نسخه شماره 2503 - 1389/08/25 -

2100 پيوند کليه تا آخرسال صورت مي گيرد
رشد 20 درصدي پيوند کليه در کشور
پيشرفت نارسايي کليوي خبر نمي دهد

تکذيب ادعاي کاهش قيمت42 قلم دارو


روابط فرهنگي بين پزشک و بيمار اصلا ح شود

يک چهارم مواد غذايي در شرايطي مصرف مي شود که فرد گرسنه نيست
بي حوصلگي، عامل اصلي پرخوري زنان
لا غري مفرط، بسياري از کمبودها، نارسايي ها و اختلا لا ت را به دنبال دارد

اخبار کوتاه


خوردن بستني چه حسي دارد؟


جسم و روان


سيب،ميوه آرامبخش است


قزل آلا


 2100 پيوند کليه تا آخرسال صورت مي گيرد
 رشد 20 درصدي پيوند کليه در کشور 
 پيشرفت نارسايي کليوي خبر نمي دهد

گروه سلا مت:بيماري نارسايي کليه جزو بيماري هايي است که گاه بدون هرگونه علا متي رشد مي کند و متاسفانه باديرآگاه شدن از اين نارسايي، درمان سختي در انتظار بيمار است.
به گزارش مهر، مصطفي قاسمي گفت: با توجه به پيشرفتهاي چشمگير علمي، پزشکي و توانمنديهاي جامعه پزشکي کشور در سال گذشته بيش از دو هزار و 100 نفر از بيماران ديالزي کشور در مراکز داخل کشور تحت عمل جراحي پيوند کليه قرار گرفتند که اين آمار ايران را در ميان 10 کشور برتر دنيا در زمينه پيوند کليه قرار داده است.
رئيس انجمن خيريه حمايت از بيماران کليوي کشور با بيان اينکه آمار پيوند کليه سال گذشته نسبت به سال 87 حدود 20 درصد افزايش داشته است، تصريح کرد: پزشکان و متخصصان ايراني کليه امروز که از نام آورترين پزشکان دنيا هستند چرا که طي سالهاي اخير سخت ترين و پيچيده  ترن درمانهاي بيماران کليوي به ويژه عمل حراجي مختلف از سوي متخصين ايراني صورت گرفته که در دنيا خيره کننده بوده است.
وي افزود: در 6 ماهه نخست امسال نيز حدود 800 نفر از بيماران دياليزي کشور تحت عمل جراحي پيوند کليه قرار گرفته اند که بر اساس پيش بيني هاي صورت گرفته انتظار مي رود اين آمار در پايان سال به بيش از 2100 نفر برسد.
از سوي ديگر رئيس اداره پيوند و بيماريهاي خاص وزارت بهداشت با عنوان اين مطلب که بيماري نارسايي کليوي بي سر و صدا پيشرفت مي کند، از معرفي افراد در معرض اين عارضه در هفته حمايت از بيماران کليوي (23 تا 30 آبان) خبر داد.
دکتر محمد عقيقي اظهار داشت: بيماري نارسايي کليوي معمولا بي سر و صدا پيشرفت مي کند و افراد مبتلا به ديابت، پرفشاري خون و بيماريهاي عروقي در معرض خطر بيماري کليوي هستند.
به گفته وي، بعضي از عادتهاي نادرست زندگي مانند استعمال دخانيات، مصرف غذاهاي آماده، مصرف زياد نمک و چاقي مي تواند اين بيماري را تشديد کند.
عقيقي توصيه کرد: بستگان نزديک افراد مبتلا به بيماريهاي ارثي کليه و يا کودکاني که دچار عفونتهاي ادراري مکرر مي شوند، به طور مرتب مورد ارزيابي قرار گيرند زيرا پيشگيري و شناسايي بيماري کليوي و مداخلات درماني، در بعضي از موارد، بهبودي کامل را به دنبال دارد و از دياليز و پيوند کليه در آينده جلوگيري مي شود.


