نسخه شماره 2499 - 1389/08/20 -


دستور کار مذاکره با1+5، يا قبل ازجلسه يا حين مذاکرات تعيين مي شود

فرمانده کل قوا:
قدرت هاي مادي قادر به شکست ملتي با الگوي اقتدار اسلامي نيستند

احمدي نژاد در قزوين:
اگر دستي به دنبال توطئه باشد از بازو قطع خواهد شد

درخواست رييس قوه قضاييه از مردم و اصناف :
همه در هدفمندسازي يارانه ها همکاري کنند
اصناف مراقب باشند که محتکران از اين جريان سو»استفاده نکنند
دادستان تهران:
احکام باقي، مفيدي، زيدآبادي و ابوطالبي قطعي شده است
شهرام جزايري با وکالت اقدام به انتقال املا ک کرده است

اخبار کوتاه


تلويزيون يا پوشک؟


اصلا حيه وزارت امور خارجه در خصوص مطالب منتسب به متکي


اخبار کوتاه

بازخواني سابقه گفت وگوها و تعامل ايران با 1+5
مذاکره، از ژنو تا آنکارا

خيز اصولگرايان براي تصاحب کرسي هاي مجلس نهم کليد خورد:
ماموريت احمدي نژاد به اصولگرايان در جلسه محرمانه


اخبار کوتاه


روزنگار


فرهنگ حقوقي معاصر


زير پوست خبر


كاريکاتور


  دستور کار مذاکره با1+5، يا قبل ازجلسه يا حين مذاکرات تعيين مي شود 

وزير امور خارجه کشورمان با ارائه گزارشي از برگزاري نهمين اجلاس مجمع گفت وگوي همکاري هاي آسيايي در تهران، تاکيد کرد: معتقديم قطار همگرايي آسيايي به راه افتاده و کشورهاي آسيايي در مسير همبستگي و همگرايي قرار گرفته اند.  به گزارش ايسنا، منوچهر متکي با بيان اين که بايد از اين پس ساز و کارها، مکانيزم ها و فعاليت هاي فني مربوط به تشکيل اتحاديه  آسيا مطرح شود، به سابقه تشکيل اتحاديه اروپا اشاره کرد و گفت: تشکيل اين اتحاديه ده ها سال طول کشيده است و از اتحاد در چند قدم کوچک آغاز  شد و کم کم وحدت اروپايي در همه ارکان ريشه  دواند و امروز شاهد اتحاديه اروپا هستيم.  متکي در ادامه در پاسخ به اين پرسش که شوراي عالي امنيت ملي اعلام کرده است زمان و مکان انجام مذاکرات با 1+5 را به آنها اعلام کرده است، آيا شما زمان را اعلام نمي کنيد؟ گفت: معمولا طرف مقابل شيوه اي داشت که چندان پسنديده نبود. هر زمان چيزي پيشنهاد مي داد قبل از اين که نظر طرف مقابل را جويا شود تلاش مي کرد آنها را در رسانه ها مطرح کند.  وي در مورد دستورکار اين نشست گفت: به طور معمول بايد دستور کار را پيش از جلسه تعيين کرد. گاهي نيز طرفين توافق مي کنند که مذاکره کنند تا به دستور کار مورد توافق طرفين برسند و در مورد آن صحبت کنند. يکي از اين دو طريق در تبادل نظرهايي که اين روزها جريان دارد نهايي مي شود و مبناي تشکيل جلسه خواهد بود.  متکي در مورد برگزاري نشست هاي همگرايي در عراق و حل بن بست هشت ماهه  تشکيل دولت در اين کشور گفت: موضوع عراق و شکل گيري دولت چند مولفه دارد، آنچه که اين روزها بحثش بيشتر مطرح است اتفاق نظر روي نخست وزير است. بر اساس صحبت هايي که بعضي از وزراي خارجه که اين روزها در عراق بوده اند يا صحبت هايي که با آنها داشته ام ارزيابي کلي اين است که اجماع در بحث نخست وزيري آقاي مالکي ايجاد شده است که مي تواند چشم انداز روشني را ترسيم کند.


 فرمانده کل قوا:
 قدرت هاي مادي قادر به شکست ملتي با الگوي اقتدار اسلامي نيستند  

چهارمين مراسم مشترک دانش آموختگي و تحليف دانشجويان دانشگاه هاي افسري ارتش جمهوري اسلامي ايران ديروز با حضور حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در دانشگاه هوايي شهيد ستاري برگزار شد.
به گزارش ايسنا، فرمانده کل قوا در ابتداي اين مراسم، پس از ورود به ميدان در محل يادمان شهدا حضور يافتند و ضمن قرائت فاتحه علو درجات شهداي گرانقدر را از خداوند متعال مسئلت کردند. سپس حضرت آيت الله خامنه اي از يگان هاي حاضر در ميدان سان ديدند.
رهبر انقلاب اسلامي در اين مراسم، الگوي اقتدار در نظام اسلامي را متکي بر ايمان، اعتماد به خدا و تلاش مخلصانه در راه آرمان هاي والا دانستند و تاکيد کردند: نيروهاي مسلح از جمله ارتش جمهوري اسلامي ايران با اتکا» بر ايمان توانسته اند در توليد تجهيزات نظامي نيز به پيشرفت هاي قابل توجهي دست پيدا کنند که در اين راه، نيروي هوايي پيشقدم بوده است.
فرمانده کل قوا، هدف الهي و انساني و پيوند قلبي با مردم را دو ويژگي ارتش جمهوري اسلامي برشمردند و افزودند: در الگوي اقتدار نظام اسلامي، نظم، تجهيزات نظامي و آموزش از جايگاه مهمي برخوردارند اما روح همه اين ابزارها، احساس تکليف الهي و اتکال به خداوند متعال است.
حضرت آيت الله خامنه اي با تاکيد بر اينکه قدرت هاي مادي که الگوي اقتدار آن ها، صرفا تجهيزات نظامي و محاسبات مادي است، قادر به شکست ملتي با الگوي اقتدار اسلامي نيستند، خاطرنشان کردند: نمونه عيني غلبه قدرت معنوي بر قدرت مادي، پيروزي انقلاب اسلامي بود که ملت ايران توانست با دست خالي ولي با اتکا» به ايمان بر رژيم طاغوتي شاه غلبه کند.
ايشان پيروزي ملت ايران در جنگ تحميلي را نمونه ديگري از اين موضوع برشمردند و افزودند: ملت ايران در دوران دفاع مقدس، در ميان تحريم همه جانبه، با اتکا» به ايمان و شجاعت جوانان و نيروهاي مسلح خود توانست بر رژيم فاسد بعثي که مورد حمايت کامل شرق و غرب بود، پيروز شود.
فرمانده کل قوا يکي از ويژگي هاي اقتدار اسلامي را تقويت نيروي خود اتکايي و شکوفا شدن استعدادها دانستند و تاکيد کردند: در الگوي اقتدار اسلامي، مي توان از مستکبران عالم مستغني بود و نيروهاي مسلحي مجهز به فرآورده ها و محصولات فکر و ذهن ايراني بوجود آورد.
رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اين که پيشرفت هاي نيروهاي مسلح کشور در ساخت تجهيزات نظامي پيچيده و پيشرفته، نتيجه اين تفکر است، خاطرنشان کردند: اولين موسسه جهاد خودکفايي در نيروي هوايي بوجود آمد و شهداي عاليقدري همچون ستاري، بابايي، خضرايي و «دوران» در اين مسير پيشگام بودند.
حضرت آيت الله خامنه اي دانشجويان دانشگاه هاي افسري را به ادامه مسير اين شهداي گرانقدر و حرکت در چارچوب الگوي اقتدار اسلامي توصيه کردند و افزودند: درس، تحقيق و پژوهش را در چارچوب اتکا» بر توانايي هاي خود و استفاده از تجربيات پيشکسوتان، جهت دهيد و به هيچ حدي از پيشرفت نيز قانع نشويد.
ايشان با تاکيد بر اين که مسير کمال و سعادت بي پايان است، خاطرنشان کردند: دانشگاه هاي نيروهاي مسلح جزو اميدبخش ترين کانون هاي علمي کشور هستند که بايد با نگاه به آينده و ترسيم چشم اندازي روشن، حرکت رو به جلوي خود را پوياتر و سريعتر ادامه دهند.
در مراسم دانش آموختگي و تحليف دانشجويان دانشگاه هاي افسري ارتش جمهوري اسلامي ايران، از تعدادي از خانواده هاي شهدا و همچنين اساتيد، فرماندهان، دانش آموختگان و دانشجويان نمونه تقدير شد و نمايندگان دانشجويان جديد نيز از دست رهبر انقلاب اسلامي، سردوشي گرفتند.


