نسخه شماره 2503 - 1389/08/25 -


همايون خرم بعد از ده سال موسيقي گلها را به صحنه مي برد


اجراي عمومي نمايش هاي شهرستاني در تئاترحقيقت


تفنگ

26 آبان سالگرد درگذشت نيکو خردمند
مادر بزرگ، خداحافظ


عيد قربان آمد اي جانم به قربان تو باد


سنجش اعمال


طرح اماني کتاب راهي براي رايگان کردن کتابخواني


اخبار کوتاه


سراي فرهنگ


 همايون خرم بعد از ده سال موسيقي گلها را به صحنه مي برد 

همايون خرم به همراه گروه خود بعد از ده سال با اجراي کنسرت خود، نوستالژي برنامه موسيقي گل ها را تداعي مي کند. در نشست خبري که صبح ديروز با حضور همايون خرم آهنگساز و نوازنده ويلن و مسعود شجاعي مدير موسسه فرهنگي هنري گلچين آواي شرق در کانون ادبيات ايران برگزار شد، همايون خرم گفت: من از کودکي به موسيقي عشق پيدا کردم و در تمام مدت زندگي آنچه فراروي من بوده عشق به موسيقي بوده است. من عاشقانه صدا و موسيقي را از صبا آموختم و هر آنچه که براي من در تمام اين سال ها پيش آمده همه از سر عشق به اين هنر بوده است. اين نوازنده ويلن ادامه داد: موسيقي ما يک حالتي در شنونده ايجاد مي کند که به نوعي دريافت دقيق است لذا اهل موسيقي اگر اين مسير را طي کرده باشد تمام مکنونات را به مخاطب منتقل مي کند. وي در خصوص اجراي قطعات اين کنسرت گفت: تمام قطعات اين کنسرت را قبلا در برنامه گل ها اجرا کرده ايم که اميدوارم من آن توانايي را داشته باشيم که بتوانم همان کارهاي گذشته را به خوبي به مخاطب ارائه کنم.چرا که معتقدم موسيقي در لحظه شکل مي گيرد و هر آنچه که هست انرژي اش از مخاطب به سوي ما بر مي گردد. خرم اظهار داشت: من از ابتدا روي طراحي کار فکر کردم و با توجه به خواسته مردم عزيزمان و خصوصا جوان هايي که اجراي زنده اين کارها را نديده اند، به اين نتيجه رسيدم که شايد خوب باشد کارهاي گذشته را ارائه دهم. خالق قطعه رسواي زمانه ادامه داد: قطعاتي چون تو اي پري کجايي، امشب در سر شوري دارم، رسواي زمانه و ... را در اين کنسرت اجرا خواهيم کرد. وي در خصوص دکلمه آثار توسط ژاله صادقيان گفت: در برنامه گل ها موسيقي تلفيقي از شعر و موسيقي بود و اين دو هنر ارتباط تنگاتنگي با هم داشتند بر اين اساس من واقعا به حضور دکلمه در کار رسيدم و دوست داشتم همانند همان برنامه گلها کارها عينا تکرار شوند. اين آهنگساز با اشاره به عدم حضور خواننده در اين کنسرت افزود: کنسرت هايي که تاکنون ديدم مرتبا با خواننده ارائه  شده و اين در حالي است که موسيقي خودش حرفي براي گفتن دارد. خود موسيقي بيانگر احساس انسان است و به اين خاطر ما نيز از خواننده بهره نبرديم و با دکلمه اشعار، آثار را ارائه مي دهيم.من معتقدم اجراي بدون کلام اين آثار يک مجموعه کلي را از نظر احساسي براي مخاطب بيان مي کنند.  همايون خرم در پايان صحبت هاي خود در خصوص ساز بندي اين کار گفت: ويلن يک سازي است که سال هاي سال و حدود بيش از 70 سال پيش به ايران آمده ولي استادي همانند ابوالحسن صبا با اجراي آثار ايراني آن را کاملا ايراني کرد به طوري که اين ساز مي تواند نسبت به ساز هاي ديگر سه گاه را بهتر اجرا کند. من معتقدم حتي اگر سازي از چين بيايد و بتواند بيات ترک را به خوبي اجرا کند اگر از آن استفاده نکنيم به موسيقي ايراني جفا کرده ايم.