 تکذيب ادعاي کاهش قيمت42 قلم دارو 

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت با رد برخي مباحث مطرح شده مبني بر کاهش قيمت 42 قلم داروي توليد داخل کشور، گفت: اين در حالي است که برنامه ريزي ها براي روند کاهش قيمت داروهاي وارداتي ادامه دارد.
به گزارش ايسنا، دکتر احمد شيباني در حاشيه ديدار با وزير رفاه، جمعيت و امور زنان پاکستان، گفت: کميسيون کاهش قيمت دارو هنوز موضوعي در مورد کاهش قيمت 42 قلم دارو را به ما اعلام نکرده است. در سال جاري تنها قيمت 3 تا 4 قلم داروي توليد داخل کاهش يافته است.
وي گفت: براي افزايش قيمت دارو در کشور برنامه اي نداريم. اما براي کاهش قيمت داروهاي وارداتي برنامه ريزي دقيقي صورت گرفته است; به طوري که قيمت داروهاي وارداتي نسبت به سال گذشته بسيار ارزان تر شده و اين روند همچنان ادامه خواهد داشت. در مورد داروهاي توليد داخل نيز تنها 3 تا 4 قلم دارو کاهش قيمت داشته است.
شيباني ادامه داد: داروهاي وارداتي به گونه اي مديريت مي شوند که با قيمتي بسيار ارزان تر در اختيار بيماران قرار گيرد و همچنين پس از مدتي زمينه توليد آنها در داخل کشور فراهم شود.


 روابط فرهنگي بين پزشک و بيمار اصلا ح شود 

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين که بايد ارزش هايي که جامعه پزشکي از ديرباز داشته حفظ و تقويت شود، درباره واگذاري تجهيزات دفاع شخصي به پزشکان گفت: اين يک راه حل مقطعي است، ريشه  حل مشکلات در اصلاح روابط فرهنگي بين جامعه پزشکي و قشرهاي مختلف پزشکان و بيماران است.  سيامک مره صدق در گفت وگو با ايسنا، درباره اقدام سازمان نظام پزشکي در مورد ارايه تجهيزات دفاع شخصي به پزشکان، تصريح کرد: خيلي لزومي براي واگذاري وسايل دفاع شخصي به پزشکان حس نمي کنم، در دوره گذشته هم که اين طرح اجرا شد نگرفتم، هم اکنون نيز خيلي علاقمند به گرفتن اين تجهيزات نيستم، چراکه داشتن اين گونه وسايل يکسري مسووليت ها براي  فرد دارنده ايجاد مي کند و نياز به رعايت موارد حفاظتي خاص دارد. نماينده کليميان در خانه ملت ادامه داد: کافي است که کيف حاوي اين تجهيزات جايي جا بماند و مورد سو»استفاده يک عده قرار گيرد، لذا بايد با ديد فرهنگي به قضيه نگاه کنيم و به دنبال ارتقاي جايگاه پزشک در فرهنگ مردم و ديدگاه هاي آنها باشيم، و آن حالت خاص که تا چند سال پيش هم پزشکان در ايران داشتند و امين مردم بودند را به جامعه پزشکي برگردانيم.


 يک چهارم مواد غذايي در شرايطي مصرف مي شود که فرد گرسنه نيست
 بي حوصلگي، عامل اصلي پرخوري زنان 
 لا غري مفرط، بسياري از کمبودها، نارسايي ها و اختلا لا ت را به دنبال دارد