 احمدي نژاد در قزوين:
 اگر دستي به دنبال توطئه باشد از بازو قطع خواهد شد 

احمدي نژاد، طرح هدفمند کردن يارانه ها را يک گام بلند به سمت اجراي عدالت دانست و اظهار داشت:خوشبختانه امروز تقريبا همه اصناف، بازاريان کشور، صنعتگران و کشاورزان به اهميت اين طرح پي برده اند.
به گزارش ايسنا محمود احمدي نژاد که در جمع مردم قزوين سخن مي گفت، با اشاره به اهميت ساختن ايران، گفت: امروز ايران يک جغرافيا نيست، بلکه ايران يک فرهنگ و پرچم برافراشته عدالت خواهي و خداخواهي است. امروز ايران الهام بخش و معيار است.
وي ادامه داد: اولين قدم براي پيشرفت، عزت و تعالي اين است که انسان قدر جايگاه خود و ساير انسان ها را بشناسد و به کرامت انسان ها احترام بگذارد.
احمدي نژاد گفت: فردي که براي حقوق ديگران ارزش قائل نيست و کرامت انساني را رعايت نمي کند، در وهله اول احترام و کرامت خود را لگدمال کرده و زير پا گذاشته است.
احمدي نژاد در ادامه سخنان خوداظهارداشت: بحث مذاکره را مطرح کرده اند. ما گفته ايم بسم الله، ما هميشه اهل مذاکره و منطق بوده ايم. ملت ايران هيچگاه اهل بي احترامي و تجاوز به حقوق ديگران نبوده است و اما اين مسئله روشن و واضح است که ملت ايران به احدي اجازه نمي دهد که سرسوزني به حقوقش تجاوز کند.
وي اضافه  کرد: ما گفته ايم مذاکرات بايد بر پايه احترام و عدالت باشد، معناي آن اين است که آنها بايد از برج عاج و دماغ هاي پرباد و سرهاي پر از نفرت خود بيرون بيايند تا در شرايط برابر و احترام در مورد مسائل جهاني گفت وگو کنيم و همه کمک کنيم تا مشکلات برطرف شود. ما با اين شرايط آماده گفت وگو هستيم. البته از قبل نيز گفته ايم که آنها بايد نظرات خود را در مورد برخي از مسائل جهاني اعلام کنند.
وي در ادامه تصريح کرد: اگر اعلام کرديد، بر اساس همان مبنا مذاکره مي کنيم و اگر اعلام نکرديد ما خودمان جواب شما را مشخص مي کنيم و بر اساس رفتار گذشته شما گفت وگو مي کنيم.
احمدي نژاد با تاکيد دوباره مبني بر اين که بايد اين گفت وگوها در شرايط برابر و عدالت و احترام صورت بگيرد، گفت: اگر خداي نکرده برخي از شماها در پس ذهن شان اخلاق زشت استعماري را داشته باشند، بدانيد که پاسخ ملت ايران همان پاسخي است که قبلا داده شده و شما را از ادامه زندگي مايوس خواهد کرد. ما بارها گفته ايم که ملت ايران در مورد حقوق اساسي خود با هيچ کسي مذاکره نمي کند. مذاکرات بايد براي همکاري و رفع مشکلات جهاني، رفع دغدغه هاي جهاني و کمک به ايجاد صلح و امنيت جهاني باشد.
رييس جمهور ادامه داد: مردم قزوين از همين جا به نمايندگي از ملت ايران اعلام مي کنند، هر دستي بر اساس صداقت دراز شود ملت ايران آن را خواهد فشرد و اگر دستي با دغل کاري و فريب به دنبال توطئه باشد مثل هميشه تاريخ آن دست را از بازو قطع خواهد کرد.


  درخواست رييس قوه قضاييه از مردم و اصناف :
 همه در هدفمندسازي يارانه ها همکاري کنند  
 اصناف مراقب باشند که محتکران از اين جريان سو»استفاده نکنند

رييس قوه قضاييه گفت: متاسفانه زماني در کشور کساني در مقام کم رنگ کردن جايگاه شهيد و شهادت بودند.
به گزارش ايسنا آيت الله صادق آملي لاريجاني در اولين روز سفر خود به استان کهگيلويه و بويراحمد پيش از ظهر روز چهارشنبه طي سخناني در ديدار با خانواده شهدا و ايثارگران با اشاره به موضوع هدفمندسازي يارانه ها تصريح کرد: اين کار بزرگي است که شروع شده و دولت عزم خود را براي انجام آن جزم کرده است. البته تبعا، تبعاتي هم خواهد داشت اما از همه مردم شريف مي خواهيم که در اين زمينه همکاري کنند.  وي با بيان اين که «دستگاه قضايي نيز در جايي که به آن مرتبط است کمک خواهد کرد» افزود: از همه اصناف مي خواهيم که تمام همت خود را براي کمک به اجراي اين طرح به کار گيرند. گرچه مي دانيم که ممکن است مورد شوک اين قضيه قرار گيرند، اما بايد تلاش کنند که برخي افراد ناسالم دست به سو»استفاده از اين جريان نزنند و با احتکار و انباشتن کالاهاي مورد نياز مردم موجب آزار آنان نشوند.  وي تاکيد کرد: اصناف نبايد اجازه دهند که برخي افراد موجب برهم زدن اين جريان و ايجاد مشکل شوند.
رييس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود به وضعيت کشور اشاره کرد و گفت: ما از طرف کشورهايي که از اوايل انقلاب با ما دشمني داشته اند مورد تحريم قرار گرفته ايم و مشکلاتي هست، اما اراده ملت در مقابل همه اين مسائل وجود دارد.
وي با بيان اين که «در حال حاضر بهترين وضع را در طول سي سال گذشته داريم» خطاب به کشورهاي غربي گفت: اين کشورها بايد بدانند که اقدامات شان جز حق کشي چيز ديگري نيست و اين ملت در مقابل حق کشي ايستاده است و هيچ گاه از اهداف عالي خود دست بر نخواهد داشت.
وي آمريکا را ناقض ترين کشورها در بحث حقوق بشر برشمرد و ادامه داد: آن ها يک عمر نان حقوق بشر را در کشورهاي ديگر خورده اند و عليه ايران نيز تحريم هاي زيادي اعمال کرده اند، اما حالا حقوق بشر را يک موضوع داخلي عنوان مي کنند، در حالي که حقوق بشر جز بهانه اي براي حمله و تهاجم به ديگر کشورها معناي ديگري براي آنان ندارد.
آملي لاريجاني خاطرنشان کرد: متاسفانه معيارهاي دوگانه دنيا را پر کرده است، اما يقين داريم که ملت ما ايستاده و هيچ خللي به عزم و اراده مردم بزرگ ما وارد نخواهد شد.
به گزارش ايسنا، رييس قوه قضاييه در ابتداي سخنان خود نيز با اشاره به جايگاه شهيد و شهادت در آموزه هاي اسلامي، تصريح کرد: حيات طيبه شرف بزرگي است که نصيب شهيدان شده است.
وي با بيان اين که «حيات حقيقي از آن شهداست و خانواده شهدا نيز با آنان شريک هستند» افزود: زندگي براي شهدا به بهترين وجه تفسير و معنا شده است کسي که ادعا مي کند در حال زندگي است ولي غرق در شهوات است، هيچ گاه حقيقت  زندگي را نمي فهمد.


 دادستان تهران:
 احکام باقي، مفيدي، زيدآبادي و ابوطالبي قطعي شده است  
 شهرام جزايري با وکالت اقدام به انتقال املا ک کرده است

