نسخه شماره 2499 - 1389/08/20 -


هيچ دليلي براي گران شدن نان وجود ندارد


دانشگاه مجازي ازدواج راه اندازي مي شود
همسرگزيني در دانشگاه ها تدريس مي شود
وزير علوم:
زير بار بازي ها و جنجال هاي سياسي نمي روم
با فشار سياسي نمي شود آموزش عالي کشور را اداره کرد
جانشين معاون هماهنگ کننده ناجا:
رفتار ماموران تا نقطه استاندارد فاصله دارد


کليه براي فروش

وزير کشور:
افزايش قيمت سوخت در طرح هدفمندي يارانه ها در کارت اعتباري تاکسي ها ديده شده است


اخبار کوتاه


 هيچ دليلي براي گران شدن نان وجود ندارد  

رييس شوراي سياستگذاري آرد و نان استان تهران گفت: هيچ دليلي براي گران شدن نان وجود ندارد.  به گزارش ايسنا، مرتضي تمدن در همايش ناظران تعزيرات گندم، آرد و نان استان تهران با اشاره به اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها افزود: هيچ مساله و عاملي که موجب افزايش قيمت نان باشد، وجود ندارد.  تمدن با اشاره به اين که عده اي در پي ملتهب کردن بازار آرد و نان استان بوده و قصد دارند، مردم را در اين خصوص بترسانند، از تمامي ناظران تعزيرات آرد و نان خواست تا در آستانه اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها بر نظارت و بازرسي خود افزوده و با هرگونه اخلال برخورد جدي کنند.  استاندار تهران با بيان اين که نظارت و بازرسي در نانوايي ها به معني مقابله با نانوايان نيست، بلکه آنها انسان هاي زحمتکشي اند که خود همراه مردمند، تصريح کرد: ما از آنان پشتيباني مي کنيم.  وي اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها را موجب از ميان رفتن بسياري از مشکلات نانوايان و مردم در بخش کمي و کيفي نان دانست و گفت: با اجراي اين قانون تکليف چند قيمتي بودن آرد که منشا» بسياري از نارضايتي هاي کنوني در اين مورد است از ميان مي رود.  تمدن خاطر نشان کرد: پس از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها بها» نان قيمت متعادلي خواهد داشت که به هيچ قشري اعم از مردم و نانوا و فعالان حوزه آرد و نان فشار وارد نخواهد آورد و به طور حتم قيمت براي مردم در آن زمان قابل قبول خواهد بود.  وي تصريح کرد: به طور حتم قيمت تمام شده نان برخلاف برخي اظهار نظرها به لحاظ کميت و کيفيت مورد رضايت مردم خواهد بود.  استاندار تهران در بخش ديگري از سخنانش به ابتکار راه اندازي نانوائي هاي آزادپز اشاره و استقبال بسيار خوب مردم از نانوايي هاي آزادپز، افزايش چشمگير کيفيت نان، از ميان رفتن صف هاي طويل مقابل نانوايي ها را از جمله اثرات بسيار مثبت راه اندازي نانوايي هاي آزادپز عنوان کرد.  تمدن با ذکر اين که در آن شرايط با توجه به محدود بودن سهميه آرد يارانه اي امکان افزايش نانوايي هاي يارانه اي وجود نداشت، از عزم دولت در افزايش نانوايي هاي آزادپز خبر داد.


