نسخه شماره 2499 - 1389/08/20 -

تذکر کواکبيان در مجلس در آستانه اجراي عملي هدفمند سازي يارانه ها:
جلوي افزايش قيمت ها را بگيريد
نتيجه پيگيري پرونده حمله به کوي دانشگاه ارائه شود
در ادامه بررسي برنامه پنجم توسعه صورت گرفت:
انتقال کارمندان دولت به کلا نشهرها ممنوع شد

سيدشهاب الدين صدر:
کفر عملي به تدريج ايمان را از بين مي برد


خبر


کوتاه از بهارستان


 تذکر کواکبيان در مجلس در آستانه اجراي عملي هدفمند سازي يارانه ها:
 جلوي افزايش قيمت ها را بگيريد 
 نتيجه پيگيري پرونده حمله به کوي دانشگاه ارائه شود

رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس خواستار پيگيري پرونده حمله به کوي دانشگاه شد. به گزارش ايلنا، مصطفي کواکبيان نماينده سمنان در مجلس در اخطار قانون اساسي در مورد وظايف دولت در بخش اقتصادي اظهار داشت: در حاليکه هنوز قانون هدفمند کردن يارانه ها اجرا نشده گراني سرسام آور و افسارگسيخته اي گريبان مردم را گرفته است. بسياري از آنان مي گويند دنبال کالاهاي لوکس مانند پرده و کرکره نيستيم، زيرا کالاهاي اساسي هم گران شده است. وي افزود: اکنون حتي کالاهايي که هيچ ربطي به هدفمند کردن يارانه ها نيز ندارد، گران شده اند. مثلا در استان ما که معدن نمک زياد است اين ماده غذايي از بسته اي 300 تومان به 900 تومان رسيده است.  نماينده سمنان تاکيد کرد: دولت بايد بر مواد غذايي و پروتئيني دقت بيشتري کند که در هنگام اجراي هدفمند کردن يارانه ها با پديده بهمن که وزير بازرگاني از آن سخن گفت مواجه نشويم. ضمن آنکه اين وزارتخانه وظيفه تنظيم بازار را نيز بر عهده دارد. عضو فراکسيون خط امام مجلس همچنين در تذکري به صدا و سيما با تاکيد بر اينکه اين رسانه به دنبال نقاط ضعف نمايندگان مجلس نباشد،ادامه داد: صدا و سيما در عين حال به سخنان رئيس دفتر رئيس جمهور که بسيار مسئله دار و غير تخصصي سخن مي گويد نيز نپردازد. زيرا اگر آن حرف ها را ما بزنيم خيلي خودجوش تظاهرات مي شود و هم صدا و سيما مفصلا حمله مي کند. رئيس فراکسيون دانشگاهيان مجلس همچنين با اشاره به نامه هاي فراواني که به اين فراکسيون در آستانه روز دانشجو رسيده است از لاريجاني خواست که آنها را مورد بررسي قرار داده و به کميسيون حقوقي و قضائي دستور دهد تا نتيجه پيگيري پرونده حمله کوي دانشگاه به وي ارائه شود تا او نيز آن را در اختيار نمايندگان قرار دهد.


 در ادامه بررسي برنامه پنجم توسعه صورت گرفت:
 انتقال کارمندان دولت به کلا نشهرها ممنوع شد 