دادستان تهران از قطعي شدن حکم عمادالدين باقي، بدرالسادات مفيدي، احمد زيدآبادي و عباس ابوطالبي خبر داد و گفت: احکام اين افراد قطعي شده و طبيعتا اجرا خواهد شد و حبس حداقل محکوميت شان  است. به گزارش ايسنا، عباس جعفري دولت آبادي در حاشيه  مراسم توديع و معارفه  سرپرست ناحيه 4 در جمع خبرنگاران درباره پرونده  شکوري راد و پادرمياني برخي براي آزادي وي نيز اظهار کرد: دادستان کل در اين زمينه توضيح داد. من ديگر تکرار نمي کنم ولي تحقيقات پرونده  ايشان ادامه دارد و از لحاظ ما پرونده شان به دادگاه خواهد رفت و اميدواريم در دادگاه به اتهام شان رسيدگي شود.  خبرنگاري پرسيد: اعلام شده است مهدي هاشمي به کشور برگردد با اين توجيه که دستگاه قضايي و اطلاعاتي مدرکي عليه او ندارد، اين موضوع تا چه حد صحت دارد؟ جعفري دولت آبادي پاسخ داد: اجازه بفرماييد وقتي محاکمه شد اين ادعاها جواب داده شود. خبرنگار پرسيد: آيا مدارکي عليه مهدي هاشمي وجود دارد يا نه؟ دادستان تهران تکرار کرد: اجازه دهيد وقتي محاکمه شد اين ادعاها جواب داده شود. خبرنگار پرسيد: اگر قرار است محاکمه شود يعني مدارکي وجود دارد؟ جعفري دولت آبادي مجددا جمله  خود را تکرار کرد. وي درباره موضوعات مطرح شده در جلسه  صبح ديروز مجلس که در آن حضور داشته است، گفت: اجازه دهيد در اين زمينه خود مجلس اطلاع رساني کند. دکتر جلالي در اين زمينه حتما صحبت خواهند کرد ولي محور آن بررسي حادثه  سعادت آباد بود.  دادستان تهران درباره استرداد سارا شورد نيز عنوان کرد: در مورد سارا شورد چند بار صحبت کرده ايم. شورد طبق مقررات و از طريق مقامات قضايي ايران آزاد شده و اگر در دادگاه حاضر نشود، وثيقه  او ضبط مي شود و عدم حضور او مانعي در محاکمه نخواهد بود; همان طور که در مورد اتباع ايراني اين حادثه رخ مي دهد و افراد مي توانند در محاکمه حاضر نشوند اما وثيقه آن ها ضبط خواهد شد.
خبرنگاري پرسيد: آيا امکان دارد براي استرداد شورد از طريق اينترپل اقدام شود؟  دولت آبادي پاسخ داد: نيازي نيست، چون او وثيقه گذار دارد و وثيقه را نقدي سپرده است. ما به کسي که ضامن او شده ابلاغ مي کنيم. عدم حضور او به منزله  ضبط مبلغ وثيقه خواهد بود.  خبرنگاري پرسيد: آيا شورد رسما احضار شده است يا خير؟ دادستان تهران پاسخ داد: اين وظيفه  دادگاه است. مي دانيد که دادگاه به تاخير افتاد. حتما در دادگاه بعدي اين اقدام صورت مي گيرد.  وي در پاسخ به پرسش ديگري درباره  ارجاع گزارش تخلفات شهرام جزايري به دادستاني تهران گفت: اين گزارش ملاحظه شد و به دست ما رسيده است. البته اقدامات آقاي جزايري در زماني بود که وي وکالت هايي داده بود و ايشان قبل از اين که اين گزارش بيايد اقداماتي را انجام داده بود. دادستان تهران با بيان اين که «شهرام جزايري در حال حاضر ممنوع المعامله شده است» گفت: اقدامات تاميني لازم براي جلوگيري از انتقال املاک او انجام شده اما برخي از اقدامات قبل از اين گزارش بوده و وي با وکالت اقدام به انتقال آن ها کرده است; چون اموالي مستقيم به نام شهرام جزايري نبود. وي افزود: شهرام جزايري بخش هايي از بدهي اش را داده است، اما بخشي را که بازرسي کل کشور به آن ايراد گرفته با دقت بيشتري پي گيري شده است. دادستان مربوط به امور اقتصادي نيز اقدامات تاميني زيادي انجام داده که بعدا اعلام مي شود.  خبرنگاري پرسيد: شهرام جزايري از چه زماني ممنوع المعامله شده است؟ جعفري دولت آبادي گفت: بر اساس پرس وجوي من، کسي که در زندان است نمي تواند بدون حضور سردفتر معامله اي انجام دهد. وکالت هايي که جزايري در بيرون داشته از طريق وکالت هايي بوده که قبلا داده بود. وي درباره  آخرين پي گيري هاي پرونده  سعادت آباد با بيان اين که «برخي جنبه هاي اين پرونده مستلزم بررسي هاي بيشتر قضايي است، مانند زمان حضور پليس در صحنه» افزود: رسيدگي به اين پرونده ادامه دارد و اميدواريم محاکمه قاتل آن سرعت بگيرد. وي با بيان اين که «به قاضي دستور داديم همه اين نکات را مدنظر داشته باشد» تاکيد کرد: مقصر تحت تعقيب قرار خواهد گرفت اما تحليل ها درباره اين موضوع بايد همه جانبه باشد و نيروي انتظامي احساس نکند که يک سويه به او حمله مي شود. وي با بيان اين که «رسانه ها و مردم اجازه دهند دستگاه قضايي اين پرونده را به دقت موشکافي کند» خاطرنشان کرد: اغماض، تعلل، کوتاهي، قصور و تقصير از هيچ کس پذيرفته نيست، در اين پرونده همه کساني که در صحنه بودند مورد بررسي قرار گرفتند، ولي از همه مهمتر محاکمه قاتل است.


 اخبار کوتاه 

انتقال مصدومان حادثه بمب گذاري نجف اشرف
به تهران

فرمانده پايگاه قدر سپاه گفت: مصدومان حادثه بمب گذاري در نجف اشرف توسط نيروي هوافضاي سپاه جهت مداوا به تهران منتقل شده اند.  به گزارش ايسنا، سردار اکبر ميرعلي اکبري با تشريح ابعاد حادثه تروريستي نجف اشرف اظهار کرد: نيروي هوافضاي سپاه پس از اطلاع از اين حادثه تاسف بار با هماهنگي هاي لازم توسط مراجع ذيصلاح و به همراه يک تيم متخصص و مجرب پزشکي اقدام به کمک رساني به مصدومان اين عمليات تروريستي کرد.  وي افزود: مصدومان پس از مداواي اوليه توسط يک فروند هواپيماي متعلق به نيروي هوافضاي سپاه به تهران منتقل شدند.  به گزارش ايسنا به نقل از سپاه نيوز، فرمانده پايگاه قدر سپاه در پايان اظهار کرد: مصدومان اين حادثه تروريستي جهت ادامه درمان توسط اورژانس تهران به مراکز درماني منتقل شده اند.  بر اساس اين گزارش، اسامي همراهان و مجروحين حادثه تروريستي اخير در نجف اشرف، در اورژانس تهران ثبت شده است.

سخنگوي وزارت امور خارجه:
بدون تامين منافع ايران با هيچ مدلي
 براي تقسيم خزر موافقت نخواهيم کرد

سخنگوي وزارت خارجه در خصوص احتمال تغيير سهم ايران در درياي خزر تاکيد کرد: نماينده جمهوري اسلامي ايران در تدوين رژيم حقوقي درياي خزر تا حداکثر منافع کشور تامين نشود با هيچ مدلي براي تقسيم بندي اين دريا موافقت نخواهد کرد.   رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت خارجه در گفتگو با مهر در خصوص نگراني هايي که پيرامون احتمال کاهش سهم 20 درصدي ايران در درياي خزر در تدوين رژيم حقوقي اين دريا وجود دارد، تصريح کرد: نشست هاي تدوين رژيم حقوقي درياي خزر با اين هدف برگزار مي شود که رژيم حقوقي اين دريا تدوين گردد و هيچ بندي بدون موافقت 5 کشور به تصويب نمي رسد. مهمانپرست خاطرنشان کرد: در برخي موضوعات ممکن است يک کشور يا دو کشور نظراتي داشته باشند و ديگران نظرات ديگري. اما مصوبه نهايي با نظر 5 کشور صورت مي گيرد. وي افزود: در هر موضوعي بحث ها با فشردگي و با در نظر گرفتن جنبه حقوقي و منافع ملي هرکشور دنبال مي شود. سخنگوي وزارت خارجه خاطرنشان کرد: در طول جلسات گذشته حدود 70 درصد متن رژيم حقوقي درياي خزر مورد توافق قرار گرفته و نهايي شده و اين پيشرفت خوبي است اما موضوعات باقي مانده مهم است که شايد تاثير بسيار زيادي نيز دارند. مهمانپرست يادآور شد: تاکنون برخي از اين موضوعات باقيمانده در نشست هاي سطح نمايندگان ويژه به نتيجه نرسيده و فکر مي کنيم در سطوح بالاتر که قدرت تصميم گيري وجود دارد مانند اجلاس سران بايد تلاش شود که تفاهم نهايي حاصل شود. وي با اشاره به اينکه موضوعات مختلف مانند مسائل فرهنگي، گردشگري،غيرنظامي ماندن درياي خزر،مبارزه با مواد مخدر، مسائل زيست محيطي، مبارزه با جرايم سازمان يافته، مقابله با فعاليت گروههاي افراط گرا، مرزباني ، مسائل انتظامي و فعاليت هاي اقتصادي در درياي خزر از جمله محورهاي همکاري ميان کشورهاي ساحلي درياي خزر است، تصريح کرد: در اجلاس آتي اين موضوعات دنبال خواهد شد. سخنگوي وزارت خارجه در خصوص تقسيم درياي خزر نيز بيان داشت: يکي از موضوعات نيز بحث تقسيم درياي خزر و آبهاي سرزميني و مشخص شدن محدوده ها است که براي تقسيم بندي دريا راههاي علمي استفاده مي شود که سابق بر اين در مناطق ديگر دنيا و آبهاي مشترک استفاده شده است. مهمانپرست با بيان اينکه مدلهاي علمي براي تقسيم بندي دريايي خزر ارائه شده است، خاطرنشان کرد: بر اساس هر مدلي که تقسيم بندي صورت بگيرد سهم کشورها تغييرمي کند ممکن است با انتخاب يک مدل سهم يکي از کشورها کاهش و سهم ديگري افزايش يابد.  اينکه کدام مدل به صورت نهايي انتخاب شود و چه مقدار سهم تعريف شود حتما بايد با توافق 5 کشور باشد. دستيار ويژه وزير خارجه تاکيد کرد: طبيعي است نماينده ما تا حداکثر منافع کشور تامين نشود با هر مدلي موافق نخواهد کرد.


