه مورد مشکوک را گزارش دهند و خاطر نشان کرد که نقش آنها کم  اهميت تر از نقش نيروهاي پليس نخواهد بود. 
وي هم چنين پيش بيني کرد که بيش از يک ميليون زائر از عتبات عاليات بازديد کنند.  فرمانده پليس نجف هم چنين از استقرار بيش از 34 هزار نيروي امنيتي براي حفظ امنيت مراسم عيد قربان خبر داد.


 نوري المالکي پيشينه نامزدهاي احزاب براي تصدي وزارتخانه ها را خواستار شد
 آغاز رايزني براي تشکيل کابينه 

 پس از تعطيلات عيد قربان گروه هاي سياسي عراق رايزني ها در باره توزيع پست ها در وزارت خانه هاي دولت جديد را آغاز مي کنند و اين در حالي است که نوري المالکي از اين گروه ها خواسته است پيشينه نامزدهاي خود براي وزارتخانه ها را ارائه دهند.
به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه عراقي الصباح، يک منبع در ائتلاف ملي عراق اظهار داشت: نامزدهاي وزارتخانه هاي امنيتي به ويژه وزارت دفاع و وزارت کشور از تکنو کرات ها خواهند بود و نامزدهاي شايسته اي براي پست هاي خدماتي جهت جلوگيري از تکرار تجارب گذشته انتخاب خواهند شد.
اين منبع افزود:  نوري المالکي، نخست وزير عراق طي روزهاي آينده وقت خود را به بررسي رزومه هايي که گروه هاي عراقي پس از توزيع پست هاي دولتي بر اساس حق انتخاباتي ارائه مي دهند صرف خواهد کرد و نخست وزير مکلف به درخواست معرفي بيش از يک نامزد براي يک وزارت خانه مي باشد و در صورتي که اين نامزدها شايستگي يا تخصص هاي لازم را نداشته باشند امکان معرفي نامزدهاي ديگر نيز وجود دارد.
از سوي ديگر حسن السنيد، عضو اتحاد ملي تاکيد کرد: سران اين اتحاد، کميته عالي را براي تدوين مکانيزم توزيع پست ها براي شرکاي سياسي تشکيل داده اند. اين مکانيزم شامل معيارهاي يک وزير جهت عهده داري پست وزارت مي شود.
در همين راستا کمال الساعدي، از نمايندگان پارلمان تصريح کرد: دو محور اساسي براي توزيع پست ها ميان گروه هاي سياسي وجود دارد که شامل توافق سياسي و حق انتخاباتي مي شود.
از سوي ديگر عمار الحکيم، رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق در تماس تلفني با المالکي ابراز اميدواري کرد تلاش هاي وي براي تشکيل دولت با موفقيت همراه باشد.
عاليه نصيف، عضو فهرست العراقيه نيز اظهار داشت: وزارت خانه هايي که العراقيه اکنون به دنبال آنها است وزارت خانه هاي خدماتي است تا بتوانند به مردم خدمت کنند.
وي افزود که ائتلافش با توجه به امتيازاتي که براي کسب پست هاي کليدي در اختيار دارد به برخي پست هاي مهم دست يافته است.
در همين حال هاني عاشور، مشاور فهرست العراقيه در بيانيه اي از اقدام اين فهرست براي تهيه قانون خاص شوراي ملي سياست هاي راهبردي خبر داد.
وي افزود:  اين قانون به پارلمان، گروه هاي سياسي و نوري المالکي، نخست وزيرجهت موافقت با آن ارائه خواهد شد.
از سوي ديگر فاتح داروغايي از تلاش ائتلاف کردستان عراق براي کسب وزارت دارايي يا نفت به جاي وزارت خارجه در دولت جديد خبر داد.  در همين حال محمد سعدون الصيهود، از ائتلاف ملي در بيانيه اي اعلام کرد: گروه هاي سياسي بر اساس سيستم امتيازات در تشکيل دولت به پست هاي وزارت خانه اي دست خواهند يافت و ائتلاف ملي هيچ پستي را بدون اين حق به گروه هاي سياسي نمي دهد.
وي افزود:  برخي رسانه ها اخباري را منتشر کرده اند مبني بر اينکه المالکي براي مشارکت برخي گروه ها در دولت امتيازاتي را ارائه خواهد داد اما اين موضوع کاملا نادرست است و واقعيت ندارد.
فهرست العراقيه نيز در بيانيه اي اعلام کرد: همه گروه هاي تشکيل دهنده اين فهرست تحولات و تغييرات رخ داده در عرصه سياسي عراق را بررسي مي کنند تا در خصوص اصلاح روند سياسي خود تصميم گيري کنند.
اين بيانيه مي افزايد: فهرست العراقيه خواهان آن است که روند سياسي به سوي خروج از تقسيم بندي هاي طائفه اي حرکت کند و آشتي ملي واقعي، ايجاد موسسات براساس شايستگي ها و حرفه گري، کاربرد اصل مشارکت واقعي و توزيع متوازن اختيارات در قوه مجريه محقق شود.
 از سوي ديگر احمد داوود اوغلو، وزير خارجه ترکيه در تماس تلفني با جلال طالباني، رئيس جمهور عراق،  اسامه النجيفي، رئيس پارلمان و نوري المالکي ضمن تبريک انتخاب آنان براي اين پست ها، آنان را به تداوم گفت وگو با سران العراقيه فراخواند.
وي افزود: ترکيه هرآنچه در توان دارد براي ثبات عراق به کار مي گيرد.