نمايندگان مجلس در ادامه بررسي جزييات لايحه برنامه پنجم ماده 65 که مقرر مي کرد « ذخيره مرخصي کارکنان که از ابتداي سال اول برنامه قابل بازخريد نباشد و از سال چهارم برنامه نيز ذخيره مرخصي قبلي و بعدي به هيچ وجه بازخريد نشود» مخالفت کرده و با حذف ماده مقرر کردند که همچنان ذخيره مرخصي کارکنان قابل بازخريد باشد.
به گزارش ايسنا، پس از مطرح شدن ماده 65 نمايندگان با بيان اخطارهاي قانون اساسي و مطرح کردن پيشنهاد حذف، با کل ماده مخالفت کردند.
اين ماده مقرر مي کرد « ترتيب و تنظيم ساعات کار کارکنان دستگاه  هاي اجرايي در طول سال با احتساب متوسط 44 ساعت در هفته توسط هيات وزيران تعيين شود» .
همچنين براساس اين ماده بنا بود هيات وزيران بتواند علاوه بر تعطيلات رسمي، در موارد ضرورت در تمام کشور يا برخي مناطق نسبت به اعطاي مرخصي اجباري به کارکنان دستگاه هاي اجرايي اقدام کند.
در ماده 65 مکرر يک، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به منظور ساماندهي و کاهش نيروي انساني و کوچک سازي دولت حکم فوق و ساير مقررات مربوط به انتقال و ماموريت کارکنان رسمي و ثابت بين دستگاه ها در مورد کارکنان پيماني و قراردادي (در طول قرارداد) را قابل اجرا دانستند و تصويب کردند که موارد خاص با تشخيص کارگروهي با عضويت نمايندگان معاونت برنامه ريزي، معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور و دستگاه متبوع تعيين شود.
همچنين به منظور کوچک سازي دولت، هرگونه بکارگيري افرادي که در اجراي قوانين و مقررات، بازخريد يا بازنشسته شده يا مي شوند (به استثناي مقامات و اعضاي هيات علمي و ايثارگران و فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد و بالاتر) در دستگاه هاي اجرايي يا داراي رديف يا هر دستگاهي که به نحوي از انحا از بودجه کل کشور استفاده مي کند، ممنوع و همچنين هرگونه پرداخت از هر محل و تحت هر عنوان به افراد بازنشسته و بازخريد توسط دستگاه هاي مذکور ممنوع است.
نمايندگان در ادامه، هر گونه انتقال و ماموريت بيش از شش ماه در يک نوبت يا چند نوبت از موسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي به وزارتخانه ها، موسسات و شرکت هاي دولتي موضوع ماده پنج قانون مديريت خدمات کشوري به استثنا مقامات را ممنوع کردند.
با تصويب نمايندگان مجلس مقرر شد که به منظور تهيه آمار و اطلاعات مورد نياز براي محاسبه شاخص هاي حوزه هاي تخصصي مختلف، مرکز آمار ايران پس از دريافت شناسنامه  شاخص ها، نسبت به عملياتي کردن برنامه اجرايي مربوطه شامل طرح هاي آمارگيري پايگاه اطلاعات آماري کشور، سامانه هاي اطلاعاتي عملياتي، زمان بندي و اقدام کند و اعتبارات مورد نياز را حداکثر ظرف شش ماه تهيه و به تصويب شوراي عالي آمار برساند.
هم چنين مجلس شوراي اسلامي در ماده 65 مکرر 3 کليه دستگاه هاي قوه مجريه که به موجب قوانين بودجه سنواتي مجاز به کمک به اشخاص حقيقي و حقوقي از محل اعتبارات قوانين ياد شده مي باشند را موظف کرد که با رعايت تخصيص اعتبار که در مرکز توسط معاونت برنامه ريزي و در استان ها توسط کميته تخصيص اعتبارات استان طبق ضوابط ابلاغي معاونت برنامه ريزي انجام مي شود نسبت به اخذ شماره ملي اشخاص حقيقي گيرنده کمک و يا سهامداران اصلي و صاحبان سهم الشرکه و اعضاي هيات مديره و بازرس يا بازرسان قانوني اشخاص حقوقي گيرنده کمک و درج آن در بانک اطلاعاتي که توسط معاونت برنامه ريزي براي اين منظور ايجاد مي گردد، اقدام و سپس مبلغ کمک را پرداخت نمايند. کمک از محل منابع و رديف هاي در اختيار معاونت برنامه ريزي نيز مشمول اين حکم است.
نمايندگان ضمن بررسي فصل پنجم لايحه برنامه پنجم در بخش اقتصادي و بهبود فضاي کسب و کار وزارت بازرگاني را مکلف کردند که با همکاري اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و ساير دستگاه هاي ذي ربط با هماهنگي معاونت برنامه ريزي و در چارچوب بودجه هاي سنواتي، ضوابط و سياست هاي تشويقي لازم (از جمله اهداي جوايز يا اعطاي تسهيلات يا کمک هاي مالي) براي استفاده کالاها و خدمات از نام و نشان تجاري در بازار خرده فروشي و عمده فروشي با حفظ حقوق معنوي صاحب نشان را تا پايان سال اول برنامه تهيه و براي اجرا ابلاغ کنند.
نمايندگان ضمن حذف تبصره اين ماده که در آن بنا بود بهره برداري از نشان هاي تجاري صاحب نام بين المللي توسط بنگاه هاي اقتصادي داخلي به منظور دستيابي به فناوري پيشرفته، ارتقاي کيفي محصولات، افزايش قدرت رقابت و جذب سرمايه  خارجي مجاز بوده و مورد حمايت و تشويق دولت باشد، به جايگزيني تبصره لايحه دولت در اين ماده نيز راي ندادند.
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي جزئيات لايحه برنامه پنجم در جلسه علني بعدازظهر ديروز (چهارشنبه) مقرر کردند که در مورد آن دسته از فعاليت هاي اقتصادي که نيازمند اخذ مجوز از دستگاه هاي متعدد هستند، دستگاه اصلي موضوع فعاليت وظيفه مديريت يکپارچه، هماهنگي و اداره امور اخذ تکميل و صدور مجوز را بر عهده خواهد داشت.
در ماده 68 مکرر 2 تصويب کردند که در راستاي بهبود بهره وري نظام اداري، افزايش رضايت عمومي و دسترسي آسان و سريع شهروندان به خدمات عمومي و دولتي، دولت مي تواند ترتيبي اتخاذ نمايد که کليه دستگاه هاي اجرايي اعم از وزارتخانه ها، موسسات دولتي، موسسات و يا نهادهاي عمومي غيردولتي، شرکت هاي دولتي، بانک ها، موسسات اعتباري و شرکت هاي بيمه اي و کليه دستگاه هايي که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، واحدهاي سازماني يا بخش هايي از خود را که موظف به ارائه خدمات به مردم هستند به نحو مقتضي و ممکن اعم از حضوري و مجازي، تنظيم ساعت کار نيروي انساني و با استفاده از امکانات موجود در طول شبانه روز و يا دو نوبت کاري فعال و آماده خدمات نگه دارد.
در ماده 68 مکرر 3 تصويب کردند که به منظور کاهش خطرپذيري ناشي از نوسانات قيمت ها از جمله نوسانات نرخ ارز براي واحدهاي توليدي و صادراتي، بيمه مرکزي ايران از طريق شرکت هاي تجاري بيمه، امکان ارائه خدمات بيمه اي مربوط به نوسانات قيمت ها و نوسانات نرخ ارز را فراهم آورد.
هم چنين در ماده 68 مکرر 4 دولت موظف شد تا پايان سال اول برنامه اقدامات قانوني لازم براي اصلاح قانون کار و قانون تامين اجتماعي و روابط کار را با رعايت مواردي از قبيل ايجاد انعطاف براي حل اختلاف کارگران و کارفرمايان و همسو کردن منافع دو طرف، تقويت بيمه بيکاري به عنوان بخشي از تامين اجتماعي و شغلي کارگران با رويکرد افزايش پوشش و گسترش بيمه بيکاري و بيکاران در شرايط قطعي اشتغال، تقويت همسويي منافع کارگران و کارفرمايان و تکاليف دولت با رويکرد حمايت از توليد و سه جانبه گرايي، تقويت شرايط و وضعيت هاي جديد کار با توجه به تغييرات تکنولوژي و مقتضيات خاص توليد کالا و خدمات و تقويت تشکل هاي کارگري و کارفرمايي متضمن حق قانوني اعتراض صنفي براي اين تشکل ها به عمل آورد.