 تلويزيون يا پوشک؟ 
نويسنده : محمدحسين روانبخش

آدم وقتي پول ندارد يک درد دارد، وقتي پول دارد هزار و يک درد. وقتي پول نيست تکليف همه چيز مشخص است اما وقتي که در جيب مبارک يا در حساب بانکي مبارک، پول قلمبه باشد، افکار عجيب و غريب ذهن همه افراد خانواده از بچه دو سه ماهه تا جنازه اي که هنوز سرد نشده را قلقلک مي دهد. مثلا  تصور کنيد يک خانواده 3 نفره در سال 84 که طي پنج ساله اخير با توجه به روشنگري هايي که شده تبديل به يک خانواده 8/5 نفره شده اند ( و به اميد خدا چند ماه ديگر 9 نفره خواهند شد) اين خانواده حساب مي کنند که يارانه نقدي که به حسابشان ريخته مي شود، صرف چه اموري کنند؟
ما در- اولين کاري که بايد بکنيم اينه که يه تلويزيون 90 اينچ LED بخريم با چند تا عينک اضافه براي بچه ها; مگه ما چي مون از زن داداش جاري ام کمتره؟
پدر- اي خانوم. تو مگه حرف هاي بزرگان روگوش نمي کني؟ مگه نشنيدي گفتن با اين پول يخچال و پرده و اين جور چيزها نخريد؟
مادر- من گفتم يخچال بخريم؟! الا ن تلويزيون 90 اينچ از نان شب واجب تره!
پدر- تلويزيون 90 اينچ مي خواهي چيکار؟ بيا براي بچه ها پوشک بخريم انبار کنيم. فرداست که پوشک گرانتر بشه. من شنيدم خيلي ها دارند بچه دار مي شوند!
مادر- اين چه حرفيه مي زني؟ بزرگان فکر اونجا را هم کرده اند. ميگن قراره چند سايت پوشکي جديد افتتاح بشه!
پدر- آره اما احتياط شرط عقله. يادته پارسال پوشک رو چند مي خريديم.امسال چند شده؟ من ميگم با پول يارانه برويم پوشک بخريم لا اقل خانه مان ديگر تميز باشه.
مادر- نه آقا. اين بچه ها اين طور آزادانه بزرگ شن بهتره. هرچي ديگران زحمت مي کشند تا بچه هاي ما آزادي داشته باشند، تو و امثال تو کارشکني مي کنيد. من تلويزيون 90 اينچ مي خوام که باهاش اخبار گوش کنم.
پدر- اخبار را که با راديوي تک موج هم مي شه شنيد؟
مادر- نه، تومي دوني با تلويزيون 90 اينچ LED چقدر قشنگ مي شه چهره هاي دوست داشتني هنرپيشه ها را ديد؟ آدم بايد قدرشناس باشه. يعني پول را در راه درست خرج کني.اما اگه بريم يخچال بخريم که اينجوري نمي شه!
پدر- ولي من بازهم مي گم پوشک بچه مهمه. آخه اين بچه ها تا کي بايد اين وضع رو داشته باشند.
مادر- يعني مي گي حرف هاي من درست نيست؟
***
مشاهده فرموديد؟ تا قبل از اين اصلا  نه بحث تلويزيون 90 اينچ مطرح بود و نه خريد پيشاپيش پوشک; اما حالا  همه درگير شده اند. البته پول آب و برق و گاز و بنزين و اين جور حرف ها که خيلي تغييري نمي کند، اين مسلم است ولي بعضي ها ممکن است به جاي تلويزيون يا پوشک بروند سراغ يخچال يا پرده. آدمي است ديگر، پول که دستش برسد ممکن است از اين کارها   هم بکند.


 اصلا حيه وزارت امور خارجه در خصوص مطالب منتسب به متکي 

يک مقام آگاه در وزارت امور خارجه اعلام کرد: خبر منتشره در برخي از رسانه ها به نقل از اظهارات منوچهر متکي  وزير امور خارجه  درباره تاريخ پيشنهادي براي گفت وگو با 1+5 به طور صحيح منعکس نشده است.
به گزارش ايسنا، وي گفت: وزير امور خارجه در کنفرانس خبري پاياني نشست مجمع گفت وگوي همکاري هاي آسيايي مورخ 89/8/18 اعلام کرد: «... تاريخ پيشنهادي 15 نوامبر (از طرف مقابل) پيشنهاد شده است و فکر مي کنم انعطاف کافي اين است که از طريق رايزني تاريخ مشخص تعيين شود...»  اين مقام آگاه افزود: طبيعتا تاريخ قطعي پس از بررسي هاي لازم و هماهنگ با برنامه هاي دو طرف تعيين خواهد شد که همان طور که در نامه روز سه شنبه رييس دفتر دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به نامه کاترين اشتون  مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپايي  آمده است، تاريخ هاي جديدي به طرف مقابل اعلام شد.


 اخبار کوتاه 

تسريع درزيباسازي ميدان نبوت

مدت طولا ني است که شهرداري ميدان نبوت را براي زيباسازي تخريب کرده است. لا زم است براي رفاه حال ساکنان منطقه در روند زيباسازي اين ميدان تسريع شود.
يک شهروند

رسيدگي به معيشت خبرنگاران

خبرنگاران و گزارشگران مطبوعات و صداوسيما نيروهاي زحمتکش و سخت کوشي هستند که در مقابل زحمات زياد و تلا ش مضاعف همت بيشتري به خرج مي دهند اما دستمزد ناچيزي دريافت مي کنند. از مسوولا ن محترم و متوليان امور و دست اندرکاران ذيربط درخواست مي شود رسيدگي کنند.
محمودبليغيان

تشکر از اقدام شايسته شهرداري

روزگذشته در متروصادقيه شاهد صف طولا ني براي انجام تست قندخون بوديم. مي خواهم از طريق ستون الومردم سالا ري از توجه و اهتمام مسوولا ن شهرداري براي سلا مت شهروندان قدرداني و تشکر کنم. انتظار مي رود اين روند براي سلا متي افراد جامعه ادامه پيدا کند.
شهروندي از تهران

درخواست از نماينده استهبان و ني ريز

همانطور که نماينده استهبان در مجلس شوراي اسلا مي براي ايجاد امکانات رفاهي در اين شهر تلا ش کرده اند از ايشان تقاضا داريم براي تامين نيازهاي مردم ني ريز نيز بي تفاوت نباشند زيرا ايشان مسووليت نمايندگي در هر دو شهر (استهبان و ني ريز) را برعهده گرفته اند و لا زم است امکانات مورد نياز را به يک شهر اختصاص ندهند.
حاجي زاده

يک پيشنهاد به نمايندگان مجلس

بعضي از نمايندگان مجلس با لحن اهانتآميز در مجلس شوراي اسلا مي سخن مي گويند که لا زم است ازاينگونه سخنان پرهيز کنند.
رادمهر


 بازخواني سابقه گفت وگوها و تعامل ايران با 1+5
 مذاکره، از ژنو تا آنکارا 

گروه سياسي:سخنگوي رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا روزسه شنبه اعلام کرد که 1+5 به زودي به پيشنهاد ايران براي از سرگيري مذاکرات پاسخ خواهد داد و بدين ترتيب دو طرف يک گام ديگر به اين اقدام نزديکتر شدند. سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در نامه اي به کاترين اشتون  رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا -تاريخ و مکان مذاکرات ايران و گروه 1+5 را پيشنهاد داده است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، سخنگوي اشتون گفت: من مي توانم دريافت اين نامه را تاييد کنم. ما اکنون درباره جزييات و پيشنهادات با شرکاي خود مشورت مي کنيم و در چند روز آينده پاسخ دکتر جليلي را خواهيم داد. من نمي توانم وارد جزييات اين نامه شوم، اما پيشنهاداتي در آن توسط ايران مطرح شده است که در نظر گرفته خواهد شد.
کشورهاي گروه 1+5 (پنج عضو دايم شوراي امنيت سازمان ملل متشکل از آمريکا، انگليس، روسيه ، فرانسه و چين به علاوه آلمان) پيشنهاد داده اند که مذاکرات در 15 نوامبر در وين آغاز شود. اشتون پيش از اين هم پيشنهاد داده بود که ديدار ايران با 1 + 5 در 15 تا 17 نوامبر (24 تا 26 آبان ماه) در وين انجام گيرد.
گروه پنج بعلاوه يک از چند سال پيش و بعد از مذاکراتي که در زمان حسن روحاني با سه کشور اروپايي صورت مي گرفت از طرف غرب وارد مذاکره با ايران شد اما اين مذاکرات در ماههاي اخير مذاکرات متوقف شده بود و بعد از درخواست کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اروپا براي از سرگيري گفت وگوها، سعيد جليلي مذاکره کننده ارشد هسته اي با اين دعوت موافقت کرد.