 دانشگاه مجازي ازدواج راه اندازي مي شود  
 همسرگزيني در دانشگاه ها تدريس مي شود

مدير کل امور تربيتي سازمان ملي جوانان گفت: براي اجباري شدن صدور گواهينامه ازدواج و فراگير کردن سامانه ازدواج، دانشگاههايي مجازي در اين زمينه ايجاد مي شود.
مهدي صدري در گفت وگو با مهر افزود: ايجاد اين دانشگاه هاي مجازي هم سخت افزارهاي سنگين و پرهزينه نياز دارد و هم نرم افزارهاي گسترده و اگر قرار باشد گستره ما در سامانه آموزش ازدواج ملي باشد بايد ساختارهاي سنگين مالي و علمي اين سامانه را پشتيباني کند.
وي با بيان اينکه ايجاد اين دانشگاه مجازي زمانبر است و تا يکي دو سال آينده نمي توانيم ادعا کنيم که آموزشهاي قبل از ازدواج را به صورت ملي مجازي کرده ايم گفت:هم اکنون افرادي که در دوره هاي ساج ( سامانه ازدواج جوانان) شرکت کرده اند مانند دانشجو دوره هاي دانشگاهي در کلاسهاي مجازي شرکت مي کنند و کارهاي علمي و تحقيقاتي آنها در نمره دهي شان اثر گذار است. همچنين مدير کل دفتر هماهنگي و ساماندهي سازمان ملي جوانان گفت: بر اساس تفاهم نامه بين سازمان ملي جوانان و وزارت علوم، اين وزارتخانه موظف شده مهارت هاي همسر گزيني و همسرداري و مباحث خانواده را در محتواي متون آموزشي خود قرار دهد.  عليرضا مختاري در گفت وگو با مهر، آموزش و آگاهي را در طرح هاي سازمان ملي جوانان محوري ترين موضوع دانست و افزود: به دستگاه هاي که متولي امور جوانان هستند، وظايفي براساس قوانين، مقررات و مصوبات در قالب تفاهم نامه ارسال شده است.
اين مقام مسئول در سازمان ملي جوانان افزود: وزارت ارشاد متعهد شده با توليداتي در عرصه فرهنگ و هنر به ترويج سنت ازدواج و تصحيح باورهاي ازدواج اقدام کند. همچنين وزارت آموزش و پرورش قرار است با هدف رسيدن به خانواده اي بالنده و پايدار در محتواي دروس بازنگري کند. مختاري ادامه داد: بر اساس توافق انجام شده با وزارت آموزش و پرورش مهارت هاي همسر گزيني و همسرداري و مباحث خانواده در محتواي متون آموزشي اين وزارتخانه در ارائه به دانش آموزان قرار مي گيرد. وي به برنامه هاي سازمان ملي جوانان در هفته ازدواج اشاره کرد و گفت:ستاد سازمان ملي جوانان در اين هفته، هر دستگاهي را ملزم به اجراي اقداماتي ويژه کرده است که از بارزترين اين اقدامات مي توان به برگزاري جلسات اوليا و مربيان توسط وزارت آموزش و پرورش و صادر نشدن هيچ حکم طلاقي در روز ملي ازدواج توسط وزارت دادگستري اشاره کرد. وي ادامه داد: سازمان تبليغات اسلامي هم با ترغيب ائمه جماعات، جلساتي را به صورت گفتمانهاي ديني برگزار مي کند.
مدير کل دفتر هماهنگي و ساماندهي سازمان ملي جوانان اظهار داشت: از ديگر برنامه هاي سازمان در هفته ازدواج، پيگيري برنامه هايي است که بر عهده ستادهاي ساماندهي امور جوانان در استانهاي سراسر کشور است. در برخي از استان ها مانند استان ايلام قرار شده طرح جامع ازدواج اجرا شود. وي با اشاره به روند رو به افزايش ميزان طلاق در کشور گفت: دليل اين مسئله را بيشتر بايد در مشکلات فرهنگي جست و جو کرد.
مختاري با تاکيد بر اينکه آگاهي دادن به زوجها مي تواند مشکلات فرهنگي را تعديل کند افزود: بالا بردن سطح آگاهي بايد در فعاليت هاي دستگاه هاي مرتبط با امور جوانان در اولويت قرار گيرد. البته در کنار آگاهي بخشيدن، بايد عملکردها نهادها هم بازبيني شود. براي نمونه سازماني مانند قوه قضائيه مي تواند زمان بيشتري را به بررسي موضوعاتي مانند طلاق توافقي که وقوع طلاق را افزايش مي دهد اختصاص دهد.