 خروج نيروهاي آمريکا تا پايان 2014 از افغانستان  

فرستاده ويژه آمريکا به افغانستان و پاکستان در گفت وگو با جمعي از خبرنگاران در پاکستان گفت: نيروهاي جنگي آمريکا و ناتو تا پايان سال  2014 به تدريج از افغانستان خارج خواهند شد و واگذاري مسووليت ها به نيروهاي امنيتي افغان از اواسط سال جاري آغاز خواهد شد.
به گزارش ايسنا، به نقل از صداي آمريکا، ريچارد هالبروک ، نماينده ويژه آمريکا در افغانستان و پاکستان ، اذعان کرد، در رابطه با مساله تعهد ارتش آمريکا به افغانستان ، در منطقه سردرگمي وجود دارد.  اين در حالي است که هالبروک و ساير مقامات رسمي آمريکايي اصرار دارند که اين ماموريت جنگي احتمالا تا پايان سال  2014 پايان نخواهد پذيرفت.  نماينده ويژه آمريکا گفت: نيروهاي جنگي اصلي بايد تا چهار سال آتي،  يعني تا پايان سال  2014 تدريجا از افغانستان خارج شوند.  آغاز اين تغييرات با برخي عقب نشيني ها همراه خواهد بود که در آغاز ماه ژوئيه سال آتي صورت خواهد گرفت و اين روند تا پايان سال  2014 به اتمام خواهد رسيد.  اظهارات ريچارد هالبروک زماني منتشر شد که روزنامه واشنگتن پست مصاحبه اي را با حامد کرزاي، رئيس جمهور افغانستان ، به چاپ رساند که طي آن از آمريکا درخواست کرده که شدت و مشهود بودن عمليات نظامي اش در افغانستان را کاهش دهد.  رئيس جمهور افغانستان گفت، خواستار اتمام حملات شبانه ي نيروهاي عملياتي ويژه ي آمريکاست. اين حملات  عنصر کليدي استراتژي ضد فعاليت هاي شبه نظامي ارتش آمريکا محسوب مي شوند.


 مرکل باعث دو دستگي شده است 

رئيس حزب مخالف آلمان معتقد است که صدراعظم اين کشور باعث دو دستگي در آلمان شده است.
به گزارش ايسنا، زيگمار گابريل; رئيس حزب مخالف آلمان ضمن انتقاد از آنگلا مرکل صدراعظم اين کشور گفت که براي مرکل، حزب دموکرات مسيحي و قدرت شخصي وي مهم تر است.
به گزارش مجله ي آلماني اشپيگل در حالي که کنگره سالانه ي حزبي دموکرات مسيحي ها هنوز شروع نشده است رئيس حزب سوسيال دموکرات اين کشور از صدراعظم آلمان و رئيس حزب دموکرات مسيحي اين کشور انتقاد کرد که باعث دو دستگي در آلمان شده است.
گابريل گفت که صدراعظم منافع خود و حزبش را به منافع ملي ترجيح داده است.
وي گفت:  صدراعظم هميشه در حد رئيس حزب بوده و نه هرگز درحد يک صدر اعظم.
رئيس حزب مخالف افزود: اين صدر اعظم براي مردم زباله هاي هسته اي بيشتر و امنيت هسته اي کمتر به ارمغان آورد.  گابريل گفت: مرکل براي مردم آلمان، افزايش پرداخت ها در بخش بهداشت و درمان و خدمات درماني بدتري را به همراه آورد.
وي گفت: مرکل در کنگره ساله حزبي دموکرات مسيحي ها که طي ساعات آتي برگزار مي شود بار ديگر در صدد تاييد رهبري خود است.


 ابراز نگراني قانونگذاران آمريکايي از اظهارات کرزاي  

 رئيس جمهور افغانستان در مصاحبه اي هشدار داد که ارتش آمريکا بايد حجم عمليات هايش را کاهش دهد و از سطح امور نظامي خود در زندگي روزمره مردم افغان بکاهد که در غير اين صورت با خطر تشديد فعاليت هاي طالبان مواجه خواهد شد.
به گزارش ايسنا، اين اظهارات حامد کرزاي رئيس جمهور افغانستان که به نظر مي رسد مغاير با استراتژي آمريکاست، با نگراني از سوي قانونگذاران آمريکايي مواجه شد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، در همين حال سناتور جمهوري خواه ليندسي گراهام که اخيرا با کرزاي ديدار کرده بود گفت که از اظهارات کرزاي شوکه شده است.
وي به شبکه اي .بي.سي گفت: فرماندهان نظامي، من و کرزاي را در جريان جزئيات حملات شبانه قرار دادند و اعلام کردند که اين حملات تاثير چشمگيري بر طالبان و فعاليت هاي آنها دارد و هيچ اختلاف نظري ميان کرزاي و ژنرال پترائوس در مورد استراتژي عليه طالبان وجود نداشت.
سناتور گراهام تصريح کرد که اين واقع بينانه تر است تا براي سه سال ديگر در مورد طرح خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان صبر کنيم.  وي افزود، بايد به استراتژي ژنرال پترائوس براي حصول موفقيت اجازه حرکت رو به جلو داده شود. دستاورد هاي امنيتي آشکار هستند. ما در يک مسير درست قرار داريم. سال 2014 تاريخ درستي براي صحبت کردن در مورد آن است.
وي افزود: اين زماني است که کرزاي پيشنهاد داده که افغان ها در راس امور قرار خواهند گرفت و من از اين موضوع رضايت دارم که مي شنوم باراک اوباما در مورد سال 2014 سخن مي گويد.
سناتور گراهام تصريح کرد که پايان حملات شبانه فاجعه خواهد بود.


 هشدار پترائوس نسبت به تضعيف استراتژي آمريکا در افغانستان  

فرمانده نيروهاي ناتو در افغانستان به مقامات افغان هشدار داد، انتقاد علني اخير کرزاي در مورد استراتژي آمريکا خطرات جدي از جمله تضعيف پيشرفت ها در جنگ را در پي داشته و موقعيت وي (پترائوس) را غير قابل دفاع خواهد کرد.
به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، مقامات افغان و آمريکا اظهار کردند، ژنرال ديويد پترائوس، فرمانده آمريکايي نيروهاي ناتو در افغانستان، از انتقاد حامد کرزاي، رئيس جمهور اين کشور در گفت وگو يش با اين روزنامه در مورد کاهش عمليات  نظامي و پايان عمليات ويژه آمريکا در جنوب افغانستان که به گفته مقامات ناتو طي آنها صدها نيروي طالبان در ماه هاي اخير کشته يا دستگير شده اند، اظهار تعجب و نااميدي کرد.
پترائوس در جلسه اي با اشرف قاني که مسووليت طرح دولت براي انتقال مسووليت ها از ائتلاف به نيروهاي افغان را بر عهده دارد، در اشاراتي گفت، با وجود اظهارات کرزاي، نيروهاي آمريکايي نمي توانند به عمليات هاي خود ادامه دهند.
حملات شبانه، قلب استراتژي پترائوس براي مبارزه با شبه نظاميان و اميد اساسي وي براي نشان دادن پيشرفت در جنگ در هنگام بازبيني موقعيت افغانستان در ماه آينده است.
مقامات ناتو، گزارش ها در مورد تهديد پترائوس به کناره گيري را رد کرده اند، اما يک ديپلمات امور خارجه در کابل گفت: راهي که کرزاي پيش گرفته و همچنين اظهارات وي، نه فقط تلاش هاي پترائوس بلکه تلاش هاي جامعه بين المللي را نيز ناديده گرفته است.
يک مقام ارشد نظامي ناتو اظهار کرد:پترائوس هيچگاه به صورت دقيق تهديد به کناره گيري نکرده است، اما اظهاراتش به اشرف قاني منعکس کننده تمايلش براي اين موضوع است که مردم افغانستان حساسيت موقعيت را درک کنند.
اين مقام گفت: به ما اطمينان داده شده که کرزاي کاملا از استراتژي مشترک حمايت مي کند و نيروهاي افغان نيز مانند ما تمايل دارند مسئوليت ها را بر عهده بگيرند و همچنين اين که ما در کنار يکديگر براي برطرف کردن نگراني هاي کرزاي تلاش کرده و مي کنيم.
پترائوس در جلسه روز يکشنبه با حامد کرزاي شرکت نکرد و سخنگوي کرزاي نيز کنفرانس خبري برنامه ريزي شده را لغو کرد.
مقامات ائتلاف تحت امر آمريکا اميدوارند، آغاز رسمي تحويل مسووليت هاي امنيتي به نيروهاي افغان به کرزاي اين اجازه را بدهد تا به اين موضوع اذعان کند که نگراني هايش در مورد کاهش حضور نظامي خارجي مورد توجه قرار گرفته است.
مناطقي که براي انتقال مسووليت هاي امنيتي مناسب شمرده شده به دولت افغان تحويل داده شده و کرزاي در ماه هاي آينده ليست آنها را اعلام خواهد کرد.
ناتو تاکيد کرده است که تصميمات انتقال مسئوليت ها از تصميمات اعضاي ائتلاف براي عقب نشيني تمام نيروهايشان از افغانستان جداست.
اوباما متعهد شده که نيروهاي آمريکايي را که اکنون تعدادشان به 100 هزار تن مي رسد تا ماه ژوئيه 2011 از افغانستان خارج کند. اين در حالي است که دولت آمريکا اعلام کرده ميزان و سرعت اين عقب نشيني به شرايط موجود بستگي دارد.
بسياري از مقامات ائتلاف اظهار کردند، به اظهارات تحريک کننده رئيس جمهور افغانستان عادت دارند و فکر مي کنند از آنها براي مورد خطاب قرار دادن مردم استفاده مي شود. اما ساير مقامات نگرانند که چنين اظهاراتي قصد نيروهاي ناتو را براي ماندن در افغانستان دچار خلل کند.


 آمريکا هيچ گونه دسترسي به زرادخانه هسته اي پاکستان ندارد 

پرويز مشرف  از تصميم خود براي جلوگيري از بازجويي عبدالقدير خان  توسط ماموران سرويس هاي اطلاعاتي آمريکا دفاع کرد.
به گزارش ايسنا، پرويز مشرف ، رئيس جمهور سابق پاکستان، در مصاحبه با روزنامه واشنگتن تايمز گفت که عبدالقديرخان پدر بمب هسته اي پاکستان که سال گذشته از بازداشت خانگي آزاد شده است،  در نقش اصلي خود در ساخت اولين بمب اتمي براي پاکستان اغراق کرده است.
وي در ادامه گفت:  ما او را مورد بازجويي قرار داده ايم و اطلاعات به دست آمده را در اختيار آمريکايي ها قرار داده ايم. اگر شما مي گوييد که پاکستان قادر به بازجويي صحيح از عبدالقديرخان نيست، اين يک تفکر اشتباه و توهين آميز است. اگر هم اين حرف شما معني اش اين است که ما به شما اطلاعات غلط مي دهيم اين اصلا قابل پذيرش نيست و توهيني به همه مردم پاکستان است.
حمايت اسلام اباد از عبدالقديرخان و نقش وق در فروش فن آوري هسته اي به ليبي ، چين و کره شمالي يکي از اختلافات جدي ميان آمريکا و پاکستان است.
آمريکا مدعي است که اقدامات وي از سال 1940 تاکنون باعث گسترش تکنولوژي هسته اي در جهان شده است.
عبدالقديرخان که يک متخصص متالورژي بوده است ، متهم به ايجاد شرکت هاي مختلف و حساب هاي بانکي غيرمعتبر در اروپا، خاورميانه و جنوب آسيا به منظور دستيابي به تجهيزات و فن آوري هاي مورد نياز براي ساخت بمب هسته اي است.
اين موضوع در دوره رياست جمهوري پرويز مشرف در سال 2003 زماني که آمريکا و ايتاليا يک کشتي حامل تجهيزات ساخت سانتريفوژهاي هسته اي را به مقصد ليبي متوقف کردند، فاش شد.
توقيف اين کشتي سبب فاش شدن برنامه هسته اي ليبي و برچيده شدن آن شد و طي آن مدارکي از دخالت مستقيم عبدالقديرخان در اين برنامه به دست آمد.
عبدالقديرخان در پنج فوريه سال 2004 در تلويزيون دولتي پاکستان به دست داشتن در انتقال تکنولوژي هسته اي به ليبي، کره شمالي و ديگر کشورها اعتراف کرد. فرداي آن روز وي توسط پرويز مشرف مورد عفو قرار گرفت و تا تاريخ شش فوريه سال 2009 در حبس خانگي به سر برد.
پرويز مشرف بر اين عقيده است که عبدالقديرخان در نقش خود در دستيابي به فناوري و اطلاعات مورد نياز براي ساخت سلاح هسته اي پاکستان اغراق کرده است.
پرويز مشرف در پاسخ به اين سوال که آيا با گذشت زمان شبکه هسته اي عبدالقديرخان دوباره احيا نخواهد شد؟ گفت که بايد اين ذهنيت و سابقه را اصلاح کرد.
به گفته وي، اين شبکه عظيم متعلق به عبدالقديرخان نبوده بلکه اين شبکه به دولت و سرويس هاي اطلاعاتي پاکستان تعلق داشته است.
وي اظهار داشته که اطلاع دقيقي از اين که عبدالقديرخان شخصا اسرار هسته اي را به ليبي و کره شمالي فروخته باشد ندارد،  اما وي مي گويد اگر عبدالقديرخان شبکه نقل و انتقال تجهيزات هسته اي هم داشته باشد، شبکه اي که انرژي هسته اي و سلاح هسته اي را در اختيار پاکستان قرار داد متعلق به دولت اين کشور بوده است.


 اخبار کوتاه 

آتش سوزي پايگاه نظاميان آمريکا در افغانستان

منابع خبري گزارش مي دهند که پايگاه نظاميان آمريکايي در ولايت «کنر» افغانستان دچار آتش سوزي شده است.  به گزارش ايلنا به نقل از بي بي سي، پايگاه نظاميان آمريکايي در «اسعد آباد»، مرکز ولايت کنر واقع است و آتش سوزي از محل ذخيره مواد سوختي آغاز شده و به بعضي ديگر از قسمت هاي پايگاه سرايت کرده است.  نظاميان آمريکايي هنوز درباره دلائل اين آتش سوزي اظهارنظري نکرده اند اما برخي منابع افغان در منطقه گفته اند که اين آتش سوزي، تصادفي و ناشي از حريق در انبار سوخت پايگاه بوده است.

درخواست روسيه، هند و چين
  براي  از سرگيري گفت وگوهاي شش جانبه

وزراي خارجه روسيه، هند و چين طي بيانيه مشترکي از سرگيري گفت وگوهاي شش جانبه خلع سلاح هسته اي کره شمالي را خواستار شدند.  به گزارش ايلنا به نقل از نووستي، «سرگئي لاوروف»، وزير خارجه روسيه، «اس ام کريشنا»، وزير خارجه هند و«يانگ جيه چي»، وزير خارجه چين بعد از ديدار خود با تاکيد بر اهميت حفظ صلح و ثبات در شبه جزيره کره، از کشورهاي حاضر در گفت وگوهاي شش جانبه کره شمالي خواستند تا براي از سرگيري هر چه سريع تر اين مذاکرات تلاش کنند.