سابقه گفت گوها و قطع گفت وگو

اواخر ارديبهشت 87  بود که بسته هاي پيشنهادي ايران و گروه 5+1 به يکديگر مذاکرات هسته اي را وارد فاز تازه اي کرد. در واقع دبيرکل سازمان ملل، رئيس دوره اي شوراي امنيت، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپايي و وزير خارجه سوئيس اولين کساني بودند که بسته پيشنهادي ايران را دريافت کردندو اين در حالي بود که از سوي ديگر، سخنگوي کاخ سفيد از نهايي شدن بسته پيشنهادي جديد گروه 1+5 به ايران خبر داد.
در همين حال، وزير امور خارجه روسيه از اعضاي گروه موسوم به 1+5 خواست براي حل موضوع هسته اي ايران، به اين کشور ضمانت هاي امنيتي بدهند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، سرگئي لاوروف، خاطرنشان کرد: قدرت هاي جهاني که در حال مذاکره با ايران هستند، مي توانند پيشنهادهاي محکمي را روي ميز قرار دهند که امنيت ايران را تضمين کند و به ايران اطمينان مي دهد از جايگاه با ارزش و مساوي در گفت وگوها برخوردار خواهد بود.
وي افزود: متاسفانه همه اعضاي گروه شش براي اين امر آمادگي ندارند، اما من متقاعد شده ام اين راه براي از بين بردن تنش ها در منطقه و حل موضوع هسته اي ايران موثر است.
در مرداد ماه همان سال و در ادامه اظهار نظرهاي متفاوت از دو سو نامه ايران به گروه 1+5 را که در آن بر پيگيري مذاکرات در مورد دو بسته پيشنهادي تهران و غرب تاکيد شده است ،منتشر شدکه در آن آمده بود: در ادامه مذاکرات سازنده ژنو و پيشنهاد ايران درباره مداليته ادامه مذاکرات و همچنين با توجه به نقاط اشتراک هر دو پيشنهاد ايران و گروه 1+5 در نشست مزبور، توافقي براي انعکاس اختلاف نظرها درهر دو پيشنهاد به منظور شفاف سازي دوجانبه انجام شد.جمهوري اسلامي ايران با حسن نيت، روشي سازنده و تصميمي راهبردي براي ادامه مذاکرات، مجددا با دقت ديدگاه هاي مطرح شده در نشست ژنو را مورد بررسي قرار داد تا توافقي جامع براي همکاري که بتواند نگراني هاي مشترک ما را پوشش داده و بر اساس تعهدات جمعي و تنظيم يک دستور کار براي رايزني با تمام طرف هاي ذينفع به منظور دستيابي به نتيجه اي قابل قبول باشد، حاصل شود.اکنون جمهوري اسلامي ايران آماده است "پاسخ روشني" به پيشنهاد شما در زودترين زمان ممکن ارايه کند ضمن اين که همزمان انتظار داريم "پاسخ روشن" شما را به سوالات و ابهامات ما دريافت داريم. بدون شک شفاف سازي متقابل مي تواند با ايجاد دورنمايي روشن و با زمينه سازي براي همکاري راه را براي سرعت بخشيدن و شفاف کردن روند مذاکرات فراهم کند. دور دوم مذاکرات در صورت تمايل شما مي تواند هرچه زودتر آغاز شود.
در مهر 87 وزير امور خارجه روسيه از موافقت کشورهاي عضو 1+5 ( پنج عضو دائم شوراي امنيت به اضافه آلمان ) با پيش نويس قطعنامه جديد ضد ايراني خبر دادکه اين پيش نويس منجر به صدور قطعنامه عليه ايران شداما در پايان همان سال گروه 1+5 با صدور بيانيه اي در پايان نشست شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي از تصميم جدي اين گروه براي حل موضوع هسته اي ايران از طريق گفت وگوي مستقيم با تهران خبر داد.
به گزارش خبرگزاري آلمان، "اوليويه کارون" نماينده فرانسه در شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره محتواي بيانيه گفت: ما به طور جد به تلاش ها براي يافتن راه حلي ديپلماتيک براي حل موضوع هسته اي از طريق گفت وگوي مستقيم با تهران ادامه خواهيم داد.
وي ادامه داد: گروه 1+5 در اين بيانيه همچنين از ايران خواسته است، همکاري ها با آژانس بين المللي انرژي اتمي را افزايش دهد.
در ادامه گروه 1+5 در نشست 20 فروردين 88 خود در لندن ضمن اذعان به حق هسته اي ايران، بر پيگيري ديپلماسي مستقيم با تهران و دعوت از سعيد جليلي براي سفر به اروپا و مذاکره با نمايندگان گروه 3+3 تاکيد کرد. گروه 3+3 همان گروه 1+5 که بر مبناي سه کشور اروپايي بعلاوه چين، روسيه و آمريکا به جاي ترکيب پنج عضو دائم شوراي امنيت و آلمان به اين عنوان ناميده مي شود.
بالاخره در مهر 88 مذاکرات ميان نمايندگان کشورهاي گروه 1+5 و جمهوري اسلامي ايران در ژنو در فضايي آرام برگزارشدو دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در نشست خبري که پس از پايان مذاکرات 1+5 در ژنو برگزار شد به تبيين اهداف صلح آميز ايران در فعاليت هاي هسته اي پرداخت و تاکيد کرد که اقتدار و توان نظامي ايران جهت برقراري صلح و ثبات در منطقه به کار گرفته مي شود.
نماينده سابق آمريکا در سازمان ملل هم در اين رابطه  گفت: از بزرگترين دستاورد مذاکرات ژنو مي توان به ارسال اورانيوم با درصد غناي پايين به روسيه به منظور غني سازي تا 19/75درصد اشاره کرد که اين توافق يک پيروزي بزرگ در راستاي مذاکره تهران با غرب بود.
"جان بولتون" با نگارش مقاله اي در اين روزنامه آمريکايي توافق حاصل شده در نشست مقامات ايراني و اعضاي گروه 1+5 را به عنوان يک پيروزي ديگر در ادامه پيروزي هاي تهران در مذاکره با غرب خواند.
وال استريت ژورنال در ادامه نوشت:در همين حال باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا گفت که توافق حاصل شده نشان دهنده پيشرفت در مذاکرات ژنو است که اين اقدام منجر به افزايش اطمينان خواهد شد.
جان بولتون نوشت: با توافق حاصله هرگونه اعمال تحريم عليه ايران از بين رفته و نشان دهنده از سرگيري روابط تهران و اعضاي دائم شوراي امنيت است.
وي در ادامه اشاره کرد: اين توافقنامه حاصله، قطعنامه هاي پيشين شوراي امنيت که قبلا ايران را وادار به توقف برنامه هسته اي کرده بود، زير سوال برد. تاکنون هيچ رئيس جمهوري در آمريکا همچون "باراک اوباما" شيفته قوانين بين الملل و شوراي امنيت نبوده است.
با اين حال پس از آن نشست، هيچ نشستي با حضور دو طرف برگزار نشده و به نظر مي رسد نشست پيش رو بتواند کمي از تنش هاي بين طرفين در اين چند ماهه  بکاهد.

گفت وگو; چرا و چگونه ؟

رامين مهمان پرست سخنگوي وزارت امور خارجه سه روز قبل در گفت وگو با ايسناگفت : به هيچ وجه موضوع تبادل سوخت در گفت وگوي ما و 1+5 نخواهد بود; ما از ابتدا گفته ايم که اين دو مساله مستقل از يکديگرند. مساله تبادل سوخت يک موضوع است و مساله  گفت و گو با 1+5 مساله ا ي ديگر است. اگر استقلال کامل هر دو مساله رعايت نشود، موانعي را به وجود خواهد آورد. معتقديم اگر 1+5 خواهان مذاکره جدي است بايد براي دستور کار مذاکرات توافق طرف ايراني را اخذ کند.
وي همچنين با بيان اين که تا زماني که توافقي در مورد دستور کار مذاکرات صورت نگيرد، مذاکره اي انجام نخواهد شد، گفت: بسته پيشنهادي ايران مي تواند مبناي خوبي براي مذاکرات باشد; اگر طرف مقابل پيشنهاد جديدي دارد بايد زودتر آن را به طرف ايراني ارائه کند تا مذاکرات انجام شود و دو طرف به يک چارچوب مشترک برسند.
در ادامه منوچهر متکي هم فرداي آنروزدر پاسخ به اين پرسش که شوراي عالي امنيت ملي اعلام کرده است زمان و مکان انجام مذاکرات با 1+5 را به آنها اعلام کرده است، آيا شما زمان را اعلام نمي کنيد؟ گفت: معمولا طرف مقابل شيوه اي داشت که چندان پسنديده نبود. هر زمان چيزي پيشنهاد مي داد قبل از اين که نظر طرف مقابل را جويا شود تلاش مي کرد آنها را در رسانه ها مطرح کند. طرف ايراني تلاش مي کرد در اين گونه مباحث نظر طرف مقابل را دريافت کند و پس از توافق موضوعي را اعلام کند اين تبادل نظرهايي که انجام مي شود، ادامه دارد ولي در حالت کلي در بحث زمان و مکان مشکل خاصي نداريم. انعطاف لازم در آن وجود دارد. تاريخ هايي که اعلام شده چندان با يکديگر تفاوت ندارد. هر کدام از اين گزينه ها مي تواند تا يک هفته جابه جايي نهايي شود. به لحاظ مذاکرات نيز از ابتدا دو سه محل مطرح بود ژنو، وين، و ترکيه که ما نظرمان را اعلام کرده ايم و گفته ايم موافقيم بنابراين اين موارد در ادامه گفت وگوها بررسي مي شود.
روز سه شنبه هم رييس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس، با مهم خواندن بيانيه تهران در زمينه تبادل سوخت هسته اي و همکاري نزديک دو کشورايران و ترکيه در موضوع هسته اي گفت:ايران همچنان به توافقات اجلاس سه جانبه ايراني - ترکيه و برزيل پيرامون تبادل سوخت هسته اي پاي بند است.
نماينده جمهوري اسلامي ايران طي سخناني در اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل اعلام کرده بود :ايران همواره آماده گفت وگوهاي مبتني بر عدالت و احترام متقابل بوده و استقبال اخير آن از بازگشت گروه 1+5 به مذاکرات نيز در همين راستا صورت گرفته است.وي همچنين اعلام کرد :ايران همواره آماده گفت وگوهاي مبتني بر عدالت و احترام متقابل بوده و استقبال اخير آن از بازگشت گروه 1+5 به مذاکرات نيز در همين راستا صورت گرفته است.
يک روزنامه غربي با اشاره به در پيش بودن مذاکرات ايران با کشورهاي 1+5 به بررسي اهداف تهران از انتخاب ترکيه به عنوان محل برگزاري اين گفت وگوها پرداخت.
به گزارش خبرگزاري مهر، لسآنجلس تايمز در اين باره مي نويسد: پيشنهاد ايران براي برگزاري مذاکرات در ترکيه مي تواند تلاش اين کشور براي اعمال فشار ديپلماتيک بر واشنگتن و متحدانش باشد.کارشناسان مي گويند که برگزاري مذاکرات ايران با کشورهاي 1+5 در ترکيه که روابط حسنه اي با تهران داشته و از برنامه هسته اي اين کشور نيز حمايت مي کند مي تواند از نگاه ديپلماتيک به نفع ايران باشد.
به نوشته اين روزنامه، ايران در حالي خواستار برگزاري مذاکرات با 1+5 در ترکيه شده که پيشتر "کاترين اشتون" مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا از احتمال برگزاري مذاکرات در وين خبر داده بود.
هرچند هنوز به طور رسمي اعلام نشده نظر آمريکا و ساير کشورهاي حاضر در 1+5 با برگزاري مذاکرات در ترکيه چيست، اما برخي رسانه ها از موافقت طرفين با درخواست ايران خبر مي دهند.
ايران در حالي خواستار برگزاري مذاکرات در ترکيه شده که ترک ها در راي گيري براي اعمال دور جديد تحريم ها عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل به آن راي منفي داده بودند.
علاوه بر آن ترکيه به همراه برزيل توافقنامه تباديل سوخت هسته اي را با ايران امضا کرده اند. موردي که تا کنون به اجرا نرسيده و در اين ميان آمريکا اين دو کشور را به تضعيف تلاش هاي غرب در مورد برنامه هسته اي ايران متهم مي کند.
بر اساس اين گزارش، گفته مي شود که آمريکا و ساير کشورهاي حاضر در 1+5 تصميم دارند به ايران پيشنهادي مشابه پيشنهاد سال گذشته در خصوص سوخت راکتور تهران ارائه دهند اما ارسال مقادير بيشتري از ذخيره سوخت ايران و توقف توليد اورانيوم با غناي 20 درصد در جمهوري اسلامي در آن قيد شده است.