 يک روانشناس:
ساختار ازدواج دانشجويي مشکل ساز است

يک روانشناس معتقد است که ساختار ازدواج دانشجويي به علل مختلف مشکل ساز است.
بيژن قرباني در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه دانشجو همه عمرش را به درس خواندن گذرانده و فرصت اشتغال نداشته است، اظهار کرد: درآمد يکي از پايه هاي اساسي تشکيل يک زندگي است و اگر پول و شغل نباشد زندگي ها دچار مشکل مي شود.
وي گفت: تحقيقات نشان داده است حتي در جوامع پيشرفته با افول مسائل اقتصادي، بيکاري نيز افزايش مي يابد، درآمد کم مي شود و اختلافات خانوادگي و طلاق زياد مي شود.
قرباني بيان کرد: علت ديگر ناموفق بودن ازدواج هاي دانشجويي اين است که دانشجو با يک تم رويايي و ايده آليستي به دنيا نگاه مي کند و فرد در دوران دانشجويي به بلوغ و پوست اندازي فکري مي رسد و دنياي جديدي براي او باز مي شود.  اين روانشناس با اشاره به اينکه در اين حالت ازدواج فرد دانشجو براساس ايده آل هاي ذهني و هيجاني او است و با واقعيت هاي بيرون هم خوان نيست، تصريح کرد: دليل ديگر توفيق نيافتن اين گونه ازدواج ها اين است که دانشگاه ها از سراسر کشور با آداب، فرهنگ و پيشينه خانوادگي دانشجويان مختلف مي پذيرند. اگر در ازدواج دانشجويي تفاوت هاي فرهنگي در نظر گرفته و فرد مشاوره شود و آشنايي هاي لازم را به دست آورد، اين نوع ازدواج مي تواند مفيد باشد.
وي گفت: آنچه تا امروز در اين نوع ازدواج ها ديده شده است همراه با تضاد فرهنگي و تضاد ويژگي هاي فردي و اجتماعي بين دو فرد بوده است و باعث ايجاد مشکلاتي در اين نوع ازدواج ها شده است.


 وزير علوم:
 زير بار بازي ها و جنجال هاي سياسي نمي روم  
 با فشار سياسي نمي شود آموزش عالي کشور را اداره کرد

وزيرعلوم تحقيقات و فناوري با اعلام اين که اساسنامه جديد موسسات غيرانتفاعي تا دو هفته آينده نهايي مي شود، گفت: دانشگاه ها و موسسات غيرانتفاعي همانند دانشگاه هاي دولتي رتبه بندي مي شوند و سهميه موسسات غير انتفاعي بر اساس رتبه بندي ها لحاظ خواهد شد.
به گزارش ايسنا، دکتر کامران دانشجو روز گذشته در ادامه سفر استاني هيات دولت به استان قزوين در نشست اعضاي هيات علمي و اساتيد دانشگاه هاي استان با تاکيد بر اينکه با فشار سياسي نمي شود آموزش عالي کشور را اداره کرد، به بحث موسسات غيرانتفاعي اشاره کرد و افزود: موسسات غيرانتفاعي در ابتدا بايد يک سرمايه گذاري اساسي در حد رسيدن به استانداردهاي لازم انجام دهند و سپس فعاليت خود را آغاز کنند; چرا که با پول مردم نمي توان سرمايه گذاري انجام داد.  وي در ادامه با اشاره به بحث موسسات غيرانتفاعي که داراي مشکلاتي هستند، پيشنهاد داد که چند مجموعه از دانشگاه هاي غيرانتفاعي با يکديگر تلفيق و يک دانشگاه خوب را تشکيل دهند.
وزيرعلوم با اشاره به بحث رتبه بندي دانشگاه هاي غيرانتفاعي گفت: بر اين اساس دانشگاه هايي که داراي رتبه بالا هستند همه گونه تقويت مي شوند و براي دانشگاه هايي که استانداردهاي لازم را ندارند نيز بايد فکري کرد.  دانشجو با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي را يک بال آموزش عالي مي دانم به دانشگاه آزاد اسلامي قزوين اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد قزوين از موفق ترين دانشگاه ها در کل کشور محسوب مي شود.  وي افزود: تعداد رشته هايي که از زمان وزارت بنده به دانشگاه هاي آزاد داده شده است به مراتب بيشتر از دانشگاه هاي ديگر است.  دانشجو همچنين به بحث دانشگاه هاي پيام نور اشاره کرد و با بيان اينکه دانشگاه پيام نور يکي از فرهنگي ترين دانشگاه هاي ما به شمار مي رود، تاکيد کرد: دانشگاه پيام نور بايد تقويت شود و سياست وزارت علوم نيز تقويت دانشگاه پيام نور در مسير ماموريت هاي تعيين شده است.  وزير علوم در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه سنگ بناي مناسبات درون دانشگاه هاي ما برگرفته از مناسبات دانشگاه هاي غربي است، تصريح کرد: با مشارکت فعال دختران و پسران در مسائل علمي موافق هستيم; اما نوع اختلاط بين دختران و پسران بر اساس الگوبرداري از غرب غلط است و ما بايد برطبق مناسباتمان که دين آن را تعريف کرده است عمل کنيم.  وي افزود: غرب خواستار غافل کردن ما از انتظار است و مناسبات بدون در نظر گرفتن وحي و هدايت انبيا» غلط است.
دانشجو با بيان اينکه هيچ علمي براي بشريت جز از مسير انتظار مثمر ثمر نخواهد بود، تصريح کرد: ما بايد در دانشگاه ها منتظر تربيت کنيم که بر اين اساس بايد دانشجوياني با بالاترين مرتبه علمي و ايمان توام با علم تربيت کنيم و بدانيم که تربيت جزو رکن اساسي دانشگاه هاست و دانشگاه محل تعليم و تربيت است.  وي گفت: علم اگر جامعه ما را يک قدم به سمت جامعه طراز امام زمان حرکت دهد آن زمان درست حرکت کرده ايم و در غير اين صورت پيشرفت و توسعه حاصل نخواهد شد و چقدر لذت بخش و زيباست که استادي منتظر تربيت کنيم.  وزيرعلوم تاکيد کرد: رساندن جامعه به طرازي که آماده ظهور شود وظيفه سنگيني است که بر دوش دانشگاه هاي ما قرار دارد.  دانشجو در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به آيين نامه نقل و انتقال دانشجويان خارج به داخل گفت: هر دانشجويي که در سطح دوره هاي کارداني و کارشناسي در هر دانشگاه خارجي چه معتبر و چه غيرمعتبر در حال تحصيل است، مي تواند به دانشگاه همتراز خود به داخل کشور برگردد و اين دانشجو را به نزديک ترين مکان زندگي دانشجو منتقل خواهيم کرد.
وزيرعلوم گفت: زير بار بازي ها و جنجال هاي سياسي نمي روم و محال است اجازه دهيم که با آموزش عالي کشور اينگونه برخورد شود.
به گزارش ايسنا، وي در جمع روساي دانشگاه هاي استان قزوين خطاب به آنها تاکيد کرد: اجازه ندهيد عده اي که مي خواهند سياسي بازي کنند شما را نيز وارد سياست کنند.


 جانشين معاون هماهنگ کننده ناجا:
 رفتار ماموران تا نقطه استاندارد فاصله دارد  

جانشين معاون هماهنگ کننده ناجا صبح امروز در حاشيه همايش علمي توانمندسازي کارکنان پليس در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه امروز نيروهاي انتظامي در جهت توسعه و حرکت سازمان حرکت مي کنند گفت: سازمان نيروي انتظامي نهادي است که با توجه به نوع خدمت رساني، گستردگي و پيچيدگي خاصي که دارد نيروي انساني در آن يک بحث جدي است.
به گزارش ايلنا، سردار محمود تشکري با اشاره به اينکه بحث توسعه منابع انساني در ناجا بحث مهمي بوده است گفت: نيروهاي انتظامي پس از جذب آموزش هاي لازم را مي بينند و بعد هم که مشخصا وارد خدمت مي شوند ديدن آموزش هاي لازم در دستور کار آنان قرار دارد.
جانشين معاون هماهنگ کننده ناجا با اشاره به اينکه کميته اجرايي اين همايش چند سالي است که با حضور اعضاي هيات علمي و کارشناسان در حال مطالعه و بررسي است گفت: اين همايش با هدف توانمندسازي کارکنان نيروي انتظامي برگزار شده و اين مجموعه مشارکت خوبي در اين زمينه داشته است.
او با اشاره به بحث استانداردسازي رفتار پليس گفت: برنامه استانداردسازي رفتار پليس چند سال است در دستور کار نيروي انتظامي قرار دارد که با توجه به بررسي نظرسنجي هاي مردمي و تماس هاي مردم به نظر مي رسد به تدريج نتيجه کار را شاهد هستيم.
تشکري در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره نحوه رفتار پليس در حادثه ميدان کاج گفت: پليس در صحنه بايد به موقع تصميم گيري کند و همچنين بتواند درست و به جا از ابزار و اختياراتش استفاده کند. که در بحث توانمندسازي هم ابعاد دانشي و هم ابعاد مهارتي و هم ابزاري مورد توجه قرار مي گيرد.
او با اشاره به اينکه نگاه مردم به مجموعه نيروي انتظامي نگاه رضايت مند است گفت: گرچه تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله داريم اما نسبت به گذشته پيشرفت زيادي داشته ايم.


 کليه براي فروش 
نويسنده : سميه تياري

مشغول خواندن آگهي هاي نيازمندي يک روزنامه بودم که ناگهان چشمم به يک نوشته عجيب خورد!دريکي از کادرها نوشته شده بود : کليه براي فروش باگروه خوني مثبت، همراه با شماره تلفن ايرانسل که براي تماس گرفتن درج شده بود. دوباره آنچه نوشته شده بود را مرور کردم تا ببينم آيا آنچه خوانده ام صحيح است يا من اشتباه متوجه شده ام؟! اما با دوبار وسه بار خواندن ديدم اشتباهي در کار نيست و آنچه نوشته شده حقيقت داشت. يک نفر قصد فروش کليه اش را دارد و براي اين کارهم با يک آگهي اطلاع رساني کرده بود. مطمئنا هرکس اين آگهي را براي اولين بار خوانده احساسات انساني اش جريحه دار شده بود که چرا يکي از هموطنان ما کارش به جايي رسيده که مجبور شده دست به چنين اقدامي بزند!
کنجکاو مي شوم بدانم چه چيزباعث شده او تصميم بگيرد يک عضو از بدنش را بفروشد. با شماره اي که داده تماس مي گيرم و خودم را به عنوان  خبرنگار معرفي مي کنم. از او مي خواهم اگر مايل است دليل اين کارش را برايم بگويد. جواب مختصري مي دهد ومي گويد حتما مشکلي بوده که  مي خواهد چنين کاري بکند،احتمالا براي اينکه ديگر پيگير موضوع نشوم قول مي دهد خودش بعدا با من تماس بگيرد اما هيچ وقت اين کار را نکرد تا پيدا کردن دليل را به کساني واگذارد که آن آگهي را ديده اند و خوانده اند! قبلا خويشتنداري بيشتر بود. اگر کسي قصد فروش کليه داشت بين آگهي ها مي گشت و منتظر مي شد تا کسي درخواست دهد خواهان کليه است اما حالا کار به جايي رسيده فرد اينقدر مستاصل مي شود که نمي تواند انتظار بکشد وخودش آگهي مي دهد.
دردناکترآن است که چند روز بعد آگهي مشابه در نيازمنديها نشان مي داد شخص ديگري اين بار با گروه خوني B مثبت خواهان فروش کليه اش شده بود. گويي از اين به بعد بيشتر بايد شاهد آگهي هاي اين چنيني باشيم!جاي اين سوال باقي مي ماند که غفلت از کدام مشکلات مردم باعث شده به چنين جايگاهي برسيم که اشخاص براي رفع مشکلاتشان جسم شان رابه فروش بگذارند؟ آن هم در يک سبک جديد به نام  کليه فروشي!
زماني که در کتاب فارسي ابتدايي اين شعر سعدي را مي خوانديم :
بني آدم اعضاي يک پيکرند                              
                               که در آفرينش ز يک گوهرند
چوعضوي به درد آورد روزگار 
                               دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت ديگران بي غمي  
                             نشايد که نامت نهند آدمي
براي آن بود که اگر امروز چنين آگهي دردناکي را ببينيم آسوده خاطر وبي تفاوت از آن نگذريم وهر کس به اندازه مسوليتي که در پيکره جامعه دارد براي درمان عضوبي قرار ودردمند چاره اي بينديشد.


 وزير کشور:
 افزايش قيمت سوخت در طرح هدفمندي يارانه ها در کارت اعتباري تاکسي ها ديده شده است  

وزير کشور از شهرداران شهرهاي بالاي 100 هزار نفر جمعيت خواست تا هزينه هاي بالاسري را کاهش داده و با استفاده از مديريت زباله و آب هاي سرگردان شهري و نيز رفتن به سمت درآمدهاي پايدار، هزينه هاي خود را کنترل کنند و نهايت همکاري را در جريان اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها داشته باشند.
به گزارش ايسنا، مصطفي محمدنجار در پايان نشست مشترک شهرداران شهرهاي بالاي 100 هزار نفر جمعيت که در جهت هماهنگي براي اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها برگزار شد، با تاکيد بر اين که نظام جمهوري اسلامي ايران در اوج اقتدار، شکوه و بالندگي در داخل و خارج از کشور به سر مي برد، افزود: امروز ايران در دنيا الگو و زبانزد است و نمونه هاي آن را در سفرهاي رييس جمهور به کشورهاي ديگر از جمله لبنان و نيويورک به خوبي مي بينيم.
وي افزود: در سفر رييس جمهور به لبنان همانند يک سفر استاني داخل کشورمان استقبال مردمي را شاهد بوديم و در جريان سفر وي به آمريکا، کليه توطئه هاي استکبار جهاني در جهت خراب کردن جمهوري اسلامي ايران تبديل به فرصتي براي ما شد.
نجار با بيان اين که دولت نهم و دهم ادامه گفتمان امام و انقلاب را در دستور کار خود قرار داده است، اظهار کرد: عدالت اجتماعي از جمله اهداف اصلي اين دولت بوده و هست و اقدام دولت در جهت توزيع عادلانه ثروت از طريق توزيع سهام عدالت، ادامه سفرهاي استاني و تبديل کشور به يک کارگاه بزرگ و فعال براي ساخت و ساز و توسعه از جمله  اين موارد بوده است که به خوبي آشکار است.
وي اضافه کرد: سفرهاي استاني و جلسات کارشناسي متعدد همراه با آن، خلا» و عقب ماندگي هاي موجود در طرح هدفمند کردن يارانه ها را به خوبي نشان داد و در حال حاضر هيچ مشکل نگران کننده اي براي اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها وجود ندارد و در چند روز آينده پول هاي مربوط به يارانه هاي نقدي براي کليه ي استان ها تکميل شده و مرحله بعدي اين طرح آغاز خواهد شد.
وي با بيان اين که در حال حاضر تنها قشرهاي مرفه و برخوردار جامعه از يارانه انرژي استفاده مي کنند، اضافه کرد: با اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها، توليد بالنده تر، اقشار ضعيف برخوردارتر، خلاقيت و توسعه بيشتر و رقابت بين بخش هاي مختلف بيشتر خواهد شد.
وزير کشور با تاکيد بر اين که هيچ طرحي را در عالم نداريم که اين ميزان کار کارشناسي و همراهي بخش هاي مختلف را داشته باشد، اظهار کرد: ذخيره سازي لازم براي حوزه هاي مختلف پس از اجراي اين طرح صورت گرفته و گروه هاي نظارتي و برنامه ريزي در بخش هاي مختلف مستقر شده اند تا آثار و تبعات مختلف اجراي اين طرح را در حوزه هاي مختلف بخصوص حمل و نقل و سوخت محاسبه کنند.
وي تاکيد کرد: به نظر مي رسد، رقمي که به دليل افزايش قيمت سوخت روي قيمت هاي حمل و نقل سرشکن مي شود، آنقدرها هم که برخي مي گويند روي قيمت ها تاثير ندارد، در عين حال با توجه به قول شهرداران کلان شهرها و شهرهاي بالاي 100 هزار نفر جمعيت، هيچ افزايش قيمتي در نرخ هاي اتوبوس، ميني بوس و مترو نخواهيم داشت.
نجار يادآور شد: علاوه بر محاسبه ميزان افزايش قيمت سوخت براي شهرداري ها، اعتبارات مربوط به خريد اتوبوس ها و نيز يارانه بليت اتوبوس و مترو پرداخت خواهد شد.
وزير کشور اضافه کرد:  البته هزينه هاي مربوط به شهرداري ها تنها موردي است که ممکن است هزينه هاي مضاعف ايجاد کند و بر افزايش قيمت سوخت تاثير بگذارد که البته اين موارد نيز براي ما پيش بيني شده است.
وي تصريح کرد: عده اي که نمي خواستند پيشرفت ملت ايران را در خارج و در داخل بيينند، در حال حاضر انتظار چنين همراهي و آمادگي را از سوي دولت و ملت ايران نداشتند.
نجار در ادامه با اذعان نسبت به اين که شهرداري هاي بسياري از شهرها مشکلات مالي و اجرايي بسيار دارند، اظهار کرد: مشکلات را به خوبي مي شناسيم، اما مي دانيم که اگر شما بخواهيد، راهکارهاي اجرايي زيادي براي حل مشکلات در اختيار داريد و انتظار ما اين است که در اين جهت ما را همراهي کنيد.
وي تصريح کرد: انتشار اوراق مشارکت براي شهرهاي بالاي 100 هزار نفر جمعيت، افزايش دو برابري بودجه شهرداري ها و چهار برابري بودجه دهياري ها در سال جاري و نيز حمايت هاي قضايي در برابر ديوان عدالت اداري و مجلس شوراي اسلامي و نيز حمايت هاي ديگر در جهت جلوگيري از تغيير برخي قوانين به ضرر شهرداري ها از جمله مواردي بوده که وزارت کشور براي شهرداري ها پيگيري و فراهم کرده است.


 اخبار کوتاه 

در صورت تصويب وزارت رفاه صورت مي گيرد: 
اختصاص دو ميليارد تومان براي ساماندهي کودکان خياباني در فصل سرما

مديرکل مداخله و بازتواني سازمان بهزيستي کشور از تدوين شيوه نامه ساماندهي کودکان خياباني شهر تهران در آستانه فصل سرما خبر داد و عنوان کرد: در صورت تصويب اين شيوه نامه، 2 ميليارد تومان اعتبار به منظور ساماندهي کودکان خياباني تهران در فصل زمستان به سازمان بهزيستي اختصاص مي يابد.  دکتر فرهاد اقطار در گفت وگو با ايسنا، با تاکيد بر اين که در اين شيوه نامه وظايف 11 دستگاه در قبال کودکان خياباني معين شده است، افزود: اهم تکاليف در اين شيوه نامه بر عهده بهزيستي، شهرداري و نيز سازمان هاي مردم نهاد و خيريه هاي فعال در اين زمينه است.  وي با اشاره به ارسال شيوه نامه ياد شده به وزارت رفاه و تامين اجتماعي ظرف هفته آينده خاطر نشان کرد: در صورتي که اين شيوه نامه توسط وزارت رفاه و تامين اجتماعي تصويب شود، 2 ميليارد تومان براي ساماندهي کودکان خياباني در تهران در فصل سرما اختصاص مي يابد.

معاون آموزشي مرکز زنان و خانواده  رياست جمهوري خبرداد:
اجراي طرح دورکاري براي زنان و دختران جوياي کار در آينده  نزديک

معاون آموزشي و پژوهشي مرکز امور زنان و خانواده  رياست جمهوري از اجراي طرح «دورکاري» براي زنان و دختران جوياي کار در آينده اي نزديک خبر داد و عنوان کرد: مقدمات اجراي اين طرح انجام شده و به زودي جزييات آن اعلام مي شود.  زهرا سجادي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به تهيه "سند علمي اوقات فراغت" با مشارکت مرکز امور زنان و خانواده  تصريح کرد: اجراي اين سند منوط به تصويب و ابلاغ از سوي دولت است.  وي در ادامه با اشاره به اين که 12/1 درصد از جمعيت فعال اقتصادي را زنان شاغل تشکيل مي دهند، بر ضرورت در نظر گرفتن تمهيداتي براي جلوگيري از آسيب هاي احتمالي که ممکن است خانواده  زنان شاغل را تهديد کند، تاکيد کرد.

اعلام تدوين 27 برنامه ملي
 براي ترويج فرهنگ عفاف و حجاب

دبير ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندان وزارت کشور با تاکيد بر اينکه دستورالعمل برخورد با هنجارشکنان و مفاسد اخلاقي به نيروي انتظامي تغيير داده نشده است گفت: اين دستورالعمل با توافق نامه ناجا تنظيم شده و شامل تمامي ماموريت هاي نيروي انتظامي براي برخورد با مفاسد اجتماعي و اخلاقي مي باشد.  به گزارش  ايسنا، عليرضا افشار معاون امور اجتماعي و فرهنگي وزير کشور با بيان اينکه سياست دولت کماکان اولويت دادن به اقدامات فرهنگي و تربيتي است اظهار داشت: تدوين 27 برنامه ملي ترويج فرهنگ عفاف و حجاب در مدارس، دانشگاه ها، رسانه هاي گروهي، عرصه فرهنگ و هنر، محيط هاي اداري و تبليغات شهري در راستاي اجراي قانون راهکارهاي ترويج فرهنگ عفاف و حجاب مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي با هماهنگي تمامي سازمان ها و نهادهاي ذيربط تهيه شده است. 

مدير کانون ازدواج آسان اعلام کرد:
برگزاري روزانه يک هزار ازدواج 300 هزار توماني

مدير کانون ازدواج آسان گفت: روزانه يک هزار ازدواج حدودا 300 هزار توماني برگزار مي کنيم و قرار است اين رقم به 30 هزار ازدواج در روز برسد.  به گزارش ايسنا، صالح گلشن درباره چگونگي و کيفيت اين مراسم، افزود: از سال 87 با يکصد هزار تومان، برگزاري مراسم را آغاز کرديم و اکنون با 300 هزار تومان يک زوج را با هدف ترويج سنت ازدواج در يک مراسم آبرومندانه راهي خانه بخت مي کنيم، حال آن که در اين مراسم همه چيز به انتخاب خود زوج صورت مي گيرد.

جمعيت جوان کشور از سال آينده کاهش مي يابد

پژوهشهاي انجام شده نشان مي دهد جمعيت جوانان 20 تا 29 ساله کشور از سال 90 روند نزولي پيدا مي کند.  به گزارش مهر، اين يافته هاي آماري و پژوهشي نشان مي دهد جمعيت جوانان کشور از سال هاي 87 تا 92 در اوج و مشخصا جمعيت جوان کشور در ميانگين سني 29-20 سال در سال 89 بيشترين ميزان يعني حدودا17 ميليون و 800 هزار نفر است. جمعيت جوانان 20 تا 29 که اصطلاحا جوانان در سن ازدواج نيز گفته مي شوند از سال 85 با حدود 16 ميليون و 200 هزار نفر تا امسال با حدود 17 ميليون و 800 هزار نفر سير صعودي داشته اما در يک نرخ کاهش بسيار اندک از سال آينده اين جمعيت به حدودا 17 ميليون و 700 هزار نفر کاهش مي يابد و اين روند کاهش تا سال 92 به حدود 17 ميليون و 300 هزار  نفر و در سال 95  به کمتر از 15 ميليون و 500 هزار نفر مي رسد.

ازدحام، شلوغي و ترافيک در مکه

ترافيک در خيابان ها و بزرگراههاي مکه به  دليل حضور گسترده  حجاج مسلمان سنگين تر مي شود و اين ترافيک معمولا در مسيرهاي منتهي به مسجدالحرام و در اوقات نماز شديدتر است.  به گزارش مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني حج، راه دسترسي به مسجدالحرام چندان راحت نيست و شرايط جغرافيايي آن به گونه اي است که هتلهاي زيادي در اطراف آن وجود ندارند و درصد کمي از زائران امکان اسکان در نزديکي خانه  خدا را دارند و مسوولان شهر مکه در تلاشند با مسطح کردن کوه هاي اطراف مسجدالحرام شرايط را براي ساخت هتل هاي بيش تر تسهيل کنند. در اطراف مسجدالحرام پايانه هايي براي استقرار اتوبوس هاي مورد استفاده  زائران قرار دارند و ايستگاه هر کشور کاملا مشخص است.البته برخي زائران بدون در نظر گرفتن اين موضوع، از اتوبوس هاي زائران ديگر کشورها استفاده مي کنند.

توضيحات آموزش و پرورش درباره يک خبر

در پي خبر مندرج در روزنامه مردم سالا ري  به نقل از خبرگزاري ايلنا مورخ 89/8/18  با عنوان «ازدواج  به موقع  دانش آموزان دختر، آنها را از آسيب هاي اجتماعي  محافظت مي کند» روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش  اعلا م کرد:  مطلب  مندرج به نقل  از وزير محترم آموزش وپرورش که «اکثر کارشناسان علوم تربيتي و اجتماعي معتقدند  که ازدواج  به موقع دانش آموزان دختر باعث محافظت آنها از  آسيب هايي مي شود که جامعه در کمين  آنهاست» تکذيب  مي گردد. انتظار اطلا ع رساني  دقيق  و شفاف  از آن رسانه مي رود.