 سيدشهاب الدين صدر:
 کفر عملي به تدريج ايمان را از بين مي برد 

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که کفر عملي به تدريج ايمان را از بين مي برد، اظهار کرد: اجراي احکام الهي از ايمان الهي صيانت مي کند.
به گزارش ايسنا، سيدشهاب الدين صدر افزود: آن چه باعث اعتلاي جوامع مي شود، ايمان به خدا، اجراي احکام الهي و ايستادگي در راه حق است، همچنين عوامل انحطاط هر جامعه اي فساد، ظلم، طغيان گري و عواملي از اين دست است.
اين نماينده مردم تهران در ادامه گفت: خداوند در قرآن مي فرمايد: چه بسيار بودند اهالي يک روستا که به فساد و ر فاه طلبي پرداختند و ما آنها را هلاک کرديم.
وي گفت: ممکن است کسي بگويد مگر چه مي شود اگر کسي در جايي خلافي و گناهي مرتکب شود، اين چه ربطي به نظامات عالم دارد، خداوند مي خواهد در اين آيات بگويد که اين ارتباط وجود دارد و اگر جامعه اي از درون فاسد شود کيفيتش تغيير مي کند.
صدر در ادامه با اشاره به سوره شمس گفت: خداوند در سوره  شمس در ابتدا به آسمان و حرکت خورشيد و ماه سوگند مي خورد و در اين آيات در 1400 سال پيش تاکيد مي کند که ماه نور خود را از خورشيد مي گيرد. خداوند در اين سوره به نفس و دو الهامي که به او شد هم قسم مي خورد و مي گويد که پرده دري و تقوا يا پرده داري به انسان الهام شده است و بعد مي گويد «به تحقيق کسي رستگار مي شود که خود را پاک کند»
وي خاطرنشان کرد: اين نشان مي دهد که باطل در ابتدا اکثريت ندارد، اما گاهي با تبليغات و القائات خود مي تواند به تدريج طرفداراني براي خود پيدا کند. به هر حال کار قوم ثمود در نهايت به تکذيب پيامبر و خدا مي کشد و ابن سالف که قرآن او را شقي مي خواند شتر حضرت صالح را علي رغم نهي خداوند مي کشد و پس از آن بلا نازل مي شود.
صدر يادآور شد: اين مساله نشان مي دهد که کفر عملي به تدريج ايمان را از بين مي برد به عبارتي اجراي احکام الهي از ايمان الهي صيانت مي کند و اگر قومي به عمل باطلي روي آوردند به تدريج ايمانشان سست مي شود، قوم ثمود در ابتدا حکم خداوند را انکار کردند اما در نهايت به انکار خدا و پيامبرش رسيدند و بلا بر آن ها نازل شد.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که «در احکامي که خداوند صادر مي کند هميشه به دنبال کسب مباني منطقي و عقلي آن نباشيد»  گفت: داستان قوم ثمود نشان مي دهد که هميشه نبايد به دنبال کسب منطق عقلي احکام باشيم بلکه گاهي بايد صرفا از حکم خدا تبعيت کرد. يعني بايد مراقب باشيم به آن اشتباهي که در شرق و غرب اتفاق مي افتد گرفتار نشويم. اگر در مسيري حرکت کرديم که از مرزي عبور شد و قبح يک گناه حتي شخصي فروريخت به مرور به سست شدن ايمان نيز مي انجامد و در نهايت بلاي خداوند نازل مي شود. البته اين را هم بگويم که گاهي انسان خود متوجه نيست که در بلا گرفتار است.
صدر با اشاره به بحث حجاب گفت: بر اساس همين نکته اي که گفتم به عنوان مثال در بحث حجاب، اين که بگوييم چه مي شود اگر کسي يک تار مويش بيرون باشد؟ درست نيست، چراکه اين در انضباط فکري و عملي خدشه وارد مي کند و عبور از يک خط قرمز است بعد دو تار مو و بعد يک دسته مو مي شود و ...
نايب رييس مجلس در ادامه با انتقاد از برخي سخنان راجع به بحث انتظار و ظهور گفت: اين که بگوييم قرار است يک مو قرمزي بيايد که امام زمان (عج) را به شهادت خواهد رساند و ما خبر داريم که چنين فردي به دنيا آمده است و حرف هايي از اين دست، بر خلاف فلسفه انتظار است.
صدر با تاکيد بر تاثير اعمال فردي بر تصميمات اجتماعي انسان گفت: گاهي مي بينيم که اهل مومنين در برابر اتفاقي، رفتاري که مورد انتظار است را انجام نمي دهند اين نشان مي دهد که يک جاي کار اين مومنين اشکال دارد اگر به عدم رعايت محدوده هاي شرعي عادت کرديم آن جا که لازم است حضور داشته باشيم آمادگي پيدا نمي کنيم.  صدر در پايان با بيان اين که «جريان باطل هم وقتي که فعال شود يک نفر در راس آن قرار مي گيرد و از درون جامعه غليان پيدا مي کند، گفت: در فتنه 88 هم کسي جلو افتاد و غليان يافت، حال ممکن است علت اين مساله حقد و حسادت هايي باشد که در درون افراد وجود دارد، اما بالاخره فردي به گفته قرآن در جريان باطل برانگيخته و سرکرده  فتنه مي شود و عده اي به دنبال او راه مي افتند و تباه مي شوند، اين نشان مي دهد که بايد مراقب باشيم.


 خبر 

اصلاح  قيمت بنزين با اجراي هدفمندي  يارانه ها

رييس کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي مجلس با اعلام اينکه قرار است قانون هدفمندي يارانه ها از آذرماه اجرايي شود، گفت: تلاش شده است قيمت تاکسي ها و سرويس هاي عمومي پس از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها افزايش نيابد و در مقابل به آنها جبران زيان داده شود.  غلامرضا مصباحي مقدم در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: با وجودي که هنوز زمان دقيق اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها اعلام نشده است،اما زمان طولاني براي اجراي آن نمانده و اين قانون از آذرماه اجرايي مي شود.  وي با يادآوري اينکه قيمت بنزين دراجراي قانون هدفمندي يارانه ها اصلاح خواهد شد، گفت: براي تعيين نرخ بنزين دو گزينه در اختيار رييس جمهور است; يک گزينه حذف سهميه بندي و تک قيمتي کردن آن و ديگري دونرخي کردن قيمت بنزين است. دردونرخي شدن بنزين، سهميه به مقدار بنزين در نظر گرفته شده در کارت ها تزريق مي شود و بقيه با قيمت آزاد ارايه خواهد شد.  اين عضو کميسيون اقتصادي افزود: دراين بين توسعه  حمل و نقل عمومي درکشور مهم ترين موضوع است که با صدور دستور دولت قرار است علاوه بر اضافه شدن دو هزار دستگاه اتوبوس جديد به ناوگان حمل و نقل عمومي کشور، تعداد تاکسي ها و سرويس هاي ون براي تامين حمل و نقل عمومي افزايش يابد تا وسيله  جايگزين در اختيار مردمي که با افزايش قيمت بنزين نمي خواهند از وسايل شخصي شان استفاده کنند، وجود داشته باشد.  مصباحي مقدم با تاکيد به اينکه تلاش شده است قيمت تاکسي ها و سرويس هاي عمومي پس از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها افزايش نيابد خاطرنشان کرد: درمقابل به آنها جبران زيان داده مي شود، البته ممکن است براساس پيش بيني ها حداکثر افزايش 10 درصدي در قيمت اين سرويس هاي عمومي اتفاق بيفتد که اين مساله نگران کننده نيست و اتفاق تازه اي به شمارنمي آيد چراکه اين افزايش قيمت طي ساليان گذشته در همين حد و يا حتي بيشتر رخ داده است.

 نقش احکام بانکي، پولي و مالياتي در برنامه پنجم

عضو کميسيون صنايع و معادن گفت: در صورت تصويب احکام بانکي،  پولي و مالياتي در لايحه برنامه پنجم توسعه، به نحوي که موجب تسهيل در پرداخت يا دريافت هاي مالي شود، جايگاه صنعت ارتقا مي يابد.  شهريار طاهرپور در گفت وگو با ايسنا، گفت: برنامه پنجم نيز همچون برنامه چهارم، الگوي اقتصاد دانش بنيان و تقويت بنيان هاي علمي و فناوري را دنبال مي کند، از اين رو بايد بخش هاي پژوهشي، شرکت هاي دانش بنيان، فناوري اطلاعات و صنعت در برنامه پنجم در راستاي الگوي اقتصاد دانش بنيان تنظيم شود.  اين عضو کميسيون صنايع و معادن پيشنهاد دولت در خصوص بخش صنعت لايحه برنامه پنجم توسعه را مندرج در شش حکم دانست و افزود: بخش هاي ارز، پول، ماليات و بانک ها و پيش نيازهاي احکام مربوط به صنعت هستند. اگر احکام بانکي و مالياتي به گونه اي تصويب شوند که پرداخت ها يا دريافت هاي مالي تسهيل شوند مسلما موجب ارتقاي جايگاه صنعت در برنامه پنجم مي شود. با اين وجود احکام شش گانه لايحه در کميسيون تلفيق اصلاح و تکميل شد.  وي با اشاره به مصوبات کميسيون تلفيق، گفت: مواد 137 و 143 لايحه برنامه پنجم توسعه به مسائل کلي صنعت، تدوين استراتژي توسعه صنعتي، تعيين اولويت ها و توسعه صنايع پايين دستي پتروشيمي اختصاص يافت.  عضو کميسيون صنايع و معادن با بيان اينکه برخي از اعضاي کميسيون در مباحث پولي و بانکي پيشنهاد "خريد دين" را دنبال مي کردند، گفت: بخشي از صنايع با معوقات بانکي مواجهند از اين رو پيشنهاد برخي اعضا اين بود که دولت از طريق مکانيزم هايي، معوقات و ديون آنان را خريداري کند.  وي ادامه داد: در ماده 138 در بخش بخشودگي مالياتي به شرط سرمايه گذاري از محل سود بنگاه هاي اقتصادي، صنعت گر از پرداخت ماليات معاف مي شود، همچنين تامين سرمايه درگردش صنعت گران از مواردي حمايت کننده از بخش صنعت است.  نماينده مردم تويسرکان از تلاش اعضاي کميسيون صنايع براي طرح برخي پيشنهادات در صحن علني مجلس سخن گفت و حمايت از صنايع نوين و داراي ريسک را از نکات مورد توجه دولت دانست.  وي تصريح کرد: دولت در بخش صنايع پايين دستي پتروشيمي پيشنهادات خوبي ارائه کرده بود که در کميسيون تلفيق عينا به تصويب رسيد.  طاهرپور لايحه برنامه پنجم توسعه را فاقد بخش معدن دانست و تصريح کرد: کميسيون صنايع و معادن بخش معدن را به عنوان پيشنهاداتش به کميسيون تلفيق ارائه کرد که به تصويب اين کميسيون  رسيد. 

تاثير رد استخدام 23 هزار پرستار بر نظام سلامت

به گفته يک عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس، رد پيشنهاد استخدام 23هزار پرستار و ممنوع شدن استخدام 15 هزار نيروي بهداشتي و درماني، سبب کاهش کيفيت خدمات بهداشتي و درماني و بروز اتفاقات جبران ناپذير خواهد شد.  دکتر محمدرضا رضايي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به تصويب قانون کاهش کار پرستاران در مجلس خاطرنشان کرد: انگيزه تصويب اين قانون افزايش کيفيت خدمات در بيمارستان هاست، اما زماني که نيروي جديد جايگزين ساعت هاي خالي پرستاراني که ساعت کارشان کاهش مي يابد، نشود چطور مي توان انتظار داشت کيفيت خدمات افزايش يابد.  نماينده مردم جهرم در خانه ملت ادامه داد: پرستاري يکي از مشاغل سخت است، لذا پرستار بايد با يک آرامش جسمي و روحي مطلوب به مراقبت از بيماران بپردازد، حجم بالاي کار موجب خستگي پرستاران شده و سبب مي شود انتظاري که مردم از کيفيت ارائه خدمات پرستاران دارند، محقق نشود. بنابراين براي اين که بيماران خدمات بيشتر و بهتري دريافت کنند و پرستاران با يک شرايط جسماني و روحي بهتري به بيماران خدمت ارايه کنند بحث کاهش ساعت کار پرستاران را مطرح کرديم اما لازمه اجراي قانون مذکور اين است که براي ساعت هايي که خالي مي ماند پرستاران جديد استخدام کنيم، چراکه بر اساس اين قانون پرستاران حق ندارند در قالب اضافه کاري، ساعت هايي که از کاهش ساعت بوجود مي آيد را پر کنند، و حتما بايد نيروهاي جديدي جايگزين جاهاي خالي شوند، در صورت اجراي اين قانون، زمينه اشتغال براي تعداد زيادي از پرستاران فارغ التحصيل فراهم مي شود.  به گفته عضو کميسيون بهداشت، پس از تصويب قانون کاهش ساعت کار پرستاران، رييس  جمهور در جشن روز پرستار در جمع تعداد زيادي از پرستاران مجوز استخدام 23 هزار پرستار را به وزير داد، اما عدم اجراي آن سبب شد تا پيشنهاد استخدام 23 هزار پرستار در کميسيون بهداشت و درمان در قالب برنامه پنجم مطرح و مورد تاييد قرار گيرد، ولي متاسفانه اين پيشنهاد در کميسيون تلفيق راي نياورد و برخي از اعضاي کميسيون بهداشت مجددا آن را در صحن علني مجلس مطرح کردند که متاسفانه آنجا هم راي نياورد.  وي درباره سرنوشت قانون کاهش ساعت کار پرستاران با توجه حذف پيشنهاد استخدام 23 هزار پرستار، گفت: قانون کاهش ساعت کار پرستاران معلق شده و زير سوال مي رود، به نحوي که حذف مي شود و يا ناديده گرفته مي شود; لذا بهترين راهکار اين است که دستور رييس جمهور براي استخدام 23 هزار پرستار به نحو ديگري اجرايي شود، مثلا خارج از بحث برنامه پنجم بتوانيم اين پيشنهاد را در قالب يک طرح دو فوريتي مطرح کنيم، از آنجا که رييس جمهور نظر مثبت دارد و اين استخدام نياز کشور است و وزارت بهداشت هم تلويحا نظر موافق را اعلام کرده، اين طرح تصويب خواهد شد.  عضو کميسيون بهداشت درباره ماده ممنوعيت استخدام 15 هزار نيروي بهداشتي- درماني هم خاطرنشان کرد: به دليل کمبود نيرو در خانه هاي بهداشت، مراکز بهداشت و درمان و درمانگاه هاي روستايي و مناطق محروم استخدام 15 هزار نيروي بهداشتي و درماني پيشنهاد شد، اما متاسفانه ممنوع شد و اين در حالي است که به دليل کمبود نيرو در خانه هاي بهداشت و درمانگاه هاي مناطق روستايي و محروم، کيفيت خدماتي که انتظار داريم ارايه نمي شود.  رضايي درباره پيامدهاي حذف اين پيشنهادات در قالب برنامه پنجم گفت: حذف اين استخدام ها کيفيت خدمات بهداشت و درماني را کاهش مي دهد، نيروهاي تحصيل کرده بسياري که متقاضي کار هستند را سردرگم مي کند، سبب افزايش درگيري ميان همراهان و کادر بهداشتي و درماني مي شود و هر اتفاق بد ديگري را در نظام سلامت کشور رقم خواهد زد.


 کوتاه از بهارستان 

 حکم الزام دولت براي ارايه لا يحه انتقال
پايتخت سياسي فراموش نشود

در پايان فصل چهارم برنامه پنجم توسعه که مربوط به نظام اداري بود مصطفي کواکبيان نماينده سمنان و مهديشهر طي تذکري خطاب به ابوترابي فرد گفت: متاسفانه پيشنهاد ارايه شده اينجانب در پيشنهادات چاپ شده موجود نيست و شما فرموديد اين حکم را در کميسيون تلفيق بررسي خواهيم کرد ولي به هرحال جاي آن حکم درهمين جاست که اگر اجازه دهيد آن را مطرح کنم. وي افزود: حکم اين بود که ما دولت را پيرو مصوبه آذرماه سال 88 مجمع تشخيص مصلحت نظام مبني بر انتقال پايتخت سياسي تا پايان سند چشم انداز  20 ساله مکلف کنيم که در پايان سال اول برنامه پنجم لا يحه انتقال پايتخت سياسي را جهت ايجاد زيرساختها و طي مراحل قانوني به مجلس شوراي اسلا مي ارايه کند. ابوترابي فرد درپاسخ به کواکبيان اظهار داشت: چون اين پيشنهاد چاپ نشده است فعلا  نمي توانيم آن را مطرح کنيم اما بعد از بررسي کميسيون تلفيق براساس مصوبه مجمع تشخيص مطرح خواهيم کرد.

ديدار شوراي مرکزي فراکسيون خط امام با لاريجاني

شوراي مرکزي فراکسيون خط امام مجلس هفته آينده با رئيس مجلس شوراي اسلامي ديدار مي کنند.  به گزارش ايلنا، شوراي مرکزي اعضاي شوراي مرکزي فراکسيون خط امام مجلس هفته آينده علي لاريجاني ديدار کرده و در زمينه مسائل روز با وي گفت و گو مي کنند.  گفتني است اين ديدار ها متداول بوده و آخرين جلسه آن سال گذشته انجام شد.

دولت کارمندان را مجبور به خروج از تهران نکند

20 سال است که موضوع انتقال و تغيير پايتخت اداري يا سياسي از تهران مطرح شده و اصرار دولت مبني بر خروج دستگاه هاي اجرايي از اين کلانشهر مساله جديدي نيست. عليرضا محجوب در گفت و گو با آريا گفت: اقداماتي که دولتمردان انجام مي دهند در جهت دلسوزي و نجات پايتخت هست از اين رو هرچه زود تر تدبير مناسب به کار گرفته شود از پيچيده تر شدن وضعيت جلوگيري مي کند و حل معضلات و مشکلات اين شهر آسان تر مي شود. وي در مورد ضرب الاجل 4 ماهه معاون نيرو انساني رئيس جمهور براي خروج کارمندان از تهران افزود: شيوه فشار و اکراه به کارمندان به صلاح آنها و دولت نيست چون نه تنها جواب نمي دهد بلکه تبعات منفي بسياري را متوجه دستگاه هاي اجرايي در شهرستان ها و زندگي شخصي کارکنان مي کند. نماينده مردم تهران تصريح کرد: آنچه تضمين کننده موفقيت در کاهش جمعيت شهروندان تهراني است افزايش امکانات رفاهي و درماني و اشتغال در شهرستان ها و روستاهاي کشور است که نرخ مهاجرت به پايتخت را به صفر مي رساند يا حتي آن را منفي مي کند. وي اضافه کرد: تا به زيرساخت ها براي مهاجرت معکوس ريشه اي پرداخته نشود و کارمندان در اين رابطه تسهيلات واقعي دريافت نکنند اگر هم مجبور به خروج از تهران شوند يا مجددا باز مي گردند يا آنکه عده اي ديگر از شهرستاني  ها خانه هاي آنها را به اجاره مي گيرند. به عبارت ديگر خانه ها خالي نمي مانند و بلافاصله پر مي شوند. 

شاخص هاي مربوط به مناطق محروم رعايت نمي شود

نماينده  ملاير در مجلس بازتعريف مناطق محروم و دادن تذکر به وزير راه به دليل تغيير مکان احداث فرودگاه مشترک بين شهرستان هاي ملاير، نهاوند و بروجرد را خواستار شد.  به گزارش ايسنا، امين حسين رحيمي با استناد به بند 9 اصل دوم قانون اساسي اخطار داد و افزود: متاسفانه شاخص هاي مربوط به مناطق محروم رعايت نمي شود. دولت روستاها، بخش ها و شهرستان هايي را به عنوان مناطق برخوردار تعيين کرده که همه نمايندگان مي دانند که اين مناطق جزو مناطق محروم و فاقد حداقل امکانات زندگي هستند.  نماينده ملاير اين اقدام دستگاه هاي اجرايي را مانع از تمايل کارکنان دولت و فرهنگيان آموزش و پرورش براي خدمت در اين مناطق دانست و خاطرنشان کرد: اين تقسيم بندي نادرست موجب  قطع فوق العاده محروميت کارکنان برخي دستگاه هايي شده است. عضو کميسيون قضايي و حقوقي خواستار دخالت رييس مجلس شوراي اسلامي و بازتعريف مناطق محروم شد.  وي از بلاتکليفي احداث فرودگاه براي شهرستان هاي ملاير، نهاوند و بروجرد ابراز ناخرسندي کرد و افزود: از 17 سال پيش تاکنون چند وزير براي احداث فرودگاه حضرت ولي عصر(عج) در سه راهي ملاير، نهاوند و بروجرد کلنگ بر زمين زده اند ولي وزارت راه اخيرا يکي از شرايط احداث فرودگاه را که مکان احداث است را نقض کرده است. از هيات رييسه مجلس مي خواهم براي جلوگيري از به وجود آمدن اختلاف و تبعيض بين مردم شهرستان هاي ملاير، بروجرد و نهاوند به وزير راه تذکر دهيد تا فرودگاه در محل مشترک اين سه شهر احداث شود.