 خيز اصولگرايان براي تصاحب کرسي هاي مجلس نهم کليد خورد:
 ماموريت احمدي نژاد به اصولگرايان در جلسه محرمانه 

گروه سياسي: هر چند نزديک به دو سال به انتخابات مجلس باقي مانده است، اما به نظر مي رسد، جمع کثيري از اصولگرايان تلاش مي کنند با رفع اختلافات موجود در اين جريان زمينه يکپارچگي را براي حضور در انتخابات آينده فراهم کنند و در اين راه موانع کمتري براي پيروزي داشته باشند. اما شرايط کنوني نشان مي دهد ظاهرا اصولگرايان رقيب جدي به غير از طيفهاي موجود داخلي ندارند و شايد اين موضوع بزرگترين دغدغه براي ايجاد وحدت بين آنها باشد. عملکرد مدعيان اصولگرايي و حاميان دولت در اين مدت نشان داده است که معتدلين و منتقدين درون اين جريان در قرائت جديد اصولگرايان جايي ندارند و يا بايد همراه باشند يا به راحتي حذف مي شوند. برگزاري جلسه نمايندگان اصولگرايان با احمدي نژاد طي هفته هاي گذشته حاکي از آن است که خطر انشقاق را بيش از پيش از جانب حاميان دولت احساس مي کنند و به همين دليل بود که اين ديدار براي رد و بدل شدن ديدگاه با احمدي نژاد برگزار شد تا در صورت توافق با دولت چالش هاي کمتري براي انتخابات و آينده داشته باشند. در اين شرايط  جمعي از اصولگرايان منتقد هم که گفته مي شود به دنبال تشکلي براي خود هستند يکي ديگر از مسائلي است که اين جبهه با آن مواجه شده و افرادي همچون علي مطهري از ائتلاف نانوشته اين افراد با اصلاح طلبان خبر دادند. تشکيل جامعتين براي تحکيم بيش از پيش روحانيت و اصولگرايان نيز نشان مي دهد که بدنه سنتي و معتدل اين جريان با تمامي ظرفيت خود به ميدان مي آيد تا بتواند هدايت اين جريان را از دست افراط گرايان بگيرد و تعادل فکري و خطي در جبهه اصولگرايان برقرار شود. حال تشکيل گروه سه نفره ولايتي، عسگراولادي و حدادعادل نشان مي دهد که آنها هم همچون جامعتين در دو سر جبهه اصولگرايان به دنبال همگرايي هستند. در اين شرايط عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي گفت: پس از برگزاري جلسه محرمانه رئيس جمهور با چهره هاي شاخص اصولگرايي، احمدي نژاد دستور تشکيل هيئت سه نفره اي را براي پيگيري جلسات مشترک بين اصولگرايان داد. حجت الاسلام  غلامرضا مصباحي مقدم عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي که در جلسه محرمانه اخير ديدار احمدي نژاد با چهره هاي شاخص اصولگرايي نيز حضور داشت در گفت وگو با مهر افزود: اين جلسه منجر به تشکيل هيئت سه نفره اي  از سوي رئيس جمهور شد که  حبيب الله عسگر اولادي، علي اکبر ولايتي و غلامعلي حداد عادل اعضاي آن هستند. وي ادامه داد: اين افراد مامور شدند تا در برگزاري جلسات مشترک ميان جريان اصولگرايي کمک کنند تا مواضع مشترک و واحد بيش از پيش در اين جريان شکل بگيرد. رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس در بيان اينکه چه موانعي بر سر راه وحدت اصولگرايان وجود دارد گفت: مانع جدي بر سر وحدت جريان اصولگرايي وجود ندارد و هدف از تشکيل چنين جلساتي وحدت بيشتر و نزديک شدن ديدگاهها و مواضع افراد است. عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز تاکيد کرد: اصولگراياني که در شاخص ها و کلام با يکديگر اشتراک دارند، گرد هم آمدن آنان حول محور اين شاخص ها کار دشواري نيست. وي تاکيد کرد: جلسه اخير بنا به دعوت رئيس جمهور انجام شد، اما تشکيل چنين جلسه اي خواسته عسگر اولادي از رئيس جمهور بود که احمدي نژاد نيز به اين دعوت و خواست عسگر اولادي پاسخ داد. عضو فراکسيون مجلس با بيان اينکه هيئت سه نفره در تلاش است تا جلسات مشترک بعدي ميان جريان اصولگرايي را برگزار کند، افزود: اميدواريم اين جلسات منجر به شکل گيري مواضع مشترک و واحد ميان جريان اصولگرايي شود و همچنين به کاهش فاصله و اختلاف کمک کند.  مصباحي مقدم همچنين در بيان اينکه چه ضرورتي وجود داشت تا اين جلسه اکنون برگزار شود، گفت: اصل موضوع اين است که گروه هاي سياسي زير چتر اصولگرايي بايد هر چند گاهي با هم گفتگوي درون جناحي داشته باشند که موجب شود مواضع اين گروه ها به هم نزديک شود. عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس همچنين ادامه داد: برگزاري جلسات مشترک ميان جريان اصولگرايي با توجه به اينکه در آستانه انتخابات مجلس نهم هستيم مي تواند کمک کند که مجموعه اصولگرايان همگرايي و مواضع مشترک داشته باشند و به يک ليست واحد در انتخابات مجلس برسند. عضو شاخص فراکسيون اصولگرايان مجلس با تاکيد بر اينکه در انتخابات مجلس نهم اصولگرايان با وحدت خوبي وارد صحنه خواهند شد گفت: در اين انتخابات مي توان يکي از جلوه هاي وحدت حضور در انتخابات را مشاهده کرد. غلامعلي حداد عادل رئيس کميسيون فرهنگي مجلس پس از بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي فرهنگي شهرداري تهران که در محل مجلس برگزار شده است، در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع وحدت ميان اصولگرايان و انتخابات آينده مجلس تاکيد کرد: اصولگرايان به دليل اختلاف سليقه اي که با يکديگر دارند قصد دارند که وحدت بيشتري پيدا کنند اما هرچه قدر هم که جريان اصولگرايي با يکديگر اختلاف سليقه داشته باشد باز هم از يک خرد جمعي مشترک برخوردارند و آن اين است که هيچ گاه مصالح کلي نظام را فراموش نمي کنند.
حداد عادل افزود: اطمينان دارم که در انتخابات آتي مجلس نهم اصولگرايان با وحدت خوبي وارد صحنه مي شوند و آنگاه مي توان يکي از جلوه هاي وحدت حضور در انتخابات را مشاهده کرد.