 اجراي عمومي نمايش هاي شهرستاني در تئاترحقيقت 

دبير جشنواره تئاتر حقيقت با عنوان اين مطلب که تفاوت اين جشنواره با جشنواره هاي ديگر، اجراي عمومي نمايش ها در شهرستان هاست، گفت: نمايش هاي شهرستاني شرکت کننده در جشنواره تئاتر حقيقت در شهرهاي خود به اجراي عموم مي رسند. نشست خبري اولين جشنواره تئاتر حقيقت با حضور «علي موذني» دبير جشنواره و «مهدي حاجيان»  و «عظيم موسوي» برگزار شد.  در اين نشست علي موذني در جمع خبرنگاران گفت: يکي از تفاوت هاي اين جشنواره با ديگر جشنواره هاي تئاتري اين است که آثار شرکت کننده در جشنواره  در استان ها و شهرهاي اطراف خود اجراي عمومي خواهند داشت. وي ادامه داد: اين پيشنهادي بود که به مديريت ارائه دادم تا در جشنواره فضايي ايجاد شود تا هر استان نمايشي را که در جشنواره اجرا مي کند در شهر خود نيز به اجراي عمومي برساند تا مردم نيز از نمايش استفاده کنند.
وي به سالن هاي موجود براي اجراي نمايش در جشنواره اشاره کرد و بيان داشت: نمي توانيم از همه سالن هاي نمايشي استفاده کنيم و تنها پنج سالن را براي اجرا در نظر گرفته ايم و امسال را سال توليد نمايش نام گذاشتيم. موذني درباره نمايش هايي که در تهران اجرا مي شوند نيز گفت: اجراي نمايش ها مانند ديگر اجراهاست و هيچ امتيازي ندارد مگر آن که در اين جشنواره پذيرفته شده است. سعي ما اين است که از اجراها و نمايش هاي شرکت کننده در اين جشنواره حمايت کنيم و هدف ما اجراي عمومي نمايش ها در ديگر شهرستان هاست و اين رويکرد تازه اي است که مي توان به آن اشاره کرد. در ادامه اين نشست درباره زمان و مکان اجراهاي بخش صحنه اي سئوال شد که حاجيان (مسئول دائمي دبيرخانه هاي جشنواره مرکز هنرهاي نمايشي) در اين بخش گفت: برخي گروه هاي نمايشي صلاح دانستند که بعد از عيد قربان اجرا داشته باشند و نام نمايش ها مشخص است اما هنوز جدول آماده نشده و ظرف دو روز آينده اعلام خواهد شد. به گزارش فارس، در اين نشست از بودجه جشنواره نيز پرسيده شد که به مسئولان برگزاري جشنواره به آن پاسخي ندادند و گفته شد که سعي شده تمام گروه هاي نمايشي حق خود را بگيرند و همچنين گروه هاي شهرستاني نيز با انجمن هنرهاي نمايشي طرف حساب هستند و جشنواره پول را به حساب انجمن ريخته و گروه پول خود را از انجمن مي گيرند.


 تفنگ 
نويسنده : مجتبي کاوه

شاهد مردي لذت جو و اهل کيف بود«کار و بار او پررونق بود و وضع مالي خوبي داشت»  بهترين تفريحش اين بود که روزهاي تعطيل به شکار برود. يک تفنگ دولول رمينگتون داشت که برايش جواز هم گرفته بود. هرچه همسرش به او مي گفت دست از کشتن حيوانات بيچاره بردارد به گوش او نمي رفت.
يک روز يکي از دوستانش يک قاچاقچي به او معرفي کرد که يک تفنگ جنگي دوربرد براي فروش داشت. شاهد با خودش فکر کرد: چوب خوب!  ديگه از يه کيلومتري هم مي تونم بزهاي کوهي رو هدف بگيرم، و تفنگ را خريد. آخر هفته تفنگ رابرداشت و زد به کوه. بعد از چند ساعت پياده روي و کمين کشيدن بالا خره يک دسته بز کوهي انسان حرف مي زند به تفنگ گفت: وقتشه نشون  بدي پولمو حروم نکردم و ماشه را کشيد.
تفنگ فرسوده بود و با اينکه با ظاهر ايرادي نداشت، پر از ترک هاي خيلي ريز بود. گلوله هم منفجر شدن گلوله در تفنگ همان، برخورد کردن چند تا ترکش ريز و درشت به سر و صورت شاهد همان و نابينا شدن او تا پايان عمر همان.        


 26 آبان سالگرد درگذشت نيکو خردمند
 مادر بزرگ، خداحافظ 
نويسنده : نيما بهدادي مهر

نسل قديم بازيگري با تفکر اصيل و روح صيقل داده شده در فضاي جان بخش تئاتر، داراي شاخص هايي والا  چون مردمي بودن و اعتبار هنري هستند و اين ويژگي بيش از هر چيز ناشي از دوري اجراهاي آنها از تکلف و پيچيدگي است و اين مولفه منحصر به فرد يعني بازتابش تصويري انسانيت در قاب هنر و رسانه، چنان بازي هاي اين گروه را داراي وزنه هنري مي کند که پايداري يک اثر در تفکر اجتماعي و ماندگاري بازيگران آن اثر در حافظه ديداري جامعه را به دنبال دارد.
از اين زاويه بي شک جميله شيخي، فرخ لقا هوشمند، مهري مهرنيا، پروين سليماني، حميده خيرآبادي و نيکو خردمند به عنوان تصويرگران نقش مادر و مادر بزرگ در سينما و تلويزيون از جايگاهي ويژه در بازيگري برخوردارند و راحتي اجرايي و صميميت ذاتي نقش هاي آنها، چنان در قالب شمايل هنري اين بازيگران ادغام شده که گويي از ابتداي ورود به اين عرصه براي چنين نقش هايي آفريده شده بودند.
از اين منظر نيکو خردمند که بازي درخشانش در «پرده آخر» همچنان از وجوه تکنيکي و حسي قابليت تحليل و ارزيابي فني را دارد در مجموعه «دزدان مادر بزرگ» چنان جلوه گر مي شود که درهنگام اعلا م رسانه اي خبر فوت وي، اکثر تيترها مضمون «مادر بزرگ سيماي ايران از بين ما رفت» را در برداشت و خروجي سايت ها و خبرگزاري ها و صفحه اول روزنامه ها پيام وداع با مادر بزرگ سينماي ايران را منعکس مي کرد.
نيکو خردمند مادربزرگ روياهاي هنري نسلي بود که با مجموعه «دزدان مادربزرگ» به شمايلي حقيقي از ارزش هاي وجودي بزرگان خانواده مي رسيد و مادربزرگي مهربان و متدبر را جلوه گر مي ساخت که آرزوي داشتنش به بخشي از خواسته هاي دروني نسل ما بدل شده بود و اينک در سالگرد درگذشت وي تنها مي توانم بگويم «مادربزرگ خداحافظ».


  عيد قربان آمد اي جانم به قربان تو باد 
نويسنده : ناصر يمين مردوخي کردستاني

عيد قربان آمد اي جانم به قربان   تو باد
جان من اي همدم  من برخي جان تو باد
عيد قربان است و بهتر نيست زين عيدي مرا
در چنين عيدي  دل و جانم به قربان تو باد
سر چه باشد  تا نثار  مقدم جانان کنم
جان ناچيزم  چو اسمعيل ارزان تو باد
ننگم آيد در برت حرفي زما و من زنم
هرچه ما راهست  يا رب جمله  از آن تو باد
گر مرا  شمس و قمر  روزي  تباريکي کشد
پايدار  از بهر من  نور درخشان تو باد
من بسي در حيرتم زان حسن و خوبي   و کمال
تا ابد  اي کاش  جان مبهوت و حيران تو باد
تو گل  من هستي  و پائيز  در راه  تو نيست
طاير جان و دل من مرغ خوشخوان تو باد
اي خدا  در عيد قربان  اين بهين روز عزيز 
جان «مردوخ» گر پذيري  خود به قربان تو باد 


 سنجش اعمال 
نويسنده : عفت شريعت کوهبناني نماينده مردم مشهد مقدس

دست ما جز بر عطاي خالق يکتا مباد
جز تولا  بر ولا ي حضرت طاها مباد
قاضي الحاجات غير از حضرت دادار نيست
گر تمنا غير از اين باشد، زبان گويا مباد
در هواي کعبه پا بر دل نهادن همت است
صد بت پندار در ويرانه دل ها مباد
تا که دامان امير مومنان در دست ماست
گر دو عالم زير و رو گردد ملا ل  ما مباد
گفتن يک عمر يا الله شايد عادت است
درک من از اي خدا، هم او هم خرما مباد
ديده گر حق بين بود طي طريق آسان شود
بار الها رهروان را ديده نابينا مباد
چشم اميدي که دهقان دارد از کشت است و زرع
هيچ زارع شرمسار از حاصلش فردا مباد
دست خير الرازقين روزي آسان است اي عزيز
پس هلا ک ما به زهر شبهه حلوا مباد
نقد عمر است و متاع آنچه  خواهي، عاقبت
در خسارت مومني يارب در اين سودا مباد
لا  اله اي دوستان الا الله اش شرط است و بس
هيچ کس در اين جهان درمانده الا  مباد
اين جهان کوه است و فعل ما ندا، ضرب المثل
نقمتي يا رب به ما از هاي و هوي ما مباد
در قيامت سنجش اعمال يعني عدل و داد
غير از اين انديشه اي در مردم دانا مباد


 طرح اماني کتاب راهي براي رايگان کردن کتابخواني 

فرهاد جهانگيري مدير عامل شرکت چيترا (دانش) با اشاره به دو طرح «کامل بخوانيد و سپس برگردانيد» و «طرح اماني کتاب» گفت: رايگان کردن کتابخواني از اهداف طرح اماني کتاب است. فرهاد جهانگيري مدير عامل شرکت چيترا (دانش) درنشست خبري که صبح ديروز در فرهنگسراي مترو برگزار شد، گفت: يکي از عوامل مهم مشکل جامعه ما بحث کتابخواني است و انگيزه اي که در من به وجود آمد تا اين دو طرح را مدنظر بگيرم، دردسترس بودن کتاب بود و در واقع رايگان کردن کتاب از جمله اهداف اين شرکت بود. وي با اشاره به به دو طرح «کامل بخوانيد و سپس برگردانيد» و «طرح اماني کتاب»، گفت: اين طرح ها 60 درصد از بيمارستان هاي کشور و 40 درصد از فضاهاي پرتردد که به شهرداري مربوط مي شود، پوشش مي دهد.  جهانگيري افزود: تاکنون از دولت هيچ مبلغي به صورت يارانه براي اين طرح ها نگرفته ايم و کار را به روش نوين کارآفريني جلو برده ايم و تاکنون براي 500 نفر اشتغالزايي داشته ايم.  وي گفت: از 31 استاني که اين دو طرح در آنها انجام مي شود، حدود 300 پايگاه درکشور وجود دارد و رويه کار به اين صورت است که هرشخصي که وارد اماکن پرتردد از جمله مترو، بيمارستان، فرودگاه، دادگستري و خطوط ريلي مي شود، کتاب را به صورت اماني با مبلغ 3 هزارتومان از مبدا» به او مي دهيم و طي مدت زماني که وجود دارد تا به مقصد برسد، در انتها کتاب را برمي گرداند و با اين کار، هم کتاب خوانده مي شود و هم زمان او به خوبي طي شده است.  وي اظهار داشت: در اين طرح ها کتاب هايي ازجمله کتب مذهبي، روانشناسي، پزشکي و ارتباط با خانواده وجود دارد و در اين طرح بيمارستان هاي لقمان،  مدرس، شهداي تجريش، طالقاني در نظر گرفته شده اند.  از جذابيت هاي اين طرح ها مي توان به امانت دهي کتاب به علاقمندان، غني سازي اوقات فراغت، بالارفتن آگاهي عمومي جامعه، علاقمندي به کتاب و کتابخانه و روحيه بخشي به مردم و بيماران اشاره کرد. جهانگيري گفت: بيمارستان ها و درمانگاه ها، شعب تامين اجتماعي، اماکن متبرکه، ايستگاه هاي راه آهن، فرودگاه ها، پايانه ها، اماکن توريستي، شعب دادگستري، دفاتر پستي، پارک ها، سازمان ها، نهادها و موسسات همکار از جمله اهداف اين مرکز هستند.


 اخبار کوتاه 

پيکر محمد رازدشت در خاک آرام گرفت

پيکر «محمد رازدشت» عکاس و مستندساز دوران دفاع مقدس، صبح ديروز از مقابل خانه هنرمندان تشييع شد و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.
به گزارش فارس، در مراسم تشييع پيکر محمد رازدشت، عکاساني از انجمن هاي مختلف عکاسي از جمله سيدعباس ميرهاشمي، محسن شانديز، محمد صياد،  مجيد سعيدي، ساتيار امامي، سيف الله صمديان، محسن راستاني، مجتبي آقايي و محمدحسين حيدري و مستندسازاني چون مجتبي ميرطهماسب، محمد تهامي نژاد،  محمدرضا مقدسيان، هادي آفريده، ساعد نيک  ذات،  پژمان مظاهري پور و ... آمده بودند تا براي آخرين بار با «محمد رازدشت» وداع کنند.

فيلم سوپراستار در هند به نمايش درمي آيد

«سوپراستار» ساخته تهمينه ميلاني در فوروم بين المللي سينماي نوين کلکته به نمايش در مي آيد. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي فيلم «سوپر استار» ساخته تهمينه ميلاني که پيش از اين در رويدادهايي فرهنگي به مانند جشنواره فيلم منبر طلايي، جشنواره فيلم ميل ولي، جشنواره فيلم سائوپائولو، جشنواره فيلم هاي ايراني در مرکز جين سيسکل شيکاگو، موزه هنر آتلانتا، موزه هنرهاي زيباي هيوستون و دانشگاه پرتوريا حضور يافته و جايزه ويژه هيات داوران بخش معناگراي جشنواره فجر براي بازيگري و دو جايزه يازدهمين جشنواره فيلم داکا براي بازيگري و فيلمبرداري را از آن خود کرد.

آغاز چهارمين دوره  جشنواره  کودک و تئاتر

چهارمين دوره جشنواره  کودک و تئاتر، از سوي معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري به مناسبت عيد سعيد قربان با اجراي چهار نمايش در فرهنگسراهاي تهران آغاز خواهد شد. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي معاونت هنري سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران، نخستين آثاري که در اين دوره از جشنواره به روي صحنه مي رود، آثار منتخب کودک و نوجوان از جمله نمايش هاي «يه دم و دو گوش» نوشته  ريحانه سلامت به کارگرداني سيدجواد طاهري; «پاي ديوار، دخترکي»، نوشته  فهيمه ميرزاحسيني به کارگرداني مشترک سيما و فهيمه ميرزاحسيني; «ديگ ديگو» نوشته و کار حسين مزيناني است که در فرهنگ سراها  شهر تهران به اجرا در مي آيند.

افشين هاشمي به گلچهره پيوست

همزمان با آغاز مرحله دوم فيلم برداري فيلم سينمايي «گلچهره» در شهر بيرجند، افشين هاشمي نيز به اين پروژه پيوست. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي فيلم، مرحله دوم فيلم برداري «گلچهره» به تهيه کنندگي و کارگرداني وحيد موسائيان روز شنبه 22 آبان ماه در داخل سينما فردوسي (واقع در ميدان امام شهر بيرجند) با حضور برخي از مسوولان استان خراسان جنوبي و دست اندرکاران سينما آغاز شد. پيشتر مرحله اول فيلم برداري در شهر ورامين انجام شده است.  گروه توليد پس از اتمام فيلمبرداري سکانس هاي داخلي سينما فردوسي در شهرکي که گروه صحنه و لباس با مديريت بهزاد آدينه در حال انجام آخرين مراحل ساخت آن هستند، مستقر خواهند شد.

هرگز در مختارنامه خسته نشدم

رضا رويگري بازيگر نقش کيان در مجموعه "مختارنامه" تاکيد کرد آنچه او را براي ايفاي نقش ترغيب مي کرد حجب و حيا و در عين حال دلاوري هاي کيان ايراني بود و او با علاقه بسيار اين نقش را بازي کرده است.  رضا رويگري، بازيگر نقش کيان در مجموعه تلويزيوني "مختارنامه" درباره پذيرش بازي در اين پروژه به گفت: مسلما بازيگري در کارهاي تاريخي دشواري هاي خاص خودش را دارد، اما شايد باور نکنيد در پنج سالي که در پروژه "مختارنامه" حضور داشتم اصلا خسته نشدم. شايد براي بازي در يک فيلم تلويزيوني که زمان زيادي هم نمي برد خيلي خسته شوم، اما در مجموعه "مختارنامه" به هيچ وجه خسته نشدم.

بنياد فردوسي از پري صابري تقدير کرد

در اجراي ويژه نمايش «رستم و اسفنديار» براي هنرمندان و خبرنگاران بنياد فردوسي با حضور سفراي کشورهايي چون مکزيک، روماني، سوئد، برزيل و... از پري صابري به دليل يک عمر تلاش مستمر در اجراي نمايش هاي ايراني به خصوص شاهنامه فردوسي تقدير کرد. به گزارش فارس، نمايش «رستم و اسفنديار»، شب گذشته ويژه هنرمندان و خبرنگاران روي صحنه رفت و در پايان اجراي نمايش بنياد فردوسي از پري صابري با اهداي لوح يادبود تقدير کرد.  در اين اجرا هنرمندان سينما، تئاتر نيز حضور داشتند که مي توان به خسرو سينايي، هادي مرزبان، فرزانه کابلي، منيژه محامدي، نادر رجب پورو...  از مهمانان ديگر نمايش بودند.

آثار پوران درخشنده در اراک مرور مي شود

مروري بر آثار «پوران درخشنده» در دانشگاه شهيد بهشتي اراک برگزار مي شود. به گزارش فارس، برنامه مرور بر آثار «پوران درخشنده» در دانشگاه شهيد بهشتي شامل نمايش فيلم هاي شمعي در باد، عبور از غبار، رابطه، روياي خيس و بچه هاي ابدي است.
 براساس اين گزارش، امروز نيز با نمايش فيلم «شمعي در باد» جلسه نقد و بررسي آن با حضور «پوران درخشنده» برپا مي شود.  به گزارش فارس، تازه ترين ساخته درخشنده با عنوان «خواب هاي دنباله دار» اين روزها بر پرده سينماهاي کشور است.


 سراي فرهنگ 

سمفوني عبور درفرهنگسراي نياوران

روز جمعه پنجم آذرماه سمفوني عبور به رهبري شهريار شعر باغبان براي نخستين بار در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران رونمايي و اجرا مي شود.
اين برنامه در قالب موسيقي بدون کلا م به صورت تلفيقي و ارکسترال (سازهاي فولکلوريک- کلا سيک و گروه همسرايان) به همت بنياد آفرينش هاي هنري نياوران به مناسبت هفته بسيج اجرا مي شود. سمفوني عبور داراي هفت قطعه است که با ضرب آهنگ موسيقي قابليت تلفيق تصاوير مربوطه با هر قطعه براساس نوع موضوع را داراست.

جشنواره گلبانگ سربلندي در فرهنگسراي اخلا ق

همزمان با آغاز دهه ولا يت و امامت و به منظور تبيين فلسفه آزمون الهي قربان و سربلندي انبيا در مسير تسليم و بندگي پروردگار و نيز آشنايي بيشتر نسل جوان با کوثر ولا يت و حقانيت اهل بيت (ع) جشنواره گلبانگ سربلندي در مدارس راهنمايي منطقه 14 برگزار مي شود. مدير فرهنگي هنري منطقه 14 با اعلا م اين خبر افزود: جشنواره گلبانگ سربلندي با اجراي برنامه هاي متنوع فرهنگي ومذهبي از جمله پرده خواني داستان قربان و غدير، سخنراني، اجراي نمايش و مسابقه ساخت پازل بزرگ فرهنگي توسط دانشآموزان با پيام هاي اخلا قي از روز پنج شنبه 27آبان ماه لغايت سوم آذرماه برگزار مي شود.

مسابقه کتابخواني اينترنتي در فرهنگسراي تهران

همزمان با هيجدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلا مي و با هدف ترويج فرهنگ کتابخواني در بين جوانان، مسابقه کتابخواني اينترنتي «جوان موفق» برگزار مي شود. به مناسبت هفته کتاب و کتابخواني برنامه هاي متنوعي از سوي اين فرهنگسرا با مشارکت نهادهاي ديگر برگزار مي شود که مسابقه کتابخواني اينترنتي «جوان موفق» از جمله آنهاست. براساس اين گزارش فرهنگسراي تهران با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلا مي شميرانات و شمال تهران و معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداري منطقه 22 مسابقه کتابخواني اينترنتي از کتاب «جوان موفق» نوشته عباس رحيمي را برگزار و جوايز ارزنده اي به برگزيدگان اهدا مي نمايد. عباس رحيمي نويسنده کتاب هاي متعدد با محوريت مهدويت وموفقيت درسايه دين است و «زندگي موفق»، «مدير موفق»، «ازدواج موفق» و «شميم گل نرگس» از جمله آثار شاخص اوست.

دفتري از باغ کتاب  در فرهنگسراي گلستان

ويژه برنامه دفتري از باغ کتاب در هفته کتاب با عناوين جشن کتاب، توربازديد از کتابخانه ملي و زباله هاي با ارزش در فرهنگسراي گلستان برگزار شد. جشن کتاب به مناسبت هفته کتاب و کتابخواني و تجليل از فعالا ن و نويسندگان حوزه کتاب در فرهنگسراي گلستان ديروز ساعت 16تا18 برگزار شد. تورآموزشي و علمي «بازديد از کتابخانه ملي» به منظور آشنايي هرچه بيشتر شهروندان با کتابخانه ملي ايران روز گذشته، ساعت 30:8 برگزار شد.