آمار طلاق به رشد فاجعه آميزي خواهد رسيد

نصرالله ترابي قهفرحي در گفت وگو با آريا گفت: مهمترين و پايه اي ترين نياز براي تشويق يک پسر جوان به امر ازدواج آنست که وي مشغول به کار شود و تضمين شغلي داشته باشد. چون وقتي طرف بيکار است و پول تو جيبي خود را از پدر و مادرش مي گيرد امکان سرپرستي يک نفر ديگر را ندارد. وي افزود: در وضعيت بيکاري حتي اگر جواني ازدواج کند و با تسهيلاتي که مي گيرد بتواند خرج جشن و کرايه يک خانه را بدهد اما سر ماه وقتي موعد اجاره و اقساط مي رسد چه کار کند. عضو کميسيون اجتماعي مجلس تصريح کرد: اگر پسر حتي سر کار برود بايد حقوقش در حدي باشد که بتواند از پس خرج و مخارج زندگي متاهلي بربيايد وگرنه بعداز مدتي نسبت به ادامه مسير دلسرد شده و کار به دعوا و طلاق مي کشد.   وي اضافه کرد: مشکل مسکن نيز دغدغه ديگري است که نسبت به آن تدبير لازم صورت نگرفته چون در جوامع توسعه يافته 80 درصد مبلغ اوليه خريد خانه را متقاضي وام مي گيرد ولي در ايران برعکس است و خريدار مي بايست 80 درصد مبلغ خانه را بپردازد از اين رو خانه دار شدن به رويايي براي اکثر جوانان تبديل شده است. ترابي در مورد فرهنگ سازي ازدواج خاطر نشان کرد: در حال حاضر آشنايي خياباني، اينترنتي، مراکز مشاوره اي و ... جايگزين روش هاي آشنايي سنتي شده اند که متاسفانه بر مشکلات ازدواج افزوده اند و اگر تدبير درستي در اين رابطه انديشيده نشود آمار طلاق در آينده به رشد فاجعه آميزي خواهد رسيد. 

شرايط فعاليت احزاب مختلف در کشور فراهم شود

نماينده لنگرود در مجلس با تاکيد بر لزوم ساماندهي احزاب در کشور گفت: احزاب و گروههاي سياسي مانند دانشگاهي هستند که مي توانند براي اداره کشور، فکر، ايده و انديشه داشته و نيرو تربيت کنند.  اقبال بائوج لاهوتي در گفت وگو با ايسنا، عدم داشتن خط مشي از سوي احزاب را باعث آسيب رسيدن به کشور دانست و تاکيد کرد: بايد همه به اين فکر باشيم که احزاب را در داخل کشور ساماندهي کنيم. احزاب هم بايد براساس سياست هاي مصوب نظام و در چارچوب و خط و مشي که براي خود مشخص مي کنند، عمل کنند.  نماينده  مردم لنگرود در خانه ملت، تضاد جناح هاي فکري و احزاب را باعث رشد کشور دانست و گفت: بايد شرايطي فراهم کرد که احزاب مختلف در کشور فعاليت داشته باشند.  به نظر وي، وقتي احزاب مختلف خود را تجهيز کنند، مانند يک دانشگاهي عمل خواهند کرد و مي توانند براي اداره کشور نيرو تربيت کنند. حتي اگر حزبي در کشور به قدرت رسيد، احزاب ديگر بايد او را در اداره کشور کمک کنند. ولي اين که يک جريان فکري تنها همان راه و روش  خود را دنبال کند، شرايط و رشدي که مدنظر است; حاصل نخواهد شد.  لاهوتي خودانتقادي در بين جناح ها را مساله مهمي برشمرد و گفت: متاسفانه در کشور ما پذيرش انتقاد ضعيف است. مثلا جناح مخالف دولت بعد از انتخابات بسيار بد عمل کرد، و برخي حرکت ها به گونه اي در جهت خواسته دشمنان انقلاب بود، لذا بايد انتقادات را بپذيريم.  وي در پايان گفت: متاسفانه احساس مي شود در داخل جناح ها هم هرکس حرف خود را مي زند. اگر اينها بخواهند يک حزب سامان يافته باشند، با اين روش نمي توانند به جايي برسند و بايد حرف حزب خود را بزنند. 

درآينده سياسي کشورهمه جريانات فکري نقش دارند

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس در ارزيابي از چشم انداز آينده  جريان هاي سياسي گفت: تمامي جريان هاي فکري و سياسي مختلف اعم ازاصولگرايان سنتي، اصولگرايان مدرن، آبادگران و حتي اصلاح طلبان نقش فعال و راهبردي را در آينده کشور ايفا خواهند کرد.  حسن نوروزي درگفت وگو با ايسنا، بااشاره به بحث استاني شدن انتخابات مجلس نيز اظهار کرد:مجلس به اين سمت و سو پيش مي رود که انتخابات مجلس را استاني کند و هدف ازاين کار نيز اينست که نمايندگان کار کلان تري را در خانه ملت انجام دهند.  نماينده رباط  کريم در مجلس، لازمه  اين کار را فعال شدن پارلمان هاي محلي و شهري دانست و افزود: شوراهاي شهرنيز بايد از انتخاب شهردار کنار بکشند و تنها به نظارت در اموري شهري بپردازند. نوروزي با بيان اينکه دراين صورت نقش احزاب و گروه هاي سياسي فعال ترمي شود گفت: طبيعتا آنها مي توانند نقش فعالي را در حوزه اداره صحيح نظام ايفا کنند.