 اخبار کوتاه 

ياران امام با حضور در صحنه
 به زنده کردن نظرات  ايشان بپردازند

يک عضو فراکسيون خط امام (ره) مجلس از ياران وفادار امام که برخي به دنبال حذف آنان از صحنه کشور هستند، درخواست کرد که عقب ننشينند و به صحنه بيايند و به زنده کردن نظرات امام و محورهاي فکري ايشان بپردازند. سيروس سازدار نماينده مرند و جلفا در گفت و گو با ايلنا، در ارتباط با لزوم احيا و بازخواني منشور برادري امام اظهار داشت: چند سالي است که برخي افراد که به ظاهر نمي توانستند با نظرات امام خميني(ره) مخالفت کنند در حال ضربه زدن به ياران و متعهدان به سياست هاي امام هستند و حتي به خود جرات مي دهند که حرف هاي امام را به نقد بکشند که بگويند حرفهاي امام براي مقطع خاص بوده است. وي ادامه داد: اين افراد به اعتقاد خود قادر بوده اند که ياران امام را از اعتبار بيندازند، اما شاهد هستيم ارگان هاي کشور نسبت به اين موضوع حساسيت نشان دادند. ساز دار ادامه داد: ما از ياران وفادار امام درخواست داريم که عقب ننشينند و به صحنه بيايند و به زنده کردن نظرات امام و محورهاي فکري ايشان بپردازند که در اين صورت منشور برادري امام خود به خود احيا خواهد شد. به گفته وي در کشور بايد محوري اتحادي برقرار شود و در کنار تبعيت از نظام جديتي براي تبعيت از خط مشي فکري امام وجود داشته باشد. اين عضو فراکسيون خط امام (ره) در پايان خاطرنشان کرد: چنانچه کشور به نظرات امام و شخصيت ايشان متوسل شود هيچ آفتي به آن کشور وارد نخواهد شد.

اصولگرايي نياز به بازتعريف دارد

يک عضو شوراي مرکزي جامعه مدرسين حوزه  علميه قم، تاکيد کرد که اصولگرايي نياز به بازتعريف دارد و بايد تعريفي دوباره از اصولگرايي ارايه شود. حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمد غروي در گفت وگو با ايسنا در مورد چشم انداز جريان اصولگرايي گفت: اگر اصولگرايي را به صورت حداقلي تعريف کنيم، کساني که زير پوشش چتر جريان اصولگرايي قرار مي گيرند، محدود خواهند شد و تکثري در جريان اصولگرا ايجاد خواهد شد و اين به سود جريان اصولگرا نيست. وي ادامه داد:اما اگر جريان اصولگرايي را بازتعريف کنيم و دايره آن را وسيع تر در نظر بگيريم و کساني را که به اسلام، تشيع، حکومت ديني، ولايت فقيه، امام(ره) و قانون اساسي معتقد هستند را در دايره  اصولگرايي قرار دهيم، اين به نفع جريان اصولگرا خواهد بود و اصولگرايان مي توانند آسيب هايي که در اين مدت ممکن است با آن روبه رو شده باشند، را نيز جبران کنند. وي ادامه داد:در واقع رسيدن به وحدت در جريان اصولگرا مستلزم اين است که تعريف حداکثري از جريان اصولگرا ارائه شود و همه به شاخص هايي که در نظر گرفته مي شود، پايبندي عملي داشته باشند واين جريان به دست بزرگاني که مورد مقبول جريان هاي مختلف اصولگرايي است مديريت شود .

جريان اصيلي آينده  اصولگرايان را
به دست خواهد گرفت

عضو ائتلاف اصولگرايان منتقد گفت:اصولگرايان در آينده وارد مرحله جديدي از سير تکاملي خواهند شد. حسين کنعاني مقدم با بيان اين که جريان اصولگرايي در يک مسير رو به تکامل در حال حرکت است، گفت: به زودي شاهد اين خواهيم بود که جريان اصيل و انقلابي اصولگرايي که اتفاقا طيف وسيعي را در بر مي گيرد، جريان اصولگرايي را در اختيار خواهد گرفت. وي در گفت وگو با ايسنا افزود: در چشم انداز آينده اصولگرايان ديده مي شود که با انجام يک پيرايش و پالايش در اين جريان، اصولگرايان وارد مرحله  جديدي از مراحل تکامل خواهند شد. اين عضو ائتلاف اصولگرايان منتقد تصريح کرد: احساس مي کنيم جرياني که عقل گرايي و نقد در اصولگرايي را دنبال مي کند مي تواند در اين مسير حرکت کند تا جريان اصولگرايي را از هرگونه انحراف دور کند.

تضاد جناح هاي فکري  باعث رشد کشور مي شود

نماينده مردم لنگرود در مجلس با تاکيد بر لزوم ساماندهي احزاب در کشور گفت: احزاب و گروههاي سياسي مانند دانشگاهي هستند که مي توانند براي اداره کشور، فکر، ايده و انديشه داشته و نيرو تربيت کنند. اقبال بائوج لاهوتي عدم داشتن خط مشي از سوي احزاب را باعث آسيب رسيدن به کشور دانست و تاکيد کرد: بايد همه به اين فکر باشيم که احزاب را در داخل کشور ساماندهي کنيم. احزاب هم بايد براساس سياست هاي مصوب نظام و در چارچوب و خط و مشي که براي خود مشخص مي کنند، عمل کنند. نماينده  مردم لنگرود در خانه ملت، تضاد جناح هاي فکري و احزاب را باعث رشد کشور دانست و گفت: بايد شرايطي فراهم کرد که احزاب مختلف در کشور فعاليت داشته باشند. به نظر وي، وقتي احزاب مختلف خود را تجهيز کنند، مانند يک دانشگاهي عمل خواهند کرد و مي توانند براي اداره  کشور نيرو تربيت کنند. حتي اگر حزبي در کشور به قدرت رسيد، احزاب ديگر بايد او را در اداره  کشور کمک کنند. ولي اين که يک جريان فکري تنها همان راه و روش  خود را دنبال کند، شرايط و رشدي که مدنظر است; حاصل نخواهد شد.


 روزنگار 

سالروز درگذشت ياسر عرفات

يازدهم نوامبر 2004 ياسر عرفات رئيس سازمان آزادي فلسطين(PLO)  در 75 سالگي در يک بيمارستان پاريس درگذشت. وي 12 روز پيش از آن با هواپيما و از طريق اردن به پاريس منتقل شده بود تا درمان شود. تا چند ماه درباره علت درگذشت عرفات ترديد و شايعه وجود داشت. محمد عبدالرئوف عرفات الحسيني (ياسر عرفات) در سال 1929 از يک پدر و مادر فلسطيني در قاهره به دنيا آمده بود و از 17 سالگي وارد دنياي مبارزه شده بود. مادرش اورا با کنيه "ابوعمار" صدا مي کرد. وي در دهه ششم قرن 20 سازمان فتح را براي مبارزه مسلحانه تا رسيدن به هدف تاسيس کرد و حدود 40 سال رياست سازمان آزادي فلسطين را برعهده داشت. با اينکه با ميانجيگري آمريکا به توافق هايي با دولت اسرائيل رسيده بود به هدف خود نرسيد و مسئله فلسطين لاينحل باقي ماند.

استقلال آنگولا

  آنگولا مستعمره قديمي پرتغال در غرب  آفريقا يازدهم نوامبر 1975در پي يک رشته مبارزات مسلحانه خونين استقلال يافت، ولي از روز بعد دچار يک جنگ داخلي خونين تر گرديد که تا سال 2001 ادامه داشت. سرزمين نفتخيز آنگولا داراي معادن احجار زينتي است و از نظر کشاورزي مستعدترين سرزمين جهان به شمار مي رود.


 فرهنگ حقوقي معاصر 

فرهنگ حقوقي معاصر تازه ترين کتابي است که انتشارات  فرهنگ معاصر با همکاري حجت الله بشارت به بازار نشر عرضه کرده است. اين کتاب راهنماي خوبي است براي درک معناي واژگان و اصطلا حات حقوقي و منبعي سودمند و لا زم براي دانشجويان رشته حقوق، پژوهشگران، مترجمان و کليه کساني که در رشته هاي مرتبط حقوقي فعاليت مي کنند و شناخت معناي واژگان حقوقي انگليسي براي آنان الزامي است. هدف مولف بهره گيري از تجارب عملي برگرفته در طي ساليان متمادي ترجمه متون حقوقي و منابع موجود به منظور تدوين يک فرهنگ لغت حقوقي با معادل هاي فارسي شفاف، دقيق و قابل اطمينان بوده است. دراين کتاب، واژگاني از شاخه هاي علم حقوق گردآوري و کلمات و عبارات رايج در رويه قضايي، قانون مدني، قانون کيفري، حقوق خانواده، آيين دادرسي، قانون کار يا الحقوق مالکيت معنوي و ساير مقوله هاي قضايي گنجانده شده است. به دليل برخي تفاوت ها در نظام حقوقي انگليس و آمريکا که کتاب حاضر بر اساس آن تدوين شده و نظام حقوقي فرانسه، که نظام حقوقي ايران سخت تحت تاثير آن است، مولف براي ارايه دقيق برخي معادل ها و رساندن معناي دقيق برخي اصطلا حات، توضيحات مختصري را در ادامه معادل هاي فارسي داده است تا به فهم مناسبتر آن مفهوم کمک کند. مولف در اين فرهنگ لغت به مانند هر فرهنگ لغت دو زبانه ديگري از سه زاويه به بيان معاني واژگان پرداخته است. ذکر معادل ها، ارايه توضيحات مختصر و موجز و ذکر مثال ها. از اين رو هرجا کلمات و عبارات انگليسي داراي معادل هاي متداول فارسي بوده اند، اين معادل ها بدون شرح ذکر شده است و در برخي مواقع توضيحات مختصري به معادل هاي فارسي افزوده شده است تا کاربران را در درک مفاهيم بنيادي ياري دهد. همچنين در اين کتاب بخشي حاوي اختصارات رايج در متون حقوقي آورده شده است که برخي از آنها در متن کتاب ترجمه و يا توضيح داده شده اند. کتاب همانند ساير کتاب هايي که انتشارات فرهنگ معاصر به بازار نشر عرضه کرده  است، از صحافي و پيکره بندي مطلوب و مناسبي برخوردار است و از کار جدي اين ناشر پرسابقه کتاب هاي مرجع در تمامي مراحل تدوين کتاب خبر مي دهد. فرهنگ حقوقي معاصر/ مولف: حجت الله بشارت/ ناشر: انتشارات فرهنگ معاصر، چاپ اول، پاييز 1389، قطع پالتويي، جلد سخت. قيمت 7000 تومان، 360 صفحه.