5 کشته  وزخمي در پاکستان

پليس پاکستان اعلام کرد که انفجار بمب در نزديکي خانه يکي از سران قبيله اي مخالف طالبان در شمال غرب اين کشور، دو کشته و سه مجروح بر جاي گذاشت.  به گزارش ايلنا به نقل از آسوشيتدپرس، پليس پاکستان اعلام کرد که انفجار بمب در نزديکي منزل يکي از رهبران مخالف طالبان پنج کشته و زخمي بر جاي گذاشت و احتمال مي رود اين انفجار با هدف حمله به فرزند رهبر سابق قبيله اي که وعده داده بود ماموريت پدر خود در مبارزه با افراط گرايان را دنبال مي کند، طرح ريزي شده باشد.

12 کشته و زخمي در شمال موصل 

بر اثر دو انفجار در شمال شهر موصل دست کم 12 تن کشته و زخمي شدند.  به گزارش ايلنا به نقل از رويترز،  يک منبع آگاه در استان «نينوا» در شمال عراق اعلام کرد که دست کم دو غير نظامي براثر انفجار دو خودروي بمب گذاري شده کشته و ده تن ديگر زخمي شدند.  اين مقام مسئول عراقي که نخواست نامش فاش شود، ادامه داد: «بر اثر اين دو انفجار دو غير نظامي کشته و ده تن ديگر زخمي شدند و احتمال افزايش شمار قربانيان اين انفجارها نيز موجود دارد.»

پرخطرترين کشورهاي تروريستي جهان 

گروه مشاور متخصص در ارزيابي خطر جهاني تروريسم اعلام کرد که سومالي با بالاترين درجه خطر تروريسم مواجه است به طوري که از افغانستان، عراق و پاکستان نيز پيشي گرفته است.  به گزارش ايلنا به نقل از آسوشيتدپرس، گروه انگليسي «ميپلکرافت» که مشاور موسسات بين المللي است، 196 کشور را در رابطه با تروريسم به کشورهاي پرخطر تا کم خطر، درجه بندي کرده است که بر مبناي آن سومالي در صدر فهرست و به دنبال آن پاکستان، عراق، افغانستان و مناطق فلسطيني قرار دارند.

تظاهرات در مسکو 

پس از وقوع يک سلسله از حملات به خبرنگاران، حدود 200 نفر با تقاضاي توقف حملات به روزنامه نگار ان روس و فعالان، در مرکز مسکو تظاهرات کردند.  به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين تظاهرات به ياد يک روزنامه نگار به نام ميخاييل بکتوف برگزار شد که اهل حومه شهر مسکو بود; وي دو سال پيش مورد حمله قرار گرفت که موجب شد به مدت چندين ماه به کما برود و ناگزير يک پا و انگشتانش قطع شد.

پيروزي سوسياليست هاي يونان

سوسياليست هاي حاکم يونان در انتخابات شهرداري در دو شهر بزرگ اين کشور طي 24 سال گذشته پيروز شده اند که اين امر دستاورد هاي آنها را در انتخابات دولت هاي محلي افزايش مي دهد.  به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، جورجيو کامينيس و يانيس بوتاريس، دو تن از کانديدا هاي شهرداري تحت حمايت سوسياليست ها در آتن و شهر شمالي تسالونيکي پيروز شدند و براي اولين بار از سال 1986 پيروزي را از دست محافظه کاران خارج کردند.

محافظه کاران در راس ترميم کابينه فرانسه

 کاخ اليزه به طور رسمي تشکيل دولت جديد فرانسه به رياست فرانسوا فيون را اعلام کرد.  به گزارش ايسنا، در کابينه جديد فرانسه چهره هاي جديدي هم چون آلن ژوپه، نخست وزير سابق و ميشله آليو ماري ديده مي شود.  آلن ژوپه قرار است به جاي هرو مورن در سمت وزير دفاع فعاليت کند و آليو ماري وزير خارجه جديد فرانسه خواهد شد.  وزيران خارجه، کار، ورزش و وزير امور سياست هاي شهري از دولت کنار رفتند.  خاوير برتراند، دبير کل سابق حزب اتحاديه براي جنبش مردمي کانديداي تصدي وزارت کار و اشتغال زايي و سلامت شد. در ترميم کابينه فرانسه وزراي اقتصاد و بودجه در سمت هاي خود ابقا شدند و وزير امور بودجه همچنين به عنوان سخنگوي دولت فعاليت خواهد کرد.