متخصصان تغذيه مي گويند: کسالت و بي حوصلگي در زنان به پرخوري و در نهايت به چاقي منجر مي شود.
به گزارش ايسنا، اين متخصصان تاکيد کردند: زنان کسل و بي حوصله به طور خودکار به خوردن ادامه مي دهند،  به طوري که در يک روز کالري زيادي را وارد بدن خود مي کنند و اين وضعيت آن ها را به سرعت چاق مي کند.
کارشناسان موسسه لاغري «APPEsat»  با بررسي بر روي پنج هزار فرد بالغ دريافته اند که يک چهارم از غذايي که مردم مصرف مي کنند در شرايطي است که حتي اصلا گرسنه نيستند. به طور معمول زنان روزانه 520 کالري اضافي دريافت مي کنند، مردان هم روزانه 650 کالري زيادي استفاده مي نمايند.
به گزارش روزنامه  ديلي اکسپرس، اکنون کارشناسان دريافته اند که دليل اصلي اين «خوردن اتوماتيک» و افراطي بي حوصلگي و کسالت است، اما زنان وقتي بي حوصله و ناراحت هستند بيشتر از مردان به خوردن افراطي روي مي آورند.
 
لا غري مفرط در پي اختلافات
زناشويي و استرس هاي شغلي

يک متخصص تغذيه و رژيم درماني گفت: استرس هاي شغلي، اختلافات زناشويي، فشارهاي دروني، استرس ها و افسردگي موجب بروز لاغري مفرط مي شود.
به گزارش فارس، اغلب افراد اعم از افراد عامي و تحصيلکرده چاقي را نوعي بيماري تلقي مي کنند اما کمتر کسي لاغري را بيماري مي دانند. روزانه با افراد چاق بسياري برخورد مي کنيم اما از کنار افراد لاغر بدون توجه عبور مي کنيم. مضرات و خطرات لاغري براي اغلب افراد پوشيده است حال آنکه لاغري مفرط، بسياري از کمبودها و نارسايي ها و اختلالات را به دنبال دارد.
همان طور که اضافه بودن وزن بدن از حالت طبيعي باعث بروز بيماري مي شود کم بودن آن نيز باعث بروز بيماري هاي مختلفي مي شود به علاوه هستند جواناني که به خاطر افزايش وزن بدن خود را به دست انواع داروهاي شيميايي و هورموني مي دهند و خود از عواقب آن بي خبرند.
مهديه عليزاده، متخصص تغذيه کلينيک رژيم درماني نوانديشان تغذيه درباره مضرات لاغري مفرط مي گويد: کمبود وزن نسبت به جثه و قد فرد را لاغري مي گويند. براي تشخيص لاغري بايد از جداول و فرمول هاي استاندارد استفاده شود و از طريق مقايسه فرد با افراد هم سن و سال لاغري و کمبود وزن مشخص نمي شود.
اين متخصص تغذيه معتقد است که لاغري مي تواند دلايل مختلفي داشته باشد که مهمترين آنها مي توان به فشارهاي دروني، استرس ها و افسردگي اشاره کرد.
عليزاده مي افزايد: از جمله اين فشارها مي توان به استرس هاي شغلي، اختلافات زناشويي، تصور نادرست از جثه و وزن خود و تبليغات صوتي و تصويري اشاره کرد که هريک از موارد اشاره شده مي تواند علت لاغري فرد باشد.
وي اضافه مي کند: بيماري هايي مانند هيپرتيروئيديسم (پر کاري تيروئيد)، ديابت (بيماري قند خون بالا)، بيماري هاي انگلي، بيماري هاي گوارشي و اختلالات هورموني و اختلالات بلع مي تواند موجب لاغري فرد شود که براي درمان لاغري در اين افراد ابتدا بايستي بيماري زمينه اي فرد درمان شود، بنابراين اين افراد ابتدا بايد به متخصصان داخلي مراجعه کرده تا علت اصلي بيماريشان شناخته شود.
اين متخصص تغذيه و رژيم درماني مي گويد: برخي افراد هيچ بيماري زمينه اي نداشته و با وجود تغذيه صحيح همچنان لاغرند. دانشمندان معتقدند نوع چربي بدن اين افراد با ديگران تفاوت داشته و مانع افزايش وزن اين افراد مي شود به اين افراد توصيه مي شود اگر لاغري فرد مفرط نبوده و خطر سو» تغذيه فرد را تهديد نمي کند، اقدامي براي چاق شدن نکند زيرا وزن فعلي فرد، وزن سلامت بوده و هرگونه تغيير در آن موجب به هم خوردن نظم طبيعي بدن مي شود.
عليزاده مي افزايد: اکثر موارد لاغري به علت کم غذايي و بد غذايي افراد است، بدن انسان به مقدار معيني انرژي براي فعاليت روزمره نياز دارد که بسته به خصوصيات فردي متفاوت است و از طريق غذاها به بدن مي  رسد که اگر ميزان اين انرژي دريافتي کمتر از نياز بدن فرد باشد بدن مجبور است اين نياز را از ذخاير طبيعي خود تامين کند که اين امر موجب سوخت چربي ها و تحليل عضلات و در نهايت لاغري فرد مي شود.
وي معتقد است: درمان هاي لاغري به 2 دسته دارويي و رژيم درماني تقسيم مي شوند. درمان دارويي فقط به افرادي توصيه مي شود که بيماري زمينه اي داشته و علت لاغري آنها بيماري است. اين افراد بايد تحت نظر پزشک دارو مصرف کنند در غير اين صورت در افراد سالم تنها راه درمان تاکيد بر رژيم درماني است و به هيچ وجه مصرف دارو توصيه نمي شود.
اين متخصص تغذيه مي افزايد: متاسفانه امروزه برخي از پزشکان براي افزايش اشتها و درمان لاغري از داروهايي نظير سيپروهپتادين استفاده مي کند که داروها براي مصارف ديگر بوده و افزايش اشتها جز عوارض جانبي آن است.
وي اضافه مي کند: ساير داروها نظير داروهاي کورتوني يا هورموني نيز عوارض وحشتناک و گاهي جبران ناپذير بر بدن فرد مي گذارني بنابراين دارو درماني در افراد سالم به هيچ عنوان توصيه نمي شود. فقط در موارد خاص ممکن است در کنار رژيم غذايي نياز به مکمل هاي غذايي نظير ب کمپلکس، روي، مولتي ويتامين مينرال باشد.
وي معتقد است: سعي کنيد در موقع غذا خوردن از عواملي که تمرکز شما را از غذا کم مي کند نظير صحبت کردن، فکر کردن، تماشاي تلويزيون پرهيز شود. مقداري مواد غذايي هميشه در طول روز در دسترستان باشد تا هر زمان که گرسنه شديد بخوريد. از نوشيدن آب قبل و در طول صرف غذا پرهيز شود.
عليزاده مي افزايد: از مصرف غذاهاي پرحجم و کم کالري نظير سالاد و سبزي هاي با غذا يا قبل از آن خودداري کنند، لاغري يک بيماري مزمن است و مثل هر بيماري مزمن ديگري براي درمان نياز به زمان دارد و در درمان لاغري خود هيچگاه عجله نکنند.
سعي شود يک برنامه ورزشي منظم به برنامه زندگي خود اضافه کنند تا هم اشتهاي بيشتري به غذا پيدا کنند هم از نظر رواني آرام بخش است. از مواد غذايي کم حجم و پر کالري در فواصل غذاهايتان استفاده کنند. مغزهايي چون فندق، پسته، بادام و گردو و ميوه هايي نظير موز، انگور، خربزه مفيد و پر کالري هستند.


 اخبار کوتاه 

 وجود کمتر از 150 متخصص دندانپزشکي ترميمي
در کشور

رئيس هيات مديره انجمن متخصصين دندانپزشکان ترميمي گفت: بسياري  ادعاي دندانپزشکي ترميمي و زيبايي در کشور دارند ولي در حال حاضر بيش از يکصد تا 150 متخصص دندانپزشک  ترميمي وجود ندارد.مهيار شهبازي مقدم در گفت وگو با فارس اظهار اشت: 70 درصد کار دندانپزشکان در اکثر کلينيک ها و مطب ها، کار دندانپزشکي ترميمي است.  وي با اشاره به اينکه بسياري خود را دندانپزشک ترميمي و زيبايي در کشور عنوان مي کنند و کلمه متخصص ترميمي را در تابلوي خود حک مي کنند، گفت: متاسفانه اين مسئله به هيچ وجه صحيح نيست و بايد صحت و سقم اين متخصصان را انجمن متخصصين دندانپزشکي ترميمي ايران تاييد کند زيرا در حال حاضر در کشور بيش از يکصد تا 150 متخصص دندانپزشکي ترميمي وجود ندارد. 

امکان درمان همزمان آب مرواريد و آستيگماتيسم
چشم در ايران

يک فوق تخصص پيوند قرنيه گفت: با ورود امکانات، تجهيزات و شيوه هاي نوين جراحي، امکان درمان آب مرواريد و اصلاح عيوب انکساري مانند نزديک بيني، دوربيني و حتي آستيگماتيسم به طور همزمان فراهم شده است. به گزارش مهر، دکتر حسين محمدربيع با بيان اينکه پيش تر در درمان آب مرواريد فقط کدورت عدسي چشم برطرف مي شد، اظهار کرد: اما امروزه با استفاده از تکنيکهاي نوين، آب مرواريد درمان و عدسي مصنوعي از جنس آکريليک يا سيليکون هيدروفوب (آب گريز) متناسب با نياز بينايي بيمار داخل چشم وي کار گذاشته مي شود.

زکام هاي متعدد، عامل مهم شيوع ابتلا به ام اس در ايران

رئيس آکادمي جراحان اعصاب و استخوان آمريکا گفت: زکام هاي متعدد که بيشتر بر اثر آلودگي هوا اتفاق مي افتد عامل مهم شيوع ابتلا به ام اس   در ايران است. پروفسور کاظم فتحي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: هنوز علت اصلي بروز بيماري ام اس  مشخص نيست اما برخي دانشمندان معتقدند که بر اثر يک سري ويروس هاي کم رشد که اکثر آنها از خانواده ويروس هاي سرماخوردگي و زکام هستند ايجاد مي شود.  وي افزود: بايد مواظب باشيم که مردم به ويژه جوانان در هواي آلوده نباشند تا دچار زکام هاي متعدد نشوند. متاسفانه اين در حالي است که آلودگي هوا در ايران زياد است و اين مي تواند از علت هاي بزرگ ايجاد ام اس باشد.

ايست قلبي در پي مصرف داروهاي لا غري تبليغاتي

يک کارشناس علوم تغذيه گفت: برخي تبليغات رسانه اي موجود در ارائه داروهاي لاغري کذب بوده و فاقد هرگونه پشتوانه پزشکي است و گاهي موجب ايست قلبي مي شود. دکتر مسعود کيمياگر در گفت وگو با مهر اظهار داشت: هر کس با عدم کنترل وزن خود دچار چاقي شود مانند ارسال کارت دعوتي به بيماري ديابت و پذيرايي از اين عارضه در بدن خود است. اين متخصص علوم تغذيه با رد هرگونه استفاده از رژيمهاي وارداتي در جامعه خاطرنشان کرد: رژيم غذايي بايد با توجه به نحوه استفاده از خوراک، فرهنگ تغذيه خانواده، فعاليت هاي روزانه افراد و توسط پزشک متخصص تعيين و اجرايي شود و بايد آگاه بود رژيمهاي غذايي واردتي با عناوين اغوا کننده خارجي هرگز مفيد واقع نخواهند شد.

تماس جنسي، دليل بيش از 90 درصد موارد ايدز در ايران

رئيس مرکز تحقيقات ايدز وزارت بهداشت گفت: بيش از 90 درصد موارد جديد ابتلا به ايدز در ايران از طريق تماس جنسي و به خصوص در شهرهاي بزرگ و درگروه سني 25 تا 30 سال است. اين آتشفشان خفته به زودي بيدار مي شود و حالت انفجاري در کشور خواهد داشت. مينو محرز در گفت و گو با  فارس، افزود: طي يکسال گذشته تقريبا تمام موارد جديد ابتلا به ويروس ايدز که توسط مراکز مختلف از جمله بيمارستان امام خميني(ره) و کلينيک شخصي بنده شناسايي شده است، از طريق تماس جنسي بوده اند و بررسي هاي ما در مرکز تحقيقات ايدز دانشگاه علوم پزشکي تهران نيز نشان مي دهد همين روند در اکثر نقاط کشور هم وجود دارد.  وي در پاسخ به اين پرسش که آيا مي توان گفت 100درصد موارد جديد شناسايي شده از ابتلا به ويروس ايدز در طريق جنسي است، گفت: شايد نتوان به صراحت گفت 100درصد موارد از اين طريق است چون ممکن است موارد محدودي هم باشد که از طريق اعتياد تزريقي مبتلا شده باشند که عمده اين افراد از سالهاي قبل مبتلا شده اند و اکنون شناسايي مي شوند.  با وجود اين، غالب موارد جديد ابتلا به ويروس ايدز که در کشور شناسايي مي شود از طريق تماس جنسي است و مي توان با قاطعيت گفت بيش از 90 درصد موارد از طريق جنسي است.

تاثير نگرش پيشگيري در کاهش هزينه هاي درماني

مدير درمان تامين اجتماعي استان قم، نگرش بهداشتي و پيشگيري را منجر به سلامتي آحاد مردم و کاهش هزينه هاي درماني ارزيابي کرد.  به گزارش ايلنا، دکتر محمدرضا جعفري با اعلام اين مطلب افزود: يکي از مزاياي اجراي سيستم ارجاع در مراکز درماني، کاهش هزينه هاي درماني است.  وي بهينه سازي هزينه ها در بخش درمان را يک اصل بسيار مهم دانست و اضافه کرد: با بهبود روش ها، اصلاح و بازنگري در نحوه خدمت رساني و حرکت به سمت غيرحضوري کردن خدمات تا حدود زيادي هزينه ها، بهينه مي شود.  جعفري افزايش رضايتمندي مردم را مهمترين اولويت فعاليت هاي درماني دانست و تاکيد کرد: سرلوحه هر فعاليت در بخش درمان مستقيم و غيرمستقيم، بايد رضايتمندي مردم باشد و با برخورد خوب و گشاده رويي با مراجعين، بسياري از مشکلات برطرف مي شود.

افزودن مواد شيميايي مضر
به گياهان دارويي توسط برخي عطاري ها

رئيس اداره گياهان دارويي وزارت بهداشت گفت: برخي عطاري ها مواد شيميايي مضر وارد گياهان دارويي مي کنند که مصرف آن عوارض جانبي دارد. اميرحسين جمشيدي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: فروش داروهاي چاقي و لاغري و اعتياد و تبليغ آن ها در عطاري ها کاملا غيرقانوني است و متاسفانه در بسياري از موارد ديده مي شود که عطاري ها از فرمول ها و موادي استفاده مي کنند که کاملا شيميايي است و عوارض جانبي زيادي دارد.  وي با بيان اينکه در طب سنتي فرمول هايي براي گياهان دارويي و داروهاي گياهي وجود دارد که منطقي به نظر مي رسند تصريح کرد: متاسفانه فرمول ها و مواد شيميايي وارد برخي از مواد گياهي توزيع شده از عطاري ها شده که مصرف آن هم عوارض جانبي دارد و هم تداخلات زيادي با ديگر داروها ايجاد مي کند.


 خوردن بستني چه حسي دارد؟ 

روانشناسان مي گويند: خوردن بستني در دوران بزرگسالي در شما احساسات مختلف مثل احساس حسرت، ايجاد مي کند. به گزارش ايسنا، اگر دفعه بعد هوس خوردن بستني به سرتان زد، به ياد بياوريد که اين خوراکي شيرين و خوشمزه دوران کودکي مي تواند،  احساسات متفاوتي را در شما به وجود آورد.  دکتر گريک توکر، روانشناس تغذيه در انگليس با تحليل اطلاعات آماري حاصل از 10 هزار فرد بزرگسال به اين نتايج دست يافته است.  دکتر توکر مي گويد: احساسات ايجاد شده به دنبال خوردن بستني حتي با توجه به نوع بستني که انتخاب مي کنيد، متفاوت است.  به گزارش روزنامه  اسکاتزمن، براي مثال احساسي که از خوردن بستني آمريکايي در شما ايجاد مي شود، متفاوت از احساس شما پس از خوردن بستني اسکاتلندي است.  بستني کورفوالي که نوعي بستني اسکاتلندي است شما را به ياد سواحل و شهرهاي ساحلي مي اندازد، در حالي که بستني ايتاليايي تصاويري از شهر فرهنگي و باستاني درخشان و جذاب ناپل را در ذهن شما ايجاد مي کند.  همچنين بستني هاي مدل آمريکايي به دليل اين که حاوي تکه ها و قطعات شکلات و بيسکوئيت هستند، احساس مشغوليت و هيجان را در شما به وجود مي آورند.


 جسم و روان 

 قرص و کرم به پاي جراحي  پلا ستيک نمي رسند

رييس دومين کنگره خاورميانه اي راينولوژي و جراحي پلاستيک با اشاره به تبليغات گمراه کننده زيبايي و جوانسازي صورت، اغلب تبليغات ماهواره اي در اين زمينه را فاقد مبناي علمي خواند و گفت: اغلب تبليغات گمراه  کننده ماهواره اي مبناي علمي ندارند و عمدتا برمبناي سودآوري تجاري هستند و نبايد به آنها اعتماد کرد.
به گزارش ايسنا، دکتر محسن نراقي، بحث جوان سازي چهره را از جمله مواردي عنوان کرد که امروزه طرفداران فراواني در تمام دنيا دارد و با اشاره به روش هاي جوان سازي صورت، گفت: به طور کلي سه روش جوان سازي صورت وجود دارد; استفاده از قرص و کرم که در تمام داروخانه ها بدون نسخه و يا با تجويز پزشک در دسترس هستند. روش  ديگر جراحي است. حد فاصل اين دو روش نيز روش هاي جوان سازي بدون جراحي قرار مي گيرند. همچنين بايد توجه داشت که استفاده از کرم و قرص هرگز نمي تواند کار درمان جراحي و روش هاي غيرجراحي را انجام دهد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به معايب روش هاي جراحي جوانسازي صورت، گفت: هر چند اين روش ها مناسب هستند اما از معايبي نيز برخوردارند. ليفتينگ به طور کلي روش درماني سنگيني است. از طرف ديگر، ليفتينگ درماني دائمي نيست و در صورت انجام در سنين پايين تر، پس از مدتي پوست دوباره شل شده و تکرار اين امر کار راحتي نيست. در عين حال ليفتينگ ممکن است عوارضي داشته باشد.
مدرس آکادمي جراحان پلاستيک صورت آمريکا در پايان توصيه کرد: با وجود تمام روش هاي نوين جهت جوان سازي پوست صورت، پيشگيري از بروز چين و چروک هاي صورت بهتر از درمان آنهاست. دوري جستن از آفتاب، استفاده از ضد آفتاب، اجتناب از دود سيگار، تغذيه سالم، خواب کافي، ورزش و نوشيدن آب فراوان، از بهترين راه هاي حفظ شادابي پوست و پيشگيري از چين و چروک هاي صورت به شمار مي رود.

کمک به سلامت سيستم مغز و اعصاب
با ويتامينB12

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: ويتامينB12  فقط در غذاهاي حيواني مانند گوشت قرمز، جگر، تخم مرغ، شير و لبنيات وجود دارد که اين ويتامين براي رشد و سلامت سيستم مغز و اعصاب و خون سازي به شدت ضروري است.
احمدرضا درستي مطلق در گفت و گو با فارس، افزود: ويتامين هاي گروهB  براي آزاد شدن انرژي از کربوهيدرات ها لازم است. در دوران بلوغ، به دليل افزايش نياز به انرژي، نياز به ويتامين هاي گروهB  افزايش مي يابد.
وي گفت: ويتامينB1  در سبوس غلات وجود دارد، بنابراين توصيه مي شود از نان هاي حاوي سبوس بيشتر استفاده شود. کمبود اين ويتامين ضمن تاثير شديد بر يادگيري، موجب ضعف و فلج عضلاني نيز مي شود. آب کش کردن برنج مقدار زيادي از اين ويتامين را ضايع مي کند.
ويتامينB2  در لبنيات به مقدار مناسب وجود دارد. عدم دريافت اين ويتامين موجب قرمز و متورم شدن زبان و خونريزي گوشه لب و عوارض عصبي مي شود و يادگيري و حافظه را نيز مختل مي کند.
درستي مطلق گفت: ويتامين هايB1 ،B2  وB6  در گوشت، جگر، زرده تخم مرغ، غلات و حبوبات وجود دارند. ويتامينB9  يا اسيد فوليک در سبزي ها فراوان است و براي سلامت سيستم عصبي و رشد کودکان ضروري است.


 سيب،ميوه آرامبخش است 

يک متخصص تغذيه گفت: سيب آرامش بخش است و مصرف آن براي سلامت بدن مفيد است.
مسعود کيمياگر در گفت وگو با فارس، افزود: سيب يکي از بهترين ميوه هاست و حاوي مقدار کمي ويتامينC  مواد معدني مانند آهن، منيزيم، کلسيم و پتاسيم است.
وي گفت: سيب ترکيباتي مانند کرستين دارد که آنتي اکسيدان محسوب مي شود و از اکسيد شدن غذا در بدن جلوگيري مي کند. مصرف سيب به سلامتي کمک مي کند.
فيبر موجود در سيب از بروز بيماري يبوست پيشگيري  کند.  سيب قرمز،  سبز و  گلاب نيز فقط از لحاظ نوع آنتي اکسيدان با هم تفاوت دارد.
کيمياگر اضافه کرد: سيب آرامش بخش است و ناراحتي هاي شايعي مانند خشکي پوست، ترک خوردگي پوست، رنگ پريدگي و بسياري از بيماري هاي پوستي طولاني و مزمن را از بين مي برد يا نشانه هاي آن ها را کاهش مي دهد.


 قزل آلا 

مواد لازم
 کره:  4 قاشق سوپ خوري
شويد خردشده: يک قاشق سوپ خوري
جعفري خردشده: يک قاشق سوپ خوري
فيله ماهي قزل آلا: 4 عدد
آب ليموترش: 3 تا 4 قاشق سوپ خوري
نمک و فلفل: به مقدار لازم
طرز تهيه
کره را در کاسه فلزي کوچکي بريزيد و روي شعله اجاق گاز قرار دهيد تا آب شود.
سپس آن را به کاسه بلوري اي منتقل کنيد. با اضافه کردن شويد، جعفري، نمک، فلفل و زعفران آن را مزه دار کنيد.
اگر مي خواهيد ماهي را در روغن سرخ کنيد، تابه اي آماده کرده و پس از ريختن مقداري روغن در آن، فيله ماهي ها را در کف تابه بچينيد، در غير اين صورت، آن را روي سيني ميله اي فر يا دستگاه ديگر مخصوص گريل کردن قرار دهيد و پس از آن، با استفاده از قلم موي آشپزخانه سطح هريک از فيله ها را به مخلوط کره اي آغشته کنيد و روي ديگر فيله ها را نيز برگردانده و به همين صورت مخلوط کره اي را بر آنها بماليد.
 براي گريل کردن ماهي حدود 10 دقيقه زمان لازم است. پس از آنکه ماهي ها خوب پخته شدند، آب ليموترش را روي آنها ريخته و همراه سبزيجات سرو کنيد.