 زير پوست خبر 

درخواست از لاريجاني

جمعي از اصولگرايان از علي لاريجاني خواسته اند ميزبان دومين جلسه وحدت اصولگرايان باشد.  به گزارش مشرق، لاريجاني معتقد است محور وحدت بايد جامعتين باشند. جلسه اول به ميزباني احمدي نژاد برگزار شده بود که در اين جلسه پيشنهاد شد از آقايان قاليباف، رضايي و توکلي هم دعوت به عمل آيد.

سعيدلو: چي چي  نيوزها فضا را تاريک نشان  مي دهند

علي سعيدلو، رييس سازمان تربيت بدني اطمينان داد که مجلس طرح اختصاص يک درصد بودجه جاري دستگاه هاي دولتي به ورزش را تصويب مي کند و از سايت هاي که پيش بيني مي کنند اين طرح تصويب نمي شود انتقاد کرد و گفت: اين چي چي نيوزها سياه نمايي مي کنند.  به گزارش وب سايت خبري سازمان تربيت بدني سعيدلو درباره تصويب اين طرح گفت:" سال 89 بحث اختصاص يک درصد بودجه به ورزش تصويب شد و نخستين کسي که اعلام کرد بودجه ورزش کشور بايد افزايش يابدرييس جمهور بود. برخي ها با هر بهانه در سايت هايي که نمي دانم چي چي نيوزها هستند، مي خواهند فضا را تاريک نشان دهند، اما نبايد به آنها توجه داشت. با شناختي که ازنمايندگان مجلس دارم ، مي دانم که آنها هم توجه خاصي به ورزش دارند و اطمينان دارم که آن يک درصد قانوني مي شود."

روحاني ايراني از بند وهابي ها آزاد شد

روحاني حوزه علميه قم که 110 روز در زندان وهابيت در اسارت بود، پس از آزادي، به ايران اسلامي بازگشت. حجت الاسلام ياسر خليلي از مبلغان حوزه علميه قم که چهار ماه پيش در عربستان دستگير شده بود پس از 110 روز زنداني و اسارت، به ايران اسلامي بازگشت و پس از  زيارت حرم مطهر حضرت معصومه با حضرت آيت الله مکارم شيرازي ديدار کرد. اين مبلغ حوزه علميه قم در گفت وگو با رسا گفت: اين جانب حدود چهار ماه پيش براي عمره مفرده از سوي مرکز مديريت حوزه هاي علميه به عربستان عازم شده بودم که نيمه شعبان و همزمان با ميلاد حضرت ولي عصر(عج) به دست وهابي هاي تندرو و با اتهام واهي دستگير شدم. وي به برخي از برخوردهاي ناشايست سربازان وهابي ها اشاره کرد و اظهار داشت: هم اينک بسياري از آثار شکنجه ها و برخوردهاي وهابي ها را در بدن خود دارم و در اين مدت واقعا شاهد برخورد ناشايست آنان در برابر شيعيان بودم. حجت الاسلام خليلي افزود: در مدت اسارتم در عربستان سه نفر ديگر نيز از شيعيان ايراني حضور داشتند که يکي از آن ها دادستان شهر تفت بود و ايشان بيست روز پيش آزاد شدند; ولي هنوز چندنفر ديگر از ايرانيان در بند وهابي ها هستند. وي هدف اصلي برخوردهاي زننده وهابي ها را تضعيف و تحقير شيعيان دانست و خاطر نشان کرد: با وجود اين که ما در زمان حضورمان هيچ برخوردي با آن ها نداشتيم; ولي آن ها با انواع برخوردهاي روحي به دنبال تضعيف شيعه بودند تا از اين طريق خود را اثبات کنند.

توضيحات شوراي عالي امور ايرانيان درباره اخراج 45 نفر

 در پي درج خبر اخراج تعدادي از کارکنان قراردادي و پيماني شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور با عنوان«پيش دستي شوراي عالي امور ايران با اخراج دست کم 45نفر» به نقل از سايت تابناک، اداره کل روابط عمومي شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور اين خبر را کذب و غيرواقع دانست و اعلا م کرد: هيچ يک از نيروهاي قراردادي پيماني اين شورا اخراج يا از مجموعه منفک نگرديده و سايت تابناک مي بايست جهت روشن شدن اذهان عمومي و تائيد خبر درج شده براي نمونه مشخصات يا قرارداد پيماني حداقل يک نفر از افراد موصوف را اعلا م نمايد.ضمنا اين شورا مطابق ضوابط و مقررات مربوطه از سايت مذکور شکايت خواهد کرد.

دعوت دوباره از يک خواننده لس آنجلسي

چندي پيش خبري مبني بر دعوت از نصرالله معين در سايت ها منتشر شد، اما اين بار يکي از اقوام نزديک اين خواننده لسآنجلسي خبر از دعوت دوباره از معين براي بازگشت به ايران خبر داده است. به گزارش سفير، به گفته او با توجه به شرايط پيش آمده به احتمال زياد معين به زودي به ايران سفر خواهد کرد. وي در توضيح علت خروج معين از ايران در اوايل دهه شصت گفت که اين خواننده جهت مداواي چشمش از ايران خارج شده و قصد ديگري نداشته است. به گفته او معين به يکي از خوانندگان مطرح سنتي ايراني علاقه وافر دارد و مي خواهد با بازگشت به ايران بر روي جوانان با استعداد کار کند. وي خاطر نشان کرده است که او براي ديدن خانواده اش در ايران لحظه شماري مي کند و با توجه به اينکه وي فعاليتي عليه نظام نداشته و با توجه به دعوت هاي صورت گرفته هيچ مشکلي براي ورود به ايران ندارد و به احتمال زياد در آينده نزديک اين خواننده به ايران سفر خواهد کرد.

مشايي، مسافر دوباره به حج؟

سايت مشرق نيوز نوشت: برخي منابع آگاه از سفر مشايي به حج با آخرين پرواز خبر مي دهند. هنوز هيچ منبع دولتي اين خبر را تاييد نکرده است.رئيس جمهور با سفر برخي مقامات دولتي از جمله سفر وزير ارشاد به حج مخالفت کرده و گفته است اولويت مديران دولت دهم خدمت به مردم است. مشايي در سال 1387 نيز به اتفاق خانواده اش به حج رفته بود.

درگيري مسلحانه در مرز ايران و آذربايجان

گروهي از قاچاقچيان مسلح مواد مخدر که مقاديري مواد مخدر را از ايران وارد جمهوري آذربايجان کرده بودند با ماموران گمرک اين کشور درگير شدند. به گزارش شبکه خبري صداقت، کميته گمرک جمهوري آذربايجان با اعلام اين خبرافزود: در اين درگيري که هفته گذشته در روستاي مرزي بوياخلوي شهرستان جليل آباد جمهوري آذربايجان روي داد، ماموران گمرک جمهوري آذربايجان يک قاچاقچي مسلح مواد مخدر ايراني به نام "شهريار فداکار"را دستگير واز او 7 کيلوگرم هروئين کشف کردند. دراين درگيري،ديگر قاچاقچيان فرار کردند. در بررسي هاي اوليه مشخص شده است که "شهريار فداکار" با همکاري افراد ناشناسي اين مقدار هروئين را در شهر گرمي استان اردبيل خريداري کرد و با عبور دادن از گمرکهاي رسمي دو کشور وارد جمهوري آذربايجان شد.

مديرکل تربيت بدني اصفهان همه را اخراج کرد تا اقوامش را بياورد

رئيس هيات کشتي استان اصفهان گفت: رشيد خدابخش در بدو ورودش به ورزش استان، بسياري از روساي هيات ها را برکنار کرده و اقوامش را به کار گماشت. داود شيران در گفت وگو با فارس، اظهار داشت: مدير کل تربيت بدني اصفهان از زماني که اين سمت را به عهده گرفت،  نزديک به هفت تا هشت رئيس هيات را برکنار کرد و به جاي آنها اقوامش را به کار گرفت. او 18 نفر را از اداره کل بيرون کرد. چون کاراته رشته مورد علاقه اش است،  همه کارش را معطوف به اين رشته کرده است. در اين مدت ورزش استان آرامش نداشته است. وي افزود: خدابخش زماني که معاون منتقمي هم بود، نمي گذاشت او کارش را انجام دهد. در آن مقطع من رئيس هيات کشتي شهرستان اصفهان بودم. شيران گفت: خوشبختانه راي دادگاه در مورد مکان هيات و تغيير و تحول به سود ما صادر شد و خدابخش در هر دو مورد ناکام بود. او مي گفت بايد هيات را تحويل دهي، که طبق آيين نامه چنين موردي غيرقانوني است. يزداني خرم هم از من حمايت کرده و با قدرت به کارم در اصفهان ادامه مي دهم.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي